PDA

View Full Version : Çocuklarımızdan Duyupda Dumur Olduğumuz Anlar :)

ON4 dk
17-07-2008, 13:21
Aklıma geldi, böyle bir topic açayım dedim...eminim hepimiz, normal dışı bir sürü süper anlar yaşamışızdır çocuklarımızla...

Kızım 6 yaşına girdi...

Herzamanki yerden, Film cd si almaya gitmiştim.... dükkan dışında oynarken bir ara eline şu üfleyince uçuşan tüyleri olan bitkiden eline alıp dükkanın ortasına geldi...

Tam üfleyecekken, dükkan sahibi kız; "Sakın onu burda üfleme" dedi...

Kızım şaşkınca kapının önüne çıktı ve kafayı dükkanın içine doğru uzatarak "hüffff" dedi üfledi...

Hepimiz yerlerde koptuk resmen....öyle ya, içerdeyken üflemedi işte :D

fuiqo
17-07-2008, 13:28
5 yaşında yeğenim abim ve ben oturduk divx alt yazili film izliyoruz, abimle daldık filme yarım saat sonra yeğenim aynen şöyle dedi : " baba hiç türk yokmu ben alt yazidan hiç bir şey anlamiyorum " :D :D :D bu arada Yeğenim henüz okuma yazma bilmiyor. Baya kopmuştuk o an :)

ON4 dk
18-07-2008, 06:25
3-3,5 yaş civarlarıydı...anıtkabire girdik...heykellerinden birinin önünde durdu ve;

_ Baba atatüük ne yapmış?
_ Bir sürü güzel şey yapmış kızım, anlatmıştım ya sana.
_ Yok yok, öyle diil baba. Yani ne yalan söylemiş?
_ Yalan söylememiş kızım niye söylesin?
_ E peki o zaman niye taş?

höh diye kaldık.....sorular sorular daha devam ettik ama biz öyle kalmıştık...Hep teyzesinin yüzünden :D "yalan söylersen taş olursun" deyip durdu, kızın aklına gelen şeylere bak şimdi :)

BUSHIDO
18-07-2008, 06:35
Bir tatli hatirada benden.

Kizim yaklasik 6 yaslarinda ve ilk okula yeni basladigi yillarda. Birgun annesi ile alisverise cikiyorlar ve o cocuklarin bitmez tukenmez isteklerinden kurtulmak icin "kizim param yok, kalmadi!" dediginde, "annecigim sen neden babamin kullandigi karti kullanmiyorsun?" demis. Esim neden deyince, "o karti sokunca istedigin kadar para makinadan alabiliyorsun!" :) demis.

Cocuk akli iste, o karta sahip olanin istedigi kadar para cekebilecegini dusunuyormus. Keske gercek olsa idi.:yes:

Sevgilerimle,

ozim
18-07-2008, 08:41
Benin ogluma da cocukken paramız yok dediğimizde hadi gidip bankamatikten para kazanalım derdi. :)

CYASHA
18-07-2008, 11:48
Benin ogluma da cocukken paramız yok dediğimizde hadi gidip bankamatikten para kazanalım derdi. :)Benim kucuk sipa da gecen gun ben param yok o arabayi alamam deyince: "-O zaman git mudurden iste sana para versin, vermezse ogluma araba alacam dersin" deyiverdi.. :he:

kelaynak
18-07-2008, 12:01
Birkaç yıl önce küçük yeğenlerden bir tanesi ağlayarak yanıma geldi.
4 yaşlarında felandı. Baktım elinde birde tırnak makası var.

Çocuk hüngür hüngür ağlıyor. Ne oldu deyince beni olay yerine götürdü.
Meğer tırnak makasının sivri kısmını elektrik prizine sokmuş.
Çarpılınca ağlayarak yanıma gelmiş.

Daha sonraları O na sordum. Niye yaptın diye!
Bana şöyle dedi :)

"Hani siz oraya birşeyler takınca çalışıyordu ya.. İşte oraya değdiğimde ben de çalışacağım sandım."

Çocuk kendisinden den saç kurutma makinası gibi ses çıkacağını sanmış :he::he:

Yıllar geçmesine rağmen hala gülüyorum.
:)

ON4 dk
21-07-2008, 13:49
Kızım 6 yaşına girdi...ama küçüklükten beri hala "Işığı Yandırırmısın Baba" diyor. :)
Ağzından duyduğum bi çok ilginç kelime olmuştur ve hayranlıkla izleriz annesiyle...inanılmaz şeyler türetiyorlar gerçekten ve ben gıpta ile bakıyorum...onlar kelimelerle deli gibi oynuyorlar bizler ise kalıpların içinde kaybolupgidiyoruz...Üstelik (bana göre) gerçektende söndür oluyorda neden yandır olmuyor, ilk duyduğumuzda baya bi konuşmuştuk üzerinde :)

*heeey, bu arada kendimçalıp kendim oynuyormuşum gibi geliyor bana, kimseninmi çocuğu yok yaaa...bırakın hayat kavgasınıda paylaşın birşeyler...vardır mutlaka....onlardan daha önemli neyimiz olabilirki. syg.

