PDA

View Full Version : Çay taban fiyatı...

mjraa
09-05-2008, 05:22
Bugünlerde açıklanması beklenen rakamın 1 ytl den az olmaması lazım, 1 kg ekonomik çaykur çayı 8-9 lira ve 4,5 kilo yaş çaydan 1 kg kuru çay elde ediliyor...

geçen sene 1 kg yaş çay 74 kuruştu yani ham maddeye 1 kg çay için sadece 3.5 lira ödenmişti, diğer tüm girdileri ekleseniz bile maliyet 4.5 - 5.0 ytl yi geçmez, ama nihai tüketici çaya ortalama 8 ila 11 lira ödüyor...

not: hadi be rte zaten parti kapanacak son icraatını da hemşehrilerine yapsan nolur...

not 2: parti kapatılmasına ( şiddeti teşvik edenler müstesna) şiddetle karşıyım...

mjraa
09-05-2008, 14:02
YAŞ ÇAY BEDELİ AÇIKLANDI
2008 yılı yaş çay bedeli Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından Çaykur Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
09 Mayıs 2008 Cuma 10:44
Doğu Karadeniz'de yaklaşık 204 bin üreticinin sabırsızlıkla beklediği 2008 yılı yaş çay fiyatı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklandı.

Çaykur Genel Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çaykur'un 2008 yılında alacağı yaş çaya kilogram başına 73.7 Kuruş, destekleme primi olarak da 11.3 kuruş olmak üzere toplam 85 Kuruş ödeme yapacaklarını açıkladı.

2002 yılında 320 bin Lira olan yaş çay bedelinin bugünkü artışlarla yüzde 165 yükseltildiğini söyleyen Bakan Eker, “2002'de bugünkü para ile 32 kuruş olan yaş çaya 2003'de prim uygulamasıyla yüzde 40,6 artış sağlandı. 2004 yılında yüzde 16.6, 2005 yılında yüzde 11.4, 2006 yılında yüzde 11.1 ve 2007'de de yüzde 12.3 artışla 64 Kuruş olan yaş çaya, 9 Kuruş da destekleme pirimi ile toplam 73 Kuruş fiyat vermiştik. 2008 yılındaki ürüne ise, yüzde 16,4'lük artışla kilogram başına 73,7 Kuruş destekleme primi olarak da 11,3 Kuruş olmak üzere toplam 85 Kuruş ödeme yapacağız” dedi.

mjraa
09-05-2008, 14:03
aslında enflasyonun üzerinde bir artış ama genede üretici tatmin etmeyecek gibi, hakkımıza ve mühtasile hayırlı olsun..

PARK
09-05-2008, 14:04
Çok düşük bir rakam çooook...:grrr::grrr:

paneraı
25-08-2008, 15:18
Caykur genel muduru ekrem yuce, 2008 yili yas
cay alim kampanyasinin 1. Surgun doneminde aldiklari urun bedellerinin
tamamini odediklerini soyledi.
Yuce, aa muhabirine yaptigi aciklamada, 2008 yili yas cay alim
kampanyasinin 1. Surgun doneminde ureticilerden, toplam bedeli 153
milyon 394 bin 341 ytl olan 220 bin 118 ton yas cay satin alindigini
animsatti.
Bu yilin nisan, mayis ve haziran aylarina ait urun bedeli odemelerinin
iki dilim halinde yapildigini ifade eden yuce, ''153 milyon 394 bin 341
ytl olan urun bedelinin ilk dilim odemesini gectigimiz ay tamamlamistik.
Ikinci dilim odemelerine gectigimiz hafta baslamistik. Bugun itibariyle
153 milyon 394 bin 341 ytl olan 1. Surgun urun bedeli odemelerini
tamamladik'' dedi.
Yuce, hava sartlarinin son derece iyi gectigini kaydederek, ''3. Surgun
alimlarina da erken baslamis bulunmaktayiz. Su ana kadar 3. Surgunde 46
bin ton yas cay alimi yapmis bulunuyoruz'' diye konustu.

