PDA

View Full Version : Borsayla(IMKB) ilgili safsatalar

cincin
22-12-2004, 13:57
merhaba arkadaslar,

uzunca bir suredir takip ettigim hisse.net te insanlarin genis tecrubeleriyle sonuca vardiklari ama borsanin dogasi geregi hicbirsekilde genellestirilemiyecek birtakim safsatalar gordum. Bunlarin birkacini yazmak istiyorum, sizlerin de katkilarinizi bekliyorum:

1. Yazin borsa yukselmez.
2. IsBankasinin kagitlari IsBankasi kontrolunde oldugundan sert hareketler olamaz. (bknz. Sisecam, anhyt, ansgr, isyat...)
3. Dusuk hacimle yukselisler borsadan uzak durulmasini gerektirir
4. Pazartesi borsa yukselmez
5. Cuma borsa yukselirse pazartesi de yukselir.
6. Yabancilar aralik sonunda borsada olmaz.(bunu 1-2 hafta icinde gorecegiz :) )
vs.
vs.
vs.

empee3
22-12-2004, 14:11
"Eylülde okullar açıldığında kırtasiye şirketlerin senetleri iyi prim yapar..."

Aslında grafiklere bakıp araştırmak lazım, belki de öyledir.

soros74
22-12-2004, 14:24
"ABden tarih alirsak, burayi kimse tutamaz; 40-50-60binler konusulur"

Takke dustu, kel gorundu:D

porta
22-12-2004, 17:04
Keriz silkelemesi... :D
Kar realizasyonu, normaldir... :D
...... nın netleşmesi beklenmeli... :D

b.a.b.a.l
22-12-2004, 17:11
Yağmurlu havalarda borsanın düştüğüne dair bir doçentlik tezi biliyorum ben. :)

PHOENİX
22-12-2004, 18:10
"adamlar benim malın peşinde abi,satmamı bekliyolar,ondan gitmiyo kağıt"
:D :D

AKBABA
22-12-2004, 18:42
*Borsa uzun vadeli yatirim aracidir, kisa vadede zengin olacam diye umma :) (uzun yillardir borsadayim ne uzadik ne kisaldik :mad: :p ;) )

*Canak-comlek formasyonu, bayrak formasyonu al diyor (borsa da kismetin varsa kazanirsin, yani biraz da sans lazim :p )

*Spekulatif kagitlara girme ( e baska kazanma yolu mu var)

*Paranin tumunu borsaya yatirma (madem bu isin sinirini, stresini cekiyoruz ha varro ya merro, hepsiyle gireceksin ki degsin)

*Bu ornekler uzar gider...

Yukarida yazilanlarda her ne kadar gercek payi varsa da, gercek degildirler :p ciddiye almayiniz efendim :) Asil olan borsayla ugrasmanin hayatimizin safsatasi oldugu; isimizi, esimizi, zamanimizi, cebimizi ve sagligimizi ciddi olcude etkilemesidir. Allah hepimizi bu illetten en kisa zamanda kayipsiz kurtarsin, ne diyeyim. :D

cincin
22-12-2004, 18:53
buraya en buyuk katkiyi aylarca acimasizca elestirilen Sn. KMX ten bekliyorum..:)

KMX
22-12-2004, 19:18
Benim katkı yapmama gerek yok. Burada sn.empee3'ün kitabımı okumadığını öğrendim. Çünkü kitapta Serve Kırtasiye ve Adel kalemcilik özellikle incelenmişler. Grafikleri de var.!:) İMKB'de uzun vade'nin anlamlı olmadığı konusunda bir bölüm var. Neredeyse çoğu batıl inanca kitapta değinilmiştir.:)

KMX

win-win
22-12-2004, 19:19
Richard G Sloan

Garboy
22-12-2004, 19:21
Bu topic bu sene Tavan yapar
:)

