PDA

View Full Version : Eğitim/Kariyer

kut
27-09-2008, 20:18
Bu başlık altında

lise öğrencilerine üniversite seçiminde
üniversite eğitimine devam eden öğrencilerin meslek/staj seçimi ve kariyer planlarında
yeni mezunların kariyer başlangıçlarında
ve kariyer/eğitim hayatıyla ilgili bildiğim, öğreneceğim tüm şeyleri paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağım

Lisans eğitimimin son döneminde araştırmalarım sonucunda birçok şey öğrendim. Bunların hepsini tek başlık altında paylaşarak hem üniversite öğrencilerine, hem de ÖSS'ye girecek öğrencilere hayatlarını yönlendirmeleri için elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Kendim iktisadi idari bilimler fakültesi(iibf) mezunu olduğum için, genelde vereceğim bilgiler iibf'yle ilgili olacaktır. Diğer hisse.net üyeleri de umarım mühendislik, fen edebiyat, öğretmenlik fakülteleriyle ilgili bilgiler verecektir.

Birçok kişi sırf yeterli araştırma yapmadığı için veya yeterli bilgisi olmadığı için fırsatları elinden kaçırıyor. Kendi elimden kaçırdığım fırsatları burda paylaşacağım. Diğer hisse.net üyeleri de eminim ellerinden geldiğince güncel bilgileri vereceklerdir. Bu topikte şu bilgiler olacaktır:

ÜNİVERSİTELER ve BÖLÜMLER:

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakülteleri
Fen Edebiyat Fakülteleri
Eğitim Fakülteleri
Güzel Sanatlar Fakültesi
Tıp ve Eczacılık Fakülteleri
Açıköğretim Fakülteleri (açıköğretim birçok kişi için bulunmaz bir nimettir ki: sadece askerlik tecili için veya kısa dönem askerlik yapmak için bir yol değildir. açıköğretim fakültesi mezunu olup 2 yabancı dil, bilgisayar öğrenen veya kaymakam olan insanların varlığı mutluluk verici)

• Ve bölümler, hangi bölüm ne iş yapar, ne iş yapamaz?
Klasik üniversite rehberlerini kim hazırlıyo bilmiyorum ama çok komik şeyler yazılıyor
• Yüksek puanlı her üniversite bölümü gerçekten iyi midir?
• Düşük puanlı her üniversite bölümleri kötü müdür?
• Üniversitelerin sosyal imkanları ve diğer sağladığı imkanlar
• Herkesin şart diye bahsettiği yabancı dil, 2. bir yabancı dil, kendini geliştirme (zırvalıkları demek isterdim:D ama deil)
• Hangi şehirde üniversite hayatı nasıl:D
• Tezli-Tezsiz Yüksek Lisans İlanları, şartları vs.

Work&Travel Proğramı
Kim nereye gitmeli,
Nerde ne kazanılır, money or fun?

Erasmus Proğramı
Şartlar ve koşullar

ÖSYM SINAVLARI:

ÖSS
KPSS
ALES
KPDS
ÜDS

SPK lisanslama Sınavı

TOEFL
IELTS
TOEIC

Bu sınavların başvuru ve sınav tarihi, açıklanma tarihi, soru tipleri, hangi sınav sonucu nerde lazım olur, çalışma sistemleri

YLSY- MEB yurtdışı yüksek lisans bursları
Tubitak ve diğer kurumların yurtdışı yüksek lisans bursları

Banka sınavlar:

Müfettişlik yr.
Uzman yr. Mt/St
Gişe görevlisi / servis görevlisi

Denetim firmaları:

Ernst&Young
Deloitte
PwC
Kpmg

Tıbbi İlaç Satış Mümessilliği / Represantı

KPSS-lisans:

A grubu kadrolar (Müfettiş, Uzman, Denetmen ve Kontrolörlük yardımcılığı)
B tipi kadrolar
Öğretmenlik atamaları
Mühendis ve diğer atamalar

İş mülakatları:
Nasıl giyinilir, neler yapılmalı, neler yapılmamalı, nasıl hazırlanmalı?

Ve aklıma gelen gelmeyen diğer birçok şeyi, güncel sınav ilanlarını
Burda elimden geldiğimce yazıcam

Umarım bir nebze olsun bir kişiye dahi yardımcı olabilme şerefine erişirim…
Tabi bu bilgileri zaman buldukça sırayla yazıcam

FORUM ÜYELERİ DE

HANGİ ÜNİVERSİTE-BÖLÜM'DEN MEZUN OLDUKLARINI
NE TİP DERSLER ALDIKLARINI
ÜNİVERSİTELERİNİN SOSYAL İMKANLARINI
KENDİLERİNİN VE SINIF ARKADAŞLARININ HANGİ İŞLERDE ÇALIŞTIKLARINI
KARİYER GELİŞİMLERİNİ
YAPTIKLARI DOĞRULARI-YANLIŞLARI

yazarak yeni adaylar için yardımcı olabilirler kanaatindeyim

kkapdan@turkbee
27-09-2008, 20:22
hayırlı olsun umarım faydalı olucaktır

Grandmaster
27-09-2008, 20:24
Çok güzel başlık,başlıktan ziyade konunun açıklama kısmı hoşuma gitti.
Ben daha çok lise öğrencileri için bir şeyler yazacağım bu topiğe..Benim büyük bedeller ödeyerek öğrendiğim (ödemeye de devam ettiğim) şeyleri yaşayarak öğrenmesinler.En önemli konu yanlış tercih yapılmaması,yapıldıysa bir an önce yanlıştan dönülmesidir.Umarım bu konudan çok kişi yararlanır.

kut
27-09-2008, 20:29
teşekkürler sn grandmaster
Çevremde deneyimlerimi paylaşarak insanların yaptığım hataları tekrarlamasını önlemeye çalışıyorum
yada yaptığım ve memnun kaldığım şeyleri yapmaları için yönlendirmeye çalışıyorum

fakat bu çaba çevremle kısıtlı kalmasın diye düşünüyordum bir süre
site mi kursam, blog mu açsam diye düşünürken neden hisse.net te yazmıyorum diye düşündüm

başlık girişini güzel yazdım ama gerisini nasıl getiricem diye kara kara düşünmeye başlamıştım tam ki sizden de destek gelince biraz daha heveslendim

teşekkürler

kkapdan@turkbee
27-09-2008, 20:29
bu arada klasik , tıp, mühendislik gibi bölümlerden ziyade pek bilinmeyen ama gelecek vaadeden bölümleri de ön plana çıkartmalı, örneğin optisyenlik, bu zamana kadar hasbel kader alınmış kısa süreli kurslarla temin edilmiş veya çoğu zaman alaylı dediğimiz tezgahtan yetişmiş (ki saygı duyarım) gözlükçülerden gerçek optisyenliğe geçişi, yada bir başka gelecek vadeden bölüm/ler hakkında bilgilendirici olması dileğiyle...başarılar...ki başarı emek ister

kut
27-09-2008, 20:35
evet sn kkpan@turkbee,

meslek liseleri
ve 2 yıllık ön-lisans proğramlarını da listeye ekleyelim.

