PDA

View Full Version : 100 yılın krizi nede çabuk bitiverdi.yoksa!evet söz sizde;

Hayki
02-08-2009, 23:35
bence 1-2 yıl ötelendi.hani eskiden elektrikler kesildiğinde büyüklerimiz söylerlerdi.elektrik kesildiğinde biranlık gelip tekrar kesilirse bir daha zor gelir yani arıza ya dahada büyüdü veya zaten büyük bir arıza vardı ,anlamı çıkarılırdı.taşıma suyla değirmen dönmez arkadaşlar.arıza büyük ,şimdilik kesilen elektrikler tekrar geldi.umalım yine kesilmesin.kesilirse artık baya bi karanlıktayız demektir.hani gaz lambası kurtarsa feda olsun ama.napsın koca küresel zindana gariban gaz lambası.veya bir günlük ışık,1 aylık ışık veren dünya merkez bankalarından çıkma sadaka.bu nedenle emtialar gelecek 4-5 yıl yine kurtarıcı olarak görülecek benim favorim altın ve gümüş.başka emtialarda eklemek gerekirse paylaşırsanız sevinirim.

Raif
25-10-2009, 23:57
Kriz falan yok "duraksama dönemi" diye adlandırıyorum. Banka'ya elini verenler kolunu kaptırdı o kadar. Şu japon yeni ile ev kredisi alan arkadaşlara çok üzüldüm. Bu tarz şeyler bize daha önce de ders olmadı olmayacakta sanırım.

Emtia yine vazgeçilmez yatırım oldu. Alırken kazan pozisyonu doğru bunun neresi kötü :)

st1905
26-10-2009, 01:33
Kriz bitti tabi dogru ancak sonraki yansimalari uzun bir sure devam edecek, yani siyasi karmasa, huzursuzluk, issizlik, ahlaki erozyon ve toplum`un ruh sagliginin bozulmasi, devletlerin sosyal harcamalari kismasi ve saglik, egitim gibi temel ihtiyaclarin karsilanamamasi vesaire, gunler karanlik, puslu ve karamsar ...

Emtialar icin o kadar emin olmayin, o is hic ama hic belli olmaz.

Raif
26-10-2009, 01:40
Özellikle demir çelik bakır fiyatlarının tırmanacağını düşünüyorum. Çin yüklü alıma geçti. Brokerler ülke ülke geziyor.

st1905
26-10-2009, 01:43
Demir, celik insaat sektoru toparlanmadan fiyat artisi yaparsa ne olur sizce ? Ki insaat sektoru yillarca surunecek...

Su anda altin da dahil olmak uzere tum emtialar uzerindeki hareketler spekulatiftir, inanan inansin, hicbiri kalici olmayacak. Euro/Dolar`in bugunku konumunun ne kadar real olduguna inaniyorsam, emtia fiyatlarina da o kadar inaniyorum (uzun vade icin degil sozlerim)

Hayki
30-10-2009, 20:48
inşaat sektörünün sürüneceğine bende katılıyorum.sürekli maliyetler artıyor.ancak kimsede bu maliyeti karşılayacak para kalmadı.talep düştükçe elbette arzda düşecektir.buda işsizlik başta olmak üzere inşaat yan sanayinide olumsuz etkileyecek.buna şüphe yok.ancak özellikle altın konusunda farklı düşünüyorum.küçük yatırımcı aradan çıktıkça büyükler aralarında spekülatifde olsa fiyatı yukarı çekerek hareketi sürdürecekler diyorum.altında çok fazla bir geri çekilme yaşanacağını zannetmiyorum.

Raif
31-10-2009, 15:56
Piyasalar gizli karamsarlıklar olduğu sürece altında geri çekilme beklemek biraz zor.

Hayki
05-11-2009, 23:48
ben altının yanında petrolünde hızlı bir yükseliş yapacağına inanıyorum.petroldeki bu yükseliş zaten ayakta durmakta güçlük çeken dünya ekonomilerine büyük bir yara daha verecek.işte burdan itibaren asıl çöken ekonomiler artık gizlenemeyecek ve ortaya çıkacak.ayakta kalabilenler yeni dünya yönetimini oluşturacaklar.şimdilerde imrendiğimiz avrupa birliğinde de her ülkenin kendi derdine düşeceğini zor durumda olan üyelerine sırtlarını döneceğini ve kopmalar olacağını yani avrupa birliği diye bir şeyin de asıl kriz sonrası kalmayacağını tahmin etmek çok da zor değil.işte bundan sonra bizim nerede olacağımız önem kazanıyor.umarım hükümet bu asıl şoka ülkemizi hazırlıyordur.önümüzde çok daha zor bir ekonomik viraj var.biz bu virajı kazasız belasız dönmek zorundayız.felaket senaryosu çizmek istemem.ama bunlar benim öngörülerim.olur olmaz.inşallah olmaz demekden başka da elimden birşey gelmiyor.iyi akşamlar.

ugur1
06-01-2010, 22:50
Şimdi piyasalar hızlı bir şekilde yükselişe geçse, fabrikalar tıkır tıkır çalışmaya başlasa, dünya petrol talebi artsa, bu talep artınca petrol yeniden 200-250 dolarları görse, bu arada çalışmak isteyen fabrikalar, gitmek isteyen arabalar benzin bulamayacağını, dünya petrol talebinin artık karşılanmadığı anlaşılsa ne olur?

Bu başlığa tek cevap:

'' Daha başlamadı ki.. ''

Sadece uvertürü dinledik, konçerto için hazırlıklar devam ediyor..