PDA

View Full Version : Laptop bilgisayara format ,internet,veri bağlantısı

shibumi
06-07-2004, 00:15
Arkadaşlar,

Dizüstü PC almak istiyorum. Evde ve işte sürekli 10 saatten fazla açık olacak. Oyun oynanmayacak. Office ve MS tarzı programlar çalışacak. Autocad vb programlar ise hiç yüklenmeyecek. Ram in 512 olması ve ısınmaması önemli unsurlardan.

Bu noktada pil ömrü konusunda bir bilgi eksikliğim var. Laptop ı olanlar sürekli şarj damı kullanıyorlar yoksa pili biterken takıp dolunca adaptörü çıkarıyorlar mı? Bir tanıdığım sürekli şarj da kullanmakta ve sorun olmadığını söylemekte. (Toshiba tecra modeli idi)

Kısaca pil ömrü ve ağırlık çok sorun değil. Laptop ın "nazik" olmaması, servisin sorunsuz olması aradığım ilk özellikler. Bu noktada 2 marka öne çıkmakta. Dell ve Toshiba. Dell in kaliteli ürün olduğu, Toshiba nın ise servisinin sorunsuz olduğu söylenmekte. Masaüstü gibi kullanmak üzere alınacak bir laptop için model önerileriniz olabilir mi?

Özellikle 10+ saat sürekli açıkken şarj ve pil konusunda deneyimlerini aktaracak arkadaşlar varsa inanın çok memnun kalırım.

Şimdiden teşekkürler...

Oğuz Çelikdemir
06-07-2004, 00:30
Dell tavsiye ederim. Teknik detayları alırken firmaya sormalısınız. Güvence almadan sakın makinayı almayın. O güvenceyi size versinler, sorun yaşarsanız sorununuzu çözmeniz hızlanır.

Kahin
06-07-2004, 00:43
Bende Toshiba var.

Şiddetle tavsiye ederim. 2 aylık bir araştırmadan sonra aldım. Çok az ısınıyor. Pil ömrü 2 saat 15 dk.

Dizüstü makinelerin hemen her markasını kullanmış olan bir dostum var. Kendisi Probil'de çalışıyor. Kendisi UNIX sistemleri konusunda uzmandır. Tüm markaları araştırdıktan sonra ona sordum. "Ya Fujitsu Siemens ya da Toshiba al" dedi.

Bir adet Toshibar Satellite 1410-604 ile uzun zamandır dostuz. Tüm işlerimi onunla yürütüyorum. Bir adet Ericsson R520m ile de kızılötesi porttan GPRS intenet bağlantısı sağlıyorum. Her zaman her yerde Real-Time borsa yanıbaşımda. 256 MB olan belleği 512'ye çıkardım, harika oldu.

Projelerimi, iş trafiğimi, çekimlerimi, montajlarımı kısacası herşeyimi onunla yürütüyorum. Çok memnunum..

Laptop alırken dikkat:
Bazı modellerde, Mobil işlemci yerine normal masaüstü işlemci oluyor. Bu modeller çok ısınıyorlar ve aşırı güç tüketimi nedeniyle pili çabuk bitiriyorlar.

Elektrik ile uzun süre çalışılacaksa pili yerinden sökmek gerekli. Çünkü devamlı şarda kalan bir pilin ömrü kısalıyor.

shorunmu
06-07-2004, 06:34
Pili kesinlikle sökün. Birşey olmaz diyenlere inanmayın. İlk pilimi 11 ayda kaybetmiştim. 2. sini bu taktikle 3 senedir kullanıyorum. Benim makinem PIII 700 HP. Eğer sabit kullanacaksanız hıza yatırın parayı derim ben. Bu durumlarda her zaman ucuza doğru yönelmek mantıklı gelir bana :)

Dragon!
06-07-2004, 08:33
Hp/Compaq kullanıyorum. Mobile 2.2 işlemci 256 DDRAm , CDWR/DVD 40 GB disk vs...

Mükemmel bir makina. İstediginiz tüm konfigürasyonlar üzerinde mevcut. Tavsiye ederim.

Centrino işlemcili olanlar yaklaşık 7 saat pil ömürlü. Mobile olanlar 3.5 saat. Masaüstü işlemcili olanlar 2.5 - 3 saat.

korhan
06-07-2004, 08:33
DELL son urettigi modellerinde eskiye gore kaliteyi dusurdu bence.

Compaq larin eski havasi yok, cok kez kilitlenme-crash sorunlari oldugunu gordum. HP pavilion kesinlikle almayin.

Su an en populer laptop lar SONY ve IBM. Toshiba ve Fujitsu da iyidir.

Mobile Pentium islemci tercih edin, hem hizli hemde sessiz (centrino islemci daha hos olur tabii), AMD islemci cok isiniyor (kilitlenmeye sebep oluyor) ve sesli.

IBM thinkpad kullaniyorum 8 aydir bircok markayi kullandiktan sonra bundan sonra IBM den devam etmeye karar verdim, cok cok memnunum.

bikmisbroker
06-07-2004, 09:31
Biryerde okudum, ama bu aleti de montreal havaalaninda GORDUM.
Adi sony.. Vaio modeli.. incecik..Hafif..Pil omru 6 saat isinma?? Oyle bir derdi yok? SES oyle bir derdi yok? Fiyat? biraz pahali olabilir..Turkiyede ki servis durumu? Bilgim yok..

Link=http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_BrowseCatalog-Start?CategoryName=cpu_VAIONotebookComputers&Dept=cpu_VAIONotebookComputers&DCMP=Overture&HQS=sony_vaio

Fatih
06-07-2004, 12:30
F.Siemens ekranlarında sorunları var arkadaşım 2 kere değiştirdi..
Şu an en makul çözümü yazmaya çalışayım kesinlikle centrino işlemcili bir model almanızı öneririm. Servis garantisi konusunda toshiba derim fiyat performansta ise Asus'lar şuan önde gidiyor. Pili çıkarıp elektrikte kullanmanız pil ömrünü uzatacaktır eğer önemli bilgilerinizin kesintiden dolayı kaybolmasından korkuyorsanız bir ups te işinizi görecektir 40-45$ şu anda upslerde...

aZrAiL
06-07-2004, 14:39
Öncelikle Centrino işlemci değil de, Centrino Teknolojisi dersek daha doğru olur.Bu platform 3 temel unsurdan oluşuyor.
1-Pentium4-M (Banias) mobile işlemci 0.13 mikron yapıya ve 1MB L2 tampon belleğe sahip.
2-Kuzey güney köprülerini oluşturan chip set.
3-Wireless LAN-Kablosuz ağ-
Bir sistemin Centrino destekli olabilmesi için yukarıdaki üç donanıma da sahip olması gerekiyor.

Pili çıkarıp elektrikte kullanmanız pil ömrünü uzatacaktır eğer önemli bilgilerinizin kesintiden dolayı kaybolmasından korkuyorsanız bir ups te işinizi görecektir 40-45$ şu anda upslerde...

Notebook 10-15 saat sürekli çalışacak ise, en mantıklısı sn Fatih'in dediği gibi yapmak.Bir de her ne kadar litium ion pil kullanılıyor olsa da, pil tamamen bittikten sonra şarj etmek daha iyi olacaktır.

Ayrıca Centrino-M işlemci kullanılan fiyat olarak biraz daha ucuz notebooklar da var, fakat bunların pil ömürleri biraz daha kısa oluyor.Ben şahsen Pentium-M işlemcili tavsiye ederim.Kısacası Centrinolar pil ömrü uzun,sessiz,hafif ve performanslı cihazlar...

cetvel
06-07-2004, 16:01
Vatan bilgisayarda satılan Datron marka laptoplar için ne düşünüyorsunuz?

korhan
06-07-2004, 16:49
Vatan bilgisayarda satılan Datron marka laptoplar için ne düşünüyorsunuz?
Hic duymadim o markayi ama boyle bilinmedik markalar fason yaptiriliyor.
Laptop olayi cok ciddi bir olay, toplama-markasiz PC alirim, ama laptop ta once MARKASINA bakarim. Datron denen alet muhtemelen ultra dandik birsey olmali, Turkiye pazarinin butcesi hedeflenerek urettirilmis.

