PDA

View Full Version : Bağış Yapacak Olsanız....

ally_mcbeal
02-12-2008, 09:59
özellikle kurban bayramı yaklaşırken bağış kampanyaları da arttı. sizce en fazla bağış yapmayı gerektiren kurum neresidir? kriterler şunlar olabilir: nereye bağış yaparsanız daha yararlı olur, kimin daha çok ihtiyacı var, kime yapılacak yardım boşa gitmez? hangi kurum veya grup yardım etmek için daha güvenilir gözüküyor bunu merak ediyorum. şıkları düzenlerken geniş kesimlerden bağış topladıkları bilinen kurumları seçtim.

Red Kit
02-12-2008, 10:06
Herkes vergisini tam ödesin yeter. Vergisini veren topluluk halk olur, vermeyip yardım, bağış, iane ile kendini tatmin edenler aşiret olur. Hoş çok umurundaydı zaten insanların halk olmakmış, ulus olmakmış, aşiret olmakmış.

niko
02-12-2008, 10:15
sokak çocukları derneği de eklenebilirdi

ally_mcbeal
02-12-2008, 10:19
sokak çocukları derneği de eklenebilirdi

şıklar en fazla 12 tane. haklısınız olabilirdi. sn red kitin sözüne istinaden bir de bağış yapmam vergimi tam veririm şeklinde şık ekleyecektim. ancak son şık biraz bu düşünceye paralel gibi... ilk kez anket açıyorum, ekleyebilirsem yaparım ama mevcutların da hayli ilgi çekici olacağını düşünüyorum.

kartal35
02-12-2008, 10:34
Son Yaşanan olaylardan sonra,
Vakıf -dernek gibi kuruluşlara güvenimi yitirdiğimden
Artık, bağış-hayır işlerini birinci elden bizzat kendim yapacağım.

Yapılan bağışın, hak sahibine ulaştığından emin olmak için bu yolu tercih etmekten başka bir seçeneğim olmadığına
inanıyorum.

ally_mcbeal
02-12-2008, 10:34
anket sonucunda kimin nereye oy verdiği gözükmüyormuş arkadaşlar, bilginiz olsun.

kelaynak
02-12-2008, 10:37
Öyle bir hale geldik ki, neredeyse güven sıfırın altına indi.
O yüzden gözümün gördüğü yere teslim ederim..
Onda da yanılma payım %50 :cry:

ally_mcbeal
02-12-2008, 10:40
Son Yaşanan olaylardan sonra,
Vakıf -dernek gibi kuruluşlara güvenimi yitirdiğimden
Artık, bağış-hayır işlerini birinci elden bizzat kendim yapacağım.

Yapılan bağışın, hak sahibine ulaştığından emin olmak için bu yolu tercih etmekten başka bir seçeneğim olmadığına
inanıyorum.

ben de açıklayabilirim, mehmetçik vakfı ile arasında hayli kararsız kalmakla beraber çocuk esirgeme kurumunu seçtim. belki kahraman şehitlerimizin çocukları için de faydası olabilir o kurumun diye düşündüm.

kartal35
02-12-2008, 10:55
ben de açıklayabilirim, mehmetçik vakfı ile arasında hayli kararsız kalmakla beraber çocuk esirgeme kurumunu seçtim. belki kahraman şehitlerimizin çocukları için de faydası olabilir o kurumun diye düşündüm.

Aslında , Bireyleri bağışa ihtiyaç duymayacak bir DEVLET yapılanması yaratmak zorundayız.
Doğrusu budur.
Vergiler layıkıyla toplanıp -ADİL bir şekilde yerine ulaştırılabilseydi mesele çözülmüş olacaktı.

Çözümsüzlüğün nedeni en nihayetinde yine İNSAN lar, yani bizleriz.
Şehit çocuklarına -Sahipsiz çocuklara ve diğer fakirlere bu Toplum bir şekilde bakamıyorsa,
Bütçeden yeterli kaynak aktarılmıyorsa ki aktarılmıyor.....diye biliyoruz. ne desek boş.

