PDA

View Full Version : Yunan Borsası ( Athex Composite)

ötenazi
28-04-2010, 00:21
Bu günlerde finans sektörü ile ilgilenen kişilerin sürekli takip ettiği Yunan borsasında neler oluyor tabiki sert düşüşler var bugün 1,696.68 puandan -%6 düşmüştür.2010 yılı en düşük seviyesini bugün test etmiştir.

Almanya mecburen yunanistanı kurtaracak kısaca yunanistanın iflas edeceğini pek düşünmüyorum.Hızlı hareketler yaşanmakla birlikte fiyatlar cazip seviyelere gelmektedir.19 mayısta borç ödemesi var ve bu süreçte ucuz finansman bulmakta zorlanmaktalar..Alman maliye bakanı yunanistan için 6 mayısta karar almak gerektiğini söyledi ancak bu biraz zor çünkü 9 mayısta almanyada ön seçim var ve alman halkına bu yardımı açıklayabilmek zor olacaktır.Benim tahminim o ki ön seçim ertesindeki hafta yunanistan için bir karar çıkacaktır. Bir süre yunanistan rahat bir nefes alacaktır.Çünkü bu yıl içinde yunanistanın en ciddi geri borç ödemesi sadece 19 mayıs tarihindeki ödemesidir.Bu yıl içindeki diğer ödemeleri çok düşük miktarlardadr. Bu süreç iyi takip edilerek oluşabilecek fırsatlar değerlendirilebilir.

Yunan bankacılık sektörü 2010 yılı başında itibaren %36 deger kaybetmiştir.5 yıllık perspektiften bakınca yunan borsası maksimum 5200 lu seviyeleri görmüş ve bu 5 yıllık süreçteki dibi ise mart 2009 daki 1469 seviyesidir.Tekrar bir dip arayışı içinde olabilir mayıs ayının ilk haftasında dip yapıp burdan alman desteği ile birlikte hızla toparlanabilir.National Bank of Greece,Alpha Bank,Agricultural Bank of Greece ve Hellenic Post Bank dikkatle izlenilmesi gereken kağıtlardır.

ötenazi
28-04-2010, 12:47
S&P Yunanistanın kredi notunu 3 basamak not düşürdükten sonra yunan tahvil faizleri inanılmaz seviyelerde 2 yıllık tahvil faizi %38 idi çok hızlı değişimler var ayrıca yunan borsasında 2 ay boyunca (bügünden geçerli olmak koşulu ile) açığa satış yasaklandı.TSİ ile 17.45 te Merkel ve Imf başkanı açıklama yapacak bence iş artık uç noktalara gidiyor.Merkel piyasaları sakinleştirmez ise satış dalgası hızlanır.Yunanlıların umudu merkel de izleyip görelim.Portekiz de zor anlar yaşıyor onuda takip etmek gerekir.

ötenazi
29-04-2010, 14:49
Dün yapılan açıklamalar piyasada kısa süreli bir sakinleşme sağladı.Bununla birlikte yunan borsası iki gün içinde özellikle bugün hızla toparlandı.Alman yardımı için Alman meclis kararı gerekli.Bu konuda alman SPD partisi seçimlerden önce bu karara destek vereceklerini açıkladılar.Ancak 7 mayıs tarihinde net bir karar çıkma şansı %40 ihtimaldır.10 mayıs daha büyük bir ihtimal olarak görünüyor.10 mayısta AB maliye bakanları toplantısınında olduğu düşünülürse bu tarih net karar için daha uygun olacağa benziyor.Önümüzdeki hafta bu konu tekrar konuşulacaktır.Şahsen önümüzdeki hafta karar çıkabilmesi için tekrar piyasa zorlaması şart olacaktır.

milenue
05-05-2010, 23:58
Yunan borsasın da işlem yapmak için ne gerekli arkadaşlar ?

ötenazi
06-05-2010, 21:48
Yunan borsası ile anlaşmalı bir aracı kurumda hesap açtırmak gerek en basit anlatımla.Türkiyede yunan borsasında işkem yaptıran bir aracı kurum varmı bilmiyorum.Avusturyada Bankaustria var birçok borsada işlem yaptırıyor.İstersen internetten görüş.Yine Avusturyada Erste Bank var bu kurumda yunanistanda işlem yaptırıyor ayrıca İstanbulda ofisi var.Ancak türkiye iştirakıda olan bir kurum ama türkiyedeki faaliyetleri hakkında bilgim yok.Yunanistanda bir hesap açmakta mümkün Yunanistanda "inbroker" diye bir kurum varhttp://www.hisse.net/forum/editpost.php?do=editpost&p=4400258.

