PDA

View Full Version : Sahalarda yaşanan olaylar size nasıl geliyor?

Red Kit
18-11-2009, 11:11
Neredeyse 10 yıldır futbol maçlarına gitmiyordum. Basketbol maçlarında gördüğüm olaylar yüzünden artık basket maçlarına da gitmemeye başlayacağım.

Kısaca özetlersem:

1. Stadlarda onbinlerce insanın hep birlikte rakip oyunculara, ailelerine, yöneticilerine, federasyona kısaca kendi takımı harici kim varsa sandıktaki bezinden duvardaki sazına kadar küfretmesi iğrenç bir şey. Kim bunun normal olduğunu savunursa o da çürümüş ve kokuşmuş birisidir. Hiç bir zaman tribün haklıdır diyemeyiz. Mesela eğer Çarşı'yı ettiği küfürlerle attığı dayaklarla yaptığı gasplarla beğeniyorsanız iyi bir beşiktaş taraftarı olabilirsiniz ama insan olarak çürümüş birisiniz. Tamamen aynı şeyler Galatasaray, Fenerbahçe, Bursaspor, Tranzonspor, Diyarbakırspor için de geçerlidir.

2. Dün 10 yıl önceki derbileri izledim. Gol atıldığı zaman seyirciler seviniyor gülüyor ve oynuyormuş. Bir de şimdi izleyin, gol atıldığı zaman insanlar kaşlarını çatıyor, yumruklarını sıkıyor, iki el havaya doğru kalkıp ya cinsel ya da dayaksal bir içerik kazanıyor. Nasıl geçirdik, işte bilmemnerenize soktuk, koduk gibi laflar böğürülüyor. Böğürme diyorum çünkü bunlar insan olamaz. İnsanlık dışı yaratıklar.

3. Objektiflik diye bir şey kalmadı. Kimsenin takımı kötü oynamıyor illa hakem kusurlu, kimsenin antrenörü kötü değil mutlaka federasyon pislik yapıyor. İki adet karşı taraftar tartışırken en basit şeyleri bile hiç kimse kabul etmiyor. (Çünkü izledikleri siyasi liderler de uzlaşmaz, kavgacı, en temel doğruları bile kabul etmeyen gerilimci tipler)

Bilmiyorum böyle düşünen bir ben mi varım ama ne basın ne de siyasiler bu konuyu dile getiremiyor. Getiremiyor çünkü spor basınını bu magandalar besliyor. Eğer magandalara siz magandasınız, çürümüşsünüz, kokuşmuşsunuz, yaptıklarınız iğrenç, insanlıkla bağdaşmaz derseniz bir daha sizin programınızı seyretmezler, gazetenizi de almazlar.

Peki çıkış yolu nedir?

Ben bilmem, ben karamsarım. Bir çıkış yolu da göremiyorum.

bridgea
18-11-2009, 11:23
Eğitim şart klişesi ile başlar bir sürü şey sıralardım amma, eğitimli insanların da ne düzeyde tartıştıklarını ve sürüye ne oranda dahil olduklarını görünce vazgeçtim.

Toplumun gazını alma yöntemi olarak sporu seçen toplum ileri gelenleri (iktidar-sermaye-medya....) herkesi rahatsız eden görüntüler oluştuğunda ık-mık,gak-guk eder önlem alınmasını ister. Oysa ki kendi yaptığı pisliğin sorumluluğunu başka yere atmak amaçtır.

Devam ederiz...

metkon
18-11-2009, 12:47
Maçlar seyircisiz oynansın 1 sezon boyunca...Çok büyük cezalar verilmeli...Hem kişilere hem klüplere...

Ben de gitmiyorum çok uzun zamandır maçlara...Artık TV den bile seyretmeyeceğim galiba...O raddeye geldim...Yurtdışı maçlarını izlerim daha iyi...Sporsever olarak...

İğreniyorum bizdeki spor yaklaşımından...Magandası da var, züppesi de (paralısı da)...Eğitimlisi de var, eğitimsizi de...Hepsi aynı...

ayhan53
18-11-2009, 15:08
eskiden fenerbahçe ankaraya geldimi maçları nı kaçırmazdım sonra oğlan 8-9 yaşlarına gelince onuda götürmeye başladım en son 2 yıl önce bi futbol maçına gittim oğlanda yanımda ailelerin olduğu kısma geçtim yan taraftada karı koca çoluk çocuk bi aile oturuyordu neyse maç başladı bizim aile babası dakika 1 başladı hoplamaya zıplamaya bu arada da hakemin karalarında ana avrat dümdüz gidiyor bizim oğlanda ağzı açık seyrediyor adamı maç bitti çıktık sordu baba o adam neden hakemin annesine o sözleri söyledi niye kızdı o gün tamam dedim oğlanla bi daha futbol maçına gitmeyeceğim büyüyünce kendisi gitsin
biz futbol maçlarına gitmeyi bıraktık baskette oynuyor bende basket maçlarına götüreyim dedim
telekomun fenerbahçe ile maçlarına gitmeye başladık bilet kuyruğunda bi baktım 200-250 kişilik bi gurup yan kapıdan içeri alınıyor araştırdım telekom yönetimi ankaragücünün gecekondu gurubuna bedava bilet dağıtıyormuş onlarda gelip telekom lehine tezahürat (küfür) yapıyorlarmış ben 10-12 tl verip maça giriyorum telekom ise bedava bilet dağıtıyor adamlar geliyor hakeme para verip maç seyreden bizlere dümdüz gidiyorlar bende oğlana dedimki oğlum artık basket maçınada gitmeyeceğiz artık
yaklaşık bir yıl oldu basket maçlarınada gitmiyorum
geçen hafta bi vesile oldu oğlanında ısrarı ile telekom aliağa petkim maçına gittim değişen hiç bir şey olmamış gene o gurup türübünlerde pota arkasına yerleşmiş rakip aliağa ama onlar fenere bjk ye gs ye küfür etmekle meşgul
telekom yetkilileri böyle yaparak basketbola destek verdiklerini zannediyorlarsa büyük yanılgı içindedirler en azından beni maçlara soğuttular

carcharias
18-11-2009, 15:57
maçların seyircisiz oynanmasına karşıyım. seyircisiz maç tuzsuz yemek gibi de demeyeceğim zira tuza da karşıyım:)

bütün hafta boyunca para,aşk,aile derken gerilip gerilip maça gelip kendi futbolcusundan rakip futbolcusuna ve taraftarına kinini kusan manyaklara karşılık, yine böyle uçuk bir karar alınmalı.

misal; bu hafta Beşiktaş_fener maçı var. diyelim ki Beşiktaş seyircisi geçen haftadan itibaren cezalı. verilecek ceza şu olmalı: Ceza alan takımın 5 iç saha maçına rakip taraftardan başkası alınmayacak. Tam 5 maç. örneğimize dönersek, Beşiktaş_fener maçını sadece fenerliler izleyecek. Atıyorum, sonraki evindeki ilk maçta Beşiktaş diyelim Gençlerbirliğiyle oynayacak.yine rakipten başka seyirci gelemeyecek. hangi takım cezalıysa 5 maç sahasında rakip taraftarla oynayacak. Evsahibi takım taraftarı evinde veya kahvede,barda ne halt ediyorsa etsin.

Neticede saha kapanması,seyircisiz oynamada konuyla ilgisi olmayan misafir takım da cezalandırılıyor ki manası yok.

metkon
19-11-2009, 00:48
Çürümüşlük her yerde her mevkide...Hile hurda her yerde...Şimdide G.Saray basketbol takımında yaşanan skandala bakın...

Ama yapılan açıklama ve alınan karar çok yerinde klüp tarafından...Şimdi top federasyonda...Bu oyuncunun oynadığı tüm resmi maçlarda hükmen yenik sayılması lazım klübün en azından...

tekas
19-11-2009, 01:12
Siyasette yasak ve cezalardan kurtulmak için kurulan ''Hülle''partileri gibi.

Spor kulübümüz de bir tür 'hülle'' ye başvurmuş.:)

metkon
19-11-2009, 01:20
Az önce de Fransa-İrlanda maçında uzatmanın ilk yarısında atılan Fransız golü...Ve T.Henry nin eliyle topu resmen tutması (ahlaksız herif, emek ve hak gaspçısı) ve içeri çevirmesi topu...Yurtdışında bile maç seyretmemek lazım...

Bu maçın uzatmalarının iptal edilip, tekrarlanması lazım TV görüntüleri seyredilip...

guneysu
19-11-2009, 01:45
misal; bu hafta Beşiktaş_fener maçı var. diyelim ki Beşiktaş seyircisi geçen haftadan itibaren cezalı. verilecek ceza şu olmalı: Ceza alan takımın 5 iç saha maçına rakip taraftardan başkası alınmayacak. Tam 5 maç. örneğimize dönersek, Beşiktaş_fener maçını sadece fenerliler izleyecek. .