şahsen pek bilgim olmasa da araştırıp diğer forum üyelerinin de katkısıyla birşeyler eklemeye çalışırız...

kkapdan@turkbee
27-09-2008, 20:44
evet sn kkpan@turkbee,

meslek liseleri
ve 2 yıllık ön-lisans proğramlarını da listeye ekleyelim.

şahsen pek bilgim olmasa da araştırıp diğer forum üyelerinin de katkısıyla birşeyler eklemeye çalışırız...

bu topik özellikle de yakın gelecekte sizin de değindiğiniz gibi mesleki eğitim kuluşları içinde kıymetli olacaktır..

Acizane ben bir teknik eğitim fakültesi mezunu olarak üstelik de meslek lisesinde aynı bölümü ( yapı ressamlığı ) okumuş olmama rağmen, bana tercihleri hakkında danışanlara aman meslek lisesini mecbur kalmadıkça tercih etmeyin diyordum..ancak dünya artık tüketen değil üreten toplum moduna geçiyor/geçmeye mecbur kalıyor kalacaktır. bu nedenle işini en iyi şekilde yapan devlet, kurum, kuruluş ve holdingler ayakta kalacaktır hazır para dönemi yerine, kalifiye elemanın kazandığı para makbul olacakır, siyasi panik mesleki eğitimin önünü tıkamış işsiz yığınlar oluşmuş, işsiz yığınlar üretmediği halde bir de tüketim safında yer almaya başlamışlardır....uzun lafın kısası...

HAYATTA EN DEĞER VERDİĞİM PRENSİBİM NE YAPARSAN YAP AMA EN İYİSİNİ YAP...tekrar başarılar ALLAH yardımcınız olsun

kut
27-09-2008, 20:53
Öncelikle;

2008 ÖSS sınavıyla Açıköğretim Fakültelerini kazanan öğrencilerin

İnternet başvurusu

22 Eylül 2008 Pazartesi günü başlayıp
17 Ekim 2008 Cuma günü saat 17:00’de sona erecektir

AÖF Bürolarına bizzat yapılacak kesin kayıt işlemleri:

22 Eylül 2008 Pazartesi günü başlayacak,
13 Ekim 2008 Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona erecektir.
14, 15, 16, 17 Ekim 2008 tarihlerinde mazeretli olanların kayıtları yapılacaktır.

AÖF harçları için link:
http://www.aof.anadolu.edu.tr/2008_2009_odemelertablosu.pdf

AÖF bürolarının iletişim bilgileri:
http://www.aof.anadolu.edu.tr/buro/a0500.html

Aynı zamanda 4 yıllık lisans eğitimi alan öğrenciler ile 4 yıllık lisans mezunları Açıköğretim Fakültelerine sınavsız kayıt olabilmektedir.

Ve 2 yıllık ön lisans eğitimi alan öğrenciler ile mezunları da 2 yıllık Açıköğretim Fakültelerine sınavsız kayıt olabilmektedir..

Neden 2. üniversite:
-Tabiki 2 üniversite mezunuyum demenin bir forsu vardır, fakat çok cahil olmadıkça bir insanı 2. üniversite mezunuyum diyerek etkileyemezsiniz. 2. üniversite okuyacağınız enerjiyi ve parayı yüksek lisansa veya yabancı dil öğrenmeye harcamak daha mantıklıdır
-Fakat bilindiği gibi Açıköğretimde genellikle İşletme veya İktisat okunur. Bir İİBF'linin bunu okumasına gerek yoktur. Fakat Mühendislik, Fen-Edebiyat, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin eline alacağı bir Açıköğretim işletme diploması kendisine Kamuda A tipi ve B tipi memurlukların kapısını açacaktır.
-Buarada 2. lisans ve 2. yüksek lisans eğitimleri resmi olarak askerliği tecil etmek için bir sebep değildir.

kut
27-09-2008, 21:09
üniversitelere kayıtlar 8 Eylül 2008 tarihine kadar gerçekleştirilecek, kayıtlar sonrası boş kalan kontenjanlara

ve

ÖSS sonuçlarına göre yapılan merkezi yerleştirme sonucunda üniversitelerde yaklaşık 17 bini meslek yüksekokullarında olmak üzere toplam 24 bin boş kontenjan bulunuyor. (tabiki meslek yüksek okulları dışında kontenjanı dolmayan bölümler genelde vakıf üniversiteleri ve KKTC'deki üniversiteler oluyor

Bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmiş öğrenciler(AÖF hariç) ek kontenjanlara başvuramıyor.

Aday zaten kendi aldığı puandan düşük puanla kapatan bölümlere de başvuramıyor.

2003-2007 Yılları Arasında Yükseköğretim Programlarının En Küçük ve En Büyük Puanları

http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF1A9547B61DAFFE2A1 85C4781D0FBC79E

kut
27-09-2008, 21:38
Siyasal Bilimler Fakültesi
İktisat Fakültesi
İşletme Fakültesi

gibi farklı üniversitelerde farklı isimler alsa da İİBF'de şu bölümler vardır:

mühendislik, tıp ve kimya biyoloji gibi lisans proğrmalarının aksine bir imza yetkisi vermez bu bölümler

uluslararası ilişkiler
işletme
iktisat
maliye
kamu yönetimi
çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri (ÇEKO)
ekonometri

Her bölüm çok farklı dersler alsa da, genelde Banka, KPSS-A tipi kadrolar vb. ilanlarda şu tip şartlar görülür:

Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ya da bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul olunan yurt dışı öğrenim kurumlarından birini....