ON4 dk
25-07-2008, 13:52
iki sene kadar önce (kızım 4 yaşlarında filan) ....hafta sonu...evdeyiz....eşimin çok sevdiği mesai arkadaşı leyla, eşiyle birlikde bize geldi...eşinide hiç sevmem ve evde kaç kez konuşmuşumdur...

kapı çaldı...kızım kapıyı açtı ve kapıdan bağırıyor

_"babaaaaa, o sevmediğin amca geldiiii"

kıpkırmızı bir suratla kapıdayım :(

hayatta unutmam o anı.

balaban
25-07-2008, 14:16
iki sene kadar önce (kızım 4 yaşlarında filan) ....hafta sonu...evdeyiz....eşimin çok sevdiği mesai arkadaşı leyla, eşiyle birlikde bize geldi...eşinide hiç sevmem ve evde kaç kez konuşmuşumdur...

kapı çaldı...kızım kapıyı açtı ve kapıdan bağırıyor

_"babaaaaa, o sevmediğin amca geldiiii"

kıpkırmızı bir suratla kapıdayım :(

hayatta unutmam o anı.

:D:D:D çok iyiymiş:D

Ben de öyle yapayım bundan sonra:):yes::yes:

Çocukların yanında dikkatli konuşmak lazım. Başka şeyle meşgul zannediyoruz fakat onlar radar gibi herşeyi görür, duyar.

balaban
25-07-2008, 14:21
Yeğenim 4 yaşındaydı (seneler önce) bir akşam bende ve benimle uyuyor. Gecenin bir yarısı beni uyandırdı. Ne istiyorsun diye sordum, hiçbirşey istemiyormuş aklına birşey gelmiş. Ne peki dedim. Karıncaların nasıl çocukları oluyor? diye sordu. Ne bileyim gecenin bir vakti uyu hadi dedim. Sen teyzesin neden bilmiyorsun dedi.

Hep sen teyzesin neden bilmiyorsun dediği için hiç aklıma gelmeyen şeyleri öğrendim.

ON4 dk
27-07-2008, 13:40
Sabah balkonda sefa yapıyor yiyişiyor oynaşıyoruz kızımla....tuttum gıçını;

_Küçücük kıçın var kız...dedim...

gelen cevap süperdi, koptuk hepimiz..

_Ama kocaman bırt ediyor

:) :)

hakkatte öyle ama...o koku nasıl o minik kıçtan çıkıyor inanılması güç birşey :)

ON4 dk
30-07-2008, 02:00
yine oturuyoruz....birden bir koku :)

_ kızım ne yaptın? Yine bırt ettin değilmi, kaç kere söyledik sana çok ayıp diye.
_ Ama baba neyapayım biriktiremiyorumki.

:) durduk düşünüyoruz, tutamıyorumki yerine biriktiremiyorum...sanki biz biriktiriyoruz :) çocuklar süper yaaaa

ON4 dk
29-08-2008, 13:40
olay dün akşam gerçekleşiyor...koptukki ne koptuk :)

Kızım sürekli gelir kolumdaki göğsümdeki "ben" leri göstererek;

_ Baba bu ne?
_ Kızım "ben"

derim bende...oda devam eder;

_Sen'mi yani..
_Hayır kızım, "ben". bunun adı ben

derim bende...ve defalarca kez bu böyle sürer gider, hoşuna gider...Dün akşamki konuşmamız ve seyr eden olay aynen şöyle gerçekleşiyor;

kolumdaki "ben" i göstererek;

_Baba bu ne?
_Kızım "ben"

hemen yanımda oturan annesinin yanına giderek, onun kolundaki "ben" i gösteriyor ve

_Anne bu babam değilmi...
_Ne babası kızım, hayır. "ben" o.
_Hayır anne şaka yapıyorsuuuun, o babam, sen değilsin...

koptukki ne koptuk, bu böyle devam etti. :)

akın
12-10-2008, 19:25
Gercekten güzel bir topic ama, gereken ilgi gösterilmemiş, bende yaşadığım bir olayı anlatayım.

Kızım 3 yasında ve adı ırmak, onun yanında annemi aradım, ilk önce sesımı alamadı tanımadı beni, neyse konusmamız bittikten sonra, kızım bana kiminle konustun diye sordu, bende kızım babaannenle konustum, ama beni tanıyamadı dedim, ''kızımın verdiği cevap, ırmağın babasıyım deseydin o zaman'' :)

VOLVO
12-10-2008, 19:49
Güzel bir topik.Bir çırpıda okudum.:super::super:

Benim kızım daha 6 aylık. İple çekiyorum zamanı böyle komik anları yaşamak için:):)

Not: Kızımın şu anda yaptığı en komik şey; Kendi kendine ninni söylüyor.Eeee eeee eeee. diyor. Sonra da uyuyor:he::he::he:

kemal
12-10-2008, 19:56
120 okkalık 70 yaşındaki hacı dede 5 yaşındaki torununu kucağına almış, seviyor, oynuyor.

Bir ara çocuk dedesine:

-Dede, sen hangi takımı tutuyorsun?

Dedenin futbolla, takımla falan ilgisi yok. Sırf cevap vermiş olmak için üç büyüklerden birinin adını söylemiş.

Torun dedesine şöyle acaip bir bakış fırlatarak:

-Vay ibne vay!...

ON4 dk
05-02-2009, 21:15
İyiden iyiye büyümeye başladı kızım...hemde ne büyüme...her konuşmasında bir açık yakalamak, bir köşeye sıkıştırmak düşüncesi yatıyor altında...manyakça ter döker olduk....bu aralar en çok "yalan ve şaka" ikilisindeyiz, bir türlüde farkını anlatmayı beceremiyoruz sanırım....gelinde görün, okuyun bakalım ve çıldırmadan, başınızdan savmadan cevap vermeye başlayın...geçenlerde ayyyynen yaşadığımız olay....