-aa-

guneysu
28-08-2008, 01:19
bu rakamlar düşük birde özel sektörü var.. onun rakamlarını duysanız hayret edersiniz.. parayı 1.5 ay sonra verme şartı ile 510 kuruş veya seneye ekim ayında ödeyecekler %50sini kalanıda kuru çay olarak verecekler.. (bu en iyisi kimisi 2010 yılında ödeme yaparım yazmış alım yerlerine() üretici perişan halde.. çaykurda özelleştirilirse üretici tam yanar.. çaykur varken böyle yapıyorlarsa... çaykur özel olunca ne yapacaklar Allah bilir

XTRADERX
02-09-2008, 10:42
Caykur genel muduru ekrem yuce, surdurdukleri
yas cay kampanyasinin bu ay sonundan once bitecegini tahmin ettiklerini
soyledi.
Yuce, aa muhabirine yaptigi aciklamada, 25 nisan'da baslayan yas cay
kampanyasinda 1. Surgunde 220 bin, 2. Surgunde ise 233 bin ton civarinda yas cay
alimi yaptiklarini, boylece ilk iki surgunde 453 bin tonun uzerinde alim yapmis
olduklarini belirtti.
Surdurdukleri 3. Surgun yas cay alimlarinda genel olarak yuzde 50 oranini
gectiklerini ifade eden yuce, ''bazi bolgelerimizde yuzde 40, bazi bolgelerimizde
ise yuzde 60-70 oraninda cay hasadi tamamlandi. Yas cay kampanyasinin bu ay
sonundan once bitecegini tahmin ediyoruz'' dedi.
Yuce, piyasaya surdukleri urunlere yeni cesitler eklemek icin
calismalarinin surdugunu de vurgulayarak, ''dogu illerine yonelik olarak
yuruttugumuz calismada son asamaya geldik. 'diyarbakir' ve 'antep' isimli cay
paketlerinin tasarimi yapildi. Bunlarin disinda da bu yil piyasaya 2-3 yeni cesit
cay sunmayi planliyoruz'' diye konustu.

-aa-

guneysu
14-09-2008, 02:01
bu rakamlar düşük birde özel sektörü var.. onun rakamlarını duysanız hayret edersiniz.. parayı 1.5 ay sonra verme şartı ile 510 kuruş veya seneye ekim ayında ödeyecekler %50sini kalanıda kuru çay olarak verecekler.. (bu en iyisi kimisi 2010 yılında ödeme yaparım yazmış alım yerlerine() üretici perişan halde.. çaykurda özelleştirilirse üretici tam yanar.. çaykur varken böyle yapıyorlarsa... çaykur özel olunca ne yapacaklar Allah bilir

http://img212.imageshack.us/img212/214/photo0873sg3.jpg (http://imageshack.us)

vahhhh benim üreticim.. kuru çayın kilosunu 8-9 dan verecekler üreticiye.. çarşıda 4 ytl den almayanı dövüyorlar:cry::cry: isteyene salça olarak verecekler..:D:D gülerim ağlanacak halimize...

omerby
14-09-2008, 05:46
vahhhh benim üreticim.. kuru çayın kilosunu 8-9 dan verecekler üreticiye.. çarşıda 4 ytl den almayanı dövüyorlar isteyene salça olarak verecekler.. gülerim ağlanacak halimize...

Geçen yıl (2007/3.SÜRÜM ) çay paraları daha ödenmedi.Ekim/2007 de sattığı
çay karşılığında istediği miktar kuru çayı geçen senenin fiatından alan
üretici eger aynı ay için şimdi kuru çay almak isterse bu senenin kuru çay
fiatından çayını alabiliyor. Ne güzel degilmi yaş çayını düşük fiatla sat
sonra ihtiyacın olursa git yüksek fiattan kuru çayını al.

Not/ Çaykur alıyorum derken almamak için uğraşırsa
(kapasitesini kullanmayıp üreticiyi kontenjanla sıkıştırırsa)
özel sektör fb.durumu kendi lehlerine kullanır.

guneysu
14-09-2008, 20:10
Not/ Çaykur alıyorum derken almamak için uğraşırsa
(kapasitesini kullanmayıp üreticiyi kontenjanla sıkıştırırsa)
özel sektör fb.durumu kendi lehlerine kullanır.
buna katılamıyacağım.. çaykurun işleme kapasitesi bellidir.. bunun altına düşmezler.. rakam şu an aklımda değil.. 500 olması lazım günlük
özel sektör bunumu yapması lazım.. eline düştü nasılsa üretici.. vur abalıya.. fındık değilki bu sakla sonra verirsin.. üreticininde yapacak bir şeyi yok mecbur kalıyor.. çaykurda tam kapasitesi kadar yaş çayı alıp işler.. bunu biliyorum.. fabrika kapasitesinin altında çay işlerse savunmaları istenir... tüm bölgelerden alınan çaylar aktarma yapılarak fabrikalara kapasitesi oranında dağıtılır..

burda özel sektör zihniyeti önemli... yakaladım seni kucağa düştün diye düşünmemeli.. hakkını vermeli üreticinin

guneysu
14-09-2008, 23:59
5500-6000 ton...günlük imiş.. bu yüzden fazla çay gelince kota uyguluyorlar..

omerby
15-09-2008, 01:15
5500-6000 ton...günlük imiş.. bu yüzden fazla çay gelince kota uyguluyorlar..

