PDA

View Full Version : Zararımıza da olsa al-sat yaptırıp komisyon almak isteyen aracı kurumlar

proftrader
23-08-2009, 16:32
Bildiğimiz gibi tüm aracı kurumlar , küçük yatırımcı aleyhine - zararına da olsa AL-SAT yaptırıp komisyon almak isterler.

Ancak gene de bilmemiz gereken
AL-SAT yaptırıp fazla komisyon alma olayından en uzak aracı kurum hangisidir?

HSBC yatırım olabilir mi?

gemici
23-08-2009, 16:36
böyle bir şey bilmiyorum.....ilk defa duydum............zorla mı al sat yaptırıyorlar..............

shadowcem
23-08-2009, 16:36
Bildiğimiz gibi tüm aracı kurumlar , küçük yatırımcı aleyhine - zararına da olsa AL-SAT yaptırıp komisyon almak isterler.

Sanko onbinde 2 komisyon oranı var... Ne kadar işlem yaparsınız o size kalmış

Psihalive
23-08-2009, 17:48
Sende satma...

Seni zorla satmaya zorlayan varmı.

Yüklü miktarda açığa alış yapmadığın sürece...

emin48
23-08-2009, 18:05
böyle bir şey bilmiyorum.....ilk defa duydum............zorla mı al sat yaptırıyorlar..............

Arkadaşın dediği böyle bir şey olabilir, sürekli arayıp yakın markaja alıp sizi alım-satım yapmaya zorlamak..Biraz da gaza getirirler, havaya sokarlar, vay lem ben neymişim..Birkaç kademe kaldırdınız mı orta halli tahtada, sığ tahtada..Krediye de girersin
Kendinizi zorunlu hissediyorsunuz, ben bu psikolojiyi yaşadım..

Elbette zorla işlem yok, suçtur zaten..
Ben başımdan geçen bir olayı anlatayım..
2001-2002 yıllarında büyük bir bankanın yatırım bölümüyle çalışıyordum. Gözümkaraydı; işlem hacmim gayet iyiydi. O kadar ki ilk 100e giriyordum hacimde..
Beni sürekli arayan bir dealer vardı, sürekli bilgilendiriyordu. Yolda, parkta takside arıyordu..
Madem o kadar emek veriyor (sanırım aylık-yıllık prim alıyordu) ben de onun tavsiyesini boşa çıkarmamak adına işlem yapıyordum zoraki..Aracı kurum kazanıyor ben boşa çalışıyordum hatta sıkı zarar ediyordum.
Netice 2004 den bu yana görüşmüyorum alım-satım kararımı kendim veriyorum. Arada bir arıyorlar gerek kendi kurumumdan gerek diğer kurumlardan, takmıyorum hiçbirini..Daha fazla kazanıyorum artık, şükürler olsun!..

gemici
23-08-2009, 18:22
çok parası olan için belki........3-5 milyarın komisyonu için kimse uğraşmaz............

dix1
23-08-2009, 19:44
sanko menkul yatırım tabikide 10 binde 2

AUDİ+
23-08-2009, 20:38

Hatayı onlarda aramayın hata sizin........

Bilge
24-08-2009, 00:08
Aracı kuruma portföyünüzü yönetme izni vermediğiniz sürece sizden talimat almadan işlem yapamazlar. Ben de bir ara oldukça küçük sermayeyle bir aracı kurumu denemiştim. Hesabı açarken kazandırma garantisi vermişlerdi. Bir hafta sonra uğrayıp ekstre istedim. Ekstre vermemek için çok çırpındılar. Ben ısrar edince mecburen verdiler. Gözlerime inanamadım. Bir haftada 4-5 sayfa dolusu işlem yapmışlardı. Kiminden 1-2 kademe kâr kiminden zarar işlemleri sonucu sermayem 1/20 oranında azalmıştı. Derhal hesabı kapatıp ayrıldım. Bu aracı kurum şimdi tamamen kapandı mı bilmiyorum (Soymen).

erdor
24-08-2009, 01:23
Aracı kuruma portföyünüzü yönetme izni vermediğiniz sürece sizden talimat almadan işlem yapamazlar. Ben de bir ara oldukça küçük sermayeyle bir aracı kurumu denemiştim. Hesabı açarken kazandırma garantisi vermişlerdi. Bir hafta sonra uğrayıp ekstre istedim. Ekstre vermemek için çok çırpındılar. Ben ısrar edince mecburen verdiler. Gözlerime inanamadım. Bir haftada 4-5 sayfa dolusu işlem yapmışlardı. Kiminden 1-2 kademe kâr kiminden zarar işlemleri sonucu sermayem 1/20 oranında azalmıştı. Derhal hesabı kapatıp ayrıldım. Bu aracı kurum şimdi tamamen kapandı mı bilmiyorum (Soymen).

İlginç gerçekten.Ozaman daha sağlam aracı kurumlarla çalışmak mantıklı değilmi.Belki komisyon oranları biraz daha yüksek olur ama enazından sağlam olur.

emin48
24-08-2009, 08:08
sanko menkul yatırım tabikide 10 binde 2
sanko menkul müşteriyi arayıp alım satıma mı zorluyor?
Ben Sanko Menkul ile çalışıyorum iki yıldan bu yana..
Bire kez beni aramadılar...

betaport
24-08-2009, 08:29
Hayatımda ilk defa duyuyorum :notr: Kurum zorla aldırcak sattırcak. Daha beni Allahın 1 kulu aramadı aldığını sat yada şunu almalısın diye. Demekki fakir kategorisindeyim :kahkah:

Ayrıca portföy yönetiminde paranın stop lossunu koymazsan sözleşmede hangi kuruma gitsen öpücük yağmuruna tutarlar adamı :he:

zeynepdilek
24-08-2009, 09:13

Benim de aynı şey oldu... Benim de ufak bir miktardı ama ben paramın peşine düştüm yine de. Paramın iadesini ve hesabımın kapatılmasını isteyince kurumun sahibi tatarfından bir de tehdit edildim ama vazgeçmedim. IMKB'ye şikayet ettim. Haberim olmadan alım satım yapılmış olan paramı aynen geri aldım. Bir süre sonra da bu kurum kapatıldı. ( Bu olay 9-10 yıl önce oldu...)

i-ked
03-09-2009, 19:57
ağustos 1167,44
temmuz 842,07
haziran 942,98

bunlar garanti bankası tarafından kesilen komisyon miktarları

zaten maaşım 1400 civarında maaşım kadar komisyon alıyorlar ama bulunduğum şehirde aracı kurum yok, telefona da güvenmiyorum

derinlik filan da göremiyoruz ki paragarantiden

sizin memnun olduğunuz komisyonu olmasın demiyorum am makul seviyede aracı kurum hangileeri

gurselin
12-09-2009, 09:51
komisyon oranları yaptığınız hacimle ters orantılıdır.ne kadar çok hacim o kadar az komisyon.küçük aracı kurumlarda daha rahat işlem yaparsınız ama daha çok riskle.banka aracı kurumları ya da iyi holdinglere ait büyük aracı kurumları tercih etmek daha güvenli olur.internetten işlem yaptığınız takdirde daha az komisyon ödersiniz.aylık belli bir hacmi garanti ederseniz herkes düşürür komisyonunuzu düşük komisyonla da rahat rahat aynı kademeye bile dönersiniz.örneğin ayda 1 mln tl hacme onbinde 5 komisyon gibi...

romero
15-09-2009, 17:30
Benim de aynı şey oldu... Benim de ufak bir miktardı ama ben paramın peşine düştüm yine de. Paramın iadesini ve hesabımın kapatılmasını isteyince kurumun sahibi tatarfından bir de tehdit edildim ama vazgeçmedim. IMKB'ye şikayet ettim. Haberim olmadan alım satım yapılmış olan paramı aynen geri aldım. Bir süre sonra da bu kurum kapatıldı. ( Bu olay 9-10 yıl önce oldu...)

aynen öyle.oyarlar adamı.
kimse sizin isteğiniz dışında alım satım yapamaz.
eğer burada yazılanlar gibi mağdur olanlar varsa arasınlar haklarını.
hem kuruşu kuruşuna alırar paralarını, hemde o kurumu kapattırırlar.