Oturmuş akşam yemeğimizi yiyoruz hep beraber

_ Baba bu elma niye kırmızı?
_ Nerden bileyim kırmızı işte kızım. (ne cevap vereyim, hönk diye sordu)

_ Çilekde kırmızı, ama o elma değiiil.
(höh yani dedim içimden...başladık yine, bakalım nereye varacak dedim ve)
_ Allah öyle yaratmış kızım.

_ Ama baba, sen bu elmaları bizim bahçeden topladın. (ufak mufak biraz toplayım demiştim)
_ E ne olmuş kızım, topladıysam.

_ Hani sen o ağacı "dedem dikti" demiştin.
_ E tamam deden dikti kızım.

_ Ama şimdi Allah kırmızı yapmış diyorsun...o zaman ağacı dedemmi dikti Allah'mı?
(püfff, resmen köşedeyim yani)
_ Kızım tamam dedem dikmiş ama, yine Allan'ın verdiği suyla havayla büyümüş işte.
(biraz durduktan sonra, bir an bitti heralde diye düşünürken)

_ Hani Allahı kimse göremezdi baba?
_ E göremez kızım

_ E peki dedeme o ağacı dikmesi için Allah vermedimi peki.
_ Yok kızım nerden çıkarıyorsun

_ E peki ona kim verdi?
(anam anam, annesi kahkahalar içinde morardı resmen ama çaktırmıyor)
Tam bu sıralarda, yani ben ter pas ve sinir içindeyken, çizgi filmi başladı ve vıııın çizgi filminin başına gitti...iyiki gitti, bende ardından vın...

sorular zincirine bakarmısın yaaa, bunaldım resmen...başkası olsa kırk kere şutlamış, sıyrılmıştım aradan...ama kızım işte...canım...her şeyim...

HaN
05-02-2009, 21:21
Allah bağışlasın sn on4 dk.....benim bızdık 20 aylık....bakalım biz neler duyacağız...ama şimdiden haraketleriyle bizi şaşırtmayı başarabiliyor..:yes::yes:

VOLVO
05-02-2009, 21:25
Yahu bunlar ne güzel anılar.Çok büyük keyif alıyorum yeminle.

Bende 10 aylık kızımla az önce telefonda konuştum.Konuştum dediysem annesi telefonu kulağına uzattı:he:

Canım kızım,canım aşkım dedikçe o da diliyle şaplaklar gönderiyordu.Karşılıklı olarak dil şaplatma şu sıralar en büyük hobimizde :D :D :D

ON4 dk
09-02-2009, 13:41
....akşam kızımın odasının ampulü patlamış ve düzeltmemi istiyor kızım...diyalog aynen şöyle geçiyor;

_ baba odamın ışığı yanmıyor
_ tamam aşkım bir bakayım (gidip baktım, ampul patlamış). kızım patlamış, evde ampul yok, yarın alır takarım.

_ baba, var ya.
_ nerde kızım

_ e aranın ampulünü taksana
_ kızım, o zaman oraya ne takacağız, orası sönük kalır sonra.

_ e baba annem sana hep kızıp duruyor ya, söndür şu ışığı diye. sen onu buraya takarsın, hem benim odamın ışığı olur, hemde annem sana kızmaz işte bir daha.

:):):) ne deyim..zamane çocuklarımı deseeeem, kurduğu kurguya bak mı desem bilemedim...ama kesin bir çözüm bulduğu gerçeğinide değiştirmiyor :)

mterkan
09-02-2009, 13:50
İlk defa gördüm ve tamamını okudum..Güzel olmuş..Yavruya da hayran kaldım..Allah bağışlasın :)

incedemir
09-02-2009, 14:10
benimde babam sigara içtiğimi bilmez. bende bir gün sigara içtim. aldım 4 yaşındaki yeğenimi kucağımda seviyorum. dayı sen yine mi sigara içtin kokuyor diye bağırmaz mı babamın yanında. gülsem mi üzülsem mi? pis ispiyoncu yeğenim.

ON4 dk
10-02-2009, 12:55
dün akşamki şok cümle :)

_ hadi kızım saat 9 oldu yatma vakti
_ baba ben saatmiyim her gün 9 da yat diyorsun, her gün hep aynı oluyor ama...siz hiç sıkılmıyormusunuz, her sabah işe gidip akşam gelip yatıyorsunuz. sonra yine zabak oluyor yine gidiyorsunuz. bende büyüyünce böylemi yapıcam hep....bla bla bla diye devam etti ama annesiyle hayranlıkla izliyoruz

kurulmuş gibi süregiden hayatımızamı yanalım...olması gereken bumu değilmi bilmiyorum ama ne kadarını değiştirmeye çalışsakda hayat bu ne yazıkki.