AKBABA
22-12-2004, 19:39
Bu tezi curutmek cok kolay :) : O zaman Londra endeksi neden hep duzenli yukselir? adami bosu bosuna Docent yapmislar. :D :D :D Eger bu tez Docent lik aldiysa bari ben de Gunesli havada en yuksek kazanci Londra endeksinde elde edersiniz diye Profesorluk basvurusunda bulunayim :D

market
22-12-2004, 20:02
Ben sattım kağıt gitti!.. yada
Ben aldım düşmeye başladı.

cincin
22-12-2004, 20:20
Ben sattım kağıt gitti!.. yada
Ben aldım düşmeye başladı.

bu tam safsata olmayabilir; spekulatorlerin biktirma hareketleri oluyor...
bu hareketi dusununce yukardaki soylemler hakli olabiliyor...

youngbroker
22-12-2004, 20:35
fenerbahce sampiyon olursa hisseleri 20000 i gorur mu???

gebzeli
22-12-2004, 20:44
fenerbahce sampiyon olursa hisseleri 20000 i gorur mu???
Ne demek olur tabi ...
Önü açık , uşak muşak dinlemiyor artık ...
Yürü be fener ..

chaotic
22-12-2004, 21:44
Yüksek hacimle endeksin yükselmesi iyidir denir genelde. Aslında mantıklı ama burası imkb. Kısa, orta veya uzun, her trend sonunda mutlaka bir veya birkaç gün yüksek hacimli seanslar vardır. Üstüne üstlük, abartılı bir para girişi vardır. TVlerde yorumcular "Yüksek hacimle yükseldik, önümüz açık derler." Ertesi gün düşüş başlar. İmkb için düşük hacimle yükselmek daha iyi bence.

ihsanokur
22-12-2004, 21:50
Çok güvendiğim bir arkadaştan tiyo aldım. Untar alacam, uçacakmış... :D

ihsanokur
22-12-2004, 21:54
(Ne olur ne olmaz diye untar grafiğine baktım, hani belki tiyo veririm, hisse uçar, ben de alamam... Maazallah)

Sarıvadi
22-12-2004, 22:11
"Mevsimlik hisseler" bu çok tutar.
Mesala:yaz geldi;inşaat/ekim mevsimi çimentolar,gübreler artar.
Sanki yaz bazen 8 yılda, bazen 12 yılda birkez, bazı yıllar da yılda 3-4 kez gelirmiş gibi....

chopper
22-12-2004, 22:12
3. dalganın iii sine göre yarınki hedefimiz 24672.53672. Eğer yukarıkırılırsa w-x-y den soz edeceğiz. Kıramazsa 3. dalga bitmemiş demektir. Dalgamıza devam edeceğiz :confused: Aylardir takip ederim ama hala çözemedim. Yüzlerce ihtimalin tamamı ortaya konur , aradan biri tutarsa dalga modeli çalışır. Tutmazsa da canı sağolsun alternatif dalga modeli muhakkak vardır. ;) Elliotçular alınmasın lütfen , sadece bir dalga modeli çıkardım :D

win-win
22-12-2004, 22:54
Bu tezi curutmek cok kolay :) : O zaman Londra endeksi neden hep duzenli yukselir? adami bosu bosuna Docent yapmislar. :D :D :D Eger bu tez Docent lik aldiysa bari ben de Gunesli havada en yuksek kazanci Londra endeksinde elde edersiniz diye Profesorluk basvurusunda bulunayim :D

Test NYSE ve AMEX borsaları uzerinde yapılmıstır. Makara da degildir.Ciddi calısma gerektirir.

win-win
22-12-2004, 22:59
Sanki yaz bazen 8 yılda, bazen 12 yılda birkez, bazı yıllar da yılda 3-4 kez gelirmiş gibi....
Malesef buda makara degildir akademik bir calısmadır(Bernard;Thomas). Bu gavurlar derler ki bir ceyrekteki net kazanclar t+1,t+2,t+3 pozitif etkiler ve t+4 ile ters negatif uyumludur.
NYSE ve AMEX 1962 den beri tutmustur bu endustrilere indiginizdede tutar
Sevgiler

tırtıl26
22-12-2004, 23:06
çarşamba ikinci seansta açıkçıların malını almak için borsa düşer :hmm: aslında bugünde çarşamba :p

bozo38
22-12-2004, 23:13
ffkrl her sene aralık ayında prim yapar...
safsata olmaması için 10 günü daha var ama neyse...

Sarıvadi
22-12-2004, 23:16
Originally Posted by Dicey

Malesef buda makara degildir akademik bir calısmadır(Bernard;Thomas). Bu gavurlar derler ki bir ceyrekteki net kazanclar t+1,t+2,t+3 pozitif etkiler ve t+4 ile ters negatif uyumludur.
NYSE ve AMEX 1962 den beri tutmustur bu endustrilere indiginizdede tutar
Sevgiler

Çok tuttuğunu zaten başta söylemiştim :D

Su
23-12-2004, 06:24
Her daim yükselişlerde tv yorumları kar realizasyonu geldi safsatası çok sık oluyor. Vitrinde olumsuz ve çirkinliklere yer yok ama bazende zarar realizasyonu yapıldı ifadesi duyma ihtimali olmazmı? O gün zarar etmişsen insana küfür gibi geliyor . Kar realizasyonu. Borsaya sadece kulak kabartan biri zarar lafını hiç duymayıp , huzur içinde uyuyor .

Karlarınızı realize etmeyi unutmayın .
http://img.photobucket.com/albums/v294/beko23/ntvyorumcu.gif

Bi de Musatafa Varuy'un yaz aylarında Klişeleşmiş kalıbı var '' Dar bant içinde hacimsiz hareketlerle günü tamamladık İŞTE ....... kar satışları

Gozlemci
23-12-2004, 06:44
Richard G Sloan

Mevsimsellik uzerine bir suru akademik makale var. Ayin, yagmurun etkileri uzerine de bir suru makale var. En azindan basliklari oyle diyor. Valla hicbirini okumadim... :D
Ama Salih Neftci'nin su makalesini bulup mutlaka okumak lazim. Makale basliginin asagi yukari cevirisi "Teknik analizciler piyasadan daha iyi getiri elde edebilir mi? ...."

Neftci, Salih N. and Andrew J. Policano. 1984. Can Chartists Outperform The Market? Market Efficiency Tests For `Technical Analysis'. Journal of Futures Markets v4(4), 465-478.

Altinkilic, Oya and Robert S. Hansen. 2003. Discounting and Underpricing in Seasoned Equity Offers. Journal of Financial Economics Forthcoming.

The Influence of Weather on Prices

Dichev, Ilia and Troy James. 2001. Lunar Cycle Effects in Stock Returns. Working Paper, University of Michigan.

Goetzmann, William and Ning Zhu. 2002. Rain or Shine: Where is the Weather Effect. Working Paper, Yale University.

Hirshleifer, David and Tyler Shumway. 2003. Good Day Sunshine: Stock Returns and Weather. Journal of Finance Forthcoming.

Kamstra, Mark J., Lisa A. Kramer and Maurice D. Levi. 2000. Losing Sleep At The Market: The Daylight Saving Anomaly. American Economic Review v90(4,Sep), 1005-1011.

Saunders, Edward M., Jr. 1993. Stock Prices And Wall Street Weather. American Economic Review v83(5), 1337-1345.

empee3
23-12-2004, 10:35
Benim katkı yapmama gerek yok. Burada sn.empee3'ün kitabımı okumadığını öğrendim. Çünkü kitapta Serve Kırtasiye ve Adel kalemcilik özellikle incelenmişler. Grafikleri de var.!:) İMKB'de uzun vade'nin anlamlı olmadığı konusunda bir bölüm var. Neredeyse çoğu batıl inanca kitapta değinilmiştir.:)

KMX

Doğrudur... zaten kırtasiye senetleriyle iligil o "batıl inancı" şüpheyle söyledim çünkü grafiklere bakıp yatırımcılar gerçekten öyle tepki veriyor mu diye araştırmak lazım diye düşündüm. Nitekim Sn.KMX bunu kitabında yapmış.

pej
23-12-2004, 22:53
Piyasa babalarının (2 milyon $ ortalama portföyü olan 10,000 hesapta fon,özel ve tüzel kişi ,bunlarında yarısı da bıyıklı ve keçi sakallı yabancı olarak diyelim) organize bir şekilde hareket etmeleri olayı.

Bu organizasyon k/y ların (ortalama 5000 USD ortalama portföyü olan en alt 800,000 kişi) seneler sonunda elinde kalan %6 portföy değerinin de iç edilmesi amacı ile aşağıdaki operasyonları kapsar:

a-Aldıkları ve sattıkları lotların ve sayılması ve maliyetlerinin tespit edilerek siddin sene bile gerekse alanın zarar ettirilmesi,
b-Beklenmeyen gelişmeler olduğunda aracı kurum iletişimlerini ve internet bağlantılarını bloke ederek hızlı alım ve satımlarının engellenmesi,
c-Özellikle Hissenet'te yaptıkları anketlerin okunup yarınki niyetlerinin tespit edilerek genelde ters köşe yaptırılmaları,
d-Forumlarda şifreli (seneti dillendirmeden) yaptıkları yazışmaların deşifre edilerek almaya veya satmaya niyetlendikleri senetlerde ters köşe yaptırılmaları,
e-Forumlardaki hava ve psikolojileri takip edilerek en manik veya en depresiv zamanlarda ters köşe yaptırılması
f-Tüm ekonomi mecmuaları, gazete ve tv lerdeki yazılar ile gerekli dez-informasyonun yapılması,
g-Tüm aracı kuruluş emirleri ve takas değerlerinin gerektiği şekilde maniple edilerek gerçek durumun tamamen tersi görüntü verilmesi,
h-Her türlü teknik grafiklerde destek ve direnç noktalarını uygun yerlerde oluşturulup teknik takip edenlerin avlanması.

Acaba bunlar gerçekte sadece piyasa dediğimiz gücün k/y genelde kaybettiği için bulduğu mazeretler sebebi ile görüntüsü mü?

Tabi bazı senetlerde bunların bir kısmının gerçek olduğu da bir vakıa.

bikmisbroker
23-12-2004, 23:24
Her daim yükselişlerde tv yorumları kar realizasyonu geldi safsatası çok sık oluyor. Vitrinde olumsuz ve çirkinliklere yer yok ama bazende zarar realizasyonu yapıldı ifadesi duyma ihtimali olmazmı? O gün zarar etmişsen insana küfür gibi geliyor . Kar realizasyonu. Borsaya sadece kulak kabartan biri zarar lafını hiç duymayıp , huzur içinde uyuyor .

Karlarınızı realize etmeyi unutmayın .
http://img.photobucket.com/albums/v294/beko23/ntvyorumcu.gif

Bi de Musatafa Varuy'un yaz aylarında Klişeleşmiş kalıbı var '' Dar bant içinde hacimsiz hareketlerle günü tamamladık İŞTE ....... kar satışları

Bu arkadas, Mustafa Varuy yani..Ilk defa (Galiba) 1998 senesinde borsa ile ilgili haberler vermeye basladi hemde canli..Ilk TV ye ciktiginda basinda saclar, yuze GENC ve dinc, inanilmaz bir enerji ile borsayi anlatiyordu...(Belliki icerden kendisine ISIK tutan Brokerlar ya da TUYO verip kazanmasini saglayanlar vardi)..

Gel oldu git oldu 2000 krizi patladi..O Krizdeki Mustafa Varuyun suratinin sekli semali su anda gordugunuzden cok daha Kotu idi..
Su yukardaki yuz ifadesinden de anladigim kadari ile Belliki Mustafa Varuy kardesimiz henuz Ya tapi olmush? ya da tapi olmak uzere.....

Bir de Kanal E de borsa yayini ve de yorumu yapan arkadas vardi..Hesabi bizim araci kurumdaydi..:D:D

Bu ekranda gorunen kiyafetin altinda Kot pantolan ve de lastik ayakkabi giydiklerini soylemisti?? COK gulmustuk...
Alti taksim ustu sishane olayi yane..:D:D:D

kentuf
29-11-2008, 00:55
Hisse.net sörf yaparken buldum.
Önceden biliyorlardı .:)

Grandmaster
29-11-2008, 16:58
aa varmış boyle bir başlık..benim de aklımda bi kaç şey vardı,aklıma geldikce yazayım..

"sermayesi kadar karı var....
sermayesinin 5 katı karı var yaaa
...10 katı karı var..."

peki ne önemi var?

MIHNANA
29-11-2008, 17:18
aa varmış boyle bir başlık..benim de aklımda bi kaç şey vardı,aklıma geldikce yazayım..

...10 katı karı var..."

peki ne önemi var?

Bence önemi çok ancak bizim İMKB'de birçok kural işlemez.:yes:

AUDİ+
29-11-2008, 17:28

...10 katı karı var..."

peki ne önemi var?

Bu veriler aslında çok önemli fakat endex,in durumu kötü olunca bir anlamı olmuyor .............Bir başka bakış açısıyla bakarsak bu gibi dönemlerde bu hisseleri toplamak lazım elbet bir gün ortam düzelecek.........

Grandmaster
29-11-2008, 18:47
Madem onemli,sirket hic bedelsiz vermesin ..afyon cimantonun sermayesi neydi?125bin ytl gibi bisey hatırlıyorum...ee boyleyse her yıl sermayesinin bilmemkac katı kar etmesi dogal...sermayeni artırma sonra da karı sermayeyle kıyasla
ben hic bir bilimsel bi yan goremiyorum karla sermayeyi karşılaştırmada
özsermayeye bakılır nakit akışına bakılır,daha cok seye bakılabilir ama sermayenin x katı kar etmenin bi gösterge olmasını biri bana acıklayabilir mi?

tiyatro
29-11-2008, 19:06
Madem onemli,sirket hic bedelsiz vermesin ..afyon cimantonun sermayesi neydi?125bin ytl gibi bisey hatırlıyorum...ee boyleyse her yıl sermayesinin bilmemkac katı kar etmesi dogal...sermayeni artırma sonra da karı sermayeyle kıyasla
özsermayeye bakılır nakit akışına bakılır,daha cok seye bakılabilir ama sermayenin x katı kar etmenin bi gösterge olmasını biri bana acıklayabilir mi?

Sermayesi kadar karı var gibi bir şey hiç duymadım. Piyasa değeri kadar karı var desek daha uygun olur. Fiyat sermaye kar karşılaştırmasını yapmak için. Söyleyende böyle söylemiştir herhalde ve şu ortamda çok konuşulanda bu . finansal kiralamar gyo lar v.s v.s. Tabii önemli olan karın devamlılığıdır. Bu ülkede ev alsanız kirası ancak 10-12 yılda evin taplam değerine ulaşır. Ama bir şirket bir yıllık karla(devamlılıkda varsa) toplamda piyasa değerine ulaşıyorsa bir anomali var demektir. ve kabullenilmesi gereken bir durumdur böyle bir ortamda. Elbet bir gün ortalamaya dönüş olacaktır.

Saygılarımla.

Grandmaster
29-11-2008, 19:24
Sermayesi kadar karı var gibi bir şey hiç duymadım. Piyasa değeri kadar karı var desek daha uygun olur. Fiyat sermaye kar karşılaştırmasını yapmak için. Söyleyende böyle söylemiştir herhalde ve şu ortamda çok konuşulanda bu . finansal kiralamar gyo lar v.s v.s. Tabii önemli olan karın devamlılığıdır. Bu ülkede ev alsanız kirası ancak 10-12 yılda evin taplam değerine ulaşır. Ama bir şirket bir yıllık karla(devamlılıkda varsa) toplamda piyasa değerine ulaşıyorsa bir anomali var demektir. ve kabullenilmesi gereken bir durumdur böyle bir ortamda. Elbet bir gün ortalamaya dönüş olacaktır.

Saygılarımla.

hocam ben de sermayesi kadar karı var lafını duymuyorum normalde ama bu forumda cok okudum maalesef.
ve maalesef sizin tahmin ettiğiniz gibi soyleyen o anlamada soylemiyor o yuzden safsatalar kısmına yazdım
yazınızın kar-piyasa degeri kısmına yuzde yuz katılıyorum
saygılar

tiyatro
29-11-2008, 19:27
hocam ben de sermayesi kadar karı var lafını duymuyorum normalde ama bu forumda cok okudum maalesef.
ve maalesef sizin tahmin ettiğiniz gibi soyleyen o anlamada soylemiyor o yuzden safsatalar kısmına yazdım
saygılar

Safsatalar bölümü tam adresi olmuş o zaman,
Sn. Grandmaster elinize sağlık.

Saygılarımla.

AUDİ+
30-11-2008, 00:57

Şöyle bir düşünsene 1.000 ytl sermayen var 40-50 bin ytl 3 aylık periyotta para kazanan bir işletmeye sahipsin şirketin 2004 yılında borsa,ya 10ytl,den kote edilse şirketin borsa degeri çok degil 1-2 yıl sonra sence ne olurdu?..........(Dikkat ettiyseniz borsa,nın çıkış dönemine denk getirerek örnek verdim)

Grandmaster
30-11-2008, 02:00
Şöyle bir düşünsene 1.000 ytl sermayen var 40-50 bin ytl 3 aylık periyotta para kazanan bir işletmeye sahipsin şirketin 2004 yılında borsa,ya 10ytl,den kote edilse şirketin borsa degeri çok degil 1-2 yıl sonra sence ne olurdu?..........(Dikkat ettiyseniz borsa,nın çıkış dönemine denk getirerek örnek verdim)

1000 ytl sermayen varsa 40 bin kazanıyorsan bir ceyrekte ben de size özsermayeniz ne diye sorarım..
ya da 10 ytlye halka satıyorsan bir hisseyi,gene özsermayeni sorarım.

cemturk
30-11-2008, 02:19
bi anlamda temel analiz şartları bu durumlar...ama biliyoruzki PARA TEMELİDE BOZAR TEKNİGİDE...

AUDİ+
30-11-2008, 02:20
1000 ytl sermayen varsa 40 bin kazanıyorsan bir ceyrekte ben de size özsermayeniz ne diye sorarım..
ya da 10 ytlye halka satıyorsan bir hisseyi,gene özsermayeni sorarım.

Ödenmiş sermaye,yi 1.000 ytl olarak düşün............

Grandmaster
30-11-2008, 03:13
Ödenmiş sermaye,yi 1.000 ytl olarak düşün............

başarılar...

AUDİ+
30-11-2008, 03:15
başarılar...

Sizin daha çok ögreneceginiz şey var dostum .............:he::he::he::he:

Grandmaster
30-11-2008, 03:21
Sizin daha çok ögreneceginiz şey var dostum .............:he::he::he::he:

siz belki silersiniz bu yazıyı..olur da silersiniz diye alıntılıyorum..burada sabit kalsın.
hepimizin öğreneceği cok şey var,kimin ne kadar yol katettiği ise tartışılır

Grandmaster
30-11-2008, 03:46
mınhana nikli biri "ah bunu anlayabilse "demiş sen de bunu burdan yazmaya çalıştın.
peki mınhana kimdir?ölçümüdür?
ben mınhanayı tanımam etmem
gelsin burda temelci ,kabul gormus bi abimiz nedeniyle yazsın ok yanlışım deyim
mınhana kimdir?hocanız mı?

AUDİ+
30-11-2008, 03:47

...10 katı karı var..."

peki ne önemi var?

saygılar

Sizin yazılarınızda bir yerlere kaybolmasın degilmi ne olur ne olmaz............:)

AUDİ+
30-11-2008, 03:54
mınhana nikli biri "ah bunu anlayabilse "demiş sen de bunu burdan yazmaya çalıştın.
peki mınhana kimdir?ölçümüdür?
ben mınhanayı tanımam etmem
gelsin burda temelci ,kabul gormus bi abimiz nedeniyle yazsın ok yanlışım deyim
mınhana kimdir?hocanız mı?

Yani ben ne diyorsam dogrudur diyorsun pekii siz dogrucu davutmusunuz?:he::he::he::he::he:

Grandmaster
30-11-2008, 03:57
Yani ben ne diyorsam dogrudur diyorsun pekii siz dogrucu davutmusunuz?:he::he::he::he::he:

ben diyorum ki kabul gormus bı abımız yazsın ok ben yanlısım dıyeyım dıyorum
,daha acık nasıl yazabılırım
sen hala beni "ben ne diyorsam dogrudur "demekle itham ediyorsun
lafı nasıl anlıyorsun?
amaç hehehe yazmak mı?

AUDİ+
30-11-2008, 04:02
ben diyorum ki kabul gormus bı abımız yazsın ok ben yanlısım dıyeyım dıyorum
,daha acık nasıl yazabılırım
sen hala beni "ben ne diyorsam dogrudur "demekle itham ediyorsun
lafı nasıl anlıyorsun?
amaç hehehe yazmak mı?

Tamam dostum haklısın tamam daha bir şey yazmak istemiyorum size herkes bildigi yoldan şaşmasın allahın selameti üzerinize olsun........

Grandmaster
30-11-2008, 04:08
Tamam dostum haklısın tamam daha bir şey yazmak istemiyorum size herkes bildigi yoldan şaşmasın allahın selameti üzerinize olsun........

"tamam haklısın tamam " a güldüm gercekten klasik tartışma lafı...düzgün anlayıp düzgün yazsaydın iyi olurdu...

korhanykal57
30-11-2008, 04:36
firmanın
ödenmiş sermayesi kadar kar etmesi tek başına hiç bir anlam ifade etmez..
10 yıl önce 100.000 ytl ile kurulmuş ve hiç sermaye artışı yapmamış bir firmanın 100.000 ytl kar etmesinin bir önemi yok..

özkaynak miktarı 10 tri olan firmanın 10 tri kazanmasıda önemli degildir çünkü borç toplamı 500 ise buda bir işe yaramaz...

bilanço bir bütündür ve ödenmiş sermaye veya özkaynak toplamının kara oranına göre bir yorum yapmak firmanın mali yapısı adına çokda öncü gösterge degildir...

gecenin gec saatı..
tam olarak soracagınız bir şey varsa ona göre cevap vereyim

iyi geceler

Grandmaster
30-11-2008, 04:53

...10 katı karı var..."

peki ne önemi var?

sağolun zahmet oldu gece gece
ben konunun uzayacagını dusunemedim hic ve yukarıdaki yazıyı yazmıştım başlığa uygun diye...sonraki cevaplarla uzadı gitti
teşekkürler

cemturk
30-11-2008, 05:18
sağolun zahmet oldu gece gece
ben konunun uzayacagını dusunemedim hic ve yukarıdaki yazıyı yazmıştım başlığa uygun diye...sonraki cevaplarla uzadı gitti
teşekkürler

takip ediyoruz sizi.......