PDA

View Full Version : Hipertansyon ve Tedavisi

drcz
13-02-2009, 20:30
Hipertansiyon sinsi ve sesizce ilerleyen genellikle tanı konulduğunda hedef organlarda hasar oluşturan bir hastalıktır. Tanı konulması diğer hastalıklara göre oldukca basit bir hastalıktır. Hipertansiyon tanısı dinlenmiş durumda iki defa arka arkaya ölçülmüş kan basıncını > 140/80 üzerinde olmasıdır. Bu değer şeker hastalığı, kalp hastalıkğı, böbrek hastalığı veya felç geçirmiş hastalarda 120/80 olarak alınır. Tedavi eşlik eden hastalıklara göre düzenlenir.

drcz
13-02-2009, 20:32
İlk önlem olarak yemeklerdeki tus alınımı azaltmak, hayvansal gıdalardan daha az yemek ve günlük düzenli spor yapmakdır.

pinky
14-02-2009, 00:44
Hipertansiyon tanısı dinlenmiş durumda iki defa arka arkaya ölçülmüş kan basıncını > 140/80 üzerinde olmasıdır.
Sn.drcz bahsettiginiz 140/80 değerini ortalama olarak ancak kullandığım tansiyon ilaçları ile tutturabilmekteyim. 78.5 yaşında bir erkeğin tansiyon ilaçı kullanmadan bu değerlerin altında kalması sizce mümkün müdür? Mümkünse nasıl lütfen açıklarmısınız. Teşekkürler

drcz
14-02-2009, 10:04
Sn.drcz bahsettiginiz 140/80 değerini ortalama olarak ancak kullandığım tansiyon ilaçları ile tutturabilmekteyim. 78.5 yaşında bir erkeğin tansiyon ilaçı kullanmadan bu değerlerin altında kalması sizce mümkün müdür? Mümkünse nasıl lütfen açıklarmısınız. Teşekkürler
İlaçlarla bu değeri yakalıyorsanız zaten ilaçsın tansiyonu kontrol etmek inkansız. Sadece ilaçlara yardımcı olabilirsiniz. Nasıl mı?
Obezseniz zayıflamak
Yemeklerde tuzu azaltmak
Düzenli yürüyüz yapmak
Bol kalorili yemeklerden uzak durmak
Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

ipeksay
14-02-2009, 10:20
Hipertansiyon sinsi ve sesizce ilerleyen genellikle tanı konulduğunda hedef organlarda hasar oluşturan bir hastalıktır. Tanı konulması diğer hastalıklara göre oldukca basit bir hastalıktır. Hipertansiyon tanısı dinlenmiş durumda iki defa arka arkaya ölçülmüş kan basıncını > 140/80 üzerinde olmasıdır. Bu değer şeker hastalığı, kalp hastalıkğı, böbrek hastalığı veya felç geçirmiş hastalarda 120/80 olarak alınır. Tedavi eşlik eden hastalıklara göre düzenlenir.

Sn Drcz

Bu hastalığın başka belirtileri varmıdır_* nelerdir_? biizm gibi yogun iş baskıısı altında çalışan insanlar için önerileriniz nelerdir_?

buaralar bende kalp sorunu mu bilmediğim bir sorun var çok stressli oldugum zamanlarda sol tarafımda sırtımdan kalbime gelen bi ağrı var bu geliyor bikaçgün kalıyor ve gidiyor....

drcz
14-02-2009, 11:02
Sn Drcz

Bu hastalığın başka belirtileri varmıdır_* nelerdir_? biizm gibi yogun iş baskıısı altında çalışan insanlar için önerileriniz nelerdir_?

buaralar bende kalp sorunu mu bilmediğim bir sorun var çok stressli oldugum zamanlarda sol tarafımda sırtımdan kalbime gelen bi ağrı var bu geliyor bikaçgün kalıyor ve gidiyor....

Hastalat genellikle zonklayızı tarzda boyundan başa yayılan ağıdan şikayet ederler. Çok yükseldiği zaman göğüs ağrısı, nefes darlığı olabilir.
Sol taraf ağrınız için bir efor testi yaptırmanız yararlı olacaktır.

pinky
14-02-2009, 12:21
İlaçlarla bu değeri yakalıyorsanız zaten ilaçsın tansiyonu kontrol etmek inkansız. Sadece ilaçlara yardımcı olabilirsiniz. Nasıl mı?
Obezseniz zayıflamak
Yemeklerde tuzu azaltmak
Düzenli yürüyüz yapmak
Bol kalorili yemeklerden uzak durmak
Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Gençlik Boyum 170, şimdi birkaç cm kısalmışımdır. Kilo 63

Evde az tuzlu pişirilir. Kendim hazırlamışsam hiç tuz koymam. Sadece sele zeytin yerim.

