PDA

View Full Version : Kazanamayanlarin DÜnyasi

iyiniyetli
12-03-2005, 01:55
bu topicte kazananlar yok, kaybedenler ,ders alanlar ,kazanmasada kaymetmemeyi öğrenenler yorumlarınızı bekliyorum.sene 1996 kaybettiğim zamanlar aklıma ertesi gün seansı kafam az çakır seyretsem daha cesur davranıp daha çok kazanabilirmiyim diye düşünüyordum.oysa bütün mesele bir an evvel bi çoğu gibi bi kağıda kafayı takıp ya bu kağıt % 300 prim yapar dergilerde gördüğüm o bikaç kağıttan biri niye olmasın diye hayal kurar dım oysa yükseldiğinde %20 ye dayanamaz satardım düşerken ne yapıcağımı şaşırırdım.şimdide baktığımda çok şeyin değiştiğini çok iyi biliyorum.ama ders aldım.köşeyi dönme hayellerim de yok.ama bunları anlatmaktaki tek sebebim bazı arkadaşlara bi şeyler anlatabilmek hepinizi seviyor saygılar sunuyorum.kağıtları deyil başka şeyleri sevin ben çok çabuk akıllandım.sizde öyle olun.bu gün kağıtlara gösterdiğiniz ilgi kadar bazı şeylere gösterseniz daha çok zengin olursunuz.en azından kalbiniz .onlara aşık olmayın onları kullanın.başka şeylereri sevin.

iyiniyetli
12-03-2005, 02:02
bide bana iyi veya kötü bi not verin.ya lütfen.

duzgun
12-03-2005, 03:10
kız bana bi gol atıp şutladı. Kendimi kağıtlara kaptırdım. Kağıtları test etmek yüzünden zarar ettim. Fazla kağıt test etmeden bi kaç kağıttaki deneyimlerimle yola devam etmeyi düşünüyorum. Kağıtlarıda bakiye yatırmadan test etmeye gayret gösterecem. Diğer yandan yavaş yavaş akıllanmaya başladım. Yeni denizlere açılıyorum. Sevgimi de artık manitalara verecem. :)

sebayrak
12-03-2005, 03:19
kız bana bi gol atıp şutladı. Kendimi kağıtlara kaptırdım. Kağıtları test etmek yüzünden zarar ettim. Fazla kağıt test etmeden bi kaç kağıttaki deneyimlerimle yola devam etmeyi düşünüyorum. Kağıtlarıda bakiye yatırmadan test etmeye gayret gösterecem. Diğer yandan yavaş yavaş akıllanmaya başladım. Yeni denizlere açılıyorum. Sevgimi de artık manitalara verecem. :)

gelisme var.. :bravo:

duzgun
12-03-2005, 03:22

Artık yükseliş trendi başlayacak :cheers:

Cafe Mekan
12-03-2005, 03:48
Güzel bir konu açmışsın, yani tam yerine rast gelmiş.
Fakat şuan gecenin 3 ü olduğu için kafam dağınık, kafayı toparlayayım ve son üç aydır ettiğim zararın bi raporunu çıkarayım, ondan sonra yazacağım...
Bilmem anlatabildimmi ??? :vurkafa:

_serhat_
12-03-2005, 06:24
çok kaybettim, endexin bu yükselişine rağmen 15% ye yakın kaybettin yani relatif olarak ohooooo.. benim sebeplerim çok basit canım sıkılıyor;
derslerim çok hafif
arkadaşlarımın hepsi okula gidiyor gündüzleri
sıkıntıdan al-sat
ve de zarar..
bu dönemde deva gsd nttur gibi kağıtlar ralliye başlamadan birgün önce almıştım hepsini, ama iki günlük karla sattım, neden ; sıkıntıdan.. ama şimdilik ben bunları eğlence masrafı olarak görüyorum..
herşey tecrübe sonuçta..

chaotic
12-03-2005, 17:53
bu topicte kazananlar yok, kaybedenler ,ders alanlar ,kazanmasada kaymetmemeyi öğrenenler yorumlarınızı bekliyorum.sene 1996 kaybettiğim zamanlar aklıma ertesi gün seansı kafam az çakır seyretsem daha cesur davranıp daha çok kazanabilirmiyim diye düşünüyordum.oysa bütün mesele bir an evvel bi çoğu gibi bi kağıda kafayı takıp ya bu kağıt % 300 prim yapar dergilerde gördüğüm o bikaç kağıttan biri niye olmasın diye hayal kurar dım oysa yükseldiğinde %20 ye dayanamaz satardım düşerken ne yapıcağımı şaşırırdım.şimdide baktığımda çok şeyin değiştiğini çok iyi biliyorum.ama ders aldım.köşeyi dönme hayellerim de yok.ama bunları anlatmaktaki tek sebebim bazı arkadaşlara bi şeyler anlatabilmek hepinizi seviyor saygılar sunuyorum.kağıtları deyil başka şeyleri sevin ben çok çabuk akıllandım.sizde öyle olun.bu gün kağıtlara gösterdiğiniz ilgi kadar bazı şeylere gösterseniz daha çok zengin olursunuz.en azından kalbiniz .onlara aşık olmayın onları kullanın.başka şeylereri sevin.

bide bana iyi veya kötü bi not verin.ya lütfen.

Lütfen not verin demişsin. C+ veriyorum not olarak.

durmuskoc
12-03-2005, 18:27
Topbank toprak oldu ya
Biliyorsunuz hikayeyi
Halis Top-rak bütün servetin taban olsun iimi
Neyse ki az çok az bi şeydi 400 adet

varyemez
13-03-2005, 00:12
dolar olarak yatırdığım parayı alabiliyorum şuan,zararı kurtardık...dolar düşmeseydi ne olurdu?....
ancak iyi tecrübe kazandım herhalde....

Sarıvadi
13-03-2005, 00:15
dolar olarak yatırdığım parayı alabiliyorum şuan,zararı kurtardık...dolar düşmeseydi ne olurdu?....
ancak iyi tecrübe kazandım herhalde....
Bardağın dolusunu görebilmek bu olsa gerek, tebrikler size sayın varyemez...
İnşallah hep kazanırsınız. :bravo:

Cafe Mekan
13-03-2005, 00:42
................Başka bir örnek kotks. yine 800 lerde full girdiğim bu senet ben sattıktan bir kaç hafta sonra 8000 lere çıktı. Artık kendime şu soruyu sormaya başlamıştım "Yoksa bende mi bişi var?"

Sanki tüm yatırımcılar beni takip ediyor. Ben alınca satış ben çıkınca alış yapıyolar ve deli ediyolar beni :D :D :D ...................................

Aslında hepimiz aynı duruma düşüyoruz ve aynı klişe sözcükleri kullanıyoruz ''ben alınca düşüyor, ben satınca çıkıyor''....

Bak aslında bu olayın açıklaması çok basit. Biz küçük yatırımcılar, hepimiz aynı mantığa sahibiz, davranışlarımız arasında hiçbir fark yok. Her kağıtta aldığımız ve sattığımız seviyeler hep aynı, bunun nedenide, tahtaya sahip olan spekülatörlerin üstün becerileri... Spekler kağıdın fiyatının kalkıp inmesiyle ya elimizdekileri sattırıp kağıdı uçuruyorlar, yada malı elimize verip, selam söyle o yare :D misali aylarca tahtayı gebertiyor ve bizler artık beklemekten gına geldiği için satıyoruz ve kağıt hoopp uçuyor. Örneğin 4,00 den 4,34 e gidiyor biz daha çıkacak diye alıyoruz ama kağıdı salıyolar 4,10 lara bizi bıktırıncaya kadarda orada tutuyorlar, biz satıyoruz, sonra tekrar hoopp 5,00 e gidiyor, 6,00 e gidiyor, 10,00 e gidiyor... Sonrada 7,00 lere geldiğinde biz '' ya bu kağıt 10,00 lara gitmişti şimdi ''ucuzlamış'' diyerek zararımızın acısını çıkartalım diye hışımla giriyoruz mala, ama sonuç yine aynı yine aynı... Buna benzer çok çeşitli senaryolar var, bu sadece bir örnek. Nedense 1,00 lerde dururken yok almam dediğimiz senetler 4,00 de çıkıp 2,50 ye indiğinde bizlere alım için çok cazip geliyor...

