PDA

View Full Version : VOB ta uzun vadeli yatırım

ihtimal
02-03-2009, 14:38
Merhabalar

Bir konuda danışmak istiyorum.

teminat olarak 10 bin ytl göndericem, imkb30 endeksinden aralık vadeli atıyorum rakamları 30 binden 5 kontrat alıcam, pozisyon büyüklüğüm 15 bin gibi oluyor (yanılmıyorsam). Daha sonra borsanın kendi toplayacağına güverek bekleyeceğim, kısa vadeli hareketlere bakmayacağım 34/35 bin gibi rakamları görürse satacağım. bu durumda 5000 bin puan kazanmış olurum kazanacağım para da 2500 ytl olur. Düşmeler de de %10 düşse 27 bin de zararım 1500 ytl olur
%20 düşse 3000 ytl %50 düşse dahi pozisyonumu kapatmak zorunda kalmam yeni teminat gerekmez. ( tabi moralim bozulur ) Böyle bir pozisyon almadan önce tabiki tolere edeceğim azami zarar oranını hesaplayacağım. Bir de hop 3 ay sonra zengin olayım gibi bi hedefim yok, kaldıraçı düşük kullanmayı hedeliyorum. Bir diğer strateji de yayılma yaparak riskimi azaltmak olabilir.

VOB da böyle uzun vadeli yatırım yapanlar var mıdır, mantıklı mıdır? Bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim, kısa bir süredir ilgileniyorum, düşük kaldıraçla uzun vadeli yatırım mantıklımı çok emin olamadım. Forumda okuduklarım genelde hızlı hareket eden kısa vadeli pozisyonlar gibi geldi.

Bir de zarar durumunda stop loss kullanılması gibi genel bir pratik öneriyor insanlar, aksi durumda uzun süreli yatırımcıya dönüşme riskinden bahsediliyor.

Ben zaten direkt uzun süreli yatırımcı olarak girmeyi düşünüyorsam bu VOB a uygun bir strateji değil midir? Ön göremediğim riskler konusunda değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler

Selim

fortuna
02-03-2009, 16:09
rakamsal hesaplarınızda hata var ama temel olarak yeterli teminat koyup başlangıç miktarınızı ona göre küçük tutarsanız elbette uzun vadeli de pozisyon alabilirsiniz ama olumsuz gidişte beklediğinizden çok daha hızlı sermayenin eridiğini görebilirsiniz ...

ihtimal
02-03-2009, 17:35
Yazarken kafadan hızlı hesapladım hata yapmış olabilirim, zaten olaya da yeniyim.

Benim için ekstrem durum %50 düşse bile margin call yememek, eğer enstrümanın orta vade de düzeltme yapacağını düşünüyorsam bu şekilde bekleyebilirim, 2, 3 gibi düşük bi kaldıraç kullanarak hem riski hem kar/zarar ı azaltıyorum diye düşünüyorum.

Bu yaklaşımım daha çok sistemsiz, teknik analız, ew kullanmadan sezgisel ya da temel analiz baz alınarak yapılacak bir orta/uzun vade yatırımın bu konuda deneyimli arkadaşlarca değerlendirilmesini görmekti, cevabınız için teşekkürler.

Selim

hilmi
02-03-2009, 18:06
Uzun vadeli yatırımı VOB da yapacağınıza borsada işlem yapan fonları deneseniz, daha iyi olur. Vob da 2 ayda bir konntrat yenilemeniz gerekir burdan da genelde zarar yazarsınız.

cans
02-03-2009, 18:26
Ben zaten direkt uzun süreli yatırımcı olarak girmeyi düşünüyorsam bu VOB a uygun bir strateji değil midir? Ön göremediğim riskler konusunda değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler

Selim

Sadece bu kısım ile ilgili yazıcam trend yönünde(trend varsa) olduğunuz sürece beklemenin hiçbir zararı yok(geçen zaman dışında) yani uzun vadeli... Ayda birkaç kez pozisyon değiştirmeniz gerekebilir eski hareketleri inceleyin mesela aralık-ocak-şubat...

ihtimal
02-03-2009, 21:19
Taşıma yaparken sadece alış - satış farkı kadar zarar yazmaz mıyım?
Zaten zarar ya da karımı da yeni pozisyona taşıyorum diye düşünüyorum.