İyi havalarda 1 Km. yürüyüş. Haftada 4-5 gün gibi. Yazın hergün.

Sigara içmem daha doğrusu 35 yıl içtikten sonra 17 yıl önce bıraktım.

Günde 1 dilim kepek veya yulaf ekmek sabahları. Günde 2-3 bardak az şekerli koyu çay. Hergün öğle ve akşam sırayla ufak bir parça tavuk veya hindi eti ve balık. Haftada bir biftek, antrikot veya yağsız dana kıymadan köfte. Hergün zeytin yag ve elma sirkesi ilave edilmiş göbek salata. Yazın domates-hıyar. Ramazan ayı hariç hergün 1 bardak kırmızı şarap. Balık varsa 1 duble rakı. Kış sebzelerini sevmem ama az yerim. Yaz sebzelerinin hepsini severim. İstisnasız hergün yemekten sonra 4 adet hurma, tatlı yerine. Özel günler hariç tatlı yemem. Eve katı yağ ve cola girmez. Öğün aralarında kuru yemiş, kuru siyah üzüm veya meyva veya yogurt yerim. Yazın neredeyse su yerine ayran içerim. Hergün bir bardak Nescafe süt içine kışın sıcak yazın soğuk. Her gece mutlaka 30-40 gr. bitter çikolata yerim. Öğleden sonra 1 saat ve günde toplam 8-9 saat uyurum. Yakında Borsada öğle paydosu kalkacak ama ben siestama devamda kararlıyım. Aksi halde huysuz olurum.

Kalori sordunuz. Kaloriyi daha çok şarap, çikolata ve hurmadan almaktayım.

İlaçlarım: Silazapril 5 mg No.2, Verapamil hidroklorür 80 mg No.2

Tansiyonumu 130/70 gibi bir değere düşürmek için kullandığım ilaçların dozu mu artmalı veya başka ilaç?. Yaşam tarzımda değişiklik mi yapmalıyım?
Teşekkürler

GÜRKAN
14-02-2009, 15:01
Merhaba,

Genel olarak kalp-damar sağlığı açısından bakılacak olursa;
Bol sebze ve meyvadan oluşan ,özellikle lifli ve potasyumdan zengin beslenme önerilebilir.
Ekmek tüketimi; günde 3 dilimi geçiyorsa o gün artık tuzsuz yemelisiniz.
Haftada en az 2 kez balık tüketilmeli.
Fiziksel aktivite ise yürüyüş,bisiklet veya yüzme şeklinde olmalı.
Alkolün doza bağımlı olarak ve haftada 2 kezden fazla içilmesi kalp krizinden koruyucudur.(günlük 1 bardak şarap gibi)Kendini kontrol edemiyorsa tamamen yasaklanmalıdır.

Kardiyologlar tüm hipertansif hastaların yılda 1 kez Eko ya girmelerini öneriyorlar.Kalpte büyüme(sol ventrikül hipertrofisi) saptanırsa (septum 1,3 mm den fazla olursa) hipertansiyon olarak kabul edilen 140/90 değerini 130/80 olarak revize ediyorlar.
(Yanlışım varsa Sn.drcz doğrusunu yazacaktır:))
Ayrıca Sn.drcz'nin de belirttiği gibi kişide aynı zamanda diyabet,inme,kalp krizi öyküsü,böbrek yetmezliği,idrarda protein kaçağı gibi bir durum varlığında hedef değer 130/80,hatta 125/75 olarak kabul edilmesi gerekir.O durumda bunlar üst sınır haline gelir.

"Optimum tansiyon değeri kaç olmalıdır?" sorusuna yaştan bağımsız olarak,120/80 ve daha düşük değerler yanıtı uygun olacaktır zannediyorum.

sevgiler

drcz
16-02-2009, 12:31
Gençlik Boyum 170, şimdi birkaç cm kısalmışımdır. Kilo 63

Evde az tuzlu pişirilir. Kendim hazırlamışsam hiç tuz koymam. Sadece sele zeytin yerim.

İyi havalarda 1 Km. yürüyüş. Haftada 4-5 gün gibi. Yazın hergün.

Sigara içmem daha doğrusu 35 yıl içtikten sonra 17 yıl önce bıraktım.

Günde 1 dilim kepek veya yulaf ekmek sabahları. Günde 2-3 bardak az şekerli koyu çay. Hergün öğle ve akşam sırayla ufak bir parça tavuk veya hindi eti ve balık. Haftada bir biftek, antrikot veya yağsız dana kıymadan köfte. Hergün zeytin yag ve elma sirkesi ilave edilmiş göbek salata. Yazın domates-hıyar. Ramazan ayı hariç hergün 1 bardak kırmızı şarap. Balık varsa 1 duble rakı. Kış sebzelerini sevmem ama az yerim. Yaz sebzelerinin hepsini severim. İstisnasız hergün yemekten sonra 4 adet hurma, tatlı yerine. Özel günler hariç tatlı yemem. Eve katı yağ ve cola girmez. Öğün aralarında kuru yemiş, kuru siyah üzüm veya meyva veya yogurt yerim. Yazın neredeyse su yerine ayran içerim. Hergün bir bardak Nescafe süt içine kışın sıcak yazın soğuk. Her gece mutlaka 30-40 gr. bitter çikolata yerim. Öğleden sonra 1 saat ve günde toplam 8-9 saat uyurum. Yakında Borsada öğle paydosu kalkacak ama ben siestama devamda kararlıyım. Aksi halde huysuz olurum.

Kalori sordunuz. Kaloriyi daha çok şarap, çikolata ve hurmadan almaktayım.

İlaçlarım: Silazapril 5 mg No.2, Verapamil hidroklorür 80 mg No.2

Tansiyonumu 130/70 gibi bir değere düşürmek için kullandığım ilaçların dozu mu artmalı veya başka ilaç?. Yaşam tarzımda değişiklik mi yapmalıyım?
Teşekkürler

Verapamil günde kaçdehga alıyorsunuz?
Şarap günde 2 kadeh den fazla tüketilmesi tansiyon kontrolunu zorlaştırır. Bırakmanızda fayda var. Siz 4-5 gün tansiyonları ölçün sonra onları bize bildirin ona göre ayarlayalım.

drcz
16-02-2009, 12:35
Merhaba,

Genel olarak kalp-damar sağlığı açısından bakılacak olursa;
Bol sebze ve meyvadan oluşan ,özellikle lifli ve potasyumdan zengin beslenme önerilebilir.
Ekmek tüketimi; günde 3 dilimi geçiyorsa o gün artık tuzsuz yemelisiniz.
Haftada en az 2 kez balık tüketilmeli.
Fiziksel aktivite ise yürüyüş,bisiklet veya yüzme şeklinde olmalı.
Alkolün doza bağımlı olarak ve haftada 2 kezden fazla içilmesi kalp krizinden koruyucudur.(günlük 1 bardak şarap gibi)Kendini kontrol edemiyorsa tamamen yasaklanmalıdır.

Kardiyologlar tüm hipertansif hastaların yılda 1 kez Eko ya girmelerini öneriyorlar.Kalpte büyüme(sol ventrikül hipertrofisi) saptanırsa (septum 1,3 mm den fazla olursa) hipertansiyon olarak kabul edilen 140/90 değerini 130/80 olarak revize ediyorlar.
(Yanlışım varsa Sn.drcz doğrusunu yazacaktır:))
Ayrıca Sn.drcz'nin de belirttiği gibi kişide aynı zamanda diyabet,inme,kalp krizi öyküsü,böbrek yetmezliği,idrarda protein kaçağı gibi bir durum varlığında hedef değer 130/80,hatta 125/75 olarak kabul edilmesi gerekir.O durumda bunlar üst sınır haline gelir.

"Optimum tansiyon değeri kaç olmalıdır?" sorusuna yaştan bağımsız olarak,120/80 ve daha düşük değerler yanıtı uygun olacaktır zannediyorum.

sevgiler

Alkolun sanıldığı gibi koroner arter hastalığı koruyucu olduğu bilgiler son litraretur bilgileri ışığında yanlış. Alkol özellikle kırmızı şarabın içerdiği antioksidan miktarı nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu söyleniyordu. Fakat alkolun gerek dengeli kullanımın zor olması ve alkolun özekklile HDL sub grubların koroner arter hastalığınına kaşı zorarlı olan tipin artırması nedeniyle koroner hadiseleri artırmaktadır.

pinky
16-02-2009, 12:49
Şarap günde 2 kadeh den fazla tüketilmesi tansiyon kontrolunu zorlaştırır. Bırakmanızda fayda var. Siz 4-5 gün tansiyonları ölçün sonra onları bize bildirin ona göre ayarlayalım.
Verapamil Günde 2 adet 80mg (12 saat arayla) Tansiyonun düşük olduğu günlerde olduğu dönemlerde 2 adet 40mg. Kırmızı şarap günde 1 kadehten fazla içmem. Öğle 1/2 kadeh, akşam 1/2 kadeh. Teşekkürler.

metkon
16-02-2009, 12:56
Bende de yüksek tansiyon problemi var...

Kilom 102 boyum 1.79...Ayrıca gut hastalığım da var...Yaptırdığım efor testi sonucunda doktorumun verdiği Hipersar (sabahları 1 tane) ve Adalat (akşamları 1 tane) ilaçlarını kullanıyorum...

111 kilo idim ve diyetisyen kontrolünde 101 kiloya kadar indim...Hedef olarak ta ilk etapta 90-95 kilo aralığını hedefledik...Haftada 2-3 kez 1 saatlik yürüyüş yapabiliyorum...Daha ağır sporları doktorum yasakladı...

Bana söyleyebilecekleriniz nelerdir ?

GÜRKAN
17-02-2009, 02:08
Alkolun sanıldığı gibi koroner arter hastalığı koruyucu olduğu bilgiler son litraretur bilgileri ışığında yanlış. Alkol özellikle kırmızı şarabın içerdiği antioksidan miktarı nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu söyleniyordu. Fakat alkolun gerek dengeli kullanımın zor olması ve alkolun özekklile HDL sub grubların koroner arter hastalığınına kaşı zorarlı olan tipin artırması nedeniyle koroner hadiseleri artırmaktadır.

Sn.drcz;

Bahsettiğiniz durum henüz literatüre girerek kesinlik kazanmış değil.Geçen yıl katıldığım bir seminerde konu gündeme gelmiş ve bunun yeşilay lobisinin işi olabileceği hususunda İstanbuldan katılan hocalarla görüş birliğimiz olmuştu. :)
Şaka bir yana bu konuda fazla sayıda vakayla standardize edilmiş çalışmalar bulunmamaktadır.(150 kişilik gruplarla yapılan bazı uzmanlık tezi çalışmalarını ben de okumuştum)
Konuyla ilgili gözden kaçırdığım ciddi ve güvenilir bir çalışma varsa incelemek isterdim doğrusu.

sevgiler

reha kaya
17-02-2009, 02:35
Yaş 45, boy 1.82, okka 76, sigara bir paket, ırakı mevcut, kırmızı et yes, beyaz et no, beyaz terayağı bol yes, kızartılmış yiyecekler tost v.s. yes, tansiyon no.

Az bir şey; ömrüm kalmış demekki.

drcz
17-02-2009, 18:43
Yaş 45, boy 1.82, okka 76, sigara bir paket, ırakı mevcut, kırmızı et yes, beyaz et no, beyaz terayağı bol yes, kızartılmış yiyecekler tost v.s. yes, tansiyon no.

Az bir şey; ömrüm kalmış demekki.

Gelecek parlak durmuyor bide ailede kalp hastası varsa kumar oynuyorsun:beurk:

drcz
17-02-2009, 18:54
Sn.drcz;

Bahsettiğiniz durum henüz literatüre girerek kesinlik kazanmış değil.Geçen yıl katıldığım bir seminerde konu gündeme gelmiş ve bunun yeşilay lobisinin işi olabileceği hususunda İstanbuldan katılan hocalarla görüş birliğimiz olmuştu. :)
Şaka bir yana bu konuda fazla sayıda vakayla standardize edilmiş çalışmalar bulunmamaktadır.(150 kişilik gruplarla yapılan bazı uzmanlık tezi çalışmalarını ben de okumuştum)
Konuyla ilgili gözden kaçırdığım ciddi ve güvenilir bir çalışma varsa incelemek isterdim doğrusu.

sevgiler
Ayrıtılar burda derneğimizin sitesinde
http://www.tkd-online.org/UKSP/UKSP_Bolum02.pdf
http://www.tkd.org.tr/kilavuz/k06/2_tbl1.htm
http://www.tkd-online.org/dergi/TKDA_35_70_1_75.pdf

GÜRKAN
17-02-2009, 21:56
Ayrıtılar burda derneğimizin sitesinde
http://www.tkd-online.org/UKSP/UKSP_Bolum02.pdf

Sn.drcz;

Verdiğiniz linklere yabancı değilim..:)
İçinde bulunduğunuz akademik çevreden veya kişisel tercihlerinizden dolayı alkol kullanımına karşı olabilirsiniz..bunu anlayışla karşılayabilirim.Hatta,alkolün damlası bile karaciğer için zararlıdır derseniz,size katıldığımı ifade ederim ancak kalp-damar sağlığı açısından konu karışık ve halen tartışmalıdır.Akademik boyutta saygınlığı olan kardiyologların alkol hususunda hemfikir olmadığını biliyorum.Haklı olabilirsiniz,doğrusu 140 küsür kişiyle yapılmış çalışmalar yerine, uluslararası boyutta kabul görmüş ve referans tıp kitaplarında yer bulabilmiş olan çalışmaları görebilmek isterdim.Ulusal dergilerin ötesine geçememiş bilgiler ışığında,katıldığınız tezleri mutlak doğrularmışçasına savunmanızın pek şık olmadığını düşünüyorum.Bu yönüyle,itiraf etmeliyim ki hayal kırıklığına uğradım.Polemik yaratmamak ve tartışmayı uzatmamak adına daha fazla yazmayı gereksiz buluyor ve şüphelerim giderilmemiş bir şekilde herkesin kendi yorumunu yapabilmesi için aşağıya ilgili kısımları alıntılayarak konuyu kendi adıma kapatıyorum.

31.sayfanın son paragrafı ile 32.sayfadan bir bölüm..

Kan basıncını yükselten temel faktörler içerisinde fazla tuz tüketimi, obesite, sedenter bir hayat, beslenme tarzı ve fazla alkol alımı gelmektedir
.................
Bugün hipertansiyonun önlenmesi ve tedavisi için önerilen temel yaşam stili değişiklikleri şunlardır:
Alkol tüketimini erkekler için günlük 30 ml, kadınlar için 15 ml etanol ile kısıtlamak.

Sayfa 39....

Alkol kullanımı ile KAH arasındaki ilişki karmaşıktır. Günlük tüketim 10-30 gramın üzerine çıkmasıyla kardiyovasküler risklerde artışlar gözlenmektedir. Alkol tüketimin artmasıyla hipertansiyon prevalansında da artışlar gözlenir ve aşırı alkol kullanımı kan basıncı kontrolünü de zorlaştırmaktadır.

İkinci verdiğiniz link ise şartlı olarak alkol kullanımının tamamen terkedilmesi gerektiği ile ilgili bir görüş sadece.

Sonuncu link, 2007 ESC kılavuzu..hepimizin malumu..iyi bir kılavuz :cool:

sevgiler&saygılar

drcz
17-02-2009, 22:01
Eger hasta alkol alıyorsa çok az alınması ve kırmızı şarap olması öneriliyor. Yoksa hasta alkol kullanmıyorsa kesinlikle alması yönünde tavsiyede bulunulmuyor. En azından şuanda öyle. Alkol bildiğiiz gibi bağımlılık oluşturucu ve her zaman kötü kullanıma açık bir madde. Bilgilerine katılmamak mümkün değil.

BORA YAŞAR
17-02-2009, 22:10
Eger hasta alkol alıyorsa çok az alınması ve kırmızı şarap olması öneriliyor. Yoksa hasta alkol kullanmıyorsa kesinlikle alması yönünde tavsiyede bulunulmuyor. En azından şuanda öyle. Alkol bildiğiiz gibi bağımlılık oluşturucu ve her zaman kötü kullanıma açık bir madde. Bilgilerine katılmamak mümkün değil.

Demek hipertansiyon tedavisinde, alkol kullanmayan hastalara alkol tavsiyesinde bulunan doktorlar da var.

Sadece bu yönüyle baya müşteri bulabilir böyle şöhret yapan bir doktor.

Bir de alkolle ilgili verdiğiniz bilgiler için ben kendi payıma teşekkür ederim doktor.

drcz
17-02-2009, 22:12
Bende de yüksek tansiyon problemi var...

Kilom 102 boyum 1.79...Ayrıca gut hastalığım da var...Yaptırdığım efor testi sonucunda doktorumun verdiği Hipersar (sabahları 1 tane) ve Adalat (akşamları 1 tane) ilaçlarını kullanıyorum...

111 kilo idim ve diyetisyen kontrolünde 101 kiloya kadar indim...Hedef olarak ta ilk etapta 90-95 kilo aralığını hedefledik...Haftada 2-3 kez 1 saatlik yürüyüş yapabiliyorum...Daha ağır sporları doktorum yasakladı...

Bana söyleyebilecekleriniz nelerdir ?

Tansiyonlarınız nasıl gidiyor yüksek mi?

drcz
17-02-2009, 22:13
Demek hipertansiyon tedavisinde, alkol kullanmayan hastalara alkol tavsiyesinde bulunan doktorlar da var.

Sadece bu yönüyle baya müşteri bulabilir böyle şöhret yapan bir doktor.

Bir de alkolle ilgili verdiğiniz bilgiler için ben kendi payıma teşekkür ederim doktor.

Yanlış anlaşılmasın alkol al tavsiyesinde bulunan doktor yok!.....

metkon
17-02-2009, 23:22
Tansiyonlarınız nasıl gidiyor yüksek mi?

Doktora gitmeden önce ve hapları kullanmadan önce 22-23 leri bile gördü büyük tansiyonum, küçük te 14 civarıydı...

Sonra doktora gittim ve Hipersar ve Adalat kullanmamı istedi...7-8 aydır bu ilaçları kullanıyorum düzenli olarak ve kullanmaya başladıktan sonra tansiyonum 12-7 çıkıyor tansiyon aletinde...Ve oynamıyor yukarı doğru...

GÜRKAN
18-02-2009, 00:00
Doktora gitmeden önce ve hapları kullanmadan önce 22-23 leri bile gördü büyük tansiyonum, küçük te 14 civarıydı...

