PDA

View Full Version : Ah Şu Büyükler Paranoyası

b.a.b.a.l
16-10-2004, 09:49
Uzunca bir süredir borsadayım. Hemen her ortamda, her forumda, her yorumda, her konuşmada ve her borsacının ağzında herkes bir tutturmu$ "yok büyükler mal toplayacak", "yok büyükler sırtımıza malı basacak"..büyükler de büyükler... Arkadaşlar borsanın iç dinamiklerinin yanında büyüklerin esamesi bile okunmaz. İktisat biliminde temel bir kuram vardır: "Hiçbir şey piyasadan güçlü değildir. Piyasanın görünmez eli fiyatları belirler ve hiçbir güç buna karşı duramaz". Tabiki spekülasyonlar, manipülasyonlar, zarar açıklayacak olmasına rağmen tavan tavan gidenler olacak, burası borsa. Bunları istemiyorsanız, dingin bir yatırım hayatım olsun diyorsanız gidin tahvil bono ya da ıvır zıvır fonlardan vb bilimum enstrumanlardan alın. Yani bunlar olacak.

O büyükler dediğiniz kimler Allah aşkına. Alın size sorular:
1. Onlar bir tek kişi mi ya da bir tek kişi gibi mi davranıyor, nasıl yani...?
2. Hepsi aynı mı düşünüyor her nasılsa...?
3. Hepsi anlaşıp aynı anda mı hareket ediyor nasıl oluyorsa...?
4. Hepsi endeks hakkında eş zamanlı mı düşünüyor?
5. Büyükler hiç yanılmıyor mu?
6. Büyükler hiç para kaybetmiyor mu?
7. Büyükler malı boşalttıktan sonra ertesi günlerde kağıt tavana gidince aynı sizin gibi çıldırmıyor mu?
8. Büyükler sizden daha mı zeki?
9. Büyükler forumları okumaz mı ve etkilenmez mi?

Yoksa bu büyükler denilen şey, herkesin malımızı kapmak istiyorlar dedikleri güç, binlerce farklı düşünen, ya fazla parası olan yatırımcı topluluğuna ya da binlerce fon yöneticisine yüklediğimiz bireyselleştirip tekilleştirdiğimiz sanal bir anlam mı?

Filler ve karıncaların savaşında karıncalar asla kaybetmez...

Bunları bir düşünün sonra tekrar tartışalım. Haydi zıt fikirler gelsin...

BUZZ
16-10-2004, 16:27
3-5 yüksek kademe profesyöneli + güvenilen çalışanlar grubu ve yakın arkadaş ve akraba gurubu mesela. Yüksek kademe yönetici 200 bio koysa küçüklerde 10 bio koysa yaklaşık 2mio dolar eder. Orta büyüklükteki kağıtlarda piyasa yapmak için fena değil..Kağıdın sahibide bu işin içindeyse deyme keyfine!...Mesela anlamında...

qwerty
16-10-2004, 22:56
kesinlikle katiliyorum b.a.b.a.l a, cok guzel bir konuya deginmis
piyasada buyuk oyuncular vardir ama piyasa sonucta gidecegi yere gider
spekulasyon tabiki vardir vede olacaktir ama boyle ismi konulmayan canavarlar yaratmak gereksiz bence

Master
16-10-2004, 23:18
Piyasa Yapıcılarının hareketlerine, gün sonunda, Piyasanın dediği olur, denir...

kentuf
16-10-2004, 23:32
Piyasa da büyükler her zaman vardır.Piyasada büyük paranın tersi olan veya dolu trene binerseniz istediğiniz kadar uzun pozizyonda olursanız olun kaybedersiniz.A şöyle kaybetmiyebilir üç sene kağıdı taşır 2000 den alır 3000 satar .AMA o sırada doviz veya faiz estürmanları size zaten yüzde yüz kazandırmışsa kaybetmişsiniz demektir.Büyükler özellikle gelişmekte olan veyahut derinliği olması gerekenden az olan piyasalarda çok rahat hareketler yaparak insanları madur bir pozizyona sokup terkedebilirler.Örneğin stand by gazı 1999 dan başlayıp 2000 ortasına kadar HÜKÜMET VE SİYASİ YAPIYI DÜŞÜNÜNCE NEDEN 3.5 CENTE geldiğimizin açıklamasını bana birisi açıklayacak olursa bende Büyükler paranoyasından kurtulmuş olacağım .Endeks ve endeks kağıtlarından bahsedince neden İMKB 30 içinde olup ta 10250 den gelip de endeks 23000 dayandığı halde yerinden kalkamayan kağıtlar olduğu hakkında bilgi isteyeceğim .Neden Koç holding bir şirketin dahil hemen hemen tüm iştirak kağıtları şirketle alakası olmayan kişilerin elinde .Büyükler her zaman vardır.Ve siz kağıt alırken edebinizi bilmezseniz taşımayı ,satmayı ,almayı ,tutmayı onun cebine elini uzatmayı bilmezseniz piyasa yani büyükler sizi yerler .Piyasa büyüklerdir.İmkb için bir çok örnekle bu açılan topiğe cevap yazabilirim.

gemici
17-10-2004, 00:01
bu gözler ne büyükler gördü bilseniz..........................

