PDA

View Full Version : Para nasıl kazanılır..

fatmanur
07-07-2008, 17:58
borsada para nasıl kazanılır. düşünceleriniz nedir.

ayyan
07-07-2008, 18:18
"para nasıl kazanılır?" diye bir başlığı daha önce bir arkadaşımız açmıştı.. Gözünüzden kaçmış galiba.. http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=15872

AUDİ+
07-07-2008, 19:17
borsada para nasıl kazanılır. düşünceleriniz nedir.

Şans,bilgi,zamanlama,öngörü,uzun vadecilik...............................

armagedon
07-07-2008, 20:16
para zor kazanilir ko.lay harcanir :) kazanirkan caniniz yanar kaybederkende, o zaman borsada dikkat etmek gerekir,.

fatmanur
07-07-2008, 21:00
ALIM-SATIM zamanı nasıl belirlenir?
Borsada başarılı olmak için planlı hareket etmelisiniz.başarının üç unsuru da fiyat,zaman ve hacim ilişkisinin iyi kurulmasından elde edilir.Bu kural diğer diğer çoğu gibi doğru piyasa durumunda uygulandığında geçerli olur.Sorun,nasıl veya ne zaman düşük fiyatlarda satın almamız veya yüksek fiyatlarda satmamanız gerektiğini bildiğinizdir.Bir hisse senedi fiyatının tüm zamanların düşüğüne gittiği ve daha sonra aşşağı gittiği birçok durum vardır.Aynı zamanda fiyatın aşşağı gittiği ve daha sonra aniden geri dönerek büyük bir yükseliş hareketini başlattığı birçok durum vardır.Düşük ve yüksek nedir?Düşük ve yükseyi belirlemede bazı pratik kurallar vardır, fiyatların hisse senetlerini toplamak veya dağıtmak için yeterli düşüklükte veya yüksekte olduğunu tek başına fiyat faaliyetlerinden çıkaracak gerçekçi olarak hiçbir yol yoktur.FİYATLARA ALDANMAYIN.Düşüğün düşük olup olmadığını veya yükseğin yüksek olup olmadığını değerlendirmek için piyasa birikiminin,fiyat hareketinin ve zaman çevrimlerinin çeşitli safhalarına bakmaya ihtiyacımız vardır.Fiyat faliyetinin tek başına,belirli bir piyasanın yatırım veya spekülasyonu garanti etmek için yeterli miktarda düşük veya yüksek olup olmadığının tek göstergesi olduğunu kabul etmek saflık olur.Tersine, piyasa hareketinin daha sade yorumunu yapmamızda yardımcı olması için diğer göstergelere bakmamız çok önemlidir.Satın alma veya satma kararımızı hacim ve zaman saykıl faaliyetine veya üç göstergenin hepsinin bir birleşimine bağlı olarak yapabiliriz.Malesef piyasa yalnız fiyat faaliyeti üzerinden değerlendirilir.REKORLARIN ANLAMI.Hiçbir zaman bir borsacıdan bu sabah rekor hacimde hisse senedi işlem gördüğü için pozisyonlarımızdan kurtulmamız gerektiğini söylediğini işitemeyiz.Aynı şekilde,satıcı bugün bir önceki yüksekliğin ikinci yıldönümü olduğu için pozisyon dışında olmanıza istekli olmayacaktır.Bununla beraber,bu göstergeler neyin düşük neyin yüksek olduğunu belirlememizde yardımcı olurken çok kritik öneme sahiptir,ancak iş dünyasında kimse bu göstergeleri fiyat göstergelerini kullandıkları derece kullanmamaktadır.Fiyatın geçmişte nerede olduğunu ilişkin bir görüş elde etmek için uzun dönem fiyat tablolarına bakılmalıdır.Mevcut fiyat tarihi düşüklerde veya yükseklerde mi?Eğer böyle ise,mevcut düşük veya yükseklerin tutunma şansları çok iyi demektir.Perspektife mevcut hareketin doğru safhasını koymaya çalışmalıyız.Uzun dönem ve kısa dönemli hareket etme ortalamaları gibi fiyat hassas ile ilişkili olarak piyasa nerededir?Eğer piyasalar yükselişte ise,muhtemelen eski yüksekler tutunmayacaktır.Eğer piyasalar düşüşte ise,muhtemelen eski düşükler tutunmayacaktır.Piyasa hareketinin safhasını belirlemek için haftalık veya aylık tabloları kullanmalıyız.Fiyat faaliyetini tahmin etmeye çalışmalıyız.Tasarılarımızda doğru olmak zorunda değiliz.Çeşitli muhtemel senaryolar üzerinde çalışarak zihnimizi piyasaların ne yapacağını anlamaya hazırlamalıyız.İstisnaları araştırmalıyız.Bunu yaptığımızda,piyasalar beklediğimiz şekilde davranmadığında muhtemelen daha az şaşırdığımızı görürüz.Eğer gelecekteki piyasa hareketi,analizinizin doğru olduğunu ispatlarsa,o halde doğru piyasa analizi ve tahminine daha yakınız demektir.Fiyat zaman ve hacim tarafından tanımlanan piyasa hareketini gözlemlemeliyiz.piyasa aşağı veya yukarı gittiğinde gelecekte de yapacağı şey odur varsayımı üzerinde çalışmalıyız.Bu kesin değildir ancak yapabileceğimizin en iyisidir.Piyasalarla döğüşmemeliyiz,görevimiz piyasayı gözlemlemek ve piyasa faaliyeti analizine dayanan bilinçli kararlar almak olmalıdır.Karar verdiğimiz yöne bağlı piyasalara girmek için kısa dönemli tablolar kullanmalıyız.Piyasaların düşük veya yüksek olduğuna karar verdiğimiz anda eğilimlerdeki değişiklikleri araştırmalıyız.Sonuçlarımızı onaylamak için fiyat ve hacim faaliyetini gözlemlemeliyiz.Analizimiz yanlış olursa diye her zaman bir çıkışımız olsun.Yanlış olursak diye pozisyonlarımızı kapatacak bir oyun planı hazırlasak bile felakate benzer kayıpların işlem planımıza sürekli zarar vermesini önlemek için kendimizi piyasada doğru bir şekilde pozisyonlandırmalıyız.Bu yazı bana ait değildir 1997-Jak MATALON-Ovadya REYNA ya aittir.Benim arşivimde bulunmaktadır yatırımlarımda bana çok ışık tutmuştur sizlerle paylaşmak istedim.Hepinize saygılar.