Seyircinin alnında yazmıyor ki, bunlar Fenerli, bunlar Beşiktaşlı veya cimbomlu..

Gene girerler.. bu bir çözüm değil bence..

Herkesin nüfus cüzdanına işleteceksin hangi takımlı diye.. o kişilere bilet vereceksin, kimlik ibraz etmek suretiyle :)

Yok carcharias, tutmaz bu iş bence.:notr:

Futbol zaten K.U.P. projesinin bir parçasıdır.. o yüzden artık stadlara gitmiyorum..

KUP : kitleleri uyutma projesi..

çaresini göremiyorum, gitmem maça olur biter,kendi açımdan.. herkes memnun halinden nasıl olsa...

carcharias
19-11-2009, 08:41
hocam tutar niye tutmasın?
Maçta bilet satılacak kişileri kulüp seçerse ne işi var Rakip takımın orda. Fener örneği verdik diye söylüyorum; İl güvenlik kurulu diyecek ki Beşiktaş seyircisi cezalı. sadece fener girecek. sayı da 10bini aşamaz. yani 1 tribün kadar. dağılmayacaklar.bir arada oturacaklar. kontrolu kolay olacak. Kulüp Antu,Genç FB ve direkt kulup üyeleri gibi grup üyeleriyle görüşecek.Her takımın grupları var. Liste isteyecek.10 bin fenerli orda olacak. bakın bu hafta maça girerken kimlik kontrolu yapılacakmış. 30bin kişi olacak orda. ona baktıklarına göre 10bin kişiye rahatlıkla bakarlar.Nasıl ermeni maçına asker,memur bilmem ne harici taraftar almamışlar olay çıkmasın diye. bu liste dışında kimse giremez yani.

Hisse.net ile atıyorum zarzurt.net maç yapacak. rakip cezalı. redkit'e diyecekler ki "arkadaş maç deplasmanda ama rakip seyircisiz. 5bin kişi seçeceksin.onları bize bildireceksin.kapıda kontrol olacak."

Redkid de bize ulaşacak. Gruba mail atacak. 'arkadaşlar şu gün şu saatte zartzurt.net ile maçımız vardır.
5 bin kişilik kontenjanımız var.maçı izlemek isteyenler kimliğiyle gelsin. liste yapacağız. onun dışında kimse giremeyecek' olay bu yani.Redkit datalarından kontrol edecek. ben "Güneysu" diyeceksin,kimliğim de şu. ispatla,gir bakayım şifrenle sisteme. "ok güneysu" diyecekler. şu saatte taksim'de AKM den otobüs kalkacak. toplu halde gidilecek,toplu halde AKM ye dönülecek.

olay çıkardık mı herşey Kameralardan belli olacak. zaten rakip cezalı.sadece belli sayıda misafir taraftar var orda.Princin taşını ayıklar gibi her seferinde kendi içinde olay çıkaranları da rahatlıkla temizlersin.

carcharias
19-11-2009, 09:05
Buna ilaveten ikinci düşüncem,

sahada hem rakip hem kendi seyircin olduğunda tahrik daha çabuk oluyor. 1 sezon boyunca hiçbir evsahibi takım kendi taraftarına oynatılmamalı. her maça sadece rakip seyirci alıp karşılıklı cezalandırılmış gibi olmalı. 2.yıl ligin ilk devresindeki 17 maç boyunca sadece kale arkasındaki iki tribüne karşılıklı taraftarla alınmalı. ortalama 5 er bin kişi yani.sonra ikinci devre ise kale arkaları boş bırakılıp 17 maç karşılıklı birbirine bakan tribünlere alınmalı. köpeğe kediyi nasıl alıştırıyorlar bilmiyorum.ara sıra mı gösteriyorlar neyse artık öyle yapılmalı. çünkü karşımızda rakip görünce insanlıktan çıkıyoruz.

ilk yıl

http://i47.tinypic.com/2a4pspg.jpg

2.yıl

http://i46.tinypic.com/2wqvlox.jpg

metkon
19-11-2009, 09:58
Sen iyice sporu antuların, GFB lerin, Ultra aslanların, çarşıların kucağına bıraktın bu önerinle...

Zaten problemi çıkaran bu gruplar...Öncelikle klüplerin sırtından geçinen bu sırtlanlar temizlenmeli ve sahalara alınmamalı...

Eğer bu grupların ellerinde bir üye listesi varsa, bu liste tespit edilmeli ve bu listede adı olanlar sahalara alınmamalı...

Red Kit
19-11-2009, 10:05
Önerine karşı önerim : Tahrik olan seyiri maça alınmasın.

Küfür edenleri tespit edilsin ve bir yıl maça girmeleri yasaklansın. Çakmak, para atanlar iki yıl yasaklansın.

İnanın bu magandalar temizlendiğinde statlar full dolacaktır. Karısını çocuğunu alan statlara koşacaktır.

carcharias
19-11-2009, 10:34
Sen iyice sporu antuların, GFB lerin, Ultra aslanların, çarşıların kucağına bıraktın bu önerinle...

Zaten problemi çıkaran bu gruplar...Öncelikle klüplerin sırtından geçinen bu sırtlanlar temizlenmeli ve sahalara alınmamalı...

Eğer bu grupların ellerinde bir üye listesi varsa, bu liste tespit edilmeli ve bu listede adı olanlar sahalara alınmamalı...

şöyle söyleyim; eğer 2012 de kıyametin kopma olasılığı 1% ise, tribün gruplarının olmaması ihtimali 0,1% bile değildir. antu olmazsa fantu olur, çarşı olmazsa pazar olur, ultra olmazsa plus olur.olur da olur. grup olayının temizlenmesini aklınıza bile getirmeyin. aklınıza getireceğiniz tek şey, bu grupların nasıl adam edileceği olmalı. ben önerilerimin mantıklı olduğunu düşünüyorum.

metkon
19-11-2009, 10:37
şöyle söyleyim; eğer 2012 de kıyametin kopma olasılığı 1% ise, tribün gruplarının olmaması ihtimali 0,1% bile değildir. antu olmazsa fantu olur, çarşı olmazsa pazar olur, ultra olmazsa plus olur.olur da olur. grup olayının temizlenmesini aklınıza bile getirmeyin. aklınıza getireceğiniz tek şey, bu grupların nasıl adam edileceği olmalı. ben önerilerimin mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Eğer liste belliyse bu listedeki adamları ömürboyu içeri almazsın olur biter grup olayını çökertmek kolay bu durumda...

İstedikleri kadar ad değiştirsinler...Kişiler listelerden alınabiliyorsa bu işi çökertmek çok kolay...Yeterki istensin...

Benim aklımdan hiç çıkmıyor bu tek çözüm...Bu adamlar ancak böyle adam olabilirlerse olurlar...Başka yolu yok...

carcharias
19-11-2009, 10:59
hiç bir takım yönetim, hiçbir takım,hiçbir futbolcu çekirdek çitleyen taraftar istemez. Çarşı olmasaydı Beşiktaş, ne liverpool ne barcelona maçlarını kazanamazdı.Kayserispor stadında bir milli maç izledim tam komediydi. Gruplar olmalı, bahsettiğim gibi kontrollu ve kademe kademe artan sayıda ve belirlenen yerlere sevkedilmeli.bir kase princin içindeki taşı ayıklama örneğimde olduğu gibi kameralar vasıtasıyla sürekli izlenmeli. ona göre elemine edilmelidir.

carcharias
19-11-2009, 11:40
yazdıklarımı şöyle bir toparlarsam;

Maçta bilet satılacak kişileri kulüp seçerse ne işi var Rakip takımın orda. Fener örneği verdik diye söylüyorum; İl güvenlik kurulu diyecek ki Beşiktaş seyircisi cezalı. sadece fener girecek. sayı da 10bini aşamaz. yani 1 tribün kadar. dağılmayacaklar.bir arada oturacaklar. kontrolu kolay olacak. Kulüp Antu,Genç FB ve direkt kulup üyeleri gibi grup üyeleriyle görüşecek.Her takımın grupları var. Liste isteyecek.10 bin fenerli orda olacak. bakın bu hafta maça girerken kimlik kontrolu yapılacakmış. 30bin kişi olacak orda. ona baktıklarına göre 10bin kişiye rahatlıkla bakarlar.Nasıl ermeni maçına asker,memur bilmem ne harici taraftar almamışlar olay çıkmasın diye. bu liste dışında kimse giremez yani.