Gandhi
06-07-2004, 16:50
Ben HP Compaq nx9010 kullanıyorum.
Pili çıkarıp kullanmayı hiç denemedim. Pil ömrü 2-2.5 saat. Bir yerde "en az haftada bir pil ile kullanın" uyarısı var. Tabii pil bitmeden şarj da etmemek lazım daha iyisi. Centrino lar tabii daha iyi ama daha da pahalı.

Pil takılı olarak ve büyük çoğunlukla AC elektrikle kullandığım halde 11 aydır pilde sorun yok. Ömrü aynı. Geçenlerde geç farketmişim, Başlat-Programlar-Utilities de Battery Optimizer diye bir program var, onu kullanmanızı öneririm. Pili kalibre ediyor.. Galiba 8-10 saat sürüyor.

korhan
06-07-2004, 17:08
Adi sony.. Vaio modeli.. incecik..Hafif..Pil omru 6 saat isinma?? Oyle bir derdi yok? SES oyle bir derdi yok? Fiyat? biraz pahali olabilir..
Bende alisveris merkezinde demo sunu gordum, tarttim. Gramaji altinin ons fiyatindan pahali olmali :) ama eh yani adam yapmis resmen! su an cok pahalilar burada bile.

Sony PCG-TR2AP/1 VAIO modeli olmali benim gordugum bu demo standinda;Intel® Centrino™ w/ Pentium® M 1 GHz Wireless LAN 802.11.b 855 Chipset 512MB RAM (1024MB Max) 40GB HDD 10.6 TFT w/ XBRITE CD-RW/DVD drive Windows XP Professional (up to 12hrs battery life)

Su an $1700 a (refurbished) alabiliyorsunuz internetten. Liste fiyati $3199.
Bu arada bilgi olarak vereyim bilmeyenlere; bugune kadar onlarca laptop alip sattim cesitli vesilelerden dolayi, REFURBISHED den sasmadim. Refurbished demek, herhangi bir sebepten dolayi saticiya iade edilen sifir malin sorunu ne ise ureticisi (sony, dell, ibm vs tarafindan) tarafindan giderilerek, tekrar sifir hale getirilmis halidir.

Yurtdisindan birilerine elektronik getirtmek isteyenlere su sayfalari tavsiye ederim;

http://www.clearanceclub.com/

https://www.eritech.com/index.php

Ayrica her turlu urun arastirmaniz icin asagidaki site size EN UCUZ fiyati verecektir, satin alacaginiz dukkanin rating ine dikkat edin;

http://www.pricegrabber.com (http://www.pricegrabber.com/)

http://www.epinions.com/

Fatih
06-07-2004, 21:01
Datron türkiyede ki bir ithalatçının fason markasıdır.. Özellikler olarak fena değilsede teknik servis olarak baş ağrıtabilir..

Abd de yaşıyorsanız birde powernotebooks.coma bakmanızı tavsiye ederim.. Dathon (Datron değil,banias'ın bir üst modeli) işlemcili notebooklar satıyorlar.

kentuf
06-07-2004, 21:15
bende iş yerinde deel 2650 var data transferi konularında üzerine yok denildiğinden bunu aldım bir bilgisayarcı arkadaş yüzünden .Ama neden se data transferlerinde sorun yaşamasamda nette çok yavaş .Ve çok çabuk ısınıyor .Bence alacaksınız sony en son çıkan bir makinası var onu alın .Birisinde gördüm makina kusursuz .illede hem fiyat hem kalite önemli ise toshıba alın derim .

Oğuz Çelikdemir
06-07-2004, 23:02
Niye hep PC bazlı konuşuyoruzki!!! Muhteşem bir notebook var, risc işlemcisine sahip, 64 bit işletim sistemi olan, üzerinde her türlü muhteşem özellikleri barındıran (DVD Writer bile dahili) Mac Powerbook önermiyor kimse? Şu anda piyasadaki en ince notebook ve en geniş ekrana sahiplerden birisi. Fiyat performans ta kendi çapındaki notebookları sollar.... Bence bir git gör, beğeneceksin. Yalnız bir pis özelliği olabilir senin açından, MetaStock kullanıcam ben dersen biraz zor bulursun.

shibumi
07-07-2004, 00:37
Öncelikle cevap veren tüm arkadaşlara içten teşekkürler...

Pil konusunu iyi öğrendim. Bir diğer konu centrino nun seçilmesi gerektiği. En azından uzun vadeli bakıldığında...

Sony ve Toshiba gerek yurtdışı forumlarında ve gerekse ülkemizde kullanıcı görüşlerinde öne çıkan iki ürün. Gerçi şu aralar DELL in baya uygun kampanyaları var ama gene de tercihimi Toshiba dan ( Tecra modeli) yana kullanacağım. ( Benim aradığım koşullara en uygun model olduğunu düşündüğümden)

Herkse tekrar teşekkürler...

Not:Sn.Çelikdemir,yurtdışı sitelerinde Powerbook hakkında inanılmaz olumlu görüşler mevcut. Ancak benim kullanacağım programlara uyum sağlamıyor. Gene de öneriniz için teşekkürler. Ki sorumu ilk yanıtlayan kişide sizdiniz.

Uzaklar
07-07-2004, 16:21
Biryerde okudum, ama bu aleti de montreal havaalaninda GORDUM.
Adi sony.. Vaio modeli.. incecik..Hafif..Pil omru 6 saat isinma?? Oyle bir derdi yok? SES oyle bir derdi yok? Fiyat? biraz pahali olabilir..Turkiyede ki servis durumu? Bilgim yok..

Link=http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_BrowseCatalog-Start?CategoryName=cpu_VAIONotebookComputers&Dept=cpu_VAIONotebookComputers&DCMP=Overture&HQS=sony_vaio

Sony VAIO VGN S18LP pent.M processor 512MB, 60 GB, DVD rw,
agirlik 1,89 kg. ve batarya 5,5 saat !!
VGN S16 LP modelinde memory 256 ya kapasite 40GB a dusuyor
her iki modelinde ekranlari 13,3
Buyuk ekran kullanayim makinada buyuk olsun derseniz, VGN A17LP ve VGNA15LP modelleri mevcut, ekran 15 ama batarya omru 3,5 saat
Bu bilgileri dun aldigim iki adet brosurden yaziyorum henuz cihazlarin kendisini goremedim :(
Internetten check etmekte fayda var ama bolgelere gore model isimleri ve fiyatlari arasinda buyuk oynamalar olabiliyor.
NEC PIII kullaniyorum, idare ediyor ama yukarida yazdigim 13,3 ekran olan makinaya kanim kaynadi, 1 sene icerisinde degistirmek mantikli olabilir, En azindan bu tip yeni cihazlarda Japonyada ki 4 aylik market surecini beklemek gerekiyor.

bikmisbroker
07-07-2004, 16:29
Sayin Uzaklar o makinayi yakindan gordum 60 yaprak harita metod defteri gibi..ince..COK SIRIN..Gri Gumus rengi..Felaket gusel bisey yaf??:)

serdarkus
07-07-2004, 16:34
-SHARP
-13 aydır kullanıyorum.
-Günde 10-12 saat, genelde oyun ağırlıklı açık, pilinde herhangi bir zayıflama görmedim.
-Wireless/SD/PCMCIA/4 USB/512 RAM ve henğz ne olduğunu anlayamadığım başka kart yuvası ve özellikler. Henüz özellik eşdeğerini görmedim. Yakın olanlar yaklaşık 3 misli fiyat. (Ucuz almış olabilirim, bu özel bir durum)
-Ağır, 4,5 kg
-Isınınca soğutucu fan devreye giriyor. Zaten ısınma ile ne kastediliyor bilmiyorum.Laptop çalışmaz mı oluyor?
-Kadıköy 'de ufacık birşey gödüm, 5 milyar civarı. Fiyatı düşsün, ondan alacağım.
-Neticede, işini gören ve en ucuz olan iyidir. Karmaşığın neyinin ne olduğu bile anlaşılamıyor.
-Kolay gelsin, Sn. Shibumi.. :)

CERİTKALE
07-07-2004, 16:48
Aslında biraz karışık gibi, tabii bilmeyince, anlamayınca!