YILAN
17-10-2004, 00:04
asıl benim şu avatarda ki iki göz ne ufolar gördü bir bilseniz sayın gemici ;)

DEVadam
17-10-2004, 00:06
:roll: Yakın markaj,too... :roll:

KALENDER
17-10-2004, 00:43
böyükler , piyasayı yönlendirenler vardır ve varolacaklardır amma
babanın dedii gibi her daşın altındada böyükleri aramamak lazım anadınmı
tamam

son_azrail
17-10-2004, 00:46
gemici1 abi sen de büyük sün...değilmi?hatta büs büyük:)

b.a.b.a.l
18-10-2004, 12:16
Güzel bir topic olduğunu düşünüyordum. Ancak tam doyurucu bir soru-cevap-yoruma dayalı tartışma ortamı yaratamadık. Katılım bekliyorum konuya. Ve büyükler diye birşey var mı yok mu? Varsa da genelin anladığı gibi mi? Bence HAYIR.

randomwalker
18-10-2004, 13:00
var!!

yıllardır bilinen en basit örnek

bir yada bir kaç bankanın en az 100 milyon dolar'lık portföyünü yöneten 2 yada 3 kişisiniz

büyük portföy yönetiminde teknolojinin tüm imkanları size sağlandığı gibi bir takım gizli bilgilerde size akar akıtılır

en az sizin kadar hatta sizden daha da büyük portföyler gerek yurt dışından gerekse yurt içinden portföy büyüklükleri buna müsait olduğu için sizin kullandığınız aracılarla çalışıyorlar. ve bu emirlerin çoğu da önceden ve ortalama fiyatlarla gelir. Bu arkadaşlar sizin aracılarınızı bugün kullanırlar ama yarın ne olacakları belli olmaz. Ama siz mutlu edilirseniz hep orada olursunuz.
Sizi mutlu etmek için kimseler duymadan bu arkadaşların emirleri size işlem yapılmadan önce bildirilse kim bundan ne kaybeder ki nasıl olsa piyasa belli büyüklüğe sahip, yapılacak işi kaldıracak piyasa mevcut ve kimsenin de ruhu bile duymayacak.

çok basit ve hızlı olarak aklıma gelen ilk örneği anlatmaya çalıştım.
bu işle ciddi büyüklüğe ulaşmış portföyler artık gizlice değil bu tarz hareketleri birbirleriyle paylaşıp piyasa yapıyor. İşte biz bu büyüklüğü Piyasa Yapıcı olarak adlandırıyoruz.
**
Sanırım 2000 yılıydı. O zamanlar bu foruma da yazmıştım. İş C bölünmüştü ve yurdum 17 binli fiyatlardan deliler gibi alıyor yada maliyet düşürüyordu :cool: . Bir ses kulağıma şunu fısıldamıştı. :confused: bir daha bu fiyatı ömürleri boyunca göremeyecekler. 10750 den 6 ay sonra şu gün ilk seans alacaz(6 ay sonra derken net tarih verildi ama aklıma gelmiyor) ve 11750 de satacaz orayı geçebilirse borsa kurtulacak yoksa bunlar çok iyi günlerimiz.
gülüp geçmiştim. gün geldi çattı ve kağıt 10750 yi gördü herkes nasıl basıyor üstü dolu tahtanın.. sonra bir anda altı boş tahtanın üstlerini aldılar. tahmin ettiğiniz gibi millet şaşkın traderlar para peşinde.
ama 11750 kalkmadı ve sonrasında borsa perişan, daha sonraları şubat krizi tl ve dollar bazında borsa dip devalüasyon......
ufak bir anı ile büyüklerin ne kadar büyük olduklarını da anlatmaya çalıştım.
**
büyük(ler) vardı, var ve var olmaya devam edecek(ler).
piyasa yapma güçleri azaltılmak isteniyorsa yapılacak tek şey bence

İMKB'nin halka açıklık oranının ortalama olarak %60'ın üzerine taşınmasıdır.
ha bunu yapabilecek babayiğit var mı??
işte orası kendini kurum sanan balonların patlamasıyla belli olacak

** :cool: ha bu arada İş C hala o fiyatları da görebilmiş değil ;) :cool: :o

kirli
18-10-2004, 22:48
trendi; asıl belirleyici olan piyasadır
ancak büyükler piyasayı daha iyi okuduklarından
bir adım önde giderler
bizde piyasa yerine, büyükleri okumaya çalışırız.

b.a.b.a.l
18-10-2004, 23:32
Büyükler yoktur demiyorum ki. Genelin anladığı anlamda yoktur diyorum. Bunu ispatlayan rakamsal örneklerle uzun bir yazı yazacağım ama fırsat bulduğumda...

kirli
20-10-2004, 02:01
Büyükler yoktur demiyorum ki. Genelin anladığı anlamda yoktur diyorum. Bunu ispatlayan rakamsal örneklerle uzun bir yazı yazacağım ama fırsat bulduğumda...

size cevap olarak yazmamıştım
trend hareketlerinden söz etmek istemiştim

kim demişti
anlatamamaktan değil, yanlış anlaşılmaktan korkarım

b.a.b.a.l
20-10-2004, 09:08
Sanıyorum socrat' ın sözüydü. Tam da bana uyuyor işte ben de size cevaben yazmadım ki :) Randomwalker' a cevaptı...

"Sizinle kesinlikle aynı fikirde değilim ancak fikirlerinizi özgürce açıklayabilmeniz için sizinle birlikte savaşmaya hazırım" / Voltaire (Yüzlerce yıl önce ne düşünce be)