Sadece Cep telefonuna 25 Milyar Dolar harcanmış....Fazla söze gerek var mı?

ally_mcbeal
02-12-2008, 12:01
Aslında , Bireyleri bağışa ihtiyaç duymayacak bir DEVLET yapılanması yaratmak zorundayız.
Doğrusu budur.
Vergiler layıkıyla toplanıp -ADİL bir şekilde yerine ulaştırılabilseydi mesele çözülmüş olacaktı.

kesinlikle doğrusu bu. herkes vergisini düzgün verse ve vergiler doğru yere ulaşsa, hizmet olarak geri dönse bu tür alternatiflere gerek kalmaz. ancak insanlar verdiği vergiden de şüphe eder halde. diğer yandan söz konusu güven ise bireysel yardım çalışmasında da aldatılma riski var. yardıma ihtiyaç duyan kişiye ulaşabileceğinden emin olanlar için tercih edilebilir ama bu da hayli emek gerektirir. yardım kuruluşları bu nedenle kurulmuş zaten. aslında sıkı takip altında tutulan hangisi ise ona yönelmek yararlı olabilir bence.

balaban
02-12-2008, 12:09
Zaten verdiğim adresler mevcut. O yüzden bir kuruma ihtiyaç duymuyorum, kendim veriyorum.

habag
02-12-2008, 12:21
kasap ile anlaştık derisini ona verince kesim parası almıyormuş:he:

şaka bir yana,

herkes gönlü nerede rahat ederse oraya,

mesala ben ögrencimiz var okuyan, ona verecegim..

JoNaThAn
02-12-2008, 12:40
Ben Deniz Feneri derneğini seçtim..

Paramı hayırlı işlerde kullanacaklarına eminim..

Şaka bir yana yardım yapacak olsam; ki yakında başlayacağım yardımlarıma.. Dünya çapında bilimsel gerçeklikle hareket eden ve bir çok yobazlık unsuruna karşı savaşan Richard Dawkins fonuna yardım yaparım.

1-2 bin hak ediyorlar helalinden..

mf2hd
02-12-2008, 13:25
elden vermek en güzeli bence.

bourbon
02-12-2008, 22:20
5 6 sene once bır kez denızfenerıne verme gafletınde bulunmustum:(

Sıklardan Mehmetcık Vakfını tercıh edıyorum.

Ayrıca zorluk ceken ogrencılere yapılan yardım da bence cok kutsal.

SALESMAN
03-12-2008, 00:04
ben en alt seçeneği işaretledim ama aslında başarılı bir devlette bağış diye bir ihtiyaç olmamalı diye düşünüyorum.

özellikle şehitler için devlet tarafından yapılan yada yapılmayan herşeye son derece öfkeliyim.

örnek olarak bu ülke için şehit olmuş adamın çocuğunun en iyi okullarda okutulamamasını anlayamıyorum .

hele tek oğlunu şehit vermiş adamdan, yada kocası şehit olmuş kadından daha hala devletin gelip vergi alması konusunda maliye bakanına kafa atmak istiyorum ,
yahu bu insanlardan ülkeye olan borçlarını ödemek için bir de vergi mi istiyrosunuz?? delimisiniz siz !!

adam vatana borcunu canıyla ödemiş daha hala geride kalan karısından anasından babasından gelir vergisimi alıyorsunuz..

neyse sinirlendim gene..

kelaynak
03-12-2008, 00:10
Bağış yapmaya öncelikle yakın akrabalar içinde ihtiyacı olanlardan başlamak gerekir diye düşünüyorum. Yakınlardan sonra uzak akrabalar, sonra komşular, sonra diğer ihtiyaç sahipleri...

eflanili
03-12-2008, 00:32
lösemili çocuklar ve mehmetçik vakıflarını tercih ediyorum
iyi yönetilen vakıflar olduğunu düşünüyorum

aslında sn red kit in dediği gibi aslolan vergi dir
ancak ne yazıkki toplumumuzda ahlak göçmüş vaziyettedir
genel ahlak ne demek bunu hala anlayabilmiş degiliz

ilköğretimde ahlak dersi olmalıdır

din kültürü ve ahlak bilgisi dersi benim bahsettiğim ahlakı kapsamıyor

saygı

ayhan53
03-12-2008, 10:29
tabiki kendim veririm başkalarını aracı kullanmam başkası benden iyimi bilecek kimin ihtiyacı olduğunu
kurban derilerini ise kendim birine verdiğimde bir işine yaramayacağı için kanunen toplamakla yükümlü olan kuruma veririm

metkon
03-12-2008, 10:41
Ben de elden kendim veriyorum durumunu bildiğim kişilere...Ayrıca kendi çapımda ihtiyacı olduğunu bildiğim bir üniversite öğrencisine burs veriyorum...

Derneklere şimdiye kadar hiç bağış yapmadım...

ally_mcbeal
07-12-2008, 00:41
biraz daha katılım lütfen...

DUVAR USTASI
07-12-2008, 00:47
Tabiki mehmetçik vakfına yardım yaparım.

REST
07-12-2008, 00:50
Kurumlara Bağış yerine...
Direkt ihtiyaç sahibine yardım etmek garantili....
Hiç olmazsa..verdiğinizden emin oluyorsunuz...
..:yes:

Serenler
07-12-2008, 01:53
Lösev'in çalışmalarını yakınen izliyorum.
Gönül rahatlığıyla bağış yapabilirsiniz.
Çünkü kanser zengin fakir dinlemiyor...
Lösev çocukların tedavisinin yanında bu yoksul ailelerin yiyeceğini, içeceğini, yatacak yerlerini de üstleniyor.
https://www.losev.org.tr/bagis/index.htm

JAKO
07-12-2008, 02:35
Bireysel olarak yardım ve bağış, genele yayılırsa, etkileri de, alınmak istenilen sonuç da yanlış olur. Bunun organize olması gerekli, organize olabilmesi için de örgütlü olması gerekli.
Örgütlü olunca, yolsuzluk oluyor. Olması gerektiği gibi olmasının yolu, şaibe taşır oluyor, kendi başının çaresine bakma fikri güçleniyor. Yetenekliler tespit edilmeli, farklı olanların farkları fark edilmeli ve yolları açılmalı, yardım görmeliler. Yoksunluk çeken vasatların, ortalama koşullara kavuşmaları da izlenmeli. Bu da kişisel yardımlarla olabilirliği olabilecek bir şey değil, kişilerin kişisel tercihleri, genel istatistiki bilgileri somut olarak kullanmaktan uzak, eşit dağılımdan da uzak olma riskini taşır.
Deniz feneri ve camiye yardım dernekleri gibi dine dayalı yardımsal örgütlenmeler hariç tutularak, örgütlü olarak yardım yapılması doğru olur.

makber
07-12-2008, 16:20
Sağ elin verdiğini sol elin görmeyecek hadisini kendime şiar edindim.

Bizzat kendim yaparım bağış, fitre, zekat v.b. yardımlarımı.

ally_mcbeal
08-12-2008, 19:38
bu yıl mehmetçik vakfı rekor bağış bekliyormuş. bizde de kurumlar arasında birinci görünüyor.

ankete biraz daha katılım olursa iyi olur.

ayfer
08-12-2008, 20:14
Tercihim dönem dönem değişebiliyor.
Eğitim konusunda tercihimi Çağdaş Yaşam dan yana kullanıyorum.
Onun dışında bir temennimin gerçekleşirse kimi sevindireyim
sorusunu sorunca yaşadığım çevre veya okullardaki çocukları
sevindirme fikri daha sıcak geliyor.
Güzel bayramlar dileğiyle...
S&S

AUDİ+
08-12-2008, 20:24
Hiç düşünmeden tek adres
mehmetçik vakfı.................

gemici
08-12-2008, 20:36
gül gibi deniz feneri varken...............