Şimdi, Pentium 4 3,06 vardı, bunun yerine Pentium M 1,00 mı çıktı, bide centrino 1,4 - 1,5 - 1,6 - 1,7 bunlar pentium da neye karşılık geliyorlar, bilgi verir misiniz?

serdarkus
07-07-2004, 16:53
Ben de anlamıyordum, bir zamanlar Pentium 200 mü 233 mü alayım derken.. bir dergide güzel anlatmıştı, anladım.

"Hız dediğini, araba hızıyla kıyasla.. araban 200 mü yapsın, 233 mü.. yarış pistinde değilsen, 200 yeter", demişti.

Şimdikiler, bu mantıkla, uçakla yarışıyorlar. Neticede, tali yoldaki bizler için, "bilgisayarımın hızı... " havasını atmaktan başka çok birşey ifade etmezler. RAM ve özellikle oyun falan oynarken ekran kartı çok daha önemli.

Aslında biraz karışık gibi, tabii bilmeyince, anlamayınca!

Şimdi, Pentium 4 3,06 vardı, bunun yerine Pentium M 1,00 mı çıktı, bide centrino 1,4 - 1,5 - 1,6 - 1,7 bunlar pentium da neye karşılık geliyorlar, bilgi verir misiniz?

Kahin
07-07-2004, 17:13
"Hız dediğini, araba hızıyla kıyasla.. araban 200 mü yapsın, 233 mü.. yarış pistinde değilsen, 200 yeter", demişti.

Şimdikiler, bu mantıkla, uçakla yarışıyorlar. Neticede, tali yoldaki bizler için, "bilgisayarımın hızı... " havasını atmaktan başka çok birşey ifade etmezler. RAM ve özellikle oyun falan oynarken ekran kartı çok daha önemli. Öyle demeyin Sayın Serdarkus. Hız konusunda size katılmoorum... :gulen:

Elliot öğrenmeye başladığım ilk zamanlarda, otomatik dalga sayım programına endeksi verip, en yüksek hassasiyette tarama istediğimde 175 dakika beklediğimi bilirim ben.

Arkadaşın Celeron 466 işlemcide sayımı tekrarlattığımda 240 dakika sürmüştü aynı ayarlarla.

Sonra işlemciyi Celeron 2 GHz'e upgrade ettiğimizde meraktan bir daha şettirdiğimizde 36 dk. sürmüştü. Bugün ise 7 dk. felan sürüyor efendim..

İki-üç haftada bir IMKB 30 kaatlarını, otomatik programın banyosundan herbirini 10 - 20 saniyede geçirmek gibisi yok. (Düşük hassasiyet ayarıyla). Hesap kitap yapacaksa, yüksek hızlı işlemciyi illa ki tavsiye ederim efenim. :D

Yavaş işlemci ile kaatların herbirini 175 dk. beklediğimizi hayal edemiyorum bile. KABUS!.. :D

Yüksek hassasiyetli kayar nokta hesaplamaları yapan programlar her türlü işlemciyi ezip geçiyorlar çünkü. En iyisi ne tür işlemler yapacağınızı baştan planlamak ve ona göre alım yapmak.

Tıpkı teknik analiz yapıp kaat almak gibi!.. :D

korhan
07-07-2004, 17:22
http://www.cpuscorecard.com/

serdarkus
07-07-2004, 17:57
Öyle demeyin Sayın Serdarkus. Hız konusunda size katılmoorum... :gulen:

...

Walla ben geçen sene pentium 233 den 4 'e geçtiğimde, MS explorasyonunda bu farkı hissetemiştim bile.. benim bebelerin oyunları nedeniyle ihtiyaç duymuştum, bir de ekran kartı taşımıyordu artık. Şu an bilgisayar alsam, hızı bir kademe yukarıda diye ekstra para vermem, diğer özellikler daha önceliklidir..

Ama ne demiştim, benimki tali yol, sizinki ise Amirates... yakışır. :D

Fatih
07-07-2004, 18:21
Yüksek hassasiyetli kayar nokta hesaplamaları yapan programlar her türlü işlemciyi ezip geçiyorlar çünkü. En iyisi ne tür işlemler yapacağınızı baştan planlamak ve ona göre alım yapmak.

Kayan nokta işlemleri ile uğraşıyorsanız amd işlemcilerine bakmanızı tavsiye ederim.

Uzaklar
08-07-2004, 07:25
Sayin Uzaklar o makinayi yakindan gordum 60 yaprak harita metod defteri gibi..ince..COK SIRIN..Gri Gumus rengi..Felaket gusel bisey yaf??:)

Bir hafta once resmini cektigim degisik bir sony vaio modeli de burada, muhtemelen sizin gordukleriniz bunlardir, cunku yukarida yazdiklarim henuz gorucuye cikmadi...
Resimdeki modellerde yaklasik 4 ay sonra dunya piyasalarina cikacaklar :)
Fiyatlar Yen dir.
Yaklasik 1000Y=14milyon TL
Yakindan gorunen makina ise 4 milyar civari :D

Uzaklar
08-07-2004, 08:29
Elektronik cihazlar hakkinda vakit ayirip teferruatli arastirma yapmak isteyenler icin ....

http://www.biccamera.com/
http://www.bxsds.com.cn/

Birinci sayfa japonca,
ikincisi cince ama alta vista translation ile ingilizceye cevirebilirsiniz,
Cin ve japonyadaki fiyatlar hakkinda fikir verebilir.

CERİTKALE
08-07-2004, 09:16
http://www.cpuscorecard.com/

Sn Korhan, teşekkür ederim

Bu siteden gördüğüm kadarıyla Pentium 4 3,06 en hızlısı değil mi?

Peki neden centrino' lar daha pahalı...

kusuruma bakmayın bilmeyince bu tür sorular sorabiliyorum!

Uzaklar
08-07-2004, 12:04
Assagidaki linki kontrol etmeden alim kararinizi vermeyin :)
Sadece laptop degil cogu seyin fiyat araliklarini bulabilirsiniz, ancak en dusuk fiyatlar yaniltmasin cogunlukla reklam amaciyla dusuk fiyat giriyorlar, ortalama almaya calisirsaniz daha iyi olur.

http://altavista.dealtime.com/xPP-PC_Laptops

korhan
08-07-2004, 20:16
Sn Korhan, teşekkür ederim

Bu siteden gördüğüm kadarıyla Pentium 4 3,06 en hızlısı değil mi?

Peki neden centrino' lar daha pahalı...

kusuruma bakmayın bilmeyince bu tür sorular sorabiliyorum!
Sn ceritkale, baktiginiz P4 3.06 desktop pc islemcisidir.

Centrino islemciler; ince (slim) notebook larda kullanilan, kucuk, sessiz, enerji tasarrufu saglayan islemciler oldugu icin pahalidirlar.

CERİTKALE
20-07-2004, 13:54
Arkadaşlar Laptop almayı düşünüyorum, ama cep telefonu çeken heryerden de internete başlanabilmek istiyorum, ama nasıl yapıldığını bilmiyorum, bu konuda bilgisi olanlar bi elimizden tutsalarda yol gösterseler.

Yani cep telefonu markası? ucuz bişey ??
turkcell, telsim, avea ?? aylık ne kadar?
GPRS, wap ??

bu konuda bir yardım rica ediyorum.

preatoria
20-07-2004, 13:58
telsimin sınırsız data hattı galiba aylık 45 m civarı bide motorola telefon aldınmı telefonun çektiği heryerden bağlanırsın gibime geliyor :)

serdarkus
20-07-2004, 14:01
telsimin sınırsız data hattı galiba aylık 45 m civarı bide motorola telefon aldınmı telefonun çektiği heryerden bağlanırsın gibime geliyor :)
Aslında sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
Telsim 5 milyona o işi yaparken, 5 milyonu da hakediyor mu tartışması vardı. Fiyat yükselince, kalite arttı mı?

