PDA

View Full Version : Bir rica....

Oğuz Çelikdemir
24-12-2004, 00:57
Arkadaşlar,

sisteminiz XP Professional ve SP2 yüklü ise bir ricam olucak sizden.

Windows explorer da,

\WINDOWS dizini altına geçip ordan \SYSTEM32 dizinine tıklarmısınız? SYSTEM32 dizinine tıkladıktan sonra hemen sağ taraftaki dosyaların listelendiği pencerede aşağı yukarı gezinmeye çalışın. Eğer siz PageDown tuşuna bastıkça sistem cevap vermiyorsa (3-5 saniye aralığında cevap vermiyorsa) bana bildirirmisiniz?

Sanırım benim makinada bir problem var (SYSTEM32 dizini altında 2152 adet dosya mevcut bende), ne zaman SYSTEM32 dizinine tıkladığımda, sağ tarafta dosyaların yer aldığı pencerede 3-7 saniye arasında bir tepki alamıyorum. Yani mouse ile sağ taraftaki klasorlerin uzerine tıklasamda belirtilen sürede işaretleyemiyorum. PageDown tuşuna bastıkça 2-4 saniye arasında geç tepkime veriyor. Dosya sayısının fazlalığından olsa dicem alakası yok, çünki 1500 dosyalık bir dizine geçtiğimde sorun olmuyor. Sadece SYSTEM32 dizini altında problem yaşıyorum.

Teşekkürler

b.a.b.a.l
24-12-2004, 01:16
sp2 updateini düşünmediğime tekrar seviniyorum böyle şeyler duydukça. Kolay gelsin

zxcvb
24-12-2004, 01:17
Sn Oğuz Çelikdemir,
tam sorunuzun cevabı değil ama..

Benimki windows xp home edition..
SP2 yüklü..

Bahsettiğiniz sorun olmuyor..
Saniyede sayfalar çalışıyor..

Oğuz Çelikdemir
24-12-2004, 01:20
Sn Oğuz Çelikdemir,
tam sorunuzun cevabı değil ama..

Benimki windows xp home edition..
SP2 yüklü..

Bahsettiğiniz sorun olmuyor..
Saniyede sayfalar çalışıyor..
Dosya sayısınıda alabilirmiyim SYSTEM32 dizini altındaki?

Teşekkürler

muhabbet
24-12-2004, 01:22
bende herşey normal oğuz bey.

zxcvb
24-12-2004, 01:24
Dosya sayısınıda alabilirmiyim SYSTEM32 dizini altındaki?

Teşekkürler

3.923 Files, 158 folders

Yani tümü 3.923

Matematikçi
24-12-2004, 01:30
o bilgisayarın yavaşligindan kaynaklanabilir...

murca
24-12-2004, 01:31
bende de xp home edition sp2 yüklü
bahsettiğiniz sorun olmuyor
dosya sayısı 2022

Oğuz Çelikdemir
24-12-2004, 01:32
o bilgisayarın yavaşligindan kaynaklanabilir...
Sanmıyorum, 2.4 Ghz makina, diğer dizinlerde (kendime ait dosyaların olduğu dizinlerde, ortalama 1000-1500 den fazla dosyalar mevcut bazılarında) hiçbir problem vermiyor, sadece ve sadece SYSTEM32 dizini altında problem veriyor. Kıllandığım nokta, sadece windows explorer damı yapıyor bunu, yoksa bütün sistem erişimlerinde bu tür bir yavaşlama yapıyormu? Yapıyorsa sakat, bütün sistem dosyaları olmasada büyük bir kısmı SYSTEM32 dizini altında saklı. Bilgisayarda da bir yavaşlık (öyle ahım şahım) mevcut diil. Sadece benimkisi bir merak, bir bugmı yoksa bendemi bir problem var onu merak ettim.

Su
24-12-2004, 01:32
sp2 updateini düşünmediğime tekrar seviniyorum böyle şeyler duydukça. Kolay gelsin

sn b.a.b.a.l Sp2 yüklememek güvenlik açısından büyük risk taşıyor. Ama önemsiz derseniz boş verin .En azından sisteminiz msblast , worm32 vd. gibi virüsler kolaylıkla bulaşabiliyor.Dikkatlı olmanızda yarar var . Antivirüs prog yükleseniz bile sistem yamasını yüklemedikce virüs tekrar bulaşıyor.

Sn Oğuz bende aynı sorun yok hem SP 2 yüklü olan hemde olmayan makinelerde denedim.
Ayrıca niçin sorduğunuzu merak ettim.

sebal
24-12-2004, 01:41
Sanmıyorum, 2.4 Ghz makina, diğer dizinlerde (kendime ait dosyaların olduğu dizinlerde, ortalama 1000-1500 den fazla dosyalar mevcut bazılarında) hiçbir problem vermiyor, sadece ve sadece SYSTEM32 dizini altında problem veriyor. Kıllandığım nokta, sadece windows explorer damı yapıyor bunu, yoksa bütün sistem erişimlerinde bu tür bir yavaşlama yapıyormu? Yapıyorsa sakat, bütün sistem dosyaları olmasada büyük bir kısmı SYSTEM32 dizini altında saklı. Bilgisayarda da bir yavaşlık (öyle ahım şahım) mevcut diil. Sadece benimkisi bir merak, bir bugmı yoksa bendemi bir problem var onu merak ettim.
hocam bende check ettim problem yok system 32 altında 5197 dosya gözüküyor ama anında tepki veriyo yavaslık göremedim

Matematikçi
24-12-2004, 01:42
bir defrag yap belki problemin çözülebilir...

Oğuz Çelikdemir
24-12-2004, 01:42
sn b.a.b.a.l Sp2 yüklememek güvenlik açısından büyük risk taşıyor. Ama önemsiz derseniz boş verin .En azından sisteminiz msblast , worm32 vd. gibi virüsler kolaylıkla bulaşabiliyor.Dikkatlı olmanızda yarar var . Antivirüs prog yükleseniz bile sistem yamasını yüklemedikce virüs tekrar bulaşıyor.

Sn Oğuz bende aynı sorun yok hem SP 2 yüklü olan hemde olmayan makinelerde denedim.
Ayrıca niçin sorduğunuzu merak ettim.
Hocam, bir gariplik var, işi bilmeyen birisi diilim, ben devamlı makinayı kurcalarım, paso registry içinde dolanırım ( karıştırmayalım lütfen, registry ayarı yapıcaksam bile mutlaka key change yaptığım yerlerin yedeğini alır ondan sonra işlemi yaparım). Garibime giden bu olay geçenlerde makinayı sıfır yükledikten sonra oldu. SYSTEM32\INETSRV dizini altına PHP yi yükleyecektim, bir baktım SYSTEM32 dizini altında ne kadar pagedown tuşuna bassamda, tepkimeler devamlı olarak 3-5 saniye bazende 10 saniye aralıklarla verdiğini gördüm. Makinayı kapatıp açtım, direk SYSTEM32 dizini altına indim, yine aynı muhabbet, ben ne kadar pagedown tuşuna bassamda, mouse la folder işaretlesem de hep geç tepkime verdiğini gördüm. Bende incelemeye karar verdim. Bir restart atıp geliyorum :D Şu Tweak XP içinde bir özellik var, acaba bundanmı yapıyor, bir kontrol edeyim :)

Su
24-12-2004, 01:47
Kolay gelsin Ben Registry mechanic diye bi program kulanıyorum . Bide ashampoo win optimize kulanıyorum .Regisry kayıtları her daim pırıl pırıl kalıyor.Kolay gelsin bu olay beni aşar.

Oğuz Çelikdemir
24-12-2004, 02:17
Sanırım çözdüm (gibi gibi, denicem) eğer düşündüğüm şey ise, Symantec Antivirüs Corporate Editition çöpe gidiyor :D Birde ona bakayım ne yapıyor dedim, 5-10 kere pagedown tuşuna bastım, bizim virüs tarama programı cursor un üzerinde durduğu bütün programları virüs taramasından geçiriyor. Bence salaklık var gibi bu işte, zaten realtime scan açık, benim ne dosya ile uğraştığımı devamlı kontrol ediyon, niye her cursor un üzerinde durduğu dosyayı tekrar inceleme gereği duyuyon anlayamadım. Sonucu geçerim...

son_azrail
24-12-2004, 11:19
2045 bendede yeni format c lenmiş bi makine update değil chip dergisinin verdiği sp2 li cd ile kurd heykeşlere tavsiye ederim...sayın b.a.b.al ında dediği gibi yama yüklediysdim problem yaşadıydım ama şu an yok problema:) güsel gidio...bakalım...virüs programınız ooo ekran eklindeki şeylerin açılmasının yavaşlamasına neden oluodur dediğiniz gibi...

bide deneyimime dayanarak söylüyorum.....en virüssüz makine için virüs programlarına hayır.....

Objektif
24-12-2004, 11:53
Sistemin CPU ve RAM kaynaklarını muhtelif programlar kullanarak %90 civarında tüketirken klasörü açmam ve dosyaları görmem 2 saniyemi aldı. Makinamız aynı olduğuna göre sende bir sorun var demektir.

Garboy
24-12-2004, 12:26
Aynı sorunlar bende de var Oğuz bey sp2 yüklü değil
:)
norton da kullanmıyorum
ama realtime scan eden avast var

Lesta
24-12-2004, 13:37
Oğuz bey büyük bir ihtimalle virus yada kullandığınız bir güvenlik programından cıkacak. Bende kaspersky var bir klasörü tıkladığınızda otomatik olarak o klasörü virus taramasından geciriyor. Yavaşlığın nedeni ise system32 içinde çok sayıda exe ve dll olmasından kaynaklı sanırım.

borsadam
24-12-2004, 21:48
SP2 yüklü
Trend micro realtime aktif
windows/system32 içinde 4516 dosya 195 klasör
herhangi bir bekleme yok

bana kalırsa symantecden kaynaklanmıyor burada öncelik explorerin dir
symantec ancak sistemin izin verdiği boşluklarda tarama yapabilir
symanteci raltime iptal edip dene fark oluşuyorsa realtimde kullanmakda ısrar ediyorsan symantec programının taskmanager içinde bulup set priority ayarı ile low a kadar önceliğini indirip performans sağlayabilirsin

Oğuz Çelikdemir
25-12-2004, 01:57
Virüs tarama ile ilgisi yokmuş maalesef :( bende bir salaklık varmış açıkçası.. SP1 kuruyorum, ardından Chip dergisinin verdiği Pre SP2 paketini atıyordum, ardından da SP2 atıyordum. Aradaki Chip dergisinin verdiği Pre SP2 yi iptal ettim şu anda sorun yok????? Nedir yani şimdi sorun, anlayan biri varsa beri gelsin!!!

Lesta
25-12-2004, 13:07
Oğuz bey sizi windows 2000 e davet edicem. Ben XP ye şahsen 2 hafta dayanabildim. Yazdığım programlar nedeniyle sistem kaynaklarına ve donanımlarına direkt olarak erişmek zorundayım, fakat o kadar saçma sapan hatalar verdiki XP, eğer standart kullanıcının üzerinde bir kullanıcı iseniz XP ile uyumlu bir çalışma platformu ne yazıkki imkansız. 2 hafta boyunca benmi XP yi kullandım XP mi beni kullandı anlamadım. Mümkünse 2000 e geçin derim.