PDA

View Full Version : 2. El otomobil alacakların dikkatine!

BORA YAŞAR
11-07-2010, 12:05
2. el otomobil alacaklar dikkat

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'nce devreye alınan 'Otokontrol 5664' SMS Servisi, ikinci el araça alacakları büyük kolaylık sağlıyor.

Sistemle, araç sahipleri, ikinci el araç alacak olanlar ya da kaza mağdurları, '5664'e mesaj atarak, aracın kaza ve hasar durumuna ilişkin birkaç saniyede bilgi alabiliyor. Servis, aracın sigorta ve poliçe bilgilerine de ulaşmayı sağlıyor.

TRAMER Müdürü Mehmet Üst, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turkcell ve Vodafone operatörlerinde aktif olan sistemle, vatandaşlara saniyeler içinde istedikleri bilgiyle geri dönüş yaptıklarını söyledi.

Sistemin aracın mevcut plakasından şasi numarasını tespit ettiğini ifade eden Üst, 'Aracın şasi numarasından hasar geçmişi araştırılıyor. Plaka ne kadar değişmiş olursa olsun, o şasiye ait aracın hasar geçmişine bakılıyor ve kullanıcılara saniyeler içinde cevap veriliyor. Sistemde trafik sigortalarında 2003 yılı ve sonrası, kaskolarda da 2004 yılı ve sonrası araçlar yer alıyor' dedi.

Sistemin trafikteki tüm araçları kapsamadığına dikkati çeken Üst, araçların yüzde 91'inin trafik sigortası bulunduğunu belirtti.

http://haber.gazetevatan.com/2-el-otomobil-alacaklar-dikkat/316149/44/Otomobil

Yararlı bir hizmet..

Hayırlı olsun..:yes:

BORA YAŞAR
11-07-2010, 12:06
Bu başlığın gelişme imkanı olmadığını biliyorum..

Ama sürekli dikkat çekebilmesi için başka bir yol bulamadım..

REST
11-07-2010, 12:13
Bu konuda eski bir anımı anlatayım..
Geçmiş zaman OPEL OMEGA 2.el az kullanılmış sahibinden bir araba satılıyordu.
Almayı düşündüm..Tel ettim sahibine ..1 saat sonra buluştuk..arabayı getirdi.
Araba güzel..beğendim..devamlı yetkili servise götürüldüğünü istenirse servisten bilgi alınabileceğini..sıkışık olduğu için satmayı düşündüğünü söyledi.
Servise sorgulatmam şartı ile kaporayı verdim..arabayı aldım..
OPEL GEDİZLERe götürdüm..
Plakadan sorguladı..
Düzenli servise geldiğini..herhangi bir hasar yaşamadığını söyledi.
Tamamdır dedim..tam çıkacaktım..
Oradaki bir yetkili kulak misafiri olmuş..
Plakayı hatırlar gibiyim dediii.
Ve arşive girdi..bekle dedi.
Bir müddet sonra arşivden elinde bir dosya ile çıktı.
ARABA PERT OLMUŞ...
Ciddi bir kaza yaşamış.
Arabanın sahibide arabayı servis dışında yaptırmış.
Kayıtlarda tertemiz..aslında araba bitikmiş.
Arabanın sahibine söyledim..hiç bozmadı..kaporayı aldım..arabayı geri teslim ettim.
Plaka sorgulaması bazen hiç bir işe yaramayabilir..
Bu anımı paylaşmak istedim..
Belki bir arkadaşa faydası olur..
Selamlarımla..REST

Serenler
11-07-2010, 14:15
Bu konuda eski bir anımı anlatayım..
Geçmiş zaman OPEL OMEGA 2.el az kullanılmış sahibinden bir araba satılıyordu.
Almayı düşündüm..Tel ettim sahibine ..1 saat sonra buluştuk..arabayı getirdi.
Araba güzel..beğendim..devamlı yetkili servise götürüldüğünü istenirse servisten bilgi alınabileceğini..sıkışık olduğu için satmayı düşündüğünü söyledi.
Servise sorgulatmam şartı ile kaporayı verdim..arabayı aldım..
OPEL GEDİZLERe götürdüm..
Plakadan sorguladı..
Düzenli servise geldiğini..herhangi bir hasar yaşamadığını söyledi.
Tamamdır dedim..tam çıkacaktım..
Oradaki bir yetkili kulak misafiri olmuş..
Plakayı hatırlar gibiyim dediii.
Ve arşive girdi..bekle dedi.
Bir müddet sonra arşivden elinde bir dosya ile çıktı.
ARABA PERT OLMUŞ...
Ciddi bir kaza yaşamış.
Arabanın sahibide arabayı servis dışında yaptırmış.
Kayıtlarda tertemiz..aslında araba bitikmiş.
Arabanın sahibine söyledim..hiç bozmadı..kaporayı aldım..arabayı geri teslim ettim.
Plaka sorgulaması bazen hiç bir işe yaramayabilir..
Bu anımı paylaşmak istedim..
Belki bir arkadaşa faydası olur..
Selamlarımla..REST

Aynı olay tesadüfen bir yakınımın başına geldi:
Her şeyiyle sorguladığı, servisten temiz raporu aldığı ikinci el aracı bir galeriden satın alıp kaydını da üzerine aldı.
Daha sonra internette bu aracın geçen yıl bir rent a car firmasından satış ilanını görmüş. Her nasılsa ilan silinmemiş.
İlandaki araç kilometresi şimdi aldığının 4 katı. Bir de kullanılış şekli kabul edilir gibi değil. Çünkü bizimkine hususide kullanıldı diye sattılar.
Doğru aracı aldığı galeriye gitti. Adamları sahtekarlıktan mahkemeye verme tehdidiyle aracın alım masrafları dahil hepsini hesaplayarak aracı iade edip tüm parasını aldı.
Geçen yıl benzeri bir olay benim başıma geldi. Galeriye sattığım ama devrini vermediğim bir aracın bir nedenle satışını iptal etmem gerekti, aracı teslim etmiştim geri istedim.
Araba geldi gelmesine de tanıyamadım. Adeta fabrika çıkışı gibi olmuş. Üstelik kilometresi dijital olmasına rağmen yarıya inmişti.
Daha sonra daha güvenli bir yere satarken aracın başından geçen hikayeyi dürüstçe anlatıp öyle verdim. Onlar ne yaptılar bilmiyorum.
Bu konuda hiç kimseye güvenmek mümkün değil.
Ben de servisten sıfır binek fiyatının üzerinde bir fiyata ikinci el bir jip aldım ama tüm düşüncelerimi onlara söyleyip gene servis raporu istedim. Şu ana kadar bir sorun çıkmadı.
Bence herkes bu konuda çok dikkatli olmalı.
Özellikle tanımadığınız oto galerilerine hiç güvenmeyin derim.

BORA YAŞAR
11-07-2010, 15:20
Üç hafta kadar önce, acentadan aldığım 2001 model bir otomobilimi, kendi acenta/servisi aracılığıyla satmaya niyetlendim.

Aldığım tarihten beri tüm bakımını o serviste yaptırmıştım. Yani araç ellerine doğmuş gibi. Ve araç 21.000 km de..

Düşük kilometresiz yüzünden baya zorluk çektiler. Kimse inanmıyormuş.

Sonuçta bir alıcı çıktı gel dediler.. Gittim..

Bir anne ve 30 yaşlarında oğlu beni bekliyor.

Çocuk hemen bana aracın nasıl olup da bunca yıldan sonra 21.000 km de olduğunu sordu..

Güldüm..

Dışarıya çıkardım ona servise geldiğim diğer arabamızı gösterdim..

Kafasında kuşkuyu almak kolay değildi.

Benimle konuştukça güveni arttı ve sonuçta razı oldu..

Piyasa bu olunca insanları anlayışla karşılamak gerekiyor..