PDA

View Full Version : AY-YILDIZLI formamız rahatsız etti

rigobert
09-06-2008, 19:02
Avusturyalı aşırı sağ parti FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache, Türkiye’nin Avrupa’da futbol oynamasının "saçma" olduğunu savunurken "Türkiye Avrupa’nın bir parçası değil" dedi.

SARKOZY GİBİ DÜŞÜNÜYOR
Heinz Christian Strache,Türkiye-AB süreciyle ilgili Die Presse gazetesinin sorularını yanıtlarken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gibi düşündüğünü göstererek Türkiye’nin Avrupa’nin bir parçası olmadığını öne sürdü.

ABHaber’e göre, Die Presse’nin sorduğu soruları ve Strache verdiği yanıtlar şöyle:

- Ümit Korkmaz, Ronald Gercaliu, György Garics, Ramazan Özcan, İvica Vastic gibi yabancı isimler taşıyan bu futbolcular bugün Avusturya milli takımının formasını giyiyor. Bu sizi şaşırtıyor mu?
STRACHE: Hayır, özellikle de Ivica Vastic çok iyi entegre olmuş bir göçmen, bugün tam bir Avusturya vatandaşı, bütün gençlere örnek olabilir.

-FPÖ’ye kalsaydı, Korkmaz ailesi ve diğerleri Avusturya’da olamayacaklardı...
STRACHE: Aksine. Bu her zaman karşılaştığımız kötü bir iftira. Biz kitle halinde göçe karşıyız, kimin geldiğine, hangi eğitimde olduğuna bakılmadan gerçekleşen göçe. Ama gayet iyi entegre olan, Almanca öğrenen, çalışan, vergi ödeyen, dürüst göçmenlerin de olduğunu her zaman söylüyoruz, bunlar vatandaş olmaya hak kazanıyorlar.

- Türkiye futbolda açıkça Avrupa’ya dahil. Euro 2008’e bile katılıyor. Galatasaray ve Fenerbahçe gibi takımlar şampiyonlar liginde oynuyor. Türkiye neden AB’ye girmesin?
STRACHE: Zaten saçma olan da bu ya. Avrupalı olmayan takımların Avrupa Şampiyonasında oynamaları. Anlaşılan bu saçmalık, halkın Avrupalı olmayan ülkelerin birdenbire Avrupa’ya dahil olmalarına alışmasına yarayacak. Tabii burada sporla politikanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini de söylemek isterim.

-Yani Türkiye’nin Avrupa Şampiyonasında işi yok mu?
STRACHE: Türkiye Avrupa’ya dahil değil, Avrupa’nın bir parçası değil. Bu yüzden Avrupalı olmayan bir takımın bugün Avrupa Şampiyonasında nasıl oynayabileceği bir soru işareti. O zaman Mısırlı takımlar da gelip oynayabilir.

- Oysa İstanbul Avrupa’nın bir parçası..."

rigobert
09-06-2008, 19:06
Ayrıca turkuaz formadan da , hiç hazzetmedim

PARK
09-06-2008, 19:10

Aynen...

Turkuaz bir Türk rengi imiş ben buna hadi canım sende derim...

Ulusal takımın forması ki artık bünyesinde Brezilya'lı ve İngiliz devşirmeleri var:grrr:,Kırmızı-Beyaz Türk Bayrağı gibi olmalı...

relax123
09-06-2008, 21:26
Heinz Christian Strache mi ? Ya hocam sen kimsin bi git be ya :D

İsrail takımlarının uefa ve şampiyonlar liginde (en azından elemeleri) ne işi var? Hadi kıta olarak bir parçamız avrupada, yahu israilin uzaktan bile alakası yok avrupayla buna ne demeli :) .

Önemsemeyin. bunun gibi ... (üç noktayı siz doldurun) çok var hem avrupada hem heryerde..

rigobert
09-06-2008, 21:30
Heinz Christian Strache mi ? Ya hocam sen kimsin bi git be ya :D

İsrail takımlarının uefa ve şampiyonlar liginde (en azından elemeleri) ne işi var? Hadi kıta olarak bir parçamız avrupada, yahu israilin uzaktan bile alakası yok avrupayla buna ne demeli :) .

