PDA

View Full Version : Hisse Temel Analizleri

Pit
20-08-2008, 17:40
Merhaba,
Birçok yatırımcı pazardan 1 liraya domates alırken bile seçer inceler alır. Ama binlerce ytl lik hisse seçimini 2 dakika içinde yapar ve çok düşük olasılıkla bu seçimi doğru bir seçim olur. Hisse seçiminde bence olmazsa olmaz en önemli nokta temel analizdir. Temel analiz sonucunda yatırım yapılmaya değer bir hisse bulunduktan sonra ideal fiyattan alım yapılmalı. Bu bence borsada kazanmanın altın kuralıdır.
Bu topikte elimden geldikçe, vakit buldukça ve dilim döndükçe soracağınız hisseleri temel analiz yönünden incelemeye çalışacağım.

wRonG
20-08-2008, 17:41
hayırlı olsun topiğiniz siftah benden olsun o zaman

ipmat

şimdiden teşekkürler.

leo
20-08-2008, 18:03
petun ve pnsut için analiz yaparsanız sevinirim. çok tesekkürler

REST
20-08-2008, 18:12
Merhaba,
Birçok yatırımcı pazardan 1 liraya domates alırken bile seçer inceler alır. Ama binlerce ytl lik hisse seçimini 2 dakika içinde yapar ve çok düşük olasılıkla bu seçimi doğru bir seçim olur. Hisse seçiminde bence olmazsa olmaz en önemli nokta temel analizdir. Temel analiz sonucunda yatırım yapılmaya değer bir hisse bulunduktan sonra ideal fiyattan alım yapılmalı. Bu bence borsada kazanmanın altın kuralıdır.
Bu topikte elimden geldikçe, vakit buldukça ve dilim döndükçe soracağınız hisseleri temel analiz yönünden incelemeye çalışacağım.

:)Pit:)
Faydalı bir topik olacağına inanıyorum..
İlgi ile izleyeceğim...
Selamlarımla...
..

fatih44
20-08-2008, 19:18
Elinize saglık güzel bir konu.
şöyle sorayım diyelimalınacak bir senet için ilk bakılması gereken neler olabilir bunu ky nin anlayacagı dilde anlatırmısınınz fazla detaya girmeden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Pit
20-08-2008, 20:18
İpmat
6 aylık konsolide bilanço henüz gelmediği için 3 aylığa göre değerlendireceğim.
Brüt satışlar %68 artmasına rağmen maliyetler %16 artmış.
Bu da tabiki net esas faaliyet karını 2 katına çıkarmış. Borçlar azalmış.
Özsermaye 34 trilyon artarak 200 trilyona gelmiş.
Özsermaye ve ödenmiş sermayeye bakarak adamlar işi hiç finansman maliyeti olmadan yürütebilirler diyebilirim.
Bilanço gayet güzel görünüyor. bence piyasa değeri ucuz kalmış.
Acaba adamlar matbaada para mı basıyorlar, tabi kar matbaa işinden değil maden işinden geliyor :)

Pit
20-08-2008, 20:34
Pnsut
Pazarın en eski firmalarından, 3 aylık konsolideye göre satışlar %12 artarken maliyetler %21 artmış. Artan gıda fiyatları maliyetleri olumsuz etkilemiş. Alacakların tahsil süresi uzamış. Buda borçları 133 trilyona çıkarmış.
Borçlar %17,58 artmış, özsermaye %13 ve nis %19 büyümüş. Bu dönemde stoklarda artmış.
Büyüme olumlu görünmekte tek sıkıntı alacakların tahsil süresi ve artan maliyetler.
6 aylık gelsin tekrar bakarız...

Pit
20-08-2008, 20:50
petun
3 aylık konsolideye göre...
satış gelirlerini arttırırken maliyetlerini kontrol altında tutmayı başarmış bir firma.
borçlar %21 artarken kar %29 nis %71 artmış.
Stoklar 18 trilyondan 22 trilyona çıkmış.
Güzel bilanço tek sorun uzayan tahsil süreleri ama bence sıkıntı yok 6 aylık da iyi gelecektir.

leventa
20-08-2008, 21:16
hocamm.....selec ve glyho ...bakarmıyısınz bidee

tayga04
20-08-2008, 21:17
ben de burva ve isfin alabilirmiyim. Ayrıca tekstilbank hakkında ne düşünüyorsunuz, ilgilenirseniz sevinirim. teşekkürler

Pit
20-08-2008, 22:02
ben de burva ve isfin alabilirmiyim. Ayrıca tekstilbank hakkında ne düşünüyorsunuz, ilgilenirseniz sevinirim. teşekkürler
Burva
3,6 trilyon ciro yapmış ilk 6 ayda. Geçen yıla göre 600 milyar ciro azalmış. Bunun dışında 712 milyar zarar yazmış. Ciro neredeyse orta halli bir market kadar. Böyle şirketleri neden halka açarlar anlamış değilim.
2007/6 aylıkta 7,2 trilyon olan özsermaye 2008/6 da 5,2 ye düşmüş. Sermayeyi eritiriyor.3,7 trilyon borç var.
Stoklar 5,9 trilyon gözüküyor neredeyse 9 aylık satış kadar. Bu stoklar gerçekten var mıdır bilemiyorum.
Yıllardır kar yazmamış şirket. Sermaye üretemiyor, pazar kaybediyor. Ben bu şirketin sonunu iyi görmüyorum.
Ben bu tür şirketlere hiçbir zaman yatırım yapmam, kimseye de tavsiye etmem. Fiyatı kaça çıkarsa çıksın herzaman risk altında bir şirket...

Pit
20-08-2008, 22:17
selec
çok iyi firma.
974 trilyon satış var 3 ayda net 46 trilyon kar yaratmış buna karşın. sektöründen dolayı alacakların tahsil süresi uzun ancak özsermayesini 270 trilyon arttırmış.
işi gereği 333 trilyon stok tutuyor bu da yaklaşık 1 aylık satışa denk geliyor. sorun yok.
Finansal borçalarını azaltmış öte yandan borçlanmayı mal aldığı firmalara yapıyor.Buna mal veren firmalar fonluyorlar.
Bilançosu güzel sağlam bir firma.

bridgea
20-08-2008, 22:27
Öncelikle topiğiniz dilerim amacına ulaşır,başarılar diliyorum.

Ben şu an senet taşımayı düşünmediğimden,hakkımı saklı tutuyorum:)

Saygılar.

Pit
20-08-2008, 22:32
Öncelikle topiğiniz dilerim amacına ulaşır,başarılar diliyorum.

Ben şu an senet taşımayı düşünmediğimden,hakkımı saklı tutuyorum:)

Saygılar.
teşekkürler :)
bol kazançlar...:cool::cool:

leo
21-08-2008, 13:25
tskb hakkında düşünceleriniz nedir ?

Pit
21-08-2008, 15:18
tskb hakkında düşünceleriniz nedir ?
tskb diğer bankalardan farklı bir çalışma şekli var.
6 aylık bilanço incelendiğinde.
faiz gelirlerindeki %16,75 lik artışa karşın 59,78 lik gider azalması net faiz gelirlerini %74 arttırmış ve 102 trilyon olmuş.
Özkaynaklarında 17 trilyonluk artış olmuş bu dönemde. Dönem karı %31 artışla73 trilyon olmuş.
Bence bilanço iyi gelmiş ve fiyat ucuz.

MR.NO
21-08-2008, 15:27
harika bir iş yapmışsınız.teşekkürler.vestl ve thyao imkanınız varsa.teşekkür ederim

mterkan
21-08-2008, 16:01
Sayın Pit,
Zahmet olmazsa bir de Çemtaş alabilirmiyim?..
Teşekkürler... :D :D

Pit
21-08-2008, 16:04
Sayın Pit,
Zahmet olmazsa bir de Çemtaş alabilirmiyim?..
Teşekkürler... :D :D
Uzel'den oluşan şüpheli alacaklarından dolayı o firma çok sakat dermişim :oley:

mterkan
21-08-2008, 16:08
Uzel'den oluşan şüpheli alacaklarından dolayı o firma çok sakat dermişim :oley:

Teşekkürler..
Çok yararlı oldu..
Bu durumda ben de başımın çaresine bakayım bari..:D :D
İyi çalışmalar..
Topik de hayırlı olsun bu arada..:):)

rigobert
21-08-2008, 16:10
Ceylan hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Pit
21-08-2008, 16:15
harika bir iş yapmışsınız.teşekkürler.vestl ve thyao imkanınız varsa.teşekkür ederim
vestel ile ilgili yorum yapınca genelde sonuç polemiğe dönüyor. O nedenle vestelle ilgili fazla birşeyler söylemememi anlayışla karşılarsınız.119 trilyon zarar hiç hoş durmuyor. Sektöründeki rekabet,alacakların tahsil süresini iyice uzatmış. borçlar 300 trilyon artmış önceki yılın ilk 3 ayına göre.
Ben fiyatı nerelete kadar düşerse düşsün vestel almam.
Thy için ayrıntılı incelemeyi 6 aylık konsolidenin ardından yapayım. geleceği parlak sağlam bir firma, tek riski petrol fiyatlarının artması. Uzun vadeli portföylerde bulundurmaya değer bir firma bence.

fatih44
21-08-2008, 18:47
Sayın pit
PEGYO durumu nedir sermaye artırımından sonra gidişat nasıl olur boş bir vaktinizde bakarmısınız.

ali desidero
21-08-2008, 19:26
Petkim ve dyhol hakkındaki yorumunuzu ogrenebilirmiyim?

Pit
22-08-2008, 11:19
Ciro neredeyse yarı yarıya inmiş. Maliyetleri daha fazla düşürebilmeyi başarmış ancak stoklarda ciddi bir artış var. Stoklar 16 trilyon olmuş. Neredeyse 6 aylık satışı karşılayacak kadar stok var firmanın elinde. Bu kadar stok ve düşen ciro firmaya finansman sıkıntısı yaratır. Zaten finansman giderleri 2 kat artmış.
Firma neredeyse tamamen ihracata çalışıyor, bu kadar stokla alacakların tahsil süresi 46 gün olmasaydı işi gerçekten çok zordu.

lukas
22-08-2008, 12:59
sngyo hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz.şimdiden teşekkürler.
herkese bol kazançlar...

detox
23-08-2008, 12:47
agyo ve egser hakkında yorum isteyebiliri miyim? teşekkür ederim.

KIZILDAG
23-08-2008, 16:42
Ciro neredeyse yarı yarıya inmiş. Maliyetleri daha fazla düşürebilmeyi başarmış ancak stoklarda ciddi bir artış var. Stoklar 16 trilyon olmuş. Neredeyse 6 aylık satışı karşılayacak kadar stok var firmanın elinde. Bu kadar stok ve düşen ciro firmaya finansman sıkıntısı yaratır. Zaten finansman giderleri 2 kat artmış.
Firma neredeyse tamamen ihracata çalışıyor, bu kadar stokla alacakların tahsil süresi 46 gün olmasaydı işi gerçekten çok zordu.

Sayın PİT yorumunuz güzel olmuş.
Ancak bende içinde bulunduğumuz durumla benzerlik gösteriği için bir açıklama yapmak istiyorum.
Kurlardan kaynaklı Satışları gerileyen, Stokları artan, Maliyetleri düşüren, Finansman gideri yükselen ve alacak devir hızı nötürleşen bir firmada; aslında (yatırımcısına ve vergi dairesine) karlı olduğunu göstermek için S.M.M. düşürerek olası zararı stoklarda gizlemiştir. Bu yöntem ayrıca Aktif/Pasif dengesinide bozmamak için kullanmış olabilir.
Banka kredilerinde skor alabilmek için bazen firmalar zararı, kara dönüştürmenin bu tür yöntemlerini kullanırlar. Gecmişde ABD'e yanlış hatırlamıyorsam Enron şirketi sanal fatura keserek uygulamıştı.
Tabi yukarıdaki şirketin bunu uyguladığını söylemiyorum. Sadece bir benzerlik. Fakat yazıyı okur okumaz birden böyle bir olasılık aklıma geldi.
Ve şayet bu gercekten bu şekilde uygulanıyorsa, uygulayan firma sayısıda artıyorsa, ciddi şekilde korkmak lazım.

Pit
25-08-2008, 08:30
Ancak bende içinde bulunduğumuz durumla benzerlik gösteriği için bir açıklama yapmak istiyorum.
Kurlardan kaynaklı Satışları gerileyen, Stokları artan, Maliyetleri düşüren, Finansman gideri yükselen ve alacak devir hızı nötürleşen bir firmada; aslında (yatırımcısına ve vergi dairesine) karlı olduğunu göstermek için S.M.M. düşürerek olası zararı stoklarda gizlemiştir. Bu yöntem ayrıca Aktif/Pasif dengesinide bozmamak için kullanmış olabilir.
Banka kredilerinde skor alabilmek için bazen firmalar zararı, kara dönüştürmenin bu tür yöntemlerini kullanırlar. Gecmişde ABD'e yanlış hatırlamıyorsam Enron şirketi sanal fatura keserek uygulamıştı.
Tabi yukarıdaki şirketin bunu uyguladığını söylemiyorum. Sadece bir benzerlik. Fakat yazıyı okur okumaz birden böyle bir olasılık aklıma geldi.
Ve şayet bu gercekten bu şekilde uygulanıyorsa, uygulayan firma sayısıda artıyorsa, ciddi şekilde korkmak lazım.
bilgileriniz için teşekkür ederim. benzer artışı burva da görüp uyarmıştım. batmadan önce üntar da da aynı durum vardı. Daha sonra şirketin iflası gerçekleşip alacaklılar kapıya dayandıklarında bilançodaki stokları yerinde bulamadılar tabiki. Maalesef ülkemizdeki denetim eksikliği, iş ahlaki eksikliği vs gibi nedenlerle bu tür durumlar sıkça yaşanıyor. Halka açık ve spk tarafından denetlenen firmalarda bunlar yaşanabilirken deiğer şirketlerde durum daha da üzücüdür muhtemelen. Neyse zaten konunun amacı da dürüst çalışan ve bilançosu düzgün olan firmaları tespit edip diğerlerinden ayırabilmek.

fatih44
25-08-2008, 12:35
Sayın pit
PEGYO durumu nedir sermaye artırımından sonra gidişat nasıl olur boş bir vaktinizde bakarmısınız.

Sayın pit sanırım gözünüzden kaçtı.Bu senet i tutmak mantıklı olacakmı temel analiz bakımından yoksa elden çıkaralımmı size zahmet bilancosuna bakarmısınız. teşekür eder iyi çalışmalar dilerim.

Pit
26-08-2008, 08:36
Sayın pit sanırım gözünüzden kaçtı.Bu senet i tutmak mantıklı olacakmı temel analiz bakımından yoksa elden çıkaralımmı size zahmet bilancosuna bakarmısınız. teşekür eder iyi çalışmalar dilerim.
kusura bakmayın mesajınıza ancak cevap verebiliyorum. Bence bedelli olumlu bir durum ancak firma bunu alışkanlık haline getirmiş gibi görünüyor. 6 aylık konsolide gelince bakmakta fayda var çünkü 3 aylık şuan için pek fazla bilgi vermez bize. Pegyo benim temel olarak beğendiğim bir firma değil. bedellisine katıldıysanız bir süre daha beklemeniz daha uygun olur bence.
bol kazançlar

tayga04
26-08-2008, 09:15
sayın Pit memsa son gelen haberlerden olumlu etkilenir mi acaba? sizce tutmakta fayda varmı yoksa karı görünce satmakmı gerekir. Maliyet 0.50 teşekkürler...

fatih44
26-08-2008, 12:52
kusura bakmayın mesajınıza ancak cevap verebiliyorum. Bence bedelli olumlu bir durum ancak firma bunu alışkanlık haline getirmiş gibi görünüyor. 6 aylık konsolide gelince bakmakta fayda var çünkü 3 aylık şuan için pek fazla bilgi vermez bize. Pegyo benim temel olarak beğendiğim bir firma değil. bedellisine katıldıysanız bir süre daha beklemeniz daha uygun olur bence.
bol kazançlar

Teşekkürler sayın hocam bedelliye katılmadım bedelliden sonra aldım.ilk çıkışta elden çıkarmak mantıklı geldi sagolun.

Pit
26-08-2008, 14:51
Memsa
geçen seneye göre özsermaye 16 trilyon azalmış. 6 aylık cironun 9.6 trilyon olduğunu düşünürsek durumun vehameti belli olacaktır. 29 trilyon stok varmış! yani takriben 18 aylık stok yapmış. Bana inandırıcı gelmedi.
161 trilyon borç var. 9,6 trilyon ciro ile bu borcu ne zaman kapatır ben hesaplayamadım.
Birkaç milyon dolarlık iş bağlantısı yaptığını haber olarak geçmiş. Arkadaşlar matematiği olan herkes birkaç milyonluk iş bağlantısı ile bu 161 trilyonluk borcun kapatılamayacağını anlayabilir.
Başka söze gerek yok. Gelirini bu kadar büyük riske atmak isteyenler için kıbrıstaki kumarhaneleri öneririm.

baskan
28-08-2008, 14:25
Sevgili dostum; Öncelikle yeni topiğin hayırlı uğurlu olsun. İnşallah daha fazla ziyaret edeceğim topiğini. Bu günlerde çok meşgulüm. Biliyosun durumlar kötü çiçek alamdım sana baktım bir köpeğim kalmış elimde onu gönderiyorm.:super::beurk::cool::yes:

Pit
28-08-2008, 17:06
Sevgili dostum; Öncelikle yeni topiğin hayırlı uğurlu olsun. İnşallah daha fazla ziyaret edeceğim topiğini. Bu günlerde çok meşgulüm. Biliyosun durumlar kötü çiçek alamdım sana baktım bir köpeğim kalmış elimde onu gönderiyorm.:super::beurk::cool::yes:
köpeğin temel olarak sağlam görünüyor :he: ama parayı kıytırık hisselere yatırdığından iyi besleyememişsin hayvanı :oley:

Pit
28-08-2008, 17:08
agyo ve egser hakkında yorum isteyebiliri miyim? teşekkür ederim.
egseramik,
cirosu düşmüş pazar bulmakta sıkıntı çekiyor gibi 3 aylık bilançoya göre. ama öte yandan borçlarını azaltmış olması da olumlu. 6 aylık konsolide gelsin detaylı bakarım.
bol kazançlar

baskan
29-08-2008, 10:22
Pit, sevgili dostum. Hayırlı cumalar öncelikle. Sonra köpeğin arkasına bakma. Önemli olan kafası. Sen KAFA ya bak. :kural:Ona göre analiz yap.:he: (Köperler arkasıyla ısırmaz :kahkah:

Pit
29-08-2008, 11:36
BIMAS
Brüt satışlarını %50 arttırmış. Brüt karını %41 arttırmış. %48 lik artışla net 67.7 trilyon kar yazmış. Bu dönemde özsermayesini %60 büyütmüş.
perakendeci olduğu için kısa vadeli borçlarını alacakların tahsil süresinin kısa olması ile döndürüyor. Firma kısa vadeli borçlanarak agresif büyüme stratejisi uyguluyor. Sektöründe dev oldu. net işletme sermayesinin eksi olması hoş durmuyor.
Piyasa değeri 3.5 milyar ytl civarında.

alicanbro
30-08-2008, 01:08
SODA hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyim sn. Pit.

Pit
30-08-2008, 10:05
SODA hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyim sn. Pit.
satışlarını %32 arttırmış ve maliyetlerini korumayı başarmış. Bu da 57 trilyon esas faaliyet karı getirmiş. Müthiş rakam. Firma hem yurt içi hemde yurt dışı satışlar anlamında büyümüş. Tek sorun 37 günlerden 117 günlere gelen alacakların tahsil süresi. Bu da firmaya kısa vadeli borçlanmalı yükü getirmiş. Yinede ben büyük sıkıntı yaşayacaklarını sanmıyorum. Firma büyüyor, arkasında Şişe Cam var. uzun vadede tutulabilecek türden bir kağıt. Karlıllıkları önümüzdeki dönemlerde de takip etmek lazım. Bence şuan piyasa değeri ucuz kalmış bir hisse.

Balliba
30-08-2008, 18:51
PETKM hakkındaki yorumlarınızı da paylaşırsanız sevinirim.

Alim ATICI
31-08-2008, 02:23
isfin'i sorabilirmiyim?

alicanbro
01-09-2008, 16:43
satışlarını %32 arttırmış ve maliyetlerini korumayı başarmış. Bu da 57 trilyon esas faaliyet karı getirmiş. Müthiş rakam. Firma hem yurt içi hemde yurt dışı satışlar anlamında büyümüş. Tek sorun 37 günlerden 117 günlere gelen alacakların tahsil süresi. Bu da firmaya kısa vadeli borçlanmalı yükü getirmiş. Yinede ben büyük sıkıntı yaşayacaklarını sanmıyorum. Firma büyüyor, arkasında Şişe Cam var. uzun vadede tutulabilecek türden bir kağıt. Karlıllıkları önümüzdeki dönemlerde de takip etmek lazım. Bence şuan piyasa değeri ucuz kalmış bir hisse.

gelecek dönemlerde yeni bir Soda şirketinin faaliyete girmesi bekleniyor ( ETI SODA ) bu durumun bu kağıt üzerinde etkisi ne olur / ne olmaz ? Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz

Pit
01-09-2008, 16:56
gelecek dönemlerde yeni bir Soda şirketinin faaliyete girmesi bekleniyor ( ETI SODA ) bu durumun bu kağıt üzerinde etkisi ne olur / ne olmaz ? Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz
bence pazar yeterince büyük o nedenle kısa vadede çok sıkıntı yaratcağını sanmıyorum. Öte yandan diğer şirket kurulunca yine analiz yapmakta fayda var.

baskan
02-09-2008, 08:25
"Sirketimizin Ortaklar Olaganustu Genel Kurul Toplantisi 1 Eylul 2008 tarihinde yapilmistir. Olaganustu Genel Kurul Toplantisinda; Olaganustu Yedeklerden 23.400.000 YTL cikarilmis sermaye uzerinden %13 oraninda ve 3.042.000 YTL (brut=net) nakit kar payi dagitilmasi bu tutar uzerinden 304.200 YTL II. Tertip Yasal Yedek Akce ayrilmasi ve nakit kar payi dagitiminin 8 Eyul 2008 tarihinde baslamasi oybirligiyle kabul edildi." Toplanti Tutanagi Gunluk Bulten ekinde yayinlanacaktir.

Sevgili dostum yukarıdaki yazıyı bir açıklarmısın? brüt=net %13 diyor ve hisse devamlı geri geliyor. Yani p.tesi %13 nakit kar payımı verecek? :notr::aww::ayy::beurk:

Pit
02-09-2008, 08:30
"Sirketimizin Ortaklar Olaganustu Genel Kurul Toplantisi 1 Eylul 2008 tarihinde yapilmistir. Olaganustu Genel Kurul Toplantisinda; Olaganustu Yedeklerden 23.400.000 YTL cikarilmis sermaye uzerinden %13 oraninda ve 3.042.000 YTL (brut=net) nakit kar payi dagitilmasi bu tutar uzerinden 304.200 YTL II. Tertip Yasal Yedek Akce ayrilmasi ve nakit kar payi dagitiminin 8 Eyul 2008 tarihinde baslamasi oybirligiyle kabul edildi." Toplanti Tutanagi Gunluk Bulten ekinde yayinlanacaktir.

Sevgili dostum yukarıdaki yazıyı bir açıklarmısın? brüt=net %13 diyor ve hisse devamlı geri geliyor. Yani p.tesi %13 nakit kar payımı verecek? :notr::aww::ayy::beurk:
Hangi şirket bu? 3.042.000-304.200 dağıtılacak. Bu da nette %11,7 e geliyor...

MR.NO
02-09-2008, 10:33
syn.pit thyao nun konsalide bilançosu gelince tekrar degerlendiririm demiştiniz,yazdıgım yeri bulamadıgım için geciktim:)sormakta:)syn.pit 250 trilyon kar çok yüksek ,nereden geliyor,teşekkür ederim sagolunuz.

baskan
04-09-2008, 10:52
Dostum; Bu sermaye arttırımından hiçbirşey anlamadım. bi zahmet bi açıklasan.

***ecyap*** eczacibasi yapi gerecleri sanayi ve ticaret a.s.`nin 04.09.2008 tarihli yazisi asagiya cikarilmistir.
`sirketimizin mevcut 56.250.000 ytl olan cikarilmis sermayesinin, nakit olarak
43.750.000 ytl artirilarak kayitli sermaye tavani olan 100.000.000 ytl`sina
cikartilmasina artirilan 43.750.000 ytl icin ortaklara ruchan hakki
kullandirilmasi ve ruchan haklarinin kullandirilmasindan sonra kalan paylarin
imkb`de halka arz edilmek suretiyle satilmasina ve spk mevzuatina gore artirim
islemlerinin baslatilmasina oy birligi ile karar vermistir.` ***ecyap***|

Pit
04-09-2008, 10:59
Dostum; Bu sermaye arttırımından hiçbirşey anlamadım. bi zahmet bi açıklasan.

***ecyap*** eczacibasi yapi gerecleri sanayi ve ticaret a.s.`nin 04.09.2008 tarihli yazisi asagiya cikarilmistir.
`sirketimizin mevcut 56.250.000 ytl olan cikarilmis sermayesinin, nakit olarak
43.750.000 ytl artirilarak kayitli sermaye tavani olan 100.000.000 ytl`sina
cikartilmasina artirilan 43.750.000 ytl icin ortaklara ruchan hakki
kullandirilmasi ve ruchan haklarinin kullandirilmasindan sonra kalan paylarin
imkb`de halka arz edilmek suretiyle satilmasina ve spk mevzuatina gore artirim
islemlerinin baslatilmasina oy birligi ile karar vermistir.` ***ecyap***|
şirket finansal sıkıntı da. ağır bir finansman yükü çekiyor. Kısa vadeli borçlarını kapatmak için para bulma yoluna gitmiş. Öncelikle ortaklara ruchan haklarını kullandırma yoluna giderek onlardan bu 43 trilyonu temin etmeye çalışacak. Eğer ortaklarla kastı ile imkb deki hissedarları da içeriyorsa bu bedelli anlamına gelir.

wRonG
04-09-2008, 11:01
mutlu akü ile ilgili düşüncelerini alabilirmiyim. teşekkürler

baskan
04-09-2008, 11:21
Dostum; bu kastı nasıl anlarız? Bedelli demek benim için ........ demek

baskan
04-09-2008, 11:24
Resmen hisseyi taşıyoruz.:cry: Baktılarki iyi taşıyor bu.:bad: Biraz daha verelim dediler herhal.:grrr::grrr:

alkazar
04-09-2008, 11:27
Sirketin %11 i gene borsada islem goren Inteme ait. Sanirim bu Intem ruchan hakkini kullanmayacak buradan kalan hisseler imkb'de satilacak. Bunu ustu kapali olarak belirtmisler belkide bu aciklamada. Zaten sirketin hisselerini bir fon devamli topluyordu buradanda butun ruchanlari alacak olabilir.

şirket finansal sıkıntı da. ağır bir finansman yükü çekiyor. Kısa vadeli borçlarını kapatmak için para bulma yoluna gitmiş. Öncelikle ortaklara ruchan haklarını kullandırma yoluna giderek onlardan bu 43 trilyonu temin etmeye çalışacak. Eğer ortaklarla kastı ile imkb deki hissedarları da içeriyorsa bu bedelli anlamına gelir.

Pit
04-09-2008, 11:37
Resmen hisseyi taşıyoruz.:cry: Baktılarki iyi taşıyor bu.:bad: Biraz daha verelim dediler herhal.:grrr::grrr:
olaya iyi tarafından bak, bu para kasaya girince şirket rahatlayacaktır.

Pit
04-09-2008, 13:55
mutlu akü ile ilgili düşüncelerini alabilirmiyim. teşekkürler
cirodaki artış süper bence. alacakların tahsil süresi 140 günden 90 güne gelmiş. Bu da olumlu. Özsermayeyi %17 arttırabilmeyi başarmış.
Olumsuz yönü bu büyüme esnasında 50 trilyon borç artışı olmuş. Ve bu borcun yaklaşık %70 i kısa vadeli borçlar. NİS %4 oranında küçülmüş. Burada büyük etken stoklardaki artış.
Firma stoklarını azaltabilirse ve borçlanma oranını da azaltırsa bu ciro ile daha iyi bilançolar görülebilirdi.

wRonG
04-09-2008, 14:03
teşekkürler sayın Pit.

baskan
04-09-2008, 15:35
Sevgili dostum; satışara bakılırsa bedelli bize patladı. bedelli %80 gibi görünüyor. Bundan sonraki süreci ayrıntılı bi yazarsan sevinirim. Rüchan'a katılırsak ne olur? katılmazsak ne olur.? Bizden kaç para isterler?

Pit
04-09-2008, 15:41
Sevgili dostum; satışara bakılırsa bedelli bize patladı. bedelli %80 gibi görünüyor. Bundan sonraki süreci ayrıntılı bi yazarsan sevinirim. Rüchan'a katılırsak ne olur? katılmazsak ne olur.? Bizden kaç para isterler?
daha kesinleşen bişey yok.
bedelli sermaye arttırımlarında rüchan hakkını kullanmazsan zararlı çıkarsın. Ya bedelli bölünme gerçekleşmeden malı elden çıkaracaksın ya da bedelli ye katılacaksın. Rüchan hakkını kullanmazsan ciddi zarar edersin çünkü kağıdın değeri düşecek bedelli sonrası.
ödeyeceğin bedel elindeki lotxbedelli oranıxnominal değer (1) olarak hesaplanır.
o kadar da karamsar olma....
saygılarımla

baskan
04-09-2008, 15:41
Dostum bu arada takaslara bakarken STANDARDUNLU MEN. geçen alışları kaybolmuş. takip ettim. Gedik'e gitmiş. o gün standardunlu 35000 lot nel almıştı. Gedikte 43xxx net satmıştı. Ne demek şimdi bu? adam malını satıyor ertesi gün virmanla geri alıyor? Yok bu benim son hissem. satayım bir daha yok şu an 2,26 :cry::cry::cry:

Pit
04-09-2008, 16:39
Dostum bu arada takaslara bakarken STANDARDUNLU MEN. geçen alışları kaybolmuş. takip ettim. Gedik'e gitmiş. o gün standardunlu 35000 lot nel almıştı. Gedikte 43xxx net satmıştı. Ne demek şimdi bu? adam malını satıyor ertesi gün virmanla geri alıyor? Yok bu benim son hissem. satayım bir daha yok şu an 2,26 :cry::cry::cry:
dediğin olay adamların sadece art niyetli olduklarını gösterir maalesef. Daha önce bende artema satışı için almıştım ancak satışın gerçekleşmemesi sonrasında satmıştım. normal koşullarda bu şirketin arkasındaki holding olmasa kepenkleri indirmiş olurdu.
bedelli tarihi belli olsun hareketleri kendini belli eder. öte yandan kasaya girecek 43 trilyon ise şirket için çok çok olumlu bir olay. düşünsene biranda faizsia geri ödemesiz 43 trilyonun kasaya girdiğini?

MR.NO
04-09-2008, 18:44
syn.pit türk havayolları temel analiz sorrmuştum gözünüzden kaçtı sanırım,şimdiden teşekkürler.

baskan
05-09-2008, 08:41
Dostum günaydın bol kazançlı günler ve hayırlı cumalar. al sana okkalı bi yoruma dayalı soru " Bedelli sermaye artırımlarında ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanarak piyasa fiyatından birincil piyasada halka arz edilmesi" nedir? sence firmalar buna neden gerek duyarlar? :)

vedathoca
05-09-2008, 09:14
Slm tborg İÇİn bİ analİz alabİlİrmİyİm lÜtfen tŞkler...

fatih44
05-09-2008, 20:33
Sayın pit Pegyo son durumu nedir bilanco açıklasın tekrar bakarız demiştiniz.sermaye artırımı birincil piyasada 1 liradan işlem gören senetlerin son günü 11 eylül bu ne demek yani açıkcası bu senet bizi üzmeye devam edecekmi. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

cengizz
05-09-2008, 20:48
sayın pit ffkrl yorumlarmısınız

Pit
08-09-2008, 15:18
syn.pit türk havayolları temel analiz sorrmuştum gözünüzden kaçtı sanırım,şimdiden teşekkürler.
satışlar %22,9 büyümüş öte yandan maliyetler 4 puan daha fazla artmış. Buradaki temel etken yakıt fiyatları anacak şuan için büyük risk yok bence. Şirket pazar payını arttırken borçlanma oranı da azaltmayı başarabilmiş. bence star alliance olayından sonra maliyetlerini daha da azaltmaya başlayacak. çünkü uçuşların doluluk oranları artmakta.
thy uzun vadeli portföylerde taşınabilecek türden bir kağıt.

Pit
08-09-2008, 15:29
Slm tborg İÇİn bİ analİz alabİlİrmİyİm lÜtfen tŞkler...
alacakların tahsil süresi azalmasına rağmen halen çok uzun. 221 trilyonluk borç yükü de buradan kaynaklanıyor. Bu borcun %98 nin de kısa vadeli olması oldukça olumsuz.özsermayenin geldiği nokta kaygı verici bence...
ben bu tür hisselerden oldum olası uzak dururum...

taha
08-09-2008, 18:42
selamlar sayın pit uzun bir zamandır ışıklar ambalaj da zararda beklemedeyim devam eden inşaat sözleşmeleri ve alacaklar kaleminde sermayesinin bir kaç katı gözüküyor bunun içinde sanırım alt sahibi oldugu şirketler var sizi yoracak ama derin bir analiz rica etsem

sedatgokmen
10-09-2008, 15:39
Arkadaşım ULKER VE KARTN hakkında yorumlarını alabilirmiyim.??

leo
16-09-2008, 13:22
TAVHL hakkında yorum yapabilirseniz sevinirim.

strange
18-09-2008, 02:32
rysas krdmd analizi alabilirmiyim?
işlem gören şirketler içinde temeli sağlam alıp uzun vade tutarsak kazandıracak şirketleri çıkarırsanız bize çok faydası olur düşüncesindeyim. hele de dipler arayan bu günlerde bu şirketleri ucuza almak zararsız beklemek açısından tam zamanı diye düşünüyorum.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.emeğinize sağlık.

Pit
18-09-2008, 09:49
tavhl artan kısa vadeli borçları dışında sıkıntısı olmayan iyi bir firma.
Rysas büyüyen firma ancak borçların neredeyse %100 artmasına dikkat edilmeli.
ısamb bence çok riskli.
Ulker sektörün devi, agresif büyüme stratejisi izliyorlar ama sağlam bilançosu var.

Pit
18-09-2008, 09:53
rysas krdmd analizi alabilirmiyim?
işlem gören şirketler içinde temeli sağlam alıp uzun vade tutarsak kazandıracak şirketleri çıkarırsanız bize çok faydası olur düşüncesindeyim. hele de dipler arayan bu günlerde bu şirketleri ucuza almak zararsız beklemek açısından tam zamanı diye düşünüyorum.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.emeğinize sağlık.
krdmd de düşen demir fiyatları ve genel demir çelik olumsuzluğu var. Ancak kardemirin ürettiği ürünler daha fazla düştüğü için 9 aylık ve 12 aylık bilançolarında bozulma olacaktır. bence sular durulana kadar demir çelik hisselerinden uzak durmakta fayda var.
Şu ortamda hissenin temelini sağlam olması düşmeye engel değil. o nedenle şuanda kenara çekilip borsayı uzaktan izlemek en doğrusu.
kendi adıma ben şuan enerji şirketlerini yakın takibe aldım. Şuan en sıcak sektör o görünmekte ilerisi için bence.

yorumcu68
19-09-2008, 14:06
saygıdeğer pit karsu tekstili yorumlayabilirmisiniz

Pit
19-09-2008, 14:38
saygıdeğer pit karsu tekstili yorumlayabilirmisiniz
sermaye yapısı fena değil, özsermaye 67 trilyondan 75 trilyona gelmiş. ama satışlar azalmış, brüt kar marjı düşmüş, alacakların tahsil süresi uzamış.borçlarda 6 trilyonluk artış olmuş. bence bilançosu kötü değil , iyi firma ancak sektörü ve sonraki bilançoları da yakın takip etmek lazım. Satışların azalması ve tahsilat süresinin uzamış olması şirketi uzun vadede zor duruma sokabilir.

lukas
20-09-2008, 11:15
sngyo hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz.şimdiden teşekkürler.
herkese bol kazançlar...

yorum yokmu?:arf:

Dike
20-09-2008, 11:28
Sn Pit Asels için ne dersin?Tşk,

Pit
07-10-2008, 12:18
Kusura bakmayın arkadaşlar,
işlerimin yoğunluğu ve borsadaki genel hava nedeniyle topiği boşladım maalesef. Borsadaki panik havası hakimken temeli ne kadar sağlam olursa olsun hisse senetlerinden uzak durmak lazım bence.
Gyo ları soran arkadaşlar için ben gyo hisseleri hiçbir zaman almadım ve onların hareketlerini spekülatif buluyorum genelde. Bilançoları üzerinde kolaylıkla oynanabilen şirketlerdir. O nedenle gyo larla ilgili sorulara pek cevap vermiyorum.
Aselsanın bilnçosu ve temeli güzel sorunsuz bir hisse ancak yukarıda yazdığım durumlar sakinleşene kadar hisse senedi piyasalarından uzak durmak lazım.
Şunu unutmamak lazım temeli ne kadar sağlam olursa olsun düşüş trendlerinde uzun vadeli yatırım yapmamak en doğrusu. Çünkü şuan temeli sağlam bir hissenin önümüzdeki bilanço dönemlerinde resesyon ve kriz ortamından nasıl etkileneceğini tam olarak bilemeyiz. Yükseliş trendinde ise temeli sağlam bir hisseyi pahalı fiyattan bile alsanız kazanma şansınız yüksek olacaktır.
Bu düşüş trendi ne zaman biter kimse bilemez ama ABD ve AB den gelecek büyüme,işsizlik oranları vs gibi göstergelerin üst üste birkaç ay iyi gelmesi durumunda dip oluşumu ve yeni bir yukarı dönüşten bahsedilebilir. Şuan alınan önlemlerin etkileri de enaz birkaç ay sonra gözlenebilir. Sakin bir şekilde kenara çekilip borsayı uzaktan izlemek sağlınız için de en iyisi bence. Bahsettiğim düzelme ve dip oluşumu sonrasında ben enerji şirketlerini yakın takipte olacağım.
Herkese enaz zararlı günler dileklerimle...

sudem
13-10-2008, 00:28
Syn. pit topiğiniz hayırlı olur inşallah. Bence çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Çalışmalarınızda başarılar. Analiz soracaktım fakat yoğunluğunuzdan dolayı vazgeçtim kriz yatışınca görüşmek üzere.
İnşallah.
Herkese bol ve hayırlı kazançlar.

horcorotli
18-10-2008, 17:22
sayın TAHAsiz de benim gibi yüksek maliyetle ışıklarda yakalananlardansınız.ben de uzun zamandır beklemekte ve de şirketin durumunu düzelttiği düşüncesi ve bunun da fiyatına yansıyacağı ümidiyle bekleyenlerdenim.Sayın Pit ışıklar konusunda çok riskli dedi ancak içini doldurmadı ben kendisinden bu konuda ricada buluacağım.sizin bildiğiniz birşey varsa yazın lütfen...

horcorotli
18-10-2008, 17:23
Sayın Pit ışıklar için çok riskli dediniz.riskleri ve geleceğinin ne olabileceğini aktarırsanız sevinirim..teşekkürler..

tralfa
18-10-2008, 20:48
syn pit boyner için ne dersiniz. kısa vadeli borçları oldukça çok nasıl finanse ediyor acaba?
bi problem olurmu? sizce
teşekürler

Pit
20-10-2008, 10:50
Sayın Pit ışıklar için çok riskli dediniz.riskleri ve geleceğinin ne olabileceğini aktarırsanız sevinirim..teşekkürler..
Riski sizinde bildiğiniz gibi borçları.370 trilyondan fazla olan borcu 60 trilyon civarı ciro ile kapatması imkansız. O nedenle borçlarını yeniden yapılandırması, sermaye arttırımı, varsa iştirak vs satışı bunlar yapılmadan bu borçların üstesinden gelinemez. Nice sağlam şirketlerinin kağıtlarının pul olduğu dönemde borç batağındaki ısamb'ın iyi bir performans göstermesi temel analizci gözü ile imkansız bence. Krizin reel sektörü de etkileceğini gözönüne alırsak ciro düşmesi de diğer bir risk.

Pit
20-10-2008, 10:58
syn pit boyner için ne dersiniz. kısa vadeli borçları oldukça çok nasıl finanse ediyor acaba?
bi problem olurmu? sizce
teşekürler
boyner sektördeki durgunluk nedeniyle son 1 yılda alacaklarının tahsil süresini uzatarak talebi canlı tutmaya çalışıyor bu da kısa vadeli borçlarda artışa neden olmuş durumda. ciro ve brüt karlılık açısından sıkıntısı yok ama sizinde dediğiniz borç sıkıntısı var. Bu ciro ile bu borç çevrilebilir durumda sadece karlılık azalır bir miktar.
Son 1 ayda citibank burada ölümüne satış yapmış ve kağıdın fiyatı bu seviyelere gelmiş.

bridgea
20-10-2008, 10:59
Brisa için sektörel ve açık pozisyon yönüyle bir değerlendirme isteyebilirmiyim?

Şimdiden teşekkürler Sn.Pit.

horcorotli
21-10-2008, 00:26
Riski sizinde bildiğiniz gibi borçları.370 trilyondan fazla olan borcu 60 trilyon civarı ciro ile kapatması imkansız. O nedenle borçlarını yeniden yapılandırması, sermaye arttırımı, varsa iştirak vs satışı bunlar yapılmadan bu borçların üstesinden gelinemez. Nice sağlam şirketlerinin kağıtlarının pul olduğu dönemde borç batağındaki ısamb'ın iyi bir performans göstermesi temel analizci gözü ile imkansız bence. Krizin reel sektörü de etkileceğini gözönüne alırsak ciro düşmesi de diğer bir risk.

sn pit;ışıkların borcunu 370 milyon ytl dediniz. bunu bilançodan pasifler den aldınız(kısa vadeli yükümlülükler) sanırım.şirketin borcu dönen varlıklar(borçlar+alacaklar) kadar olmasına imkan varmı?kafama takıldı,lütfen tekrar bakabilirmisiniz??

Pit
21-10-2008, 08:33
sn pit;ışıkların borcunu 370 milyon ytl dediniz. bunu bilançodan pasifler den aldınız(kısa vadeli yükümlülükler) sanırım.şirketin borcu dönen varlıklar(borçlar+alacaklar) kadar olmasına imkan varmı?kafama takıldı,lütfen tekrar bakabilirmisiniz??
doğrudur kısa vadeli yükümlülükler sütununda rakam bu.Şirketin 440 milyon aktifi var. 333 milyonu devam eden inşaat sözleşmeleri hakediş bedellerinden geliyor. diğer bir tespit ise geçen sene 6 aylıkta 54 milyon olan sermaye yedekleri 6,9 milyona inmiş.

mclark
21-10-2008, 09:17
Sayın Pit ANELT hakkında da bilgi verebilirmisiniz?
Şimdiden teşekkür ederim.

Pit
23-10-2008, 17:37
Sayın Pit ANELT hakkında da bilgi verebilirmisiniz?
borçlar ve artan tahsil süresi hoş durmuyor.

Mydream
04-11-2008, 22:29
Sayın PİT mümkünse bir PNSUT analizi alabilirmiyim? İyi çalışmalar.

Pit
05-11-2008, 09:41
Sayın PİT mümkünse bir PNSUT analizi alabilirmiyim? İyi çalışmalar.
şirket maliyetlerini kormuya çalışarak karlılığını korumaya çalışıyor, burda yaşadığı sıkıntı diğer şirketlerinde yaşadığı sıkıntı gibi uzayan tahsil süreleri. Bunun sonucu hemen kısa vadeli borçlardaki artışla görülüyor zaten. temeli sağlam uzun vadeli portföyde tutulabilecek türden bir kağıt. Ancak tabiki alım için piyasaların düzelmesini beklemek lazım bence.
Kardeş şirket petun'u da gözden kaçrımamak lazım, bilanço ve karlılık olarak pnsutten geri kalmıyor. Ben bu 2 kağıdı portföyüme alacak olsam %60 petun %40 pnsut alırdım.
Yalnız şuanda her türlü yeni alım için aceleci davranmamak lazım bunu hem borsaların düşüş trendinde olması hemde krizin etkilerinin henüz bilançolara yansımamış olmasından dolayı diyorum.
unutmayın borsada alım ve satım için fırsatlar tükenmez.
Bol kazannçlar

EDY
05-11-2008, 09:54
Sayin Pit... Borsaya bir yatirim araci gözüyle bakan biri olarak bu topigi simdiye kadar görmemis olmami mazur görün...

5-6 aylik orta vade arti 1-2 senelik uzun vade icin Aselsan ve Asyabank (hakkindaki düsüncelerinizi alabilirmiyim...
Birde GOLDTR yazacaktim ama daha baslarken yüzsüzlük olmasin...

aslan71
05-11-2008, 19:38
Tekfk la ilgili ne düşünüyorsunuz?

eflanili
05-11-2008, 21:02
sn Pit,
vesbe nin durumu nedir ne düşünüyorsunuz tşk

cengizz
05-11-2008, 21:22
BNP, Fortis için Rekabet’e başvurdu
05.11.2008 08:35:07 Son Güncelleme:05.11.2008 08:35:07

Fortis Türkiye, BNP Paribas SA’nın bankanın hisselerinin dolaylı devri için Rekabet Kurumu’na başvurduğunu açıkladı.

İMKB’ye yapılan açıklamada, Belçika hükümeti ve BNP Paribas SA arasında daha önce varılan mutabakat çerçevesinde Fortis Bank’ın yüzde 74.94 hissesinin BNP Paribas SA’ya devriyle ilgili işlemlerin devam ettiği belirtildi.

183 milyon YTL net kâr
Bu arada, Fortis Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla 183.2 milyon YTL’ye yükseldi.
Fortis Türkiye CEO’su Yvan De Cock, “Fortis Türkiye, zorlaşan ekonomik koşullarda gelirlerini yüzde 29 oranında artırdı. Ayrılan kredi karşılıklarına rağmen, maliyet artışlarımızı kontrol altında tutarak vergi öncesi kârımızı yüzde 22 artışla 233.1 milyon YTL düzeyine çıkardık” dedi.
Yaklaşık bir ay önce Belçika, Hollanda ve Lüksembug hükümetleri 11.2 milyar euro’luk sermaye aktarımıyla Fortis’i iflastan kurtarmıştı.
Daha sonra Fortis’in Belçika ve Lüksemburg birimleri Fransa’nın en büyük bankası BNP Paribas’ya satıldı. Bankanın ABN Amro dahil Hollanda faaliyetleri ise Hollanda hükümetine 16.8 milyar euro’ya satıldı.

sn.pit bu habere yorum alabilirmiyiz

Pit
06-11-2008, 13:08
İstanbul, 6 kasım (reuters) - türkiye'nin önde gelen tekstil şirketlerinden sönmez flament ; 2003 yılından
bu yana sürekli zarar ediyor olması, kapasite daraltma ve verimlilik çalışmaları gibi tedbirlerin de yeterli olmaması
nedeniyle, tüm üretim faaliyetlerini sona erdirme kararı aldığını açıkladı.
şirketin İmkb'ye yaptığı açıklamada, dampingli ithalattaki artışın devam etmesi, elektrik ve doğalgaz gibi üretim
girdilerinin maaliyetlerindeki artış, alacakların tahsilindeki gecikmeler gibi etmenlerin, sektörün geleceğine yönelik olumlu
beklentiler içinde bulunmayı engellediği ve sonuç olarak, daha önceden alınmış üretime ara verme kararının sürekli hale
getirildiği belirtildi.
söz konusu açıklamanın ardından İmkb, sönmez flament'ten ek açıklama istedi ve bu nedenle, şirketin hisselerinin işlem
sırasının geçici olarak kapalı kalacağını duyurdu.

Arkadaşlar önümüzdeki dönemde bu türden haberler sıklıkla gelmeye devam edecek. O nedenle elinizde hangi kağıdı tuttuğunuza dikkat edin. Devir hamdolsun bize bişey olma devri değildir. Şuanda borsada olmamak daha doğrusu, eğer illaki kağıt olsun diyorsanız bence endekse yön veren banka ve büyük holding kağıtlarında olmak lazım.

aslan71
06-11-2008, 15:37
Sayın Pit.... mümkünse TEKFK analizini alabilirmiyim?
Simdiden teşekürler bol kazançlar.

aslan71
07-11-2008, 13:15
Ne yazıkki bugün tavan yaptı keşke dün alsaydim neyse daha çok yükselir herhalde.
Sayın Pit yinede mümkünse TEKFK analizini alabilirmiyim?
Simdiden teşekürler bol kazançlar.

simyager
16-11-2008, 00:27
iyi akşamlar sayın Pit;

vaktinizin müsait olduğu bir zamanda trkcm ve alkim ile ilgili uzun vadeli görüşlerinizi yazabilirseniz memnun olurum.
saygılarımla

musti06
16-11-2008, 19:52
BEnde rica edebilirmiyim ismen iş yatırım menkul ile görüşlerinizi.

Lionel
16-11-2008, 21:28
sayın Pit

SKTAŞ yorum ve analizinizi öğrenebilirmiyiz

tşk ...

Pit
17-11-2008, 21:53
iyi akşamlar sayın Pit;

vaktinizin müsait olduğu bir zamanda trkcm ve alkim ile ilgili uzun vadeli görüşlerinizi yazabilirseniz memnun olurum.
saygılarımla
trkcam,
bilançosunu çok beğendiğim kağıtlardan biri. Borçlarını azaltıp ciroyu arttırmış, bir de maliyetlerdeki artışı aynı oranda tutabilse çok iyi olurda. özsermaye ve ödenmiş sermaye tüm aktifler kadar.bu çok olumlu bir durum. trkcam uzun vade kağıdıdır. fakat borsadaki havanın uzun vade mal taşıma havası olduğunu düşünmüyorum.
alkimin şuan 9 aylık bilançosu gelmemiş ama 6 aylık bilançosu gayet güzeldi.
her iki kağıt seçimi de güzel ancak yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı bir süre daha borsadan uzak durmak faydalı olur diye düşünüyorum.
saygılar

Pit
17-11-2008, 22:00
sktas,
6 aylık bilançoda ciroyu geçen yıla göre kayda değer biçimde arttıramadığı buna karşın borçlarda yaklaşık 50 trilyonluk artış var. riskli bir bilanço olmasada borsada bundan daha iyi şirketler var.

Pit
17-11-2008, 22:01
arkadaşlar işlerimin yoğunluğu nedeniyle şu sıralar topiği boşladım ancak haftasonlaırnda fırsat buldukça piyasanın iyi ve ucuz şirketlerini beraber incelemeye devam edeceğiz.
Herkese enaz zararlı günler dilerim...

tumer1962
20-12-2008, 23:41
Arkadaşlar borsa endeks olarak çok düşük olmayabilir ancak sanayii sektörleri gelecek beklentilerinden dolayı haklı olarak neredeyse 5.000 endekste .Bu ortamda işlerin bozulacagı,satışların düşecegi,faaliyet karlılıgının azalacagı,özvarlıklarının deger kaybedecegi,bazı şirketlerin iflas edebilecegi gerçegi ile fiyatlanmaktadır..Yinede sap ile samanı birbirinden ayırabilen, şirketleri iyi analiz ederek 3-5 yıl beklemeyi göze alabilen yatırımcılar için bu fiyatlar 30-50 yıl da bir kere ender görülebilecek rakamlardır.Ancak uzun vade dayanabilecek,üretimlerinde aksama olmadan,küçülmeden ,nakit varlıkları yüksek,sahibi dürüst,temettü ödeyebilen,pazar payları güçlü ve tekel konumundaki hisseleri secerek bu fiyatlardan kademeli olarak alan arkadaşların hatırı sayılı karlar yazacagıda bir gerçektir.Borsada bazı nadide firmalar defter degerlerinin 3-1,4-1 fiyatına işlem görmektedirler.Şunu unutmamak gerekirki böyle ortamlarda birbirimizi korkutarak zarar ile borsadan uzaklaştırmak yerine KALİTELİ HİSSE ŞEÇEBİLMEK ,için gerekli bilgiyi aktarmak ve bu sayede batma tehlikesi olmayan,sahibi tarafından oynanmayan,likit,temettü verimi yüksek,pazar payı güçlü şirketleri ,ellerindeki durumu kötü şirketler ile degiştirerek zararlarımızı uzun vadede çıkarabilecegini göstermektir.Borsada yatırım yaparken aynı zamanda haber akışını günügününe takip etmek ve bilgileri degerlendirmekte çok önemli oldugu gözden kaçmamalıdır.

Pit
21-12-2008, 15:33
sn tumer1962, yukarıda yazdığınız şirketleri bulabilmek buradaki tüm çabamız. Ama ben yinede 2008 bilançolarının krizden etkilenmemiş olduğunu veya gerçek etkilerini göstermediğini düşündüğüm için bu bilançolara göre kağıt seçimi yapmak riskli olacaktır. Şuan bence krizden minimum zararla çıkacak sektörleri tespit edip oradan şirket seçimine gitmek yolu izlenmelidir.
Topiğe katılımınız için teşekkürler

tumer1962
21-12-2008, 15:51
sn pit
Göstermiş oldugunuz misafirperverlik ve nazik uslubunuz için ben teşekkür ederim.Degerli bilgilerinizden istifade etmeye devam edecegim.Bizlerle paylaştıgınız engin deneyiminiz için çok teşekkür ederim.

Pit
21-12-2008, 16:11
sn pit
Göstermiş oldugunuz misafirperverlik ve nazik uslubunuz için ben teşekkür ederim.Degerli bilgilerinizden istifade etmeye devam edecegim.Bizlerle paylaştıgınız engin deneyiminiz için çok teşekkür ederim.
Sn Tumer1962, topiğimiz sizler gibi güzel bilgiler paylaşan dostlara herzaman açıktır. Bilgi paylaşımlarımızla inşallah hep beraber krizi fırsata çevirmeye çalışacağız ilerleyen aylarda.
saygılar

mf2hd
21-12-2008, 16:20
sn pit aygaz la ilgili yorumlarınız nasıl acaba tskler

Pit
22-12-2008, 12:16
Aygaz,
PD 567 milyon YTl, FK 2.07, PD/DD 0,36
9 aylık kar geçen yıla göre azalarak 93 milyon ytl olmuş. ciroyu %26 arttırmış bu olumlu. kısa vadeli borçları 500 milyon artarak şirkete finansman gideri yaratmış görünmekte. Öte yandan uzun vadeli borçlarını 260 milyon azaltmış veya azaltmak zorunda kalmış. Özsermaye yapısı güçlü görünmekte. Tabi bu şirkette krizin ve petrol fiyatındaki dalgalanmalardan etkilenmekte. bence fiyatı şuan için ucuz ama ancak bu daha da ucuzlamayacak demek değil. Genel trende göre hareket edecektir. Hemen her hissede olacağı gibi ilerleyen günlerde daha iyi fiyatlardan alım fırsatı vereceğini düşünüyorum.
Genel anlamda uzun vade taşınabilecek bir kağıt, ama alım için doğru zamanlamaya dikkat bence...

ExisTeeN
22-12-2008, 13:06
Sayın Pit;

FMIZP hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim?

Saygılarımla

mf2hd
22-12-2008, 23:55
tskler sn Pit

Lionel
23-12-2008, 23:26
merhaba,

müsahit bir zmanında BJKAŞ VE TEKTU yorumlarınızı ögrenebilirmiyim lütfen,

tşk ederim ...

tali58
24-12-2008, 21:54
sn pit, KOZAD-IPMAT hakkında bir yorumda bulunabalir misiniz.

Pit
25-12-2008, 09:35
arkadaşlar yoğun kar nedeniyle dün gece evime bile dönemedim, fırsat bulduğumda yardımcı olmaya çalışacağım.

paneraı
25-12-2008, 12:57
arkadaşlar yoğun kar nedeniyle dün gece evime bile dönemedim, fırsat bulduğumda yardımcı olmaya çalışacağım.

ozur dılerım hangı sehırdesınız?

gecmıs olsun

epikur
25-12-2008, 21:31
...Yinede sap ile samanı birbirinden ayırabilen, şirketleri iyi analiz ederek 3-5 yıl beklemeyi göze alabilen yatırımcılar için bu fiyatlar 30-50 yıl da bir kere ender görülebilecek rakamlardır.

Ancak uzun vade dayanabilecek,üretimlerinde aksama olmadan,küçülmeden ,nakit varlıkları yüksek,sahibi dürüst,temettü ödeyebilen,pazar payları güçlü ve tekel konumundaki hisseleri secerek...

Sn Tümer söylediklerinize katilmamak mümkün degil. Eldeki birikimimizi mevduat, bono veya emlak gibi yatirim araclari yerine saglam türk sirketlerine yatirim yapmak mutlaka en dogrusudur.
Fakat bilanco okumak/anlamak olsun, is dünyasini veya daha dogrusu is kollarinin ve sirket branslarinin geleceklerini görebilmek konusu olsun, hepimiz bayagi amatörüz, hatta bilgisisiz desemde yeridir.

Bu yüzden Sn PIT'in görüslerini ve tarafsiz yalin degerlendirmelerini tüm burdaki arkadaslar gibi bende büyük ilgiyle okuyorum. Hatta biraz zaman ayirip bilanco okuma/anlama konusuna egilerek, en azindan Sn PIT'i daha iyi takip edebilme ihtiyacim oldugunu düsünüyorum.

Devamli bu sayfalari ilgiyle okuyan biri olarak, bu degerlendirmeler icin tüm diger arkadaslar naminada Sayin PIT'e tekrar tesekkür etmek istiyorum.

dakik
26-12-2008, 10:54
sayın pit gsdhol-tekstılbank için düşünceleriniz nedir.neredeyse borsada en çok düşen kagıtlar içinde..emeğiniz için tesekkürler.

tumer1962
26-12-2008, 12:40
Hem ABD Merkez Bankası hem Japon Merkez Bankası hem de Avrupa Merkez Bankası, faizleri düşürerek piyasada (yeniden) oldukça fazla "ucuz para" yaratmışlardır. Bizim beklentimiz, şubat-mayıs ayları arasında kredi piyasasının toparlanacağı ve Batı piyasalarında işlerin düzelmeye başlayacağıdır. Piyasalarda var olan "ucuz para", işlerin yoluna girmesine, tüketicinin harcama yapmaya başlamasına, kredi musluklarının yeni projeler için açılmasına... Kısacası krizin sona ermesine olanak tanıyacaktır.
Eğer bu öngörümüz doğru çıkarsa, yani Batı piyasaları Şubat-Mayıs 2009 arasında bir dönemde toparlanırsa, bu toparlanma bir ya da iki çeyrek sonra Türkiye'ye gelir. Yani bizde de temmuz ile kasım ayları arasında ekonomi yeniden toparlanır.
Bizim 2009 yılı ve krizin gidişi ile ilgili senaryomuz budur. Önce şubat-mayıs döneminde Batı dünyası toparlanacak; ardından üç ya da altı aylık bir zaman farkı ile Türkiye toparlanacak. Ama her halükârda 2009 yılının özellikle ilk altı ayı Türkiye'de çok zor geçecek. İkinci altı ayda ise toparlanma işaretlerini alacağız.
Peki, bu kriz gerçekten olanaklar ve fırsatlar yaratıyor mu? Evet, kesinkes yaratıyor. Ama ortaya çıkan/krizin yarattığı fırsatlar, aslında başkalarının acıları ve sıkıntılarıdır. Yıllarca çalışarak elde edilen servetler ve varlıklar, ekonomik sıkıntı nedeni ile üç kuruşa el değiştirmektedir.

Ama ekonominin bir kuralı da bu değil midir? Yani "başarılı olan kalır, başarısız olan gider"...

dakik
26-12-2008, 18:30
Ama ekonominin bir kuralı da bu değil midir? Yani "başarılı olan kalır, başarısız olan gider"... veeeee

parası ve buyuk olan kazanır.

sLaVeZeRo
30-12-2008, 16:26
topik hayırlı olsun.

bende eggub için bir analiz alabilir miyim?

Teşekkürler

sabribodur
08-01-2009, 01:02
Sayın PİT tukaş hakkında bir yorum yaparsanız seviniri.Tşk ler

ebasis
09-01-2009, 22:04
Bu ortamda 3 liralık hisseye 1 lira net kar olur mu ?
İşte Temel'in hası...
müracaat Aselsan forumu....

hisse 3 lira.... sermaye 120milyon.... kar 90-120 milyon....

al/sat/tut/gap/gaptır yatırım/kaldırım tavsiyesi değildir...
gör dünyada neler var....

sedatgokmen
10-01-2009, 15:34
TRCAS analizi alabilirmiyim ?

Pit
11-01-2009, 13:35
Herkese merhabalar,
Bir süredir forumu boşladım elimde olmayan nedenlerden dolayı. Ve birçok yorum isteği birikti. Hisselerin temelleri ile yapacağım yorumlar 9 aylık bilançolar üzerine olacak ama ülkemizde özellikle krizin en fazla hissedilmesi de 9.aydan sonra başladı. O nedenle bence 9 aylık bilançolar şuan birçok şirketin durumunu göstermekten çok uzaklar. Kriz döneminde şirketlerin satışlarının nasıl etkilendiğini sadece sektörsel olarak tahmin edebiliyoruz ama emin olun o tahminlermizdeki yanılma payımız çok yüksek olabilir. Basından takip ediyorsunuzdur ama ben kendimde otomotiv yan sanayi olan bir şirketin ortağı olduğum için imalat sanayinin şuan düşük kapasite ile çalıştığını söyleyebilirim. İmalat sektörünün bu şekilde çalışması sizce hangi sektörleri etkiler diye sorsam endirekt olarak hemen her sektörün etkilendiğini söylebilirsiniz.
Bundan 15-20 gün önce yaptığım bir çalışmayı buraya ekleyeceğim. Bu excel dosyasında imkb de işlem gören tüm şirketlerin son 4 çeyrekteki net karlarını, özsermaye, piyasa değeri, defter değeri, borç değişimlerini ki bu nokta bence bundan sonra şirketler için çok önemli olacak, pd/dd oranlarını, hisse başına karlarını ve son sütunda da ilk 5 kurumdaki takas oranlarını bulacaksınız. Bu tabloyu inceleyerek kriz öncesin borçlarını azaltmış, özsermayesi güçlü ve piyasa değeri ucuz kalmış hisseleri tespit edebilirsiniz.
Takasları eklememin nedeni hissenin toplu olup olmadığı konusunda fikir vermesidir.
Umarım işinize yarar...

sedatgokmen
11-01-2009, 15:03
sayın pit TRCAS'ın detaylı analinizini ve yorumlarınızı almam mümkünmüdür acaba?

potifar
12-01-2009, 03:17
Herkese merhabalar,
Bir süredir forumu boşladım elimde olmayan nedenlerden dolayı. Ve birçok yorum isteği birikti. Hisselerin temelleri ile yapacağım yorumlar 9 aylık bilançolar üzerine olacak ama ülkemizde özellikle krizin en fazla hissedilmesi de 9.aydan sonra başladı. O nedenle bence 9 aylık bilançolar şuan birçok şirketin durumunu göstermekten çok uzaklar. Kriz döneminde şirketlerin satışlarının nasıl etkilendiğini sadece sektörsel olarak tahmin edebiliyoruz ama emin olun o tahminlermizdeki yanılma payımız çok yüksek olabilir. Basından takip ediyorsunuzdur ama ben kendimde otomotiv yan sanayi olan bir şirketin ortağı olduğum için imalat sanayinin şuan düşük kapasite ile çalıştığını söyleyebilirim. İmalat sektörünün bu şekilde çalışması sizce hangi sektörleri etkiler diye sorsam endirekt olarak hemen her sektörün etkilendiğini söylebilirsiniz.
Bundan 15-20 gün önce yaptığım bir çalışmayı buraya ekleyeceğim. Bu excel dosyasında imkb de işlem gören tüm şirketlerin son 4 çeyrekteki net karlarını, özsermaye, piyasa değeri, defter değeri, borç değişimlerini ki bu nokta bence bundan sonra şirketler için çok önemli olacak, pd/dd oranlarını, hisse başına karlarını ve son sütunda da ilk 5 kurumdaki takas oranlarını bulacaksınız. Bu tabloyu inceleyerek kriz öncesin borçlarını azaltmış, özsermayesi güçlü ve piyasa değeri ucuz kalmış hisseleri tespit edebilirsiniz.
Takasları eklememin nedeni hissenin toplu olup olmadığı konusunda fikir vermesidir.
Umarım işinize yarar...

çalışmanız güzel olmuş.....:cool:
teşekkürler

Pit
12-01-2009, 22:52
Sayın Pit;

FMIZP hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim?

Saygılarımla
İlk 9 ayda geçen yıla göre satışları %15 oranında düşmüş. Daha aslında krizin etkilerinin görülmeye başlanmasından önce ciro bu kadar düşüş yaşadıysa 12 aylıkta ve 2009 un ilk bilançolarında tablo daha kötü olabilir. Borcu yok bu olumlu ancak alacaklarını neredeyse 6 ayda tahsil edebiliyor. Genel anlamda şuan için problemsiz sayılabiliecek bir bilanço olmasına rağmen önümüzdeki bilançoların bozulacağı aşikar. Esas faaliyet dışından gelen kar sizi yanıltmasın.Öte yandan 102 milyon ytl lik piyasa değeri bence abartılı. Aşağıdaki yazı önümüzdeki deönemdeki bilançoların nasıl oalcağı ile ilgili ipuçları vermekte.

F-M Piston üretime ara veriyor

Federal-Mogul İzmit Piston, yurtiçi ve yurtdışından aldığı siparişlerin küresel
kriz nedeniyle iptal edilmesi üzerine üretime bir ay boyunca verecek.
Talep daralması nedeniyle otomotiv sektörünü durdurma noktasına getiren küresel
kriz, yedek parça üreten şirketleri de zor duruma soktu. Sapanca'da otomotiv
sektörüne yönelik olarak pim ve piston üretimi yapan Federal-Mogul (F-M) İzmit
Piston, daha önce almış olduğu sparişler iptal edilince üretimi durdurmak
zorunda kaldı. Şirket tarafından dün yapılan açıklamada, yurtiçinden ve
yurtdışından alınan sparişlerin iptal edilmesi nedeniyle, 6 Aralık 2008 ile 5
Ocak 2009 arasında üretim yapılmayacağı bildirildi. F-M Piston dokuz aylık
bilanço dipnotlarında, global kriz ve ağustos ayının tatil olması nedeniyle
şirketin gelirlerinin düştüğünü, maliyetlerin arttığını, faaliyet kârının ise
geçen yılın aynı dönemine ve bu yılın ilk yarısına göre düştüğünü açıklamıştı.

Krizin etkisi 3. çeyrekte görüldü
F-M Piston Yönetim Kurulu'nun, durgunluğun devam edeceği öngörüsü ile gerekli
önlemleri aldığı ifade edilirken, "Şirketimizin 2008 yılı itibarı ile likiditesi
yüksektir, mali borçlarının sıfır olması ve ticari borçlarının ciro hacmine göre
yok denecek kadar az olması olası bir resesyona karşı güçlü duracağımızın
göstergesidir" denilmişti. Yılın Ocak-eylül döneminde satışları yüzde 15
azalarak 24.1 milyon YTL'ye düşen FM İzmit Piston'un, kârı yüzde 487 artışla
12.6 milyon YTL'ye çıktı. Yılın Temmuz-eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte
ise satışları yüzde 42 azalan şirketin, geçen yılın aynı dönemindeki 1.7 milyon
YTL'lik kârı bu yıl 1 milyon YTL'lik zarara döndü. Aynı dönemde şirketin
faaliyet kârı yüzde 95 azalarak 111 bin YTL'ye indi. Yılın ikinci çeyreğinde ise
satışlarını yüzde 7,6 azalan FM İzmit Piston'un karı 139 bin YTL'den 12.2 milyon
YTL'ye yükseldi. İkinci çeyrekte şirketin karındaki bu artışta, mayıs ayında
Areva-T&D Enerji Endüstrisi A.Ş'ye yapılan arsa satışı etkili oldu.