Açıklamalar elbette böyledir.Ancak çay toplama sezonunun açılmasının akabindeki 2/3 gun sonra bölgedeki 44 çay fabrika bölgesinde (Çaykur'un çay fab.adedi/aklımda öyle kaldı halen degişmediyse-son fab.1982 de yapılmıştı.bilmiyorum sonradan ilave oldumu.)birdenmi izdiham oluyor.malum önce sahil sonra yuksek kesimlerim çayı toplanır.sahildede onceliği Hopa/Fındıklı yoresi alır devamında diğer yerler takip eder.özur dilerim bende çay ureticisiyim çay rushatnamem 40 yılı aştı ama gordüğüm maalesef boyle. Neticede almıyacagız demiyorlar/kota uygulayıp az alıyorlar. orneklemem gerekirse

4,5 dönüm ruhsatlı çay bahçem var.
1.dönemde Çaykur'a .. 600 kg. Özel sektöre .. .2.000 kg.
2.dönemde Çaykur'a .. 1.500kg. özel sektöre . 1.550 kg.
3.dönemde Çaykur'a ..1.200kg. özel sektöre . 1.650 kg. olmak uzere toplam 8.500 kg.
yaş çay satmışım.özel sektöre satılanlar çaykura satılamadıgı için satılmıştır.yoksa çaykur ödemeyı birkaç ay sonra yaparken gidipte bir yıl sonra ödeme yapan ozel sektöre niye satayım.

Not/dikkat ederseniz ilk dönemde çaykura 600 kg.çay satabildim.Bu kontenjan uygulamasından,özel sektöre satılanlar mecburıyettendir...Bilginize/selamlar..

omerby
15-09-2008, 01:24
Sn.Guneysu..

Yukarıdaki açıklamam 2007 yılına aittir. Çaykur kontenjanı beher dönüm için
normal zamanda 15 kg. izdiham dönemlerinde 10 kg.dır.
Yetişen çay surumu 15/20 gün içinde toplanmalıdır.Toplamazsan kartlaşır.
Üreticinin çayını kontenjan fazlası olarak satabilecegi yer özel sektördür.
Onlarda satamadıgın için bana getiriyorsunuz demeye getiriyorlar uygulamalarıyla..selamlar..

guneysu
15-09-2008, 01:29
İlk dönem yaş çay alımında Rizedeydim cenaze dolayısıyla... 3 gün kota koydular.. havalar çok iyi yani sıcak olduğundan bütün bölgelerde çay aynı anda geldi..
45 fabrika var.. ve her fabrika yaş çay alımına başlandığı günden itibaren full kota çalışırlar..

burda sorun çayın kalitesinde.. çaykurda yaş çay fabrikaya imalata girdiği andan itibaren yaklaşık olarak 8 saat sonra kuru çay olarak çıkar.. fermantasyonu tam sağlamak için bu süre gerekli.. özelde bu 3-4 saate çıkar :D

üretici haklı.. imalatçıda haklı.. çare yeni fabrika açılırsa anca olur..

ama çaykurda devamlı zararda son bir kaç yıl hariç... hep zarar ediyor..

benimde çay bahçem var.. evlen beraber çaylığıda vermişim.. sorunları biliyorum.. ama karşı tarafın yani çaykurunda sorunlarını biliyorum..her gidişimde fabrika gezerim.. tam kapasite çalışıyorlar emin ol.. rakamlardan da bellidir bu.. arıza halleri dışında ki buda çok ndir olur...

her iki tarafıda moklu değnek gibi..

özel sektörde 12 saat çalışırlar.. işçiler ve 500-600 ytl aylık alırlar.. çaykurda 8 saat çalışırlar ve 1000 den aşağıya maaş alan yok..

aslında ücretleri biraz kısmak lazım.. veya zam yapmamak lazım.. çaykur ayakta kalabilsin.. çaykurda kapanırsa .. vay üreticinin haline olur.. 1 seneden fazla bekleyesinki paranı alasın.. çaykur kapatılır veya özelleştirilirse.. bu 1 sene min.2 seneye çıkar..

omerby
15-09-2008, 20:48
Sn. Güneyce..

