PDA

View Full Version : Eğitimimizden Haberler...

BORA YAŞAR
13-07-2010, 21:20
Tübitak'ın yeni yayınlarını merak edenler için:

Hamdolsun yoğun bir çalışma temposu içinde, devlet kesesinden

aldıkları maaşlarla, Türkiyeyi ileri seviyelere ulaştırma yolunda

çaba sarfediyorlar!

Bakın yeni çalışmalarının başlıklarına..

Bilimle, bizim bildiğimiz TUBİTAK'la ne kadar ilgilendirirsiniz artık bilemem.

http://i29.tinypic.com/2rzcop0.jpg

BORA YAŞAR
06-02-2011, 14:17
Kitap fakiri kütüphaneler

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yılmaz'ın kültür kenti Ankara'daki halk kütüphanelerine yönelik çalışması çarpıcı veriler ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçları, nüfusunun sadece binde 9'u halk kütüphanesinden yararlanan başkentte, uluslararası standartlara göre 2 milyon 550 bin kitaba daha ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Kentin büyük ilçelerinden Altındağ ve Etimesgut'ta ise vatandaşların yararlanabileceği bir kütüphane bulunmuyor.

Prof. Dr. Bülent Yılmaz, “Kültür ve Turizm Bakanlığının 2009 verileri”ne dayanarak yaptığı çalışmasının hem Uluslararası Kütüphane Dernekleri Federasyonu'nun (IFLA) belirlediği uluslararası standartlar hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1988 yılında oluşturduğu ulusal standartlara göre, Ankara'da halk kütüphanesi hizmetlerinin yetersizliğini göstermesi açısından ilgi çekici olduğunu söyledi.

Başkentte 103 halk kütüphanesi bulunması gerekirken merkez ve merkez ilçelerinde sadece 25 tane halk kütüphanesi bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Başkentte nüfusun binde dokuzu (40 bin) kütüphaneye üye. Bu kişilerin 31 bini Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi kullanıcıları oluşturuyor. Kalan kütüphanelerden yararlanan kişi sayısı ise sadece 9 bin” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/16949543.asp?gid=282

trmcleod
06-02-2011, 14:29
Tübitak'ın yeni yayınlarını merak edenler için:

Hamdolsun yoğun bir çalışma temposu içinde, devlet kesesinden

aldıkları maaşlarla, Türkiyeyi ileri seviyelere ulaştırma yolunda

çaba sarfediyorlar!

Bakın yeni çalışmalarının başlıklarına..

Bilimle, bizim bildiğimiz TUBİTAK'la ne kadar ilgilendirirsiniz artık bilemem.

http://i29.tinypic.com/2rzcop0.jpg

ilk kez aynı fikirde olucaz..sadece bu konuların olması bana gorede vahimdir..

trmcleod
06-02-2011, 14:30
Kitap fakiri kütüphaneler

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yılmaz'ın kültür kenti Ankara'daki halk kütüphanelerine yönelik çalışması çarpıcı veriler ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçları, nüfusunun sadece binde 9'u halk kütüphanesinden yararlanan başkentte, uluslararası standartlara göre 2 milyon 550 bin kitaba daha ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Kentin büyük ilçelerinden Altındağ ve Etimesgut'ta ise vatandaşların yararlanabileceği bir kütüphane bulunmuyor.

Prof. Dr. Bülent Yılmaz, “Kültür ve Turizm Bakanlığının 2009 verileri”ne dayanarak yaptığı çalışmasının hem Uluslararası Kütüphane Dernekleri Federasyonu'nun (IFLA) belirlediği uluslararası standartlar hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1988 yılında oluşturduğu ulusal standartlara göre, Ankara'da halk kütüphanesi hizmetlerinin yetersizliğini göstermesi açısından ilgi çekici olduğunu söyledi.

Başkentte 103 halk kütüphanesi bulunması gerekirken merkez ve merkez ilçelerinde sadece 25 tane halk kütüphanesi bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Başkentte nüfusun binde dokuzu (40 bin) kütüphaneye üye. Bu kişilerin 31 bini Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi kullanıcıları oluşturuyor. Kalan kütüphanelerden yararlanan kişi sayısı ise sadece 9 bin” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/16949543.asp?gid=282

online kutuphanelerin etkisi vardır bence ordinaryuslar bile kutuphaneye gitmez artık netten herşeyi çözüyorlar

celikbilek
23-04-2011, 23:38
2010 yılı tüm dersanelerin ortalama yada kesin toplam gelir miktarı ile ilgili bilgiye ihtiyacım var, yardımlarınızı bekliyorum.

bridgea
17-11-2011, 10:40
Başlık önem taşımıyor çoğunluk için belli ki, yine de link veriyorum az da kalsa yetersiz de olsa nitelikli insanlar hala var.

Gidebilen için bir şölen olacağına eminim ...

http://evrimsempozyumu.org/node/87

glfdn71
27-12-2011, 10:20
EKONOMİ

Öğretmene altın doktora eşantiyon Etik Yasası’yla yasaklanacak
Ümit ÇETİN / ANKARA25.12.2011

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, öğretmenleri, sağlık personelini ve belediye personelini kapsayan yasa taslağı hazırladı.

Başbakanlığa gönderilen taslağa göre, öğretmenlere altın verilemeyecek, doktorlar eşantiyon alamayacak, belediye imar komisyonunda inşaatçı olamayacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) ve yargıda etik denetimle ilgili bir boşluk olduğunu ve bunu düzenleyen bir kurul oluşturulması gerektiğini belirten Etik Kurul Başkanı Prof. Bilal Eryılmaz, taslakla ilgili şunları söyledi:

2012’de çıkacak

Başbakanlık geçen sene ‘Saydamlığın Geliştirilmesi Hakkında Strateji Planı’ diye bir genelge yayımladı. Biz de öğretmenler, sağlık personeli ve mali idarelerin seçilmiş kamu görevlilerine ilişkin etik davranış ilkelerinin belirlenmesini önerdik. Başbakanlık da kabul etti. 2012 içinde bu çalışmalar sonuçlanacak.

Öğretmen etik olmalı

Öğrencilerden 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle altın gibi, bizim yönetmelik kapsamında olmayan beyaz eşyaya varan hediyeler veriliyor. Bunlar yasak, alınmaması gerekir. Bir takım öğrencileri evine çağırıp özel ders vermek, kayıt parası almak gibi konular var. Biz öğretmenlerden etik liderlik yapmasını bekliyoruz.

PARK
11-04-2012, 13:20
Bu gönderiyi Bora ağabeyin bir zamanlar açmış olduğu ''Bu ülkede güzel şeylerde oluyor..'' topiğine yapmak isterdim fakat haklı olarak ''bu ülkede artık güzel şey olmuyor'' denilerek kapısına kilit vurulmuş...

Efendim;

Konumuz Darüşşafaka, bu güzide kurumumuz 1863 yılında babası kaybetmiş başarılı öğrencilere parasız yatılı olarak üst düzeyde kaliteli bir eğitim veriyor..

Başbakanın talimati ile (ki başbakanlar bu kurumun doğal başkanları oluyormuş) yapılacak olan tüzük değişikliğinde artık bu 149 yıllık eğtim kurumumuz artık babası hayatta olup da annesini kaybetmiş kız çocuklarına da eğitim verme olanağı bulacak..

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20317149.asp

İşte nihayet kulağa hoş gelen bir haber..:)

Hayırlı olsun....

sukufe42
07-08-2012, 17:52
http://www.aksam.com.tr/bu-cocuklar,-stajda-fotokopi-cekmek-yerine-icat-cikardilar--127831h.html

brokerüstad
05-09-2012, 20:22
Öğretmen olmak daha da zorlaşıyor

http://www.haber7.com/egitim/haber/920956-ogretmen-olmak-daha-da-zorlasiyor

brokerüstad
02-11-2012, 01:08
Yozgat'ta çevresinde aydınlatma ışığı olmayan okuldan çıkan öğrenciler, velileri tarafından güçlükle bulunuyor.

Yozgat'ta bahçesinde ve çevresinde aydınlatma ışığı olmayan okuldan hava karardıktan sonra çıkan öğrenciler, velileri tarafından güçlükle bulunuyor. Veliler, çocuklarını bulmak için el feneri kullanıyor
http://www.sondakika.com/haber/haber-el-fenerleriyle-ogrenci-ariyorlar-4057718/

brokerüstad
05-11-2012, 20:05
Ders kitaplarındaki 'inanılmaz' hatalar!
"Ders kitapları yazım ve anlam hatalarıyla dolu..."
http://www.haberturk.com/gundem/haber/790869-ders-kitaplarindaki-inanilmaz-hatalar

brokerüstad
07-11-2012, 21:35
Öğretim üyesi olmadığı için açılamıyor
http://www.haberjet.com/NewsDetail.aspx?NewsID=843933

selimm
24-01-2013, 21:33
Bakanlık yaptığı süre içerisinde sürekli öğretmenleri aşağılayan, kendince yenilikler yaparak başbakana ve malum kesime şirinlik yapan ve kadrolaşma konusunda da elinden geleni ardına koymayan iib fakültesi işletme mezunu, eğitimle alakası olmayan Ömer Dinçer'in yerine Nâbi Avcı bakanlık koltuğuna oturacak.
Tüm öğretmenlere hayırlı olsun. İnşallah isimler değişmez kafalar da değişir. Yeni bakan da aynı kafadaysa vay öğretmenlerin ve eğitimin haline...

brokerüstad
24-02-2013, 21:32
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce hayata geçirilecek ''Anne Üniversitesi''nin kapıları okuma yazma bilen herkese açık olacak, 9 haftalık eğitimi tamamlayanlar sertifika alacak.

ANKARA - ''Anne Üniversitesi'', sağlam toplumların oluşmasında yetiştirdikleri nesillerle en önemli görevi üstlenen annelerin kendilerini geliştirmeleri için kapılarını açacak.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle hayata geçecek ''Anne Üniversitesi''nde okuma yazma bilen herkes eğitime katılabilecek, 9 haftalık eğitimden sonra anneler sertifikalı olacak.
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Akyol, AA muhabirine ''Anne Üniversitesi''ne ilişkin bilgi verdi.
Üniversitelerin toplumsal gelişme açısından lokomotif görevi üstlendiğini, köklü tarihiyle Gazi Üniversitesi'nin de bu sorumluluğun gereğini yerine getirdiğini belirten Akyol, başta insanlar arası ilişkiler olmak üzere bazı değerlerin son yıllarda zaafa uğradığının görüldüğünü, toplumsal ilişkilerin sağlam bir temele sahip olmasının da aile eğitimiyle başlayacağına inandığını dile getirdi.
''Toplumsal ilişkilerin sağlam bir şekilde oluşturulmasında ailenin katkısı nasıl artırılabilir'' düşüncesinden hareketle ''Anne Üniversitesi'' fikrinin ortaya çıktığını anlatan Akyol, çocuğun ilk öğretmeni olan ailenin eğitimi açısından projenin önemli olduğunu vurguladı.
Akyol, eğitimlerle, annenin kendini tanıması, kendini geliştirmesi ve bu yolla çocuklarına daha bilinçli şekilde yardımcı olmasını sağlamaya çalışacaklarını kaydetti.
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanacak protokolle ''Anne Üniversitesi''nin hayata geçeceğini bildiren Akyol, masrafları belediye tarafından karşılanacak program kapsamındaki derslerin Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde verileceğini söyledi.
Prof. Dr. Akyol, ''Hedef kitlemiz en az okur yazar düzeyinde olan bütün anneler. Üniversite bitirmiş anneler de katılabilir bu eğitimlere. Çünkü günümüzde bilgilerin 1,5-2 yılda demode olduğu söyleniyor. Üniversite mezunu bile olsa, biz bütün annelerimizi, minimum okur yazarlık düzeyinden başlayarak buna davet ediyoruz'' sözleriyle anne ve anne adaylarını eğitimlere katılmaya çağırdı.
http://www.dunya.com/anne-universitesi-acildi-182724h.htm

brokerüstad
02-03-2013, 12:12
YÖK taslağına eklenen maddeye göre, üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden bazıları 2 ve 3 yıla düşürülecek. İşte taslaktaki o bölümler...
YÖK taslağına eklenen maddeyle 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik ile bankacılık gibi bölümlerin 2 seneye düşmesi, mühendislik 5, mimarlık ve diş hekimliği 6 yıla çıkacak...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK Yasa Taslağı'na eklediği bir madde ile üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılmasını istedi. Milliyet'in haberine göre; bu kapsamda mevcut sistemde çoğu üniversitede lisans bölümü oldukları için 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji gibi bölümlerin ise 3 seneye indirilmesi planlanıyor. Değişiklik yapılırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5, mimarlık ve diş hekimliğinde ise 6 yıla çıkarılması gündeme gelecek.

Taslağa eklendi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, görüş ve önerilerini içeren bir önyazı ile Başbakanlığa gönderdiği YÖK Yasa Taslağı'nda, üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılmasını istediği öğrenildi. Yazısında Türkiye'de tıp fakülteleri hariç bütün lisans programlarının 4 yıl eğitimi kapsadığını hatırlattığı belirtilen Avcı'nın, eğitim sürelerinde bölümde okutulan derslerin ağırlığı göz önünde bulundurularak yeniden planlama yapılması gerektiğine dikkat çektiği ifade edildi.

Türkiye'de mevcut sistemde, programlar lisans ya da ön lisans programları olarak ikiye ayrılıyor. Lisans programları 1 yıl yabancı dil hazırlık eğitiminin ardından 4 yıl alan eğitimini içerirken, ön lisans programları 1 yıl hazırlık eğitiminin ardından 2 yıl alan eğitimi programını kapsıyor. Bir istisna olarak tıp fakültelerinde ise öğrencilere 6 yıl boyunca eğitim veriliyor.

Bakanlığın "eğitim süreleri düşürülsün" önerisinin ayrıntılarına göre işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin eğitim süresinin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji, ekonomi, edebiyat gibi bölümlerin ise 3 yıla düşürülmesi planlanıyor. Düzenleme yapılırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5 yıla, mimarlık ve diş hekimliği bölümlerinde ise 6 yıla çıkarılmasının gündeme gelmesi bekleniyor. Yeni sistemde, isteyen öğrencinin alan eğitimine geçmeden önce, üniversitede 2 yıl "temel eğitim" alabileceği bir model üzerinde de duruluyor.

http://www.haber7.com/egitim/haber/996291-4-yilliktan-2-yilliga-inecek-fakulteler

brokerüstad
24-03-2013, 18:01
2013 YGS yapıldı
Öğrencilere hayırlı olsun
Başarılar diliyorum

brokerüstad
21-04-2013, 18:16
TÜİK'in Nisan 2013 eğitim verilerine göre Türkiye'de 15 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 5.08 olurken, 'en okur yazar il' sıralamasında birinci Antalya oldu. 2'nci sırada Tekirdağ, 3'üncü sırada ise İzmir yer aldı.
'En okumaz yazmaz' üç il ise sırasıyla Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak oldu. Çeşitli kampanyalarla 'okumaz yazmaz' nüfus azaltılmaya çalışılırken, yükseköğretim ve üstü okul mezun oranı yüzde 11.77 olan ülkemizde yüksek lisans ve doktora mezun oranları ise düşük kaldı.

TÜİK İzmir Bölge Müdür Vekili Ali Dalgalı tarafından hazırlanan Türkiye- İzmir karşılaştırmalı 'Nisan 2013 eğitim göstergeleri' istatistik çalışmasının sonuçlarına göre, 6 yaş ve üzeri okur yazar nüfus oranı Türkiye ortalaması yüzde 95.78'e ulaşırken, bu oran İzmir'de 97.90 olarak belirlendi. 15 yaş ve üzerindeki nüfusta yüzde '1.73 okumaz yazmaz' oranıyla Antalya 'en okur yazar il' oldu. Yüzde 2.33 oranıyla Tekirdağ ikinci, 2.40'la İzmir üçüncü olurken, aynı oranla Çanakkale 4'üncü sırada yer aldı.

Yüzde 15 civarındaki okuma yazma bilmeyen oranıyla Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak 'En okumaz yazmaz iller' oldu.

OKUMAZ YAZMAZ KADIN SAYISI ERKEKLERDEN FAZLA

Nisan 2013 eğitim göstergelerine göre 15 yaş ve üzerinde okuma yazma bilmeyen erkek oranı yüzde 1.74, kadın oranı yüzde 8.40 oldu. İzmir'de bu nüfus içinde okuma yazma bilmeyen erkek oranı yüzde 1'in altında kalırken, kadınlarda oran yüzde 3.91 olarak belirlendi. Türkiye genelinde başlatılan okuma- yazma kampanyalarıyla okur yazar oranının arttığı gözlendi.

Türkiye genelinde 6- 13, 14- 17 yaş gruplarında okuma yazma bilmeyenlerin oranı binde bir'lerin altında kalıp, 18- 21 yaş grubunda da yüzde 1'lere inerken, okuma yazma bilmeyen nüfus 65 ve yaş ve üzerinde toplandı. 50- 54 yaş arasında okuma yazma bilmeyenlerin oranı 4.61 olurken, bu oran 65 yaş ve üzerinde 25.37'e çıktı. İzmir'de ise 50- 54 yaş grubunda okuma yazma bilmeyenlerin oranı 1.91, 65 yaş üzerinde 11.76 olarak kayıtlara geçti.

EN EĞİTİMLİ İLÇE ÇEŞME

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sonucunda 15 yaş üzerinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 2.4 olurken, bua ilçeler sıralamasında yüzde 0.80 oranıyla Çeşme 'en okur yazar ilçe' oldu. Çeşme'yi Karşıyaka, Güzelbahçe, Karaburun ve Urla izledi. Yüzde 5.08 olan Türkiye ortalamasının üzerine yüzde 5.20 ile çıkan Kiraz, İzmir'in 'en okumaz yazmaz ilçesi' oldu. Kiraz'ın önünde sırasıyla Bayındır, Selçuk, Torbalı ve Kınık yer aldı.