Pit
12-01-2009, 23:00
merhaba,

müsahit bir zmanında BJKAŞ VE TEKTU yorumlarınızı ögrenebilirmiyim lütfen,

tşk ederim ...
Tektu
Brüt satışlar %32 artmış, Borçlar yaklaşık 4 milyon azalmış, Faaliyet giderleri %8.64 azalmış. Maliyetlerini koruyarak büyüdüğü için bence şuan için bilançosunda problem yok.:yes:

Not: Futbol klüpleri ile ilgili yorum yapmayı sevmediğim içim bjkas yorumunuzu maalesef yerine getiremiyorum...

Pit
12-01-2009, 23:16
İşte Temel'in hası...

Aselsanın bilançosunun iyi olmadığı söylemiyorum ancak 2005-2006-2007 nin 9 aylık net karlarına bakarsanız bu yılki kar ile çok yakın olduğunu görürsünüz. Cironun %25 artmasına rağmen maliyetler %42 artmış. Yani aselsan geçen yılki karı elde etmek için daha fazla ciro yapmış.
Sektör veya şirketin gelecek beklentilerini değil 9 aylık bilançosuna göz ucuyla baktım ve yorumlarımı ilettim.
Umarım aselsandan daha çok paralar kazanırsınız ama ben topiğime bu tarz yazılar yazılmasını uygun bulmuyorum.
selamlar

bahmet
12-01-2009, 23:18
İşte Temel'in hası...

hisse 6.30. sermaye 175 milyon beklenen kar 800 trilyon

Pit
12-01-2009, 23:18
çalışmanız güzel olmuş.....:cool:
teşekkürler
rica ederim, faydalanan olduysa ne mutlu bana...
saygılar

bahmet
12-01-2009, 23:20
Umarım aselsandan daha çok paralar kazanırsınız ama ben topiğime bu tarz yazılar yazılmasını uygun bulmuyorum.
selamlar

kusura bakmayın biraz geç gördüm.

mimarSiNaN
12-01-2009, 23:23
merhaba sayın pit,
mesajınızın sonuna eklediğiniz dosya rar uzantılı bir dosya... kaydettikten sonra dosya aç deyince winamp çıkıyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim... şimdiden teşekkürler!
selamlar ve saygılar!

Pit
12-01-2009, 23:31
merhaba sayın pit,
mesajınızın sonuna eklediğiniz dosya rar uzantılı bir dosya... kaydettikten sonra dosya aç deyince winamp çıkıyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim... şimdiden teşekkürler!
selamlar ve saygılar!
Forumda excel dosyalarını yükleyemediğim için sıkıştırıp göndermiştim. Bilgisayaraınız da winrar veya winzip var ise kolaylıkla açabilirsiniz. Açamazsanız başka bir yol deneriz.
Selamlar

mimarSiNaN
13-01-2009, 02:13
sayın Pit,
winrar yükledim ve sorunu çözdüm. çok teşekkürler! şu an tam olarak inceleyemedim ama ellerinize ve emeğinize sağlık!
selamlar...

BARRON
13-01-2009, 13:11
DeĞerlİ ÇaliŞmaniz İÇİn teŞekkÜr ederİm, bİrÇok deĞerlendİrmede ÖncÜ olacak bİr ÇaliŞma...

muzaffer67
14-01-2009, 00:09
örneğin elinizde 100.000 tl lik hisse var ve 10.000 tl temettü alacaksınız. 10.000 temettü aldığınızda 10.000*%15= 1.500 tl stopaj ödeyeceksiniz. son durumda elinizde ki hisselerin değeri 90.000 tl ye düşecek ve nakit olarak 8.500 tl almış olacaksınız. temettüye katılmak kısa vadede 1.500 tl zarar ettirmiş oluyor.

yatirimci
19-01-2009, 17:09
örneğin elinizde 100.000 tl lik hisse var ve 10.000 tl temettü alacaksınız. 10.000 temettü aldığınızda 10.000*%15= 1.500 tl stopaj ödeyeceksiniz. son durumda elinizde ki hisselerin değeri 90.000 tl ye düşecek ve nakit olarak 8.500 tl almış olacaksınız. temettüye katılmak kısa vadede 1.500 tl zarar ettirmiş oluyor.

Merhaba muzaffer67,

Bir konu hakkında bilgi almak istiyroum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Firmaların temettü vermesindeki hesaplamalar nasıl yapılıyor
Yani ornek 100.000 TL Sermayeli firma 50.000 TL kar yapsa ve halka acıklık oranı %20 olsa nasıl bir temettu verir.

Saygılar

_Camoglu_
19-01-2009, 19:46
TKFEN ile ilgili yorumlarınızı alabilirmiyim...teşekkürler...

Pit
20-01-2009, 00:47
TKFEN ile ilgili yorumlarınızı alabilirmiyim...teşekkürler...
çok vaktim olmadığı için kısaca dev bir şirket, bilançosu da bence şuan için iyi ancak hep dediğim gibi krizin bilançosuna etkilerini görmemiz lazım. Bu da en erken 2009 mart.
Arkadaşlar bence bir kaç gün veya hafta içerisinde yine kara bulutların dolaştığı bir piyasa bizi bekliyor olabilir o nedenle tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
Geç alım yapalım ama zarar etmeyelim. Şu dönemde sermayemizi azaltmamak üzerine tüm stratejiyi kurmakta fayda var. Sonra o paralar bize lazım olacak....

sessiz
20-01-2009, 19:24
sayın pit dogub un 26 şubatta özelleştirilmesi için çağrısı var. şu anki fiyatı ile ederi arasında durumu nasıldır yorumlayabilirmisiniz

simyager
20-01-2009, 23:23
Sayın Pit, İyi akşamlar;
Eğer zamanınız müsaitse, eğer varsa, şişecam ile ilgili gdeğerlendirmelerinizi yazabilrmisiniz?

Saygılarımla, Teşekkürler ve iyi akşamlar

Pit
22-01-2009, 21:28
Sayın Pit, İyi akşamlar;
Eğer zamanınız müsaitse, eğer varsa, şişecam ile ilgili gdeğerlendirmelerinizi yazabilrmisiniz?

Saygılarımla, Teşekkürler ve iyi akşamlar

çok fazla zamanım yok ama kısaca şişe camın bilançosunu beğendiğimi söyleyebilirim. şişe cam uzun vadeli portföylerde taşınabilecek türden bir kağıt ancak düşen piyasada iyi bir performans beklememek lazım.
arkadaşlar, bilançolarını ve piyasa değerlerini yakın takibe aldığım şirketler şuan için, thyao (petroldeki düşüş maliyetlerini azaltıyor), petkim (piyasa değeri ederine göre cidden ucuz) ve gelecekte en güçlü banka olacağını düşündüğüm garanti.
Unutmayın bunlar şimdilik sadece takipteki hisseler, kesinlikle al-sat tavsiyesi değil...
herkese bol kazançlar

mf2hd
22-01-2009, 22:00
sn pit enerji sektorune nasıl bakıyorsun acaba. bu sektordekı rıskler neler sizce. sımdıden tskler

Pit
22-01-2009, 22:34
sn pit enerji sektorune nasıl bakıyorsun acaba. bu sektordekı rıskler neler sizce. sımdıden tskler
sektör hükümetin bir önceki dönemdeki politakalarının kurbanı durumunda. Sektör önümüzdeki dönemde borçlarını döndürmeyi başarabilirse ki zoren bu konuda çok zor durumda bence en parlak sektörlerden olacaktır.ancak şuan krizde bazı şirketlerin üretimi durdurmaları nedeniyle satışları düşmüş olabilir. bence yatırımlarını en kısa zamanda faaliyete alan şirketler gelecek için umut vaad eder....borçlar ve yatırımların faaliyete geçmesi konusunda aken sanki daha avantajlı gibi...
neyse bence bir süre daha enerji sektörünü uzaktan takip etmek şuan için daha iyi bir hareket şekli olacaktır.

ozdil
22-01-2009, 22:42
merhaba hocam.şekerpiliç ne olur acaba malyetm bayağı yukarı ümt var mı saygılar

may28
22-01-2009, 22:49
üstad pit ttrak ve gsdho yorumu rica etsem şimdiden çok teşekkür ederim

drcz
23-01-2009, 01:41
merhaba hocam.şekerpiliç ne olur acaba malyetm bayağı yukarı ümt var mı saygılar

Tavuk eti düşmesinden dolayı şirket yoneticileri açıklama yaptı. Son blanço da kötü gelme ihtimali yüksek. Anlık hareketler olabilir fakat sonu ne olur yine aynı.

reelci
23-01-2009, 23:52
Sayın pitt çalışmalarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.. Ben ffkrl ile ilgili yorumunuzu çok merak ediyorum hissede her şey arap saçı diyolar çağrı yapılacak mı yapılmayacak mı acaba siz ne düşünüyosunuz alıp beklemek sizce uygun mu bu hisseyi uzun bi süre..

BezginB
26-01-2009, 13:50
Merhaba sayın pitt. THY yi izlediğinizi belirmiştiniz. Sizce bu hisse bu sene temettü dağıtırmı? ve hisse başı kaç para olur?

şubat, martta borsaların çok düşmesi gündemde.THY nin bilançosu 15 şubat gibi gelecek ama martta GM, Chrysler ve başka büyük şirketler (büyük global bankalar RMS filan gibi) batabilir, yerel eçimde AKP nin oyu düşebilir. Sizce THY bu f/k ile de olsa bu düşüşlere ne kadar dayanabilir.
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Pit
26-01-2009, 15:15
Merhaba sayın pitt. THY yi izlediğinizi belirmiştiniz. Sizce bu hisse bu sene temettü dağıtırmı? ve hisse başı kaç para olur?

şubat, martta borsaların çok düşmesi gündemde.THY nin bilançosu 15 şubat gibi gelecek ama martta GM, Chrysler ve başka büyük şirketler (büyük global bankalar RMS filan gibi) batabilir, yerel eçimde AKP nin oyu düşebilir. Sizce THY bu f/k ile de olsa bu düşüşlere ne kadar dayanabilir.
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
tahmini kar rakamı minimum 750 milyon olacağını tahmin ediyorum. Bu kar son zamanlara göre çok iyi. Büyüme hedefleri ve düşen maliyetler karlılığı daha da arttıracaktır. Temettü dağıtımı konusunu yönetim kurulu karar verir ancak bence bu kar ile temettü dağıtırlar. Oranına şuan için bişey diyemeyeceğim.
Ben thy nin düşüşlerden etkileneceğini düşünüyorum ama öncelikle şu kar ve temettü beklentilerinin gerçekleşmesi lazım. Büyük bir düşüş sonrasında sığınılabilecek sağlam bir liman gibi duruyor şuan ama bu dediğim kesinlikle al-sat tavsiyesi olarak algılanmasın...

Pit
29-01-2009, 17:42
Güzel bir yazı olduğu için paylaşmak istedim... Sizce Türkiye hangisi?

Thomas Friedman’ın “Lexus ve Zeytin Ağacı - Küreselleşmenin Gelecegi” kitabından:
“Ben, dünyaya ilişkin beş benzin istasyonu teorisine inanıyorum.
Evet. Bugünkü dünya ekonomilerinin beş temel benzin istasyonu çeşidine indirgenebileceği kanısındayım.
Birincisi Japon benzin istasyonudur. Benzinin galonu 5 dolardır. Bir ömürlük iş anlaşmaları imzalamış, üniformalı ve beyaz eldivenli dört adam size hizmet eder. Benzininizi doldururlar. Yağınızı değiştirirler. Camınızı siler ve siz huzur içinde oradan ayrılırken, dostça bir gülümseme ile arkanızdan el sallarlar.

İkincisi Amerikan benzin istasyonudur. Benzinin galonu sadece 1 dolardır, ama benzini kendiniz doldurursunuz. Camınızı kendiniz silersiniz. Lastiklerinize kendiniz hava basarsınız. Sonra köşeyi döndüğünüzde, dört evsiz insan jant kapaklarınızı çalmaya çalışır.

Üçüncüsü Batı Avrupa benzin istasyonudur. Benzinin galonu orada da 5 dolardır. İstasyonda tek bir görevli vardır. Lütfeder gibi benzininizi doldurur ve asık suratla yağınızı değiştirir, sendika sözleşmesinin onu sadece benzin doldurmak ve yağ değiştirmekle yükümlü kıldığını size her an hatırlatarak camları silmez. Haftada sadece 32 saat çalışır, her gün 90 dakika yemek molası verir ve bu süre içinde benzin istasyonu kapalı kalır. Ayrıca her yaz Güney Fransa’da 6 hafta tatil yapar. Devletin işsizlik sigortası son işlerinden daha çok para verdiği için 10 yıldır çalışmamış iki erkek kardeşi ve amcası, sokağın karşı tarafında bowling oynamaktadır.

