PDA

View Full Version : İnternetten Maksimum Verim Almak

Objektif
11-10-2004, 18:27
Türkiye'de olan ve ADSL, Kablo, dial-up kullanarak yurt dışı sitelere erişmeye çalışanlar.

Zaman zaman çeşitli problemler arzu ettiğiniz siteleri açamıyor veya sayfaların yavaş geldiğini düşünüyor veya internetten yeterli verimi alamadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki yazıya bir göz atın.

Öncelikle problemin nerede olduğunu tespit etmeniz gerekir. Bunu yapmak çözüme uzanan yolda yarıya geldiğinizi gösterir.

Eğer açmak istediğiniz site hiç açılmıyor ve hata mesajı veriyorsa ya DNS problemi ya da yurt dışı çıkışları yüzünden erişim yapamıyorsunuz demektir. Gireceğiniz sitenin IP adresini biliyorsanız bunu explorere yazın ve girmeye çalışın. hisse.net IP adresi http://66.93.146.130 (http://66.93.146.130/) dur. Eğer girebiliyorsanız problem DNS'lerde demektir. Giremiyorsanız yurt dışı çıkışlarında problem var demektir.

1. DNS Server adreslerini girmek : Internete çıkış yaptığınız local area connections'da properties'e basınca Internet protocol (TCP/IP) üzerine gelip properties'e basınca açılan pencerede alt tarafta DNS numaraları yazılacak yeri bulursunuz. Telekomun en son çökmemiş bulunan güncel DNS numaralarını veya ODTU gibi sağlam DNS server adreslerini buraya ekleyerek bütün sitelerin bir kerede açılmasını sağlayabilirsiniz. Şu anda geçerli olan bir kaç DNS numarası :

212.156.4.11

144.122.199.90
144.122.199.93

212.156.4.10

212.175.13.34

212.175.13.35

Eğer bu adresleri girdiğiniz halde siteye erişemiyorsanız o zaman siteye girmek için farklı ve zor bir yol denemeniz gerekir.

2. Yurt dışı proxy numarası girmek : Internet Explorer de Tools -- Internet Options - Connections bölümünde LAN Settings'e tıkladıktan sonra çıkan ekranda proxy yazarak çok hızlı bağlantılara sahip olabilirsiniz.

Yazılacak numaları Google (http://www.google.com/search?hl=en&q=public+proxy+server)'da public proxy server aratınca deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. USA veya Canada veya UK - Germany proxyleri kullanabilirsiniz. Bir kaç Türk proxys'si de bulursanız 2 gün sonra yurt dışı hatlarımız yarı kapasiteye düştüğünde yurt dışına hızlı erişim için yedekte tutabilirsiniz.

3. hizli.ttnet.net.tr : Eğer Türk Telekom'dan ADSL ya da Dial-up TTnet aboneliğiniz varsa, Internet erişiminizi %400 - %500 hızlandırabilirsiniz. Bu hızlandırma oranı kesinlikle abartı değil. Özel bir program aracılığı ile Türk Telekom'un kurduğu SlipStream Proxy Server'dan verileri sıkıştırılmış olarak alıyorsunuz.

Text tabanlı sayfalarda 11 kata varan hız artışları sözkonusu. Grafik tabanlı sayfalarda ise %400'ü bulan ayarlanabilir seçenek mevcut. Sayfalarda yer alan resimler, kabul edilebilir seviyede kalite kaybıyla yeniden sıkıştırılıyor.

Programı aşağıdaki adresten çekip kurabilirsiniz. Gerekli açıklamalar sitede var.
http://hizli.ttnet.net.tr/

4. Mozilla Firefox : İnternet sörf hızınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız Mozilla Firefox kullanmayı düşünebilirsiniz. En son Türkçe versiyonunu aşağıdaki adresten çekebilirsiniz. http://www.linux-sevenler.org/firefox0101 Internet Explorer'a göre sayfa yorumlama ve ekrana çizme hızının üstün olduğunu kullananlar ifade ediyor.

5. Yine DNS : Eğer DNS problemlerinin sürdüğünü düşünüyorsanız ve sisteminiz Windows XP'den farklı ise sadece 2 adres girebilirsiniz. Bu adresler de çöktüğü zaman DNS probleminiz devam eder. Ayrıca, Normalde IE'nin adres satırına bir site adı yazdığınızda, o sitenin IP numarası bilinmediğinden, IE dünyanın çeşitli yerlerine konuşlandırılmış Name Server makinalarında sorgulayarak gideceğiniz sitenin IP adresini öğrenir ve bu işlemin ardından siteyi açmaya başlar. Bu sorgu işleminin süresi 300 ms ile 4-5 saniye (4000-5000 ms) arasında değişir.

Ve IE'nin saçma sapan bir özelliği daha. Bir kez gittiğiniz sitenin IP'si sistemde saklanmaz. Yukarıda anlattığım sorgu işlemi her seferinde yeniden yapılır. :D

Ancak ExtraDNS gibi DNS caching yazılımı kullanırsanız, girdiğiniz sitelerin IP numaraları sistemde saklanır ve sorgu işlemi sadece bir defa yapıldıktan sonra her defasında bu işlem yapılmayacağından hız kazanırsınız. Aynı işi gören, Simple DNS Server Plus adında bir program daha var.

www.extratools.com (http://www.extratools.com/) adresinden gerekli bilgilere ve programa ulaşabilirsiniz.

6. Bantgenişliğinden Maksimum Faydalanmak : Eğer bir yandan sizin için hayati bir dosya çekiyor bir yandan da internette dolaşmak istiyorsanız ya gelen paketleri sıraya dizecek bir program kullanmalısınız ya da kullandığınız programların kullanacağı bant genişliğini tayin etmelisiniz.

6.1. CFOSpeed : Bu programın yaptığı iş Traffic Shaping.. Şöyle bir örnek vereyim. Mesela Flashget ile bir download yapıyorsunuz. Bu esnada nette sörf yapmak isterseniz, sayfalar ya çok yavaş gelir ya da hiç gelmez. Ama bu program kurulduğunda, sistemin varolan QoS servisinin yerine geçiyor ve veri trafiğini optimum hale getirerek, FlashGET'in baskısı olmadan nette gezebiliyorsunuz.

http://www.cfos.de/index2_e.html adresine bakınız. Normal ev /internet kullanıcısı için çok gerekli bir yazılım değil. Sadece bilginiz olsun.

6.2. Netlimiter : Flahget ya da benzeri P2P programlarının getirdiği yük regülasyonu için bence en iyi program netlimiter (http://www.netlimiter.com/). İnternete erişim sağlayan her program için teker teker up ve down limit tanımlayabiliyor ayrıca toptan indirme ve yollama limiti koyabiliyorsunuz.

NOT: Sayın Kahin'in değerli katkılarıyla hazırlanmıştır.

kemal
11-10-2004, 20:57
Sayın Kahin'e ve Sayın Objektif'e teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

italyan
16-10-2004, 17:35
Sn Objektif bir sorum olacak..
Şu hızlı ttnet telekomun hazırlamış olduğu bir program mı yoksa başkalarının çalışması mı?Güvenilir olup olmadığını merak ediyorum.TT'in böyle bir çalışması var mı??
Bilmediğim bir programı makinama indirmek istemem..
Saygılarımla

yalı
19-10-2004, 18:15
3. hizli.ttnet.net.tr : Eğer Türk Telekom'dan ADSL ya da Dial-up TTnet aboneliğiniz varsa, Internet erişiminizi %400 - %500 hızlandırabilirsiniz. Bu hızlandırma oranı kesinlikle abartı değil. Özel bir program aracılığı ile Türk Telekom'un kurduğu SlipStream Proxy Server'dan verileri sıkıştırılmış olarak alıyorsunuz.

Text tabanlı sayfalarda 11 kata varan hız artışları sözkonusu. Grafik tabanlı sayfalarda ise %400'ü bulan ayarlanabilir seçenek mevcut. Sayfalarda yer alan resimler, kabul edilebilir seviyede kalite kaybıyla yeniden sıkıştırılıyor.

Programı aşağıdaki adresten çekip kurabilirsiniz. Gerekli açıklamalar sitede var.
http://hizli.ttnet.net.tr/

Sayın İtalyan bende TT sayfasında kontrol ettim böyle bir program göremedim. Sayın Objektif daha fazla bilgi verirseniz sevinirim lakin bilgisayarımı trojanlarla doldurmak istemem

Objektif
19-10-2004, 18:32
Neyi kontrol ettiniz de neyi göremediniz ?

http://hizli.ttnet.net.tr (http://hizli.ttnet.net.tr/)

Bu adres okuduğunuz ve gördüğünüz gibi türk telekoma ait.

Türk telekomun adresini veriyorum bilgisayarımı trojanla doldurmak istemem, bilmediğim programı indirmek istemem diyorsunuz. Benim bittiğim nokta budur.