Önemsemeyin. bunun gibi ... (üç noktayı siz doldurun) çok var hem avrupada hem heryerde..

Hay klavyene sağlık

İsrail ' in ne işi var dimi?

Işılay
09-06-2008, 21:33
Aynen...

Ulusal takımın forması ki artık bünyesinde Brezilya'lı ve İngiliz devşirmeleri var:grrr:,Kırmızı-Beyaz Türk Bayrağı gibi olmalı...

Evet Türk rengidir. Turkuazın yurt dışındaki ismi Turkish blue, ya da sadece Turkish dir.

rigobert
09-06-2008, 21:36
Evet Türk rengidir. Turkuazın yurt dışındaki ismi Turkish blue, ya da sadece Turkish dir.

En çok yunanlıları çağrıştırıyor... Ben alışamadım bu formaya

Saygın
09-06-2008, 21:37
Renk konusunda oyun içinde oyun mu var?

“Mavi-beyazlar” bu kadar oynar!

Yiğit Bulut

Türkiye-Portekiz maçını seyrettiniz mi? Peki dikkatinizi çeken, bilmenize rağmen içinize bir türlü sinmeyen bir şey oldu mu?

Çok düşündüm, “yanlış bir şey var diye” ve sonunda buldum; Türkiye’nin “yeni üniforması” mavi-beyaz...

Diyeceksiniz ki; zaten biliyorduk, “turkuaz” Türk rengi! Kim söyledi!

Peki saha kenarındaki “Fatih Terim’in üstüne” dikkat ettiniz mi? O da “mavi-beyaz” giyinmiş, Yunan milli takımının teknik direktörü gibi, resim veriyordu... Bir ara “Yunanca bağırdığını” bile düşündüm!

Terim ne yapsın, “ülke büyükleri” böyle karar vermiş!

Peki renkler neden değişti? Turkuaz gerçekten Türk rengi mi?

Turkuaz ile ilgili hikayeler, “yersen” tadında topluma sunulurken, ansiklopedilerde bulduğum birkaç paragrafı sizlere aktarayım, ilginç detaylar var;

“...Türklerin özgürlük simgesi olan gökyüzünün mavisi ve İslamiyeti simgeleyen yeşilin karışımıdır” denilerek, dinsel bir öğe olarak isimlendirilmiştir... Türklerin Orta Asya’dan itibaren İslamiyeti kabul etmesiyle başlayan Türk adetlerindeki yozlaşma karşısında; bayraklarına Turkuaz rengi vererek bir nevi İslam toplumu içerisinde “en iyi bayraktar” sıfatı almaya çabalamışlardır. Bu gelenek Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti ve beylikler döneminde süregelmiş ve Osmanlı’nın bugünkü Türk Bayrağı’nı resmi olarak kabul etmesine kadar turkuaz renk hakimiyeti süregelmiştir... Daha sonraları ise, turkuaz rengi Osmanlı karşıtı Türkler’in ve bazı Osmanlı tebaasına bağlı azınlıkların (Özellikle Ermeni ve Yahudi kökenlilerin) milli rengi konumuna gelmiştir...”

Nasıl? Birçok kaynak, birçok farklı tez ortaya atmış! Aslında fena “renk” değil!

Sevgili dostlar, bahane bulmak isteyenler “topu” sağa-sola atacaklardır ama bence amaç belli, başka örnekler vereyim, renkler neden değişti siz karar verin;

- ATA uçağı vardı ANA uçağı geldi...

- Avrupa Birliği’nin Cumhuriyetimize su katan kararları hatırlarsanız Erzurum’da alındı, Hükümet, 7. Avrupa Birliği’ne uyum paketini 84 yıl önce Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Erzurum’da imzaladı (Bakanlar Kurulu, toplantısını Erzurum Kongresi’nin 84. yıldönümünde Erzurum’da gerçekleştirdi. Tarihi kongre salonunda yapılan toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün kullandığı masayı kullandı)

- Avrupa Birliği katılım anlaşması “PAPA heykelinin” ayakları altında imzalandı

- Avrupa Birliği’nin “istediği” Cumhuriyet’in “temel ilkelerine” aykırı “etnik” ayrımı körükleyen her türlü düzenleme yapıldı

- Türküm yerine Türkiyeliyim resmi “dilde kullanılmaya başlandı”. Kamuoyunun bir bölümü “bu değişimin” üstüne atladı.

- Türklüğe hakaret “serbest kalsın” düzenlemeleri yapıldı.

- Türklüğe hakaretten yargılanan Elif Şafak gibi tipler, Atatürk’ün “köşkünde” yemeğe davet edildi.

- Okullardaki Atatürk köşeleri “bazı okullarda kaldırıldı” yerine “dini motifli” köşeler kuruldu.

- Atatürk ve silah arkadaşlarını, Osmanlı’nın son günlerinden Cumhuriyet kurulana kadar arkadan vuran, İngilizlerle “işbirliği” yapan Arap şeyhleri, Dolmabahçe Sarayı’nda ağırlandı, Atatürk’ün hatırası “çiğnetildi”.

Bunların hepsi tesadüf değil mi! Özellikle Avrupa Birliği’nin “laik-üniter” Türkiye Cumhuriyeti’nin yapısını “federasyona” çevirme yolun sokan zorlama kararlarının, Cumhuriyetin “temelinin atıldığı” Erzurum Kongre binasında imzalanması en büyük tesadüf! İster inanın, ister inanmayın ama Milli Takımımızın da renklerinin “Kırmızı-Beyaz” yerine “Yunan Bayrağının renklerine bürünmesi” son derece bilinçli bir “psikolojik savaş” taktiği...

Başbakan “muhalefet” için örnek vermişti, ben de Türkiye’nin nereye gittiğini hâlâ göremeyenler için, başka bir açıdan bakarak Araf Suresi’nden bir bölüm ile bitirmek istiyorum. “...Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler...”

Sonuç: Türkiye Cumhuriyeti’nin “renkleri” KIRMIZI-BEYAZ’dır ve bunu asla ama asla kimse “hiçbir kılıf altında” değiştiremez...

Işılay
09-06-2008, 21:38
En çok yunanlıları çağrıştırıyor... Ben alışamadım bu formaya

Rengine alışamamak başka, Türk'e özgü bir renk olduğunu kabul etmemek başka.

Işılay
09-06-2008, 21:45
Kendi düşüncemi de ekleyeyim: Şanlı bayrağımızın kırmızı -beyazı varken başka bir rengin kullanılmasını hem anlayamıyor hem doğru bulmuyorum.

rigobert
09-06-2008, 21:45
Rengine alışamamak başka, Türk'e özgü bir renk olduğunu kabul etmemek başka.

ben gözümü kırmızı beyazda açtım. ne yani şu ana kadar ki ezberimizi bozacak mıyız?

VOLVO
09-06-2008, 21:50
Kendi düşüncemi de ekleyeyim: Şanlı bayrağımızın kırmızı -beyazı varken başka bir rengin kullanılmasını hem anlayamıyor hem doğru bulmuyorum.

Sevgili Işılay doğrusu Kırmızı Beyaz'a çok alıştık.Çok da asil renkler.

Ancak marketing olarak bakarsak dünya'da bizimle anılan bir renge sahip çıkmak çok da fena bir fikir gibi gelmiyor bazen.Keşke 50 senedir kullansaydık Turkuaz rengini belki o zaman daha farklı bir fikre sahip olurduk.

Ne bileyim işte:beurk::beurk:

Işılay
09-06-2008, 21:51
ben gözümü kırmızı beyazda açtım. ne yani şu ana kadar ki ezberimizi bozacak mıyız?

Ben Turkuaz renginin Türk rengi olduğunu söyledim, ezberinizi bozun yada formanın rengi değişsin gibi bir şey mi anlaşıldı sözlerimden?

cemturk
09-06-2008, 21:52
Aynen...

size hak vermemek ahmaklık olur saglıgınıza

Ya oldugun gibi görün
Ya göründügün gibi ol"
Hz. Mevlana

rigobert
09-06-2008, 21:53

Ancak marketing olarak bakarsak dünya'da bizimle anılan bir renge sahip çıkmak çok da fena bir fikir gibi gelmiyor bazen.Keşke 50 senedir kullansaydık Turkuaz rengini belki o zaman daha farklı bir fikre sahip olurduk.

