PDA

View Full Version : Vob'da İşlem Yapmak?

caylak_86
19-11-2008, 01:09
Herkese selamlar.Yeni olduğum için soracağım sorum saçma ise şimdiden özür.Konunun yeri burasımı tamda bilmiyorum.
Bir şirkette yada İzmir Vob'da çalışmak için
Türev Piyasalar Lisansına (Spk) sahip olmak gerekli mi?
Bu lisansın ne kadar önemi var.Şimdiden teşekkürler,herkese bol kazançlar.

nunu74
19-11-2008, 01:59
Herkese selamlar.Yeni olduğum için soracağım sorum saçma ise şimdiden özür.Konunun yeri burasımı tamda bilmiyorum.
Bir şirkette yada İzmir Vob'da çalışmak için
Türev Piyasalar Lisansına (Spk) sahip olmak gerekli mi?
Bu lisansın ne kadar önemi var.Şimdiden teşekkürler,herkese bol kazançlar.

cok genel sormussunuz. biraz daha acar misiniz? ne olarak calismak istiyorsunuz mesela? bir araci kurumda broker olarak mi?

caylak_86
19-11-2008, 02:35
Evet asıl isteğim bu.

caylak_86
19-11-2008, 02:36
ve son bir şey daha bu piyasayı teoride biliyorum ama hiç işlem yapmadım.Forex gibi değil demo hesabı alıp kullanamıyorum.Her ne kadar ataonline böyle deneme hesabı başlatsada sanırım çok komplike birşey, yada asıl işlemlerin yapıldığı platforma benzmiyor.Bundan muzdaripim nasıl çözeceğimi de bilmiyorum.
Tekrar söylüyorumi,bu konunun konuşma yeri burası değilse özür.

nunu74
19-11-2008, 03:11
vob endeksini canli olarak izleyebiliyorsaniz, alin kendinize kucuk bir defter, kendinizi test etmeye baslayin.
asil islemlerin yapildigi platformdan farkli oldugunu zannetmiyorum. emirleri nasil gondereceginizi mi bilemiyorsunuz?

caylak_86
19-11-2008, 03:14
aslında dediğin yöntem baya cazip onu deneyeceğim yarından itibaren.
Evet emirlerin nasıl gönderildiği hakkında bilgim yok.Ayrıca forexi kullanabiliyorsam vobuda kulanabilirim gibime geliyor.
Fakat bu forumda yazılanları okudukça özellikle vob hakkında kileri
hiç bir şey bilmediğimi anlıyorum.Ondan dolayı terettüdlüyüm.Ama tabi zamanla öğreneceğim oda ayrı bir konu.

nunu74
19-11-2008, 03:20
aman sakin, en az iki ay test etmeden yapmayin birsey. emir girisleri onemli degil, on dakikada ogrenirsiniz onu, onemli olan basarili ongorulerde bulunmak.
ilk once ne yapmak istedigini belirleyin. hedefinizi saptayin, hedef ne kadar yukarida olursa, riskiniz o kadar buyuk olur. foreks hakkinda tecrubeniz varsa, zaten bu kismini biliyorsunuzdur.

caylak_86
19-11-2008, 03:42
Evet zaten hemen girmem için baya bir param olması lazım( bana göre)
Vobun bana göre kötü yanı bu.
Üniversite hayatımda 100 ytl ile bazı zamanlar 300 ytl hatta bazı zamanlar 50 ytl ile bile hisse alıp sattım ama vob da
şu kadar teminat şu kadar nakit tutma felan filan,para lazım.
Ben 100 ytl para ile vobda işlem yapamam değil mi?Amacım kar elde etmek değil vobu öğrenmek.Bu da imkansız sanırım değil mi?
Yani direk en az şu kadar paran olacak deneceği yerde,yatıracağın paranın şu kadar oranı teminat olacak dense daha mantıklı değil mi?Yada durum böyle de ben mi anlamadım.