Speklerin operasyonuna maruz kalmış bir senet gerel... Biraz bundan bahsetmek istiyorum...

Mesela bu senet 5,40 lardan buralara (1,50) kadar düşmüş deyip sanki yine 5,40 lara gidecem diye kontrat imzalanmış gibi her hareketlenmesinde bakıyorum küçük yatırımcı hemen atlıyor, mesela zaten 1,50 den 1,56 ya alıma fırsat tanımadan gidiyor ve ordan ky mala saldırıyor ve malesef birkaç gün içersinde yine aynı fiyatlara geri gelip uyutuluyor. Düşünsenize bu tahtada spekler al-satlardan ne kadar çok para kazanıyor?? Eee adam bu parayı kazanıyorken niye çıkarsın tekrar bilmem nerelere? Herkeste bi ümit bi heyecan yok efendim şuralara gidecek buralara gidecek.... Ama kimse halka arz olduğundaki fiyatı kaçtı diye merak etmiyor, ben söyleyeyim, halka arz olduğu gün en yüksek gördüğü fiyatı 1:34 :o

Hem ayrıca adamların ellerinde her türlü sistem ve teknoloji mevcut küçük yatırımcı ne zaman satmış ne zaman almış gözlerinin önünde, e zaten tahtanın sahibide onlar, istediği yere götürüp istediği yere indirebiliyorlar. Bu borsada aslında en iyi yöntem, çok ümit ettiğiniz bi senedi alıp unutmak, hiç takip etmemek... Efendim takasına bakıyorsunuz oradada aldatmaca diz boyu, mesela pkartın takasına bakıyordum geçen gün, senet 3,30 larda yatay hareket ederken polen menkul tam 949 bin lot mal satıyor, fakat 3,30-3,60 arasında 102 bin lot mal alıyor, sonra dönüyor son cuma günü 207 bin lot mal veriyor, 3,30larda uyuyan raymond son cuma günü 3,60 lardan 539 bin lot mal alıyor. hadi gelin açıklayın bu işin mantığını. Hepimiz biliyoruzki virmanlar daha doğrusu sahtekarlıklar, şeytanlıklar havalarda uçuşuyor.

Eeee böyle oluncada biz küçük yatırımcıya '' aldığım senet düşüyor, sattığım senet uçuyor'' demesi kalıyor, malesef... :vurkafa:

Cafe Mekan
13-03-2005, 01:12
Ve bir hususta şu;

Mesela bir kağıt hızlı bir yükseliş yapmış örneğin 4 kademe yükselmiş ve 5. kademede deli gibi alımlar geliyor kimi alışlar 100 lot kimi alışlar 1,000 lot kimileri 50,000 lot, 100,000 lot ama devamlı alıyorlar, işte bu kademede mal boşaltılıyor.

Buna en güzel ve en yakın zamanda yaşanan örnek krdmd tahtasındaydı, Kardemir B %10 yapmış kimse onu almıyor ama kardemir D de gidecek diye herkes 1,52 den 1,56 ya giden krdmd tahtasına saldırıyor 1,56 dan öyle alımlar oluyorduki adeta 1,56 ışığı hiç sönmüyordu, öyle umuyorumki ogün seans salonunda yada internette borsayı takip eden küçük yatırımcıların en az %40 ı dalmıştır krdmd ye... o gün ben şaştım kaldım ve göstere göstere mal boşaltılıyordu, spekler 1,56 ya bikaç aracı kurumdan devamlı satış yazıyor ve diğer aracı kurumlardanda göstermelik 100,000 50,000 lot alış yapıyorlardı ve bakıyordum malesef hep kaybetmeye mahkum küçük yatırımcılarımız o 100,000-50,000 lot alışların gazına gelip küçük küçük alışlar yapıyorlardı kimisi 100 lot kimisi 1,000 lot kimiside 5,000 lot. Sonuçta ne oluyordu, o büyük alımları yapan spekler kendi mallarını alıyorlardı ama ky lar onların mallarını, ve sonra ne oldu? Tabiyki yine aynı son, krdmd yine bi kaç basamak aşşa basıldı ve açıkçılar avlandı...

Şimdi buradan spekler ne kazandı?

1. Hem ogün 1,56 dan açıkçılara malı boşaltıp 1,53-54 lerden tekrar yerine koydular

2. Hemde ilerleyen günlerde olası bir gerçek yükseliş sırasında ky almasın diye göz korkuttular...

Bikaç gün önce hüsrana uğradığımız bir kağıt birkaç gün sonra acayip yükseldiğindede biz şunu deriz :

''ben aldığım gün gitmedide bugün gitti''

malesef...... :rolleyes:

varyemez
13-03-2005, 01:15
sn.tireli çok güzel bir yorum...

iyiniyetli
14-03-2005, 00:36
Aslında hepimiz aynı duruma düşüyoruz ve aynı klişe sözcükleri kullanıyoruz ''ben alınca düşüyor, ben satınca çıkıyor''....

Bak aslında bu olayın açıklaması çok basit. Biz küçük yatırımcılar, hepimiz aynı mantığa sahibiz, davranışlarımız arasında hiçbir fark yok. Her kağıtta aldığımız ve sattığımız seviyeler hep aynı, bunun nedenide, tahtaya sahip olan spekülatörlerin üstün becerileri... Spekler kağıdın fiyatının kalkıp inmesiyle ya elimizdekileri sattırıp kağıdı uçuruyorlar, yada malı elimize verip, selam söyle o yare :D misali aylarca tahtayı gebertiyor ve bizler artık beklemekten gına geldiği için satıyoruz ve kağıt hoopp uçuyor. Örneğin 4,00 den 4,34 e gidiyor biz daha çıkacak diye alıyoruz ama kağıdı salıyolar 4,10 lara bizi bıktırıncaya kadarda orada tutuyorlar, biz satıyoruz, sonra tekrar hoopp 5,00 e gidiyor, 6,00 e gidiyor, 10,00 e gidiyor... Sonrada 7,00 lere geldiğinde biz '' ya bu kağıt 10,00 lara gitmişti şimdi ''ucuzlamış'' diyerek zararımızın acısını çıkartalım diye hışımla giriyoruz mala, ama sonuç yine aynı yine aynı... Buna benzer çok çeşitli senaryolar var, bu sadece bir örnek. Nedense 1,00 lerde dururken yok almam dediğimiz senetler 4,00 de çıkıp 2,50 ye indiğinde bizlere alım için çok cazip geliyor...

Speklerin operasyonuna maruz kalmış bir senet gerel... Biraz bundan bahsetmek istiyorum...