Hisse.net ile atıyorum zarzurt.net maç yapacak. rakip cezalı. redkit'e diyecekler ki "arkadaş maç deplasmanda ama rakip seyircisiz. 5bin kişi seçeceksin.onları bize bildireceksin.kapıda kontrol olacak."

Redkid de bize ulaşacak. Gruba mail atacak. 'arkadaşlar şu gün şu saatte zartzurt.net ile maçımız vardır.
5 bin kişilik kontenjanımız var.maçı izlemek isteyenler kimliğiyle gelsin. liste yapacağız. onun dışında kimse giremeyecek' olay bu yani.Redkit datalarından kontrol edecek. ben "Güneysu" diyeceksin,kimliğim de şu. ispatla,gir bakayım şifrenle sisteme. "ok güneysu" diyecekler. şu saatte taksim'de AKM den otobüs kalkacak. toplu halde gidilecek,toplu halde AKM ye dönülecek.

olay çıkardık mı herşey Kameralardan belli olacak. zaten rakip cezalı.sadece belli sayıda misafir taraftar var orda.Princin taşını ayıklar gibi her seferinde kendi içinde olay çıkaranları da rahatlıkla temizlersin.

Buna ilaveten ikinci düşüncem,

sahada hem rakip hem kendi seyircin olduğunda tahrik daha çabuk oluyor. 1 sezon boyunca hiçbir evsahibi takım kendi taraftarına oynatılmamalı. her maça sadece rakip seyirci alıp karşılıklı cezalandırılmış gibi olmalı. 2.yıl ligin ilk devresindeki 17 maç boyunca sadece kale arkasındaki iki tribüne karşılıklı taraftarla alınmalı. ortalama 5 er bin kişi yani.sonra ikinci devre ise kale arkaları boş bırakılıp 17 maç karşılıklı birbirine bakan tribünlere alınmalı. köpeğe kediyi nasıl alıştırıyorlar bilmiyorum.ara sıra mı gösteriyorlar neyse artık öyle yapılmalı. çünkü karşımızda rakip görünce insanlıktan çıkıyoruz.

ilk yıl

http://i47.tinypic.com/2a4pspg.jpg

2.yıl

http://i46.tinypic.com/2wqvlox.jpg

ve 3. düşünceme göre;

Özellikle bu grupları bir araya getirme çalışmaları yapmak lazım. Mesela çarşı ile ultra aslan, çarşı ile genç fb, ua-gfb.. sonra üçü birden... bunları organizasyonlarla,konserlerle,sinema,tiyatroyla yan yana karışık oturtacak ve insani diyalog kurduracak etkinlikler kurulmalı. ısrarla ve sıkça. haftada 2-3-4 ne kadar mümkünse. sosyal faaliyetlerini ortak noktaya çekmek ve birbirilerinin dilini anlamak.mümkün olduğunca arkadaşlık kurmalarını sağlamak.

Gözaltına alınınca üşüyen fenerliye nasıl bir gs li kazağını verebiliyorsa, demek ki bunlar sadece maçta ayrı bir boyuta geçiyorlar. ayrı ayrı zamanlarda boyuna savaş baltası biliyorlar. başka iş yaptıkları yok. maçta da öfkelerini kusuyorlar. mümkün mertebe bir araya getirmek,her fırsatta geceler ve ortak organizayonlar düzenlemek gerekir.bunun içinde olmayıp taşkınlık yapanı zaten taraftar içinden kendi de atar. beraber atıyorum keçiörengücü-yalova maçına gidecekler,ertesi hafta beylerbeyi-giresun maçına gidecekler.salon kapatıp sinema izleyecekler.konser düzenlenecek fenerli gs li sanatçılar çıkacak.

En önemlilerinden biri de şu: federasyon,basına çıkıp abuk sabuk beyanlar veren aziz'miş,adnan'mış,yıldırım'mış,mahmut uslu'ymuş demeden kafasını kopartacak. hukuk nezdinde de nasıl taş atan küfür eden yakalanıyorsa bunlar da toplumu isyana teşvik ve tahrikten dava açılıp mahkum edilecek. ondan sonra bilet mi dağıtılır,hakaretli,hararetli beyanlar mı verilir bilmem artık.

metkon
19-11-2009, 12:01
Bence de yapılması gereken son aşama...Bu klüplerin (böyle yöneticilere sahip ve olay çıkaran taraftara sahip) o ligde küme düşürülmeleri...Ve seyircisiz maç yapmalarını sağlamaları federasyonun...

Serenler
19-11-2009, 12:11
Çürümüşlük her yerde her mevkide...Hile hurda her yerde...Şimdide G.Saray basketbol takımında yaşanan skandala bakın...

Ama yapılan açıklama ve alınan karar çok yerinde klüp tarafından...Şimdi top federasyonda...Bu oyuncunun oynadığı tüm resmi maçlarda hükmen yenik sayılması lazım klübün en azından...

Öncelikle iğneyi değil çuvaldızı kendime batırayım.
Türkiye'nin en büyük kulübü milyonların gözü önünde böyle sahanın ortasına cezalı oyuncusunu sırf maç kazanma hırsıyla başka bir formayla sokabiliyorsa seyirci taşkınlıklarının nedeninin öncelikle kulüp yöneticilerinde aranması gerekir.

Siyasette yasak ve cezalardan kurtulmak için kurulan ''Hülle''partileri gibi.

Spor kulübümüz de bir tür 'hülle'' ye başvurmuş.:)

Yazıklar olsun..
GS tarihine geçecek ve nesiller boyu başımızı yere eğdirecek bir utancı bizlere yaşatmak gibi bir başarıya imza atabildiler ya.
Keşke 20 yıl şampiyonluk yüzü görmeseydik de bu utancı yaşamasaydık.
GS basketbol kulübü doğrudan küme düşürülmelidir.

Seyircinin alnında yazmıyor ki, bunlar Fenerli, bunlar Beşiktaşlı veya cimbomlu..

Gene girerler.. bu bir çözüm değil bence..

Herkesin nüfus cüzdanına işleteceksin hangi takımlı diye.. o kişilere bilet vereceksin, kimlik ibraz etmek suretiyle :)

Yok carcharias, tutmaz bu iş bence.:notr:

Futbol zaten K.U.P. projesinin bir parçasıdır.. o yüzden artık stadlara gitmiyorum..

KUP : kitleleri uyutma projesi..

çaresini göremiyorum, gitmem maça olur biter,kendi açımdan.. herkes memnun halinden nasıl olsa...

hocam tutar niye tutmasın?

Yıllarca mahalli kümede ve grup maçlarında basketbol hakemliği yaptım.
İlkokul maçlarında 8-10 yaşındaki daha bebek çağındaki çocukların maç kazanma hırsıyla gerek kendi öğretmenlerince, gerekse rakip takım öğretmenlerince nasıl hırpalandıklarını gördüm. İl seçmelerinde gruplara gidecek takımların önceden belirlenip ona göre tiyatro oynatıldığını gördüm.
Gruplara çıkmaya aday gösterilen takımın son maçının saatini unutmasına ve maça gelmemesine karşılık rakibini hükmen galip ilan etmeme rağmen gruba gidecek takımın o ili temsil etmeye gücünün yetmeyeceği gerekçesiyle 2 saat sonra galip ilan ettiğim takımı yeniden maça davet edip maç yaptırma gibi rezilce teklifleri yaşadım.
Birçok spor salonu görevlisinin bir çok dalda spor yapıp takımlarda oynadığı maçlarda şımarıkça hareketlerini, üçkağıtlarını affetmedim. Faulse çaldım cezaysa verdim. Ama gördüm ki sporda çürümüşlükte sınır yok.
Sonuçta dayanamayıp düdüğümü kırdım.
Bırakın sahalara salonlara gitmeyi tv de bile izlemekten nefret eder oldum.
Bu olayları bugün mü yaşadım?
Hayır...
15 yılı geçti.
Peki şimdi durum nedir?
Ben gitmediğim için bilmiyorum.

Futbol sahasında tabancayla adam öldürülmedi mi?
Sivas Kayseri maçında 50 kişi sahada katledilmedi mi?
Bursa Diyarabakır maçında etnik ayrımcılık yapılmadı mı? Diyarbakır'a hakaret edenler kahraman olarak gösterilmedi mi? Peki bu kahramanlar Diyarbakır'daki maça silahlarını kuşanarak savaşa mı gidecekler? Daha doğrusu gidecekler mi? Gitmeye yürekleri yetecek mi?
Salonlarda ve sahalarda edilen küfürlerin yüzde birini hangimiz yemek isteriz.
Cebinde beş kuruşu olmayan çapulcu takımı bırakın İstanbul'daki maçları deplasmana nasıl gider?
Olaylar say say bitmiyor. Bu listeye istediğiniz kadar eklemede bulunabilirsiniz.
Sahalarda olaylar nasıl mı önlenir?
Çözüm basit:
Önce kulüplerden ve kulüp yöneticilerinden başlayacaksınız.
Maalesef hiçbiri de sütten çıkmış ak kaşık değildir.
Spor öncelikle dürüslük ve centilmenlik demektir.
Önce bunu hepsinin beynine kazıyacaksınız.
Sivrisineklerle uğraşmakla bu işler çözülmez.

carcharias
19-11-2009, 12:33
Çözüm basit:
Önce kulüplerden ve kulüp yöneticilerinden başlayacaksınız.Maalesef hiçbiri de sütten çıkmış ak kaşık değildir.

:yes:
kuyuyu kazanlar değil de içine düşenler gömülür.kuyuyu kazanlar yeni projelere koyulur.

ayhan53
19-11-2009, 12:47

2 maç yenik sayılırsa küme düşer

metkon
19-11-2009, 13:01
2 maç yenik sayılırsa küme düşer

Öyle olmalı zaten doğal sonucu olarak hükmen yenilgilerin...

Bu sadece G.saray olayı değil, diğer büyük klüplerde de var buna benzer ahlaksızlıklar...

Yurtdışında bile...

Daha dün gece Fransanın attığı golü görünce yuh dedim, yüzlerce küfür ettim içimden...Bu resmen emek hırsızlığı, gaspçılık...UEFA başkanı Fransız Platininin buna ne diyeceğini çok merak ediyorum doğrusu...

Bu maçın uzatmaları tekrarlanmalıdır...

Serenler
20-11-2009, 00:44
Öncelikle iğneyi değil çuvaldızı kendime batırayım.
Türkiye'nin en büyük kulübü milyonların gözü önünde böyle sahanın ortasına cezalı oyuncusunu sırf maç kazanma hırsıyla başka bir formayla sokabiliyorsa seyirci taşkınlıklarının nedeninin öncelikle kulüp yöneticilerinde aranması gerekir.
Yıllarca mahalli kümede ve grup maçlarında basketbol hakemliği yaptım.
İlkokul maçlarında 8-10 yaşındaki daha bebek çağındaki çocukların maç kazanma hırsıyla gerek kendi öğretmenlerince, gerekse rakip takım öğretmenlerince nasıl hırpalandıklarını gördüm. İl seçmelerinde gruplara gidecek takımların önceden belirlenip ona göre tiyatro oynatıldığını gördüm.
Gruplara çıkmaya aday gösterilen takımın son maçının saatini unutmasına ve maça gelmemesine karşılık rakibini hükmen galip ilan etmeme rağmen gruba gidecek takımın o ili temsil etmeye gücünün yetmeyeceği gerekçesiyle 2 saat sonra galip ilan ettiğim takımı yeniden maça davet edip maç yaptırma gibi rezilce teklifleri yaşadım.
Birçok spor salonu görevlisinin bir çok dalda spor yapıp takımlarda oynadığı maçlarda şımarıkça hareketlerini, üçkağıtlarını affetmedim. Faulse çaldım cezaysa verdim. Ama gördüm ki sporda çürümüşlükte sınır yok. Sonuçta dayanamayıp düdüğümü kırdım.
Bırakın sahalara salonlara gitmeyi tv de bile izlemekten nefret eder oldum.
Bu olayları bugün mü yaşadım?
Hayır...
15 yılı geçti.
Peki şimdi durum nedir?
Ben gitmediğim için bilmiyorum.
.................
Çözüm basit:
Önce kulüplerden ve kulüp yöneticilerinden başlayacaksınız.
Maalesef hiçbiri de sütten çıkmış ak kaşık değildir.

:yes:
kuyuyu kazanlar değil de içine düşenler gömülür.kuyuyu kazanlar yeni projelere koyulur.

Öyle olmalı zaten doğal sonucu olarak hükmen yenilgilerin...

Bu sadece G.saray olayı değil, diğer büyük klüplerde de var buna benzer ahlaksızlıklar...

Yurtdışında bile...

Daha dün gece Fransanın attığı golü görünce yuh dedim, yüzlerce küfür ettim içimden...Bu resmen emek hırsızlığı, gaspçılık...UEFA başkanı Fransız Platininin buna ne diyeceğini çok merak ediyorum doğrusu...

Bu maçın uzatmaları tekrarlanmalıdır...

Bütün bunları bugün yazdık. Hatta ben amatör kümede yaşadığım olayların küçük bir özetini vermiştim.
Ama daha akşam olmadan yurtdışından bir haber geldi:
Yapılan ithamlar yenir yutulur gibi değil.
Benim tuttuğum takım bu tür rezillikler yapmaz diyenler parmak kaldırsın lütfen.

"Türkiye'de şike var"

AA Giriş Saati : 19.11.2009 17:23

Almanya'da uluslararası futbolda ortaya çıkarılan bahis skandalında, Türkiye'deki lig maçlarının da maniple edildiği iddia edildi.

Berliner Morgenpost gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, uluslararası düzeyde yeni bir bahis skandalının olduğu, Türkiye'deki birinci lig maçlarının büyük ölçüde maniple edildiği iddia edildi.
Haberde, bu konudaki çetenin Almanya'dan hareket ettiği, çetenin başının da Berlin'den olduğu ifade edildi.

Berlin güvenlik kaynaklarına göre olayla ilgili toplam 100 kişi hakkında soruşturma yapıldığı belirtilen haberde, Bochum Savcılığının yarın 5 kişi hakkında tutuklama kararı çıkartacağı kaydedildi.

Haberde, Almanya'dan Türkiye Birinci Ligi maçları için yüksek meblağlarla bahse girildiği, olayın içinde bazı ünlü Türk milli futbolcuların da bulunduğu iddia edildi.

Söz konusu çetenin başının, Almanya'da 2005 yılında futbolda ortaya çıkan şike skandalının baş sorumlusu olan ve 2 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Alman hakem Robert Hoyzer olayına da karıştığı belirtildi.

Bochum Savcılığından yapılan açıklamada da Bochum polisiyle birlikte 2009 yılının başından bu yana uluslararası düzeyde bahis alanında dolandırıcılık yapan çete hakkında soruşturma yapıldığı ifade edildi.
Zanlıların, Avrupa futbol liglerinden oyuncu, antrenör, hakem ve yüksek düzeydeki yetkililere para ödeyerek maçların sonucunu kendi çıkarları doğrultusunda maniple etmekten suçlandıkları belirtilen açıklamada, UEFA tarafından da desteklenen soruşturma kapsamında Almanya ve yurt dışında bugün çok sayıda arama yapıldığı ve tutuklamaların olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, konuyla ilgili yarın Bochum Emniyet Müdürlüğü'nde UEFA yetkililerinin de katılacağı bir basın toplantısı yapılacağı duyuruldu.

ayhan53
20-11-2009, 00:56
bu ülkede gökdeniz karadeniz fatih tekke olayı yaşandı kendi takım arkadaşlarını bile ayarttıkları ortaya çıktı sonra ne oldu gökdenize 6 ay ceza verdiler başka kimseye bir şey yapmadılar olayı örtbas ettiler

carcharias
20-11-2009, 18:09
-yönetimin kendine ve şirketlerine popülerlik sağlaması

-william wallace misali karizma yapmış tribün liderlerinin kulüpten beslenmesi,araba alması,yuva kurması,iş sahibi olması

-bunların yönlendirdiği; 3 kuruş maaşıyla, öğretim kredisiyle bilet alıp sesi kısılana kadar bağıran saf takımı(saflık hem kulübüne duyduğu temiz bağlılık, hem de bunların himayesine girmek manasında)

-2 milyon eurolardan aşağı almayan, ferrarilerle,en güzel hatunlarla,jeeplerle gezen futbolcular...

-maçların anne karnındaki çocuğun cinsiyeti gibi önceden görüldüğü şike olayları ve boşuna patlatılan gırtlak. edilen küfürler,sahaya atılan mahmutbey ayakkabılar, zıt tokai'ler,sular,seller...

Serenler
20-11-2009, 20:12
Bütün bunları bugün yazdık. Hatta ben amatör kümede yaşadığım olayların küçük bir özetini vermiştim.
Ama daha akşam olmadan yurtdışından bir haber geldi:
Yapılan ithamlar yenir yutulur gibi değil.
Benim tuttuğum takım bu tür rezillikler yapmaz diyenler parmak kaldırsın lütfen.

"Türkiye'de şike var"

AA Giriş Saati : 19.11.2009 17:23

Almanya'da uluslararası futbolda ortaya çıkarılan bahis skandalında, Türkiye'deki lig maçlarının da maniple edildiği iddia edildi.

