PDA

View Full Version : Cape Town- South Africa

HKAYIKCI
17-12-2008, 14:38
Camps Bay' ın uzaktan görünüşü ...
Cape Town'un kayalık olmayan ve okyanusa girmeye müsait en uzun kumsalı ...

HKAYIKCI
17-12-2008, 14:44
Camps Bay...

kelaynak
17-12-2008, 14:46
Century city shopping mall alışveriş merkezi çok hoş gözüküyor..
Gayet planlı hoş bir şehir görünümünde...
:)

HKAYIKCI
17-12-2008, 14:49
Clifton ...
dev dalgaların kıyıya vurduğu Atlantic Ocean manzaralı evler ..

kelaynak
17-12-2008, 14:50
Century city shopping mall alışveriş merkezi çok hoş gözüküyor..
Gayet planlı hoş bir şehir görünümünde...
:)
.............

HKAYIKCI
17-12-2008, 14:51
Clifton ...

HKAYIKCI
17-12-2008, 14:59
Sea Point ...

HKAYIKCI
17-12-2008, 15:10
Sea Point ..

balaban
17-12-2008, 15:12
Hiç göndermeyeceksin sanmıştım:) Güney Afrika'yı merak ediyordum. Paylaşım için teşekkür ederim.

pinky
17-12-2008, 15:54
Çok güzel yerler, merakla bekliyoruz.

HKAYIKCI
17-12-2008, 16:43
Waterfront ...

sezi
17-12-2008, 16:48
Yeni güzel yerler mi tanıyoruz?Haydi kolay gelsin.Ellerinize sağlık.

HKAYIKCI
17-12-2008, 16:55
waterfront ..

HKAYIKCI
17-12-2008, 17:06
waterfront ...

HKAYIKCI
17-12-2008, 17:50
waterfront

HKAYIKCI
17-12-2008, 17:56
waterfront da sabah ..

HKAYIKCI
17-12-2008, 18:03
Seafood & crustacean platter

kentuf
17-12-2008, 18:43
Kaplanlarla safari kısımları vardır umarım.bu arada hoşgeldin .:)

HKAYIKCI
18-12-2008, 10:12
Hoşbulduk Dostlarım ...
Fırsat buldukça ara ara resimleri koyup güney afrika izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım ...

kentuf bu aslan da sana ...

pinky
18-12-2008, 10:40
Kaplanlarla safari kısımları vardır umarım.bu arada hoşgeldin .:)
Kaplanlar Afrikada ancak Hayvanat bahçelerinde bulunur sevgili kentuf. :)

HKAYIKCI
18-12-2008, 19:33
Sevgili Kentuf,
Pinky doğru söylüyor burda kaplanı ancak hayvanat bahçesinde görebilirsin; kaplan yeterince yırtıcı sınıfına girmiyor çünkü :-))

Güney Afrikada safari yapmak gerçekten büyük bir olay/cesaret işi ; çünkü etrafda canlı ve tehlike saçan, yırtıcı hayvanları görmek mümkün ...

Safari sırasında bir insanı canlı canlı midesine indiren aslan hikayesi heryerde anlatılıyor ... bu safari işi bu derece tehlikeli yani ..

kaplan dedin de minik bir not yazayım ... güney afrikada safari deyince "big five" diye avcılar tarafından geliştirilen bir tanımlama mevcut, beş büyük hayvanı temsil ediyor bu terim;

En güçlü ve korkusuz hayvan, kral olarak tanınan arslan, karada yaşayan en büyük canlı olan Afrika fili, sessiz, utangaç, kendi başına yaşayan ve avladığı kendinden üç kat daha ağır hayvanları ağaç tepelerine taşıyabilecek güçteki leopar, tüm zorlu koşullara rağmen çağlar öncesinden günümüze gelmeyi başarabilmiş, boynuzları için çok büyük paralar ödenen siyah gergedan ve hiç bir tehlikeden korkmayıp arslanlara bile kafa tutabilen güçlü Afrika buffalosunu kapsamakta...

Bu beş hayvanın seçiminde beyaz avcıların seçim kriterleri ve özellikle avlanmalarının çok oldukça zor oluşu etkin olmuş ...

HKAYIKCI
18-12-2008, 19:58
Table Mountain'den şehrin görünüşü

HKAYIKCI
18-12-2008, 20:02
Table Mountain ..

Yüzeyinin masa gibi düz olması nedeniyle Masa Dağı adını almış ..

HKAYIKCI
18-12-2008, 20:12
Table Mountain

freesky
18-12-2008, 20:13
Sn Kayikci,

Bu guzel paylasim icin tesekkur ederiz. Demek ki dunyada Istanbul kadar guzel baska yerler de varmis. Ben yine de cim, kum, toprak, vadeli, vadesiz, nikkeyli-mikkeyli, dowlu, vs tum pistlerde Istanbul'u tek gecsem de, diger guzellikleri de gormek hos olsa gerek. Sizin resimleriniz de bizim icin tesvik edici bir etken oldu, sagolun. :)

Musadeniz olursa finans piyasalari ile ilgili bir sorum olacakti size, bu alemde cok meshur oldugunuzu duydum. acaba su an elimdeki 100'er lot ihlas, dardanel, maktk, iheva ve nethol leri kac yil tutarsam, bu guzelim mekanlara ailecek seyahat edebilecek getiriyi elde edebilirim? Soru biraz da matematik ve istatistik, hatta astrolojik ilmini de kapsadi ama, sizin tahminleriniz bizler icin onemli. :he:

Tekrar tesekkur ederim. Slm ile...

freesky

Sevgili Kentuf,
Pinky doğru söylüyor burda kaplanı ancak hayvanat bahçesinde görebilirsin; kaplan yeterince yırtıcı sınıfına girmiyor çünkü :-))

Güney Afrikada safari yapmak gerçekten büyük bir olay/cesaret işi ; çünkü etrafda canlı ve tehlike saçan, yırtıcı hayvanları görmek mümkün ...

Safari sırasında bir insanı canlı canlı midesine indiren aslan hikayesi heryerde anlatılıyor ... bu safari işi bu derece tehlikeli yani ..

kaplan dedin de minik bir not yazayım ... güney afrikada safari deyince "big five" diye avcılar tarafından geliştirilen bir tanımlama mevcut, beş büyük hayvanı temsil ediyor bu terim;

En güçlü ve korkusuz hayvan, kral olarak tanınan arslan, karada yaşayan en büyük canlı olan Afrika fili, sessiz, utangaç, kendi başına yaşayan ve avladığı kendinden üç kat daha ağır hayvanları ağaç tepelerine taşıyabilecek güçteki leopar, tüm zorlu koşullara rağmen çağlar öncesinden günümüze gelmeyi başarabilmiş, boynuzları için çok büyük paralar ödenen siyah gergedan ve hiç bir tehlikeden korkmayıp arslanlara bile kafa tutabilen güçlü Afrika buffalosunu kapsamakta...

Bu beş hayvanın seçiminde beyaz avcıların seçim kriterleri ve özellikle avlanmalarının çok oldukça zor oluşu etkin olmuş ...

Erasure
18-12-2008, 20:41
Güzel mekanlar ve hoş fotoğraflar çekmişsiniz. Merak ettiğim yerlerden, belki birgün
gezebilme fırsatımız olur. Umarım bolca kare almışsınızdır. Ufak bir bilgi ile mesajımı
bitireyim, fotoğraflarınızı imageshack vs resim host siteleri üzerinden gönderirseniz
hisse.net'teki kotanızı doldurmazsınız, bir süre sonra size ayrılan kota dolacaktır.
Yeni karelerinizi ilgi ile izleyeceğiz. İyi akşamlar dilerim...

HKAYIKCI
18-12-2008, 22:53
Sevgili freesky,
Çok iyi biliyosun ki bu kağıtlar benim en sevmedim -spekülatif türden- kağıtlar ...
(benim kağıtlarım imkb10 kağıtları :-) )
Bu nedenle elindeki kağıtları sen değil torunların tutsa bunlarla ailecek seyahat zor maalesef...

Yalnız Cape Town ile ilgili çok önemli bir güzellik var ... Neredeyse dünyayı gezdim hayatımda bu kadar yeme içme ve yaşamanın ucuz olduğu bir yere rastlamadım..Hele balık ve özellikle kabuklu deniz ürünleri fiyatları ucuz değil neredeyse bedava ...ist da balık yemek için ödediğimiz fahiş fiyatları düşününce kusana kadar yediğimi söyleyebilirim... Öyleki tatilin bana faturası 8 kilo olmuş ...

Sevruga, Cape Town un en pahallı restaurantı ...Burda bile 4 kişinin rahatlıkla doyabileceği
dev bir tabakda ıstakozlar, jumbo karidesler, kalamar ve balığın olduğu bir yemeği Rand 999 ($ 99) yiyebiliyorsunuz ...böyle birşeyi ist da bi de bu kadar kaliteli biryerde ancak birkaç bin ytl ye zor yersiniz... yani özetle yeme içme ucuz değil bedava !!!

bakmak isterseniz web sitesinde menü fiyatları mevcut ...(dolar kuru için 10 bölüyosunuz)
http://www.sevruga.co.za/#/menu

güney africa veya cape town civarı şarap bağları ile de ünlü ... hele şarap fiyatlarını görseniz insanın dudağı uçuklar..birkaç yıllık şarabı 5 YTL ye içebiliyosunuz; burda marketten 50-60 YTL ye aldıklarınızı

son model arabaları günlük $ 40-50 kiralamak mümkün ... tek sorun soldan trafik

özetle insan 1500-2000 YTL ye Cape Town da krallar gibi yaşayabilir...
ben şimdiden yaşlılığımı Cape Town da geçirme hayalleri kuruyorum

MIHNANA
18-12-2008, 22:58
Sn.HKAYIKCI
Güzel resimler için teşekkürler. Devamını merakla bekliyorum.:)

HKAYIKCI
24-12-2008, 13:56
Cape Point ...

Ümit Burnu Güney Afrikanın güneydeki en uç noktası ...

SALESMAN
24-12-2008, 14:22
waterfront da sabah ..

süper çekmişsin..

makine nedir?

HKAYIKCI
24-12-2008, 14:28
Cape Point ...

HKAYIKCI
24-12-2008, 14:37
scarborough

HKAYIKCI
24-12-2008, 14:43
Cape Point ..Doğal bir park birçok değişik hayvanı görmek mümkün ..
Anneleriyle dolaşan bir grup yavru deve kuşu gibi..

HKAYIKCI
24-12-2008, 14:49
yavru babunlar gibi ..

HKAYIKCI
24-12-2008, 14:56
kucağında yavrusuyla anne babun

HKAYIKCI
24-12-2008, 15:15
o uzun cubuk şeklindeki şey ..bir tür yosun ...
okyanusunda karaya yakın noktalarda dibe doğru uzanan kütleler işte bu yosunlar ..

HKAYIKCI
24-12-2008, 15:19
süper çekmişsin..

makine nedir?

Pentax Optio...
Minik fakat süper bir alettir ..(boyundan büyük güzellikte resimler çekiyor:-)

HKAYIKCI
24-12-2008, 15:54
Boulders Bay... ve ..African Penguin' ler ...

Penguenlerle denize gireceğiz beklentisinde olan ben için afrikada tek hayal kırıklığı burasıydı ...

Şu minik tavuk kadar minik şeyler meğer african penguenmiş :-((

tdogan
24-12-2008, 17:34
Süper bu fotolar sevgili HKAYIKCI... ellerine sağlık...

bikmisbroker
27-12-2008, 04:17
Sevgili HKAYIKCI,
Paylastigin resimler bizler icin birer mucevher degerinde.
Hele 2 satir da olsa not eklemen, herseye deger.
Ellerine saglik.

(Not;Bu gezi ile ilgili harika resimlerinden emailime link atman sayesinde haberim oldu.Cok Cok tesekkur ederim) :)

hoca57
22-04-2009, 19:08
Sayın HKAYIKCI, Afrika'nın bize en uzak noktasından çektiğiniz bu nefis Resimler ve açıklamaları için çok teşekkürler,elinize sağlık... Oraların yemek-içmek yönünden çok ucuz olduğunu belirtmeniz ya da Ülkemizde yaşamın oralara göre ne kadar pahalı olduğunu teyit etmeniz karşısında insan üzülüyor ama tabii ki şaşırmıyorz... İnşallah bizlere de bu güzel yerleri görmek fırsatı-olanağı doğar diyelim.. Selam ve sevgiler.

warworn
31-05-2009, 17:54
gidip görmek istedigim yerlerden birisi tşk paylaşım için.............

JoNaThAn
31-05-2009, 18:27
Ben bayılırım penguenlere.. Çok bumbum duruyorlar:) Hem de bunlar daha ufak tefek, biçimsiz şeyler.. Bayıldım..

Teşekkürler sevgili HKAYIKCI dostum..

pinky
27-07-2009, 22:23
Yalnız Cape Town ile ilgili çok önemli bir güzellik var ... Neredeyse dünyayı gezdim hayatımda bu kadar yeme içme ve yaşamanın ucuz olduğu bir yere rastlamadım..Hele balık ve özellikle kabuklu deniz ürünleri fiyatları ucuz değil neredeyse bedava ...ist da balık yemek için ödediğimiz fahiş fiyatları düşününce kusana kadar yediğimi söyleyebilirim... Öyleki tatilin bana faturası 8 kilo olmuş ...

Sevruga, Cape Town un en pahallı restaurantı ...Burda bile 4 kişinin rahatlıkla doyabileceği
dev bir tabakda ıstakozlar, jumbo karidesler, kalamar ve balığın olduğu bir yemeği Rand 999 ($ 99) yiyebiliyorsunuz ...böyle birşeyi ist da bi de bu kadar kaliteli biryerde ancak birkaç bin ytl ye zor yersiniz... yani özetle yeme içme ucuz değil bedava !!!

Bugün gene hayranı olduğum Cape Town görüntülerini büyük bir zevkle taradım.

Daha önce dikkatimi çekmediği için bu yazıya takıldım. Zira lokantalar benim ilgi alanım dışındadır. Ancak Cape Town'da ismini hatırlayamadığım bir Türk lokantası var. Hem de ne lokanta, tam 85 kişi çalışıyormuş. Bir gün kısmet olur da Güney Afrikaya gidersem mutlaka bu lokantaya uğramak isterim.

Sakın bu Sevruga benim bahsettiğim sahibi ve işletmecisi Türk olan lokanta olmasın?

Tekrar teşekkürler Sn. HKAYIKCI

HKAYIKCI
13-09-2009, 13:49
http://tr.fgulen.com/content/view/10024/12/

F. Gülenin ağzından Güney Afrika ..

Sevgili Pinky senin bahsettiğin restaurant sahibi Murat Yılmaz restaurant da "Greek Fisherman'' olabilir..

Bu arada Sevruga çok ünlü bir zincir restaurant ... Sahibi Türk değil

pinky
13-09-2009, 15:33
Fetullah Gülen'i görünce okumaktan vazgeçtim.:grrr: