PDA

View Full Version : Yanlış Emir Kazası...

CapitALİst
19-08-2009, 18:11
Vob da oynarken pek çok defa başıma gelmiş bir olay... Bu gün bir kez daha yaşayınca , derdimi paylaşmak istedim , benim gibi yaşayanda vardır herhalde düşünüyorum... Çalıştığım Bankanın sitesinde Emir girerken pek çok defa butür problem yaşadım... Emir giriyorum, sonra pozisyonuma stoploss giriyorum, işler ters giderse pozisyonumu kapatıyorum , ama stoploss kapanmıyor ... o seviyeye gelince ters pozisyona beni direkt sokuyor ama işin kötüsü inclenmiş ve onaylanmamış bir pozisyon olduğu için zarar yazıyor ...
Veyahut pozisyon açıyorsun stoplossu koyuyorsun , pozisyonu kapatmak için stoplossu arttırıp azaltıyorsun bakıyorsun satış gerçekleşmiyor ... stoplossu iptal tuşuna basıp kendin satış emri giriyorsun ... Sattım diye mutlu oluyorsun içeri gidip kahve içip dönünce bir bakıyorsun stoploss iptal olmamış ...senin satışta gerçekleşmiş dünyanın kontratıyla ters pozisyonda kalmışsın ...milyar milyar zarar yazmışsın...
Bu tür emir girme karışıklıklarından ötürü bir çok defa zarar yazdım... Varmıdır bizim kabileden başka kimse yoksa tek kurban ben miyim?

Lucent
31-08-2009, 18:31
Var hocam. Benimde ayni sekilde basimdan gecti bir kac sefer. Kisa diye uzun actik felam.

secbul20
31-08-2009, 18:57
Vob da oynarken pek çok defa başıma gelmiş bir olay... Bu gün bir kez daha yaşayınca , derdimi paylaşmak istedim , benim gibi yaşayanda vardır herhalde düşünüyorum... Çalıştığım Bankanın sitesinde Emir girerken pek çok defa butür problem yaşadım... Emir giriyorum, sonra pozisyonuma stoploss giriyorum, işler ters giderse pozisyonumu kapatıyorum , ama stoploss kapanmıyor ... o seviyeye gelince ters pozisyona beni direkt sokuyor ama işin kötüsü inclenmiş ve onaylanmamış bir pozisyon olduğu için zarar yazıyor ...
Veyahut pozisyon açıyorsun stoplossu koyuyorsun , pozisyonu kapatmak için stoplossu arttırıp azaltıyorsun bakıyorsun satış gerçekleşmiyor ... stoplossu iptal tuşuna basıp kendin satış emri giriyorsun ... Sattım diye mutlu oluyorsun içeri gidip kahve içip dönünce bir bakıyorsun stoploss iptal olmamış ...senin satışta gerçekleşmiş dünyanın kontratıyla ters pozisyonda kalmışsın ...milyar milyar zarar yazmışsın...
Bu tür emir girme karışıklıklarından ötürü bir çok defa zarar yazdım... Varmıdır bizim kabileden başka kimse yoksa tek kurban ben miyim?

Sorununuz esasında şu.

Böyle bir emir çeşidi yok. AMA aracı kurumların kendi programları üzerinden işlem yaptığınız için emriniz daha GÖNDERİLMEDEN (zaten gönderilemez) aracı kurumda bekliyor.

Program neye bakıyor... Basit bir program döngüsü.

Şu fiyata gelirse aktifleş ve emri borsaya yolla.

İşin kötü yanı şimdi başlıyor.
Pragram durmadan fiyat bilgisi taramalı mesela matriksden veya borsadan ordan burdan. Haliyle gecikmeli tarar. Gecikmeli tarasada durum belirtildiği gibi emri yollar ve bu kez de TEYİD için bekler. Teyid kanımca taramaya göre daha geç anlaşılıyor. Bu durumda siz programa bakıyorsunuz o hem size bakıyor hem teyidi bekliyor. "Yaaa bu olmadı" diye kendiniz emir yollayınca + teyidde alınınca hali ile POZ sayınız artmış oluyor.

CapitALİst
12-09-2009, 21:01
Her kezden özür dilerim bi süre cevap gelmeyince bende topic e bakmaz oldum ....
Yaw bu problem berbat bişey bir keç değişik olay başıma geldi ...
1. tip olay stopların pozisyon kapanınca kapanmaması bunun nedeni sistemde pozisyona bağlı stop ile şarta bağlı emir diye bir ayrımın olmaması aslında biz olayı unutmasak sorun çıkmaz ama trading esnasın o heyecanla insan ister istemez unutyor 8 long açıyorsun mesela belli bir seviyede stop maiyetinde satım emri giriyorsun bu aslında stop emri değil ama senin kafnadki yeri sadece stop sonra pozisyonunu kendin kapatınca stoplarda kafa direkt olarak kapanmış oluyor ama bilgisayarda iptal etmeyi unutyorsun ... sonra süprriiiiiz!!!! kucağında mis gibi 8 tane short açmak istemediğin , hiç bir teknik gerekçesi olmayan ...zarar yazıyorsun ...
2. Gü içi vur kaç yaparken üsteki olay tecrübesiyle yeni emir girmeyip long pozisyonda fiyat yükseldikçe stopları ona yaklaştırmaya çalışıyorsun ama bir bakıyorsun emri yenilenmiyor... bi daha deniyorsun bi daha di daha ..cıkcık olmuyor sonra piyasa ters dönüyo ve stoplar çarpıyor ve sen evde gıcık oluyorsun aracı kurumu arayıp bağırıyorsun ama neye yarar ....
3.olay tipi sen iptal ediyorsun emri ama o iptal olmamış oluyor !!!! nasıl oluyor bilmiyorum !!! böyle bir olay yaşadım long demesi yaptım olmadı, pozisyonu ve stopları kapattım pozisyon kapanmış ama stoplar kapanmamış ....nesıl olduğunu cidden bilmiyorum sonra da borsa yukarı patlamış ben mutfakta kahve yaparken bi baktım borsa coşmuş longlayım diye

CapitALİst
12-09-2009, 21:12
(devam)
siyeti açtım ki ne göreyim kucağımda nur topu gibi shortlar var ve piyasa almış başını gidiyor ve bana 600 lira zarar yazdırmış ...
Kısacası böyle şeyler oluyor ve ben sinir oluyorum.Aracı kurumu aradığımda teknik ekip çalışıyorda falanda filanda..vs...vs
Bana soruyorlar nasıl bi sistem yapalım siszin önerileriniz nelerdir ...
Aslında bu topici bu nedenle açtım burada bir fikir fırtınası çevirip güzel bir sistem hayal edelim bunun yoluda yaşadığımız problemleri burda paylaşmak....
Ben büyük paralarla (100 milyarlar ve trilyonlar) ile oynayan bi yatırımcı değilim yine bile benden bu ay 1000 TL komisyon alındı, az para değil bir maaş eder madem bu adamları maaşa bağladık belki bir iki tanesi bu fikirleri uygulamaya geçirr ..yada biz traderlar böyle bir olay karşısında aracı kurumlardan nasıl birşey talep ettiğimizi söyleyebilmek açısından hazırlık yapmış oluruz...Bu kadar kişi okuuğuna göre bu topici ve siz arkadaşlar da buraya yazdığınıza göre nadir görülen bir olay değil bu olay.Herkez yaşadığı butür kazları anlatırsa memnun olurum.Ve birde hayalindeki alım-satım sitesi yada platform hakkında bir iki fikir yazarsa o da çok güzel olur mesela ben şartlı emir ile stopların ayırılmasını istiyorum
stop pozisyona bağlı bir şeydir ve pozisyonunu kapatan biri gidip ayrıca şartlı emir ile uğraşmamalıdır...
Lütfen arkadaşlar fikirlerinizi paylaşın
Biz kendi fikirlerimiz ciddiye almazsak birbirimizin fikirlerini ciddiye almazsak ...aracı kurumlar hiç ciddiye almaz paylaşmaktan çekinmeyelim sonuçta düşüncelerimizi ve fikirlerimizi paylaşma isteğimiz piyasada işlem yapmanın daha verimli olması için...

KIZILDAG
12-09-2009, 21:18
Bende aceleden, vestel yerine 5 bin lot liste başı acıbadem almışdım, Allah'tan lot sayısı fazla değildi, sığ tahta olduğu için çıkmak çok zor oldu, 300 lira zararda iyi bir ders oldu. :D

secbul20
12-09-2009, 21:50
http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopDefault.aspx?tabid=66

4. Şarta Bağlı

Bu emir türü, emri giren tarafından ilgili sözleşme için belirlenen fiyattan (aktivasyon fiyatı) ya da alış emirleri için daha yüksek ve satış emirleri için daha düşük fiyatlardan Borsada işlem olması durumunda, emrin sistemde aktif hale gelmesi amacıyla kullanılır.

Şarta bağlı emir türünün kullanılması durumunda, emrin fiyat giriş yönteminin yanı sıra aktivasyon fiyatının belirtilmesi de zorunludur.

Özür... Şarta bağlı emir direk seans içinde varmış. Bu durumda aracı kurumun teknik işlemlerinin onay vermesinin çabuk olması gerekiyor. Emir iletiliyor ...... diye saatlerce ekranda bekler ise vay anam vay.

kalayci
12-09-2009, 21:53
İyi akşamlar arkadaşlar

Aynısı bende oldu. cuma günü kısa açıp stop loss koydum.fiyatlar iki üç defa stop noktama geldi hatta geçti ama poz kapamadı. durumu aracı kur. bildirdim. global m değerler inceleyelim dediler bekliyorum..

Bear_Bull
13-09-2009, 00:13
stop değeri ve aktivasyon fiyatı "şartlı emirde" düzgün yazılırsa çalışmaması imkansız :(

daha önce örnek koymuştum http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3182467&postcount=15927 linkte var.

2 -3 kademe aynı anda tahtadan yok olmadıkça tabi....

CapitALİst
13-09-2009, 00:46
İyi akşamlar arkadaşlar

Aynısı bende oldu. cuma günü kısa açıp stop loss koydum.fiyatlar iki üç defa stop noktama geldi hatta geçti ama poz kapamadı. durumu aracı kur. bildirdim. global m değerler inceleyelim dediler bekliyorum..

böyle bir şey benimde başıma geldi gözlerime inanamadım nasıl oldu diye hala da inanamıyorumm :he:
acaba emir benim bilgisayarda gözüküyordu da merkeze mi ulaşmadı nasıl bir olydır bilemiyorum :) hatta bir kaç olmadı galiba üstünden

kaleci
13-09-2009, 04:03
Bende Cuma günü kısa pozisyon açıp 200 puan üzerine şartlı emir verdim,emir çalışmadı

muratti77
13-09-2009, 04:06
Sanko'nun Vob Client programının default ayarlarında alım kutucukları kırmızı, satış kutucukları ise yeşildir. İlk VOB işlemimde alış yaparken kazara satış yapmıştım ve şans eseri minik bir kar ile başlamıştım.

BU da Sanko'ya yeni gecenlerin dikkat etmesi gerekn bir durum diye söylüyorum...

CapitALİst
13-09-2009, 11:53
Vob a ilk girdiğim dönemde başıma gelen bir olay ı anlatayım o da zararıma neden olmuştu ama şimdi gülerek hatırlıyorum ... :he:
AKP nin kapatma davası nın görüşüleceği günlerdi , o sırada güzel bi yükseliş yaşanmıştı bende ordan iyi para kazanmıştım , dava öncesinde piyasa aşağıya ivmelenince short pozisyon açtım :) Dava öncesinde shorttanda para kazanıyodum o gün işte piyasa aşağıya gidiyor biraz daha kazanmışım dedim biraz kesitireyim bu piyasa iyi :)
gittim yattım 1 saat sonra kalkınca bi baktım piyasa coşmuş yukarıyo roketlemiş hemen dedim stop etmeliyim (ama o tarihte şartlı emri keşfetmemişim o yüzden de girmemişim zaten vobdaki 2.kez pozisyon alıyorum :he:) gittim al emri verdim piyasa geldi benim fiyatı geçti yükselmeye devam ediyor afalladım kaldım mal kucağımda piyasa beni sallamıyor nasıl olur??? Ulan pala yermiyim ben bu numarayı !!!! Aracı kurum uyuyormu ???? Alooooo!!! :he: :he:
Açtım bankaya çalışana bağırıyorum "benim fiyatı nasıl es geçer piyasa !!!! bilmem ne de bilmem ne !!!!"
bankacı kız dedi bi hesabınıza bakalım bak dedim hemen !!!
Baktık!!
Benim pozisyonumun bulunduğu vadede değil öbür vadede alım emri yazmışım :D
Böyle insan maymunda oluveriyor bazen :)

sadumany
13-09-2009, 13:28
stop değeri ve aktivasyon fiyatı "şartlı emirde" düzgün yazılırsa çalışmaması imkansız :(

daha önce örnek koymuştum http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3182467&postcount=15927 linkte var.

2 -3 kademe aynı anda tahtadan yok olmadıkça tabi....
Limit emir kısmı ile şartlı emir fiyatların fark mantığını anlayamadım.

Bear_Bull
13-09-2009, 15:22
Limit emir kısmı ile şartlı emir fiyatların fark mantığını anlayamadım.

Almak yada satmak (stop olarak) istediğiniz fiyat tek hamlede kalkarsa 1 sonraki basamaktan emri yakalayıp gerçekleştirsin diye.:yes: zaten 1 lot bile işlem görse 1 alt yada üst kademeden göndereceği için genellikle gerçekleşme fiyatı "şartlı emir fiyatı" olur. :yes:

bu arada emir yazdım gerçekleşmedi diyen arkadaşlar, yazdıkları emirlerin resimlerini koysalarda nerede hataları var baksak benim stoplar cayır cayır çalışıyo:cry::cry:
tabi koyarsam nadir kullanırım (normalde ekran başında olduğumdan ters emri daima hazır tutarım, tuşa kendim basarım.)

Erkal Bıyıklıoğlu
13-09-2009, 18:00
İyi akşamlar arkadaşlar

Global'de 3-4 kez başıma geldi. Emiri (şartlı genelde) iletemediği oluyor, bu yüzden emir verdikten sonra Bekleyen Emirler ekranından emir VOB'a ulaşmış mı diye hep kontrol ederim. En azından emrinizin referans numarası yoksa , hemen düzeltme imkanınız olur. Elektronik işlem yaparken emrinizin iletilip iletilemediğini de kontrol etmek bir yerde bizim de sorumluluğumuzda.

Sonuçda kul yapısı bu sistemler :D bazen hata yapabiliyorlar.

CapitALİst
13-09-2009, 18:23
Global'de 3-4 kez başıma geldi. Emiri (şartlı genelde) iletemediği oluyor, bu yüzden emir verdikten sonra Bekleyen Emirler ekranından emir VOB'a ulaşmış mı diye hep kontrol ederim. En azından emrinizin referans numarası yoksa , hemen düzeltme imkanınız olur. Elektronik işlem yaparken emrinizin iletilip iletilemediğini de kontrol etmek bir yerde bizim de sorumluluğumuzda.

Sonuçda kul yapısı bu sistemler :D bazen hata yapabiliyorlar.

Dediğiniz doğru ancak bunu yapsakta butür problemlerden kaynaklanan zararlara mani olamıyoruz mesela gün içi alım satım yaparken stopu fiyata yaklaştırayım dediydim bir keresinde ben yaklaştırma emri verdiğim halde emir kabul olmadı , yine yine pek çok defa denedim olmadı ... kul yapısının azizliğine uğradım anlayacağınız ...ve zarar neden oldu ...Bazı hatalar bizim dikkatimizlede çözülemiyor ve aracı kurumların daha verimli sistemler geliştirmesi gerektiğine inanıyorum ...
Bu arada Ben artık Sanko ya geçmeyi planlıyorum nasıldır orada bu tür problmeler yaşanır mı ?