3 gündür maç yapılıyor , her takımın bir sistemi kendine özgü bir futbol kültürü , oyun tarzı var.Sanayisinde sattığı bir malı var.

Şuan maç yapan Hollanda İtalyanın birinin lalesi peyniri , birinin makarnası pizzası var.Bizimde baklava lokumumuz vardı.onlarada yunan sahip çıkıyor.

rengimizde değişti artık...

Işılay
09-06-2008, 21:57

20 yılımdan fazlasını tekstil ihracatı işinde geçirdiğimden bizzat bildiğim bir konuyu paylaşmak istemiştim.
Evet Turkuaz ın adı yurt dışında: Turkish blue, Türkisch blau, Turkiz, Turkish olarak geçer.

rigobert
09-06-2008, 21:58
Ben Turkuaz renginin Türk rengi olduğunu söyledim, ezberinizi bozun yada formanın rengi değişsin gibi bir şey mi anlaşıldı sözlerimden?

Benim ezberimde kırmızı beyaz var...Öyle anlaşılmadı tabi ki...

VOLVO
09-06-2008, 22:02
3 gündür maç yapılıyor , her takımın bir sistemi kendine özgü bir futbol kültürü , oyun tarzı var.Sanayisinde sattığı bir malı var.

Şuan maç yapan Hollanda İtalyanın birinin lalesi peyniri , birinin makarnası pizzası var.Bizimde baklava lokumumuz vardı.onlarada yunan sahip çıkıyor.

rengimizde değişti artık...

Yok yok sen bakma yunanlıların sahip çıkmasına.Lokum her zaman Türk'tür türk kalacak.Benim yılımın yarısı yurtdışında geçiyor.Bakış açılarını biliyorum.Türkish Delight imajını kimse yıkamaz.

Baklava'ya gelince.Baklava zaten Türk değil ki:notr::notr: Baklava bize Suriye'den gelmiş. Ama bunu da yurtdışında türk diye biliyorlar.Yunan baklavası mı olurmuş canım.

Lale işi ise karışık.Bizim olan Lale'ye Hollandıllılar sahip çıkmış.Benim tüm hollandalı tanıdıklarım da bunu bilir ve itiraf eder.Son 50 yılda birtek Kadir Topbaş biraz sahip çıktı Lalelerimize:super: Lalenin bizim olduğunu hatırlattı.

Turkuaz olayına gelince.Genel olarak geç kaldık. Kırmızı Beyaz'ı hatırlamaları zor ama Turkuaz'a zamanında daha çok sahip çıkılsaydı sanki fena olmazdı.Ama Kırmızı Beyaz dediğim gibi çok asil be hocam:super:

cengaver
11-06-2008, 08:23
Avrupanın kahve ile tanışması ikinci Viyana kuşatmasında orada bıraktığımız kahve ile olmuş ve Türk kahvesi günümüzde dünyaca bilinmektedir.
Acaba diyorum forma rengi olarak düşünülebilirmi?????

KARADENIZ
11-06-2008, 09:37
Avusturyalı aşırı sağ parti FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache, Türkiye’nin Avrupa’da futbol oynamasının "saçma" olduğunu savunurken "Türkiye Avrupa’nın bir parçası değil" dedi.

STRACHE: Türkiye Avrupa’ya dahil değil, Avrupa’nın bir parçası değil. Bu yüzden Avrupalı olmayan bir takımın bugün Avrupa Şampiyonasında nasıl oynayabileceği bir soru işareti. O zaman Mısırlı takımlar da gelip oynayabilir.

- Oysa İstanbul Avrupa’nın bir parçası..."

yaaawww bu geri zekalilar nereleri ile konusup haritaya bakiyorlar????:grrr::grrr:

israil isvicrenin komsusu , avusturyanin hemen alt kosesinde demi:grrr::grrr::grrr::grrr:

balaban
11-06-2008, 09:42
Aynen...