Mesela bu senet 5,40 lardan buralara (1,50) kadar düşmüş deyip sanki yine 5,40 lara gidecem diye kontrat imzalanmış gibi her hareketlenmesinde bakıyorum küçük yatırımcı hemen atlıyor, mesela zaten 1,50 den 1,56 ya alıma fırsat tanımadan gidiyor ve ordan ky mala saldırıyor ve malesef birkaç gün içersinde yine aynı fiyatlara geri gelip uyutuluyor. Düşünsenize bu tahtada spekler al-satlardan ne kadar çok para kazanıyor?? Eee adam bu parayı kazanıyorken niye çıkarsın tekrar bilmem nerelere? Herkeste bi ümit bi heyecan yok efendim şuralara gidecek buralara gidecek.... Ama kimse halka arz olduğundaki fiyatı kaçtı diye merak etmiyor, ben söyleyeyim, halka arz olduğu gün en yüksek gördüğü fiyatı 1:34 :o

Hem ayrıca adamların ellerinde her türlü sistem ve teknoloji mevcut küçük yatırımcı ne zaman satmış ne zaman almış gözlerinin önünde, e zaten tahtanın sahibide onlar, istediği yere götürüp istediği yere indirebiliyorlar. Bu borsada aslında en iyi yöntem, çok ümit ettiğiniz bi senedi alıp unutmak, hiç takip etmemek... Efendim takasına bakıyorsunuz oradada aldatmaca diz boyu, mesela pkartın takasına bakıyordum geçen gün, senet 3,30 larda yatay hareket ederken polen menkul tam 949 bin lot mal satıyor, fakat 3,30-3,60 arasında 102 bin lot mal alıyor, sonra dönüyor son cuma günü 207 bin lot mal veriyor, 3,30larda uyuyan raymond son cuma günü 3,60 lardan 539 bin lot mal alıyor. hadi gelin açıklayın bu işin mantığını. Hepimiz biliyoruzki virmanlar daha doğrusu sahtekarlıklar, şeytanlıklar havalarda uçuşuyor.

Eeee böyle oluncada biz küçük yatırımcıya '' aldığım senet düşüyor, sattığım senet uçuyor'' demesi kalıyor, malesef... :vurkafa:
anlatmışsın her şeyi kısaca.ders almak lazım

_serhat_
14-03-2005, 04:06
tebrik ederim sayın tireli, hem de çok tebrik ederim..
ancak sizinki sadece problemi belirtmek olmamış mı?
bizlere sen kelsin dediniz peki merheminiz var mı sürelim kafamıza?
yoksa daha da saçlarımızı dökecekler mi?:)
ben açıkçası çözümün uzuuuuun deneyimlerden geçeceğine inanıyorum, sebebi de çok basit ve bir o kadar da hayatta az karşılaştığımız ilginç bir durum;
*Normalde doğru cevabı bulmak için ne yaparız, bir yöntem oluştururuz ve de çözeriz, ne olur? yöntem yanlışsa yanlış, doğruysa doğru cevabı buluruz dimi,
**abi bu borsada öyle olmuyor işte, yani algoritmik düşünceyi uygulamak için çok tecrübeli olmanız lazım, kendinize göre bulduğunuz 10 yöntemden 9u yanlış oluyor büyük ihtimalle ama nerdeyse hepsinin kar ettirdiği zamanlar oluyor,
yani iş ilginç;
doğru yöntemle doğruya ulaşıyorsunuz güzel
yanlış yöntemle de doğruya ulaşabiliyorsunuz
bilmem anlatabildim mi..
yani; doğru olarak gözükebilecek yöntemin bulunması için çok uzun dönemler endeksin değişik sebeplerden kaynaklanan değişik trendlerinde bütün düşünce tarzlarının test edilmesi lazım...o zamana kadar da iki geri bi ileri şanslıysak iki ileri bir geri gidecez biz ky ler..

ya da tüyo almak lazım :)

duzgun
14-03-2005, 23:42

Borsa bana göre değil haralde var olan zararla çıkayım mı bilmem ki.

Cafe Mekan
16-03-2005, 00:49
tebrik ederim sayın tireli, hem de çok tebrik ederim..
ancak sizinki sadece problemi belirtmek olmamış mı?
bizlere sen kelsin dediniz peki merheminiz var mı sürelim kafamıza?
yoksa daha da saçlarımızı dökecekler mi?:)
ben açıkçası çözümün uzuuuuun deneyimlerden geçeceğine inanıyorum, sebebi de çok basit ve bir o kadar da hayatta az karşılaştığımız ilginç bir durum;
*Normalde doğru cevabı bulmak için ne yaparız, bir yöntem oluştururuz ve de çözeriz, ne olur? yöntem yanlışsa yanlış, doğruysa doğru cevabı buluruz dimi,
**abi bu borsada öyle olmuyor işte, yani algoritmik düşünceyi uygulamak için çok tecrübeli olmanız lazım, kendinize göre bulduğunuz 10 yöntemden 9u yanlış oluyor büyük ihtimalle ama nerdeyse hepsinin kar ettirdiği zamanlar oluyor,
yani iş ilginç;
doğru yöntemle doğruya ulaşıyorsunuz güzel
yanlış yöntemle de doğruya ulaşabiliyorsunuz
bilmem anlatabildim mi..
yani; doğru olarak gözükebilecek yöntemin bulunması için çok uzun dönemler endeksin değişik sebeplerden kaynaklanan değişik trendlerinde bütün düşünce tarzlarının test edilmesi lazım...o zamana kadar da iki geri bi ileri şanslıysak iki ileri bir geri gidecez biz ky ler..

ya da tüyo almak lazım :)

Görüşlerinize tamamen katılıyorum. Sizlere birde şundan bahsetsem iyi olacak... Ben aynı bugünlerdeki gibi çok kaybetmeye başladığımda bi karar aldım, aldığım karar şuydu; buradan satılır dediğim yerden alım yapmak, buradan alınır dediğim yerdende satım yapmak.. Bunu uyguladım, uygularken öncekine nazaran adrenalininiz üç dört kat daha artıyor ama gerçekten kazanıyorsunuz.. Buna piyasanın tam tersini yapmakta diyebiliriz, o zamanlar burada kullandığım imza da: ''ky nin yaptığının tam tersini yap kazanırsın'' şeklindeydi... Kazandım, öyle yaparken kazandım evet... Taki aynı uygulamayı arfyoda yapana kadar :(

Arfyo belki hatırlarsınız ocağın ortalarında bi yükseliş yapmıştı sabah gazetesinde çıkan bir haber üzerine (cola arzı haberi), elimde önceden arfyo vardı, oradan satsaydım büyük kar edecektim ama kendi kendime söz vermiştim; almayı düşündüğüm yerden satmak, satmayı düşündüğüm yerden almak.... Arfyo topiğinde o zamanlar sözüne itibar edilen arkadaşların bir kısmı artık satılacağından bahsediyordu... Ama ben elimdeki arfyo sayısı kadar daha aldım portföyümün hepsi arfyo olmuştu, fakat bu sefer de devreye manüplasyon girdi :o

Sabah gazetesi gibi türkiyede en çok satan gazeteler arasında yer alan, ''sözde'' güvenilir gazete, kendi haberini hiç utanmadan yalanladı üç gün sonra... Gerçekten böyle bir cola arzı olsaydı şuan büyük karda olacaktım ama bu kezde beni manuplasyonla kandırıp aldılar elimdekileri... spk ya mail attım o günlerde, sabah gazetesi böyle bir manüplasyona imkan tanımıştır diye, cevap geldi spk dan incelemelere başladık gibisinden bir cevap ama ben bişey çıkacağını sanmıyorum...

Sözün özü burada para kazanmak deveye hendek atlatmak gibi birşey.. Ne yapsak olmuyor. bide şu var, zarar ederim tamamda, alay eder gibi, endeks yükselirken lök gibi yerinde oturan kağıtlar her zaman olduğu gibi bugünde endeksle beraber gümlediler :vurkafa:

Yani bu borsa tam anlamıyla kurtlar sofrası, şöyle düşünün kurtların hepsi çalılıkların arasına gizlenmiş ortaya bir yığın ot koymuşlar ve o güzelim otları görüp yemeye gelen ceylanları, geyikleri avlıyorlar... Hemde bunların çoğu yabancı :vurkafa: Türkiyeye dört yılda bir gelip vurup gidiyolar...