Dördüncüsü gelişmekte olan ülke benzin istasyonudur. Burada 15 kişi çalışır ve hepsi de birbirinin kuzenidir. İçeri girdiğinizde kimse sizinle ilgilenmez, çünkü herkes birbirine laf yetiştirmekle meşguldür. Devlet benzini subvanse ettiği için benzinin galonu sadece 35 senttir, ama 6 pompadan sadece biri çalışmaktadır. Diğerleri bozulmuştur ve Avrupa’dan gelecek yedek parçaları beklemektedir. İstasyon hayli kırık döküktür, çünkü sahibi Zürih’te yaşamakta ve bütün kazancını ülke dışına çıkarmaktadır. İstasyon sahibi, işçilerin yarısının geceleri tamirhanede uyuduğundan ve araba yıkama yerini duş olarak kullandığından habersizdir. Gelişmekte olan ülke istasyonunda müşterilerin çoğu ya son model Mercedes ya da uyduruk bir motosiklet kullanır ama burası her zaman doludur, çünkü bisiklet lastiklerine hava basmak için insanlar akın akın gelmektedir.

Son olarak, Rusya benzin istasyonu gelir. Burada benzinin galonu sadece 50 senttir, ama hiç benzin yoktur, çünkü burada çalışan dört işçi bütün benzini karaborsada galonu 5 dolara satmıştır. Benzin istasyonunda gorevli olan 4 adamdan sadece biri oradadır. Diğer üçü yer altı ekonomisinde başka işler tutmuştur ve sadece haftada bir kez haftalıklarını almak için uğrarlar.”

drcz
29-01-2009, 19:17
Ereğli demirçelik hakında görüşü olan arkadaşımız var? Bklenti ne yönte? Emtia fiyatlarının düşmesi blançolarını ne kadar etkileyebilir?

el2DaL
31-01-2009, 23:07
hocam Anelt hakkında görüşlerini alabilir miyim, son dönemde iyice kafa karıştırdı da bu hisse...

Pit
03-02-2009, 12:05
hocam Anelt hakkında görüşlerini alabilir miyim, son dönemde iyice kafa karıştırdı da bu hisse...
aneltin cirosı artıyor ama öte yandan karlılığı azalıyor. muhtemelen ihaleleri almak için fiyat kırıyor ve/veya maliyetlerinde de artış var. Ama bu dediğim büyük düşüşün nedeni olamaz. Sadece tahmin olarak kağıdı kriz döneminde elinde tutup düşmesini engelleyen kişi yada grup vazgeçip kağıdı sattı. eski fiyatlarına ne zaman gelir o konuda bişey diyemeyeceğim ama dediğim gibi düşüşün nedeni temeli ile ilgili değil...

Pit
03-02-2009, 12:10
Ereğli demirçelik hakında görüşü olan arkadaşımız var? Bklenti ne yönte? Emtia fiyatlarının düşmesi blançolarını ne kadar etkileyebilir?
stoklarındaki yüksek maliyetli ürün kadar etkiler. ancak burada bir parantez açmak gerekir, ereğli demirin fiyatı daha ucuz ikende güzel karlar eden bir firma. Şuanki tek sorun ekonomik durgunluğa bağlı olarak pazarın daralması. Zaten emtia düşüşünü de talebin arzdan küçük olması sağlamakta. Ereğli büyüklüğündeki bir şirketin stoğa çalışması ürettiklerini satamaması durumunda (işletim giderlerinin ne kadar yüksek olabileceğini sizde tahmin edersiniz) bilançolarının bozulacağı aşikar.

humax70
08-02-2009, 00:16
merhabalar sayın pit öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler elimde akçansa çimsa ve mardin çimento var bunlar hakkında yorumlarını alabilirmiyim şimdiden teşekkürler.

cemistad
08-02-2009, 16:38
ISGYO hakkında bilgi alabılırsem cok sevınırım
tsk ederim.

Pit
09-02-2009, 12:39
merhabalar sayın pit öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler elimde akçansa çimsa ve mardin çimento var bunlar hakkında yorumlarını alabilirmiyim şimdiden teşekkürler.
yorum istediğiniz kağıtların hepsi çiemnto sektörünün iddalı firmaları ancak çiemnto sektöründe ciddi bir arz fazlası var. Bu durum ürünleri birbirinden çok da farklı olmayan çimento şirketlerini zor durumda bırakıyor. Bahsettiğim arz fazlası hiçte yabana atılacak bir oranda değil. okudğum raporlara göre %30-40 civarında sektörün arz fazlası. Bence durgunluluğun tamamen bitmesine kadar (tahminen birkaç yıl sürecektir) çimento sektörünün yatırım için çok uygun olmadığını düşünüyorum.

leventa
09-02-2009, 13:07
hocam tkfen yorumlarmısınız rica etsemmm

aozsamur1961
10-02-2009, 11:10
hocam eclılc yorumunuzu rica etsem.

kaya
11-02-2009, 13:35
Sayın Pıt
Bizim benzin istasyonu hiçbirisine uymuyor. Dünyanın en yüksek fiyatlı benzin burada satılır.Çalışanlar sigortasızdır.Bahşişlerle geçinirler.Bahşiş verecek tipler önceden tespit edilir, ona göre cam silme, yıkama gibi hizmetler alınır.Sahibi mümkün olduğu kadar az vergi vermeye çalışır.Kaçak yakıtta bulunur.Fiyatı ucuzdur.Bedava dağıtılacak kömürler yan tarafta depolanır.Ödemeler çeşit çeşit kredi kartı ile yapılır.Promosyon olarak bardak,gazete,omo gibi şeyler verilir.

KIZILDAG
14-02-2009, 17:38

bilgileriniz için teşekkür ederim. benzer artışı burva da görüp uyarmıştım. batmadan önce üntar da da aynı durum vardı. Daha sonra şirketin iflası gerçekleşip alacaklılar kapıya dayandıklarında bilançodaki stokları yerinde bulamadılar tabiki. Maalesef ülkemizdeki denetim eksikliği, iş ahlaki eksikliği vs gibi nedenlerle bu tür durumlar sıkça yaşanıyor. Halka açık ve spk tarafından denetlenen firmalarda bunlar yaşanabilirken deiğer şirketlerde durum daha da üzücüdür muhtemelen. Neyse zaten konunun amacı da dürüst çalışan ve bilançosu düzgün olan firmaları tespit edip diğerlerinden ayırabilmek.

Ağustos 2008 tarihinde CEYLAN ile ilgili sayın Pit ile birlikte bir kaç yazı kaleme almıştık, şuanda gözaltı pazarında olması üzücü bir durum,

Pit
15-02-2009, 15:06
Ağustos 2008 tarihinde CEYLAN ile ilgili sayın Pit ile birlikte bir kaç yazı kaleme almıştık, şuanda gözaltı pazarında olması üzücü bir durum,
çok güzel yakalamışsınız sayın Kızıldağ :yes: bizler firmaların bilançolarını inceleyip yorumlar yapıyoruz. firmaların bilançoları denetimden de geçmesine rağmen kasıtlı olarak üzerinde oynanmış bilançolar da yok değil. Ben stoğu yüksek olan firmalara herzaman endişe ile bakarım. Bunun ilk nedeni bu stok gerçekten mevcutmudur (doğru fiyatlandırılarak mı hesaplanmıştır) ikincisi de stokalr gerçekten orada var ise firmanın bu kadar stok yapmasının nedeni nedir? Fazla stok her firma için tehlikelidir....

Pit
15-02-2009, 15:10
Sayın Pıt
Bizim benzin istasyonu hiçbirisine uymuyor. Dünyanın en yüksek fiyatlı benzin burada satılır.Çalışanlar sigortasızdır.Bahşişlerle geçinirler.Bahşiş verecek tipler önceden tespit edilir, ona göre cam silme, yıkama gibi hizmetler alınır.Sahibi mümkün olduğu kadar az vergi vermeye çalışır.Kaçak yakıtta bulunur.Fiyatı ucuzdur.Bedava dağıtılacak kömürler yan tarafta depolanır.Ödemeler çeşit çeşit kredi kartı ile yapılır.Promosyon olarak bardak,gazete,omo gibi şeyler verilir.
Gerçekten güzel bir yazı olmuş ve maalesef ülkemizdeki durum tam da dediğiniz gibi.
Yazınıza şunu ekleyeyim, petrol istasyonunun sahibinin siyasi bağlantıları vardır. Bu sayedebenzin istasyonu inşaat izni, ruhsat, işletme izinleri gibi büroktatik işlemleri kolaylıkla tamamlamıştır....

ninova12
16-02-2009, 23:56
sayın pit yorumlarınız ufkumuzu açıyor teşekkürler

Pit
17-02-2009, 09:54
sayın pit yorumlarınız ufkumuzu açıyor teşekkürler
rica ederim, faydalı olabilmek amacımız.
Bilanço analizi yapmak için aşağıdaki ufak ipuçlarını vereyim.
1. Stoklar çok önemlidir, cirosuna oranla stoğu yüksek olan firmalar nakit sıkıntısı yaşarlar
2. Firmanın borçluluğunu sermayesi ile karşılaştırmak bize önemli bilgiler verir
3. Alacakların tahsil süresi de aynı stoklar gibi firmanın nakit sıkıntısı yaşayıp yaşaması ile ilgili önemli ipucudur
4. Ve tabiki firmanın cirosu, esas faaliyet karı ve maliyetlerindeki değişim herzaman takip edilmesi gereken bilgilerdir.
Bunlar temel analiz ile ilgili ufak bilgiler.

mf2hd
17-02-2009, 15:31
sn pit agyo gıbı bır sırket ıcın nasıl dusunmelıyız sızce

Pit
17-02-2009, 15:33
sn pit agyo gıbı bır sırket ıcın nasıl dusunmelıyız sızce
ben şahsen gyo hisselerine hiçbir zaman yatırım yapmıyorum. bilançolarının şeffaf ve doğruyu gösterir biçimde düzenlendiğine inanmıyorum. pegyo ya baktıkçada bu fikirlerimin doğru olduğunu düşünüyorum.

ali desidero
17-02-2009, 16:36
ben şahsen gyo hisselerine hiçbir zaman yatırım yapmıyorum. bilançolarının şeffaf ve doğruyu gösterir biçimde düzenlendiğine inanmıyorum. pegyo ya baktıkçada bu fikirlerimin doğru olduğunu düşünüyorum.

Gayrimenkul sirketlerinin fiyati, ozvarliklarina gore ciddi dusmus durumda. Bazilarinda, 1 projesinin arsasinin degeri piyasa degerinde nerdeyse. Sizce bunlara yatirim ani nasil yakalanir, nelere dikkat etmek lazm

Pit
17-02-2009, 16:46
Gayrimenkul sirketlerinin fiyati, ozvarliklarina gore ciddi dusmus durumda. Bazilarinda, 1 projesinin arsasinin degeri piyasa degerinde nerdeyse. Sizce bunlara yatirim ani nasil yakalanir, nelere dikkat etmek lazm
eğer niyetiniz tepkiye oynamak ise gyo lardan önce u30 içerisnde yeralan bankalar daha iyi oalcaktır.
gyo ların hepsinde olmasa da birçoğunda bahsettiğiniz değerlerin gerçekliği şüphe yaratıyor bende o nedenle ben hiçbir şekilde bunları portföyüme almıyorum.

drcz
17-02-2009, 22:30
TRCAS beklenti ne yönde? Yukarı doğru hareket gözlenir mi?

Pit
19-02-2009, 09:22
TRCAS beklenti ne yönde? Yukarı doğru hareket gözlenir mi?
sevgili dostum bu topikte yukarı gider aşağı gider biçiminde yorumlar ve analizler yapmıyoruz. Amacımız temel analiz yaparak firmaların piyasa değerlerinin yüksek veya düşük olduğunu görmeye çalışmak. Daha öncelerde de açıkladığım gibi piyasa değeri çok şişmiş firmaların bile çok daha yukarı fiyatlanabildiğini , temeli çok sağlam olmasına rağmen piyasa değerinin yerlerde süründüğü firmalar görmek mümkün. sonuçta borsa dediğimiz yer satıcı ve alıcının bir fiyat üzerinde uzlaştığı ortamdır...

RJ-45
19-02-2009, 21:18
Sn. Pit Alkım Kimya içinde analiz yapabilirmisiniz?

Teşekkürler

utaymes
19-02-2009, 22:11

Teşekkürler

Sayın Pit,
Bende Alkim kimya için bir analiz rica edicektim.
Teşekkürler...

BezginB
20-02-2009, 15:53
Sayın Pit. ben 2 yıllık bir süreçte yatırım yapmak için sağlam şirketler arıyorum. fakat borsa konusunda yeniyim. malum böyle bir vade için temel analiz çok önemli, sizinde bilançosunu beğendiğiniz, sağlam şirketler hakkında görüşlerinizi belirtebilirmisizniz.

Mesela Asyab, THYAO, Ayen, Trcas, Pnsut, Arclk, Ulker, Aygaz, Ucak ve Rysas (bi tanede çok düşmüş:he:)

çok söyledim galiba:) ama yorumlarınız benim için çok değerli.
Çok teşekkür ederim.

bahmet
20-02-2009, 20:25
Sayın Pit. ben 2 yıllık bir süreçte yatırım yapmak için sağlam şirketler arıyorum. fakat borsa konusunda yeniyim. malum böyle bir vade için temel analiz çok önemli, sizinde bilançosunu beğendiğiniz, sağlam şirketler hakkında görüşlerinizi belirtebilirmisizniz.

Mesela Asyab, THYAO, Ayen, Trcas, Pnsut, Arclk, Ulker, Aygaz, Ucak ve Rysas (bi tanede çok düşmüş:he:)

Çok teşekkür ederim.

borsa konusunda yeni olup 2 sene yukarıdaki hisselerden birini taşıyacak kadar basiretliyseniz tebrik ederim.

sayın pit'e sormuşsunuz ama bence hepsi güzel. tekfen cemtas adana bsoke asuzu parsan tuprs da bunlara ilave edilir ve içlerinden biri seçilir. keşke herkesin bakışı böyle olabilse. hisse alıp birkaç yıl taşıyanlar hamal diye küçümsenmese.

oguz3259
22-02-2009, 05:34
Sn.Pit

Müsait olduğunuzda pkart,akenr,prkte ve adel bilançolarınada bakabilirmisiniz ?