fatmanur
07-07-2008, 21:02
Borsa son yıllarda zengin olmak isteyen insanların umut kapısı haline geldi.Ancak borsada para kazanmak sanıldığı gibi kolay da değil.Kısa vadede çok para kazanmak isteğenler çok büyük paralarda kaybedebilirler.
Birikimlerini borsaya yönlendiren her yatırımcı parasını en iyi şekilde değerlendirerek yüksek oranda getiri sağlamak istiyor.Zenginlik ve paranın sağladığı güce sahip olabilmek pek çok borsa yatırımcısının hayali.Bunu gerçekleştirebilenlerin sayısı ise oldukça az.Borsada para kazanabilmenin sırrını çözmüş ve başarılı olmuş yatırımcıların birikimlerini değerlendirme biçimleri bazı noktalarda ortaklık gösteriyor.İşte bu ortak noktalar borsada başarının sırrını oluşturuyor.
Üç altın kural
Borsada spekülatörler tarafından benimsenen üç altın kural var.Birincisi para kaybetmemek,ikincisi birinci kuralı unutmamak,üçüncüsü para kazanmak.Para kaybetmemek ana kural.Endeksin düşüş trendine girdiği dönemlerde para kaybetmeyen yatırımcılar her zaman başarılı oluyor.Para kazanmak daha sonraki planda geliyor.Bu üç kural başarı ile uygulandığında ortaya kazanç çıkıyor.
Borsada tasarruflar değerlendirilir
Borsanın tasarrufları değerlendirme yeri olduğunu bilen yatırımcılar borsada asıl şansı elde ediyor.Borç alınan,genel ihtiyaçlar için ayrılan para ile borsada yatırım yapanların başarılı olma şansı çok zayıf.Yatırımcılar içinde:borsanın mali disipline edilmiş ve bilimsel bir yer olduğunu bilen,araştırma geliştirme raporlarını inceleyen,orta vadeli projeksiyonlara göre yatırım yapanlar ve bekleyenler çok başarılı oluyorlar.Tasarrufları ile değil de bir süre sonra ihtiyaç duyacakları paralar ile borsada oynayan yatırımcılar genelde kaybediyorlar.
Derviş olan kazanır
Türkiye'de çoğu yatırımcı beklemeye tahammül edemiyor.Yatırımcı beklentisi yüksek olan,iyi bir kağıda sahip olsa bile hisse durgun bir dönem geçirdiği zaman sıkılıyor ve hareketli hisselerde sürekli olarak pozisyon değiştiriyor.Bu tarz bir yaklaşım yatırımcının inandığı kağıttaki kabiliyetini kırıyor.Şimdiye kadarki gözlemlerimde fazla kağıt değiştirmeden iyi hisselerden portföy oluşturan ve bekleyen yatırımcıların daha başarılı olduklarını gördüm.Ancak Türkiye gibi gelişmekte olan makro kararların çok sık değiştiği bir yerde konjüktör devamlı olarak değişiyor.Değişen konjüktöre göre doğru kararları verebilen,alternatif piyasaları değerlendirmesini bilen yatırımcılar her zaman daha kazançlı oluyorlar.Böyle dönemlerde borsadaki payını azaltıp alternatif piyasalara yönelenler doğru kararı vermiş oluyorlar.
Zararı da sevin
Borsa bir kazanç yeri olduğu kadar kaybetme yeri de.Bazen verilen yanlış bir karar veya makro dengelerin de değişmesi nedeniyle piyasanın yönünün dönmesi yatırımcıların zarar etmesine neden oluyor.Bu durumda hata ettiğini kabul ederek zararını realize edebilen yatırımcılar çok daha büyük zararlardan kurtuluyorlar.Piyasanın yeniden dönmesini beklemek yerine pozisyonunu zararla kapatmasını bilen yatırımcılar daha başarılı oluyor.Özellikle borsaya yeni girenler bu özelliklerin olmaması nedeniyle kaybediyorlar.
Gün içi hareketlerden kaçının
