PDA

View Full Version : ****Çocuklarimiz İÇİn****

Akresi
27-01-2005, 23:11
Çok değerli Hisse.net üyeleri. İçimizde evlat sahibi olanlar (ve olacaklar) var. Onlar için seçtiğimiz, bildiğimiz "film, kitap, oyun" ları paylaşırsak, böylelikle gelecek neslin yetişmesinde de birbirimize yardımcı olacağız.
2-6 yaş
7-9 yaş
10-14 yaş
gibi gruplandırırsak.... Bu yaş grupları için nelerin seyrettirilmesi ve okutulması iyi olur? Katkıda bulunanlara şimdiden teşekkür ederiz.

ÖNERİLERİM :
7-9 yaş
------------------------
Çocuk öyküleri ve Masallar

10-14 yaş :
---------------
Çocuklar için Dünya klasikleri mutlaka okutulmalı.
Robin Hood
Define adası
Robinson
Kristof kolomb
Pollyanna
Heidi
Çocuk Kalbi
Pinokyo
Tom Sawyer'in Maceraları
Küçük Kadınlar
...

Çizgifilm veya film ve Oyun olarak değerli paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Akresi
27-01-2005, 23:44
9 yaş grubu çocukları olanlar için güzel bir anket. çalışması :

http://web.inonu.edu.tr/~ikram/cocuk_kitaplari_2002.htm

aasci
27-01-2005, 23:49
Çok kitap okuyan birisi olarak, çocuklara en başta okuma sevgisinin aşılanmasının ve kitapların ilerde ne gibi yararlar sağlayacağının öğretilmesinin önemine inanıyorum. Toplum olarak, her konuda bunun eksikliğini yaşıyoruz.
Benim önerilerim :
2 - 6 Yaş için : Şu anda satılan Ana okuluna yönelik dergiler.
7 - 9 Yaş için : Yerli ve yabancı öykü kitapları ile haftalık dergiler.
10-14 Yaş için : Bu yaş aralığında işler karışıyor. Sizin önerdiğiniz kitaplar her iki cins için de ideal kitaplar olabilir. Ancak, bu yaşlarda kız ve erkeklerin tercihleri değişiyor ve kızlar İpek ONGUN gibi yazarlara, erkekler ise maalesef bilgisayar oyunlarına ve futbol gazetelerine yöneliyor. Bence bu yaşlarda Jules VERNE gibi hayal gücünü ve düşünce ufkunu genişleten yazarların kitaplarına başlamalılar. Tabiiki çocuklar için sadeleştirilmiş olan özel baskılarına...

Akresi
28-01-2005, 09:05
Sayın aasci teşekkürler. Jules Verne de dünya hlasiklerinden. Ayrıca bu kitapların her birinin çocuklara kazandırıkları şeyler farklı. Jules Verne, hayal gücünü geliştirir; Pallyanna da çocuk; olumlu düşünmeyi ve küçük şeylerle mutlu olabilmeyi öğrenir; Heidi iletişimi, davranış şekillerini karşılaştırmayı öğrenir ve doğayı keşfeder... gibi. Onun için her iki cinse de bu kitaplar mutlaka okutturulmalıdır.

Matematikçi
28-01-2005, 09:25
Jules Verne'in kitaplari inanilmazdir...
Ozellikle deniz altinda 20.000 fersah kitabi kücükken beni cok etkilemisti.
Bilime olan ilgimin temelinde uzay filmleri(star wars-star trek) ve Jules Verne'in kitaplari var desem yalan olmaz heralde...

CERİTKALE
28-01-2005, 09:51
7 yaşından sonra haftalık ve aylık çocuk veya büyük dergilerinin mutlaka alınmasını öneririm...

Örnek, Bilim çocuk, bilim ve teknik dergisi, matematik dünyası, Türkçe ve edebiyat ile ilgili güzel dergiler var...

son_azrail
28-01-2005, 21:20
ÇOÇUK KALBİ ilkokul3 te okudum çok etkilemişti o kitap beni ama mümkünse tamamını okusunlar kısaltılmışlarını değil...

aasci
28-01-2005, 21:46
Sayın aasci teşekkürler. Jules Verne de dünya hlasiklerinden. Ayrıca bu kitapların her birinin çocuklara kazandırıkları şeyler farklı. Jules Verne, hayal gücünü geliştirir; Pallyanna da çocuk; olumlu düşünmeyi ve küçük şeylerle mutlu olabilmeyi öğrenir; Heidi iletişimi, davranış şekillerini karşılaştırmayı öğrenir ve doğayı keşfeder... gibi. Onun için her iki cinse de bu kitaplar mutlaka okutturulmalıdır.

Aynı görüşteyim. Kadınların ve erkeklerin birbirlerini anlayamamalarının temelinde de, sadece kendi cinslerine yönelik yayınları okumaları önemli bir yer tutmaktadır. Oysaki, karşı cinsteki yazarları da zaman zaman okumak gerekir. Örneğini verdiğim Jules VERNE ve hattâ Kemalettin TUĞCU da, benim ufkumu çok genişletmiş yazarlardır. Birincisi hayal gücümü ve Dünya' ya bakışımı, ikincisi ise insanlara ve koşullara tahammül edebilme yeteneğimi olağanüstü geliştirmiştir.

Akresi
28-01-2005, 22:29
ÇOÇUK KALBİ ilkokul3 te okudum çok etkilemişti o kitap beni ama mümkünse tamamını okusunlar kısaltılmışlarını değil...

Çocuk Kalbi'ni (Enriko) ben hep okurum öğrencilerime. O kadar severler ki. Enriko'nun dünyası, yoksulluğu onlara çok tanıdık gelir. İnsan var bu eserlerde.

....Bilim çocuk, bilim ve teknik dergisi, matematik dünyası, Türkçe ve edebiyat ile ilgili güzel dergiler var....

özellikle okul çağlarında yönlendirmenin çok zayıf olduğu ülkemizde çocukların neye ilgi duyacaklarını bu yöntemlerle bulabiliriz. Bilim ve Teknik dergilerine , sayısal düşünceye de önem verilmeli tabi.

LUCKY INVESTOR
02-06-2015, 01:26
Çok değerli Hisse.net üyeleri. İçimizde evlat sahibi olanlar (ve olacaklar) var. Onlar için seçtiğimiz, bildiğimiz "film, kitap, oyun" ları paylaşırsak, böylelikle gelecek neslin yetişmesinde de birbirimize yardımcı olacağız.
2-6 yaş
7-9 yaş
10-14 yaş
gibi gruplandırırsak.... Bu yaş grupları için nelerin seyrettirilmesi ve okutulması iyi olur? Katkıda bulunanlara şimdiden teşekkür ederiz.

ÖNERİLERİM :
7-9 yaş
------------------------
Çocuk öyküleri ve Masallar

10-14 yaş :
---------------
Çocuklar için Dünya klasikleri mutlaka okutulmalı.
Robin Hood
Define adası
Robinson
Kristof kolomb
Pollyanna
Heidi
Çocuk Kalbi
Pinokyo
Tom Sawyer'in Maceraları
Küçük Kadınlar
...

Çizgifilm veya film ve Oyun olarak değerli paylaşımlarınızı bekliyoruz.

CHUCKY neden yok anlamadım ?