Bu amaçla aldığım Telsim hattını, sonradan iptal ettirdim. Şu anda ben de bir çözüm arıyorum.

Aslında en pratik çözüm, misafirliğe gittiğin bir yerde, 1 dak. telefonunuzu kullanabilir miyim!.. diyerek bağlanmak. :D

preatoria
20-07-2004, 14:20
işin uzmanı bir arkadaşa sordum gece uykuyu alamadı galiba bağlan işte bi yer bul ve bağlan dedi :)

kafayı toparlayıncada eğer cep telefonu alacaksan mutlaka nokia veya ericson telefon tercih et onların üzerinden daha akıcı bağlantı sağlayabilirsin dedi

bilmem faydası olurmu ?

HAKAN
20-07-2004, 15:22
Motorola C450 aldım. 290 milyon. Infrared değil kablosu var. Superonline (Turkcell) dan GPRS ile bağlanıyorum. Memnunum.

serdarkus
20-07-2004, 15:26
Motorola C450 aldım. 290 milyon. Infrared değil kablosu var. Superonline (Turkcell) dan GPRS ile bağlanıyorum. Memnunum.

Data transferi olarak mennun olduğunuz anlaşılıyor. Ayrıca,
-TCELL sabit hat mı, konturlu mu?
-1 saatlik bağlantının yaklaşık maliyeti ?

SunShine
20-07-2004, 15:32

Turkcell'de maliyet süreyle değil de, download ve upload ettiğiniz data miktarına göre belirleniyor.

Yani,
ne kadar kilobayt o kadar para. :D

Köfte ve ekmek gibi.

serdarkus
20-07-2004, 15:47
Turkcell'de maliyet süreyle değil de, download ve upload ettiğiniz data miktarına göre belirleniyor.

Yani,
ne kadar kilobayt o kadar para. :D

Köfte ve ekmek gibi.

Bayt olarak anlaşamayacağımız için, ortalama maliyet olarak sordum.
Yani, şu anda girdiğimiz gibi internete girip 1 saat dolanırsak, bunun yaklaşık maliyeti nedir ?

HAKAN
20-07-2004, 15:56
Superonline üyeliğim olduğu için Turkcell kadar para ödemiyorum. Yurtiçi bir fuar nedeniyle 4 gün bağlı kaldım. ödediğim toplam para 25 milyon lira.

CERİTKALE
20-07-2004, 15:59
Her gün real time borsayı izliyoruz, hisse net' e giriyoruz, yani günde en az 5-6 saat bağlı kalmalıyız, ayrıca metastock datalarının her gün indirilmesi, ayrıca mail adresimize gelen bazı dosyaları indirmek vs. bunun maliyeti aylık kaça patlar?

SunShine
20-07-2004, 16:41
Yani, şu anda girdiğimiz gibi internete girip 1 saat dolanırsak, bunun yaklaşık maliyeti nedir ?

Şu andaki gibi dolaşırsanız, çok yüksek bir maliyet çıkar.

Örneğin şu anda bu cevabı yazdığım pencerenin 13 K olduğunu düşünürsek, bir saate bir saatte bir kaç megabayt'lık veri download edersiniz. Bir de upload ( bu da download ettiğiniz bilginin en az %15'i kadardır ) var.

Ooooo.. Çok para yazar.

Onun yerine Wireless'li bir notebook alıp İstiklal caddesine gitmek lazım. Ya da havaalanlarına. :D

SunShine
20-07-2004, 16:53
Her gün real time borsayı izliyoruz, hisse net' e giriyoruz, yani günde en az 5-6 saat bağlı kalmalıyız, ayrıca metastock datalarının her gün indirilmesi, ayrıca mail adresimize gelen bazı dosyaları indirmek vs. bunun maliyeti aylık kaça patlar?

http://www.turkcell.com.tr/index/0,1027,3117,00.html

Ucretlendirme için bu linki takip ediniz.

Not: Bu link tıkladığınızda açılan sayfanın da 53-53 K olduğunu varsayarak hesabınızı yapınız.

Fatih
20-07-2004, 18:42
Ben şu anda gprs+telsim kullanıyorum ve sorularınıza en net cevapları verebilirim sanırım..

Eskiden telsime sınırsız bağlantı için sadece 5milyon veriyorduk ama o güzel günler geride kaldı şimdi ise aylık sınırsız bağlantı için 50M+kdv alıyorlar..

İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz real time borsa izlemek maile bakmak ufak çaplı downloadlarda sorun çıkarmıyor..

Alacağınız telefonunun ya bluetooth yada data kablosunun olmasına dikkat edin kızılötesini tavsiye etmem..

omer guclu
20-07-2004, 19:28
Arkadaslar, neredeyse ambalajinda sayilacak kadar yeni HP laptop satiliktir. Su anda 1049+KDV olan piyasa fiyatini ben sadece 1049 KDVsiz olarak belirledim. Celeron 2.66 CPU, 30 Gb hardisk, 15 '' ekran, modem, infrared, vs. vs. bissuru ozellikli bir laptop. Hemen hemen hic kullanilmamis. Turkish&English Home Edition XP... Celeron 2.66 sizin icin aldatici olmasin Pentium 4 2.0 ya da belki de 2.2 hizinda.. Kesinlikle cok yavas degil. Sizi temin ederim 1049 (son fiyatimdir, ine ine buraya geldim) dolar eder. Lutfen ozelime mail atiniz. Location Ankara... Saygilarimla..

serdarkus
25-07-2004, 18:57
..
-TCELL sabit hat mı, konturlu mu?

Test sonucu:

-Sony Ericsson r520m Telefon İLE Bluetooth bağlantı,
-TCELL 535 ‘li hat,
-explorer ‘in resim gösterme seçeneği off
-ATAONLINE ‘ a bağlanıp iki adet işlem emri verip çıkma ( yaklaşık 15 adet sayfa açılışı) sonucu 26 KONTUR (Yaklaşık 2,5 milyon).
-Hız : Dial-up bağlantı hızında, normal.

murat_78
25-07-2004, 19:03
Ben şu anda gprs+telsim kullanıyorum ve sorularınıza en net cevapları verebilirim sanırım..

Eskiden telsime sınırsız bağlantı için sadece 5milyon veriyorduk ama o güzel günler geride kaldı şimdi ise aylık sınırsız bağlantı için 50M+kdv alıyorlar..

İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz real time borsa izlemek maile bakmak ufak çaplı downloadlarda sorun çıkarmıyor..

Alacağınız telefonunun ya bluetooth yada data kablosunun olmasına dikkat edin kızılötesini tavsiye etmem..

Ben de sınırsız telsim gprs bağlantısı kullanıyorum ve nokia ile kızıl ötesi bağlantı yapıyorum ihtiyacı karşılıyor memnunum ama kablo ile daha hızlı bilgi alış verişi olacaktır diye düşünüyorum!!!!

manishing
25-07-2004, 19:09
peki şimdi en baştan bir soriym eskiden aycell yani şimdi avea oldu gprs ücretsizdi yani internete bedava girebiliyorduk acaba şimdi fiyatı nekadar birde diyelim hem laptopum hemde cep telefonum bluetooth var bu bluetooth un özelliği nedir acaba biraz detaylı anlatırsanız çok sevinirim biraz zor anlarımda :)

serdarkus
25-07-2004, 22:04
peki şimdi en baştan bir soriym eskiden aycell yani şimdi avea oldu gprs ücretsizdi yani internete bedava girebiliyorduk acaba şimdi fiyatı nekadar birde diyelim hem laptopum hemde cep telefonum bluetooth var bu bluetooth un özelliği nedir acaba biraz detaylı anlatırsanız çok sevinirim biraz zor anlarımda :)

Cebi bilgisayara 3 türlü bağlayabilirsin,
-Kablo : cep telefonunun kablosu var ise, başka bir şeyle uğraşma.. tak kabloyu, bağlan. Kablo yoksa, 30-40 milyon.
-Infraret bağlantı: Hem cebin hem telefonun Infraret gözü var ise, ikisini karşı karşıya koyarak kablosuz bağlantı sağlanır. Gelişmeden demode olmuştur. Bağlantı hızı nispeten zayıftır. Yeni model laptoplara koyulmamaya başlanmıştır.
-Bluetooth bağlantı, kablosuz bağlantıdır. Telefonun oda içerisinde bulunması yeterlidir. Bilgisayarın USB girişine, 30-40 milyonluk Bluetooth adaptör takılır.
Ayrıca bir de Wireless bağlantı... Geleceğin teknolojisi ama laptopta varsa bile telefonda olmadığı için faydasız. İstiklal caddesine, deneme amaçlı verici istasyon kuruldu, laptopu alıp gitmek lazım bir gün. Bir Avrupa ülkesinde, tüm okul ve resmi dairelere wireless bağlantı sistemi kurulduğunu okumuştum. Cep telefonları için baz istasyonu kurulması benzeri bir sistem.

Hangisini seçersen seç, kurulum için az ye da çok uğraşırsın. Klasik, bilgisayara yeni bir programı tanıtma problemleri..

janus
25-07-2004, 23:28
Merhaba,

Ben de ücretlendirmesini merak ediyorum... Telefonlardan birini USB portu üzerinden kablo ile bağlayabilirim. Kablom da var ama hiç denemedim. Genelde evden, işten bağlanıyorum.. Ama tatile çıkınca lazım oluyor..

1 saatlik bağlantı ücreti ne civarda geliyor... Bilgi verebilecek arkadaş var mı?

saygılarımla

janus
25-07-2004, 23:31
Merhaba,

Ben de ücretlendirmesini merak ediyorum... Telefonlardan birini USB portu üzerinden kablo ile bağlayabilirim. Kablom da var ama hiç denemedim. Genelde evden, işten bağlanıyorum.. Ama tatile çıkınca lazım oluyor..

1 saatlik bağlantı ücreti ne civarda geliyor... Bilgi verebilecek arkadaş var mı?

saygılarımla

Pardon, herkes aynı soruyu sormuş... Ben birde avea'ya bakayım....

San Francisco
31-07-2004, 11:28
Ben de sınırsız telsim gprs bağlantısı kullanıyorum ve nokia ile kızıl ötesi bağlantı yapıyorum ihtiyacı karşılıyor memnunum ama kablo ile daha hızlı bilgi alış verişi olacaktır diye düşünüyorum!!!!
50 milyon dahil vergilerle beraber ne oluyor? Yani bir telsim hat alsam ve de yalnızca Sabit GPRS kullansam ayda toplam ne kadar ücret ödeyeceğim?

egecal
02-08-2004, 14:58
bence lap-top en iyisi ama bazı sorunları var... sizce hangisi en iyisi??
işlevde pek farkları yok ama masaüstü bilgisayarı çok büyük ve taşınabilir değil...
saygılarımla

ayyan
02-08-2004, 15:00
bence lap-top en iyisi ama bazı sorunları var... sizce hangisi en iyisi??
hantal bilgisayarlardan kastınız masaüstü bilgisayarlar mı ?
ve hangi konuda hantal? görünüş mü işlev mi?
konuyu biraz acarsanız ..

Oğuz Çelikdemir
02-08-2004, 19:37
Örneğin;

Ben Notebook kullanamıyorum, çünki küçücük ekranı var, ben 21" monitörlerde çalışmaya alışmışım, çözünürlüklerde hep 1600x1200 oluyor, geçiyorum notebook a pire gibi herşey, dahat çalışma ortamı bulamıyorum. 13 sene oluyor bilgisayarlarla uğraşmaya başlayalı, artık neredeyse kusucam, o nedenle birde notebook alıp ordan oraya taşımak şu aşamada bana çekici gelmiyor. Ama lazım olmuyormu, elbette oluyor, orasıda ayrı bir temaşa :)

minik yatirimci
11-08-2004, 19:22
sürekli geziyorsanız bir tane laptop alın ama evden ise isten de eve taşınıyorsanız bir laptop fiyatına iki tane güzel bilgisayar alabilirsiniz.
bence masaüstü bilgisayarlar daha rahat. ben de sayın oğuz çelikdemir gibi büyük ekranlara büyük klavyelere alıştığımdan laptop başına geçince çok rahatsız oluyorum hatta doğru düzgün yazı bile yazamıyom. Bence laptop ta ancak word excel çalışabilirsiniz M.Stock omnitrader vs vs vs büyük ekran olmadan olmuyor bence.

bikmisbroker
11-08-2004, 19:26
Örneğin;

Ben Notebook kullanamıyorum, çünki küçücük ekranı var, ben 21" monitörlerde çalışmaya alışmışım,
.................................................. ..........

Sinema ekrani gibi birsey olmali su 21 " :D :D

Oğuz Çelikdemir
11-08-2004, 19:44
Sinema ekrani gibi birsey olmali su 21 " :D :D
İdealim Apple in piyasaya yeni sürdüğü 23" monitör de bu kadarda fiyat çekilirmi bir monitöre anlamıyorum.

50ot
11-08-2004, 21:02
benim de ilk tanıştığım bilgisayar apple IIe olmuştu. sonra mac'lerle tanıştık. o aşk bambaşkaydı.. apple ferrari gibi birşey... paran yetiyosa apple alacaksın...

San Francisco
08-09-2004, 18:49
KDV dahil... 50 Milyon TL imiş.. Bunun üzerine %25 ÖTV yi ekleyin toplam 62,5 milyon TL oluyormuş

minik yatirimci
09-09-2004, 11:28
Ulkemizde butun telefon kutuları acıkta duruyor en temizi herhangi bir telefon kutusunun önüne gidip kabloyla normal bağlanmak :)

ya da bluetooth olan bir herhangi bir telefon alın ayda 80 milyon u da gozden cıkarın
tr sartlarında bu biraz zor hala dial up bağlantıya telefon parası ödüyoruz fiyatlara bakarken bir de bunu göz önünde bulundurmak lazım

shorunmu
01-10-2004, 18:16
Intel Pentium-M (Centrino) (http://www.cpuscorecard.com/cpuprices/ipm.htm) 1.5 GHz %58
Intel Pentium 4 (http://www.cpuscorecard.com/cpuprices/ip4.htm)3.06 GHz %100
Intel Pentium 4-M (http://www.cpuscorecard.com/cpuprices/ip4m.htm) 2.5 GHz %81

Şimdi eğer doğru takip edebildiysem en alttaki makineyi almak hem performans hem de fiyat açısından en mantıklısı doğru mu? Centrino değil ama mobil bu da heralde gereken pil ömrü ve sessizliği sağlayacaktır (mıdır ?) :)

Bir de tabi adamlar renkler koymuşlar. En "mantıklısı" olarak yeşil ve yanıp sönenleri gösteriyorlar. Performanslı olanların çoğu sarı renkte yani ortalama üstü. Şu anda bu kritere uyan Intel Pentium 4 (http://www.cpuscorecard.com/cpuprices/ip4.htm)2.4GHz %78

Ne dersiniz?

EKLEME

Benim şu andaki makinem Intel Pentium III-M (http://www.cpuscorecard.com/cpuprices/ip3m.htm) 700 %31 (Daha kötü olur diye düşünmüştüm)

aykant
02-10-2004, 09:02
diz üstülerde fiyattan çok unutmayın ki teknik servis önemlidir.işlemci olarak ta alacaksanız centrino işlemciler daha iyidir.çünkü centrinolar sadece ve sadece dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş bir işlemcilerdirler.tavsiyem dizüstün de iyi bir marka ve servis ağı geniş bir markadır.arıza yaptıkaları zaman unutmayın ki parçalar biribir lerine kesinlikle uymaz ve servis ağıda yaygın değilse elinizde patlayabilir.

HAKAN
02-10-2004, 12:58
laptopun reklamında RAM 256 yazıyor ancak bakıyorum 224 görünüyor. 256 mb ram gerektiren oyun oynamak istiyorum. Açılmıyor. Ram almalımıyım başka çaresi var mı?

Laptopunuz fişteyden pilini çıkarın. Benimki 11 ayda bitti.

shorunmu
02-10-2004, 16:23
laptopun reklamında RAM 256 yazıyor ancak bakıyorum 224 görünüyor. 256 mb ram gerektiren oyun oynamak istiyorum. Açılmıyor. Ram almalımıyım başka çaresi var mı?

Laptopunuz fişteyden pilini çıkarın. Benimki 11 ayda bitti.
Muhtemelen ekran kartınız sistem hafızasını kullanıyor. Maliyeti düşürmek için üreticiler tarafından başvurulan bir yol bu. Öyle olmasaydı bile bence 512 RAM'a çıkın. 256'nın üzeri bambaşka oluyor hissedeceksiniz ;)

11 ay sihirli bir rakam sanki. 1 yıllık garanti öncesinde bitsin diye mi yapıyorlar nedir. Aynısı olmuştu bana ama sağolsun HP servisi değiştirdi garanti kapsamında.

edvin
22-10-2004, 23:18
bu kablosuz ag nasıl oluyor.ne kadar mesafe için gecerli.laptoplarda sadece sanırım centrino işlemcili olanlarda bulunuyor.birde gprs le baglantı masrafım nekadar olur.tesekkürler şimdiden..

gmby
25-10-2004, 11:34
bu kablosuz ag nasıl oluyor.ne kadar mesafe için gecerli.laptoplarda sadece sanırım centrino işlemcili olanlarda bulunuyor.birde gprs le baglantı masrafım nekadar olur.tesekkürler şimdiden..

ben d-link dwl-g650+ wrıless kullanıyorum..kablosuz agda.. gayette memnunum..kullanım klavuzunda bına ıcı 100 m.. bına dısı 400 metre dıyor.. ben ıste merak edıp olctum...yaklası 80 adım sonra baglantı koptu...tabı bununda kablosuz verıcıylede alakası var zayıfsa verıcı mesafe cook dusuyor...

dreissena
16-01-2005, 03:09
Arkadaşlar,
AMD Athlon (TM) 64 3700+ (2,4 GHz) ile Pentium M 745 (1.8 GHz) işlemcileri karşılaştırabilir misiniz?

ssolakoglu
16-01-2005, 03:10
ben athlon derim 2.4 GHZ....

Ali Baba
16-01-2005, 03:22
Arkadaşlar,
AMD Athlon (TM) 64 3700+ (2,4 GHz) ile Pentium M 745 (1.8 GHz) işlemcileri karşılaştırabilir misiniz?

Acer marka Intel centrino m aldim. 1.4 GHz 512 ram. Gayet güzel. Ayni anda birden fazla program calistiriyorum. cok iyi gidiyor. Tabi bunlar demode oldu. Simdi cok daha gelismisleri var ama parasida ona göre. :)

dreissena
16-01-2005, 03:34
Sitelerden özellikleri tek tek seçerek konfigurasyonu belirledim. Ancak genel özellikleri biraz yüksek tutunca fiyat pahalı geldi. Ben de işlemciden biraz kısayım dedim. PC lerde AMD işlemcilerin fiyat performans açısından önde olduğunu duymuştum, ama dizüstü bilgisayarlarda bu durum nasıl aynı üstünlük var mı bilmiyorum. Bir iki gün içinde karar vermem lazım. Cevap yazan arkadaşlara ve yazacak olanlara peşinen teşekkürler.

edvin
16-01-2005, 03:36
sn.dreissena su linkii tıklayıp bir inceleyin.http://configure.us.dell.com/dellstore/config.aspx?CS=19&kc=6V495&oc=i9200S1

edvin
16-01-2005, 03:46
benimde pek bir bilgim yok bu konularda.fakat bu işlerden çok iyi anlayan tanıdıklarıma sordurdum hepsi dell de ısrarcı oldu.intel pentium processor m725 ,17i nç ultrasharp widescrenn(film izleyenler ve oyun oynayanlar için önemli bir özellik),512 ddr ram,128 mb ati radeon 9700 (ekran kartı çok önemli),40 gb harddisk,intel prowrales 2100internal,24x cd-rd/dvd combination.böyle bir lap-top sizi 3-4 yıl idare edecektir.

dreissena
16-01-2005, 03:48
Dell ve Sony ler oldukça pahalı. Aşağıdaki yapıdan çok daha düşük özellikler daha pahalı fiyata veriliyor. Tabii her ikisi de kendini kanıtlamış o ayrı ama, HP ya da Compaq (ikisi de aynı marka aslında) olacak büyük ihtimalle. Konfigurasyonum şöyle:

Microsoft(R) Windows(R) XP Home Edition with SP2
AMD Athlon(TM) 64 3700+ (2.40 GHz)
15.4" WVA WSXGA+ (1680x1050)
64MB NVIDIA(R) GeForce(TM) 4 440 Go + 1394
512MB DDR SDRAM (1x512MB)
80 GB 5400 RPM Hard Drive
DVD/CD-RW Combo Drive
54g(TM) Integ. Broadcom 802.11b/g WLAN & Bluetooth
12 Cell Lithium Ion Battery

Burada sadece işlemciyle ilgili soru işaretlerim var.

Golfer
16-01-2005, 03:52
http://forum.donanimhaber.com/

Sorularınızı buraya da sorabilirsiniz..

dreissena
16-01-2005, 03:56
http://forum.donanimhaber.com/

Sorularınızı buraya da sorabilirsiniz..

Evet oraya ilave olarak şu site de iyi.

http://www.hardwaremania.com/index_tur.shtml

Golfer
16-01-2005, 04:08
Bir ay önce noel zamanı iyi bir fırsattı, birçok arkadaşım 700-800$ a Dell getirdiler Amerikadan..

Gerçi geçti ama sizin de mutlaka tanıdığınız birileri vardır oralarda...

En az 400-500$ daha ucuza gelirdi...

edvin
16-01-2005, 04:12
sn golfer noel indirimini kaçırmıştım,üzülüyordum.fakat şimdi daha iyi bir indirim başlamış.500$ indirim var dell lerde.

dreissena
16-01-2005, 04:17
Zaten o nedenle kısıtlı zamanın var, 15 gün sonra arkadaşım gelecek. Sipariş süresi 7-10 gün diye hesaplıyorum. 1-2 gün içinde net bilgileri iletmem gerekiyor. Dell indirimi varsa kesin ondan alır, çünkü kendisi de Dell kullanıyor. Bakalım ben konfigurasyonu göndereyim de marka seçimi ona kalsın.

edvin
16-01-2005, 04:21
sn dreissena bu bahsettigim indirim ayın 21 inde bitiyor...

Golfer
16-01-2005, 05:43
Zaten o nedenle kısıtlı zamanın var, 15 gün sonra arkadaşım gelecek. Sipariş süresi 7-10 gün diye hesaplıyorum. 1-2 gün içinde net bilgileri iletmem gerekiyor. Dell indirimi varsa kesin ondan alır, çünkü kendisi de Dell kullanıyor. Bakalım ben konfigurasyonu göndereyim de marka seçimi ona kalsın.

Çok iyi o zaman! O kadar da uzamaz bence, hiç kaçırmayın!

Yalnız bazı durumlarda kredi kartıyla alımda sorun çıkabiliyor, kart adresinde us resident olmadığınızdan... En sağlamı arkadaşınızın kendi kredi kartıyla alması...