:vurkafa:

yalı
19-10-2004, 20:22
Sayın Objektif www.ttnet.net.tr adresinde hangi linkten bu alana gidiyorsunuz

yalı
19-10-2004, 20:30
www.garanti.com sizce kime ait...
ben bilgisayar dahisiyim demedim ki Sayın Objektif sitenin içinde linkin hangi bölümden verildiğini sordum basit bir soru bitmenize gerek yok

ihsanokur
19-10-2004, 20:40
www.garanti.com sizce kime ait...
ben bilgisayar dahisiyim demedim ki Sayın Objektif sitenin içinde linkin hangi bölümden verildiğini sordum basit bir soru bitmenize gerek yok
cidden www.garanti.com kime ait?

ihsanokur
19-10-2004, 20:42
ama http://www.whitehouse.org/ adresinin bir şaka olduğunu öğrendim. İlk 15 dk ciddi ciddi okumuştum ya.

yalı
19-10-2004, 20:53
www.networksolutions.com şirketinin whois kısmından gidersek garanti bankasına kayıtlı durumunda... fil tarihinde bir zatın adına kayıtlıydı ve garanti bankasının sayfasının aynıydı tuzak sayfaydı yani... Ve zat whois kısmına "sen akıllısınya geldin buldun aferim" yazmıştı

Objektif
19-10-2004, 21:01
www.garanti.com (http://www.garanti.com/) sizce kime ait...
ben bilgisayar dahisiyim demedim ki Sayın Objektif sitenin içinde linkin hangi bölümden verildiğini sordum basit bir soru bitmenize gerek yokhizli.ttnet.net.tr adresi ttnet.net.tr adresine ait bir sub-domaindir. Sadece ttnet.net.tr domainin mülkiyetine sahip olan kişiler bu sayfayı yayınlayabilir. Bunu bilmek için bilgisayar dehası olmak gerekiyorsa ben de bilgisayar üstünüstünüstünüstün dehasıyım demektir. Teşekkür ederim.

Bu arada verdiğim türk telekom linkinin sahte olduğunu ve programın içinde sizin bilgisayarınızı çökertmek için trojan sakladığımı/sakladıklarını düşündüğünüz için ekstra teşekkür ederim.

Bir eşeklik yapıp verimli internet yazısını hazırlamışım anlaşılan, özür dilerim. Bir daha böyle gereksiz yazılarla sahte linklerle sizin bilgisayarınızı ele geçirmeye çalışmayacağım.

Şimdi oldu mu ?

yalı
19-10-2004, 21:14
halen daha cevabı alamadım sayfa içinde nereden link veriliyor umarım cevabı yazacaksınız sayın Objektif

yalı
19-10-2004, 21:16
Ayrıca üslubunuz hiç yakışık değil sadece sizden hiç bir art niyet gütmeyerek ttnet sayfası içinde linkin nereden verildiğini öğrenmek istedim

Objektif
19-10-2004, 21:20
Trojan lakırdılarını da siz etmediniz değil mi ? Art niyet gütmemek nasıl oluyorsa.

Neyse, siz eşelemeye devam edin, link arayın. Size kolay gelsin.

Yazıyı hazırladığım için de lanet olsun. Bir daha kolay kolay böyle eşeklik etmem.

yalı
19-10-2004, 21:29
basit bir soruydu...
Yönetici iseniz yazdığınızdan her kelimeden mesulsunuz burada sizi binlerce insan takip ediyor bu soruyu sormak benim en doğal hakkım Lütfen yazdıklarınızı bir kez daha gözden geçirin ve taşıdığınız sorumluluğa parelel yazılar yazın size yakışan bu olacaktır

teşekkür ederim...

yalı
19-10-2004, 22:37
Bu forumu forum yapan bizleri Yönetici olarak dikkate almadığınız için ayrıca teşekkürler Sayın Objektif

Salacaklı
20-10-2004, 02:47
bilgeclik taslamayayim fakat .....

deneyimlerime göre..

internetden bir sayfanin cabuk görünmesi icin ....o sayfanin 60 000 Bytes den yüksek olmamasi gerekiyor...
usta web ciler ..sayfa tasarimlarini 60 000 Bytes den fazla yapmazlar....

greenback
20-10-2004, 03:10
valla objektif olmak sabır işi...

ben olsam bende hava almaya çıkardım...

bu satırı sildim...

trojan girerse ,boşver sistemin çökerse,formatlarsın ...

inan bu kadar polemikten kısa sürer...

yok eğer bankaysan bir koruma programın zaten vardır...

hepsinden ötesi,girme o siteye yahu....

muhabbet
20-10-2004, 06:52
benolsam hava almaya çııkmak yerine hava almaya gönderirdim:)

yalı
20-10-2004, 14:00
Sayın greenback ve muhabbet siz telekom sayfasında hangi alandan bu sayfaya link verildiğini biliyor musunuz? paylaşırsanız sevinirim lakim kim istemez hızlı interneti...

ayyan
20-10-2004, 15:11
garanti.com

Certified Offer Service - Make an offer on this domain
Backorder - Try to get this name when it becomes available
Private Registration - Make personal information for this domain private
Similar Names - See suggested alternatives for this domain
Registrant: Make this info private
Garanti Bank (30171171O)
Evren Mah. Kocman Cad. no 22, Gunesli
Istanbul, ISTANBUL 34550
TR
Phone: 902124783426
Fax: 902126576150

Domain Name: GARANTI.COM

Administrative Contact :
ADMIN, DNS **
(6255246I)
[email protected]
EVREN M KOCMAN C NO 22 GUNESLI
ISTANBUL, TR 34550
TR
Phone: 0 212 478 34 26
Fax: 0 212 657 61 50

Technical Contact :
Garanti Technology,
(CS264-RIPE)
[email protected]
Evren Mah. Kocman Cad. no 22 Gunesli
Istanbul, Turkey 34550
TR
Phone: +902124783426
Fax: +902126570473

Record expires on 08-Jul-2005
Record created on 09-Jul-1997
Database last updated on 08-Jul-2004

Domain servers in listed order: Manage DNS

NS01.GARANTI.COM 194.29.208.124
NS02.GARANTI.COM 194.29.209.214

Show underlying registry data for this record

ayyan
20-10-2004, 15:12
sv objektif,
ttnet icin tsk ederim :)

yejan
20-10-2004, 20:30
Arkadaşlar bu program Adındanda anlaşılacagı gibi katkat programı e-kolay abonelerinin de ücretli olarak kullandıgı bir programdır. Her şeyin altında illa birşeyler aramak mı lazım onu anlayamadım dogrusu. Yeni bir program olsa tartışılmasına gam yemem ama aynı programı tam bir yıl önce kullanmaya başlamışlar adamlar.
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~4@tarih~2003-09-19-t@nvid~314063,00.asp

greenback
20-10-2004, 20:50
psikolojik midir nedir anlamadım ama kabloyu bile hızlandırdı yaa...

dentist
20-10-2004, 22:10
halen daha cevabı alamadım sayfa içinde nereden link veriliyor umarım cevabı yazacaksınız sayın Objektif
Sayın yalı ttnet teknik destek numarası 4440375 dir arayınız sorunuz en pratik çözüm bu olsa gerek .Başarılar ...
Ayrıca sayın objektif in İnternetten Maksimum Verim Almak adlı ilk gönderisi çok başarılı bir yazı ,şahsen çok işime yaradı teşekkür ederim.

SAGEN
20-10-2004, 22:51
sn obj.özellikle hızlı ttnet hakkındaki duyurunuz için teşekkür.

ayyan
20-10-2004, 23:26
adsl yi bilem daha güzel hale getiriyor desem ?

yalı
21-10-2004, 00:20
Sayın yalı ttnet teknik destek numarası 4440375 dir arayınız sorunuz en pratik çözüm bu olsa gerek .Başarılar ...
Ayrıca sayın objektif in İnternetten Maksimum Verim Almak adlı ilk gönderisi çok başarılı bir yazı ,şahsen çok işime yaradı teşekkür ederim.
Teşekkür ederim Sayın Dentist (bu arada diş hekimi iseniz porselen kaplamayı ne kadara yapıyorsunuz öğrenebilir miyim? çok kaliteli olmayanından)

karina
21-10-2004, 00:54
Sn. Kahin ve Sn. Objektif
Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Aşağıda biraz önce yaptığım speed test sonuçları var. 128 kbps ADSL kullanıyordum. Siteye girerken oldukça sorun yaşıyordum. Bu nedenle Hızlı ttnet'i ilk yüklediğimde bilgisayarım korkunç yavaşlamış ve 48 kbps gibi bir sonuç almıştım. Fakat modeme ikinci bir usb kablosu ile yaptığımız eki çıkarınca aşağıdaki sonucu aldım.

128 kbps ADSL
256 kbps ADSL
512 kbps ADSL
687.2 kbps Sizinki
1024 kbps ADSL
2048 kbps ADSL
Testi
http://speedtest.ttnet.net.tr/index.htm
'de yaptım. Malesef ttnet'in sayfasında linki yok.

Cafe Mekan
21-10-2004, 03:01
Ben adsl ye bağlanalı 1 ay oldu ama sürekli bağlantım kopuyor. Bazen 5 dk bağlı kalıyorum sonra bağlantı kopuyo ve yarım saat bağlantının gelmesini bekliyorum. Bu normalmidir. Yoksa anormal bi durummu. Ve bu neden kaynaklanıyor olabilir. Bilgisi olan biri varsa beni lütfen bilgilendirsin.(bağlantı hızım 128)

ctitiz
21-10-2004, 03:46
Ben adsl ye bağlanalı 1 ay oldu ama sürekli bağlantım kopuyor. Bazen 5 dk bağlı kalıyorum sonra bağlantı kopuyo ve yarım saat bağlantının gelmesini bekliyorum. Bu normalmidir. Yoksa anormal bi durummu. Ve bu neden kaynaklanıyor olabilir. Bilgisi olan biri varsa beni lütfen bilgilendirsin.(bağlantı hızım 128)

kesinlikle anormal bir durum...