registan
10-02-2009, 13:31
benim oğlum on, kızım beş yaşında.
bu kurban bayramında el öpme ve para alma faslı gerçekleşiyor.
tabi annesi ile ben oğlum ve kızım ellerimi öptü diye para verdik.
biraz sonra kızımda kumbarasından para çıkartıyor. ne yapacağını sorduk. abime elimi öptüreceğim sonrada ona harçlık vereceğim demişti. hanımla biz tabi mutfakta birbirimize bakıp dumur olduk. sonra odasına gitti. biraz sonra abisi ile geldiler. dedik ne oldu. abim elimi öptü ona harçlık verdim dedi. biz bastık kahkahayı.
o tabi bir şey anlamadı. hanımla dedik "çocukluk bu olsa gerek"

registan
10-02-2009, 13:38
yine kızım ve para hikayesi.
bir gün akşam eşim elinde iki parçaya ayrılmış 5 ytl ile geldi. dedi bunu çöpten buldum kim attı oraya dedi. bütün gözler evin mini minnacık ferdine çevrildi.
o tabiki en masum ve çocuk tavrıyla " kumbaramdan çıkarırken yırtıldı bende çöpe attım dedi"
biz bastık kahkahayı. ve para gibi değerli kağıtların yırtılsalarda işe yaradıklarını anlattık.

registan
10-02-2009, 13:54
topiği yeni buldum. benimde hoşuma gitti.
küçükler olmasa bu hayat çekilmezdi herhalde.
dünya ve yaşam konusunda çocukların bakış açıları o kadar genişki biz o bakış açısını yakalamamız imkansız.
buraya kayıt edilecek çokşeyler yaşatıyorlar bizlere ama insan zamanla unutup gidiyor.

- hadi kızım artık geç oldu yatma vaktin geldi dediğinizde
en masumane tavrı ve duruşuyla
- hep beni yatırıyorsunuz siz sonra yatıyorsunuz diye cevap veriyor.
- bak kısım uyumazsan büyüyemezsin dediğimizde
- belkide ben büyümek istemiyorum deyip sizi dumur ettiğinde.

diyorsunuz "hayata onlar gibi bakabilmek çok zor olsa gerek"

BORA YAŞAR
10-02-2009, 14:01
Güzel bir başlık olmuş.

Askerlik gibi birçok kişinin ansı vardır mutlaka.

Dikkatimi çeken bir nokta şu: Kız çocuklarının anıları ağırlıklı.

Kızlar bu konuda çok daha alem oluyorlar nedense.

Büyük kızım 5-6 yaşlarında.

Bir kabahat yaptı. Ağzımdan o sinirle çıkmış bulundu.

- Eşşek deyiverdim.

Benden bu tür kabalık beklemeyen kızım çekti gitti.

Biraz sonra çekine çekine geldi.

- Affedersin ama babacım. Eşekler benim gibi küçük olmaz. Senin gibi büyük olurlar.

Haklı idi. Eşeklik yapmıştım.

BORA YAŞAR
10-02-2009, 14:04
Anı çok.

Bir tane daha anlatıvereyim.

Yine büyük kızım.

Çok küçük. "r" harflerini söyliyemiyor. "ye" diyor.

Benim adım da "Boya" ona göre.

Arkadaşlarım sırf onu kızdırmak için onun yanında bana "Boya" diyorlar. Boya aşağı Boya yukarı.

Kızım köpürüyor. Ve düzeltiyor sanki onların yanlışını.

- Onun adı Boya değil. Boo-yaa...

Güzel günlerdi.

registan
10-02-2009, 15:15
sayın bora yaşarın da dediği gibi kız çocukları ve yaptıklarıyla alakalı anılar ağırlıkta.
şu yüzden olabilir
kız çocukları dil konusunda daha yetenekli oluyorlar ve daha sevimli oluyorlar o zamanlar(her çocuk her zaman sevimlidir)

"siz erkek çocuklarını daha çok sevin kız çocukları kendilerini zaten sevdirirler"
diye buyurmuş peygamber efendimizde(SAV).

registan
10-02-2009, 15:27
gülünç ve komik anıların yanında üzücü ve sıkıntı doğuran anılarda var(bunlar hayatın tuzu biberi o anılar olmasa hayat çok bayat olurdu)

oğlum 2 yaşlarında falan
birgün gece geç saatler oturuyoruz. .çocukta kendi halinde oyuncaklarıyla oynuyor.
biraz sonra ufaklık geldi. bir başarı kazanmış gibi surat ifadesi ile.
- bak baba dedi kulaklarını gösterdi
birde ne görelim. kulaklarına ambalaj köpüklerini doldurmuş. hemen çıkarmaya çalıştık. hepsini çıkartık ama bir tanesi bayağı ileri kaçmış elle çıkarmak imkansız. cımbızla çıkarmayı denedik olmadı. toplu iğne batırıp çıkarmak istedik olmadı. tutmak için bastırınca kulağa baskı yapıyor ve çocuk yerinde durmuyor ve işlem gerçekleşmiyordu.
baktık bu işlem bu şekilde olmayacak. Doğruca en yakın hastanenin yolunu tuttuk.
hastaneye gittik. doktorda bizim yaptığımız gibi cımbızla çıkarmayı denedi olmadı. cımbızla tutmaya çalışınca çocuk kafasını sabit tutmadığı muvaffak olamıyordu doktor.
sonra kulağı yıkayalım dedi doktor. onu yaptı ama köpük hala yerinde idi.
son çare olarak doktor dediki bunu cımbızla alırız ama çocuğun sabit ve hareketsiz kalması lazım o yüzden narkoz vererek işlemi yapacağız dedi. bizde mecburen kabul ettik. narkoz vererek bayılttılar ve köpüğü çıkardılar.

çocuklar olmadık zamanda olmadık işler yapabiliyorlar.

