PDA

View Full Version : Vobdan zararlarımızı çıkarmak için bir umut yokmu.

bayay
22-11-2008, 20:07
Vob bilindiği gibi tehlkeli bir piyasadır. Girenlerin çoğuluğu bu piyasada silinip gitmiştir. bunun yanında başta zarar edip sonra hatalarından ders çıkarıp , zararlarrını çıkarmak için mücade eden insanlarda mevcuttur.

Zararlarını çıkarmak için mücade eden insanlar için gerçekten bir umut varmı acaba . Yoksa boş bir umut yada ugraş mıdır.

Yaptığı hatalardan ders alarak , piyasanın kurallarının ögrenen , stopploss, düşük kaldıraç , sistem , strateji, risk ve para kontrolünü yaparak işlem yapan eski zarardaki vobzedeler acaba bütün bu yaptıklarına ragmen zararlarını çıkarabilecek midir.

Mesela benim kaybımı çıkarabilmem için voba ayırdıgım full parayı 3 e katlama gerekiyor. Voba ayırdıgım parada portföyümün 5 / 1 kadar. Aslında piyasada kazananların aylık kazancı 4000-5000 bazen 8000- 10000 puanlar oluyor. bu şekilde 3-4 ayda bir istikrar yakalanırsa zararı çıkarıp kara geçmek imkansız degil gibi gözüküyor.

Vob küçük yatırımcının parasının alındıgı gerçekten bir kumarhanemi . Hep oynatanlar ve büyük balıklarmı kazanacak bu piyasada.

Zararını çıkarıpta kara geçen insanlar varmıdır. Yoksa piyasayı tanıdıgımız , öğrendigimiz halde çekip gitmek eldekini avuçtakini korumak dahamı iyidir.

deadhunters
22-11-2008, 23:46
Çok güzel bir nokta. Ben kendi payıma ciddi bir zararı geri alabilmek için epey çalıştım; teorik olarak doğru bir yol da buldum..Ama ofiste kendi işimi yaptığım halde, sürekli ekran izlemek pratik olarak imknsız oluyor..Mesela ofise gelen misafirler, telefon, ofis dışına çıkılması vs.zorunlu sebepler bizim stratejilerden, ekranlardan kopmamızı zorunlu kılıyor.. Sürekli trade edemeyince de o söylediğiniz aylık 4-5 bin puanı yapmak biraz istisna oluyor..İyi ve sürekli trade edebilsek bazen tek bir işlemin peşinde sabırla yürüsek bile o puanı yakalayabiliyoruz..Sonuç: Bir işe bağımlı olmayanların bence daha özgür olduklarından daha konsantre, sürekli ve karlı trade edebilirler; tabi bir stratejileri varsa :)

cans
22-11-2008, 23:52
Zararları çıkartmanın tek yolu hatalardan ders almak başka hiçbirşey değil... Hatta doğru pozisyonda olmak bile değil. Çünkü hatasından ders almayan biri kazandığını yeniden kaybedecektir.

saraylı
09-12-2008, 10:58
Var.:yes:

Alper552
15-12-2008, 11:44
vobda tek kazanc yontemi komisyon orani dusuk bir yer
ikincisi ise uzun vade az kontrat tasimak

ornegin 10 kontrat 32.000 seviyelerden long
haftaya piyasa bence cok iyi olacak bu hafta carsamba gunu dususler baslayacak gibi
fed faiz indirimi beklenti gibi gelmesi vob short diyebiliriz
ha bir de IMF meselesi var bizim unutmamak lazim