EN ÇOK YÜKSEK TAHSİLLİ ANKARA'DA

'Bitirilen eğitim düzeyi durumu' başlığı altında ortaya koyulan verilerde Türkiye'de 15 yaş ve üzeri ilköğretim mezunu oranı yüzde 21.20. lise ve dengi okul mezunu oranı yüzde 22.07, yüksekokul veya fakülte mezunu oranı yüzde 10.79. Yüksek lisans mezunu oranı 0.76, doktora mezunu oranı ise yüzde 0.22'de kaldı. Ankara, yüzde 17.87'lik oran ile yüksekokul ve fakülte mezunu en fazla olan il olurken, Başkent'in ardından Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Antalya geldi. Son 5'e ise Şırnak, Van, Muş, Şanlıurfa ve Ağrı sıralandı.

EN EĞİTİMLİ NÜFUS KARŞIYAKA'DA

TÜİK verilerine göre İzmir'de en eğitimli nüfus Karşıyaka'da yaşıyor. Karşıyaka'da yükseköğretim ve üstü okul mezunu oranı yüzde 31'e yaklaşıyor. Karşıyaka'nın ardından Narlıdere, Güzelbahçe, Balçova ve Urla gelirken, 30'uncu sıradaki Kiraz'da yükseköğretim mezunu oranı yüzde 3.15, Kiraz'ın üstünde ise Kınık, Beydağ, Bayındır ve Kemalpaşa var.

RAKAMLARLA SON DURUM

Türkiye'de 15 yaş üzeri eğitim durumuna göre nüfus dağılımı ise şöyle:

Okuma yazma bilmeyen 2 milyon 784 bin 257 (yüzde 5), okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyen 3 milyon 784 bin 667 (yüzde 7) insanımız var. İlkokul mezunu sayımız; 15 milyon 220 bin 28 (yüzde 28). İlköğretim diplomasına sahip olanların sayısı 11 milyon 617 bin 159 (yüzde 21). 2 milyon 849 bin 999 (yüzde 5) ortaokul veya dengi okul mezunumuz, 12 milyon 96 bin 830 (yüzde 22) lise veya dengi okul mezunumuz var. Yüksekokul veya fakülte mezunlarının sayısı 5 milyon 913 bin 187 (yüzde 11) , Yüksek lisans mezunu 416 bin 741 (yüzde 1), doktora mezunu ise 122 bin 619. Oran ise yüzde 0.

İZMİR'DE DURUM

Okuma yazma bilmeyenler 75 bin 977 (yüzde 2), okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenler 172 bin 671 (yüzde 6). İzmir'deki ilkokul mezunu sayısı 923 bin 722 (yüzde 29), ilköğretim mezunu 579 bin 633 (yüzde 18). Ortaokul veya dengi okul mezunlarının sayısı 189 bin 2 (yüzde 6), lise veya dengi okul mezunlarının sayısı ise 751 bin 329 (yüzde 24).

Nüfusu 4 milyona yaklaşan İzmir'de yaşayan yüksekokul veya fakülte diplomalıların sayısı 430 bin 123 (yüzde 14). 28 bin 155 (yüzde 1) yüksek lisans mezunu, 9 bin 739 ise doktora mezunu var.

Kaynak: DHA

http://www.haber7.com/egitim/haber/1016799-egitim-istatistiklerinde-carpici-sonuclar-cikti

brokerüstad
04-05-2013, 12:04
BURSA (İHA) - Bursa'da Matlı Yem Sanayii tarafından yaptırılan okulun devir teslim töreninde konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Türkiye’nin eğitim konusunda ortaokul terk seviyesinde olduğunu ve bunun yükseltilmesi gerektiğini söyledi.
Bursa Valisi Şahabettin Harput’la birlikte Esentepe Mahallesi’nde yapılan 24 derslikli Ulviye Matlı Fen Lisesi’nin devir teslim törenine katılan Matlı, Türkiye’nin eğitim gerçeğine değindi ve nüfusun büyük çoğunluğunun ortaokul terk seviyesinde olduğunu söyledi. Türkiye’de ortalama öğretim süresinin 6.5 yıl olduğuna dikkat çeken Matlı, 2023 hedefleri arasında eğitim seviyesini yükseltmek olduğunu belirtti.
2023 hedeflerinin yakalanması için vatandaşların da çalıştığını hatırlatan Matlı, “İhracatımızın artması, üretimin artması, kişi başına düşen milli gelirin artması hedeflerimiz arasında ve biz bu hedeflere sıkı sıkıya tutunuyoruz. Bunun için okullar inşa ediyoruz. Türkiye’de eğitim seviyesi ortaokul terk seviyesinde. Bizim öncelikle insan kalitesini, eğitim seviyesini yükseltecek yatırımlar yapmamız lazım ancak bu yatırımları yaparken bunu sadece devletten beklemek doğru değil. Devletin yanı sıra hayırsever işadamlarının da eğitime destek vermesi gerekir” dedi.
Görev süresi boyunca Bursa’da hayırsever işadamlarının eğitime yaptıkları eğitim yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Bursa Valisi Şahabettin Harput, eğitime 5 yılda 240 milyon TL katkı sağlandığını söyledi.
Türkiye’nin geleceği çocukların iyi yetişmesi için eğitim kurumlarının önemine değinen Harput, “Bursa’da şu anda 7 bin dersliğe ihtiyacımız var” dedi.
Konuşmaların ardından, Matlı ve ailesine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür belgesi verildi.

http://www.haberx.com/turkiyenin_egitim_seviyesi_ortaokul_terk(17,n,1130 8621,742).aspx

hasandemre
06-05-2013, 22:27
http://k1305.hizliresim.com/19/6/mtzk2.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

"Kişisel gelişimin bu kadar popüler olmasındaki en büyük neden; insanlara kısa yoldan, hiç emek harcamadan zenginliği, başarıyı ve mutluluğu vaat etmesidir. Zengin olmak için birkaç yüz sayfalık bir kitapta bulunan yüzeysel bilgilerin okunup uygulanmasının yeterli olacağı vaadi, insan doğasına hep cazip gelmiştir. İlgi çekici kapak tasarımları ve üzerindeki çarpıcı sloganlar, insanı sıkıp bunaltan, derin, teorik bilgiler yerine okuyucunun ilgisini çekecek hazır, kısa, spot bilgiler, şimdiye kadar kimsenin keşfedemediği sırların verileceği iddiası, kişisel gelişim kitaplarını hep cazip hale getirmiştir."

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=653546&sa=139563505

brokerüstad
11-05-2013, 21:51
Türkiye'de uluslararası öğrenciler için yeni bir üniversite açılacak.

2011 yılında Türkiye'de okumak için müracaat eden uluslararası öğrenci sayısı 9 bin iken 2012 yılında 45 bin müracaata ulaşarak 5 kat artış yaşandı.

2013 rakamları da bunun çok üzerinde gerçekleşti. Bu rakamlar Türkiye'nin artık uluslararası öğrencilerin tercih edeceği bir marka ülke haline geldiğini gösteriyor.

İşte bu kapsamda daha fazla uluslararası öğrenciye yer vermek, ülkemizi yurt dışında bilim ve eğitim anlamında daha fazla tanıtmak için yeni bir üniversite daha kurulacak.
Kurulacak üniversitenin adı 'Türkiye Uluslararası Bilim, Teknoloji ve İslam Üniversitesi' olacak.

Yeni kurulacak üniversiteye uluslararası öğrenciler ve Türkiye'den de belli sayıda öğrenci alınacak. Eğitim standartları yüksek olacak üniversitede bir çok bölüm yer alacak.

Kurulacak uluslararası üniversite ile ülkemiz üniversitelerinin de dünyanın yıldız üniversiteleri arasına girmesi sağlanacak
http://www.buyuyenturkiye.com/haber/yeni-bir-universite-kuruluyor

brokerüstad
11-05-2013, 21:52
İlköğretim, ortaokul ve liseleri kapsayan öğretim programları yeniden düzenlenecek.

Bilim ve teknolojideki gelişmeler, bireylerin ve toplumun ihtiyaçlarındaki değişmeler ile zorunlu eğitimin liseleri de kapsaması, ilköğretim ve liselerin öğretim programlarının güncellenmesini zorunlu kılıyor.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak düzenleme ile Türkçe (1-8), matematik (1-4), hayat bilgisi (1-3), sosyal bilgiler (4-7) ile ortaöğretim dil ve anlatım, Türk edebiyatı, tarih ve coğrafya derslerinin öğretim programları güncellenecek.

Haftalık ders çizelgesi ve öğretim programlarında geçen yıl yapılan düzenleme ile İngilizce (2-8), fen bilimleri (3-8), matematik (5-8), ortaöğretim matematik (9-12), fizik (9-12), kimya (9-12) ve biyoloji (9-12), derslerinin öğretim programları güncellenmişti. Öğretim programlarındaki bu güncelleme 2013-2014 öğretim yılından başlayarak kademeli olarak uygulanacak.

Bu kapsamdaki yeni güncelleme ile Türkçe (1-8), matematik (1-4), hayat bilgisi (1-3), sosyal bilgiler (4-7) ile ortaöğretim dil ve anlatım, Türk edebiyatı, tarih ve coğrafya derslerine ait öğretim programlarının güncellenmesi de yapılacak.

Öğretim programlarındaki söz konusu güncelleme 2014-2015 öğretim yılından itibaren uygulamaya konulacak.
http://www.buyuyenturkiye.com/haber/tum-dersler-guncelleniyor

bozoes26
11-05-2013, 23:09
kıyafet yasasından yan çizmeye başladı Nabi Avcı.. bakalım seneye serbest kıyafet hayata geçecek mi yoksa bu yanlışı hiç yapmadan düzeltebilecekler mi ?

brokerüstad
15-05-2013, 23:37
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan lise öğrencilerine tatil müjdesi haberi geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı lise öğrencilerini sevindirecek kararını açıkladı. Buna göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine ilişkin yapılan düzenlemelerin ardından 20 Mayıs Pazartesi günü ortaöğretim kurumlarında tatil olacak.

Aynı gün ilk ve ortaokullarda ise eğitim-öğretime devam edilecek. 23 Nisan'da bu müjdeli haber ilköğretim öğrencilerine gelmişti.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/lise-ogrencilerine-tatil-mujdesi

brokerüstad
17-05-2013, 20:18
‘Geleceğim için fişimi alıyorum’ kampanyası kapsamında ilköğretim öğrencilerini çeşitli hediyeler bekliyor.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı ilköğretim öğrencileri için ‘Geleceğim için fişimi alıyorum’ kampanyası düzenledi. Ailerinin ve kendilerinin yaptığı harcamaların fişlerini toplayan öğrencilere, birbirinden renkli hediyeler verilecek.

İlköğretim öğrencileri, yirmi farklı harcamanın fişini toplayarak kendisinin ve velisinin kimlik ve iletişim bilgilerini bir zarfa not edecek. Öğrenciler zarfı yaşadıkları ilçenin Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne müracaat ederek kampanyaya katılabilecek.

Haziran ayında noter huzurunda yapılacak olan çekilişin ardından şanslı katılımcılar 10 tablet bilgisayar, 10 bisiklet, 10 MP4 player ve dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum’a 30 bilet kazanacak.

Kampanya sayesinde çocuklar aileleriyle birlikte ‘vergilendirilmiş kazanç kutsaldır’ düşüncesiyle büyüyecek ve vergi bilincini kazanacak.

Birden fazla katılımın mümkün olduğu kampanyada fişlerin son teslim tarihi 31 Mayıs 2013 saat 16:30.. Sonuçlar 7 Haziran'da İstanbul Vergi Dairesi'nin sitesinden ilan edilecek.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/fis-toplayan-ogrenciye-hediye

brokerüstad
19-05-2013, 21:54
"YDS 'de zorluk söz konusu değil."

"Konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçülmesi için elektronik sınav hazırlığı yapılıyor."

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir , Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi'nce, Üsküdar Belediyesi Yeni Evlendirme Dairesi Restoranı'nda düzenlenen İletişim Buluşmaları-II'de yaptığı konuşmada kurumun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Bilimsel bir değerlendirme yaptıklarını ve değerlendirmeleri tamamen şeffaflaştırdıklarını kaydeden Demir, "Hiçbir olay ÖSYM'de karanlıkta gerçekleşmiyor. Tamamen şeffaf bir yapıda gerçekleştiriliyor. Bu misyon ile varmak istediğimiz yer, yurt içi ve dışında yüzde yüz güvenli, kripto ve e-imzayla çalışan, uluslararası bir bilgi güvenliğine sahip, toplum nezdinde bir kurum oluşturmak." diye konuştu.

-YDS eleştirileri-

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Demir, son yapılan YDS'ye dair eleştirilerin hatırlatılması üzerine nisanda yapılan YDS'ye 330 bin adayın katıldığını belirtti.

Demir, şöyle konuştu:

"KPDS'nin hiçbir zaman üyesi 150 bini geçmemiştir. ÜDS'nin yıllar içerisindeki aday kitlesi hiçbir 60-70 bini geçmemiştir. Geri kalan kitle KPDS'deki İngilizce testini alanlar. Dün itibariyle bunu da araştırdık. YDS'ye girmiş ve daha önce KPDS'ye girmiş 60 bin aday var. Bu 60 bin adayın 55 bininin başarı aralığı 0 ile 49 puan arasında. ÜDS'ye girmiş veya akademisyen olanların puan ortalaması 46'dır. Bir zorluk söz konusu değil. Kitlenin başarı seviyesinin düşük olması, genel başarı seviyesini çok aşağıya çektiği için böyledir. Her sınavımızda, cevapları değerlendirerek nasıl bir iyileştirme yapacağımızı düşünüyoruz. YDS de böyle olacaktır."

YDS'de sorulan 80 soru için matbaaya 800 soruyla gittiklerini anlatan Demir, "Hiçbir öğretim görevlisinin, bu sınav kolay veya zor olsun diye bir gayreti yoktur. Tamamen rastgele ve belli kurallar içerisinde oluşturulmuş bir sınavdır. O yüzden de YDS'nin KPDS ve ÜDS ile eş değerde olduğuna inanıyoruz. Tabii ki yabancı dil açısından konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçülmesi gerekir. Kağıt üzerinde bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil. Elektronik sınav çalışmalarımız başladı. Gelecek sene ve sonrasında konuşma ve dinleme becerilerini de ölçen bir elektronik sınav hedefliyoruz. Bunu da yapabileceğimize inanıyoruz" dedi.

AA
http://www.samanyoluhaber.com/egitim/OSYMden-koklu-sinav-degisikligi-geliyor/1013426/

brokerüstad
23-05-2013, 21:20
İşte Liselerin Yeni Kampüsleri
Şehir dışına "Kamu-Özel" ortaklığı ile kurulacak kampüslerin fiziki yapısı belirlendi. Yeni liselerde 10 bin öğrenci eğitim görecek. Kampüslerde, yeşil alan, spor sahaları, yurt, kütüphane hatta rasathane bile olacak.
http://www.haberler.com/iste-liselerin-yeni-kampusleri-4662517-haberi/
http://www.egitimnerede.com/haberler/iste-liselerin-yeni-kampusleri/9712/

brokerüstad
27-05-2013, 21:19
Milli Eğitim Bakanlığı'nın şehirlerin dışında kampüs olarak yapmayı planladığı 8 ilde yapılacak liselerin proje yarışması tamamlandı.

Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir'de yapılacak yeni liselerin projeleri hazır. Bu okullarda 10 bin öğrenci eğitim görecek. Kampüslerde birkaç farklı program çerçevesinde eğitim veren farklı liseler, ortak altyapıyı kullanacak. Yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt, laboratuvar gibi alanlar paylaşılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, kamu-özel ortaklığıyla gerçekleştireceği liseler için eğitim kampüsü çalışmasının ilk proje etabını tamamladı. Bakanlığın 30 Kasım 2012 tarihinde açılan eğitim kampüsleri ön seçimli ulusal mimari proje yarışmasına ait 1. grubu oluşturan Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir'e kurulacak. Kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilmesi planlanan kampüslerde personel esnekliği ile öğretmen ve diğer destek personelin eğitim öğretim tesisleri için de ekonomik olarak kullanımına imkan sağlanacak. Fizik-kimya-biyoloji, dil laboratuvarı, kapalı ve açık spor tesisleri (yüzme havuzu, tenis kortları, bilardo salonu, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, minder sporları, buz ve paten pisti vb), rasat ve gözlem evi gibi eğitim öğretime destek sağlayan tesisleri yer alacak.

Öğrencilerin sosyalleşmesine ve okulu benimsemesine imkan sağlayan mimari detaylar ile botanik parkı, suni şelale, gölet gibi 'yeşil okul' konsepti bulunacak. İçerisinde modern, çağdaş ve Türk geleneğine uygun olarak tasarlanmış, odalar ve sosyal donatılarla bezenmiş, yurt ve öğrenci pansiyonları yer alacak. Kojenerasyon-trijenerasyon sistemleri kendi enerjisini üretecek okullarda, sürdürebilir enerji verimliği için gri su sistemleri (yağmur ve kullanım suyunun geri kazanımı), yeşil çatı sistemleri, güneş enerjisinden sıcak su üretimi, ısı pompaları ile enerji üretimi yapılacak. İçerisinde sosyal yaşam alanlarının yer aldığı tesisler alışveriş merkezi, kongre ve kültür merkezi, kreş, yeşil çevre yeşil alanlar, havuzlar, şehir mobilyaları, spor alanları, piknik alanları, botanik park ile kapalı otopark sistemi bulunacak.

PROJEYE 156 MİMAR PROJELERİ İLE KATILIM YAPTI

Projeye 156 adet yarışmacı mimari ekip, dosya vererek başvuruda bulundu. Yapılan inceleme sonucunda başvuranların tamamının asgari yeterlik şartlarını sağladığı görüldü. Her bir proje için 6 yarışmacı kura ile seçilerek toplam 48 yarışmacı 1. grupta yer alan Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir ili eğitim kampüsleri mimari proje yarışmasına davet edildi. Yarışma sonucunda 8 şehir için planlanan eğitim kampüsleri mimarı yarışması tamamlandı.

Adana Seyhan Şambayadı Eğitim Kampüsü için birinciliği Ayhan Usta, Gülay Usta ve Ali Kemal Şeremet tarafından hazırlanan proje kazandı. Aydın Merkez Eğitim Kampüsü için birinciliği Nihat Eyce, Aslı Özbek, Kadir Uyanık, Orkan Zeynel Güzelci, Ali Kemal Terlemez; Erzurum Yakutiye Eğitim Kampüsü Ferda Dedeoğlu Bozkurt, Eda Dedeoğlu, Seda Dedeoğlu, Pınar Gülpınar; İstanbul Küçükçekmece Eğitim Kampüsü Sıddık Güvendi, Tunahan Koç, Barış Demir, Oya Eskin Güvendi; İzmir Bornova Eğitim Kampüsü Ahmet Mücip Ürger, Ali Özer; Kocaeli Cephanelik Eğitim Kampüsü Özcan Uygur, İnanç Eray, Semra Uygur; Muğla Milas Eğitim Kampüsü Bünyamin Derman ve Şanlıurfa Merkez Eğitim Kampüsü mimari proje çiziminde birinciliği Cem İlhan elde ettiler.

İkinci grup Eğitim Kampüsleri Ön seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması'nda Kahramanmaraş-Merkez, Hatay-Kırıkhan, Iğdır-Merkez, Balıkesir-Bandırma, Bursa-Nilüfer, Ağrı-Doğubeyazıt, Malatya-Yeşilyurt-İkizce, Elazığ-Merkez, Mardin-Midyat, Afyonkarahisar-Merkez, Kastamonu-Merkez, Kayseri-İncesu illeri olmak üzere 12 proje yer alıyor. Her biri için 156 yarışmacı adaydan birinci gruba çağrılan 48 yarışmacı çıkarıldı, geriye kalanlar arasından yapılan kura ile toplam 72 yarışmacı ekip belirlendi. Davet mektupları, belirlenen yarışmacıların tebligat adreslerine gönderilerek ikinci grup yarışma süreci başlatıldı.

156 yarışmacıdan birinci grupta 48, ikinci grupta 72 olmak üzere toplam 120 yarışmacı davet edildi. Kalan 36 yarışmacının tamamı 3. grup Eğitim Kampüsleri Ön seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması'na katılacak. Her bir proje için kura çekimiyle belirlenerek davet edilecek.

http://www.haberler.com/egitim-kampusu-kurulacak-8-il-4671063-haberi/

brokerüstad
05-06-2013, 09:47
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı , Gezi Parkı protestoları sebebi ile Seviye Belirleme Sınavı (SBS )'nin ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili merak edilen soruya cevap verdi.

TBMM'de bir gazeteci Bakan Avcı'ya, "Taksim Gezi Parkı 'nda başlayan ve daha sonra yayılan eylemler nedeniyle hafta sonu yapılacak SBS'nin iptali söz konusu mu?" sorusunu sordu.

Avcı ise "SBS hafta sonu yapılacak" diyerek merakları giderdi.
http://www.samanyoluhaber.com/egitim/Nabi-Avcidan-onemli-SBS-sinavi-aciklamasi/1016406/

brokerüstad
05-06-2013, 13:28
Haftasonu yapılacak SBS sınavı yaklaşırken öğrencilerin dikkatli olması gereken konular belirlendi.

Önümüzdeki hafta sonu yapılacak SBS öncesi öğrencilerin dikkatli olması gerekiyor. Özellikle 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi nedeniyle öğrenciler, emin olmadıkları soruları işaretlememeli.

Bu yıl, SBS’ye katılmak üzere başvuran 1 milyon 127 bin 211 öğrenci için merkezi sistemle öğrenci alan MEB'e bağlı ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirme işlemleri yapılacak.

SBS, 8 Haziran Cumartesi günü yurt içinde 839, yurt dışında ise 10 merkezde saat 10.00'da başlayacak. Öğrencilere 100 sorunun yöneltileceği sınav, 120 dakika sürecek. 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıfların gireceği Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) da 9 Haziran'da, tüm illerde, bazı ilçe ve yurt dışı merkezlerde yapılacak.

Tek sınav halinde uygulanacak SBS'de sorular, 8. sınıf öğretim programında yer alan değişiklikler esas alınarak hazırlandı.

Sınava girecek öğrencilerin özellikle şu konularda dikkatli olması gerekiyor:

- Kimlik kontrolü ve salona yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için 09.30’da fotoğraflı sınav giriş belgesiyle belirtilen salonda hazır bulunulmalı. Sınava giderken öğrenciler yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesini, nüfus cüzdanını (veya pasaportunu), en az iki adet koyu, siyah ve yumuşak kurşun kalemi, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak bir silgi almayı unutmamalı. Sınava girilecek salondaki yerini almadan önce mutlaka bütün fiziksel ihtiyaçlar giderilmeli. Yoklama yapıldıktan sonra salon başkanının yapacağı açıklamalar mutlaka dinlenmeli.

- Cevap kâğıdında yazılı TC kimlik numarası, ad ve soyad kontrol edilip, hata varsa salon görevlilerine söylenmeli.

- Cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemesi kurşun kalemle yapılmalı.

- Cevap kâğıdındaki imza bölümüne, imza silinmeyen mürekkepli kalemle atılmalı.

- Cevap kâğıdında bulunan 'Bu Bölüme Dokunmayınız.' kısmı hiçbir şekilde işaretlenmemeli.

- Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olacak. A kitapçığı kullanılıyorsa cevap kâğıdında kitapçık türü bölümünün 'A' yuvarlağı, B kitapçığı kullanılıyorsa 'B' yuvarlağı kodlanmalı.

- Cevaplar soru kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçenek bulunularak kodlanmalı.

- Her sorunun 4 (dört) seçeneği olacak. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap olacak şekilde hazırlandı. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından tespit edildiğinde bu soru yanlış cevap olarak değerlendirilecek.

- Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacak.

PUAN HESAPLAMASI NASIL OLACAK?

2012 yılına kadar uygulanan sistemde, 2012 yılında da 8. sınıfları kapsayacak şekilde yapılan SBS’de Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP), 6. sınıf sınıf puanının yüzde 25’i, 7. sınıf puanının yüzde 35’i, 8. sınıf puanının yüzde 40’ı toplanarak, sınıf puanı ise SBS puanının yüzde 70’i, Yıl Sonu Başarı Puanlarının (YBP) yüzde 25’i ve davranış puanının yüzde 5’i esas alınarak elde ediliyordu ve 500 tam puan üzerinden hesaplanıyordu.

2013 SBS’de Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP); 6, 7 ve 8. sınıf Yıl Sonu Başarı Puanları (YBP) ile 700 tam puan üzerinden hesaplanan seviye belirleme sınavı puanı toplamının ikiye bölünmesiyle elde edilecek.
SBS’de 6, 7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak Yıl Sonu Başarı Puanlarının yarısı doğrudan OYP’ye eklenecek. Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP), öğrencinin derslerden aldığı yıl sonu puanları o derslere ait haftalık ders saati sayısıyla çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanı hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplanacak. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak.

Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) ise öğrencinin derslerden aldığı yıl sonu puanları o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanı hesaplacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı hesaplacak. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak.

YBP hesaplamasında bir öğrencinin başarısı diğer öğrencilerle ilişkilendirilmeyecek. Yani okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek. Öğrencinin aldığı not doğrudan eklenecek.

Öte yandan 2012 ile 2013 yılı standart puan katsayıları karşılaştırıldığında 2013 yılında uygulanacak SBS’de derslerin ağırlıklarını belirleyen standart puan katsayıları ise sadece yabancı dilde değiştirildi.

EK PUAN

2010-2011 öğretim yılında 6. sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde uygulamaya giren 'Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi' kapsamında, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.

Öğrencilerin, uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarına katıldıkları yıla ait yıl sonu başarı puanına, yıl sonu başarı puanının, altın madalya alan veya birinci olanlar için yüzde 10'u, gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için yüzde 9'u, bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için yüzde 8'i, bu etkinliklere katılanlar için de yüzde 7'si oranında ek puan eklenecek.

SBS sonuçları 12 Temmuz'da, PYBS sonuçları ise 16 Temmuz'da açıklanacak.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/sbs-bu-hafta-sonu-yapilacak

brokerüstad
12-06-2013, 23:10
Ortaöğretim yerleştirme sonuçları velilerin cep telefonuna kısa mesajla iletilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Turkcell, Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi (OGES) Mobil Bilgi Servisi için iş birliği yaptı. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı OGES Mobil Bilgi Servisi'ne kayıt yapıldığı andan itibaren; tercih süresi bilgileri, ek tercih süresi bilgilendirmesi, yapılan tercih başvurusunun okul müdürlüğünce onaylandığına dair bilgilendirme, yerleştirme sonuçları, yedek sırası geldiğinde uyarı mesajı, kazanılan okuldaki kayıt durumu bilgileri, cebe gelen SMS ile öğrenilebilecek.

Öğrenci hakkında oluşan her yeni durum, otomatik olarak kısa meaj ile bildirilecek. Yapılacak tüm bilgilendirmeler, vergiler dahil toplam 1,00 lira ücret karşılığında cep telefonuna gelecek.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/sonuclar-cebe-gelecek

brokerüstad
12-06-2013, 23:11
Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 17 milyon öğrenci, 14 Haziran Cuma günü karne alacak.

Öğrenciler için son zil Cuma günü çalacak. 2012-2013 eğitim-öğretim yılı 17 Eylül 2012 tarihinde başlamış, öğrenciler 28 Ocak-8 Şubat arasında yarıyıl tatili yapmıştı. Yaklaşık 17 milyon öğrenci, 180 iş günü ve yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

İlköğretim ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra yaz tatilinde sınava girme, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında, ilk zil 16 Eylül Pazartesi günü çalacak. Anaokulu ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri 9 Eylül'den 13 Eylül'e kadar ‘uyum programı’na alınacak. Birinci yarı yıl 24 Ocak 2014'te sona erecek. Yarı yıl tatili 27 Ocak-7 Şubat 2014'te yapılacak. İkinci dönemin ilk dersi 10 Şubat'ta görülecek. 2013-2014 eğitim-öğretim yılı ise 13 Haziran'da tamamlanacak.

Öte yandan okul öncesi ve sınıf branşlarındaki öğretmenler, 17 Haziran'dan itibaren 3 haftalık hizmet içi eğitime alınacak.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/son-zil-cuma-gunu-calacak

brokerüstad
11-07-2013, 19:20
Milli Eğitim Bakanlığı SBS sonuçlarının bu gece 24:00'te açıklanacağını duyurdu.

SBS Sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesi http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde öğrenilebilecek. Bakanlık, aynı gün ortaöğretim kurumlarına yerleştirme kılavuzunu da yayımlayacak. Adaylar bakanlık tarafından açıklanacak tercih tarihleri arasında yerleştirme başvurusunda bulunacak. Yerleştirme sonuçlarının birkaç gün içinde açıklanacağı bildirildi.

http://www.haberler.com/sbs-bugun-aciklaniyor-4823619-haberi/

cüneytt
12-07-2013, 09:03
bizim çocuk bu sene liseyi bitirdi...bulunduğu neslin üzerinde denemedik proje bırakmadılar....:)

yağmur
14-07-2013, 21:42
ODTÜ Ögrenci Toplulukları Tanıtım Filmi

http://evrimagaci.org/video/73/

brokerüstad
20-08-2013, 21:13
574 bin öğrenciye yeni imkan

Sınavla bir okula giremeyen ve bu yıl liseye başlayacak 574 bin öğrenci için yeni bir uygulama başlatıldı.

İçinde 'mesleki teknik', 'imam hatip' ve 'genel lise' programları bulunan Çok Programlı Liseler'in (ÇPL) kontenjanlarının ihtiyacı karşılamaması sebebiyle 'meslek liselerinin dönüştürülmesi' kararı alındı. Bu liselerden bazıları Çok Programlı Lise olacak. İstanbul'da 13 ilçede bu liselerden olmasına karşın 26 ilçeye daha en az bir tane ÇPL açılacak.

İhtiyaca göre her il ve ilçede en az bir tane meslek lisesi 'Çok Programlı Lise' ye dönüştürülecek ve adı ÇPL olacak. Ancak bu okullarda ÇPL içinde yer alan programlardan 'imam hatip lisesi programı' yer almayacak. Sadece 'meslek' ve 'genel lise' programlarında eğitim verilecek.

Buna göre öğrenciler dersler ortak olduğu için 9. sınıfı birlikte okuyacak, 10. sınıfa geçtiklerinde ise ayrılacaklar. Böylece genel lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin ve ailelerinin ihtiyacı karşılanmış olacak.

Yeni uygulama kapsamında aileler evlerine en yakın mesafede bir ÇPL varsa oraya, yoksa en yakın meslek lisesine giderek çocuklarının kaydını genel lise öğrencisi olarak yaptıracak. Böylece kesin sayılar da saptanacak ve yoğunluğa göre o ilçede bir ya da birden fazla meslek lisesi ÇPL olacak. Öğrenciler bu okullarda eğitime başlayacak.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/574-bin-ogrenciye-yeni-imkan

i-ked
27-10-2013, 13:41
Memurlara 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına ilişkin Yönelik Yönetmelik ile ders verebilme imkânı getirilmiştir (http://www.memurhaber.com/devlet-memurlari-baska-kurumda-ders-verebilir-mi-h22472.html)

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ticaret ve Diğer Kazanç Getirici Faaliyetlerde Bulunma Yasağı" başlıklı 28. maddesinde "Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, (http://www.memurhaber.com/)ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, (http://www.memurhaber.com/) ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).
Eşleri, (http://www.memurhaber.com/) reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler." hükümleri bulunmakta olup bu hükümlerde Devlet Memurlarının ders verme işlemi yasaklama kapsamında değildir.

Bu nedenle Devlet Memurlarına; 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına ilişkin Yönelik Yönetmelik ile ders verebilme imkanı getirilmiştir.
Şöyle ki;

5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun "Kurumlarda çalıştırılacak personel" başlıklı 8. maddesi 5. fıkrasında; "Uzman öğretici, usta öğretici ve öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşıyan diğer Devlet memurlarına, ilgili birimlerin izniyle haftada on saati geçmemek üzere ücretli ders görevi verilebilir." hükümleri,

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun "Öğretim görevlileri" başlıklı 31. maddesi 1. fıkrasında; "Üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim-öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler." hükümleri ve

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin "Eğitim Programı" başlıklı 33. maddesi 6. fıkrasında; "Fiilen memur (http://www.memurhaber.com/arama-sonuclari/memur)statüsünde çalışan uzman eğiticiler bir haftada toplam yirmi saatten fazla ders veremez ve mesai saatleri içerisinde ders vermek üzere bir haftada sekiz saatten fazla izin alamazlar." hükümleri kapsamında Devlet Memurlarına eğitim kurumlarında ek ders (http://www.memurhaber.com/arama-sonuclari/ek%20ders) görevi verilebilmektedir.

balgi
27-10-2013, 14:04
Veli olarak ilk defa bir veli toplantısına katıldım.... :)

i-ked
01-11-2013, 18:02
01 Kas 2013

http://t1311.hizliresim.com/1h/1/u49kc.jpg

01 Kas 2013

'Nikahsız Birliktelik Olmasın'

AKP hükümetinin "evliliği teşvik etme" çalışmaları devam ediyor. Yeni düzenlemeyle evli üniversite öğrencilerinin kredi borçları sıfırlanacak, yurtlardan ise ücretsiz yararlanabilecekler.Yeni evlenen çiftlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da üniversite öğrencilerini evliliğe teşvik etmek için harekete geçti. Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerinde geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.Haber Türk'ten Esra Serim ve İsmail Özyurt'un haberine göre, uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

Evlenene yurt da bedava

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak. Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak.Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.Daha önce de evliliği teşvik etmek için 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verme kararı alınmış, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hükümetin evliliği teşvik konusundaki düşüncelerini "Hükümet olarak da fert olarak da biz evliliği her zaman teşvik ediyoruz. Evlilik dışı ilişkilerin toplum ve insanlar için zararlı olduğunu düşünüyoruz" sözleriyle ifade etmişti.

-------------------------------------

Vay ne güzelmiş, bizim yaş 36 ve tek tabanca devam...

brokerüstad
30-01-2014, 20:36
Öğrenciler dikkat! Son iki gün
2014-ÖSYS'ye girecek adaylara, başvuru bilgilerini güncellemek için tanınan süre 31 Ocak Cuma gecesi saat 23.59'da sona eriyor.
http://www.haber7.com/egitim/haber/1122117-ogrenciler-dikkat-son-iki-gun

i-ked
07-02-2014, 12:40
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25753799.asp

http://i.hizliresim.com/KDdQRm.jpg (http://hizliresim.com/KDdQRm)

Hükümet, uzun süredir tartışılan ve dershanelerin kapatılmasını öngören Dershane Yasa Tasarısını dün gece geç saatte TBMM’ye götürdü. Ancak tasarıda dershanelerin kapatılmasının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’nın Müsteşar hariç tüm üst düzey yönetiminin değişmesi de gündeme geldi.

http://i.hizliresim.com/eN1zqL.jpg (http://hizliresim.com/eN1zqL)

Tam metin (http://dosyalar.hurriyet.com.tr/283022.pdf)

i-ked
14-02-2014, 22:06
http://i.hizliresim.com/KdvNYr.jpg (http://hizliresim.com/KdvNYr)

http://www.memurlar.net/haber/457229/

ÖSYM, 23 Temmuz 2013 tarihli yabancı dil sınavları eşdeğerliği tablosunu, 14 Şubat 2014 tarihi itibariyle değiştirmiştir.

23 Temmuz 2013 tarihli eşdeğerlik tablosu için tıklayınız (http://www.memurlar.net/haber/391622/).

14 Şubat 2014 tarihli eşdeğerlik tablosu için tıklayınız (http://www.memurlar.net/haber/457215/).

YENİ DÜZENLEMEDE, 23 TEMMUZ 2013'E GÖRE DEĞİŞENLER ŞU ŞEKİLDEDİR:

- TOEFL-CBT, TOEFL-PBT, IELTS, FCE'nin eşdeğerliği kaldırıldı.

-TOEFL- IBT, sadece 100 ile 48 puanları arasında, KPDS, ÜDS, YDS'ye denk olacak. 48'in altı TOEFL- IBT puanları kaldırıldı

- IELTS'nin eşdeğerliği kaldırıldı

- CAE sınavının eşdeğerliği A-100'den A-80'e, B-95'ten B- 70'e, C -92'den C-60'a düşürüldü.

- CPE sınavının eşdeğerliğinde A puanı aynı kalırken, B-98'den B-90'a, C-95'ten C-80'e düşürüldü.

- PEARSON PTE Akademik Sınavı yeni bir sınav olarak sisteme eklendi.

- Almanca sınavlarında sadece TELC Deutsch GmbH sınavının eşdeğerliği kabul edilecek.

brokerüstad
20-02-2014, 21:08
Ortaöğretime yerleştirme puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçiş başvuruları, temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez olmak üzere veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılacak.

Bugünkü Resmi Gazete'de 7 Eylül 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ortaöğretime yerleştirme puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçiş başvurularına ilişkin maddelerinde düzenlemeye gidildi. Buna göre, ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçiş başvuruları, temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez olmak üzere veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılacak.

Öğrencinin nakil şartlarını taşıması halinde başvurusu okul müdürlüğünce naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilecek. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Okul sistemi üzerinden alınan nakil ve geçiş başvurularından, temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında alınanlar her haftanın son iş gününde, diğer aylarda alınan başvurular ise takip eden ayın ilk iş gününde ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilecek. Değerlendirmeyle ilgili tutanak, e-Okul sistemi üzerinden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanacak. Sonuç aynı gün okulda ilan edilecek ve öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-Okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden bildirilecek. Öğrenciye ait veriler, e-Okul sistemi üzerinden alınacak.

Yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar arası nakiller

Yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar arasında nakiller, naklen gidilmek istenilen okulun alanında açık kontenjan bulunmasına bağlı olarak ilgili okul müdürlüklerince gerçekleştirilecek. Nakil ve geçiş başvurusu, temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez olmak üzere veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılacak.

Öğrencinin nakil şartlarını taşıması halinde, başvurusu okul müdürlüğünce naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilecek. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuruların açık kontenjandan fazla olması halinde 9'uncu sınıflar için ortaokul veya imam-hatip ortaokuluna ait başarı puanı, diğer sınıflar için alt sınıf veya sınıflara ait yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması esas alınacak ve puan üstünlüğüne göre kayıt veya nakil yapılacak.

Temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında alınan başvuruların değerlendirilmesi her haftanın son iş gününde, diğer aylarda alınan başvuruların değerlendirilmesi ise takip eden ayın ilk iş gününde ilgili okul müdürlüğünce yapılacak. Nakil için başvuruda bulunan öğrenci sayısının açık kontenjandan fazla olması ve puanların eşitliği halinde, yaşı küçük olan öğrencinin nakli kabul edilecek. Değerlendirmeyle ilgili tutanak e-Okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanacak. Sonuç aynı gün okulda ilan edilecek ve öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-Okul ve veli bilgilendirme sistemleri üzerinden bildirilecek. Öğrenciye ait veriler, e-Okul sistemi üzerinden alınacak.

Kaynak: AA

http://www.haber7.com/egitim/haber/1129345-lisede-okul-degistirecek-ogrencilere-mujde

i-ked
01-03-2014, 17:58
http://www.finansgundem.com/gundem/ogretmen-atamalarina-twitter_dan-aciklama-576265.htm

http://i.hizliresim.com/e53qlD.gif (http://hizliresim.com/e53qlD)

i-ked
18-04-2014, 22:27
30 yaş üstüne sınavsız üniversite!
(http://www.milliyet.com.tr/30-yas-ustune-sinavsiz-universite--universite-1868476/?ref=milliyet_anasayfa)

Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün ortaklaşa hazırladığı yeni bir sisteme göre 30 yaş üstü vatandaşları sınavsız üniversite imkanı tanınacak.

MEB, YÖK ve eğitim kurumu yöneticilerinin toplantısından “sil baştan” yeni yasa sinyali çıktı. Ayrıntıları 12 Mayıs’ta açıklanacak yasada, 30 yaş ve üstüne sınavsız üniversitenin de yer alacağı yeni bir sistem kurgulandığı belirtiliyor.

Türkiye'de ilk kez eğitim ve yükseköğretim kurumlarını bir araya getiren 1. Eğitim Zirvesi (EDU SUMMIT) İstanbul’da yapıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun, yayımlandığı 1981’den bu yana 27 kez değiştiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra hazırlanan yeni YÖK Yasası’nın ilk Gündem maddesi olarak TBMM’de görüşülmesini isteyen Başkan Sarıcaoğlu, üniversitelerin taleplerini sıraladı, “Öğrencinin üniversiteyi seçme hakkı olduğu kadar, üniversitenin de öğrenciyi seçme hakkı olmalıdır” dedi.

Habertürk gazetesinin haberine göre, Yükseköğretimde reform yapılırken online eğitime çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Sarıcaoğlu, 30 yaş üstü yetişkinlere sınavsız üniversite hakkı verilmesi gerektiğini söyledi. YÖK Başkanı Prof. Dr. gökhan çetinsaya ise Sarıcaoğlu’na, “Açıklamalarının altına imzamı atarım” diyerek destek verdi, “27-30 üniversite, birkaç yüz bin öğrenci için kurgulanmış bir yapının, bugün 5,5 milyon öğrencinin, 150 bin öğretim üyesinin, 180 üniversitenin oluşturduğu yapıda, küreselleşme dinamiklerinin hızlı çalıştığı bir ortamda, mevcut haliyle gidebilmesi, yürüyebilmesi mümkün değil” dedi.

Yükseköğretim sistemindeki öğretim üyesi sıkıntısına da değinen Çetinsaya, farklı finansman modeli arayışlarına girmek gerektiğini söyledi. Öte yandan kulislerde Sarıcaoğlu’nun gündeme getirdiği 30 yaş üzerindeki kişilerin sınavsız üniversite alınmasıyla ilgili konunun üzerinde bir süredir durulduğu, paketten çıkacak sürprizlerden birinin de “30 yaş” olacağı konuşuluyor. Öğretim üyesi maaşlarının dünya standartlarına yükseltilerek, 80 bine çıkan akademisyen açığının kapatılması de hedefler arasında yer alıyor.

brokerüstad
29-05-2014, 19:27
Güzel sanatlar liseleri ile spor liselerine öğrenci alınmasına ilişkin usul ve esaslarda yeni düzenlemeler yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından illere gönderilen genelgeyle, güzel sanatlar liseleri ile spor liselerine öğrenci alınmasına ilişkin usul ve esaslarda yeni düzenlemelere gidilerek, öğrenci seçiminde yetenekle birlikte öğrencinin akademik başarısı belirleyici hale getirildi. Artık yetenek liselerine öğrenci seçiminde, yetenek sınavının yüzde 70'i ile ortaöğretime yerleştirme puanının yüzde 30’u esas alınacak.

Ortaokul ve imam hatip ortaokulunun 8'inci sınıfını bitiren öğrenciler, 16-27 Haziran'da öğrenim görmek istediği alanın bulunduğu güzel sanatlar lisesi veya spor lisesi müdürlüklerinden sadece birine öğrenim belgesi, dilekçe ve bir fotoğrafla doğrudan veya posta yoluyla müracaat edebilecekler. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacağından zamanında ulaşmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Müracaat eden öğrenciler için okul müdürlükleri, sınav giriş belgesi düzenleyecek ve alanlara göre sınava girecek öğrenci listeleri 30 Haziran - 4 Temmuz'da başvurulan okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek.

Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı, bölümler bazında 7-11 Temmuz'da tek aşamalı olarak komisyonlar tarafından yapılacak. Okul müdürünün başkanlığındaki komisyonlarda, alan öğretmenlerinin yanı sıra alan uzmanı akademisyenler de yer alacak. Alan uzmanı akademisyen bulunamadığı durumlarda il veya ilçe milli eğitim müdürlüğünce bir alan öğretmeni görevlendirmesi yapılacak.