Daha önceleri bazı topiklerde endeks hedefim 2006 yılı için 40,000 puan üzeri demiştim ama şu endeks 40,000 değilde 140,000 olsa yerinde sayacak kağıt çok ve ne hikmetse gidip gidip onları buluyoruz...

Geçenlerde tuyof... adlı sitede ve bazı gazetelerde bi yazı çıkmıştı, avrupa birliğine girerken ticari taksiler tek tip olacakmış diye, bu işte en şanslı şirketin toaso olduğu varsayılmıştı... Toaso imkb 30 kağıdı, toaso o günlerde 3,00 lardaydı, endeks aynı bu seviyelerdeydi, toaso bugün kaç para bileniniz var mı??? 2,58 :confused:

Yani ne kadar konuşsak boş aslında, 2000 yılındaki yükselişte bile ne çok batan vardı... Aslında birazda suçu kendimizde arayalım, bunları bile bile kurtlara yem oluyoruz.... :hayır:

Zararlarımızı çıkarmamız dileğiyle...
Saygılar...

DEFENDOR
16-03-2005, 00:54
Bende buraya kaydımı yaptırmak istiyorum...KAZANAMAYANLARIN DÜNYASI...gayet uygunum buraya..........................................

Cafe Mekan
16-03-2005, 01:00
Bende buraya kaydımı yaptırmak istiyorum...KAZANAMAYANLARIN DÜNYASI...gayet uygunum buraya..........................................
Baş kaybeden olarak alıyorum seni buraya :D
Kabul edildin...
Unutmaki bizim gibi buraya uygun malesef birsürü arkadaşımız var ama utanıp söleyemiyolar... :evil:

northwind
16-03-2005, 01:02
Ders aldigim yanlislarimdan ilk aklima gelen hirslanip tek kagit almak ve dolayisiyla kagida asik olmak :D
Bugunlerde iyi yaptigim seylerden ise piramit usulu maliyet yapip evdeki hesap carsiya uymadigi zaman minumum zararla hiseden cikmayi becerebilmek :bravo:

varyemez
16-03-2005, 01:03
Baş kaybeden olarak alıyorum seni buraya :D
Kabul edildin...
Unutmaki bizim gibi buraya uygun malesef birsürü arkadaşımız var ama utanıp söleyemiyolar... :evil:
sn.tireli benide kaydettiniz degilmi? :dolar:

Cafe Mekan
16-03-2005, 01:18
sn.tireli benide kaydettiniz degilmi? :dolar:
Bu aralar kayıtlarda yoğunluk yaşıyoruz, beni mazur görün, sizi yarın kaydedecem inşallah.. kusura bakmayın :D

varyemez
16-03-2005, 01:19
Bu aralar kayıtlarda yoğunluk yaşıyoruz, beni mazur görün, sizi yarın kaydedecem inşallah.. kusura bakmayın :D
topiği ilk açtığınızda yazmıştım benim sıram önce... ;)

Ali Baba
16-03-2005, 01:43
Bende önkayıt yaptırmak istiyorum.

DEFENDOR
16-03-2005, 01:45
topiği ilk açtığınızda yazmıştım benim sıram önce... ;)

kıskanma varyemez senide ben kaydediyorum...... :D :D :D

gelelim hikayemize...

kahraman hissemiz Akal

6.70 maliyetle bütün portföyü doldurmuştum...işimiz rast gitti ve 7.15 den hepsini sattım...buraya kadar herşey güzel...kaldım nakitle başbaşa...birde baktım Akal ı 2 gün içinde 7.55 de gördüm...malımızı kaptırmıştık bir kere...uykularım kaçtı...ne yapacağımı bilemedim...3 senelik düşüş trendi 7.55 den geçiyor...endekste teknik olarak düşüş sinyalleri var...yemin ettim nakitte kalacaktım...Akal direncini kıramadı fiyat 7.40 ben sabrediyorum ama heran alabilirim...Akal 7.30 ...sabır sabır sabır....elim kaşınıyor buarada...Akal 7.15 baktım 20 günlük ortalama destek sattığım fiyatın aynısı geldi...sabır taşı çatladı tabii ...birde baktım bütün portföyü yatırmışım...kahraman hissemiz Akal yapacağını yaptı...Akal 6.85 geçmiş olsun...üç önemli hata endeks düşüşte dibi bulmadan aldım...bütün portföyü tek bir kağıda yatırdım riski dağıtmadım...sattığım fiyatın altına gelmesini beklemedim...
grafiğini de ekleyeceğim ki daha iyi görün diye...

Ali Baba
16-03-2005, 01:51
kıskanma varyemez senide ben kaydediyorum...... :D :D :D

gelelim hikayemize...

kahraman hissemiz Akal

...

İyi bir ders olmuşsa sorun yok. Tecrübeler için bedel ödemek gerekiyor bazen.

Bugün doholde başıma geleni anlatsam çok gülersiniz.

DEFENDOR
16-03-2005, 01:55
İyi bir ders olmuşsa sorun yok. Tecrübeler için bedel ödemek gerekiyor bazen.

Bugün doholde başıma geleni anlatsam çok gülersiniz.

anlat abicim insan rahatlıyor... :D

Cafe Mekan
16-03-2005, 01:56
İşler açıldı :D

varyemez
16-03-2005, 01:57

sen buraya uygun degilsin napcan... :cheers:varyemezi yalnız bırakmayım diyorsan olabilir tireliye soralım.. :dolar: :dolar:

varyemez
16-03-2005, 02:00
berg alıntı yaparken belli bir bölümü nasıl alıyorsun...ben beceremiyorumda..... :( :(

varyemez
16-03-2005, 19:29
kayıtlarınızı yaptırabilirmisiniz..çekinmeyin..
bugün kazanan varmı acaba?

Ali Baba
16-03-2005, 19:35
berg alıntı yaparken belli bir bölümü nasıl alıyorsun...ben beceremiyorumda..... :( :(

Alıntı yaptığım yazıda fazlalıkları siliyorum. İstersen alıntı yaptığın yazıyı değiştirebilirsin bile..

varyemez
16-03-2005, 21:31
Alıntı yaptığım yazıda fazlalıkları siliyorum. :D :D :kucak: .
vay be...daha öğrenecegimiz çok şey var... :vurkafa:

iyiniyetli
17-03-2005, 02:08
arkadaşlar, bu topiği açarken bu kadar dertli olduğunuzu tahmin etmiyordum .,ama malesef aynı senaryo her kese aynı ,ben bütün hepinizi kaydediyorum .bunları yazmaya devam diyorum hepimiz okudukça bi ders alırız .bi şeyler öğreniriz.hele hele yeni başlayanlara çok iyi bi ders olabilir bunlar.kaybedenleri bu konuya abone olmaya davet ediyorum.

iyiniyetli
17-03-2005, 02:11
ben eskiden olanları yazdım .biz bi şeyler öğrenince onlarda bi başka şeyler öğrenip bize gene gerekeni yapıyorlar.son günlerde olduğu gibi

iyiniyetli
19-03-2005, 01:41
evet arkadaşlar bu düzeltmede kazanan kaybedenler neler yaptınız.bi şeye çok şaşırdım trt 2 de vakıf yatırım yöneticilerinden birisi yorumyapıyordu düşüş başladığında 23800 den geriye döner yabancı yatırımcıların bi stratejileri var demişti o da %32,5 ama onunda değişik bi hesabı varmış oda 23800 e denk geliyor demişti .adamı takdir ettim doğrusu tam isabet diyebilirz.yanlız şunlarıda söyledi mart ayı genellikle dünya borsalarında kar realizasyonlarının yaşandığı bi dönem ve buralarda 26500 dedirenç var dikkatli olmak lazım demişti.sevgilerimle kendinize ve paranıza dikkat edin

_serhat_
19-03-2005, 02:50
bütün portföyümü ele geçiren asuzu ile biraz güldüm, güldüm dediğim artık bankamın sayfasına girip portföyümün değerine bakacak yüzüm var.. hayırlısı artık endexten pek hayır kalmadı tek başına oynarsa oynar kağıt.. nisan başı umarım işe girerim de zevk olur sadece benim için borsa..

iyiniyetli
21-03-2005, 14:16
arkadaşlar kerevitaştan para kazandım .mutlu oldum.3800 -3600-3440 dan kademeli almıştımbugün 3820 -3840 dan verdim .yüksek bi kar marjı yoksada bu günlerde iyiydi doğrusu.şimdi ne yapalım alalımmı bekleyelimmi ne dersiniz.