Berliner Morgenpost gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, uluslararası düzeyde yeni bir bahis skandalının olduğu, Türkiye'deki birinci lig maçlarının büyük ölçüde maniple edildiği iddia edildi.
Haberde, bu konudaki çetenin Almanya'dan hareket ettiği, çetenin başının da Berlin'den olduğu ifade edildi.

Berlin güvenlik kaynaklarına göre olayla ilgili toplam 100 kişi hakkında soruşturma yapıldığı belirtilen haberde, Bochum Savcılığının yarın 5 kişi hakkında tutuklama kararı çıkartacağı kaydedildi.

Haberde, Almanya'dan Türkiye Birinci Ligi maçları için yüksek meblağlarla bahse girildiği, olayın içinde bazı ünlü Türk milli futbolcuların da bulunduğu iddia edildi.

Söz konusu çetenin başının, Almanya'da 2005 yılında futbolda ortaya çıkan şike skandalının baş sorumlusu olan ve 2 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Alman hakem Robert Hoyzer olayına da karıştığı belirtildi.

Bochum Savcılığından yapılan açıklamada da Bochum polisiyle birlikte 2009 yılının başından bu yana uluslararası düzeyde bahis alanında dolandırıcılık yapan çete hakkında soruşturma yapıldığı ifade edildi.
Zanlıların, Avrupa futbol liglerinden oyuncu, antrenör, hakem ve yüksek düzeydeki yetkililere para ödeyerek maçların sonucunu kendi çıkarları doğrultusunda maniple etmekten suçlandıkları belirtilen açıklamada, UEFA tarafından da desteklenen soruşturma kapsamında Almanya ve yurt dışında bugün çok sayıda arama yapıldığı ve tutuklamaların olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, konuyla ilgili yarın Bochum Emniyet Müdürlüğü'nde UEFA yetkililerinin de katılacağı bir basın toplantısı yapılacağı duyuruldu.

Varan 1:

29 maçta şike yapıldı

Almanya'da ortaya çıkan yeni bir bahis skandalında, Fenerbahçe'nin 14 Temmuz'da Alman 4. lig takımı SSV Ulm'a karşı oynadığı hazırlık karşılaşmasının da manipüle edildiği iddia edildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberinde, Fenerbahçe'nin 14 Temmuz'da SSV Ulm'a karşı oynadığı ve 5-0 kazandığı maçın manipüle edildiği şüphesinin bulunduğu belirtildi. Haberde, SSV Ulm'un oyuncularının bu karşılaşmayı 5-0'lık skorla kaybetmeleri için 5 rakamlı bir para aldıkları iddia edildi.

Bild gazetesinde yer alan haberde de, karşılaşmanın bu skorla bitmesi için bahis yapıldığı kaydedildi. SSV Ulm'un müdürü Markus Lötsch, bugün yaptığı açıklamada, olayın aydınlatılması için Bochum Savcılığıyla birlikte çalışacaklarını belirtti. Lötsch, bahis skandalına karışmış olmanın kendilerini şoka uğrattığını belirtti. Almanya'daki ortaya çıkarılan yeni bahis skandalı çerçevesinde, 2005 yılındaki Alman hakem Robert Hoyzer'in olayında da yer alan Hırvat kardeşler Milan ve Ante Sapina'nın tutuklandığı bildirildi. Hoyzer'in yanı sıra Ante Sapina da 2005 yılındaki şike olayından dolayı 2 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Olayla ilgili olarak Bochum savcığı bugün basın toplantısı düzenledi.

Almanya'da ortaya çıkan yeni bir bahis skandalı ile ilgili olarak yapılan basın toplantısında, Türkiye'de de 29 karşılaşmanın manipüle edildiği belirtildi.

Bochum Emniyet Müdürlüğü'nde, Bochum Savcısı ve UEFA yetkililerinin katıldığı basın toplantısında Türkiye'de 29 karşılaşmanın manipüle edildiği iddia edildi. Karşılaşmalar ve sporcuların isimleri ile ilgili olarak açıklama yapılmadı.

UEFA yetkilisi Peter Limacher, büyük bir skandal olara nitelendirdiği bahis skandalı ile ilgili olarak Haziran ayından itibaren Bochum polisi ile işbirliği içersinde olduklarını kaydetti.

brokerx
20-11-2009, 20:26
FENERBAHÇE: "AHLAKSIZLIK"

20 Kasım 2009 Cuma * 16:13

Kulübümüz Almanya'da çıkan şike iddialarında adımızı kullananlara seslendi.

Almanya'da ortaya çıkarılan bahis skandalına dair Alman basını kaynaklı haberlerin, başta Hürriyet, Vatan, Milliyet ve Sabah olmak üzere internet sitelerinde kasıtlı olarak yanlış tercüme edildiği ve bu yanlış tercümelere dayalı olarak Kulübümüzün isminin bahis skandalı içine taşınmak istendiği görmekteyiz.

Oysa ki gerçekte; Alman Gazeteleri 14 Temmuz 2009 tarihinde Fenerbahçe ile ULM 1846 takımları arasında oynanan ve 5-0 Fenerbahçe'nin galibiyetiyle biten hazırlık karşılaşmasında, ULM takımında forma giyen bazı futbolcuların farklı mağlup olmaları için haberde adı geçen bahis çetesinden para aldığını iddia etmektedir. Habere göre Bochum savcılığı iddialar üzerine ULM takımı oyuncuları hakkında soruşturma başlatmıştır.

Alman gazeteleri bu maçla ilgili haberlerde ULM'un Christoph Daum'un çalıştırdığı Fenerbahçe ile oynadığını hatırlatmak amacıyla, Sayın Daum'un adını ve fotoğrafını kullanmışlardır.

Haberin içinde Daum adının geçtiğini gören Hürriyet, Vatan, Milliyet ve Sabah gazetelerinin internet siteleri, Alman basının bu şekilde kullandığı haberleri akıl almaz bir şekilde Türk kamuoyuna "Daum manipüle etti iddiası" "Skandalın ucu Fenerbahçe'ye dokundu" "Fenerbahçe'de bahis skandalı" gibi kasıtlı başlıklarla ve futbolcularımızın maçtaki fotoğraflarını da kullanarak yansıtmışlardır.

Söz konusu internet sitelerinin Alman basınından aldıkları haberleri çarpıtarak ve haberlerine Kulübümüzün ismini ve futbolcularımızın fotoğraflarını da ekleyerek kullanmaları tek kelime ile "ahlaksızlıktır". Bu ahlaksızlığa karşı her türlü cezai ve hukuki haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ayrıca bu tip haberleri ülkemizde son günlerde ortaya çıkan önemli spor gündem maddelerini değiştirme ve unutturma çabası olarak değerlendiriyor, kamuoyunun dikkatini bu duruma da çekmek istiyoruz.

Haberi doğru bir şekilde yansıtan ligtv.com.tr sitesine teşekkür ediyoruz.Kaynak: Fenerbahce.org

carcharias
20-11-2009, 20:39

takım tutanların parmak kaldırmasına gerek yok serenler ağabeyim. Bak bir sütten çıkmış ak kaşık takımımız kendi adına zaten kol kaldırmış.

FENERBAHÇE: "AHLAKSIZLIK"

20 Kasım 2009 Cuma * 16:13

Kulübümüz Almanya'da çıkan şike iddialarında adımızı kullananlara seslendi.

Almanya'da ortaya çıkarılan bahis skandalına dair Alman basını kaynaklı haberlerin, başta Hürriyet, Vatan, Milliyet ve Sabah olmak üzere internet sitelerinde kasıtlı olarak yanlış tercüme edildiği ve bu yanlış tercümelere dayalı olarak Kulübümüzün isminin bahis skandalı içine taşınmak istendiği görmekteyiz.

Oysa ki gerçekte; Alman Gazeteleri 14 Temmuz 2009 tarihinde Fenerbahçe ile ULM 1846 takımları arasında oynanan ve 5-0 Fenerbahçe'nin galibiyetiyle biten hazırlık karşılaşmasında, ULM takımında forma giyen bazı futbolcuların farklı mağlup olmaları için haberde adı geçen bahis çetesinden para aldığını iddia etmektedir. Habere göre Bochum savcılığı iddialar üzerine ULM takımı oyuncuları hakkında soruşturma başlatmıştır.

Alman gazeteleri bu maçla ilgili haberlerde ULM'un Christoph Daum'un çalıştırdığı Fenerbahçe ile oynadığını hatırlatmak amacıyla, Sayın Daum'un adını ve fotoğrafını kullanmışlardır.