Kayıtlar temmuzda yapılacak

Yetenek sınavında 50 puan barajını geçemeyen öğrenciler başarısız sayılarak değerlendirmeye alınmayacak. Değerlendirmeler, bölümler bazında sınav değerlendirme ölçütleri çizelgesi ve sınav değerlendirme çizelgesinde yer alan esas ve ölçütler doğrultusunda yapılacak.

En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre, bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar asil ve yedek liste 11 Temmuz 2014 mesai bitiminde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek, kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları, 14-18 Temmuz'da yapılacak.

Kesin kayıtlar sonucunda açık kontenjan bulunması durumunda, yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilerek 18 Temmuz'da okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilerek ayrıca öğrenci velilerine bildirilecek. Yedek listeden kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları 21-23 Temmuz'da yapılacak. Açık kontenjan kalması durumunda yedek listeden öğrenci kayıtları 24-25 Temmuz'da yapılacak.

Buna rağmen açık kontenjanı bulunan ancak yedek listesinde yeterli sayıda öğrencisi bulunmayan veya yedek listesi olmayan okullar, 31 Temmuz-6 Ağustos'ta valiliklerce belirlenecek takvim çerçevesinde, aynı usulle sınav yaparak öğrenci alacaklar. Yedek listesinde yeterli sayıda öğrencisi bulunmayan okullar, sadece yedek listenin dışında kalan açık öğrenci kontenjanı için sınav yapacaklar.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/yetenek-liselerine-giris-duzenlendi

i-ked
27-03-2015, 11:23
47 Bin öğretmen için kadro! Torba yasa Meclis'ten geçti

47 bin öğretmen kadrosu, çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısını da içeren "Torba Kanun" teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı

Yaşam Haberi - 27 Mart 2015 Cuma - 04:41

http://www.medyavan.com/resimler/20150327_356812.jpg

Çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu düzenlemelerini de içeren "Torba Kanun" teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı'na 47 bin yeni öğretmen kadrosu verilecek, 35 bin öğretmen atanacak.
Çocuk, konut ve çeyiz yardımı da Genel Kurul'da kabul edildi. Konut almak ve çeyiz için para biriktirene destek verilecek.

İlk bebeğe 300 TL, ikinciye 400 TL, üçüncüye 600 TL yardım yapılacak.

Kanunla, Milli Eğitim Bakanlığına 47 bin öğretmen kadrosu ihdas ediliyor. Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bin adedi ile Bakanlığa ait diğer hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320 adedine, Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında yapılan atamaların dışında 31 Aralık 2015'e kadar atama yapılacak.

2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na bağlı kamu görevlilerine ilişkin 73 bin ve 77 bin olarak öngörülen atama sayısı, Gençlik ve Spor Bakanlığındaki yeniden yapılanma gerekçesiyle 73 bin 600 ve 77 bin 600 olarak değiştiriliyor.

Ev sahibi hükümet anlaşmaları veya Türkiye'nin taraf olduğu diğer anlaşmalar çerçevesinde program, fon, temsilcilik ve özel ihtisas kuruluşlarının resmi kullanımları için yapılacak mal teslimi ve hizmet ifaları, bunların sosyal ve ekonomik yardım amacıyla bedelsiz olarak yapacakları mal teslimi ve hizmet ifaları, bedelsiz mal teslimi ve hizmet ifaları ile ilgili mal ve hizmetlerin bunlara teslim ve ifası, ilgili kurum, temsilcilik, program, fon ve özel ihtisas kuruluşlarının Türkiye'deki faaliyetlerinin devamı veya ilgili kurumlara ilişkin uluslararası anlaşmaların yürürlükte bulunduğu süre içerisinde katma değer vergisinden istisna olacak.

Bu kuruluşların yönetici kadrolarında görev yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan mensuplarına Türkiye'de görevde bulundukları süre içerisinde yapılacak mal teslimi ve hizmet ifaları da katma değer vergisinden müstesna olacak.

Türkiye'deki uluslararası kuruluşlar ve bunların yönetici kadrolarında görev yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan mensupları tarafından Türkiye'de görevde bulundukları süre içerisinde kendi ihtiyaçları için ilk iktisabı, ithali veya bunlara teslimi ÖTV'den de istisna olacak.

Vergi Usul Kanunu'na eklenen fıkra ile elektronik ortamda tebligat, muhatabın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılacak.

Yoklama faaliyetleri elektronik ortamda da yürütülebilecek

Aynı kanunda yapılan değişiklikle, yoklama faaliyetleri elektronik ortamda da yürütülebilecek ve yoklama fişleri elektronik ortamda da oluşturulabilecek.

TRT'nin her türlü program, haber, yapım ve yayınlarla ilgili olarak Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketinden yapacağı mal ve hizmet alımları, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında olacak.

Finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösteren kurumlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri hariç olmak üzere, sermaye şirketlerinin nakdi sermaye artışları ya da yeni kurulan sermaye şirketlerinde ödenmiş sermayenin nakit olarak karşılanan kısmı üzerinden Merkez Bankası tarafından en son açıklanan yıllık ortalama faiz oranı dikkate alınarak ilgili hesap döneminin sonuna kadar hesaplanan tutarın yüzde 50'si, indirimle ilgili hüküm kapsamına alınacak.

Bu indirimden, sermaye artırımına ilişkin kararın ya da ilk kuruluş aşamasında ana sözleşmenin tescil edildiği hesap döneminden itibaren başlamak üzere, izleyen her bir dönem için ayrı ayrı yararlanılacak. Sonraki dönemlerde sermaye azaltımı yapılması halinde, azaltılan sermaye tutarı, indirim hesaplanmasında dikkate alınmayacak. Söz konusu oranı, kanunda belirtilen kriterler dikkate alınarak, sıfıra kadar indirmeye ya da yüzde 100'e kadar artırmaya, halka açık sermaye şirketleri için, halka açıklık oranına göre yüzde 150'e kadar farklı uygulatmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılabilecek
Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı sağlamak amacıyla firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına 2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarmaya ya da ödenek eklemeye maliye bakanı yetkili olacak.

Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen ve denetlenen borsaların ve diğer teşkilatlanmış piyasaların, merkezi takas kurumlarının, merkezi saklama kurumlarının ve Merkezi Kayıt Kuruluşunun tüm gelirleri üzerinden, Kurul'a 2014 yılı gelirleri üzerinden kaydedilen gelir tutarlarının her yıl, TÜFE ve ÜFE'nin, aralık ayından bir önceki yılın aralık ayına göre değişim oranlarının aritmetik ortalaması oranı üzerinden artırılması suretiyle bulunacak tutarlar kurul bütçesine gelir olarak kaydedilecek. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra kurulacak bu kurumların, kuruluşlarını takip eden yıldan başlamak üzere, tüm gelirlerinin azami yüzde 10'u olmak üzere, kurulca belirlenecek oran gelir olarak kaydedilecek.

Ödeme sistemi ve menkul kıymet mutabakat sistem işleticisi, ödeme kuruluşu ve elektronik para kuruluşu bu Kanun'da yer alan hükümlerle ilgili belgeleri ve kayıtları en az 10 yıl süreyle güvenli ve istenildiği an erişime imkan sağlayacak şekilde yurt içinde saklayacak. Sistem işleticisinin faaliyetlerini yürütmede kullandığı bilgi sistemleri ve bunların yedekleri de yurt içinde tutulacak.

butragenyo
25-11-2015, 12:50
Şirket olarak yardım ettiğimiz Ağrı Kızıltepe ilkokulu
tadilat işlemi esnasında eğitim materyalleri çalınmış. Yazıcı, projeksıyon cıhazı, bılgısayar ve fotokopı makınası eksiği mevcut. Öğretmenimiz Kübra Hanım koy okulunda gorev yapsa da çocukların ılcedekı yada merkezdekı bır ogrencıden farkı olmadığına kendini inandırmış. Fırsat eşitliği sağlama yolunda sizler de evinizde veya işyerinizde bulunan çalışır durumda bilgisayar, yazıcı, vb. göndererek zor şartlarda görev yapan öğretmenimize yardımcı olabilirsiniz.
İletişim:
Kübra İnci
Şeyh Edebali caddesi Öğretmenevi yanı.Park sokak Baran Pansiyon kat 1 Daire 18 Patnos-Ağrı
05424904075

butragenyo
25-11-2015, 12:52
Batman Kozluk Halk Eğitim merkezi ana sınıfı öğrencileri için kitap, oyuncak, kırtasiye malzemesi ihtiyacı mevcut. İkinci el ürünler çok işe yarar. Biz şirket olarak kırtasiye malzemesi ve kitap yolladık. Esra öğretmenin söylediğine göre bu çocukların ilk kitapları olmuş bunlar ve bir teşekkür fotoğrafı yollamışlar.
Gönderim adresi:
Alıcı:
Esra Dolapçı
Adres:
Batman Kozluk Halk Egitim Merkezi Komando Mahallesi Pk: / Kozluk / Batman Kozluk Batman
Tel:554 8396214

Not : Resim ekleyemedim.