memo55
21-12-2008, 21:21
"Hatalarından ders almak? "Bence yanlış bir odak noktası...
Asıl yapılması gereken hatanın nerde olduğunu bulmak...Biraz da bu yolda hatalardan ders almak lazım.Hataları doğru kabul etmeyi bırakmak ,kalıpları yegane yol olarak görmeyi bırakmak gerekiyor.Bu ifade de yanlış aslında..En doğrusu bence şu:
Piyasa bir ben gibi nasıl hissedilir.Ben nasıl tanınır...
Ben kimim:D .Yok yav..Önemli biri değilim.20-40 yaşları arasında ekonomi bilgisi çok da yerinde olmayan,herşeyi kendi mantığı çerçevesinde ama belli bir mantıkla izlediği bir prensip ve şablon çerçevesinde ilerletmeye çalışan ;doğayı hoca ,piyasayı araç olarak gören birisiyim.Ne olursa olsun asıl amacı para kazanmak olmayıp piyasaların dengesinin çözümlenmesiyle oluşacak bilgileri hayatına da adapte etmek isteyen birisiyim...

Geçmişim 4 yıl.EN önce kazandım ve kaybetmedim.Hayatımdaki zorluklara paralel olarak hayatımla bağdaştırdığım borsada da kaybettim.Kayıp beni borsayı çözmek konusunda adapte etti.Ulaştığım bilgiler ile hayatıma çeki düzen verdim.Ve artık hayatım borsa ile ilişkimi düzene koymaya çalışıyor...

VOB a 36 binlerden 28 lere ilk kez düşerken girdim...Öngörülerim sabitti..36,5 den satış verdim.39 larda max noktada kapadı..emindim düşeceğine .Lakin deneme yanılmalar ile girmek bazen cahil bırakıyor insanı..En uc noktada aslında aşağı yönün başladığı yerde terste kaldım.Bir sonraki gün satmak zorunda olduğum söylendi.Oysa zaten düşüşe başlamıştı o gün.Gün ortasında da satmam gerekmeyen miktarda geri gelmiş.Ama ben sattım..Sonra zararın çalkantısıyla bir artı bir eksi derken %30 zararı gördüm girer girmez...

İddiam en bilinebilir piyasaların kaosun olduğu en karmaşık zamanlar olduğudur.Lakin tecrübesizce girsem de ardından 2 ileri 3 geri ;1 geri 3 ileriler ile kara geçtim.Ve şansa değil ,emin adımlar ile .Öyle ki yapacağım hamleleri öncesinden sayfalarda yazdım...
Sonuçta komisyonu da katarsak %50 zarardan zararı kurtardım.

İşin garibi piyasayı kendime göre biraz çözümlemiştim.Lakin piyasayı çözmek için kullandığım bilgiler hiç de sanılacağı üzere o dönemlere ait değildi..2 yıl öncesinden beri oluşturduğum senaryo ve mantıklardı..Uuzn vadede oluşturduğum mantık gereği ulusal 100 30 bin altına gelince belli bir oluşum oluşmalıydı.Net ve sade...Bu bence görülebilirdi...

Daha öncesinde ve sonrasında hep yapmak istediğim şey düşüncelerimi düzene sokup bir prensip içinde insanlar ile paylaşmak.Adım atmaya çalışıyorum.Ama öncesinde piyasadaki arkadaşların kendi düşüncelerini ortaya sermesini istedim.Bu nedenle belli aralıklar ile bazı anketler düzenleyecem....

Daha bir çaylağım.Dediğim gibi ekonomik bilgim bile pek yok...Ama benim uğraşı alanım dengeler.İddialı görünmek istemem.Çünkü iddialılığımı kullanıp güç kaybetmek istemem..
Zaten imkanlarım ve zamanım sınırlı...

Herkesi ankete ve yorum yapmaya davet ediyorum.. (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=30794)

memo55
21-12-2008, 21:45
Düşünün!
-YOooooo!!!Bu kadar kazanmamam gerekiyor.
dediğinizi..Ve birden kendi kendinize odağınızı işlemlerinizden uzaklaştırıp kendi kendinize kaybettirdiğinizi..Ama bu şekilde de bir denge oluşturduğunuzu...
Mantıklı mı ?Hisseden oldu mu ?

memo55
22-12-2008, 15:27
Kazanmak mı istiyorsunuz.
İşte size anahtar...
Siz onun yolundan gitmeyin.O sizin yolunuzdan gitsin.

Şimdilik bence bu kadar açıklık yeter..

memo55
22-12-2008, 15:55
Aslında en başta şunu sormam gerektiğini unuttum.Özür dilerim...
Biri bize hayatta yol gösterecek olsa; işte o kişi o olsa biz ne yapabiliriz,ne yaparız,ne yapmalıyız.Belkide bunu hazırlayınca ona hiç gerek kalmayacaktır.Tam bir kaos değil mi?
O; bir insan,bir felsefe;bir önder düşünce,disiplin....
Acaba...

MUSEME
23-12-2008, 22:43
arkadaşlar mrb tamam komisyon önemli ama trade yapan biri için özellikle her gün işlem yapan birirsi için daha önemli olan işlemlerini hızlı ve seri bir biçimde yapmak ve teknik konuda yardım almak daha önemli gibi geliyor.ben vob ta geçen haftaya gelene kadar doğru dürüst bir kazanç yapamamıştım.fakat 10 gün önce bir veri sistemi denemeye başladım eğer sisteme uyarsan neredeyse %95 oranında isabetli işlemler yapmaya başladım.özellikle 5 dakikalık işlemler müthiş isabetli günlük trade için çok iyi.söylemek istediğim şu mutlaka bir şekilde teknik analiz desteği gerekli yoksa duygularla VOB ta kazanmak mümkün değil saygılar bol kazançlar.

ayfer
24-12-2008, 10:50
En kestirme ve sabir gerektiren yollardan biri
paranizin bir kismini borsanin 40 cent 70 cent seviyesi
icin
ayirip o seviyede gozu kapali iyi bir sirketin hisse senedine
yatirim yapip 1.5 $dan satarsaniz %100 kazanabilirsiniz gibi.
S&S

randomwalker
25-12-2008, 22:44
yakın çevremizde, uzak çevremizde nerede görsek içimiz sızlıyor....
yurdum insanında hala bir umut.....

türev işlemleri yüksek tepelerde daha bir kaç kişi arasında ince ince planlanırken; forum katılımcılarını uyarmıştık...pek anlaşılmamıştı...çünkü yurdum insanı daha hisse senetleri piyasasını çözememişti...vadeli işlemleri nasıl çözecekti ki....
sonra dillerde dolaşmaya başladı yavaş yavaş duyuluyordu....yine bu forumda ufak bir uyarı ışığı yaktık...
sonra başladı....bu sefer kocaman kırmızı uyarı ışıkları yaktık...bununla ilgili konu başlıkları da açtık....
gülenler hafife alanlar oldu...kızanlar oldu...zaman dedik....
zaman geçti o hafife alanlar gülenler kızanlar önce ufak ufak tatlı tatlı beslendiler kısa süre de olsa...sonra yavaş yavaş kanları emilmeye başladı ki birer birer kaybolmaya başladılar...bazıları giderken pişmanlık ve lanet okuyan mesajlar bırakıp gitti....kimileri sessiz sedasız.....
çok insanı bitirdiler.....intihara gidenler oldu....medya'ya bile yansıdı...
bu bir şans oyunu....kazanmanın kuralı yok....kaybetmenin kuralı çok...teknik-alanlar satanlar-5 dk 20 dk 60 dk.....-yurtdışı-pariteler....vs ....vs...
yakın çevremizde danışanlar oldu...dedik ki:
''şansın tutarsa al paranı git...dönme....dönersen de şans için geri dön...yani uzun bir ara ver''
tanıdığımız tanımadığız hiç kimse bunu uygulayamadı....ama hiç kimse...devam edenlerin hepsi batak...tanımadıklarımızı da ağ'ımız sayesinde duyuyoruz...
''BURASI VOB BURADAN ÇIKIŞ YOK''
nedenleri çok sıraladık....baştan sıraladık...esnasında sıraladık...hala fırsat ve yer bulduğumuzda sıralamaya devam ediyoruz....
son günlerde en çok dikkatimizi çeken:
--bu kaldıraç insanları bitirirken 10-9-8 idi....şimdi hesaplıyoruz 5-6-7....acaba yanlış mı hesaplıyoruz?:)...''
diyorlar ki:
-- yoo doğru hesaplıyorsunuz....aracı kurumlar ve yatırımcılar teminatlar yüzünden zor'da kalmasın diye düşük tutuluyor....
--aracı kurumları geçiniz ama bugüne kadar ufaklar bir kaç şanslı istisna hariç hep kaybettiler...hemde büyük marjlarla kaybettiler...yüksek kaldıraçlarla kaybettiler....nasıl bugün ufak marj ve düşük kaldıraçlarla bunları yerine koyacaklar....var mı formül?
--????...hmm beklesinler oynamasınlar efenim....
--e hadi oradan be......:beurk:

muratti77
01-01-2009, 21:44
Bogaz'da villa alabilir miyim diye , bogazda villası olmayana değil, olana sorun...( olmayan alamazsın diyecektir)
Ticarete atılmaya karar verenlere ilk söylenen, atılayım mı diye devlet memuruna değil, tuccara sorun..( yapana, başarana,becerene sorun)

VOB'dan kazanç-kayıp mantıgı ile ilgili de, VOB'dan kaybedenlere sordukça içinizi karartmaya devam edecektir.

VOB bir ''zero sum game'' dir yani okey masası gibi, kaybedenler kadar kazananlarda olacaktır. Ben bir şirkette bolge muduru iken , işimi bırakıp VOB'a girdim ve bu işten duzenli gelir elde ediyorum. İster inanın, ister inanmayın..

Ne yaptın dersen, komplo teorileri uretmedim, yok büyük oyuncu yok küçük oyuncu demeden, piyasa ile inatlaşmadan sadece fiyatlara dönük olarak pozisyon aldım.

Buffet'ın dediği gibi, herkesin piyasada yaptığı işlemlerin yarısı dogru yarısı yanlıştır yaklaşık. Siz zararı kısa kesip ( inatlaşmadan stop-loss) , karı uzun tutarsanız, kar edersiniz.

Başka topiclerde de anlattım. Bu işin büyük yatırımcısı, küçük yatırımcısı, yerlisi yabancısı olmaz. Bu piyasada başarılılar ve başarısızlar var.

Bazen topiclerde görüyorum, piyasayı tutuyorlar, piyasayı yukseltiyorlar vs. gibi terminolojileri. Adam ters pozisyonda kalmışsa bütün dunyanın ona karşı bir kumpasa başvurdugunu düşünüyor, asla kendine suç bulmuyor.

Bu başlıkta da bu var aslında '' VOB'dan zararlarımızı...'' demiş arkadaş. Yani kendi ile birlikte herkesin kaybettigini düşünürse, kendini suclamaktan vazgecip rahatlayacak ve oh ne guzel hepimiz kaybetmişiz diyecek.

Üzgünüm dostum ama, sayısız insan tanıyorum 5 kontratla başlayıp 8 ayda gayrimenkul alan bu işten. Elbette tersi de mevcut.

Geçmişte takasbankta bir sure çalışma deneyimim olduğu için de söyleyim, istatistikleri incelediğimizde gorunen o ki kazananların ortalama kontrat sayısı, kaybedenlerin neredeyse üçte biri... Yani küçükler daha iyi bile sayılabilir. Yerliler de VOB piyasasında yabancılardan daha iyi. Oysa ezbere ters ve ögretilenlere aykırı bu biliyorum ama gercek bu. Ama siz kafanızda öcüler yaratıp onlara inanmaya devam ederseniz, böyle devam eder.

Milyarlarca dolarlık piyasalarda sadece climaxlar yani cılgınlıklar olur, alım ve satım cılgınlıkları..
Çogunluk alırsa fiyatlar yukselir, satarsa düşer, bu kadar basit, kendimizi cok uyanık düşünüp, katakullilere inanmaktan vazgecmeliyiz diye düşünüyorum.

Piyasa ile inatlaşmak iyi değildir.

Selamlar.

JAKO
04-01-2009, 23:37
Kısa vade, saf kumar. Orta vade, biraz şans, biraz öngörü, biraz kumar. Uzun vade, yatırımdır.
Yatırım stratejisi, doğru karar, zararları çıkarmayı temin edebilir. kısa vadede iki üç kez üstü üstüne kazanan, madem kazanıyorum, niye ters pozisyon almayayım, ters hareketlerden de sürekli kazanayım diye düşünmeye başladı mı, sonun başlangıcına start verir.

JonDowes
09-01-2009, 02:52
sn muratti77'nin vob görüşlerine her zaman oldugu gibi katılıyorum. vob'da para kazanıldıgını gören geliyor çok basitmiş gibi. herkes yapıyorsa ben niye yapmayayım diyerek gelinince... vob'un önemli kuralları ögrenilmeden yapılan işler başa dert açıyor. hele ki o problemleri vob'un acı reçetesiyle (stoploss) degil de hissenin vob'a uymayan yöntemiyle (paçal) çözmeye çalışınca... batmaktan başka çare kalmıyor.

batmış para batmış paradır. vob intikam almanız gereken bir düşman degildir. kaybettiginiz parayı başka yerlerden çıkarmanın yolunu arayın. ısrarla vob'a girecekseniz de, yeni koyacagınız paranın büyük kısmının da yok olabilecegini kesinlikle kafaya yazın. vob kumar yeri olabilir ama zarları hatalı, dubara ve dübeş'ler çok sık geliyor. kazanmak için gereken o zarları beklemeyi ögrenmek ve geldiklerinde hangi kapıları alacagınızı bilebilmek :)

bayay
26-02-2009, 23:46
lanet olsun ya ne biçim bir aymış ya, her gün terse geliyorum. , hayatta bu kadar zarar etmedim. Ne sistem , ne tecrübe, son 10 günde içine ettiler . en iyisi biraz ara vermek

Bear_Bull
27-02-2009, 00:56
lanet olsun ya ne biçim bir aymış ya, her gün terse geliyorum. , hayatta bu kadar zarar etmedim. Ne sistem , ne tecrübe, son 10 günde içine ettiler . en iyisi biraz ara vermek

geçmiş olsun inşallah düzeltirsiniz piyasada fırsatlar bitmez nasılsa.

Yanlız acı tecrübelerin bana öğrettiğinden örnek verirsem zarar etmeye başladiğinızda 1-2 gün (bu kimilerine göre 30-60 dk bile olabilir.) kenara çekilip işlem yapmadan beklemek en iyisidir.

Ne kadar hırs yaparsanız zararınız o kadar çoğalır çünki hırs yapmanızdan dolayı doğru düşünme yeteneğinizi kaybedersiniz..

Aynı olay arka arkaya gelen aşırı karlarda da geçerlidir.

Son 1 hafta 10 gündür Vobta normalde hedeflediğimin 6 aylığını çok kısa süre içinde aldığımdan hem işlem hacmimi azalttım bugün, hemde geceye tamamen FLAT kaldım (Spread bile yok yani)

uçan kaçan bir şey olmadığından arada kenara çekilip seyretmek bile pozisyon almaktır aslında. Dow un bizim kapanışımızdaki durumu ve seans sonu Vadelinin durumu normalde Uzunda kalmayı gerektirirdi.
Örnek olarak: Kenardan izlemek bile ertesi güne direkt karlı olarak (zararsız olarak) başlamamı sağlayacak Şu andaki DOW kapanışına göre.