Saygılar

mf2hd
22-02-2009, 23:09
sn pit avrupa ve amerıkadakı petrokımya sırketlerının durumları nasıl bu konuda petkım sızce neden bu kadar kotu durumda. cevabınız ıcın sımdıden tskler

BezginB
23-02-2009, 12:22
borsa konusunda yeni olup 2 sene yukarıdaki hisselerden birini taşıyacak kadar basiretliyseniz tebrik ederim.

sayın pit'e sormuşsunuz ama bence hepsi güzel. tekfen cemtas adana bsoke asuzu parsan tuprs da bunlara ilave edilir ve içlerinden biri seçilir. keşke herkesin bakışı böyle olabilse. hisse alıp birkaç yıl taşıyanlar hamal diye küçümsenmese.

Saolun sayın bahmet. önerilerinizi de dikkate alıcam.
teşekkürler

ozdil
23-02-2009, 18:36
hocam saygılarkutpo bu fiyatlardan alınır mı? saygılarr

mantık35
25-02-2009, 22:29
Arkadaşlar benim bir sorum var. FD(firma değeri)/FAVÖK oranının büyük olması mı iyidir. yoksa düşük olması mı? Yanlış bilmiyorsam,
Favök finansman karı/gider değil midir? Favök büyüdükçe FD/FAvök oranı küçüleceğinden bu oranın küçülmesi olumlu gibi geldi bana. Lütfen bilen biri cevaplayabilir mi?

ENGRANDMASTER
28-02-2009, 18:58
Arkadaşlar benim bir sorum var. FD(firma değeri)/FAVÖK oranının büyük olması mı iyidir. yoksa düşük olması mı? Yanlış bilmiyorsam,
Favök finansman karı/gider değil midir? Favök büyüdükçe FD/FAvök oranı küçüleceğinden bu oranın küçülmesi olumlu gibi geldi bana. Lütfen bilen biri cevaplayabilir mi?

faiz amortisman vergi öncesi kar ın kısaltmasıdır

jentz
07-03-2009, 21:34
mantıken firma değeri minimum. favok max olmalı bu durmda oranın küçük olması iyidir.

Pit
09-03-2009, 11:21
fd/favök oranının düşük olması iyidir.
favök demek faiz vergi amortisman öncesi kar demektir..şirketlerde ebit adıyla takip edilir genelde...çok önemli bir rasyodur. firmanın yaptığı işler sonunda yarattığı nakiti gösterir.

Pit
09-03-2009, 11:42
hocam saygılarkutpo bu fiyatlardan alınır mı? saygılarr
net satış gelirlerinde %10 civarında bir düşüş var buna karşın maliyetlerini %19 düşürmeyi başarabilmiş.borçlarda bir büyüme yok. stoklar 9 trilyon artmış.
hemen her şirkette olduğu gibi mal satmakta zorlanıyor şuan ancak bilançosunda büyük bir bozulma yok. önümüzdeki dönem bilançolarını da incelemek lazım.
piyasa değeri 25 milyon civarında. ucuz veya pahalı kararını mevcut koşullara göre piyasa verecektir o nedenle bu fiyattan alınır veya alınmaz demek çok doğru olmaz.
ben yatırım için hisse senedi alacak olsam farklı hisseleri tercih ederdim.

Pit
09-03-2009, 11:46
sn pit avrupa ve amerıkadakı petrokımya sırketlerının durumları nasıl bu konuda petkım sızce neden bu kadar kotu durumda. cevabınız ıcın sımdıden tskler
petrolün artışı ile maliyetleri büyük oranda arttı ve bu şirketler ciddi stoklarla çalışıyorlar. petkimin şuanda 270 milyondan fazla stoğu bulunmakta. petroldeki düşüş sonrasında bu stoklar bilançolarını bozuyor. 3 aylık bilanço da dahil olmak üzere bilançoları bozuk gelmeye devam eder bence. sonrasında düzelme olacaktır. ancak petkimin yönetiminden kaynaklanan verimsizliği de mevcut. ileride bu konuda adımlar atılırsa şuanki fiyatlar çok ucuz kalacaktır.

Pit
09-03-2009, 11:51

Teşekkürler
istikrarlı bilançolar açıklıyor.satış gelirleri, maliyetler hemen hemen geçmiş bilançolara göre aynı oranlarda değişmiş.ancak alacakları tahsilde zorlanıyor. 170 günlere gelmiş tahsilat süresi.
bilançosunda problem görünmüyor. 12 aylık bilançosunda krizin etkilerini daha rahat görebiliriz.

Pit
09-03-2009, 11:56

Çok teşekkür ederim.
thy, pnsut güzel, ulker,aygaz iyi
beyaz eşya bence bundan sonra kar marjları düşerek çalışacak bir sektör, rekabette hat safhada ayrıca.
Rysas borçları çevirebilirse uzun vadede iyi olur ama şuan krizin tam göbeğinde...

Pit
09-03-2009, 11:58

parsan ve cemtas otomotive iş yapıyorlar. Otomotivin durumunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca metal fiyatlarındaki düşüş de bilançolarını bozacaktır. Şuan fiyatları ucuz ancak piyasa bahsettiğim olumsuzlukları fiyatlandırmış durumda...

rogdopsink
09-03-2009, 12:00
pit üstad logo hakkında senin düşüncelerin nedir acaba..

gerçekten çokmu kötü durumdaa..:D

Pit
09-03-2009, 12:05
pit üstad logo hakkında senin düşüncelerin nedir acaba..

gerçekten çokmu kötü durumdaa..:D
faaliyet giderleri çok yüksek. önce bunları azaltması lazım. bu ciro ile bu giderleri finanse edemez. öte yandan bugün sattığının parasını 7 ay sonra alıyor.

Arslanoğlu
10-03-2009, 01:56
Sayın pit merhaba,

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Glyho hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Pit
10-03-2009, 09:51
arkadaşlar, 12 aylık bilançolar ve sonrasında açıklanacak 3 aylık bilançolar bizim için çok önemli. krizin hangi şirkete ne büyüklükte tahribat yaptığını göreceğiz. bu bilançoları yakından izlemeye devam. bence 3 aylık bilançolar öncesinde bir kağıda ucuz demek ve uzun vadeli alımlar yapmak mantıklı olmayacaktır.

Pit
10-03-2009, 09:56
Sayın pit merhaba,

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Glyho hakkında neler söyleyebilirsiniz?
bir mal ucuzsa bir nedeni vardır derler büyüklerimiz.
9 aylık bilançosunu beğenmedim ama şuan için sermaye yapısı bakımından sıkıntı görünmüyor.(her nekadar 40 milyon küçülme olmuş olsa da)

jentz
10-03-2009, 13:44
glyo basında mehmet kutman var.tam bir borsacı.yüksekten satıp alçaktan alıyor.sonra yne satıyor.Bu durmda ky kazanabilir mi.
birde ihlas gb hep bedelli sermaye artırarak ky dan para topluyor.yatırımlarını bu şekilde finanse ediyor.
siz anladınız ne demek istediğimi....burası borsa kim kime korsa.hepde Mr mehmet koyuyoooooo

oldwolf
10-03-2009, 14:36
SODA için bir temel yorum alabilir miyiz, 2007 karı 15, 2008 beklentim 60, 2009 beklentim 120 milyon lira...

Siz nasıl değerlendiriyorsunuz merak ettim...

Pit
10-03-2009, 16:46
6 aylık bilanço sonrasında bunları yazmışız. 9 aylık bilançosu da güzel bence sorunsuz....

tumer1962
10-03-2009, 16:49
Aygaz ve için bir temel yorum alabilirmiyim.Verdiginiz emek için teşekkür ederim.

apoaydin
11-03-2009, 12:29
Isfin İle İlgİlİ olarak yorum ve analİzİnİzİ alabİlİrmİyİz.teŞekkÜrler

msn97
11-03-2009, 17:44
bende mümkünse isfin için yorum ve analizinizi alabilirmiyim. 12 aylık kar rakımında birim hisseye 0,41 kar getiren bir kağıdın 0,51 den işlem görmesi, acaba 2009 yılı için finansal kiralamalar için zor bir dönemden mi kaynaklanıyor? teşekkürler.

Bear_Bull
19-03-2009, 01:39
Sn Pit

Ben normalde hisslerle pek ilgilenmem ama 12 aylığını açıklamış
zararda olmayan
ozvarlığı - de olmayan ve 1 tl altındaki senetleri taradım
aşağıdakiler çıktı temellerine de siz bakar bilgi verirseniz teşekkür ederim.

3-5 ay vadeli olarak biraz deneme amaçlı yatırım deneyeceğim .
gerçi en ufak karda alışkanlık gereği hisseleri kaptırırım ama:( VOB alışkanlığı gereği :yes:
Selamlar ve Bol kazançlar.
http://img14.imageshack.us/img14/2395/hsse.png (http://img14.imageshack.us/my.php?image=hsse.png)

Pit
19-03-2009, 09:25
Sn Pit

zararda olmayan

gerçi en ufak karda alışkanlık gereği hisseleri kaptırırım ama:( VOB alışkanlığı gereği :yes:
http://img14.imageshack.us/img14/2395/hsse.png (http://img14.imageshack.us/my.php?image=hsse.png)
dostum liste uzun olduğu için haftasonunda bakabilirim ancak. genel bakışta benimde zaten beğendiğim ve beğenmedim kağıtlar var aralarında.

kadir_ist
20-03-2009, 23:29
Sayın Pit sizden TEBNK için yorum alabilir miyim? Şimdiden Tşk.

kaanyilmaz
20-03-2009, 23:51
sn pit müsait olduğunuz bir zamanda rica etsem ykbnk değerlendirmesi yapabilirmisiniz?

leventa
21-03-2009, 22:16
syn pit bidee tkfen yorumu alabilirmiyzz

cicatrix
22-03-2009, 18:28
gsdho hakkında yorum alabilirmiyim?

teşekkürler

akyumak
25-03-2009, 00:29
sayın karadeniz bagfaş hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyiz.

Pit
25-03-2009, 02:01
sayın karadeniz bagfaş hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyiz.
tabiki alabilirsiniz ama onun topiğ başka yerde :)

KARADENIZ
25-03-2009, 10:37
sn Pit...

Hukumetin almaya hazirlandigi son ekonomik onlem paketi icinde Finansal kiralama da " gecici olarak kdv dusumu " nden soz ediliyor..

Bu kararin cikmasi nin alt kirilim olarak etkisi ne olur imkb deki XXFIN hisselerine ?

(ciddi soruyorum)

selamlar, tsk...//

aslan71
26-03-2009, 00:21
sn pit deva ile ilgili yorumlarınız nasıl acaba tskler

adorable
27-03-2009, 22:39
500 ve 300 günlük dip hisseleri nasıl bulabiliriz acaba

ninova12
27-03-2009, 23:40
500 ve 300 günlük dip hisseleri nasıl bulabiliriz acaba
http://bigpara.ekolay.net/M1/M12/dip_zirve_analizi.asp

adorable
28-03-2009, 08:35
http://bigpara.ekolay.net/M1/M12/dip_zirve_analizi.asp

günaydınlar herkese tşkler ninova orda yıllık var 500günlük yok malesef olmadı yıllık ile idare edeceğim ama bulabilen arkadaşlar varsa çok sevinirim

yücekayalı
28-03-2009, 12:17
Sn Pit

zararda olmayan

Bu listede benim dikkatimi çeken tek hisse KARDEMİR üçüncü çeyrekteki kriz ortamında bile sermayesinin yarısı kadar kar etmiş.Hükümetlerin demiryolu ulaşımına verdikleri önemde ciddi bir beklentisini oluşturmakta.

yücekayalı
28-03-2009, 12:23
Sn PİT kardemiri temel yönden inceleyebilirmisiniz.Saygılar.

akyumak
28-03-2009, 15:28
satın PİT,bagfaş hissesi hakkında temel analiz alabilirmiyiz...?

roen
09-04-2009, 11:22
Sayın Pit;

Öncelikle verdiğiniz bilgilendirici ve öğretici bilgiler için çok teşekkür ederim.

Müsait olmanız durumunda THYAO - TUPRAS - hakkında temel analiz ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

coban
19-04-2009, 02:46
ihlas hakkında temel bir analiz alabilirmiyiz yada verilmiş bir topik varmı teşekkrler

bahcivan
29-04-2009, 21:29
sayın pit
asyab ve albaraka için temel analiz alabilirmiyim. Teşekkürler

Pit
01-05-2009, 15:16
arkadaşlar,
iş değişikliği yapıp farklı bir sektörde yatırım yaptım. şuan inanınki yeni fabrikamın işleri ile o kadar yoğunum ki sadece arasıra topiklere gözatabilecek zaman bulabiliyorum.
cevap veremediğim için kusuruma bakmayın...

FNT
26-05-2009, 09:17
arkadaşlar,
iş değişikliği yapıp farklı bir sektörde yatırım yaptım. şuan inanınki yeni fabrikamın işleri ile o kadar yoğunum ki sadece arasıra topiklere gözatabilecek zaman bulabiliyorum.
cevap veremediğim için kusuruma bakmayın...

Hayırlı olsun...

Yine bekleriz:):)

eflatun
31-05-2009, 02:07
sayın PİT,
konya küme düştü kağıdı da düşer mi?

guneysu
31-05-2009, 02:37
sayın PİT,
konya küme düştü kağıdı da düşer mi?

ters tepki verebilir... beklenti bitti..

batırımlık tavsiyesi değildir......

izzetbeyaz
31-05-2009, 09:17
Arkadaslar hisselerin 3çeyrek net nakit bozisyonlarını ve net doviz pozisyonlarını nereden bulabilirim