Selamlar

ctitiz
21-10-2004, 03:50
Sn. Kahin ve Sn. Objektif
Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Aşağıda biraz önce yaptığım speed test sonuçları var. 128 kbps ADSL kullanıyordum. Siteye girerken oldukça sorun yaşıyordum. Bu nedenle Hızlı ttnet'i ilk yüklediğimde bilgisayarım korkunç yavaşlamış ve 48 kbps gibi bir sonuç almıştım. Fakat modeme ikinci bir usb kablosu ile yaptığımız eki çıkarınca aşağıdaki sonucu aldım.

128 kbps ADSL
256 kbps ADSL
512 kbps ADSL
687.2 kbps Sizinki
1024 kbps ADSL
2048 kbps ADSL
Testi
http://speedtest.ttnet.net.tr/index.htm
'de yaptım. Malesef ttnet'in sayfasında linki yok.

128 kbps ADSL
256 kbps ADSL
512 kbps ADSL
1024 kbps ADSL
2048 kbps ADSL
14620.1 kbps Sizinki

grafik kalitesini minumum yaptım bendeki sonuç yukarıda... Sanırım bir hata var, çıktı inanılmaz çünkü:)) Bu arada 256 K ile bağlanıyorum.

selamlar

Objektif
21-10-2004, 09:20
Dünya için anormaldir, Telekom tekelinden faydalanan bir Türk için ise aşırı derecede normaldir efendim.

Bakınız bu sabah ADSL bağlantımın hali - pür melali . Grafik 10 dakikalık. Bilgisayarım ile hissenet arasındaki bağlantı süresini ve paket kaybını ölçümlüyor. Kırmızı ile gösterilen durumlarda internet kesik (modem ışığı yanar-söner disko pozisyonunda)

Genellikle her sabah bu dakikalarda Telekomda mesai başlayınca ya allah deyip yurt dışı hatları ve modem bağlantıları bir kaç kere açılıp kapatılıyor ki Telekomun varlığını unutmayalım.

Objektif
21-10-2004, 09:25
128 kbps ADSL
256 kbps ADSL
512 kbps ADSL
1024 kbps ADSL
2048 kbps ADSL
14620.1 kbps Sizinki

grafik kalitesini minumum yaptım bendeki sonuç yukarıda... Sanırım bir hata var, çıktı inanılmaz çünkü:)) Bu arada 256 K ile bağlanıyorum.

selamlar
Efendim Telekomdan bağlı iseniz 256K bağlantınızla 2,56K'da görebilirsiniz, 25,600K 'da görebilrisiniz. Her an her şey olabilir.

İlk yazıyı dikkatle okur ve özellikle proxy konusuna eğilirseniz siteye hızlı erişim sağlayabilirsiniz ta ki Telekom routingi değiştirinceye ve sizin bağlantı yaptığınız proxy serveri farklı bir yurt dışı bağlantıya sallayıp %80 paket kaybı ve 3000ms ping süresi verinceye kadar. (ki bu süre genellikle bir kaç saat oluyor)

Cafe Mekan
21-10-2004, 12:01
Saoolasın objektif...
Türküz doğrumuyuz çalışkan değiliz tembeliz. Türk Telekom'a...

Objektif
21-10-2004, 22:01
Proxy girmek :

Eno
22-10-2004, 01:36
Şu hızlandırma programıyla ilgili ben bir açıklama yapayım bari. Az çok bu piyasada olduğumdan, belki ikna edebilirim. :)

Şimdi bir sitenin altındaki bir bölüme, illa ki sitenin ana sayfasından link olacak diye bir kural yok. Teknik olarak böyle bir gereksinim de yok.. Öte yandan XYZ.ttnet.net.tr adresini sadece ttnet.net.tr adresinin admini yaratabilir ve içine veri yükleyebilir. Yani böyle bir subdomaini, sadece ttnet yetkilileri hazırlayabilir...

Dolayısıyla, programın ttnet onaylı olmama ihtimali yoktur....

Cafe Mekan
23-10-2004, 07:43
Arkadaşlar şükürler olsun ki sorunum çözüldü. Şimdi artık çatır çatır çalışıyo. Haa bazen yavaşlıyo ama oda Türkiyeye has bişey zaten, yavaşlamazsa olur mu hiç? :p

guneysu
26-10-2004, 04:21
sayın objektif allah razı olsun tesadufen okudum kurdum ( kurmadan once norton la virus taraması yaptım ) ınternet baya hızlandı. sayfaların gelme hızı değişti dial up bağlanıyorum da diğer bağlantıları bilemem... :roll:

TrendBULL
13-11-2004, 20:58
psikolojik midir nedir anlamadım ama kabloyu bile hızlandırdı yaa...
Bu arada ADSL ucuzladi bizim kablo internet fiyatlarimizda bir indirim olmayacak mi.Haksizlik ama bu 64/16 Kbps için ayda 68 milyon ödüyoruz. :confused:

TrendBULL
13-11-2004, 21:03
hizli.ttnet.net.tr adresi ttnet.net.tr adresine ait bir sub-domaindir. Sadece ttnet.net.tr domainin mülkiyetine sahip olan kişiler bu sayfayı yayınlayabilir. Bunu bilmek için bilgisayar dehası olmak gerekiyorsa ben de bilgisayar üstünüstünüstünüstün dehasıyım demektir. Teşekkür ederim.

Bu arada verdiğim türk telekom linkinin sahte olduğunu ve programın içinde sizin bilgisayarınızı çökertmek için trojan sakladığımı/sakladıklarını düşündüğünüz için ekstra teşekkür ederim.

Bir eşeklik yapıp verimli internet yazısını hazırlamışım anlaşılan, özür dilerim. Bir daha böyle gereksiz yazılarla sahte linklerle sizin bilgisayarınızı ele geçirmeye çalışmayacağım.

Şimdi oldu mu ?
Sn Objektif Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.Siz bildiklerinizi bizimle paylaşmaya devam edin.İsteyen kullanir isteyen kullanmaz bu onların secimi.Sn Objektif ve diğer arkadaşlar paylaşımlarınız icin tesekkürler.

RAINBOW
13-11-2004, 21:18
Üzülmeyin takmayın kafanıza Sayın Objektifim.. :cool:

Sizi sevmeyen ölsün.. :roll:

Bu arada bir sorunum var ama....Adsl'em 1 haftadır aktif şükür..

Fakat İnternetteki hiç bir dosyayı bilgisayarıma indiremiyorum....dowland edemiyorum...Yakınımdaki bir internet salonu ile konuştum...onlar da ADSL.....ve onlarda da aynı sorun var imiş.. :o

4440375 ADSL arıza kayıt'a bildirmiş sorunu internet salonu...ben de bildirdim az önce...acaba ADSL bağlananlardan aynı sorun ile karşı karşıya olan var mıdır..Nasıl çözülecek bu olay.. :confused:

(Dip Not.: Dosyayı indir'e tıkladığım zaman..dowland penceresi açılıyor..ve pencerede o herkesin bildiği kağıtlar uçuşuyor bilgisayarıma doğru...Fakat %3,%5 tamamlandı gibi bilgiler gözükmüyor...ve de 30 saniye sonra kayboluyor dowland penceresi..)

Saygılarımla..

Lesta
13-11-2004, 22:19
Az önce programı kurdum. Gayet iyi verim aldım. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Sn.Objektif.

Objektif
13-11-2004, 22:46

Fakat İnternetteki hiç bir dosyayı bilgisayarıma indiremiyorum....dowland edemiyorum...Yakınımdaki bir internet salonu ile konuştum...onlar da ADSL.....ve onlarda da aynı sorun var imiş.. :o

4440375 ADSL arıza kayıt'a bildirmiş sorunu internet salonu...ben de bildirdim az önce...acaba ADSL bağlananlardan aynı sorun ile karşı karşıya olan var mıdır..Nasıl çözülecek bu olay.. :confused:

(Dip Not.: Dosyayı indir'e tıkladığım zaman..dowland penceresi açılıyor..ve pencerede o herkesin bildiği kağıtlar uçuşuyor bilgisayarıma doğru...Fakat %3,%5 tamamlandı gibi bilgiler gözükmüyor...ve de 30 saniye sonra kayboluyor dowland penceresi..)

Saygılarımla..
Download yapamamak diye bir şey duymadım. Eğer Internet Explorer çalışıyorsa download yapar. Eğer yapmıyorsa Explorer'da bir hata olabilir, yeniden kurmak ya da Microsoft'un sitesinden gerekli update'leri yapmak çözüm olabilir.

Başka browser ile download yapmayı deneyin veya sadece download için yapılmış programlarla deneyin.

ferasa
14-11-2004, 01:12
hızlı internet adsl için geçerlimi, geçerliyse indirdim programı ama çalışmıyor. kullanıcı adı şifre istiyor giriyorum yok olmuyor.

TrendBULL
14-11-2004, 06:27

Saygılarımla..
Sn Rainbow bahsettiğiniz sorun cache bellektende kaynaklaniyor olabilir dosyayi daha önce indirmeyi deneyipte indiremediyseniz ayni cache'den indiriyor olabilir.İnternet explorerinizin cache bellegini history temporary internet files klasörünü temizleyip tekrar deneyiniz.Eger yardim isterseniz bu konuda özelime telefon numaranizi yazarsaniz sizi arayabilirim.

Oğuz Çelikdemir
15-11-2004, 04:19
Download yapamamak diye bir şey duymadım. Eğer Internet Explorer çalışıyorsa download yapar. Eğer yapmıyorsa Explorer'da bir hata olabilir, yeniden kurmak ya da Microsoft'un sitesinden gerekli update'leri yapmak çözüm olabilir.

Başka browser ile download yapmayı deneyin veya sadece download için yapılmış programlarla deneyin.
Connection Timeout a düşüyor, sanırım, işletim sistemi ilk kurulduğundaki default timeout süresi, bu arkadaşların bağlı bulunduğu bölgedeki ADSL hatların sağlı çalışmamasından ötürü kesintiye uğruyor. Bu nedenle, geçici çözüm olarak Flashget isimli programı öneririm. Download lar kesintiye uğrasa bile kaldıkları yerden devam edebilirler. Ayrıca, programın sanırım timeout özelliğini ayarlama şansınızda var.

Oğuz Çelikdemir
15-11-2004, 04:30
Türkiye'de olan ve ADSL, Kablo, dial-up kullanarak yurt dışı sitelere erişmeye çalışanlar.

4. Mozilla Firefox : İnternet sörf hızınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız Mozilla Firefox kullanmayı düşünebilirsiniz. En son Türkçe versiyonunu aşağıdaki adresten çekebilirsiniz. http://www.linux-sevenler.org/firefox0101 Internet Explorer'a göre sayfa yorumlama ve ekrana çizme hızının üstün olduğunu kullananlar ifade ediyor.

Bu Firefozzz iyi güzelde sapık... Çoğu siteyi aptalca açıp yorumluyor. Listboxlar etrafta uçuşuyor, tıklamak için sayfa içinde aramak gerekiyor. Saçma sapan Plug-in hatası veriyor, yani ne bilim, bu objeyi göstermek için ilgili Plug-in bulunamadı, download etmek istermisiniz diyor, bakıyorsun gösteremediği dosya Flash .swf dosyası, nası yani oluyorsun ondan sonra, iyi hadi download et plug-in i diyorsun, ana oda ne, böyle bir Plug-in yoktur diyor. Extension yüklüyorsun, Firefox sürüm yenileniyor, ana oda ne, yüklediğin extension çalışmıyor. Anlayan beri gelsin, adı üstünde extension, yani harici programcık, komutu ver işini görsün türünden, ama hak getire.. Paso RAM overload yapıyor, makinayı kasıyorda kasıyor, haa 50 tane TAB açıyorum falan sanmayın, 5-6 tane TAB açıyorum sadece, birde garip bir hatası, eğer network bağlantısı yavaşlıyor ise ve download miktarı düşüyor ise CPU daki yük bir artmaya başlıyor evlere şenlik... Daha yolu var bunun hemde daha çoooook yolu var. Öle New York Times a reklam vermeyle olmaz bu işler...

Akresi
15-11-2004, 09:33
Sayın Objektif'in Nazar-ı dikkatimize sunduğu pro-gram bihakkın vazifesini ifa etmektedir. Yalnız dendiği üzre resimler makul (bazen de gayr-ı makul) bir derece bulanık durmaktadır ki bu denli kusur kadı kızında da olur. Eğer şifre fülan istiyorsa -ki istiyor- iptal deyiniz. Pro-gram burada da başa herhangi bir nevi müşkilat çıkarmıyor.

Paylaşan her insanı seviyorum.

RAINBOW
15-11-2004, 11:47
Sayın Akresinin bahsettiği olay 1 gün önce benim de başıma geldi zannediyorum..

Avatarlar füluğ idi..net değildi..

Fakat küçük teknik bir sorundan dı herhalde ki 3-4 saat sonra tekrar avatar görüntüleri netleşti.. :)

chem73
15-11-2004, 12:56
hızlı ttnet/setting/imaj quality imajların kalitesini değiştirebilirsiniz. düşük kalitede daha hızlı olmalı.

gemici
15-11-2004, 14:05
DİKKAT::::::::::
AŞAĞIDAKİ YAZI RAİNBOW TARAFINDAN BANA BURADA YAYINLAMAM İÇİN ULAŞTIRILMIŞTIR.KENDİSİ YARDIMLARINIZI BEKLEMEKTEDİR..................
.
RAINBOW:

Sayın Objektifim..

Fakat İnternetteki hiç bir dosyayı bilgisayarıma indiremiyorum....downloand edemiyorum...Yakınımdaki bir internet salonu ile konuştum...onlar da ADSL.....ve onlarda da aynı sorun var imiş..

RAINBOW:
RAINBOW:
(Dip Not.: Dosyayı indir'e tıkladığım zaman..downloand penceresi açılıyor..ve pencerede o herkesin bildiği kağıtlar uçuşuyor bilgisayarıma doğru...Fakat %3,%5 tamamlandı gibi bilgiler gözükmüyor...ve de 30 saniye sonra kayboluyor dowland penceresi..)

Saygılarımla..

RAINBOW:

Sn Rainbow bahsettiğiniz sorun cache bellektende kaynaklaniyor olabilir dosyayi daha önce indirmeyi deneyipte indiremediyseniz ayni cache'den indiriyor olabilir.İnternet explorerinizin cache bellegini history temporary internet files klasörünü temizleyip tekrar deneyiniz.Eger yardim isterseniz bu konuda özelime telefon numaranizi yazarsaniz sizi arayabilirim.

RAINBOW:

Connection Timeout a düşüyor, sanırım, işletim sistemi ilk kurulduğundaki default timeout süresi, bu arkadaşların bağlı bulunduğu bölgedeki ADSL hatların sağlı çalışmamasından ötürü kesintiye uğruyor. Bu nedenle, geçici çözüm olarak
RAINBOW:
Flashget isimli programı öneririm. Download lar kesintiye uğrasa bile kaldıkları yerden devam edebilirler. Ayrıca, programın sanırım timeout özelliğini ayarlama şansınızda var.

RAINBOW:
Sayın nhakanay ve Sayın Oğuz Çelikdemir'e yaşıyor olduğum download sorunu hakkındaki görüş bildirmeleri ve yardımlarından dolayı teşekkür ederim..
RAINBOW:
Sorunumu ADSL arıza kayıta bildirmiştim...18 Saat sonra aradılar ve de 5554761 telefon mumarasını verip aramamı istediler...ADSL Ankara numarası imiş...Bakalım ne derece ilgilenecekler bu olay ile...şu anda arıyorum numarayı fakat kimse cevap vermemekte..

Saygılarımla..

Garboy
15-11-2004, 14:50
Çözüm önerileri.
1- Getright (alternatif sunucuları bulup oradan dosyayı çekmeye devam özelliği)
2- Opera Browser (Bütünleşik download özelliği kaldığı yerden aynı getright gibi devam ediyor. İnternette gezinmek İE den kat kat hızlı benim 1 numaralı tercihim. Ama javalı sayfalarda mecburen İE kullanacaksınız çünkü o tür sayfalarda başarısız )

creative
15-11-2004, 18:54
teşekkürler OBJEKTİF arkadaş ben denedim işe yarıyor....

bıcırık
21-11-2004, 13:50
TTNET Web Accelerator cannot be started because the specified HTTP listening port is in use by some other application. Try changing the Local Listening Port in the Settings dialog.

Local Listening Port numarasına ne yazabileceğim hakkında bilgisi olan var mı? :)

Garboy
21-11-2004, 17:52
bu web acelator bir süre hoşuma gitti kullandım.
Ama bir süre kullandıktan sonra bu hız artışı için proxy kullanılmış olma olasılığı güvenlik açısından (Online işlem:şifre, password) beni biraz ürküttü.
Artık kullanmıyorum.

b.a.b.a.l
14-12-2004, 09:39
Aradığınız kelimeyi tahmin ediyor. Süper bence.

http://www.google.com/webhp?complete=1&hl=en

Sarıvadi
25-12-2004, 17:13
Arkadaşlar,

ADSL'e yeni kullanıcıyım,önceden turk.net kullanıcısıydım. e-mail ayarlarımı nasıl değiştirebilirim?

simyacı
26-12-2004, 00:24
topiği yeni farkettim biraz geçde olsa sn objektif'e teşekkür ederim.
http://hizli.ttnet.net.tr/ adresini tıklıyorum programı bulmak için ama sayfa açılmıyor, neden olabilir acaba.
saygılar.

dentist
26-12-2004, 23:03
2 bilgisayarım arasında yerel ağ kurulu ve ana bilgisayarımda adsl internet bağlantısı var. Yerel ağ vasıtası ile internete 2. biligisayarımda bağlanıyor...
2 bilgisayarımada bluetooth aparatı (adı bu olmayabilir:) ) alarak bilgisayarlar arası bir bağlantı kurdum.(bluetooth ağı)
Merak ettiğim konu şu bluetooth ağı vasıtasıyla 2. bilgisayarımdan ana bilgisayarım vasıtasıyla internete çıkamadım bir türlü bunun bir yolu varmıdır?
(Bu işlemi denerken yerel ağı devre dışı bırakdım)
(bluetooth ağının aldığı ipler ana bilgisayarda 169.254.146.104 diğerinde 169.254.234.4)
(netmeeting vasıtası bluetooth ağından bilgisayarlar birbirinin masaustunu gorebiliyor yani bağlantı var)
İlgilenenlere şimdiden tşk ler.....

obblomovv
27-12-2004, 00:13
Sn. dentist

adsl modemin bağlı olduğu cihazın lan ip numarasını örneğin: 192.168.0.1 yapıp, onun üzerinden internete çıkacak olan bilgisayarında DNS Server Adress'ine aynı adresi girer ve explorer(ya da herhangi bir browser)'ın lan settings ayarını automatically detect settings yapar iseniz sorun çözülmeli. Bu arada 2. bilgisayarın DNS Server Adress dışındaki (ip,gateway,submask vs.) bütün ayarlarının otomatik olmasını öneririm. Saygılar.

2 bilgisayarım arasında yerel ağ kurulu ve ana bilgisayarımda adsl internet bağlantısı var. Yerel ağ vasıtası ile internete 2. biligisayarımda bağlanıyor...
2 bilgisayarımada bluetooth aparatı (adı bu olmayabilir:) ) alarak bilgisayarlar arası bir bağlantı kurdum.(bluetooth ağı)
Merak ettiğim konu şu bluetooth ağı vasıtasıyla 2. bilgisayarımdan ana bilgisayarım vasıtasıyla internete çıkamadım bir türlü bunun bir yolu varmıdır?
(bluetooth ağının aldığı ipler ana bilgisayarda 169.254.146.104 diğerinde 169.254.234.4)
(netmeeting vasıtası bluetooth ağından bilgisayarlar birbirinin masaustunu gorebiliyor yani bağlantı var)

obblomovv
27-12-2004, 00:23
Ancak tüm bunlardan bağımsız olarak;
eğer kablonun yaratacağı görüntü kirliliği sizin için sorun olmayacaksa, bluetooth ile cat5 arasında ki karşılaştırma cat5 lehine ciddi ağır basar.

iletişim mesafesi hız

cat5 100m 100Mbps
bluetooth 10m 721Kbps

tabi ki siz tercihinizi yapmışsınız ama bence cat5' den şaşmamak lazım. Hele hele wireless teknolojisine hiç bulaşmayın derim(Eğer çok düşük bant genişliği ve trafik ile yakın mesafelerden söz etmiyorsak. Tabi bir de görsellik!!!)

serdarkus
27-12-2004, 00:28
topiği yeni farkettim biraz geçde olsa sn objektif'e teşekkür ederim.
http://hizli.ttnet.net.tr/ adresini tıklıyorum programı bulmak için ama sayfa açılmıyor, neden olabilir acaba.
saygılar.
927K lık küçük bir program.
İsterseniz mail ile gönderebilirim.

Cyrene
27-12-2004, 08:05
telekom hizlittnet servsini kapattı. :(
artık çalışmıyor.

Akresi
27-12-2004, 09:31
artık çalışmıyor.

Suyunu mu çıkardık nedir? :) :) :)

Arkadaşlar bir de kaç gündür hotmail'e girip e-maillerimi okuyamıyorum. Böyle problem yaşayan var mı? Bu nedendir acaba? Diğer sitelerde problem yaşamıyorum. Teşekkürler.

serdarkus
27-12-2004, 09:47
artık çalışmıyor.
Birkaç gündür devreye girmiyordu, zaman zaman da devre dışı olduğu için, yine geçici olduğunu düşünüyordum.. doğrudur.

Sarı
27-12-2004, 13:12

Arkadaşlar bir de kaç gündür hotmail'e girip e-maillerimi okuyamıyorum. Böyle problem yaşayan var mı? Bu nedendir acaba? Diğer sitelerde problem yaşamıyorum. Teşekkürler.

son iki haftada hotmailde pek çok kişiden problem olduğuna dair şikayet duydum.bazıları virüs diyo tarama yap düzelir bendede oldu düzeldi filan diyolar ama düzelmiyo.ara sıra açılabiliyo arasıra açılmıyo..msn ise hep çalışıyo diyolar..bende geçen hafta yaşadım fakat çözemedim nedenini.
hiç bişey yapmadığım halde şimdi düzgün..(hotmailin kendisinden diye düşündüm tabi ama bir kaç farklı yerde denedim.bazılarında sorunsuz giriyodu)
geçen hafta geçici çözüm olarak proxy kullanmıştım..
http://www.samair.ru/proxy/fresh-proxy-list.htm
bu adresten usa dan bi proxy alıp kullanmıştım sorunsuz giriyodu o zaman..

Akresi
27-12-2004, 15:02
Teşekkürler programmer

ŞahMat
27-12-2004, 15:07
evet, bir ara bende de ayni sorunlar olusmustu, su an guzel gidiyor.. sorunlar 3-5 den fazla olursa elbette ki sorunu baska yerde aramak lazim..

Cafe Mekan
27-12-2004, 23:51
Ha evet bendede vardı, bi türlü giremiyodum,maillerime ulaşamıyodum, düzeldi diyosanız durun bi deneyeyim

Cafe Mekan
27-12-2004, 23:55
Denedim, yok yaw hala girmiyo, hatta sayfanın en üstündeki o mavi yer varya orada yanıt vermiyor bile yazıyo. :hmm:

simyacı
28-12-2004, 01:57
927K lık küçük bir program.
İsterseniz mail ile gönderebilirim.

sn serdarkus ilginize teşekkürler. bazı arkadaşlar artık çalışmadığını yazmış, bu doğruysa kurmaya gerek yok.
sizce yüklemelimiyim, eğer yararlı olacaksa [email protected] adresine yolarsanız sevinirim.
sevgiler,saygılar.

serdarkus
28-12-2004, 09:16
sn serdarkus ilginize teşekkürler. bazı arkadaşlar artık çalışmadığını yazmış, bu doğruysa kurmaya gerek yok.
..
Evet, birkaç gündür çalışmıyor.. arasıra kesilirdi ama bu sefer kalıcı gibi.
Eğer tekrar devreye girerse, irtibat kurarım.

MUSTİS
28-12-2004, 09:49
Arkadaslar sayfalar cok gec aciliyor sizde de bu sorun var mi?
yoksa benim bilgisayar da..........cevap verebilecek varsa simdiden tesekkurler.

ŞahMat
28-12-2004, 11:01
Arkadaslar sayfalar cok gec aciliyor sizde de bu sorun var mi?
yoksa benim bilgisayar da..........cevap verebilecek varsa simdiden tesekkurler.

bugun bende gec acilma var :o

Objektif
28-12-2004, 11:07
İlginç, Ben Türkiye'den son derece hızlı açabiliyorum.

Lesta
28-12-2004, 17:27
Arkadaştada benzer bir prob. Diğer DNS leri girince düzeldi. Belkide şanstır.
Şu DNS ler bilgisayarınızda varmı çek edin.

212.156.4.6
212.156.4.7
212.156.4.19
212.156.4.20

DEVadam
28-12-2004, 18:24
İnternetten maksimum verim almak istiyorsanız,internete bağlanmıyacaksınız.. :p :p

Akresi
01-01-2005, 15:06
Şu hotmail problemini çözemedim. Bilgisayarımda virüs falan yok. Başka hiçbir sitede problemim de yok. Sadece hotmail'e girip mailleri okuyamıyorum. msn çalışıyor ama. Ne olacak şimdi? Nedendir üstadlar?

serdarkus
01-01-2005, 16:20
Şu hotmail problemini çözemedim. Bilgisayarımda virüs falan yok. Başka hiçbir sitede problemim de yok. Sadece hotmail'e girip mailleri okuyamıyorum. msn çalışıyor ama. Ne olacak şimdi? Nedendir üstadlar?
Hotmaile hiç mi giremiyorsunuz, girip te alt mail okuma, silme.. sayfalarına mı ulaşamıyorsunuz?

Birkaş ay önce Hotmail yeni arayüze geçti ve sayfalarında jawa kullanmaya başladı. Bilgisayarında jawa kısıtlamaları olanlar ana sayfaya girdiler ama maillerini okuyamadılar.

Akresi
01-01-2005, 17:07
Anasayfa görünüyor. Ben de şifremi falan yazıyorum. Fakat bir türlü giremiyorum. XP için gerekli java eklentileri de yüklü bilgisayarımda. Teşekkürler.

madenr
01-01-2005, 22:24
“Casus yazılım” tanımı, kullanıcının haberi olmadan kendisi hakkında bilgi toplayan programlara verilen genel bir isim. Bu ufak programlar sistemimize yüklediğimiz çeşitli programlar ile birlikte yükleniyorlar ve bizim hakkımızda elde ettikleri bilgileri merkezlerine bildiriyorlar, bu merkez de genelde reklam üzerine çalışan bir kurum oluyor.

Her gün bilgisayarınızla işinizle ilgili birçok iş yapıyorsunuz. Web sayfalarını dolaşıyor dosya transfer ediyor mp3 dinliyor yada film izliyorsunuz. Peki bunları sizlerden başka birilerinin de izlediğinin farkındamısınız? ve bunu siz kendiniz bildiriyorsunuz. Nasıl mı ?İnternet’te dolaşmanın bir saati 750 bin lira civarında. Bu rakam internet cafelerde saati 1 milyon ile 2 milyon arasında değişiyor. Aylık internet faturanız normal bir kullanıcı iseniz çok fazla bir fatura ile karşılaşılmaz. Fakat girdiğiniz sitelerin bazıları birtakım programları sizden haberiniz olmadan bilgisayarınıza yeni bir bağlantı yaparak haritada bile bulamayacağınız ülkeleri aramanızı sağlayarak milyarlara ulaşacak telefon faturalarını size ödettirebilirler. İSTEM DIŞI CASUSLARİnternet’te dolaşırken birden bire bağlantınız kesildi, yeni bir programa tıklamanız istendi. Bu hareketten şüphelenin. Çünkü tek bir "tık" faturanıza Patagonya, ya da Maldiv adaları ile yapılmış bir görüşme olarak yansıyabilir. Ne Patagonya`de ne de Maldiv Adalarında akrabanız var, ama ay sonunda gelen telefon faturanızda 500 milyonluk yurt dışı görüşmesi kaydedilmiş. Üstelik adını bile duymadığınız bu ülkelerle. Hemen sinirlenmeyin, evdekilerin suçu yok, ama Türk Telekom`un da yok. Tek suçlu varsa o da sizsiniz. Peki bu iş nasıl oluyor derseniz açıklayalım. İnternet bağlantısı kesilip uluslararası bağlantıya geçiş sırasında modemden çevir sesi geliyor ancak kullanıcılar genellikle modemin sesini açmadığından arama yapıldığının da farkına varamıyor. İnternet kullanıcısı, uluslararası telefon bağlantısının kurulduğundan habersiz internet’te dolaştığını zannediyor. Ancak sonuç gelen yüklü faturalar oluyor. Telefon faturasının ayrıntı listesinde ise adını bile bilmediği ülkeleri görünce telefonunu başkasının kullandığını ya da faturada bir hata yapıldığını sanıyor ve itiraz ediyor. Oysa durum hiç de öyle değil. Kesinlikle telefonu başkası tarafından kullanılmıyor, faturada da hata yapılmıyor. Bu yüzden Yurtdışına açık bir telefonunuz var ise ve sık sık internet’te işiniz varsa büyük risk halindesiniz. Eğer kullanmıyorsanız yurtdışına açık bu hattı kapatmanızı öneririm. Bu casus programlar yüzünden para yurt dışına akıyor. Bu konuda Türk Telekom`un teknik olarak da yapabileceği bir şey yok.TUZAĞA DÜŞMEYİN! * İnternet bağlantısı kesilip uluslararası bağlantıya geçilirken modeminizden çevir sesi gelir. Bu sese dikkat edin. * Cazip tekliflere kanmayın. * Programları yüklemeden önce gelen uyarı yazısını mutlaka okuyun. Yabancı dilde ise ve siz dil bilmiyorsanız kesinlikle kabul etmeyin. İnternet’te surf yapmak hem bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor hem zaman kazandırıyor hem de eğlendiriyor ama zaman zaman tuzağa da düşürüyor. MP3 indirmek istiyorsunuz, bir siteye giriyorsunuz, aradığınızı buluyorsunuz, indirmek için tıkladığınızda karşınıza yoğunluk nedeniyle erişemediğiniz ancak bir program kullanarak erişebileceğiniz uyarısı çıkıyor. Eğer bunu kabul eder, hele de içeriğini okumadan programı bilgisayarınıza kurarsanız tuzağa yakalandınız demektir. Çünkü bu program çalıştığında internet bağlantınız kesiliyor ve sizin haberiniz olmadan Şili, Yeni Hebri vb. ülkelerin paralı hatları ile uluslararası telefon bağlantısı yapılıyor. SAKIN `YES` DEMEYİN Bu programlar, hem cazip teklifler sunmaları hem de boyutunun küçüklüğü internet kullanıcılarını etkiliyor ve yüklemekte bir sakınca görmemelerine neden oluyor. Ayrıca uyarıların yabancı dilde olması, en önemlisi de açılan pencerelerdeki uyarıları okumadan refleks olarak "yes" ya da "evet"e basmak da tuzağa yakalanma nedenleri arasında. Bu tuzaklar e-mail aracılığıyla da gelebiliyor. Gelen e-maile tık`landığında müşterinin bilgisi dışında yine casus programlar kendini bilgisayara yüklüyor. Korsan programlar kullanıcının göremeyeceği pek çok yere de kendisini kopyalıyor. Bazıları 28, bazıları 50, bazıları 128 ayrı yere kendini kopyalayabiliyor. İyi bir bilgisayar kullanıcısı olmayan kişi için programı bilgisayardan kaldırmak da imkansız hale geliyor. BİLGİSAYARINIZ TEST EDİN Bilgisayarınız bazıları habersiz olarak girdiği gibi bazı programlarda kendilerini girişi sayfası olarak bilgisarınıza kendini kopyalattırır. Her açılış sayfasında kendi sayfasına gönderir. Değiştirmek isteseniz bile bu mümkün olamaz çünkü sayfa kendini adeta gömmüştür. Ve değiştirmenize imkan vermez. O zaman yapacak iş bilgisayarınızdaki casus programları temizlemek olmalı.Bu yazılımları bilgisayarınızdan temizlemek için virus programarını ve antidialer dediğimiz programları kullanabilirsiniz.Ancak yüzde yüz sonuç her zaman yoktur.Bir çok internet sitesinde sisteminizi bu tür yazılımlara karşı koruyabilecek ücretli yada ücretsiz yazılımlar bulmanız mümkünüdür.Arama motorlarından virus,trojan,antidilaler yazarak kolayca bu sayfalara ulaşabilirsiniz.
Casus Yazılımlar bilgisayarınıza geldikten sonra bilgisayarınızda farklı etkiler ile casusluk yapan veya sizi rahatsız eden yazılımlardır. Bu rahatsızlık yöntemlerden en popülerleri; Bilgisayarınızdaki verileri, Gezdiğiniz siteleri belli bir merkeze gönderme Reklam gösterme, İnternet`ten reklam indirme "Casus Yazılımlar bilgisayarınızdaki verileri, Gezdiğiniz siteleri belli bir merkeze gönderiyor. bu bahsettiğimiz programlar 1000 veya 5000 kişi tarafından değil, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla bu bilgiler ciddi bir getiri kaynağı oluyor. Örnek olarak en çok girilen siteler firmaya hem istatistiksel açıdan bir satış bilgisi verdiği gibi hem de kendi işini pazarlama açısından firmaya da ciddi bir veri sağlar. BİLGİSAYARINIZ CASUS YUVASI HABERİNİZ VAR MI Casus yazılımların varlık nedeni, firmaların tüketiciyi tanıma ve analiz etme isteğinden kaynaklanıyor. Firmalar için bizler reklamları izleyen, ilanları okuyan ve ürünleri satın alan, isimsiz varlıklarız. Klasik medyayı kullanarak yapılan reklamlar, okuyucuya özel olmaktan uzak. Örneğin, belki arabalar ile hiç ilgili değilsiniz ve dergilerde yer alan araba reklamlarını göz atmaya bile gerek görmeden geçiyorsunuz. Oysa aynı anda başka bir okuyucu, sayfalar arasında özellikle araba reklamları aramakta, sadece onları incelemekte olabilir. Internet sayesinde, reklama bakacak kişiyi tanımak ve o kişiye özel reklam gösterme şansınız var ama genelde bu yapılmıyor ve aynı dergilerdeki gibi, genele yönelik reklam gösterimi yapılıyor. Internet reklam sektörünün geçtiğimiz yıldaki çöküşü de artık sadece reklam göstermekten daha öte bir reklam anlayışı gerektiğinin göstergesi. Yeni interaktif reklam anlayışında, hedefteki kullanıcının alışkanlıklarını öğrenmelisiniz. Bunu becermenin en iyi yolu da, kullanıcının bilgisayarından gezdiği web sitelerini, dinlediği müzikleri, tıkladığı reklamları, çektiği programları vs. incelemek ve kullanıcının profilini çıkarmak. İşte bu bilgi o kadar değerli bir bilgi ki, firmalar bu bilgilere erişmek için inanılmaz paralar dökmeye hazırlar. Büyük firmalarda bu bilgiler için para ödemeye hazır olunca, onlara bu bilgileri hazırlayıp sunmak için kolları sıvayan bir çok firma da ortaya çıkıveriyor işte. Bu firmalar da yazılım üreticilere güzel teklifler sununca, her yeni çıkan yazılım bir yada daha fazla casus ile birlikte gelmeye başlar oluyor, şu günlerde yaşadığımız durum bu. Yani MP3 Dinlediğiniz winap ile CD setrettiğiniz media player programları size çaktırmadan neyi dinleyip neleri izlediğinizi merkeze aktarıyorlar.NASIL BULAŞIRLAR ?Belki de şu an kendi kendinize kesin bende yoktur diyorsunuzdur ancak o kadar olmayın ! Casus yazılımların bulaşması çok kolaydır, bir çoğunu elinizle onaylamışsınızdır. Yüklediğiniz oyunlarda, download programlarında, yardımcı araçlarda ve daha bir çok şeyde sürpriz yumurta gibi gelir ve sisteminize yerleşirler. Zararları Nelerdir ?1. Kişisel Bilgileriniz Çalar 2. İnternet`i Yavaşlatır 3. Dışarıya veri gönderir ve İnternet`ten reklam yükler 4. Bilgisayarınızda açık oluşturma imkanı vardır 5. Arka planda çalıştıklarından dolayı Bilgisayarınızı Yavaşlatır 6. Yüksek Telefon Faturalarına sebep olabilir Aslında bu tip uygulamalar arayıcı (dialer) olarak bilinir ancak casus yazılım kavramına dahildir. Bu tip uygulamalar modeminiz aracılığı ile başka bir bilgisayara bağlanır ve normal telefon faturası üzerinden ücret ödemenize sebep olur. Genelde ografik yayı yapan sitelerde bulunur. Kesinlikle en uzak durulmalıdır. O yüzden güvenli olmayan web sayfalarından bir dosya indirirken bir daha düşünün.
Son Not:İnternet bağlantınızı Dial Up dediğimiz,sistemden alıyorsanız.İnternetteki dialer dediğimiz,Telefonunuzu başka numaralara yönlendirecek bu minik ancak tehlikeli programlara uyanık olunuz.100 lerce YTL ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

simyacı
01-01-2005, 23:43
zaten korkumuzdan sörf yapmayı unuttuk. şöyle bi tur atalım diyoruz bin türlü virüs bulaşıyor. sonra sabah kalkıp seans başına geçtiğimmizde bilgisayar ağırlaşıyor hata veriyor. bu gibi durumlarda genelde riskli hisselerde olduğumuzda olur. :mad:

Düschmann
10-01-2005, 17:56
BORSA'YI REAL TIME IZLIYEN ARKADAS'LARA
Canak anten üzerinden Derinlikli real time yayini sagliyan Kuruslar ve ücretleri hakkinda
bana yardimci olacak arkadaslara Simdiden tesekkür ediyorum..

guneysu
11-01-2005, 02:28

Fakat girdiğiniz sitelerin bazıları birtakım programları sizden haberiniz olmadan bilgisayarınıza yeni bir bağlantı yaparak haritada bile bulamayacağınız ülkeleri aramanızı sağlayarak milyarlara ulaşacak telefon faturalarını size ödettirebilirler. İSTEM DIŞI CASUSLARİnternet’te dolaşırken birden bire bağlantınız kesildi, yeni bir programa tıklamanız istendi. Bu hareketten şüphelenin. Çünkü tek bir "tık" faturanıza Patagonya, ya da Maldiv adaları ile yapılmış bir görüşme olarak yansıyabilir. Ne Patagonya`de ne de Maldiv Adalarında akrabanız var, ama ay sonunda gelen telefon faturanızda 500 milyonluk yurt dışı görüşmesi kaydedilmiş. Üstelik adını bile duymadığınız bu ülkelerle. Hemen sinirlenmeyin, evdekilerin suçu yok, ama Türk Telekom`un da yok. Tek suçlu varsa o da sizsiniz..
daha kolayı var telefonunuzu uluslar arası ve 900 lu hatlara kapatmanız sanırım bu sorununuzu çözer. ben şahsen internete bağlandığım telefonu öyle yaptım. :roll: :roll:

Garboy
12-01-2005, 14:05
Microsftun yeni hizmeti
Spyremover Beta

http://www.microsoft.com/athome/security/spyware/default.mspx

cyrano
11-03-2005, 18:07
Akresi Anasayfa görünüyor. Ben de şifremi falan yazıyorum. Fakat bir türlü giremiyorum. XP için gerekli java eklentileri de yüklü bilgisayarımda. Teşekkürler.

bende de aynı sorun vardı, hala da var, sorunu eski usulle çözdüm, explorer kullanmıyorum, mozilla yükledim, onu kullanınca hiçbir sorun olmuyor.
Bence gayet güzel bir program, birçok faydalı özelliği var.

neeldo
24-03-2005, 17:16
Windows xp %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
artık internet hızınız %100 çalışıyor.

DEFENDOR
24-03-2005, 17:43
tamamdır...

neeldo buna benzer faydalı ayarları yaptırırsan çok faydalı olur...hatta sen bu konuda bi topic aç...mesela win xp için faydalı ayarlar diye...

PIERCE
24-03-2005, 20:39
Windows xp %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
artık internet hızınız %100 çalışıyor.

kardes sen nasil bir adamsin yaw bravo

yanliz bende gpedit.msc yazinca ''windows cannot find gpedit.msc make sure you typed the name correctly and then try again'' diyor buraya erismenin baska bir yolu yok mudur. windows xp home sp2

neeldo
24-03-2005, 20:46
c>windows>system32 den gpedit buradan ulaşabilirsiniz.

BOZOK
24-03-2005, 21:19
arkadaslar bir sorum var
pc den tv kanalari izliyoruz ya internet araciligi ile bu kucuk ekranlarda net olan goruntu buyuttugumuz zaman neden netligi gidiyor ve cok bozuk gorunuyor bir bilen arkadas sebebini ve ne yapabilecegimi yaza bilir mi
TESEKKURLER :bravo:

neeldo
24-03-2005, 21:40
sayın bozok bende de aynı tv kartı performansı beklememek lazım bence.

BOZOK
24-03-2005, 21:49
sayın bozok bende de aynı tv kartı performansı beklememek lazım bence.
tv karti alsak duzelir mi ve montaji kolay midir sn neeldo ilginize tesekkurler

PIERCE
24-03-2005, 21:49
gpedit.msc orada da yok...

tum c yi tarattim hic yok. baska bisey bende demek ki. yinede saol.

neeldo
24-03-2005, 21:59
gpedit.msc orada da yok...

tum c yi tarattim hic yok. baska bisey bende demek ki. yinede saol.
http://img.photobucket.com/albums/v691/neeldo/iviewcapture_date_24_03_2005_time_20_55_03.jpg

neeldo
24-03-2005, 22:09
tv karti alsak duzelir mi ve montaji kolay midir sn neeldo ilginize tesekkurler
sayın bozok tv kartım iyi değil ama aradaki farka bakın montajı kolayda donanımcı arkadaşlara sorarsanız daha sağlıklı olur bencehttp://img.photobucket.com/albums/v691/neeldo/iviewcapture_date_24_03_2005_time_21_03_00.jpg

gamlıbaykus
01-04-2005, 00:21

babalar ne olur yardım edin bned aynı problemi yasıyorum...

hotmaile giriyorum ancak inbox ıma girdigimde bos bir sayfa geliyor...

bu sekılde davranan 2site daha var...

www.yenibir.com(bazı sayfaları)

www.sahibinden.com (bütün sayfalar bos geliyor)

2 aydır bu problemle bogusuyorum az da olsa bazı siteler bos geliyor...

şimdiye kadar sordugum kimse buna bir cozum getiremedi..

microsoftun teknık destek masasına 2 defa sordum onerdikleri cozum 2 seferdir işe yaramadı....

extra dns gibi bir dolu ıvır zıvır prgoramda kullandım ama nafile... :vurkafa:

ne olur babaar yardım lütfennnnnnn :hmm:

yokmu koca hissenet de bilgisayarcı bir agbimiz.... :bravo:

DEFENDOR
01-04-2005, 00:47
yaklaşık 6 aydır internete kablo net le bağlanıyorum...hızı 128...adsl yi düşünüyorum ama...bu konuda hiçbir fikrim yok...şuanda adsl de en düşük hız 256 ıymış ve bu hız 512 ye çıkacakmış ve fiyatı 49 ytl olacakmış...bu yeni bir haber...
benim sorum şu adsl ye geçmelimiyim??? birde nereye başvurmam gerekiyor...yeni bir modem almak gerekiyormu???(kablonete bağlandığımda bir tane almıştım...o ne olacak???)...masraflar ne kadar tutar...???

metin6144
01-04-2005, 00:54
babalar ne olur yardım edin bned aynı problemi yasıyorum...

hotmaile giriyorum ancak inbox ıma girdigimde bos bir sayfa geliyor...

bu sekılde davranan 2site daha var...

www.yenibir.com(bazı sayfaları)

www.sahibinden.com (bütün sayfalar bos geliyor)

2 aydır bu problemle bogusuyorum az da olsa bazı siteler bos geliyor...

şimdiye kadar sordugum kimse buna bir cozum getiremedi..

microsoftun teknık destek masasına 2 defa sordum onerdikleri cozum 2 seferdir işe yaramadı....

extra dns gibi bir dolu ıvır zıvır prgoramda kullandım ama nafile... :vurkafa:

ne olur babaar yardım lütfennnnnnn :hmm:

yokmu koca hissenet de bilgisayarcı bir agbimiz.... :bravo:
sahibinden.com yeni yapılanma içinde o yüzden sorun yaşıyorsunuz. arada bir zor bela da olsa açılıyor ama ya resim göstermiyor ya da çok yavaş çalışıyor.
hotmail için durum ilginç sanırım profilinizdeki Türkiye ve Türkçe ile ilgili kayıtlardan oluyor.
IE yerine netscape kullanarak bir kaç ay önceki sorunlu günlerde bağlanmıştım.
profilinizdan bağımsız olarak netscape i yükleyip deneyin derim.

bozo38
02-04-2005, 19:35
sahibinden.com yeni yapılanma içinde o yüzden sorun yaşıyorsunuz. arada bir zor bela da olsa açılıyor ama ya resim göstermiyor ya da çok yavaş çalışıyor.
hotmail için durum ilginç sanırım profilinizdeki Türkiye ve Türkçe ile ilgili kayıtlardan oluyor.
IE yerine netscape kullanarak bir kaç ay önceki sorunlu günlerde bağlanmıştım.
profilinizdan bağımsız olarak netscape i yükleyip deneyin derim.
ben de aynı sorunu yaşadım mozilla firefox kullanmanızı öneririm browser olarak gerçekten daha hızlı ve güvenilir

ytr
03-04-2005, 00:28
Windows 98'in üstüne XP yükledim,ses yokoldu,çıkmıyor,ses kartı yok diyor.
CD'yi takıp yüklemek istiyorum XP açmıyor ne yapmam gerek acaba,acemiliktenyanlış bişeyler yaptım galiba

neeldo
03-04-2005, 00:36
başlat>ayarlar>denetim masasına girin.Sistemden donanım seçeneğine girin oradan aygıt yöneticisi.Ses video ve oyun kumandası bölümünden ses kartınızın sürücüsünü bulun.ve çift tıklayıp açın.Sürücü seçeneğinden sürücüyü güncelleştir seçeneğinden sürücüsünü yeniden yükleyin.Bunu yapmadan ses kartı sürücüsünün bulunduğu cd yi takın.
bunu yaparken sürücüyü kaldırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın kendisi otomatik tanıyacaktır.Oradan cd rom sürücüsünü seçin taratın.Cd takılı olsun ama.

ytr
03-04-2005, 03:41
Söylenilenleri aynen yaptım,sildim.Açıp kapandı,CD'den otomatik olarak yeniden yüklendi,ama müzik dinlemeye kalktığımda sisteminiz için geçerli olmayan bir aygıt kimliği kullandı diyor makina.Linux takılı iken ses var oluyor ve müzik dinleyebiliyorum,acaba benim ses kartı XP'ye uyumlu değilmi?
LG CD-ROM CRD-8522 B
Sizide rahatsız ettik ama kusura bakmayın artık

ytr
03-04-2005, 21:02
Söylenilenleri aynen yaptım,sildim.Açıp kapandı,CD'den otomatik olarak yeniden yüklendi,ama müzik dinlemeye kalktığımda sisteminiz için geçerli olmayan bir aygıt kimliği kullandı diyor makina.Linux takılı iken ses var oluyor ve müzik dinleyebiliyorum,acaba benim ses kartı XP'ye uyumlu değilmi?
LG CD-ROM CRD-8522 B
Sizide rahatsız ettik ama kusura bakmayın artık

Bilen yok galiba
Belki cevap gelmiştir diye bakıyorum ama yok
Sorunuma çözüm bulamadım

Serkopagus
04-04-2005, 01:15
yaklaşık 6 aydır internete kablo net le bağlanıyorum...hızı 128...adsl yi düşünüyorum ama...bu konuda hiçbir fikrim yok...şuanda adsl de en düşük hız 256 ıymış ve bu hız 512 ye çıkacakmış ve fiyatı 49 ytl olacakmış...bu yeni bir haber...
benim sorum şu adsl ye geçmelimiyim??? birde nereye başvurmam gerekiyor...yeni bir modem almak gerekiyormu???(kablonete bağlandığımda bir tane almıştım...o ne olacak???)...masraflar ne kadar tutar...???

Sn Geveze 256 dsl kablo modemin bağlantısına göre 2 kat daha hızlı.
Bu nedenle tavsiye ederim. :tamam: Ayrıca kablo neti de kullandım ve hızın değişken olduğunu gördüm.ADSL de böyle bir olay yok yani hızınız sabit ve 28 kb/sn.
Bu hız zannedersem kablo nette 14 kb/sn.
Haber hakkında sadece bildiğim televizyonda açıklama yapılmış ve bazı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre de 1 Nisandan sonra kademeli olarak 256 DSL hızını 512 yapacaklarmış.
Bence ADSL her bakımdan daha iyi Kablo nete göre.
Bağlantıyı yapabilmek için Türk Telekoma başvuru yapmanız gerekir ve bu başvurudan 1-2 gün sonra bağlantınız açılıyor.
Yeni bir modem almanız gerekiyor.Çünkü kablo nete kablolu tv bağlantısı ile bağlanırken ADSL e telefon hattı üstünden bağlanıyorsunuz ve Telefon hattınız meşgul olmuyor. Malesef yeni bir modem aldığınızda kablo net modemiz pek bir işinize yaramayacak.
Masraflara gelince Telekomdan açtırmak için tam ne kadar ödendiğini tam hatırlamıyorum ama zannedersem 60 ytl civarı bir bağlantı ücreti ödüyorsunuz.Sonra da her ay 49 ytl sınırsız bağlantı için ödüyorsunuz.
Modem fiyatlarına gelince fikriniz olması açısından www.alp-tech.net adresinden (fiyatları uygun olduğundan dolayı) ya da çeşitli bilgisayar firmalarının adreslerinden bakabilirsiniz. :tamam:
Umarım yardımcı olabilmişimdir Sn Geveze.
Kolay gelsin...

DEFENDOR
04-04-2005, 01:26
Sn Geveze 256 dsl kablo modemin bağlantısına göre 2 kat daha hızlı.
Bu nedenle tavsiye ederim. :tamam: Ayrıca kablo neti de kullandım ve hızın değişken olduğunu gördüm.ADSL de böyle bir olay yok yani hızınız sabit ve 28 kb/sn.
Bu hız zannedersem kablo nette 14 kb/sn.
Haber hakkında sadece bildiğim televizyonda açıklama yapılmış ve bazı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre de 1 Nisandan sonra kademeli olarak 256 DSL hızını 512 yapacaklarmış.
Bence ADSL her bakımdan daha iyi Kablo nete göre.
Bağlantıyı yapabilmek için Türk Telekoma başvuru yapmanız gerekir ve bu başvurudan 1-2 gün sonra bağlantınız açılıyor.
Yeni bir modem almanız gerekiyor.Çünkü kablo nete kablolu tv bağlantısı ile bağlanırken ADSL e telefon hattı üstünden bağlanıyorsunuz ve Telefon hattınız meşgul olmuyor. Malesef yeni bir modem aldığınızda kablo net modemiz pek bir işinize yaramayacak.
Masraflara gelince Telekomdan açtırmak için tam ne kadar ödendiğini tam hatırlamıyorum ama zannedersem 60 ytl civarı bir bağlantı ücreti ödüyorsunuz.Sonra da her ay 49 ytl sınırsız bağlantı için ödüyorsunuz.
Modem fiyatlarına gelince fikriniz olması açısından www.alp-tech.net adresinden (fiyatları uygun olduğundan dolayı) ya da çeşitli bilgisayar firmalarının adreslerinden bakabilirsiniz. :tamam:
Umarım yardımcı olabilmişimdir Sn Geveze.
Kolay gelsin...

Sanırım ADSL ye geçeceğim...hızı da 512 kbps olarak seçersem şuan ki hızımdan 4 kat farketmiş olacak...türk telekom da en düşük hızı 512 kbps yaparsa...ki haberler öyle...bana 49 ytl ye gelecek yani kablonete ayni parayı ödüyorum ve 4 kat yavaş bağlanıyorum...

neeldo
04-04-2005, 18:07
İp geçmişini temizlemek için. başlat>çalıştır> cmd yazıp enter basıyoruz.
daha sonra sırasıyla
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

neeldo
10-04-2005, 03:31
Aşağıdaki linkle tek pencerede yahoo ve google dan aynı sayfada arama yapabilirsiniz.
http://yagoohoogle.com/

minik yatirimci
15-04-2005, 01:05

Aman hocam çevrenizdeki adsl kullanıcıları ile konuşup memnun olup olmadığını öğrenin benim bulunduğum yerde (istanbul/bahçeşehir) ADSL tam bir facia ama kablo çok rahat 2 yıldır cezayirde kablolar kopması dışında bir sorun yaşamadım/yaşamadık. Fakat burda ADSL hizmeti rezalet, 14-15 tane arkadaşım var bu çevrede ADSL kullanan internetleri kesiliyor 2-3 gün sonra tekrar geliyor telekomu arızayı arıyorlar onlarda modemdendir diyip kapatıyorlar. 49 milyon kablonun 256 sına verip bu eziyeti çekmemek daha mantıklı tabi aynı şey bazı bölgelerde kablo için geçerli, bazı yerlerde de kablo düzgün çalışmıyor adsl düzgün çalışıyor. Telekomdan konuştuğum biri bana bunun alt yapının standart bir yapıda olmadığından kaynaklandığını söyledi. Altyapı döşenmesi bazı bölgelerde çeşitli taşeron firmalara yaptırılmış bu yüzden bazı yerde bazısı iyi bazı yerde bazısı kötü oluyormuş. Almadan önce bunu düşünün.

neeldo
16-04-2005, 05:43
İp geçmişini temizlemek için. başlat>çalıştır> cmd yazıp enter basıyoruz.
daha sonra sırasıyla
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

bununla yapabilirsiniz.

BOZOK
21-04-2005, 22:37
internette dolasir ken su assagidaki adreslar siklikla karsilasiyorum
bu adreste ne yapmam gerekliki iceri gire bileyim bilgisi olan arkadas var mi
tesekkurler

http://rapidshare.de

neeldo
21-04-2005, 23:13
benim sık kullandığım sitelerden birisi o siteye upload yapabiliyorsunuz.Upload edilmiş dosyaları download etmek için aşağıdaki resimi izleyin
http://img.photobucket.com/albums/v691/neeldo/Untitled-2.gif

BOZOK
21-04-2005, 23:36
tekrar tesekkurler sn neeldo