ON4 dk
10-02-2009, 15:39
hep kız çocuk olmasının sebebi....sadece bir tane çocuğumun olması ve onunda kız olması olabilirmi acaba :).....tabiki ayrım yok...yeterki paylaşalım....

registan
10-02-2009, 16:05
hep kız çocuk olmasının sebebi....sadece bir tane çocuğumun olması ve onunda kız olması olabilirmi acaba :).....tabiki ayrım yok...yeterki paylaşalım....

sayın on4dk;
yaşınıza göre tek çocuk biraz geç kalmışsınız desem
(bana haddini bilmez demesiniz umarım)

deep
10-02-2009, 16:12
Canım kızım,canım aşkım dedikçe o da diliyle şaplaklar gönderiyordu.Karşılıklı olarak dil şaplatma şu sıralar en büyük hobimizde :D :D :D

Kizim 1 aylik oldu... yakinda kirkligi cikacak... Dun gittim eve emmeyi yeni bitirmis uyumus... Neyse gittim yemek felam hazirladim... oturduk yemek yedik ustune sigara ictim... biraz nette gezdim... yok huzursuzum... Kizim uyuyor... 2.5 saat gecti... esime dedim uyandiralim acikmistir die :he: O da anladi ozledin di mi? uyandir hadi... Konusuyorum hafifden kimildadiyorum felam yok uyanmadi... Sonra guc bela gozlerini acti :) sevgi sozcukleriyle aşkimi dile getirdim... Saskin saskin bakti bana>>>

http://img99.imageshack.us/img99/1888/dsc03986nbz1.jpg (http://imageshack.us)
http://img99.imageshack.us/img99/dsc03986nbz1.jpg/1/w425.png (http://g.imageshack.us/img99/dsc03986nbz1.jpg/1/)

Uyku sersemiyle gerilmeye basladi ve "Baba ne guzel uyuyordum niye uyandiriyorsun" der gibi sinirli bir bakis atti...

http://img27.imageshack.us/img27/889/dsc03986n2ea1.jpg (http://imageshack.us)
http://img27.imageshack.us/img27/dsc03986n2ea1.jpg/1/w468.png (http://g.imageshack.us/img27/dsc03986n2ea1.jpg/1/)

Kizgin kizgin bakarken icim cis etti kendimden igrendim resmen, niye uyandirdim ki uyuyordu ne guzel dedim :oley: Ama o canalici ve kizgin bakislar acaip kalbim kirilmisti... O atmosferde "Kizim, niye oyle kizgin bakiyorsun? babayi sevmiyormusun yoksa?" seklidne kelimeler dokuldu agzimdan... Sonra annesi donup bana "necdet sen manyakmisin?" demezmi... Bir an irkildim ve kendime geldim... Saçmaladiğimi farkettim :he: Ama bir an icin kahrolmuş ve ne hayvanim ben uyandirdim kizimi die hayiflanmistim :he::he::he:

PS: resimler temsilidir :oley:

registan
10-02-2009, 17:14
sayın deep Allah bağışlasın.

deep
10-02-2009, 18:39
Tesekkürler sn. registan... Bilmukabele...

ON4 dk
19-02-2009, 12:08
dün akşam mutfakda kızımla aramızda geçen konuşma :)

hadi bu akşam patates filan kızartıp çay yapalım, kahvaltılık birşeyler yiyelim dedim eşime...tamam patatesleri sen yap o zaman dedi bana, tamam dedim....patatesleri soydum attım kızarıyorlar tam o sıra kızım;

_ Baba niye hemen yok oluyor o dumanlar (patatesleri kaynar yağın içine ilk attığım anda oluşan buhar)
_ E yok olacak tabi kızım, ne olsunki?

_ Yukarı gitsin baba orda dursun (tavanı göstererek)
_ Buhar kızım onlar, o yüzden yok oluyor işte.

_ Buhar niye beyaz baba peki? (ter döküyorum gelde anlat)
_ Patatesler ıslak ya, işte o sular buhar haline geliyor, ondan beyaz.

o sırada arkamda eşim bir çığlık ve yumurtayı yakmış...kızım olaya gülüyor ve arkasını dönüp;

_ Ama peki annemin tenceresinden niye siyak buhar çıkıyor, niye o beyaz değil? (ya sabır :) )
_ Kızım o buhar değil, duman. Yumurta yandı onun için siyah çıkıyor. (biraz durdu ve devam etti)

_ Heee, yani buhar beyaz, duman siyahmı oluyor?
_ (Bi anlık) "evet" deyiverdim...(ama dururmu yumurcak ve hemen yapıştırdı lafı)

_ Ama baba karşı evin bacasından çıkanlar niye beyaz? Onlar buharmı yani?
(höh yani, yine sıkıştık araya)
_ Kızım anlatamam şimdi, git oyununu oyna, bazen siyah bazen beyaz olurlar işte (deyip savuşturmak istedim yoksa benim patatesler yanacak)
_ Aman babaaa, sende bi siyah bi beyaz diyorsun, bilmiyorsan sende dedeme sor ozaman
(dedi ve çekti gitti)

yok kardeşim yok, laf yetiştirmek gerçekten zor...keyif almıyormuyum? manyak derecede alıyorum, ama bayaaa bi ter dökerek :)

VOLVO
19-02-2009, 12:13
Dostum senin kız da bir cin mübarek.

Yahu 34 yaşındayım onun kadar mantk yürütemiyorum şu anda:he::he::he:

Rabbim nazarlardan saklasın,uzun ömürler versin.

