PDA

View Full Version : SOS, YARDIM,lütfen....

hıtec
11-08-2008, 19:23
Bu bir acil yardım çağrısıdır, 2002 doğumlu bizim oğlanı ilkokula başlatmak üzere hala arıyoruz, 3 tane özel okula gittik . Hepsi de bir rehber öğretmen
le 5 dakika da bişeyler çizittirerek karar (mı) veriyorlar, biz onlara anlattık bizim oğlanın anaokulundan bir okul düşmanlığı var, güya okula alışsın diye anaokuluna yolladık, bizimkin de ters tepti, okul kelimesini duymak istemiyor,
özel okul mu iyi, devlet okulu mu iyi, bu özel okullar nasıl adam seçiyor, bana lütfen acil olarak tecrübelerinizi, fikirlerinizi iletin, gerçekten zor durumdayım

kkapdan@turkbee
11-08-2008, 19:28
özel psikoloğ'a gidin ve baş başa çocukla arkadaşça konuşmasını sağlayın çok yararı oluyor tecrübeyle sabit...hem böylece korkunun kaynağını da öğrenmiş olursunuz ALLAH yardımınız olsun

hıtec
11-08-2008, 19:37
Benim acaibime giden bir sürü şey var; anaokulunda konuşuyoruz yönetici ve öğretmenlerle, dedim ki, bu çocukları bırakıp özgürce kendi hallerinde neden koşturmuyorsunuz diye, efendim dediler, burada yaklaşık 100 tane veli var, ancak 5 tanesi sizin gibi düşünüyor, 95'i bizim çocuk üşütmüş,niye?, bizim çocuğun başında bir şişlik var, niye vb. en ufak bir şey de günde elli defa arıyorlar, eee biz de 95'E UYMAK ZORUNDAYIZ dediler, ee dedim bizim gibi 5 kişi ne yapacak, onlar da alışır(sınız) dediler,
ilkokula başlaması gerekiyor, devlet okuluna vereyim mi, özel okula mı vereyim derken
özel okul araştırmasına girdik, ama bi baktim, pek naif, pek havalı, pek güvenli, pek mesafeli, süt gibi çocuklar istiyorlar, ben neyin ne olduğunu anlamaya başladım, ama tecrübe ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var, rica ediyorum

Red Kit
11-08-2008, 19:43
hıtec 95'e uymak zorundayız diyen tüccardır ve eğitimle uzaktan yakından alakası yoktur. Derhal o tüccarlardan uzaklaş.

Mali durumun kötü değilse kesinlikle özel okul derim, hem derslerde hem de yabancı dilde gayet ciddiler. Ancak bir çok özel okul dediğim gibi eğitmiyor, parayı bastıran çoğunluk velilerin elinde oyuncak oluyor ki tam anlamıyla rezalet bir durum. Galatasaray ve Eyüboğlu okullarını tavsiye ederim.

Bu arada kesinlikle okul tarafından tavsiye edilen psikologa gitmeyin, bence ticari ve komisyonsal ilişki içindeler.

hıtec
11-08-2008, 23:50
lütfen, rica ediyorum, bilgi ve tecrübe aktaracak birileri yok mu ? (sn.red kite teşekkürler),
yoksa herkes durumundan memnun mu, yoksa farkında değil mi????

CYASHA
12-08-2008, 00:40
Ben de nacizane, ozel okul oneririm, kendim bir devlet okulunda ogretiyor olmama ragmen. Ben TED mezunuyum ve bugun yedigim ekmegi oraya borcluyum, eger essekklik etmeyip egitimimi aksatarak okumasaydim bugun cok daha fazlasini yiyor olacaktim. Hem ogretmenlik yapayim hem de ticaretle ugrasayim da demeyecektim. Kesinlikle ozel okul... Ama tabii ki coooook arastirarak.. Benim yegenim kizini cok kalite bir ozel okulda okutuyor cok memnunlar dilerseniz ogrenebilirim. PM den ozel oarak tanisalim lutfen. Saygilar..

hıtec
12-08-2008, 01:26
Ben, sayın Cyasha, ilkokulu devlet okulunda okudum, sonra Anadolu lisesini kazandım (o zamanlar anadolu lisesi anadolu lisesi idi) şehrimizde o zamanlar Türkiye çapında tanınan ve hatta diğer illerden burada okutmak için hücum edilen oldukça ünlü bir okul vardı, o zaman ilde tek olan anadolu lisesini 120 kişi kazanmıştı, 90 ı bu özel okuldan, bizler de
devlet okulundan gelmiştik, dikkatimi bir şey çekmişti; özel okuldan gelenler sanki burada
pek bir ferahlamışlardı, bize ise zor gelmişti, biz yarım günden, onlarsa 9 saatlik eğitimden gelmişlerdi, öğleden sonraki dersler benim için bir azaptı, okuldan giderek soğudum, neyse
ki öss ve öys'yi iyi puanlarla (tm;609, fen;612) ve iyi bir fakülteye girdim, ancak çok net hatırladığım şey, 120 kişinin hepsi üniversiteye girmişti, ancak

hıtec
12-08-2008, 01:38
0 yaklaşık 30 kişinin puanları çok daha yüksekti, niye mi anlatıyorum, bizim oğlanın gittiği
anaokulunda geçen sene sordum, bu çocuklar sabah 8-akşam 17 buradalar, bu çocuğun ihtiyacı mı, ana-babanın ihtiyacı mı(cevabı belli soru), bu sene ilkokul araştırmasında aynı soruyu sordum, cevap belli, dedim bu çocukların 20 yıl, 30 yıl sonrası için bir endişeniz var mı? Yoksa sizin için oks puanları veya öss puanları yeterli mi diye, ama son derece nazikçe
zannediyorum çok ukalalık yaptım, bir şey daha sordum, kahvaltı okulda, öğle yemeği okulda, son derece güvenli, korunaklı okullar, peki bunun çocuğun ruh sağlığına etkisi nasıl,
okul parasını yatıran ana-baba bu durumdan mutlu mu dedim, çoğu mutlu dediler, hatta etüde, cmtesi-pazar bilmemne kursuna da getiriyorlar dediler, ben bir anda iyice acayip olduğumu anladım, devlet okulları bizim zamnımızdaki gibi değil, ben yarım gün eğitim veren bir özel okul bulsam neyin, kimin, nasıl olduğuna bakmadan vereceğim, ben çok mu acağibim? Bildiğim bir şey var, çok zordayım!

selçuk efendi
12-08-2008, 03:26
Acayip değilsiniz; gayet mantıklısınız aslında. Sadece eğitimini değil, psikolojisini ve de kişisel gelişimini de düşünerek böyle bir karara varmışsınız. Önünde sonunda çocuk okula gidecek ama nereye verirseniz verin, işin biraz da ailede bittiğini unutmayın (Zaten bunun farkında olduğunuz da belli). Yanisi, böyle bir ortamda özele de verseniz, devlete de; siz özel olarak ilgilenmek durumunda kalacaksınız gibi görünüyor.

SALESMAN
12-08-2008, 09:52
dünya bizim çocukluğumuzdaki dünya değil;
çok daha rekabetçi , çok daha eşitsiz , özeliikle bilgi ve beceri sahibi olmadaki eşitsizlik inanılmaz boyutlarda bizim çocukluğumuzdaki duruma göre .

bu sebepten çocuğunuzun eğitim ihtiyaçlarını kendi çocukluğunuzdan aldığınız referanslarla değerlendirmeyin, bu sizin çocuk olduğunuz dönem değil ; çocuğunuzu da 70 lere yada 80 lere hazırlamıyorsunuz ! sizin çocuğunuz 2032 nin insanı olacak !
o bakımdan fw edilen maillerle gelen "biz çocukken toprak arsada yalınayak top oynardık ,meşin topumuz yoktu ama mutluyduk " tarzı romantik metinlerden etkilenmeyin o mailleri yazan arkadaşlar dunyayı öncamdan değil arka camdan bakarak tarif etmeye çalıştıklarından romantik metinler yazar ancak pratikte hiçbir durumu kavrayamazlar ..
( misal her çocuğu olmadığı halde çocukların nasıl yetişmesi gerektiği konusundaki romantik mailde karşımıza çıkan şu meşin topumuz yoktu ama mutluyduk geyiğinin arkasındaki dunyadaki globalleşme öncesi meşin topun pahalı bir şey ama bugün hindistanda çinde üretilen meşin topun bizim ürettiğimiz 1 kilo elmadan ucuz olduğunu farkedememek durumu )

neticede diyeceğim şudur : özel okulların iyisi yerine koyabileceğiniz bir devlet okulu yoktur ; aynı şekilde bugün özel üniversitelerin bazıları kurulduktan 5 yıl sonra 150 yıllık devlet üniversitelerini geçmiştir bu üniversiteler 20 yıllık olunca devlet üniversiteleriyle mukayese dahi etmeyeceğiz,

özel okulların dünyadaki eğitim deneyimlerinden yararlanması teknoloji kullanımı yada know how alma imkanları devlet okullarında yok . o bakımdan paranız varsa özel okulların ciddiyeti ve disiplini ile öne çıkmış olanlarının arasından bir seçim yapın , ben bir röportajında yuzyıl ışık lisesinin yöneticisinin anlattıklarından bu tarz bir intiba edindim ;

şunu unutmamak lazım , dünyada gelecekte artık bir konuda spesifik ve konvansyonel becerisi olan kişilere ihtiyaç duyulmayacak zira bu işi robotlar yapacak dolayısı ile geleceğin insanı ana braşı yanında 40 ayrı konuda az çok bilgisi ve deneyimi olan kişi olacak ve dünyayı da bu kişiler yönlendirecek, bu bakımdan okulda turlu faaliyette bulunan çocuğu bir de hafta sonu keman kursuna , yelken kursuna götüren anne babaları hemen küçümsemeyin ve eleştirmeyin , onlar geleceği sizden daha iyi okuyor ve çocuklarını daha iyi yetiştiriyor olabilir ... olmayada bilir ama bunu şuan kimse bilemez...

hıtec
12-08-2008, 16:20
SN.Salesman, ben çocuklarımın dünyayı yönetmesini istemiyorum, ben çocuğumun benim olduğum gibi mutlu bir insan olmasını istiyorum, ve mutlaka yorum yapabilen bir insan olmasını istiyorum, kendisine dikte edilen şeyleri mutlaka sorgulamasını istiyorum, yani,mesela, bir çocuğun ihtiyaçlarının yüzyıllar içinde çok fazla değişmediğini düşünüyorum, benim bildiğim tüm çocuklar, annesine doymak ister, koşmak ister, boğuşmak ister, sahiden kirlenmek ister, babasının tepesine çıkmak ister, ister derken, bu tabii ki,
erişkin bilinci değildir, amma özel okullar görebildiğim kadarı ile, daha çok
sessiz,sakin, söz dinleyen çocuklar istiyorlar, öyle cins olma ihtimali olan,
biraz rutine uymama ihtimali olan çocuklardan hazzetmiyorlar, hele ki yeterli
öğrenci kontenjanı varsa, ama sahiden devlet okulları da değişik, ne yapacağım, Erkin Koray gibi mi yapayım.

serdarkus
12-08-2008, 16:56
Soru eksik gibi.. arayış yanlış gibi.. cevaplar amacını bulamamış gibi.. diye başlayacaktım.

Vazgeçtim.
Direk konuya gireceğim.

serdarkus
12-08-2008, 17:03
...
Direk konuya gireceğim.

İlköğretimden bahsediyoruz.

İlk beş sene için okul ikinci planda, öğretmen önceliklidir.
Öğretmene kıyasla okul, sadece ayrıntıdır.

Peki,
Öğretmeni aynı kabul ederek, özel/devlet kıyaslaması yaparsak eğer..

serdarkus
12-08-2008, 17:19
...
Öğretmeni aynı kabul ederek, özel/devlet kıyaslaması yaparsak eğer..

Durumunuz uygunsa... çocuğunuz ayrıcalıklı gibi okusun istiyorsanız.. eşe dosta karşı kendinizi daha iyi hissedecekseniz.. gerçekten vereceğiniz ekstraların karşılığını alacağınız o iyi okulu bulabilecekseniz.. devletten daha iyi eğitim alacağınıza emin olduysanızeğer..

Bunlardan biri bile çocuğu özele vermek için yeterlidir. Sorun yok, verebiliriz.

O özel olduğunu düşündüğünüz okulu seçerken,

“Para ver de nasıl verirsen ver.. ne vadede verirsen ver.. ne kadar istersen ver yeter ki ver” diyor mu..

Her geleni okula alıyorlar mı yoksa “sınıf öğretmeni” ve “rehberlik öğretmeni” ayrı ayrı çocukla konuşup, gerekli testleri “gerçekten” yapıp.. sonrasında mı kabul ediyorlar.. buna dikkat etmeli..

Çocuk o öğretmeni ikinci annesi yerine koyacak, tüm hayatı süresince etkilenecektir.(Öğretmen erkek de olsafarketmez..annesi kadar etkiler) O kısa görüşme sonrası çocuğa sorun, “bu öğretmeni sevdin mi”. Cevap evet ise, işin yarısı halledilmiştir.

serdarkus
12-08-2008, 17:27
Burada çocukta zaten okula karşı bir önyargı olduğu için, bu durumu okul değil, ancak sevilen bir öğretmen aşacaktır. O öğretmen de sabır, sevgi ve tecrübesiyle itinayla çocuğu açacaktır. (Böyle öğretmen bulunur mu.. zor ama imkansız değil. Eski nesil öğretmenlerin kıvılcımı henüz sönmemişleri içinde çok sayıda mevcuttur. Yeni nesil için pek diyemiyorum.. Onlar, “bu maaşa anca bu gadar yaparım ben bu işi” tekerlemesini yeni nesil mekteplerde mezun olurken meslek yemini niyetine söylüyorlar gibi..sanırım!

Sonuç olarak..

serdarkus
12-08-2008, 18:17
..

Sonuç olarak..

Kendinizi zorlayarak özele takılmamak lazım.. zorlama yoksa eğer, o zaman.. az sınıflar, çoğunda çakma da olsa yabancı dil eğitimi, branş derslerine özel hocalar ve gerçekten becerebiliyorlarsa eğer, çocuğa katkısı yadsınmaz sosyal faaliyetler.. özel de iyidir.

serdarkus
13-08-2008, 00:12
:yes:
Yazdığım topiğin nesebini kurutma gibi bir uğursuzluğum vardır. Bu nedenle aslında yazmaktan çekinirim. Burada olan oldu artık, bari son bir şey daha yazayım.

Sohbette bir özel dersane müdürü anlatıyordu.

- Çocuğu için dersane hakkında bilgi almak isteyen bir aile gelmişti. Başladım anlatmaya, “ Dersanemizdeki sınıflarda yedişer kişi vardır.. çocuklarla bire bir ilgileniriz.. yapılan testlerde çocuğun eksiklerini tesbit edip o konuda takviye ders veririz.. etüd çalışmalarımızda ise,” Ben kaptırmış anlatırken, çocuğun babası noktayı koydu, “Hocam tamam iyi diyorsun ama.. benim bir tek çocuğum var..hani.. kazansa iyi olur ama.. olmasa da olur. Çocuğumu da fazla sıkmayın yani!”

Bu devirde bu düzenle bu çocuklarla biz ailelerin işi çok zor. İyinin ne olduğunu bilmeden en iyisini yapmaya çırpınan biz ailelerle ise bu çocuklarımızın işi çok daha zor!

Kolaylıklar dilerim.

gemici
13-08-2008, 00:50
serdarım yorma kafanı.........demek ki çözümü bulmuş topiği açan.............

Beşinciboyut
13-08-2008, 01:48
Çocuğunuzun doğal bir ortamda eğitim almasını istiyorsanız devlet okulu derim.
Eğitimde çevrenin rolü yadsınamaz.
Mutlu bir öğretmen de buldunuz mu sorun yok bence.

Mutlu öğretmen konusu bu topiğin konusu olmadığından ayrıntıya girmeyeceğim.

Eğer amacınız bilgi ise, günümüzde bilgiye ulaşmanın bir çok yolu var.

Hem siz ne kadar da çok arzulasanız bu çocuğunuzun son kararı olacaktır son tahlilde.

Ha bu arada dostoyevski'nin hayat hikayesini bilirsiniz.

Mükemmelci ebeveynlerin çıkaracağı dersler mevcut orada.