Piyasanın gidişini seyredip yeni bir kırılım oluncaya kadar gün içi çıtırlarla devam edip geceye Flat kalmak en iyisi olacaktır.

selamlar.
Bol kazançlar.

Bear_Bull
27-02-2009, 21:44
Bu gün için banada geçmiş olsun.

Hoca verir talkımı kendi yutar salkımı diye bir laf vardır.
Nazar değdirdim kendime dün gece yukarıdaki yazıyı yazarak.:D

Yeni vadede tüm arkadaşlara bol kazançlar.

sokrat
01-03-2009, 05:18
benim nacizane düşüncem şudurki bu iş yaş, neden derseniz:
1-ana paradan fazla risk taşımak, kaldıramayacağın hapı yutmak demektir.
2- yatırım yaptıgım sirketin ben karlılıgına bakarım eger karlıysa, temmettü geliri varsa yıllarca elimde durur bende hic sorun yapmadan beklerim. Satmak icinde kendime bir fiyat bicerim orası gelmeden hayatta satmam. Ne zaman gelir o fiyata iste onuda bilmem ama sorunda yapmam. Yani anlayacagınız ben istedigim parayı eninde sonunda alacagımdır, kazanç kesindir.

menealaos
01-03-2009, 18:40

geçmiş olsun.. vob'da ana kural sermayeyi korumaktır, bu nedenle işler ters gidiyorsa piyasadan bir süreliğine uzaklaşmak en iyi çare, çünkü hisse senedinin tersine vob'da hiç bir zaman uçan kaçan bir şey yok, her sabah dünya yeni baştan kuruluyor.. hisseyi düşükten alma fırsatı kaçtığında, yada iyi yerden satma fırsatı kaçırıldığında, hızlı işlemcilerin bile uzun vadeli yatırımcıya dönüştüğü çok görülür.. ama vob'da asla böyle bir şey yok, bir kaç kez terse gelindiğinde arkaya yaslanıp pozisyon açmadan piyasayı izlemek, yada hiç izlememek çok değerli bir hamle- piyasayı pozisyonsuz yani tamamen duygusuz izleyebilmek çok önemli.. çünkü asla uçan-kaçan bir şey olmuyor, her gün yeni baştan kuruluyor her şey..

cans
01-03-2009, 20:33
benim nacizane düşüncem şudurki bu iş yaş, neden derseniz:
1-ana paradan fazla risk taşımak, kaldıramayacağın hapı yutmak demektir.
2- yatırım yaptıgım sirketin ben karlılıgına bakarım eger karlıysa, temmettü geliri varsa yıllarca elimde durur bende hic sorun yapmadan beklerim. Satmak icinde kendime bir fiyat bicerim orası gelmeden hayatta satmam. Ne zaman gelir o fiyata iste onuda bilmem ama sorunda yapmam. Yani anlayacagınız ben istedigim parayı eninde sonunda alacagımdır, kazanç kesindir.

1- vob 'da istediğiniz kadar risk alın ana paranızdan fazla değil. :D

2- Bu düşünceleri bir kenara bırakın önce çünkü vob'da bunlar para etmiyor. Ayrıca şahsi düşüncem 10 liradan GARAN alan adam eninde sonunda kazansa ne olur, kazanmasa ne olur :D

assassin
01-03-2009, 20:55
selamlar nacizane fikrim sudur ki herseyin basi nasip::

1- Vobda 56000 den acıga satmaya basladım 2007 3 ceyrekten itibaren secim den sonra vob 30 da 71000 de battım...
2- DOlar kontrat aldım aynı donemlerde 2008 mayısta battım
3- Petrol sattım 120 lerden 140 larda sıfırladım,sonra 100 altından petrol aldım aldıkca dustu su an 40 dıye bıldıgınız petrol aslında 147 den 26 ya dusmus ve su an aslında 25-30 dur.VAde sonları fıyat degıstıgınden petrol 40 uzerı fıyat gorunmekte,temmuzda 147 oaln oil su an 27 ...neyse battık iste...
3-MArjı ayarlayabılıp dogru pozisyonları dogru zamanlarda alabilmis olsaydım su an en asagı 1000000 dolarım vardı..ama 100000 dolar ustu zarar ettim ..Dogru posizyonu erken almak bazen en yanlıs pozisyondur..

simdi geri donulebılırmı ona bakalım

1- 1 cent civarı imkb (burayı gormesı zor ) veya aynı hesaplara gore de biraz daha ihtimal dahilinde 23000-25000 arası ımkb 30 alınır minimum 1 sene beklenir marj ayarlanır ..(beklenmeyecek etkenlere gore ve marjın yememek uzere)....piyasa tamamen dondug sinyali gelince tasınan pozisyonun yarısı kadar daha eklenerek ..son alım noktasından %50 karla posizyonun 10 da biri haftada bir satılmak uzere posizyon satılır..ve 50 kontratı 25000 YTL ye burdan alıp bekleyen birisi (marjin call için ek sermaye tutmak ve pozisyonu tasımak suretıyle) 50000 imkb 30 fiyatında 25000 x 50 : 125000 YTL kar eder ....benim e beklentip dip teyitinden sonra n az 30 konrtar alıp beklemektir

bayay
29-05-2009, 18:40
Mayıs ayı raporu

Oluşturulan sistemin ürettigi 2500 puan kar

yapılan işlerlerden zarar 1300puan zarar , zararın çogunluğu komisyon zararı ( % 70 )

sonuç : yine aynı hatalar zarar etmeye devam

hiç işlem yapmasam heray 1000 puan kardayım.

tokur23
29-05-2009, 18:45
Mayıs ayı raporu

Oluşturulan sistemin ürettigi 2500 puan kar

yapılan işlerlerden zarar 1300puan zarar , zararın çogunluğu komisyon zararı ( % 70 )

sonuç : yine aynı hatalar zarar etmeye devam

hiç işlem yapmasam heray 1000 puan kardayım.

benden sana tavsiye en basitinden 60 dakkalık stokastic i uygula...sat verdiği zaman sat al verdiği zaman al....emin ol çok güzel para kazanacaksın...burada yazılanlarada kulak asma...
ben 20 günde bu şekilde para kazandım...bugün mesela 60 dakklaık stoc 44425te sat verdi bende sattım...tabiiki indi aşağı

bayay
29-05-2009, 18:48
benden sana tavsiye en basitinden 60 dakkalık stokastic i uygula...sat verdiği zaman sat al verdiği zaman al....emin ol çok güzel para kazanacaksın...

sistem var dedigin gibi saatlik grafik üzerinde h.o dayanıyor . sistem güzel karda bırakıyor ama uygulamada sıkıntı çekiyorum.

tokur23
29-05-2009, 19:06
sistem var dedigin gibi saatlik grafik üzerinde h.o dayanıyor . sistem güzel karda bırakıyor ama uygulamada sıkıntı çekiyorum.

dostum gösterge tepeye vardığı zaman satışlara başla...dibe geldiği zaman alışlara başla...ekrana bakma...

mathematician80
19-06-2009, 20:10
vob dan zararı gercekten cıkarabılırmıyız ama kısa zamanda olmalı cunkı sermayenıun yarısı gıttı :(

betaport
19-06-2009, 20:14
Ben FX ten kazandıklarımı VOB ta batırdım.

Yeniden Forexe döndüm. Çıkacak inşallah :(

özgün
19-06-2009, 22:08
umut,

sadece işkenceyi uzatır, demiş büyük abilerimizden biri.

mathematician80
19-06-2009, 23:02
Ben FX ten kazandıklarımı VOB ta batırdım.

Yeniden Forexe döndüm. Çıkacak inşallah :(

sistem kullanıyormusunuz? ucretsız veya ucuz olan bır sıstem bulmama yardım edermısınız?
tskrlr..