ON4 dk
19-02-2009, 12:20
Dostum senin kız da bir cin mübarek.

Yahu 34 yaşındayım onun kadar mantk yürütemiyorum şu anda:he::he::he:

Rabbim nazarlardan saklasın,uzun ömürler versin.

Amin. Allah razı olsun, Allah ne duan varsa kabul etsin. Darısı başına
Elimden geldiğince aklıma geldikçe yakmaya çalışıyorum, bende bir günlük misali onun adına böyle birşey yapmış oluyorum, hissenetin katkılarıylada tabiki. Ama katılım olmasını isterdim, herkes yaşadıklarını yazsa eminim daha keyifli hale gelir... Zira çocuklarla gerçekleşen diyaloglar olağanüstü oluyor.

sezi
19-02-2009, 12:37
Güzel bir başlık olmuş.Yazın yazın ki 25-30 yaşına gelip sordukları zaman elinizde kaynak olsun.
Çocuklarımızı Allah korusun.

Erasure
19-02-2009, 12:52
....attım kızarıyorlar tam o sıra kızım;

_ Baba niye hemen yok oluyor o dumanlar (patatesleri kaynar yağın içine ilk attığım anda oluşan buhar)
_ E yok olacak tabi kızım, ne olsunki?

_ Yukarı gitsin baba orda dursun (tavanı göstererek)
_ Buhar kızım onlar, o yüzden yok oluyor işte.

_ Buhar niye beyaz baba peki? (ter döküyorum gelde anlat)
_ Patatesler ıslak ya, işte o sular buhar haline geliyor, ondan beyaz.

....

Harika detaylar, epeyce bir güldük ama ayrıntılara giriş şekillerine ben de
hayranım, yeni hikayelerini bekliyoruz. O'na sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

chinawhite
19-02-2009, 13:03
butün yazıları okudum tek nefeste . inanılmaz güzel hikayeler daha 1,5 yıllık evliyim ama anlatılan hikayeler bir an önce baba olmam gerektiğini söylüyor bana.
Tabi Allah'ın izniyle sağlıklı olsunda gerisi önemli değil.ama Kız olursa makbulede geçmez değil.

VOLVO
19-02-2009, 13:14
Elimden geldiğince aklıma geldikçe yakmaya çalışıyorum, bende bir günlük misali onun adına böyle birşey yapmış oluyorum, hissenetin katkılarıylada tabiki. Ama katılım olmasını isterdim, herkes yaşadıklarını yazsa eminim daha keyifli hale gelir... Zira çocuklarla gerçekleşen diyaloglar olağanüstü oluyor.

dostum ben katkıda bulunacağım da bizim kız henüz 10 aylık :D :D :D

registan
19-02-2009, 13:20
benim kız 5 yaşında.
dışarı çıktığında gördüğü kedilere hav hav diye bağırıyor. güya kediyi korkutmaya çalışıyor.
yine balkondan aşağıya bakıyoruz.
kedi bir su birikintisne girdi. bizde bakıyoruz. çocuktan "hav hav " deyip kediyi korkutmasını bekliyoruz.
- " hani kızım bu kediyi korkutmadın" dedim.
- " baba ben o kediyi korkutmayacağım " dedi
- " niye" dedim.
- " o kedi suya düşdü pislendi "dedi.
hanımla biz ilginç bir şekilde birbirimize baktık.
"demekki bizim kız sadece temiz kedileri korkutuyor" dedik.

ON4 dk
19-02-2009, 13:41
benim kız 5 yaşında.
dışarı çıktığında gördüğü kedilere hav hav diye bağırıyor. güya kediyi korkutmaya çalışıyor.
yine balkondan aşağıya bakıyoruz.
kedi bir su birikintisne girdi. bizde bakıyoruz. çocuktan "hav hav " deyip kediyi korkutmasını bekliyoruz.
- " hani kızım bu kediyi korkutmadın" dedim.
- " baba ben o kediyi korkutmayacağım " dedi
- " niye" dedim.
- " o kedi suya düşdü pislendi "dedi.
hanımla biz ilginç bir şekilde birbirimize baktık.
"demekki bizim kız sadece temiz kedileri korkutuyor" dedik.

:):):)
olağanüstü yaaa...desene o Allahından bulmuş, düşene bi tekmede benmi atayım demiş resmen :)

sezi
19-02-2009, 13:43
Kızım liseye gidiyordu.Kenan Işık'ın "Kim 500 milyar ister"yarışmasının başladığı yıllar.O arada bir de dizisi oynuyor ve biz "Kenan Işık" ismini hatırlamaya çalışıyoruz.
Bir ara kızım dersinin başından kalktı geldi,biz de kızıma sorduk.

Cevap:Son Karar Amca.:) dedi ve bizim kahkahalarımız arasında dersinin başına döndü.

HaN
19-02-2009, 13:46

bizimkide iyice dillensin yazarım buraya...:yes::yes:şu anda 2 heceli kelimeleri söyleyebiliyor...20 aylık...

ON4 dk
16-03-2009, 21:16
Dün akşam....çok yorgun geldim eve....iki gündür ajansdaydım....
kızım daha uyumamış....yemeğimi yedim...illede oyun oynayalım diyor habire....
ama uyku saati geldi ve uyuması lazım...ben zaten uykusuzlukdan kırılıyorum

Yatakda geçen mini muhabbetin bir anı aynen şöyle;

_ Baba hadi oynayalım yatakda.
_ Kızım çok yorgunum, hadi uyuyalım, uyku saatin geçiyor yarın oynarız söz.

_ E yarında uyumayacakmıyız baba.

Nasıl gülüyorum, nasıl gülüyorum yatakda bi görseniz....Kızımsa sorup duruyor "N'oldu baba niye gülüyorsun"...

belki çok yorgundum, belki bana komik geldi...ama bir düşününce gerçekten komik bir durum...kız haklı, ne deyim :)

KARADENIZ
16-03-2009, 21:33
2005 yili Ulas daha 4 yasinda... Memlekete giderken Ankara ya ugradik...
Odtu zaten yolumuzun uzerinde....

Ulas annesiyle benim aramda ellerimizden tutmus.. IBBF den kutuphaneye dogru tasli yolda yuruyoruz.. esimle eski gunleri konusuyor, Ulas a anliyormuscasina, surasi su , burasi bu diye anlatiyoruz...

elimizi birakti.. tasli yolda kosmaya basladi.. duseceginden endiseli...oglum dur, oglum kosma... bizi dinleyen kim.. bir taraftan geri geri bize bakiyor bir taraftan onune bakmadan kosuyor....

ben de artik dayanamadim ... biraz tirssin diye...Kutuphanenin onundeki iki
tane 180 lik askeri gostererek

- "oglum JandarMa.." ...dedim ..

yonu bize donuk olan ve kutuphanenin kapisini gormeyen oglum dan yanit gecikmedi..

- JandarCAM iste... jandarCam...iste..... :he:

KARADENIZ
16-03-2009, 21:38
anaokuluna yeni baslamis.... buyuk hevesle renkleri ogreniyor...
resimli kitapta renkler var... biz soruyoruz O yanitliyor...

yan yana maviler var... bu ne oglum ?

- mavi...

peki bu ne ??? farkliligin bilincinde ama yanit yok..
ben de, tum ogretici ve egitici ses tonumu takinip, sorumlu baba kivaminda ; " acik mavi " dedim....

bilemeyecegini dusunerek ..koyu maviyi gosterdim.... aninda yanit geldi...

- KAPALI mavi.....

HaN
29-03-2009, 13:35
poyraz dan inciler....

su---fu
limon--nimun
kar--kağ
ağaç--ac
çiçek--cicıg
kek--kek..:D
elma--amma
saat--dat
muz--mus
uçak..vuuuuuu..:D
kamyon--namun
araba--nannan...

şimdilik aklıma gelen bunlar...:)

hamza34
29-03-2009, 14:11
fare: hare

hala: kaka

büyük hala: büyük kaka

kurtul
29-03-2009, 14:27
bu da canım oğlum Bora dan

otobüs- obütüs
maymun-maynun
araba-ababa
kamyon-kanyon
tren-tiyen
fil-pil

geçen gün töpeeek töpeeek diye köpeğini istiyor,gittim oyuncaklarının arasından buldum töpeeğini....aaayıııı(hayır)baba diiil diil diyo.....
bu sefer ineğini getirdim
-aaayıııı diiil diil diye avazı çıktığı kadar ağlıyor
kedi,ayı,fil bilumum hayvanlarını getirdik gene diiil diiil diyo....
sonra aklıma diğer bez olmayan plastik köpeği götürmek geldi...
meğerse adam değil demiyomuş dil diyomuş dil..
(plastik köpeğin dili düğmeyi döndürünce dışarı çıkıyor,köpeğin dilini kastediyomuş):clown::clown:

betaport
29-03-2009, 14:58
anaokuluna yeni baslamis.... buyuk hevesle renkleri ogreniyor...
resimli kitapta renkler var... biz soruyoruz O yanitliyor...

yan yana maviler var... bu ne oglum ?

- mavi...

peki bu ne ??? farkliligin bilincinde ama yanit yok..
ben de, tum ogretici ve egitici ses tonumu takinip, sorumlu baba kivaminda ; " acik mavi " dedim....

bilemeyecegini dusunerek ..koyu maviyi gosterdim.... aninda yanit geldi...

- KAPALI mavi.....

Süpermiş abi :D Allah uzun ömür versin....

betaport
29-03-2009, 14:59
2005 yili Ulas daha 4 yasinda... Memlekete giderken Ankara ya ugradik...
Odtu zaten yolumuzun uzerinde....

Ulas annesiyle benim aramda ellerimizden tutmus.. IBBF den kutuphaneye dogru tasli yolda yuruyoruz.. esimle eski gunleri konusuyor, Ulas a anliyormuscasina, surasi su , burasi bu diye anlatiyoruz...

elimizi birakti.. tasli yolda kosmaya basladi.. duseceginden endiseli...oglum dur, oglum kosma... bizi dinleyen kim.. bir taraftan geri geri bize bakiyor bir taraftan onune bakmadan kosuyor....

ben de artik dayanamadim ... biraz tirssin diye...Kutuphanenin onundeki iki
tane 180 lik askeri gostererek

- "oglum JandarMa.." ...dedim ..

yonu bize donuk olan ve kutuphanenin kapisini gormeyen oglum dan yanit gecikmedi..

- JandarCAM iste... jandarCam...iste..... :he:
:kahkah:

ON4 dk
14-04-2009, 17:05
Arabada hafta sonu gezisindeyiz, bir ara

_ Aaaa babaaaa, bak bizim arabadan, ama onun kuyruğu var
_ Ne kuyruğu kızım, hani nerde
_ İşte bak yanımızdan geçiyor

Bir tane megane coupe...ve arkasında kocaman bi rüzgarlık...yani kuyruk :D

blackbull24
14-04-2009, 17:42
Bizim oglan tam 2 yasinda. Anne lisani ile hadi oglum "torok vagyok" de bakalim diyorum. Turk arkadaslarima hava atacagim ya.. Velet "magyar vadyok" diyor. Annesi hadi oglum "magyar vagyok" de bakalim diyince de anne akrabalarinin yaninda turkce "ben turkum" diyor...

Boylece ne annesi ne de ben arkadaslarimiza hava atabiliyoruz!!

yusufusta
17-04-2009, 22:17
Yeni farkettim bu başlığı,çok güzelmiş.:yes:
Bir tane de ben anlatayım.Geçen sene bayramda bizim oğlana(avatarda resmi olan) halası bayram harçlığı veriyor ve ablasıyla paylaşmasını söylüyor.Oğlan da hemen parayı ortadan ikiye ayırıp diğer yarısına ablasına veriyor.

ON4 dk
27-05-2009, 10:51
1 haziranda 7 yaşına girecek kızım...bayaa bi büyüdü :)

Diyalog dün akşam gerçekleşiyor;

_ Babacım hafta sonu Büşralar bizde kalabilirmi?

_ Hayır olmaz kızım.

_ (iyice en şirin haliyle sırnaşarak) Ya niye babacım, ne olur, lütfeeeen.

_ Olmaz kızım, sen şimdi o bizde kalınca bende onlarda kalabilirmiyim dersinde ondan.

_ Yok baba valla demiycem.

_ İyi tamam o zaman, annesinden izin aldıysa kalabilir.

Sevinerek annesinin yanına gider ve bir kaç dakika sonra geri gelir;

_ Babacııııııım (en şaklaban sevecen haliyle)

_ Olmaz kızım.

_ Ya bidakka daha birşey söylemedimki baba niye hayır diyorsun.

_ Olmaz diyorum. Yine birşey isteyeceksin nasılsa.

_ Önce bi söyleyim nasılsa izin vereceksin biliyorum.

_ İyi söyle bakalım neymiş.

_ Hani büşralar bizde kalacak ya, bende sonraki gün onlarda kalabilirmiyim ?

_ Hayır demiştim, yine söylüyorum hayır. Hem demin bunu istemiycem diye söz vermiştin.

_ Ama niye baba, onun babası kalmasına izin veriyor sen niye vermiyorsun... (ağlayarak odasına gider, anneside gönlünü almaya)

E ayıklayın pirincin taşını, artık yavaş yavaş zorlaşmaya başlıyor sanki talepleri geri çevirmek :)....İstediklerine onay versem bi dert vermesem bi dert :)

drcz
24-06-2009, 18:32
Bana baba dedi oğlum ilk kez.....

ON4 dk
26-12-2009, 15:52
Anaokulu bitti. Birinci sınıfa başladı bu yıl. Dilide aklıda iyiden iyiye uzamaya, sorulara cevap daha da zorlaşmaya başladı.
Geçen haftalarda gerçekleşen bir dialoğumuz;

_ Baba sen Ayçanın babasını dövebilirmisin.
_ Niye döveyim kızım durduk yere.
_ Sen bi söyle baba, dövebilirmisin.
_ (işim olduğundan başımdan savmaya çalışıyorum) Tamam, döverim kızım.
_ Ama baba ayçanın babası kocaman (eh benden baya irice birisi) nasıl dövücenki.
_ (ne yumurtlasam diye düşünürken) Allah yardım eder bana bende döverim ozaman.
_ (biraz durakladıktan sonra sevilmlice gülerek) E peki baba Allah ona yardım etmeyecekmi ozaman.

Ne kahkaha patlattım, gözlerimden yaş geldi gülmekten. Aşırı zekiceydi. Diyalog aptalca kıvırmalarımla devam etti. :)

Forumlarda okurdum böyle diyalogları. Canlı canlı yaşamak ne kadar güzelmiş meğer. Allah herkesin çocuğunu kendilerine bağışlasın, olmayanlarada bir an evvel olacak günleri göstersin. Kızım hayattaki tek şeyim. Bir de dürüst bir adımız. Zaten başka ne eldebilirizki hayattan...

ON4 dk
19-11-2012, 07:33
... ve kızım 4 ncü sınıfta.... ALLAH nasip ederse, oğlumun doğmasına da 1-2 hafta kaldı

O artık küçük bir genç kız.. istekleri farklı, giyinişi, konuşması, bakış açısı farklı... yalan pek sökmüyor artık...

Dünyaya sormuşlar:
- Evlimisiniz?
- Dulum.

- Başınız sağolsun, ne zaman öldü?
- Hangisi?

- Nasıl hangisi, kaç tane kocanız vardı ki?
- Çooook

- E ne oldu peki?
- Hepsini öldürdüm.

- Ama nasıl olur, sizin kadar güzel birisi, nasıl böyle bir vahşet işleyebilir.
...

Dünya, yüzündeki maskeyi çıkartır. ve altından; yaşlı ve çirkin bir kadın çıkar...

... bilmem anlatabildim mi...

Herkeste bir "daha çoğuna sahip olma" hırsı... kim sahip olabilmiş?... kimse.

anlayana her şey net, ibretlik bir minik hikaye.
.