VOBiX
01-10-2009, 01:02
Aracı kuruma portföyünüzü yönetme izni vermediğiniz sürece sizden talimat almadan işlem yapamazlar. Ben de bir ara oldukça küçük sermayeyle bir aracı kurumu denemiştim. Hesabı açarken kazandırma garantisi vermişlerdi.
Özel portföy yönetimi bölümüne belirli şartlarla vermezseniz dealerın sizina dınıza sizden habersiz işlem yapmaya yetkisi yoktur.

VOBiX
01-10-2009, 01:07
Hayatımda ilk defa duyuyorum :notr: Kurum zorla aldırcak sattırcak. Daha beni Allahın 1 kulu aramadı aldığını sat yada şunu almalısın diye. Demekki fakir kategorisindeyim :kahkah:

Ayrıca portföy yönetiminde paranın stop lossunu koymazsan sözleşmede hangi kuruma gitsen öpücük yağmuruna tutarlar adamı :he:

Kurum size zorla aldırıp sattırmaz olay şudur. Dealer sizi arar ve sayın betaport ISCTRyi bugün 5,95ten aldınız ama düşüş gelecek gibi en yiisi 5,90dan satalım 5,80den tekrar alırız der. Bu yapılan işlem başarılı olursa bir kademe komisyona gider ama size de bir kademe kâr kalır. Ya da aynı şekilde 5,50den aldın 5,70e sat 5,60dan geri al derler. Bunalr zamanalması becerilebildiği sürece hem müşterinin hem de aracı kurumun lehinedir. Ama hisseyi sattıktan sonra hisse yükselmeye başalrsa o zman kötü işte. Size söylenecek ilk söz ISCTRden nasibimiz bu kadarmış GARAN alalım. :he:

Aracı kurumların tek gelir kapısı komisyonalr olduğu için kazanmaları için komisyon üretmeleri gerekir. bunun için Yatırım Ortaklıklarını kuruyorlar zaten. Siz hiç onbinde 2 komsiyonla çalışan yatırım ortaklığı gördünüz mü? Göremezsiniz hepsi en az binde iki komisyonla çalışır. amaç komsiyon üretmektir.

Bir de dealerın sizi araması için dealerı zorlarlar hedef verirler. Performansın düşer derler maaaşına zam alamazsın derler. Derler babam derler...

Cafe Mekan
09-10-2009, 17:53
ben ak yatırımla çalışıyorum, burada şubesi olduğu için... tacirlerin şubesi olsaydı hiç düşünmez geçerdim tacirlere, yeni kampanyaları var, onbinde 6 gibi... nitekim akbankta binde 2 yani onbinde 20 ye tekabül ediyorki arada uçurum var... birde tacirler ayda 150 bin tl işlem hacmi yapana matriks derinliği bedavaya kullandırıyor...

Wizard
14-10-2009, 12:42
arkadaşlar birşey sormak istiyorum..
hisse senedi işlemlerimi Garanti'den yapıyorum. Bir emir verdigimizde (diyelim 1 seanslık) o emir gerceklesmese de komisyon ücreti alınıyor mu?
teşekkürler

prof45
14-10-2009, 12:53
gerçekleşmediği zaman komisyon ücreti almıyor. ayrıca garantinin komisyon izleme menüsü içinde komisyon ücretimin işlem puanından karşılanmasını istiyorum diye bir seçenek var onu işaretlersen komisyonu daha önceden biriken puanlardan düşerek ücret ödemiyorsun

Wizard
14-10-2009, 12:55
evet gördüm ama daha yeniyim işe yarayacak kadar puan yok henüz :)
çok teşekkürler