Gün içersindeki düşüşleri değerlendirmeye çalışarak kar marjını yükseltmek isteyen yatırımcılar genelde başarısız oluyorlar.Bu tür hareketleri borsanın içersinde olan uzman sayılabilecek yatırımcıların bile tam uygulayamadıkları bilinmektedir.Bu tür hareketleri bir iki kez gerçekleştirmeyi başarabilen yatırımcıların hissenin ana trendi yükselmeye başladığında ellerindeki hisseleri kaptırdıklarını ve çok daha büyük karları kaçırdıklarını ifade etmektedirler.
Söylentilerle hareket etmeyin
Yatırımcı sayısının 1.000.000 civarında olduğu İMKB'de piyasanın içersinde olan insanlar çoğunlukta.Piyasayı çok iyi tanıyan ,aracı kurumları çok iyi bilen ve birebir ilişkileri kuvvetli yatırımcıların oluşturduğu piyasada söylentiler çok kolay bir biçimde yayılabiliyor.Söylentilere göre hareket eden yatırımcılar genelde zararlı çıkıyor.Piyasadaki bütün haberlere sahip olmak isteyen yatırımcılar,borsaya doğru haberlerin yanında yanlış haberlerin geldiğinide unutuyorlar.Gelen haberlerden bir iki tanesi yanlış olduğu zaman bunların neden olacağı zarar diğer haberlerden elde ettiğiniz karları götürecektir.
Spekülasyondan kaçının
Borsanın gerekli tabanının olmaması nedeniyle spekülatörler önemli bir güç oluşturuyorlar.Emekli sandığı,sigorta fonları gibi gerekli kurumsal kimliğinin tam çalıştırılamadığı için İMKB bir grup spekülatörün ve yabancıların etkisi altında kalıyor.Borsada yaşanan spekülatör hareketleri yatırımcıları çoğu zaman yanlış kararlara itiyor.Birçok yatırımcı spekülatörlerle birlikte kağıt alıyor ve onların yaptıkları hareketlere kolaylıkla alet oluyor.Spekülatörlerin sert hareketleri veya günübirlik,sürü psikolojisinin getirdiği hareketler yatırımcıya çok zarar ettiriyor.Satış dalgası geldiği zaman yatırımcılar hiçbir şeyi göremiyor ve paniğe kapılarak mantıklı karar veremiyorlar.Eğer makro dengeler değişmemişse,sebepsiz yere gerçekleşen panik satış anlarında mal alıp,herkesin aldığı zamanlarda yeterli karı görüp satmak borsanın altın kurallarından biri ve bunu başarabilen her zaman kazanan taraf oluyor.
Spekülatörler başarısız
Amerikada yapılan bir araştırma neticesine göre spekülatif hareketlerden başarı çıkanların oranı sanılanın aksine çok düşük.Spekülatif hareketlerden başarılı çıkan yatırımcı oranı sadece %25.Bu yüzde 25'i oluşturanların kar oranları ise oldukça yüksek.
Stop los seviyesini koyun
Yatırımcılar ellerindeki hisse senedi prim yapıp kar elde edince çok daha büyük beklentiler içerisine giriyor ve stop los seviyesini koyamıyorlar.Hem düşüşlerde hem yükselişlerde kendi risklerini belirleyerek stop loslarını iyi koyabilen yatırımcılar başarılı oluyorlar.Çok kısa vadede elde edilen yüksek karları realize edenler kazançlı çıkıyor.Yükselişin hep aynı tempoda sürmeğeceğini unutmamak gerekir.
Hissi davranmayın
İyi bir borsacının en önemli özelliği çabuk karar verebilmek.İkinci özelliği kararın doğru veya yanlış olduğunun kararını verebilmek.Doğru bir karar verdiğine inanan ve başkalarının fikirlerinden etkilenmeyen yatırımcılar başarılı oluyorlar.Ancak bu kararı verirken hissi davranmamak da önemli.Gelişmeleri iyi değerlendirip objektif olabilmek doğru kararın alınmasında etkili oluyor.Duygusal davranarak verilen verilen yanlış bir kararda ısrar etmek büyük zararlara neden oluyor.

PARK
07-07-2008, 21:25
Ben borsada çok kaybeden gördüm ama hatırı sayılır bir para kazanan...:hayır::hayır::hayır::hayır::hayır:

AUDİ+
08-07-2008, 20:17
Şans,bilgi,zamanlama,öngörü,uzun vadecilik...............................

Şu yukarıdaki maddelere eklemeyi unutmuşum birde akıl,la kazanılır.............

PARK
08-07-2008, 21:08
Para nasıl kazanılır..

Diye sorulmuş....

Borsaya hiç burnunuzu sokmamakla diyebilirim............................

gemici
08-07-2008, 21:12
Para nasıl kazanılır..

adam gibi çalışarak............

PARK
08-07-2008, 21:16
Para nasıl kazanılır..

adam gibi çalışarak............

Çalışarak kimler zengin olmadı ki değil mi ağabey...

Türk,öğün,çalış,kazan...:wink:

gemici
08-07-2008, 21:18
aynen yes diyorum park.........

barakuda3
08-07-2008, 21:21
arkadaşlar değerli bir arkadaştan gelen habere göre ...bu gün.... trene binenlere yaradı....yarın bu kademeleri bir daha göremeyebiliriz diyor...sanırım yarın bir şeyler açıklanacakmış şirketle ilgili pek anlamam ama...2,32 ..felan diyor bu gün bende 10000 lot 2,07 aldım inşallah hayırlısı olur. ..

fatmanur
14-07-2008, 12:05
İMKB Başkanı'ndan kazanma taktikleri
- Hisse senedi ne zaman alınıp, ne zaman satılmalı? - Yabancı yatırımcı kaçıyor mu? İMKB Başkanı Hüseyin Erkan'dan ilginç açıklamalar

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, ''İnsanlar ağlıyor, sızlıyor, 'zarar ettik' diye bağırıyorlarsa alma (hisse senedi) zamanıdır. Lokantadaki garson 'ne alalım' diye soruyorsa satma zamanıdır. Bu portföy yönetiminin kurallarından biridir'' dedi.
Erkan, küresel kriz ve Türkiye'deki gelişmelerin borsadaki yansımalarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Hüseyin Erkan, Türkiye'deki siyasi belirsizliğe rağmen söylenenlerin tersine İMKB'den yabancı yatırımcının çıkmadığını, ancak yeni yatırımcının da gelmediğini söyledi. Erkan, ''Türkiye'nin geleceğinden umutlu oldukları için 'siyasi belirsizlik geçicidir, mutlaka siyasi çözüm gelecek ve düzelecek' diye düşünüyorlar. Yabancı yatırımcı kesin olarak satıp çıkmayı düşünseydi, kafaya koysaydı fiyata, alıcıya bakmazdı. O kadar kötü bir gelecek görse hemen çıkar. 2001 krizinde yüzde 60 civarında yabancı payı çıktı. Şu andaki belirsizlik 2001 yılı öncesi durumunda olsaydı faizler gümbür gümbür oynar, borsa düşerdi'' dedi.
Erkan, genellikle yerli yatırımcının bireysel olduğu için çıktığını, yabancının ise kurumsal yatırımcı olduğu için riskini azaltacak bir sürü imkana sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
''Yerli yatırımcı, yerli yatırımcıya satıyor, yabancı ise elinde stok tutuyor. Çıkışlar yok. Yılbaşından bu yana hisse senetlerinde 1 milyar dolar çıkış var. Yabancı yatırımcı, yerli kadar etkilenmedi.
Yabancı portföy cinsinden yatırımları günlük oynuyor. Tahvil ve bonodan çıkıyor ancak reel faizlerin yüksek olması nedeniyle yatırımlarını, ağırlıklı olarak günlük repoda değerlendiriyor. Repo günlük risktir.''
Erkan, şu anda yabancı portföy yatırımcısının borsada halka açık olan hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 70'ine sahip olduğunu söyledi.