Hani bazen insan mükemmeli bulma arzusuyla koşarken, ayağının altında ezilen onlarca kırçiçeğini farkedemez.

Kararın umarım çocuğun için yararlı olur.

ÇAKAL
13-08-2008, 04:31
İlk beş sene için okul ikinci planda, öğretmen önceliklidir.
Öğretmene kıyasla okul, sadece ayrıntıdır.
:super:

Çocuğunuzun doğal bir ortamda eğitim almasını istiyorsanız devlet okulu derim.
Eğitimde çevrenin rolü yadsınamaz.
Mutlu bir öğretmen de buldunuz mu sorun yok bence.
:super:

SALESMAN
13-08-2008, 09:24
neticede dünyada başarısızlığı affetmeyip ortalama 40 yıl cezası olan 2 alan var ;
1- sağlık
2-çocuk gelişimi

bu iki konudaki başarısız tercihler insanın ömürboyu sıkıntı çekmesine sebep oluyor.

o açıdan çok muhim konudur , herkes kendi çocuğunu kendi bildiği gibi yetiştirecek , sonucunda da kendi tercihlerinin ortaya çıkardığı bir tabloda (ölmezde sağ kalırsak) uzun süre yaşayacak ..

yani herkes bildiği gibi yapmalı..
olimpiyatlar var mesela şu an; bakıyorsun , sporcu yetiştirmekte 100 ülkede 100 farklı uygulama var herbirinden farklı sonuç çıkıyor...

hıtec
13-08-2008, 11:10
Hayır, oğlanı hala vermedim, ama cevaplara çok memnun oldum, farkındayım ilkokul öğretmeninin ne kadar önemli olduğunun, rehberlik öğretmeni ile çocuğu tanıma demiş bir saygıdeğer arkadaş, 2 günde 4 okul gezdik, rehberlik öğretmeninin ne olduğunu anladım, zannediyorum, rehberlik öğretmenlerinin hepsi, 30 yaşın altında, müdür yardımcıları uzaktan takipte, bir şey anladım diyorum size, etrafı rahatsız etmeyen (rahatsız dediğim, kolay yönetilebilir
çocuk istiyorlar, bizimki hareketli ammma, dur diyince yerine oturan , sus
deyince susan ammma, bu durumda kendisinde sıkıntı oluşturan bir çocuk, yukarıda kendime benzer yanlarımı saydım, hareket etmek istiyor,
ama kendisine dikte edilen şeyleri de yapıyor ama ben de oluşturduğu gibi büyük sıkıntı oluşturuyor ve okula karşı cephe almış durumda) bana akıl ve fikir verin lütfen....

hıtec
13-08-2008, 11:13
yani, deyin ki torpil yap, 40 yaşın üzerinde, kendi hayatına ait birşeyleri halledebilmiş, benim lkokul öğretmenim gibi sevdiğim, bana müthiş şeyler katabileceği, bir öğretmen bul deyin, ama yol gösterin.

SALESMAN
13-08-2008, 12:34
üstadım, zaten yol gösterdik fikir verdik , siz bence tam olarak ne tip bir yardım istediğinizi anlatamıyorsunuz ;
benimde içinde olduğum gruptan bazı arkadaşlar özel okula vermek gerek dedi gerekçeleri sıraladı ;
diğer arkadaşlar devlet okulu da olur ama önemli olan öğretmendir iyi öğretmen bulun devlete de verirsiniz dediler..

siz neden tüm özel okulların çocuğunuzu hareketli bulduğuna ilişkin objektif bir görüş alın bence ilk önce , bir çocuk psikologunun profesyonel gözlemi olmadan ,
bu özel okullar benim çocuğumu yanlış değerlendirdi demenizin devlet okuluna da gitse bir faydası olmaz.

ayrıca okula karşı tepki geliştirmiş bir çocuğun , dekor -bahçe- yeşil alan -temiz tuvaletler vs vs. içermeyen bir sıradan devlet okuluna nasıl sempatiyle yaklaşacağı konusuda şüphelidir.

önce bir çocuk psikologuyla görüşüp çocuğun hareketliliğinin altında başka bir hiperaktivite tazrı sebep varmı onu öğrenip o olasılığı elemenizi öneririm.