Çayla ilgili görüşmelerinize kontenjan uygulanması haricinde katılıyorum.
Bu arkadaş neden ısrarla çaykur tam kapasite ile çay alıyor diye ısrar ediyor diye kendimce düşündüm sonra aklıma rumuzunuz geldi, oraya biz eskiler
Potomya deriz, hatta bizim ailemizin büyükleri de gürgen köyünden Rize/merkeze gelmişlerdir.

Rize ziraat odası başkanı Nevzat Paliç bügünkü yorumunda bakın ne der.....Çay bahçelerinin yenilenmesi gerektiğini söyleyen Paliç” Çaykur bir iki yerde başlattığı çelik üretimini hızlı bir şekilde yaymalı. 1 ve 2 sürgünde kontenjan uygulayan Çaykur 3 sürgünde bir çok fabrikasını üretime sokmadı. Çay verimden düştü, birkaç yıl sonra bu ürünü de bulamayacağız. Üreticimizin bir an önce desteklenmesi gerek” Rizehaber.org/

Bana gore çayın ıyı olması için çay toplama süresinin kısaltılması, fabrikaların da kısalan süreye göre kotalarını arttırması lazımdır ki çay kartlaşmadan toplanıp işlenebilsin.Maliyet yönunden ise Çaykur binasındaki fazlalıgın
azaltılması lazım.Nereye baksan müdür.müdür./Tekele baglıyken böylemiydi bütün işlemleri fab.yapar ertesi ayda bedelleri dagıtılırdı.

Neyse bu konu deryadır.konuştukça uzar.Yanlız şu varki bölge halkı yaptığı
üretimle hukumete istihsal saglıyor.çay olmasaydı veya olmazsa hükümet
tüketim kadar dövizle bedel ödeyecektir. Özelleştirme olursa ki olacak diyorlar
çünkü taahhüt var.o zaman üreticinin çoğu çayı bırakır. Örnegin ben
4,5 dönüm çaylıgımı yarıcıya verdim toplaması için. oturması içinde bir daire verdim.Yılda aldıgım 2,500 ytl ya olur ya olmaz.Dairemin yıllık kirası zaten o kadar yapar.Çevreye karsı gülunmıyelim diye katlanıyoruz anlayacagın.
Sanırım sen kendinde aynı durumdasın. Yarıcıya ev vermezsen adam gelip çayını toplamıyor.ne yapacaksın katlanıyorsun mecburen.işallah gelecek
yöre için hayırlı olur..selamlar..

guneysu
15-09-2008, 21:15
Sn. Güneysu..

Çayla ilgili görüşmelerinize kontenjan uygulanması haricinde katılıyorum.
Bu arkadaş neden ısrarla çaykur tam kapasite ile çay alıyor diye ısrar ediyor diye kendimce düşündüm sonra aklıma rumuzunuz geldi, oraya biz eskiler
Potomya deriz, hatta bizim ailemizin büyükleri de gürgen köyünden Rize/merkeze gelmişlerdir.

Rize ziraat odası başkanı Nevzat Paliç bügünkü yorumunda bakın ne der.....Çay bahçelerinin yenilenmesi gerektiğini söyleyen Paliç” Çaykur bir iki yerde başlattığı çelik üretimini hızlı bir şekilde yaymalı. 1 ve 2 sürgünde kontenjan uygulayan Çaykur 3 sürgünde bir çok fabrikasını üretime sokmadı. Çay verimden düştü, birkaç yıl sonra bu ürünü de bulamayacağız. Üreticimizin bir an önce desteklenmesi gerek” Rizehaber.org/

Bana gore çayın ıyı olması için çay toplama süresinin kısaltılması, fabrikaların da kısalan süreye göre kotalarını arttırması lazımdır ki çay kartlaşmadan toplanıp işlenebilsin.Maliyet yönunden ise Çaykur binasındaki fazlalıgın
azaltılması lazım.Nereye baksan müdür.müdür./Tekele baglıyken böylemiydi bütün işlemleri fab.yapar ertesi ayda bedelleri dagıtılırdı.