Haberin içinde Daum adının geçtiğini gören Hürriyet, Vatan, Milliyet ve Sabah gazetelerinin internet siteleri, Alman basının bu şekilde kullandığı haberleri akıl almaz bir şekilde Türk kamuoyuna "Daum manipüle etti iddiası" "Skandalın ucu Fenerbahçe'ye dokundu" "Fenerbahçe'de bahis skandalı" gibi kasıtlı başlıklarla ve futbolcularımızın maçtaki fotoğraflarını da kullanarak yansıtmışlardır.

Söz konusu internet sitelerinin Alman basınından aldıkları haberleri çarpıtarak ve haberlerine Kulübümüzün ismini ve futbolcularımızın fotoğraflarını da ekleyerek kullanmaları tek kelime ile "ahlaksızlıktır". Bu ahlaksızlığa karşı her türlü cezai ve hukuki haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ayrıca bu tip haberleri ülkemizde son günlerde ortaya çıkan önemli spor gündem maddelerini değiştirme ve unutturma çabası olarak değerlendiriyor, kamuoyunun dikkatini bu duruma da çekmek istiyoruz.

Haberi doğru bir şekilde yansıtan ligtv.com.tr sitesine teşekkür ediyoruz.Kaynak: Fenerbahce.org

carcharias
20-11-2009, 20:42
fener'in buyuk başkanı şen beyi izledim. "kimse bani süper ligde şike yapıldığına inandıramaz" diyor. insan neresiyle güleceğini şaşırıyor. Keyifli zamanlarında zaten kendi anlatıyor bir bir ne yaptığını,geçmişte neler olduğunu! ha, birde diyor ki "süper ligde". yani yarın öbürgün 1.ligde hottirisporla zottirispor maçında şike çıkınca diyecek ki "ama o gün ben süper lig dedim"

korhanykal57
20-11-2009, 20:44
şimdi yazılanları okudum..
bazılarına çok üzüldüm bazılarına katıldım ama çoguna katılmıyorum yazdıklarınızın...

Şimdi konuyu şöyle anlatayım..
biz endüstriyel futbola karsı bu ülkenin son kalesi olan ÇARŞI grubuyuz....

siz ÇARŞIyı seven iyi insan degildir diye derseniz eksik bilgiden dolayı yanılır/ yanıltırsınız..

1982 yılında kurulan bu grubu öcü gibi gösteremezsiniz..

stadlarda eskiden ne güzeldi ama şimdi ne oldu diyorsanız ben size geçmişi anlatayım..
eskiden maçlar öglen oyanırdı ve sadece İNÖNÜ vardı..

bu nednele maçlarda kapalıyı kapmak şeref meselesi idi..
bu dönemde BEŞİKTAŞ 8 yıl galatasaraya ve 13 yılda fenerbahçeye bu kapalıyı kaptırmadı bu nednele efsane oldu..ÇArşı bu dönemde dogdu..
sonra bu kapalı ugruna kavgalarda ölumler yaralanmalar çok artınca şimdiki ÇARŞI'nın hala beyni olan abilerimiz tüm liderleri topladı ve buna bir dur dedi..
eskiden akan kanın haddi hesabı yoktu herkes yaralanıyor vuruo vuruluyordu..
kimse sanmasın şimdi bozuldu stadlar ve anarşi başladı..

o zaman basın yoktu duyan yoktuuu..
asıl bu iş eskiden yaasanıyordu...

sonra adnan polat denen adamın döneminde rakip takım seyircisi ilk kez %50 yerine sadece eski açıklara alınmaya başlandı..
daha sonra yine galatasaray fener seyircisinin üzerine tel kafes cekip maymunsunuz demek istedi..bunları hep yöneticiler yaptı..nefreti doğurdu

tarihte taraftarın hatası denilen herşey OKUMUŞ, zengin patronların kendi yaptıkları şerefsizliklerdir...

şimdi ÇARŞI küfür ediyor diyorsunuz..

haberiniz var mı acaba , kötülediginiz bu grup bu ülkede her yıl 10,000 ünite kan bagısı yapar her yıl KIZILAY ödülü alır, her yıl köy okullarını gider onarır, her yıl bakanlıktan ödül alır, her yıl lösev e bagıs yapar her yıl yaşlılar yurtlarını gezer her yıl nükleere karşı çıkar, tiyatrolar yıkılmasın diye sabahlar, uefa dan centilmenlik ödülü alır, desibel rekoru kirar..ve BEŞİKTAŞ demek ÇARŞI demektir..yar yanagından gayri paylaşmak için her şeyi diyip yola çıkan bu grubu canavar olarak göstermeyin...

küfüre gelince..
YETER diye bagırmaya başlayalı 3 yıl oldu..
ama başkan gitmedi..
en sonunda denizli maçında para ile tutulan 200 kişi stada sokulup hepimize saldırılıdı...ertesi hafta kendi basket macımıza zor girdik..Alen abiler yani ÇARŞI yapmayın yönetime küfür etmeyin diye yalvardı diye genç cocuklardan küfür duydu ve stadı terk etti.. bunlara rağmem 36 abimize paranın uşagı polis ceza verdi küfürden dolayı...

başkanda para vaaar..
reklam vermem der, basın ondan yana yazar
polis onu korur

biz dayak yeriz yazılmaz..başkan bizi dövdürür yazılmaz sonra isyan edip küfür edince yaramaz cocuk terbiyesiz biz oluruz...

bu ülkede bozulan şey taraftar grupları degil düzendir...
düzenide yöneticiler kendi çıkarları için bozmamktadır..

olayların ortasında olan biri olarak diyorum HİÇ BİR ŞEY SİZİN GÖRDÜGÜNÜZ GİBİ DEGİL !!!

vede ÇARŞI bu endüstriyel futbol dünyasındaki son kalesidir..

bizide bitirdiklerinde futbol, çayını alıp maç izleyen 1000lerce dolar para verip gol olunca bravo diyip olmayınca yuuh demekten başka tepkisi olamayan taraftara kalacaktır...

herseyde oldugu gibi ruhumuz ve aşkımız yok olacaktır..

bizler taraftarız, müşteri degill..
ve biz bu düzenin içinde oyuncuyuz neferiz , dışardaki seyirci degil..
ve biz gönülden seviyoruz zannedildigi gibi çıkarlar uğruna degil !!!!

nefretin sebei çok derinlerde..
önce bazı renkli yöneticeler zamanında verdikleri teşvik prilerini, rüşvetler, arabaları ve aldıkları hakemleri açıklasınlar...

nefret neden doğdu acaba !!!
gruplar mı başlattı yöneticiler mi???

carcharias
20-11-2009, 20:46
herkes, silme herkes "saf" ayağına yatıyor. Bugun yaklaşık 60 spor otoritesi, iddaa uzmanı dinledim ve hepsi şaşkın,nasıl olur tarzında yandan yandan konuşuyor. heryerde, herşeyden herkesin haberi var ama olay ortaya çıkınca ne fikir sahibi olan var ne sahiplenen... bina yıkılırsa altta kalanın canı çıksın!

carcharias
20-11-2009, 21:07
Korhan bey, müsaden olursa dini imanı Beşiktaş olan bu abin korhan kardeşim desin.Beşiktaş'lısın eyvallah. ona lafım yok. düşündüklerimi kırmızIyla yazayım sen anla.

şimdi yazılanları okudum..
bazılarına çok üzüldüm bazılarına katıldım ama çoguna katılmıyorum yazdıklarınızın...

Şimdi konuyu şöyle anlatayım..
biz endüstriyel futbola karsı bu ülkenin son kalesi olan ÇARŞI grubuyuz....

ÇARŞI'YA İTİRAZIM ŞÖYLE; ENDÜSTRİYEL FUTBOLUN SON KALESİ EDEBİYATIYLA FORZA.NESİNE.COM İDİDA SİTESİ NEYİN NESİ? OLDU MU O ŞİMDİ. SAKIN DEMESİNLER Kİ FORZA SİTESİNİN FİNANSMANI İÇİN FALAN FİLAN.

siz ÇARŞIyı seven iyi insan degildir diye derseniz eksik bilgiden dolayı yanılır/ yanıltırsınız..

1982 yılında kurulan bu grubu öcü gibi gösteremezsiniz..

BANA SORARSAN,ÇARŞI OLMASA BU TAKIM MAÇ FALAN ALAMAZDI. BURDA ÇARŞI DEĞİL ASLINDA KONU. GENEL KONUŞUYOR TARTIŞIYOR VE ÇÖZÜM YOLLARI ARIYORUZ.ÇARŞI'NIN,ANTU'NUN,ULTRA'NIN İÇİNDEN ÇÜRÜK ELMALARIN AYIKLANMASI HADİSESİ. HOŞ, BİZİM ÜSTÜMÜZE VAZİFE DEĞİL ELBETTE AMA FİKİR TEATİSİ DİYELİM.

stadlarda eskiden ne güzeldi ama şimdi ne oldu diyorsanız ben size geçmişi anlatayım..
eskiden maçlar öglen oyanırdı ve sadece İNÖNÜ vardı..

bu nednele maçlarda kapalıyı kapmak şeref meselesi idi..
bu dönemde BEŞİKTAŞ 8 yıl galatasaraya ve 13 yılda fenerbahçeye bu kapalıyı kaptırmadı bu nednele efsane oldu..ÇArşı bu dönemde dogdu..
sonra bu kapalı ugruna kavgalarda ölumler yaralanmalar çok artınca şimdiki ÇARŞI'nın hala beyni olan abilerimiz tüm liderleri topladı ve buna bir dur dedi..
eskiden akan kanın haddi hesabı yoktu herkes yaralanıyor vuruo vuruluyordu..
kimse sanmasın şimdi bozuldu stadlar ve anarşi başladı..

o zaman basın yoktu duyan yoktuuu..
asıl bu iş eskiden yaasanıyordu...

sonra adnan polat denen adamın döneminde rakip takım seyircisi ilk kez %50 yerine sadece eski açıklara alınmaya başlandı..
daha sonra yine galatasaray fener seyircisinin üzerine tel kafes cekip maymunsunuz demek istedi..bunları hep yöneticiler yaptı..nefreti doğurdu

"hep yöneticiler yaptı..nefreti doğurdu LAFINA TAMAMEN MUTABIKIZ"

tarihte taraftarın hatası denilen herşey OKUMUŞ, zengin patronların kendi yaptıkları şerefsizliklerdir...

şimdi ÇARŞI küfür ediyor diyorsunuz..

haberiniz var mı acaba , kötülediginiz bu grup bu ülkede her yıl 10,000 ünite kan bagısı yapar her yıl KIZILAY ödülü alır, her yıl köy okullarını gider onarır, her yıl bakanlıktan ödül alır, her yıl lösev e bagıs yapar her yıl yaşlılar yurtlarını gezer her yıl nükleere karşı çıkar, tiyatrolar yıkılmasın diye sabahlar, uefa dan centilmenlik ödülü alır, desibel rekoru kirar..ve BEŞİKTAŞ demek ÇARŞI demektir..yar yanagından gayri paylaşmak için her şeyi diyip yola çıkan bu grubu canavar olarak göstermeyin...

küfüre gelince..
YETER diye bagırmaya başlayalı 3 yıl oldu..
ama başkan gitmedi..
en sonunda denizli maçında para ile tutulan 200 kişi stada sokulup hepimize saldırılıdı...ertesi hafta kendi basket macımıza zor girdik..Alen abiler yani ÇARŞI yapmayın yönetime küfür etmeyin diye yalvardı diye genç cocuklardan küfür duydu ve stadı terk etti.. bunlara rağmem 36 abimize paranın uşagı polis ceza verdi küfürden dolayı...

"DENİZLİ MAÇINI ZATEN HERKES BİLİYOR DA HERZAMANKİ GİBİ SAF AYAĞINA YATIYOR HERKES. ALEN KONUSUNDA DA HAKLISIN. TANRILARA KURBAN LAZIMDI,ONU ATTILAR. ALEN İLE TANIŞIKLIĞIM FALAN YOK. ÇOK KİŞİDEN DUYDUM BEYEFENDİ ADAMDIR DEDİLER,EYVALLAH DEDİM.AMA HERKES ALEN DEĞİL Kİ. ALIEN'LER DE ÇOK. OLAY ONLARI TEMİZLEMEK DEĞİL Mİ ZATEN."

başkanda para vaaar..
reklam vermem der, basın ondan yana yazar
polis onu korur

biz dayak yeriz yazılmaz..başkan bizi dövdürür yazılmaz sonra isyan edip küfür edince yaramaz cocuk terbiyesiz biz oluruz...

bu ülkede bozulan şey taraftar grupları degil düzendir...
düzenide yöneticiler kendi çıkarları için bozmamktadır..

olayların ortasında olan biri olarak diyorum HİÇ BİR ŞEY SİZİN GÖRDÜGÜNÜZ GİBİ DEGİL !!!

vede ÇARŞI bu endüstriyel futbol dünyasındaki son kalesidir..

bizide bitirdiklerinde futbol, çayını alıp maç izleyen 1000lerce dolar para verip gol olunca bravo diyip olmayınca yuuh demekten başka tepkisi olamayan taraftara kalacaktır...

BENCE BİR MÜDDET ÖYLE OLMASI İYİ OLUR. HERKES KENDİNE BİR ÇEKİDÜZEN VERECEKSE BİR-İKİ YIL VARSIN ÇEKİRDEK ÇİTLENSİN.TAKIMLARIN BİRYERE KAÇTIĞI YOK.İLLA BEŞİKTAŞ KONUŞACAKSAK SÖYLEYİM; BU TAKIM ÇARŞIYLA DA ÇARŞISIZ DA EDİRNEDEN ÖTE TISSS. NE YAPAYIM GENÇLERBİRLİĞİNİ YENİNCE ZİL Mİ TAKAYIM. HİÇ DEĞİLSE BELKİ VİTES ATARLAR ORTAM DÜZELENE KADAR. ADAM GİBİ OLACAKSA 4 SENE BÖYLE ÇEKİRDEKLE SÜRSÜN. MÜHİM OLAN ADI TRİBÜN TERÖRÜNE ÇIKAN BU OLAYLARI ASGARİYE İNDİRMEK.

herseyde oldugu gibi ruhumuz ve aşkımız yok olacaktır..

bizler taraftarız, müşteri degill..
ve biz bu düzenin içinde oyuncuyuz neferiz , dışardaki seyirci degil..
ve biz gönülden seviyoruz zannedildigi gibi çıkarlar uğruna degil !!!!

nefretin sebei çok derinlerde..
önce bazı renkli yöneticeler zamanında verdikleri teşvik prilerini, rüşvetler, arabaları ve aldıkları hakemleri açıklasınlar...

nefret neden doğdu acaba !!!
gruplar mı başlattı yöneticiler mi???

BEN ÇARŞI, ULTRA ASLAN,ANTU,GFB ARTIK NE FRUPLAR VARSA BİRLİK OLMASI, ORGANİZASYONLAR YAPMALARI,BERABER ZAMAN GEÇİRMELERİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. EN AZAMİ SÜRE NEYSE O KADAR. DOSTLUK KÖPRÜSÜ DERLER YA AYNEN O HESAP. İLETİŞİM. BU İŞTEN NEMALANANLAR NELER,KİMLER (YONETİM/TARAFTAR)BUNLARI ELEMEKTE DAHA KOLAYLIK OLABİLİR BELKİ.NETİCEDE BUNLAR SOSYAL GRUP. SIKÇA BİRARAYA GELİRLERSE ARKADAŞLIK,İŞ,AŞK İLİŞKİLERİ DE NEDEN OLMASIN. FENERLİ DİYE ARKADAŞIMIZLA SİNEMAYA GİTMİYOR MUYUZ?!

ayhan53
20-11-2009, 22:56
fener'in buyuk başkanı şen beyi izledim. "kimse bani süper ligde şike yapıldığına inandıramaz" diyor. insan neresiyle güleceğini şaşırıyor. Keyifli zamanlarında zaten kendi anlatıyor bir bir ne yaptığını,geçmişte neler olduğunu! ha, birde diyor ki "süper ligde". yani yarın öbürgün 1.ligde hottirisporla zottirispor maçında şike çıkınca diyecek ki "ama o gün ben süper lig dedim"
ali şen nöşetel maçından sonra fıfada verilen cezayı kaldırmak için paraları götüren adamdır :notr:

ozim
20-11-2009, 23:27
30 yıldan fazladır tribunlerdeyim.Son 6 yıldır kombine izliyorum.
Olaylardan öyle sıkıldım ki bu seneden sonra asla kombine almayacagım.
Basket ve voleybolu izlemeyi de çok severim.
Son 2-3 yılki tribun rezaletlerinden sonra basketbol macına gitmeyi bıraktım.
Tek keyfim voleybol macları kaldı,gecen GS-BJK bayan voleybol macında da olay çıkmış tribunu bosaltmıslar diye okudum.

Futboldaki çirkef herifler gittikleri yeri kurutuyor.Bari voleyboldan uzak dursalar da voleybol sahaları temiz kalsa

ayhan53
20-11-2009, 23:36
gs bjk voleybol maçında kapalı salonda 2 tane ses bombası atmışlar

metkon
21-11-2009, 00:11
Boş işler...Ben gördüklerime inanırım tribündeki ve saha dışındaki rezaletler açısından...Kim ne derse desin, ne açıklama getirirse getirsin...Bunlar temizlenmeden olmaz...