_serhat_
23-03-2005, 09:56
ben kesinlikle bekleyelim derim, hatta çogunlugun bekledigini gören by ler satacagina göre biz simdiden satalim bile derim valla..

duzgun
23-03-2005, 19:43
Arkadaşlar Granti Yatırımı hizmetini lanetliyorum.
Bugun yine eski günlerde olduğu gibi şatış talimati verdim beklemeye aldı
hisseyi iyi fiyattan satacakken baya bi zarara sattım. alışta satışta log-out lar vs yüzünden çok kaybettim.
ata-online dan hesabım açıldı. şu ana kadar geçmememin nedeni hisseleri satmaktan çekinmem ve hisse virman işlemiyle uğraşmak istemememdi.
neyse bütün kağıtları satıp ata online a geçicem zarar etsemde daha aktif işlem yapabileceğimi umarak zararı doğrultmaya çalışırım. ünümüzdeki günleride açık göremediğimden şöyle 3-5 günde nakitte kalırım. kol kesecem artık.

iyiniyetli
24-03-2005, 20:12
kafanı takma kağıtlar da borsada kaçmıyor.dediğin yatırım kuruluşundada inşa,llah bi problem yaşamazsın

_serhat_
25-03-2005, 14:26
sayin tireli kazanmaya mi basladiniz yoksa, ses yok seda yok.. bisey sormak istiyorum da size!

iyiniyetli
03-04-2005, 23:47
herkes çok kazansın ama kaybedenler hep olacak arkadaşlar hayatta hep kazanmak yok.

iyiniyetli
18-04-2005, 21:57
arkadaşlar hepinize geçmiş olsun elinizdeki hisseleri ya zararına satıcaz yada çokkkk beklicez.cümleden geçmiş olsun

duzgun
18-04-2005, 22:14
2. kez batak ilan ediyorum kendimi çok pis bi hata daha yaptım.
Allah bana akıl fikir versin. Ayrıca hepimize bol kazanç versin.
Portföyüm %30 a indi. :sus:

Cafe Mekan
19-04-2005, 00:26
Endeks şuan 23000 diymi? Evet öyle... Bide açın bakalım grafiklere, bir kağıttan bahsedeceğim..

Yıl 2002, aylardan temmuz, temmuzun son günleri, endeks o günlerde 10,000... Bahsettiğim kağıtın fiyatı 2,00... Bugün? Bugünde 2,00... esems, vanet, arsan, emkel falan sanıyorsunuz değilmi bu kağıdı? hahaha....

Şimdi sıkı durun bu kağıt imkb 30 kağıdı hemde koskoca koç'un bekosu... evet evet yanlış okumadınız bu kağıdın adı beko, hani yurt dışında milyonlarca tv v.s. satan Türkiyenin ihracat rekorları kıran, bilmemnapan bekosu !!! :mad:

Borsa şimdi 23000 diymi... :hayır:

Endeks hep şöyle olacak böyle olacak dedik, birgün gelir 40,000 de olur 50,000 de... Önemli olan elimzdeki bekoların, sahollerin, vestellerin, v.s. lerin ne olacağı.... .. :vurkafa:

duzgun
22-04-2005, 22:45
Artık kaybetme lüksüm kalmadı.
İş hayatında fikimlerimi beyan ediyorum 3 ayda portföyü %30 lara getirdiğim için herkez söylediklerime gülüyor(du). Artık ustaların yorumlarıyla zenginleştiriyorum ataklarımı.

http://borsa.duzgun.com/test.GIF

salı-çarşamba-perşembe-cuma

günkü pörtföy performansım. Kendi pörtföyümün analizini değişimleri taban tavan değerlerini bulmaya çalışıyorum :)

şu an %50 zarara indirme yolundayım. Doğru zamanda doğru şekilde davranırsam artık kaybetmeyecem yada hep kaybeden tarafında olmayacam diyebilirim.

varyemez
22-04-2005, 22:49
Endeks şuan 23000 diymi? Evet öyle... Bide açın bakalım grafiklere, bir kağıttan bahsedeceğim..

Yıl 2002, aylardan temmuz, temmuzun son günleri, endeks o günlerde 10,000... Bahsettiğim kağıtın fiyatı 2,00... Bugün? Bugünde 2,00... esems, vanet, arsan, emkel falan sanıyorsunuz değilmi bu kağıdı? hahaha....

Şimdi sıkı durun bu kağıt imkb 30 kağıdı hemde koskoca koç'un bekosu... evet evet yanlış okumadınız bu kağıdın adı beko, hani yurt dışında milyonlarca tv v.s. satan Türkiyenin ihracat rekorları kıran, bilmemnapan bekosu !!! :mad:

Borsa şimdi 23000 diymi... :hayır:

Endeks hep şöyle olacak böyle olacak dedik, birgün gelir 40,000 de olur 50,000 de... Önemli olan elimzdeki bekoların, sahollerin, vestellerin, v.s. lerin ne olacağı.... .. :vurkafa:
netasta öyle 10000 de 22000tl, 23000 de 29000 tl... bişey kazanamadık bu kagıttan allahtan 4-5 kagıt varda diğerleri portföyü kurtardı...

trakyalı
22-04-2005, 23:18
Performansı yüksek kaatlardan bazıları bfren,afyon,karton,fmizp.
Bunlar %300 den fazla kazandırmış.
Birde 5 yıllık hatta 10 yıllık bakmak lazım ne kazandırmış.
1990 dan buyana devamlı kazandıran kaatları inceleyin.

iyiniyetli
10-08-2005, 15:17
herkes kazanmaya başladıı her halde

reveal
10-08-2005, 15:21
netasta öyle 10000 de 22000tl, 23000 de 29000 tl... bişey kazanamadık bu kagıttan allahtan 4-5 kagıt varda diğerleri portföyü kurtardı...
sabır varyemez sabır netaş ta petrolün yaptığı dibi görüyorum.mutlaka kazandıracaktır.

camarors
10-08-2005, 15:44
sabır varyemez sabır netaş ta petrolün yaptığı dibi görüyorum.mutlaka kazandıracaktır.