Sonra doktora gittim ve Hipersar ve Adalat kullanmamı istedi...7-8 aydır bu ilaçları kullanıyorum düzenli olarak ve kullanmaya başladıktan sonra tansiyonum 12-7 çıkıyor tansiyon aletinde...Ve oynamıyor yukarı doğru...

Sn.metkon;

Tansiyonunuz regüle olmuş zaten..fazla söze gerek yok aslında,yalnızca teorik olarak bir iki püf noktası sunabiliriz bu konularda size.

Tansiyonunuz önceden 22-23 büyük ve 14 küçük olarak kayda geçmiş.
Büyük tansiyon 18 ve üstü,küçük 11 ve üstü ölçülmesi halinde(evre 3) hiç takiple vakit kaybetmeden derhal çoklu antihipertansiflerle tedaviye başlanmalıdır.Yaşam tarzı değişikliği ile beraber elbette.Sizde yapılan budur..ve aynen bu şekilde devam ettirmelisiniz.
Yine genel yaklaşım olarak söylüyorum; yeni tanı almış yüksek tansiyonda (evre 1 ) tek bir antihipertansif düşük dozda başlanır ve takibe alınır.Tansiyonu hedeflediğimiz seviyeye düşmezse aynı ilacın dozu arttırılır ve yineleyen takiplerde yine yeterli gelmezse farklı bir grup antihipertansif ajan düşük dozda tedaviye eklenir.Yeterli gelmez ise dozları arttırılır.Yine yeterli gelmez ise yine düşük dozda farklı grup 3.bir tansiyon ilacı eklenir..kafi gelmediği ölçüde doz maximuma çıkarılır yeterli gelmediği ölçüde de düşük dozdan başlayıp tedricen arttırılan eklemelerle devam edilir...ve bu böyle devam eder gider..taa ki tansiyon istenilen değere düşünceye kadar.4 lü,5 li ilaç kullanmak zorunda olan hastalarımız var.

Tansiyon ilacı içmekten korkulmamalı,,içmemekten korkulmalıdır...önemli yan etkileri olduğu,bağımlılık yaptığı gibi şehir efsanelerine itibar edilmemelidir.Bunlar safsatadır.Bu ilaçlar ileri teknoloji ürünü,en yeni kuşak antihipertansiflerdir.Hekim kontrollerinde gerekli tetkikler yapıldığı takdirde önemli bir komplikasyonla karşılaşma olasılığınız çok zayıftır..

sevgiler.

metkon
18-02-2009, 00:08
İlginiz için çok teşekkür ederim Sn.Gürkan...

drcz
18-02-2009, 08:49

Çok iyi . Başka bir şeye gerek yok. Düzenli kullanmaya devam.

drcz
20-02-2009, 20:32
HİPERTANSİYONUN BELİRTİLERİ
Halk arasında tansiyon denilen Hipertansiyonun belirtleri ni anlamak güç olabilir. Çoğu kimsede belirti vermeden sinsice yıllarca devam edebilir. Hatta hiç bir belirti vermeyen ama çok yüksek ve risk taşıyan hipertansiyon vakalarına kliniklerde sık rastlanır. Ancak vakaların küçük bir kısmında ilk zamanlarda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir

Baş ağrısı (Belli belirsiz, tekdüze )

Baş dönmesi nöbetleri

Zaman zaman burun kanamaları Ancak yukarıdaki belirtiler çoğu zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda ortaya çıkmaktadır.

drcz
20-02-2009, 20:33
HİPERTANSİYONA SEBEP OLAN HASTALIKLAR
( Sekonder hipertansiyon sebepleri )

Halk arasında tansiyon veya yüksek tansiyon denilen hipetansiyona sebep ikincil hastalıklar vardır. Bunlar -Böbrek rahatsızlıkları (Böbrek atardamar darlığı, Böbrek parankim hastalığı ) -Böbrek üstü bezinin bazı tümörleri ( Feokromasitoma Hiperaldesteronizm ) -Doğumsal bazı kalp hastalıkları ( Aort koarktasyonu )

Böbrek Atardamar Darlığı (Renal Arter Stenozu ) Özellikle yaşlı erkek hastalarda böbrek damarında meydana gelen ateroskleroz ( halk arasında damarda kireçlenme diye adlandırılır ) olayı veya genç bayanlarda görülen fibromuskuler displazi hastalığında meydana gelen böbrek atardamar darlığı ( Renal Arter Stenozu ) hipertansiyona sebep olur. Bu hastalarda Ani bir başlangıç söz konusudaur. Potasyum sevyesinde orta derece bir düşüklük söz konusudur. Bu hastaların tipik özelliği verilen hipertansiyon ilaçlarına ( Tansiyon ilaçlarına ) cevabın dirençli olmasıdır.