İMKB Başkanı Erkan, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in siyasi belirsizliğin bedeline ilişkin açıklaması konusunda ise şunları söyledi:
''Bahsedilen rakamlar endeksin, toplam piyasa değerinin düşmesinden kaynaklanan rakamlar. Bakan, 80 milyar YTL'lik hisse senetlerindeki düşüşü öyle açıklıyor. 20 milyar YTL de faiz artışından kaynaklanan.
Ancak bunlar henüz değer kaybıyla ilgili gerçekleşmiş zararlar değil. Kağıt üzerinde değerlerin düşmesinden oluşmuş olan rakamlar. Ama piyasanın dönmesi halinde tekrar pozitife geçecek durumdadır. Yani satarsanız bu fiyatlardan zararınızı realize edersiniz, zarar etmiş olursunuz. Ama henüz daha gerçek zararlar oluşmadı, en azından hisse senedi piyasasında.''

Erkan, bunun nedeninin Türkiye ekonomisinde kırılganlığın kalkması, mali sektörün güçlenmesi, Hazine borçlanmasının azalması olduğunu kaydederek, ''Temel veriler düzgün olan bir ülke. Dinamik büyüme var. Şirket karlılıkları yüksek. Bu beklenti içinde yabancı hissesini satıp çıkmıyorsa piyasanın düzeleceği yönünde beklentisi var'' dedi.
İMKB Başkanı, sermaye piyasasıyla ilgili suçlarda ihtisas mahkemeleri kurulması gerektiğini, bunu hem Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) hem de İMKB'nin istediğini vurguladı. Erkan, bu konunun Adalet Bakanlığı ile de görüşüldüğünü bildirdi.

Borsanın her zaman uzun vadeli bir yatırım aracı olduğuna dikkati çeken Erkan, ''Borsa riskli bir yatırımdır ama hisse senetleri uzun vadede çok kar getirebilen yatırımdır. Uzun vadede hisse senedinin getirdiğini hiçbir şey getirmez'' diye konuştu.
Erkan, hisse senedi alımındaki uygun zamanı da, ''İnsanlar ağlıyor, sızlıyor, 'zarar ettik' diye bağırıyorlarsa alma zamanıdır. Lokantadaki garson 'ne alalım' diye soruyorsa satma zamanıdır. Bu portföy yönetiminin kurallarından biridir'' şeklinde açıkladı.
Şu anda ''ne alayım?'' diye soran olmadığını ifade eden Erkan, ''Çünkü herkes satmış durumda. Yaklaşmıyor, korkuyor. Düşen piyasada satılmaz, çıkan piyasada alınmaz. Düşerken al, çıkarken sat. Bu altın kuraldır'' dedi.
Erkan, İMKB'nin özelleştirilmesinin halen gündemde olduğunu ve bunun yapılması gerektiğini belirtti.
Bu konuda çalışmaların devam ettiğini bildiren Erkan, ''Ama hukuki boşluklar var. Nasıl bir özelleştirme yapılacak? Anonim şirket olduğundan sermayesi kime ait olacak. Bu konuda çalışmalar var'' dedi.

Erkan, geçen hafta Fenerbahçe hisselerinde ani yükseliş ve düşüş görüldüğünü belirtilerek, ''Bir anda Fenerbahçe Türkiye'nin önde gelen şirketlerini hisse değeri açısından geride bıraktı. Bu durum için herhangi bir manipülatif inceleme yapmayı düşünüyor musunuz?'' sorusunu, ''İMKB olarak bizim denetim birimimiz sürekli hisselerdeki ani artış ve yükselişleri, herhangi bir spekülatif hareket olup olmadığı yönünde inceleme yapar'' şeklinde yanıtladı.

baron11
03-12-2008, 10:04
Sayın fatmanur bana ait yazıları kullanırken lütfen kaynak (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=767627&postcount=730) kullanın.Ben zaten bu tür yazıları insanlara faydalı (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=848667&postcount=750) olması için koyuyorum , ama bu yazıları hazırlarken zaman ve efor sarfediyorum...Ayrıca bu yazıların kopyalarıda yoktur , yani internette bulamazsınız sadece hisse.net için hazırlanmıştır...

Bear_Bull
03-12-2008, 22:23
Sn Baron11
öncelikle selamlar
Fatmanur hanım bulduğu her yazıyı biryerlere yapıştırıyor ve kaynak belirtmeyide nedense öğrenemedi .

aşağıda bir örneği var Babo Abide çok uğraşıyor ama henüz öğretemedi.

Sayin Fatmanur,
Assagidaki Guzel yazinizi Yigit BULUT almis ve gazetede yazmis yine?
http://www.medyatext.com/V1/Pg/ColumnDetail/ColID/17185

En sonunda Su Yigit Bulut'a bir mesaj atacagim ve diyecegim ki;
Yaw bizim fatmanur'un yazilarini alip alip orada burada YAYINLAMA artik!!
YAYINLIYORSUN, emege saygi goster ve hisse netden fatmanurun yazilarini KAYNAK GOSTER.. :D:D

AUDİ+
04-12-2008, 01:52
Sn Baron11
öncelikle selamlar
Fatmanur hanım bulduğu her yazıyı biryerlere yapıştırıyor ve kaynak belirtmeyide nedense öğrenemedi .

Bende ugraştım biraz ama nafile :he::he::he::he:

KARADENIZ
04-12-2008, 01:55
Bende ugraştım biraz ama nafile :he::he::he::he:

ugrasmayanlarin adini yazmak daha kolay olacak.../

AUDİ+
04-12-2008, 02:06
Sayın fatmanur bana ait yazıları kullanırken lütfen kaynak (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=767627&postcount=730) kullanın.Ben zaten bu tür yazıları insanlara faydalı (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=848667&postcount=750) olması için koyuyorum , ama bu yazıları hazırlarken zaman ve efor sarfediyorum...Ayrıca bu yazıların kopyalarıda yoktur , yani internette bulamazsınız sadece hisse.net için hazırlanmıştır...

Sn Baron11
öncelikle selamlar

ugrasmayanlarin adini yazmak daha kolay olacak.../

Gelin dostlar fatmanur,a ögretelim şu link verme olayını(aslında şu kopyalama işini hiç yapmasa iyi olurya) hem atalarımız ne demiş bilmemek ayıp degil ögretmemek ayıp diye.....:he::he:

cans
04-12-2008, 02:13
sn. Bear_Bull bilir çay kaşığı ile kazanılır para :D

KARADENIZ
04-12-2008, 02:19
Gelin dostlar fatmanur,a ögretelim şu link verme olayını(aslında şu kopyalama işini hiç yapmasa iyi olurya) hem atalarımız ne demiş bilmemek ayıp degil ögretmemek ayıp diye.....:he::he:

valla hic ugrasamam....:grrr::grrr: ben bir deve aldim, elimde kurek hendek kaziyorum... bu daha kolaymis... :kahkah:

AUDİ+
04-12-2008, 02:21
valla hic ugrasamam....:grrr::grrr: ben bir deve aldim, elimde kurek hendek kaziyorum... bu daha kolaymis... :kahkah:

Yok yok öyle deme yazık günahtır kıza yardım etmek sevaptır....:he::he::he:

KARADENIZ
04-12-2008, 02:50
Yok yok öyle deme yazık günahtır kıza yardım etmek sevaptır....:he::he::he:

hayir kendine yazilan herhangi bir yaziya yanit verdigini hic gormedim ki..
bir basliga kes yapistir diyor...
pesinden 10 tane yazi yaziliyor, burasi orasi degil diye... ama yanit gelmiyor