Neyse bu konu deryadır.konuştukça uzar.Yanlız şu varki bölge halkı yaptığı
üretimle hukumete istihsal saglıyor.çay olmasaydı veya olmazsa hükümet
tüketim kadar dövizle bedel ödeyecektir. Özelleştirme olursa ki olacak diyorlar
çünkü taahhüt var.o zaman üreticinin çoğu çayı bırakır. Örnegin ben
4,5 dönüm çaylıgımı yarıcıya verdim toplaması için. oturması içinde bir daire verdim.Yılda aldıgım 2,500 ytl ya olur ya olmaz.Dairemin yıllık kirası zaten o kadar yapar.Çevreye karsı gülunmıyelim diye katlanıyoruz anlayacagın.
Sanırım sen kendinde aynı durumdasın. Yarıcıya ev vermezsen adam gelip çayını toplamıyor.ne yapacaksın katlanıyorsun mecburen.işallah gelecek
yöre için hayırlı olur..selamlar..
sn omerby
bende aynı durumdayım.. 1 sene vermeyeyim dedim.. evi kiraya versen o kadar para alırsın.. evide vermedim.. rezil olduk çevreye.. çay dalında kaldı.. otlar diz boyu. çaylık boyu kadar oldu.. sonra mecburen verdik.. baba malı sahip çıkalım diyoruz.. parasından vaz geçtim.. rezil olmayalım çevremize:D:D

3 sürgün açılmayan fabrika varmı bilemicem gece öğrenirim..

bencede genel müdürlük binası konusunda haklısın.. bir sürü iş yapmayan ama maaş alan insan var.. güya kızağa çekiyorlar müdürleri.. kendi adamlarını getiriyorlar.. işini yapana dokunmayacaksın kardeşim.. bırak işini yapsın.. siyasi görüşü farklı diye insanları kızağa niye alırsınız anlamam..

guneysu nickimin güneysu ilçesi ile alakası yok..:D:D orası başbakanın memleketi:cry::cry:

ısrarla tam kapasite alıyor diyorum.. biliyorum.. nasıl diye sorma :D:D şunuda belirteyim siyasetle uzaktan yakından ilgim yoktur....

gürgeni bilirim... bizimkilerin bir kısmıda ordan gelmişler zamanında rize merkeze.. ama benim soyadımdan değilller .. akrabamlardan var..

ilk kezde 2003 yazında gittim oraya gezmek için.. gürgende ılıca suyu var dedilier gittim.. derenin karşısında dağın altında ufak bir su vardı andon gibi.. bu taraftada bir tesis vardı.. orda o gün epeyce et yemiştim..

o et aklımdaydı.. geçen yıl gideyim gene yiyeyim dedim.. çocuklarımla beraber.. açlıktanda kırıldık.. gittik ki tesis kapatılmış:cry::cry: tekrar geri dönüp andona çıkıp mangal yaktım..

omerby
21-09-2008, 15:49
25 EYLÜL KAMPANYA BİTİYOR

Eski çay işletmeleri genel müdürü ve DP il başkanı Tuncer Ergüven 93 lü yularda kampanyayı bu tarihte kapatamaz dik diyerek” Üretici bizi taşa tutardı. Şimdi ise 25 Eylül de kampanya kapatılıyor. Kimsenin sesi çıkmıyor. Bizim dönemimizde Ekim 25 de bile kapatamazdık. Ama her nedense şimdi sivil toplum örgütleri de sesini çıkartmıyor. Çay bahçelerinde çay var. Üretici çay bahçesinde ayrıca 4 sürgün geliyor. Çay kur ise sezonu kapadı. Kaliteli çay varsa almak zorundasın” dedi.

Ergüven” Budama projesi bizim dönemimizde benim imzamla başladı. Hala devam ediyor. Çay üreticisine dayatılan yeni projeler var. Şimdi ise her üreticiye dağıtılmak üzere 2 bin 100 ton çay paketleniyor. Bu çaylar çay üreticisine dekar başı 3 kilo olmak üzere her üreticiye verilecek. 10 dekar arazisi olan 30 kilo çay almak zorunda. Tabii bunun fiyatı ise Çaykur un satış fiyatında olacak. Üretici ne yaparsa yapsın. Bu iktidarın çay politikası bu” dedi.

İlyas GÜR

Rizehaber.org

Sn. Guneysu..

Eski Çaykur genel müdürünün açıklamasını okuduysan kampanya 25.eylul.de kapanıyor. +. butun çay üretisisine özel sektörun yaptığı gibi kuru çay alma
mecburıyeti getiriliyor. Bu sene az olur ama ilerki yıllarda sanırım artar.Üretici feveran etmesin diye alıştırıyorlar. Kampanyanın erken kapanmasına üretici ses çıkarmıyor çünkü ÇAY ZATEN PARA ETMİYOR .toplamakla kar edilmiyorki..
toplarken daha fazla masraf yapıyorsun. işçisiydi, arabasıydı, toplama süresinde Rize.de kalacak olanların kalış süresi ev masraflarıydı vs..dalında da bıraksan olmuyor.. mecburen özel sektöre verilecek oda işine gelirse paranı istediğim zaman veririm diyecek/diyor da zaten..
Dönemde tam kapasiteyle çay almışlardıya erken kapatarak
az çay almayı hedefliyorlar. Biz zamanında çay toplarken çook 4.sürüm olarak ekim ayı sonuna kadar çay vermiştik zamanında..../ selamlar..

MAKİNİST
21-09-2008, 16:33
Çay konusu açılmış bari bir katkımız olsun...Çay hakkında A dan Z ye bütün bilgiler,çaycılığa nasıl başlandı?neler yaşandı?siyasi,sosyal ne olaylar oldu...Bütün bunları anlatan güzel bir kitap okudum...Meraklı arkadaşlara tavsiye edebilirim...Belki okumuş arkadaşlar da vardır aramızda...

Adı: Bir Yeşilin Peşinde
Yazan: Asım Zihnioğlu
Tübitak Yayınları

stocksin
04-12-2008, 01:18
Çaycı arkadaşlar,
yaş çay alım fiyatları ne kadar yüksek olursa üretici ahatlayacaktır. zamanında Rize nin altını çay arazilerin el değiştirdikçe küçülmesi ve fiyatların istenilen düzeye çıkamaması nedeniyle sadece ek bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Bugün merkeze yakın bölgelerde ortalama müstahsil 3-5 ton yaş çayı fabriklara satar. 5 ton da aslında abartılı bir rakam diyebilirim. Rize nin Pazar gibi ilçelerinde ise arazilerin daha büyük olması nedeniyle bu miktar yükselebilir ama kaç ton çayı fabrikaya verirseniz verin aile geçimi için yeterli değildir.
Gelelim çayın aslı meselesine ;
Ülkemiz dünya çay üretiminin % 10 civarına sahiptir. Dünyanın en iyi üreticilerinden ve Çaykur ise ülkemizdeki kapasitenin yaklaşık % 5 ini işlemektedir. Türkiye de diğer özel firmalar da kalan çayı işlemeye devam ederler.
Sonuçta Türkiye'de Çaykur pazarın gerçek sahibidir ve kalitesi de en iyi çaya sahiptir.
Fakat dünya da ise durum biraz farklıdır. Lipton yanlış hatırlamıyorsam dünya çay üretiminin % 45 ine sahiptir ve Çaykur un da kesinlikle peşinde olduğuna inanıyorum. İşte problem burada başlıyor. eğer Lipton Çaykur u satın alırsa normalde dünya piyasasının % 50 sini ele geçirecek gibi görünmekle birlikte bu satışın gerçekleşmesi durumunda ülkemizde çayı işlyen ve diğer % 5 lik özel sektör firmalarının da yok olmasına yol açacak ve Lipton neredeyse tekel olacak ve dünyada % 5 pazar payı artırmak için ödediği par karşılığında diğer % 5 i de hediye olarak almış olacaktır.
Bu nedenlerden dolayı Çaykur un bölgedeki iş olanakları da eklenince özelleştirilebilmesinin kesinlikle mümkün olmadığını söyleybilirim. Bölgede çayın alterntifleri gelişirse durum değişecektir. kivi, yaban mersini, tıbbi bitki yetiştiriciliği vs. gibi
Dünya çay konusunda bir çıkmazdadır bu nedenle çayın daha fazla kullanılabileceği alanların geliştirme çabaları oldukça yaygınlaşmak zorundadır. Başta Çin olmak üzere uzakdoğuda çay hastalık tedavilerinde de kullanılmaktadır. Günümüzde Çaykur da japonlarla işbirliği yaparak çay hamamı (cildi gençleştici kürler) gibi bir ciddi proje içindedirler. Eğer bu tür çalışmlar yaygınlaşırsa çayın tadı o zaman gelir ve bakarsınız Çaykur Lipton u satın alır. Ne dersiniz..