PDA

View Full Version : Mobil Vob + Borsa

bayay
23-01-2009, 23:38
Borsaya meraklı olupta , iş ve diğer başka nedenlerle ekran izleyemeyen bir çok insan vardır. Bunlardan biri de benim. Bu durum bana çeşitli çözüm yolları arayışına itti. Bu konuda en iyi çözüm mobil imkanları kullanmak olacagı kanaatine vardım.

Uzun süren araştırmalarım sonunda kendim sürekli takip ettigim mobil site arşivi oluşturdum . Ayrıca bu konuda hizmet sunan tüm imkanları araştırdım . Hangi aracı kurum, hangi veri yayıncısı hangi hizmeti sunmaktadır hemen hemen hepsini taradım . Bütün bildiklerimi paylaşmak istedim.

bayay
23-01-2009, 23:47
Mobil Vob dan başlayalım .

Vob fiyatlarını gprs üzerinden takip etmek için malesef imkanlarımız kısıtlıdır. Ama bize yardımcı olan bir kaç site vardır. Bunlar :

wap.ataonline.com ( en çok bilineni , bu siteye mobil olarak girilince en aktif sözleşmeler rakip edilebiliyor. Ama şöyle bir handikabı var . Sabah seans açılınca fiyatlar hemen gelmiyor , yaklaşık 15 dakika kadar beklemek gerekiyor. Ama hesapınız varsa hesabınıza girerek ilk dakikadan itibaren fiyatları izleyebiliyorsunuz)

www.cepvob.com ( sankonun yeni çıkarmış oldugu yeni bir şey. sankoda hesabım oldugu merak için girdim, ilk öncelikle şifreleri girdikten sonra menüye ulaşıyorsunuz , sonra menüden bir butonu tıklayınca size geri dışarı atıyor. her denememde öyle oldu. hesabımı uzun zamandır kullanmadıgım için atıyor diye düşündüm. Ama kullanmış işlem yapmış biri varsa bize anlatabilir)

bu iki site mobil alemde vob işleminizi yapabileceginiz tek alternatifler. Mesela ben bir çok işlemimi artık wap üzerinden yapıyorum.

asi
23-01-2009, 23:48
siteleri alabilirmiyiz

bayay
23-01-2009, 23:51
Birde veri yayını yapan firmalar aracılığı ile vob fiyatlarını izleyebiliyorsunuz. Ama bunlar 15 dk. geçikmeli . Tabiki ücretli . hiç birini kullanmadıgım için ayrıntısını bilmiyorum. grafik imkanı felan varmı bilmiyorum. ayrıntılı içerigi sitelerinde var. Kullanan arkadaşlar varsa blgilendirebilir.

Veri yayıncıları

matris
plato data
ibs

bayay
23-01-2009, 23:53
Birde mobil hizmetler veren aracı kurumlardan bahsedeyim.
Bildiklerimi yazıyorum

ataonline
sanko
soymen
ziraat yatırım
yapıkredi yatırım
şeker yatırım
global menkul
aklıma gelenler bunlar , ayrıntılı bilgiler sitelerinde var

bayay
24-01-2009, 00:06
Mobil Vob dan başlayalım .

Vob fiyatlarını gprs üzerinden takip etmek için malesef imkanlarımız kısıtlıdır. Ama bize yardımcı olan bir kaç site vardır. Bunlar :

wap.ataonline.com ( en çok bilineni , bu siteye mobil olarak girilince en aktif sözleşmeler rakip edilebiliyor. Ama şöyle bir handikabı var . Sabah seans açılınca fiyatlar hemen gelmiyor , yaklaşık 15 dakika kadar beklemek gerekiyor. Ama hesapınız varsa hesabınıza girerek ilk dakikadan itibaren fiyatları izleyebiliyorsunuz)

www.cepvob.com ( sankonun yeni çıkarmış oldugu yeni bir şey. sankoda hesabım oldugu merak için girdim, ilk öncelikle şifreleri girdikten sonra menüye ulaşıyorsunuz , sonra menüden bir butonu tıklayınca size geri dışarı atıyor. her denememde öyle oldu. hesabımı uzun zamandır kullanmadıgım için atıyor diye düşündüm. Ama kullanmış işlem yapmış biri varsa bize anlatabilir)

bu iki site mobil alemde vob işleminizi yapabileceginiz tek alternatifler. Mesela ben bir çok işlemimi artık wap üzerinden yapıyorum.

vob fiyatlarını incelemek için uzun araştırmalar sonucunda başka bir yöntem bulsum. hatta bu yöntem sayesinde kısıtlı bir imkanda olsa vob grafiklerii izleyebiliyorsunuz .

Bu yöntem için öncelikle elinizde kaliteli bir cep telefonu ( nokia n serisi ve e serisi olabilir) yada bir tane pda olması gerekir. ama wap 2.0 baglantı özelliği olan bir telefonda işinizi görür. özellikle html tarayıcı özelliği olan bir cep telefonu işinizi çok kolaylaştırır.

Yöntemi yazıyorum.
gprs üzerinden mobil tarayıcı sitelerine giriyorsunuz . 6-7 tane mobil tarayıcı sitesi buldum ama ben en çok bilinenleri yazayım
m.google.com
m.yahoo.com
m.live.com

bunlar sanal alemin aynı zamanda mobil alemin web tarayıcıları .

bizim yapacagımız iş bu sitelere baglanarak aynı bilgisayarımızdan bir siteye girmek gibi buradada aynı siteye girecegiz. ama sizin içn gerekli olanları yine ben tek tek gezdim.

Mobil arama motoruna vob , vob fiyatları diye girdim tarattım . gerekli olan 2-3 site var

bunlar
1. Deniz yatırım: ana sayfasında hem vob fiyatları hemde , vob grafikleri bulunmaktadır.
2. ataonline , yine bu sitede vob fiyatları ve grafikleri vardır.
3.vob.org.tr bu sitede is sadece fiyatlar vardır.
4.plato data burada ise sadece ise 15 dk. gecikmeli vob fiyatları vardır.

bayay
24-01-2009, 00:09
vob fiyatlarını incelemek için uzun araştırmalar sonucunda başka bir yöntem bulsum. hatta bu yöntem sayesinde kısıtlı bir imkanda olsa vob grafiklerii izleyebiliyorsunuz .

Bu yöntem için öncelikle elinizde kaliteli bir cep telefonu ( nokia n serisi ve e serisi olabilir) yada bir tane pda olması gerekir. ama wap 2.0 baglantı özelliği olan bir telefonda işinizi görür. özellikle html tarayıcı özelliği olan bir cep telefonu işinizi çok kolaylaştırır.

Yöntemi yazıyorum.
gprs üzerinden mobil tarayıcı sitelerine giriyorsunuz . 6-7 tane mobil tarayıcı sitesi buldum ama ben en çok bilinenleri yazayım
m.google.com
m.yahoo.com
m.live.com

bunlar sanal alemin aynı zamanda mobil alemin web tarayıcıları .

bizim yapacagımız iş bu sitelere baglanarak aynı bilgisayarımızdan bir siteye girmek gibi buradada aynı siteye girecegiz. ama sizin içn gerekli olanları yine ben tek tek gezdim.

Mobil arama motoruna vob , vob fiyatları diye girdim tarattım . gerekli olan 2-3 site var

bunlar
1. Deniz yatırım: ana sayfasında hem vob fiyatları hemde , vob grafikleri bulunmaktadır.
2. ataonline , yine bu sitede vob fiyatları ve grafikleri vardır.
3.vob.org.tr bu sitede is sadece fiyatlar vardır.
4.plato data burada ise sadece ise 15 dk. gecikmeli vob fiyatları vardır.

aslında bu kdar zahmete katlamaya gerek yok. kaliteli bir cep telefonu yada pda alarak içerisinde yüklü olan mobil wb tarayıcılar ile istediginiz şekilde internete girebilirsiniz. ama bizim ülkemizde 3g yaygınlaşmadıgı için biraz yavaş olmaktadır. bu belirtigimi ben bizzat denemedim , ama araştırmalarım sonucunda var oldugunu öğrendim.

avantgo
opera

gibi mobil web tarayıcılar artık çogu telefonda yüklü geliyor. egerki yüklü degilse sizler yüklyebiliyorsunuz.

bayay
24-01-2009, 00:13
Mobil Borsa + Hisse

Bunun için birkaç site biliyorum fazlasıyla işnizi görür

wap.foreks.com ( çok pratikdir )
wap.ataonline.com.tr ( seans yorumu bulabilirsiniz)
wap.tacirler.com.tr

bayay
24-01-2009, 00:19
Araştırmalarım sonucunda ülkemizde mobil sitelerin kısıtlı oldugunu bunun için yurt dışında ne gibi siteler varmış dedim ve tatamalarım sonucuda işe yarayanları arşivime ekledim.

stockcharts.com/avantgo ( bu sitede borsaların grafikleri var )
marketwatch.com
bloomberg.com/mobile ( ingilizce haberler , bir çok borsanın fiyatları var.)
yahoo.finans

bayay
24-01-2009, 00:22
Bunllarda ücretli mobil veri yayınları

http://www.matriksmobile.com/
http://www.platodata.com.tr/u_euromobile.asp
http://www2.ibsrt.com/i_gprs_kurulum.asp

bayay
24-01-2009, 00:27
Ayrıca

Ntv wap
cnn wap
zaman wap
finanstrend wap
mynet wap
gmail mobil
bilyoner wap

gibi sitelerde haber okumanıza yardımcı olur.

bayay
24-01-2009, 00:28
Wap bankacılıgı hizmeti olan bankalar

garanti bankası
iş bankası
yapıkredi bankası
halkbanksı
akbank

bayay
24-01-2009, 00:30
Arkadaşlar konuyla ilgili yaklaşık 1 yıllık deneyimlerimi ve bildiklerimi yazdım . Sizden ricam sizlerde konuyla ilgili bildiklerinizi paylaşmanız ve güzel bir arşiv oluşturmak dileğimdir.

Sabırsızlıkla 3g hizmetinin yaygınlaşmasını bekliyorum.

MALIX
24-01-2009, 04:03
Ben de baya dusunmustum nasil yapabilirim bunu pratik yollarla diye. Sonunda mini laptop almaya karar verdim, Subat ayinda cikacak olan Sony VAIO P serisi.

635 gr, 12cm x 24.5cm olculerinde [yazlik ceketimin ic-cebine sigiyor], 8-inch ekrani var. 3G destekli ve dahili GPS. Bence tam VOB icin. Fiyati 900 Euro'dan basliyor.

http://www.sonystyle.com/wcsstore/SonyStyleStorefrontAssetStore/img/vaioimage/static_images/lightbox_images/p_gallery5.jpg

meno
24-01-2009, 10:28
benim şöyle bir sorum olsun,
belki biraz topik konusunun dışına çıkmış olabilirim,
normalde laptop umda gördüğüm matriks ekranımı, cebimde daha rahatlıkla taşıyabileceğim bir aygıt üzerinde görmek istiyorum. bu konuda çok araştırma yaptım ama bir sonuca ulaşamadım. gelişmiş cep telefonları ve pda'lara matriks mobile yükleyebiliyorsunuz ki bu da kullandığımız matriks ekranıyla hiç ilgisi yok.
sonuç itibarı ile içine windows kurulu küçük bir cep bilgisayarına ihtiyaç var.
ya küçük boyutlu bir cep bilgisayarı bulmam gerekiyor, ya da matriks dışında başka bir veri ve grafik sağlayıcsı bulmalıyım ama pda lar üzerinde çalışabilsin.
fikri olan varsa yardımcı olursa memnun olurum.

bayay
24-01-2009, 11:44
benim şöyle bir sorum olsun,
belki biraz topik konusunun dışına çıkmış olabilirim,
normalde laptop umda gördüğüm matriks ekranımı, cebimde daha rahatlıkla taşıyabileceğim bir aygıt üzerinde görmek istiyorum. bu konuda çok araştırma yaptım ama bir sonuca ulaşamadım. gelişmiş cep telefonları ve pda'lara matriks mobile yükleyebiliyorsunuz ki bu da kullandığımız matriks ekranıyla hiç ilgisi yok.
sonuç itibarı ile içine windows kurulu küçük bir cep bilgisayarına ihtiyaç var.
ya küçük boyutlu bir cep bilgisayarı bulmam gerekiyor, ya da matriks dışında başka bir veri ve grafik sağlayıcsı bulmalıyım ama pda lar üzerinde çalışabilsin.
fikri olan varsa yardımcı olursa memnun olurum.

aslında herkesin aradıgı öyle bir şey.

bunun için yurt dışında nasıl yapılıyor ordan ögrenilebilir.

bayay
24-01-2009, 11:47
Ben de baya dusunmustum nasil yapabilirim bunu pratik yollarla diye. Sonunda mini laptop almaya karar verdim, Subat ayinda cikacak olan Sony VAIO P serisi.

635 gr, 12cm x 24.5cm olculerinde [yazlik ceketimin ic-cebine sigiyor], 8-inch ekrani var. 3G destekli ve dahili GPS. Bence tam VOB icin. Fiyati 900 Euro'dan basliyor.

http://www.sonystyle.com/wcsstore/SonyStyleStorefrontAssetStore/img/vaioimage/static_images/lightbox_images/p_gallery5.jpg

malesef bununla ilgili şöyle bir sorun var

batarya az gidiyor
wreless her yerde yok
wreles olan yerlerde baglantı zayıf .

benim araştırmalarım daha çok otobüste giderken , bilgisayar başında bulunmadıgım zamanlar , çarşıda vs piyasa takibi üzerine araştırmalarımı yogunlaştırdım.

SİRİUS
24-01-2009, 15:45
Özür dilerim silmek zorunda kaldım.

SİRİUS
24-01-2009, 15:47
Bende Nokia E90 cep telefonum var.Tacirlerin sayfasından veya Ziraat,ten rahatlıkla takip edebiliyorum.Tabiki yeterli değil ama genelde evde ekran başındayım.Dışarda olduğumda cepten piyasaları iyi kötü izleyebiliyorum.
Seyahat veya tatillerde laptop,umdan veya yine cepimden izliyorum.Bu arada
Turkcell,in aylık inernet aboneliği ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor.Ama bende 3G
olayını sabırsızlıkla bekliyorum. Mini bir cep televizyonuda destek olarak dışarıda olduğumda ihtiyacımı görüyor.:super:Yani donanım tam.

MALIX
25-01-2009, 00:09
malesef bununla ilgili şöyle bir sorun var

batarya az gidiyor
wreless her yerde yok
wreles olan yerlerde baglantı zayıf .

benim araştırmalarım daha çok otobüste giderken , bilgisayar başında bulunmadıgım zamanlar , çarşıda vs piyasa takibi üzerine araştırmalarımı yogunlaştırdım.

Bu netbook mobilite icin tasarlandigi icin digerlerine gore cok daha iyi baterisi, standart battery ile "up to 5", extended battery ile "up to 9 hours" dayaniyor, yani gelismis battery ile ortalama 6-7 saat gider hrealde.

Wireless degil, 3g almaniz lazim. Dahili 3g destegi var.

Sn.meno, bu gosterdigim netboko ceket ceplerine sigacak olculerde.

isolsun
26-04-2009, 23:14
tebim kobi tv yayınında vob rakamları online geliyor
bu cepte ne işe yarar ytam bilemiyorumda
birini işine yarar diye düşünüyorum
zira ben sadece vob için 6 ay matrikse para ödemiştim :cry:

herkeze selamlar

HaciDimitri
25-05-2009, 21:03
arkadaşlar bugün yeni bir cep telefonu aldım. sankoda cepvob diye bişey var. akşam üzeri birde baktım gayet güzel. bazan elektrik kesiliyor, veya acil iş çıkıyor oradan takip edilebilir. kısa süreliğine iş görür. sürekli oradan takip edilemez tabiki. yurt dışı spot piyasa falan takip etmek gerekiyor bilgisayar şart.

Efsane_
25-05-2009, 21:06
www.vobmobile.com domain satılıktır... ilgilenenler irtibata geçebilir...

Efsane_
25-05-2009, 21:13
aslında ben kendim bişeyler yapmaya çalışmıştım ama araya askerlik geldi ve tek başıma yetersizim...

vob u cepten takip etmek kesinlikle artık bir ihtiyaç sadece vob değil bütün imkb ve yurt dışı.. en azından rakamları...

yazılımcı arkadaşlar varsa bir proje yapabiliriz ....

ferhoman
25-05-2009, 21:21
ya arkadaşlar bu sankonun cevobu ne menem bi şeydir şifreyi giriyorum, hesabı açıyor ama emirler, teminatlar, sözleşmeler seçeneklerine tıklayınca, dışarı atıyor. işlem yaptırmıyor bir türlü.

neden böyle acaba bilen var mı??

bayay
25-05-2009, 21:28
ben 8 aydır vob işlemlerini wap üzerinden yapıyorum. çünkü iş nedeniyle internete girme imkanım yok. ataonline nın wap hizmetini kullanıyorum. ayrıca vob fiyatlarınında wap siteleri üzerinde takip edebiliyorum. ayrıca şartıı emir girme, virman eft yapma , hisse senedi alış gibi bir çok imkanları var.

Yakında 3g nin gelmesi ile bir tane dokunmatik pda alıp aynı pc de yapılan işlemleri pda üzerinde yapabilirim diye düşünüyorum.

mobil borsa konusunda çok kafa yordum çok araştırma yaptım . elimdeki imkanlara göre max imkanları kullanıyorum.

ferhoman
25-05-2009, 21:31
sayın BAYAY bu sankonun sitesi neden kullanılmıyor? sizde daha önce bahsetmişsiniz, cepvob işlem yaptırmadan dışarı atıyor.

bayay
25-05-2009, 21:34
sayın BAYAY bu sankonun sitesi neden kullanılmıyor? sizde daha önce bahsetmişsiniz, cepvob işlem yaptırmadan dışarı atıyor.

cepvoba merak edip daha önce girip baktım ilk başlarda bende sorun yaşamıştım. ama ne olduysa sonra kendiliginden girmeye başladı.

cepvobda fiyat izleme imkanı yok portföy izleme , vob işlemi yapma imkanı var.

biraz daha deneyin olur. olmazsa eger sankoyu arayın. şifreleri felan kontrol edin

ferhoman
25-05-2009, 21:36
teşekkür ederim

kentuf
25-05-2009, 21:37
SN bayay alınması gereken en iyi makine ne olmalıdır sizce bu cepten takipler için ?

kentuf
25-05-2009, 21:55
......................

kentuf
25-05-2009, 21:57
fena değilmiş hp nin makine.

kentuf
25-05-2009, 22:00
bu aşmışı .

BONO
25-05-2009, 22:05
ya arkadaşlar bu sankonun cevobu ne menem bi şeydir şifreyi giriyorum, hesabı açıyor ama emirler, teminatlar, sözleşmeler seçeneklerine tıklayınca, dışarı atıyor. işlem yaptırmıyor bir türlü.

neden böyle acaba bilen var mı??

Ben cepvobu kullanıyorum, hiç kesilmiyor ayrıca.
2 Telefonumda da denedim üstelik , destek isteyin bence sankodan

HaciDimitri
25-05-2009, 22:10
arkadaşlar sanko da vob fiyatları izlenebiliyor. ben akşam girdim baktım çokta şık olmuş. sonyericsson w910i aldım ben. vob için yeterli.

meno
12-06-2009, 15:48
burdan anladığım,
baştaki benim çözümsüz soruma geri dönmüş oluyoruz.
halihazırda kullandığımız matriks ekranını mobil cihazlarda görme şansımız yok, tekrarlamak istedim, belki alternatif çözümü olan olabilir diye.

trader38580
12-06-2009, 19:50
ben işi şöyle çözdüm. tüm gün matriks ekranı izleme imkanı olan 1-2 arkadaşla telefonla irtibatlaşıp fiyat ve grafiklerde merak ettiklerimi soruyorum. sonrada telefonla işlem yapıyorum. tel ise zaten ücretsiz

DALYANTR
13-06-2009, 00:07
Siz siz olun cepten finans işlemleri yapıyorsanız bluetooth u kapalı tutun ve telefonunuzu değiştirecekseniz sakın telefonu başkasına vemeyin satmayın.hafızasında tüm bilgiler kalıyormuş.gazetede okumuştum.imha edin en iyisi.
aklınızda bulunsun sizde araştırın.

kadirmo
07-07-2009, 13:06
Merhaba Kendime aşagıdaki gibi bir site yaptım.
VOB işlemlerini izlemek için

http://www.kadirmustafa.com/finans/wap.asp

kadirmo
08-07-2009, 13:04
Merhaba Kendime aşagıdaki gibi bir site yaptım.
VOB işlemlerini izlemek için

http://www.kadirmustafa.com/finans/wap.asp

Adresi hızlı yazacagım diye yanlış yazmısım...

http://www.kadirmustafa.com/wap/finans.asp

Adresinden 3 dakika geçikmeli cepten takip edebilirsiniz...

trader38580
18-07-2009, 22:13
bu 3g sayesinde laptopumuzdan internet bağlantısını daha ucuz sağlayabilecekmiyiz?
3g/EDGE USB stick ler sadece aldığımız oparatör ilemi çalışıyor? yoksa bu usb stick e istediğimiz sim cardı takabiliyozmu?
benim araştırmalarıma göre yaklaşık 150 doalra usb stick alabiliyoruz ve aylık 30 liraya 1GB kotalı internet kullanabiliyoz.
yada 12 aylık abonelik tahahhütü ile usb yi ücretsiz veriyolar.
benim sıkıntım bana 1 haftalığına lazım o yüzden abonelik tahhahütü işime gelmiyor.
daha geçiçi bi çözüm bulabilirmiyim bilmiyorum.
fikri olan arkadaşlardan özellikle usb yi başka operatörlerle kullanabiliyozmu konusunda cevap bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

iyiarama
07-10-2010, 21:02
iphone uygulaması olan aracı kurumlar hangileri acaba?

iyiarama
07-10-2010, 21:10
iphone uygulaması olan kurumlar hangileri acaba

mexmet
07-10-2010, 21:27
iphone uygulaması olan kurumlar hangileri acaba

Marix te var.

iyiarama
10-10-2010, 20:02
matriksmobile buldum tesekkürler.