Ben de netas'ta 30'a dogru bi hareket gøruyorum, hatta 30'un altina dogru.

cornellius
10-08-2005, 15:50
fazla geçmiş bir zaman değil marmaris martı hikayesi
1,63 den aldım 1,80 den sattım iyi kar ettim dediğim gün kağıt 2,00 oldu ertesi gün 2,30 u buldu ve ben 2,25 den aldım kağıt daha da gidecek diye... böyle bir hata yaptım ve devamında 1,95 den sattım artık düşmeye devam eder diye düşünerek ha tabi benim sattığımın ertesi gün kağıt yine 2,20 oldu peki akıllandım mı ? biraz sanki kağıdı 2,05 den aldım bakalım bu sefer ne kadar zarar etcem

cornellius
10-08-2005, 15:52
ha bunları yaparken düşünüp karar vererek yapmadım biraz yanımdaki 7 yıllık "tecrübesi" olan birinin lafına baktım bir dersde böyle oldu... kendi bildiğinden şaşma kazansanda kaybetsende

iyiniyetli
29-11-2005, 01:54
arkadaşlar bu yıl borsada bu topiği ben açtım fakat bu yılda para kazanamadıysak vay halimize .önümüzdeki yıl ne olacağı hiç belli deyil.işimiz daha zor olacak.dikkatli olmak iyi seçmek zorundayız

altincan
07-12-2005, 20:19
EGHOL EGS Holding A.Ş.nin 07.12.2005 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimizin 2004 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı 7 Aralık 2005 tarihinde 11:30’da Yıldız Posta Cad. Koza Apt. No:9 K:4 Gayrettepe İstanbul adresinde yapılmış olup, Olağan Genel Kurul Toplantı Tutanağı ektedir.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun 4386 sayılı yasanın 15/7(a) maddesi çerçevesinde 17.05.2002 tarih ve 326 sayılı kararı ile Egs Holding A.Ş.’nin temettü hariç, ortaklık hakları ve yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmiştir. Bu nedenle, Genel Kurul’da tüm ortakların oy hakkı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılmıştır.”
Genel Kurul Toplantı Tutanağı ekte yayınlanmakta olup, söz konusu tutanakta;
- Mevcut Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin 4389 sayılı Yasa’nın 15/7-a maddesi uyarınca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Yönetim Kurulu’nun Kararları ile atanmış olmalarından dolayı, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeliklerine seçim yapılmamasına
karar verildiği hususu da yer almaktadır.
 •   •  •   •  •   • 

iyiniyetli
30-01-2006, 21:08
ya arkadaşlar bu topik işe yaramaz hale geldi.herkes kazanıyor artık baksanıza kağıtlara

iyiniyetli
16-05-2006, 01:01
topik günceleşti kazanmak zorlaştı.

e_b
16-05-2006, 02:36
Seans izlerken yakınınızdaki bir duvara şunları yazın;

*Düşerken kağıt değiştirilmez,

*Endeks desteği kırdıysa elinizdeki kağıdın 20 günlük ortalamayı ya da oluşturduğu formasyonu aşağı kırmasını beklemeyin. Mutlaka sonunda kırar.

*Endeks düşüşlerinde elinizde sahipli (tek ya da iki grubun işlem yaptığı spekülatif kağıtlar) varsa mutlaka satın. Bu tür kağıtlarda spek kendi maliyetini düşürmek için kağıtta sürekli tabana mal verip aşağıdan toplayabilir.

*Endeksin sert düşüşlerinde kesinlikle tepki için pozisyon almayın. Zaten endeksin tepki yükselişi büyük banka ya da holdinglerde 1 - en fazla- 2 kademe kaldırarak yapılır. Bu durumdan para kazanılmaz. Küçük kağıtların çoğu tepki hareketlerinde hareket bile etmezler.

*Endeksin kritik günlerinde, kafanız rahat değilse mutlaka elinizden kağıdı çıkarın ya da toplam portföydeki ağırlığını azaltın.

*Endeksin kritik günlerinde asla tek kağıtla portföy yapmayın. Bu durum portföyünüzün 2-3 günde %20-30 azalmasına, dolayısıyla 5-6 aylık kazancınızın 3 günde erimesine sebep olur.

* Endeks düşerken mal almak için sabırsız olmayın. Düşüşün 3 gün mü 3 hafta mı süreceğini kimse bilemez. Merak etmeyin biraz daha yukardan alsanız zararınız olmaz.

* Düşüşlerde elinizde desteğini kırmış kağıt varsa mutlaka satın. O an için ettiğiniz zarar sizi çok üzebilir. Ama genel trende düşüş hakimse 2-3 gün sonra ne kadar rahatlayacağınızı tahmin bile edemezsiniz.

* Ve son olarak aldığınız senette -özellikle endeksin durumu günümüzdeki gibi kötüyse- %5 düşüş olursa (stop-loss) pozisyonunuzu kapatın.

* Bu kurallara uyarsanız en büyük düşüşlerde dahi %5-10'dan fazla kaybetmezsiniz. Bence borsada en önemli kural kaybı sınırlamaktır, zaten kazanç bazı dönemlerde elinizi attığınız her senette sizi bulacaktır.

Aklımdan yazdığım için bazı şeyleri 2 kere yazmış olabilirim. :)

Ben bu kuralları unuttuğum için 10 seneden uzun süredir borsayla uğraşmama rağmen %7 zararla bütün pozisyonumu kapattım. Halbuki uysam zararım %2-3 ü geçmeyecekti.

Umarım bilgiler faydalı olur.

iyiniyetli
08-06-2006, 23:07
seans izlerken artık dow jones ne oldu boespa ne oldu japonya durum nasıl avrupa borsaları nasıl açıldı bunlarıda izlemek gerekiyor.hemde izlemeden para kazanma şansın hiç olmuyor.ilave edeyim dedim

TaNGo
29-06-2006, 16:18
Hatalarımı yazıyorum, umarım başka arkadaşlara ders olur, onlar tekrarlamazlar..

HATA 1:
Büyük bir grubun sığ bir kağıdına parayı gömdüm.. Arkadaşın arkadaşı bir spek grubu vardı. Tahtayı uçuracaklardı. İlk hareket başladı... Malları satmadık, döndü..

Bir-iki hafta sonra büyük düşüşe başladı. Stoploss ile sattım.. (Ben sattıktan sonra 56% düştü) Spek grubundan biri sıkılıp malları erken boşaltmış..

Panik oldum.. Neredeyse 2 maaşım gitmişti. (Şimdi zararım keşke bu kadarla sınırlı kalsaydı..)

HATA 2:
Bu panikle "sağlam kağıt"lara girdim. Az da olsa çıksa bile zararımı kurtarırım dedim.. SAHOL ve TCELL aldım.

Bu, endeksin büyük düşüşüne denk geldi.. TCELL indi, çıktı. Maliyetine verdim, yerine EREGL aldım.

HATA 3:
SAHOL'de de 6.10dan maliyet düşürdüm. Dip oluşumunu görmeden aceleyle maliyet düşürmek!!

HATA 4:
Toplantım olduğu için düşüşlerde seans izleyemedim. Sabancı 1-2 günde inanılmaz düştü. Stoploss uygulamaya vaktim olmadı.

Şu anda 30% eksideyim.

Paraya uzun zaman ihtiyacım olmayacak. Yüksek lisans tezimi bitirip askere gideceğim. Umarım (dolar bazındayı da geçtim) zararımı çıkartırım.

Benim dersim ağır oldu, sizinki olmasın. Forumdaki ustaları okuyun.

Bol kazançlar..

NIETZSCHE
04-07-2006, 14:03
Benim 9 aylık borsa maceramdan öğrendiklerim:

*Mutlaka sistemli oynayın.
*Bence hep söylüyorum borsanın genel yönü çok önemli. Eğer çok extra bir nedeniniz yoksa borsa düşerken hisse almayın.
*Kesinlikle IMKB-30 dışına çıkmayın.
*Mutlaka stop-loss uygulayın ve istisnasız uyun.
*İz süren stop ve hareketsizlik stopu kullanın.
*Yabancı payı önemlidir, takip edin.
*Birkaç hisse alın, 7-8 hisse alarak endeks oluşturmanın anlamı yok.Amacınız endeksten daha fazla getiri olmalı.

Bu şekilde kazandığımı söyleyebilirim. Ama herkes kendi doğrularını bulmalı sonuçta.

iyiniyetli
04-07-2006, 20:51
endeks zaten bi şey kazandırmıyor.hisselere bi bakarsan hala diplerde

iyiniyetli
09-10-2006, 23:55
arkadaşlar ne zaman para kazanacağız .üç kanıp 5 kaybediyoruz.

MANYAK MIYIM
10-10-2006, 00:52
seans izlerken artık dow jones ne oldu boespa ne oldu japonya durum nasıl avrupa borsaları nasıl açıldı bunlarıda izlemek gerekiyor.hemde izlemeden para kazanma şansın hiç olmuyor.ilave edeyim dedim

onları isleyerekte kazanamıyorsun, bende ilave edeyim.D...
sizi bilmemde bence bu piyasada para kazanmak imkansızzz...istisnai durumlar hariç...:gulen:
eğerki riskleri sıfırlıyıp kazanma yoluna gidersende getirin banka mevduatını çok as bişe geçiyor, o kadarrr..

ismetyasar
10-10-2006, 08:22
Hatalarımı yazıyorum, umarım başka arkadaşlara ders olur, onlar tekrarlamazlar..

HATA 1:
Büyük bir grubun sığ bir kağıdına parayı gömdüm.. Arkadaşın arkadaşı bir spek grubu vardı. Tahtayı uçuracaklardı. İlk hareket başladı... Malları satmadık, döndü..

Bir-iki hafta sonra büyük düşüşe başladı. Stoploss ile sattım.. (Ben sattıktan sonra 56% düştü) Spek grubundan biri sıkılıp malları erken boşaltmış..

Panik oldum.. Neredeyse 2 maaşım gitmişti. (Şimdi zararım keşke bu kadarla sınırlı kalsaydı..)

HATA 2:
Bu panikle "sağlam kağıt"lara girdim. Az da olsa çıksa bile zararımı kurtarırım dedim.. SAHOL ve TCELL aldım.

Bu, endeksin büyük düşüşüne denk geldi.. TCELL indi, çıktı. Maliyetine verdim, yerine EREGL aldım.

HATA 3:
SAHOL'de de 6.10dan maliyet düşürdüm. Dip oluşumunu görmeden aceleyle maliyet düşürmek!!

HATA 4:
Toplantım olduğu için düşüşlerde seans izleyemedim. Sabancı 1-2 günde inanılmaz düştü. Stoploss uygulamaya vaktim olmadı.

Şu anda 30% eksideyim.

Paraya uzun zaman ihtiyacım olmayacak. Yüksek lisans tezimi bitirip askere gideceğim. Umarım (dolar bazındayı da geçtim) zararımı çıkartırım.

Benim dersim ağır oldu, sizinki olmasın. Forumdaki ustaları okuyun.

Bol kazançlar..

Arkadasim en guzel sekilde anlatmis.bu noktalara tekrar tekrar dikkat etmeliyiz.Saygilar

gucluu
10-10-2006, 08:54
Bu köşe biraz iç dökme köşesi gibi olmuş bende ufak çaplı benim borsa hikayemi anlatayım. Umarım canınız sıkılmaz.

Sene 92 de İstanbul da Teknik Üniversite de Müh. eğitimim devam ediyordu. Ankara'da bulunan dayım benden bir ricada bulundu ve o zamanlar Karaköy de olan borsanın yayınladığı bazı kitapları onun için almamı istedi. Ben de orada satılan kitaplar arasında teknik analiz adlı kitabı kendim için aldım.

Tabii o zamanlar sermayemiz yok çok ufak al sat yapıyoruz ama seans salonuyla tanışmam o yıllara tekabül eder. Bu arada dayımın durumu çok iyiymiş, borsada iyi para kazanıyor felan duyuyorum. Bu arada o yıllarda o kitapta okuduğum fiyat grafiklerini, macd leri çizen analiz programı yok (belki var ama küçük yatırımcı için yok) zaten internet yok. Bende kendim her akşam gazeteden kapanış fiyatlarını giriyorum, yazılımı kendim yaptım fiyat grafiği ve macd çizdiriyorum.

O zamanlarki adı transtürk fren donanım, şimdiki adı Bosch fren Sistemleri olan kağıtta güzel para kazandım felan derken bir kara perşembe sonunda hemen sattım ne var ne yok. Sonradan sonradn duyuyorum dayımın durumu kötü. Kötü derken kötü ötesi. perişan. Peki niye bu kadar kötü oldu bu kadar iyiyken ? Kredili alma satma.

Ders 1 : Hiçbir zaman kredi ile alıp satma.

Sonradan yine farklı zamanlarda girdim çıktım bu arada askerlik, iş güç, evlendim felan filan ilgilenemedim. Neyse bu sene tekrar biraz bu işlere ayıracak param da olunca kaşıntıdan dolayı tekrar 44-45000 endeksten girdim. Hani teknik olarak diğer tepeleri geçti ya. :(

Neyse yoğun geçen bunca ayların sonunda çok şükür hala artıdayım. Tahminim faiz ile başabaş bir noktadayım. Sebep: Hızlı haraket edebiliyorum ve duygusal bağlanmıyorum. Teknik olarak kararımı harfiyyen uyguluyorum. Spekülasyona hiç aldırmıyorum.

Ve diğer arkadaşımın dediği gibi stop loss'umu mutlaka ama mutlaka çalıştırıyorum.

Hiçbir zaman bağlanıp kalmamak lazım bir kağıda. Bir kağıdı alacağım zaman stop loss (kendime göre) ve hedef belirliyorum. Ve bunları mutlaka uyguluyorum. Ancak şunu belirteyim insan sağlığından ve zamanından inanılmaz kaybediyor.

Şu anda yaptığım en büyük hata ise, günlük grafiklerde bakıp alıma karar verdiğim seneti almak için seansı izlerken, bir anda kağıt gidiyor havasına kapılıp doğru zamanlama için sabırlı olamamam. Neyse artık bunu da düzeltiriz inşallah.

Herkese Saygılar,

TaNGo
20-10-2006, 20:18
Evet, Haziran sonu yazdığım mesajdaki hatalarımı bir bir tekrar okudum ve konu hakkındaki gelişmeleri güncellemek istiyorum.

Durum 1: Kader, bana hatamı düzeltmem için ikinci bir şans verdi. Neden? Çünkü zamanlamam yanlıştı, stoploss çalıştırmadım ama sağlam hisselerdeydim. Temeli sağlam, aktif endeks hisselerinde olduğumda dolayı çok ufak bir zarar marjıyla ya da karla çıkma ihtimalim oldu. (Tabii burada paramı risksiz araçlarda değerlendirseydim nasıl olurdu hesabı yapmıyorum, çünkü kurtulduğum zarar çok büyük).

Ders 1: Abidik gubidik hisselere atlayıp uçacak kaçacak demek yerine, doğru zamanda temel durumu iyi olan, ama nedense borsa yatırımcıları tarafından hor görülmüş hisselere girmek çok daha mantıklıdır.

Durum 2: Bayrama giriyoruz. 2 gün hafta sonu + 2 gün bayram = 5 gün. Dow Jones gibi yabancı endeksler primli, hatta rekor kırmış vaziyette. Bu 5 günün 1 akşamı (saat farkı) ve kalan 3 günü dış piyasalar açık, başbakan hasta. Ne olacağı belli olmaz. Elimdeki malların yarısını elimden çıkardım. Yarı yarıya nakte geçtim. Zaten çok büyük zarardan dönmüşüm, azıcık zararla ya da maliyetine, üç beş kuruş komisyona çıkarmazsam, sonra daha da pişman olabilirim.

Ders 2: Düşüşe malda yakalanmaktansa, yükselişe nakitte yakalanmak daha iyi. Henüz yükselmemiş ama potansiyel taşıyan hisse bulmak imkanı varken (kolay olmasa da) düşüşlerde direnen hissenin sizin hisseniz olma ihtimali zor. Düşerse maliyet düşürme imkanı da var.

Uzun zamandan sonra içim rahat, mutluyum.

Al-sat-tut-uç-kaç tavsiyesi değildir. Eğitimim finans üzerine hiç değildir.