Fakat Kpss-B tipi kadro atamalarında işletme ve iktisat mezunlarının daha avantajlı olduğu görülürken

Açıköğretim Fakültelerine rahatça kayıt yapılabilmesi ve rahatça mezun olunabilmesiyle birçok işletme ve iktisat mezunu piyasaya çıkması bu bölümlerin avantajını dengeler

ÖSS-EA puanıyla alım yapar...

Mühendislik,tıp ve eczacılık gibi sayısal ağırlıklı bölümlerin ders yüküne göre daha kolay okunulur ve öğrencileri sosyal aktiviteler-öğrenci klupleri ve klup organizasyonları- geziler, partiler eğlenceler düzenleyerek daha sosyal bir karakter geliştirir(sayısal ağırlıklı bölümlerin aksine:D, onlar asosyaldir, öküzdür demiyorum tabi:D, herkezin karakteri kendine:d)

Benim kanaatimce, EA seçmiş ÖSS gençleri, tercih yaparken İİBF'nin açıköğretimce 2. üniversite olarak da okunabileceğini de hesaba katarlarsa Hukuk, Öğretmenlik gibi direk meslek kazandıracak bölümleri seçmelerinde avantaj vardır. Ceplerine iibf diploması katmak, senede 1-2 hafta ders çalışmalarına ve biraz nakitlerine sebep olacaktır:D

kendi bölümümden başlayayım:

Uluslararası ilişkiler; ismi son derece havalıdır, aile akraba arkadaş ortamlarında okuduğun bölüm sorulduğunda forsundan geçilmese de işin aslı başkadır.

Tercih rehberlerinde muhtelemen şöyle yazar:
Bu bölümden mezun olanlar; Dış İşleri Bakanlığı, NATO, Birleşmiş Milletler, Avrua Birliği Genel Sekreterliği gibi kurumlarda çalışır.

Oysaki yalandır bu, Dış işleri bakanlığına girenlerin çoğunu işletme ve iktisat mezunları oluşturmaktadır.

genelde uluslararası ilişkiler mezunlarının çoğunu diğer İİBF'lilerden daha yoğun bir şekilde bankalarda görürüz..

Tercih yapacak üniversite adayları, çevrelerinde okuyan ve mezun olanlardan okudukları bölümler hakkında bilgi toplamaları,

tercih ettikleri tüm üniversite şehirlerini, kampüslerini hatta fakülte ve bölümlerini gezmeli görmeli; potansiyel hocalarıyla tanışmalılardır.

Tabiki çevrelerindeki gençler de şu tip örnekler yerine;
"bizim bir arkadaş şurayı okudu, şurda çalışıyo, şimdi altına araba cebine şukadar para verdiler"
şu tip örnekler verirse:D:
"daha rasyonel verilerle, bölümün dersleri, hocaların kalitesi, üniversitenin sosyal imkanları" gibi

ÖSS tercihleri ve yerleştirmeleri çoktan yapılmış olduğu için, 2008 adayları için geç kalmış bulunuyoruz,
bu sebeple bu tip bilgileri yıl içinde vererek 2009 adaylarına yardımcı olmaya çalışırız forumca...

bridgea
27-09-2008, 22:10
Dilerim devamlı ve başarılı olur,faydalı olacağı kesin.saygılar.

kut
27-09-2008, 22:25
teşekkürler sn bridgea

Bazı liselerde, dershanelerde rehber öğretmenler bulunmasına rağmen;
çoğu lise öğrencisi aile baskısı ve kısmi bilgileriyle tercih yapmaktadır
Az sayıda öğrenci kendi çabalarıyla araştırma yapsada yeterli olamamaktadır

Liselerdeki rehber/danışman hoca problemini çözemiceğimize göre,
kendi çabalarımızla burda birşeyler yapabiliriz:

internette birçok kere meslek testi kıvamında arayışlarım olsa da,
bulduğum profösyönel bir test olmamakla,
eldeki imkanlar aşağıdaki linke adayları yöneltmeme sebep oldu:

http://www.torpil.com/torpil/karage/meslek_testi_2.asp

bu test sonucunda muhasebeci, makine mühendisi, kimyager, öğretmen gibi kesin sonuçlar beklemek hayal kırıklığına sebep olacaktır, onun yerine meslekler gruplara ayrılmıştır. Aşşağı yukarı bir netice verecektir adaylara.

Tabiki zaman içinde insanın zevkleri ve alışkanlıkları değişeceği için, mesleki tercihleri de değişebilmektedir. Bunun için insanın kendini iyi tanıması şarttır. Kendini iyi tanıyan veya hayalleri olan insanların bu tip testlere zaten ihtiyacı olmayacaktır.

royal
27-09-2008, 22:50
Özel ders verenler de yazılsa iyi olur şahsen ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim.
İsteyen öğrencilere Ankara'da özel ders verebilirim.Dershaneciyim.:yes:mesaj yollayabilirsiniz özele

kut
27-09-2008, 23:01
Türk Dili ve Edebiyatı bölüm derslerini
hatırladığınız kadarıyla üniversitenizin sosyal imkanlarını
tercih edeceklere tavsiyelerinizi de yazarsanız

ücretsiz de bir hizmet vermiş olabilirsiniz
kiminin parası kiminin duası:D

Grandmaster
28-09-2008, 02:42
teşekkürler sn grandmaster
Çevremde deneyimlerimi paylaşarak insanların yaptığım hataları tekrarlamasını önlemeye çalışıyorum
yada yaptığım ve memnun kaldığım şeyleri yapmaları için yönlendirmeye çalışıyorum

fakat bu çaba çevremle kısıtlı kalmasın diye düşünüyordum bir süre
site mi kursam, blog mu açsam diye düşünürken neden hisse.net te yazmıyorum diye düşündüm

başlık girişini güzel yazdım ama gerisini nasıl getiricem diye kara kara düşünmeye başlamıştım tam ki sizden de destek gelince biraz daha heveslendim

teşekkürler

Sevgili kut,
Ben elimden geldiğince bu topiğe katkıda bulunmayı umuyorum ama sen de peşini bırakma lütfen.Önceki yazımda bahsettiğim gibi ben kendi yaşadıklarımdan yola çıkacağım.

Hayatının dönüm noktasında bir yerde olup bu forumu takip eden var mıdır bilmiyorum(yaşlarının küçük oldugunu düşünerek soyledim),ama aileler için yararlı olabilir?

Neden şu an içinde oldugum durumdayım ve benim akranlarım şu an ne durumdalar?İnsan cevap aradıkça geçmişe daha geçmişe gidiyor.Çünki hayat bir tercihler silsilesi.Tercihleri bazen biz yapıyoruz,bazen yapamıyoruz ya da her kim yaptıysa dogru da olabiliyor yanlış da.

Elimden geldiğince açık olacağım,hatta burayı okurken beni tanıyanlar bile çıkabilir (çıkarsa özelden yazsınlar :) ) ama kimliğimi saklayacak bi durum yok benim açımdan(ortam sanal olsa da)

Geçmişe gitmek derken,başlangıç noktam 7 yaşım olsun.(Bu arada ekleyim 25 yaşındayım).

O yaşta ve bulundugumuz ortamda okul seçiminde bir zorluk yok,zaten yaş ilerledikçe opsiyonlar artıyor.

Neyse ilkokul 1 i bitirdikten sonra ilk seçeneğim karşıma çıktı.Bu durumda benim dediğim oldu.Babam ve öğretmenim 1 bittikten sonra 3ten devam etmemi istediler,ben istemedim,belki de üstüme gelmek istemediler ve benim dediğim oldu(her ne kadar öğretmenimin değişmesi yüzünden istemediğimi söylediysem de dürüst davrandığımı düşünmüyorum geri dönüp baktığımda,korktum herhalde).

Bundan sonraki olaylar benim kontrolum dışındaydı.İlkokul bitti,anadolu lisesi sınavına girdim ve anadolu lisesini kazandım( iki tercih,ya anadolu lisesi ya da klasik orta okul).5. sınıfta dersaneye gitmeyeceğime karar verilse de benim başı boş kaldıgımda sabah evden çıkıp gece oluncaya kadar eve dönmeyeceğim anlaşılınca yazıldım dersaneye.

Tam bu noktada birilerini suçlamaya başlamam lazım.

11 yaşındaki bir çocuğu suçlayacak değilim,onun yaşı ilerledikçe hataları kabullenmesi lazım.

İlkokulda(anadolunun bir şehrindeydi) hocamızın ve ailemizin gayreti sağlam temeller kurabilmemiz,bununla beraber sonraki adım olan ortaokulda da devamlılığın sağlanması için iyi bir okula giriş hakkını kazanabilmemiz.işin dersane ayağına bakınca,onların da öncelikli isteği sınavda başarılı olmamız.

Benim şimdi yadırgadığım,o yıllarda başlayan ve 18ine kadar devam edecek olan, girdiğimiz inanılmaz yarış psikolojisi.Bu yarış psikolojisi öğrenciyi asıl hedeften uzaklaştırabilmekte ve hayattan,gerçeklerden,bilinçi olmaktan koparabilen bir şey.

Eğitim hayatının tamanını başarılı bir şekilde bitirip 22 yaşına gelmiş biri bunu farketmemiş olabilir henüz,bir ihtimal de fark etmeyecek.Tabi bu realiteleri değiştirmez.
Şunun gibi,hayat boyu sigara içebilirsiniz,bu sizin yaşamınızda görünür bir etki bırakmayabilir ama kesinlikle bünyenize zarar vermiştir ve bunun deneyini yapamazsınız,içmeseydiniz nasıl olabileceği ancak tahmin edilebilirsiniz ama ortak kanı içmeseydiniz sağlık anlamında daha iyi hisseden bir birey olacağınızdır(mesela 70inize geldiğinizde).

Uzun bir giriş oldu,ara ara devam edeceğim...

ayyan
28-09-2008, 05:33
Elinize sağlık, aktarımlar için teşekkürler. Umarım hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. O yaşlarda bir kısım öğrenci kendisinin veya ailesinin belirlediği hedefe ulaşmaya çalışıyor - bir kısım ne olursa kabulümdür diyor - geriye kalanlarınsa umrunda olduğunu sanmıyorum(Askerlik uzatma, aile çevresinden uzaklaşma v.s..)..

İnsan belirli bir yaştan sonra yazdıklarınıza bakınca "Bunlar gayet mantıklı!" diyebiliyor. Tabi yeniden o yaşımda olsam ve bu yazıları okusam "Ne diyor bunlar" derdim herhalde.. Bazı şeyleri anlamak için zaman gerekiyor, yani ben öyle düşünüyorum..

kut
28-09-2008, 13:12
KPSS tüm kamu kurumlarının çalışanlarını belirlemek üzere yapılır. 2006 yılından sonra KPSS/1 (lisans mezunları) ve KPSS/2(önlisans-ortaöğretim mezunları) olarak ikiye ayrılmıştır. KPSS1 yılda bir kez Temmuz ayının ilk haftası yapılır, lisans mezunları ve mezun olabilecekler girebilir, yüksek lisans ve doktora derecesi olanlar lisans dalından girebilmektedir. Sınav tarihinden itibaren KPSS puanlarının geçerliliği 2 yıldır.

Adayların, A Grubu kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurdukları tarihte, B Grubu kadrolar için ÖSYM'ye Tercih Formlarını teslim ettikleri tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

Oturumlar; KPSS/1 cumartesi ve pazar günleri, sabah ve öğleden sonra olarak toplam 4 oturumdur.

Cumartesi sabah; genel yetenek (GY), genel kültür(GK), yabancı dil.
Cumartesi ölden sonra; Eğitim Bilimleri (öğretmen adayları için)
Pazar sabah; hukuk, işletme, iktisat, maliye muhasebe,
Pazar ölden sonra; çeko, ekonometri, istatistik,kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler

Pazar oturumumlarına A tipi kadrolara aday İİBF mezunları
Cumartesi öğleden sonraya, Eğitim Bilimleri mezunu öğretmen adayları giriyor

B tipi kadrolar, mühendis, kimyager, biyolog, iletişim mezunu vs. ise sadece GY, GK'den oluşan puanlarıyla atandıkları için cumartesi sabah oturumuna katılmaları gerekiyor.