Matematikçi
16-01-2005, 10:40
Bende escort e-style 1.6 centrino, 512 ddr, dvd writer, 128mb ati radeon...
Yani ne arasan icinde olan bir makine var...
6 ay önce aldim...
Sarji 3 saat...
Gayet memnunum...

aasci
27-01-2005, 21:39
Ben de uzun zamandır Dizüstü Bilgisayarları araştırıyorum.
Bazı bilgisayar markalarının fason yapıldığı düşüncesine katılmıyorum, çünkü hepsi fason üretim. İşyerimdeki DELL masaüstü bilgisayarının tüm parçaları elimden geçti ve işlemcisi dahil tüm parçaları uzakdoğu ülkelerinin üretimi. ( Endonezya, Singapur vb. ) Tek bir parçası bile ABD ya da bir Avrupa ülkesi üretimi değil...
Bir yıldan fazla süredir Datron marka digital fotoğraf makinesi kullanıyorum ve çok memnunum. Datron ürünlerini, Türkiyenin en büyük firmalarından birisi olan UFOTEK pazarlıyor ve teknik destek sunuyor. Ayrıca, Dizüstü bilgisayarları, Türkiye' nin en büyük bilgisayar dergilerinin testlerinde birçok kez ilk sıraları aldı. Yine de bilinen bir marka alayım derseniz, ekran görüntü kalitesinde Sony' yi , sağlamlıkta Toshiba' yı, fiyat-performansta HP' yi tavsiye ederim...
Daha çok mobil olarak ve kablosuz iletişim ağırlıklı kullanacak olanlara Centrino işlemcili olanları, masaüstünde ve yüksek hız öncelikli kullanacak olanlara Pentium 4 3,06 işlemcili olanları öneririm. Ayrıca, Centrino işlemcilerin pil performansını sağlayabilmek için bazen hızı tam kapasitesinde kullanamayabildiklerini de duymuştum. Pentium 4' ler ise, sürekli aynı performansı sağlıyorlar, ancak pil ömürleri az ve nedense kablosuz iletişim teknolojisinde biraz kısıtlı üretiliyorlar.

KEYFEKEDER
01-02-2005, 22:42
98 model acer laptop um, win 98 işletim sistemiyle bugüne kadar bana hizmet etti ama 3 gün önce bir virüs beni mahvetti halledemedim.
Tamamen kurtulmak için format atmam gerektiğine karar verdim ancak bu konuda bilgim yok.Format atıp sistemi tekrar kurmam için ne yapmam gerekir bana yardımcı olabilirmisiniz?

ssolakoglu
01-02-2005, 22:50
ilk önce 1 adet winXP yada Win2000 cd'si bulmakla başlayınız. cd nizi yerleştirip bilgisayarınızı restart ediniz. ( first boot device cd-rom olarak seçilmiş olmalı setup'ta) ön yükleme için sizden herhangi bir tuşa basmanızı isteyecektir. Sizde basın.. Gerekli olan dosyaları bilgisayara kopyaladıktan sonra size windowsu yeniden kurmak isteyip istemediğinizi sorar. next ile ilerleyin. kurmak istediğiniz bölüme gelip delete partion yapabilirsiniz. hemen silecektir. Sonra create partion la ilerleyin gelen değeri otomatik geçin sizden hangidosya yapısında formatlamak istediğinizi sorar. FAT32 yada NTFS sin quick formatını seçin. Bikaç dakika içinde tertemiz. ve formatlanmış bi bölümünüz olacaktır. :)

ssolakoglu
01-02-2005, 22:53
tabi bu yazdıklarımı disket sürücünüzün olmadığını varsayarak yazdım. Eğer varsa bir adet 98 açılış disketi ile daha kolay halledebilirsiniz. Disketten açın ve prompt a:\> durumundayken format c: \q \s yapın.

ayyan
01-02-2005, 23:27
..
. .bu işlerle hic ugrasmadı iseniz(format.. windowsu yeniden kurma falam filam) üc-bes kurusa kıyıp bir bilene götürmek .. ya da yan dairede oturan komsunun hınzır cocugu ..
neme lazım.. üc kurusluk iş icin sinir harbine girmek .. ( win98 cd si , acılış disketi, donanım sürücüleri-cd leri , e birde format )

zxcvb
02-02-2005, 03:13
Her halukarda format atmanız için "işletim sistemi CD" niz olması lazım. Bilgisayarı alırken vermemişler mi? O zaman piyasadan araştırın. Hangi "işletim sistemi" ni kurarsanız kurun onun CD si olmalı.. Mesela Windows 98 işletim sistemi CD si veya Windows 2000 veya windows XP Home gibi. Ben Windows XP Home kullanıyorum. Bunun bir de driver CD si olmalı. Yani Windows XP Home için 2 CD gerekiyor. Birincisi işletim sistemini kuruyor ve bilgisayarınız normal çalışır hale geliyor. İkincisi de bilgisayarın kullanabileceği driverları (programları) içeriyor.

Bunları elde ettikten sonra bilgisayarı defalarca formatlamış biri olarak tecrübemi sizinle paylaşırım.

Ali Baba
02-02-2005, 04:00
Benimbildigim Bir XP cd si yeterli format ve yüklemek icin. Sansiniz varsa XP yüklenirken laptoptaki driverleri taniycaktir. Eger tanimaz ise sizde driverler icin bir CD olmali, yani laptopu alirken vermislerdir size, ordan tanitirsiniz. Eger o da yoksa ve mesela grafikkartini tanimadiysa internetten ilgili markanin driverini yükleyebilirsiniz..

Nacizane tavsiyem ise üc bes kurus verip tecrübeli birine yada bir tanidiga yaptirmanizolacaktir. Laptopunuz XP yi belkide tasiyamaz, bu durumda yine 98 yüklersiniz daha iyi calisir.

Matematikçi
02-02-2005, 08:03
98'de alinan lop lop XP'yi tasimaz...
Siz 98'e devam edin...

shorunmu
02-02-2005, 09:08
Sn ssolakoglu çok güzel anlatmış aynen uygulayın. Yalnız sn Matematikçi'nin de dediği gibi laptop'un durumu da önemli. İşlemci falan neyse de, minimum 256 RAM yoksa 98'e devam edin bence de.

KEYFEKEDER
06-02-2005, 09:21
İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.Saygılar sunarım. :)

manishing
16-02-2005, 02:43
benimde bi sorum olucak geçenlerde laptop aldım acer tm 292 marka bi laptop wınxp kurulu bendede bi adsl modem var aztech modemi normal tanıttım internete giriyorum ancak explorerda ilk bi sayfa açıyor sonra hiç bi şekilde başka sayfa açılamıyor bağlantı bağlı gözüküyor fakat bilgisayarda ne msn messenger dahil hiç bi program bağlanmıyor bunun nedeni ne olabilir acaba veya ne yapmalıyım saygılar

Baydisiplin
16-02-2005, 09:43
Kablosuz veya mobil laptopla derinlik verileri sağlanabilirmi? mesela laptopa takılabilen özel bir donanım ile veya ne bileyim, uydu dan veri sağlayabilen bir cihaz aracılığı ile derinlik verilerine ulaşılabilirmi, iş adamlarının bu tür programları kullanarak arazide bile bu imkandan faydalandığını duydum, hatta bir aracı kurum çalışanı böyle bir şeyin mümkün olduğunu söyledi, bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum, saygılar...

Baydisiplin
16-02-2005, 12:11
Kablosuz veya mobil laptopla derinlik verileri sağlanabilirmi? mesela laptopa takılabilen özel bir donanım ile veya ne bileyim, uydu dan veri sağlayabilen bir cihaz aracılığı ile derinlik verilerine ulaşılabilirmi, iş adamlarının bu tür programları kullanarak arazide bile bu imkandan faydalandığını duydum, hatta bir aracı kurum çalışanı böyle bir şeyin mümkün olduğunu söyledi, bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum, saygılar...

Baydisiplin
16-02-2005, 13:17
yukarıdaki soruyu yanıtlayacak bir babayiğit yok mu forumda :D :D :D

Baydisiplin
16-02-2005, 15:08

Hadramut
16-02-2005, 20:42
http://www.kocbilisim.com/index.php

böyle bir hizmetleri olduğunu biliyorum ama fiyatlandırma sanırım çok yüksek.

Hadramut
16-02-2005, 20:45
GPRS üzerinden bağlantı kurulduğu için veri transferi yavaş. Bu nedenle derinliklli data programları sanırım çalışmaz.

Baydisiplin
16-02-2005, 21:20
GPRS hizmetini cep telefonlarında ve tüm şebekeleri kullanarak denedim, ama tamamen sınıfta kalıyor, öyle bir alet olacakki anten gibi laptopa takacaksın ve her yerden çekecek... sanırım böyle birşey yok.. kablolara telefon girişlerine sanırım mahkumuz

Baydisiplin
16-02-2005, 21:46
Tekrar: Mobil çalışan biriyim,işyerin sabit değil,laptop bilgisayarlarla kablosuz derinlikli data alınması mümkün olabilir mi? mesela uydu görevi gören küçük bir cihaz laptopa takılarak erişim sağlanabilir mi?

Matematikçi
16-02-2005, 21:59
windows xp, FAT32 mi, yoksa NTFS mi olmalı?

Baydisiplin
16-02-2005, 22:05
windows xp, FAT32 mi, yoksa NTFS mi olmalı?

WINDOWS XP KULLANIYORUM...bütün derinlik sağlayan şirketleri inceledim ama havadan veri aktaran yok.. ille de kablo lazım :vurkafa:

zxcvb
16-02-2005, 22:14

Ben dışarda iken LapTop ve cep telefonu GPRS ile IBS den derinlik alabiliyorum. Ama veriler sağlıklı gelmiyor. Seans başlamadan açacaksın hiç kapatmayacaksın. Yoksa atladığın veriler gidiyor. Derinlik açıyorsun işlem olayan verilerin yerleri boş kalıyor orada işlem yani değişim oluncaya kadar. Bazan kademeleri görebilmek için 1 er lot alışlar ya da satışlar veriyorum o kademelere. Bu sorunlar aynen evde ADSL ile bağlanmada da mevcut. Çanak anten diyorlar başka birşey demiyorlar.

Zannederim aradığınız cevap tam bu değil ama yine de yazayım dedim.

Baydisiplin
16-02-2005, 22:19
Ben dışarda iken LapTop ve cep telefonu GPRS ile IBS den derinlik alabiliyorum. Ama veriler sağlıklı gelmiyor. Seans başlamadan açacaksın hiç kapatmayacaksın. Yoksa atladığın veriler gidiyor. Derinlik açıyorsun işlem olayan verilerin yerleri boş kalıyor orada işlem yani değişim oluncaya kadar. Bazan kademeleri görebilmek için 1 er lot alışlar ya da satışlar veriyorum o kademelere. Bu sorunlar aynen evde ADSL ile bağlanmada da mevcut. Çanak anten diyorlar başka birşey demiyorlar.

Zannederim aradığınız cevap tam bu değil ama yine de yazayım dedim.

GPRS ÜCRETİ ÇOK FAZLA GELİYORDUR, EN İYİSİ EN HIZLISI TURKCELLİNKİ HEPSİNİ DENEDİM...AMA CEPTEN DEDİĞİNİZ GİBİ PROBLEM OLUYOR.. HERŞEYİ YAPMIŞLAR UYDU ANTENİ YERİNE GEÇEN VE LAPTOPA TAKILABİLECEK BİR ALET GELİŞTİREMEMİŞLER.. :vurkafa:

Matematikçi
16-02-2005, 22:52
:)
peki xp de partişın olayı, FAT32 mi, yoksa NTFS mi olmalı?

cenak
16-02-2005, 23:40
:)
peki xp de partişın olayı, FAT32 mi, yoksa NTFS mi olmalı?

Bu konu ile ilgili microsoft'un sayfalarindaki su yaziyi incelemenizi oneririm.

http://www.microsoft.com/windowsxp/using/setup/expert/russel_october01.mspx

Kisaca avantaj ve dezavantajlar her iki file system icinde anlatilmis. Size uygun olanina yine siz karar vereceksiniz.

Tek vurgulamak istedigim her hangi bir Fat ve Fat32 den NTFS'e her zaman cok kolay bicimde donebilirsiniz. Tersi mumkun degildir....

Sarı
17-02-2005, 00:36
Bu konu ile ilgili microsoft'un sayfalarindaki su yaziyi incelemenizi oneririm.

http://www.microsoft.com/windowsxp/using/setup/expert/russel_october01.mspx

Kisaca avantaj ve dezavantajlar her iki file system icinde anlatilmis. Size uygun olanina yine siz karar vereceksiniz.

Tek vurgulamak istedigim her hangi bir Fat ve Fat32 den NTFS'e her zaman cok kolay bicimde donebilirsiniz. Tersi mumkun degildir....

Tersi hem mümkün, hemde çok kolaydır...

(nedir ki zor olan yani... mesela ntfs olarak xp kurup sonra win98 e geri dönme mi söz konusudur.yapılacak iş xp cd si ile boot edip fat32 olarak formatlatıp akabinde kuruluma devam etmeden kesip, win98 cd si ile devam etmek gibi.)

uyarılacak mevzu şudur:aynı pc de 98 ve xp kullanacaksınız mesela xp yi d ye ntfs olarak lurmuş iseniz 98 de d diye bişi göremezsiniz.

ntfs'yi tercih ederim her halukarda..........

Baydisiplin
21-02-2005, 14:50

San Francisco
21-02-2005, 20:37

egecal
08-03-2005, 20:24
şarj ederken pili çıkarmak hakkında biraz bilgi verirmisiniz çalışırken mi yoksa çalışmazken mi çıkıyor biraz garip bir soru ama çıkarmazsak nolur???.......................................... ........

HAKAN
08-03-2005, 23:16
şarj ederken pili çıkarmak hakkında biraz bilgi verirmisiniz çalışırken mi yoksa çalışmazken mi çıkıyor biraz garip bir soru ama çıkarmazsak nolur???.......................................... ........

Pille çalışmanız gerekmediği sürece (fişi takacak priz varsa) pili takmayın yoksa pil ömrü diğer sayfalarda yazıldığı gibi 11 ayı geçmiyor. Pili şarj edin ve çıkarın. Çok daha uzun ömürlü olacaktır.

zxcvb
08-03-2005, 23:32
Pille çalışmanız gerekmediği sürece (fişi takacak priz varsa) pili takmayın yoksa pil ömrü diğer sayfalarda yazıldığı gibi 11 ayı geçmiyor. Pili şarj edin ve çıkarın. Çok daha uzun ömürlü olacaktır.

Pili çıkarıp çalışmak pil ömrüne yararlı olabilir. Ancak benim kullanım klavuzunda en az haftada 1 kere pille çalışmanız gerekir(pilin ömrü bakımından) diyor. Buna da dikkat etmek lazım.

Benimki hp-compaq nx9010..

cagdast
12-03-2005, 16:25
Sevgili forumdaşlarım!
Alım için Nisan 15'de başlayacak gibi 650 ytl'yi geçmeyecek şekilde Laptop aramaktayım!
Aradığım özellik ise çok fazla detaya gerek yok;internete mobil olarak bağlanmada sorun çıkarmasın yeter!
şu an için bir acelem yok aklınızda olsun,bir yerden duyar veya kendiniz satmaya karar verirseniz forumdan özel mesaj yolulya irtibat kurabilirsiniz!

Hadramut
12-03-2005, 17:37
http://www.clevo.com.tw/products/images/D22/D22ES%20DM.pdf

1.000 YTL ye veririm.. 15 ay escort garantisi var.

PIERCE
12-03-2005, 19:00
internetten yaptigim arastirmada lithium ion pillerde bir kaygi duymaniza gerek olmadigi sonucuna vardim bunlar bir nevi hafizasi olan piller.

laptop elektrik ile calisirken enerjisinin bir bolumunu pil icin harciyor ve onu bir yandan doldururken bir yandan laptop u calistiriyor

pil dolunca pil ile iliski kesilip tum enerji laptopa kanalize oluyor.

yani adaptor ile calisirken pili cikarmak ile cikarmamak arasinda hicbir fark yok.
omrunu +/- etkilemez ortalama omur 800 sarj civaridir.

ancak bu lithium ion larda oluyor nimh piller daha eski teknoloji bu konuda bilgim yok.

artanis
12-03-2005, 19:39
cep telafonu ile internete bağlanan arkadaşlar varsa bana bilgi verebilir mi bağlanma hızı kaç oluyor ben turkcell ve aria dan bağlandım 9600 bps hızını geçmiyor aranızda telsimle bağlanan varmı