Palavra. Kırmızı beyaz olmalı.

simetri
11-06-2008, 10:14
milletler böyle yerlerde bayraklarının rengini kullanmalı.biz hariç herkez kullanıyor.bizi biz yapan bayrağımıza sıra gelmiş.turkuaz moda renk, bayrağımız bu renk olsun diye çıkarlarsa hiç şaşırmam.benim bayrağım kırmızı beyaz ve öyle kalacak.formada kırmızı renk daha yoğun olmalıydı.

bridgea
11-06-2008, 10:36
Çıkarsın maça aslanlar gibi mücadele eder,fairplay kurallarına uyar,rakibini ezer,favorileri puan kaybına uğratır,herkesin kalbini fethedersin....

Bayrağının renginin hiç önemi kalmaz o zaman.Saygı görürsün.

O şöyle demiş, bilmemkim böyle söylemiş,hiç işin olmaz.

Lokumunu da satarsın,turizmini de,siyasi diplomatik yandaş ta bulursun.

Üç paralık sağ siyasi liderinin ağzına bakmazsın.

Dik yürürsün,göğsünü gerersin.

Böyle olmaz. saygılar

cakırtunga
11-06-2008, 11:59
Felsefem şudurki;
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak, eğer uğruna ölen varsa vatandır.
Hiç bir alternatif kabul edilemez,kan kırmızısına..
Turkuaz ise zengin kültürümün,
bir renginin ,bir sanatının Fransızcada dillendirilmiş küçük bir örneği.
Bir Amerikan sözlüğünde bayrak
Bir kumaş parçası, çeşitli şekil, renk ve ölçüler içerisinde, bir milletin ya da bir organizasyonun sembolüdür; bir şeritle bir direğe takılır”
diye geçer.
Bizde ise bayrak sanki ruh taşıyan manevi bir varlıktır.
Gerisi masal...
Bu arada onu balon yapıp zıplatanlarıda .mayo yapma girişimlerinide lanetliyorum.
O nedenle,
ona ne el uzansın ,
ne dil.

saygılarımla

ArCaS
28-06-2008, 20:02
ya hangi akla hizmet ediyorsak; bir delinin kuyuya taş atması ile başlıyor herşey. formaya bile el attılar ya ne diyeyim artık...

pinky
28-06-2008, 20:39
Bir sataşmadıkları Bayrağımız kalmıştı. Ona da el attılar. Lanet olsun.

bridgea
28-06-2008, 20:59
Renklerin önemi var mı?

Biz gereken mücadeleyi verdik,hem de fair play kurallarına tam uyarak.

Gerisini onlar düşünsün.

Irkçı sağcı yaklaşımların sporu bu denli anlamından uzaklaştıran yaklaşımını ancak kınayabilirim.

Sahada mücadele eden Milli Takımımız cevabını verdi onlara,içimiz rahat.

exitance
29-06-2008, 01:48
Yok yok sen bakma yunanlıların sahip çıkmasına.Lokum her zaman Türk'tür türk kalacak.Benim yılımın yarısı yurtdışında geçiyor.Bakış açılarını biliyorum.Türkish Delight imajını kimse yıkamaz.

Baklava'ya gelince.Baklava zaten Türk değil ki:notr::notr: Baklava bize Suriye'den gelmiş. Ama bunu da yurtdışında türk diye biliyorlar.Yunan baklavası mı olurmuş canım.

Lale işi ise karışık.Bizim olan Lale'ye Hollandıllılar sahip çıkmış.Benim tüm hollandalı tanıdıklarım da bunu bilir ve itiraf eder.Son 50 yılda birtek Kadir Topbaş biraz sahip çıktı Lalelerimize:super: Lalenin bizim olduğunu hatırlattı.

Turkuaz olayına gelince.Genel olarak geç kaldık. Kırmızı Beyaz'ı hatırlamaları zor ama Turkuaz'a zamanında daha çok sahip çıkılsaydı sanki fena olmazdı.Ama Kırmızı Beyaz dediğim gibi çok asil be hocam:super:

Yıl 2002. ABD'de, uluslararası bir toplantının akşam yemeği ortamında konu yemeklerden açılır ve Yunanlı delege baklava ile zeytin yağlı dolmayı kendilerine atfeden bir cümle sarfeder.

ABD'li delege baklavayı Türkiye'de gördüğünü ama Yunanistan'da karşılaşmadığını ifade eder.

Türk delege "lokum da Yunan zaten değil mi? " diye ti ye alırken, yüzsüz Yunan, "tabii, falanca, falanca yemek te bizim, ......, imam bayıldı da bizim" deyince bizim arkadaş sinirinden Yunan'a " ulan imam mı var sizde?" diye Türkçe olarak bağırmıştı. :he:

VOLVO
29-06-2008, 01:56
......, imam bayıldı da bizim" deyince bizim arkadaş sinirinden Yunan'a " ulan imam mı var sizde?" diye Türkçe olarak bağırmıştı. :he:

Aman ALLAH'ım sen Exittance sen sen.Demek sensin haaa:):).

Benim ben.O bağıran arkadaşın:he::he:

exitance
29-06-2008, 02:00
Aman ALLAH'ım sen Exittance sen sen.Demek sensin haaa:):).

Benim ben.O bağıran arkadaşın:he::he:

Tanışıyormuyuz ?

Gerçi benim arkadaşın Honda sı var ama.....:notr: :he:

pinky
04-08-2008, 14:52

5 yıldır spor yazarlığı yapıyorum, şimdiye kadar yapmış olduğum yorum ve yazılarımda yapıcı olmaya çalıştım ve cümlelerimi bu alışkanlığıma uygun olarak yazdım. Bu yazımda sizlerden özür dileyerek bir defaya mahsus bu alışkanlığımdan taviz vereceğim.

Dünya üzerinde sömürge devletleri ve Afrika’da yaşayan kabileler dahil hiçbir ülkede bizim ülkemizde yaşanan rezalet yaşanmamıştır. Milli demekten utandığım Basketbol takımı sömürü devletinin takımı ile yapmış olduğu maçta utancından dolayı uğruna binlerce şehidin verildiği ay ve yıldızı göğsüne takamamıştır.
Ben bunun adına ihanet diyorum. Basketbol federasyonu beni bu yazımdan dolayı mahkemeye verebilir, maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ama ben tekrar yüksek sesle söylüyorum. Bu olayda büyük bir ihanet vardır.

Başta PKK ve diğer terör örgütlerinin amacı da ay ve yıldızımızı yerinden sökmek onun yerine bol yıldızlı bayrak getirmektir. Utanmadan ve sıkılmadan birde açıklama yapan federasyon şu komik cümleyi kullanmaktadır. “Milli formalar üzerinde hem Ay Yıldızlı logonun, hem de ülke isminin yer alması mümkün olmadığından, bu husus Federasyonumuzun tasarrufunda da değildir.” Atatürk sporcunun ahlaklısını severim demiş. Lütfen biraz ahlaklı olun. Bizi aptal yerine koyan bu açıklamaya söyleyeceğim iki şey var. Bir: Bahsetmiş olduğunuz o kurum AB bayrağı ile çıkacaksınız dediğinde sizde o forma ile mi çıkacaksınız, İki: Aynı maçta ABD neden hem adını yazdı hem de bayrağını koydu. Ama pardon ABD sömürü ülkesi değil, sömüren ülke. Spor günümüzde siyasallaştığı için her devlet için ayrı yönetmelik uygulanıyor.

Aslında bu tür kurum ve kuruluşların son yıllarda milli kelimesine karşı alerjisi olduğunu ve bu alerjinin spor bilimcilerine kadar uzandığını geçen yazımda yazmıştım. Önce A Milli Takımda kırımızı beyazın yerine turkuaz denilen o gıcık rengi koydular şimdi ay yıldızı çıkardılar, bakalım daha neler göreceğiz.

Talha Dülgerbaki

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=4689
Basketbol Milli takımımıza da Ay Yıldızlı formamızı giydirmedeiler :grrr: