PDA

View Full Version : Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası AŞ

Pages : [1] 2 3 4 5 6

entegre
16-10-2004, 13:24
yabancı bir borsa yazarının kitabından alıntılar;

"ama opsiyonlar ve vadeli işlemlerden kâr edebilmek için profesyonel borsacı olmak neredeyse şart."

"vadeli işlem ve opsiyonlar piyasasının başkenleri sayılan Chicago ve New York'tan gelen haberlere göre amatör yatırımcıların yüzde 80 ile 95'i başarısızlığa uğramakta."

"Menkul değerler borsasında bir anda zengin olamayacaklarını anlayan yatırımcılar, opsiyonların getirebileceği yüksek kârın çekiciliğine kapılıyorlar. Böylece hızlı yoldan fakirleşme yoluna giriyorlar. Opsiyon, yanlızca bir ya da iki ay süreyle geçerli olan bir kontrattır ve hisselerin tersine bu süre sonunda geçersiz hale gelir. Bu tarihten sonra opsiyon yatırımcısı yeni bir opsiyon almak zorundadır, yani parasının yüzde 100'ünü kaybeder. Böyle bir kaç alımdan sonra yatırımcının cebinde metelik kalmaz."

"opsiyonların bir diğer kurusuru da son derece pahalı olmalarıdır. İlk bakışta size pahalı gelmeyebilirler, ama bir hisseyi bir yıl süreyle elde tutabilmek için dört ya da beş opsiyon alımı yapmanız gerekir. Aslında satın aldığınız şey zamandır, ve ne kadar fazla zaman alırsanız ödemeniz gereken bedel de o kadar artacaktır. Öncelikle her alımda broker komisyonu ödenmesi gerekir. Opsiyonlar brokerlerin geçim kaynağıdır. Elinde bir avuç aktif opsiyon müşterisi olan bir broker kısa sürede zenginleşir."

"Bir hisse senedi aldığınızda bu hisse riskli bile olsa ülkenin gelişmesine katkıda bulunuyor olursunuz. Hisselerin var oluş nedeni budur. Küçük şirketlerin hisselerini alıp satmanın riskli sayıldığı eski günlerde bu riskli yatırımları göze alanlar IBM'lerin, McDonald'ların, Wal-Mart'ların gelişmesi için gerekli sermayeyi sağladılar. Milyarlarla oynayan vadeli işlemler ve opsiyonlar borsasında ise paranın tek kuruşu bile yapıcı bir iş için kullanılmaz. Bu paralar yararlı hiç bir amaca hizmet etmez. Tek amaç brokerlerin ve bir avuç yatırımcının istediği arabaları, uçakları, evleri satın alacak para bulmaktır. Bu borsalar sadece saf yatırımcılardan uyanık yatırımcılara para aktarmak için vardır."

randomwalker
18-10-2004, 00:21
YASAL KUMARHANE

sanirim cok yakin zamanda aciliyor
buradaki degerli yatirimci arkadaslari bu is ilk gundeme geldigi gunden beri her platformda bu ahmakliga karsi oldugumu aktardigim bicimde aynen nacizane uyariyorum

SAKIN AMA SAKIN YATIRIM YAPMAK ADINA BU ISE BULASMAYIN
BUNUN ADI KUMARDIR
BELLI BIR ZUMRE TARAFINDAN SANKI BIR FINANSAL ENSTRUMANMIS GIBI LITERATURE SOKULMUS VE UYGULAMAYA KONMUS SACMALIK.
BIR COK KUMAR OYUNUNDA BILE ISTATISTIKSEL OLARAK KAZANMA OLASILIGINIZ VAR IKEN BURADA KARSINIZDAKININ PARA GUCU OLASILIGI BELIRLER.

KENDINIZI AILENIZI VE SAGLIGINIZI SEVIYORSANIZ BU ISTEN UZAK DURUN.

cok ocaklar sonecek......vebali bu isi uygulamaya koyanlarin boynuna olacaktir.... :mad: :mad: :mad:

KARAHAN
18-10-2004, 00:33
kesinlikle dogru...uçan boga dostum...

KALENDER
18-10-2004, 01:09
güzel bi uyarı anadınmı
tamam

Mazhi
18-10-2004, 01:15
Beyler Türk piyasasinda güven olmayacagi dogru ama opsiyonu bu kadar karalamayiniz..Bu kadar ders konusu olan,hakkinda bitirme tezleri yazilan,arz-talep mantigina göre isleyen piyasalarda riski ayni zamanda kazanci artiran bir HAKKI bu kadar asagilamak da neyin nesi..Haa,dersin ki adam senin hisse olarak aldigin 10 bin lotu bile sana yedirmiyor,yüzde 1000-2000 kazanmayi mi yedirecek,dogrudur..Sig piyasada opsiyon bi ise yaramaz,üstüne üstlük normal hisse senedi islemlerinin de dengesini bozar..Ama genelde opsiyon anlatildigi kadar camur bisey degil..Insanlarin kaybetmesinin nedeni de her yerdeki yatirimcidan daha fazla olan doyumsuzluk ve sabirsizliklari..Kaldirma kuvveti daha yüksek olan,daha kia vade bir opsiyon alirsaniz her gecen gün aleyhinize isler..1 senenin altinda opsiyonlara dokunmamak lazim ama dokunan lapin bol maalesef..

bayindir36
18-10-2004, 20:24
opsiyonlarda 1-2 aylik sinirlama yoktur...1 senelik opsiyonlar vardir...opsiyon uzun vade icin iyi bir yatirim aracidir...kisa vadede kesinlikle kumardir....simdi imkanim olsa petrol icin 1 yillik put opsiyonu olurum...seneye bu zamanlar petrolun 55$ olacagini kim iddia edebilir?

randomwalker
18-10-2004, 20:34
opsiyonlarda 1-2 aylik sinirlama yoktur...1 senelik opsiyonlar vardir...opsiyon uzun vade icin iyi bir yatirim aracidir...kisa vadede kesinlikle kumardir....simdi imkanim olsa petrol icin 1 yillik put opsiyonu olurum...seneye bu zamanlar petrolun 55$ olacagini kim iddia edebilir?

tuzak ayni

kim iddia edebilir ben soyliyim
mesela bir suud bir kuveytli ve bir irakli buyuk bir araya gelip seneye bugun 55 olacagini iddia ederler
ve bir turk yada bir yunan veya bir ingiliz hatta ve hatta bir abd'li de bunu aglaya aglaya seyreder

su an ki petrol fiyatlarinin bu seviyelerde olma sebebinin de rasyonel gerekcelerle cevabinin bulunamayip abuk sabuk komplo teorilerine dayandirilma sonucunu da bu iddia dogurmus bile olabilir

utopia degil mi??
baslayinca ne utopia lar gorecez hep birlikte

50ot
18-10-2004, 20:45
türev araçlara kumar demekle, birincil araçlara kumar demek arasında pek fark yok aslında..

tek fark türev araçlarla kumar oynamamak için birincil araçlarla kumar oynamamak için gerektiğinden biraz daha fazla bilgi ve disiplin gerektiğidir.

kıssadan hisse

=

bilmediğiniz mevzulara bulaşmazsanız kumar oynama ihtimaliniz ortadan kalkar.

aynı minvalde, ben bu mevzuya bulaşacam ama kumar oynamak istemiyorum diyorsanız o zaman da o mevzuyu öğrenmeniz gerekir...

öğrenmek için:

www.vob.org.tr (http://www.vob.org.tr)

randomwalker
18-10-2004, 21:04
...

bullbear
24-11-2004, 03:39
Simdi Pek Anlmadim Opsiyonlar Hakkindaki Bu Soylesiyi Yada Cekingenligi
Su Bir Gercek Ki Opsiyon Ticareti Yapmak Icin Gereken Donanim Ile Borsadan Hisse Almak Icin Sahip Olunmasi Gereken Donanimlar Farkli Kisacasi Opsiyon Icin Gelecege Yonelik Ongorumlemenin Yani Sira Zamanllama Ve Oynaklik Cok Onemli Eger Dogru Yerden Baslanirsa Yada Bu Konuda Uzman Kurumlarda Gerekli Yardimlar Alinirsa Opsiyon Satin Alarak Yatirim Yapmak Yada Aldiginiz Hisse Senedinin Riskini Sifira Indermek (opsiyonun Gecerli Oldugu Sure Boyunca) Mumkun Buna Hedging Deniliyor Bu Bir Cesit Gelecek Teki Ongorulmeyen Risklere Karsi Sigorta Satin Almak.
Yada Paranizin Cok Kucuk Bir Kismiyla Opsiyon Satin Alip Geri Kalanini Repoda Yada Dovizde Degerlendirmek Cok Mumkun

BOYNER
14-12-2004, 02:31
Bir milyon üyesi, 350’nin üzerinde oda ve borsanın bağlı olduğu yapısıyla iş dünyasının en büyük temsilcisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın kuruluşuna öncülük etmiş olan yüzyılı aşan bilgi ve tecrübesi ile İzmir Ticaret Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, finans kurumları arasında seçkin yere sahip bulunan İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Koçbank A.Ş, Vakıflar Bankası T.A.O, Garanti Bankası T.A.Ş, Akbank T.A.Ş, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası A.Ş, takas işlemlerinde uzmanlaşmış olan İMKB Takasbank A.Ş ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği ortaklarımız arasında yer almaktadır.

Vadeli işlem ve opsiyon borsaları liberal ekonomik sistemlerin vazgeçilmez kurumlardan biridir. 2002 yılı rakamları ile dünyada vadeli işlem borsalarının işlem hacmi 100 trilyon doların üzerinde olup, yılda 4.5 milyar sözleşme alınıp satılmaktadır. İşlem hacimleri finansal piyasalarda olumsuz gelişmeler yaşandığı dönemlerde de artmaya devam etmiştir.

Ülkemizde devlet her gün daha fazla alandan çekilmekte, fiyatların piyasada belirlenmesi yönünde hareket etmektedir. Ülkemiz Avrupa Birliğine girme yönünde ilerlemektedir. Bunun yanında, sermayenin uluslararası dolaşımının önündeki engeller kalkmakta, her işletme dünyadaki gelişmelerden etkilenmektedir. Bu gelişmeler, yabancı işletmelerin kullandığı risk yönetim araçlarının ülkemizdeki işletmelerin hizmetine sunulmasını zorunlu hale getirmektedir.

BOYNER
14-12-2004, 02:36
Türkiye’nin yeni borsasıyla tanışmak ve finansal piyasalarda başlayan yeni dönem hakkında bilgi edinmek için toplantılar düzenleniyor.

BOYNER
22-12-2004, 16:30
22/12/2004 - 15:21:00

Vob, Tanitim Toplantilarina Yarin Kayseri Ile Devam Edecek

Vob, Turkiye Yi Yeni Borsasiyla Tanistirmak Ve Finansal Piyasalarda Baslayan Yeni Donem Hakkinda Bilgi Vermek Icinduzenledigi Tanitim Toplantilarina Devam Ediyor.

aydino
22-12-2004, 22:41
Boyner hanim

Siz Izmir vadeli islemler borsasinda mi calisiyorsunuz?

ayyan
23-12-2004, 00:24
iyi güzel de
bu borsada islem yapmak icin;
hesap nereden actırılır? nereden- nasıl takip edilir? emirler nasıl verilir? işlemler icin alt limit nedir? derinligi nasıl saglanır? falan filan .. bunları bana cevaplayabilecek birisi lazım :)

BOYNER
23-12-2004, 02:40
Boyner hanim

Siz Izmir vadeli islemler borsasinda mi calisiyorsunuz?

Resime kız resmi koyduk diye Hanımda olduk valla. Öyle her avatarın tipine bakıpta, karar veriyorsanız içimizden bebek, mafya, futbolcu, çift cinsiyetli... neler neler çıkar.

Ben VOB'da çalışmıyorum.

BOYNER
23-12-2004, 02:48
Borsa ile ilgili herşey web sayfasında var.
150 milyon teminat yatırdıktan sonra aracı kurum aracılığı ile hesap açtırabiliyormuşsun. Pamuk, arpa, buğday gibi ürünlerde bu borsada satılabilecekmiş.
IMKB'den farklı olarak hissenin değeri düşerken de para kazanma imkanın varmış...

Saxofon
23-12-2004, 03:59
Resime kız resmi koyduk diye Hanımda olduk valla. Öyle her avatarın tipine bakıpta, karar veriyorsanız içimizden bebek, mafya, futbolcu, çift cinsiyetli... neler neler çıkar.

Benim avatarı da beğenen çok. Fakat tipimden daha çok fikirlerimle değerlendirilmeyi tercih ediyorum.

Atamızın dediği gibi,
Beni görmek demek, behemahal yüzümü görmek demek değildir. Benim düşünce ve duygularımı anlıyorsanız bu kafidir.

BOYNER
27-12-2004, 11:51
27/12/2004 - 10:47:00

Vob, Tanitim Toplantilarina Bugun Denizli, Yarin Ankara Ile Devam Edecek

Vob, Turkiye Yi Yeni Borsasiyla Tanistirmak Ve Finansal Piyasalarda Baslayan Yeni
Donem Hakkinda Bilgi Vermek Icinduzenledigi Tanitim Toplantilarina Devam Ediyor.

caylak442
29-12-2004, 10:48
sayın yetkililer,
yeni açılan bu piyasa hakkında bolum açmayı dusunuyormusunuz. bu konu hakkında bilginiz varsa paylasmanızı rica ederim......

BOYNER
29-12-2004, 10:52
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=3522

BOYNER
07-01-2005, 11:49
Vob, Tanitim Toplantilarina Bugun Gaziantep Te Devam Edecek
07/01/2005 - 10:41:00
Vob, Turkiye Yi Yeni Borsasiyla Tanistirmak Ve Finansal Piyasalarda Baslayan Yeni Donem Hakkinda Bilgi Vermek Icin Duzenledigi Tanitim Toplantilarina Devam Ediyor.
Bu Kapsamda, Bugun Gaziantep Te Tanitim Toplantisi Duzenlenecek.
Istanbul Daki Tanitim Toplantisi Ise 14 Ocak Ta Yapilacak.

porta
07-01-2005, 13:16
YASAL KUMARHANE

sanirim cok yakin zamanda aciliyor
buradaki degerli yatirimci arkadaslari bu is ilk gundeme geldigi gunden beri her platformda bu ahmakliga karsi oldugumu aktardigim bicimde aynen nacizane uyariyorum

SAKIN AMA SAKIN YATIRIM YAPMAK ADINA BU ISE BULASMAYIN
BUNUN ADI KUMARDIR
BELLI BIR ZUMRE TARAFINDAN SANKI BIR FINANSAL ENSTRUMANMIS GIBI LITERATURE SOKULMUS VE UYGULAMAYA KONMUS SACMALIK.
BIR COK KUMAR OYUNUNDA BILE ISTATISTIKSEL OLARAK KAZANMA OLASILIGINIZ VAR IKEN BURADA KARSINIZDAKININ PARA GUCU OLASILIGI BELIRLER.

KENDINIZI AILENIZI VE SAGLIGINIZI SEVIYORSANIZ BU ISTEN UZAK DURUN.

cok ocaklar sonecek......vebali bu isi uygulamaya koyanlarin boynuna olacaktir.... :mad: :mad: :mad:
.................................................. ............................................
Ben de bu görüşleri paylaşıyorum... :roll:

Saxofon
07-01-2005, 14:36
Ben küçük yatırımcının İMKB'de düşükken al, pahalanınca sat gibi basit bir işlemle bile başa çıkamadığını ve dolayısıyla opsiyon işlemlerini hiç beceremeyeceğini düşünüyorum. Kaç kişi premium, time decay, gama gibi kavramlardan haberdardır ki? Belki futures işlemi yapılması daha kolay gelebilir.

Bence bu borsa profesyonellerin amatörleri meteliksiz bıraktığı bir yer olur. :(

BOYNER
03-02-2005, 02:05
BASIN BÜLTENİ

Finansal Piyasalarda Yeni Dönem :

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) Açılıyor!

Kuruluş çalışmalarını 2002’de tamamlayıp, Mart 2004’te Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) faaliyet izni alan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), 4 Şubat 2005 Cuma günü sabah saat 10.00’da İzmir’de düzenlenecek bir törenle Başbakan Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hizmete açılacaktır.

VOB, döviz, faiz, hisse senedi endeksi gibi çok çeşitli vadeli işlem sözleşmelerinin elektronik ortamda işlem göreceği bir türev ürünler süpermarketi haline gelecek olup, ülkemizde gerek reel sektörün gerekse finansal piyasaların ihtiyaç duyduğu geleceğe yönelik fiyat keşfi ve etkin risk yönetimi olanağını yatırımcılara sunacaktır. Başlangıçta VOB’da işlem görecek sözleşmeler şunlardır:

· YTL / ABD Doları kuru,

· YTL / EURO kuru,

· 91 günlük Hazine Bonosu faiz oranı,

· 365 günlük Hazine Bonosu faiz oranı,

· İMKB 30 endeksi,

· Ege Standart 1 Baz Kalite Pamuk,

· Anadolu Kırmızı Sert Buğday

Bu sözleşmelerin ticaretine başlanmasıyla finansal piyasaların sunduğu hizmetlerde önemli iyileşme sağlayacaktır. İşletmeler risklerini etkin bir şekilde kontrol edebilecekler, yatırımcılar yeni ve esnek yatırım araçlarına kavuşacaklardır. Bu da, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcı sayısının artmasını ve ülkemiz finansal sisteminin daha etkin ve büyük bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır.

VOB’da başlangıçta aracı kurum ve bankalardan oluşan yaklaşık 35 üyesi olacaktır. Sermaye Piyasası Kurulunda başvuruları bulunan aracı kuruluşların değerlendirmelerinin tamamlanmasını takiben bu sayının kısa bir süre içerisinde 50’ye ulaşması beklenmektedir.

Vergi Kanunlarında 31.12.2004 tarihinde yapılan bir değişiklikle vadeli işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilenmesi konusu düzenlenmiş ve bireysel yatırımcıların elde edeceği gelirler 2005 ve 2006 yılları için vergiden istisna edilmiştir.

Türev araçlar etkin ve büyük bir finansal sistemin olmazsa olmaz parçasıdır. Türkiye’nin yeni borsası VOB’da türev araçların ticaretine başlanmasıyla finansal piyasalarımızdaki eksik parça tamamlanmış olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

zara
04-02-2005, 12:48
eğer borsada 30 edeksle ilgili VOB işlemi yapmak istersem ne yapmam gerekiyor.Örnekli bir açıklama verecek arkadaş varmı

stockgeneration
04-02-2005, 13:50
eğer borsada 30 edeksle ilgili VOB işlemi yapmak istersem ne yapmam gerekiyor.Örnekli bir açıklama verecek arkadaş varmı
bu piyasa bugun açıldı, ama nerden takip edebilirim??

BOYNER
04-02-2005, 22:59
Vadeli Islemler Ve Opsiyonborsasi Nin Faaliyete Gectigiilk Gunde Isleme Acilan
Yediana Sozlesmenin Tum Vadelerindeki Kontratlarda Islem Yapildi Ve Toplam Islem
Hacmi 1.42 Milyon Ytl Ile Beklentilerin Uzerinde Gerceklesti.
Butun Kontratlar Icinde En Cok Bono Faizi Cinsinden Kontratlar Islem Gordu. 91
Gunluk Bononun Nisan Vadeli Kontratinda 27 Adetve 260.003 Ytl Degerinde Islem
Yapilirken Bu Bononun Acilis Baz Fiyati 95.662 Ytl Iken Uzlasma Fiyati 96.320 Ytl
Oldu.
En Cok Islem Gerceklesen Kontrat Ise 76 Adetle Subat Vadeli Tl/dolar Paritesi Oldu.
Bu Kontratta 101.315 Ytl Degerinde Islem Yapildi Ve Acilis Icin Baz Fiyat 1.3410 Ytl
Iken, Uzlasma Fiyati 1.3300 Ytl Oldu.

MuDo
05-02-2005, 00:51
.................................................. ............................................
Ben de bu görüşleri paylaşıyorum... :roll:

Arkadaşlar bu piyasaların tarihine baktığınızda eskilere dayanmakta. Tabi ki ne kazanacağınızı ve ne kaybedeceğinizi iyi hesaplamanız gerekmekte. Sadece olasılık hesabı mantığıyla yaklaşıp, bunun ahmaklık olduğunu söyleyebilmek kolay.

Genel olarak bu piyasalardaki işlemem yapanlar; spekülatörler, sözleşmeye konu olan varlıkla ilgili toptancılar veya ticaretini yapanlar ve riskden korunma amaçları kimselerdir.

Eğer siz kendinizce spekülasyon ortaya koyup pozisyon almışsanız ne miktarda kazancınız olabileceğinizi ve ne miktarda kaybedeceğinizi ortaya koyarsınız. Farklı portföy stratejileri ile (teorik olarak)kazancı sonsuz veya sınırlı veya kaybı sonsuz veya sınırlı ve birçok farklı şekilde portföyler oluşturabilirsiniz.

Şimdi bunların nasıl hesaplanması gerekmekte.Bunun içinde bu alanda eğitim verilmesi gerekli işte. Hadi ben şimdi biraz İhlas alayım gibi olamaz burada.Eğer bu şekilde davranan olursa da olasılık dahilinde canı iyi bir şekilde yanar.Ancak aldığı riskleri ve beklentisini ortaya koyabildiğinde yararlı bir enstrüman olacaktır.

Özellikle ihracat yapan şirketler fiyat verdiklerinde yaklaşık 6 aylık belki daha fazla bir süreliğine fiyatlarını vermekteler.Siz ürünün 6 ay sonraki fiyatını belirlemişsiniz ama girdileriniz o gün için değişmeyeceğini kim garanti edebilir ki? İster döviz bazında isterse emtia olarak olsun bu piyasalar geleceğe yönelik bir açılım sağlamakta.

Sözün özü; bu finansal enstrümanlar saçmalık değildir.Kullanmasını bildiğinizde az bir birikimle önemli kazançlar/korumalar sağlanabilecek ürünlerdir. Bilinçsiz olarak bu piyasalarda işlem yapanların canı yanacağı da açıktır.

Element
05-02-2005, 02:07
bunun işlemleri nerden yapılıyo bankadan falan olmuyomu nası ulaşcaz biz bu borsaya bi bilgilendirirseniz ii olur belki orayada uzanırız:)

MuDo
05-02-2005, 13:48
Bu piyasalara SPK'dan türev ürünlerine aracılık yetkisi almış olan aracı kurumlardan erişilebilecek. Siz de bu piyasalara sizin deyiminizle uzanabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için; www.vob.org.tr

Element
05-02-2005, 21:08
teşekkür ettim.Anlaşılan biraz yaygınlaşmasını beklicez:)

porta
06-02-2005, 10:41
Arkadaşlar bu piyasaların tarihine baktığınızda eskilere dayanmakta. Tabi ki ne kazanacağınızı ve ne kaybedeceğinizi iyi hesaplamanız gerekmekte. Sadece olasılık hesabı mantığıyla yaklaşıp, bunun ahmaklık olduğunu söyleyebilmek kolay.

Genel olarak bu piyasalardaki işlemem yapanlar; spekülatörler, sözleşmeye konu olan varlıkla ilgili toptancılar veya ticaretini yapanlar ve riskden korunma amaçları kimselerdir.

Eğer siz kendinizce spekülasyon ortaya koyup pozisyon almışsanız ne miktarda kazancınız olabileceğinizi ve ne miktarda kaybedeceğinizi ortaya koyarsınız. Farklı portföy stratejileri ile (teorik olarak)kazancı sonsuz veya sınırlı veya kaybı sonsuz veya sınırlı ve birçok farklı şekilde portföyler oluşturabilirsiniz.

Şimdi bunların nasıl hesaplanması gerekmekte.Bunun içinde bu alanda eğitim verilmesi gerekli işte. Hadi ben şimdi biraz İhlas alayım gibi olamaz burada.Eğer bu şekilde davranan olursa da olasılık dahilinde canı iyi bir şekilde yanar.Ancak aldığı riskleri ve beklentisini ortaya koyabildiğinde yararlı bir enstrüman olacaktır.

Özellikle ihracat yapan şirketler fiyat verdiklerinde yaklaşık 6 aylık belki daha fazla bir süreliğine fiyatlarını vermekteler.Siz ürünün 6 ay sonraki fiyatını belirlemişsiniz ama girdileriniz o gün için değişmeyeceğini kim garanti edebilir ki? İster döviz bazında isterse emtia olarak olsun bu piyasalar geleceğe yönelik bir açılım sağlamakta.

Sözün özü; bu finansal enstrümanlar saçmalık değildir.Kullanmasını bildiğinizde az bir birikimle önemli kazançlar/korumalar sağlanabilecek ürünlerdir. Bilinçsiz olarak bu piyasalarda işlem yapanların canı yanacağı da açıktır.
.................................................. .............................................
Sizin verdiğiniz örneklerde olduğu gibi riskten korunma (hedge) anlamında yapılmasına sözüm yok. Zaten,bildiğim kadarı ile bu piyasaların asıl amacı da bu olmakla birlikte bu amacın dışında kumar gibi kulanımının özellikle ülkemizde, (en azından başlangıçta işlem derinliğinin az olacağı gerçeği ile birlikte) daha yaygın olacağı kanısındayım. :roll:
Saygılarımla...

MuDo
06-02-2005, 14:04
.................................................. .............................................
Sizin verdiğiniz örneklerde olduğu gibi riskten korunma (hedge) anlamında yapılmasına sözüm yok. Zaten,bildiğim kadarı ile bu piyasaların asıl amacı da bu olmakla birlikte bu amacın dışında kumar gibi kulanımının özellikle ülkemizde, (en azından başlangıçta işlem derinliğinin az olacağı gerçeği ile birlikte) daha yaygın olacağı kanısındayım. :roll:
Saygılarımla...

Sayın Porta;

Yani riskten korunma amaçlı kullanım dışında diye bahsettiğiniz kullanımlar da beklentilerinizle ilgili olan birşey.Bunu kumar olarak tanımlamak ne derece doğru olur bilemiyorum.Siz bir kendi hesaplamalarınıza veya hesaplama yapmadan bir beklentiye sahipsiniz.Bu beklentinize en uygun şekilde yatırım yapıyosunuz. Yani düşündüğünüz şeyi para ile destekliyorsunuz. Bunu kumar olarak nitelendirebilirsek birçok şeyi de bu sınıflandırma içine dahil etmemiz gerekmez mi?
İnsanlarımız yenilikleri sadece denemiş olmak açısından da bu ürünlere yatırım yapabilirler.Ancak unutulmamalıdır ki çok az bir pozisyonla yüksek getiriler sağlayabilecek aynı zamanda tersi durumların olabileceği bu piyasalarda iyi hesap yapmak, riske maruz değerin, kayıp sınırlarının belirlenmesi buna uygun yatırımların yapılması gerekmektedir.

markus
06-02-2005, 23:04
Bu borsada niye petrol altın yok?
Petrol veya altın veya diğer maden için future işlemini nerden yapabiliriz?

MuDo
07-02-2005, 01:12
Bu borsada niye petrol altın yok?
Petrol veya altın veya diğer maden için future işlemini nerden yapabiliriz?

Sayın Markus;

Bildiğim kadarıyla ülkemizde işlem görecek ürünler arasında henüz yok ama ileride olmasına yönelik çalışmalar da var sanıyorum.

Bir dönemler KMX tarafından verilen bir link vardı, ayrıntılı olarak bilmemekle birlikte belki yardımcı olabilir;http://www.hedefonline.net

Saygılarımla.

İmago
07-02-2005, 01:53
Başlangıç olarak 2 döviz, 2 bono, 2 emtia ( buğday ve pamuk) ve İMKB30 gibi 7 nesne ile işlem görmeye başlayan VOB'da, işlemlerin oturmaya başlayacağı belli bir zaman diliminden sonra, Fiskobirlik ve Trakya Birlik gibi örgütlenmeleri bulunan fındık ve ayçiçeği de işlem görme olasılığı yüksek ürünlerdir. Altın işlemleri için Altın borsası bulunduğu için pek ihtimal vermiyorum. Petrol İzmir VOB' doğasına uygun değil, çünkü bizde petrol sözleşmesini anlamlı kılacak bir üretim yok. Belki ileri tarihlerde çeltik de olabilir ancak bu üründe bir örgütlenme olmadığında çok düşük bir ihtimal.

Bu arada VOB da hala veri yayını, işlemlere aracılık edecek aracı kurum hesaplarının halen belirsizliklerden dolayı açılamamış olması gibi nedenlerle çok güdük bir başlangıç olmuştur. 3 aracı kuruma müracaat ettim biz size haber veririz, biraz otursun bakalım, bizde pek fazla birşey bilmiyoruz, bilahare size döneriz tarzı yaklaşımlarla karşılaştım. VOB'da biraz ciddiyetsiz ve acemi bir başlangıç olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla.

randomwalker
07-02-2005, 02:13
.......Genel olarak bu piyasalardaki işlemem yapanlar; spekülatörler........

.......Kullanmasını bildiğinizde az bir birikimle önemli kazançlar/korumalar sağlanabilecek ürünlerdir. Bilinçsiz olarak bu piyasalarda işlem yapanların canı yanacağı da açıktır.

1-herhangi bir spekulatif piyasanin icinde; kullanmak amaciyla egitim yada bu egitimle kazanilmis bilgiyle onemli kazanclar yada korumalar elde etmekten ziyade sadece bu egitime harcadiginiz zamana ve kaybettiginiz para'ya lanet okursunuz.....
2-kullanmasini bilmenin. bilgiyle degil parayla dogru orantili oldugu bir piyasadan bahsederken bilinc, bilincalti, bilincdisi yada bilincustu gibi kavramlarin kullananin degil yonetenin kontrolunde oldugunu gozden kacirmamak gerekir....

son uyari: kumari sevmeyen uzak durmali.....

altank
07-02-2005, 03:03
Bu arada VOB da hala veri yayını, işlemlere aracılık edecek aracı kurum hesaplarının halen belirsizliklerden dolayı açılamamış olması gibi nedenlerle çok güdük bir başlangıç olmuştur. 3 aracı kuruma müracaat ettim biz size haber veririz, biraz otursun bakalım, bizde pek fazla birşey bilmiyoruz, bilahare size döneriz tarzı yaklaşımlarla karşılaştım. VOB'da biraz ciddiyetsiz ve acemi bir başlangıç olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla.

Geçen hafta Koçmenkul ile görüştüm bu konuda..telefondaki kişi 'zaten piyasada bu konuda deneyimli çalışan bulmak imkansız..henüz personel istihdamı yapmadık..'gibi akıllara ziyan bir açıklama yaptı..memlekette bu kadar işsiz olması normaldir bu kafayla..

--------Failed CFA-----------

hank
07-02-2005, 12:00
Halka açık veri yayını (en azından teleteks vs.) konusunda mail attım VOB'a cevap yok.

Akşam tv de borsa binasında işlem yapan brokerların bir ellerinde kablolu telefonla emir alışlarını görünce kendimi Bayrampaşa sebze halinde komisyoncuları izler sandım.

Önce kurumlar öğrenecek bu işleri, allah kolaylık versin.

ayyan
07-02-2005, 18:25
Halka açık veri yayını (en azından teleteks vs.) konusunda mail attım VOB'a cevap yok.

Akşam tv de borsa binasında işlem yapan brokerların bir ellerinde kablolu telefonla emir alışlarını görünce kendimi Bayrampaşa sebze halinde komisyoncuları izler sandım.

Önce kurumlar öğrenecek bu işleri, allah kolaylık versin.
duydugum kadarıyla matriks veri terminali (java matriks veya digeri) vasıtasıyla bu piyasalar izlenebilecekmiş.. ben sadece duydum- görmüşlügüm yok.

cautionary
07-02-2005, 19:50
bugünkü fiyatlara baktım..şubat sonu için endeks-30 işlem fiyatı 36000 filan gözüküyor..bu nedir şimdi?

chaotic
07-02-2005, 19:57
bugünkü fiyatlara baktım..şubat sonu için endeks-30 işlem fiyatı 36000 filan gözüküyor..bu nedir şimdi?

Bugünkü imkb-30 kapanışı 35953 olduğuna göre insanlar bundan sonra yükseliş olmayacağına inanıyorlar. Yükselişe inanan 36000den alır.

cautionary
07-02-2005, 20:28
Bugünkü imkb-30 kapanışı 35953 olduğuna göre insanlar bundan sonra yükseliş olmayacağına inanıyorlar. Yükselişe inanan 36000den alır.

Şubat 05 36,010
Nisan 05 36,530
Haziran 05 37,190

imkb-30 vob fiyatları yukarda...ben şimdi haziran vadeli imkb-30 için bir put opsiyonu satın alsam...37190 dan...peki opsiyon primi ne?

yani bu satma hakkını işime gelmediği için kullanmazsam, ne kadarlık bir primi yakmış olacağım.

MuDo
07-02-2005, 21:37
1-herhangi bir spekulatif piyasanin icinde; kullanmak amaciyla egitim yada bu egitimle kazanilmis bilgiyle onemli kazanclar yada korumalar elde etmekten ziyade sadece bu egitime harcadiginiz zamana ve kaybettiginiz para'ya lanet okursunuz.....
2-kullanmasini bilmenin. bilgiyle degil parayla dogru orantili oldugu bir piyasadan bahsederken bilinc, bilincalti, bilincdisi yada bilincustu gibi kavramlarin kullananin degil yonetenin kontrolunde oldugunu gozden kacirmamak gerekir....

son uyari: kumari sevmeyen uzak durmali.....

Sayın randomwalker;

Buradaki ürünlerin Spekülasyon amaçlı kullanımı ile spekülatif piyasayı karıştırmamak gerekir.Bu piyasalar risk amaçlı ürünlerin de bulunduğu bir piyasa.

Yazdıklarınızda bu piyasalara yönelik eğitim uzun ve pahalı olduğunu yazmışsınız ki bu şekilde olduğu inancında değilim.Doğru yerde olursanız.
Bu piyasalarda sermaye birikiminiz çok olmadan önemli büyüklükte pozisyon alabilirsiniz.Mutlaka parayla doğruntulu ama fazla parayla çok daha fazla pozisyon alırsınız.Asıl önemli olan doğru kullanım Bilinç te bu! Sadece param var diye işlem yaparsanız bilinçaltımı, bilinç üstü mü karşılaşırsınız. sizin düşündüğünüz gibi kumar oynamış olursunuz.

Bu piyasaların kumar olarak görülmesini de yeniliklere yaklaşım yansıması olarak görüyorum...

İmago
07-02-2005, 21:59
Sn Cautionary İMKB30 endeksi için en az bir sözleşme yapabilirsiniz. Şu an itibari ile 1 İMKB30.haziran sözleşmesi (111. 06302005)3719YTL dir. Bu 1 sözleşme için en az 300 YTL başlangıç teminatı yatırmak zorundasınız. Sürdürme teminatı 225 liradır. Bunun altına gelen durumda margin call (yani teminat tamamlama çağrısı) durumu oluşur tamamlanmazsa pozisyon kapatılır. Bu future için geçerli. Daha call ve put opsiyonlar başlamadı. Bu VOB karınca hızı ile gelişecek herhalde.
Aracı kurumların uyum sağlaması, yeni internet sitesi konfigürasyonu, uzaktan erişim, yeni hesap sözleşmeleri, eleman tahsisi filan derken 5-6 aydan önce bu VOB'dan adam olmaz.
Saygılarımla.

aydino
07-02-2005, 22:03
Ben sahsen Vobdan cok umutlu degilim, basindaki zat "Volatility Trading " denen seyden haberi olmayan SPK kokenli bir arkadas, cok ilginc yurtdisinda bu iste calisan/calismis bir suru Turk arkadas var , niye bir tanesini orda ise almazlar, herkes VOB a torpille girmek zorundami ya !!!

MuDo
07-02-2005, 22:11
Ben sahsen Vobdan cok umutlu degilim, basindaki zat "Volatility Trading " denen seyden haberi olmayan SPK kokenli bir arkadas, cok ilginc yurtdisinda bu iste calisan/calismis bir suru Turk arkadas var , niye bir tanesini orda ise almazlar, herkes VOB a torpille girmek zorundami ya !!!

Sayın Aydino "Volatility Trading"' denen şeyden biraz bahsedebilirmisiniz...

aydino
08-02-2005, 00:44
Cok Basit anlatimiyla, opsiyonlarin teorik degerlerinin , gercek degerinlarinden farkli olmasi yada yakin gelecekte, degisen volatility yuzunden farkli bir deger alacagindan yola cikarak, opsiyon alinip/satilip , bu pozsiyonu off set etmek icin ayni kontrat ve vadede future satilip/alinmasi islemine volatility trading denir,Risksiz temiz kazanci ifade eder, hic bir sekilde chartlara , takaslara bakmaya gerek yoktur,biraz algoritm bilgisine ihtiyac vardir.Opsiyon isinde chartla para kazanan adama daha raslamadim zaten.

cautionary
08-02-2005, 00:55
Sn Cautionary İMKB30 endeksi için en az bir sözleşme yapabilirsiniz. Şu an itibari ile 1 İMKB30.haziran sözleşmesi (111. 06302005)3719YTL dir. Bu 1 sözleşme için en az 300 YTL başlangıç teminatı yatırmak zorundasınız. Sürdürme teminatı 225 liradır. Bunun altına gelen durumda margin call (yani teminat tamamlama çağrısı) durumu oluşur tamamlanmazsa pozisyon kapatılır. Bu future için geçerli. Daha call ve put opsiyonlar başlamadı. Bu VOB karınca hızı ile gelişecek herhalde.
Aracı kurumların uyum sağlaması, yeni internet sitesi konfigürasyonu, uzaktan erişim, yeni hesap sözleşmeleri, eleman tahsisi filan derken 5-6 aydan önce bu VOB'dan adam olmaz.
Saygılarımla.

Yaw ben futures ı yanlış mı biliyorum...futures sadece ileri vadeli alım-satım işlemi değil mi....yani alış-satış opsiyonu yoktur..sadece bir kontrat üzerinden ileri vadeli işlem yaparsınız.

anlattığınız olay opsiyon gibi..futures değil sanki :confused:

OnderGuzel
08-02-2005, 00:56
Selamlar,

Sanırım konuyla ilgili güncel bir çalışma yaparsak daha faydalı olacak.Bu sayede de piyasanın işleme yeteneğini test edebiliriz. Aşağıda yazdıklarım tamamen teorik bilgilere dayalı, bu sebeple eğer bir hata varsa düzeltecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Futures fiyatlaması temel olarak bugünkü değerin uygun faiz oranıyla gelecek değeri üzerine kurulu. Örnek olarak endeks futures fiyatlamasına bakacak olursak

F=S*e^((r-q)*T) şeklindedir.

Burada F futures fiyatı, S spot piyasa fiyatı(imkb 30 endeksi yani), e sayısı, r sürekli bileşik faiz, q temettü oranı ve T de yıl cinsinden vadeye kalan zamandır.

Şubat futures'un bugünkü kapanışı ne olmalıydı şeklinde uygularsak;( ki burada en önemli olay kullanılacak faizin seçilmesidir. Ben 22.02.2006 vadeli kağıdın bileşik faizi olan %18i aldım ve ayrıca futures'ın temettü vermeyeceğini düşünerek(sözleşmede temettüyle ilgili bilgi yok) temettü oranını da 0 aldım.)

F=35954*2,71828182845904^(0,18*20/365)=36310,36934

sonucunu elde ediyoruz.Oysa gün sonu kapanışı 36,010 olarak gerçekleşmiş. Bu durumda Futures fiyatının spot piyasa fiyatının gelecek değerinden düşük olduğunu görüyoruz. Eğer Futures fiyatına komisyon masrafını da eklediğimizde elde ettiğimiz değer hala S*e^((r-q)*T) değerinden yüksek çıkarsa bu durumda önümüze arbitraj imkanı çıkmış oluyor. Bu durumda pahalı olan tarafı satıp (yani spotta işlem gören IMKB30 endeksine dahil hisseleri) futures'ı satın alarak anında kar etme şansımız olacaktır. Şu an uygulanan komisyon oranını bilmiyorum ancak eğer IMKB'deki gibi %0,2 komisyon uygulanıyorsa arbitraj imkanını uygulayabiliriz ve bu sayede anlık olarak kar elde edebiliriz. Tabi şu anki fiyatlar bu imkanı sağlıyor gibi görülse de IMKB30 senetlerinde açığa satış imkanının bulunmaması bu mekanizmanın işlemesine mani oluyor.

Tamamen teorik bilgileri kullanarak yaptığım bu örneğe göre şu an vadeli işlemler piyasası işlemiyor görünüyor. İşlem hacminin, işi bilenlerin zamanla artması ve açığa satış sorunun çözülmesiyle piyasanın işlerlik kazanacağını bekleyebiliriz. Faizdeki düşüş eğilimi bozulmadığı ve devam ettiği sürece zamanla bu piyasanın IMKB'den daha çok işlem hacmine ulaşacağını beklemek, diğer örneklere bakıldığında pek sürpriz sayılmayacak.

leon
08-02-2005, 11:04
Bu örnekte siz endeks30'un bugünkü değerini %18 (22.02.2006 bononun faizi) yıllık faizden Şubat sonuna kadar işleterek bir değer buluyorsunuz. Doğal olarak bugünkü değerden yüksek çıkıcak. Vadeli işlem piyasalarında derinlik en az hisse senedi piyasaları kadar önemlidir. Spot piyasada endeks-30 %3 değer kazanırken sığ bir vadeli işlem piyasasında(endeks30 kontratında) hemen hemen hiçbir artış yaşanmayabilir. Piyasadaki önemli riskleren bir tanesi de bu. Faize, endekse ya da dövize dayalı teorik fiyat hesapları genelde piyasayla uyumlu olmayabilir. Ama mala dayalı vadeli işlemlerde taşıma maliyetine göre vadeli fiyat hesabı genel olarak daha uyumlu oluyor.

leon
08-02-2005, 12:59
son vob işlem ekranını excel'e çavirip attach etmeye çalışıcam

leon
08-02-2005, 13:01
ikinci deneme txt olarak

exxx
08-02-2005, 15:49
Arkadaşlar, gecikmeli de olsa piyasa verilerini nereden temin edebiliriz?? VOB'un kendi sitesi bu bilgileri yayınlamıyor..

leon
08-02-2005, 16:20
Benim bildiğim kadarıyla şu an için böyle bir site yok, ama ben gün içinde arasıra foreks'ten piyasa verilerini aktarırım...

tiyatro
08-02-2005, 20:17
gün sonu itibariyle 08.02.2005

en çok işlem geçen

imkb30 endeks vadeli işlem sözleşmesinde %0.486 lık dir düşüş yaşanmıştır.
bu neden m iyazıyorum eğer %15 lik bir teminat alan aracı kurumla çalışyorsanız ve bütün paranızı buraya yatırdıysanız(alımk yönünde)ana paranız üzerinden yaklaşık kaybınız %30 olomuştur tabii hedging amacıyla piyasada iseniz ki bu yatırım aracı zor ama gerçekleşen bir kaybınız yok demektir.

ayrı bir not olarak TÜRKİYEDE İLK VADELİ İŞLEMİ SİZ YAPACAKSINIZ ADIYLA BİR YARIŞMA BAŞLATAN :bravo: DENİZYATIRIMDA PİYASAYLA HİÇ İLGİSİ OLMAYAN FİYAT ADIMLARI UYGULANMAKTA CEVAP İSTEDİĞİMİZDE ALAYCI BİR TAVIRLA YARIŞMA BİZİMSE İSTEDİĞİMİZİ YAPARIZ DEMEKTEDİRLER.EVET HAKLILAR YARIŞMA SİZİN AMA ANA BAŞLIKLA KANDIRILAN BİZİZ.
SAYGILAR HERKEZE.

aydino
08-02-2005, 20:20
Gercekten cok aci ve dusundurucu , bir suru araci kurumda, gectim opsiyondan, futures dan anlayan insan yok , konu ile ilgili kisiler genelde bankalarin hazine departmanlarinda calisiyorlar sanirim,detayli bilgi isteyenler oralardan alirlar bir ihtimal

tiyatro
08-02-2005, 23:15
reklam olabilir belki ben ataonline dan yeterli bilgiyi alabildim bir de orayı deneyin.ama onlarda işlemlere hafta başı başlayacak sadece bilgilendirme oluyor.

tacir
09-02-2005, 01:25
gün sonu itibariyle 08.02.2005

en çok işlem geçen

imkb30 endeks vadeli işlem sözleşmesinde %0.486 lık dir düşüş yaşanmıştır.
bu neden m iyazıyorum eğer %15 lik bir teminat alan aracı kurumla çalışyorsanız ve bütün paranızı buraya yatırdıysanız(alımk yönünde)ana paranız üzerinden yaklaşık kaybınız %30 olomuştur tabii hedging amacıyla piyasada iseniz ki bu yatırım aracı zor ama gerçekleşen bir kaybınız yok demektir.

Sayın tiyatro, yukarıdaki bilgilere göre kayıp %30 değil sadece %3 gibi görünüyor. Ayrıca zaten endeksin bu seviyesinde işlem yapmak(alım-satım farketmez) kesinlikle kumardır diye düşünüyorum. Şu anda kısa vadeli yönü kestirmek çok zor. Ama işlem yapmanın uygun olduğu zamanlar da gelecektir.

leon
09-02-2005, 11:56
vob'da son durum

tiyatro
09-02-2005, 20:51
haklsıınız %04 ve %15 teminat oranı ile %30 değil alım poz. da %3 zarar oluşacaktır kusura bakmayın. saygılar herkeze.

starerdi
10-02-2005, 01:03
Off off biz herşeyi eksik yapmak zorundamıyız ya.Vob diye bir piyasa açılıyor.Başbakan açılışına katılıyor.Ama aracı kurumlar ne! vob mu o ne diyor. Bir dakika deyip beni bekletiyor o sırada etraftakilarine soruyor(telefonun ahizesinden kulağıma geliyor sesler.)müşteri vob diyor ne diyeyim diyor, ordaki birisi hangi vob diyor. Yeni piyasa varya. Haa tamam levent bey'e aktar.
levent bey çıkıyor.bana bir güzel anlatıyor.sonra sözleşme yapmam gerektiği ve aracı kuruma gelmem gerektiğini söylüyor.Aracı kuruma gidiyorum beni bir güzel bekletiyorlar sonra levent bey yanıma gelip daha sözleşmeler başlamadı ne zaman başlayacağı belli değil deyip beni geri çeviriyor.çektiğim eziyete bak yaa. OYAK MENKUL e duyrulur.Biraz piyasayı takip edin.Neyse artık çocuklarımıza piyasanın açılışında neler çektiğimizi anı diye anlatırız. :evil:

leon
10-02-2005, 12:15
Vob'da Son Durum

50ot
10-02-2005, 13:09
1) ana sayfada piyasa verileri // bültenler // günlük bülten bağından gün sonu işlem özetini eksel dosyası halinde indirebilirsiniz..

2) mümkün mertebede fğüvfğüçğüür yerine vadeli sözleşme dersek gelecek nesiller bizi daha çok minnetle anarlar..:)

ayyan
10-02-2005, 16:07
Off off biz herşeyi eksik yapmak zorundamıyız ya.Vob diye bir piyasa açılıyor.Başbakan açılışına katılıyor.Ama aracı kurumlar ne! vob mu o ne diyor. Bir dakika deyip beni bekletiyor o sırada etraftakilarine soruyor(telefonun ahizesinden kulağıma geliyor sesler.)müşteri vob diyor ne diyeyim diyor, ordaki birisi hangi vob diyor. Yeni piyasa varya. Haa tamam levent bey'e aktar.
levent bey çıkıyor.bana bir güzel anlatıyor.sonra sözleşme yapmam gerektiği ve aracı kuruma gelmem gerektiğini söylüyor.Aracı kuruma gidiyorum beni bir güzel bekletiyorlar sonra levent bey yanıma gelip daha sözleşmeler başlamadı ne zaman başlayacağı belli değil deyip beni geri çeviriyor.çektiğim eziyete bak yaa. OYAK MENKUL e duyrulur.Biraz piyasayı takip edin.Neyse artık çocuklarımıza piyasanın açılışında neler çektiğimizi anı diye anlatırız. :evil:
:)
duydugum kadarıyla bir alt limit mevcutmuş .. çalışmalar başlamış . her ne kadar burada oyak menkul ün şubesi olmasa da sagolsunlar yeterince bilgiye sahip oldum ve sanırım işlem yapmak istersem gerekli yardımı da yapacaklar..
ne yazık ki su an icin internet alt yapısı yokmuş.

ayyan
10-02-2005, 21:45
ek olarak ..
vob u real-time izleyebilmek icin yardımcı olabilecek bir link ..
http://www.matriksdata.com/Matriks/ForumShowTopic.asp?TID=15026
umarım yanlış anlaşılmaz ve birilerinin işine yarar (valla ücretsiz olanı bulamadım.)

leon
11-02-2005, 14:25
vob'da bugün

abdi
18-02-2005, 12:30
VOB hakkında sn. Numan Ülkünün bir yorumu:

Futures Piyasasında İşlem Yaparken Karşılaşacağımız Sorunlar:
1) Spot fiyatla birebir hareket etmeme sorunu: Aynen DJIST’de olduğu gibi, futures piyasasının indexle birebir hareket etmediği, hareketlere son derece gecikmeli katıldığı, bunun bir sonucu olarak kısa süreli fiyat hareketlerini hiç yapmadan geçebildiği görülmektedir. Üstelik, DJIST’de mevcut olan arbitraj mekanizması, index futures’da mevcut olmadığı için durum daha da kötüdür. Çözüm, piyasa derinliğinin artmasıdır. Burada VOB yönetimi (belki de arbitraj imkanı sağlamak düşüncesiyle) İmkb-100 yerine İmkb-30’u tercih ederek, ciddi bir dizayn hatası yapmıştır. İndex futures ile spot piyasa arasında arbitraj yapmak son derece zor bir iştir, zaten kimse bunu yapmayacaktır. İki fiyat arasında eşgüdümü, ancak rekabetçi alım-satım emirleri sağlayacak, bu da piyasa derinliğinin artmasıyla olacaktır. İmkb-100 çok daha popüler ve iyi tanınan bir index olmasına rağmen, İmkb-30’un seçilmesi, aslında gerçekleşmeyecek bir fayda umarak, bizlerin işini zorlaştırmıştır; belki de imkb-30’un yeterince popüler olmaması nedeniyle, piyasanın derinleşmesini de yavaşlatacaktır. Biz, piyasa derinliğinin biran evvel artması için gerek tanıtım yaparak, gerekse piyasaya kotasyon girerek elimizden geleni yapıyoruz. Potansiyel katılımcıların ve aracı kurumların bilgisizlik ve tecrübesizlik sorununu üzerinden atmalarıyla bu sorun çözülecektir

ruhban
20-02-2005, 00:39
vob eğitim sayfasında
örnek işlemlerle ilgili dökümanlar
pdf formatında

http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopDefault.aspx?tabid=135 (http://)

alvardar
20-02-2005, 02:01
VOB hakkında sn. Numan Ülkünün bir yorumu:

Futures Piyasasında İşlem Yaparken Karşılaşacağımız Sorunlar:
1) Spot fiyatla birebir hareket etmeme sorunu: Aynen DJIST’de olduğu gibi, futures piyasasının indexle birebir hareket etmediği, hareketlere son derece gecikmeli katıldığı, bunun bir sonucu olarak kısa süreli fiyat hareketlerini hiç yapmadan geçebildiği görülmektedir. Üstelik, DJIST’de mevcut olan arbitraj mekanizması, index futures’da mevcut olmadığı için durum daha da kötüdür. Çözüm, piyasa derinliğinin artmasıdır. Burada VOB yönetimi (belki de arbitraj imkanı sağlamak düşüncesiyle) İmkb-100 yerine İmkb-30’u tercih ederek, ciddi bir dizayn hatası yapmıştır. İndex futures ile spot piyasa arasında arbitraj yapmak son derece zor bir iştir, zaten kimse bunu yapmayacaktır. İki fiyat arasında eşgüdümü, ancak rekabetçi alım-satım emirleri sağlayacak, bu da piyasa derinliğinin artmasıyla olacaktır. İmkb-100 çok daha popüler ve iyi tanınan bir index olmasına rağmen, İmkb-30’un seçilmesi, aslında gerçekleşmeyecek bir fayda umarak, bizlerin işini zorlaştırmıştır; belki de imkb-30’un yeterince popüler olmaması nedeniyle, piyasanın derinleşmesini de yavaşlatacaktır. Biz, piyasa derinliğinin biran evvel artması için gerek tanıtım yaparak, gerekse piyasaya kotasyon girerek elimizden geleni yapıyoruz. Potansiyel katılımcıların ve aracı kurumların bilgisizlik ve tecrübesizlik sorununu üzerinden atmalarıyla bu sorun çözülecektir

İMKB 30 endeksinin popüler olmadığı görüşüne katılmıyorum.Özellikle yabancı yatırımcı açısından oldukça popüler bir endekstir.

kelebek2002
23-02-2005, 13:16
Selam,

kotasyon sayısı (derinlik) şimdilik az olsa da, bence vob trade için imkb'den çok daha uygun bir mekan.

Örneğin kendinizi vade sonuna kadar emniyette hissedeceğiniz bir marj yatırmışsanız ve doğru düşündüğünüzden eminseniz, kimseden izin mizin almadan endeks30'da short gidebiliyorsunuz.

Mesela 36.610'dan Haziran sonu için endeks30 shortladım (şu anda imkb'de 34.300), 1'e 10 değil, 1'e 2 marjal bu işlemi yaptım ve vade sonuna kadar (borsa bu arada bir 50000 yapmazsa) huzur içinde beklemeyi düşünüyorum. (Ya da hedeflediğim endeks aralığına düşene kadar).

Aynı şekilde ay sonu yapacağım dolar ödemesine karşılık (biraz da spekülatif) dün 1305'den dolar aldım. Neme lazım, parite marite yükselir, piyasalar şu veya bu nedenle tedirgin olur filan.

Boşverin imkb'yi filan, vob'a gelin, derinlik olsun :)

stockgeneration
23-02-2005, 13:47
Selam,

kotasyon sayısı (derinlik) şimdilik az olsa da, bence vob trade için imkb'den çok daha uygun bir mekan.

Örneğin kendinizi vade sonuna kadar emniyette hissedeceğiniz bir marj yatırmışsanız ve doğru düşündüğünüzden eminseniz, kimseden izin mizin almadan endeks30'da short gidebiliyorsunuz.

Mesela 36.610'dan Haziran sonu için endeks30 shortladım (şu anda imkb'de 34.300), 1'e 10 değil, 1'e 2 marjal bu işlemi yaptım ve vade sonuna kadar (borsa bu arada bir 50000 yapmazsa) huzur içinde beklemeyi düşünüyorum. (Ya da hedeflediğim endeks aralığına düşene kadar).

Aynı şekilde ay sonu yapacağım dolar ödemesine karşılık (biraz da spekülatif) dün 1305'den dolar aldım. Neme lazım, parite marite yükselir, piyasalar şu veya bu nedenle tedirgin olur filan.

Boşverin imkb'yi filan, vob'a gelin, derinlik olsun :)
sayın kelebek,
36,610 rakamı haziran vadesi iin geçerli olan rakam mı?
Ayrıca endeks Haziran'a kadar ne kadar dalgalanırsa dalgalansın Haziran'da 36,610 altında olursa kar mı ediyorsunuz direk? Yani stop loss varmı, 50 bin olursa arada mesela pozisyonunuz otomatik olarak kapatılıyor mu? Bu rakam nasıl hesaplanıyor?
Teşekkürler;

kelebek2002
23-02-2005, 15:12
sayın kelebek,
36,610 rakamı haziran vadesi iin geçerli olan rakam mı?
Ayrıca endeks Haziran'a kadar ne kadar dalgalanırsa dalgalansın Haziran'da 36,610 altında olursa kar mı ediyorsunuz direk? Yani stop loss varmı, 50 bin olursa arada mesela pozisyonunuz otomatik olarak kapatılıyor mu? Bu rakam nasıl hesaplanıyor?
Teşekkürler;

Endeks30'da kontrat tutarı yaklaşık 3600 YTL, teminat ise 300 YTL. O günkü VOB fiyatları üzerinden pozisyonunuzun kar veya zararı hesaplanıyor, teminatınız 225 YTL altına düşmüşse tamamlamanız isteniyor.

Zaten bunun için yeterli marjla işlem yapmaya başlamak gerek. 1'e 10 marjla işlem yaparsanız düşündüğünüzün tersine %10 hareket olduğunda pozisyonunuz sıfırlanır (Aracı kurumlar teminat oranınız belirli bir tutarın altına düştüğünde biraz daha para yatırmanızı isteyebilirler, yatırırsanız, pozisyonu tutmaya devam edebilirsiniz. Onun için siz yedekte biraz marj bulundurun ve bütün paranızla kontrat yapmayın. kontratlarınızın tutarı sizin bu işe ayırdığınız paranızın 2-3 katını geçmesin.

Evet, bir hafta kadar önce Haziran sonu için 36.610'dan satış yapmıştım. (Şu anda VOB'da 35.900'den işlem oluyor.)

Yatırım Finansman'dan işlem yapılabiliyor. Diğer aracı kurumlar işleme başladı mı, bilmiyorum.

stockgeneration
23-02-2005, 16:15
Endeks30'da kontrat tutarı yaklaşık 3600 YTL, teminat ise 300 YTL. O günkü VOB fiyatları üzerinden pozisyonunuzun kar veya zararı hesaplanıyor, teminatınız 225 YTL altına düşmüşse tamamlamanız isteniyor.

Zaten bunun için yeterli marjla işlem yapmaya başlamak gerek. 1'e 10 marjla işlem yaparsanız düşündüğünüzün tersine %10 hareket olduğunda pozisyonunuz sıfırlanır (Aracı kurumlar teminat oranınız belirli bir tutarın altına düştüğünde biraz daha para yatırmanızı isteyebilirler, yatırırsanız, pozisyonu tutmaya devam edebilirsiniz. Onun için siz yedekte biraz marj bulundurun ve bütün paranızla kontrat yapmayın. kontratlarınızın tutarı sizin bu işe ayırdığınız paranızın 2-3 katını geçmesin.

Evet, bir hafta kadar önce Haziran sonu için 36.610'dan satış yapmıştım. (Şu anda VOB'da 35.900'den işlem oluyor.)

Yatırım Finansman'dan işlem yapılabiliyor. Diğer aracı kurumlar işleme başladı mı, bilmiyorum.
300 YTL teminatımız var ve 3600 YTL'lik kontratı nasıl alabiliyoruz? 1/10 marjla işlem yapsak bile olmuyor???

kelebek2002
23-02-2005, 16:34
300 YTL teminatımız var ve 3600 YTL'lik kontratı nasıl alabiliyoruz? 1/10 marjla işlem yapsak bile olmuyor???

Yaklaşık 1'e 10 oluyor. Şu anda marj 1'e 12 (300'e 3600), ama duruma göre borsa yönetimi "endeks30 kontratlarında teminat 400 YTL olmuştur" diye açıklama yapabilir.

Dövizde ise 1000 dolarlık kontrat (1300 YTL) için 150 YTL teminat isteniyor. O da yaklaşık 1e 10 (aslında 1'e 9, 150'ye 1300)

Sistem iyi işliyor, işlemlerde derinlik olmadığı ve henüz personel de alışamadığı için yavaş, ama güzel çalışıyor.

Mesela bugün 36.00'dan alıp, 36.10'dan satış bile yapabildim 5-10 dak içinde. (Gerçi kar komisyona gitti - borsa gibi kontrat bedeli üzerinden binde 2 komisyon var, komisyonlar dövizde çok daha düşük onbinde 6)...

ayyan
23-02-2005, 22:17
asgari teminatlar
300 ytl - imkb 30 icin
500 ytl - dibs365
300 ytl - dibs91
150 ytl-usd
200 ytl-euro
200 ytl- bugday/pamuk
calıstıgınız aracıya baglı olarak teminatların arttırılması istenebiliyor. bunun yanında duydugum kadarıyla aracı kurumlar riski genel itibariyle kendileri yönetmek istiyormuş. sonucta cok cok yüksek oranda kredi kullanılarak yapılan işlemler bunlar.zaten risk sözleşmesi gibi bisi imzalatıyorlar.bi süre uzaktan takip en garantisi..

50ot
23-02-2005, 23:14
terminoloji:

çirkini......................güzeli
---------------------------
fthüvğüüğğvçğüür:... vadeli sözleşme

longalaklamak:......... sözleşme almak

şortlamak:.............. sözleşme satmak

:)

stockgeneration
24-02-2005, 09:30
Yaklaşık 1'e 10 oluyor. Şu anda marj 1'e 12 (300'e 3600), ama duruma göre borsa yönetimi "endeks30 kontratlarında teminat 400 YTL olmuştur" diye açıklama yapabilir.

Dövizde ise 1000 dolarlık kontrat (1300 YTL) için 150 YTL teminat isteniyor. O da yaklaşık 1e 10 (aslında 1'e 9, 150'ye 1300)

Sistem iyi işliyor, işlemlerde derinlik olmadığı ve henüz personel de alışamadığı için yavaş, ama güzel çalışıyor.

Mesela bugün 36.00'dan alıp, 36.10'dan satış bile yapabildim 5-10 dak içinde. (Gerçi kar komisyona gitti - borsa gibi kontrat bedeli üzerinden binde 2 komisyon var, komisyonlar dövizde çok daha düşük onbinde 6)...
Çok teşekkürler sayın kelebek 2002,
Tüm aracı kurumlarda ineternetten işlem yapılabildigi zaman ben de girmeyi düşünüyorum inşallah. Şu an öyle bir imkan yok.

leon
24-02-2005, 14:57
vob'da bugün

leon
24-02-2005, 21:37
vob kapanış 24.02.2005

chuckydoll
26-02-2005, 00:06
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Takas İşlemleri

04.02.2005 tarihi itibariyle Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş. (Borsa) bünyesinde işlem görmeye başlayacak olan vadeli işlem sözleşmelerinin takası, Borsa ile Bankamız arasında sözleşme ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 10/12/2004 tarih ve 48/1602 sayılı toplantı kararıyla Takas Merkezi olarak belirlenen İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından yapılacaktır.

Borsa’da gerçekleştirilen işlemlerin takası, işlem teminatları ve Garanti Fonu ile sınırlı olmak üzere Takasbank’ın garantisi altındadır. Takasbank, Borsa’da gerçekleştirilen işlemlerin takası sırasında sadece takas üyeleri ile ilişki içerisindedir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Takas Üyeliği Şartları

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Takas Üyeliği esasları Borsa’nın 2005/3 no’lu “Üyelik Esasları Genelgesi”nde belirtilmiştir. Borsada işlemlere başlanabilmesi için Takasbank’a üye olunması veya Borsa Yönetmeliğinde öngörülen şekilde bir genel takas üyesinden takas garantisi alınması zorunludur.

Borsaya üye olunmadan takas üyesi olunamaz. Takas üyeliği için Takasbank’a başvurulur.

Doğrudan takas üyeliği şartları aşağıda yer almaktadır:

1. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan türev araçlarının alım satımına aracılık yetki belgesinin alınmış olması,

2. Borsa Yönetim Kurulu’ndan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası işlem yapma yetkisinin alınmış olması,

3. Takas üyeliği için gerekli olan teknik alt yapı ve donanıma sahip olunması,

4. "Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Takas Üyeliği Taahhütnamesi" nin Takas Üyesi tarafından imzalanması,

5. Takas Üyeliği için gerekli olan garanti fonu katkı payının yatırılmış olması,

6. Müşterilere ve diğer üçüncü şahıslara karşı doğabilecek mali ve hukuki sorumluluğun teminat altına alındığı genel ve özel mahiyette ve Takas Merkezi tarafından öngörülebilecek sigorta ve diğer düzenlemelere uyulması,

7. Takas Merkezi tarafından Borsa Yönetmeliği çerçevesinde talep edilecek diğer bilgi ve belgelerin ibraz edilmiş olması.

Genel takas üyeliği şartlarını ayrıca belirlenecektir.

Takas Üyeliği Başvurusunda Bulunurken Gönderilecek Bilgi ve Belgeler
Başvuru talebini içeren ve Takasbank Genel Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış yazı ve bu yazının ekinde;

1. Takas Merkezi Üyelik Başvuru Formu

2. Sermaye Piyasası Kurulu Türev Araçların Alım Satımına Aracılık Yetki Belgesi (Noter Tasdikli Örneği),

3. Borsa Üyelik Belgesi (Noter Tasdikli Örneği),

4. Takas Üyeliği Taahhütnamesi

5. Noter tasdikli imza sirküleri,

6. Kuruluş ilanının yer aldığı ticaret sicil gazetesi,

7. Vergi levhası,

8. Nakit, Kıymet, Teminat, Şartlı Virman ve Elektronik EFT Talimatı Taahhütnamesi

9. Faks Cihazı ile İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’ye Gönderilecek Müşteri Talimatları ile İlgili Uygulama Sözleşmesi (Çift Nüsha)

alıntı: TAKASBANK

abdi
26-02-2005, 19:21
kardeş bunları yazmandaki amacın nedir? Biz "aracı kurummuyuz"??

chuckydoll
26-02-2005, 21:15
kardeş bunları yazmandaki amacın nedir? Biz "aracı kurummuyuz"??

fazla bilgi göz çıkarmaz sanırım???

randomwalker
01-03-2005, 19:36
şu vob'u görünce tüylerim diken diken oluyor....
Çok sebebi var ama şimdi bi tanesi daha aklıma geldi yazayım dedim...
Öyle bir market ki bu malı üreten arz eden üreticinin ve onu talep eden alacak olan tüketicinin elinden emtia'nın fiatını belirleme hakkını gasp ediyor 3. bir el , hem de hiç bir alakası yok iken ne üreticiyle ne tüketiciyle nede emtia ile...

Uzak olsun bizden..........yazık....

leon
02-03-2005, 14:59
şu vob'u görünce tüylerim diken diken oluyor....
Çok sebebi var ama şimdi bi tanesi daha aklıma geldi yazayım dedim...
Öyle bir market ki bu malı üreten arz eden üreticinin ve onu talep eden alacak olan tüketicinin elinden emtia'nın fiatını belirleme hakkını gasp ediyor 3. bir el , hem de hiç bir alakası yok iken ne üreticiyle ne tüketiciyle nede emtia ile...

Uzak olsun bizden..........yazık....

Değişik ve güzel bir bakış açısı

Eno
02-03-2005, 15:55
Bu olay; üreticinin istediği fiyattan satma hakkını engellemekten çok, üreticinin alıcıyı kazıklaması yada alıcıdan kazık yemesini engellemekdir...

50ot
02-03-2005, 20:14
vadeli piyasalarda oluşan fiyatlar cari fiyatları etkilemez..

kelebek2002
03-03-2005, 09:38
Vadeli piyasalarda aşırı hareketler dışında fiyat vadeye kalan gün sayısına ve cari faiz oranına bağlı olmalıdır. Aksi takdirde kazanç fırsatı var demektir.

Örnek olarak:

Örneğin cari faiz oranı aylık %1.5. Spot piyasada endeks30 34.600... Bu durumda Haziran vadeli kontratta fiyatın 34600+ 34600*6/100 = 36,76 civarında olması gereklidir. Çünkü

1. Diyelim ki vadelide fiyat 39... Bu durumda vadelide satış yapar, aynı miktarda spotta alış yaparsınız. Elde edeceğiniz risksiz ve kesin getiri %12'dir ve bu fırsatı kimse kaçırmaz.

2. Diyelim ki vadelide fiyat 35. Bu durumda da spottaki mallarınızı satar, vadeliden aynı tutarda alış yaparsınız. Sattığınız malların bedelini repoya koyar, 4 ay beklersiniz. Bu durumda da elde edeceğiniz getiri = 34,600*1,06 - 35000 = 1676 puan. Yani 1676/34600= %5'dir. Yani malınızı 4 ay sonra %5 aşağıdan yerine koymayı garantilersiniz.

O yüzden vadelide fiyatlar beklentileri yansıtmaz, yukarıdaki garantili arbitraj şanslarını da hiçbir akıllı portföy yöneticisi kaçırmaz. Fiyatlar spot piyasaya bağlı olarak dalgalanır.

Ancak çok geçici ve aşırı hareketler vadeli piyasaya kalıcı olduğu belli oluncaya kadar yansımayabilir.

Yani endeks30 Haziran'ın spotun dünkü kapanışı itibarı ile (bugün de aynı seviyelerden başlarsak) 36.70-75 civarında olmasını beklemeliyiz.

Daha altında arbitraj şansı doğacaktır ve bu farkın endeksin düşüşlerine daha az tepki vererek veya yükselişlerine biraz daha fazla tepki vererek kapanması beklenir.

kumralada
04-03-2005, 12:40
Petrol yatırımının ikinci getirisi...

Salih Neftçi

Bizde "herkes" bonocu, küçük bir azıklık da borsacıdır. Ama bu denge yakın bir gelecekte değişmeye başlayacak. Elbette bono stoku büyük, bu nedenle faizler ister istemez görece yüksek seyredecek. Yine de... AB sürecinin faizleri hızla aşağı çektiğini göreceğiz.

Bu, bir süre sonra yüksek faize alışmış yatırımcıları yeni yüksek getiriler aramaya yöneltecek.

Karşılaşacakları seçeneklerden birisi... Petrol benzeri hammaddelere yatırım yapmaktır.

Hammaddenin getirisi
Hammadde gerilileri konusunda yatırım yapılabilecek endekslerden birisini Goldman Sachs hazırlıyor. Adı Goldman Sachs Commodity Index (GSCI). Petrol bu endekste doğal olarak yüzde 40 gibi çok yüksek bir ağırlığa sahip.

GSCI endeksinin gerisi ise şöyle:

Önce spot piyasadan hareket edelim. Bu endekse 100 dolar koyan bir yatırımcı 2002 yılı mart ayından 2005 ocağına kadar geçen sürede tam yüzde 125 para kazanmış oluyor. Dolar cinsinden... Yıllık yüzde 30'un üzerinde bir getiri. Neredeyse bizim bonolarda bile böyle bir şey yok.

Nedeni de belli...

Başta petrol olmak üzere son yıllarda neredeyse bütün hammadde fiyatları hızla yükseldi.

Ama önemli olan o değil.

Önemli olan yüzde 30'un üzerindeki getiri. "Uzmanlara" bakarsanız getiriler bu seviyede kalmasa dahi yine de yüksek seyretmeye devam edecek. Dünya ekonomisinin gidişatı buna yüksek bir olasılık tanıyor.

Evet yüzde 30 iyi getiri. Ama işin bizim yatırımcının inanmayacağı bir başka boyutu daha var. Çünkü petrol benzeri hammadde fiyatlarından elde edilebilecek tek getiri bu değil.

İkinci bir getiri var.

Bunu da ekleyince 2002 martından bu yana hammadde yatırımından kazanılan toplam para yüzde 250'ye ulaşıyor.

Bakın nasıl olduğunu anlatalım.

Petrol, stoklaması çok pahalı olan bir şey. Nerede, nasıl stoklayacaksınız? Tek yolu petrolü bir gemiye bindirip denizlerde dolaştırmak. O zaman bile birçok ülke bu gemilerin kıyılara yaklaşmasını istemiyor. Limanlara demirlemesine karşı çıkıyor.

Bu nedenle elinde bu çeşit spot petrolü olan bu petrol için bir prim istiyor. Oysa... Vadeli petrolün stoklama sorunu yok.

Vadeli petrol piyasasına gidin, kontratın vadesi uzadıkça fiyatın da düştüğünü göreceksiniz! En pahalısı spot... En ucuzu ise 10 yıl sonra değiş tokuş edilecek petrol.

Yani fiyat eğrisinin eğimi negatif. Bakın iş nereye varıyor.

2 yıl vadeli petrol satın alın, bekleyin. Bir yıl sonra, kontratınızın vadesi bir yıla iniyor. O zaman da spot petrol fiyatı aynı kalmış olsa bile vadeli kontratın değeri otomatik olarak artıyor.

İşte bu ikinci getiri...

2002 martından bu yana parasını vadeli hammaddelere yatıranlar bir de bu nedenle para kazanmış, toplam getiri yüzde 250'ye çıkmış.

Sonuç
Bu olaya finansta roll yield deniyor. Yani kontratın vadesinin değişmesi ile elde edilen getiri. Hammadde fiyatlarında fiyat eğrisinin eğimi eğer negatifse bu çeşit bir getiri her zaman için var olacaktır.

Ama eğim pozitife dönerse... O zaman da para kaybedilecektir.

Yani risk yok değil.

Öte yandan getirilerin çekiciliği de Hedge Fund'ların neden bu sektöre büyük ilgi duyduğunu gösteriyor.

http://www.vatanim.com.tr/cat/haber_detay.asp?Newsid=48361&wid=7&Categoryid=4

randomwalker
07-03-2005, 10:51
vadeli piyasalarda oluşan fiyatlar cari fiyatları etkilemez..

e o zaman hepten sanal bu piyasa; gel de çık işin içinden ....
;) :confused: ;)

50ot
07-03-2005, 21:24

vadeli piyasaların en kuru, en özelliksiz, en can sıkıcı tarafı fiyatlardır..
diyelim ki siz 10.000$'lık bir sözleşme aldınız..

bu sözleşmeyi size satan şahıs şunu yapacaktır:

1)gidip piyasadan şimdi dolar alsam bu kaç TL eder diye düşünecektir

2)bu TL'yi bonoya koysam %kaç getirir aceba diyecektir

3)sonra da ben bu sözleşme için demek ki en az bu kadar para istemeliyim diyecektir

4)fakat sonra da daha fazla da isteyemem çünkü bana o parayı verecek adam gider kendisi sözleşme satar dolar alır diyecektir..

bu da ne demektir:

vadeli fiyat=cari fiyat+malı vade sonuna kadar taşımanın maliyeti

yani sözleşmede spekülatif unsur fiyat değil taraftır.. düşeceğine inanan taraf satar, çıkacağına inanan taraf alır..

randomwalker
08-03-2005, 01:18
vadeli piyasaların en kuru, en özelliksiz, en can sıkıcı tarafı fiyatlardır..
diyelim ki siz 10.000$'lık bir sözleşme aldınız..

bu sözleşmeyi size satan şahıs şunu yapacaktır:

1)gidip piyasadan şimdi dolar alsam bu kaç TL eder diye düşünecektir

2)bu TL'yi bonoya koysam %kaç getirir aceba diyecektir

3)sonra da ben bu sözleşme için demek ki en az bu kadar para istemeliyim diyecektir

4)fakat sonra da daha fazla da isteyemem çünkü bana o parayı verecek adam gider kendisi sözleşme satar dolar alır diyecektir..

bu da ne demektir:

vadeli fiyat=cari fiyat+malı vade sonuna kadar taşımanın maliyeti

yani sözleşmede spekülatif unsur fiyat değil taraftır.. düşeceğine inanan taraf satar, çıkacağına inanan taraf alır..

syn skinnypuppy
sanirim konuyla ilgili ilk yazdigim yazi ile ne demek istedigimi anlatamadim
ne guzel yazmissiniz taraftır diye
bir kez daha okur musunuz rica etsem ilk yazdigimi
o zaman sanirim
spekulatif unsur'un spekule ettigi aracin da spekulasyon sonucu olusan spekulatif bir unsur olacagini anlatmaya calistigimi goreceksiniz zaten...

egurbas
17-03-2005, 13:16
Arkadaslar Bu opsiyon piyasasina karsi cikan arkadaslardan , arabalari olanlarin KASKOSU var mi yok mu ? Ev i olanlarin deprem sigortasi var mi yok mu ? OZel saglik sigortalari var mi yok mu ? Eger varsa , karsi ciktiklari opsiyon piysasi ile sahip olduklari sigortalarin farkini buraya yazabilecekler mi ? Gelen cevaplara gore bende kendi fikrimi belirtmek istiyorum. Tesekkkur ederim

egurbas
17-03-2005, 13:24

Benim bildigim etkiler. Soyle ki , eger siz vadeli islemler piyasinda yuklu bir CALL sozlesmesi gorurseniz , birilerinin piyasayi artiya cekecek bir bilgiye ulasdigini veya ihtimali olduguna inandigini inanir ve bu kisiler benden daha iyi bilirler derseniz gider kagitlara yuklenirsiniz. Artan taleple fiyatlar da artar ve boylece cari fiyatlar artar...
Yani direkt etkisi soz konusu degil ama vadeli islemlerde ki hareketlerden nem kapip piyasada al veya sat yapmaya sebep buda fiyatlarin degismesine sebep olur

egurbas
17-03-2005, 13:38
Arkadaslar belki cok basit bir soru olacak ama , listelenen sozlesmelerin iceriklerine nereden bakabilirim. Execution fiyat direkt listeleniyor mu yoksa ? Listeleniyorsa bana link verebilir misiniz ?

Eno
17-03-2005, 15:08
Arkadaslar Bu opsiyon piyasasina karsi cikan arkadaslardan , arabalari olanlarin KASKOSU var mi yok mu ? Ev i olanlarin deprem sigortasi var mi yok mu ? OZel saglik sigortalari var mi yok mu ? Eger varsa , karsi ciktiklari opsiyon piysasi ile sahip olduklari sigortalarin farkini buraya yazabilecekler mi ? Gelen cevaplara gore bende kendi fikrimi belirtmek istiyorum. Tesekkkur ederim

İmza. :bravo:

ayyan
17-03-2005, 15:51
Arkadaslar belki cok basit bir soru olacak ama , listelenen sozlesmelerin iceriklerine nereden bakabilirim. Execution fiyat direkt listeleniyor mu yoksa ? Listeleniyorsa bana link verebilir misiniz ?
www.vob.org.tr den "ürünler" kısmına girerseniz sanırım aradıgınız cevaba ulasacaksınız.

egurbas
18-03-2005, 07:11
www.vob.org.tr den "ürünler" kısmına girerseniz sanırım aradıgınız cevaba ulasacaksınız.

Tesekkur ederim

50ot
18-03-2005, 19:59
Ben..... yuklu bir CALL sozlesmesi....

ALIM sözleşmesi..

plz...:)

50ot
18-03-2005, 20:00
spekulatif unsur'un spekule ettigi aracin da spekulasyon sonucu olusan spekulatif bir unsur olacagini anlatmaya calistigimi goreceksiniz zaten...

bunu demirel söylemişti di mi? :D

ayyan
18-03-2005, 21:36
vob da yazdıgın emri geri silmecede varmış .. güzel di mi ?

mimar74
20-03-2005, 20:39
arkadaşlar burda işlem yapmak için iş bankasındaki yatırım hesabım yeterlimi yoksa burası içinde ayrı bir hesapmı açmak gerekli yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler :roll:

ayyan
20-03-2005, 21:06
iş bankası yatırım hesabınız tek basına yetersiz. ayrı bir sözleşme imzalamanız gerekiyor.
bir aracı(aracı kurum veya banka) ile vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi adı altında yeni bir sözleşme imzalamanız gerekiyor.
bunun yanında yaptıgınız bu yeni sözleşmede internet üzerinden işlem yapamıyorsunuz. buna izin veren kurum şu an için mevcut degil. işlemleri telefonla yapmak zorundasınız v.s...
işlemler için alt limit v.s. istiyorlar sanırım.. iş bankasını bir arayıp bilgi alın isterseniz..

egurbas
21-03-2005, 01:58
:D

plz...:)

"Lutfen"
Lutfen
:D

stockgeneration
21-03-2005, 10:32
merhaba,
VOB'un derinliği hakkında bilgi sahibi olmak için soruyorum.
Şimdi bu düdüşten önce 27 bin endeksten U30 short pozisyon alsaydık, 24 binden pozisyonumuzu kapasaydık, yaklaşık 10% * 10 = 100% kar etmiş olacaktık teorik olarak. Peki bu işlem pratikte bu kadar kolay mı? 24 binden pozisyonlarımızı rahatlıkla sıfırlayabilirmiyiz? oradan short pozsiyona girecek alıcı bulunabilirmi?
Teşekkürler;

starerdi
21-03-2005, 15:03
ben de aynı soruyu soracaktım.birde pozisyondan çıkmak için bir defada sizce kaç sözleşme rahatlıkla yapılabilir. 30 endeksi için. tecrübeli arkadaşlar sıkıntı yaşıyorlar mı? alım satım arasındaki marjlar çok büyük oluyor mu?

gelecek nesiller için
lütfen
lütfen ;)

ayyan
21-03-2005, 15:24
en iyisimi kücük birer hesap actırıp , 3-5 sözleşme ile bir süre ögrenme amaclı denemek .. cok büyük islem yapmaya gerek yok cünkü piyasa su an icin sıg ve cogu kisi ögrenmeye calısıyor..herhalde seneye biraz daha derinleşir..
pamuk bugday derseniz yüzüne bakan yok .. vob un faiz kısmı tam olarak işlemiyor.
geriye döviz ve u30 kalıyor.. ..

egurbas
02-04-2005, 08:44
merhaba,
VOB'un derinliği hakkında bilgi sahibi olmak için soruyorum.
Şimdi bu düdüşten önce 27 bin endeksten U30 short pozisyon alsaydık, 24 binden pozisyonumuzu kapasaydık, yaklaşık 10% * 10 = 100% kar etmiş olacaktık teorik olarak. Peki bu işlem pratikte bu kadar kolay mı? 24 binden pozisyonlarımızı rahatlıkla sıfırlayabilirmiyiz? oradan short pozsiyona girecek alıcı bulunabilirmi?
Teşekkürler;

Arkadaslar bu U30 uzerinden yapilan sozlesme nedir? Piyasinin ismi Vadeli islem ve opsiyon , fakat sozlesme ozelliklerinde hergun fiyatlar uzerinden uzlasilir diyor. Yani future in ozelligi.
Ayrica neden 10 ile carptiniz.
Sanirim toplam kariniz , Kontrat sayisi * 3000 - islem maliyeti , olmasi gerekmez miydi ?
:vurkafa:
Arkadaslar bizim VOB da option varsa ne tip ? Amerikan mi Avrupa mi ? Bilen var mi? Biliyorsunuz , Avrupa li option da haaa deyince kontrati yururluge koyamiyorsunuz. YAda alici bulmaniz lazim , pozisyonu devretmek icin...
Ders kitaplarin hersey cok acik , guzel bir sekilde anlatilmis ama VOB un sayfasinda 1 numara yok :vurkafa: :vurkafa:

kelebek2002
02-04-2005, 14:30
Arkadaslar bu U30 uzerinden yapilan sozlesme nedir? Piyasinin ismi Vadeli islem ve opsiyon , fakat sozlesme ozelliklerinde hergun fiyatlar uzerinden uzlasilir diyor. Yani future in ozelligi.
Ayrica neden 10 ile carptiniz.
Sanirim toplam kariniz , Kontrat sayisi * 3000 - islem maliyeti , olmasi gerekmez miydi ?
Arkadaslar bizim VOB da option varsa ne tip ? Amerikan mi Avrupa mi ? Bilen var mi? Biliyorsunuz , Avrupa li option da haaa deyince kontrati yururluge koyamiyorsunuz. YAda alici bulmaniz lazim , pozisyonu devretmek icin...
Ders kitaplarin hersey cok acik , guzel bir sekilde anlatilmis ama VOB un sayfasinda 1 numara yok :vurkafa: :vurkafa:

Bizim VOB'da opsiyon henüz yok.

Toplam kar kontrat sayısı * (Satis fiyatı - Alis Fiyatı) * 100 YTL olarak hesaplanıyor.

Yani Haziran Endeks30'da Perşembe günü 33.10'dan 6 kontrat alıp, dün 33.70'den satsaydınız

33.70-33.10=0.60
0.60 * 100 * 6 = 360 YTL kar yazardınız.

Endeks 30 XU030 için vadeli sözleşme, spotta şu anda 32.808.

Haziran için yaklaşık %3'lük bir fonlama maliyeti var, dolayısyla vadelide fiyatlar 33.80 civarında seyrediyor.

Gün içerisinde aynen borsa gibi alış ve satışlar üzerinden işlemler gerçekleşiyor. Gün sonunda herkesin portföy değerlerinin hesaplanabilmesi için bir uzlaşma fiyatı açıklanıyor, bu da son 10 işlemin ağırlıklı ortalaması gibi.

Gün içerisinde aşırı hareketler olduğunda (riskli portföylerin tesbitini kolaylaştırmak ve aracı kurumların işini kolaylaştırmak için) birkaç kez uzlaşma fiyatı açıklanabiliyor.

Piyasanın derinliği fena değil, rahatlıkla 15-20 kontratı bir-iki kademede ve 10-15 dakikada alıp verebiliyorsunuz. (Endeks 30'da günde 100-200 kontrat işlem oluyor, dolar kontratlarında ara sıra 500-600 kontrat işlem olabiliyor)

300 kağıdı izlemek yerine piyasanın genel yönü üzerine konsantre olmak ve her iki yönlü hareketlerde de para kazanabilme olasılığı VOB'u cazip kılıyor.

Herkesi bekliyoruz :)

stockgeneration
02-04-2005, 20:29
Bizim VOB'da opsiyon henüz yok.

Toplam kar kontrat sayısı * (Satis fiyatı - Alis Fiyatı) * 100 YTL olarak hesaplanıyor.

Yani Haziran Endeks30'da Perşembe günü 33.10'dan 6 kontrat alıp, dün 33.70'den satsaydınız

33.70-33.10=0.60
0.60 * 100 * 6 = 360 YTL kar yazardınız.

Endeks 30 XU030 için vadeli sözleşme, spotta şu anda 32.808.

Haziran için yaklaşık %3'lük bir fonlama maliyeti var, dolayısyla vadelide fiyatlar 33.80 civarında seyrediyor.

Gün içerisinde aynen borsa gibi alış ve satışlar üzerinden işlemler gerçekleşiyor. Gün sonunda herkesin portföy değerlerinin hesaplanabilmesi için bir uzlaşma fiyatı açıklanıyor, bu da son 10 işlemin ağırlıklı ortalaması gibi.

Gün içerisinde aşırı hareketler olduğunda (riskli portföylerin tesbitini kolaylaştırmak ve aracı kurumların işini kolaylaştırmak için) birkaç kez uzlaşma fiyatı açıklanabiliyor.

Piyasanın derinliği fena değil, rahatlıkla 15-20 kontratı bir-iki kademede ve 10-15 dakikada alıp verebiliyorsunuz. (Endeks 30'da günde 100-200 kontrat işlem oluyor, dolar kontratlarında ara sıra 500-600 kontrat işlem olabiliyor)

300 kağıdı izlemek yerine piyasanın genel yönü üzerine konsantre olmak ve her iki yönlü hareketlerde de para kazanabilme olasılığı VOB'u cazip kılıyor.

Herkesi bekliyoruz :)

sayın kelebek2002,

sanırım 6 kontrat için aracı kuruma 6*300 = 1.800 YTL'lik para yatırmamız yeterli, böylece 1800 YTL üzerinden 360 YTL kar etmiş oluyoruz bu işlemle. Yani 20% lik bir kar. 33.70 üzerinde 0.60 kar ise yaklaşık 2%. Yani 10 kat kar ediyoruz demekle bunu kastetmiştim.
Hesaplarımda bir yanlışlık yok degil mi?

Ayrıca 15-20 kontrat aynı günde yapılabiliyor demiştiniz. Günde 100-200 kontrat işlem oluyorsa bir kişinin bu kadar işlem yapabilmesi fazla degil mi biraz?

Teşekkürler;

ayyan
02-04-2005, 21:06
sözlesmede der ki bir kisi en fazla 5000 acık pozisyon yapabilir[zaman kosulu belirtilmemis] ve bu pozisyonunun en az %10 unu hesabında bulundurmak zorundadır.[sanırım böyle idi]

kelebek2002
06-04-2005, 13:45
Borsadaki portföyünüzü (endeks30 hisseleri için konuşuyorum tabii) hemen satıyorsunuz. (Endesk 30 şu anda 33.560). Hemen Nisan sonuna kadar repo yapıyorsunuz.

VOB'da şu anda Nisan vadeli endeks30 33.17'den işlem görüyor. Sattığınız kadar tutarda vadeli sözleşme alıyorsunuz.

Diyelim ki 3.3 milyarlık mal sattınız.

24 günde yaklaşık %1 repo geliri alırsınız.

%1.5 civarı da kontrat alışında avantajınız var, etti %2.5...

Nisan sonunda isterseniz gidip borsadan mallarınızı %2.5 fazlasıyla yerine koyabilirsiniz.

Benzer marj Haziran endeks için de söz konusu.

Bu tür arbitraj fırsatları piyasalarda çok oluşmaz, değerlendirmek lazım :)

TARAYICI
07-04-2005, 20:13
Arkadaşlar şu an için bende takip ediyorum anlayamadıgım bir iki sorum var açıklık getirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler saygılar...
1.)haziran vadeli aldıgım 1 kontratı istedigim an satış yapabiliyor muyum?
2.) Satış yaparken sean saatleri içinde mi oluyor?Yoksa uzlaşma fiyatınımı beklemem lazım?
3.)Son olarak uzun vade için alış/satış yaparken zararı azalmak için hem kısa hem uzun pozisyon alınıyor deniliyor bu nedemek .
4.)Vade sonu gelince kendiliğindenmi alış /satış olarak degerlendiriliyor yoksa bizim emir talebimiz mi geçerli ...........
Şimdiden ilginiz için teşekkürler.SAYGILARRR

ayyan
07-04-2005, 21:51
1- seans saatleri icinde evet(vade sonuna kadar istediginiz seansta) 2- seans saatleri icinde oluyor.
3- hic denemedim. 4- kendiliginden oluyor / sonucta nakti teslimat olarak kar- zarar hanenize yazılıyor(mus).

TARAYICI
07-04-2005, 22:39
ayyan kardeş ilğin için sagol saygılar

EDALCOVE
08-04-2005, 21:56
Merhaba,

VOB açılalı uzun bir zaman oldu ama hala kafalarda soru işaretleri var. www.tarismenkul.com.tr sitesinde oldukça doyurucu bilgi var, ayrıca teorik fiyat hesaplama programıda koymuşlar, daha fazla bilgi almak için bakmanızı tavsiye ederim. Sadece VOB işlemleri yaptıklarından VOB ile ilgili bilgileri fazla.
Umarım işinize yarar, türkce kaynak bulmak malesef zor.

Bol kazançlar.

starerdi
09-04-2005, 13:08
sözleşme alırken zamanlama çok önemli.
örneğin:haziran sonuna göre kendinizi endekslediniz ve bu vade sonuna kadar beklemek istiyorsunuz(ben tavsiye etmiyorum düşündüğünüz seviyeye geldiğinde satma taraftarıyım.) endeks 33000 olsun haziran sözleşmeside 34000 olsun diyelim.
siz 34000 den 10 sözleşme aldınız(ben 10 sözleşmenin üstünü tavsiye etmiyorum.likid sorunu var.)
ve endeks %2,5 düştüğünü farzedelim o zaman sizden teminatı tamamlamanızı isteyecekler.
10 sözleşmede ortalama yuvarlak hesapla 3000 ytl teminat yatırmıştık
%25 i 750 ytl teminat daha yatırmanız lazım.
mesele %5 düşerse borsa yatırdığınız teminat 3000 ytl %50 si 1500ytl
teminatınıza ekleyip tamamlamalısınız.
şimdi diyeceksiniz ki bu snradan yatırdığımız paralar(teminat tamamlama) bizim paramız değilmi.
doğru eğer haziran sonuna kadar bekler ve düşündüğünüz gibi gider ve 34000 üstünde kapanrsa hem yatırdıklarınızı kurtarırsınız hemde 34000 üstünde olan seviyeleride kar yazarsınız.
ancak teminat tamamlama çağrısına maruz kalırsanız panik yapmanıza sebeb olacaktır.

hele hele yeterli yedek para ayırmazsanız pozisyonunuz otomotik kapanır ve zarar yazarsınız.(herzaman en az %50 yedek sermaye ayırın)
yardımcı olabildiysem ne mutlu.
herşeye rağmen traderlar için mükemmel bir piyasa olduğunu söyleye bilirim.

TARAYICI
09-04-2005, 18:36
Peki arkadaşlar ben çalışan biriyim dolayısı ile sean açılış ve kapanış saatlerine bazen yetişemiyorum sean öncesi satış veya alış yazdıra biliyormuyuz?
Diyelimki haziran sonu pozisyon aldım 1.kontrat fiyat 33.000 den bu dönem içinde teminat tamamlama cagrısı sonucu belli oranda para yatırdım ve belirttiğim fiyata haziranda 33.000 den sattım ve kar yazdı...........yatırdıgım teminat + kar ........şeklinde mi bakiye gerçekleşiyor ?
Tüm arkadaşlara SAYGILARRRR............bol kazançlar

ayyan
09-04-2005, 22:08
su an icin usd de teminat 150 mn - calıstıgım kurum 180 alıyor ..
mesela 5 pozisyon yaptın 900 mn teminat istiyorlar ya.. ben ne olur ne olmaz diye hesapta teminatın 2 katını tutuyorum. ki teminat cagırma gibi bir durum olusursa zorda kalıpta temerrüt vs. yazılmasın .. bilmem anlatabildim mi .. bunun yanında teminat+ kar veya teminat-zarar seklinde gerceklesiyor bakiye..
birde.. genelde piyasa acılmadan(yani nerden kim alıyor kim satıyor görmeden) pek islem yapmaya yanasmıyor kimse.. spot piyasa nasılsa ona göre pozisyonlar günün devamında sürdürülüyor. benzer sey benim basımda da var.. müsait oldugumda arıyorum- e artık Allah ne verdiyse..

starerdi
10-04-2005, 13:47
bende seans dışında emir denemedim.seans içinde düşünmek daha mantıklı.riski yüksek olduğu için seans içinden takibi bence daha sağlıklı.ama yinede tahminim seans dışında emir yazılabilir(diye düşünüyorum.). ama seans içinde takip edilip nerelerde alım- satım yazılmış görebiliyorsunuz.sizde emirlerinizi ona göre verirsiniz.zaten emirler genellikle 1-2 sözleşmelik halde yazılıyor. siz 10 sözleşme almak istediğinizde satışta kademeleri 1-2 topluyorsunuz(ben öyle yapıyorum) belirlediğiniz bir aralık olsun. mesala 33000 ile 33150 arasında pozisyon almak istiyorum diye. bu aralık içindeki sözleşmeleri alır yada satarsınız.ben öyle yapıyorum. tabi isterseniz tek rakamdan 10 sözleşme yazarsınız. örneğin 33000 den on sözleşme diye. çok iyi tahmin yaptıysanız emriniz gerçekleşir.ama derinlik sorunu çokta kötü olmasada var. göz önünde bulundurulmalı.
birde bir şeye dikkat ettim hakkatten piyasa tahminleri gün içi çok iyi.
mesela vadeli piyasa saat 15,00 kapanıyor.istinye ise 16,30 da kapanıyor. istinye 16,30 kapanmasına rağmen(ki herkes borsada 1.30 saatin ne kadar önemli olduğunu bilir) vadeli işlemlerdeki tahminlere göre hareket ediyor.
örnek veriyorum:
14:30 vob 33000 endeks 33000
15:00 vob 32850 endeks 33050
16:00 vob 32850 endeks 32900 düşünsenize borsada işlem yapanlar son 1 saat içinde borsanın 33050 den dönüp yukarı atak yapmasını bekliyor. vob ise 32850 den kapanmış. vob'a bakılarak endeksin aslında çokta öyle yukarı atak yapmasını beklememek için bir ön görü edinile bilir.(kesin bir yargı değildir. sadece bir ön görü olarak değerlendirilmeli)

TARAYICI
10-04-2005, 14:18
Alış veya satış olsun pozisyon almak için belli bir fiyat yada fiyat aralıgı mı veriliyor? Bu piyasada teminat tamamlamadan çok vade sonu kontratın durumu önemli herhalde sizcede öyle mi?

abdi
10-04-2005, 14:57
bende seans dışında emir denemedim.seans içinde düşünmek daha mantıklı.riski yüksek olduğu için seans içinden takibi bence daha sağlıklı.ama yinede tahminim seans dışında emir yazılabilir(diye düşünüyorum.). ama seans içinde takip edilip nerelerde alım- satım yazılmış görebiliyorsunuz.sizde emirlerinizi ona göre verirsiniz.zaten emirler genellikle 1-2 sözleşmelik halde yazılıyor. siz 10 sözleşme almak istediğinizde satışta kademeleri 1-2 topluyorsunuz(ben öyle yapıyorum) belirlediğiniz bir aralık olsun. mesala 33000 ile 33150 arasında pozisyon almak istiyorum diye. bu aralık içindeki sözleşmeleri alır yada satarsınız.ben öyle yapıyorum. tabi isterseniz tek rakamdan 10 sözleşme yazarsınız. örneğin 33000 den on sözleşme diye. çok iyi tahmin yaptıysanız emriniz gerçekleşir.ama derinlik sorunu çokta kötü olmasada var. göz önünde bulundurulmalı.
birde bir şeye dikkat ettim hakkatten piyasa tahminleri gün içi çok iyi.
mesela vadeli piyasa saat 15,00 kapanıyor.istinye ise 16,30 da kapanıyor. istinye 16,30 kapanmasına rağmen(ki herkes borsada 1.30 saatin ne kadar önemli olduğunu bilir) vadeli işlemlerdeki tahminlere göre hareket ediyor.
örnek veriyorum:
14:30 vob 33000 endeks 33000
15:00 vob 32850 endeks 33050
16:00 vob 32850 endeks 32900 düşünsenize borsada işlem yapanlar son 1 saat içinde borsanın 33050 den dönüp yukarı atak yapmasını bekliyor. vob ise 32850 den kapanmış. vob'a bakılarak endeksin aslında çokta öyle yukarı atak yapmasını beklememek için bir ön görü edinile bilir.(kesin bir yargı değildir. sadece bir ön görü olarak değerlendirilmeli)

???????????

**çok tutarsız...örnek de hatalı!!
**Bizdeki VOB 30 endeksin derinliği ne ki spotu etkilesin.Dünyanın her yerin de spot piyasa vadeli işlemleri etkiler..yani asıl spot piyasadır.
*örnekdeki rakamlarda hatalı verilmiş.spot ile vadeli işlemler arasında %faiz+vadeye kalan gün sayısından oluşan fiyat farkı vardır.
*Vade sonuna yaklaştıkça VOB fiyatı spot fiyata yaklaşır ve vade son günü VOB fiyatı=spot piyasa fiyatı olur.
*Bugünlerde VOB piyasasında ancak USD derinlik kazandı.

ayyan
10-04-2005, 22:27
bende nereyi yanlıs anladım diye düsünüyordum :)
sn abdi ,vade belirlemek icin aylık 1,3% uyguluyorlar .. bu oranda degisme oluyor mu ? bi bilginiz var mı yani..

starerdi
11-04-2005, 09:19
*sayın abdi
rakamlar kolay anlaşılsın diye %leriyle uğraşmadım.yuvarlak rakamlar verdim. amacım vadeli piyasanın gün içinde spot piyasanın kapanış yönünü tahmin etmek için bir öngörü olarak bir kenerda tutulacağıydı.
ve spot piyasada işlem yapanlar içindi. örneğin hatalı olduğunu çocuklar dahi anlardı. :hmm:
*tabii ki vadeli piyasa spot piyasayı takip ediyor.
*benim öngörüm vade sonu değildi gün içinde idi, vade sonunda fiyatların eşitlendiği gerçek.

stockgeneration
03-05-2005, 16:07
arkadaslar;
koçbankta vob sözleşmesi imzaladım.
tek sözleşme için teminatın 900YTL oldugunu söylediler!! :eek:
normalde 300 YTL degil mi? neden bu kadar farklı oldugunu sordugumda "bu şekilde belirlendi" dediler.
diger bankalarda nasıl bu durum, yardımcı olabilirmsiniz?
Tşk,

ayyan
03-05-2005, 21:20
oyak:
alt limit 10 milyardı [mart basi itibariyle.. su an icin bilmiyorum]
normalde vob un istedigi teminatin %20 fazlasini istiyorlar..
mesela usd icin vob 150 mn istiyor; oyak ise 180 mn..
subelerin hepsi ayni derecede duyarli olmayabilir.. sonucta kredili islem oldugu icin[ve riskin büyük olmasindan dolayi] müsteriyi iyi tanimak veya daha önceden taniyor olmak istiyorlar..

stockgeneration
04-05-2005, 12:50
koçbankta alt limit yok, o bir avantaj..
denizbanka sordum, 600YTL dediler teminat için. gerçi alt limiti sormadım.

ayyan
04-05-2005, 17:00
nasi olsa oyakla calisiyorm..alt limit olmus olmamis pek önemi yok..
vobda da öle ahim şahım işlem yaptıgımda yok..
nasi olsa piyasayi anlamaya calisiyoruz.. neye nasil tepki verir.. falam filam..

leon
10-05-2005, 13:38
Teminatlar girdiğiniz sözleşmeye göre değişiyor. Örneğin;
döviz için 150 YTL
faiz için 500 YTL
endeks30 için 300 YTL

Tabi bunlar VOB'un aracı kuruluşlardan sözleşme başına istediği teminatlar. Aracı kurumlar riski azaltmak ya da sürekli olarak müşterilerine teminat tamamlama çağrısı yapmamak için bunları kendileri artırma hakkına sahipler.

chemeng
17-05-2005, 19:00
bu vobda nasıl para kazanılıyo yada gerçekten para kazanmaya mı yarıyo :D borsadan yada döviz faiz piyasasından farkı nee?? birisi detaylı bir şekilde anlatırsa sevinirim....

ayyan
17-05-2005, 22:10
bu vobda nasıl para kazanılıyo yada gerçekten para kazanmaya mı yarıyo :D borsadan yada döviz faiz piyasasından farkı nee?? birisi detaylı bir şekilde anlatırsa sevinirim....
en güzel ve sonuç veren öğrenme şekli tecrübe etmektir.
açın bir hesap ; 1 pozisyon da işlem yapın.. ama sakın unutmayın! sadece 1 pozisyon! sonra piyasanın içinde biri olarak ne neymiş görün :)
uzaktan davulun sesi hoş gelir.. en iyi içerdekiler bilir ..
derlermiş :)

leon
18-05-2005, 12:02

Burada da aynı hisse senedindeki lot gibi düşün... Örneğin 1 adet usd sözleşmesi aldın. Herbir döviz sözleşmesi 1000 USD (ya da 1000 EUR)değerinde... Bunun için 150 YTL teminat yatırıman gerekiyor. Yani 150 YTL yatırarak 1000 USD alım hakkını alıyorsun.. Eğer usd 1,400 seviyesinden aldıysan bunun aslında YTL değeri 1400 YTL (Yani 150 yatırarak 1400 YTL'lik alım pozisyonunu aldın). Dolar bir hafta sonra 1,500 olursa senin pozisyon değerinde 1500 YTL'ye çıkar.. Sonuçta 150 YTL yatırarak 100 YTL para kazanırsın... Dolar %7 artmasına rağmen, siz yatırdığınız 150 YTL'ye göre %66 para kazanmış olursunuz.

chemeng
18-05-2005, 18:39
Burada da aynı hisse senedindeki lot gibi düşün... Örneğin 1 adet usd sözleşmesi aldın. Herbir döviz sözleşmesi 1000 USD (ya da 1000 EUR)değerinde... Bunun için 150 YTL teminat yatırıman gerekiyor. Yani 150 YTL yatırarak 1000 USD alım hakkını alıyorsun.. Eğer usd 1,400 seviyesinden aldıysan bunun aslında YTL değeri 1400 YTL (Yani 150 yatırarak 1400 YTL'lik alım pozisyonunu aldın). Dolar bir hafta sonra 1,500 olursa senin pozisyon değerinde 1500 YTL'ye çıkar.. Sonuçta 150 YTL yatırarak 100 YTL para kazanırsın... Dolar %7 artmasına rağmen, siz yatırdığınız 150 YTL'ye göre %66 para kazanmış olursunuz.
teşekkür ederim sağolasın. :bravo: en iyisi daha detaylı öğrenmek için bir hesap açtırmak..

alvardar
22-05-2005, 16:49
Zarar durumunda 1400 YTL'den 1300 YTL'ye düşerse 150 YTL yatırarak 100 YTL kaybetmiş oluyoruz değil mi?
Peki bunlar vadeli alınıp satılıyor.Vade sonunda ne yapıyoruz?

leon
23-05-2005, 08:46
Doğru hatta paranızdan daha fazlasını bile kaybedebilirsiniz...Teminatınız %75'e indiğinde takasbank aracı kurumunuz vasıtasıyla size teminat tamamlama çağrısı yapacaktır..
Vade içindeki herhangi bir gün ters işlem ile pozisyonu kapatabilirsiniz. Yani daha önce FXUSD0805(Dolar ağustos 2005) satarak başladıysanız, bu sefer aynısında aynı miktarda alım yaparak pozisyon kapatabilirsiniz. Bunu vade içinde yapmazsanız vade dolduğunda VOB açıkladığı uzlaşma fiyatı üzerinden takasbank pozisyonunuzu kapatır.

elhak
23-05-2005, 16:16
150 ytl tüm sözleşmeler için aynımı?Vadeli işlemlerde örneğin euroda haziran vade satıp, ağustos vade alırsak teminat ne kadar yatırmamız gerekiyor?yardımcı olacak arkadaşımız varmı acaba?

leon
23-05-2005, 17:46
Döviz için 150 ytl, faiz için 500 ytl, endeks için 300 ytl. Bu rakamlar takasbank'ın istediği rakamlar... Ama tabi aracı kurum daha fazla isteyebilir. Genelde sürekli olarak teminat tamamlama çağrısı yapmamak için daha fazla isteyebiliyorlar..
Aynı enstrümanın farklı vadelerinden birinde aynı miktarda alıp diğerinde satarsan (spread) extra teminat yatırmana gerek yok.. Ama örneğin bir vadede 5 sözleşme alıp, diğer vadesinde 2 sözleşme satarsan, sonuçta 2 spread, 3 normal teminat yatırırsınız.

elhak
24-05-2005, 11:15
Teşekkürler leon!Ben dolar konratlarında birkaç işle,m yaptım ama hep aynı vadede çalıştım.Şu an döviz kontratlarının komisyonları daha hesaplı .Endeks sözleşmelerinde
piyasa 15:00 te kapandığı için işlem yapmakta çekimserim.Amerikan dataları 15:30 da geldiği için dezavantajlı olur diye düşünüyorum.

tiyatro
26-05-2005, 20:16
Zarar durumunda 1400 YTL'den 1300 YTL'ye düşerse 150 YTL yatırarak 100 YTL kaybetmiş oluyoruz değil mi?
Peki bunlar vadeli alınıp satılıyor.Vade sonunda ne yapıyoruz?

Eğer vade sonu gelmeden sürdürme teminatının altna düşer ve bunu tekrar başlangıç teminatı seviyesine çekmezseniz pozisyonunuz takas odası tarafından bir başka kişinin pozisyonu karşılığında otomatikman kapatılır.

Ali Baba
29-05-2005, 23:00
İlginç bir piyasaya benziyor. henüz işleyiş mantığını pek anlamasamda.

Raymondda al yada sat butonuna girdiğimde

111F_IX0300405 2807 den 3431 e kadar rakamlar var

111F_IX0300605 2758 den 3371

111F_IX0300805 2780 3398

çıkıyor

ayyan
30-05-2005, 14:04
sv berg hocam ;
raymond da vob icin internetten alim satim imkani var mi ?

Ali Baba
30-05-2005, 16:11
sv berg hocam ;
raymond da vob icin internetten alim satim imkani var mi ?

Alım satım listesinde vara ama bende pek anlayamadım nasıl olduğunu.

ayyan
30-05-2005, 16:50
hmm.. 1 e 10 kredi kullandirdiklari icin araci kurumlar genelde riski kendileri yönetmek istiyorlardı da.. onun icin sordum.. :) ilginc piyasa ne diyelim :)

Ali Baba
31-05-2005, 16:09
Dün Raymonda sordum VOB hakkında.

Ayrı bir sözleşme yapmak gerekiyormuş. VOB da alım satım mümkünmüş Raymındda.

Biraz işleyişi öğrenelim ufak ufak başlarız. :)

leon
01-06-2005, 10:42
arkadaşlar, şimdi vob için yapılan sözleşmenin ekinde aracı kurumlar risk bildirim formu vermek zorundalar. Bu formda aldığınız risk hakkında bilgi veriliyor fakat şuna dikkat etmek gerek ki, örneğin 300 YTL teminat yatırdın 1 adet endeks sözleşmesi aldın. Aslında riskiniz sadece burada yatırıdığınız 300 YTL'den ibaret değil. Normal şartlarda teminatınız %75 düzeyine yani 225 YTL'ye indiğinde aracı kurumun size teminat tamamlama çağrısı yapması gerekiyor(Gün bitiminde). Seans içinde önemli bir gelişme oldu ve VOB endeks sözleşmelerinde alıcı bulamadınız ve teminatınız örneğin 100 YTL'ye düştü. Akşam size teminat tamamlama çağrısı yapıldı ve siz ben devam etmiyeceğim dediniz ve teminatı tamamlamadınız. Ertesi gün piyasa (vob) tekrar kötü açılır ve alıcı bulamazlarsa teminatınız (-)'ye geçebilir. Sonrasında aracı kuruluşun sattığı fiyata göre kuruma borçlu duruma ve temerrüde düşebilirsiniz. Bu sistemde aracı kurum takasbank'a, müşteride aracı kuruma karşı sorumlu durumda.

tiyatro
02-06-2005, 21:22
arkadaşlar, şimdi vob için yapılan sözleşmenin ekinde aracı kurumlar risk bildirim formu vermek zorundalar. Bu formda aldığınız risk hakkında bilgi veriliyor fakat şuna dikkat etmek gerek ki, örneğin 300 YTL teminat yatırdın 1 adet endeks sözleşmesi aldın. Aslında riskiniz sadece burada yatırıdığınız 300 YTL'den ibaret değil. Normal şartlarda teminatınız %75 düzeyine yani 225 YTL'ye indiğinde aracı kurumun size teminat tamamlama çağrısı yapması gerekiyor(Gün bitiminde). Seans içinde önemli bir gelişme oldu ve VOB endeks sözleşmelerinde alıcı bulamadınız ve teminatınız örneğin 100 YTL'ye düştü. Akşam size teminat tamamlama çağrısı yapıldı ve siz ben devam etmiyeceğim dediniz ve teminatı tamamlamadınız. Ertesi gün piyasa (vob) tekrar kötü açılır ve alıcı bulamazlarsa teminatınız (-)'ye geçebilir. Sonrasında aracı kuruluşun sattığı fiyata göre kuruma borçlu duruma ve temerrüde düşebilirsiniz. Bu sistemde aracı kurum takasbank'a, müşteride aracı kuruma karşı sorumlu durumda.

eğer yatırmcı gün sonunda sürdürme teminatının altına düştü ise teminat tamamlama çağrısı yapılır.bu çağrıya saat 16.30 kadar cevap alınamazsa birnci temerrüd.

16.30 dan gün sonuna kadar cevap alınamzsa ikinci temerrüd.

ertesi gün açılşıtan önce teminat tamamlanmamış ise 3. temerrüd.
ayrıca ertesi günde saat 10.00 kadar yani seans açılana kadar halen teminat tamamlanmamış ise tüm nakit dışı teminalar likidite edilir ayrıca tüm pozisyonlar kapatılır (bir gün önceki uzlaşma fiyatından).böylece ertesi gün pozisyonlar kapatıldığı için kaybetme durmu söz konusu değildir. piyasada sürdürme teminatının altına düştüğünüz gün eğer alıcı yok isede ki çok nadir olur. borsa nın ilgili komisyonu teminatları kendi belirledikleri bir uzlaşma fiyatı üzerinden değerler.

sizinde dediğiniz gibi takasa karşı sorumlu olan aracı kurumdur ve tüm işlemlerden aracı kurum sorumludur.sizde aracı kuruma karşı sorumlusunuz zaten aracı kurumlar teminat seviyesini yükselttikleri için böyle bir sorun yaşanmayacaktır.

eğer ileride aracı kurumlar uyguladıkları teminat düzeyleini min seviyeye çekerler ise pozisyonlar otomatikman kapatılacağından eksiye düşmezsiniz.

eksiye düşmenin tek ihtimali vardır bu da piyasadan kaynaklanmamakta ödenecek temrrüt faizinden kaynaklanmaktadır.

en azından ben böyle diye biliyorum.
sadece bir düzeltme lütfen yanlış anlamayın.saygılar

leon
03-06-2005, 09:37
Aşağıdaki açıklama www.vob.org.tr den alınmıştır.

"Gerçekleştirdikleri işlemler neticesinde teminat açığı oluşan hesaplar için Takasbank tarafından ilgili üyelere “teminat tamamlama çağrısı” yapılır. Üyelerin teminat tamamlama çağrısı nedeniyle oluşan yükümlülüklerini en geç saat 16:30’a kadar yerine getirmesi zorunludur. Teminat tamamlama yükümlülüğünü zamanında yerine getirmeyenler herhangi bir ihbara gerek kalmaksızın temerrüde düşmüş sayılır.

Teminat tamamlama yükümlülüğünün saat 16:30’dan EFT Kapanış Saatine kadar olan süre zarfında yerine getirilmesi durumunda, birinci temerrüde düşülmüş olur. Bu durumda üyeye, İMKB Repo-Ters Repo Pazarında veya TCMB Bankalararası Para Piyasasında oluşan bir gecelik ağırlıklı ortalama faiz oranlarından en yüksek olanının bir katı nisbetinde temerrüt faizi uygulanır.

Temerrüdün aynı gün EFT kapanışından sonra karşılanması veya bir sonraki güne ya da daha sonraki günlere kalması durumunda ise ikinci temerrüde düşülmüş olur. İkinci temerrüdün oluşması halinde, İMKB Repo-Ters Repo Pazarında veya TCMB Bankalararası Para Piyasasında oluşan bir gecelik ağırlıklı ortalama faiz oranlarından en yüksek olanının üç katı nisbetinde temerrüt faizi uygulanır.

Temerrüdün izleyen güne sarkması durumunda, teminat tamamlama çağrısına karşılık gelen miktar Takasbank’a yatırılana kadar temerrüde düşmüş üyenin ilgili hesaplarında veya tüm hesaplarında üye tarafından işlem yapılamaz.

Temerrüde düşen hesaba ait açık pozisyonlar seans içinde ilgili üye veya Borsa tarafından likide edilebilir ve/veya hesaba ait teminatlar Takasbank tarafından nakde çevrilebilir. Açığın sürmesi ve ilgili takas üyesi tarafından da tamamlanmaması halinde takas üyesinin portföy hesabının açık pozisyonlarının likide edilmesi, işlem teminatlarının nakde dönüştürülmesi, Garanti Fonundaki katkı paylarına başvurulması yöntemlerinden biri veya birkaçı uygulanabilir. Yükümlülüğün hala kapanmaması halinde Takasbank, takas üyesinin Takasbank nezdindeki kendisine ait olduğu belirlenen diğer hak ve alacaklarına bu yükümlülüklerin tasfiyesi amacıyla başvurabilir."

Tabi ki uygulamada teminatın yetmemesi durumu ancak aşırı düşüşlerin olduğu veya piyasada yeterli alıcının bulunmadığı nadir günlerde olabilir. Ama pratikte Takasbank ertesi gün 16:30'a kadar temerrüd işletiyor ve t+2'de hala tamamlanmamış olursa likiditasyona gidiyor. Tabi aracı kurumların takasbank nezdinde temerrüde düşmemek için ertesi gün pozisyonunuzu seans içinde kapatmaya çalışacaklardır(Eğer yeterli alıcı varsa ve siz kredili müşteri değilseniz). Yurtdışında özellikle yüksek oynayan yatırımcıların buna benzer durumlarla karşılaştığı bir çok örnek var.

Sadece riskim 150 YTL, eğer ben hiçbir bildirimde bulunmazsan pozisyon otomatik olarak kapatılacaktır diye düşünmeyin, ters işlem yaparak pozisyon kapatmak müşterinin yükümlülüğüdür. Sözleşmenize göre aracı kuruluş takasbank'a teminatı yatırarak sizin hesabınıza temerrüd işletebilir.

tiyatro
03-06-2005, 18:52
sayın leon dediğiniz ve dediğim gibi aracı kurum yani üye takasa karşı sorumludur.müşteride aracı kuruma karşı sorumludur.

Eğer müşteri temerrüde düşmesine rağmen hiç bir bildirimde bulunmuyor ise hangi aracı kurum gerekli miktarı yatırarak pozisyonun devam etmesini sağlar. bence bir çoğu bunu yapmaz zaten şu durumda yapmalarınada gerek yok çünkü fazladan teminat alıyorlar.ki yurt dışındada fazladan teminat alınır tabii bizdekiler kadar yüksek değildir.

sonuç olarak VOB sizi hiç bir zaman eksiye düşürmez düşüremez zaten bu yüzden bir marj belirlenmiş .Aldığınız yazı dün benim belirtmek istediğim gibidir.zaten bende oradan edindim bilgileri.

eğer eksiye düşerseniz sorumlu aracı kurumdur hiç bir aracı kurum bunu göze almaz temerrüd durumunu koyu halde yazılmış tabii ki doğru ve dünde dediğim gibi temerrüd sizi eksiye düşerebilir.

leon
06-06-2005, 11:44
Sn Tiyatro inatçılık yaptığımı düşünmeyin lütfen, ben sadece herkesin ters işlem yaparak kendi pozisyonunu kendisinin kapatması gerektiğini yoksa riskinin aracı kurumun tavrına ve olağanüstü piyasa şartlarına göre teminatından daha yüksek olacağını düşünüyorum. Aracı kurumların müşteri ile yapılan sözleşmelere ek olarak vermek zorunda oldukları risk bildirim formunda da bu durum belirtilmiştir. Aşağıya sadece ilk iki maddesini yapıştırdım.

RİSK BİLDİRİMİ
( VADELİ İŞLEM VE OPSİYON SÖZLEŞMELERİNDE İŞLEMLERLE
İLGİLİ OLARAK YATIRIMCILAR İÇİN GENEL AÇIKLAMALAR )

İşlem yapacağınız aracı kuruluş ile vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi alım satım aracılığına ilişkin olarak imzalanacak “Türev Araçların Alım-Satımına Aracılık Çerçeve Sözleşmesi”nde belirtilen hususlara ek olarak, aşağıdaki husuları anlamanız çok önemlidir.

1. Aracı kuruluş nezdinde açtıracağınız hesap ve bu hesap üzerinden Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda gerçekleştirilecek tüm işlemler için Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa ve Takas Merkezi tarafından çıkartılan ilgili her türlü mevzuat ve benzeri tüm idari düzenleme hükümleri uygulanacaktır.

2. Türev araçlar çeşitli oranlarda risklere tabidir. Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda aracı kuruluşa yatırdığınız teminatın tümünü kaybedebileceğiniz gibi, kayıplarınız, toplam teminatınızı dahi aşabilecektir.

tiyatro
06-06-2005, 15:34
sayın leon kesinlikle yanlış anlamıyorum bilgiler için çok teşekkür ederim
aracı kurumlar konuştuktan sonra işlemlerin otomatik olarak kapatılamayacağını yatırımcının emrinin olması gerektiğini belirtiler bu noktada haklısınız.Diğer konudada gerçekten uzatmaya gerek yok nasılsa öğreneceğimiz daha çok şey var. Cevaplarınız ve daha farklı olduğunu düşündüğüm bir durumu düzelttiğiniz için çok teşekkür ederim.

hayabusa"
06-06-2005, 21:33
Ülkemizin çok öncelerde tanışması gereken bir borsa olduğunu düşünüyorum,yurtdışında bir spot piyasa vadeliye göre hareket eder,korunma amaçlı ters pozisyon alındığında ise riski sıfıra indiriyor,çok güzel para kazanan olduğu gibi kaybeden de aynı spottaki gibi

ayyan
07-06-2005, 13:48
vadeli spota göre hareket etmesin :)
neyse ne ya banane di mi ama :D

eymür
10-06-2005, 14:13
2. Türev araçlar çeşitli oranlarda risklere tabidir. Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda aracı kuruluşa yatırdığınız teminatın tümünü kaybedebileceğiniz gibi, kayıplarınız, toplam teminatınızı dahi aşabilecektir.

sayın leon, vob la ilgili sizin bilgilerizi takip ediyorum. çok teşekkür ederim. bu kayıp sonsuz görünüyor anlaşılan.
rica etsem bir örnek simülasyon la anlatabilirmisin.

leon
10-06-2005, 15:29
Aslında kayıp sonsuz değil. Yeterli derinlik olmaması ve dolayısıyla istediğiniz fiyattan alıcı ya da satıcı bulunamaması, temerrüd, olağanüstü fiyat hareketleri ve hesabınızda nakit bulunmasına bağlı olarak aracı kurumunuzun pozisyonunuzu devam ettirmesi gibi sebeplerle (-)'ye düşebilirsiniz. Örneğin 300 YTL yatırarak 1 adet endeks sözleşmesi aldınız(genelde aracı kuruluşlar bu riski azaltmak ve de devamlı müşteriye teminat tamamlama çağrısı yapmamak için 450 - 500 YTL alıyorlar). O gün endeks30 %5-6 düştü ve bunun vadelideki etkisi de örneğin %7-8 oldu. Siz margin call'a girdiniz. Teminatınızı tamamlamadınız ve aracı kuruma pozisyonu kapatın dediniz. Şu anda piyasa sığ ve etkinlik düzeyi düşük. Ertesi gün piyasa açıldığında aracı kurum piyasada istediğiniz fiyattan alıcı bulamadı ve kontratınızı %3-4 düşükten satarsa hem taminatınız (-)'ye düşer hem de aracı kuruma bir günlük temerrüd ödersiniz. Gerçi tek kontratta 300 YTL değilde 400 YTL kaybedersiniz bu da çok önemli değil. Ama büyük işlemlerde hem zarar yüksek olabiliyor hem de yeterli alıcı bulunamadığı için pozisyon üç dört gün açık kalabiliyor(işte bu üç dört günde piyasa çökerse daha da kötü)

leon
10-06-2005, 15:42
Arkadaşlar aracı kurumların müşterilere imzalatmak zorunda oldukları risk bildirim formunu attach ediyorum. Bu piyasada işlem yapmak isteyenlerin okumalarında fayda var.

SALESMAN
11-06-2005, 15:18
Dün Raymonda sordum VOB hakkında.

Ayrı bir sözleşme yapmak gerekiyormuş. VOB da alım satım mümkünmüş Raymındda.

Biraz işleyişi öğrenelim ufak ufak başlarız. :)

berg selam,

bende vob ta işlem yapmak için şöyle bir ders çalışayım araştırayım öğreneyim, efor edeyim diyordum ki ; vob ta işlem yapmak için daha iyi bir yöntem buldum:
sen nasıl olsa kavramaya başlamışsın iyice öğrenince banada da deki " pamuk alıyoruz şu kadarlık yahut vadeli uranyuma giriyoruz " falan diye ben de aynen senin aldığından aldığın miktarda alıcam...

eveeet vob ta işlem sorunumuda çözdüm artık gelsin paralar.... :cool:

Ali Baba
12-06-2005, 20:03
berg selam,

bende vob ta işlem yapmak için şöyle bir ders çalışayım araştırayım öğreneyim, efor edeyim diyordum ki ; vob ta işlem yapmak için daha iyi bir yöntem buldum:
sen nasıl olsa kavramaya başlamışsın iyice öğrenince banada da deki " pamuk alıyoruz şu kadarlık yahut vadeli uranyuma giriyoruz " falan diye ben de aynen senin aldığından aldığın miktarda alıcam...

eveeet vob ta işlem sorunumuda çözdüm artık gelsin paralar.... :cool:

Ben hala sistemin nasıl çalıştığını anlayamadım.

diyelimki borsa düşecek diye bekliyorsunuz U30 satmak istiyorsunuz nasıl olacak bu iş. vadeyi neye göre belirliyceksiniz.

Yada bir ay içinde iyi bir çıkış bekliyorsunuz U 30 alcaksınız vadelimi alcaksınız.

Kafam karıştı euro dolar gibi şeyleri nasıl neye göre alıp satıcaz.

leon
14-06-2005, 09:17
Aslında normal spottan hiçbir farkı yok. En büyük fark yaklaşık 1:10 teminat:pozisyon dengesi. Eğer Endeks30'un yükselmesini bekliyorsanız aynı parayla bir endeks30 fon almak yerine vadeli sözleşme alırsanız ve tutarsa 10 katı fazla kazanabilirsiniz. Hangi vade için ise normalde uzun vadelerin düşüş ya da çıkışlara tepkisi kısa vadelerden daha çok olur(Tahvil-bono piyasası gibi)...Yükseliş bekliyorsanız uzun vadeli tercih etmelisiniz, teorik olarak uzun vadeli deki hareketin kısa vadeliden daha sert olması gerekir. Ama bizde piyasa henüz tam oturmadığı için uzun vadelide yeterli alıcı satıcı olmayabilir.

Ali Baba
15-06-2005, 03:27
Teşekkürler sayın leon.

Diyelimki ben yaklaşık 1 ay içinde U 30 da % 15 lik bir çıkış bekliyorum. Sizce hangi vadede nasıl bir pozisyon almalıyım.

Miktar olarak 1 000 ytl koymayı düşünüyorum.

Eğer % 10 çıkarsa 1 aya kalmadan ve %10 karla satmak istersem hemen satabilecekmiyim. 10 katı kazanacağına göre %10 karla 1000 ytl 1000 ytl daha getirir. %100 kazanmış olurum.

Yada işler ters gitti ve % 10 düştü böyle bir durumda satarsam ne kadar kaybetmiş oluyorum.

Tam olarak işleyişi öğrenmek lazım verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

leon
15-06-2005, 09:22
Şu an VOB'da Haziran, Ağustos ve Ekim vadeli IX030 sözleşmeleri işlem görüyor. Teorik olarak yükselişe en büyük (Oran olarak) tepkiyi Ekim vadeli olanın vermesi gerekir. Ama henüz Ekim vadelide yeterince derinlik, hacim ve açık pozisyon yok. Dolayısıyla Ağustos alınabilir( Haziran sonuna doğru Haziran vadeliler kapanarak Ağustos vadeliye kayış yaşanabilir, böylece Ağustos'un derinliği vs.. daha da artabilir).

Bir endeks sözleşmesi teminatı 300 YTL (Aracı kurumlar bunu daha fazla alabilir. Ama ne kadar fazla alınırsa teminat:pozisyon oranınız düşeceği için o kadar aleyhinize olur.) Normalde pozisyon hesabı için endeks-30, 10'a bölünüyor. Kaba bir hesapla, yani 300 YTL yatırarak 32250/10=3225 YTL'lik pozisyon alıyorsunuz. Örneğin 900 YTL verdiniz ve 3 adet IX0300805 aldınız. Beklentinizin gerçekleştiğini ve spotta endeks30'un %10 arttığını ve bununda da vadeliye aynı oranda yansıdığını farzedelim. Vadelide fiyat 32250*1,1=35475 olursa sizin 1 adet sözleşme için pozisyonunuz 3547 YTL'ye yükselir. 1 sözleşmedeki karınızda 3547-3225=322 YTL olur. 3 adet sözleşme almıştınız yani 3*322=966 YTL kar edersiniz. Sonuç olarak 900 YTL yatırarak 966 YTL kar....

orkuncan99
16-06-2005, 23:35
merhaba arkadaşlar,
ben vobla 2 gündür ilgileniyorum, hesabta açtırdım ama kafam karışık, hissede günlük işlem hacmi düşük 1 trilyonu bulmuyor, gerçekten aldık satış yapacağız ve düşüyor nasıl satacağız, birde satamadık elimizde kaldı vade bitti otomatik takasbank farkı veriyormuş, o nasıl satıyor, bilen varsa aydınlatsın,, bu arada ataonline de güzel açıklamalar var bu konuda, birde yatirimfinansmanda.....

kelebek2002
18-06-2005, 13:13
Aslında normal spottan hiçbir farkı yok. En büyük fark yaklaşık 1:10 teminat:pozisyon dengesi. Eğer Endeks30'un yükselmesini bekliyorsanız aynı parayla bir endeks30 fon almak yerine vadeli sözleşme alırsanız ve tutarsa 10 katı fazla kazanabilirsiniz. Hangi vade için ise normalde uzun vadelerin düşüş ya da çıkışlara tepkisi kısa vadelerden daha çok olur(Tahvil-bono piyasası gibi)...Yükseliş bekliyorsanız uzun vadeli tercih etmelisiniz, teorik olarak uzun vadeli deki hareketin kısa vadeliden daha sert olması gerekir. Ama bizde piyasa henüz tam oturmadığı için uzun vadelide yeterli alıcı satıcı olmayabilir.

Tam tersi, uzun vadeli kontratlar spottaki hareketlerin kalıcı olduğuna inanmadan hızlı tepki vermezler.

Diyelim ki, endeks 30 bugün 1000 puan yükseldi. İnsanlar hemen koşup Ekim vadeli kontratta 1000 puan yukarıdan kontrat satın almazlar, çünkü daha ekim'e çok olduğunu, bu yükselişin geçici olduğunu düşünebilirler. Dolayısıyla bugün spot 1000 puan yükselmişse, Ekim vadeli örneğin 400 puan yükselebilir. Endeks bugün yaptığı yükselişi 1-2 hafta korumayı başarırsa, vadeli de eninde sonunda bu 1000 puanlık yükselişe cevap verecektir.

Kısa vadeli kontratlar yükselişe daha hızlı tepki verirler, çünkü vade sonunda spot ve vadeli eşitlenmek zorundadır ve vade sonuna daha az vardır. Dolayısıyla çok geçici olduğu düşünülmüyorsa yükselişle daha fazla tepki vermeleri normaldir.

Spot ile vadeli arasındaki farklar çok açılırsa her iki yönde de arbitraj yapmak için gelenlerin sayısı artacağından, eninde sonunda

ideal vadeli fiyat=spot fiyat+vade sonuna kadar olan faiz

denklemi gerçekleşecektir. (en sonu zaten vade sonudur, vadeye 1-2 gün kalınca faiz sıfıra yaklaşacağından ve vade sonunda pozisyonlar o günkü spot değer üzerinden kapatılacağından vadeli=spot yaklaşması gerçekleşir)

Spotun dalgalanmalarına piyasanın bakış açısı vadeli piyasada fiyatların ideal vadeli fiyat ile farklı olmasına yol açıyor.

Örneğin şu anda Ekim vadeli kontratlar spotun %4 üzerinde olması gerekirken, %2 altında... Bunun anlamı, vadeli piayasa oyuncularının bu yükselişe çok inanmadıkları ve ideal fiyatından %5-6 düşük olmasına rağmen mevcut fiyatlardan açığa satış yapmayı düşündükleridir.

Gün gelip beklentiler değişirse, açık pozisyonlar hızla kapanabilir ve vadelide fiyatlar spotun %5 üzerine de çıkabilir.

Pozisyon almayı düşünenler, Ağustos ve Ekim sonu endeks tahminlerini yapıp, buna göre vadeli piyasa hangi vadede daha fazla kar vaadediyorsa onda pozisyon almalı.

Örneğin önümüzdeki 1 ay yükseliş, sonrasında Ekim sonrasına kadar yatay bekliyorsanız Ağustos vadelide alış deneyebilirsiniz. Ancak vadelide her zaman endeksteki yükseliş/düşüş kadar para kazanacağınız sonucuna ulaşmayın. Örneğin, önümüzdeki 1 ay %10 yükseliş olur, vadelide piyasa buna uymaz, sadece %5 yükselir, sonra Ağustos'da piyasa geri döner, %10 kaybeder, vadeli buna da uymaz ve zaten çok yükselmemiş olduğu için %5 düşer...

leon
20-06-2005, 14:31
Olması gereken fiyat hesaplamasında teorik fiyat ya da beklentiler modeli gibi bazı modeller kullanılabilir. Günümüzde teorik fiyat hesabı kullanılmaz. Çünkü teorik vadeli endeks hesabında temettüleri dahil etmeniz gerekir. Spot+dönem faizi sadece kur ve faize dayalı sözleşmelerde kullanılır. Bugün itibariyle endeks sözleşmelerine baktığınızda Ekim vadeli sözleşme spotun %2,8 altındayken( dünkü uzlaşma fiyatına göre) haziran vadeli sözleşme spotun %5 altında. Düşünün Haziranın dolmasına 8 işgünü var ve %5 düşükten işlem görüyor. Henüz oturmamış piyasalarda gerçekten uzun vadenin riski daha fazla olduğu için günlük hareketlere tepki uzun vadelilerde daha az olabilir. Gelişmiş piyasalarda teorik olarak ki pratikte de böyle vade uzadıkça risk artar, buna bağlı olarak da yüksek risk, yüksek beklenen getiri ve yüksek volatilite demektir. Bu günkü durumda vadeli fiyat < spot fiyat... Piyasa gerçekten yükselişe inanmıyor ve bir marj bırakıyor.

Örneğin spot endeks:30,000, haziran vadeli 31,000(vade sonuna 8 işgünü var), ekim vadeli 32,000 olsa, ve endeks spotta 1000 puan artsa sizce haziran mı çok artar yoksa ekim mi...

HBICE
21-06-2005, 17:04
Zorlu grubundan Tariş MK, sadece VOB konusunda aracılık yapıyormuş. Kadro ona göre kurulmuş. 1-2 güne kadar hesap açıp ben de girecem piyasaya. Gerçi kısa vadeli teknik analizim süper değil ama oradakiler bu işi biliyordur herhalde. Euro/Dolar'da uzun vadeli short yapma niyetim var. O kadar yazdık sağda solda, bu parite gevşer diye, gerçi biraz geç ama olsun. Fikirler?

Başlangıç sermayemi oldukça düşük belirledim. Baktık bir şeyler becerebiliyorum ne ala. Yok beceremedik. Stop loss zaten belli.

Tavsiyesi olan?

eymür
21-06-2005, 17:54
sayın leon, şu işi somut bir hale getirelim
1000 ytl ile başlıyorum ve eur/usd paritesinde pozisyon alacağım
vade 3 ay

ne kadar sözleşme alacağım
çok yüksek kazanç için alacağım riskli fiyat nedir
düşük riskli bir fiyat seçersem getiri ne olacak
nakde ne zaman döneceğim
pozisyonu ne zaman kapatmalıyım, kar ve zarar için ayrı örnek

geçmiş olan gerçek bir opsiyonu da inceleyebiliriz. bilgilendirirseniz sevinirim.

egurbas
21-06-2005, 19:11
Zorlu grubundan Tariş MK, sadece VOB konusunda aracılık yapıyormuş. Kadro ona göre kurulmuş. 1-2 güne kadar hesap açıp ben de girecem piyasaya. Gerçi kısa vadeli teknik analizim süper değil ama oradakiler bu işi biliyordur herhalde. Euro/Dolar'da uzun vadeli short yapma niyetim var. O kadar yazdık sağda solda, bu parite gevşer diye, gerçi biraz geç ama olsun. Fikirler?

Başlangıç sermayemi oldukça düşük belirledim. Baktık bir şeyler becerebiliyorum ne ala. Yok beceremedik. Stop loss zaten belli.

Tavsiyesi olan?

Sizin tarziniz kumardan farksiz, ortaya iddia koyuyorsunuz. Belki ilk etapda kazanirsiniz ama sonra cok buyuk paralari kaybedebilirsiniz. Siz siz olun opsiyon (henuz opsiyonlar piyasaya cikmadi galba) ve future lari sigorta gibi dusunun, sermaye piyasasinda ki hisselerinizi hedge edin, veya ailenizde bir ciftci varsa urunlerini hedge etsin. Nasil arabanizi kazalara karsi sigortaliyorsunuz, hisselerinizi de sigortalayin Eger etiniz budunuz bizim ki gibi ise saten odeyeceginiz premium a degmez. Goreceksiniz cok yakinda kurumsal oyuncular ve buyuk sirketler akin akin bu VOB piyasasina akacaklar. Option larda bir ciksin piyasaya, cok eglenceli ve cok kazancli ama cok riskli strategiler (butterffly, ters buterfly,straddle, ters straddele...) var. Onlari ogrenmenizi tavsiye ederim. Haaa sunuda soyleyeyim, Long Term Capital diye bir ABD firmasi bu konularda benden iyisi yok derken $140 milyar kontratlari biryerlerinde patlatti, sonuc da ABD halki odedi, onlarin bahislerini :D , tabi onlar sonra kime fatura ettiler malum...

doors
21-06-2005, 19:17

Tavsiyesi olan?
euro dolar işlemi için anadolubankta paritem hesabı açtırabilirsiniz .

HBICE
22-06-2005, 01:00
VOB'un riskini bilmemek mümkün mü? VOB'ta başlangıçtan sonra dieylim ki kazandım gidip te ek kapital koyma gibi bir niyetim yok.

leon
22-06-2005, 12:02
sayın leon, şu işi somut bir hale getirelim
1000 ytl ile başlıyorum ve eur/usd paritesinde pozisyon alacağım
vade 3 ay

ne kadar sözleşme alacağım
çok yüksek kazanç için alacağım riskli fiyat nedir
düşük riskli bir fiyat seçersem getiri ne olacak
nakde ne zaman döneceğim
pozisyonu ne zaman kapatmalıyım, kar ve zarar için ayrı örnek

geçmiş olan gerçek bir opsiyonu da inceleyebiliriz. bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdilik eur/usd paritesi vobda işlem görmüyor. eur/ytl ya da usd/ytl de işlem yapabilirsiniz. Takasbank'a göre döviz vadeli de yatırmanız gereken teminat 150 YTL. Ama bazı aracı kuruluşlar riski azaltmak ya da devamlı teminat tamamlama çağrısı yapmamak için daha fazla teminat isteyebiliyorlar(Bu sizin için bir dezavantaj). Her 150 ytl ile bir adet kontrat alabilir ya da satabilirsiniz. Her kontrat ise 1000 usd ya da 1000 euro. Örneğin 1050 ytl(7*150) yatırıp 1,350'den 7 usd kontratı aldınız. Aldığınız pozisyon aslında 7*1000=7000 usd. İki hafta sonra dolar 1,500 olursa, sizin karınız (7000*1,500)-(7000*1,350)=1050 ytl olur. Yani doların yaklaşık %10'luk artışıyla siz %100 kazanmış olursunuz. Dolar düşer ise, eğer teminatınızın %30'unu kaybederseniz aracı kurum size teminat tamamlama çağrısı yapar. Yani teminatınız 1050*0,7=735 ytl seviyesine düşerse margin call'a düşersiniz. 1,350'den aldığınız dolar sözleşmesinde dolar 1,300'e düşerse, zararınız 7000*(1,350-1,300)=350 ytl olur. 1050 - 350 =700 ytl yani margin call'a düşersiniz. Tekrar 350 ytl yatırırsanız pozisyonunuz devam eder.

eymür
24-06-2005, 11:09
Sayın Leon, vade konusuna değinmemişsin.
Gidişi riskli gördüm pozisyon kapatmak istedim veya karı yeterli gördüm beklemek istemiyorum. istediğim an çıkabilirmiyim ? nasıl ?

ayyan
24-06-2005, 11:13
eeet.istediginiz an cıkabilirsiniz.. short sa long yaparsn.. long sa short yaparsın..
pozisyonun durumuna göre teminat olarak yatırdıgınız miktar düser/yükselir..yani karın yanında zararıda kabulleniyoruz bir nevi...

mimar74
25-06-2005, 12:12
arkadaşlar iş bankası aracılığı ile yapılıyomu işlemler yada en iyi nerden yapılır bu işlemler bilgilendirirseniz senvinirim...

dr_watson
28-06-2005, 21:00
arkadaşlar iş bankası aracılığı ile yapılıyomu işlemler yada en iyi nerden yapılır bu işlemler bilgilendirirseniz senvinirim...

tariş menkul değerler ağırlıklı olarak türev araçlara yönelik çalışan bir aracı kurum. buradan işlem yapabilirsin. hesap açmak yatırım hesabı açmaktan daha kolay. yalnız kurum teminatları müşteriyi korumak için biraz yüksek tutuyor. mesela imkb 30 kontratı için 360 ytl(vob 'un standardı 300) ama eminim diğer kurumlarda aynı uygulamayı yapıyordur.

Acheron
17-07-2005, 23:41
cot analizi?

mystified
18-07-2005, 13:00
geçen gün spot ile vadeli İMKB-30 arası nerde ise 1000 puanı geçtişimdi broker'ımda bahsetti tam anlayamadım burda bariz bir arbitraj var anladığım kadarı ile.Fakat arbitraj nasıl yapılır bilen var mı acaba?

mystified
18-07-2005, 13:15
Sizin tarziniz kumardan farksiz, ortaya iddia koyuyorsunuz. Belki ilk etapda kazanirsiniz ama sonra cok buyuk paralari kaybedebilirsiniz. Siz siz olun opsiyon (henuz opsiyonlar piyasaya cikmadi galba) ve future lari sigorta gibi dusunun, sermaye piyasasinda ki hisselerinizi hedge edin, veya ailenizde bir ciftci varsa urunlerini hedge etsin. Nasil arabanizi kazalara karsi sigortaliyorsunuz, hisselerinizi de sigortalayin Eger etiniz budunuz bizim ki gibi ise saten odeyeceginiz premium a degmez. Goreceksiniz cok yakinda kurumsal oyuncular ve buyuk sirketler akin akin bu VOB piyasasina akacaklar. Option larda bir ciksin piyasaya, cok eglenceli ve cok kazancli ama cok riskli strategiler (butterffly, ters buterfly,straddle, ters straddele...) var. Onlari ogrenmenizi tavsiye ederim. Haaa sunuda soyleyeyim, Long Term Capital diye bir ABD firmasi bu konularda benden iyisi yok derken $140 milyar kontratlari biryerlerinde patlatti, sonuc da ABD halki odedi, onlarin bahislerini :D , tabi onlar sonra kime fatura ettiler malum...
bence çok doğru bu işlere girerken özellikle euro/dolar paritesine mükemmel bir sisteminiz(kaos,EW,fib vs) ve çok iyi risk yönteminiz olması gerekli.ayrıca euro/dolar da uzun vadeli pozisyon tutmanın yüksek faiz maliyeti var diye dudum.bence en iyisi 1/10 margin li İMKB 30 kontratları tahmini daha kolay uzun vadeli pozisyonda mevcut orta ve uzun trende göre çok güzel paralar kazanabilirsiniz.Sisteminiz yoksa iyi bir uzmanın servisini kiralayabilirsiniz veya çok iyi bir broker'ınız ve çok uyumlu çalışmanız lazım.Bu arada Allah Gedik' teki arkadaşlardan razı olsun profosyenöllerin hisseden sene boyunca yaptığı parayı vadeli de 1,5 ayda yaptırdılar

ALPER MERAL
19-07-2005, 10:01
Birirleri burdan götürücek gibi geliyor,
Aslında piyasa acık opsiyonda fakat yeteri kadar bilgilendirilmiyor,
Ben ilk olarak pamuk fiyatlarına bakmayı dusunuyorum,

okeanos
19-07-2005, 12:05
geçen gün spot ile vadeli İMKB-30 arası nerde ise 1000 puanı geçtişimdi broker'ımda bahsetti tam anlayamadım burda bariz bir arbitraj var anladığım kadarı ile.Fakat arbitraj nasıl yapılır bilen var mı acaba?

Arbitraj az para ve küçük yatırımcı için hayal ötesi bişeydir.Dolar bazlı arbitraj fırsatı yakalandığında ( ki bu gelişen piyasalarda çok zordur ),mutlaka büyük bir bankanın fon yöneyimi pozisyonunu alır.böylece fiyat dengelenir fırsat ordadan kalkar.Risksiz kazanç kulağa hoş gelir ancak faiz ve parite dengesinin bozulup arbitraj fırsatının doğması dediğim gibi güçtür,böyle bi fırsat oluştuğunda dolar başına cok küçük miktarlarda kar oluşur, elle tutulur bir arbitraj kazancı için ise milyon dolarlarla işlem yapmak gerekecektir.

mystified
20-07-2005, 11:24
İMKB 30 vadeli kontrat ile spot farkı nerdeyse 2000 puana çıktı çılgınlık!!!

mystified
20-07-2005, 11:27
Arbitraj az para ve küçük yatırımcı için hayal ötesi bişeydir.Dolar bazlı arbitraj fırsatı yakalandığında ( ki bu gelişen piyasalarda çok zordur ),mutlaka büyük bir bankanın fon yöneyimi pozisyonunu alır.böylece fiyat dengelenir fırsat ordadan kalkar.Risksiz kazanç kulağa hoş gelir ancak faiz ve parite dengesinin bozulup arbitraj fırsatının doğması dediğim gibi güçtür,böyle bi fırsat oluştuğunda dolar başına cok küçük miktarlarda kar oluşur, elle tutulur bir arbitraj kazancı için ise milyon dolarlarla işlem yapmak gerekecektir.
dediğiniz doğru ama FOREX piyasaları için ben İMKB 30 VOB kontratlarından bahsetmiştim

okeanos
21-07-2005, 10:21
Bugün için temmuz endeks 37,000 ise, 3 ay vadeli fiyatını faiz oranı getirisi ile hesaplarsak:(faizleri 16,5 alıorum)

37.000 x ( 1+ 0,165 x (3/12) ) : 37508 (ekimde olması gereken)

Peki su anda kaç : 35,800

Şimdi aradaki 2000 puanlık fark sizin bahsettiğiniz fark,ancak bu arbitraj fırsatı değildir.
Endeks arbitraajı için borçlanma maliyetinin vade sonu elde edilen getiriden az olması gerekiyor( bu tüm artbitraj alanları için ana kural).

Su andaki borçlanma maliyeti değil az, getiriden cok daha fazla duruyor.neden?
dediğim gibi su an ekim vadeli kontratta uzun pozisyonu( alım/long) borçlanarak aldığımızda vade sonunda satacağımız( şu anki ekim fiyatı 35800) fiyat bizim taşıma maliyetimizi kurtarmıyor.Dolayısıyle arbitraj fırsatı bulunmamakta.Tabiki bu açıklamaya çalıştığımın tersi gelişme konuştuğumuz fırsatı doğurur,elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir.

mystified
21-07-2005, 14:15
Gedik teki arkadaşın yorumu daha farklı idi ama işte acele ile tam olarak anlayamadım herne ise bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler
eğitim şart!

kelebek2002
21-07-2005, 14:57

Arbitraj yapmak istiyorsanız, spotta satış yapın (mevcut mallarınızı satın), aynı tutarda ağustos kontratı alın, ağustos sonuna kadar repoda kalın...

Ağustos sonunda spotta şimdi sattıınız malları yerine koyun, %5 fazlasıyla mallarınızı yerine koyabilirsiniz.

okeanos
21-07-2005, 17:31
Arbitraj yapmak istiyorsanız, spotta satış yapın (mevcut mallarınızı satın), aynı tutarda ağustos kontratı alın, ağustos sonuna kadar repoda kalın...

Ağustos sonunda spotta şimdi sattıınız malları yerine koyun, %5 fazlasıyla mallarınızı yerine koyabilirsiniz.

Öncelikle endeksi spotta satamıyoruz,böyle bir imkanımız yok.Senetleri kasdediyorsanız,sahip olduğunuz portföy üzerinden bu işlemi yaparsanız o zaman hedge(korunma) yapmış olursunuz.Arbitraj risksiz kazanç fırsatı doğduğunda oluşur.Dolayısıyla bahsettiğiniz işlemde risk faktörü geçerlidir.

Diğer bir nokta, işlemi incelersek: 6000 YTL malı( senetlerimizi )bugünden sattık(dediğiniz gibi),karşılığında 2 adet uzun pozisyon aldık(Ağustos 30 endeskte).

2 kontrat için 600 YTL teminat yatırmamız yeterli,bu takasbank nezninde nemalandırılacak,geri kalan tutarı da aracı kurumumuz vasıtasıyla MB ters repoda tutar isek: Toplamda : 6000 x ( 1+ 0,165 x (1/12) : 6 YTL getiri
eder.

Ağustos sonunda sattığımız malları yerine koyun. >>> Hangi fiyattan alacağımız belli değil ki :) İşte burada risk olduğundan, arbitrajla ilişkisi olmayan bir işlemdir bu.%5 fazlasıyla yerine koyacağımızı garanti edemeyiz.
Sanıyorum bahsettiğiniz bu işlemde ufak sorunlar var.

kelebek2002
21-07-2005, 18:43
Öncelikle endeksi spotta satamıyoruz,böyle bir imkanımız yok.Senetleri kasdediyorsanız,sahip olduğunuz portföy üzerinden bu işlemi yaparsanız o zaman hedge(korunma) yapmış olursunuz.Arbitraj risksiz kazanç fırsatı doğduğunda oluşur.Dolayısıyla bahsettiğiniz işlemde risk faktörü geçerlidir.

Diğer bir nokta, işlemi incelersek: 6000 YTL malı( senetlerimizi )bugünden sattık(dediğiniz gibi),karşılığında 2 adet uzun pozisyon aldık(Ağustos 30 endeskte).

2 kontrat için 600 YTL teminat yatırmamız yeterli,bu takasbank nezninde nemalandırılacak,geri kalan tutarı da aracı kurumumuz vasıtasıyla MB ters repoda tutar isek: Toplamda : 6000 x ( 1+ 0,165 x (1/12) : 6 YTL getiri
eder.

Ağustos sonunda sattığımız malları yerine koyun. >>> Hangi fiyattan alacağımız belli değil ki :) İşte burada risk olduğundan, arbitrajla ilişkisi olmayan bir işlemdir bu.%5 fazlasıyla yerine koyacağımızı garanti edemeyiz.
Sanıyorum bahsettiğiniz bu işlemde ufak sorunlar var.

Hayır yok, hemen uç örneklerle hesap yapalım...

Şu anda spot 37, future 36 bin....

Diyelim ki 7.4 milyarlık endeks 10 kağıtlarından bir portföyünüz var... (Hesap kolaylığı olsun diye hepsini tek hisse gibi düşünelim, 7400/ 37 = 20 lot endeks 30'unuz var)... Şimdi sattınız... İki tane de endeks kontratı (7.2 milyarlık) aldınız... 200 milyon da ayrıca duruyor.

Ağustos sonuna kadar beklediniz...

Diyelim ki fiyat 25 bin oldu.... Future'dan 36-25=11*2= 2.2 milyar zarar yazdınız... Paranız 5.2 milyara düştü... 1.5 ayda %2 repo geliri yazdınız. 100 milyon... (5200+100)/25=21.2 lot olarak yerine koyarsınız..

Diyelim ki fiyat 50 bin oldu... Future'dan 50-36=14*2=2.8 milyar kar yazdınız. 100 milyonda repodan geldi... 10.3 milyarınız var.. 10.3/50=20.6 lotunuz oldu...

Yani her koşulda 20 lot endeks 30'unuz, 20.6 veya 21.2 olarak size geri dönüyor, yani mal bazında %3 ile %6 arası bir karınız söz konusu...

Hesapta bir yanlışlık yokmuş değil mi?

Tek nokta, spotta satabilecek endeksle paralel bir portföyünüz olduğu varsayımıdır... Elinizde endeks 30 paraleli bir portföy veya DJIST benzeri bir kağıt yoksa, satış yapamazsınız, bu doğru...

Ama örneğin borsadan kağıt almayı düşünmek yerine, aynı miktarda VOB'dan kontrat almak görüldüğü gibi %3-5 arası daha karlı.... Yani Ağustos sonuna kadar borsanın iyi olacağını düşünüyor ve kendinize bir endeks 10 portföyü yapmayı planlıyorsanız, bunun yerine VOB'dan kontrat alın...
Karınız daha çok, zararınız daha az olacaktır.

okeanos
22-07-2005, 07:22
Gayet iyi bir beyin jimnastiği oldu:)
Bahsettiğiniz işlemi şimdi daha iyi anlamış olduk,sorun var derken zaten net kasdedileni anlamadığımı belirttmeye çalışmıştım.Ama bu bir yatırım stratejisi ve vobun artılarından birini gösteriyor işte.
Bunun arbitraj olmadığını,ancak dediğiniz gibi yükseliş bekleniyorsa,vobun daha karlı bir araç olduğu konusunda mutabıkız sanıyorum.

stockgeneration
22-07-2005, 11:39
peki, neden böyle bir imkan oluştu, aradaki fark neden açıldı?
agustos'ta düşük bir endeks bekliyor büyükler sanırım..

okeanos
22-07-2005, 13:19
Vadeli fiyatın daha düşük olması tabiiki piyasa yapıcıların o tarihte fiyatı daha düşük beklediklerini gösteriyor,aslında vadeli fiyat yukarıda anlatmaya çalıştığımız arbitraj fırsatına göre oluşturulur.Yani borçlanma maliyetini spot fiyatla çarpılmasıyla vadeli fiyat oluşur, eğer oluşan fiyattan farklı bir piyasa fiyatı varsa o zaman üzerinde durduğumuz arbitraj doğacaktır.

Şu andaki fark ise tabiki endeksde genel bir düşme beklentisini yansıtmakta.2000 puanlık bir düşüş bekleniyor diye yorumlayabiliriz,aslında tüm dünyada böyledir vadeli piyasalar hisse senetleri piyasasına yöne verir,ama türkiyede henüz borsa vadeli piyasaya yön vermekte,ilerde belki derinleşir ve gelişir.Umarım.

mystified
22-07-2005, 17:40
peki margin 1/10 mu? daha yüksek risk alınabiliyor mu?

sah1970
22-07-2005, 18:14
Arkadaşlar bir sorum olacak...vob da fiyat yükselirken spotta düşme olasılıgı varmı..ve ya tersi...
yani....x30 bugun 200 puan artarken, vob uzlaşma fiyatı dünün altında olabilir mi....vobda son 10 dakikalık işlemlerin agırlıklı ortalaması uzlaşma fiyatı olarak tespit ediliyor ise böyle birşey mümkün gibi görünüyor..bu durum spot piyasa ile vob un ters hareket edebileceğini gösteriyor ve güven vermiyor gibi geliyor bana.....

ben bugun x30 kontratını aldım diyelim...yarın da uzlaşma fiyatı üzerinden zarar ettim diyelim...bi de üste para koyacagız yaa.......diper taraftan brsa da x30 1000 puanlık artış yapmuış....bu biraz bana ters geliyor...bu sistemin işleyişini tam anlamadım gibi....aıklayacak arkadaşlara cok tesekkur ederim...

okeanos
25-07-2005, 15:00
evet marjlar %10,

sah1970 in sorusuna gelince, bahsettiğin gibi bir ihtimal tabiiki var, dediğin gibi son 10 dk daki işlemlere göre uzlaşma fiyatı belirleniyor,bu tip bir zarar durumunda sürdürme teminatın yeterli ise teminat eklemek zorunda değilsin, son işlemlerle diyelimki düşük çıktı ,bu % 75 olan sürdürme teminatının altında bir zarar yaratması zor, ancak tabiki işler beklentinin tersine gelişirse, yani sürdürme teminatının altına düşersen, riskli duruma düşüyorsun.Marjin call,(teminat tamamlama) cağrısı geliyor.Bu durumda teminatını tamamlamak durumundasın.

ashes
04-08-2005, 13:21
canli bir ornek:
su anda vob'da agustos sonu imkb-30 endeksini 37050'den satan var.
imkb-30'un su anki degeri 37864.
vob'da imkb-30 alim sozlesmesi alinabilir.
agustos sonu diyelim 38050 oldu endeks, yani 1000 puanlik bir karla almis oldunuz;
bu durumda 300 ytl yatirip 100 ytl kazanmis oluyorsunuz.
bugunlerde ilgiye deger.

ashes
04-08-2005, 13:44
Arkadaşlar bir sorum olacak...vob da fiyat yükselirken spotta düşme olasılıgı varmı..ve ya tersi...
yani....x30 bugun 200 puan artarken, vob uzlaşma fiyatı dünün altında olabilir mi....vobda son 10 dakikalık işlemlerin agırlıklı ortalaması uzlaşma fiyatı olarak tespit ediliyor ise böyle birşey mümkün gibi görünüyor..bu durum spot piyasa ile vob un ters hareket edebileceğini gösteriyor ve güven vermiyor gibi geliyor bana.....

ben bugun x30 kontratını aldım diyelim...yarın da uzlaşma fiyatı üzerinden zarar ettim diyelim...bi de üste para koyacagız yaa.......diper taraftan brsa da x30 1000 puanlık artış yapmuış....bu biraz bana ters geliyor...bu sistemin işleyişini tam anlamadım gibi....aıklayacak arkadaşlara cok tesekkur ederim...

dogru, uzlasma fiyati son 10 dkda gerceklesen islemler uzerinden hesaplaniyor. bunun sebebi, tam da soylediginizin tersine, spota yakin bir fiyat elde edebilmek. biliyorsunuz, en yakin zaman en dogru bilgiyi icerir. ayrica, bu son 10 dk kuralini kotuye kullanmak isteyen yatirimcilar borsa tarafindan takip ediliyor ve uzlasma fiyatini ters yonde degistirici islemler boylece engellenmeye calisiliyor.
benim gozlemim, vob ilk acildigi gunlerde buna benzer islemler olmustu. o gunlerde son 10 dkda cok farklilasan uzlasma fiyatlarina borsaca mudahale edildi. sanirim bu islemleri yapan kurum/kurumlar da uyarilmis olacak ki daha sonra hic bu tur islemler gormedik.

ashes
04-08-2005, 13:45
vob, yatirim araci olarak kullanilabilir; ama asil amaci, spot piyasada islem yapan uretici/tuketiciyi piyasanin riskinden korumaktir. yani spot piyasada yaptigi islemin tersini gelip vob'da yapacaksin ki spottaki zararini minimize edeceksin.

mystified
04-08-2005, 15:09
imkb 30 kontratlarının işlem hacim bilgelerini ,kontratlara teknik analiz (grafiklerle)
uygulayan site varmı acaba

ctitiz
04-08-2005, 20:43
imkb 30 kontratlarının işlem hacim bilgelerini ,kontratlara teknik analiz (grafiklerle)
uygulayan site varmı acaba

http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopModules/QuotaHistoricMain.aspx

Geçmişe dönük veri ve grafikler var... Teknik analiz yok.

selamlar

mystified
08-08-2005, 15:18
arkadaşlar bu topic çok geride kalıyor forex topiği bile hergün birden fazla update oluyor yok mu bir babayiğit yöneticilerimiz uyuyor mu?

EDALCOVE
08-08-2005, 22:22
U30-08.05 vadeli kontrat bugun iyi kazandirdi. Vade sonuna yaklastikca spot ile vadeli converge ediyor. Endeks ay sonu bu seviyeden kapatirsa 38568 den anlasma saglanacak. Buda 1300e yakin kar demek oluyor.

murca
08-08-2005, 23:27
U30-08.05 vadeli kontrat bugun iyi kazandirdi. Vade sonuna yaklastikca spot ile vadeli converge ediyor. Endeks ay sonu bu seviyeden kapatirsa 38568 den anlasma saglanacak. Buda 1300e yakin kar demek oluyor.

38568'i nereden buldunuz?

EDALCOVE
09-08-2005, 09:15
38568'i nereden buldunuz?

www.tarismenkul.com.tr ye girin. Teorik fiyat hesaplamaya tıklayın. Burada spot fiyata 38117 yazın (30'un kapanış fiyatı). Kotrat olarak U30-08.05'i seçin, faiz oranını girin (ben 18 girdim) ve hesaplamaya tıklayın.

murca
09-08-2005, 13:42

www.tarismenkul.com.tr ye girin. Teorik fiyat hesaplamaya tıklayın. Burada spot fiyata 38117 yazın (30'un kapanış fiyatı). Kotrat olarak U30-08.05'i seçin, faiz oranını girin (ben 18 girdim) ve hesaplamaya tıklayın.

Teorik fiyat = spot fiyat + taşıma maliyeti

Vadenin son günü spot fiyat 38117 ise vadeli fiyatta 38117 olur.

Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı

Son işlem günü Borsada seansın kapanmasından önceki 15 dakika içerisinde, İMKB'de gerçekleşen ve aralarında 30 saniyeden daha az süre olmaksızın rasgele seçilen 10 adet İMKB-30 ulusal hisse senedi fiyat endeksi değerinin aritmetik ortalaması vadeli işlem sözleşmesinde vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kullanılır. İMKB seansının Borsa seansından önce kapanması durumunda, yöntem aynı kalmak suretiyle hesaplamalar İMKB seansının son 15 dakikalık bölümünde gerçekleşen İMKB-30 ulusal hisse senedi fiyat endeksi değerleri esas alınarak yapılır.

kaynak: http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopDefault.aspx?tabid=240

EDALCOVE
09-08-2005, 15:49
38117 dünkü kapanış fiyatı. Taşıma maliyetini de web sayfasındaki program hesaplıyor. Bu bir tahmin. 20 gün sonra borsa ne olur kimse bilemez. ama bu seviyelerde olursa vade sonuna doğru da vadeli ve spot konverge edeceği için vadeli kazandırabilir diyorum. Bu fark geçen hafta 1500lü rakamlardaydı, gittikçe küçülüyor, vade sonunda da 0 olacak. Bu farkın azalması gerektiğini ve aradaki farkın taşıma maliyetinden fazla olduğunu düşündüğümü söylemek istemiştim.

murca
09-08-2005, 17:56
........ ama bu seviyelerde olursa vade sonuna doğru da vadeli ve spot konverge edeceği için vadeli kazandırabilir diyorum. Bu fark geçen hafta 1500lü rakamlardaydı, gittikçe küçülüyor, vade sonunda da 0 olacak. ............

Hem fikiriz, yalnız aradaki 1000 puan kadarlık bir fark son 1 hafta - 10 güne kadar devam edebilir diye düşünüyorum.

EDALCOVE
09-08-2005, 19:45
Hem fikiriz, yalnız aradaki 1000 puan kadarlık bir fark son 1 hafta - 10 güne kadar devam edebilir diye düşünüyorum.

Tamamdir, anlastik! ;)
Dogru farkin nasil azalacagi spot fiyatlara da bagli olacaktir, birden fazla parametre var.

observer
10-08-2005, 19:45
38117 dünkü kapanış fiyatı. Taşıma maliyetini de web sayfasındaki program hesaplıyor. Bu bir tahmin. 20 gün sonra borsa ne olur kimse bilemez. ama bu seviyelerde olursa vade sonuna doğru da vadeli ve spot konverge edeceği için vadeli kazandırabilir diyorum. Bu fark geçen hafta 1500lü rakamlardaydı, gittikçe küçülüyor, vade sonunda da 0 olacak. Bu farkın azalması gerektiğini ve aradaki farkın taşıma maliyetinden fazla olduğunu düşündüğümü söylemek istemiştim.

Ulusal 30 vadelilerde taşıma maliyeti pratik fiyatlara yansımıyor dolayısıyla genel kabul olan teorik fiyat hesabını bu kontrata uygulamak anlamlı değil. Vadeli fiyatın spot değerin bile altında olması alıcıların zaten eksi taşıma maliyetine bile razı olmadığını gösteriyor (Başka bir deyişle üzerine para verelim de vadeli kontrat taşı diyosun gene alıcı gelmiyor). Bu yüzden yatırımcı profili değişmedikçe (piyasa derinleşmedikçe) vadeli fiyatın en yüksek değeri spot endeks değeri kadar olacaktır.

EDALCOVE
10-08-2005, 21:25
Guzel, ama bu benim kontrati daha ucuza almami engellemiyor, ben spotun ustunden veya spot fiyatindan almiyorum ki? Kesin olan sey vade sonunda spot ile vadeli kontrat degerinin ayni olacagi ve bu farktan da (eger piyasa yatay veya yukari giderse) benim kazancli cikacagim.

observer
11-08-2005, 00:27
Doğrusunuz fakat her nekadar pyasa derin olmasa da katılımcıların endeks kontratlarını %2-3 düşük fiyatlaması düşüş beklentisine işaret ediyor. Ama bu mutlaka bir düşüş olacak anlamı taşımıyor tabi..

EDALCOVE
20-08-2005, 11:58
Buraya hic yorum yazan olmuyor, anlasilan hisse.net ciler hissedeler. Merak ediyorum kac kisi vob'da islem yapiyor???

dr_watson
24-08-2005, 22:19
arkadaşlar
türev araçlar ile ilgili yabancı kaynak arıyorum, bildiğiniz web site adresini lütfen yazın....

sblk
25-08-2005, 11:22
www.futuresource.com, www.cme.com yardımcı olur sanırım

dr_watson
27-08-2005, 22:43
şu an itibariyle ekim vadeli imkb-30 endeks kontratını alım için çok uygun görüyorum. spot piyasa ile arada neredeyse 1600 puan fark var. 3 ekim sürecinin olumlu geçeceğini düşünürsek ciddi bir getiri potansiyeli mevcut. imkb 30 endeksinin yükselişini devam ettirmesi durumunda spot piyasanın 42-45 bin aralığına gelmesi çok büyük bir ihtimal. ayrıca ağustos kontratının vadesi bittikten sonra ekim kontratı ile spot piyasa arasındaki farkın daralacağını da unutmayalaım. bence en büyük getiri potansiyeli şu an endeks kontratlarında.

BULL MARKET
28-08-2005, 00:13
Bence en büyük getiri dolar satmakta.Ekim sürecinin dövizi aşağı çekeceğini düşünüyorum.Bilmiyorum başka bir beklentisi olan var mı? Ekim sürecinin endekslere yansımasını şimdiden tahmin etmek bence dolar satmaktan çok daha riskli, çünkü borsa bu, havadan nem kapar aşağı yapar sonrada yataya geçer filan neme lazım.

BULL MARKET
28-08-2005, 00:21
Tabi satabilirseniz.

observer
28-08-2005, 00:46
Bence en büyük getiri dolar satmakta.Ekim sürecinin dövizi aşağı çekeceğini düşünüyorum.Bilmiyorum başka bir beklentisi olan var mı? Ekim sürecinin endekslere yansımasını şimdiden tahmin etmek bence dolar satmaktan çok daha riskli, çünkü borsa bu, havadan nem kapar aşağı yapar sonrada yataya geçer filan neme lazım.
Ben ekim sürecinde borsa ile döviz arasında ciddi bir ters korelasyon olacağını tahmin ediyorum bu yüzden size katılmıyorum. Yani endeks longlamak ne kadar riskli ise döviz shortlamayı da ona yakın riskli buluyorum.

observer
28-08-2005, 00:57
şu an itibariyle ekim vadeli imkb-30 endeks kontratını alım için çok uygun görüyorum. spot piyasa ile arada neredeyse 1600 puan fark var. 3 ekim sürecinin olumlu geçeceğini düşünürsek ciddi bir getiri potansiyeli mevcut. imkb 30 endeksinin yükselişini devam ettirmesi durumunda spot piyasanın 42-45 bin aralığına gelmesi çok büyük bir ihtimal. ayrıca ağustos kontratının vadesi bittikten sonra ekim kontratı ile spot piyasa arasındaki farkın daralacağını da unutmayalaım. bence en büyük getiri potansiyeli şu an endeks kontratlarında.
Ekim vadesi alma fikrinize katılıyorum. Ama gene de 30000 üzerinde piyasanın tutunmasını beklemek gerekli diye düşünüyorum. Tabi 30000 üzerindeki fiyatları şişmiş görsem de piyasa dinamiği. Çok mal alındığında mal realize etmek için hedeflerin biraz yukari şişirilmesi gerekiyor. Şu an olan da bu bence. Yabancının çok mal almış olması piyasayı ister istemez şişirmek zorunda olmaları anlamı da taşıyor bana göre. Bu arada tabi Ab süreci cok iyi giderse, hic sorun cikmazsa (ki uzak bi ihtimal) bu bir şişirme olmaktan cikar ve borsa 30-40 binli fiyatlari benimseyebilir. Bakalim...

alvardar
28-08-2005, 15:16
Ekim vadeli ne demek?Ekim ayının son iş gününe kadar mı mesela?Diyelim Ekim vadeli 30 endeks kontratta long pozisyon aldım.Hiçbirşey yapmadan beklersem ne olur?Ekim ayının son iş günü uzlaşma fiyatından pozisyonum kendiliğinden kapatılır mı?

rambo
29-08-2005, 20:40
tam bilmiyorum ama herhal öteki aya atıyor otamatık
öğrenirseniz banada yazarsaniz seviririm

aydino
29-08-2005, 23:18
bugun ocak 2005 vadeli $/YTL kontratinda 400 kontrat acik yapildi 1.41 den , demek millet hala dolarin yerinde sayacagini dusunuyor !!

stockgeneration
30-08-2005, 08:44
yerinde bir tespit.
teşekkürler;

dr_watson
31-08-2005, 21:31
bugün endeks kontratlarındaki getiriler adeta göz kamaştırıcıydı. ağustos vadeli kontratın vadesi bitti. şubat vadeliler işlem görmeye başlayacak. benim gözdem yine ekim vadeliler. imkb 30 endeksinin 42-45 bin puan aralığına oturacağına dair beklentimi yineliyorum.

dr_watson
31-08-2005, 21:36
bu arada hisse.net müdavimlerinin hala vadeli işlemler ile yeterince ilgilenmediğini görüyorum. lütfen ilgili arkadaşlar endeks ve döviz kontratları için stratejilerini burada paylaşsınlar. buranın daha hareketli olması lazım. hisse.net'in kalitesi göz önüne alınınca, bu platformda gelişmeleri makro düzeyde değerlendirebilecek bir çok üye olduğuna inanıyorum.

stockgeneration
01-09-2005, 10:09
5 adet imkb30-ekim'i 35850'den almıştım, 36,250 den verdim. (29,400 direncinden dönecegimizi zannediyordum). Tabi bu arada yaklaşık 2,000 puan kaçırdım. Dün tekrar 38,200'den 5 adet sözleşme aldım. Bugun coşmuş durumda, 5 adet daha alacagım.
Ben de 42-45 aralıgı fikrinize katılıyorum.

stockgeneration
01-09-2005, 10:26
şu an imkb30 ekim 39,300 den işlem görüyor.
Spot fiyatı ise 40,300.
Neden bu kadar fark var, ekim beklenitisi daha yüksek olmasına ragmen??

TNT-2
01-09-2005, 18:22
İstanbul, 1 eylül (reuters) - vadeli İşlemler ve opsiyon borsası'nda (vob) bugün, toplam işlem
hacmi dünkü 19.76 milyon ytl'ye göre artarak yeni rekor seviye olan 71.45 milyon ytl'ye
yükselirken, toplam açık pozisyon sayısı dünkü 89,377 adetten 92,038 adete yükseldi.
bugün vob'da ağustos vadeli dolar ve euro kontratlarındaki pozisyonlar kapatılırken, yeni açılan
pozisyonlar aralık vadeli dolar kontratında yoğunlaştı .
İşlem hacminde rekor seviyeye ulaşılan bugün, vob genel müdürü hamdi bağcı, vob internet
sitesinde yer alan açıklamasında yatırımcıların spot piyasalardaki risklerinden korunmak için vob'da
yoğun işlemlerini sürdürdüklerini, henüz faaliyetinin 7. ayında olmasına rağmen vob'un finansal
piyasalara sunduğu hizmetin her geçen gün daha etkin hale geldiğini belirtti. bağcı açıklamasında, vob
daki derinlik ve likiditenin de beklentilerin üzerinde olduğuna işaret etti.
günün işlem sayısı ve hacim yönünden en yoğun kontratı 43,915 işlem adedi, 61.1 milyon ytl hacim
ve düne göre 14,060 adet artarak 52,591 adet olan açık pozisyon sayısıyla dolar/ytl paritesinin
aralık vadeli kontratı oldu. kontratın bugünkü uzlaşma fiyatı önceki seviye olan 1.4045 ytl'den
1.3945 ytl'ye geriledi.
vob endeks kontratlarında yoğunluk 884 sözleşme adedi, 3.46 milyon ytl işlem hacmi ve 1,792
adet açık pozisyonla ulusal 30 endeksinin ekim vadeli kontratında oluşurken, kontratın uzlaşma fiyatı
önceki seviye olan 38.285 ytl'den 38.990 ytl'ye yükseldi.
faiz ve emtia kontratlarında bugün işlem oluşmadı.
((haberi yazan gülseren nalbantoğlu, [email protected]; redaksiyon ercan ersoy, reuters
messaging: [email protected]; İstanbul haber merkezi, 0212-350 7000, faks
0212-350 7005-06))

aydino
02-09-2005, 01:07
ekim vadeli 30 endeksinde 31500 den shortlamis abiler var,(mayis ayinda) endeks su an 41 bin kusur, sayet stop loss yapip kapatmamissa masallah demekten baska soyleyecek sozumuz olamaz herhalde, agirlik li olarak 33-34 bin bandinda shortlama yapilmis ekim kontratinda , bir kriz felan patlamadigi taktirde,bayagi bir utulecek kisi var !!

bu arada aralik dolar kontratinda millet her gun heyecana gelip shortladikca shortluyor , herhalde bir bildiklei vardir, 50 000 kontrat short vardi sanirim !

stockgeneration
02-09-2005, 13:13
sayın aydino,
bu bilgileri nereden aldınız?
hangi akla fikre hizmet edip 31,000-33,000 den ekim shortlamışlar anlamadım.
ben long pozisyon almaya devam edecegim.. :cool:

dr_watson
02-09-2005, 18:56
ekim vadeli 30 endeksinde 31500 den shortlamis abiler var,(mayis ayinda) endeks su an 41 bin kusur, sayet stop loss yapip kapatmamissa masallah demekten baska soyleyecek sozumuz olamaz herhalde, agirlik li olarak 33-34 bin bandinda shortlama yapilmis ekim kontratinda , bir kriz felan patlamadigi taktirde,bayagi bir utulecek kisi var !!

bu arada aralik dolar kontratinda millet her gun heyecana gelip shortladikca shortluyor , herhalde bir bildiklei vardir, 50 000 kontrat short vardi sanirim !

31500 de short pozisyon mu, yanlışlık var galiba, şunu bir daha gözden geçirseniz...

murca
02-09-2005, 21:00
.......

Birilerinin 50 000 kontrat short'u varsa diğer taraftan birilerininde 50 000 kontrat long pozisyonu vardır. :roll:

aydino
02-09-2005, 23:55
evet , inanmasi zor , ama rakamlarda yanlislik yok, ekim kontrarinda 5 mayis tarihinde 31500 den satan kisi(ler) mevcut,tabi karsisinda da alicisi var.(kaynak vob)

dr_watson
06-09-2005, 19:22
endeks kontratlarında uzun pozisyon almak hala avantajlı, piyasa hala yukarı, dönüş için bir işaret yok, 30 endeks 40.500 üzerinde tutundukça hiç bir problem yok...

trendfriend
06-09-2005, 19:28
VOB için hangi aracı kurumla çalışıyorsunuz, internetten emir verilebiliyor mu? Görüşlerinizi yazabilirseniz sevinirim. Tşk

observer
06-09-2005, 22:08
Ekim vadeli ne demek?Ekim ayının son iş gününe kadar mı mesela?Diyelim Ekim vadeli 30 endeks kontratta long pozisyon aldım.Hiçbirşey yapmadan beklersem ne olur?Ekim ayının son iş günü uzlaşma fiyatından pozisyonum kendiliğinden kapatılır mı?
Bu soruya cevap aldınız mı bilmiyorum ama almadıysanız katkım olsun: Vade sonları genellikle ayın son çalışma günüdür ve borsa tarafından belirlenir. Vadesine kadar kapatılmayan pozisyonlar vade gününe ait uzlaşma (settlement) fiyatından muhasebeleşir.

dr_watson
11-09-2005, 14:10
endeks kontratlarına devam, spotta 30 endeks 40500 desteğinden çok güzel bir taleple karşılaştı. ekim kontratlarıda bunlara paralel hareket etti.
2003 yılı yazında başladığını varsaydığımız yükselen trendin kanal direnci 50.060 puan seviseyinde, eylül-ekim ayları bu seviyelerin test edileceği dönem olabilir. Burada dışarıdan çok zor ve karmaşık gibi görünüyor olsada vadeli işlem sözleşmesi ile bu süreçte uzun pozisyon almanın spot piyasada hisse senedi alıp beklemekten daha kolay olacağını belirtmek isterim. 4-5 hisse senedi arasında sürekli bir tercih karmaşası yaşayıp ikilemde kalmaktansa-ben akbank aldım ama iş c gidiyor bu ne biçim kağıt demek istemiyorsanız-endeks kontratı alarak dikkatinizi tek bir noktaya toplayabilirsiniz. böylece gelişmeleri makro açıdan daha iyi görebilecek ayrıntılar ve günlük dalgalanmalar arasında kalmadan çok daha sağlıklı kararlar verebileceksiniz.

ben vadeli işlemler borsanına ilk ilgi duymaya başladığımda-haziran başı idi- ağustos vadeli endeks kontratı 31-32 bin puan seviyelerindeydi. vade sonunda ise 38.500 puan civarındaydı. hesap çok basit. haziran başında 300 ytl teminat yatırarak 1 adet endeks kontratıyla long pozisyon alan bir yatırımcı vade sonunda 38.500-32.00=6.500 puan yani 650 ytl para kazandı. yani parası 950 ytl oldu. diğer taraftan iş c mi alsam sabancı mı alsam diyen hissecilerimizden en şanslı olanı bile belkide en fazla %10 para kazandı.

eğer bu trendin devam edeceğini düşünüyorsanız-ki ben buna tüm samimiyetimle inanıyorum-ve bu yükselişten ekmek yemek istiyorsanız endeks kontratlarını değerlendirin derim.

mystified
11-09-2005, 20:21
bencede hisse takip etmekten çok daha kolay çok daha karlı tabbi ki ters bir düzeltmeye yakalanıp bütün pozisyonunuzu(stop-loss koydurmassanız)kaybetmediğiniz sürece

alvardar
11-09-2005, 21:53
Bu soruya cevap aldınız mı bilmiyorum ama almadıysanız katkım olsun: Vade sonları genellikle ayın son çalışma günüdür ve borsa tarafından belirlenir. Vadesine kadar kapatılmayan pozisyonlar vade gününe ait uzlaşma (settlement) fiyatından muhasebeleşir.
Soruma cevap alamamıştım teşekkür ederim.

alvardar
11-09-2005, 21:53
VOB'ta internet üzerinden işlem yapabiliyor muyuz?

stockgeneration
12-09-2005, 11:14
Ben de Agustos sonundan beri Ekim vadeli sözleşmede düzenli olarak pozisyonumu arttırıyorum. Güzel kar bırakıyor.. :cool:
Şu anda spot piyasa 41,900 seviyelerinde, kontrat ise 40,400. Hala 1500 puanlık marj var. Buralardan hala pozisyon açılabilir.
Ayrıca sayın alvardar, VOB'ta internetten işlem yapılamıyor. Telefonla yapılıyor.

sah1970
12-09-2005, 12:32
1 kontrata 360 milyon istediler.3,6 milyar karsılığı 10 kontrat 40000 den aldık diyelim(ekim sonu).....ekim sonu x30 44000 kapatırsa...kazanç ne oluyor...............3,6 milyarıma 4 milyar kazanmış olup toplam 7,6 milyar paramı oluyor...tesekkurler

stockgeneration
12-09-2005, 12:57
1 kontrata 360 milyon istediler.3,6 milyar karsılığı 10 kontrat 40000 den aldık diyelim(ekim sonu).....ekim sonu x30 44000 kapatırsa...kazanç ne oluyor...............3,6 milyarıma 4 milyar kazanmış olup toplam 7,6 milyar paramı oluyor...tesekkurler
aynen öyle oluyor..

mystified
12-09-2005, 14:23
Ben de Agustos sonundan beri Ekim vadeli sözleşmede düzenli olarak pozisyonumu arttırıyorum. Güzel kar bırakıyor.. :cool:
Şu anda spot piyasa 41,900 seviyelerinde, kontrat ise 40,400. Hala 1500 puanlık marj var. Buralardan hala pozisyon açılabilir.
Ayrıca sayın alvardar, VOB'ta internetten işlem yapılamıyor. Telefonla yapılıyor.
ben hala şu iskonto işini tam olarak anlayabilmiş değilim şöyleki diyelimki bugün 32500 den(İMKB 100) Ekim kontratı aldınız(1500 puan iskontolu) endex 3 gün sonra 2,5 cent(33500 seviyeleri) geldi ve bu seviyelerden belirlediğiniz stratejiye göre satma gereği duydunuz.Ama satarken de 1500 puan iskontolu satıyorsunuz.Tek avantajı endex tahmin ettiğiniz istikametten gitmezde satmaz direnirseniz ordan extra 1500 puanlık krediniz var doğrumu biliyorum?

stockgeneration
12-09-2005, 14:26
ben hala şu iskonto işini tam olarak anlayabilmiş değilim şöyleki diyelimki bugün 32500 den(İMKB 100) Ekim kontratı aldınız(1500 puan iskontolu) endex 3 gün sonra 2,5 cent(33500 seviyeleri) geldi ve bu seviyelerden belirlediğiniz stratejiye göre satma gereği duydunuz.Ama satarken de 1500 puan iskontolu satıyorsunuz.Tek avantajı endex tahmin ettiğiniz istikametten gitmezde satmaz direnirseniz ordan extra 1500 puanlık krediniz var doğrumu biliyorum?
evet, vade sonuna dogru fark gitgide ortadan kalkıyor, vade sonunda da dogal olarak eşitleniyor.

dr_watson
13-09-2005, 20:12

----------------

şunuda ekleyeyim, siz bu uzun pozisyonda karda iseniz karda olduğunuz kısmı ilede ilave kontrat alabiliyorsunuz, yani dozajı artırabilirsiniz, bu müthiş bir şey ama aşırı riskli ve tehlikeli. şu son yükselişte bu yöntemi kullanarak bir tanıdığımın müşterisinin 13 milyarını 65 milyar yaptığını size söylesem inanmazsınız.

diyelimki 3.6 milyar yatırdınız 10 kontratı 40000 den aldınız, ertesi gün kontrat 41000 oldu, 10 kontratta 1 milyar kazandınız, işte o 1 milyar lira ile hemen 3 kontrat daha alabiliyosunuz ve böylece 13 kontratınız oluyor, işte burda çok dikkatli olmanız lazım .....

stockgeneration
14-09-2005, 10:17
evet, öyle inanılmaz karlar sözkonusu olabiliyor, pozisyonu artırınca katlayarak gidiliyor.
15 tane ekim sözleşmem var, iyiki arttırmamışım dün; düşüşte fena yakalanabilirdim. aksine dün birazını satmak gerekiyormuş.
ne dersiniz, ekim içinde nerelere gelebilir sayın dr.watson?

alvardar
14-09-2005, 12:56
VOB fiyatlarını nerden takip ediyorsunuz?Java Matriks'te vardı bir ara şimdi yok.Ücretli hale geldi galiba.

stockgeneration
14-09-2005, 13:06
www.tarismenkul.com.tr

observer
14-09-2005, 17:09

hesap doğru. ama bi de endeks ekim sonu 36000 olursayı düşünmek lazım :D
bu arada endeks kontratları teminatı 300 ytl olması lazım 360 değil...

dr_watson
14-09-2005, 17:20
hesap doğru. ama bi de endeks ekim sonu 36000 olursayı düşünmek lazım
bu arada endeks kontratları teminatı 300 ytl olması lazım 360 değil...

kontratlar 300 ytl doğru ama bu vob un belirlediği rakam, aracı kurumlar bunu belirledikleri bir çarpanla farklı şekilde uygulayabiliyorlar. bazı kurumlarda çarpan 2 yani bir kontrat için 600 ytl istiyorlar, ben tarişle çalışıyorum tüm kontratlar için 1.2 geçerli.

mystified
14-09-2005, 17:54
peki bu çarpanın mantığı ne veya terminolojide ki ismi nedir her kurum niye farklı çarpan kullanıyor biliyormusunuz?komisyon olmadığı kesin

dr_watson
15-09-2005, 12:41
mantığı yatırımcıyı korumak, başka ne olabilirki...