PDA

View Full Version : Microsoft' tan yeni fontlar

Oğuz Çelikdemir
11-04-2005, 01:33
Bir sonraki işletim sisteminde var olanların yanına 6 tane daha yeni font geliyor. Birinin adına kıl oldum ama hadi neyse.... merak edenler aşağıdaki linkten bakabilirler...

http://www.poynter.org/column.asp?id=47&aid=78683

Objektif
11-04-2005, 14:20
Bu fontlar downloadable bir yerlerde duruyor mu yoksa uzunboynuzla birlikte mi gelecek?

Kurnaztilki
11-04-2005, 16:52
Bir sonraki işletim sisteminde var olanların yanına 6 tane daha yeni font geliyor. Birinin adına kıl oldum ama hadi neyse.... merak edenler aşağıdaki linkten bakabilirler...

http://www.poynter.org/column.asp?id=47&aid=78683

Sevgili Çelikdemir, rahatsız olduğun kelime constantia ise constantia latince de sadık anlamında kullanılmaktadır ve Güney Afrika'da bir şehrin de tam adıdır...
İstanbul ise Contantinapolis(Roma) ya da Konstantiniyye(Osmanlı) şeklinde adlandırılıyordu ve Yunanca'dan 'eis tin polis' kelimelerinden geliyor ve 'Kente' ya da 'Kentte' gibi bir anlam taşıyordu...
Ha, çağrışım yaratmak için mi bu ismi tercih ettiler de; ben mi polyannacılık oynuyorum,... yoksa sadece benzerlik de; olaya sen pesimist bir tavırla mı yaklaşıyorsun inan bilmiyorum... :confused:

Oğuz Çelikdemir
12-04-2005, 23:31
Sevgili Çelikdemir, rahatsız olduğun kelime constantia ise constantia latince de sadık anlamında kullanılmaktadır ve Güney Afrika'da bir şehrin de tam adıdır...
İstanbul ise Contantinapolis(Roma) ya da Konstantiniyye(Osmanlı) şeklinde adlandırılıyordu ve Yunanca'dan 'eis tin polis' kelimelerinden geliyor ve 'Kente' ya da 'Kentte' gibi bir anlam taşıyordu...
Ha, çağrışım yaratmak için mi bu ismi tercih ettiler de; ben mi polyannacılık oynuyorum,... yoksa sadece benzerlik de; olaya sen pesimist bir tavırla mı yaklaşıyorsun inan bilmiyorum... :confused:

Sanırım ben pesimist yaklaşıyorum...

Evet boynuzla birlikte gelicek, işin ilginci bu Microsoft kafayı iyice yedi, milleti kendine iyice nefret ettirmeye başladı.

Enchancedlabs diye bir site vardı, longhorn benzeri tool lar yapıyordu, hatta windows media edition benzeri bir program bile yazmışlardı, media edition almak yerine rahatlıkla bu tool kullanılabiliyordu, ama dümbelek microsoft gitmiş çocuklara "arkadaş, siz niye benim ikonlarımı ve ekran dizaynımı kullanıyorsunuz, ya bunları kaldırın, yada sitenizi kapatırım " demiş, ve çocuklar siteyi geçici olarak kapatmışlar. Elalem uygulamalarını yaygınlaştırmak, genelin isteklerine göre düzenleyebilmek için diğer insanların fikrini dinler, bu salak lar tam tersini yapar... gelde deli olma

Uzaklar
13-04-2005, 07:03
Font konusu acilmisken, bununla ilgili uzun suredir cozemedigim bir problemim mevcut :aglayan:

Ingilizce XP SP2 kullaniyorum, ama text dosyalari ve Turkce programlari calistirirken Turkce karakterlerde sapitiyor. :mad:

Ayni problemi internet sayfalarinda encoding language ile cozuyorum, word de yada diger office programlarinda da bir problem olmuyor.

Control panel > regional and language options dan Turkceyi ve kullandigim diger dilleri isaretledim, boylece klavyeyi istedigim sekilde kullanabiliyorum ama
Notepad ve Turkce program problemini cozemedim. :düsün:

Oğuz Çelikdemir
13-04-2005, 08:51
Font konusu acilmisken, bununla ilgili uzun suredir cozemedigim bir problemim mevcut :aglayan:

Ingilizce XP SP2 kullaniyorum, ama text dosyalari ve Turkce programlari calistirirken Turkce karakterlerde sapitiyor. :mad:

Ayni problemi internet sayfalarinda encoding language ile cozuyorum, word de yada diger office programlarinda da bir problem olmuyor.

Control panel > regional and language options dan Turkceyi ve kullandigim diger dilleri isaretledim, boylece klavyeyi istedigim sekilde kullanabiliyorum ama
Notepad ve Turkce program problemini cozemedim. :düsün:

Control Panel den regional settings e gir, oradan languages e tıkla, karşına çıkan menüden details e tıkla, orada iki tane klavye tanımlı, amerikan olanı sil. Sil tuşuna ilk bastığında silemeyeceğini söyleyecektir, tamam de kabul et, tekrar sil tuşuna bas, amerikan klavye ortadan kalkıcaktır. Daha sonra Advanced sekmesine tıkla, burada en altta bir kutucuk göreceksin, bu kutucuğu işaretle ve Apply tuşuna bas.. Sanırım sorun hallolacaktır.

Uzaklar
13-04-2005, 14:41
Yardiminiz icin tesekkurler ama gene olmadi, belkide olmustur da su anda bilgisayarda yuklu sozluk vs gibi programlar zaten bozulmustur.

Tabi bu islemi yapinca ayni zamanda klavye secenegimde yok oldu, gerci kullandigim klavyede otomatik gecis sistemi var ama bu seferde Turkceye gecemiyor.

Neyse ben arastirmaya ve calismaya devam ediyorum bu problemi cozmem lazim aksi takdirde bilgisayar ayni anda birkac dilde etkili bir sekilde kullanilamamis olur ki o da mantiksiz bir netice.....