PDA

View Full Version : Vob nedir?

sirwolf
22-01-2009, 12:01
Merhabalar

Burda tam olarak detaylarıyla vob u anlatabilecek arkadaşlardan yazı bekliyorum. Hatta bu şekilde bir konuyu mod lar sabitlerse çok iyi olur benim gibi araştıranlar için.

saraylı
22-01-2009, 12:38
Kazansanız da ,kaybetseniz de her halukarda tehlikeli bişey...:D:D

XTRADERX
22-01-2009, 12:42
adrenalin, sabır, cesaret ve yön tayini.............

hayırlı olsun bos zamanımda bırseyler karalarım.

MAKİNİST
22-01-2009, 12:50
VOB: Tabii benim kıt aklıma göre...İMKB iyice sığlaştı...Küçük yatırımcı kalmadı...Büyük para nereden ekmek yiyecek?Buna bir çare bulmalı...Ne yapmalı...Yeni bir oyun alanı açmalı...İşte bu yeni alan burası...:he: Hayırlı olsun...

Bear_Bull
22-01-2009, 19:29
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın Yatırımcılara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Yatırımcılara hemen teslim (spot) piyasada mevcut veya gelecekte oluşabilecek fiyat risklerinden korunma (hedging) fırsatını sağlar.
Vadeli İşlem ve Opsiyon borsasında oluşan işlem gören değişik vadelerdeki sözleşmelerin fiyat bilgileri, yatırımcıların o mal veya finansal ürünün ileride oluşacak fiyatları hakkında daha sağlıklı tahminler yapmasını sağlar.
VOB tarafından piyasaya sunulan sözleşmeler alternatif yatırım araçları olarak portföy yöneticilerine portföylerini çeşitlendirme imkanı sunar ve riskin etkin şekilde yönetilmesine katkıda bulunur.
Vadeli işlem borsaları genel olarak spot piyasaların likiditenin artmasını sağlar.
Vadeli İşlem Sözleşmesinde Uzun (Long) ve Kısa (Short) Ne Demektir?

Her vadeli işlem sözleşmesinde uzun ve kısa olmak üzere iki taraf vardır.
Vadeli işlem sözleşmesinde uzun taraf dayanak malı teslim alma hak ve yükümlülüğüne sahip olan, kısa taraf ise bunu teslim etmekle yükümlü olan taraftır.
Türev Araçları Hangi Amaçlarla Kullanabilirim?

Türev araçları korunma, spekülasyon ve arbitraj amacıyla alıp satabilirsiniz.
Korunma amaçlı işlemler, mevcut veya gelecekte oluşabilecek risklerin Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'ndaki sözleşmelerin kullanılarak azaltılması veya giderilmesidir.
Spekülasyon (diğer adıyla yatırım) amaçlı işlemlerde, yatırımcı sözleşmeleri fiyat hareketlerinden kar elde etmek amacıyla risk almak suretiyle alıp satar.
Arbitraj işlemleri, her hangi bir risk alınmaksızın, fiyat veya faiz hadlerinde oluşan dengesizliklerden faydalanmak suretiyle farklı sözleşmelerin ve işlemlerin eşanlı olarak yapılması suretiyle her türlü şartta belirli bir karın garanti edildiği işlemlerdir.
Türev Araçlar Nelerdir?

Değeri başka bir finansal varlığın veya malın değerine doğrudan bağlı olan finansal araçlar türev araç olarak adlandırılmaktadır. Türev araçlar, dayanak varlığın sahipliğinin el değiştirmesine gerek olmaksızın, bu varlıkla ilgili hak ve yükümlülüklerin ticaretine imkan sağlar. Türev araçlar, riskten korunma veya getirisi değişken (örneğin değişken faizli tahvil) olan araçların getirisi sabit olan araçlarla (örneğin sabit faizli tahvil) değiştirilmesi amacıyla kullanılabilir. Vadeli işlem (futures) ve opsiyon (options) sözleşmeleri türev araçlar arasındadır. Bunun yanında, forward ve swap sözleşmeleri de türev araçlar içerisindedir.
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda Ne Alınıp Satılır?

Borsada, borsaya kote edilmiş türev araçlar alınıp satılır. Her türev araç borsaya kote edilmez. Bir türev aracın borsada kote edilebilmesi, Sermaye Piyasası Kurulu’nun iznini de içeren uzun bir hazırlık süresini gerektirir. Bir türev aracın borsaya kote edilebilmesi için, diğer şartların yanında, dayanak varlığının aktif bir hemen teslim piyasasının (spot piyasa) olması gereklidir.
VOB'da şu anda döviz,endeks,faiz ve emtia kontratları işlem görüyor. Döviz kontratlarında YTL/dolar ve YTL/euro ; endeks kontratlarında İMKB 30 ve İMKB 100 ; faiz kontratlarında 91 ve 365 günlük DİBS ; emtia kontratlarında ise buğday ve pamuk kontratları işlem görüyor.

Kaynak (http://www.gedik.com/VadeliIslemler/vobHizmetler.aspx)>> tan alıntıdır.

bayay
22-01-2009, 19:42
okada çok topik varki bu soruya cevap verecek. yani ne gereği vardı yeni bir topiğe.

Trade Shark
23-01-2009, 12:39
vobda enstrüman sayısı çoğaldıkça ilgi çekeceğe benziyor....

ABD de 100-120 sene önce takır takır kullanılan sistem ..

Bizim için devridaim makinası...çok bulaşan çok yanar kanımca...trendi yakalamak ve vadeli 1hafta-1ay arası pozisyon açılması güzel olan hedge aracı....

hanay
26-01-2009, 22:48
arkadaşlar merhaba vob da işlem gören sözleşmeler arasında sizce en aktif olan al sat yapılarak kar edilebilme yada zarar edilebilme oranı en fazla olan hangi sözleşmedir...
kısacası işlem yoğunluğu en fazla olan ve risk alabileceğimiz senet...
kazanç yada zarar olarak soruyorum...
genelde vobda yatırımcılar hangi senette işlem yaparlar...
ben dolar senetlerinde yatırım yapmak isterim ama aktif bir senet değilse başına geçip beklemekte istemem...sürekli işlem gören her an kazandıracak yada doğal olarak kaybettirecek senet...

Trade Shark
27-01-2009, 19:11
arkadaşlar merhaba vob da işlem gören sözleşmeler arasında sizce en aktif olan al sat yapılarak kar edilebilme yada zarar edilebilme oranı en fazla olan hangi sözleşmedir...
kısacası işlem yoğunluğu en fazla olan ve risk alabileceğimiz senet...
kazanç yada zarar olarak soruyorum...
genelde vobda yatırımcılar hangi senette işlem yaparlar...
ben dolar senetlerinde yatırım yapmak isterim ama aktif bir senet değilse başına geçip beklemekte istemem...sürekli işlem gören her an kazandıracak yada doğal olarak kaybettirecek senet...

en çok işlemler en yakın vadedeki imkb30 ve dolar kontratlarında gerçekleşir.Likidite en üst seviyede diyebiliriz..Bir nevi Bluechips..:super:

sk166
28-01-2009, 13:03
il vob islemimi yapmis bulunmaktayim :)

teminat 500 TL

ek teminat 100 TL

34.100 satis (short)

33.900 kapama.

kar / 20 TL

komisyon dusunce 12.Xx

ornek olması acisindan koydum.

çaylak_ankara
06-02-2009, 21:36
mesela borsada X şirketinin hisse senedini alırken 3.40 dan al ve ya satarken 3.50 ye sat gibi emirlerimiz veriyoruz..vob ta işlem yaparken vob 30 endeksi alacagız diyelim 34,20 den mi al deyip kendimiz belirliyoruz? satış içinde aynı mı ? cevap veren olursa sevinirim..
bol kazanç herkese..

CEMIX
07-02-2009, 10:17
Arkadaslar vob da aracı kurum oranlarınız nedır. Vob da kendımı sankı aracı kurum ıcın calısıyomus gıbı hıssedıyorum verdıgım komısyonun haddı hesabı yok. Sızlerde durum nedır.

karahisarlı
09-02-2009, 14:07
mesela borsada X şirketinin hisse senedini alırken 3.40 dan al ve ya satarken 3.50 ye sat gibi emirlerimiz veriyoruz..vob ta işlem yaparken vob 30 endeksi alacagız diyelim 34,20 den mi al deyip kendimiz belirliyoruz? satış içinde aynı mı ? cevap veren olursa sevinirim..
bol kazanç herkese..
Evet katılıyorum hiç bulaşmamış arkadaşlara yol göstermek açısından yapılan işlemlerle açıklama yapan arkadaşları bekliyoruz bu konuda fransız olanlar adına :)örneğin 1000 ytl baz alınıp yapılan işlem kar veya zarar komisyon gibi açıklamaların sonra cıss yanarsın gibi işlemlerin bir iki örnek işlemle anlatılmasının , biz fransızlara daha yol gösterici olacağını sanıyorum yoksa genel vob tarifi veya açıklamaları benim gibi bu işe bulaşmamış arkadaşların da mutlaka okuduğunu sanıyorum ...
yardımcı olacak arkadaşlara trink peşinen :he:teşekkür ediyorum