GY 60 soru, GK 60 soru ,yabancı dil 60, eğitim bilimleri 100;
hukuk, işletme, iktisat, maliye, muhasebe, çeko, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler ise 40'ar sorudan oluşur.
ve her alanın kendi içinde neti hesaplanır.

bu netlerle 120 puan türü hesaplanır. Her kurum farklı alana ağırlık verir.
örneğin B tipi memurluklar için KPSS puan3 kullanılır.
KPSS P3 hesaplanması GY %50 ; GK %50 ağırlığıyladır

Öğretmenler KPSS P10 ile atanır; P10'un ağırlığı; GY %30, GK %30, Eğitim Bilimleri %40

Diğer 118 puan türünün ağırlıklarının hesaplanışı için;(2007)
GÖNDERİNİN EN ALTINDAKİ DOSYAYI İNDİRİRİNİZ

Bu A tipi, B tipi nedir?
A grubu kadrolar; Müfettişlik, Denetmelik, Uzmanlık, Kontrolörlük vb. özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlilik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevleri
kapsamaktadır. B grubu kadrolar ise bu meslekler dışında kalan kadro ve
görevleri kapsamaktadır.

A Grubu Kadrolar;Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlıkları, başkanlık ve bağımsız genel
müdürlüklerine adayların yazılı sınav ve mülakatlar sonrasında alınarak eğitime tabi tutulduğu kadro ve görevler
ilk elemeler KPSS puanlarıyla oluyor, belli bir barajı geçenler yazılı/sözlü sınavlara tabi tutuluyor.
B Grubu Kadrolar;Genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli
kuruluşlar, Kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel
idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile
bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar vs. vs....
Kısaca A Grubu kadrolar dışında kalan kadro ve görevler..
Sadece çift yılların KPSS puanlarıyla atama olur, örneğin 2008 KPSS/1 P3 ile aday B tipi memurluklardan şartlarını taşıdığı kadroları tercih edebilir.

Atamaları ÖSYM tarafından olur. Her kurum boş kadroları OSYM'ye bildirir ve ÖSS tercihlerinde olduğu gibi (kadronun niteliklerini taşıan) yüksek puan alanın tercih ettiği yeri kazanma ihtimali yüksektir.

Nedir bu nitelikler?2001: Ortaöğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak
1101: Cinsiyeti erkek olmak
3001: Meslek yüksekokullarının herhangi bir alanından mezun olmak
4001: Herhangi bir lisans programından mezun olmak

bu kodlaştırılmış niteliklere ulaşmak için:http://64.233.183.104/search?q=cache:RHoM6Oub6jcJ:www.osym.gov.tr/dosyagoster.aspx%3FDIL%3D1%26BELGEANAH%3D24985%26D OSYAISIM%3Dnitelikler.pdf+4431+aranan+nitelik+kodl ar%C4%B1&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr

şimdi gelelim en çok merak edilen konu olmasa da, merak edenin yanıp tutuşarak merak ettiği 2 soruya; Askerdeyken ve B'den A'ya geçiş

*alıntıdır
B Grubu Kadrolara Yerleşme Hakkını Kazanan Bir Aday, Daha Sonra A
Grubu Bir Kadroya Atanmak İsterse Ne Olur?
657 sayılı Kanunun 54. maddesine göre adaylık süresi içerisinde (adaylık
en az 1 yıl en çok 2 yıldır) bir memurun başka bir kuruma nakli mümkün
değildir. Ancak, 657 sayılı Kanuna tabi kurumlarda aday memur olarak
görev yapmakta iken A Grubu kadrolara ait giriş sınavını kazanan kişilerin
yapacağı geçiş nakil olarak görülmemektedir. Bu nedenle aday bir
memur, A Grubu kadrolara atanmaya hak kazanır ve kendi çalıştığı
kurumdan muvafakat alır ise, girme hakkı kazandığı A Grubu kadroya
geçebilir. Genel olarak kurumlar bu tür durumlarda muvafakat vermekle
beraber, bazen de muvafakat verilmemektedir. Yani muvafakat verilmesi
zorunlu bir durum olmayıp, idarenin takdir hakkı içerisindedir. Ancak,
muvafakat verilmemesi halinde uğranılacak maddi kayıplar gerekçe
gösterilerek İdari Yargı mercilerinde iptal davası açılabilir.

*alıntıdır
B Grubu Kadrolar İçin Yapılan Yerleştirme İşlemlerinde Bir Kadroya
Yerleşmeye Hak Kazanan, Ancak Bu Sırada Askerde Bulunan Kişilerin
Hakları Saklı Kalır Mı?
657 sayılı Kanunun 63. maddesine göre atama halinde 15 gün içerisinde
göreve başlanması gerekmektedir. Ancak, belge ile ispatı mümkün bir
sebep var ise bu süre 2 aya kadar uzatılabilir. Bu halde de göreve
başlamayanların atamaları ilgili kurumlarca iptal edilir. Yani, ilgili kurumca
atama yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde (belge ile ispatı mümkün bir
durum var ise 2 ay içinde) göreve başlanması gerekmektedir. Aksi halde
göreve son verilir. Bu konu ile ilgili önemli bir diğer husus şudur: Merkezi
yerleştirmelerde ÖSYM’nin yaptığı sadece bir atama teklifidir. Nihai
atamayı kurum yapar. Bu nedenle yukarıda bahsedilen 15 günlük süre,
ilgili kurumca atama yapıldıktan sonra başlar.

Tüm A tipi kadro ilanlarında aşağı yukarı istenen şartlar şunlardır:

KPSS’de ilgili puan türünde yeterli puanı almış olmak

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun belirtilen genel şartları taşımak,

Üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren siyasal bilgiler, hukuk,
iktisat, işletme ve idari bilimler fakülte veya yüksekokulları ile bunlara
denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki dört
yıl süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak,

Yazılı sınavın yapılacağı ilgili yılın Ocak ayı başında 30 yaşını (veya ilgili
bakanlıkça belirlenen yaş sınırını) doldurmamış bulunmak,

Erkeklerde askerliğini yapmış veya erteletmiş olmak,

Görevini yapmasına engel olabilecek daimi vücut veya akıl hastalığı
veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak,

Süresi içinde başvurmuş ve başvuru belgesi ile birlikte istenen belge ve
bilgileri vermiş bulunmak.

A tipi kadroların ilanları resmi gazetelerde, bakanlıkların internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Fakat bütün ilanları ve haberleri takip edebileceğiniz bir site; www.memurlar.net.. ve KPSS ve SMMM duyuruları için sitesinde ayrı bi bölüm yapan www.muratilkumut.com

şuan güncel olan birkaç ilan:
Enerji Uzman Yardımcılığı Sınav İlanı
http://www.muratilkumut.com/TR/Belge/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF7A2395174CFB32E1D C434F6BC1B7438B

Devlet Bütçe Uzman Yardımcılığı Sınav İlanı
http://www.muratilkumut.com/TR/Belge/BelgeGosterKardesBelgeKPSS.aspx?F6E10F8892433CFF7A 2395174CFB32E1D47E923BC030BA43

Gümrük Uzman Yardımcılığı Sınav İlanı
http://www.muratilkumut.com/TR/Belge/BelgeGosterKardesBelgeKPSS.aspx?F6E10F8892433CFF7A 2395174CFB32E1ED93E681F1A74694

kut
28-09-2008, 14:06
2008 KPSS Lisans Soru ve Yanıtları
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFF88F742D0D7112518 CDF0F1D4ABDC402

2008 KPSS Önlisans ve Ortaöğretim Soru ve Yanıtları
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFF88F742D0D7112510 C5B34C7537FAC0D

Son KPSS B tipi ataması (2008/3) taban ve tavan puanlar
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFF88F742D0D7112518 ADAE5EC5D653C06

Diğer KPSS Soru ve Yanıtları; Atama Kontenjanları; Atama Sonuçları vs. vs. için ÖSYM'nin KPSS arşivi
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF8FE9074FF19B00056 ADB17BCA15FC4FC

ve önceki gönderide eklemeyi unuttuğum; A grubu kadrolar ve genel şartları ekte dosyada

kut
28-09-2008, 14:47
AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ-uzaktan eğitim sistemi web sitesi
http://www2.yesevi.net

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ-örgün eğitim web sitesi
http://www.yesevi.edu.tr

2008–2009 Güz Yarıyılı Akademik Takvimi

03 Temmuz – 24 Ekim 2008 Yeni başvuracak öğrencilerin başvurularının kabulü

03 Temmuz – 31 Ekim 2008 Güz dönemi derslerine kayıt ve ücretlerinin ödenmesi
...
..
.

Önlisans Programlarına Başvuru Koşulu

1. 2008 ÖSS'den SAY-1 puan türünden en az 145 ham puan almış olmak.

2. Halen bir MYO' da öğrenciliği devam eden veya mezun olanlardan MYO' ya girdikleri yılki ÖSS – SAY puanı taban puanın üstünde olanlar,

3. Ayrıca Mesleki ve Teknik Eğitim Liselerinin asağıdaki bölümlerinden mezun olanlar ÖSS puanı aranmaksızın Bilgisayar Programcılığı Önlisans Programına başvurabilirler.

Bilgisayar Yazılımı
Bilgisayar Donanımı
Bilgi İşlem
Bilgisayar
Bilgisayar İşletimi
Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği
Bilgisayar Programcılığı

Lisans Programlarına Başvuru Koşulları

Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans

2007 ÖSS EA-1 puan türünden en az 160 ham puan almış olmak.
Daha önce ÖSS'ye girmiş ve herhangi bir yerde okuyan veya mezun olan öğrencilerden yerleştirildiği yılki EA puanı o yılki taban puanın üstünde olanlar başvurabilirler

Bilgisayar Mühendisliği Lisans

1. 2007 ÖSS'den SAY-2 puan türünden en az 185 ham puan almış olmak.

2. Daha önce ÖSS'ye girmis ve herhangi bir yerde okuyan veya mezun olan ögrencilerden yerleştirildiği yılki ÖSS-SAY puanı, taban puanın üstünde olanlar,

3. Ayrıca asağıdaki önlisans programlarından mezun olanlar Bilgisayar Mühendisliğine ÖSS puanı aranmaksızın başvurabilirler.

1221 Bilgi İşlem/Bilgi-İşlem Sistemleri
1237 Bilgisayar Donanımı
1244 Bilgisayar Operatörlüğü
1251 Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği
1267 Bilgisayar Programcılığı/Bilgisayar Programlama
1274 Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
1281 Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri

Endüstri Mühendisliği Lisans

1. 2007 ÖSS'den SAY-2 puan türünden en az 185 ham puan almış olmak

2. Daha önce ÖSS'ye girmiş ve yerleştirilmiş olanlardan yerleştirildikleri yılki puanı SAY alanında taban puanın üstünde olanlar .

Yüksek Lisans Programlarına Başvuru Koşulları

1. Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programı için ALES'den 55 sayısal puan, diğer Yüksek Lisans Programları için 55 sözel ya da eşit ağırlıklı puan istenecektir.

2. Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans için:

ÖSS-SAY puanı ile öğrenci kabul eden en az 4 yıllık lisans programları ile en az 4 yıllık Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans programlarından mezun olmak.

3. İşletme Yüksek Lisans (MBA), Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans, Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans, Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans ve Yerel Yönetimler Yüksek Lisans programları için:

En az 4 yıllık bir lisans diplomasına sahip olmak.

4. Lisans diplomalarını yurt dışındaki üniversitelerden (Ahmet Yesevi ve Manas Üniversitesi hariç) almış olan T.C. vatandaşı öğrenciler için, diplomaların denkliğini YÖK'e onaylatmış olmak.

2008 – 2009 Eğitim-Öğretim Yılı Ücretlendirmeleri

A- Öğrenim Ücretleri:

1-Tam zamanlı öğrenciler için bir Yarıyıl öğrenim ücretleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Program Düzeyi Türkiye Cumhuriyeti, KKTC ve Diğer Ülkeler

YTL

Ön Lisans 1.125

Lisans 1.500

Yüksek Lisans 1.950

2- Öğrenim Ücretlerinde İndirimler:

Türkiye Cumhuriyeti, KKTC ve diğer ülkelerden kayıt yaptıracak olan öğrenciler, aşağıdaki indirimlerden yalnızca birinden yararlandırılır.

a- Şehit ailelerinin çocuklarına % 75

b- Gazi ailelerinin çocuklarına % 20

c- Engelli öğrencilere raporlarındaki engellilik oranına göre

d- Diğer Türk Cumhuriyeti öğrencileri ile Ahmet Yesevi Üniversitesinde çalışan personele ve bu personelin eş ve çocuklarına % 50

e- 2914, 2802, 5302, 5393, 657, 926 sayılı yasalara tabi devlet memurlarına % 20

f- Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunlarına % 20

DEVAMI İÇİN: http://www2.yesevi.net/Anasayfa/BaşvuruBilgileri/Sorularınızİçin/tabid/75/Default.aspx

Başvuru formu ve diğer bilgiler için: http://www2.yesevi.net/Anasayfa/BaşvuruBilgileri/NasılBaşvurabilirim/tabid/70/Default.aspx

Sıkça Sorulan Sorular:http://www2.yesevi.net/Anasayfa/SSS/tabid/59/Default.aspx

kut
30-09-2008, 20:33
YLSY

Yükseköğretim öğretim elemanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı
uzman ihtiyacının karşılanması amacıyla MEB tarafından verilen burs.

Temel şartları;
4 yıllık lisans mezunu olmak, ve 4 üzerinden en az 2.75 veya 100 üzerinden en az 70 ortalama sahibi olmak.
ALES'den en az 75 almak.
Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi olmamak. (Tecilli/Muaf/Tamamlamış olmak) dier bi deyişle kaçak olmamak:D

Her sene Ağustos sonu, Eylül başı başvuruları ÖSYM kabul ediyor, 2008'de 1400 kişilik kontenjan vardı. Burs karşılıklı; eğitim süresinin 2 katı kadar süre için zorunlu hizmet karşılığı var. TPAO'da kontenjanıyla gidenler TPAO'da, OSYM kontenjanıyla gidenler Üniversitelerde ögretim üyesi olarak.

Başvurular ÖSS gibi tercih üzerine oluyor, eğitim sonunda hangi üniversitede çalışacağını bu tercihlerde belirleniyor.

Ortalama sadece ön başvuruda önemli, daha sonra tercihler sırasında ALES puanı önem kazanıyor.

Örneğin Hacettepe Üniversitesi Finansman bölümü 1 kişilik kontenjanı 90 puanla kapatıyor...

Ayrıntılar kılavuzda..

(ortalamam düşük olduğu için mahrum kaldığım bir devlet bursu, hayatım boyunca üzülcem buna:D, şarjım bitiyor, Tubitak ve dier burslar bayramdan sonra)

parapara
01-10-2008, 00:29
sayın kut verdiginiz bilgiler güzel iyi hoş ama zati o bilgiler kimin işine yarayacaksa bulunabilir bilgiler.

Burada daha çok insanlar yaptıkları meslekleri tanıtsa geleceginden iş imkanlarından felanbahsetse daha iyi olur.

birde burada lise ögrencisi ne gezerki

Sanki bir firma reklamı yapıyor gibi olmuş.

parapara
01-10-2008, 00:30
mesela ben egitimciyim. milli egitimde ögretmenim.

Egitim fakülteleri iş imkanları , gelecegi hakkında isteyen olursabilgi verebilirim.

parapara
01-10-2008, 00:31
Mesela ben radyoloji ve fizi tedavi ve rehabilitasyonu merak ediyorum. Gelecegi nasıl.

kut
01-10-2008, 09:55
sayın kut verdiginiz bilgiler güzel iyi hoş ama zati o bilgiler kimin işine yarayacaksa bulunabilir bilgiler.

Sn parapara, öncelikle bu bilgiler kimin işine yaricaksa bulunabilir, ama kimse bulmuyor.

örneğin, lisans son sınıfta okuyan arkadaşım, kpss'ye girecek. Sağa sola, hocalarına danışıyor, ve lise-önlisas kpss'ye giriyor, kpss-lisans'a mezun olmadan giremiceği söyleniyor.

YLSY ve dier yurtdışı yüksek lisans bursları, bu bursun tüm şartlarını taşıyan, yüksek lisansını da yurtdışında yapmak isteyen eminim birçok kişi vardır. Fakat bu burs ilan tarihinden, son başvuru tarihine kadar hiçbir basın organında yayınlanmıyor. Benim bu bursdan şahsi araştırmalarımdan sonra haberim oluyor. Ve ben bunu öğrendiğimde artık şartlarını taşımamda hiçbir ihtimal kalmamıştı.

örneğin kpss, B tipi memurlıkların çift yılların kps sınavıyla alındığını 4. kere kpss'ye giren bi kişinin bilmediği olabiliyor. Bilse bile bunun kpssp3 le alındığını bunun için de sadece GY GK çözmesini gerektiğini bilmediğini ben şahsen tanık oluyorum

birde burada lise ögrencisi ne gezerki

sayın hocam, burda lise öğrencisi gezer yada gezmez,

ama google'dan yapacağı bir aramayla burayı keşfedebilir
veya
bir lise öğrencisinin ebeveyni burdan bilgi alabilir
veya
burdan birisi kendi sitesine kopyalar yazılanları,

yani zaten tüm lise öğrencileri gelip okusun gibi bir amacım yok
ben bildiklerimi yazıcağım, bir kişiye dahi bir nebze yardımım olsa ben mutlu olurum
eğer derseniz ki bunu yapamazsınız yazmiyim...

burda vericeğim bilgiler ağırlıklı olarak lisas eğitimiyle ilgili olacaklarını yazmıştım

lisans eğitiminde öğrencilerin faydalanabileceği work&travel; erasmus gibi proğramlar; staj vs imkanları; üniversitelerin sosyal imkanları; Ve fakülte ve bölümler hakkında bilgileri sunduktan sonra;
güncel iş ve sınav ilanlarını sürekli kopyalamayı düşünüyorum
hisse.net'te gereksiz bir köşe olcaksa, başka yerde de yazabilirim...

kut
01-10-2008, 15:16
KAYIT İÇİN: http://www.anadolu.edu.tr/esertifika

e-Sertifika Programlarına kayıt işlemleri;
29 Eylül 2008 Pazartesi günü başlayıp,
17 Ekim 2008 Cuma günü sona erecektir.

PROĞRAMLAR
Perakendecilik
İşletmecilik
Pazarlama
Girişimcilik
Finansal Yönetim
Bankacılık
Maliyet Muhasebesi
Yönetim Muhasebesi ve Karar Destek Sistemleri
Finansal Analiz
Finansal Muhasebe
Muhasebe Bilgi Yönetimi
Yönetim ve Organizasyon
Genel Muhasebe
Pazarlama Yönetimi
Perakendeciliğe Giriş
Büro Yönetimi
Hukuk Sekreterliği
İşletme Sekreterliği
Yönetici Asistanlığı
İlköğretimde Kaynaştırma ve Drama
İlköğretimde Teknoloji Uygulamaları
BATI AVRUPA PROGRAMLARIBatı Avrupa Perakendecilik
Batı Avrupa İşletmecilik
Batı Avrupa Pazarlama
Batı Avrupa Girişimcilik
Batı Avrupa Perakendeciliğe Giriş
Batı Avrupa Yönetim ve Organizasyon
Türkçe Sertifika Programı

e-Sertifika Programları Kılavuzu: http://e-sertifika.anadolu.edu.tr/Images/ProgramKilavuzu.pdf

AYRINTILI BİLGİ: http://e-sertifika.anadolu.edu.tr/Basvuru.htm

kut
01-10-2008, 15:41
GELECEĞİN MESLEKLERİ
Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme, ilerleyen zamanlarda birçok mesleğin pabucunu çöpe atacağa benziyor. Adına pek aşina olmadığımız Sanal Market İşletmeciliği, Yapay Zeka Pazarlamacılığı gibi birçok meslek gündelik yaşamımızın bir parçası olmaya hazırlanıyor.

İşte yarının meslekleri:
YAPAY ZEKA PAZARLAMACISI
Düşünce sisteminin elektronik cihazlara aktarılması sonucu ortaya çıkacak ürünlerin satılmasıyla oluşacak bir pazar.

NANO YAPI MÜHENDİSLİĞİ

Nano teknoloji ile inşaat, yapı sektörüne kullanılan ürünler maksimum düzeyde geliştirilerek kullanılacak. Geleceğin mimar ve mühendislerine benzer işleri yapanlar sadece yaratıcılıklarını kullanacaklar. Çünkü tüm hesap ve çizimleri, robotik sistemler yapacak.

GEN TERAPİSTLİĞİ

Bozuk genlerin tespiti ve düzeltilmesi ile ilgilenen, hatta gen haritasına göre ileride hastalıklara yol açacak genleri önceden tespit edip, önlem alacak programları geliştirenlere Gen Terapistleri denecek.

ALTERNATİF BESİN MÜHENDİSLİĞİ

Beslenme için gerekli maddelerin konsantre ve karma tabletlere, sıvılara dönüştürülmesiyle uğraşacak.

Grandmaster
19-10-2008, 03:33
Araya bayram girdi,sonra da bu kriz dolayısıyla başka şeylere pek konsantre olamadığımdan ara uzun oldu biraz..ama bu hikayeyi sonlandırana kadar yazmak istiyorum.Önceki mesajda dediğim gibi hedef kitlem aile büyükleri.

devam....

Orta okulu çeşitli şehirlerde okudum(babamın tayinlerinden dolayı çok yer gezdik).Hazırlık ve birinci sınıf güzel.Her ne kadar sizden beklentiler büyükse de,gittiğini okullarda birinciliğe oynadığınızın herkes farkında olsa da bu sınıflar güzeldi.

Sonra yine bir yol ayrımı,bir tercih meselesi.

Orta 2de dersaneye gitmeye başladım.Ama gittiğim sınıf 3. sınıftı ve 3. sınıfın derece grubuydu...her sınavda ilk 10da kalarak o sınıfta kalmayı başardım.

Şimdi dönüp bakıyorum;bu o zaman hoşuma giden hatta ego tatmin eden bir şeydi ama şu anki tecrübemle söyleyebilirim ki ben bunu çocuğuma yapmam.Gereksiz bir yükleme başka bir şey değil.

Orta 3te ne yaptım peki?Gene orta 3 sınıfına gittim dersanede.Bu sefer de fiziği matematiği biyolojiyi ÖYS kitaplarından çalışmaya başladım...Bununla beraber performansım düştü..en azından ben hissedebiliyordum...kendime çok bişey katamadım,sorular ÖYS sorusu değildi ki..olimpiyata falan da gitmeyecektim.

Şimdi bu dersane seçimi de bana ait değildi..arkasında da ailenin,özellikle de babamın bir telaşı yatıyormuş.Sonuçta memur,bana sağlayabileceği bir iş imkanı yok(atölye tarla vb. gibi)

Fen lisesi sınavı geldi çattı...Sınava bi girdim...piiiuuuvvv sistem acayip değişmiş,kimsenin haberi yok tabi.Bi çeşit yetek sınavı,kalem kullanmaya dahi gerek yok.

Dumur oldum...Galiba o kadar çalışmamam lazımmış,her şeyin fazlası zararmış.

Kimse alınmasın ama,bazı kişiler vardır hayatı ders olmuştur,not olmuştur..bunların çoğu günlük hayatta karşılaştıkları problemlere pratik çözüm getiremezler,bazıları basit şeyleri bile algılayamazlar şaka yaparsın anlamayabilir...yani pratikliği körelmiştir.

Hayat bu mudur?dibine kadar ders çalışmak mıdır?hayata hazırlık yapılıyor mu?

Sınava hazırlanırken amaç full yapmak,girilecek okul belli(Fen lisesi)...peki neden sosyal lisesi yoktu?gerçi olsa bişey fark edecek miydi?Anadolu lisesinde devam etseydim bile zaten elimde olmadan fen öğrencisi olma moduna girmişim bununla beraber ailem bölümüme kara vermiş bile.

Tabi ki o yaşta çocuk kendi kendine karar veremez ama ailelerin de çocugunu iyi gözlemlemesi lazım,ona da soru sorması lazım..kabullenilmiş kalıplara takılıp kalmamalılar..hatta aileler bile kendi kararlarını vermiyorlar yani..tabu neyse o yönde hareket ediyorlar.

Bu şunun gibi;son 10 yılda ÖSS birincisi olup da inşaat mühendisliğini tercih eden birini duydunuz mu?etmez...çünki moda bellidir,tabular tercihleri belirler.

Neyse ben sonuçta fena olmayan bir fen lisesine başladım.

O kısmı da sonraki mesajda anlatayım.

Not:Gene gece yazdım(ilk kısmı da gece yazdım diye hatırlıyorum) eksik bıraktığım tespitlerim vb. varsa döner tekrar değinirim.Bu arad soru sorulursa da cevaplarım.