PDA

View Full Version : Spk Sorusu?

caylak_86
13-01-2009, 13:58
Bir şirket vadesi bir hafta içinde dolacak bir
krediyi yenilemek durumundadır ve faizlerin
yükseleceği endişesini taşımaktadır.
Şirketin, krediyi aynı maliyetle yenilemek
için izlemesi gereken strateji ne olmalıdır?
A) Spot oranlardan borç vermeli ve vadeli işlem
sözleşmesinde kısa pozisyon almalıdır.
B) Spot oranlardan borç vermeli ve vadeli işlem
sözleşmesinde uzun pozisyon almalıdır.
C) Vadeli işlem borsasında faiz sözleşmesi
almalıdır.
D) Spot oranlardan bir haftalık kredi
kullanarak, vadeli kontratta uzun pozisyon
almalıdır.
E) Vadeli işlem borsasında faiz sözleşmesi
satmalıdır.

Yukarıdaki sorunun cevabı ne olmalıdır. Bu yakında spk türevsınavına gireceğim. Bu tarz soruları hep ters yapıyorum.Mantığını mı anlamamışım. Eğer ben faiz vadeli sözleşme alacaksam bunun sebebi , faizlerin yükseleceği endişesi taşımam değil midir?
Konunun yeri burasıdır inş. Cevap veren olursa çok memnun olurum.Çok basit olabilir ama ya ben tamamen ters öğrenmişim yada spk cevapları yanlış vermiş. Bu arada bu soru 2007 yılı türev lisanslama sınavı sorusudur.Şimideden teşekkürler

randomwalker
13-01-2009, 21:37
yaklaşık 7 saattir sorunuza cevap gelmemiş olması ilginç...
işleme basitçe şu anafikir'le bakabiliriz;
faiz yada borç verme işlemleri; mal işlemlerinin tersine değerlenme beklentisiyle satım yada değersizleşme beklentisiyle alım olarak temellendirilebilir....
yani, borç veren olarak , ilerde daha yukardan bir faiz oranıyla verme beklentisi varsa mevcudu satar; daha aşağıdan verme beklentisi varsa ise mevcudu alırsınız(mevcut oranla borç verirsiniz).....

caylak_86
13-01-2009, 22:50
sağol, ya çok kolay soruydu yada çok çok ağır ondan cevap gelmedi sanırım. Son dediğini anlamadım ama şimdilik ezber bana yeter. Normal malların tersi olarak çalışır demen şimdilik yetti ama hala mantığını anlamadım.Cevap için teşekkürler