Serenler
09-12-2008, 16:52
Değerli bağışçımız; kurbanınızın kesimi yapılmıştır. Allah kabul etsin.

SİZ LÖSEV'E BAĞIŞ YAPARAK BİR HAYAT KURTARDINIZ.

Hastanemizde yatan tüm lösemili hastalar ilacından yoğun bakımına, tahlillerinden pijamasına kadar her şeyi ile tamamen parasız tedavi olmaktadırlar. Unutmayın ki Löseminin tedavisi %90'lara varan oranda mümkündür ve bu hastaların %87'si yoksul aile çocuklarıdır. Biz binlerce aileye ilk tanı anında 2500 YTL sağlık yardımı ve her ay 250 YTL sağlık ve eğitim bursu veriyoruz. Yalnızca lösemili değil tüm kanser hastalarımız için kalıcı çözümler getiren projeleri hayata geçiriyoruz.

Ekonomik krizin en çok yapılan bağışları azalttığı düşünülürse, siz değerli bağışçılarımızın destekleri olmadan bunları başarmamız imkânsızdır.

Saygılarımızı sunarız.

https://www.losev.org.tr/bagis/index.htm

GRACİEUX
09-12-2008, 17:20
Bende kendi elimle ,bizzat yardım etmeyi tercih edenlerdenim..

En azından gözümün önünde yardıma muhtaçlığının farkında olup katkı sunmak, o an için müthiş mutlu ve huzurlu kılıyor insanı...

Tabi önemli yerlerde var.. Başta mehmetçik vakfı,Darulaceze,Kimsesiz çocuk yurtları,Lösev..Bu kurumların bir şeklide herkese medya yoluyla ulaşma ve dolayısıyla organize yardım sağlanma avantajları var...

Ben daha ziyade bu konuda avantaj sahibi olamayanları tercih ediyorum..

Ama her ne şekilde olursa olsun,insan olduğumuzu hatırlatır bu tür yardımlar..

ÖZDOĞAN77
09-12-2008, 17:23
Herkes vergisini tam ödesin yeter. Vergisini veren topluluk halk olur, vermeyip yardım, bağış, iane ile kendini tatmin edenler aşiret olur. Hoş çok umurundaydı zaten insanların halk olmakmış, ulus olmakmış, aşiret olmakmış.

O asli vazifeyi herkes idrak etse zaten sorunlar çok daha rahat çözülür.

Hakkıyla ve zamanında vergisini veren bir ülkenin insanlarının refah ve mutluluk içinde yaşamaması mümkün değildir.

ÖZDOĞAN77
09-12-2008, 17:26
Hiç düşünmeden tek adres
mehmetçik vakfı.................

:super::super::super:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=20415

ardahan
10-12-2008, 11:33
Elden bağış yapma olayı bana daha cazip geliyor. Hem yardım ettiğin insanların halini görünce daha çok şükrediyorsun, hem de hakikaten ihtiyaç sahibiyse daha sık uğraman gerektiğini anlıyorsun... Kurumlar ve vakıflar da önemlidir. Çünkü etrafınızda ihtiyaç sahibi yokken birilerinin onları bulup organize etmesi de gerekiyor.

Maksat iyilik olsun.

ally_mcbeal
11-12-2008, 14:43
gül gibi deniz feneri varken...............

ankete bakarsak deniz feneri cazibesini tamamen yitirmemiş anlaşılan.

OnurGururSeref
11-12-2008, 15:45
gül gibi deniz feneri varken...............Benim zekam biraz dusuktur; Deniz Feneri derim de baska demem :he::he::he:

WaX
11-12-2008, 18:08
bu kadar zengınlıgı bol olan ulkede hala bagıs ve benzerı kabul edılen maddı(para-esya-gıda...) degerlerın konusulması bıle sacma bana gore... bu ulkede adam gıbı yoneten bırı cıksa hem devletını hem kaynaklarını kımse kanal kanal gezmez bagıs ıcın yardım ıcın .... kımsede dusunmez kıme vereyım yardımımı dıye
her kurum yada kurulus ve bırey vergısını verse hakkını arasa suan boyle olmaz

koyun olmusuz cobanlara teslım olmusuz....

bu konustuklarım kendı vatanım ıcın gecerlı elbet

benım halkımın ve devletımın gucu cok olursa gucu olmayan baska devletın (kaynakları somurulmus yardıma muhtac ınsanların cogunlukta oldugu) ınsanlarına tabıkıde yardım ederım edılmesı ıcın caba sarf ederım!

illa aradan cıkıntılar cıkacaktır... ama okadar catlak su kacırmaz demıs atalarımız...

ally_mcbeal
14-12-2008, 17:43
http://www.haberler.com/kriz-tsk-mehmetcik-vakfi-na-bagisi-teget-gecti-haberi/

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Sekreteri Alaattin Torun, Bağışların Yoğun Olarak Devam Ettiğini Belirterek, "Kriz Ortamında Olunmasına Rağmen, Geçen Seneyle Aynı Seviyede Bağışlar Gelmektedir" Dedi.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1021510
Mehmetçik Vakfı 200 bin kurban bağışı bekliyor
ANKA

Mehmetçik Vakfı Tanıtım Şube Müdürü Emekli Albay Aladdin Torun, geçen yıl 181 bin 550 kurban bağışı yapıldığını belirterek, bu yıl ise 200 bin kurban bağışını yakalanabileceğini söyledi.

http://www.olay.com.tr/Sayfa.php?Git=Haber&id=7892

Mehmetçik Vakfı`na büyük bağış
TSK Mehmetçik Vakfı Genel Sekreteri emekli Albay Alaattin Torun, vakfa vekaleten 171 bin 855 adet kurban bağışı yapıldığını bildirdi.

http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=siyaset&KategoriID=&ArticleID=1027798&Date=14.12.2008&b=Deniz%20Fenerine%20bagis%20%70%20azaldi&ver=73
Deniz Feneri’ne bağış %70 azaldı

MUSA KESLER İstanbul

Türkiye’de faaliyet gösteren Deniz Feneri Derneği’ne yapılan bağışların geçen yıla oranla yüzde 70 oranında azaldığı ortaya çıktı.

mehmetçik vakfına bu yıl büyük bağış olduğu söyleniyor ancak yukardaki haberlere bakarsak geçen yılın gerisinde kalmış yine de....

kemal
14-12-2008, 19:27
Bağış deyince ben açıktan hayır yapmayı anlıyorum.

Devlet baba vergisini ister. Vatandaşlık görevi bu vergiyi ödemeyi gerektirir.

Vergisini tam ve zamanında ödemeyen birisi iyi vatandaş, iyi yurttaş olamaz.

Vergi borcu olan, vergi kaçıran birisinin hayır yapması nasıl düşünülebilir? Önce vergisini ödemelidir.

Allah da zekatı farz kılmıştır. Farz olan zekat kenarda beklemekte iken açıktan hayır, bağış yapılması söz konusu olamaz.

İyi vatandaş olarak vergimizi, iyi müslüman olarak zekatımızı tam, zamanında, noksansız ve sağlam olarak ödemeliyiz.

Hayır, hasenat işleri bunlardan sonra gelir.

Anket şıklarına gelince.. En mantıklı ve makul şıklar son ve ilk seçenekler olarak görülüyor.

Tabi vergi ve zekattan sonra takat kalırsa.

(Kurban için soruluyorsa o da dini bir görevdir, vaciptir, kaçınılamaz.)

Not: Zekat fakirin hakkıdır. İlk kural budur.

ally_mcbeal
16-12-2008, 12:27
Halk bu bayram feneri söndürdü

Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasıyla kan kaybeden Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği tükenme noktasına geldi. Kurban Bayramı’nda bağışlar geçen yıllara göre yüzde 75 oranında azaldı

VATAN HABER MERKEZİ
--------------------------------------------------------------------------------

Almanya’da faaliyet gösteren Deniz Feneri e.V. yöneticileri, yoksullara yardım için topladıkları 41 milyon euro’luk paranın önemli bir kısmını amaç dışı kullanınca haklarında dava açılmış, tutuklu yargılanan dernek yöneticileri hapis cezası almış, derneğin mal varlığı ise kamuya devredilmişti.

Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği ise davanın başından sonuna kadar Almanya’daki dernekle hiçbir organik bağı olmadığını iddia etmiş ancak inandırıcı olamamıştı. Vatandaşların cep telefonlarına ve elektronik postalarına gönderilen mesajlarla yardım yapılması için çağrıda bulunan Deniz Feneri, Almanya’daki davanın bitmesinin ardından bitme noktasına geldi.

Alman savcının ’olayın asil failleri Türkiye’de’diyerek Türk yargı makamlarını harekete geçiren tavrı, Deniz Feneri Derneği’ne olan güveni tamamen sarsmaya yetti. Kurban Bayramı’nda Deniz Feneri Derneği’ne yapılan kurban bağışı yüzde 75 oranında azaldı.

Kızılay’da artış var

2007’nin Kurban Bayramı’nda 101 bin 707 kurban bağışı alan derneğe bu yıl yaklaşık 25 bin kurban bağışı geldi. 25 bin kişi, 220 YTL bağışlayarak kurbanının vekaletle Deniz Feneri Derneği’ne kestirdi. Bu sene kurban bayramında rekor bağış 171 bin 855 adet kurbanla Mehmetçik Vakfı’na yapıldı. Vakıf 250 YTL kurban bedelinden yapılan bağışlarla 42 milyon 963 bin 750 YTL topladı. Çoğu derneğe yapılan bağışlarda azalma görülürken, Kızılay ve Can Suyu

Derneği’ne bağışlarda artış meydana geldi.

KİM NE KADAR TOPLADI?

Deniz Feneri

2008 25 bin

2007 101 bin 707

Mehmetçik Vakfı

2008 171 bin 855

2007 181 bin 550

2006 105 bin

Kızılay

2008 28 bin

2007 25 bin

2006 14 bin

THK

2008 4 bin 100

2007 4 bin 835

2006 7 bin 985

Can Suyu Derneği

2008 20 bin adet

2007 13 bin adet

2006 13 bin adet

sezi
16-12-2008, 14:10
Vergi,fitre,zekat hakında söylenenlere katılıyorum.Herkesin vergisini tam olarak vermesi bir yana toplanan vergiler de doğru kullanılmıyor ki!Birileri sürekli bu ülkeden bir şeyler götürme,hortumlama,kendi çıkarları için kullanma çabasında.
Gerçekten sürekli fakirleştirilmekte olan bir ülke olarak o kadar çok yardıma muhtaç insan var ki!Oturduğumuz çevreyi çok iyi tanımayınca tanıyanlardan yardım istiyoruz.Kurumlardan çok; bildiğimiz kimselere vermeyi tercih ederim.Kurumlar hakkında o kadar çok haber ve söylenti dolaşıyor ki insan güvenemiyor.Bana göre hayır yapılacaksa en kolayı (daha önce de yazmıştım) okullarda sınıf öğretmenlerinden yardım istemektir ve bu yolu kullanıyorum.
Allah hepimizin kestiği kurbanları,yaptığı hayırları kabul etsin.

SALESMAN
05-01-2009, 11:49
ben en alt seçeneği işaretledim ama aslında başarılı bir devlette bağış diye bir ihtiyaç olmamalı diye düşünüyorum.

özellikle şehitler için devlet tarafından yapılan yada yapılmayan herşeye son derece öfkeliyim.

örnek olarak bu ülke için şehit olmuş adamın çocuğunun en iyi okullarda okutulamamasını anlayamıyorum .

hele tek oğlunu şehit vermiş adamdan, yada kocası şehit olmuş kadından daha hala devletin gelip vergi alması konusunda maliye bakanına kafa atmak istiyorum ,
yahu bu insanlardan ülkeye olan borçlarını ödemek için bir de vergi mi istiyrosunuz?? delimisiniz siz !!

adam vatana borcunu canıyla ödemiş daha hala geride kalan karısından anasından babasından gelir vergisimi alıyorsunuz..
neyse sinirlendim gene..

Bu kadar basit işte bu işler , insanların adalet duygusunu zedelememek için 2 dakikada becerilecek atılımlar bunlar .. devamını bekliyoruz.. özellikle şehitlerin en az 1 aile uyesinin mali sistemden muaf olması konusunda ..

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=915473&Date=05.01.2009&CategoryID=77

Şehit ailesine askerlik yok
Askerlik Kanunu değiştiriliyor. Terörle mücadelede şehit olanların bütün kardeşleri askerlikten muaf olabilecek. Terör olayı dışındaki şehitlerin ise kardeşlerinden biri bundan yararlanacak

Şehit evlerine ikinci kez aynı ateş düşmesini önleyecek önemli bir adım atılıyor. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, 1984'ten bu yana teröre 6 bin 482 şehit veren Türkiye'de şehit ailelerinin yüreklerini az da olsa rahatlatacak bir yasa değişikliği hazırlanıyor. Ak Parti grubunun onayı ile TBMM Başkanlığı'na sunulan ve önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen teklif kapsamında, terörle mücadelede şehit düşenlerin kardeşleri askere alınmayacak. Terörle mücadele dışında şehit düşenlerin ise sadece bir kardeşi askerlikten muaf olacak. Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı imzalı teklif, "Askerlik, TSK Personel, Harita Genel Komutanlığı, Uzman Jandarma" kanunlarında değişiklik yapıyor. Teklifte en önemli düzenlemeyi ise şehit kardeşleri için askerlik muafiyeti oluşturuyor. Buna göre, Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki olaylarda şehit düşenlerin aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı istekli olmadıkça silahaltına alınmayacak. Silahaltında olanlar ise hemen terhis edilecek. Terörle mücadele dışında şehit veya malul olanların ise bu hak kardeşlerinden herhangi birine uygulanabilecek. Teklifin gerekçesinde, bu düzenlemelerin Türk halkı ile TSK arasında var olan güçlü bağların daha da güçlenmesine ve yükümlü personel ile ailelerinin moral motivasyonuna olumlu katkısı olacağı ifade edildi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

TERÖRLE MÜCADELE HALİ : Şehidin 9 erkek kardeşi bile olsa hepsi askerlikten muaf tutulacak. Askere gitmek, kendi isteklerine bağlı olacak. Yani rızalarıyla askere alınabilecekler. Halen şehidin sadece kendisinden sonra gelen bir kardeşi için askerlik muafiyeti tanınıyor. İki kardeşe aynı anda terör bölgesinde askerlik yaptırılmıyor. Biri terör bölgesinde ise diğeri batı illerine gönderiliyor.

ŞEHİT VE MALULLER: Terör dışındaki şehit veya malulların kardeşlerinden herhangi biri askerlikten muaf tutulacak. Şu anda şehidin sadece kendisinden sonra gelen kardeşi askere gitmeyebiliyor. O askere gitmek isterse bu hak diğerine uygulanmıyor.