Just4Fun
17-05-2012, 17:27
Yunan borsasın da işlem yapmak için ne gerekli arkadaşlar ?

özelden attım.

ennis
31-05-2012, 19:14
Konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardim edebilir mi?

palasarte
30-06-2012, 03:03
Bu topic açıldığında (2010'da) Yunan hissesi alanların durumu ortada.. Bir daha da girememişler topice!!! :kahkah:

şahsi oyun tarzım: düşeni almam..Birçok kşiye ters gelse de.. Ta ki; temel analizi, tekniği ve temposu; çıkış sinyali verene kadar..

PARK
30-06-2012, 03:08
Yemişim yunan borsasını yahu..

En iyi at İMKB'de koşturuluyor...

Ne araştıran ve ne soruşturan sonuçta...:)

krokodil
30-06-2012, 03:25
Bu topic açıldığında (2010'da) Yunan hissesi alanların durumu ortada.. Bir daha da girememişler topice!!! :kahkah:

şahsi oyun tarzım: düşeni almam..Birçok kşiye ters gelse de.. Ta ki; temel analizi, tekniği ve temposu; çıkış sinyali verene kadar..

topiği açanın nick name side enterasan ..ötenazi...yüce cizus yardım etsin..amen...:)))

krokodil
30-06-2012, 03:27
Yemişim yunan borsasını yahu..

En iyi at İMKB'de koşturuluyor...

Ne araştıran ve ne soruşturan sonuçta...:)

aynen..adı anonim, kendi dükkan olan..dünyadaki işlerini bitirmiş, ahiret için ,vakti boş bir imamın, hatun kişi niyetine( çünkü bunlara er kişi demeyi imam bile reddeder) demesini bekleyen, onlarca ,bakkal, çakkal,ıvır zıvır, halka açılıyor..bunun adıda sermayenin tabana yayılışı ve bölüşülmesi oluyor...basenimin borsası...

evergreen
03-06-2014, 22:37
Yunan NBG iyi gidiyor. Hala girilebilir bu hisseye, mi acaba?

eko38
01-07-2015, 17:53
Yunan NBG iyi gidiyor. Hala girilebilir bu hisseye, mi acaba?

Yunanistan şimdi referanduma gidiyor ve halkın büyük çogunlugu euro bölgesinden çıkma korkusu nedeniyle evet diyecek. Eger referandum sonrası evet çıkarsa yükseliş olabilir peşine birde hükümet istifa ederse ozaman imf ve almanya biraz olumlu düşüncelerini dillendirebilir.

bozkedi
05-07-2015, 08:36
Dax ya da diğer borsalarda işlem yapan var mı

bozkedi
15-07-2015, 20:56
Dax ya da diğer borsalarda işlem yapan var m

bozkedi
17-07-2015, 01:54
Dax ya da diğer borsalarda işlem yapan var

bozkedi
19-07-2015, 09:47
Dax ya da diğer borsalarda işlem yapan va

bozkedi
21-07-2015, 02:55
Dax ya da diğer borsalarda işlem yapan v

demogritos
21-07-2015, 17:00
özelden attım.

bende yunan borsasıyla ilgileniyorum beni de bilgilendirir misiniz ?nasıl işlem yapabilirim komisyon oranınız nedir ?

AUDİ+
21-07-2015, 17:08
Yahu bu topigi açanlar nerelerdeler?Bilgisi olan varmı? ......:)

bozkedi
21-07-2015, 20:26
bende yunan borsasıyla ilgileniyorum beni de bilgilendirir misiniz ?nasıl işlem yapabilirim komisyon oranınız nedir ?

Avrupayı fethe çıkmış gözüpek cengaverler, yunan borsasında işlem yapmak istiyorsanız işlem başına - ister 125 euro ister 1 milyon euro- en az 125 euroyu gözden çıkarmak zorundasınız. Dax ta bu tutar 30 euro... Tabi bunlar iş yatırımın komisyon ücretleri. Diğerleri de aynı mı baba bilmez. Ama tavsiye olunur ki temettüsü iyi bir cavır hissesi yakalanıp unutulabilir ve 10-20 yıl sonra hala ölünmediyse getirisi afiyetle yenebilir. Ölündüyse Allah şimdiden taksiratınızı affeylesin. Amin.

bozkedi
21-07-2015, 20:31
Yahu bu topigi açanlar nerelerdeler?Bilgisi olan varmı? ......:)

Sevgili avudi bu topiği açanlar öldü de açmayanlar ölmedi mi desek yeri galiba. Şükürler olsun ki yazdınız... Yoksa kendi kusmuğumda boğulmak üzereydim. Ohhhh beee

bozkedi
31-07-2015, 00:03
Dax ya da diğer borsalarda işlem yapan

syılmaz
31-07-2015, 08:42
Ama tavsiye olunur ki temettüsü iyi bir cavır hissesi yakalanıp unutulabilir ve 10-20 yıl sonra hala ölünmediyse getirisi afiyetle yenebilir. Ölündüyse Allah şimdiden taksiratınızı affeylesin. Amin.

Yunanistan'da önü açık sanayi şirketi var mı?

bozkedi
05-08-2015, 07:58
Önü açık sanayi hissesi bilmiyorum. Ama NBG referandum öncesi 1,17 iken dün akşam itibariyle 0,62. 10 yıllık grafiğinde 600 eurolar var. Uzun vadede mantıklı olabilir. Gazprom da fena değil gibi...

aksaray
01-01-2016, 12:08
aracı kurum olarak bugun bıraz arastırdım, Saxo capital market ve Yapıkredı yatırım yurtdısı borsalarında işlem yaptırıyor..
bende yunanıstan borsasında NbGR hissesi alıyım 20 yıl dursun dıyorum, fakat hesap acım alt lımıtı varmıs
YKB ye maıl attım bakalım nekadar ısteyeceklerhttp://i.hizliresim.com/Z7Vam0.png (http://hizliresim.com/Z7Vam0)

faruko
01-01-2016, 13:05
20 yıl duracağı garanti mi? Sonu bizim Demirbank gibi olmasın :)

aracı kurum olarak bugun bıraz arastırdım, Saxo capital market ve Yapıkredı yatırım yurtdısı borsalarında işlem yaptırıyor..
bende yunanıstan borsasında NbGR hissesi alıyım 20 yıl dursun dıyorum, fakat hesap acım alt lımıtı varmıs
YKB ye maıl attım bakalım nekadar ısteyeceklerhttp://i.hizliresim.com/Z7Vam0.png (http://hizliresim.com/Z7Vam0)

aksaray
01-01-2016, 13:20
20 yıl duracağı garanti mi? Sonu bizim demirbank gibi olmasın :)

demirbank bır ozel banka, tıcaretın dogası geregı batabılır.. Nbgr bır devlet bankası.
tarıhte bildıgınız batan bır devlet bankası varmı

bozkedi
01-01-2016, 14:36
Nbg batarsa Yunanistan batmış demektir. En fazla satılır☺ Yurtdışı piyasalarda işlem yaparsanız öncelikle şuna dikkat ediniz ki aldığınız hisse senedi mi ADR mi? ADR lerde temettü ve bedelsiz hakkınız olmaz. Birçok aracı kuruluş da bak hacı bu ADR diye sizi uyarmaz. Bildiğim kadarı ile NBG ninkiler ADR şeklinde. Ancak Yunan Borsasında hisse olarak bulunuyor ama orada da Türk aracı kurumlarının birçoğu işlem yapamıyor. Sözün özü tikkatli olunuz.

bozkedi
01-01-2016, 14:39
Ayrıca aracı kurumlarda genelde min. 10 bin usd ile hesap açılır...

faruko
01-01-2016, 14:39
Yunanistan zaten batmadı mı hocam? Yukarıda yazılmış, zamanında 600 EUR dan işlem gören hisse şu an 0.62. Bu zaten batmış olduğunu gösterir. Devlet bankası falan fark etmez.

Nbg batarsa Yunanistan batmış demektir. En fazla satılır☺ Yurtdışı piyasalarda işlem yaparsanız öncelikle şuna dikkat ediniz ki aldığınız hisse senedi mi ADR mi? ADR lerde temettü ve bedelsiz hakkınız olmaz. Birçok aracı kuruluş da bak hacı bu ADR diye sizi uyarmaz. Bildiğim kadarı ile NBG ninkiler ADR şeklinde. Ancak Yunan Borsasında hisse olarak bulunuyor ama orada da Türk aracı kurumlarının birçoğu işlem yapamıyor. Sözün özü tikkatli olunuz.

aksaray
01-01-2016, 15:51
Nbg batarsa Yunanistan batmış demektir. En fazla satılırâËÅ“º Yurtdışı piyasalarda işlem yaparsanız öncelikle şuna dikkat ediniz ki aldığınız hisse senedi mi ADR mi? ADR lerde temettü ve bedelsiz hakkınız olmaz. Birçok aracı kuruluş da bak hacı bu ADR diye sizi uyarmaz. Bildiğim kadarı ile NBG ninkiler ADR şeklinde. Ancak Yunan Borsasında hisse olarak bulunuyor ama orada da Türk aracı kurumlarının birçoğu işlem yapamıyor. Sözün özü tikkatli olunuz.

uyarınız ıcın tesekkurler,
bılgım yoktu..bır makale okudum asagıda,
http://www.reitix.com/Makaleler/Depo-Sertifikasi-Nedir/ID=182.(bızde boyleymıs: Piyasada işlem gören depo sertifikalarının menkul kıymet ve nakit takas işlemleri, İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından yapılmaktadır. Takas süresi, 3 işgünüdür. Depo edilen menkul kıymetlere ait kâr payı, bedelli ve bedelsiz pay alma gibi hakların kullanılarak sahiplerine iletilmesi, ihraççı kuruluşun temsilcisi olan aracı kuruluş tarafından yerine getirilir. Bu işlemlere Takasbank aracılık yapmaktadır.)
makale 2013 te yayınlanmıs temettu, bedellı,bedelsız vb herturlu haklar korunur dıyor..
depo kurum sanırım unıcredit..
yapıkredı işlemleri unıcredıt yabancı ortagı uzerınden yapıyor sanırım..

AUDİ+
01-01-2016, 16:06
Bir zaman gelecek türk borsası,da yunan borsası gibi uzunca bir zaman krizde olacak çogunluk 2008 gibi 1 yıl sürecek zannederek maliyet düşürmeye çalışacak ama nerden alırsa zarar edecek bu şimdi olacak demiyorum bu bir öngörüdür önümüzdeki yıllarda bu durum yaşanacak........

aksaray
01-01-2016, 16:38
Bir zaman gelecek türk borsası,da yunan borsası gibi uzunca bir zaman krizde olacak çogunluk 2008 gibi 1 yıl sürecek zannederek maliyet düşürmeye çalışacak ama nerden alırsa zarar edecek bu şimdi olacak demiyorum bu bir öngörüdür önümüzdeki yıllarda bu durum yaşanacak........

sn AUDİ,

Yunanıstanda yasanan aynen bu durum, nekadar kendını uyanık zanneden buyuk yatırımcı varsa, Yunanıstan bankalarının son bedellı sermaye artırımlarında gomdüler yerın dıbıne..
belkıde baslamıstır:he: adamların planları 10 yıldan az degıl...
http://i.hizliresim.com/D4RvbO.png (http://hizliresim.com/D4RvbO)

faruko
09-02-2016, 20:30
Yunan borsasından dipten hisse alıp kısa yoldan köşeyi dönmeye çalışan uyanık Türk yatırımcılara geçmiş olsun. Bedava peynir fare kapanında olur sadece...

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/atina-borsasi-27-yilin-en-dusugunde/39000/39440/

http://i.hizliresim.com/5Mby6z.jpg (http://hizliresim.com/5Mby6z)

bozkedi
10-02-2016, 02:00
Her yatirimci kendisi icin en uygun noktadan alim yaparak olabilen en kisa surede en fazla kâra ulasmak ister. Tipki Yunan borsasi veya diger borsalardan alim yapan arkadaslarin da yaptigi gibi. Burada Faruko isimli uyenin kanunsuz bir ismis veya firsatcilikmis gibi olumsuz (sevimsiz) anlamda kullandigi gibi bir "uyaniklik" goremiyorum.