PDA

View Full Version : SAR(Specific Absorption Rate) Listesi

carcharias
01-05-2009, 15:50
Cep telefonu üreticileri radyasyon konusunda ortak bir birim üzerinde anlaştı ve kural olarak her modelde maksimum ölçülen değeri belirtiyorlar.

Ölçülen değerin ismi Spesifik Soğurma Oranı (SAR: Specific Absorption Rate). Bu ölçü birimi cep telefonunun maksimum gönderim gücü altında insan kafasına yaydığı radyasyonu gösteriyor. Sınır değeri olan kilogram 2,0 watt (watt/kg) 10 gram vücut ağırlığını baz alıyor.

Bir diğer önemli kriter ise cep telefonunun sinyal yayma eğilimidir: Bu değer ne kadar iyiyse cep telefonu o kadar iyi çeker. İyi sinyal yayma özelliğine sahip cep telefonları çok nadiren maksimum performans ile (alım gücü) çalışmak zorunda kalır. Dolayısıyla SAR bir çıkış noktası olma niteliği taşıyor ama gerçek ışıma yükü hakkında fazla bir şey söylemiyor. En iyi kombinasyon düşük SAR değerine ve iyi bir yayma eğilimine sahip cep telefonudur.

ürünlerin "sar" değerleri:

http://www.servetbasol.com/Articles/SAR.htm

BOZKIR
02-05-2009, 23:34
Mikro dalga fırınların 2400 MHZ frekansında çalıştığını GSM frekanslarının ise 900 ve 1800 MHZ olduğunu biliyormuydunuz..
Mikro dalga fırınlarınların radar cihazları geliştirilirken keşfedildiğini biliyormusunuz.

Cep telefonları değişken bir çıkış gücüne sahiptirler.Şöyleki cep telefonu sürekli Baz istasyonu ile arasındaki iletişim kalitesini ölçer ve sinyal şiddeti azaldıkça çıkış gücünü arttırır.Şu sonuç ortaya çıkar.Eğer cep telefonun az çektiği yerlerde konuşuyorsanız cep telefonunuz maksimum çıkış gücünü kullanacaktır.Ve daha çok radyasona maruz kalacaksınız.

Şebeke sinyalinin kaliteli olduğu yerlerde cep telefonları daha az bir çıkış gücüyle çalışırlar.Ve sarjları daha uzun süre dayanır:)

carcharias
11-09-2009, 09:24
aylar evvel böyle bir başlık açmıştım. şimdi yeni bi haberle güncelleyelim:

Cep telefonlarından yayılan radyasyonun kanserojen etkisi konusundaki araştırmalar halen devam ederken Amerikan Hükümeti tarafından oluşturulan radyasyon inceleme kurulu, piyasadaki tüm cep telefonlarını inceleyerek radyasyon seviyelerini yayınladı.

En güvenli telefon Samsung Impression oldu. En az radyasyon yayan 10 telefon listesine Samsung 6 telefon birden soktu.

Apple'ın iPhone'u en güvenli telefondan 4.5 kat daha fazla radyasyon yayıyor.

İşte en az radyasyon yayan telefonlar

Samsung Impression: 0.35 W/kg
Motorola RAZR: V8 0.36 W/kg
Samsung SGH-t229: 0.38 W/kg
Samsung Rugby: 0.46 W/kg
Samsung Propel Pro (SGH-i627): 0.47 W/kg
Samsung Gravity (SGH-t459): 0.49 W/kg
T-Mobile Sidekick: 0.50 W/kg
LG Xenon (GR500): 0.52 W/kg
Motorola Karma: 0.55 W/kg
Sanyo Katana II: 0.55 W/kg
Blackberry Storm: 0.57 W/kg

Radyasyon oranı yüksek olanlar

Apple iPhone 3GS: 1.19 W/kg
Blackberry Pearl 8110: 1.24 W/kg
LG Chocolate 3 (VX8560): 1.26 W/kg
Apple iPhone 3G: 1.39 W/kg
Samsung Omnia: 1.31 W/kg

Red Kit
11-09-2009, 09:45
Az kalsın IPhone 3GS alacaktım. Feci halde vazgeçtim.

Caretta
19-09-2009, 07:44
aylar evvel böyle bir başlık açmıştım. şimdi yeni bi haberle güncelleyelim:

Cep telefonlarından yayılan radyasyonun kanserojen etkisi konusundaki araştırmalar halen devam ederken Amerikan Hükümeti tarafından oluşturulan radyasyon inceleme kurulu, piyasadaki tüm cep telefonlarını inceleyerek radyasyon seviyelerini yayınladı.

En güvenli telefon Samsung Impression oldu. En az radyasyon yayan 10 telefon listesine Samsung 6 telefon birden soktu.

Apple'ın iPhone'u en güvenli telefondan 4.5 kat daha fazla radyasyon yayıyor.

İşte en az radyasyon yayan telefonlar

Samsung Impression: 0.35 W/kg
Motorola RAZR: V8 0.36 W/kg
Samsung SGH-t229: 0.38 W/kg
Samsung Rugby: 0.46 W/kg
Samsung Propel Pro (SGH-i627): 0.47 W/kg
Samsung Gravity (SGH-t459): 0.49 W/kg
T-Mobile Sidekick: 0.50 W/kg
LG Xenon (GR500): 0.52 W/kg
Motorola Karma: 0.55 W/kg
Sanyo Katana II: 0.55 W/kg
Blackberry Storm: 0.57 W/kg

Radyasyon oranı yüksek olanlar

Apple iPhone 3GS: 1.19 W/kg
Blackberry Pearl 8110: 1.24 W/kg
LG Chocolate 3 (VX8560): 1.26 W/kg
Apple iPhone 3G: 1.39 W/kg
Samsung Omnia: 1.31 W/kg

nokia'lar hic mi yaymiyor?...:notr:...

carcharias
19-09-2009, 08:16
nokia konusunu ben de düşündüm ama şöyle bir cevap karşıma çıktı: amerikalılar pek nokia tercih etmiyorlar. en çok kullanılanları test etmişler.bilmiyorum doğruluk derecesini. başlığı açarken verdiğim linkte her çeşit marka var.