Bunun dışında düşük de olsa kaldıraç kullanma avantajım oluyor vobda, borsa fonuna göre.

Teşekkürler

mimar74
02-03-2009, 23:37
Taşıma yaparken sadece alış - satış farkı kadar zarar yazmaz mıyım?
Zaten zarar ya da karımı da yeni pozisyona taşıyorum diye düşünüyorum.

Bunun dışında düşük de olsa kaldıraç kullanma avantajım oluyor vobda, borsa fonuna göre.

Teşekkürler

Uzun vadeden kastınız örneğin önümüzeki Aralık ayının sonuysa vadeden vadeye pozisyon taşımanıza gerek yok.Şimdiden Aralık ayına ait kontratlardan alıp vade sonuna kadar beklersiniz.Pozisyonunuza güveniyorsanız kaldıracınızıda düşük tutup pozisyon alabilirsiniz.

ihtimal
02-03-2009, 23:59
Uzun vadeden kastınız örneğin önümüzeki Aralık ayının sonuysa vadeden vadeye pozisyon taşımanıza gerek yok.Şimdiden Aralık ayına ait kontratlardan alıp vade sonuna kadar beklersiniz.Pozisyonunuza güveniyorsanız kaldıracınızıda düşük tutup pozisyon alabilirsiniz.

Uzun vade kastım 9 aylık ya da 12 aylık pozisyonlardı, teşekkürler

METASTOCK
03-03-2009, 00:18

230 kontrat açılmış aralık 2009 vade de, bugün ise toplam 18 kontrat işlem geçmiş, 200 kontratla tavan yada taban gösterebilirler, poz kapatırken istediğiniz fiyattan alıcı satıcı bulamazsınız, hacim yoktur bulaşmaya değmez, poz açması kolaydır fakat poz kapatmak oldukça maliyetli olabilir.

ihtimal
03-03-2009, 10:33
230 kontrat açılmış aralık 2009 vade de, bugün ise toplam 18 kontrat işlem geçmiş, 200 kontratla tavan yada taban gösterebilirler, poz kapatırken istediğiniz fiyattan alıcı satıcı bulamazsınız, hacim yoktur bulaşmaya değmez, poz açması kolaydır fakat poz kapatmak oldukça maliyetli olabilir.

Hacimsizlik önemli bir sorun, bu açıdan bakınca çok mantıklı gözükmüyor her ne kadar senaryoda çabuk al sat yerine bekleme yapılacağı düşünülsede istenildiğinde satış yapılamaması ciddi bir dezavantaj.
Teşekkürler

SubZero5
05-03-2009, 23:34
230 kontrat açılmış aralık 2009 vade de, bugün ise toplam 18 kontrat işlem geçmiş, 200 kontratla tavan yada taban gösterebilirler, poz kapatırken istediğiniz fiyattan alıcı satıcı bulamazsınız, hacim yoktur bulaşmaya değmez, poz açması kolaydır fakat poz kapatmak oldukça maliyetli olabilir.misal "yılsonu şu olacağız" diyorsanız yılsonu kontratında hesap kitap yapılıp gereken pozisyon rahatlıkla alınabilir bence.
Bana mantıklı geldi böyle uzun vadeli yatırım olayı..

ihtimal
06-03-2009, 11:36
misal "yılsonu şu olacağız" diyorsanız yılsonu kontratında hesap kitap yapılıp gereken pozisyon rahatlıkla alınabilir bence.
Bana mantıklı geldi böyle uzun vadeli yatırım olayı..

Ek olarak repo ile teminat nemalanıyor, borsa fonu gibi diğer araçlara ek olarak yatırdığınız para zaten repoda bekliyor, ek olarak beklediğiniz trende yatırım yapmış oluyorsunuz.