Bol kazançlar..

iyiniyetli
23-10-2006, 21:31
bir kitaptan alıntı 1---yatirim EĞlencelİ Bİr UĞraŞtir Ama Gereklİ AraŞtirmayi Yapmazsaniz Tehlİkelİ Olabİlİr..

2--yatirimci Olarak Sİze Gereklİ Bİlgİlerİ Bİryerlerden Almaniza Gerek Yoktur..sİz Bu Bİlgİlere Zaten Sahİpsİnİz..eĞer İyİ BİldİĞİnİz Şİrket Ve Sanayİlere Yatirim Yaparsaniz Profosyonellerİ Kat Kat Gerİde Birakabİlİrsİnİz..

3--son Otuz Yilda Borsa Bİr Profosyonel Yatirimcilar SÜrÜsÜnÜn KontrolÜ Altina Gİrdİ..genel Kaninin Tersİne,bu Sİz Amator Borsacinin İŞİnİ KolaylaŞtirmaktadir..bu SÜrÜye HİÇ Aldirmazsaniz Borsayi Rahatlikla Yenebİlİrsİnİz..

4--bİr Hİsse Senedİnİn Arkasinda Bİr Şİrket Vardir..bu Şİrketİn Durumunu Mutlaka AraŞtirin..

5--kisa Vadede BİrkaÇ Ay,hatta Yil Boyunca Bİr Şİrketİn BaŞarisi İle Hİsse Senedİnİn Fİyatinin HİÇ İlgİsİ Olmayabİlİr..uzun Vadede İse Şİrketİn BaŞarisi İle Hİssenİn BaŞarisi Arasinda YÜzde YÜz DoĞrudan Oranti Vardir..bu Fark Sİze Para Getİrecektİr;;baŞarili Şİrketlere Yatirim Yaparak Sabreden Yatirimci Mutlaka Muradina Erer..

6--elİnİzde Hangİ Hİsse Senetlerİ BulunduĞunu Ve Bunlari NİÇİn AldiĞinizi İyİ Bİlİn."""bu Hİsse Çok Kar Getİrecek,İÇİme DoĞuyor"""aÇiklamasi YanliŞ...

7--uzun Vadelİ Yatirimlarda Yanilma Orani YÜksek Olacaktir...

8--hİsse Senedİ Satin Almak Çocuk Sahİbİ Olmak Gİbİdİr,eĞer Bakamayacaksaniz Almayin....amatÖr Borsacinin Normal KoŞullarda En Fazla 8-12 Şİrketle İlgİlenerek Hİsselerİnİ Alip Satmaya Zamani Vardir..bİr PortfÖyde Ayni Anda 5 Ten Fazla Hİssenİn Bulunmasina Gerek Yoktur...

9--eĞer Sİze Karli GÖrÜnen Bİr Hİsse Bulamiyorsaniz Bulana Kadar Nakİtte Bekleyİn...

10--bİr Şİrketİn Malİ Durumunu İyİce Anlamadan Asla Yatirim Yapmayin..en Fazla Zarar Getİren Hİsseler BlanÇolari Zayif Olan Şİrketlere Aİttİr..bİr Şİrkete Para Yatirmadan Önce Mutlaka BlanÇoya Bakarak Şİrketİn BorÇlarini Ödeme GÜcÜne Sahİp Olup OlmadiĞini Kontrol Edİn...

11--popÜler Sanayİlerdekİ PopÜler Hİsselerden Uzak Durun..fazla İlgİ GÖrmeyen Ve BÜyÜmeyen Sanayİlerde Yer Alan ""bÜyÜk"" Şİrketler Daİma En Fazla Kari Getİrenlerdİr...

12--kÜÇÜk Şİrketlere Yatirim Yapacaksaniz Önce Kar Etmelerİnİ Bekleyİn...

13--sorunlu Bİr Sanayİye Yatirim Yapacaksaniz Ayakta Kalabİlecek Şİrketlerİ SeÇİn..ayrica Sanayİde Canlanma Belİrtİlerİ Arayin.

14--eĞer Bİr Hİsseye Bİn Dolar Yatirirsaniz En BÜyÜk Kaybiniz Bİn Dolar Olur Ama EĞer Sabirli Olursaniz Uzun Vadede 10 Bİn Hatta 50 Bİn Dolar Kar Edebİlİrsİnİz..amator Bİr Yatirimci BİrkaÇ SaĞlam Şİrkete YoĞunlaŞabİlİr..portfÖylerİnde Çok Fazla Hİsse Bulunan Yatirimcilar YoĞunlaŞma Stratejİsİnİn AmatÖr Yatirimciya GetİrdİĞİ Avantajdan Yoksundur...bİr YaŞam Boyu YapacaĞiniz Yatirimlarda BİrkaÇ Tane YÜksek Kar SaĞlayan Hİsse Bulmak Sİzİn İÇİn Yeterlİ Olacaktir...

15--Ülkenİn Her BÖlgesİnde Ve Her Sanayİİnde GÖzlem GÜcÜ YÜksek Bİr Yatirimci İlerİde BÜyÜyerek YÜksek Kar SaĞlayacak Fİrmalari Profosyonellerden Çok Daha Önce KeŞfedebİlİr...

16--borsadakİ DÜŞÜŞler Normaldİr..eĞer Hazirlikliysaniz Bundan Bİr Zarar GÖrmezsİnİz..borsadakİ Fİyat DÜŞÜŞlerİ Panİk İÇİnde Tİpİden KaÇan Yatirimcilarin Gerİ BiraktiĞi Uygun Fİyatli Hİsselerİ Toplamak İÇİn Çok İyİ Bİr Firsattir...

17--herkes Borsada Para Kazanacak Kadar Zekİdİr..ama Herkesİn EŞİt Derecede Cesur OlduĞu SÖylenemez...eĞer En Ufak Panİkte Elİnİzdekİ BÜtÜn Hİsselerİ Satacaksaniz Borsadan Ve Hİsse Senedİ MÜŞterek Fonlarindan Uzak Dursaniz İyİ Olur...

18--her Zaman Kaygilanacak BİrŞeyler Bulunur...hafta Sonlari Oturup Kara Kara DÜŞÜnmekten VazgeÇİn Ve Televİzyondakİ KÖtÜ Haberlerİ GÖrmezlİkten Gelİn..hİsse Satacaksaniz Bu Şİrketİ Durumu KÖtÜ Dİye Olsun,dÜnyanin Sonu Geldİ Dİye DeĞİl...

19--kİmse Faİz Oranlarinin İzleyeceĞİ YÖnÜ,ekonomİnİn GİdİŞatini Ya Da Borsanin Gelecektekİ Durumunu Önceden Tahmİn Edemez..bu TÜr Tahmİnlere Kulak Asmayin Yatirim YaptiĞiniz Şİrketdekİ GelİŞmeler Üzerİnde Durun...

20--İnceledİĞİnİz Her 10 Şİrketten Bİrİnde GÜzel Bİr SÜrprİz Sİzİ Beklemektedİr...50 Şİrketİ İncelersenİz Bu Sayi BeŞe Çikar..borsa HoŞ SÜrprİzlerle ,baŞarili Şİrketlerle Doludur..

21--yatirim YaptiĞiniz Şİrketlerİ İncelemezsenİz AldiĞiniz Hİsse Senetlerİnİn BaŞari Şansi Elİnİzdekİ Kartlara Bakmadan OynadiĞiniz Bİr Poker Oyunu Kadardir...

22--baŞarili Şİrketlerİn Hİsselerİnİ Satin AldiĞinizda Zaman Sİzİn Yaninizdadir..sabirli Olun..

23--eĞer Hİsse Senedİ Alacak Kadar Cesaretİnİz Var ,ama AraŞtirma Yapacak Kadar Zaman Ve Hevesİnİz Yoksa Paranizi Yatirim Fonlarina Yatirin...