Böbrek Parankim Hastalığı ( Renal Parankim Hastalığı ) Böbrek yapısal rahatsızlıklarında özellikle serum Kreatinin sevyesinde yükselme ile beraber gider. İdrar tahlilinde patolojik bulgular söz konusudur.

Aort Koarktasyonu Şah damarı dediğimiz aort damarında koarktasyon denilen şekilsel ve yapısal bozukluk sonucu görülen sekonder hipertansyion tipidir. Genellikle çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkmaktadır. Tehlikeli sounçları olabileb nir hastalıktır.

Feokromasitoma Böbrek üstü bezinin bir çeşit tümörü olan feokromasitoma da vücutta katekolamin denilen ( adrenalin noradrenalin... ) maddelerin fazla salgılanması söz konusudur. Normalde bu maddeler vücutta normal olarak salgılanır. Ancak bu tümör çeşidinde bu maddelerin salınımı artmıştır. Genç ve orta yaşlı olan hastalarda daha sık görülen bu tümör çeşidinde hastalarda periyodik nöbetler şeklinde ortaya çıkan hipertansiyon görülmektedir. Bu hastalaerda çarpıntı , hipertansiyon , ani başağrısı ve terleme sık görülür. Ayrıca hastalarda kan şekeri düzenleme sisteminde bozuluklar , kilo kaybı ve ilginçtir zaman zaman da tansiyon düşmeleri görülebilir. Bu hastalara anjiyografi veya tomografi ile teşhis konulur. Tabi bundan önce hastalardan 24 saat idrar biriktirmesi istenir. Bu idrarda katekolamin denilen maddelerin türevlerinin yükselmesi söz konusudur.

Hiperaldesteronizm Böbrek üstü bezinden kaynaklanan adenom denilen kitleden aldesteron ismi verilen ve vücuttada bulunan hormonun aşırı salgılanması olayıdır. Bu hastalarda kanda potasyum sevyelerinde düşme hadisesi görülür.

Ayrıca tiroid bezinin fazla çalışması durumunda, Vücutta bulunan ve kortizon denilen hormonu yine fazlaca salgılandığı Cushing Hastalığında, Büyüme hormonu fazlalığına yol açan hastalıklarda ve Adrenogenital Sendrom denilen hastalıkta hipertansiyon görülür.

İKİNCİL ( SEKONDER ) HİPERTANSİYONA SEBEP OLAN İLAÇLAR

Doğum kontrol Hapları

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda özellikle bayanlarda bazı ağrı kesicilerin uzun süre kullanımının hipertansiyona sebep olabileceğini ortaya koymuştur.

drcz
20-02-2009, 20:33
PEKİ HİPERTANSİYON RİSKİNİ ARTIRAN SEBEPLER VAR MI?
Halk arasında tansiyon veya yüksek tansiyon denilen hipetansiyon a yakalanma riskini artırabilecek faktörler:

-obesite ( Günlük spor aktivitesinin olmaması ile beraber giden şimanlık durumları )
-aşırı alkol kullanımı
-ailede hipertansiyon olması
-yüksek miktarda tuz tüketimi
-Düşük potasyum magnezyum ve kalsiyum alımı
-insülin direnci

drcz
20-02-2009, 20:34
bilgiler http://www.hipertansiyon.gen.tr alınmıştır.

pinky
23-02-2009, 00:38

Verapamil günde 2 defa 80 mg alıyorum.
Kırmızı şarap günde 150 cc Yani 5 günde 1 şişe.

Tansiyon ve nabız ölçülerim:

http://img23.imageshack.us/img23/4320/bloodp.jpg (http://img23.imageshack.us/my.php?image=bloodp.jpg)

Teşekkürler

drcz
23-02-2009, 12:15
Verapamil tansiyon kontrolu için çok iyi bir şecenek değil.
Bence Tarka 1*1 almanız daha iyi olacaktır. Başlamadan önce mutlaka kardiyoloji yada dahiliye hekimine muayene olmadan da fayda var. Rutinlere bakılması lazım.

pinky
23-02-2009, 12:26
Verapamil tansiyon kontrolu için çok iyi bir şecenek değil.
Bence Tarka 1*1 almanız daha iyi olacaktır. Başlamadan önce mutlaka kardiyoloji yada dahiliye hekimine muayene olmadan da fayda var. Rutinlere bakılması lazım.Doktoruma da danışmak kaydiyle hangi TARKAyı tavsiye edersiniz. Bu ilacı tek başına mı kullanmalıyım? Yanında başka bir tansiyon ilacı da gerekmezmi?

TARKA FORTE 240/4 MG 28 FİLM TABLET
TARKA 28 FİLM TABLET

TARKA de bir Verapamil değil mi?

Teşekkürler

drcz
23-02-2009, 12:46
Tarka nın içinde verapamil ve ACEİ var iyi bir tansiyon düzeyi sağlar. Fort daha iyi bir secenek gibi duruyor.

drcz
15-04-2009, 18:49
Hipertansiyon hastalığınız olmasa bile mutla kan basıncını baktırın. Çoğu hasta hipertansiyonun çok geç farkına varmakta.

drcz
07-06-2009, 13:43
Hipertansiyon tedavisinde tedavi süreklilik ister. İlacların mutlaka aynı saatlerde alınması gerekir. Bugün iyiyim diye ilacı almasam olur dediğiniz zaman tansiyonunuzda beklenmedik yukselmelere neden olur buda beyin kanaması, kalp krizi gibi istenmeyen hastalıklara neden olur.

İlaçlarımızı her gün aynı saatte düzenli alalım. Sağlık yaşamaya devam edelim.

Bircok
07-06-2009, 14:42
Aort Koarktasyona bağlı hiper tansiyonum var.Ameliyat öncesi 12/20 idi.Ameliyat sonrası 10/15, haplarla 7-13.
sabah, öğle, akşam tansiyon hapı alıyorum birde kan sulandırıcı.

pinky
07-06-2009, 15:13
Tekrar spora (fitness) başladım. Yorgun olacağımı beklerken daha dinçim. Tansiyonumda da normale yaklaşma anlamında düşme var.

drcz
07-06-2009, 21:15
Aort Koarktasyona bağlı hiper tansiyonum var.Ameliyat öncesi 12/20 idi.Ameliyat sonrası 10/15, haplarla 7-13.
sabah, öğle, akşam tansiyon hapı alıyorum birde kan sulandırıcı.

Böyle devam edelim.

drcz
07-06-2009, 21:16
Tekrar spora (fitness) başladım. Yorgun olacağımı beklerken daha dinçim. Tansiyonumda da normale yaklaşma anlamında düşme var.

Düzenli spor ve diyet kan basıncında ortalama 5-10 mmHg düşmeye neden olur.

drcz
24-06-2009, 20:52
http://www.tkd.tv.tr/?v=372E3729235824235D kan basın nedir?

drcz
25-12-2009, 01:00
Hipertansiyonda Tedavi hedefleri

• Hipertansif hastalarda tedavinin birincil hedefi, kardiyovasküler hastalığa ilişkin uzun dönemdeki toplam riskte en yüksek düzeyde azalma sağlanmasıdır.

• Bu da, artan kan basıncının kendisinin ve ilişlkili tüm geri dönüşlü risk faktörlerinin tedavisini gerektirir.

• Kan basıncı, tüm hipertansif hastalarda 140/90 mmHg’ya (sistolik/diyastolik) ve tolere edildiğinde, daha düşük değerlere düşürülmelidir.

• Hedef kan basıncı, diyabet hastalarında ve ilişkili klinik durumların (inme, miyokard infarktüsü, böbrek işllev bozukluğu, proteinüri) bulunduğu hastalar gibi yüksek veya çok yüksek risk taşıyan hastalarda en az <130/80 mmHg
olmalıdır.

• Kombinasyon tedavisinin uygulanmasına rağmen sistolik KB’nin <140 mmHg’ya düşürülmesi zor olabilir ve hedef
<130 mmHg’ya düşürülmesi ise daha da zor olabilir. İleri yaştaki ve diyabetli hastalarda ve genel olarak kardiyovasküler
hasar olan hastalarda ek zorlukla karşılaşması beklenmelidir.

• Hedef kan basıncı düzeyine daha kolay erişmek için, antihipertansif tedavi, anlamlı kardiyovasküler hasar gelişmeden öncebaşlanılmalıdır.

BORA YAŞAR
25-12-2009, 01:13
İyi geceler doktor;

Bu gece suikast haberleri falan yok..

Ne güzel..

Mesleki bilgilerinizi paylaşıyorsunuz bu sakin ortamda..

Ha bu arada..

Amed Belediye Başkanı hükümete devlete sövmüş..

Has..tirin diye..

Duydunuz mu?

Diğer başlıkta onu tartışıyorlar kalabalık bir grup arkadaş..

Siz de katılsaydınız..Değerli fikirlerinizden bu vesile ile yararlanırdık..

Hipertansiyon Hastalığının belirtileri en çok o başlığa katılanlarda..

Belki böylelikle sizin de Kürt sorununda milli tansiyonunuz yükselir bakarsınız..

Malum..

Allahtan ümit kesilmez..:)

drcz
25-12-2009, 23:35
Yüksek tansiyon tedavisinde tuzu kısıtlamanız daha iyi tedaviye yanıt almanızı sağlar. Fazladan ilaç alınımı engelemiş olursunuz.