PDA

View Full Version : dolar beklentim

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

nezkal
20-07-2009, 13:47
Kısa vadede beklentim olumsuz;

Yabancı fonların gelişmekte olan piyasalara yatırım yapmalarının yollarından biriside kendi para birimlerini o ülkenin para birimine çevirip hisse senedi almaktır. Yabancılar için Türkiye'nin gözde ülkelerden birisi olduğunu düşünüyorum Bu düşüncemi yabancı takas oranıda destekliyor. Yabancıların Döviz satıp hisse senedine girmeleri dövize bir baskı verebilir ayrıca yeni akaryakıt zammı, KDV artırımları ve kapıda bekleyen ötv artışları İmf ile anlaşmaya varacağımızı düşündürüyor, böyle olursa bununda dövize baskı yapması beklenebilir.

Beklentim doğrultusunda destekleri 1.50 - 1.40 - 1.35 - 1.28
1.50 nin aşağısına inmesini bekliyorum 1.40 yada 1.35 kısa vadeli olarak tutunmaya çalışacağı yerler bu arada tutunup tutunamayacağını dji'nin nerede olduğuna bakarak anlamaya çalışacağız. Ancak 1.28'in kısa ve orta vadede altını düşünmüyorum.

Orta vadede olumlu ;
Yükselen dünya borsalarının bir kar satışı yapmasını bekliyorum. Doların ve altının Dünyadaki Merkez Banka'larının rezerv enstürimanı olması ve genelde insanlar tarafından güvenilir liman olarak görülmesinden dolayı borsalara gerçek bir satış gelmesinde tepki verecek olan piyasaların dolar,altın olması beklenebilir.

Orta vadede farzedelimki dolar 1.35-1.28 Aralığında ve imkbde 41000 civarında böyle bir pozisyonda borsadan çıkıp dolara geçmek akıllıca bir strateji olabilir.

Uzun vadede nötr;
Uzun vadede dolar tahmini kumar oynamaya benzer, doların ne yapacağını tahmin etmek son derece güç sebep çok oynak,değişken bir piyasanın olması. o yuzden güncel olarak kısa ve orta vadeli takip etmek gerek.
Ancak her krizin biteceğini unutmamakta fayda var çok iyi yada çok kötü yorumlara kulak asmamak gerekir bu tür yorumlar insanı duygusal hareketlere iter ve stresle alınan kararlar terse düşmenize yol açabilir.

Saygılarımla
Nezih Kalaycıoğlu

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir.Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı tarafımız sorumlu tutulamaz.

Tolga76
16-09-2009, 01:53
usd/try 1.45 lere kadar düşebilir ama haftalık grafiklerde dolar long pozisyona geçiş için süre kısalıyor. Yurt dışı raporlara göre eylül ayı borsalarda git-gel şeklinde geçsede ekim ve kasım aylarında piyasalar bozacak gibi. Dolar için dikkatli olunmalı durumunuza göre risk/getiri terchlerinizi dikkatli yapmanız iyi olur diye düşünüyorum.

kudi1276
16-09-2009, 16:00
dolar dün için düşüşünü gerçekleştirdi. yükselişine devam ederse ilk etap 1,5050 sonra da 1,51-1,5200 arasında sıkışır. en önemli yer ise 1,5250 bu seviyenin takip edilmesinde yarar var. geçildiği takdirde hedef 1,56 .

Tolga76
17-09-2009, 01:18
Dolar için destek ve direnç seviyeleri beklentilerim aşağıdadır.

Direnç: 1.5074-1.5039-1.5004-1.4935-1.4866-1.4831

Pivot: 1.4796

Destek: 1.4727-1.4658-1.4623-1.4588-1.4519-1.4450

Herkese iyi kazançlar dilerim.

seymetu
17-09-2009, 05:13
"Bu programda IMF finansmanı olmazsa olmaz değildir." diyen Babacanin tutumunu, imf teknik heyetinin Istanbuldaki gorusmelere katilmayacak olmasi, merkez bankasinin doviz ihaleleri(hala devam ediyormu emin degilim) endeksin 46 binken dolarin 1,52 ile son bir ayin en yuksek seviyesini gordukten sonra 1,47xx ye kadar gelmesi bana hic mantikli gelmiyor.Nedir bu dolarin derdi aciklayabilecek arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.

sburak
17-09-2009, 09:58
dolar :1.47 oldu, yarın yükselirmi sizce? bayram sonrası ne olur ?

Tolga76
18-09-2009, 03:06
"Bu programda IMF finansmanı olmazsa olmaz değildir." diyen Babacanin tutumunu, imf teknik heyetinin Istanbuldaki gorusmelere katilmayacak olmasi, merkez bankasinin doviz ihaleleri(hala devam ediyormu emin degilim) endeksin 46 binken dolarin 1,52 ile son bir ayin en yuksek seviyesini gordukten sonra 1,47xx ye kadar gelmesi bana hic mantikli gelmiyor.Nedir bu dolarin derdi aciklayabilecek arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.

Bilindiği üzere imf ile müzakerelerin devam ettiği ile ilgili haberleri uzun zamandır duymaktayız. Bu konuda ne düşünüldüğünü bilmemiz mümkün değildir ancak karar merciinde bulunanların bilmesi mümkündür.Onun dışında yapılan yorumlar ancak tahminler olarak bakılabilir.Ancak dünya krizinin daha etkili olduğu dönemde imf haberlerinin etkisi daha fazlaydı diye düşünüyorum.Döviz alım ihaleleri devam etmektedir TCMB 16 eylül itibari ile son yapmış olduğu ihalede gelen teklif tutarı 91 milyon dolar ihalede alınan 30 milyon dolar toplam alım tutarı ise 37 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 1.52 seviyesi teknik olarak geçilip geçilmeyeceği açısından önemli bir seviye idi geçilememesi daha alt seviyelere yönlenmesinde etkili olan faktörlerden biridir.Yurt dışı piyasaların iyi gitmeside diğer bir faktördür.

Saygılarımla

Tolga76
18-09-2009, 03:23
Dolar için düşüş durumu devam etmektedir diye düşünüyorum.Pozisyon almak için acele edilmemeli alım yada satım yönünde karar vermeden önce trendin yönü konusunda emin olup ona göre karar vermek yararlı olacaktır. Bayram sonrası ne olur kısmına gelince biz bayramda iken dış piyasaların durumu etkili olacaktır izlenmesi gerekir.

Dolar için gerçekleşmesi muhtemel beklediğim destek ve direnç seviyeleri

Direnç: 1.4967-1.4934-1.4902-1.4844-1.4786-1.4753

Pivot: 1.4721

Destek: 1.4663-1.4605-1.4572-1.4540-1.4482-1.4424

Bilgi Notu: Bu seviyeler değerlendirilirken en yüksek ve en düşük seviyeyi gün içinde göreceğinin garantisi değildir bu seviyeler olası yükseliş yada düşüşlerde o anki trendin dönüşü için deneyebileceği seviyelerdir.Bu seviyelerin kırılması yada geçilmesi halinde bir sonraki seviyenin neresi olabileceği hakkında bilgi vermek üzere yazılmıştır.Unutulmaması gereken not kırılan destekler direnç kırılan dirençler destek olur. Bu seviyelerin geçilip geçilmemesi noktasında başka teknik değerlendirmelerle destek ve direnç noktalarındaki alıcı ve satıcıların ne kadar kuvvetli olduklarına bakılması önerilir.

Saygılarımla

Tolga76
23-09-2009, 00:38
http://aktien-portal.at/forum/dcboard.php?az=show_mesg&forum=124&topic_id=81831&mesg_id=83996&page=&PHPSESSID=bc827b9988a75651972c0adbcc5470f9

One month USD/TRY options appear overbought relative to recent spot rates, with implieds briefly back to levels from mid-June (around 16.5 vols), when spot was around 1.5600. The medium technical outlook remains USD/TRY bearish, using MACD (50,200,30), coupled with the stretched nature of the options market, this would seem an opportune moment to favour the downside, with short term resistance at 1.5022 (July 29 high). There is a similar dichotomy between current option prices and spot levels on EUR/HUF, EUR/CZK and EUR/RON, over the past three months price history, which would similarly seem to favour a return to the downside.

Dolar yorumuma gelince önümüzdeki dönemde görünümde değişiklik olmadığı taktirde teknik doların düşüş yönünde devam ettiğini gösteriyor. Uzun vadeli olarak dolar satın almak riskli olabilir . Dolar yatırımı için yukarda 1.52 seviyesi önemlidir. Burasının yukarı kırıldığını net olarak görmeden yatırım zarar ettirebilir. ilk etapta 1.45 li seviyelere gelebilir. Aşağıda ise hemen gerçekleşmesi beklenmemeli ancak 1.34 seviyeleri uzun dönemde mümkün gözükmektedir. Ancak beklentiler düşüş yönünde olmasına rağmen olumsuz bir haber karşısında görünümün değişebileceğide unutulmamalıdır. Dolardaki genel görünümün değişmesi için destek ve direnç noktalarındaki hareketler takip edilmeli o noktalardaki alıcı ve satıcıların kuvvetine bakılmalıdır .Bu sayede o seviyelerin kırılıp kırılmayacağı konusunda doğru tahmin yapmanıza katkısı olacaktır.

Uzun dönemli gerçekleşebilecek muhtemel seviyelerin bir kısmı aşağıdadır.hemen gerçekleşmesi yönünde beklenti içinde olunmaması gerektiğini düşünüyorum.

Direnç: 1.5960-1.5765-1.5570-1.5443-1.5345-1.5247-1.5130-1.5013-1.4915-1.4890

Destek: 1.4817-1.4700-1.4600-1.4583-1.4485-1.4387-1.4270-1.4153-1.4065-1.3920

Bilgi Notu : Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır

ARGOS
23-09-2009, 14:50
Krizin ardından gücü sorgulanmaya başlanan dolara ilk ciddi darbeyi İran indirdi. 96.5 milyar dolarlık döviz rezervi bulunan İran’da Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın 12 Eylül’de “Rezervi dolardan euroya çevirin” talimatı verdiği ortaya çıktı. Dolar, 12-17 Eylül arasında euro karşısında yüzde 1’den fazla değer kaybetti

Global ekonomik krizle birlikte “gücü” sorgulanmaya başlanan ABD Doları’na ilk ciddi darbe İran’dan geldi. İran döviz rezervini dolardan euroya çevireceğini açıkladı. İran devlet radyosunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinejad, döviz rezervinin euroya dönüştürülmesi için 12 Eylül’de talimat verdi.

İran’ın döviz rezervini çeşitlendirerek dolardan diğer para birimlerine yönelmesinde, ABD’nin nükleer program konusunda İran üzerinde kurduğu baskının etkili olduğu belirtiliyor. 2009 yılı başında İran, ihracatının yüzde 80’ini oluşturan petrol satışlarında dolar yerine euroyu kullanmaya başlayacağını açıklamıştı.

Günlük 4.2 milyon varil petrol üretimi yapan İran, OPEC’in en büyük ikinci ihracat yapan ülkesi konumunda bulunuyor. 2008 yılı sonu itibarıyla İran, altınla birlikte 96.5 milyar dolar tutarında döviz rezervine sahip. Öte yandan İran’ın döviz rezervinin büyük bölümü “petrol istikrar fonu”ndan kaynaklanıyor. 50-80 milyar dolar arasında bir büyüklüğe sahip olan “petrol istikrar fonu” İran’ın bütçe yaparken belirlediği petrol fiyatlarının bu rakamın üzerine çıkmasıyla elde edilen gelirlerin aktarıldığı bir hesap. Rusya’nın da kullandığı bu hesap, petrol fiyatlarındaki oynaklığın bütçe üzerindeki etkisini en aza indirmek için kullanılıyor. Petrol fiyatlarının bütçede belirlenen düzeyin altına inmesi halinde de “petrol istikrar fonu”nda biriken kaynak kullanılıyor. İran döviz rezervinin yanında “petrol istikrar fonu”nun hesaplanmasında da yine dolar yerine euroyu kullanacağını açıkladı.

İran aldı, euro yükseldi

Haberde yer alan “Cumhurbaşkanı Ahmedinejad 12 Eylül’de talimat verdi” bilgisine göre, dolar o tarihten bu yana euro karşısında yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti. Başka bir ifadeyle euro, dolar karşısında hızla değer kazanmaya başladı.

11 Eylül’de 1.4560 seviyelerinden kapanan euro/dolar paritesi 17 Eylül tarihinde 1.4738 seviyesine kadar yükseldi. Euro/dolar paritesi 1.47’nin üzerine bundan tam 1 yıl önce 22 Eylül 2008 tarihinde çıkmıştı. Kasım 2008’de 1.25’in altına düşen euro/dolar paritesi özellikle ABD ekonomisine ilişkin kaygıların artmasıyla tırmanışa geçti. Faizleri yüzde 0-0.25 aralığında tutan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde enflasyonist baskılar nedeniyle faiz artırımlarına başlayacağı görüşleri de doların güç kaybetmesinde etkili oluyor. Fed her ne kadar düşük faiz politikasına uzun bir süre devam edeceğini açıklasa da piyasa uzmanları, Fed’in 2010 yılının ikinci yarısından itibaren faiz artırım sürecine başlamak zorunda kalacağını düşünüyor.

Dolara karşı olan ülkeler

İran’ın dışında BRIC olarak adlandırılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin de rezerv para birimi olarak dolar yerine başka para birimlerinin geliştirilmesi gerektiğini açıkça ifade ediyor. Bu dört ülke dünyadaki 8.5 trilyon dolarlık döviz rezervinin yüzde 36’sına sahip. Çin, 2 trilyon doların üzerindeki rezervi ile dünyanın en fazla döviz rezervine sahip olan ülkesi durumunda. Japonya, 1 trilyon dolarlık rezervi ile ikinci sırada yer alıyor. Petrol zengini Rusya’nın 400 milyar doların üzerinde rezervi bulunuyor. Suudi Arabistan’ın 395.5 milyar dolar, Tayvan’ın 325.4 milyar dolar, Hindistan’ın 280.9 milyar dolar, Brezilya’nın ise 222.6 milyar dolar döviz rezervi var.

Doların gücünü sorgulayan bir diğer ülke de Libya. Libya, İran gibi petrol ihracatını dolar yerine euro ile yapmak istediğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Brezilya ve Çin aralarında gerçekleştireceği ticarette ABD Doları yerine kendi ulusal para birimlerini kullanma konusunda anlaşmaya vardı.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, doların yerine rezerv para birimi olarak yeni bir para biriminin geliştirilmesini istemişti. Xiaohuan, “Rezerv para birimi, bir ülkeden bağımsız olmalı ve istikrarı sağlamalıdır” demişti. Ekonomistler, Çin ile başka ülkeler arasındaki ticarette yuanın kullanılmasının bu ülkenin küresel etkinliğinin artması anlamına geldiğini ifade ediyor.

Dünya rezervinin yüzde 25’i Çin’de

Çin 2.131

Japonya 1.044

Rusya 412,6

Suudi Arabistan 395,5

Tayvan 325,4

Hindistan 280,9

Güney Kore 245,5

Hong Kong 223,3

Brezilya 222,6

Almanya 184,2

Singapur 173,1

İsviçre 160,1

Fas 145,3

Fransa 130,1

Tayland 125,1

İtalya 112,9

İran 96,5

Malezya 91,4

İngiltere 83,9

ABD 83,3

Libya 79

Meksika 76,4

Danimarka 71,5

Polonya 71,5

Türkiye 70,4

Endonezya 57,4

Kanada 53,5

İsrail 52,4

Norveç 50,2

Dünya toplamı 8.465

Ufuk KORCAN /VATAN

Tolga76
25-09-2009, 04:14
Dolar/TL paritesi bir miktar yukarı hareket yapabilir ancak uzun dönemli doların değer kaybedeceğine yönelik beklentide henüz değişiklik olmamıştır.İlk önce 1.50 sonra 1.52 seviyeleri kalıcı olarak geçildiği görülmeden yapılacak işlemler zarara yol açabilir diye düşünüyorum. Ancak piyasaların bozulmasının dolar üzerinde yapabileceği kısa ve orta vadedeye yönelik olası olumsuz etkinin ise izlenmesi yararlı olacaktır.Piyasalarda bozulma devam ettiği taktirde böyle bir risk oluşabilir.

Bilgi Notu : Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

nedimkor
25-09-2009, 10:44
dünya merkez bankaları aldığı karar ile artık piyasaya dolar vermeyi azaltacaklar ...

haber kaynağı cnn türk.

Tolga76
25-09-2009, 15:25
Bunun etkisi zaman içinde dolar cinsinden fiyatlanan ve doların bol ve ucuz olduğu dönemin etkisi ile şişen varlık fiyatlarının kriz sonrası süreçte başka problemlere yol açmaması için alınan olumlu bir karar olarak görülebilir. Ancak diğer taraftanda varlık fiyatlarındaki bu düşüşün başka etkileride olacaktır. Ayrıca dolara olan talepte artış yaşanacağı bir süreçte görmek mümkündür. Teknik olarak bakıldığında dolar açısından henüz yukarı dönüş sinyali orta vadeye yönelik olarak gelmiş gözükmemekle beraber dönüş noktasının yakınında seyretmeye devam etmektedir.Ancak teknik olarak bakıldığında gelişmekte olan ülke paralarında yine uzun vadede dolara karşı değer kazancı olacak gibi durmaktadır. Bu açıdan tüm gelişmeleri takip etmenin yararlı olacağına inanıyorum.

Bilgi Notu : Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

Tolga76
01-10-2009, 02:37
Dolarda değişen bir durum yok alım için acele edilmemesi uygun olur diye düşünüyorum.

GTi
01-10-2009, 20:18
Dag taş agaçlar heryer dolar olmuş hala artıyoya hellal olsun bo dolara

reha kaya
01-10-2009, 20:58
Dag taş agaçlar heryer dolar olmuş hala artıyoya hellal olsun bo dolara

Hangi dağda veya ağaçta yetişiyorsa, gidelim toplayalım. :yes:

Buralarda telef olacağımıza, bol bol topladığımız dolarlarla, ada filan satın alırız. :wink:

İskelesine bir de yat çektikmi, oh mis. :he:

Tolga76
02-10-2009, 04:50
Dolar için beklentim dış piyasaların içinde bulunduğu satış sürecinin bir süre sonra duracağı ve tepki hareketlerinin görülebileceğidir. Doların 1.50-1.52 seviyeleri kalıcı olarak geçilmediğinde dolar aşağı dönebilir gibi gözükmektedir. Ancak teknik olarak baktığımızda 16-09-2009, 01:53 tarihli yazımda belirtmiş olduğum gibi haftalık teknik göstergeler long pozisyona geçmek üzere denebilir.Ancak henüz geçmemiştir. Fakat çok sürmeyecektir diye düşünüyorum. Dolarda 1.50-1.52 seviyelerinin yukarı yönde kırılma sinyalleri net olarak gelmeden alım zarar ettirebilir.Gelecek olası bir geri çekilmede dolar için kademeli alım yapılabilir sadece ne kadar pozisyonun ne kadar zaman ve oran olarak taşınacağının iyi hesaplanması gerekir.Zira bantları kırması durumunda bugün itibari ile gözüken dolarda çok şiddetli yükselişlerin olamayacağı yönündedir ancak izlenmesi yararlı olacaktır.

16-09-2009, 01:53 Tarihli yazım Aşağıdadır

usd/try 1.45 lere kadar düşebilir ama haftalık grafiklerde dolar long pozisyona geçiş için süre kısalıyor. Yurt dışı raporlara göre eylül ayı borsalarda git-gel şeklinde geçsede ekim ve kasım aylarında piyasalar bozacak gibi. Dolar için dikkatli olunmalı durumunuza göre risk/getiri tercihlerinizi dikkatli yapmanız iyi olur diye düşünüyorum.

knz
02-10-2009, 09:38
Federal reserve baskani ben bernanke dolarin yerine alabilecek kadar
guclu bir para birimi olusmasi halinde bunun dolarda deger kaybina yol
acabilecegini ancak kendisinin dolarin statusunu kaybetmesine neden
olabilecek boyle bir risk gormedigini soyledi.

Kongre`ye konusan bernanke dunya bankasi baskani robert b. Zoellick`in
dolarla ilgili son yorumlarina dair bir soruyu cevaplarken, `dolar icin
kisa vadeli ve acil riskler soz konusu degil` ifadelerini kullandi.

Dunya bankasi baskani gelecege bakildiginda dolara alternatif para birimlerinin gelismekte oldugunun goruldugunu soylemis ve durumu abd`nin borclarini nasil yonetecegine bagli olacagini soylemisti.

abartin
02-10-2009, 09:50
Dünyada doların hakimiyetinden rahatsız olanların sesi yükseliyor. Ama dikkat ederseniz şikayetler genellikle doların değer kaybettiği anlarda artmaya ve gür çıkmaya başliyor......Peki kim bunlar?.. En başta doların deger kaybetmesinde ihracatı olumsuz etkilinen ve elinde trilyonluk US tahvilleri bulunan Çin, kalkınmaları ihracata dayalı gelişmekte olan ülkeler ve gelirleri petrol, gaz ve diğer madenlere bağlı olan ülkeler vee AB ülkeleri....Kimi ülkeler, dolar benim ulusal para birimim karşısında düşüyor malımı ABD ye ve dışarıya satamiyorum derdinde... kimisi dolar degersiz petrolum ve gazım ucuza gidiyor derdinde kimiside dolar portföyüm değeri eriyor derdinde......... Ulusal para birimi degerlenince sevinen tek ülke herhalde biziz gördüğüm kadarı ile..

Bu ülkelerin yeni bir global reserv para birimnden bahsetmeleri birazda ABD ye bölöf çekme anlamınada gelmektedir...Ama yakın zamanda alternatifleride yoktur....

Çünkü, Dolar şu anda hala dünyanın rakipsiz en güçlü para birimidir...."Güç ile değer "'i birbirinden ayırmak gerekir..Bir para birimi için ikisi aynı şey değildir..USD nin arkasındaki güç ABD nin askeri, siyasi, teknolojik, kültürel, finansal ve ekonomik güçtür. Dünyada hala bu gücün çeyreği bile yoktur.....

Peki bu dolarcık hala dünyanın tartışmasız en güçlü parası ise niye deger kaybediyor?.....

bunun cevabını en iyi yine o parayı bastıranlar bilir...

Mesela sayısız nedenlerinden sadece bir tanesini söyliyeyim....ABD cari açığını küçültmek için bütün dünyanın öfkesini üstüne alacak anti-dampinglere başvurmaktan ziyade doların değerini düşük tutmayı yeğliyebilir....

Ama dolar değer kaybettiğii zaamanda dünya ağlamaya başliyor...üretim ve ticaret daralmaya başliyor.....ve bu defada doların itibarı, şerefi ve namusu dillere düşmeye başliyor...ABD bunuda herkesten daha iyi fark ediyor zaten ....Dolayısıtla muhakkak vardır bir planları...

Bana göre doların bu seviyelerde uzun müddet kalması güçlü bir ihtimal değildir......ayrıca dolar ve altını orta ve uzun vadeli yatırımlar için nisbeten riski en az yatırım araçları olarak görüyorum...

Tolga76
05-10-2009, 16:10
Dolarda bugün itibari ile değişen bir durum yoktur aşağı yönde sarkmalar devam etmektedir.Yukarda ise geçilemediği sürece satmak için iyi seviyeler olan 1.50-1.52 seviyeleri durmaktadır.Bu bant hareketlerinde alış satışlar yapılabilir.Olası bant seviyelerinin bir yönde kırılıp kırılmayacağıda izlenmeye devam edilmelidir.

Tolga76
08-10-2009, 14:06
Dolar için gerçekleşebilecek olası destek ve direnç seviyeleri aşağıdadır.

Direnç: 1.4873-1.4845-1.4817-1.4780-1.4743-1.4715

Pivot: 1.4687

Destek: 1.4650-1.4613-1.4585-1.4557-1.4520-1.4483

Dolar da bant hareketi devam etmektedir. Bant aşağıda 1.45 yukarda 1.50-1.52 seviyeleri arasındadır. Doların 1.45 seviyesinin altına kısa vadede aşırı satım seviyelerine sarkma ihtimali olabilir.Ancak şu andaki görünüm bant için kalmaya devam edecek gibi durmaktadır.İzlenmesi yararlı olabilir.

Bilgi Notu: Bu seviyeler değerlendirilirken en yüksek ve en düşük seviyeyi gün içinde göreceğinin garantisi değildir bu seviyeler olası yükseliş yada düşüşlerde o anki trendin dönüşü için deneyebileceği seviyelerdir.Bu seviyelerin kırılması yada geçilmesi halinde bir sonraki seviyenin neresi olabileceği hakkında bilgi vermek üzere yazılmıştır.Unutulmaması gereken not kırılan destekler direnç kırılan dirençler destek olur. Bu seviyelerin geçilip geçilmemesi noktasında başka teknik değerlendirmelerle destek ve direnç noktalarındaki alıcı ve satıcıların ne kadar kuvvetli olduklarına bakılması önerilir.Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

F430
08-10-2009, 15:27
IMF beklentisi ile ilgili gelişmeler nedir arkadaşlar? Bilgisi olan varmı?

Dolar 1,46ya tutundu mu yoksa?

Tolga76
08-10-2009, 15:57
IMF beklentisi ile ilgili gelişmeler nedir arkadaşlar? Bilgisi olan varmı?

Dolar 1,46ya tutundu mu yoksa?

İmf haberinin resmi ağızlardan anlaşma sağlandığına yönelik bir açıklama yapılana kadar söylenenlere pek dikkat edilmemesi bence doğru gibi geliyor. İmf ile ilgili yapıldı yapılıyor gibi haberler çok uzun süredir devam etmekte dünyadaki sermaye hareketlerini takip etmek imf haberinden daha önemli bence.

Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

F430
08-10-2009, 17:12
Tolga bey haklısınız o konuda. Ama imf beklentileri yüzünden şişmedimi borsamız? düşmedimi dolarımız?

Bu açıdan bakmak gerekirse ne gibi tutum izlenmeli?

Tolga76
08-10-2009, 17:41
Evet bakış açınızı anlıyorum ancak sizin bildiğinizi düşündüğüm piyasalarla ilgili gerçeklerden biride piyasaların düşmesi yada yükselmesi gerekiyorsa mutlaka ona bir bahane bulur eğer imf beklentisi değilse başka bir beklentide olabilirdi.Buna verilebilecek örnekler piyasalarda sürekli meydana gelmektedir.Piyasaları takip eden insanların bildiği ve gördüğü gerçeklerden biride çok iyi olumlu haberler geldiği zamanlarda piyasaların yükselemediği yada çok kötü haberlerin geldiği ama piyasaların düşemediği zamanları hatırlarız.Olaya birde şöyle bakmak da doğru değilmi sizce sermayenin kazanç sağlama zorunluluğu o yatırımcıları bizim piyasalara gelmek zorunda bırakmış olamazmı. Yurt dışı gelişmelerden az çok hepimizin bilgisi vardır yurt dışında bankaların faizlerin durumlarını gördük.Eğer gelmesi gerekiyorsa konjonktür uygunsa gelecektir. Tabi gelirken sermayenin kendini daha garantide görmek için alınmasını isteyeceği tedbirler olacaktır buda normaldir.Bundan sonrası için ise gelişmeler takip edilecek pozisyonlarda ayarlanacaktır tabi.

kaya
08-10-2009, 17:57
Doların değeri IMF anlaşmasına bağlı.Anlaşma olursA 1,40-1i45 arası olur.

Tolga76
09-10-2009, 01:05
Aşağıda dolarla ve imf ile ilgili bir haberi paylaşmak istiyorum.

http://www.finanstrend.com/yazar/1136/IMF-neden-olmaz?

IMF neden olmaz?

Bugünlerde IMF başlığı tekrar önem kazandı.

Nedeni belli.

Finansman ihtiyacı olmayan Türkiye'ye 45 milyar dolar kaynak gelebilir deniyor da ondan.

Bu kaynak tüm varlık fiyatlarını daha da yukarı çeker de ondan.

Döviz düşer, bonolar değer kazanır, gayrimenkul fiyatları yükselir.

Peki, reel ekonomi canlanır mı?

İşte tartışmalı ilk konu bu.

TCMB başta olmak üzere bazı sanayiciler ve bankacılar IMF'den para gelirse Türkiye 2010'da %3 yerine %5 büyür diyorlar.

Ama GS ekonomisti Ahmet Akarlı ve MS ekonomisti Tevfik Aksoy gibi bazı ekonomistlerse farklı görüşte.

Bu grup ayrıca dünyada çok fazla likidite olduğunu, Türkiye'nin ucuz olduğu söylenen IMF kaynağı kadar ucuz ve çok krediyi bulabileceğini söylüyorlar

NEDEN OLMAZ-1

Ekonomiyi bilenler ve yön verenler dahi bu konuda faklı düşünüyorken, yani Türkiye'nin IMF'den para alırsa daha fazla büyüyeceği kesin değilken, IMF ile anlaşmak doğru mu?

Hele de krizin etkilerini daha fazla hissetmeyi göze alarak 2008'de anlaşmamışken.

NEDEN OLMAZ-2

IMF-WB toplantılarına gelen yabancılar Türkiye'den çok etkilendi.

Hatta bazı Fransız bankacılar banka almak için kolları sıvadılar.

Dünyada hala likidite çok yüksek.

Ve en kötünün geride kaldığı kesin gibi.

Dolayısıyla bu noktada IMF kaynağına ihtiyaç yok

NEDEN OLMAZ-3

Düşünün ki tarihe geçme fırsatını yakalamış bir siyasetçisiniz.

Nasıl mı?

Dünyada küresel finansal kriz yaşanmış,

Ve siz IMF'ye bu ortamda hayır diyebilmişsiniz.

Bu fırsatı kaçırır mısınız?

NEDEN OLMAZ-4

Türkiye'de AB ve IMF çıpaları çok zayıfladı.

Bu çıpaların yerini ise ''one minute” çıpası aldı.

Bu yeni çıpa bölgesel gücü yüksek,

Dış güçlere eşit mesafede,

Uluslararası kurumlarda temsil gücü yüksek,

Ve en önemlisi enerji koridoru bir ülke.

Ülkeyi böyle bir güç olarak konumlayacaksanız 45 milyar dolar borç almanız size yakışmaz.

Alırsanız da muhalefetin ekmeğine yağ sürersiniz

OLURSA NEDEN OLUR?

IMF gerçekten kredi vermek isteğinde,

Hem de ciddi boyutta bir borç.

Böylece hem bir başarı hikayesini sahiplenerek piar yapacak,

Hem de Türkiye üzerinde kontrolü elinde tutmak isteyen AB ve ABD'nin istediği olacak.

Dolayısıyla sonuç, başbakanın geleceği ne kadar net ve AKP'yi ne kadar güçlü gördüğü ile alakalı.

PEKİ PİYASA?

Fonlara hala inanılmaz para giriyor.

Ama rakamlar artık yeni bir balonun habercisi.

Altın yükselirken petrolün yükselmemesi geleceğe dair korkuların işareti.

Roubini ciddi bir düzeltme için 2010'un başını işaret ediyor.

Demek ki yeni dibe 3 ay daha var.

Ama 3 ay kaç gün demektir?

Ben bilmiyorum...

FULYA KOCABALKAN

Benim yorumuma gelirse 1.45 teki destek seviyesinden gelen tepkiler çok kuvvetli gözükmüyor dikkatle takip edilmesi yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
23-09-2009, 00:38 tarihli yazımın şöyle bir bölümünü hatırlatmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Dolar yorumuma gelince önümüzdeki dönemde görünümde değişiklik olmadığı taktirde teknik doların düşüş yönünde devam ettiğini gösteriyor. Uzun vadeli olarak dolar satın almak riskli olabilir . Dolar yatırımı için yukarda 1.52 seviyesi önemlidir. Burasının yukarı kırıldığını net olarak görmeden yatırım zarar ettirebilir. ilk etapta 1.45 li seviyelere gelebilir. Aşağıda ise hemen gerçekleşmesi beklenmemeli ancak 1.34 seviyeleri uzun dönemde mümkün gözükmektedir. Ancak beklentiler düşüş yönünde olmasına rağmen olumsuz bir haber karşısında görünümün değişebileceğide unutulmamalıdır. Dolardaki genel görünümün değişmesi için destek ve direnç noktalarındaki hareketler takip edilmeli o noktalardaki alıcı ve satıcıların kuvvetine bakılmalıdır .Bu sayede o seviyelerin kırılıp kırılmayacağı konusunda doğru tahmin yapmanıza katkısı olacaktır.

JonDowes
09-10-2009, 17:23
biraz degisiklik yaratalim :) dolar kuru dusmeye devam etti diyelim ki. euro ise sabit gibi, yatay bantta devam ediyor. boyle bir durumda bile dovizden para kazanmanin yolu olabilir mi? simdiye kadar oldu... kafayi israrla "dolar kuru"na takarsak, buyuk resimde asil onemli olan "goreceli doviz gucu"nu kacirabiliriz, ben 1 yildir kaciriyordum, son aylarini da kacirmamak icin paylasayim dedim. alternatif arayanlar icin yazdim (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=3620341#post3620341).

Tolga76
09-10-2009, 21:15
Amerikan doları dışında hangi döviz yada dövizler yatırım olarak alınabilir konusunda 2 grafik biri sayın JonDowes in bahsetmiş olduğu avusturya doları diğeri ise kanada doları ile ilgili grafik aşağıdadır. Kanada ekonomisi ile ilgili bilgi ise aşağıdadır.

http://www.nebilelim.com/kanada-cografi-verileri-nufus-bilgileri-yonetimi-ekonomik-bilgileri-konumu-tarihi-halki-dili-dini.htm adresinden temin edebilirsiniz.
http://img397.imageshack.us/img397/1076/cadtry.jpg
http://img410.imageshack.us/img410/1961/audtry.jpg

Tolga76
15-10-2009, 02:29
http://img410.imageshack.us/img410/1283/usdtry.jpg

Amerikan dolarının Türk Lirası karşısında kısa vadede değer kaybı devam etmektedir orta dönem izlenmekte uzun dönemse doların düşüş sinyali gerçekleşmiş bulunmaktadır uzun dönemde dolar yatırımında zarar etmek söz konusu olabilir. Yukarı tepkiler zayıf kalmaktadır.daha önceki yazılarımızdada belirtmiş olduğumuz gibi 1.34 seviyeleri uzun dönemde mümkün gözükmektedir. 1.44 seviyelerindeki hareketlerin kuvvetinin takip edilmesi bakılması yararlı olabilir.

http://img48.imageshack.us/img48/6873/eurtry.jpg

Grafiktende görüleceği üzere euro dada düşüş trendi devam etmektedir. Euro/Try nin düşüş miktarı Usd/Try den fazla olabilir. Eur/Usd paritesinde gerçekleşebilecek olası düşüş etkili olabilir.

http://img79.imageshack.us/img79/1076/cadtry.jpg

Kanada dolarının Türk Lirası karşısında yükselişi şu an için devam ediyor gözükmektedir.Trend dönmediği sürece illa döviz alacam diyenler için portföy tercihlerinde alınabilecek dövizlerden biri olabilecektir.

http://img169.imageshack.us/img169/1961/audtry.jpg

Avusturya dolarınında Türk Lirası karşısında yükselişi sürmektedir trend dönmediği sürece portföyde tutulabilir.

http://img185.imageshack.us/img185/7823/chftry.jpg

İsviçre frangı alım için iyi bir tercih gibi gözükmemektedir.Alım zarar ettirebilir

http://img88.imageshack.us/img88/8756/jpytry.jpg

Japon yeni Türk Lirası karşısında tutunamamakta parite düşüşüne devam etmektedir. Alım için iyi bir tercih denmesi doğru olmaz gibi durmaktadır.

http://img410.imageshack.us/img410/9383/gbptry.jpg

İngiliz sterlinindeki düşüş devam etmekte ve ne kadar daha düşeceği izlenmeli önümüzdeki dönemde olası bir trend dönüşü gerçeğe dönüşürse ona gore pozisyonları ayarlamakta geç kalınmamalı ancak henüz erken durmaktadır.

Bilgi Notu: Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

mkaragoz
16-10-2009, 00:24
tolga bey, yorumların için sağol. fakat gözünüzden kaçıyor galiba
2 seferdir avusturya doları yazmışssınız . iyi çalışmalar.

Tolga76
16-10-2009, 00:37
tolga bey, yorumların için sağol. fakat gözünüzden kaçıyor galiba
2 seferdir avusturya doları yazmışssınız . iyi çalışmalar.

Hatırlatmanız için teşekkür ederim evet bir gözden kaçma söz konusu yazıya dökerken avustralya yerine avusturya yazmışım. Ancak zaten grafiklerden baktığınızda sizi umarım yanlış yönlendirmemiştir.

İyi günler

Tolga76
16-10-2009, 03:19
Aşağıda size çıkmış olan birkaç piyasa haberini paylaşmak istiyorum.Doların uzun dönemli düşme trendinde olduğunu ancak önümüzdeki bir dönemde bu yılbaşından sonra şubattan önce olabilir şu an itibari ile en geç o zamana kadar dolarda bir değerlenme borsalarda ise bir satış olabileceğini düşünüyorum. Trend bir süre daha ara ara realizasyonlar olsada devam edecek gibi durmaktadır.Aşağıda yazılanların bir kısmını bende paylaşmakta olduğumdan bu yazıları aktarıyorum.Dolarda kısa ve uzun dönem satış trendi devam ediyor gözükmekte ancak orta dönemin zamanlaması için beklentiler yukarda belirttiğim gibi gözükmekle birlikte izlenmelidir diye düşünüyorum.Ancak piyasalarda şişen balon görüntüsü bulunmakta ne zaman patlayacağının zamanıda takip edilmelidir.

Dolarda ibre dönebilir!!!

Artan risk iştahı ve 1.49'a çıkan paritenin etkisiyle bankalararası piyasada 1.44 TL ile son bir yılın en düşük seviyesini gören dolarda önümüzdeki aylarda sert bir düzeltmenin yaşanacağına 'kesin' gözüyle bakılıyor.

Elif Batu YENER / REFERANS GAZETESİ

Dünya piyasalarında küresel krizden çıkış döneminin doyasıya yaşandığı bu günlerde, Türkiye'de de yükselen borsa, düşen dolar ve faiz, yatırımcıların keyfini yerine getirdi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) bu hafta ikinci kez 51.000 puanın üzerine yükseldiği piyasalarda dolar da işlem bazında 1.44 TL ile son bir yılın en düşük seviyesini gördü. Artan risk iştahına, uluslararsı piyasada 1.49'a çıkan euro/dolar paritesine bağlı olarak dolarda bir ayda yüzde 3,5, altı ayda ise yüzde 25 oranında düşüş yaşanırken, hareketi sadece risk iştahındaki artışa bağlayan uzmanlar, Sanal bir fiyatlama var.

Orta vadede mutlaka düzeltmesi olacak uyarısında bulunuyorlar. Doların kısa vadede küresel piyasalardaki havaya bağlı olarak bir miktar daha düşebileceğini ve 1.40-1.42 TL bandına gerileyebileceğini ifade eden uzmanlar, orta vadede sert bir düzelmeye ise kesin gözüyle bakıyorlar. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine rağmen ABD ve gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında hala cazip görünen Türk lirası enstrümanlara olan ilginin makro ekonomik verilerle desteklenmediğini belirten uzmanlar, piyasalar ile makro veriler arasındaki makasın iyice açıldığını belirtiyor.

Risklere kulaklar tıkalı

Yabancı fonların tıpkı kriz öncesinde olduğu gibi bankacıların kapısını aşındırmaya başladığını ifade eden uzmanlar, Biz ne kadar risklerden bahsetsek de, onlar Türkiye'nin geleceğinin ne kadar olumlu olduğunu söylüyorlar. Bizden paralarını yatırmaları için teşvik bekliyorlar değerlendirmesinde bulundular. Uzmanlara göre, Borsa biraz daha yükselir ama fiyatlar gerçekçi olmadığı için eninde sonunda ciddi düzeltme olur demekle, Dolar biraz daha değer kaybeder ama sonra kayıplarını geri alır demek aynı şey.

Sıcak para girişinin tehlikeleri konusunda uyarıda bulunan Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, kurda dolar lehine bir düzeltme beklediğini ifade etti. Gelberi, Şu anda doların değerinin aslında ABD ve dünya ekonomisi ile bir alakası yok. Bunun risk iştahı ile ilgisi var. Risk iştahı arttı ve insanlar dolardan kaçıp, başka yatırım araçlarına yöneliyorlar dedi. Dolarda düzeltmenin kısa vadede değil, daha orta vadede yaşanacağını kaydeden Gelberi, Mutlaka orta vadede bir düzeltme olacak. Şu anda emtia ve petrol fiyatları da dahil hiçbir fiyat gerçek değil, sanal.

Sanal fiyatların da gidebileceği yer bellidir. Eninde sonunda bir yere toslar ve ciddi bir düzeltme yapar. Ama bunun zamanını tahmin etmek çok kolay değil. Ama orta vadede kesinlikle bir düzeltme bekliyorum açıklamasında bulundu. Bu likidite ortamı sürdüğü sürece doların biraz daha gevşeyebileceğini, ancak bunun sınırlı kalacağını ifade eden Gelberi, Çünkü makro ekonomi bunu desteklemiyor. Piyasalar ile makro ekonomi arasındaki fark giderek açılıyor diye konuştu.

Shuaa Capital Türkiye temsilcisi Afa Boran:
Geçmiş baharların sonunda fırtınalar çıktı

Kısa vadede görüntü TL açısından olumlu, çünkü faizler diğer ülkelerde daha çok düştü. Türkiye'deki kısa vadeli faizleri gelişmiş ülkelerin kısa vadeli faizlerine oranla bakarsanız aslında son 5 yıldaki en yüksek seviye olduğunu görebilirsiniz. Bunun üstüne cari açığımızda ekonomik yavaşlamadan ötürü azalınca dış finansman gereğimiz azaldı.

Sıfırlamadı ama azaldı. IMF ile bir anlaşma olup global piyasalardaki olumlu kısa vadede bozulmaz ise kurda ciddi bir oynama beklemiyorum. Daha ileri baktığımızda ise resim biraz kararıyor. Seçim riski, global piyasaların ilk olumlu havadan kurtulup gerçeklerle başbaşa kalabileceği, nisbeten rekabetçi olmayan ülkelerin geride kalabileceği ve er ya da geç likidite bolluğunun ortadan kalkacağı orta-uzun vadeli endişelerim.

Dolar neden düşüyor

* ABD'de faizin mevcut düşük seviyede devam edeceği yönündeki beklentilerin güçlenmesi ve yatırımcıların emtia ile ilgili para birimlerine yönelmesinin etkisiyle küresel olarak değer kaybediyor.

* ABD'de açıklanan bilanço rakamları moralleri artırıyor.

* Merkez Bankası'nın indirimlerine rağmen, Türkiye'de faiz oranlarının gelişmiş ülkelere göre hala çok cazip seviyelerde olması likiditeyi çekiyor.

İşte yabancı uzmanların dolar yorumu

Resesyondan çıkışın belirginleşmesi ile dolara olan talep azalırken, gelişmekte olan ülkelerin daha hızlı büyüme göstereceği beklentisi bu ülkelerin para birimlerine olan ilginin artmasını da beraberinde getiriyor.

HÜRRİYET

Avustralya ve Çin'den gelen son büyüme verilerinin olumlu olması yatırımcıların, gelişmekte olan ülke varlıklarına karşı risk iştahını artırıyor.

Yatırımcılar, bu nedenle ellerindeki doları bu ülkelerin para birimlerine çevirmesi küresel anlamda doların baskı altında kalmasına neden oluyor.

Bunun yanısıra merkez bankalarının da dolara endeksli olmayan varlıklara yönelmesi de ABD para biriminin son dönemde yaşadığı değer kaybında başlıca rolü oynuyor.

DÜŞÜK FAİZ ORANLARI ETKİLİ

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) da ülkedeki faiz oranlarını, küresel ekonomik krizden yavaş çıkış nedeniyle yakın zamanda artırma eğilimi taşımaması da, doların değerinin baskı altıda kalmasının bir diğer nedeni olarak görülüyor.

Uzmanlar dolar varlıklarına karşı azalan bu ilginin ABD'de Hazine tahvillerinin fiyatlarını düşüreceğini öngörürken, bunun uzun vadede ülkenin artan açıklarını kapatmak için faizleri artırmaya iteceğinin de altını çiziyor.

KRİZDE GÜVENLİ LİMANDI

Eylül 2008'de derinleşmeye başlayan küresel finansal kriz döneminde güvenli liman olarak görülen dolar, bu dönemde değer kazanırken, Mart ayından sonra piyasalardaki iyileşmeye paralel olarak döviz sepeti karşısında yüzde 10'un üzerinde değer kaybetti.

Son dönemdeki değer kaybı ile yükseldiği bu seviyeden kriz öncesindeki seviyelerine tekrar geri dönen doların bu görünümü ABD tarafından da olumsuz karşılanmıyor. Eylül'de yapılan G20 toplantılarında küresel ticarette dengenin yeniden sağlanmasını gerekliliğine vurgu yapan ABD yönetimi, her ne kadar 'güçlü dolar'dan yana olduğunu söylese de zayıflayan dolar ile artan ihracattan da memnun görünüyor.

MERKEZ BANKALARI DOLARDAN KAÇIYOR

Barclays Capital dolar baş stratejisti Steven Englander konu ile ilgili Forbes'a yaptığı değerlendirmede, merkez bankalarının dolar varlıklarını azaltmasının döviz işlemcilerini uzun zamandır korktuğu bir durum olduğunu belirtti. İkinci çeyrek verilerine göre, merkez bankaları bu dönemde varlıklarının yüzde 37'sini dolar cinsi varlıklara yatırırdı. Bu oran genellikle yüzde 70 oranında gerçekleşiyordu.

Englander, Kimse elinde çok fazla dolar ile yakalanmak istemiyor derken sözlerine merkez bankalarının dolara karşı bu ilgisizliğinin dolar üzerindeki baskıyı artırdığına işaret etti.

Englander bu dönemde merkez bankalarının 80 milyar dolar varlık alımı gerçekleştirirken, euro cinsi varlıkların bu miktarın yüzde 50'sinden daha fazlasını oluşturduğu ilk dönem olduğunu da söyledi.

Dolardaki bu düşüş diğer yandan değerli maden ve emtiaların fiyatlarında da artışa neden oldu. Artan endişeler ile altının onsu 1,070 dolara yaklaşarak yeni rekor seviyeleri test ederken, doların zayıflamasıyla ucuzlayan petrolün varil fiyatını 2009'da gördüğü en yüksek seviye olan 75 doların üzerine çıktı.

Dow Jones Newswires

October 15, 2009 11:33 ET (15:33 GMT)

The strength of the Turkish lira against the U.S. dollar is less due to the lira, but rather on the weak USD. In Turkey, there will be 30 minutes in a rate cut, which will be by 50 basis points or 25 basis points. As long as the interest rate cut is not unusually high, turns out, there is no sign that could end the downward trend in USD / TRY. USD / TRY is trading at 1.4450 currently. Below the Low would charge potential to 1.4200. (jl / FXdirekt)

http://img205.imageshack.us/img205/4808/yabancikurumrnekusdtryd.jpg

Bilgi Notu: Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

Tolga76
16-10-2009, 17:11
http://img2.imageshack.us/img2/9383/gbptry.jpg

Sterlini izlemeye alıyoruz teknik olarak alım için uygun sinyali vermiş durumda ancak son günlerde görülen ciddi dalgalanmaların gene aşağı doğru bir hareketi getirmesi söz konusu olabilir.O yüzden hemen alım yerine olası geri çekilmelerde pozisyon almak daha doğru olabilir.

Tolga76
20-10-2009, 18:42
Usd/Try yukarı tepki bir miktar daha devam edebilir ancak genel görünüm yukarı hareketlerin hala çok kuvvetli gerçekleşeceğine yönelik bir görüntü vermiyor.Bu yüzden alım düşünenlerin iyi izlemesi faydalı olacaktır.Önümüzdeki dönemde 1.45 lerin altına iniş gayet mümkün gözükmekte uzun dönemli olarak ise verdiğim 1.34 seviyesi hala geçerliliğini korumaktadır. Gbp/Try ise izlemeye devam ediyoruz yükselişe geçmeden önce bir realizasyon gerçekleşebilir.

Tolga76
21-10-2009, 14:24
Gbp/Try de ilk hedef olarak görülmesi mümkün olan seviye olarak 2.57 seviyesi günlük grafikde gözükmektedir.Maliyet yaparken dikkatli olunmalı geri çekilmelerde alımlar arttırılabilir.Ancak stopların yakın tutulması ters bir dönüşte zarar etmemek için iyi olacaktır.Gbp/usd de önümüzdeki dönemde günlük grafiklerde 1.7011 haftalık grafiklerde ise 1.7782 seviyesi olası gözükmektedir volatilite oranı yüksek olduğundan dolayı tek fiyattan maliyet yapmak zarar getirebilir onun yerine kademeli alım yapmak uygun olur diye düşünüyorum.

Tolga76
22-10-2009, 10:26
Usd/Try nın ne kadar daha yükselebileceği ile ilgili olarak teknik görünümde 4 saatlik grafiklerden sonra günlük grafiklerde yükseliş konumuna geçmiş bulunmaktadır takip edilmesi yararlı olacaktır.

Tolga76
26-10-2009, 12:20
Gbp/usd ve Gbp/Try de dikkat uzun dönemli projeksiyonda değişiklik olmamasına rağmen yakın dönemde ciddi dalgalanmaların devamını görebiliriz.Gbp/usd de 1.6076 ya kadar ona bağlı olarak Gbp/Try dede 1.33 lü seviyelere düşüş görülebilme ihtimali vardır.Gbp/Usd de haftalık grafikler 1.78 aylık grafikler ise 1.3855 i göstermektedir.Ancak Usd/Try deki yükselişin devamı durumunda Gbp/Try deki düşüş miktarı daha az olabilecektir. Usd/Try deki görünüme baktığımızda ise H1-H4 ve günlük grafiklerde şu an itibari ile yükseliş trendinde gözükmektedir. Haftalık olarak baktığımızda ise düşüş trendi devam ediyor gözükmekle birlikte fiyata çok yakın seyreden teknik sinyaller izlenmeye devam edilmektedir.Şu anda düşüş durumunda değişiklik yoktur. Aylık grafikte ise uzun dönemli düşüş sinyali net olarak gözükmektedir.Uzun dönemli ciddi değer kayıplarını dolarda görebiliriz.Haftalık grafiklerde Usd/Try de 1.34 seviyeleri H4 grafiğinde ise 1.48seviyeleri şu an itibari ile gözükmektedir.

http://img98.imageshack.us/img98/4915/gbpusdz.gif

cenkoluc
26-10-2009, 14:02
dolar uzun bir süre 1460-1490 arası gider gelir...bana göre 1450 civarına düşerse eldeki mevcut tl ile dcd yapılabilir..

Tolga76
27-10-2009, 11:06
Teknik görünüm Usd/Try de 1.4924 seviyesinde satış gelme ihtimali olduğunu gösteriyor.Günlük grafikler ise 1.5260 seviyesini işaretlemektedir. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin izlenmesi yararlı olacaktır.

Tolga76
02-11-2009, 18:04
UsdTry

Dolarda teknik görünüme baktığımızda satış gelebilecek seviyeler olarak 1.5032 -1.5155-1.5295-1.5525 seviyeleri gözükmektedir.Aşağıdaki muhtemel seviyeler ise şimdilik 1.4926-1.4892-1.4847-1.4798-1.4748-1.4665 olabilecektir. Teknik göstergelerin ne gösterdiğine gelirsek H1 de satış H4 de yükseliş günlükte yükseliş tredi devam etmekle birlikte haftalık grafiklerdede önümüzdeki döneme yönelik olarak dikkatli olmakta fayda vardır çünkü ondada yükseliş sinyali oluşmuş durumdadır. Aylık grafikte ise herhangi bir değişiklik yoktur uzun dönemli düşüş sinyalleri devam etmektedir.

GbpUsd

H1-H4 satış sinyali devam etmekte yarım saat öncede günlükte satış sinyali oluşmuştur.Haftalık grafikte ise yükseliş konumunun daha başındadır. Aylıkta ise uzun süredir devam eden yükseliş sinyali devam ediyor gözükmektedir.Gelebileceği destek seviyeleri.1.6296-1.6260-1.6136-1.6101-1.6049 direnç seviyeleri ise 1.6374-1.6483-1.6577-1.6602-1.6693-1.6940-1.7042-1.7303-1.7782 olabilecektir.

GbpTry

H1-H4 satış sinyali vardır.Günlükte ise yükseliş yönünde ancak satış yönüne dönmek üzere fiyata yaklaşmaktadır.Haftalıkta ise açık bir yükseliş sinyali bulunmaktadır.Gerçekleşebilecek
destek seviyeleri 2.4402-2.4307-2.4295-2.4282-2.3773-2.3593 direnç seviyeleri ise 2.4531-2.4673-2.4911-2.5492-2.6099 olabilecektir.

Tolga76
05-11-2009, 02:29
UsdTry teknik görünüm H1 de yükselişe geçmek üzere H4 te düşüş sinyali devam etmekte günlükte düşüş sinyali verilmemiş olmasına rağmen verilmesine çok süre yokmuş gibi durmaktadır.Düşüş yönüne geçmesine yönelik olarak izlenmesi iyi olacaktır.Haftalıkta daha yükseliş trendinin başında olduğu gözükmektedir.Aylık trend ise daha önceki yazılarımdada belirttiğim üzere düşüş yönündedir.

Destekler: 1.4847-1.4740-1.4673-1.4376

Dirençler: 1.4964-1.5037-1.5155-1.5278-1.5465-1.5518-1.6133 olarak gözükmektedir.

GbpUsd teknik görünüm H1 de yükseliş yönünde ancak satışa dönmek üzere H4 te yükseliş hareketinin ortalarında bulunmakta günlük grafik ise düşüş hareketini tamamlamak üzeredir.yükseliş yönünde izlenmesi yararlı olacaktır.Haftalık grafik ise çok net bir şekilde yükseliş trendinin başında olduğunu göstermektedir. Aylık grafik ise yükseliş trendindedir.

Destekler: 1.6524-1.6469-1.6390-1.6356-1.6343-1.6316-1.6259-1.6074-1.5811-1.5706

Dirençler: 1.6602-1.6693-1.6811-1.6941-1.7042-1.7294-1.7556-1.7808-1.8232-1.8615 olarak gözükmektedir

GbpTry teknik görünüm H1 de düşüş yönünde yükseliş yönüne geçmek üzere sinyal beklemektedir. H4 ve günlük grafikler yükseliş yönünde ancak günlük grafikte teknik sinyaller fiyata yakın seyretmektedir. Haftalık grafikler ise yükseliş yönünde devam etmektedir.

Destekler: 2.4571-2.4526-2.4401-2.4282-2.4141-2.3665-2.3320-2.2900

Dirençler: 2.4652-2.4671-2.4715-2.4733-2.4786-2.4875-2.4911-2.6099 olarak gözükmektedir

http://img294.imageshack.us/img294/5807/currencyforecasts.jpg

Tolga76
09-11-2009, 15:16
UsdTry de H1 ve H4 de düşüş trendi fiyata yakınlaşarak devam etmekte günlük grafikler ise düşüş trendinin daha başlarında olduğunu göstermektedir. Haftalık grafikler ise yükseliş konumununda bulunmaktadır.Aylık grafikler ise düşüş trendini sürdürmektedir.

Destek: 1.4719-1.4699-1.4667-1.4364-1.4052-1.2830

Direnç: 1.4754-4781-1.4812-1.4857-1.4881-1.4915-1.4989-1.5155-1.5270-1.5421-1.5652-1.6072-1.7116-1.8228

GbpUsd de H1 de yükseliş konumunda olmasına rağmen düşüş yönüne dönmek üzere H4 yükseliş konumunun ortalarında olduğunu günlük grafikte ise yükseliş sinyalinin daha başlarında olduğunu görmekteyiz. Haftalık grafiklerde ise yükseliş sinyalinde bir kademe ilerlemiş olmakla beraber daha başlarda olduğu görülmektedir. Aylık grafiklerde ise yükseliş konumu devam etmektedir.

Destek: 1.6794-1.6717-1.6640-1.6618-1.6609-1.6524-1.6516-1.6481-1.6419-1.6397-1.6260-1.6130-1.5912-1.5703-1.5220-1.4637-1.4099-1.3500

Direnç: 1.6813-1.6842-1.6949-1.7033-1.7303-1.7562-1.7832-1.8232-1.8617-2.1151

GbpTry de H1 ve H4 de sinyaller yükselişin ortalarında olduğunu günlük grafik ise düşüş konumunda haftalık grafik ise yükseliş konumundadır.

Destek: 2.4715-2.4686-2.4676-2.4612-2.4594-2.4571-2.4566-2.4555-2.4491-2.4402-2.4142-2.3664-2.3320-2.2900

Direnç: 2.4729-2.4787-2.4810-2.4911-2.4920-2.5482-2.6099

Tolga76
16-11-2009, 16:23
UsdTry H1 de yükselişe geçmek üzere H4 de ve günlükte düşüş trendinde haftalıkta ise yükseliş konumundadır. Aylık trend ise düşüş konumundadır.

Destek: 1.4749-1.4716-1.4686-1.4667-1.4637-1.4376-1.4052-1.2830-1.1476

Direnç: 1.4765-1.4792-1.4833-1.4844-1.4857-1.4867-1.4881-1.4915-1.5155-1.5270-1.5421-1.5652-1.6072-1.7116-1.8228

GbpUsd H1 de yükselişe dönmek üzere H4,günlük,haftalık ve aylık grafikte ise yükseliş konumundadır.

Destek : 1.6714-1.6684-1.6640-1.6609-1.6577-1.6514-1.6419-1.6397-1.6345-1.6130-1.5912-1.5706-1.5220-1.4637-1.4108-1.3501

Direnç: 1.6731- 1.6744-1.6750-1.6813-1.6842-1.7042-1.7303-1.7562-1.7786-1.8232-1.8617-2.1159

GbpTry de H1 yeni yükselişe geçmiş durumdadır.H4 yükseliş konumunda ancak teknik sinyaller fiyata yakın durumdadır.Günlük grafik düşüş durumunda ancak sinyaller fiyata yakın durumda gözükmekte ve yükseliş yönüne dönebilecektir.Haftalık grafikler yükseliş konumundadır.

Destek: 2.4625-2.4616-2.4589-2.4571-2.4530-2.4495-2.4350-2.4306-2.4142-2.3664-2.3320-2.29

Direnç: 2.4686-2.4715-2.4757-2.4911-2.4810-2.4944-2.5121-2.5494-2.6099

Bilgi Notu: Yatırım danışmanlığı değildir kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır

erkancandemir
24-11-2009, 13:39
Ekonomi, borsa, piyasa ve teknik analizden pek anlamam ama H4 grafiğine bakarak doların 3-4 aydır yatay bir seyir izlediğini görüyorum. 2010 Ocak sonuna doğru yeniden bir atak yapmasını beklemekteyim. (tamamen hissiyat :) )

Şimdi soruyorum üstadlar sizlerin 2010 için dolar tahminleriniz nasıl?

Tolga76
25-11-2009, 17:17
UsdTry de H1-H4 de satış trendi gözükmektedir. Günlükte ise yükselişe geçebilecek kadar fiyata yakın seyreden teknik görünümü vardır. Haftalık trende baktığımızda ise yükseliş konumu devam etmektedir.

H4 de 1.4686 seviyesine geri çekilme ihtimali var gibi duruyor.

GbpUsd H1 de fiyata yakın düşüşe geçmek üzere hazırlık yapar konumda H4 de yükseliş konumunda günlük de bir süre sonra fiyata değecek kadar yakınlaşacak yükselişten düşüşe geçecek gibi görünen bir durum var. Haftalıkta yükseliş konumu devam etmektedir. Aylıkta yükseliş konumu devam etmektedir.

H4 de 1.6953 seviyesi günlükte 1.7042 seviyesi haftalıkta 1.7798 seviyesi gidilebilecek seviyeler olarak gözükmektedir.

GbpTry H1 de düşüş H4 de yükseliş ama düşüş hazırlığında gözüküyor ancak henüz onaylanmamış durumda günlükte yükseliş haftalıkta yükseliş durumu gözükmektedir.

H4 de 2.5033 günlükte 2.5506 seviyeleri gidilebilr durmaktadır.

2010 yılına yönelik temkinli hareket en iyisi olacaktır sene sonundan önce karlı pozisyonların kapatılması uygun olur diye düşünüyorum. UsdTry teknik olarak değerlenme devam edecek gibi duruyor uzun dönemde değil tabi. Sene bitmeden önce geri çekilmelerde dolar pozisyonları bir süreliğine arttırılabilir gibi duruyor.Şu andaki görünüm itibari ile tabi.

corsai
02-12-2009, 09:29
olacak bu doların hali. ?

tumer1962
04-12-2009, 15:54
http://img412.imageshack.us/img412/8725/dolar.png

PRICE RATE OF CHANGE - PRICE ROC
Aşırı alım-satım göstergesi olarak kullanılabilir.
Price ROC göstergesi son günkü fiyatın belirli bir periyot öncesine göre % kaç arttığını veya azaldığını gösterir. Bu gösterge aşırı alım satım göstergesi olarak kullanılabilir. Gösterge çok yükselirse hisse senedinde aşırı alım yapıldığı ve çok düşerse de aşırı satım yapıldığını gösterir.

Gösterge yorumlanırken temel olarak "0" referans çizgisi aşağıdan yukarı geçilirse alım kararı verilebilir ve referans çizgisi yukardan aşağı doğru kırılırsa satım kararı verilir

tumer1962
20-12-2009, 16:00
kısa vade günlük analizde dolar hareketli ort.kırmış min hedef 1.760 gerçekleşebilir
http://img140.imageshack.us/img140/7230/dolarq.png

220 günlük hrk ort.yukarıya kırılmış(günlük grafik kısa vade analizdir.)

http://img140.imageshack.us/img140/8552/45675763.png

Dike
21-12-2009, 23:38
Parite 1.51 den neredeyse 1.42 ye geldi.USDTL ancak 1.50 den 1.52 olabildi.Eğer parite tekrar 1.51-52 olursa UsdTl kaç olur,Allah bilir.Dolar TL ye karşı çokta varlık gösteremiyor.

erkancandemir
31-12-2009, 10:50
"Başbakan MYK’da ‘IMF anlaşması tamam’ dedi"
Başbakan RecepTayyip Erdoğan’ınMYK toplantısındauzun süredenbu yana devam eden IMF görüşmeleriyle ilgili sona gelindiğini açıkladığı belirtiliyor.IMF ile anlaşmanın 2 yıllık olacağı ifade ediliyor.

http://getir.net/cf2

Başbakan anlaşma tamam dedi, dolar düşüşe geçti. Diğer yandan faizlerin indirilebileceği de konuşuluyor. Neler oluyor anlayamıyorum. Dolar ve Faizler konusunda uzman arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Rebelyus
31-12-2009, 12:09
Başbakan anlaşma tamam dedi, dolar düşüşe geçti. Diğer yandan faizlerin indirilebileceği de konuşuluyor. Neler oluyor anlayamıyorum. Dolar ve Faizler konusunda uzman arkadaşlardan yorum bekliyorum.

dolar düşüşü bu sebep ise eger altının ons fiyatı neden değer kazanıyor

erkancandemir
04-01-2010, 20:38
dolar düşüşü bu sebep ise eger altının ons fiyatı neden değer kazanıyor

demek ki değerlendirmem doğru değil. :)

Rebelyus
04-01-2010, 23:33
hala imf anlaşması ortada yok resmi bir açıklama duydunuz mu? (bildigim bir şey yok aslında ama haber spekuletif ola bilirdi) yabancının olmadıgı bir günde borsanın son işlem günü yerli yatırımcıyı borsaya çekip yeni yılda ters köşe yapıla bilirdi.
Tam borsada son nokta derken imf çıktı
dolarda deger kazancı dendi ımf çıktı
Bu şapkadan tavşan mı çıkacak :)
Dolar bitti dedikleri an dolar alacam 1.45 gördügü zamandaki gibi

ayfer
05-01-2010, 10:12
Euro USD paritesinin de USD kuruna etkileri ne olabilir diye düişününce
Euro USD nin 1.30 a gelmesi %14
Euro USD nin 1.10 a gelmesi %34 değişiklik anlamına da gelebilir.
S&S

Rebelyus
05-01-2010, 11:21
Dün sabah ilk işlemlerde 1.43 seviyesinin altında olan euro/dolar paritesi, ABD'de açıklanan veriler ve yurtdışı piyasalardaki olumlu seyrin etkisiyle 1.44 seviyesinin üzerine çıktı. Parite etkisi ve IMF ile anlaşma olacağı beklentileri ile dolar/TL da bu sabah 1.4660 seviyelerine geriledi. Bankalararası piyasanın dün spot kapanışında 1.4850/1.4875 lira seviyesinde olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonu bu sabah ilk işlemlerde 1,4685/1,4720 seviyesindeydi. Aynı saat itibarıyla euro/dolar paritesi ise 1.4460 seviyesinden işlem gördü. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in, IMF ile bir anlaşma yapmayı istediklerini, bu konudaki müzakerelerin gerçekleştirildiğini belirterek, müzakerelerin kısa sürede neticelenmesini ümit ettiklerini söylemesi yurtiçinde TL’nin bu seviyelere gerilemesine neden oldu."
Bugün piyasaların gündemini IMF anlaşması üzerine çıkan söylentileroluşturuyor. Star gazetesinde çıkan bir habere ekonomi kulislerinde bu haftabir IMF teknik heyetinin Ankara’ya davet edileceği konuşuluyor. Bu haberindoğruluğunu onaylatma şansımız yok. Ancak hükümet tarafından böyle birhamle yapılmasının IMF ile bir anlaşmaya yakında varılması ihtimaliniartıracağını ve piyasalarda sert bir yükselişe yol açacağını söyleyebiliriz.
Bir hafta daha dolar düşecek demek 1.45 i bulacaz yine anlaşma olmadan kırılmayacagına inanıyorum bu paritenin.

Rebelyus
07-01-2010, 10:42
JP Morgan raporunda 6 ay vadeli dolar/TL için sat tavsiyesini korudu. Detaylar:

6 ay vadeli dolar/TL Sat:

Satış seviyesi : 1.52
Hedef: 1.40
Stop: 1.55

2Y09'da dolar/ TL paritesini belirli bir aralıkta sıkıştıran bireylerin dolar alımı, ekonominin iyileşmesiyle yavaşlayacaktır.

Erinmore
12-01-2010, 10:15
Dün Başbakan, IMF ile anlaşmanın bu hafta içinde tamamlanacağını açıkladı. Kısa vadede bu söylem dolar için ne ifade eder? Şayet söylendiği gibi anlaşma imza edilirse orta vadede ne ifade etmeli? Saygılar, Teşekkürler.

nezkal
22-01-2014, 12:18
2.27 ILE DUN TARIHI ZIRVESINI GOREN USDTRY`DE 2.25 DESTEGININ UZERINDE TUTUNMA
CABALARI SURUYOR. PARITEDE YENI ZIRVELER GELMESI DURUMUNDA KISA VADELI
DIRENCLER BELIRLEMEK PEK MUMKUN OLMASA DA KISA VADEDE YUKSELIS KANALLARI
ICERISINDE HAREKET EDEN PARITE ICIN 2.27`NIN UZERINDE 2.275 VE 2.318
DIRENCLERINI TAKIP EDEBILIRIZ
OLASI GERI CEKILMELERDE ISE 2.5 - 2.35
DESTEKLERI ILE BIRLIKTE 200 SAATLIK HAREKETLI ORTALAMASI VE FIBONACCI 23.6
DUZELTMESI OLAN 2.215 DESTEKLERI ONEMLI. UZUN VADEDEKI YUKSELIS KANALININ UST
BANDI VE FIBONACCI IMPULSE 100 SEVIYESI OLAN 2.27 DIRENCINE OLASI YUKSELISLER
BELIRTTIGIMIZ DESTEK SEVIYELERI HEDEFLI SATIS FIRSATI OLARAK DEGERLENDIRILEBILIR.

Kaynak: http://www.piyasayorum.com/dolar-yorumlari-gunluk

SANKO MENKUL DEGERLER A.S.

* * *
U Y A R I

BURADA YER ALAN YATIRIM BILGI, YORUM VE TAVSIYELERI YATIRIM DANISMANLIGI
KAPSAMINDA DEGILDIR. YATIRIM DANISMANLIGI HIZMETI SERMAYE PIYASASI KURULU
TARAFINDAN YAYIMLANAN SERI:V, NO:52 SAYILI `YATIRIM DANISMANLIGI FAALIYETINE
VE BU FAALIYETTE BULUNACAK KURUMLARA ILISKIN ESASLAR HAKKINDA TEBLIG`
CERCEVESINDE ARACI KURUMLAR, PORTFOY YONETIM SIRKETLERI, MEVDUAT KABUL
ETMEYEN BANKALAR ILE MUSTERI ARASINDA IMZALANACAK YATIRIM DANISMANLIGI
SOZLESMESI CERCEVESINDE SUNULMAKTADIR. BURADA ULASILAN SONUCLAR TERCIH
EDILEN HESAPLAMA YONTEMI VE/VEYA YORUM VE TAVSIYEDE BULUNANLARIN KISISEL
GORUSLERINE DAYANMAKTA OLUP, MALI DURUMUNUZ ILE RISK VE GETIRI
TERCIHLERINIZE UYGUN OLMAYABILECEGINDEN SADECE BURADA YER ALAN BILGILERE
DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERILMESI SAGLIKLI SONUCLAR DOGURMAYABILIR.

nezkal
27-01-2014, 20:28
Dolar kuru geçen hafta Merkez bankasının beklentilerin altında kalan müdahalesinden sonra rekor kırmaya devametmekte.

Merkez bankasının faiz artırmaması ile dolar kurunun spekulatif etkilere daha fazla hasaslaşmasının etkisi ile kur yükselişine devam etmekte.

Aşağıdaki grafikte Dolar kurunun bugün itibariyle günlük kapanışları gösterilmekte.
Yukarıdaki grafikde görüldüğü üzere 4 nolu yükselen dalgası içersinde olan dolar TL kurunun aşırı alım içerisinde olduğunu görüyoruz.

Bu aşırı alım yani talep fazlalığı kırmızı çemberlede gösterilmekte.

Bizim düşüncemize göre Şubat ayı içerisinde de bu çember içerisinde kalma ihtimalimiz yüksek..

Yani 2,45 TL - 2,25 TL aralığı yüksek volativ bir alan.. Ancak 5 numara ile gösterilen düzeltme dalgasınında Şubat - Mart ayları içerisinde oluşması mümkün..

Bu geri gelişin yükseliş gibi sert oluşmasıda mümkün.. Kısaca düzeltme dalgasının ne zaman başlıyacağını anlamak için günlük 2 yada 3 günlük kapanışlara ihtiyacımız olacak..

Tabi bu durumda gözler Merkez bankasında ve kuru frenlemek için ne söyliyeceği.. Piyasa tarafından faiz artırım beklentisinin karşılanması kur üzerinde etkili olabilir..

Bu bağlamda piyasa için yarınki PPK toplantısını dört gözle takip edilecek önemde.

Piyasanın beklentisine uygun enaz 100 baz puanlık bir artış doları sakinleştirebilir.

Kısaca 100 baz puan 1 hafta 10 gunluk bir duzeltme getirebilrken,

150 baz puan 2 - 3 hafta duzeltme getirebilrken,

200 baz puan 3 - 4 hafta duzeltme getirebilrken,

300 baz puan ve üstü kalıcı sayılabilecek bir düzeltme getirebilr.,

Tabi bu tahminler sadece faiz artışı ile değil bunun yanında ek sıkılaştırıcı tedbirlerle uygulanması yani dizginler bende imajının inandırıcı bir şekilde verilmesiyle olabilir.

Unutmamalı ki MB'sı yıl sonu Ocak sonu tahminlerini cok net vermişti ancak 2.00 TL ve altındaki Dolar vaatleri tutmayan MB'nin inandırıcılığı azaldı..

Bu imajını düzeltmesi biraz vakit alacaktır, bunun içinde MB'nin piyasaya istikrarlı bir politika sergilemesi gerekli..

saygılarımızla.

piyasayorum.com

fxxx
13-02-2014, 22:33
Hava kar topluyor sanki.

Herşey gereğinden fazla sessiz.

adestim
02-04-2014, 11:51
Dolar 2 liraya iner mi

http://www.borsagundem.com/emtia-doviz-piyasalari/dolar-2-liraya-iner-mi-583188.htm

udemiralp
02-04-2014, 14:05
Dolar 2 Tl'ye inebilr bence ancak; seçim havasıyla, dolar düşüp borsa yükseldikçe, kademeli olarak borsadan çıkıp dolara yöneliyorum. YTD
Dolar 2 liraya iner mi

http://www.borsagundem.com/emtia-doviz-piyasalari/dolar-2-liraya-iner-mi-583188.htm

HAMİDO-ŞAKİR
21-10-2015, 20:11
Sn Hamido-Şakir

rica etsem tam olarak herkesin anlayacağı şekilde yazabilir misiniz. kafamızda döviz alım ya da satım fiyatı oluşturmak için currency-swap teorisine mi bakacağız.
1-Siz isterseniz bakmayın ...Trilyon dolarlık işlem yapan fonların tek baktıkları buuu...

yıllık reel faiz ortalama 3.1 mi şu anda
2-Evet kabaca...

mevduat yatırımcısının TL getirisi ve bankaların belirlediği swap düzeyi temel bir fikir oluşturur mu dövizin mevcut fiyatının ucuz olup olmadığı ya da hangi noktaya -aşağı ya da yukarı- gidebileceği konusunda.
3-Döviz yatırımcısı eger akıllıysa neden döviz alayım sorusunun cevabı bu.....

döviz/efektif şu an ucuzsa nereye kadar tırmanabileceğini....düşünüyorsunuz? 4-5 falan değil de daha net yazabilirseniz. (daha önce böyle yazmadınız şeklinde bir şey demek istemiyorum)
4-Bunu neden açıkça söyleyeyim siz benim karşı bacagımsınız...Şonuçta rakibiz iyi olan kazansın.....

yok pahalı ise gene aşağıda hangi düzeyi bekliyorsunuz?
fiyatı oluştururken kullandığınız araçlar bileşimini ve fiyata nasıl ulaştığınızı-imkan dahilinde biraz daha detaylı yazabilirseniz makbule geçer.....cds ile ilgili konuşmuştuk zaten.....hatırlarsanız...
5-Çok fazla bileşime gerek yok ..Basit düşünür tüm çarşı esnafı...Çünki döviz bizim malımız ...Şonuçta döviz olmasa dükkanı ne
yapacagız kapar gideriz...

tl faizler 10.35 lere düşmüşse dövizden TL ye ufak bir kayış var.......ya da dışarıdan sermaye girişi var.....bu konuda ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım....ya da bu hareketler TL de gel gel yapıyorlar aslında döviz yükselecek mi diyorsunuz?...
6-Bankaların 3 aylık mevduat dağılım oranlarını incelememiz sizin menfaatinize olacaktır kanaatindeyim...

müsait zamanda değerleme aldığınız ekonomik göstergeleri .....rakamları .....daha detaylı yazarak .....döviz düzeyine nasıl ulaştığınızı yazabilirseniz sevinirim (yeterince detaylı yazdım da diyebilirsiniz.....ya da ben sadece yönünü söylerim...fiyatı piyasa belirler de diyebilirsiniz.....)
7-Forumun 728. sayfasından itibaren dikkatlice okursanız zaten yazdım...Lütfen biraz dikkat...

mesela döviz fiyatında ihracat ithalat düzeyi önemli midir yoksa benim cds ler hakkında dediğim gibi ikincil veridir.....
8-Size katılmıyorum cds ikincil veri değildir

yahut bu veriler hatalı yanlıştır.....rakamlar hatalı mı diyosunuz....enflasyon-kamu borç stoku-gelir dağılımı-vergiler-sektörler hakkında ne düşünüyorsunuz mesela...
9-Bu kadar çok ekonomik konu hakkında bir şey düşünmüyorum ekonomist değil tacirim

rakamları mevcut düzeyi--ne olması gerektiği- en fazla ya da en az ne olabileceği gibi...
ya da size göre dövizin fiyatını küresel-iç bankalararası-kapalıçarşı v.s. döviz trade mi belirliyor baskın olarak....yani dolar tlnin içinde trade, cari-sermaye-net hata noksan açığına göre daha mı ağır basıyor?

10-Daha önce yazdım kapalı çarşı 2008 krizinde bitti fiziki sanala yenildi..çarşının işlem hacmini en ufak yerliforex firması yapıyor..
Dövizin fiyatını daha önce yazdım sahife 729 dan sonra okuyunuz.....

son olarak 1.80 den 3 TL tırmanış macerasını nasıl özetlersiniz.....içinde hangi değişkenler var.....rakamlar var....
11-Bankacılık 2014 sektör raporunu okumanız size herşeyi özetler....tüm değişkenler o raporda var....

daha ziyade yükseliş kanaatinde olduğunuzdan dolayı ....mevcut 2,9 dan yukarı gidişte geçmişteki parametreler...yeni parametreler...yeni rakamlar.....tahminler neler olabilir?
12-Faizi begenmeyen ağalar begenecekleri faizi alana kadar döviz girişi olmayabilir....

hafta sonu da cevap verebilirsiniz......ya da vaktinizin bol olduğu herhangi bir zaman da olabilir?
(yazdıklarımda hiç bir şekilde kinaye yoktur...trol-dolarcı-şucu-bucu falan deyip birbirimize sarmadan doğruya en yakın bilgilere ulaşmayı amaçlıyorum....size hitaben yazdım ama başka arkadaşlarda daha derli toplu şekilde birşeyler yazabilir.....ben böyle yazıyorum siz yazmıyorsunuz demek istemedim....sadece herkesçe anlaşılabilir daha bütüncül bir fikir setine ulaşalım istiyorum)

(İyi niyetle halisane sordugunuzu düşündüğümden cevap verdim..Lütfen rica ediyorum döviz topiğini çok saygıdeger kişiler okuyorlar
Çok uzun yazılar okunmuyor ...yada güzel yazılar saçma sapan uzun yazılar yüzünden arada kaynıyor....

Esnaf agzı ile tezgahın önünü kapamayın..TİCARİ BEKLEME YAPMA ....:he::he::he:

zkr
22-10-2015, 17:47
Saudi Arabistan ekonomisi çökerse ondan beslenen UAE ve Bahreyn de çöker.

Bölgedeki önemli ülkelerin ekonomileri çökme arefesinde. Dikkatli izlemekte fayda var.

HAMİDO-ŞAKİR
22-10-2015, 21:18
Buğün çarşıda benim dükkanda olan bir fiil şahit oldugum bir olayı yazmak istiyorum..
Yazıyı yazmadan önce olay tam olarak benimle ilğili değil ama konuşan kişilerden biri de benim..Para esnaf bir arkadaşımızın vede
işlemi yapan arkadaşımız ismini ;lakabını dahi vermemek şartı ile buraya yazmama izin verdi....
Olay şöyle gelişti....Kendisi erzincan eşrafından olan bu arkadaşım dün öğle saatlerinden itibaren kaşınmaya başladı...:biggrin::biggrin:
Döviz de esnaf olan bu arkadaşım 1 milyon euro'nun üzerinde oturduğunu içinde bir his olduğunu bu euronun geberecegini hissettiğini söyleyip hadi şunu takla attıralım..hadi ..diyip duruyordu....Dün akşam üzeri dükkanda bulunan 3. arkadaşım(ki kendiside esnaf)ve ben ya ne gerek var şimdi oynamayalım filan dediysekte....sabah €/$ az bişey gevşeyince bu dayanamadı ..hızla daldı dükkana iki çantayı koydu yere bunu dolara çevirelim diye tutturdu..
Saat 09:12 €/$:1.13211 $/t.l.:2.89045
--Abi dalıyormuyuz hadi...
--Ya arkadaş bak maçam yemiyor gel bir kaç gün bekleyelim...
--Ben ölçtüm biçtim hadi dalalım..Aç şu telefonu baglayalım hadi....
--İyi de olumm bu nereye düşecek neyin peşindesin..
--Bana göre bozun t.l. yapın çarşambayı bekleyin(Bunu diyen üçüncü arkadaş)
--Aç şu telefonu yoksa ben aşşagı inecem bak...
Telefon açılır ..karşıdaki ses iyi madem iki parti 500 500 yapalım...Tamam ama bağla (fixle yani)...
--14 ten bagladım(1.13140 demek istiyor..)
--Ekran daha yukarı ama..???
--İyi git ekrana sat o zaman...(Lafı da hazır) Elemanı yolluyorum ...
--tmm..hayırlı işler (başka hık demeden tlf çat kapanır işi çok )
--Ya şimdi siz t.l. niye almıyorsunuz(3. arkadaş hala aynı kafa)
--Bak arkadaş ben açık pozisyon yapmam(Mal sahibi)

Bu Yazı yazıldıgı an itibari ile....
€/$=1.11242 $/t.l:2.87064

1.000.000*1.13140=1.131.400$
1.000.000*1.11242=1.112.420$
-__________
18.980$

1.131.400$*2.89045=3.270.255 t.l
1.131.400$*2.87064=3.247.190 t.l.
-_________
41.119 t.l.
Şimdi can alıcı soru...
Benim bu can arkadaşım 18.980 $ KAR' mı etti...41.119 t.l ZARAR'mı etti ...

Yardımlarınız için teşekkürü borç bilirim ....:super::super::super:

Turnike
22-10-2015, 21:37
Bana göre arkadaşınız zararını 18.980USD azalttı :D, yani zarardan kar etti.

bankacı44
22-10-2015, 21:53
Buğün çarşıda benim dükkanda olan bir fiil şahit oldugum bir olayı yazmak istiyorum..
Yazıyı yazmadan önce olay tam olarak benimle ilğili değil ama konuşan kişilerden biri de benim..Para esnaf bir arkadaşımızın vede
işlemi yapan arkadaşımız ismini ;lakabını dahi vermemek şartı ile buraya yazmama izin verdi....
Olay şöyle gelişti....Kendisi erzincan eşrafından olan bu arkadaşım dün öğle saatlerinden itibaren kaşınmaya başladı...:biggrin::biggrin:
Döviz de esnaf olan bu arkadaşım 1 milyon euro'nun üzerinde oturduğunu içinde bir his olduğunu bu euronun geberecegini hissettiğini söyleyip hadi şunu takla attıralım..hadi ..diyip duruyordu....Dün akşam üzeri dükkanda bulunan 3. arkadaşım(ki kendiside esnaf)ve ben ya ne gerek var şimdi oynamayalım filan dediysekte....sabah €/$ az bişey gevşeyince bu dayanamadı ..hızla daldı dükkana iki çantayı koydu yere bunu dolara çevirelim diye tutturdu..
Telefon açılır ..karşıdaki ses iyi madem iki parti 500 500 yapalım...Tamam ama bağla (fixle yani)...

-__________
18.980$

-_________
41.119 t.l.
Şimdi can alıcı soru...

İkiside değil,Ben şöyle hesaplıyorum.Aslında 23.000 TL Zararda.
En başta belirttiğiniz gibi 1 milyon Eurosu vardı, 1x 3,27 Euro=3.270.000 TL,
Karşılığında 1.1314 den USD yani 1.131.400 USD si oldu.X 2.870 kur=3.247.000 TL.
Tekrar Euro ya dönse 3.193 TL den alsa 1.016.911 Euro yapar 16.900 Euro yada 15.167 USD arttı.
Yani anlamıyanlara hisse denedi piyasasından örnek vereyim.
Sizin 1.000.000 lot A hissesinden var hisse fiyatı 3.270 TL =3.270.000 TL,
Satıp aşağı düşünce 3,247 TL den 1.016.000 Lot geri aldınız alabiliyorsunuz.
Hisse sayınız arttı fakat toplam TL niz 3.247.000 TL oldu.Aradaki 23.000 TL yok.

HAMİDO-ŞAKİR
22-10-2015, 21:53
Ben piyasaya hep 50 $ lık küpür giriyor dediğimde benimle bu forumda alay ettiler...
Oturdum üşenmedim bir saatten fazla piyasaya 50 lik banknot vermenin ne manaya geldiğini izaha çalıştım ...bakınız forum sahifeleri...
Tuttu ben ZAR dan örnek verdim diye G.afrikayada mı 50'lik giriyor diye dalga geçti...
Adam hem yanılıyor hemde yanıltıyor ..pes doğrusu....

HAMİDO-ŞAKİR
22-10-2015, 21:57
Başka cevap var mı yoksa ...Döviz esnafının yaptıgını yada bildiğimizi yazalım mı...???

HAMİDO-ŞAKİR
22-10-2015, 22:03
Saygıdeğer Dövizi severler....
Cevaplar az oldu ama yinee de size teşekkürler..
Döviz esnafı genelde üç kasa kullanır ..t.l. kasası $ kasası ve euro kasası gibi..
genelde tl hiç bir zaman sermayenin %10 nu geçmez ve buna geldi gitti parası denir..
akşama mutlaka aynı sabahki noktaya dönülür..euro'nun yada $ doların bir tarafa yatacagı
anlaşıldıgında %80 e %10 olan oran arasında mallar yer değişir..yani esnaf dolardan euroya yada eurodan dolara döner..
Hiç bir zaman o para t.l. de olmadıgı için ( çünki döviz dükkanın malı mal olmazsa ne satacagız kepengi kapa git)t.l. zararı olmaz...
t.l de olmaya açık poz deriz vede bunu dolar 1 tl ye bile düşecek olsa yapmayız.....
Bunu döviz yatırımcıları yaptıkları işi anlayabilsin diye yazdım...
Yani pörtföyünü neye göre kurguladıysan karın yada zararın ona göredir....Nokta...

zkr
22-10-2015, 22:20
Benim portföy fiziksel Benji ve fiziksel Sarıkız. Kısa vadeli TL. Alsat günlük hisse senedi. (YATIRIM YOK. FLAT... )

2023 e kadar da böyle. Sonrasına sonra bakarız.

HAMİDO-ŞAKİR
22-10-2015, 22:28
Fiziksel benjamin(yani tam) varsa altın niye var o zaman ...Bu ikisi zaten bir diğerinin tersi...eee döviz de hissenin kısa vadeli t.l nin tersi....Günlük hisse alsat o da vade uyuşmazlığı nedeni ile tersi ...Bu pörtföy de sanki bir şeyler ters....
:notr::notr::notr:

zkr
22-10-2015, 22:30
Boşver dostum. Şimdiye kadar böyle tersliklerle cukkaladık. Varsın ters olsun. Kitapları yazanlara göre zaten bütün iktisatın tamamı teoriden oluşuyor. Mühendislik gibi değil. Ceterus Paribus tan 101 başlarlar gerisini sen anla.

Yani herşey atmasyon iktisatta. Herşey teori olan şeyde her şey mümkündür. :) Dolayısı ile benim portfoyün iyi kar etmesi de mümkün.

Fiziksel benjamin(yani tam) varsa altın niye var o zaman ...Bu ikisi zaten bir diğerinin tersi...eee döviz de hissenin kısa vadeli t.l nin tersi....Günlük hisse alsat o da vade uyuşmazlığı nedeni ile tersi ...Bu pörtföy de sanki bir şeyler ters....
:notr::notr::notr:

oktay G
23-10-2015, 11:52
usd 2.80 e sarkacak gibi duruyor,teyyo suni gündemle dizginliyor ama nereye kadar...

HAMİDO-ŞAKİR
23-10-2015, 20:31
usd 2.80 e sarkacak gibi duruyor,teyyo suni gündemle dizginliyor ama nereye kadar...

Böyle bir şey yok usd tamamen dış saiklerle belirleniyor..Ne anlar imam hatip mezunu dolardan ...Orda burda akşama kadar elinde mikrofon konuşup duruyor..Asıl üzücü olan dolardan anlaması gereken kesim işi ona buna baglıyor ....

zkr
23-10-2015, 20:43
Köpük var... Alanın eli yanar... Belini kıracağız...

Böyle bir şey yok usd tamamen dış saiklerle belirleniyor..Ne anlar imam hatip mezunu dolardan ...Orda burda akşama kadar elinde mikrofon konuşup duruyor..Asıl üzücü olan dolardan anlaması gereken kesim işi ona buna baglıyor ....

ustainci
23-10-2015, 20:43

Niye anlamasın imam hatipli dolardan ...
Sen Hacısın anlıyorsun yaa...

zkr
23-10-2015, 20:47
Herkes herşeyden anlayabilir. Kimin ne görüşten veya ne milletten ne ırktan olduğunun bir ehemmiyeti yoktur.

Önemli olan o konuda ne kadar zaman harcadığı.

Bir konuda uzmanlaşmak istiyorsan o konu ile ilgili en az 10000 saat zaman harcaman gerekiyor.

Yorumu yapan kişinin ne mezunu olduğu veya ne yaptığı önemli değil. O konuda 10000 saat zaman harcamış mı?

Götümden atmıyorum hemi. Outliers kitabında Malcolm Gladwell araştırmış, dünyanın başarılı insanlarını incelemiş. Ona göre bu yorumu yazmış kitabında.

https://en.wikipedia.org/wiki/Outliers_(book)

Throughout the publication, Gladwell repeatedly mentions the "10,000-Hour Rule", claiming that the key to achieving world class expertise in any skill, is, to a large extent, a matter of practicing the correct way, for a total of around 10,000 hours.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/be/Outliers.png

Niye anlamasın imam hatipli dolardan ......
Hacısın anlıyorsun yaa...

HAMİDO-ŞAKİR
23-10-2015, 20:59
Niye anlamasın imam hatipli dolardan ...
Sen Hacısın anlıyorsun yaa...

Sayın oktayg öyle yazınca mecburen yazmak zorunda kaldım...
Kusura bakmayın sayın ustainci siyaset yapmak niyetim yok..
Ayrıca finansal başarılarımın büyük çogunluğu ocak 2004 tarihinde ABD de alınan
Davut boynuzu ödülü(yahudi cesaret ödülü) olayı sonrası Türkiyenin gittiği yönü dogru tahmin edebilmeme baglıdır..
Ne yalan söyleyeyim Ben halimden çok memnunum....

ustainci
23-10-2015, 21:16
Sayın oktayg öyle yazınca mecburen yazmak zorunda kaldım...
Kusura bakmayın sayın ustainci siyaset yapmak niyetim yok..
Ayrıca finansal başarılarımın büyük çogunluğu ocak 2004 tarihinde ABD de alınan
Davut boynuzu ödülü(yahudi cesaret ödülü) olayı sonrası Türkiyenin gittiği yönü dogru tahmin edebilmeme baglıdır..
Ne yalan söyleyeyim Ben halimden çok memnunum....

Sisasetle alakası yok.... c.b.erdoğan ekonomiden anlamıyor deseniz olabilir sıkıntı yok....
Ama bu memlekette büyük bir camiayı aşağılamaya hakkınız yok...... imam hatipliler bu memlekette dünde bugünde siyasette ve her sektorde başarılarını ispat etmişlerdir.....

oktay G
23-10-2015, 21:33
yoldaşlar beni bilen bilir usd den çok vur kaç yaptım bayada kazanç sagladım,benim işim yiyip içip gezmek,teyyoyuda günahım kadar sevmem ama sayesinde usd baya alsat fırsatı verdi :cheers:

HAMİDO-ŞAKİR
25-10-2015, 23:30
Şimdi bu forumda niye yazmaya karar verdim ...
1-Sosyal sorumluluğumun olduğunu düşünüyorum ...
Para her şey değil baktım tüm ustalar ağaç gibi meyve verme uğraşında bende bildiklerimi yazacagım...
Kimbilir haklı çıkarım bir kişiye bile karımız olur...
2-Söz uçar yazı kalır buraya yazarız ...
Sonrada döner bakarız ne demişiz ne olmuş..yanılmış isek kendimize balans ayarı yaparız ;Yok doğru yolda isek
Geçen zamana nispetle daha çok çalışırız...
3-İt ürüyecek kervan yürüyecek ...
Gördüm ki yazdıklarımdan karnı ağrıyanlar olmuş ...Bu iyi galiba yolumuz doğru...
Şimdi gelelim buğün ki yazıma...
Bu gün çorlu- saray -çerkezköy de işlerim vardı....Türkiyede alanında hem tek hemde öncü bir kimya(kuyumcuların kullandığı özel bir kimyevi madde imal ediyor) firması ile teşrik-i mesai daha dogrusu bol bol iş konuşma fırsatım oldu... Konu döndü dolaştı el-mecbur dolara geldi...
Ama daha önce işlerle ilğili konuştuk ..kabaca işler çok ama çok iyi ...3 vardiya çalışılıyor...
Sebebi ise hem iran hem ırak hem de suriye...Bölgedeki ortam elinde üç kuruşu olanı altına özellikle de bileziğe yöneltti ...İran daha düşük ayar altın kullandığı için iran pazarına van üzerinden deli gibi altın gidiyor...Geçen sene iranda olan devalue de altın talebini arttırdı...Zaten iranda altın bilezik pazarını Türkiye domine eder...
Sonuçta 2016 yazında ağustos gibi İRAN'a gitme kararı aldık....

baymetin
25-10-2015, 23:39
Şimdi bu forumda niye yazmaya karar verdim ...
1-Sosyal sorumluluğumun olduğunu düşünüyorum ...
Para her şey değil baktım tüm ustalar ağaç gibi meyve verme uğraşında bende bildiklerimi yazacagım...
Kimbilir haklı çıkarım bir kişiye bile karımız olur...
2-Söz uçar yazı kalır buraya yazarız ...
Sonrada döner bakarız ne demişiz ne olmuş..yanılmış isek kendimize balans ayarı yaparız ;Yok doğru yolda isek
Geçen zamana nispetle daha çok çalışırız...
3-İt ürüyecek kervan yürüyecek ...
Gördüm ki yazdıklarımdan karnı ağrıyanlar olmuş ...Bu iyi galiba yolumuz doğru...
Şimdi gelelim buğün ki yazıma...
Bu gün çorlu- saray -çerkezköy de işlerim vardı....Türkiyede alanında hem tek hemde öncü bir kimya(kuyumcuların kullandığı özel bir kimyevi madde imal ediyor) firması ile teşrik-i mesai daha dogrusu bol bol iş konuşma fırsatım oldu... Konu döndü dolaştı el-mecbur dolara geldi...
Ama daha önce işlerle ilğili konuştuk ..kabaca işler çok ama çok iyi ...3 vardiya çalışılıyor...
Sebebi ise hem iran hem ırak hem de suriye...Bölgedeki ortam elinde üç kuruşu olanı altına özellikle de bileziğe yöneltti ...İran daha düşük ayar altın kullandığı için iran pazarına van üzerinden deli gibi altın gidiyor...Geçen sene iranda olan devalue de altın talebini arttırdı...Zaten iranda altın bilezik pazarını Türkiye domine eder...
Sonuçta 2016 yazında ağustos gibi İRAN'a gitme kararı aldık....

Sayın Hamido güzel bir yazı yazmışsınız ama yarım kalmış sanki,saygılar

HAMİDO-ŞAKİR
25-10-2015, 23:48
Döviz genelde dolar t.l. özelde neler konuşuldu....
1-Sanayici kafayı asğari ücretle bozmuş ...asğari ücreti 2016 haziranından sonra 1.500 t.l. yapacagım söyleminden haziran 2016 da
dolar/t.l.nin kaç para olacagını bulduklarını iddia ediyorlar...(Meraklısına detaylıca açıklarım)
Bakın bu tiyo çok önemli bence baha biçilemez isteyen bunu not alsın...
2-Bölgesel olarak dolar fiyatını çok güzel olarak hesaplıyabiliyorlar ...Şöyleki:
Türkiye bulgaristana ve yunanistana sınırı dolayısı ile euroya komşu bu nedenle bu iki ülkeye yapılan ara mal ihracında eger euro düşecekse siparişler önyüklemeli olarak artıyormuş ..yada dogu komşularımızda eger kurları iran gibi devalüe olursa yada araplardan
dolar girişi oluyorsa demekki dolar tl degeri düşecek dolar değerli demekmiş...
3-Trakyada aşırı aktif olan yunan bankası havlu atmış ...Kamu bankalarındaki aklı evvellerde 5 yıl ödemesiz yatırım teşvikli kredi taleplerine -haberimiz yok ankaraya soralım diyorlarmış...
(Ben bunu para vermek istemiyorlar sanki faiz yukarı gibi yorumladım)
4-Sanayicinin elinde nakit fazlası var ....Teşvik arıyor...Teşvik buldumu yapıştıracak yatırımı...Özellikle alman firmaları makina satmak için %.05 euro faizli ekipman kredisi teklif ediyorlarmış...
Son olarakta kimyasal ürünlerde emtianın aksine ton bazında hiç bir düşüş yokmuş...
Kimyasal ürünlerin %90 ı BASF-HENKEL v.b. gibi alaman devlerindeymiş ve bu alamanlar kesinlikle fiyat kırmıyormuş

HAMİDO-ŞAKİR
25-10-2015, 23:49
Sabır sabır ..
O kadar hızlı klavye kullanamıyorum...
:japon::japon::japon:

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 00:07
Çok ilginç bir ayrıntı da dikkatimi çekti..Bunu sordum bilemediler belki forumdan bilen varsa yazar...
Mazot fiyatı ...Yola çıkmadan depoyu 3.63 t.l den fulledim....Afyon sandıklıdan gelen bir müşterim vardı yanımda sandıklıda euro
dizel 3.39 dedi....(araçları var)Trakyada 3.88 den aşşagı mazot yoktu ..Bu ciddi fark neden ...
Birde millete silivriden tarım arazilerini 300-400 metre böle böle satmışlar ..Pazar diye garibanlar hep oralardaydı...
Bu kötü halk yine soyulmuş...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 01:12
Gelecek Türkiye için karanlık.....
Geri zekalımısın gelecegi karanlık ülkenin borsasında yatırıma uğraşıyorsun...Suriyeliden neyin eksik bin bota geç karşıya...

Çünkü,
1. Bir hikayesi yok....
Memleketin topragı öyle verimliki odun diksen meyva veriyor...Memleketin degil senin bir hikayen yok...
Adam olana her yerde ekmek var...
2. Petrol fiyatları bir süre sonra yükselmeye başlayacak. Bu kaçınılmaz. O zaman seyreyleyin gümbürtüyü...
Daha Türkiyede petrol fiyatlarının ne kadarı ATV-KDV bunu bilmiyorsun petrol 148 dolarken dolar t.l. 1.15 kuruşa düşmüştü..
Petrol artsın ülkeye zibil gibi dolar yagar...
3. Bilim nedir bilmeyen, akıl ve mantığa dayanmayan bir islamcı iktidarla gidebileceğiniz tek yer felakettir. Neticede Ortadoğu ülkesi gibi ikide bir bomba patlıyor sağda solda.
Skolastik düşünce konusunda çok haklısın ama bunun Ticaretle vede Ekonomiyle hiç ilakası yok...Bknz İSRAEL....VATİKAN v.b.
4. AB filan tamamen yalan oldu. Bunu aklı başında herkes biliyor. Türkiye'nin bundan sonra AB'ye girmesi mümkün değil. Ama islamcı yönetim her şeyde yaptığı gibi orada da bir tiyatro daha oynayıp ekonomiyi canlandırmaya çalışabilir.
AB ile ekonomi canlacaksa yunanistan uçuşa geçerdi..Bunun ekonomi ile ilakası yok...
5. Yanılabilirim tabii, yanılmayan mı var, ama bana göre borsanın gidebileceği maksimum seviye 84500'dür ve oraya gitmesi bile zor gözükmektedir, nitekim Akbank düşüş trendi direncini kıramamaktadır.
Birde borsaya seviye veriyor...Borsa zaten kumarhane...Ne işin var orda ..Adam gibi üret ..Helal alınterini ye...Bak bakalım
iş de aşda varmı...
Bence Türkiye'nin geleceği karanlık. 13 yıldır akıl ve bilim dışı bir yönetim, dünyadaki likidite bolluğundan istifade etti. Likidite bolluğunda uzatmalar oynanıyor.
1071 de Romen diojen de bu göçebelerin geleceği karanlık bunları mutlaka buralardan çıkaracagım diyordu...

Diye düşünüyorum..
Forumun başka sayfalarında paylaşılmış
Bu kafa ile ticaret olurmu...Bu kafa örümcek kafa..neden mi ...İstanbuldan trakyaya e6 dan giderken binlerce yabancı plakalı tır yanınızdan geçer ...Bu topraklar tam bir ipek yolu...Bu ülkede yatırımı dogru yapın korkmayın...
Ha sakın ha.....bu demek degil ki dolar düşecek...Dolar artık küresel bir ödeme aracı ..vede artık bir silah... Ve şuandaki duruma göre
Benim teorime göre doların degerini faiz belirler..Eger tl ye net %10 faiz versinler bakın dolar nasıl düşer..
Eger faizin neti beni tatmin etmiyorsa dolar alırım yok faiz tatminkarsa t.l. ye geçerim bu kadar basit...
Yok gelecek karanlık filan ...

abartin
26-10-2015, 07:43
Çok ilginç bir ayrıntı da dikkatimi çekti..Bunu sordum bilemediler belki forumdan bilen varsa yazar...
Mazot fiyatı ...Yola çıkmadan depoyu 3.63 t.l den fulledim....Afyon sandıklıdan gelen bir müşterim vardı yanımda sandıklıda euro
dizel 3.39 dedi....(araçları var)Trakyada 3.88 den aşşagı mazot yoktu ..Bu ciddi fark neden ...
Birde millete silivriden tarım arazilerini 300-400 metre böle böle satmışlar ..Pazar diye garibanlar hep oralardaydı...
Bu kötü halk yine soyulmuş...

Hamido abi, bu konuda bildiklerimi soyliyeyim.

Bende TR yi cok dolasirim ve gordugum kadari ile yakit lite fiyati en ucuz olan sehir Istanbul. Cunku dagitim sirketlerin ham petrolun bosalttigi limanlar ve uretim merkezleri marmara bolgesinde.....Istanbuldan uzaklastikca fiyatlar yukseliyor.
Anodoluda ozellikle sehirler merkezlerden uzak ve pek Taninmayan yakit firmalarin adi altinda acilan yakit istasyonlardan mecburi kalmadikca yakit doldurmuyorum. Cunku bu istssyonlar ozellikle dizelde kacak yakit, 10 numara yag gibi seyler karistirabiliyorlar. Hal boyle olunca fiyat ucuz olabiliyor tabi....

Bazi TV kanallarda sahte bal satislari ile milyonlari vuran sahtekarlar bu vurgundan sonra isi dahada ileriye goturerek birde imari olmayan ve belki asla imara acilmiyacak ana yollardan cok uzak, hatta henuz stabilize toprak yolu bile olmayan tarlalari kagit uzerinden parselleyip m2'ni yaklasik 100 TL den halka satiyorlar. Oysa Trakyada duble yol uzerinde sanayi, ticari, depo-antrepo imarli yerlerde m2 50-60 TL'ya arsa bulmak bile mumkundur...10 yilda en az 10x prim yapabilir potansiyeli var...

Simdi nerde bu millet nerde bu devlet diye soruyoruz...? . Jet Fadil istedigi anda hala milletten zibil gibi para toplayabiliyorsa bu millet de birseyler hak ediyor demektir...Nitelikli dolandiricilik ve hirsizliklara karsi Yasalar yetersiz, mevcut olan yasalarda paslanmis calismiyor.....birde zaten AB muktesebati ugruna ceza hukukunu iyice kusa cevirmislerdi.....
Hirsizi evinde yakalayip bacagindan vuran ev sahibini mahkeme adam vurmaktan suclu bulmus....Ev sahibi hirsiza yalvarip hatiri sayili miktarda para odeyip sikayetinde vazgecirdikten sonra ceza evinde yillarca yatmaktan kurtulabilmis...Bu ulkede yasanmis gercek bir adli hikayedir.

sar
26-10-2015, 09:16
Türk petrollerinin il ve ilçelere göre güncel fiyatları (üstte "pompa fiyatları" menüsü):
http://www.tppd.gov.tr/Sayfalar/index.html

...

Fark var ama öyle büyük bir fark yok sanki...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 22:00
Türk petrollerinin il ve ilçelere göre güncel fiyatları (üstte "pompa fiyatları" menüsü):
http://www.tppd.gov.tr/Sayfalar/index.html

...

Fark var ama öyle büyük bir fark yok sanki...

Saygıdeger sar linki inceledim ...Bu fiyatlar TP nin ..Başka firmalarda dediğim fiyatlar var ...Bu işte bir iş var...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 22:10
http://www.bloomberght.com/piyasa/TURKEY%20CDS%20USD%20SR%205Y%20CORP
http://netdania.com/Products/FinanceChart/FinanceChart.aspx?symbol=USDZAR&provider=netdania_fxa&name=USD/ZAR&ext=false
keza altın fiyatları da aynı yerde sayıyor...
Demem oki benim tahminim bu covboylar en geç mart 2016 ya kadar bu faizleri arttırdılar artırdılar yoksa dahada arttıramazlar.....
Piyasada ki yaygın kanı euronun aşşagılara gideceği dolarıda yukarı yapması gerekirken yapmadığı yönünde....
Ama herkes aynı yöne yatmaya başladı bu bence büyük bir risk...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 22:33
Kaç gündür diğer başlıkta çin tartışılıyor....Hayatında çine hiç gitmemiş insanlar çin hakkında internetten edindikleri bilgilere göre yazışıp duruyorlar....Biraz uzun ama yazayım..Ne demek istediğimi anlarsınız...
1-çin de ilk olay havaalanında başlar...
Şöyleki eger sizi karşılamaya gelen bir otel görevlisi (Gittiğiniz otele tuttuğunuz odaya baglı olarak
değişir ama paraya kıydısanıız sular seller gibi ingilizce bilen 19-20 yaşında kız mihmandarınız olur)varsa siz gümrük falan nedir bilmez
bir anda kendinizi havalimanının otoparkında otelin aracının içinde bulursunuz...Odanıza gittiğiniz de bavullarınız sizden önce gitmiştir
Yok ucuz turla gittiniz bir de transferi otobüsle yapacaksanız siz 6-7 saat bavul bekler ertesi sabah dışarı çıkarsınız...
Çinde iki devlet 5-10 ayrı millet var...Parası olanlar sangay sokaklarında bently-bmw turu atarken garibanlar turistleri elleri ile çektikleri arabaya 5-10 yuana 5 km götürüyorlar...Herşey sahte ---aynen sahte ....Bizdeki telefon sokak gibi elektronik malların satıldığı export pazarına gittik mihmandarımız hiç bir şey aldırtmadı..Karşı sokakta küçük kapı gibi bişey var ordan geçtik arka sokaklar
sanki filimler gibi zibilyon tane elektronik dükkanı..o zaman s3 modaydı s3 çakmaları 80 dolar 500 remimbi idi (o zaman yuan 6.4)
Çinde herşeyin bir adamı var ...Yani parti devleti olduğu için konteyner mi kiralıyacaksınız limanda kominist parti liman sorumlusuna
para vermede göriiim ..o konteyner istanbula gelir mi gelmez mi Allah bilir...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 22:51
2- Hiç bir ortalama çinli hiçbir çinli devlet yöneticisini hayatında kolay kolay göremezmiş....Adamlarda şeçim meçim hak getire
işine gelmedimi bir şey ya sus yada kendine cezaevi beğen....Halk arada sırada saglam ayaklanıyormuş vede kanlı bir şekilde bastırılıyormuş...Ticari olarak çok açlar ...Bizim iş yapmak için gittiğimiz çinli kuyumcular(o sırada shanghay altın fuarı vardı)
ikide bir italyan mallarının taklitlerini önümüze getiriyorlardı....Yanımdaki (çocukluktan ustadır)aldı eline penseyi kolyeyi bir dakikada
bir ördü -örme kadın seti-çinliler bize küfür etmişler adamımız söyledi..Türkleri hayatta sevmiyorlar vede dogal rakip görüyorlar
bide çindeki uygur -türk filan davaları var...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 22:51
2- Hiç bir ortalama çinli hiçbir çinli devlet yöneticisini hayatında kolay kolay göremezmiş....Adamlarda şeçim meçim hak getire
işine gelmedimi bir şey ya sus yada kendine cezaevi beğen....Halk arada sırada saglam ayaklanıyormuş vede kanlı bir şekilde bastırılıyormuş...Ticari olarak çok açlar ...Bizim iş yapmak için gittiğimiz çinli kuyumcular(o sırada shanghay altın fuarı vardı)
ikide bir italyan mallarının taklitlerini önümüze getiriyorlardı....Yanımdaki (çocukluktan ustadır)aldı eline penseyi kolyeyi bir dakikada
bir ördü -örme kadın seti-çinliler bize küfür etmişler adamımız söyledi..Türkleri hayatta sevmiyorlar vede dogal rakip görüyorlar
bide çindeki uygur -türk filan davaları var...

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 22:52
3-Çinde rüşvet...
ÇİNDE RÜŞVET ALANDA VERENDE HALİNDEN MEMNUNDUR....

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 23:02
4-çin in ekonomik verileri dogrumu...
Tamamen külliyen yalan...Niye mi çok basit çinde para çekmek için bankaya gittik...Önce bize gönderilen parayı bulamadılar
sonra bulduk dediler ...tuttular sevk irsaliyesine benzer bir kagıda tükenmez kalemle birşeyler yazıp parayı verdiler...Master visa sistemi dışındalar...
Çinde dolar taşımak yasak oldugu için tutup yuan verdiler onuda kaçtan çarptılar bilemedik...Yani adamlarda tükenmez kalemle yazılan
bir bankacılık sistemi var..görünüşte banka binası modern gibi ama en fazla 3-4 tane işlem çeşidi var....mevduata para yatırma,
babadan deden bir mal-para varsa onu alma gibi...başka şehire bile para gönderemezsin dahası başka bir şehire bile gidemezsin
seyehat yasssakkk...Emeklilik sosyal güvenlik falanda yokmuş...
Bunu yapan bir sistem hangi rakamı doğru verir...Üst düzey yöneticiler rüşvet alıp hertürlü işi çeviriyor...
Denetim mi ...o nedemek ..Çincede öyle bir kelime yok.....

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 23:07
5- Çin de kriz çıkar mı ..Yada çin kaynaklı bir kriz çıkar mı..
Hayatta çıkmaz çıkamaz nasıl çıkacak..neyin krizi çıkacak..Kredi mi var...konut balonu mu var..
Bir tanesi tutmuş çinde hayalet şehirler var diyor..Bu bir amerikan yalanı bunu 5 yıldır yayıyorlar....o evler zaten gominist çinin
mülkiyet hakkını vermiyor ki kullanma hakkı devri yapıyorlar çinde....

Bizim mihmandar 20 milyonluk shangay'a 2 saat mesafeden geliyormuş...orda yeni şehir kurulmuş evler devletinmiş....eskiden tarım
arazisi olan bir yermiş ....çiftçileri sittir etmişler tarlalar devletin deyip olay bitmiş....

HAMİDO-ŞAKİR
26-10-2015, 23:14
6- Çin parasını devalüe ediyor...eee ne olcek şimdi...
Shangayda gördüğüm tüm taksiler volkswagen (evet çinde büyük bir fabrikası var)lüks arabalar toyota bmw.Otellerde tüm havlular
bangladeş .çin içerde yabancı para taşımayı yasaklamış...Eger çin devalüasyon yaparsa batıdaki bankalar para bastıgı için yani dış ticaret dengesini korumak için olur eger batı için sıkıntı olursa bir gümrük vergisi koyarlar yada tehdit ederler çin pat kuzu olur..
Çin Avrupadan en az 40 yıl geride vede ABD-AB ye muhtaç...Çin kaynaklı bir şey olamaz yani...

zkr
27-10-2015, 00:33
Ben de sana farklı bir senaryo söyleyeyim. Okuduğum bazı kaynaklar beni fikre doğru yönlendiriyor. Yanlış olabilir ama bir teori olarak bir kenarda dursun. Saçma sapan veya hatalı olabilir. O yüzden teori diyorum. :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yahudi Tacirler antisemitizm arttığı için ABD den kaçmak istiyorlar.

Yahudi Tacirler net olarak son 5 senedir ÇİN de pozisyon almaya başladılar. Lehman ın batışı sırasında 400 milyar USD$ gizli bir şekilde el altından transfer edildi, ve fiziksel ALTIN olarak kaynağını bilmediğimiz bir yerde depolandı.

ÇİN deki ekonomi çöküp yerine yeni yapılanma kurulduğunda Yahudi Tacirler yeni Amerika yı ÇİN de kuracaklar.

ÇİN çökerken (bilmediğimiz mucbir sebeplerden dolayı) elindeki USD T BOND ların tamamını satacak ve şimdiki ABD yi de çökertecek. Yanında EURO Zone da çökecek.

ÇİN özel sektöründe korkunç doları açığı olmasına ragmen hala fiziksel ALTIN depoluyor. Çünkü Yahudi Tacirler in direktifleri bu doğrultuda.

Fakat ABD çökerken USDX dolar endeksi altın vuruş yapacak ve USD faizleri de zirve yapacak. dolar borçlu ülkelerde çokzor durumda kalıp, dolar açıklarını kapatamayacaklar. ABD de kimseye USD T BOND satamayacak kimse almayacak ortada fiziksel dolar olmayacak.

Ben bu sürecin başladığını faz faz devam ettiğini düşünüyorum. ÇİN deki ve ABD deki durumu da bu şekilde yorumluyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------

O yüzden benim için kral ilk fazda fiziksel USDX dir, ikinci fazda ise kral fiziksel ALTIN ve fiziksel GÜMÜŞ tür.

Koruma amaçlı olarak RISK OFF modundayım. Ekranlara çok seyrek bakıyorum bir süredir. 1 senedir GayrıMenkul de almıyorum. Kira çarpanı 150 altında mülk bulamıyorum. RISK OFF modu pessimist bir mode. Fakat 2002-2014 arasında yeterince kazandığım için artık biraz da kış uykusu iyi olur diye düşünüyorum. :)

Yatırım tavsiyesi değildir...

HAMİDO-ŞAKİR
27-10-2015, 00:48
------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇİN özel sektöründe korkunç doları açığı olmasına ragmen hala fiziksel ALTIN depoluyor. Çünkü Yahudi Tacirler in direktifleri bu doğrultuda.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Bu konuda yahudi ermeni bilememde..kesinlikle sana katılıyorum..şöyleki:
Çinde döviz tutmak yasak fakat halkın elinde deli gibi fiziksel altın var...Telefon satılan everbright diye bir han var bizim sirkecideki
kastelli hana çok benziyor,hemen önünde seyyar tezgahlarda altın alınıp satılıyor sokakta...Hatta kadın yanımızda yüzüğünü getirip tarttırdı...ögrendiğimiz sonrada gelip başka alacakmış...Resmen al-ver yapıyorlar sokakta...Bizde pek olmayan gümüş yatırımı onlarda
çok yaygın....
çin özel sektörüde devalden korunmak için yapıyor olabilir....Döviz yasak ya...

Yatırım tavsiyesi değildir...
-----------

ahmetd76
27-10-2015, 10:31
5- Çin de kriz çıkar mı ..Yada çin kaynaklı bir kriz çıkar mı..
Hayatta çıkmaz çıkamaz nasıl çıkacak..neyin krizi çıkacak..Kredi mi var...konut balonu mu var..
Bir tanesi tutmuş çinde hayalet şehirler var diyor..Bu bir amerikan yalanı bunu 5 yıldır yayıyorlar....o evler zaten gominist çinin
mülkiyet hakkını vermiyor ki kullanma hakkı devri yapıyorlar çinde....

Bizim mihmandar 20 milyonluk shangay'a 2 saat mesafeden geliyormuş...orda yeni şehir kurulmuş evler devletinmiş....eskiden tarım
arazisi olan bir yermiş ....çiftçileri sittir etmişler tarlalar devletin deyip olay bitmiş....

abi peki yok borsası şişti.. yok düştü.. yok emlak fiyatları tavan yaptı falan diyorlar..
emlak devletinse emlak fiyatı nasıl tavan yapıyor?
şirketler devletinse kim spekülasyon yapıyor?
ben anlamıyor..
bu arada gidip görmeyi düşündüğüm bir yerdi turist olarak. ama 6-7 saat bagaj beklemek nedir yahu..
ben tayland'dan bile tiksinmiş adamım sefaletinden, düzensizliğinden.. çin falan hiç çekilmez.

kutsi9
27-10-2015, 21:12
Kaç gündür diğer başlıkta çin tartışılıyor....Hayatında çine hiç gitmemiş insanlar çin hakkında internetten edindikleri bilgilere göre yazışıp duruyorlar....
Peki o zaman astronot olmayan yıldızlardan aydan bahsetmesin... türkiye hakkında ekonomik tartişmada Thomas Piketty şu arksd https://www.youtube.com/watch?v=z87uomZoyUg karşı duman olur :)

HAMİDO-ŞAKİR
27-10-2015, 22:02
Peki o zaman astronot olmayan yıldızlardan aydan bahsetmesin... türkiye hakkında ekonomik tartişmada Thomas Piketty şu arksd https://www.youtube.com/watch?v=z87uomZoyUg karşı duman olur :)

Yok yok sayın kutsi..ben kimse tartışmasın demedim ..Zaten onlara ayıp olmasın diye buraya yazdım ....
Ama hakkikaten 2013 de çine ne hayallerle gitmiştik mosmor döndük...Çin de taharet diye birşey yok(resmen tuvalet terbiyeleri yok)
Din yok ,iman yok,vicdan yok Ticari ahlak yok ...Ne var herşeyin sahtesi ,yalan para hırsı, korkaklık.....
Bunları bilmeden çini vede çinin ekonomik yapısını anlıyamayız....

Zaten resmi gazeteye inanma yalan diyo amcam daha ne desin...:he::he::he:

HAMİDO-ŞAKİR
27-10-2015, 22:21
abi peki yok borsası şişti.. yok düştü.. yok emlak fiyatları tavan yaptı falan diyorlar..
emlak devletinse emlak fiyatı nasıl tavan yapıyor?
şirketler devletinse kim spekülasyon yapıyor?
ben anlamıyor..

Hemen açıklayayım..Bu konu kaldıgımız otelin roof'un da yeşil çin çayı içerkene tartışılmıştı ordan biliyorum..
Şimdi bu olayı bize açıklayan çin uzmanı arkideşimiz ..petrochina örnegini verdi...(Sayın zkr bazen haklı yaniii)
1999 yılında çinli gomonist amcalar tutup çinin en büyük petrol üreticisi şirketinin %1.3 ünnü (ama büyük bir miktar para yapıyor)
Warren Buffet adlı yahudi amcaya satıyorlar..Sonrada borsa kurup ki borsa şanghay dadır bir kısmını daha halka kaktırıyorlar..
şonuç buffet amca tam 7 kat para katlıyor....Para katlamakla kalsa iyi elinde kalan hisseleri tabiki de borsada gazlama yoluna gidiyor..
Bknz...http://www.fortuneturkey.com/fotograf/petrochina-3837#popup
yani bu gomonistler bir takım para canbazları ile rüşvet karşılıgı kamu mallarını özelleştirme adı altında peşkişleme yapıyorlar
(Bak bu sözler çok tanıdık ya neyse..)
İşte bu borsa şişti davası kapitalistlerin halkın ırzına geçme operasyonunun bir parçası...Ama şişsede düşsede ülkede sistem gomonist oldugu için çökse ne olacak ....Sanki bankalar özel mi yooohh..Büyük şirketler özel mi yoooh...
Yani sayın ahmet76 sonuçta çok acaip bir olay...Benim karşı olduğum bu forumlardaki arkadaşlar çini sanki normal bir sistem gibi degerleyip ona göre yorum yapıyorlar ..
Emlak olayı yazması daha uzun iş ama kabaca aynı hikaye devlet-kapitalist-gomonist kırması bir yapıda bir şeyler yapıyor inşaatları
devlet yapıyor..Sertifika veriyor ..Oteller şirketlerin,şeçim yok,belediye başkanını kominist parti atıyor heryerde BMW var,yani tam bir
pisişik yapı ...

HAMİDO-ŞAKİR
27-10-2015, 22:41
bu arada gidip görmeyi düşündüğüm bir yerdi turist olarak. ama 6-7 saat bagaj beklemek nedir yahu..
ben tayland'dan bile tiksinmiş adamım sefaletinden, düzensizliğinden.. çin falan hiç çekilmez.

Sakın aman diyim ..Belki hong kong ...oraya iyi diyorlar ama ben gitmedim.....
Biz çine esnaf odamız aracılıgı ile ticari vize ile gittik (Güyya davetliydik palavra tabii)Anamızdan emdiğimiz burnumuzdan geldi
Şöyleki: 1-Ticari-turistik fark etmez bir kere vize 95 dolar...
2-Ticaride son altı aylık vergi -faaliyet raporu-oda kaydı şart
3-Her hangi bir bankada 5000$ para mutlaka duracak dekont istiyorlar...
4-Gidiş uçakla 11 saat ama aktarma bekleme filan kesin 20 saati buluyor..
5-En düşük bilet 700-800 öyroo ...Turisti hiç sevmiyorlar ...Kafalarındaki tek dert çakma birşeyler satmak...
6-Bu bana özel :Cami sorun namaz kılmak dert...Tüm et çeşitleri %90 domuz ..Domuzu Türk lokantalarıda satıyor işin
kötüsü;Fuhuş çok ucuz çok yaygın ;Tuvaletlerde taharet musluğu diye bir olay yok;Lokantalarda tuvalet yok çoğunda..
Havası o kadar kirli ki: bizdeki beylikdüzündeki tv kulesinin büyüğü var çok meşur iki boğumu var- hava
gündüz gözü;kirliliğinden bir bogumu yok gözükmüyor...Yagmur yagıyor sürekli...İngilizce biliyorlar ama kakalamak isteyince
salaga yatıyorlar...Birde bir koku var nehirde resmen yagmur yagınca camları kapatmadan uyuyamazsın...

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 00:31
Finansal entellektüel dünyada en çok tartışılan şey ilginçtir ki, ülkemizde hiç tartışılmıyor!
Nedir finansal entelijansia da en çok konuşulan...?
Bazı önlemler alınmazsa kötü şeyler olma olasılığının yükselmesi...
Ama ülkemizde tık yok, biz borsa yükselir mi veya altın alsak mı gibi şeyleri tartışıyoruz.
Çünkü ekonomi gündemini büyük çapta dünyayı izleyen vizyonerler değil, menkul kıymet alım-satımıyla ilgililenen yeni yetme traderlar belirliyor.
Onlar da piyasa açıklamalarını 'kendilerine göre' yönlendiriyorlar..!
29 Haziran 2014 günü BIS denen (Bank for International Settlements, 60 kadar ülkenin ulusal Merkez Bankası’nın bankası) Basel’den yayımladığı 2014 yıllık raporunun 120 sayfalık ilk bölümünde kriz alarmı verdi....
Ekonomide global reel ekonomik döngü (real business cycle ) ortalama 7-8 yıl sürer. 1929 krizi de 7 yıl sürmüştü. Şimdi de global reel büyüme verileri toparlanma durumuna gelirken başlangıçtaki 2007-2008 yıllarından bu yana 7'nci yıla geliyoruz.

Diyee devam ediyor bu rapor ..Rapor 2014 yılında ama çokta önemli değil tarihi çünkü:
2003 yılında da böyle bir rapor yayınlamıştı ..Ama kriz 5 yıl sonra agustos 2008 de çıkmıştı...

Bugün yüksek getiri peşine düşmüş olanlar,10 yıllık ABD Hazine bonolarının değerinin aniden yere çakılabileceğini hiç hesaba katmıyor...
Beklenen olası Aralık 2015 fed faiz arttırımından sonra bozulacak YIELD CURVE (verim eğrisi)neticesinde ABD tahvil faizleri artacak bonoların degeride hızla düşecek...
Buda benim hesaplarıma göre 30 yıldır süren ABD tahvil balonunun (U.S. BOND BUBLE) patlamasına sebeb olacak.....
Sonrasında mı ne olur ..Dilerseniz yazayım....

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 01:01
BIS düzenlemelerinin sadece tek bir amacı vardır.
O da özel bankacılık sisteminin güçlendirilmesi. Bu, ulusal ekonomilerin yok olması pahasına olsa bile.
BIS, IMF'nin ulusal para rejimlerine yaptığını ulusal bankacılık sistemlerine yapar.
Finansal küreselleşme altında ulusal ekonomiler artık kendi milli çıkarlarına hizmet edemez.

BIS'in kendi sitesindeki bir makale merkez bankaları yönetim ağı içindeki merkez bankalarının tek veya ana amacının
fiyat istikrarını korumakolduğunu belirtiyor.

Aman tanrım bunu Erdem bey her konuşmasında tekrarlayıp duruyor...

Bu nedenle politik kaygılardan uzak tutulmasını sağlamak için merkez bankalarının devletten bağımsız olması koşulunu getirmektedir.

Fiyat istikrarı insanların ağır borçlar altında ezilse bile ilgili para arzının sağlanması anlamına gelmektedir.

Merkez Bankalarının devletin yararına ne direk ne de kredi olarak para basmak suretiyle para arzının genişletilmesine izin verilmemektedir.

İşte anlıyabilene tüm olay bu kadar net...
Bis ne diyor hemşerim hop sen para basamazsın...
Amma benim istediğim adamlar FED olsun ECB olsun BOJ olsun canımın istediği kadar basabilirler ...
Yetmez bide üstüne gider negatif faiz politikası uygularlar...

Eee benim canım civanmert anadolu delikanlısı ne anlıyacak bundan ...
Sabah döviz büfesinin önünde alayım,öğlene satayım 5.000 t.l. kar ..sonra ikindi
üzeri tekrar düşsün yine sabah ki fiyattan alayım....Oldu canım...

hs37
10-11-2015, 01:09
BIS düzenlemelerinin sadece tek bir amacı vardır.
O da özel bankacılık sisteminin güçlendirilmesi. Bu, ulusal ekonomilerin yok olması pahasına olsa bile.
BIS, IMF’nın ulusal para rejimlerine yaptığını ulusal bankacılık sistemlerine yapar.
Finansal küreselleşme altında ulusal ekonomiler artık kendi milli çıkarlarına hizmet edemez.

BIS'in kendi sitesindeki bir makale merkez bankaları yönetim ağı içindeki merkez bankalarının tek veya ana amacının
“fiyat istikrarını korumak†olduğunu belirtiyor.

Aman tanrım bunu Erdem bey her konuşmasında tekrarlayıp duruyor...

Bu nedenle politik kaygılardan uzak tutulmasını sağlamak için merkez bankalarının devletten bağımsız olması koşulunu getirmektedir. Fiyat istikrarı insanların ağır borçlar altında ezilse bile ilgili para arzının sağlanması anlamına gelmektedir.
Merkez Bankalarının devletin yararına ne direk ne de kredi olarak para basmak suretiyle para arzının genişletilmesine izin verilmemektedir.

İşte anlıyabilene tüm olay bu kadar net...
Bis ne diyor hemşerim hop sen para basamazsın...

Yazdıklarınızı okuyunca ister istemez Banknotlarımızın üzerindeki yazı aklıma geldi.TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 01:13
Yazdıklarınızı okuyunca ister istemez Banknotlarımızın üzerindeki yazı aklıma geldi.TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI

Dur daha neler yazacagım kaç gündür kuruyorum kafamda ...
Ama bir kusurum var yavaş yazabiliyorum..:grrr::grrr::vurkafa:

hs37
10-11-2015, 01:25
Sabırsızlıkla bekliyor olacağım.:oley:

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 01:40
Bu yukarıda yazdıgım ABD tahvil balonunun patlaması öncelikle ABD dışından ABD varlıklarına yatırım yapmış olan ülkeleri birincil fazda etkileyecek...
Şöyleki:En bilineni ÇİN ...Eger çinin elindeki bonoların degeri düşerse ki el mecbur düşecek... Şonuç vehamet ...
Millet hakikaten kafayı yemiş sanki faiz artmayıpta ne olacak zaten 0-0.15 aralıgında...
Negatif faiz demek doların yada dolar cinsinden bonoların ölmesi yada tuvalet kağıdı değerine inmesi olacagından
Dibe vurmanın en güzel yanı daha aşşağısının olmamasıdır
mantıken vede fiziksel olarak imkansız ....
Çünkü dünya ticaretinin %90'ı dolar olarak yapılıyor....Ölmüş bir para birimi ile petrol satıp havuç,kereviz alamazsınız...:dolar::dolar:

http://i.hizliresim.com/jjD4lj.png (http://hizliresim.com/jjD4lj)

Yukarıdaki grafikte lale soğanı balonu açıkça görülüyor..
Grafikteki lale yerine ABD tahvili yazın sonuç aynı çıkacaktır...
İşte o düşüşün başlaması ise (Balonun patlaması)fed faizi arttırması esnasında olacaktır ...Diye tahmin ediyorum...:kural::kural::kural:

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 01:52
Haa bu arada bizim millet bu kadar yazıyı okumaz işine gelmez ...
Derdi zabaha dolar ne olur ...onuda yazalım ki burayı okusunlar yoksa kimse okumaz..
ZAR a göre bayağı geride kaldık ZAR eski zirvesini buğün deldi de geçti..
Şu an 14.300..Eski zirve 13.850 idi..
ZAR 13.850 iken $/TRL ise 3.065 idi...
Bu basit bakkal hesabına göre TRL 3.165 olması gerekiyor...
Ayrıca CDS lerde bir hayli havalanmış ..258 point olmuş..Ama içerde dolar hala 2.9175...Du bakalii ne olcek...

senersen
10-11-2015, 11:04
ve türk insanı şöyle sorar hamido usta ne zaman olacak 3,165 dolares

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 11:42
Elimden çoook döviz geldi geçti ama senin gibisi bu memlekete bir daha gelmedi be ATAM....
Açtıgın yolda gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğim ...Ve sana söz veriyorum....
GEÇEN ZAMANA NİSBETLE DAHA ÇOK ÇALIŞACAGIZ...
http://i.hizliresim.com/d0JXop.jpg (http://hizliresim.com/d0JXop)

HAMİDO-ŞAKİR
10-11-2015, 20:33
Dün akşam vob24 topiğine sayın Ariston koymuş...
TRL/ZAR grafiği ...
Herşey çok ama çok açık ...

http://i.hizliresim.com/p9DVaa.png (http://hizliresim.com/p9DVaa)

zkr
10-11-2015, 20:36
Görünüşe göre Piyasa Yapıcılar BIST bir anda göçmesin diye, USDTRY yi tutuyor. Baskı bir yere kadar. Sonra normalde olması gereken neyse o olur.

TRL/ZAR grafiği ...

zkr
10-11-2015, 21:46
Grafik...

http://www.elliottwave.com/images/freeupdates/image/bonds20normal.jpg

HAMİDO-ŞAKİR
13-11-2015, 23:12
Adam açık açık süülemiş işte...Daha ne desin ...illa elina zopa mı alsın...
NEW WORLD CURRENCY istiyorum demiş,soy adımda rothschild demiş...adımda evelyn demiş...eee yaaniii...

https://www.youtube.com/watch?v=FRrv1pSzGyc

HAMİDO-ŞAKİR
13-11-2015, 23:34
usd/zar 14.38732 14.39765 0.09006 0.63% +

usd/brl 3.8427 3.85020 0.076 2.02% +

Yok artık devenin nalı ....alem yıkılıyor bizimki free takılıyor...Ne g20 imiş arkadaş....

okkesyilmaz
14-11-2015, 03:12
2008-2009 yıllarında bu forumda hisseci borsacı yorumcular sürekli olarak bovespa ve imkb'yi (bist) kıyaslıyorlardı. sürekli aynı orantılarda gittiğini yazıyorlardı, ona göre beklentiye giriyorlardı... bir kere biz petrol üretmiyoruz. nüfusumuz neredeyse 1/3 kadar. arazide 1/10 kadarız. en önemlisi jeopolitik konumumuz çok alakasız idi. şimdi bakın grafiklere onlar nerede biz neredeyiz.
güney afrika neresi türkiye neresi. dünya üzerindeki konumumuz, nüfusumuz, doğal kaynaklarımız, etnik yapımız, komşularımız v.s. neresi benziyor.
grafik üzerinden oran orantı kurmayı ortaokul öğrencisi de yapar.

HAMİDO-ŞAKİR
14-11-2015, 20:52
2008-2009 yıllarında bu forumda hisseci borsacı yorumcular sürekli olarak bovespa ve imkb'yi (bist) kıyaslıyorlardı. sürekli aynı orantılarda gittiğini yazıyorlardı, ona göre beklentiye giriyorlardı... bir kere biz petrol üretmiyoruz. nüfusumuz neredeyse 1/3 kadar. arazide 1/10 kadarız. en önemlisi jeopolitik konumumuz çok alakasız idi. şimdi bakın grafiklere onlar nerede biz neredeyiz.
güney afrika neresi türkiye neresi. dünya üzerindeki konumumuz, nüfusumuz, doğal kaynaklarımız, etnik yapımız, komşularımız v.s. neresi benziyor.

pekii...sayın ökkeş bey...Şöyle yapalım hem sizin gönlünüz olmuş olur,hemide olaya başka bir açıdan bakmış oluruz...
Misalen diyelim ki siz işviçre basel area da yaşayan 10 milyar dolarlık kaldıraçlı bir fonu yöneten kişisiniz...
Akşam üzeri sıcak eritilmiş çukulatanızı şömine başında viskinizle yudumlarken ....
---Oohh Mon dieu mösyö Türkiye nire yok güney afrika niree.Hele brezilya sans pertinence....
mi derler..
---yohusam hele gurban parayı önce t.c. ye sok --ordan çıkar zar'a sok---ordan çıkar rusyaya sok
sok-çıkar=sok çıkar mı yapalım parayı mı derler...:kahkah::kahkah::kahkah:
Yani benzer olanları aynı sepete korsun parayıda elektronik olarak gezdirirsin olur biter...Sayın ökkeş bey bence olay bu...

grafik üzerinden oran orantı kurmayı ortaokul öğrencisi de yapar.

Walla ne diyeyim bu konuda kesinlikle haklısınız bizim çarşının esnafı zaten max .orta okul zeka düzeyinde...
%90 Ayakta beyaz file çorap,ucuz siyah takım elbise,beyaz gömlek,kirli sakal,araba AUDi a6-mercedes 230 dizel ...
Bende aynı çarşının esnafı olduğuma göre eh benimde orta okul seviyesinde analiz yapmam gayet normal...:japon::japon::japon:

HAMİDO-ŞAKİR
18-11-2015, 23:52
Evett...orta ikiden terk analizlere devam...
Şimdi ekürimizde durum ne...14.175
http://netdania.com/Products/live-streaming-currency-exchange-rates/real-time-forex-charts/ChartStation.aspx
Bizimki buna göre 3 ve üstü olmalı...
Peki CDS ler ne alemde .....
242 ....Buralar bayagı yüksek yerler ...Tek parti %49 filan takan yok (zirve 315 dip 115)
Eee faizler yükseliyor borsa düşüyor...
Yani bu dolar niye buralarda sizce....???

26sakir
18-11-2015, 23:56
http://netdania.com/Products/live-streaming-currency-exchange-rates/real-time-forex-charts/ChartStation.aspx
242 ....Buralar bayagı yüksek yerler ...Tek parti %49 filan takan yok (zirve 315 dip 115)
Yani bu dolar niye buralarda sizce....???kırmızı ile yazılan soruyu cevaplamak size düşüyor...

NKN
18-11-2015, 23:57

Irak'ın kayıp dolarları :-)

Acabacı
19-11-2015, 00:00

Bence dolar korkuyor.........
Yani bence dolar alması gerekenler doları yükseltmekten mi, yoksa kızarlar diye mi....

HAMİDO-ŞAKİR
19-11-2015, 00:41
kırmızı ile yazılan soruyu cevaplamak size düşüyor...

Bak beni takip edenler nasılda biliyor tüm forum şahit buğün kü garabeti 1 ay önceden yazdığıma...

Irak'ın kayıp dolarları :-)

Şimdi az bir zaman kaldı bu dolarları buraya sokan eller topluyormuş diye duyuyorum ..
Yazacagım burda tüydüler diye ..Bak o zaman dolar nasıl şaha kalkacak başı dik yürüyecek ...
25-26 Kasımda ölmez sağ kalırsak görüşelim .....Çay ısmarlarız herkese..Ama şakire çay yok....

HAMİDO-ŞAKİR
19-11-2015, 20:17
TARİH 03.11.2015 SAAT 20.33

buğün piyasada gördüğüm çoşkunun daha bitmediğidir ..sayın korth ...
Satıcılar daha kuvvetli parite düşecek gibi de dolar ondan çıktı sanki....
Bu forumda ilk yazılarımda var bulur buraya eklersek görürüz hala orta dogu döviz büroları damgalı dolar bozuluyor bir yerlerden...
Sadece mavi ışıkta görülebilen ırak kartalı amblemli çok fazla döviz geldi buğün elime ..kimindir bilemicem...
Ben bu forumda çıktım yazdım 50 lik banknot olayı dedim...3.4 milyar bozan banka var dedim hepsi kayıtlı..
Zaman beni doğruluyor...yapacak bişi yok...

TARİH 03.11.2015 SAAT 21.40

saygılar sayın inanna ..
Buğün yazdıgım olay daha önce yazdığım iki olay gibi çok önemli...daha açık açık yazayım dün ögleden sonra saat 4 gibi ben çok neşeliydim sabahtan akşama al-sat oldu...bize al-sat çok lazım severiz yanii...
saat 4 e dogru hb ve hj ile başlayan seriden eski püskü (mavi olanından degil)(bu meret iki harf sekiz rakam sonda bir harf daha olur her birinin bir anlamı var onu sormayın anlatmam)mal gelmiş elimize....
önce sağdan saydım ,sonra soldan saydım durum karışık...
tek sıra içtima aldım yine vaziyet kel...
şimdi bu benjaminde üç tip piyasada en son maviş ,önceki koca kafa ;daha önceki... Ama eskisi çok az..bunlar koca kafa...

sonra buğün kaşıntım arttı aldım elime evir çevir (ama gelen giden malıda saydırtıyorum 5.000 10.000 üstünde -altına bakmak zor anca akşama)bakıyorum paralar kip kirli leş gibi..yırtık yok ama resmen leş ..lastikleyince simsiyah duruyor..
Lambaya koyunca(sahte para ışıgı=filigrandaki usa 100 yazısını birde simli kartalı gösterir para sahteyse de bembeyaz yapar )
bir baktım ırak bayragındaki kartala benzettiğim bir kaşe ama normal ışıkta belli olmuyor...akşamdan beri o ablemi nette arıyorum..
Lübnan bayragındada var ama lübnan parası kıbrısa gider genelde bize girmez..

DAHA SONRA..

valla hiç iyi görünmüyor..volatilite var..çarpılacak millet....
Bu meret ne zaman böyle oynak olsa çarpılan benim güzel halkım oluyor...
Yanlız benim kanki bu işi biliyor...biz bu saçları degirmende agırtmadık...yazdık yumoşu gömün dedik ..! Milyon nakit gömüldüğü gün bu foruma...

sizin için taa büyükadalara gittim balık yedim...

malumunuz dünden beri bir IRAK DOLAR'ıdır tutturdum gidiyorum ..biraz bişiler bulur gibi oldum ..şööleki :...dünyadaki her fiziki dolar abd tarafından takip ediliyor bilirsiniz..
Diğital olan yada bankacılık sistemi dahilinde olanın takibi çok daha kolay iban hikayesi işi çözüyor..işte nakit kısmı için işe bu takipsever amcalar bir formül bulmuşlar oda şu ...
Paralar seri numaralarına göre piyasaya sunuldugu yerden geri dönüş(bankacılık sistemine giriş)hızına yada zamanına göre kodlanıyormuş..bunu belki siz biliyorsunuzda ben yeni öğrendim...eee bundan bize ne deseniz açıklayayımm..
şimdi bu doları nakit yapıpta sistem dışına çıkaran zavallılar akılları sıra paranın izini kaybetmek için türkiye ye sokup çarşıda bozarak sistemden izlerini silmeye çalışıyorlar...
Bu işlem sırasındada yardım gördükleri üst düzeyler varmış..
Ama sorun şurda biz bu paraları alıyoruz sisteme (bankacılık)sokuyoruz yani ne olur ne olmaz...
Büyükada da misafiri olduğum arkadaşıma yemekte bunu çıtlattım ondan izin aldım yaz dedi yazıyorum...
Özetle diyorki....bu paranın mutlaka arkası vardır ve bu parayı buraya sokan mutlaka bunu burda yıkayıp geri alacaktır ...

Yani kabaca bu dolar nereye çıkar bilemem ama bu 2.80 li yerlere tekrar geri gelecek diyor....
Bir aya kalmadan diyede ekliyor.....tarih 04.11.2015 ..bakalım aralıkta ne olacak....yanılma payımız %90...

HAMİDO-ŞAKİR
19-11-2015, 20:27
MODERN ÇAĞLARDA HALTERDE SİLKME SANATI.......

valla sayın zkr yerden göge haklısınızda adam eli şeyinde dolaşıyor..saplayacak yer arıyor sanki..
500 milyar dolarlardan bahsediliyor dün burada belgeli yazıldı..o paranın onda biri gelse bizde ne yiv kalır nede set...
Sanki içerdeki agalarında işine geldi (siyasi sebeble)t.l. De kaldı çünki mal çıkışı olsa az bişey biliriz...mal bankalara gitti ....
Ama tekrardan yükselt-düşür yaparsa çarpar milleti...iki silker...bir sayar valla.....:kahkah::kahkah::kahkah:

silkme:halterde ayakları açarak halteri baş üstüne kaldırma biçimi.

YİĞİDİ KESİN HAKKINI VERİN

Şimdiii....
YİĞİDİ KESİN HAKKINI VERİN .......Ne yazmışız ha...Ne olmuş ....
Gördünüzmü ne mangal yürekli yazarları var bu forumun...Ama bir taneniz ciddiye almadınız ...
Hamido bu BÜYÜKADA hikayesi de ne demediniz...
Ne alakası var ırak doları ile büyükadanın ...???
Eh ne diyeyim ...KEMAL SUNAL'dan gelsin bazılarına kapak.....

FORUMDAKİ BU EMEKLERİM KAYBOLMASIN İSTEDİM....

https://www.youtube.com/watch?v=Uc6kQfucfTg

HAMİDO-ŞAKİR
19-11-2015, 21:10
DOLAR AN İTİBARİ İLE....2.8425....

cdsler ...240.15

ZAR 14.0282...
http://tr.investing.com/currencies/usd-zar

USD DOLAR İNDEX DXY 98.99...
http://tr.investing.com/indices/usdollar

Bist =patinaj yapıyor ..faiz aynı yerlerde tek bir hareket var oda dolarda vede dediğimiz yöne doğru....
Bu işin bir kitabı varsa onun mutlaka yazarıda vardır...Şonuçta bu işin bir sonucu olacaktır....

meto15
19-11-2015, 22:04
Neymiş bu Büyükada hikayesi Hamido kardeş...
MODERN ÇAĞLARDA HALTERDE SİLKME SANATI.......

YİĞİDİ KESİN HAKKINI VERİN

FORUMDAKİ BU EMEKLERİM KAYBOLMASIN İSTEDİM....

https://www.youtube.com/watch?v=Uc6kQfucfTg

batibati
19-11-2015, 23:10
sizin için taa büyükadalara gittim balık yedim...[/QUOTE]

hayatimda canli kanli gordugum tek spekulator.tabi tanistigimiz donemde borsayla alakam yok cunku hic param yok. :) olani yiyoz.askerligini yd sb olarak yapan bir arkadasimi ziyaret icin gitmistim o arkadasimla beni bu sahis zorla buyukadaya goturdu. raki balik ismarladi ve sohbet esnasinda sunu soylemisti su adanin dili olsa bir konussa yer yerinden oynar.buyuk ada degil buyukgunahlar adasi burasi demisti.tabi o zamanlar cok gencim aklimizin sadece oramiza :)) calistigi donemler orayi malum isler burda donuyo ondan boyle soyluyo sanmistim.sizde buyukada deyince aklima geldi .azcik kafamiz calissaydida sunulan firsatlari degerlendirseydik.yas 35 su kafa o zamanlar olacakti ki ahhhh ahhh.

miranda
20-11-2015, 09:50
Sayın batıbatı, bu hıkaye sızın mı yoksa Sayın Hamıdo-Sakırın mı? Karısıklık olasın dıye soruyorum, yanlıs anlasılmasın :)

HAMİDO-ŞAKİR
20-11-2015, 22:30
Sayın batıbatı, bu hıkaye sızın mı yoksa Sayın Hamıdo-Sakırın mı? Karısıklık olasın dıye soruyorum, yanlıs anlasılmasın :)

Saygıdeger miranda renkli yazı sadece bana ait...
Alttaki kısım sayın batıbatının BÜYÜKADA maceraları...Ben büyükada deyince aklına gençliği gelmiş ....:party::party::party:

hs37
21-11-2015, 00:13
Arkadaşlar Aynanın şarkısını dinlemeye ne kadar var ? https://www.youtube.com/watch?v=VmvyNf94cDoKendime bol limonlu soda ısmarlayacağımda:halay::cheers::hg::my:

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 00:34
Arkadaşlar Aynanın şarkısını dinlemeye ne kadar var ? https://www.youtube.com/watch?v=VmvyNf94cDoKendime bol limonlu soda ısmarlamayacağımda:halay::cheers::hg::my:

Bu nedemek anlıyamadım sayın hs37(kastamonulu hasan ?)......:nnee:

<Birazcıkın açarmısınız>

hs37
21-11-2015, 00:41
Bu nedemek anlıyamadım sayın hs37(kastamonulu hasan ?)......:nnee:

<Birazcıkın açarmısınız>
Sizin neft kokan kartallıları kast etmiştim:dolar:

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 00:52
Sizin neft kokan kartallıları kast etmiştim:dolar:

Walla ben korkuyorum bunların gitmek biryana yenileri gelecek gibi sayın hs37.....Durum vahim.....:oley::oley::oley:

okkesyilmaz
21-11-2015, 00:59
kapalı çarşıya uğramış 3-5 çuvallık bozuk parayla mı döviz düştü.

hs37
21-11-2015, 01:03
Lütfen linkteki yazının son paragrafını (Yabancı sermayeli şirketler)okur musunuz?
http://www.ekoyorum.com/2015/kurulan-sirket-sayisi-ekimde-yuzde-165-azaldi/ Olayın resmi boyutu bu ise gerisini varın siz düşünün.

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 01:23
Lütfen linkteki yazının son paragrafını (Yabancı sermayeli şirketler)okur musunuz?
http://www.ekoyorum.com/2015/kurulan-sirket-sayisi-ekimde-yuzde-165-azaldi/ Olayın resmi boyutu bu ise gerisini varın siz düşünün.

2015 Ekim ayında 366 adet yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu. Kurulan 366 yabancı ortak sermayeli şirketin 136’sı Suriye, 28’i Alman, 26’sı Irak ortaklı olarak kuruldu.

Ökkeşbey varmı şööle güzel bir öngörünüz ...okusak bilgilensek ufkumuz açılsa....
Üç çuval Beş çuval ...Şonuçta kroyum emme para bende...NnnnAAAbeeerrrrr......:hg::hg::hg:

Kusura bakmayın forumdaşlar aslında çok kibar bir insanımdır ama Ökkeşbey beni tahrik ediyor...

oguzvortex19
21-11-2015, 01:34
Son 10 gün içinde dünyadaki tüm para birimleri TL karşısında değer kaybetmiş .

Made in Iraq :)

http://i.hizliresim.com/QW9arj.png (http://hizliresim.com/QW9arj)

NKN
21-11-2015, 01:37

sonuç ta Kapalıçarşı dan da bankaya gidiyor

guvence
21-11-2015, 01:44
Sn HAMİDO ŞAKİR sayende batmaktan kurtuldum.Teşekürler,sağol,varol

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 01:49
Son 10 gün içinde dünyadaki tüm para birimleri TL karşısında değer kaybetmiş .

Made in Iraq :)

http://i.hizliresim.com/QW9arj.png (http://hizliresim.com/QW9arj)

sayın oguzbey bunu paylaşabilirmiyim çok güzel bir çalışma ...Her ne kadar siz benimle dalga geçseniz de....

oguzvortex19
21-11-2015, 02:02
sayın oguzbey bunu paylaşabilirmiyim çok güzel bir çalışma ...Her ne kadar siz benimle dalga geçseniz de....

Ben sizinle dalga geçmedimki estağf. yanlış anlaşıldım heralde K.bkmayın... SadeceTrump'ın karikatürünü paylaştık :)

Görsele Financial timesin sitesinde Sol altta Currencies MacroMap detaylıca bakabilirsiniz.

http://markets.ft.com/research/Markets/Overview

Keyifle okuyoruz Saygılar :)

okkesyilmaz
21-11-2015, 02:06
2015 Ekim ayında 366 adet yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu. Kurulan 366 yabancı ortak sermayeli şirketin 136’sı Suriye, 28’i Alman, 26’sı Irak ortaklı olarak kuruldu.

Ökkeşbey varmı şööle güzel bir öngörünüz ...okusak bilgilensek ufkumuz açılsa....
Üç çuval Beş çuval ...Şonuçta kroyum emme para bende...NnnnAAAbeeerrrrr......:hg::hg::hg:

Kusura bakmayın forumdaşlar aslında çok kibar bir insanımdır ama Ökkeşbey beni tahrik ediyor...

estağfurullah hamido bey , tahrik etmek ne demek . engellerseniz yazılarımı görmezsiniz.:)

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=55471&page=752 22 ekimde yazmışım.

Sayfaları ara sıra okuyorum. 1 dolarım bile yok. vadeliye takılıyorum , huzur gibisi yok. :)

Sırf TL vadelideysen paran son 1.5 senedir epey erimiş olmalı. Risk nedir?

Harry Markowitz den selamlar...

Cehalet mutluluktur...

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 02:06
Ben sizinle dalga geçmedimki estağf. yanlış anlaşıldım heralde K.bkmayın... SadeceTrump'ın karikatürünü paylaştık :)

Görsele Financial timesin sitesinde Sol altta Currencies MacroMap detaylıca bakabilirsiniz.

http://markets.ft.com/research/Markets/Overview

Keyifle okuyoruz Saygılar :)

Sn HAMİDO ŞAKİR sayende batmaktan kurtuldum.Teşekürler,sağol,varol

saygılar benden teşekkürler....

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 02:10
estağfurullah hamido bey , tahrik etmek ne demek . engellerseniz yazılarımı görmezsiniz.:)

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=55471&page=752 22 ekimde yazmışım.

Ben kimseyi bu forumda engellemem daha beni tanımamışsınız ...Biraz kaba bir espri yapmıştım da onun için...
Paramızı bu forumda kazanmadık ki burdaki insanları kıralım....Her kes başımın üstündedir...Bu kapı dost kapısı....

okkesyilmaz
21-11-2015, 02:29
sonuç ta Kapalıçarşı dan da bankaya gidiyor

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/YeGon_millions.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Zhenli_Ye_Gon

bu resimde 207 milyon dolar görünüyor. yoğun talep zamanları bu görüntüdeki paranın merkez bankası dijital ortamda bazen 10 katını satıyor. 1 kuruş düşüremiyor. demek istediğim piyasada elde dolaşan para ile döviz çok değişmez. ne artar ne azalır.

HAMİDO-ŞAKİR
21-11-2015, 02:40
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/YeGon_millions.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Zhenli_Ye_Gon

bu resimde 207 milyon dolar görünüyor. yoğun talep zamanları bu görüntüdeki paranın merkez bankası dijital ortamda bazen 10 katını satıyor. 1 kuruş düşüremiyor. demek istediğim piyasada elde dolaşan para ile döviz çok değişmez. ne artar ne azalır.

Yatacaktım ama bunu açıklayayım...
Daha önce öbür topikte açıklamıştım ama orası yonca tarlası gireni çıkanı belli değil arada kaynadı şimdi aramaya gerek yok..
Hem yazayım burdada dursun...
Kısaca yazıyorum isterseniz yarın uzun uzadıya yazarım tekrar...
Eger bir ülkede kurların yerel paranın deger kazanmasını istiyorsanız öncelikle küçük küpürlü nakit parayı piyasaya sürersiniz..
Eş zamanlı olarak elektronik ortamdan da şatış yaparak piyasada ikili fiyat oluşmasını önlemiş olusunuz ..
Yokuş aşşagı inen kamyonun el frenini boşaltmak gibi ilk hareket başladıktan sonra önce piyasa aktörleri daha sonra ise zaruri olmayan alıcılar en son ise yatırımcılar bu düşüşü fırsata çevirmek adına döviz de satıcı olmaya başlarlar...
En küçük yerli forex firması kapalıçarşının işlem hacmini tek başına yapıyor...(Zaten bu iş çarşıyı aşar alakası yok çarşıyla,
bir trafik kazası oldu çarşı esnafıda buna şahit oldu o kadar yani...)
Bu ırak dolarlarındaki olay bu nakitin sebebi savaşan elemanların vede gayri resmi paraların sisteme bir şekilde sokulması olayıdır...

Daha sonra tam olarak yazarım forumdaki yazımı bulayım buraya yapıştırırım...

zkr
22-11-2015, 03:02
Dünya ne durumda? IMF ten gelsin...

http://static4.businessinsider.com/image/564dfc2711231418008b6743-975-698/imf%20outlook.png

zkr
22-11-2015, 03:05
Hamido para sisteme girdi ama sanki cash olarak bir sonraki adresini bekliyor.

TL Faizler de artma oldu dolar düşerken. Değil mi? Bono veya Eurobon alsalardı faizlerde düşme olurdu diye tahmin ediyorum.

Gayrı menkul e de gitmedi sanki. Orada da anormal bir artış yok satışlarda.

Parayı yıkayıp ne yapacaklar çok merak ediyorum? Belk büyük ismi duyulmamış bir grup 3 üncü Havalimanının yarısına ortak falan olur bakarsın. :)

Yatacaktım ama bunu açıklayayım...
Daha önce öbür topikte açıklamıştım ama orası yonca tarlası gireni çıkanı belli değil arada kaynadı şimdi aramaya gerek yok..
Hem yazayım burdada dursun...
Kısaca yazıyorum isterseniz yarın uzun uzadıya yazarım tekrar...
Eger bir ülkede kurların yerel paranın deger kazanmasını istiyorsanız öncelikle küçük küpürlü nakit parayı piyasaya sürersiniz..
Eş zamanlı olarak elektronik ortamdan da şatış yaparak piyasada ikili fiyat oluşmasını önlemiş olusunuz ..
Yokuş aşşagı inen kamyonun el frenini boşaltmak gibi ilk hareket başladıktan sonra önce piyasa aktörleri daha sonra ise zaruri olmayan alıcılar en son ise yatırımcılar bu düşüşü fırsata çevirmek adına döviz de satıcı olmaya başlarlar...
En küçük yerli forex firması kapalıçarşının işlem hacmini tek başına yapıyor...(Zaten bu iş çarşıyı aşar alakası yok çarşıyla,
bir trafik kazası oldu çarşı esnafıda buna şahit oldu o kadar yani...)
Bu ırak dolarlarındaki olay bu nakitin sebebi savaşan elemanların vede gayri resmi paraların sisteme bir şekilde sokulması olayıdır...

Daha sonra tam olarak yazarım forumdaki yazımı bulayım buraya yapıştırırım...

zkr
22-11-2015, 03:15
Tesadüf bu sanki. Hükümet aleyhtarı olan Sözcü de bunu yazmış. Ben öylesine sallama atmasyon yazmıştım. Sözcü ye kuşlar haber uçurmuş sanki. FETÖ cüler mi besliyor acaba onları. :)

http://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/bogaz-kopruleri-ozellestiriliyor-991719/

Hamido para sisteme girdi ama sanki cash olarak bir sonraki adresini bekliyor.

TL Faizler de artma oldu dolar düşerken. Değil mi? Bono veya Eurobon alsalardı faizlerde düşme olurdu diye tahmin ediyorum.

Gayrı menkul e de gitmedi sanki. Orada da anormal bir artış yok satışlarda.

Parayı yıkayıp ne yapacaklar çok merak ediyorum? Belk büyük ismi duyulmamış bir grup 3 üncü Havalimanının yarısına ortak falan olur bakarsın. :)

mustafaylmz
22-11-2015, 15:31
Dolati herkes 2.70 cekecekler diye ongorude bulunuyor ammaa velakin samarin nereden nezaman gelecegide belli olmaz degilmi sn hamido abi

zkr
22-11-2015, 20:06
Dolar endeksi nereye geldi? Durum ortada. Türkiye ye kaynağı belirsiz Irak parası girdi. Bu para yama kapamak için şimdilik yeterli. Ama bu para tekrar çıkar mı? Anlık mi geldi? Devamı var mı?

Üretim ile yakalayamadigimiz başarıyı kara para aklayarak ve gayrimenkul de yandaş lari zengin ederek yapıyoruz. Yandaş derken bütün siyasi partileri kastediyorum. Türkiye'deki bütün siyasi partileri kimin nasıl destekledigi ortada. Bütün siyasi partiler kayıtdışı para ile besleniyor. O yüzden benim gözümde bütün belediyeler yandas. Buyrun en büyük rantı merkezleri Kadıköy, Ataşehir, Şişli malum baş muhalefet partide yıllardır durum ortada. İktidar partisi zaten yıllardır kendi gayrimenkul zenginleri yarattı ve onların sponsorluğunda parti faaliyetleri ni yapıyor. PKK Güdümlü Doğu belediyeleri de yine kendi rantiye ve yandaş larını besliyor. Milliyetçi Türk odaklı Belediyelerin de bir farkı yok.

Bu dümen çok gitmez. Global dalgalar her yerden her açıdan vurduğunda üretim gücünün olmaması en zayıf karın olarak işsizlik ve sosyal patlamaya sebep olur.

Dolati herkes 2.70 cekecekler diye ongorude bulunuyor ammaa velakin samarin nereden nezaman gelecegide belli olmaz degilmi sn hamido abi

HAMİDO-ŞAKİR
23-11-2015, 01:47

Şimdi kesin bir seviyeyi takip etmek yerine hareketin yönünü takip etmek daha mantıklı sanki...Cuma akşamına kadar pek dolar talebi görünmüyordu piyasada....

DXY 99,66 +0,10 +0,10%
Ne kadar ayrışırsa dünyadan biz yatırımcılar için o kadar iyi...Şonuçta sürüden ayrılanı kurt kapar....:japon::japon::japon:

bluedreamms
23-11-2015, 03:48
Sn Hamido Kaan Sarıaydın da sizi doğrular gibi. Ilginc bir dönem başlıyor.

zkr
23-11-2015, 03:53
Sayın Hamido Şakir, ABD de ve İngiltere de lüks alışvermerkezleri sinek avlıyordu.

2001 ve 2008 de bile böyle değildi. Bu defa konu sanırım çok ciddi. Devamlı gezdiğim için objektif gözlem yapıyorum.

11 Eylül bile dümendi. Balon tıs dedi durdu. Patlamadı. Emlak krizi zaten belli ellerden belli ellere para transferi için oldu. 2001 ve 2008 krizlerinin suni olduğunu bizzat ben etrafımdakilere söyledim. Yalan geçici dedim o zamanlarda.

Ancak bu defa halkın çok büyük çoğunluğu gerçekten para harcamıyor ve tüketim yapmıyor. Tüketim olmazsa batı ekonomisi çöker. sonu ne ile biter bilemeyiz.

Umarım yanlış gözlem yapmışımdır. Hata yaparsam da gerçekten sevinirim. Haklı çıkmak istemem bu konuda. Umarım yanılırım.

FED in acil toplantı yapacağı kadar vahim bir durum varsa ne olduğunu bilmek çok iyi olurdu ama nerde bizde o kaynaklar.

Şimdi kesin bir seviyeyi takip etmek yerine hareketin yönünü takip etmek daha mantıklı sanki...Cuma akşamına kadar pek dolar talebi görünmüyordu piyasada....

DXY 99,66 +0,10 +0,10%
Ne kadar ayrışırsa dünyadan biz yatırımcılar için o kadar iyi...Şonuçta sürüden ayrılanı kurt kapar....:japon::japon::japon:

mcitir
23-11-2015, 11:15
Bak beni takip edenler nasılda biliyor tüm forum şahit buğün kü garabeti 1 ay önceden yazdığıma...

Şimdi az bir zaman kaldı bu dolarları buraya sokan eller topluyormuş diye duyuyorum ..
Yazacagım burda tüydüler diye ..Bak o zaman dolar nasıl şaha kalkacak başı dik yürüyecek ...
25-26 Kasımda ölmez sağ kalırsak görüşelim .....Çay ısmarlarız herkese..Ama şakire çay yok....

Sn Hamido-Şakir Merkez Bankasından faiz indirimi yönünde bi hareketmi bekliyorsunuz?

Saygılar.

parasabir
23-11-2015, 15:34
Arkadaşlar sn. hamido-şakir burada büyük bir cömertlik göstererek , yüce milletin evlatları para kaybetmesin diye çırpınıyor. Sizler ise ( az bir kısım ) kendisini daha fazla açıklama için kışkırtıyorsunuz... yazdıklarından üzerinize düşeni alınız, gerisine kafayı takmayınız.. Yoksa sn. hamido' nun aracının plakasını yazarak deşifre etmeyi düşünenlere gün doğar...

HAMİDO-ŞAKİR
23-11-2015, 20:43
Arkadaşlar sn. hamido-şakir burada büyük bir cömertlik göstererek , yüce milletin evlatları para kaybetmesin diye çırpınıyor. Sizler ise ( az bir kısım ) kendisini daha fazla açıklama için kışkırtıyorsunuz... yazdıklarından üzerinize düşeni alınız, gerisine kafayı takmayınız.. Yoksa sn. hamido' nun aracının plakasını yazarak deşifre etmeyi düşünenlere gün doğar...

Sayın parasabır hayırdır ..İki gündür ağzınızın içinde geveleyip duruyorsunuz...
Yok istihbaratçılar burayı izliyor ..Yok dikkatli olun ....Yok aracının plakası...zahmet etmesin o yazmak isteyecek arkadaşlar
al ben yazayım sana...

34 N.I.P XX
34 BR 6XXX

Diğer 3 araç şirketime kayıtlı onları bulamazsan iste yazayım...Eşimin olanı yazmayayım ayıp artık...
Hayatta aşık oldugum tek insan Mustafa Kemal Atatürk bize dogru bildiğimiz yoldan asla dönmememiz gerektiğini öğretti...
Kimseden hiç bir korkumuz yok...Yasal olmayan hiç bir işimiz yok ..Ailecek kursagımızdan tek kuruş haram lokma geçmedi...
Siyasetle siyasilerle hiç işimiz yok.....Ben ve eşim ekmeğimizi resmen taştan çıkarırız ..Kimseye (Allahtan başka)müdanamız yok...
Varsa bir yanlışımız çık erkek gibi yaz ikigündür vıdı vıdı yapma ...Biz çarşıda neler gördük ...
Arzu buyuran olursa İ.P numaramı vede T.C. kimlik numaramıda vereyim...

parasabir
23-11-2015, 21:31
Sayın parasabır hayırdır ..İki gündür ağzınızın içinde geveleyip duruyorsunuz...
Yok istihbaratçılar burayı izliyor ..Yok dikkatli olun ....Yok aracının plakası...zahmet etmesin o yazmak isteyecek arkadaşlar
al ben yazayım sana...

34 N.I.P XX
34 BR 6XXX

Diğer 3 araç şirketime kayıtlı onları bulamazsan iste yazayım...Eşimin olanı yazmayayım ayıp artık...
Hayatta aşık oldugum tek insan Mustafa Kemal Atatürk bize dogru bildiğimiz yoldan asla dönmememiz gerektiğini öğretti...
Kimseden hiç bir korkumuz yok...Yasal olmayan hiç bir işimiz yok ..Ailecek kursagımızdan tek kuruş haram lokma geçmedi...
Siyasetle siyasilerle hiç işimiz yok.....Ben ve eşim ekmeğimizi resmen taştan çıkarırız ..Kimseye (Allahtan başka)müdanamız yok...
Varsa bir yanlışımız çık erkek gibi yaz ikigündür vıdı vıdı yapma ...Biz çarşıda neler gördük ...
Arzu buyuran olursa İ.P numaramı vede T.C. kimlik numaramıda vereyim...

Sn. hamido-şakir , direkt hedef alarak biraz da efelenerek kızıyorsunuz.. Ben size ne kadar dostça yazdığımı biliyorum..hatta övgü ile söz ederek , size karşı oluşabilecek bir olgudan bahsettim.. Ama hata etmişim.. Atatürk' ü neden karıştırdınız bu işe onu da anlamadım.. Burası ekonomik açıdan kendini geliştirmek, kazancını muhafaza edebilmek ve az da olsa üzerine ek gelir koyabilmek isteyenlerin takip ettiği bir ortam.. Ancaaakkk... Sizin Kapalıçarşı da uzman olduğunuz gibi , buralarda uzman olanlarda var..

Ama siz söz veriyorum , bir daha asla sizin olduğunuz ortama yazı yazmayacağım.. şu ana kadar sebep olduğum yanlış anlamadan dolayı da şahsınızdan özür dilerim..

HAMİDO-ŞAKİR
23-11-2015, 21:49
Sn. hamido-şakir , direkt hedef alarak biraz da efelenerek kızıyorsunuz.. Ben size ne kadar dostça yazdığımı biliyorum..hatta övgü ile söz ederek , size karşı oluşabilecek bir olgudan bahsettim.. Ama hata etmişim.. Atatürk' ü neden karıştırdınız bu işe onu da anlamadım.. Burası ekonomik açıdan kendini geliştirmek, kazancını muhafaza edebilmek ve az da olsa üzerine ek gelir koyabilmek isteyenlerin takip ettiği bir ortam.. Ancaaakkk... Sizin Kapalıçarşı da uzman olduğunuz gibi , buralarda uzman olanlarda var..

Ama siz söz veriyorum , bir daha asla sizin olduğunuz ortama yazı yazmayacağım.. şu ana kadar sebep olduğum yanlış anlamadan dolayı da şahsınızdan özür dilerim..

Güzel kardeşim ben bu forumda kimseyi kırmamaya yeminliyim ama madem iyi niyetlisin özel mesaj ataydınya.....
İki yetişkin kızım var üniversitede okuyan ....Araba plakaları ...Deşifre edileceksin...istihbaratçılar ...sence de mantıklı mı...

Estagfurullah özür dilemeye gerek yok ...günlük stress diyelim geçelim...İyi niyetli olduğunuza inandım ...şahsıma istediğin eleştiriyi
yapabilirsin eyvallah zaten burda yazan adam her türlü eleştiyi baştan kabul etmelidir...
Ancaaaaak .....Araba plakaları olayı sakıncalı Akım derken ..okum olmuş gibi biraz....(Hürriyeti tahdite girer)
Sen başımızın tacısın istediğin zaman istediğini yaz ..Yok öyle bir şey...
O uzman arkadaşlara da selam DOLAR da kazanmaya devam....Boş verelim gerisini....

HAMİDO-ŞAKİR
23-11-2015, 21:51
Güzel kardeşim ben bu forumda kimseyi kırmamaya yeminliyim ama madem iyi niyetlisin özel mesaj ataydınya.....
İki yetişkin kızım var üniversitede okuyan ....Araba plakaları ...Deşifre edileceksin...istihbaratçılar ...sence de mantıklı mı.......

Estagfurullah özür dilemeye gerek yok ...günlük stress diyelim geçelim...İyi niyetli olduğunuza inandım ...
Şahsıma istediğin eleştiriyi yapabilirsin eyvallah zaten burda yazan adam her türlü eleştiyi baştan kabul etmelidir...
Ancaaaaak .....Araba plakaları olayı sakıncalı Akım derken ..okum olmuş gibi biraz....(Hürriyeti tahdite girer)
Sen başımızın tacısın istediğin zaman istediğini yaz ..Yok öyle bir şey...
O uzman arkadaşlara da selam DOLAR da kazanmaya devam....Boş verelim gerisini..........--------Konu kapanmıştır....

yeni borsacı
25-11-2015, 13:20
....--------Konu kapanmıştır....

Hamido Başgan ne yapalım dolaresleri?
Beklemeye devam mı?

Korsan
25-11-2015, 15:36
Görünüşe göre işi aşamalara bölüp zamana yaymış gibiler:

1) Yuan'ın SDR'ye girmesine karar verilmesi. Bu işin Kasım ayı içinde karara bağlanması bekleniyor. Lagarde şöyle diyor: "Uluslararası para sistemi reformu ile ilgili olarak, IMF'nin yakında Özel Çekme Haklarını (SDR) gözden geçireceğini ve IMF personeli tarafından SDR sepetine Çin Yuan'ının da dâhil edilmesi tavsiyesini not etmiş bulunuyorum. Bu tavsiyeyi destekliyor ve Yönetim Kurulumuzun bu ayın sonuna doğru kararını vermeyi planladığını hatırlatmak istiyorum (https://www.imf.org/external/lang/turkish/np/sec/pr/2015/pr15517t.pdf)."

2) Yeni SDR kompozisyonun belirlenmesi. Bununla ilgili bir döküman bulamadım ama Jim Rickards, kompozisyon kararının Mart 2016'da verileceğini iddia ediyor. Doğru mu değil mi, bilmiyorum.

3) Yeni SDR kompozisyonunun uygulanması. Bunun tarihi belli. 30 Eylül 2016. (http://tinyurl.com/pfw4vwe)

Kompozisyon belli olunca, yaklaşık 10 trilyon dolar (http://atimes.com/2015/11/chinas-slippery-sdr-sanctification/) kadar olan uluslar arası rezervlerin bir kısmının yuana kayması bekleniyor. Tabii ki, yuan alınabilmesi için de portföydeki bazı dövizlerin satılması gerekiyor. Herkesi aynı anda dolar satıp yuan almaya mecbur etmemek için, kompozisyonun belirlenmesi ile, uygulanmaya başlaması arasında 6-7 aylık bir süre olacağı ileri sürülüyor.

Kompozisyonun belirleneceği tarih, dolar endeksinin tepe yapacağı tarih ile çakışabilir mi diye merak ediyorum.

HAMİDO-ŞAKİR
25-11-2015, 20:29
Teşekkürler Sn. Korsan...mantıklı...ancak ECB, hatta BOJ ondan önce basacak gözüküyor...ona rağmen FED arkayada kalsa, belirleyici FED olur diye bir sonuç çıkartıyorum...yani FED doları daha çok düşürebilir...muhtemelen Mart ayını geçer diye düşünüyorum...

Ayrıca Sn Hamido'nun beklediği tarih Mart ayı değil miydi?...saygılar...

Sizede saygılar uzman kuruluş...

Aynen öyle! Eğer liranın döviz bazında dibi de aynı zamanlarda oluşursa, yatırımcılara çapraz kur bahsinden, uzmanlık sorusu sormuş olacaklar! Saygılar.

Saygılar hürmetler güzel abim...

Tabiii bu alttaki görüşümün bir kaynagı var...

Bu yazının tarihi 22.10.2015....:super::super::super:

Şimdi sayın ZKR hesaplarıma göre bu euro/dolar da 0.94 ün altı yok...Ben öyle görüyorum...
Yarın draghi birazdaha gevşeyecek ohh misss....Kebap.....

Adamım TRUMP gelirse tüm işleri bırakıp 1 ay yurtdışına gidecegim kendime söz verdim...Resmen 4 e katlarım....

Ewwet sayın katırcı bedri bende orta uzun vadede yani engeç mart 2016 dan sonra
yumoşun doları döveceğini düşünüyorum.....Hesaplarım mart 2016 ya kadar dolar...

Eski kullanılmış kagıtları ikiye keserim arkalarını çevirip karaköyden 3 t.l. ye aldığım bir klasör var delgeçle deler ona
takarım..:oley::oley::oley:
yazıhanemde oturur o kağıt eskilerinin üzerine hesaplar yaparım...
Valla üşenmedim bir ton hesap yaptım bu mart 2016 da çok şeyler var ...Öyle görüyorum kullanılmış kagıtlarımdan...

HAMİDO-ŞAKİR
25-11-2015, 20:51

1) Yuan'ın SDR'ye girmesine karar verilmesi. Bu işin Kasım ayı içinde karara bağlanması bekleniyor. Lagarde şöyle diyor: "Uluslararası para sistemi reformu ile ilgili olarak, IMF'nin yakında Özel Çekme Haklarını (SDR) gözden geçireceğini ve IMF personeli tarafından SDR sepetine Çin Yuan'ının da dâhil edilmesi tavsiyesini not etmiş bulunuyorum. Bu tavsiyeyi destekliyor ve Yönetim Kurulumuzun bu ayın sonuna doğru kararını vermeyi planladığını hatırlatmak istiyorum (https://www.imf.org/external/lang/turkish/np/sec/pr/2015/pr15517t.pdf)."

Anadolumda güzel bir söz vardır...
Hadi hayırlısı inşaallahhh...

2) Yeni SDR kompozisyonun belirlenmesi. Bununla ilgili bir döküman bulamadım ama Jim Rickards, kompozisyon kararının Mart 2016'da verileceğini iddia ediyor. Doğru mu değil mi, bilmiyorum.

Bu adamı hiç sevmem ama bu sefer tutturacak galiba
CIA ve Pentagon'a ekonomi danışmanlığı yapan Jim Rickards'ın iddiasına göre, ABD ekonomisi altı ay içinde 25 yıl sürebilecek bir bunalıma girecek ve dolar çökecek.
Rickards, Amerikan Hazine Bakanlığında bir savaş odası kurulduğunu, içlerinde istihbaratçıların da bulunduğu bir ekibin, savaş yönetir gibi ABD ekonomisinin olası çöküşünü önlemek için operasyonlar yürüttüğünü söylüyor.

(Bu da benden olsun kardeşlerime ....Hizmette sınır yok bu topikte)...

3) Yeni SDR kompozisyonunun uygulanması. Bunun tarihi belli. 30 Eylül 2016. (http://tinyurl.com/pfw4vwe)

Kompozisyon belli olunca, yaklaşık 10 trilyon dolar (http://atimes.com/2015/11/chinas-slippery-sdr-sanctification/) kadar olan uluslar arası rezervlerin bir kısmının yuana kayması bekleniyor. Tabii ki, yuan alınabilmesi için de portföydeki bazı dövizlerin satılması gerekiyor. Herkesi aynı anda dolar satıp yuan almaya mecbur etmemek için, kompozisyonun belirlenmesi ile, uygulanmaya başlaması arasında 6-7 aylık bir süre olacağı ileri sürülüyor.

Kompozisyonun belirleneceği tarih, dolar endeksinin tepe yapacağı tarih ile çakışabilir mi diye merak ediyorum.

Sizinle 16 MART 2016 benim verandada yada sizin arzu buyuracağınız bir yerde köpüklü bir kahve içmek tanışmak isterim...

Renkli kısımlar gibi düşünüyorum nacizane.....

gundwane
25-11-2015, 21:12
Birisi köpüklü kahve mi dedii..:oley:

HAMİDO-ŞAKİR
25-11-2015, 21:16
Birisi köpüklü kahve mi dedii..:oley:

Herkese benden çay (kahvede olur)....Ama şakire yoookkkk....

DXY = 99,73 +0,21 +0,21%

http://tr.investing.com/indices/usdollar

zkr
25-11-2015, 23:00
Petrol 10$ olursa Rusya da yeni bir ihtilal olur. İran'da ve Suudi Arabistan da ic savaş çıkar. Bu kaçınılmaz.

Büyük Amerikan teknoloji firmaları % 100 green energy geçişini bitirmek üzere.

zkr
25-11-2015, 23:00
http://www.charlotteobserver.com/news/business/article46199625.html

zkr
25-11-2015, 23:02
Avrupa da İngiltere tüm belediye lere % 100 green energy hedefi vermiş. Zorunlu.

Almanya da aynen. Batınin yakında petrol ve doğalgaz ihtiyacı eskisine göre % 80 azalacak. Petrol un 50 doları geçmesi artık pek kolay değil. Petrodollar dönemi bitmiştir.

zkr
25-11-2015, 23:14
http://fortune.com/2015/10/15/volvo-electric-cars-lineup/

zkr
26-11-2015, 00:07
http://www.theguardian.com/environment/2015/nov/23/britain-cities-green-energy-pledge-2050-climate-change-paris-talks

zkr
26-11-2015, 00:11
Devletin yapması gereken hızlı bir iş var. Hemen bugün yenilenebilir enerjide vergiyi sıfır yapsın. Yenilenebilir enerji sektöründe çalışanlardan 10 sene vergi kesintisi yapmasın. 10 sene sonra petrole ve doğalgaza falan ihtiyacimiz kalmaz.

Rus akımı falan hikaye. Batınin fosil yakitlarla işi çoktan bitti. Paramizi boşa harcıyoruz. Tıpkı 4G gibi. Direk 5G ye geçerek çok akıllı hareket yaptık. Aynısını yenilenebilir enerjide de yapmamız lazim.

hcicek
26-11-2015, 00:38
Merhabalar en sonunda sayfaları okumayı tamamladım ancak bu arada meydana gelen rusya krizi malum bu durumun dolara bir etkisi olur mu dersiniz yoksa zaten mevcut yemeğe tuz biber mi olur ?

HAMİDO-ŞAKİR
26-11-2015, 01:24
HERBOKOLOG nedir...????

Türkçe her bok ve yunanca logos (bilgi)kökünden gelmiş kelimelerinin birleşmesiyle, her boku bilir anlamında uydurularak türetilen kelime.

Vatandaş yazıyor forumda takip ediyorum vay arkadaş dedirtiyor...
Son gönderilerine bir bakıyorum yazmış ...İyiki rusyayı vurmuşuz ....
Sonra bir dakika sonra başka topikte
Bankacılık sektöründe yeni kurulacak bankanın kaça mal olacağını (kendisi bddk'dan banka ruhsatı bekliyo zannedersin)....
İki dakika arayla başka topikte hisse uçaçak kaçacak bilaço analizi(o sektördenmiş iyi bilirmiş)...
VOB topiğinde 50 kısaylan shortör olmuş(dip için fiyat veriyor hıyar :oley::oley::oley:)....
Emlak topiğinde istanbul öyle müthiş bir şehir ki sorma yazlık almayan keriz...
Eeeee döviz topiğinede uğramaz ise olmaz (Yazmış ABD batacak dolar tuvalet kagıdı olacak )
Makarna yemekten ayran içmekten hafif peltemsi olmuş beyni ile demek istiyor ki:
ABD batacak daaa.....eeee onun u..ğı olan ülkeler ayakta kalacak...(Daha periferi kavramından haberi... yok periferiyi ciklet markası sanıyor)

Yani yıllık net %3.1 ile mevduat yapın o paraları bizim patronlar cebellezi etsin ....Sizede eski doğu berlin stili olarak yaptıgımız şehre
4 saat uzaklıktaki 38 metre kare daireleri 600.000 t.l. ye kaktıralım....

Eyyy DÖVİZ SEVER forumdaş....Bu topiği okuyorsan farkındalığın olmalıdır .....
Benim bu forumda ilk sözlerimden biri DÖVİZ BİR MALDIRkendisine mal olarak davranılmasından çok hoşlanır...
Bakacagız hep beraber bize ne kazandırıyor....Kazandırıyorsa el pençe baş üstünee...
Yokkk kazandırmıyorsa satarız malları hemen ....yallah tarihin çöp sepetine....

HAMİDO-ŞAKİR
26-11-2015, 01:54
Geç oldu ama bu rusya=savaş uçak düşmesi ile ilgili bir iki satır yazayım ....
1998 yılı mart ayı 48. iç.güv .tuğayında asteğmenim...Operasyon emri ile elazığ karakoçan tunceli karayoluna hakim tepedeyiz ...
Gece taciz atışı olunca iki kayalıgın arasına girdik sabahı bekliyoruz...
Yerlerde kar var ve çokta soguk üstümüzde elbiselerimiz tam hatta MSB yazan yeşil termal kazak bile var ama soguk ayaz kesiyor...
Saatlece o sogukta kar üzerindeyiz...Derken saat 5.18 hiç unutmam karşı tepelerden kısık kısık ses geliyor...
Allahu ekber ..Allahu ekber... sabah ezanı sesi.....
Başlamışım ağlamaya hüngür hüngür ağlıyorum ...Yanımda astsubayımız dürtüyor Yapma milletin moralini bozma....
Alakası yok ...O ezan oradaki tek tutunacak dal.....Coşmuş içimiz askerlerde ağlıyor....
Issız dağlar zor şartlar ...Şavaş öyle salonda baş köşeye kurulup kombiyi açıp bir elde cips kola öbür elde T.V. kumandası
Vay bee nassı geçirdik bea denilecek dava değil....Futbol maçı izlemiyoruz T.V. lerde...

Şu an yaşanan olayların etkisi olur mu....
Yarına haftaya on güne olmaz ...
Yazalım buraya bir -iki aya büyük etkisi olur hemde....

zkr
26-11-2015, 02:02
Yurtdışı seyahatlerim sırasında taksicilerle çok muhabbetim oldu. Çoğu Afro Amerikan. Müslüman olanları RTE ye adeta tapıyorlar. İnanılmaz bir pozitif algısı var RTE nin. Bugün tüm müslümanlar arasında halife kim olacak diye anket veya oylama yapsalar, RTE kesin açık ara birinci gelir.

zkr
26-11-2015, 02:24
Bu arada Rusya ölmekte olan bir Kaplan. Son çırpınışları. Ekonomisi çökmek üzere. Ortadoğuyu karıştırıp emtia fiyatlarını diri tutmaya çalışıyor. Öyle de yapsa böyle de yapsa nafile. Buyrun rakamlar... Dedikodu dan ziyade rakamlar...

Russia's Economy: What Do the Numbers Tell Us?
http://www.heritage.org/research/commentary/2015/11/russias-economy-what-do-the-numbers-tell-us

zkr
26-11-2015, 02:54
grafik...

http://www.chartoftheday.com/20151125.gif

lidya
26-11-2015, 09:10
Devletin yapması gereken hızlı bir iş var. Hemen bugün yenilenebilir enerjide vergiyi sıfır yapsın. Yenilenebilir enerji sektöründe çalışanlardan 10 sene vergi kesintisi yapmasın. 10 sene sonra petrole ve doğalgaza falan ihtiyacimiz kalmaz.

Rus akımı falan hikaye. Batınin fosil yakitlarla işi çoktan bitti. Paramizi boşa harcıyoruz. Tıpkı 4G gibi. Direk 5G ye geçerek çok akıllı hareket yaptık. Aynısını yenilenebilir enerjide de yapmamız lazim.

Abi şu anda 5G ve 4.5G diye bir şey yok geçtiğimiz gerçek anlamda hala 4G :) 4.5G kandırmaca.

Şevki Krn
26-11-2015, 09:37
Enflasyon ve Para Politikası
64. Hükûmet döneminde de ekonomide temel prensibimiz, enflasyonun
kalıcı bir biçimde düşük tek haneli oranlara çekilmesidir. Para politikalarının
temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu
dönemde de para politikası, finansal istikrarı da gözetecek ve fiyat istikrarını
sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla uygulayacağımız büyüme
ve istihdam politikalarını destekleyecektir.
Enflasyon hedeflemesi, temel para politikası rejimi olmaya devam edecektir.
Enflasyon hedefleri, hükûmetimiz ve Merkez Bankası tarafından
üçer yıllık vadeler için belirlenecektir.
Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecektir.
Merkez Bankasıâ€â•nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para
politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi, esas olmaya devam
edecektir.

http://www.basbakanlik.gov.tr/docs/kurumsalhaberler/hprogram.pdf

2015 - Kuzey Yarımküre'de radyoaktif kalıntılar oluşacak. Bu kalıntılar hayvan ve bitkilerin zarar görmesine, yok olmasına neden olacak. Büyük bir savaş çıkacak ve Avrupa kimyasal saldırıyla karşı karşıya kalacak.

http://www.aksam.com.tr/yasam/baba-vanganin-2015-sonrasi-kehanetleri/galerihaber-396186/4

nybey
26-11-2015, 13:41

Sn.zkr,
Yenilenebilir Enerji konusunda, sizin yazdıklarınız Devletin yapması gerekenler, fakat gerçekler farklı,

1.000 kW lisansız üretim yapapacak, Güneş Enerji Santrali yatırımı için ,

1.500.000 $ finans için çözüm üretmelisin,
sistem için 15.000 metrekare, Tarım dışı kullanım ruhsatlı, arazi sahibi olmalısın,
bu araziden bağlantı noktasına(trafoya) kadar,Enerji nakil hattı maliyetine katlanmalısın,

8-9 yıl geri dönüşümlü bir yatırımı kabullenmelisin,
Bu arada Devletin alım garantisi 10 yıldır....sistem elinizde patlayabilir....

Tüm bunlara rağmen yatırımcı olsanız dahi, YATIRIM YAPAMAZSINIZ

çünkü;
Bağlantı noktasına(trafoya) sizden önce 3 proje başvurusu yapılarak kapasite dolmuştur.
Bağlantı noktalarında Devlet kapasıte arttırımı yapmazsa,Yenilenebilir enerji hayalini çok kurarız.

Yaşasın Dogalgaz Çevrim santralleri, CARİ AÇIK, USD ihtiyacı, vs.

boğabey--
26-11-2015, 16:23
Dolarcıların gözü aydın ters tobo aktif..

5 dakikalıkta onay geldi..

3.08 hedefimiz var 2.89 altı stopumuz stop patlatır tekrar 2.90 çıkarsa pozisyon mitkarı büyülterek tekrar giriş serbest..

http://666kb.com/i/d452zthlr4h1k842l.gif

HAMİDO-ŞAKİR
27-11-2015, 22:22
Bu topik aynı zamanda ileri de bir akademi olacak ....Umarımmm....:kural::kural::kural:

Aşağıdaki grafik sadece dövizi değil hayatı anlamanıza yardımcı olacaktır kanaatindeyim.....
En büyük güç nitelik.....Nicelik at sineğinde de var......

http://i.hizliresim.com/NggGoX.jpg (http://hizliresim.com/NggGoX)

Kazanmanın birinci kuralı ......Eğitim........

hs37
27-11-2015, 22:29
Bu topik aynı zamanda ileri de bir akademi olacak ....Umarımmm....:kural::kural::kural:

Aşağıdaki grafik sadece dövizi değil hayatı anlamanıza yardımcı olacaktır kanaatindeyim.....

Nijer'den evlenip Norveç'te yaşamak varmış anasını satim:evil:

HAMİDO-ŞAKİR
27-11-2015, 22:47
Ekürimiz ZAR buğün rekor kırdı.....
http://netdania.com/Products/FinanceChart/FinanceChart.aspx?symbol=USDZAR&provider=netdania_fxa&name=USD/ZAR&ext=false
DXY 100,04 +0,25 +0,25%
İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız....

https://www.youtube.com/watch?v=H2jvBSeu9sg

Benim bakkal hesabı yaptıgım eski A4 kağıtlarına göre şu an dolar/tl olması gereken yer...

3.16

powerpc
27-11-2015, 22:48

Bu ülkenin ekonomisi bu nüfusu kaldırmıyor, bizim tekrar 1970'lerde olduğu gibi 50 milyon altı nüfusa inmemiz gerekiyor. Çok nüfus demek çok bela demektir. 1 çocuktan fazla yapmak yasaklansın.

korthh
27-11-2015, 22:48
HERBOKOLOG nedir...????

Türkçe her bok ve yunanca logos (bilgi)kökünden gelmiş kelimelerinin birleşmesiyle, her boku bilir anlamında uydurularak türetilen kelime.

Vatandaş yazıyor forumda takip ediyorum vay arkadaş dedirtiyor...
Son gönderilerine bir bakıyorum yazmış ...İyiki rusyayı vurmuşuz ....
Sonra bir dakika sonra başka topikte
Bankacılık sektöründe yeni kurulacak bankanın kaça mal olacağını (kendisi bddk'dan banka ruhsatı bekliyo zannedersin)....
İki dakika arayla başka topikte hisse uçaçak kaçacak bilaço analizi(o sektördenmiş iyi bilirmiş)...
VOB topiğinde 50 kısaylan shortör olmuş(dip için fiyat veriyor hıyar :oley::oley::oley:)....
Emlak topiğinde istanbul öyle müthiş bir şehir ki sorma yazlık almayan keriz...
Eeeee döviz topiğinede uğramaz ise olmaz (Yazmış ABD batacak dolar tuvalet kagıdı olacak )
Makarna yemekten ayran içmekten hafif peltemsi olmuş beyni ile demek istiyor ki:
ABD batacak daaa.....eeee onun u..ğı olan ülkeler ayakta kalacak...(Daha periferi kavramından haberi... yok periferiyi ciklet markası sanıyor)

Yani yıllık net %3.1 ile mevduat yapın o paraları bizim patronlar cebellezi etsin ....Sizede eski doğu berlin stili olarak yaptıgımız şehre
4 saat uzaklıktaki 38 metre kare daireleri 600.000 t.l. ye kaktıralım....

Eyyy DÖVİZ SEVER forumdaş....Bu topiği okuyorsan farkındalığın olmalıdır .....
Benim bu forumda ilk sözlerimden biri DÖVİZ BİR MALDIRkendisine mal olarak davranılmasından çok hoşlanır...
Bakacagız hep beraber bize ne kazandırıyor....Kazandırıyorsa el pençe baş üstünee...
Yokkk kazandırmıyorsa satarız malları hemen ....yallah tarihin çöp sepetine....

yeminlen bildim bunu:))

HAMİDO-ŞAKİR
27-11-2015, 22:58
yeminlen bildim bunu:))

Azıcık ucundan açıkla o zaman ....Ben onu afişe edeceğim zaten az kaldı...Açılışı sen yap....
Halka hizmetin osun bir asalak temizlensin....:tamam::kahkah::kahkah:

korthh
27-11-2015, 23:10
Ucundan azıcık mode on[ vecihi sitili ben Amerikayken....ve hiç kaybetmeyen hep kazanan emlak sever bi arkadaş belki o değildir isimle ilgili ipucu vermeyeyim benide hiç sevmez]azıcık ucundan mode off.

:he:

kızılyıldız
27-11-2015, 23:20
Ucundan azıcık mode on[ vecihi sitili ben Amerikayken....ve hiç kaybetmeyen hep kazanan emlak sever bi arkadaş belki o değildir isimle ilgili ipucu vermeyeyim benide hiç sevmez]azıcık ucundan mode off.

benim aklımdada iki kişi varda.
hiç okumuyorum bile yazılarını artık.

HAMİDO-ŞAKİR
27-11-2015, 23:25

:cool::cool::cool:

Çok büyük ihtimal troll olduğunu düşünüyorum...Ciddi takip ediyorum merakımı celb etti bu vatandaş....
Sureti haktan gözüküyor ama ters manyel veriyor ...

Neyse vakti iyice daraldı ...Benji de bir show bekliyorum...
Sebebi ne onu bilemiyorum ama bir takım açıklayamayacağım (Lütfen sormayın açıklayabileceğim bir konu değil)emareler görüyorum...
Hızlı HAŞİN nefes aldırmadan kısa süre içinde bir atak bekliyorum...Ama ecb kaynaklı mı olacak acaba bilemedim.....

Yatırım tavsiyesi verebilecek çapta biri olmadığımdan ...Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir....

korthh
27-11-2015, 23:38
Hamido üstad,

işim icabı avro kazanıyor-dum ecnebi diyarlarda ...Bizde kovalaklık ve burnu büyüklük yapalım bizim hakkımız değil mi :D Neredeyse 25 asgari ücret idi Tr hesabıyla maaşım ve doğaldır ki yüklü avro tutuyorum sepetimde o yüzden ECB'ye ayar oluyorum sürekli kırbaçlıyor Avroyu:)Özellikle Draghi'yü gördüm mü insanlıkdan çıkıyorum.ECB olayı satın alınmadı mı?

Avro'da TL hesabıyla bir maliyetim yok amma meret 3.47 leride görmüştü:(
Yurt dışında dağ-bayır-ağaç-dere-göl-kamp-yürüyüş olayına alıştım çok gezerdim ama şehirlerde değil o yüzden Kaz Dağları eteklerinde bir arazi almak niyetindeyim TL'ye döneyim mi bekleyeyim mi?bir bukle Avro yorumu da alabilir miyiz belki benim gibi avronun durumunu da merak eden vardır...

wishwind
27-11-2015, 23:50
hamıdo şakır ın bulunduğu yerde bana soz düşmez ama,
hanı su avro nun 2700 lu seviyelere dustugu zamanlar vardı gecen sene bu zamanlarda,,
o zaman hekes avro satarken ben avro alıyor ıdım,,
gerekçe de avro ıle Mercedes alacam bmv aoudu woswogen boch phılıps alacam ıdı,,
yanı her şey avro ıle geldıgı ıcın alamanya dan

bende ucuzdan avro toplamıştım,,
yıne aynı gerekçeler geçerlı aynı urunler Mercedes boch BMW phılıps BMW aoudu bunlar avro ıle geliyor buraya

bu bakımdan 3 lıranın altında talıplıyım avroya parıte kaç olur o zaman bılemem ama 3 lıranın altında avroya geçerım ben

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 00:15
Hamido üstad,

işim icabı avro kazanıyor-dum ecnebi diyarlarda ...Bizde kovalaklık ve burnu büyüklük yapalım bizim hakkımız değil mi :D Neredeyse 25 asgari ücret idi Tr hesabıyla maaşım ve doğaldır ki yüklü avro tutuyorum sepetimde o yüzden ECB'ye ayar oluyorum sürekli kırbaçlıyor Avroyu:)Özellikle Draghi'yü gördüm mü insanlıkdan çıkıyorum.ECB olayı satın alınmadı mı?

Avro'da TL hesabıyla bir maliyetim yok amma meret 3.47 leride görmüştü:(
Yurt dışında dağ-bayır-ağaç-dere-göl-kamp-yürüyüş olayına alıştım çok gezerdim ama şehirlerde değil o yüzden Kaz Dağları eteklerinde bir arazi almak niyetindeyim TL'ye döneyim mi bekleyeyim mi?bir bukle Avro yorumu da alabilir miyiz belki benim gibi avronun durumunu da merak eden vardır...

Bu topiği okumuyorsun ....ama yine de iyi niyetlisin ....Bir daha olmasın bak ne zaman ne yazmışız........:wink::wink::wink:

Tarih 22.10.2015

-__________
18.980$

-_________
41.119 t.l.
Şimdi can alıcı soru...

Bence arazi eğer uygunsa arazi asla zarar ettirmez....Olmadı çadır kurarız üstüne beraber ailecek....

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 00:25
hamıdo şakır ın bulunduğu yerde bana soz düşmez ama,
hanı su avro nun 2700 lu seviyelere dustugu zamanlar vardı gecen sene bu zamanlarda,,
o zaman hekes avro satarken ben avro alıyor ıdım,,
gerekçe de avro ıle Mercedes alacam bmv aoudu woswogen boch phılıps alacam ıdı,,
yanı her şey avro ıle geldıgı ıcın alamanya dan

bende ucuzdan avro toplamıştım,,
yıne aynı gerekçeler geçerlı aynı urunler Mercedes boch BMW phılıps BMW aoudu bunlar avro ıle geliyor buraya

bu bakımdan 3 lıranın altında talıplıyım avroya parıte kaç olur o zaman bılemem ama 3 lıranın altında avroya geçerım ben

Yok o bence öyle değil....Nacizane ...
Hani bizim hısımın çerkezköyde kimya fabrikası varya ..Hani onlarda euro ile hammadde alıyorlar ya....onların söylediği ben onların yalancısıyım euro bu sene pert ....2017 ye bakacaz diyorlar....Artı ben bir mal için şurası dip şu seviyeden toplarım mantıgına karşıyım
ortalama yapmak lazım ...3 tl dip olmayabilir....euro dolara bakarken euro=swiss euro=gbp,euro=jpy ye de bakmak lazım....
Ama mart 2016 dan sonra benim kankimde dolarları euroya döndürmeyi düşünüyor..

korthh
28-11-2015, 01:01
Hamido üstat ben okuyorum da ben kendimi anlatamadım orada parite 1.13'leri yakarken bende çok gitti geldim ama şimdilerde meret 1.05 küsür ben bundan sonrası için demiştim sağol varol.ECB'den ters hareket gelir mi diye bir umudum var yok gelmezse de @wishwind in sitili takılırız:)

Avro çöp olana kadar devam ahaha

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 01:12
Hamido üstat ben okuyorum da ben kendimi anlatamadım orada parite 1.13'leri yakarken bende çok gitti geldim ama şimdilerde meret 1.05 küsür ben bundan sonrası için demiştim sağol varol.ECB'den ters hareket gelir mi diye bir umudum var yok gelmezse de @wishwind in sitili takılırız:)

Avro çöp olana kadar devam ahaha

Estagfurullah üstadlık ne haddimize....
İyi de yazdım o kankim 0.94 parite bekliyor diye...O yazımı da siz bulup buraya yapıştırınız isterseniz...
ECB den hiç bir ters hareket gelmeyecek görünüyor..(basına sızdırıyorlar - Eksi faize geçeceklermiş)....Zaten elleri mecbur
SWİSS %-0.75...Yumoşun neyi eksik....Daha ne yazalım bilemedim....
Sen saol ....

hcicek
28-11-2015, 01:21
Sevgili üstadlar, yorumlarınızı takip ediyorum, ancak izahatlarınızın müphem olmasının özel bir gayesi yoksa ben gibi zır cahillerin accık anlayacağı şekilde parantez açmak mümkün mü, çünkü çözemediğim yorumların ne olduğunu deli gibi merak ediyorum, sayın hamido - şakir hocam bu ZAR meselesi nedir acaba ? çok merak ettim :)

m e r t
28-11-2015, 06:03
Geçen cuma saat 16:30 gibi $'da yukarı yönlü bir hareket olmuştu,
2,816 lardan 2,830 lara kapanış olmuştu. O günden beri 5. iş günü sonunda, $ kapanışı 2.924. Parası olan için güzel kar.
Yine cuma ve 2.911' den 2,924' e kapanış. Haftaya ne olacak acaba.
Rusya ile yaşanan krizden dolayı yükselmiş gibi görünse de, bu olay olmasa da yükselmeye niyeti varmış sanki.
HAMIDO-ŞAKIR ' in yazdıklarına bakınız. :)

nybey
28-11-2015, 18:05
Estagfurullah üstadlık ne haddimize....
İyi de yazdım o kankim 0.94 parite bekliyor diye...O yazımı da siz bulup buraya yapıştırınız isterseniz...
ECB den hiç bir ters hareket gelmeyecek görünüyor..(basına sızdırıyorlar - Eksi faize geçeceklermiş)....Zaten elleri mecbur
SWİSS %-0.75...Yumoşun neyi eksik....Daha ne yazalım bilemedim....
Sen saol ....

Sn.HAMİDO-ŞAKİR,
Apple, Coca-Cola ve General Electric vb. Amerikan şirketleri, senin kankiyi destekler tarzda euro cinsinden tahvil satışı yaparak finansal getiri elde etmeyi amaçlamışlar.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1657597-apple-eurobond-satiyor
http://www.fortuneturkey.com/-gelismis-ulkelerin-tahvil-satislari-6-yilin-zirvesinde-19403
http://666kb.com/i/d479ihuuisvpbnoj8.jpg

korthh
28-11-2015, 18:31
Sevgili üstadlar, yorumlarınızı takip ediyorum, ancak izahatlarınızın müphem olmasının özel bir gayesi yoksa ben gibi zır cahillerin accık anlayacağı şekilde parantez açmak mümkün mü, çünkü çözemediğim yorumların ne olduğunu deli gibi merak ediyorum, sayın hamido - şakir hocam bu ZAR meselesi nedir acaba ? çok merak ettim :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCney_Afrika_rand%C4%B1

http://tr.investing.com/currencies/try-zar-converter

ve en son

http://parahaberi.com/tr-TR/haberler/22017/usdtry-usdzar-iliskisini-degerlendirmek

korthh
28-11-2015, 18:33
Sn.HAMİDO-ŞAKİR,
Apple, Coca-Cola ve General Electric vb. Amerikan şirketleri, senin kankiyi destekler tarzda euro cinsinden tahvil satışı yaparak finansal getiri elde etmeyi amaçlamışlar.

http://www.fortuneturkey.com/-gelismis-ulkelerin-tahvil-satislari-6-yilin-zirvesinde-19403

Herkes böyle bekliyor ise olur mu?

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 20:35
Geçen cuma saat 16:30 gibi $'da yukarı yönlü bir hareket olmuştu,
2,816 lardan 2,830 lara kapanış olmuştu. O günden beri 5. iş günü sonunda, $ kapanışı 2.924. Parası olan için güzel kar.
Yine cuma ve 2.911' den 2,924' e kapanış. Haftaya ne olacak acaba.
Rusya ile yaşanan krizden dolayı yükselmiş gibi görünse de, bu olay olmasa da yükselmeye niyeti varmış sanki.
HAMIDO-ŞAKIR ' in yazdıklarına bakınız. :)

Sayın mert olayı kavramışsınız teşekkür ederim......
Özellikle cuma saat 16.30 u seçiyorlar ..Bir sebebi var o saatin...:wink::wink::wink:
Uzun dönem zar/try grafiği var bu forumda paylaştıgım onu bulayım daha net olarak TRY nin %6-7 aşırı değerli olduğunu orda daha net görebiliriz....

Benim her yazdığıma bakmayın siz benden daha akıllısınız...Dogru ise ne ala yanlış ise hemen uyarınız yada düzeltiniz....
Ben her fikre saygı duyarım..

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 20:40
Sn.HAMİDO-ŞAKİR,

Sayın nbey tam isabet BRAVO......:bravo::bravo::bravo:
Bu apple cocacola general electiric gibi firmalar aynı zamanda dünyayı yöneten amcalar...
Benim kanki 1.25 te uyandı uyanmasınada Allah'ı var bu ABD çökecek goygoycularını çok dinliyor...
Paylaştığınız şeyler çok önemli elle tutulur bilgi tşk ederim.....(tam istediğim beğendiğim şekil laf salatası değil akıl--Bilim)

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 20:51
https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCney_Afrika_rand%C4%B1

http://tr.investing.com/currencies/try-zar-converter

ve en son

http://parahaberi.com/tr-TR/haberler/22017/usdtry-usdzar-iliskisini-degerlendirmek

Sayın korth açıklamalarınız tam manası ile öğretici olmuş başkalarına faydalı olmak kadar güzel bir şey yok...Sağ olun...
Ayrıca herkes aynı yöne bakıyor diye düşünmeyin euroda sayın NBEY grafiği asmış o ağa babalar daha şimdiden %18 yıllık kar etmiş...
Yok böyle bir getiri dünyada merak etmeyin onlar iki sevip bir sayarlar daha var euronun aşşagı yolu....
Sayın hçiçek sizde biraz gayret ederek bu topiği okuyun ve sorularınızı diğer üstatlara sorun ben öyle çok foruma giremiyorum zati...
(Bu yazdıklarım tüm takip eden forumdaşlarımız içinde geçerlidir biz kıskanma boyutunu aştık söz ne biliyorsak yazacağız
ama yanılmaz bir tek ALLAH .....Yanılma payımız çok büyük ..Siz okuyun işinize geleni yapın...Ben dükkana elinde para mal almaya
gelen adama bile al-sat demem...Herkes kendi kısmetini yer...)

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 21:06
Ennn BÖYYÜK devlet BÖYÜĞÜMÜZ hazretleri ne buyurdu .....
Faizler %4.6 (hemde küsürat bile vererek yaptı bunu...) olmalı buyurdu..
Daha neyin davasını güdüyorsunuz Allah aşkına...Ellerinde en az 100 milyar dolar var...
Bir başlarlarsa sok=çıkar yapmaya aklınızı alırlar...Söylemedi demeyin ....

Piyasa kimseye para kazandırma mekanizması değildir....
Olması gerekeni veya ülke-birey menfaatine olanı değil
GÜÇ ODAKLARININ istediğini fiyatlar....

Bu yazım bence önümüzdeki bir yılda DOLAR/Tl fiyatını belirleyici unsur olacak...Burda durması önemli....

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 21:16
Herkes böyle bekliyor ise olur mu?

Bu yazının tarihi 22.10.2015....:super::super::super:

Şimdi sayın XXX hesaplarıma göre bu euro/dolar da 0.94 ün altı yok...Ben öyle görüyorum...
Yarın draghi birazdaha gevşeyecek ohh misss....Kebap.....

Adamım TRUMP gelirse tüm işleri bırakıp 1 ay yurtdışına gidecegim kendime söz verdim...Resmen 4 e katlarım....

Ewwet sayın XXX bedri bende orta uzun vadede yani engeç mart 2016 dan sonra
yumoşun doları döveceğini düşünüyorum.....Hesaplarım mart 2016 ya kadar dolar...

YUMURTA KAPIYA DAYANMAK ÜZERE....

TRL/ZAR grafiği ...

Bu yazılar önemli kaybolmasın.......

seanpen
28-11-2015, 22:27
sn. Hamido Şakir yorumlarınızı sürekli takip ediyorum ve öngörüleriniz büyük ölçüde gerçekleşiyor. Benimde elimde bir miktar dolar var. Mart 2016 ya özellikle vurgu yapmışsınız sizce bu zamana kadar dolar ne kadar olabilir? Ben 3,30 - 3,40 bandına gelir mi?

HAMİDO-ŞAKİR
28-11-2015, 22:36
sn. Hamido Şakir yorumlarınızı sürekli takip ediyorum ve öngörüleriniz büyük ölçüde gerçekleşiyor. Benimde elimde bir miktar dolar var. Mart 2016 ya özellikle vurgu yapmışsınız sizce bu zamana kadar dolar ne kadar olabilir? Ben 3,30 - 3,40 bandına gelir mi?

Valla aşağıdaki yazıyı siz yazmışsınız forumdaki ikinci yazınız olarak bayağıda iddialı.....
Ben bitli bir esnafım ,siz ise bayagı bayagı iddialı yazmışsınız...
Sorunuzu sorulmamış olarak kabul ediyorum.....

Tarih 09.02.2015

Bence döviz alınacaksa dolar değil, tarihi diplerinde olan Euro alınabilir. Zira dolarda kar marjı artık daha düşük buna karşın 1,50 euro/dolar paritesinden 1,13 lere gelen parite ve ecb nin parasal genişlemesinin sonuçları olumlu gelmeye(6- 8 ay içinde) başladığında euroyu bu fiyatlarda görmek mümkün olmaz. Şahsen ben 2,70 lerde biraz çekinerek de olsa almıştım, keşke daha çok alsaydım diyorum. Çünkü uzun vadede elbette Almanyanın cari fazla vermesi ve AB ekonomilerinde canlanma başladığında euroyu 1 yıl sonra 3,5- 3,6 bandında görebileceğimizi düşünüyorum.

seanpen
28-11-2015, 22:45
Sn. Hamido şakir doğru o zaman euro yu düşük fiyatlardan almıştım belli bi karlada sattım. ama bu yazıyı şimdi bu sorum üzerine getirip yapıştırmanıza anlam veremedim. Ben iddialı değilim sadece tahminimi belirtmiştim. Saygılar

Adamovich
29-11-2015, 03:48
eurousd de 1.05 altinda haftalik kapanis yaparsa. selasi okunup sadece defnetmek kalir
euro usd nin son kalesi 1.05...

http://i.hizliresim.com/bMJNYn.png

http://i.hizliresim.com/2N8GNO.png

m e r t
29-11-2015, 06:41
Benim her yazdığıma bakmayın siz benden daha akıllısınız...Dogru ise ne ala yanlış ise hemen uyarınız yada düzeltiniz....
Ben her fikre saygı duyarım..

Yok abi olurmu öyle şey. Hani derler ya; " Lafın tamamı deliye söylenir "diye. Bizimkisi o hesap.
Teknikten hiç anlamam. Niyet ettim öğrenmeye.Şimdilik yine ortada bişey yok :) Sadece piyasayı,haberleri,yorumları takip ederim.Hisse nette yazan arkadaşları takip ederim.Sonuçta bilgileri harmanlayıp,o şekilde karar veririm.
Ben de iyi niyetliyim.kazansınlar isterim. Ama pişman ettiler :(
adama zorla $ aldırdım.1-2 hafta zararda bekledi, bu arada beni de söylediğime pişman etti, sonra kara geçmeye başladı, 2 ayda % 10 kazandı. Daha sonra geldi, tekrar sordu, dolar alayım mı? . Bir kere o hatayı yaptım, aslında daha önceleride yapmıştım, insanlık yapıyoruz ya :) ,bundan sonra yok artık dedim. Zarardayken beni bil, kardayken tanıma.adam kara gecsede kurtarsam diyodum. Varsın gerekirse ben zarar edeyim.Bilseler geçen hafta perşembe 2,8425' ten dolara geçtiğimi ne yaparlardı acaba? :)
Yani demem o ki; inşaAllah çıkıp birileri de sizleri suçlamaz.Adamı iyilik yapacağına pişman ediyorlar.Insanoğlu nankördür derler.
Örnekleri çoğaltabilirim, ama gerek yok.
Şu hayatta yaptığım enbüyük finansal hata, borsa ya girmemdi.Nasıl yaptım ohatayı :( Bir de forex ' i çıkartmış adamlar, sakın ha, benden uzak olsun.

hcicek
29-11-2015, 12:33
Hamido hocam acaba altın hakkında bir düşünceniz varmı

Karamamba
29-11-2015, 14:57
arkadaşlar lüzumsuz yazılarla burayı kirletmeyin .bırakın ustalar görüşlerini yazsınlar. sizlerde ne kadarını alıyorsanız alın.

m e r t
30-11-2015, 16:38
arkadaşlar lüzumsuz yazılarla burayı kirletmeyin .bırakın ustalar görüşlerini yazsınlar. sizlerde ne kadarını alıyorsanız alın.
Kim lüzumsuz yazıyor. Onu da belirtseydin ya adam gibi !
Kastettiğin benim yazımsa; ibret almak isteyen için hayatın gerçeklerini anlattım.
Ayrıca bu ve diğer başlıklarda konu dışında yazı yazan çok kişi var, bu kişilere usta dediklerin de dahil. Neden o yazılara buradaki gibi tepki vermedin? Sadece bu yazı zoruna gitti, üzerine alındın galiba. Bir nevi yazımı onaylamış oldun. Sağol.
Istiyorsun ki hep şurdan al, burdan sat diye yazsınlar. Hep hazır, hep hazır. Bu ustaları herzaman bulamazsın, kendi ayakların üzerinde durmayı öğren. Sen de birşeyler kat, yazı yazan adamları, burayı kirletmeyin diye eleştirmek, senin karakterini de ortaya koyuyor zaten.
Bu şekilde yaşamaya devam et. Doğru yoldasın. Ustaların sayesinde zengin olacaksın.
Unutma tekniği isteseler bozarlar. Dünya siyaseti günlük değişebilir.ekonomileri bir anda çökertebilirler.evdeki hesap, çarşıya uymaz.

sar
30-11-2015, 16:56
Son 5-6 günde Tl. %2,5-3,0 civarı değer kaybetti. Bu kayıbın sebebi Ali Babacan'ın ekonomi yönetiminde yer almaması, hükümet programında Merkez'in özerkliğine kuvvetli vurgu yapılmaması mı sebeb oldu yoksa, Rus uçağının düşmesi ile savaşın teleffuz edilmesi, ekonomik yaptırımların gündeme getirilmesi mi sebeb oldu.

Bu değer kaybına açıklanan bakanlar kurulunun ekonomi çevrelerinin beklentisini karşılamaması
ve uçak hadisesi birlikte sebeb olduysa, ilk etapta bu kadarlık değer kaybı makul mu?

NKN
30-11-2015, 19:32
Amerikan Dolar Endeksi Dec 15 (DXZ5)
Canlı CFD

100,27 +0,22 (+0,21%)

18:31:25 - Gerçek zamanlı Veriler CFD. Döviz

HAMİDO-ŞAKİR
30-11-2015, 21:02
Kim lüzumsuz yazıyor. Onu da belirtseydin ya adam gibi !
Kastettiğin benim yazımsa; ibret almak isteyen için hayatın gerçeklerini anlattım.
Ayrıca bu ve diğer başlıklarda konu dışında yazı yazan çok kişi var, bu kişilere usta dediklerin de dahil. Neden o yazılara buradaki gibi tepki vermedin? Sadece bu yazı zoruna gitti, üzerine alındın galiba. Bir nevi yazımı onaylamış oldun. Sağol.
Istiyorsun ki hep şurdan al, burdan sat diye yazsınlar. Hep hazır, hep hazır. Bu ustaları herzaman bulamazsın, kendi ayakların üzerinde durmayı öğren. Sen de birşeyler kat, yazı yazan adamları, burayı kirletmeyin diye eleştirmek, senin karakterini de ortaya koyuyor zaten.
Bu şekilde yaşamaya devam et. Doğru yoldasın. Ustaların sayesinde zengin olacaksın.
Unutma tekniği isteseler bozarlar. Dünya siyaseti günlük değişebilir.ekonomileri bir anda çökertebilirler.evdeki hesap, çarşıya uymaz.

İyi akşamlar sayın mert....
Lütfen sakin olunuz...Ne oluyor...Bu topikte kimseye kızmak terslemek yok rica ederim...
Burda en lüzümsüz yazı yazan başta benim....:beurk::beurk::beurk:
Dileyen buraya dilediğini yazabilir...En baştada siz yazabilirsiniz...Burası bir nevi hyde park....Gittim bilirim her gün ne adamlar neler konuşuyor ...off ki offf...Ama dingiltere öyle ileri medeniyet işte...
Kuzunun topiğine iki üç yazı yazdım cevap veremediler (yalan yanlış bilgi vardı)tuttu yazılarımı sildiler gıkımı çıkarmadım...
Biz bilgili insanlar mütevaziliğimizlede önde olacagız kim isterse bana istediğini yazbilir...NOKTA....

adama zorla $ aldırdım.[/B] 1-2 hafta zararda bekledi, bu arada beni de söylediğime pişman etti, sonra kara geçmeye başladı, 2 ayda % 10 kazandı. Daha sonra geldi, tekrar sordu, dolar alayım mı? . Bir kere o hatayı yaptım, aslında daha önceleride yapmıştım, insanlık yapıyoruz ya :) ,bundan sonra yok artık dedim.
Sen akıllı adamsın ...Ben öz kardeşime dolar aldırdım deli gibi kar etti ,az yumoş almış alma dedim tersine yumoş o ara biraz yürüdü
10 kişi akrabanın içinde benle alay etti bi halttan çakmıyor diye....

Bir de forex ' i çıkartmış adamlar, sakın ha, benden uzak olsun.

ufak paralarda forex sanki kullanışlı gibi ...ama sanki....

HAMİDO-ŞAKİR
30-11-2015, 21:09
Hamido hocam acaba altın hakkında bir düşünceniz varmı

SAYIN hcicek ...

Hayatım boyunca hep birşeye dikkat etmişimdir..Zamanlama.....

Eger zamanlamada hata yaparsanız pörtföyünüzde ERKEN BOŞALMA olabilir.....
Ben altının sayın tecrübenin belirttiği 3.600 ons/$ yolculuğuna çıkmasına az bir zaman kaldığını düşünüyorum...
Ama önce şöyle sağlam bir dip yapsın mart 2016 dan sonra bakarız sarışın kızın şanzıman ayarına.....:wink::wink::wink:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=52951&page=78
yukardaki topiği o sahifeden sonuna kadar soluksuz okuyunuz ..Altın uzmanları o topikte altın yorumlarıda o topikte...BENDE....

HAMİDO-ŞAKİR
30-11-2015, 21:12
Son 5-6 günde Tl. %2,5-3,0 civarı değer kaybetti. Bu kayıbın sebebi Ali Babacan'ın ekonomi yönetiminde yer almaması, hükümet programında Merkez'in özerkliğine kuvvetli vurgu yapılmaması mı sebeb oldu yoksa, Rus uçağının düşmesi ile savaşın teleffuz edilmesi, ekonomik yaptırımların gündeme getirilmesi mi sebeb oldu.

Bu değer kaybına açıklanan bakanlar kurulunun ekonomi çevrelerinin beklentisini karşılamaması
ve uçak hadisesi birlikte sebeb olduysa, ilk etapta bu kadarlık değer kaybı makul mu?

sayın sar sorunuzun cevabını sayın NKN hemen sizden az sonra vermiş zaten....
Hatta t.l şu anda %7-8 daha degerli diğer ekürilerine göre...DİKKAT....

Amerikan Dolar Endeksi Dec 15 (DXZ5)
Canlı CFD

100,27 +0,22 (+0,21%)

18:31:25 - Gerçek zamanlı Veriler CFD. Döviz

m e r t
30-11-2015, 21:23
EyvAllah Abi. " kirletmeyin " kelimesini kullanınca , cevap verme hakkımı kullandım. Hakaret etmek ona birşey kazandırmaz, bunu öğrenmesi lazım.
Ben de küçük yatırımcıyım zaten.Ama forex'te bizi yerler abi, çok büyük risk, az olsun bizim olsun.
Sen bu işin bizzat merkezindesin.Verdiğin bilgiler herkes için değerli.

HAMİDO-ŞAKİR
30-11-2015, 21:32
EyvAllah Abi. " kirletmeyin " kelimesini kullanınca , cevap verme hakkımı kullandım. Hakaret etmek ona birşey kazandırmaz, bunu öğrenmesi lazım.
Ben de küçük yatırımcıyım zaten.Ama forex'te bizi yerler abi, çok büyük risk, az olsun bizim olsun.
Sen bu işin bizzat merkezindesin.Verdiğin bilgiler herkes için değerli.

5.000 10.000 t.l.(koydukları para ) ye kadar kullanan arkadaşlarım var ...kar ettiler ...Ufak tefek al-sat yapıyorlar ......
At yarışını bıraktılar-o kadar atı yok kumu yok çimi ne ugraşıcam dediler yeminle bu daha iyi diyorlar......
10.000 onlara ciklet parası......

m e r t
30-11-2015, 21:41
Hakkaten at yarışını bıraktıkları iyi olmuş :) eziyet be. 70-80 Yaş arası bir amcayı görmüştüm. Elinde büyüteçle bülteni okumaya çalışıyordu.

Karamamba
01-12-2015, 00:11

üzerine niye alındın, mert kardeş. ben genel olarak yazmıştım. bu kadar agresif olma ...keskin sirke küpüne zarardır, derler. herkese hayırlı bol kazançlar.

sar
01-12-2015, 13:42
sayın sar sorunuzun cevabını sayın NKN hemen sizden az sonra vermiş zaten....
Hatta t.l şu anda %7-8 daha degerli diğer ekürilerine göre...DİKKAT....

1 ay öncesi referans alınırsa ZAR'a göre Tl. değerli. Ama bir yıl önceki seviye referans alınırsa Tl. değerli değil...
Hangi zamanları referans almalıyız?
Bundan sonra Zar - Tl. ilişkisinin, 2014 - 2015 yılı arasındaki seviyelerinde dalgalanma ihtimali olabilir mi acaba?

2015 yılı başlarından itibaren ilişki niye bozuldu?
2015 yılı ilk aylarından itibaren ülkede seçim gerilimi başladı. Sonrasında ise Türkiye iki seçim geçirdi. Birinci seçim sonrasında icraat hükümeti yerine anayasal hükümet kuruldu, yoğun terör eylemleri yaşandı. İlişkinin bozulma sebebleri bunlar olabilir mi? Şimdi siyasi belirsizlik bitti. İlişkinin bir yıl önceki seviyesinde devam etmesi sözkonusu olabilir belki.
Ama uçak hadisesi girdi araya... :)

http://i.hizliresim.com/o8E1XR.png

uzman1
01-12-2015, 19:23
1 ay öncesi referans alınırsa ZAR'a göre Tl. değerli. Ama bir yıl önceki seviye referans alınırsa Tl. değerli değil...
Hangi zamanları referans almalıyız?
Bundan sonra Zar - Tl. ilişkisinin, 2014 - 2015 yılı arasındaki seviyelerinde dalgalanma ihtimali olabilir mi acaba?

2015 yılı başlarından itibaren ilişki niye bozuldu?
2015 yılı ilk aylarından itibaren ülkede seçim gerilimi başladı. Sonrasında ise Türkiye iki seçim geçirdi. Birinci seçim sonrasında icraat hükümeti yerine anayasal hükümet kuruldu, yoğun terör eylemleri yaşandı. İlişkinin bozulma sebebleri bunlar olabilir mi? Şimdi siyasi belirsizlik bitti. İlişkinin bir yıl önceki seviyesinde devam etmesi sözkonusu olabilir belki.
Ama uçak hadisesi girdi araya... :)

http://i.hizliresim.com/o8E1XR.png

Denklemin bozulduğu yer faiz tartışmalarının başladığı 2014 kasım ayları civarıdır..
MB üstüne ayarsız bir baskı ve bütün gelişmekte olan ülkelerin az çok reel faiz verdiği ortamda;TR'nin sıfır-negatif faiz ısrarı denklemi bozmakta..
Tek parti iktidarı felan bunlar nafile ne zaman reel faiz vermeye başlarız o zaman denklem değişir;onun dışında denklem değiştiren bir unsur olduğunu düşünmüyorum..
YTD..

blue70
01-12-2015, 19:34
Onun için dolar mev artıyor zaten.

uzman1
01-12-2015, 19:44
Onun için dolar mev artıyor zaten.

Bakalım bu fasit daire nerede kırılacak?

HAMİDO-ŞAKİR
01-12-2015, 21:04
Denklemin bozulduğu yer faiz tartışmalarının başladığı 2014 kasım ayları civarıdır..
MB üstüne ayarsız bir baskı ve bütün gelişmekte olan ülkelerin az çok reel faiz verdiği ortamda;TR'nin sıfır-negatif faiz ısrarı denklemi bozmakta..
Tek parti iktidarı felan bunlar nafile ne zaman reel faiz vermeye başlarız o zaman denklem değişir;onun dışında denklem değiştiren bir unsur olduğunu düşünmüyorum..
YTD..

Nickinizde de belirttiğiniz gibi uzman bir kişisiniz ....Yazdıklarınızın altına imzamı atarım ....NOKTA....
Bir para biriminin degerini ALİ_VELİ uçak kaçak değil CURRENCY SWAP denilen faiz farkı teorisi belirler.......

Sadece zar konusu yok.....
CDS ler de tatlı tatlı yükseliyor bu arada DİKKAT....

TRY/ZAR - Türk Lirası Güney Afrika Randı
4,9916 +0,0332 +0,67%

HAMİDO-ŞAKİR
01-12-2015, 21:06
Bakalım bu fasit daire nerede kırılacak?

5 nisan 1994 gününü hatırlarmısınız ...Ne gündü ama...:wink::wink::wink:

HAMİDO-ŞAKİR
01-12-2015, 21:13

yuan SDR a girdi hayırlara vesile olur umarım....
Artık en az 4-5 ay kafam çok rahatladı sırtımı duvara dayadım diyebilirim......Dogru iz üstündeyiz ....Kendimi tebrik ediyorum...:kahkah::tamam::bravo:

Yuanın sepetteki oranı %10.92 olarak belirlendi..Buda yaklaşık 600 milyar doların yuana dönmesi demek....

Bu topiğin farkını takip edenler az zaman içinde görecekler kanaatindeyim....

inanna
01-12-2015, 22:19

Wallahi çok iyi hatırlıyorum...dolarda, dolardı hani...

FED'in faizleri arttırabildiği zamanlardı...:kahkah::kahkah:

Ulem, bu işin sonunda mor olmayız demi Hamido kardeş...

HAMİDO-ŞAKİR
01-12-2015, 22:36
Wallahi çok iyi hatırlıyorum...dolarda, dolardı hani...

FED'in faizleri arttırabildiği zamanlardı...:kahkah::kahkah:

Ulem, bu işin sonunda mor olmayız demi Hamido kardeş...

Estagfurullah güzel abi...Mor olmak ne demek seni biz biliyoruz iyi niyetin baki....
Ama bak sayın korsan da bende yakaladık ...SDR a yuan girdi ...Bu konuyu sen çok iyi bilirsin bak sonunda neler olacak...
Tüm dünyada bond market çalkalanması olacak o kesin.....%10.92 az buz rakam değil...
Bu fed arttırıma başladımı %1 den aşşagı durmayacak diyor JP MORGAN...
dün daha burda paylaşıldı GOLDMAN 2016 sonu try de 3.75 bekliyor...

inanna
01-12-2015, 22:57
Artık en az 4-5 ay kafam çok rahatladı sırtımı duvara dayadım diyebilirim......Dogru iz üstündeyiz ....Kendimi tebrik ediyorum...:kahkah::tamam::bravo:

Ben her zaman takdir ve tebrik ediyorum...lakin senin kafa 4-5 ay neden rahat?...benim kafa basmadı bu işe...saygılar...

Bu fed arttırıma başladımı %1 den aşşagı durmayacak diyor JP MORGAN...

Not: JP MORGAN bence hayal gördürtüyor...dolar uzaya mı çıkcek?...:)

NKN
01-12-2015, 22:57

o zaman çalıştığım şirket ithalatçı idi :-(

NKN
01-12-2015, 23:02
Ben her zaman takdir ve tebrik ediyorum...lakin senin kafa 4-5 ay neden rahat?...benim kafa basmadı bu işe...saygılar...

Mart'a kadar doların yolu açık diye sanırım!

batibati
01-12-2015, 23:15

Oyle bir gun olmaz bence ağam.çunku sabit kur yok artik dalgali kur var.birde babacan uyanik adam devali gizli gizli yapiyodu.ufak bir nüans akp iktidara geldiginde en buyuk para birimi neydi simdi ne . 6 sifir attiklarinda ne kadar tl yi erittiler.bunlar uyanik tansu abla dobraydi kodummu oturtuyodu :) o dönemki ekonomik konjektörle simdiki arasinda daglar kadar fark var.bilgiye erisim(bilgi sizdirma dahil) cok daha kolay.1994 yilinda o gun bir buyugumun yasadigi olayi anlatayim.diyorki cebimdeki tl yi gittim ziraatte dolara cevirip doviz burosunda tekrar bozdurdum.bunu ziratte veri guncellenene kadar 3 defa yaptim.dogru yanlis gunahi boynuna.ama sistemler o kadar yavasmis.demem o ki o gunden bugune cok sey degisti.saygilar

HAMİDO-ŞAKİR
01-12-2015, 23:16

Saygıdeger üstadım ne yazmışız çin yuanı SDR ye girecek ...Eeee 30 kasımda girdi ..Hemde ABD %40 oranına inecek....Çin %10.92...
Yani birileri dolar satıp yuan alacak rezervlerine...Örn :TÜRKİYE ....
Dolar endeks en az 110 u görür bu hesaba....Neden ....Çünki bu dolar cinsi bondların birilerine kilitlenmesi şart.....
Eeee iş te bizde doğru izi bulduk diyorum ...Şu SDR işine biraz bak üstadım anlıyacaksın ne dediğimi...

ABD’deki tüm FED lerin en büyük hisselerine David Rockefeller, Rothschilds, Paul Warburg, Jacob Shiff ve James Stillman aileleri sahiptir.

Aşağıdaki 10 banka ise ABD’ deki 12FED in tümüne yakınını kontrol etmektedir:

1. NM Rothschild of London

2. Rothschild Bank of Berlin

3. Warburgs Bank of Hamburg

4. Warburgs Bank of Amsterdam

5. Lehman Brothers of New York

6. Lazard Brothers of Paris

7. Kuhn Loeb Bank of New York

8. The Israel Moses Seifs Bank of Italy

9. Goldman Sachs of New York

10. J.P. Morgan Chase Bank of New York

Haaa bu bankalar maniplasyon yapmazlar mı.....feriştahını yaparlar .......Ama bu sefer izlerini bulduk diyorum yaa .....

HAMİDO-ŞAKİR
01-12-2015, 23:19
Oyle bir gun olmaz bence ağam.çunku sabit kur yok artik dalgali kur var.birde babacan uyanik adam devali gizli gizli yapiyodu.ufak bir nüans akp iktidara geldiginde en buyuk para birimi neydi simdi ne . 6 sifir attiklarinda ne kadar tl yi erittiler.bunlar uyanik tansu abla dobraydi kodummu oturtuyodu :) o dönemki ekonomik konjektörle simdiki arasinda daglar kadar fark var.bilgiye erisim(bilgi sizdirma dahil) cok daha kolay.1994 yilinda o gun bir buyugumun yasadigi olayi anlatayim.diyorki cebimdeki tl yi gittim ziraatte dolara cevirip doviz burosunda tekrar bozdurdum.bunu ziratte veri guncellenene kadar 3 defa yaptim.dogru yanlis gunahi boynuna.ama sistemler o kadar yavasmis.demem o ki o gunden bugune cok sey degisti.saygilar

Kesinlikle haklısınız ..Ben zaten aynısı olacak demedim ki...
Ben o ğün ne olmuştu dedim ..O oluşan devalin sebebi ne dedim...Dahası aynı sebep şimdide oluşursa ne olur dedim...
Cevabınızı bekliyorum...

Korsan
01-12-2015, 23:54
Sayın Hamido-Şakir; yanlış bir şey mi söyledim diye endişeye kapıldım. Çünkü 4-5 ay rahat olmayı ve JP Morgan'ı ben de çözemedim. Yatırım pozisyonum sarı madende. Likidite param lirada. Fed'in faiz artırmasını beklemiyorum. Bunun sonucu olarak lira dövize karşı değerlenirse, likiditenin bir kısmını - yılbaşından sonraki bir iki ayda - yuroya çevirmek için güzel fırsat çıkar mı diye bakınıyorum. Çıkmazsa da canı sağolsun. Sıkıntı yok.

İşin şaka tarafına gelirsek; Dolar/TL Mart 2016'da 2.30, Aralık 2016'da da 3.75 olsa, JP Morgan, "bakın benim dediğim çıktı" diyebilir. :) Yani adamlar yıl içi için kendilerini bağlamamışlar. :)

Yuro-dolar kuru da Mart 2016'ya kadar, 1.04-1.16 arasında gel-git yapsa, sonra da yuro değer kazanmaya başlasa, bana çok tuhaf gelmez. Bunun gerçekleşmesi için Fed'in faiz artırmaması gerekir. Sanırım zurnanın zırt dediği yer burası. :)

sermo
02-12-2015, 00:00
Bence artık türkiye de teknik anlaliz, veriye hiç gerek yok.

Rusya türkiye ye ekonomik olarak savaş açtı. Adamların gözü dönmüş.

Adam açıkça tayyip i düşürmek benim bir numaralı meselem diyor artık.

Akşam istanbul bomba patladı. Altlarına işiyerek düşürmeye çalıştıkları dolar yine direkten döndü.

Bundan sonra türkiye ye huzur yok; taki ...................

batibati
02-12-2015, 00:06
Kesinlikle haklısınız ..Ben zaten aynısı olacak demedim ki...
Ben o ğün ne olmuştu dedim ..O oluşan devalin sebebi ne dedim...Dahası aynı sebep şimdide oluşursa ne olur dedim...
Cevabınızı bekliyorum...

Hocam bankacilik sistemi daha guclu , sirketler daha akli selim hareket ediyor, ithalat yapan icinde ihracat yapan icinde belli bir maliyetle (swap) hedge imkanlari var.hani barajin kapagi acilinca gumbur gumbur bosalirya oyle bi durum beklemiyorum.sadece cok sisen balonlar patlayacaktir.faizler mecburen artacaktir.sepet kur 3,50-55 arasi olacaktir.borcu olmayan kral olacaktir.borcu olansa biraz ezilecektir.yani kamu maliyesinin cokmesi imkansiz.size soyle birsey diyeyim.aylik esimle birlikte gelirim 9 bin tl ve devlet benden gelir vergisi, kdv, otv, trafik sigortasi harc, zart, zurt olarak yarisini aliyo.bu devlet batmaz batamaz.tabi benim beyin bu kadarini idrak ediyo tabiki sizler daha genis bakabilirsiniz agam.saygilar

HAMİDO-ŞAKİR
02-12-2015, 00:12
Sayın Hamido-Şakir; yanlış bir şey mi söyledim diye endişeye kapıldım. Çünkü 4-5 ay rahat olmayı ve JP Morgan'ı ben de çözemedim. Yatırım pozisyonum sarı madende. Likidite param lirada. Fed'in faiz artırmasını beklemiyorum. Bunun sonucu olarak lira dövize karşı değerlenirse, likiditenin bir kısmını - yılbaşından sonraki bir iki ayda - yuroya çevirmek için güzel fırsat çıkar mı diye bakınıyorum. Çıkmazsa da canı sağolsun. Sıkıntı yok.

İşin şaka tarafına gelirsek; Dolar/TL Mart 2016'da 2.30, Aralık 2016'da da 3.75 olsa, JP Morgan, "bakın benim dediğim çıktı" diyebilir. :) Yani adamlar yıl içi için kendilerini bağlamamışlar. :)

Yuro-dolar kuru da Mart 2016'ya kadar, 1.04-1.16 arasında gel-git yapsa, sonra da yuro değer kazanmaya başlasa, bana çok tuhaf gelmez. Bunun gerçekleşmesi için Fed'in faiz artırmaması gerekir. Sanırım zurnanın zırt dediği yer burası. :)

Peki hem siz hemde sayın inanna anlamadım dediğinize göre biraz daha açayım....
1-Şimdi bu dolar nee...??? Bir nevi mal....Peki bunu sahibi kimmm...???? FED......
Malın sahibi ne ister bu mal bir şekilde kıymetlensin malına talep olsun ister..yok istihdam yok enflasyon hikaye...
DOLARI dolar yapan rezerv para özelliğidir ....NOKTA....
Şimdi 30.11.2015 günü ne oldu ......Bu rezerv paraya küçük kardeş geldi....Artık miras 5 e bölünecek...Buraya kadar anlaştık mı....

2-O halde ben rezerv tutmak yada küresel ticarette kullanmak üzere yeni paradan talep edecekmiyim diğer ülkeler olarak ....
Evettt.....Diğer talep ettiğim para da en az bir yüzde 10-15 devalüasyon yapacağını açıklamışsa bu SDR ye girmeden önce....
Çin devalüasyon yapacağını resmen ilan etti.....Daha ne olsun ...
Japon yeni ne halde...güümmm ....
Ya sterlin....fecaat....
Ya yumoş eksi - faiz veriyor....Patates.......

Geriye kim kaldı yine bizim yeşil USA dolar...Tek faiz arttıracam diyen yahutta pozitif faiz (az da olsa)veren parabirimi.....
Para oyununun teorisi FAİZ verene koştur ...Gerisi boştur.....

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel_%C3%A7ekme_haklar%C4%B1#/media/File:Sdr.jpg
http://i.hizliresim.com/A6nVXq.jpg (http://hizliresim.com/A6nVXq)
Bu SDR eski oranlar ..Şimdi %10.92 yuan1 koyun ....varın gayrisini siz hesaplayın....

gundwane
02-12-2015, 00:17
Dolar nasıl pozitif faiz veriyor ?

ABD de enflasyon 1.5 larda..

Dolar faiz 0.25..?? :notr:

Kaldıki küresel sermaye için pozitif faiz negatif faiz diye birşey yoktur ki..
Çünkü küresel sermayenin memleketi yoktur..

TR de enflasyon 8 (açıklanan) banka mevduat faiz net 10..

İyi güzel de bu döngü TR de yaşayanları bağlar..
Adam amerikadan geldi NET yüzde 2 mi kazanacak..yoo..

Yüzde 10 kazanacak..

Parasını burada harcamıyor ki ..

HAMİDO-ŞAKİR
02-12-2015, 00:28
Dolar nasıl pozitif faiz veriyor ?

ABD de enflasyon 1.5 larda..

Dolar faiz 0.25..?? :notr:

Kaldıki küresel sermaye için pozitif faiz negatif faiz diye birşey yoktur ki..
Çünkü küresel sermayenin memleketi yoktur..

TR de enflasyon 8 (açıklanan) banka mevduat faiz net 10..

İyi güzel de bu döndü TR de yaşayanları bağlar..
Adam amerikadan geldi NET yüzde 2 mi kazanacak..yoo..

Yüzde 10 kazanacak..

Parasını burada harcamıyor ki ..

Dönecez dönecez aynı yere gelecez......Buyur burdan yak......
A benim canım güzel kardeşim ..Senin elinde bir milyon dolar var .....Hayatında hiç özel şirket eurobond'u diye birşey duydun mu....
Mesela işbankası euro bondu yıllık %8 dolar faizli....Nasıl....
Salakmıyım %1-2 için t.l.riski alayım ..eorobond faizleri %6 hazine dolara .....%8 çok saglam şirketler...
Dövizi bozup t.l. ye geçmemin mantığı ne....Ballı döviz faizini neden bırakayım ....
İçeriye sıcak dediğimiz sermaye girmez ise....Ne olur.....Sen söyle...
Yani faiz farkı olayını incelemeniz menfaatinize olacaktır kanaatindeyim....

Bak bu topikte yazıyor ..Bir süpreme riskçi var yabancı ülke madenci bonosu aldı dubaiden ....Katlıyo parayı....
Burayı iyi takip et .....O kişi bu topikte .......adam stil sahibi.....Tarzı var ....