Figo
21-11-2009, 21:43
bence bu da bi olay
yılın olayı, pardon smacı :he:
b2sOjr5-Taw

carcharias
02-12-2009, 12:22
http://i50.tinypic.com/11uhk09.jpg

olimpiakos-panathinaikos derbisi. inanılmaz bir konsantrasyon.kendini kaybedercesine maçı yaşamak. korku filminden bir sahne gibi. kimi düşünürler dinin ve futbolun birer afyon olduğundan bahsediyor. belki de haklılar!

ayhan53
14-12-2009, 12:56
Kazım 1.5 yıldır takipteymiş!

F.Bahçeli Colin Kazım Almanya’da patlak veren şike dosyasında çete üyesi olmakla suçlanıyor

Vatan'ın haberine göre; İddialara göre 1.5 yıldır tüm telefon ve mailleri izlenen milli futbolcu, 5 maç öncesi teknik takibe takıldı. 8.6 milyon Euro’luk yasa dışı bahiste parmağı olan Kazım, suçu ispat edilirse hapis bile yatabilir

F.BAHÇE’NİN haşarı çocuğu Colin Kazım için şok iddialar ortaya atıldı. UEFA’nın Bochum savcılığı ile başlattığı yüzyılın operasyonu kapsamında Almanlar’ın hazırladığı dosyada Kazım, şebeke üyesi olarak suçlanıyor. SABAH Gazetesi’nden Şaban Arslan’ın haberine göre Alman Emniyet Genel Müdürlüğü ve Tubingen Emniyet Müdürlüğü’nün operasyonu sonrasında bir Sırp oyuncunun ihbarı üzerine Kazım’ın adı yasa dışı bahis ve şike olayına karıştı.

100 BİN EURO ALMIŞ!

ALMANLAR’IN iddiasına göre Kazım, 2 tane de yerli takım arkadaşını ayarttı ve F.Bahçe’nin 1’i oynanmayan 5 maçında çeşitli ayarlamalar yaptı. Avrupa’yı sarsan, Bochum savcılığının yanı sıra UEFA’nın da aylardır yürüttüğü operasyona göre Kazım, “Prens” lakaplı Marcus-Van Anhalt’la irtibata geçip milyon Eurolar’la oynamış.

2007’DE geldiği F.Bahçe’de bu sezon sürekli 11’de şans bulan ancak Beşiktaş derbisinde hakeme küfredip 4 maç ceza alan Kazım’la ilgili Almanlar, Ulm (5-0), Honved (5-1), Sion (2-0), Ç.Rize (2-1) maçları ile 19 Mayıs 2009’da oynanması planlanan ama TFF’nin UEFA karşı çıktığı için iptal ettiği F.Bahçe-G.Saray dostluk karşılaşmasına yasa dışı olarak dokundu. SABAH’ın özellikle altını çizdiği iddiaya göre Kazım, Ulm maçının 5-0 bitmesine yardımcı oldu ve Çin üzerinden yapılan bahislerden şebeke üyeleri 1’e 8.85’lik oranla toplam 2 milyon 600 bin Euro gelir elde etti.

KAZIM da 100 bin Euro olan payını iki Türk futbolcu ile paylaştı. Yine 5-1’lik Honved maçında ’4 ya da 6 gol’ bahsinden dolayı çete 6 milyon Euro kazanırken, bu paranın 400 bin TL’lik bölümü Türkiye’den çekildi..

TELEFONU DİNLENMİŞ

Bochum Savcılığı’nın geçtiğimiz cuma Almanya Futbol Federasyonu’na verdiği dosyayı çarşamba veya perşembe günü TFF’ye de yollaması bekleniyor. Asıl bomba ise “organize çete üyesi” olmakla suçlanan şüpheliler listesindeki Kazım’ın tam 1.5 yıldır gözlem altında bulundurulması...

SIR GİBİ SAKLANDI

İDDİAYA göre Bochum Savcılığı, Almanya ile Türkiye arasındaki özel anlaşmalar gereği Türk Adalet Bakanlığı’ndan izin alarak telekulak yöntemi ile Kazım’ın tüm telefon konuşmaları hakkında Türk polisinden bilgi aldı. Hatta bununla da yetinmeyip maillerini takip etti. Telefon ve mail hareketlerinden dolayı şüphe uyandıran Kazım, Bochum Savcılığı tarafından da “organize suç örgütü elemanı” kapsamına alındı. Dosyası hazırlanan Kazım’ın karıştığı iddia edilen şikelerle ilgili gelişmeler ise sızmaması için ne Alman, ne de Türk federasyonuna bildirilmedi.

HAPİS CEZASI YATAR

HATTA dosyada sadece Kazım değil yerli oyuncular ve birkaç tane de yönetici ile ilgili iddialar da var. Peki bundan sonra ne olacak? Haftaya eş zamanlı olarak dosya TFF’ye ve UEFA’ya ulaşacak. Bochum Savcılığı’nın yanı sıra TFF dosyayı inceleyip hukuki süreci başlatacak. Konu uluslararası olduğu için yurt dışında da davalar açılacak. Türkiye’de şike ve teşvik primi ile maç münipüle etmenin cezası yok. Ancak Kazım olayı, eğer somut belgeler varsa “Organize suç ve nitelikli dolandırıcılık” kapsamına alınacak. Bu da Türk yasalarına göre eğer suç sabit görülürse hapis cezasını gerektiyor.

FUTBOL Federasyonu ise gerekli talimatlara göre ceza verecek, büyük ihtimalle de nitelikli suç işleyip yasal olmayan yollardan para kazanmak suçundan Kazım’ın futbol hayatı bitecek.

Şike skandalı bardağı taşırdı

F.Bahçe KazIm’ı defterden sildi

F.BAHÇE’DE Kazım istenmeyen adam oldu. Alemleri ve yaptığı kazayla yönetimin tepkisini çeken, ’fenerbahçe.org’da da yalancı damgası yiyen Kazım için kesilen ferman belli: ’Devre arası gönderilecek.’ Gelin Kazım neler yapmış bir bakalım:

GEÇEN sezonun son maçlarından birinde Alex atıştığı Kazım’a “Sorun çıkartma, sus” demişti. Kazım bir de araya giren tercüman Samet Güzel’e “Sen Brezilyalılar’ın köpeğisin” deyince Alex, Kazım’la olan iletişimini kesmişti.

MİLLİ futbolcu tedavisini de aksatıyor. 23 yaşındaki oyuncu dün Samandıra’daydı ama ondan önceki 2 gün tesislere uğramadı. Bileti kesildi ve artık Can Bartu Tesisleri’ne alınmayacak.

KAZIM’IN, şike skandalında adının geçmesi bardağı taşıran son damla oldu. Zan altında kalan birçok takım arkadaşı artık Kazım’ı aralarında istemiyor.

2 TÜRK KİM?

SORUŞTURMA dosyasındaki diğer 2 F.Bahçeli Türk oyuncu ise kafaları karıştırdı.. Bu suçlama Vederson dahil 9 yabancısı bulunan F.Bahçe’deki toplam 16 Türk oyuncuyu da şüphe altında bıraktı. Bahsi geçen maçlarda oynayan Türk oyuncular ise şunlar:

Volkan Demirel, Önder Turacı, Volkan Babacan, Gökhan, Deniz, Bekir, Emre, A.Kadir, Selçuk, Ali Bilgin, Semih, Furkan, Onur, Uğur Boral, Mehmet Topuz, Mert Günok (Özer hiç oynamadı)

ayhan53
14-12-2009, 13:00
böyle adamlara türk futbolunun ihtiyacı yok haber gerçek veya değil bu adamı hemen göndersinler
Atatürk ben sporcunun " zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim”. demiş
bu adam ne zeki ne ahlaklı
aziz başkan ver pasaportunu eline

MUHABBETCİ
14-12-2009, 13:58
F.BAHÇE’NİN haşarı çocuğu Colin Kazım için şok iddialar ortaya atıldı. UEFA’nın Bochum savcılığı ile başlattığı yüzyılın operasyonu kapsamında Almanlar’ın hazırladığı dosyada Kazım, şebeke üyesi olarak suçlanıyor. SABAH Gazetesi’nden Şaban Arslan’ın haberine göre Alman Emniyet Genel Müdürlüğü ve Tubingen Emniyet Müdürlüğü’nün operasyonu sonrasında bir Sırp oyuncunun ihbarı üzerine Kazım’ın adı yasa dışı bahis ve şike olayına karıştı.

100 BİN EURO ALMIŞ!

yılda 2-3 milyon € alan birisinin üstteki para çok komik ve inandırıcı gelmiyor.:notr: