PDA

View Full Version : Varant 24

VOBJEKTİF
14-08-2010, 19:40
İmkb VARANT piyasası açıldığına göre .. VARANT piyasası hakkında bilgileri burda paylaşabiliriz. topici vob bölümüne açmayı uygun gördüm...

VARANT hakkında bilgiler..nedir ne değildir..

İMKB`de Varant Pazarı açıldı
Posted by admin On Ağustos - 13 - 2010
İMKB`de Varant Pazarı açıldı
Sermaye piyasalarında çeşitliliği artıracak yeni yatırım aracı “Aracı Kuruluş Varantları” İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmeye başladı.

Global varant piyasasınını önde gelen ihraççılarından Deutsche Bank, İMKB’de gerçekleştirilen gong töreninin ardından Türkiye’nin ilk varantlarını ihraç etti.

İhraç edilen ilk varantlar, İMKB-30 Endeksi üzerinde bir alım ve bir satım varantı ile Garanti Bankası hisseleri üzerine bir alım ve bir satım varantı olarak piyasada yerini aldı.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İMKB’de işlem görecek varant sayısının 1 hafta sonra 13′e çıkacağını söyledi.

Önümüzdeki dönemde varant sayısında ciddi bir artış beklediklerini belirten Erkan, Deutsche Bank ile başladıklarını, arkasından İş Yatırım’ın geleceğini, piyasadan birçok bankanın başvurusu bulunduğunu söyledi. Erkan, onların da piyasaya girişiyle ciddi bir işlem hacmi beklediklerini söyledi.

Deutsche Bank Varant Türkiye Koordinatörü Roger Koep de 4 yıl önce başladıkları çalışmaları tamamladıklarını belirterek, Türkiye piyasasında bulunmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Yatırımcılara uygun varantları sunmak zorunda olduklarını belirten Koep, yıl sonunu kadar ürün sayısını 50′ye çıkaracaklarını bildirdi.

2011 SONUNA KADAR 250 ÜRÜN…

Toplantıda verilen bilgiye göre Deutsche Bank, piyasa yapıcılığı ve kotasyon altyapısını geliştirmek amacıyla ciddi yatırımlar yaparak diğer gelişmiş piyasalarda kullandığı yüksek standartları Türkiye’deki varant platformuna uygulamış durumda.

Türkiye’de kullanılacak altyapı örneği, Almanya’da Deutsche Bank’ın haftada binin üzerinde varant ihraç edebilmesine günde 250 binin üzerinde kotasyon verebilmesine imkan tanıyor.

Banka, dört ürünle başladığı Türk varant piyasasında, ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla İMKB-30 Endeksine ve İMKB-30′un önde gelen hisselerine dayalı salım ve satım varantları ihraç etmeye devam edecek.

Bu amaçla, önümüzdeki bir hafta içinde dokuz varantı daha piyasaya sunacak olan Deutsche Bank, 2010 sonu itibarıyla 50, 2011 yılının sonuna kadar ise 250′nin üzerinde ürünü ihraç etmeyi hedefliyor.

Varantların fiyatları, dayanak varlıkların fiyatlarındaki değişimlere ve diğer varant parametrelerine bağlı olarak sürekli olarak güncellenecek.

Yatırımcılar seans saatleri boyunca her bir varant için alım-satım kotasyonlarını sürekli olarak izleyebilecek. Hisse senedi piyasası sürekli müzayede seansı başlar başlamaz piyasa yapıcı alım/satım kotasyonlarını gösterecek. Bu nedenle varant piyasası sürekli müzayede seansıyla aynı saatlerde çalışacak.

VOBJEKTİF
14-08-2010, 19:41
VARANT FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Posted by admin On Ağustos - 13 - 2010 ADD COMMENTS

VARANT FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Dayanak Varlığın Fiyatı

Dayanak varlığın fiyatı ile alım (call) varantın fiyatı arasında pozitif, satım (put) varantın arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Dayanak varlığın fiyatı yükseldikçe alım (call) varantlarının fiyatı artarken, satım (put) varantlarının fiyatı azalmaktadır.

İşleme Koyma Fiyatı

Varantın işleme koyma fiyatı ile alım (call) varantının fiyatı arasında negatif, satım (put) varantının arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. İşleme koyma (Uzlaşma) fiyatı yükseldikçe alım (call) varantlarının fiyatı azalırken, satım (put) varantlarının fiyatı artmaktadır.

Vadeye Kalan Gün Sayısı

Vadeye kalan gün sayısı ile hem alım (call) hem de satım (put) varantları arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Vadeye kalan gün sayısı arttıkça hem alım varantlarının (call) hem de satım varantlarının (put) fiyatı artmaktadır.

Volatilite

Dayanak varlığın volatilitesi (oynaklığı) ile hem alım (call) hem de satım (put) varantları arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Dayanak varlığın volatilitesi (oynaklığı) arttıkça hem alım varantlarının (call) hem de satım varantlarının (put) fiyatı artmaktadır.

Piyasa Faiz Oranı

Faiz oranı ile alım (call) varantının fiyatı arasında pozitif, satım (put) varantının arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Faiz oranı yükseldikçe alım (call) varantların fiyatı artarken, satım (put) varantlarının fiyatı azalmaktadır.

Temettü (Kâr Payı)

Dayanak varlığın ait olduğu şirketin ödediği temettü (kâr payları) ile alım (call) varantının fiyatı arasında negatif, satım (put) varantın arasında ise pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Kâr payları yükseldikçe alım (call) varantlarının fiyatı azalırken, satım (put) varantlarının fiyatı artmaktadır.

Varant Fiyatını Etkileyen Faktörler
Varant Fiyatı (CALL) Varant Fiyatı (PUT)
Dayanak varlığın fiyatı

+

-
İşleme koyma fiyatı

-

+

Vadeye kalan gün

+

+

Volatilite

+

+

Piyasa faiz oranı

+

-
Temettü

-

kaynak: http://www.vobjektif.net/category/imkb-varant/

VOBJEKTİF
14-08-2010, 19:41
VARANTLARA YATIRIM
Posted by admin On Ağustos - 13 - 2010 ADD COMMENTS

VARANTLARA YATIRIM

Varantlar yapılandırılmış ürünler sınıfında yer alan ve menkul kıymetleştirilmiş opsiyon özelliklerini taşıyan ürünlerdir. Varantlar, finansal bir varlığa ya da göstergeye dayalı olarak çıkartılırlar. Varantların alım ya da satım hakkı verdiği bu finansal araçlar “dayanak” olarak adlandırılır.

Varanta bağlı hakkın ilgili olduğu aracın, hisse senedinden (bir ya da daha fazla sayıda) oluşması durumunda “dayanak varlık” ifadesi kullanılırken hakkın ilgili olduğu aracın endeks olması durumunda “dayanak gösterge” ifadesi kullanılmaktadır.

Varantların alma ya da satma hakkı verdiği “dayanak varlık” tek bir hisse senedi olabileceği gibi birden fazla hisse senedinden oluşan bir sepet de olabilir. Bu senetler İMKB Hisse Senetleri Piyasasında işlem gören ve İMKB 30 Endeksinde yer alan hisse senetlerinden seçilebilir.

Örnek: Z Bankası tarafından ihraç edilen ve ABC A.Ş. hisse senetlerini 20.12.2014 tarihinde, 6,00 TL’den alma hakkı veren bir varant.

Örnek: Z Bankası tarafından ihraç edilen ve ABC A.Ş. hisse senetlerini 20.12.2014 tarihinde, 5,00 TL’den satma hakkı veren bir varant.

Endekse dayalı olarak çıkartılan varantlar ise ilgili olduğu endeksin belirli bir tarihteki değerine göre sahibine nakit akımı sağlarlar. Söz konusu endeksler, İMKB tarafından oluşturulan hisse senedi endeksleridir.

Örnek: Z Bankası tarafından ihraç edilen ve İMKB 100 Endeksini 80,500 puandan, 20.12.2014 tarihinde, alma hakkı veren bir varant.

Örnek: Z Bankası tarafından ihraç edilen ve İMKB 30 Endeksini 70,500 puandan, 20.12.2014 tarihinde, satma hakkı veren bir varant.

Varantlar, yatırımcısına hisse senetlerinin sağladığı

- Kâr Payı Hakkı
- Yeni Pay Alma Hakkı (Rüçhan Hakkı)
- Tasfiye Bakiyesine Katılma Hakkı
- Şirket Yönetimine Katılma Hakkı
- Oy Hakkı ve Bilgi Alma Hakkı

gibi hakları sağlamazlar.

Varant satın alan yatırımcı hisse senedini almış olmaz, hisse senedini alma ya da satma hakkını elde etmiş olur.

Varant Yatırımının Riskleri:

- Varantlar belirli bir vadeye sahiptirler (ömürleri sınırlıdır).
- Kaldıraç etkisi nedeniyle varant alım işlemi yapmanın piyasada lehte çalışabileceği gibi aleyhte de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi zararlara da yol açabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
- Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yatırılan paranın tümü kaybedilebilir. Ancak risk varanta ödenen bedel ve buna ek olarak ödenen komisyon ve diğer ücretler ile sınırlıdır.
- Varant alım satımına ilişkin olarak yapılacak teknik ve temel analizlerin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği ve bu analizlerde yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır.

Varant ihracı nedeniyle ihraçcının maruz kaldığı risklere ilişkin risk yönetim politikasının izahnamede yer alması zorunludur. İzahname, Tebliğ uyarınca ihraçcı ile piyasa yapıcının internet sitesinde yayınlanır. İhraççının risk yönetim politikası, yatırım kararı verilmeden önce dikkatle incelenmelidir.

kaynak: http://www.vobjektif.net/category/imkb-varant/

rogdopsink
14-08-2010, 20:00
Hayırlı olsun topik ...:super:

Önümüzde ki günlerde daha çok dikkat çekecek bir ürün daha geldi piyasaya..Piyasa yapıcılığı nam-ı diğer pala bu ürünlerde kurumsal anlamda karşımızda bulunmak ve piyasayı düzenlemekle yükümlü..

Piyasa yapıcı olabilme şartlarına bakılınca bir yerde aklımda soru işareti uyanmıyor değil..Özsermaye 15 milyon tl den büyük olan her kurum pala adayı olarak gözüküyor..

Fiyat ve miktar kotasyonları anladıgım kadarıyla hesabın sıfırlanmasını engelleyen iki unsur.. Yani diğer tüm ürünlerde oldugu gibi para kaybetmek ürünün özelliği ve alım satım koşullarından çok yatırımcının yanlış kararı dolayısı ile olacak gibi gözüküyor..

Özellikle varantların işlem koşulları incelenince tahta yapıları ve özellikleri ile SPK nın geçen haftalarda aldıgı emir iptali vs gibi kararların bu ürünlere uyumlaşma adına oldugunu görüyorum..Ve piyasanın hala bu ürünler konusunda yeteri kadar gözlemi olmadan oyunculuga soyunmaması gerektiğini düşünüyorum..

rogdopsink
14-08-2010, 20:09
İlk üründe ihraçcı kurum Deutsche Bank oldu..

Türkiye’de kullanılacak altyapı örneği, Almanya’da Deutsche Bank’ın haftada binin üzerinde varant ihraç edebilmesine günde 250 binin üzerinde kotasyon verebilmesine imkan tanıyor.

döçe bankın yeterli bilanço büyüklüğü ve tecrübesi var gözüküyor..Ancak burada spk ya büyük görev düşüyor bence.. Spk ihraçcı kurmların kredibilitesi konusunda iyi gözlemci olmalı..

Piyasa riskleri yanında bu kurumlar piyasanın talebine göre davranabilmeli..Döçe ürün çeşitliliğini üç saçayaktan birisi olarak ön planda tutuyor..Ve diyorki süpermarket yaklaşımı ile ''rafını herzaman dolu tut''..

Likitide konusunda kotasyon miktarını belirlemlerinden dolayı likitide riski olmasda ürünlerin ve piyasanın kaldıraç oranları ile birlikte yüksek bir riske sahip oldugu gerçeklik..

Bir başka kalınlaştırılarak dikkat edilmesi gereken nokta;

Varantlar ihraççının borç senedi niteliğindedir. Yatırımcı ihraççının kredi riskini almaktadır

rogdopsink
14-08-2010, 20:11
http://666kb.com/i/blsnwp4b2oimifycu.jpg

rogdopsink
14-08-2010, 20:13
http://666kb.com/i/blsnybsqp02bn5zfy.jpg

VOBJEKTİF
14-08-2010, 20:15
http://666kb.com/i/blsnybsqp02bn5zfy.jpg

gayet ne bir şekilde anlatmış.

hayırlı uğrlu olsun yeni pala piyasamız :)

rogdopsink
14-08-2010, 20:16
http://666kb.com/i/blsnyx3ekij7odj1q.jpg

rogdopsink
14-08-2010, 20:22
gayet ne bir şekilde anlatmış.

Yakında dolar taşar buralarda...

Bizde önceden buralar dutluktu deriz...:he:

rogdopsink
14-08-2010, 20:24
http://666kb.com/i/blso7wfy3vxasxt4e.jpg

rogdopsink
14-08-2010, 20:24
http://666kb.com/i/blso5mdw71bkw2u9a.gif

rogdopsink
14-08-2010, 20:31
gayet net bir şekilde anlatmış.

Net gibi gözüküyor ama stratejiler ile birlikte düşünce sanki akıl oyunları gibi..:)

Kaçınılmaz olarak bu ürünler bu piyasalarda işlem görecek ve çok geç olmadan anlamak ve anladıktan sonra yerlerimizi almak daha önemli..

Grafiklerle göstermektense tahtada görürsek daha iyi anlarız belki..Spk derinlikli veriyi kaldırmadan palamız eğitim verir bizlere..:D

http://blog.suva-megaposter.ch/283/wp-content/uploads/2008/11/dscn2993.jpg

rogdopsink
14-08-2010, 20:32
http://666kb.com/i/blsoffwkq5na2hmem.gif

rogdopsink
14-08-2010, 20:33
http://666kb.com/i/blsogjynr7cat6oby.jpg

rogdopsink
14-08-2010, 20:38
En kritik noktalardan ve dikkatimi çeken noktalardan birisi kotasyon miktarı oldu...Nu konuda ki teknik altyapı nasıldır acaba nasıl bir sistem ile bu otomatik kotasyon atanıyor..?

Muhtemeln bu otomatik kotasyon atama tarzı işlemler spotta gün içi gördüğümüz bazı özel emirlerin ta kendisi oluyor..Spotta da piyasa likitidesini saglamak amaçlı olarak düşünülürse gayet mümkün gibi..

Altyapı bu konuda önemli gözüküyor ..

http://666kb.com/i/blsoh7d45zczksnfy.jpg

rogdopsink
14-08-2010, 20:40
:)..................

....

http://666kb.com/i/blsolwrb5k669wbzi.jpg

VOBJEKTİF
14-08-2010, 20:42
Net gibi gözüküyor ama stratejiler ile birlikte düşünce sanki akıl oyunları gibi..:)

Kaçınılmaz olarak bu ürünler bu piyasalarda işlem görecek ve çok geç olmadan anlamak ve anladıktan sonra yerlerimizi almak daha önemli..

Grafiklerle göstermektense tahtada görürsek daha iyi anlarız belki..Spk derinlikli veriyi kaldırmadan palamız eğitim verir bizlere..:D

http://blog.suva-megaposter.ch/283/wp-content/uploads/2008/11/dscn2993.jpg

vob da ilk çıktığında karmaşık gibiydi .. yok margincall dı teminattı.. kontrattı vadeydi.. reklam bile çıktı vob diye.. ama reklam zaten aslında hiç bişey anlatmıyordu :D

buda gelir geçer... millet ve pala çatır çatır alır satar ;)

rogdopsink
14-08-2010, 20:47
Palanın makinesiyle bundan sonra bol bol karşılaşırız...:)

Deneyimi ve farklı gözlemi olanları hafta içi buraya bekleriz...:super:
:mod::wave::wave::wave:

http://www.youtube.com/watch?v=oQ1sZSCz47w&feature=related

impurity
15-08-2010, 01:04
Varant piyasasını özellikle yakından takip edicem.

belki 1-2 sene pek efektif olamayabilir ama özellikle deutschenin varantları bize az çok gelecek öngörüsü hususunda gerek hisse bazlı gerek endeks bazlı ışık tutacaktır.

henüz detaylı olarak mevzuatını okuma fırsatım olamadı fakat kimi zaman VOBa göre avantajları olacaktır muhakkak.

(en basitinden her ne kadar endeks-30un ana yönlendiricisi GARAN olsa da kimi gunler Garan %3-4 azalır artarken XU030 %1-1,5 artmakta-azalmakta
alım varantı veya satım varantı alım fiyatının dayanak varlığın fiyatının 1/10 civarı olması günlük %30-40lık kar/zararları gündeme getirecektir. VOBda benzeri durumları senede sayılı günlerde görebilmekteyiz ancak.)

Varant piyasasının vergilendirilip vergilendirilmeyeceği, varant kullanım hakkı komisyonu dışında aracı kurumların komisyon taleplerinin niceliği vs durumları varantların Türkiye'deki mevzuatını inceledikten sonra görüşlerimiz daha netleşecektir. Her ne kadar teorik bilgim olsa da pratikteki işleyişi görmem lazım, yani ekim-kasıma kadar dayanabilirsem tribünden izleyeceğim :P

VOB ile IMKB arası opsiyonlar ve varantlar hususundaki çekişme ve tartışmalar umarım bizlere yarar.
IMKB vadeli işlemleri bünyesine alamadı ama daha güzel bir enstrumanla karşımıza çıktı.

VOB da hisse bazlı vadeli işlem sözleşmelerini hayata geçirme hususu uzun zamandır gündemdeydi ama yakın-vade sözleşmelerin likiditesi son 1-2 senedir ancak organize piyasa haline geldi VOB. hisse bazlı vadeli işlem sözleşmelerini için yavaş yavaş vakit geldi gibi, VOBda hisse bazlı sözleşmelerin hayata geçirilmesi için tetikleyici olacaktır varantlar.
VOB yeni enstrumanlar sunamazsa popularitesinde çatlaklar oluşabilir.

yazdıklarımın detaylarını muhakkak gelecek günlerde paylaşıcagm.

sizlerin de dediği gibi en geç bir seneye kadar bu varantlar çok sevilicek.

kah çok tatlı karlar, kah unutulmaz zararlar edilicek.

IMKBnin varant silahına karşı VOBdan da adımlar bekliyoruzz, Hisse bazlı sözleşmeler, petrol, EUR/USD sözleşmeleri,

hepimize hayırlı ola yeni piyasamız. :)

50ot
15-08-2010, 16:20
niye garanti call sadece 8 liradan var? madem doce banksin koy oraya iki uc tane daha 7.5 liradan, 7 liradan, 6.5 liradan..

rogdopsink
15-08-2010, 18:53
niye garanti call sadece 8 liradan var? madem doce banksin koy oraya iki uc tane daha 7.5 liradan, 7 liradan, 6.5 liradan..

hocam döçe bank bu konuda baya bir profesyonel gözüküyor..Zaten açıklamada da bahsetmişler varant yagmuru olursa şaşırmamak lazım..Sepet olanlar seneye hazır olacak şimdilik yavaştan ısındırma turu attıracaklar gibi..:)

VOBJEKTİF
15-08-2010, 19:32
özelikle euro/usd paritesini bekliyorum işlermler umarım gece dahil olur 24saat forex piyasında olduğu gibi. yoksa diğer türlü makaslar sabah açılışta dünya kadar GAP yemelerle piyasaya ne çıkartırsanız çıkarın işe yaramayacaktır kanısındayım.

alekss
15-08-2010, 22:13
kafama takılan bir sey var arkadaslar
garanti nin put varantı 0.94 kuruş
şimdi ben 0.94 kurustan satım varantı alsam
vade sonun da dayanak varlıkgın yani garanti nin fiyatı en az kac c lira olursa kara gecerim

rogdopsink
15-08-2010, 23:02
kafama takılan bir sey var arkadaslar
garanti nin put varantı 0.94 kuruş
şimdi ben 0.94 kurustan satım varantı alsam
vade sonun da dayanak varlıkgın yani garanti nin fiyatı en az kac c lira olursa kara gecerim

SATIM varantı ;yatırımcısına belirli bir tarihte ilgili dayanak varlıgı belirli bir fiyattan satma hakkı verir..Yatırımcının satım yükümlülüğü yoktur..

Garanti bankası üzerine satım varantı (vade sonu 31 aralık) 7,50 lira kullanım fiyatlı çarpan 1:1 oldugu durumda >>> 1 varantın 1 garan hissesi satma hakkı var..

Bu varant şu an 0,94...

Varan sahibinin 31 aralık tarihinde 7,50 liradan 1 garan hissesi satma hakkı vardır..

Vade sonunda garan spot fiyatı 7,50 tl nin altındaysa ,ihraçcı varant sahibine spot ve kullanım fiyatı arasındaki farkı öder...

Mesela Garan 31 aralıkta 5,50 tl ise, ihraçcı varant başına 2 tl ödeyecek..yatırımcının net kazancı 2-0,94=1,06 tl olacak..

Tam tersinden düşünürsek eger vade sonunda garan spot fiyatı 7,50tl ve üstünde ise ,varant degersiz olarak son bulur..Yatırımcının sermaye riski 0,94tl lik varant primiyle sınırlıdır.

Buradan da başabaş nokta put 0,94 iken 7,50-0,94=6,56 olmalı...

http://666kb.com/i/bltsp6txvm3pqxgz2.gif

rogdopsink
15-08-2010, 23:19
özelikle euro/usd paritesini bekliyorum işlermler umarım gece dahil olur 24saat forex piyasında olduğu gibi. yoksa diğer türlü makaslar sabah açılışta dünya kadar GAP yemelerle piyasaya ne çıkartırsanız çıkarın işe yaramayacaktır kanısındayım.

Saat konusunu bilmem ama eurusd kontratları konusunda iş voba düşüyor..Vobla imkb arasında ki çekişmeyi imkb varantlar ile şimdilik kazanmış görünüyor..

Aslında varantlardan önce opsiyonlar piyasaya sunulmalıydı bence..Sonra pamuk,üzüm vs gibi emtialar ile vob ilerleyebilirdi ama imkb bu varantlar ile voba çok pis kazık attı..:D

Syn Kestelli düşünsün dursun artık döviz oyuncuları bir köprü parası yapcak vergi verdi..:) bsmv 1 eylülde kalkacak sonrasında bir güzellik yaparlarsa yaparlar..

olmadı getirisi düşükde olsa eurusd alıyor gibi yapılabilir..:)

-EUR/USD paritesinde uzun(long) pozsiyon almak için VOBda işlem gören Euro sözleşmelerinde uzun, dolar sözleşmelerinde kısa pozsiyon açabilirsiniz.

-EUR/USD paritesinde kısa(short) pozsiyon almak için VOBda işlem gören Euro sözleşmelerinde kısa, dolar sözleşmelerinde uzun pozsiyon açabilirsiniz.

aminoasit
15-08-2010, 23:23
Cahilce bir soru olabilir; bilgisizliğime verin.

"Bu işlerin bir kitabı var mı" ?

En azından temel kavram ve dinamikleri açıklayan ?

.

rogdopsink
15-08-2010, 23:31
Cahilce bir soru olabilir; bilgisizliğime verin.

"Bu işlerin bir kitabı var mı" ?

En azından temel kavram ve dinamikleri açıklayan ?

.

Kitaplarda bu kadar ayrıntılı stratejiler ile anlatılacagını sanmıyorum ..Para banka ve diğer finansal kitaplarda opsiyonlar altında fikir edinilebilir temel kavram ve dinamikler için...

Ama varantlar üzerine pek bir çalışma yok...Ben kurumların hazırlamış oldugu sunumları paylaşmaya çalışıyorum biraz biraz..

işinize yarayabilir... saygılar..

http://www.imkb.gov.tr/video/varant/sunumlar/YIGIT.pdf

aminoasit
15-08-2010, 23:37
Kitaplarda bu kadar ayrıntılı stratejiler ile anlatılacagını sanmıyorum ..Para banka ve diğer finansal kitaplarda opsiyonlar altında fikir edinilebilir temel kavram ve dinamikler için...

Ama varantlar üzerine pek bir çalışma yok...Ben kurumların hazırlamış oldugu sunumları paylaşmaya çalışıyorum biraz biraz..

işinize yarayabilir... saygılar..

http://www.imkb.gov.tr/video/varant/sunumlar/YIGIT.pdf

Eline sağlık Hocam,

yazdıklarını ilgi ile izliyorum. Ama hep derim: Anlamak için "kavram" bilgisine sahip olmak diye. Burada da karşıma çıktı bu sorun yine.

"Kitap" istemi notum o nedenle idi. Teşekkürler.

Bu bir nevi 'alaylı' yetişme olacak gibi...

.

Bear_Bull
16-08-2010, 00:09
Kazık kim yemiyorki herkese yemek serbest. :seyt:

BSMV kalkacak diyorlar devede tüy kalkacak oran.

Komisyonun 20 de 1 i.

Ama vergi kardan yüzde % 10

Kazanan % 10 vergisini öder, kaybeden bir şey alamaz. (son çeyrekte daha önceden elde ettiği kazanç varsa vergisini karlı işlemin kazancından kesilen vergi kadarını , sonradan yapacağı zarar üzerinden mahsup edebilir.) çeyrek Dönem atladımı buda imkansız. Beyanname verip sonraki yıl iade istemesi lazım uzun iş.

..Sonra pamuk,üzüm vs gibi emtialar ile vob ilerleyebilirdi ama imkb bu varantlar ile voba çok pis kazık attı..:D

Syn Kestelli düşünsün dursun artık döviz oyuncuları bir köprü parası yapcak vergi verdi..:) bsmv 1 eylülde kalkacak sonrasında bir güzellik yaparlarsa yaparlar..

olmadı getirisi düşükde olsa eurusd alıyor gibi yapılabilir..:)

-EUR/USD paritesinde uzun(long) pozsiyon almak için VOBda işlem gören Euro sözleşmelerinde uzun, dolar sözleşmelerinde kısa pozsiyon açabilirsiniz.

-EUR/USD paritesinde kısa(short) pozsiyon almak için VOBda işlem gören Euro sözleşmelerinde kısa, dolar sözleşmelerinde uzun pozsiyon açabilirsiniz.

Dolar long Euro Short yada tersini yaptınız.

Kar ettiğinizden % 10 vergi zarar ettiğinizden hava gazı. Birbirleriyle vergisi mahsuplaşmıyor.
Zaten ne kadar kar edebilecek küçük yatırımcı bu işlemden edeceği karda komisyon ve vergilerle sıfırlanır elinde kar etse bile dişe dokunur bir rakam kalmaz.

Üzüm kontratlarına gelince

şimdiye kadar açılmış olan PAMUK,Buğday hiç işlem görmedi,

Endex 100 sözleşmesi bile Endex 30 sözleşmesine oranlandığında işlem görüyor sayılamaz.

VARANT larda benim anlamadığım

Açılan kontratlarda

Alımda Belirli bir zararı, Satımda belirli bir zararı işlem yapan kişi otomatikman kabulleniyor.

Fiyat arada kalıp sözleşme kapandığında 2 tarafta kar edemeyecek bu durumda VARANT ı çıkartan aldığı primlerden çok KAR edecek çok.

Oynatan her zaman kazanır hesabı burada da işleyecek.

rogdopsink
16-08-2010, 00:13
Alaylı olmak için paraya kıymak gerekecek galiba biraz..:)

Opsiyon başlıgı altında kitapları araştırmak saglıklı olabilir. ..:yes:

Örneklerle Futures Anlaşmalar ve Opsiyonlar
Fulya Alpan (Örneklerle Futures Anlaşmalar ve Opsiyonlar Fulya Alpan)

Hisse Senedi Opsiyonları ve Opsiyon Fiyatlama Modelleri (http://www.seckin.com.tr/urun.aspx?productID=678)

Hisse Senedi Opsiyonları (http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=122177)

rogdopsink
16-08-2010, 00:39
XU30 Alım ve satım varantları ...

http://666kb.com/i/bltuypdo7krf1p832.gif

rogdopsink
16-08-2010, 00:39
Garanti BAnkası alım satım varantlarıı...

brim grafik..

http://666kb.com/i/blsd8jcwo4dwdkoo2.gif

rogdopsink
16-08-2010, 00:46
VARANT larda benim anlamadığım

Açılan kontratlarda

Alımda Belirli bir zararı, Satımda belirli bir zararı işlem yapan kişi otomatikman kabulleniyor.

Fiyat arada kalıp sözleşme kapandığında 2 tarafta kar edemeyecek bu durumda VARANT ı çıkartan aldığı primlerden çok KAR edecek çok.

Oynatan her zaman kazanır hesabı burada da işleyecek.

15 milyontl olan ve üç beş kriteri saglayan ihraçcı oluyor abi.Hepimiz toplansak bir kasada biz alsak olcak sanki..:)

aminoasit
16-08-2010, 00:48
kendimi geri-zekalı gibi hissediyorum... :)

:oley:

doğrudur.

.

Bear_Bull
16-08-2010, 00:55
15 milyontl olan ve üç beş kriteri saglayan ihraçcı oluyor abi.Hepimiz toplansak bir kasada biz alsak olcak sanki..:)

o rüya bir gerçek olsa :kahkah:

Mahmut hoca izin verir mi ki bize :kahkah:

sabah olup uyanınca herşey yine aynı kalsa.

http://www.youtube.com/watch?v=YLsHCvKkbec

http://www.youtube.com/watch?v=YLsHCvKkbec

50ot
16-08-2010, 11:40
hocam döçe bank bu konuda baya bir profesyonel gözüküyor..Zaten açıklamada da bahsetmişler varant yagmuru olursa şaşırmamak lazım..Sepet olanlar seneye hazır olacak şimdilik yavaştan ısındırma turu attıracaklar gibi..:)

hocam urun cesitlemesine dalmadan once efendi gibi piyasa yapsinlar.. oraya garanti bankasi icin iki tane out-the-money varant yerlestirip buyrun iste size piyasa demek is mi? koysunlar iki uc tane in-the-money o zaman belki ilgilenebiliriz

rogdopsink
16-08-2010, 11:45
hocam urun cesitlemesine dalmadan once efendi gibi piyasa yapsinlar.. oraya garanti bankasi icin iki tane out-the-money varant yerlestirip buyrun iste size piyasa demek is mi? koysunlar iki uc tane in-the-money o zaman belki ilgilenebiliriz

Bu hafta için sözde 10 tane daha varant ihraç olcak ..ama hacimlere bakılırsa vazgeçtik derlerse şaşırmamak lazım..:D

toplam tüm varantlarda şu ana kadar 3000tl lik işlem olmuş..

50ot
16-08-2010, 11:49
yuroda 1.2730 lar kirilsa da 1.25leri gorsek :he:

rogdopsink
16-08-2010, 11:50
75,000 üstüne çıkacagını düşünmüyorsak endeks satım varantı almak mantıklı gözüküyor şu an..

ancak alım varantlarının hacmi satımlardan daha fazla..ve getiri olarak %2 ye yakın ekside..

endeks satım varantı ise %3,17 artıda..

rogdopsink
16-08-2010, 11:51
yuroda 1.2730 lar kirilsa da 1.25leri gorsek :he:

1,28 üstüde mini ralli görürüz bence...:he:

50ot
16-08-2010, 11:53
Bu hafta için sözde 10 tane daha varant ihraç olcak ..ama hacimlere bakılırsa vazgeçtik derlerse şaşırmamak lazım..:D

toplam tüm varantlarda şu ana kadar 3000tl lik işlem olmuş..

almazlar hocam adam mal mi gidip 8 call'u icin 50 kurus versin garanti 7.10 su sirada, oyuna 1.60 geriden baslasin.. koysun oraya 6.5'dan garanti call fiyatini da 2 lira yapsin bak bakalim hacim ne oluyor.. :)

50ot
16-08-2010, 11:58
1,28 üstüde mini ralli görürüz bence...:he:

bu yuro dagilir bence hocam

rogdopsink
16-08-2010, 11:58
almazlar hocam adam mal mi gidip 8 call'u icin 50 kurus versin garanti 7.10 su sirada, oyuna 1.60 geriden baslasin.. koysun oraya 6.5'dan garanti call fiyatini da 2 lira yapsin bak bakalim hacim ne oluyor.. :)

minareyi kılıfına uydurur onlar..millet varantlara gelmezse spotta böyle oldugu yerde takılır ..:D

eski makineyi çöpe attılar gibi spotta ,varant ayarlı bomba düzeneği kurmuştur pala yakında patlatır birşey kesin..

rogdopsink
16-08-2010, 12:03
bu yuro dagilir bence hocam

dagılıncaya kadar takılırz bizde ,ölmeden helvasını yemek yakışmaz şimdi.:D

1,2790 üstü kalsın iyidir ...tirişe amca işi biliyor .. stratejiyi ''tavuk oyunu''na göre kurmuşlar..:D

http://666kb.com/i/blucgiczextnkg653.gif

rogdopsink
16-08-2010, 12:10
altını izle hocam bu arada...:) son darbeyi vuruyorlar mı acaba..?

50ot
16-08-2010, 12:17
altını izle hocam bu arada...:) son darbeyi vuruyorlar mı acaba..?
hocam bu altinin palasi 10 dolardan dusuk butun stoplari patlatiyor bizzat ailecek hastasiyiz.. ben altinda dusus beklemiyorum artik bu arada..:)

rogdopsink
16-08-2010, 12:22
euroda fena dagıttılar.. :kahkah:

rogdopsink
16-08-2010, 12:27
eurıbor faız oranı sabıtlemelerı

eurıbor bugun oncekı

1wk 0.544% 0.550%
2wk 0.575% 0.582%
3wk 0.598% 0.603%
1mo 0.645% 0.647%
2mo 0.729% 0.730%
3mo 0.896% 0.898%
4mo 0.965% 0.967%
5mo 1.052% 1.054%
6mo 1.150% 1.153%
7mo 1.194% 1.195%
8mo 1.239% 1.240%
9mo 1.292% 1.294%
10mo 1.332% 1.333%
11mo 1.374% 1.376%
12mo 1.421% 1.423%

-matrıks-

Desperado
16-08-2010, 12:54
Hayirli olsun bu urunler de.. Islem gormeye ne zaman basladi, atlamisiz valla...

Nedir matriks kodu isleme baslamis urunlerin, var midir veya? Sanko tradexpress'ten filan alim/satim yapilabiliyor mu yoksa baska bir sekilde mi isliyor ali/satimlar su anda?

rogdopsink
16-08-2010, 12:58
Hayirli olsun bu urunler de.. Islem gormeye ne zaman basladi, atlamisiz valla...

Nedir matriks kodu isleme baslamis urunlerin, var midir veya? Sanko tradexpress'ten filan alim/satim yapilabiliyor mu yoksa baska bir sekilde mi isliyor ali/satimlar su anda?

Alım satım için aracı kurumla alım satım sözleşmesi imzalamanız lazım sanırım..

Varantlar cuma günü işleme başladı .. gadaav da gadppv (garanti bankası)varantları ve otuz endeks için ozdaav ve ozdppv matriks kodları altında işlemleri görebilirsiniz..

rogdopsink
16-08-2010, 14:41
ABd opsiyonları için put/call oranı nasıl piyasanın bearish yada bullish oldugu konusunda fikir veriyors ..

varantlar konusundada bu oranı kullanarak fikir edinebiliriz..?

http://www.market-harmonics.com/images/tech/sentiment/indexpc.gif

http://666kb.com/i/blugj96ezpck7dl3r.gif

rogdopsink
16-08-2010, 14:45
Put opsiyonlarının Call opsiyonlarına bölünmesi ile elde edilen bir orandır.Ters düşünce ya da aşırı alım/aşırı satım ölçülerinin bir örneğide bu orandır.Temel kurallara göre Call opsiyonlarına göre daha çok Put opsiyonlarının alındığını gösteren yüksek bir oran lokal traderların kötümser olduğunu gösterdiğinden fiyatların çıkışa geçeceğinin bir göstergesidir.Diğer yandan düşük bir put/call oranı fiyatların gevşeyeceğini gösterir.

rogdopsink
16-08-2010, 16:31
varantlara hacim geldi sonunda biraz da olsa.. garanti alım varantında 200,000 lota yaklaştı işlem hacmi..

rogdopsink
16-08-2010, 23:49
Yaşar hoca döktürmüşsün iyi güzel ama bu hikayede bir yanlışlık var sanki...:he:

Hoca temelin 93,000 tl parayı iki dakikada çar çur etti..:D

Eger vade sonunda garan spot fiyatı 7,50tl ve üstünde ise ,varant degersiz olarak son bulur..Yatırımcının sermaye riski 0,94tl lik varant primiyle sınırlıdır.

Piyasada riskler elbette mevcut ancak bu risklerizi minimize etmek ve fırsatlara dönüştürmek yatırım kararı verenin kendi elinde..Yapamıyorsa zaten aracı kurumundan gitsin öğrensin...:yes: Temel ile Dursuna kalırsak yandı gülüm ketenhelva...!!

Varantlar ve Yatırımcılar-1

16.08.2010 13:30

Sevgili yatırımcılar,

Bildiğiniz üzere geçen hafta Cuma günü Deutsche bank'ın arzı ile varantlar İMKB'de işlem görmeye başladı. Bu konuda çok soru gelmiş. Basit bir şekilde ne olduğunu açıklamak da bize farz oldu. Fakat hemen şunu belirteyim ki; acayip tehlikeli birşeydir ve bilmeden elinizi sürmenizi tavsiye etmem.

Bildiğiniz üzere, bazı karmaşık konuları basitleştirerek anlatmayı seviyorum. Aslında bu durum okuyucu için de iyi oluyor. Varant konusunda kafalar karışık. Bunu bana gelen maillerden anlıyorum.

Şimdi olayı şöyle düşünün. Temel ile Dursun iddiaya giriyor. Temel diyor ki

- "bence şu an 7.20 TL olan GARANTİ kağıdının fiyatı 31 Aralık 2010 itibariyle 6 TL'nin altında olacaktur".

Dursun

- Haydi oradan kafayı mı yedin? Yıl sonularına doğru borsalar her zaman artmıştır. Garanti en az 9 TL olur.

Üçüncü bir kişi de Yaşar hoca olsun. Yaşar hoca da diyor ki, öyle atıp tutmanıza gerek yok. İşte varantlar ortada. Buyrun iddianızın arkasındaysanız bu varantlara yatırım yapın.

- Nasıl yani hocam?

- Bak Temel sen diyorsun ki bu yıl sonu itibariyle GARANTİ hissesi, 6 liranın altına düşecektir. O zaman şimdi gider, piyasada garantinin PUT dedikleri (GADPPV) kodlu varantını alırsın. Bu varant da şu an borsada hisse gibi işlem görüyor ve az önce baktığımda fiyatı 93 kuruştu ve 31 Aralık itibariyle kullanım fiyatı 7.50 TL'dir. Yani 31 Aralık'ta sana 7.50 TL'den satma hakkı veriyor. Eğer 31 Aralık'ta GARANTİ 6.00 TL olacaksa o tarihte 7.50'den satma hakkın olduğu için bu hakkını kullanır acayip kâr edersin.

- Hocam birşey anlamadum. Bu şimdi ne temek oluyor?

- Bu, şu demek oluyor; şimdi garantinin PUT varantını (satma hakkını) 93 kuruştan aldığın zaman, 31 Aralık günü eğer garanti hissesinin fiyatı senin iddia ettiğin gibi 6 TL olmuşsa, sana 7.50 TL - 6.00 TL=1.50 TL ödeyecekler.

- Peki hocam 31 Aralık günü bu hissenin fiyatu 5 TL olursa bana ne odeyecekler?

- Kulanım fiyatı 7.50 olduğu için 7.50'den 5 TL'yi çıkarırsan 2.50 TL ödeyecekler.

- Uyyy demek ben 93 kuruş yatıriyrum ve Garanti hissesi 6 Tl olursa bana 1.50 Tl oduyorlar. Hocan yanlişmu düşüniyrum? Demek ki, 1.50 TL-0.93 = 0.57 TL yani 57 kuruş kazaniyrum. O zaman şöyle diyebiliriuz. 93 kuruş yerine 93 bin TL yatırırsam ve Garanti hissesi 3 Aralık'da benim dediğim gibi 6 Tl olursa, tam tamina 57 bin TL kazanmiş olacağum.

- Temel sen yapıyorsun yahu... 93 bin TL yatırılırmı kardeşim? Peki ya 31 Aralık tarihinde Garanti hissesinin fiyatı Dursunun dediği gibi 8 Tl olursa ne olacak?

- Eee ne olacak hocam? Yatırdığım paramı çekeceğum.

- Hayırr Temel malesef çekemeyeceksin, 93 bin TL'nin hepsi yanıyor. Yani iddianda haksız çıktığın anda, ya da 31 Aralık tarihi itibariyle, Garanti hissesi 7.50 TL kapansa bile 93 bin Tl yanıyor.

- Uyyy Hocam ne diysun? paramın hepsini mi kaybediyrum?

- Evet

- Peki 7.00 TL kapanırsa ne oli?

- Bu durumda sana (7.50-7.00=0.50 TL) 50 kuruş ödüyorlar, ama sen başlangıçta 93 kuruş yatırdığın için tam tamına 43 kuruş kaybediyorsun. Eğer sen kalkar da, 93 bin TL yatırırsan elinde 43 bin liran kalıyor.

- HOcam peki Tursun'un durumu nasil oli? Yani ben PUT varanti aliyrum Tursun, iddiası için ne alacak?

- Dursun da, CALL varantı denilen alım hakkı veren varantı alacak. Şu an bunun kodu da (GADAAV) şeklinde ve şu an bu varantın fiyatı 59 kuruş seviyesinde bulunuyor. Ama bunun kullanım fiyatı 7.50 TL değil, 8.00 TL. Yani dursun, mademki Garanti hissesinin 31 Aralıkta 9 TL'yi aşacağını düşünüyor bu durumda 8 TLden alım hakkını 59 kuruşa satın alabilir. Bunun anlamı şudur. 31 Aralıkta Garanti hissesi eğer 9 TL olursa Dursuna 1 TL odeyecekler demektir. Dursun buna 59 kuruş yatırdığı için net olarak 41 kuruş kazanmış olacaktır. Yani elindeki parası yüzde 60 artacak demektir. Ama eğer 31 Aralıkta garanti hissesinin fiyatı 8.00 TL olursa, dursun da yatırdığı paranın tamamını yakmış oluyor.

(Bu arada dursun devreye girer ve konuşmaya iştirak eder...)

- Yaşar hocam bu varantları aldığımızda illaki de 31 Aralık'a kadar elimizde tutacakmıyız?

- Hayır tutmanıza gerek yok. Aynen borsada hisse alıp satr gibi bu varantları da istediğiniz anda alıp satabilirsiniz.

- Yaşar hocam sen ne diysun yahu... Bu kumarın alası değilmidur hocam? Devlet şimdi bize ha bu borsada buyrun ididaya girin ve kumar oynayın demiş olmiyirmi?

- Dursuncuğum, aslında bir yere kadar haklısın. Bu konuları hiç bilmeyen biri eğer girip de bu varant piyasasında işlem yapmaya kalkarsa kumardan farklı olmaz. Ama, bu da bir ihtiyaçtan doğmuştur. Şimdi olaya bir de şöyle bak istersen.. O zaman, eğer doğru kullanılırsa kumar olmadığını anlarsın

- Nasil pakayum?

- Anlatacağım acele etme...

- Diyelim ki sen Garanti hissesine güveniyorsun ve uzun vadeli düşünüyorsun ve 7.20 TL fiyatından 1000 lot alım yaptın. Garanti hissesine Ne kadar ödemiş oldun?

- Tabi ki 7200 TL ödedim...

- Şimdi seni tedirgin edecek şey nedir? bu hisseleri aldığında ne tür bir gelişme olursa üzülürsün?

- Eğer Garanti'nin fiyatı düşerse üzulurum.

- Eğer garanti'Nin fiyatı 6 TL'ye inerse ne kadar zararın olacak?

- O zamaaaaan.... dur hesaplayacağum... Hocam penu heyecanlandırdun... Pildiğumu da unuttum.. Dur dur.. hesapliyrum... Tam tamina 1200 TL zararim olur.

- Diyelim ki 7.20'den aldığın hisseler düşmeye başladı ve zarar yazmaya başladın. Bu durumda gidip varantın PUT tipinden (satış hakkı veren) satın alırsın. 1000 tane varantı 93 kuruştan alırsan 930 TL ödersin. Eğer hisse fiyatı 6 TL'ye düşerse, 7.50 -6.00 TL = 1.50 TL olmak üzere 1000 tane varant için 1500 TL kazanmış olursun. Şimdi hesabı birleştirelim. Eğer varant almasaydın 7200 TL, olan paran garanti hisseleri düştüğü için 6000 TL'ye inecekti ve 1200 TL zarar edecektin. Ama PUT varantı satın alarak, 1000 tane varant için 930 Tl ödedin ve sana 1500 TL ödendi. Demek ki, buradan 570 TL kar yazdın. Yani 1200 TL olacak zararın bir kısmını hedge etmiş oldun.

- Hocam ne etmiş oldum?

- Hedge etmiş oldun... yani 1200 TL zarar edecek yere, varant satın alarak sadece 630 Tl zararla kurtardın. Yani zararını azaltıcı ters bir işlem yaptın. Yani amaç sadece kumar değil... ama bence Türkiye'de kumarcılar bu varantları çok sevecekler...

- Peki hocam... habu cin kafama çok mukemmel bir soru geldi... sorayimmi?

- haydi sor...

- Garanti hisselerinin fiyatları aşağı yukarı hareket ettikçe herhalde bu varantların fiyatları da değişiyordur... Varant fiyatları nasıl değişiyor? Sen boş ver 31 Aralık'a kadar beklemeyi, habu işten nasıl para kazanacağız onu anlat...

- Ooo Dursun... bir ididaya girdiniz, o kadar vaktimi aldınız... bu osruya bir sonraki buluşmamızda cevap vereyim...

- O zaman, ne zaman buluşiyruk?

- Belki yarın belki yarından sonra...

- Sağol Yaşar hocam....

Yaşar Erdinç

nic
17-08-2010, 01:32
Bence bu varant olayı VOB'un yanından bile geçemez, tek kağıt veya sepet speküle edilebilir bence rahatça heleki doçe gibi güçlü bir kurum işin içindeyken.Başta borçlu başlıyosun beklemen gerek başabaş noktasına gelecekte nötr olcanda ondan sonra para kazancan, bunu bekliycene emlak alır beklerim.Bide bu paranın tamamının yanma olayı nedir Allah aşkına saçmalık .Vob'taki gibi seri bi şekilde long-short'da yapamazsın.Çok sakat gibime geldi.VOB şimdi şu forex piyasası,petrol vb. gibi şeylere bi el atsın bak sen gör o zaman varant'ın adı geçiyomu, aynı vob'taki pamuk ıvır zıvır kontratları gibi oluverir bence.

nic
17-08-2010, 01:38
Varant'mış isminde hayır yok mendaburun:vurkafa:
Uyuz oldum bak şimdi:seyt:
Varant'lara ölüm,Varant'lara ölüm:evil:

50ot
17-08-2010, 09:13
Bence bu varant olayı VOB'un yanından bile geçemez, tek kağıt veya sepet speküle edilebilir bence rahatça heleki doçe gibi güçlü bir kurum işin içindeyken.Başta borçlu başlıyosun beklemen gerek başabaş noktasına gelecekte nötr olcanda ondan sonra para kazancan, bunu bekliycene emlak alır beklerim.Bide bu paranın tamamının yanma olayı nedir Allah aşkına saçmalık .Vob'taki gibi seri bi şekilde long-short'da yapamazsın.Çok sakat gibime geldi.VOB şimdi şu forex piyasası,petrol vb. gibi şeylere bi el atsın bak sen gör o zaman varant'ın adı geçiyomu, aynı vob'taki pamuk ıvır zıvır kontratları gibi oluverir bence.

bu varant/opsiyon dedigin hikayenin bir yelpazesi olur. satan adam garanti call 6/ 6.5/ 7/ 7.5/8/8.5 gibi diziverir bunlari vitrine isine geleni alirsin boyle iki tane out the money varant koyup oraya deli dumrul spread'ine yazilmak piyasa yapicilik olmuyor. yemisim oyle piyasa yapiciligi..

rogdopsink
17-08-2010, 09:37
http://666kb.com/i/blv9bqptvjqjposbq.gif

rogdopsink
17-08-2010, 09:42
endeks put/call oranımız dün 1,27 seviyesinden 1,14 seviyesine kadar düştü..

önümüzde ki dönemde sentiment anlamında çok işimize yarayacak bu gösterge...piyasanın sıg olması şu an korelasyonları daha öne çıkarıyor..döçe piyasa dinamikleri çerçevesinde yönlendirdiği için piyasa yapıcı hakkında bilgi sahibi olabiliiriz..

sonraki dönemde piyasa yapıcı ve piyasa karşı karşıya olunca sentiment çok daha faydalı olacak...

http://666kb.com/i/blv9ckxuhmd879xt2.gif

rogdopsink
17-08-2010, 10:15
put/call 1,08.....

iyimserlik iyi arttı dünden bu yana..

rogdopsink
17-08-2010, 11:05
deneme bir iki...:)

5,36 şu an ozdppv ...buradan alım deniyorum...

http://666kb.com/i/blvbgs9u5osxcepuu.gif

rogdopsink
17-08-2010, 11:06
put/call oranı 1,06 ya düştü...iyimserlik artıyor.. çıkışlar bence vob için satış fırsatı..

75,000 güçlü bir direnç endeks için...

rogdopsink
17-08-2010, 11:29
varant hesap makinesi...

http://www.imkb.gov.tr/products/Varant/warrants_calculator.aspx

varant
17-08-2010, 15:38
ben iş bankasıyla calısıyorum varant işlemi yapamıyorum siz hangi aracı kurum ya da bankayla calısıyorsunuz?hele cuma aksamı aradım isbankası destek hatlarını varant borsası acılmadan önceki persembe daha varantı bilmiyorlardı neyse şimdi biliyorlar ama hala ne zmn işleme acılcak bişey söylemiyorlar :( ayrıca vob gibi gidip sözleşme imzalamak lazım sanırım baslangıc teminatı ne kadar yatırmak gerekiyor?yada teminatı istedigimiz kadar (işlem yapıcagımız kadar tutar olarak) mı yatırıyoruz?

kyatirim
18-08-2010, 19:25
işbank internet şubesinde henüz ben de sembolik de olsa hiçbirini alamadım... Altın varantının çıkmasını bekliyoruz bu arada... İlgililere duyurulur. Borsa öngörüsü yapabilmek için müneccim olmak gerekiyor. Parite ve Altın bir nebze olsun kestirilebiliniyor.

derebeyi
20-08-2010, 00:31
bu aynı bir foreks piyasasında bir şirket var... put-in diye bir sistemi var ...%70 varan kazanç sağlayabiliyorsun ama kaybettin mi? %85 kaybediyorsun...ona benziyor...

yani iddaaa gibi bişey oluyor....milli piyangonun bu işe el atması an meselesi bence....iddiaaa yapıyorsun...millipiyango idaresinden izin alman gerekli....sermaye piyasasıyla alakası yok bence...

mavipenguen
20-08-2010, 01:00
dünyanın hiçbir piyasasında varant yatırımcıları vade sonunu beklemez hedge amaçlı alanlar hariç hatta piyasaların en hızlı alınıp satılan yatırımıdır...
bizde hacimsizlikten kırılıyor ayrı dava...
aslında bakıldığında endeksin yüzde 1 yükseldiği gün yüzde 5 lere varıyor varantın yüzdesi yani geçmiş grafiklere baktığınızda beş katı marj daha fazla oluyor buda varantları bu yönden cazip kılıyor ve ileride cok ciddi tutacağını düşünüyorum.deutcheye gelince adam boğazına kadar garan hissesine gömülmüş kendini hedge edecek başka şansı yok ....

piyasa yapıcı vobta yönümüzü apslerden takip ederken şimdi yıl sonuna ne düşünsüğümüzün ip ucunu almanın peşindeki ona göre çarpma bölme yapsın.hem para verecez hemde yıl sonu ne düşündüğümüzü cam gibi belli edecez ...ve bunu inanın yapacaz.herkese bol kazanclar..

U555
20-08-2010, 01:15
anladığım kadarıyla 7,50 seviyelerinden garantı varantı alış verip kar etmek için. 8,00 seviyesini geçmesi gerekiyor.Vade sonuna kadar hisse 7,90 la bile kapansa zarar etmiş oluyosun yanlış mıyım ?

epikur
20-08-2010, 17:55
anladığım kadarıyla 7,50 seviyelerinden garantı varantı alış verip kar etmek için. 8,00 seviyesini geçmesi gerekiyor.Vade sonuna kadar hisse 7,90 la bile kapansa zarar etmiş oluyosun yanlış mıyım ?

Maliyetin: kullanim fiyati 7,50 + opsiyon alim fiyatin, diyelim 0,58 TL. ==> Toplam Maliyetin: 8,08 TL + komisyon!
Yani: Hisse sene sonu 7,90 da kaparsa, zararin ==> 8,08 - 7,90 TL = hisse basina 0,18 TL + komisyon!
Anca 8,10 gibi bir seviyede zararsiz cikiyorsun.
Bunun üzerine bir 0,58 TL daha koy, yani 8,68 TL gibi, o zaman koydugun parayi ikiye katlamis oluyorsun. :)

rogdopsink hocam, (veya S. JonDowes)
asagida olaya biraz daha "tepeden bakan" söyle bir yorum buldum. Bana mantikli gibi geldi ama.....ne dersiniz?

"….bugün ise artık spot piyasadn para kazanmak zordur..

satmaya kalksalar kendi ayağına sıkacaklar..fiat düşecek….o zaman ne yapmalı….

bizden örnek…toplam takasın % 66.sı yabancıda..ama IMKB 10..un ve özellikle

büyük bankaların % 90..ı yabancının kontrolünde………….veeee formül…

TÜREV PİYASALAR…..krizi çıkaran piyasalar.. tekrar devrede……….

mesela vob………dayanak varlık u30….hatta 4 büyük banka ve birkaç büyük hisse..

kimin kontrolünde bu hisseler…global bankerlerin…o zaman parayı burdan alacaklar..

kısa veya uzun….onlar ne isterse o olur…tüm dünyada …çünkü dayanak varlık ellerinde..

vob..yetmez…varantlar…opsiyonlar………….

hepsinin temel kuralı dayanak varlıktır…..dayanak varlık kimin elindeyse onun borusu

öter….yoncada varant başladı…alış veya satış hakkı alacaksın…ve para kazanacaksın

bu kumarı kime karşı oynayacaksın ..dayanak varlık sende mi….hayır…bari dayanak

varlık ortada olsa..sahibi olmasa kumar adil olsa…ama hayır…..bu türev enstrümanlar

dayanak varlık olmadan olmaz….aynı bizim vob..un 4 büyük bankaya bağlı olduğu gibi.

onların sahibi kimse parayı o alır…biz adını PALA koyduk……

olay budur….."

Yani bir cesit: ellerindeki büyük "dayanak varliklari" kullanarak, türev piyasalari istedikleri an ve istedikleri yöne yönlendirebiliyorlar veya daha acikcasi manipüle edebiliyorlar, diyor!
Mesela vade sonunda satmis olduklari alim opsiyonlari, satis opsiyonlarina göre "net" daha fazlaysa, dayanak varlik fiyatini rahatlikla uygun bir seviyeye "belirliyebiliyorlar" diyor.
Hele senedi, alim satim fiyatlari olan, 7,50 ve 8,00 TL arasi "tutarlarsa", aldiklari opsiyon primlerini (=varant fiyati) komple brüt kar hanesine yazabilirler!
Bir cesit kasinoda, dealerin ruletde, cip olmayan - bos - numaralari "getirmeye" calismasi gibi! :)
Not: Kibrisda Acapulco Hotel'de bir rus dealer kiz görmüsdüm. Masada 36 rakamda chiplerle dolu bile olsa, bos 37 inci numarayi "getiriyordu"! Hatta bunu birkac defa yapabildigi icin adini "Iniesta" koymusduk! :)

kyatirim
21-08-2010, 21:45
bikaç hissenin daha varantını görüyoruz. bunların kullanım fiyatlarını vadelerini nereden görebiliriz?

rogdopsink
22-08-2010, 00:17
Sayın epikür zeistgeist tarzı bu yorumlar komplo teorisinden yada birer varsayımdan öteye geçemiyor..Ve bu hatayı birçogumuz yapıyoruz aslında..

Türev piyasaların gelişimi yüzyıl öncelerine dayanıyor ,tarımsal ürünlerde vade üzerine kurulmuş sözleşmeler vs vs gibi bilgilere ulaşmak çok zor değil..O yüzden 'türev' kelimesini tek günah keçisi gibi ortaya sürmeye gerek yok..

Türev ürünlerin yapısı gün geçtikçe karmaşıklaşıyor çünkü riske maruz kalınan ürün sayısı çeşitleniyor devamlı..Faiz, kur likitide vs vs finansal piyasalar geliştikçe o kadar çok risk oluşturacak kavram ortaya çıkıyor ki bunlara karşı yatırımcılar gerek para kazanmak gereksede kendilerini korumak için yeni ürünler arıyorlar..Belirli bir bilgi düzeyinde bu ürünleri kullanabilmek avantajlar saglayabilirken tersi durumda hatalar zarara yol açabilir.

Türev piyasalar yabancıların mal çıkması için yapılsaydı bugün Vobta günlük işlem hacminin %90dan fazlasını yerli yapmazdı..

Daha dün İmkb başkanı açıkladı hisse senedi piyasasında günlük hacimde yabancı payı %15 imiş..

Ben arkadaşın yazısına hafta içi rastladım biryerde ama dayanak varlık kavramına da yanlış yaklaştıgını düşünüyorum..

Evet piyasa yapıcılık ,ihraçcı kurum vs üzerine düzenlemeler kafakarıştırıcı ama bu hisse senedi piyasasının bu kadar masum oldugunu göstermiyor..

Sentetik ürünler önümüzde ki döneme (5**10 sene) ister istemez damgasını vuracak,1980 de faiz oranlarının dalgalanmaya bırakılması ,1986 da imkbnin açılması ,90 lı yıllarda tahvil,repo ters repo işlemleri ,2000 li yıllar serbest döviz kuru ,vob vs gibi ürünler nasıl artık yeni değilse bu ürünlerde yenilik kavramını kaybederek başka yeni ürünlere gebe olacaklar..Ne zamana kadar sürer bu dogurganlık bilinmez..

Hep suçu ihraçcılara ,aracılara ,yabancılara atıyoruz ama bu kurumlarda olan ''para'' sizlerin elinde olsa ne yapardınız acaba..?

Ben kimsenin bir hayır kurumu gibi davranacagını sanmıyorum...:)

Maliyetin: kullanim fiyati 7,50 + opsiyon alim fiyatin, diyelim 0,58 TL. ==> Toplam Maliyetin: 8,08 TL + komisyon!
Yani: Hisse sene sonu 7,90 da kaparsa, zararin ==> 8,08 - 7,90 TL = hisse basina 0,18 TL + komisyon!
Anca 8,10 gibi bir seviyede zararsiz cikiyorsun.
Bunun üzerine bir 0,58 TL daha koy, yani 8,68 TL gibi, o zaman koydugun parayi ikiye katlamis oluyorsun. :)

rogdopsink hocam, (veya S. JonDowes)
asagida olaya biraz daha "tepeden bakan" söyle bir yorum buldum. Bana mantikli gibi geldi ama.....ne dersiniz?

"….bugün ise artık spot piyasadn para kazanmak zordur..

satmaya kalksalar kendi ayağına sıkacaklar..fiat düşecek….o zaman ne yapmalı….

bizden örnek…toplam takasın % 66.sı yabancıda..ama IMKB 10..un ve özellikle

büyük bankaların % 90..ı yabancının kontrolünde………….veeee formül…

TÜREV PİYASALAR…..krizi çıkaran piyasalar.. tekrar devrede……….

mesela vob………dayanak varlık u30….hatta 4 büyük banka ve birkaç büyük hisse..

kimin kontrolünde bu hisseler…global bankerlerin…o zaman parayı burdan alacaklar..

kısa veya uzun….onlar ne isterse o olur…tüm dünyada …çünkü dayanak varlık ellerinde..

vob..yetmez…varantlar…opsiyonlar………….

hepsinin temel kuralı dayanak varlıktır…..dayanak varlık kimin elindeyse onun borusu

öter….yoncada varant başladı…alış veya satış hakkı alacaksın…ve para kazanacaksın

bu kumarı kime karşı oynayacaksın ..dayanak varlık sende mi….hayır…bari dayanak

varlık ortada olsa..sahibi olmasa kumar adil olsa…ama hayır…..bu türev enstrümanlar

dayanak varlık olmadan olmaz….aynı bizim vob..un 4 büyük bankaya bağlı olduğu gibi.

onların sahibi kimse parayı o alır…biz adını PALA koyduk……

olay budur….."

Yani bir cesit: ellerindeki büyük "dayanak varliklari" kullanarak, türev piyasalari istedikleri an ve istedikleri yöne yönlendirebiliyorlar veya daha acikcasi manipüle edebiliyorlar, diyor!
Mesela vade sonunda satmis olduklari alim opsiyonlari, satis opsiyonlarina göre "net" daha fazlaysa, dayanak varlik fiyatini rahatlikla uygun bir seviyeye "belirliyebiliyorlar" diyor.
Hele senedi, alim satim fiyatlari olan, 7,50 ve 8,00 TL arasi "tutarlarsa", aldiklari opsiyon primlerini (=varant fiyati) komple brüt kar hanesine yazabilirler!
Bir cesit kasinoda, dealerin ruletde, cip olmayan - bos - numaralari "getirmeye" calismasi gibi! :)
Not: Kibrisda Acapulco Hotel'de bir rus dealer kiz görmüsdüm. Masada 36 rakamda chiplerle dolu bile olsa, bos 37 inci numarayi "getiriyordu"! Hatta bunu birkac defa yapabildigi icin adini "Iniesta" koymusduk! :)

rogdopsink
22-08-2010, 00:28
.Şu andaki varantlar hisse senedi ve endeks üzerine.. son çıkan 9 ürünü incelemedim toplamda 13 tane varant oldu..
Önümüzde ki dönemde bu ürünler dışında en heyecan verici gelişme sürdürülebilirlik endeksi ve oynaklık endeksi olacak gözüküyor..

aydino
23-08-2010, 18:04
bu varantlari aciga satamiyorsunuz beyler,

yani ben sadece primini toplayim, diyorsaniz, opsiyonlari beklemeniz gerek, zaten opsiyonlar cikinca kimse bunlara pek bakmiyacaktir, islem hacmi cok dusuk

50ot
23-08-2010, 18:44
Sayın epikür zeitgeist tarzı bu yorumlar komplo teorisinden yada birer varsayımdan öteye geçemiyor..Ve bu hatayı birçogumuz yapıyoruz aslında..

zeitgeist mufredat hocam.. talim terbiye kurulu onayli.. tum lise ve dengi okullarda zorunlu.. :)

rogdopsink
24-08-2010, 11:28
http://666kb.com/i/bm2fgfnu7zgpxfzxy.gif

put /call oranımız 1,19 a çıktı tekrar..

kötümserlik artmasına ragmen geçen haftaya göre biraz daha düşük seviyede...

geçen hafta cuma dan bu yana olumsuz bir bekleyiş var.. Sentiment anlamında ters çalışan bu gösterge alım vaktinin gelmiş olabileceğini gösteriyor..

satım varantı>>>>>5,69 seviyesinde

alımv varantı>>>>>4,47 seviyesinde..

abd de ise put/call oranı dün itibariyle 1,57 seviyesine çıktı...

http://www.market-harmonics.com/images/tech/sentiment/pc.gif

epikur
25-08-2010, 18:00
Sayın epikür zeistgeist tarzı bu yorumlar komplo teorisinden yada birer varsayımdan öteye geçemiyor....

Hocam, bir yerde opsiyon ve varantlarin vade sonuna genelde yüzde sekseninden fazlasinin sifir deger ile girdigini okumusdum. Bu ne yazikki komplo teorisine girmiyor. Bayagi aci bir gercek!
Ama sanirim bu cokda büyük bir problem degil. Cünkü "kücük yatirimcimiz" kaybetmeye zaten alisik. Burda en azindan hisse senedinde oldugu gibi uzun vadeli bekleyip senedin ayni yere gelmesini beklemesine gerek kalmiyor. :)
Yanisi acisi kisa ve net.

rogdopsink
27-08-2010, 07:34
Varant’a buyrun!
http://www.yazarx.com/FEkonomi/necmettin-batirel/27-08-2010/-ve-65279-varanta-buyrun/261394.aspx
Türk sermaye piyasalarına yeni bir enstrüman girdi: Varant. Biz yeni tanıştık ama tüm dünyada 30 yıldan beri kullanılıyor. Yatırımcıların sermayelerini risk altına almadan hisse senedi alabilmelerini sağlıyor. Bir nevi yatırımı sigorta altına alıyorsunuz. Daha basit bir anlatımla, 100 liranız var ve bunun 92 lirasını mevduata yatırıyorsunuz. Kalan 8 liraya da hisse ya da endeks varantı alıyorsunuz. 92 liranın mevduat getirisi yıl sonunda ana parayı tamamlıyor. Varantlar’dan sağlanan getiri de kâr olarak yazılıyor. Yani hiç kaybetme riski yok. Özetle, küçük bir parayla büyük sermayenizi sigorta altına alıyorsunuz. Varanta yatırım yapanların vade sonuna kadar beklemesine gerek yok. Mesela bir yatırımcı 6 liradan spot piyasadan alacağı hissenin varantını 0.75 liradan alır. Kalan 5.25 lirayı da faize yatırır. 6 aylık vade sonunda aldığı hisse fiyatı 8 lira olduğunda varant da 2 liraya yükselir. Varanta yatırım yaparsanız kazancınız yüzde 166 olur. Sadece hisse almış olsanız kârınız yüzde 33 olacak. Diyelim ki satın aldığınız hisseler 4 liraya düştü, bu durumda kaybınız sadece 0.75 lira olacak. Günlük işlem hacmi 2.5 milyar liraya ulaştığı iddia edilen foreks piyasaları ile kıyaslandığında varant işlemleri daha güvenilir.
Organize ve güvenilir piyasada riski seven ya da mevcut yatırımlarını garanti altına almak isteyen yatırımcılar için varantlar çok önemli enstrüman niteliğinde. Türkiye’de bu olay çok daha taze. Yatırımcılar henüz çok iyi tanımıyor ama yakında oldukça yüksek hacme ulaşacağına inanıyorum. Bu piyasanın üç önemli sacayağı var. Birincisi ürün çeşitliliği. Diğeri piyasa yapıcılığı. Üçüncüsü eğitim faaliyetleri. Varant, sahibine dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte (bizdeki uygulaması) veya tarihe kadar alma ya da satma hakkını veren bir menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracı. Varanta kısaca opsiyonların menkul kıymetleştirilmiş hali diyebiliriz. Yurtdışı piyasalarda uzun zamandır işlem gören ve dünya çapında 1 trilyon dolar işlem hacmini geçen varant piyasası için Türkiye’deki hedef 1 milyon yatırımcı, 3 yıl içinde 500 milyon dolarlık hacim. Varant piyasası, Türk sermaye piyasasına önemli bir derinlik kazandıracak bir piyasa olacak. Yatırımcıların risk profiline ve yatırım stratejilerine göre ürün çeşitliliği sağlayacak.

rogdopsink
27-08-2010, 18:22
http://666kb.com/i/bm2fgfnu7zgpxfzxy.gif

put /call oranımız 1,19 a çıktı tekrar..

kötümserlik artmasına ragmen geçen haftaya göre biraz daha düşük seviyede...

geçen hafta cuma dan bu yana olumsuz bir bekleyiş var.. Sentiment anlamında ters çalışan bu gösterge alım vaktinin gelmiş olabileceğini gösteriyor..

satım varantı>>>>>5,69 seviyesinde

alımv varantı>>>>>4,47 seviyesinde..

abd de ise put/call oranı dün itibariyle 1,57 seviyesine çıktı...

Bu gösterge şimdiye kadar iyi çalıştı sayılır.. Giriş çıkış noktaları ve piyasa sentimentini ölçme konusunda gerçekten başarılı gibi ancak bu üçüncü denemem oldugu için yinede emin olamam..

24 agustos 2010 tarihinde gönderdiğim mesajda sentiment yorumunu gönderdiğimde XU30 vadeli 73,700 lerde idi..>>put/call oranı ise 1,19//1,24 arası max gördü..

Bugün dip yaptıgını düşündüğüm gösterge 0,96 dan 0,99a çıkarak piyasadaki coşkunun yüksek oldugunu ve ufak bir artışla uyumsuzluk gösterdiğini anlattıgı için shorta dönme fırsatı piyasada mevcuttu sanırım..?

27 agustos itibariyle son durum ;

ABD Put/call indexi henüz güncellenmedi..Bizde durum değişkenler bazında

OZDPPV>>>5,04
OZDAAV>>>5,06 haftalık kapanış fiyatlarıdır...Put/call ratio ise 0,9960 olarak hesaplanmaktadır..Dördüncü denemede bakalım sentimenti ölçme açısından nasıl bir sonuç saglayacak bu gösterge..

Not: Çalışma sadece varantların put/call mantıgı ile piyasa hakkında fikir verip veremeyeceğini ölçmek amaçlıdır.. Asla yatırm tavsiyesi olarak algılanmamalıdır..Zira yatırım sadece göstergeler ve alım satım koşullarından oluşmaz aynı zamanda disiplinli bir para yönetimini de gerektirir..

İyi hafta sonları..

http://666kb.com/i/bm5rd4x8ajd2ijw2f.gif

http://666kb.com/i/bm5qs4eoo8mji0n4n.gif

KUM_SAATİ
28-08-2010, 06:08

yani ben sadece primini toplayim, diyorsaniz, opsiyonlari beklemeniz gerek, zaten opsiyonlar cikinca kimse bunlara pek bakmiyacaktir, islem hacmi cok dusuk

Bu arada bu benim ilk mesajım bir suredir takip ediyorum siteyi bugune kayıt olmak nasipmis.

Ben varanttan opsiyondan anlamam gerci ama okudugum kadarı ile acıga satmayı karsılayacak varantlar cıkarılmadı mı? İleri bir tarihte satma hakkı tanıyan varantlar acıga satmak gibi olmaz mı? Yani OZDPPV veya GADPPV put olanlar yani. Acıga satmaktaki amaç dusecegini dusunmek degil mi? Dusecegini dusunuyorsak bunları almamız gerekmiyor mu? Tam bilmiyorum ama bilen arkadaslar daha iyi izah ederse ben de çok memnun olmus olurum.

KUM_SAATİ
28-08-2010, 06:24
İlk gunler olması sebebi ile mi acaba spot piyasada koç hissesi dusuyor biraz gerileme yapıyorken put varantları neden artmıyor. Neden duyarsız. Boyle duyarsızlıkların olması normal mi sizce? Acaba fiyat oturmadı ilk gunleri oldugundan volaritesini mi ayarlayamadı aracı kurulus nedir? Zaten millet 3-5 tane alıyorlar ancak. Henuz ilgi yok ondan mı acaba. Şimdilik ben de seyrediyorum. Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak.

rogdopsink
28-08-2010, 11:05

Sayın aydıno VOb'un ilk günlerinden bu yana bu işi bilen eskilerdensiniz galiba..

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=3522

Topikteki eski yazıları okudum biraz ve ilk sayfalarda Volatility Trading 'ten bahsetmişsiniz ...Konuyu müsait oldugunuzda örneklendirerek açıklayabilirmisiniz acaba..?

Bu arada topiği okurken gülümsemeden edemiyor insan ilk zamanlarda Vob hakkında ki görüşler tıpkı yine şu anda varantlar hakkında olan görüşler ile aynı..

Bence bizim toplum olarak yeni olan herşeye alerjimiz var..:)))Saygılar..

extremeuzman
30-08-2010, 16:03
varant alım satımı için yeni sözleşme imzalanması gerekiyor mu, ben akbankın sitesinde varant alım satım ekrarnını göremedim.

extremeuzman
30-08-2010, 21:28
pek varantla ilgilenen yok heralde

EURO/USD
30-08-2010, 21:31
pek varantla ilgilenen yok heralde

ilgileniyorum ancak tam olarak oturmasını bekliyorum.. vobdan çok daha fazla dalgalanmalar olacağı için bence vob u geçeceğini düşünüyorum işlem olarak.

çünkü bir endeks ile hisse arasındaki trend ve yapıları birbirlerinden çok farklı. bunu zamanla daha iyi anlarız.. ancak şuan kimseye bulaşmasını önermiyorum :)

bayay
01-09-2010, 15:58
garanti 7 lira , varantı 1 lira diyelim. garanti 7.30 gelince uzun aldıgım varantı bozdurunca kar ne oluyor.

Barış
02-09-2010, 18:45
Sayın bayay aldığınız varant alım varantımı yoksa satım varantı mı ayrıca kullanım fiyatı nedir bunları belirtmeden bir şey söylenemez. Saygılarımla..

50ot
03-09-2010, 13:50
in di mani varantlar da varmis carsida..

su en az absurt olani. 77.900'e geliyor maliyeti.. referandum zirvesi bekleyen arkadaslar icin faydali olabilir.. endeks 81 olacaksa o tarihe kadar ustune en az 1 lira daha koyacak herhalde.. cok da anladigimdan degil, mantik yurutuyorum sadece.. genelde docenin varantlarinin hicbirinden makul beklentiler dahilinde bir sey kazanabilmek cok mumkun gozukmedi bana.. kendine calismis arkadas

http://i54.tinypic.com/23jrj8y.png

KaraZeybek
06-09-2010, 00:24
Burada yazılan birçok şeye katılmamak elde değil..Varant da aslında bir nev'i opsiyon ama, opsiyonu sadece büyük aracı kurumlar yazabiliyor..Tabii olarak işine gelen fiyattan yazıyor (out to money)..Bir de vadeler çok kısa tutulmuş..

Bence VOB'un opsiyon piyasasını başlatması gerekli..O zaman herkesin opsiyon yazma yetkisi olacağından (VOB'da kontrat yazmak gibi), daha makul fiyatları bulabilmek mümkün olabilecektir..Her fiyattan, her vadeden..

Ben de çeşitliliğin artması taraftarıyım.

rogdopsink
15-09-2010, 20:00

30 endeks alım satım varant oranı 0,39 seviyesine kadar düşmüş durumda ve destek olarak önemli bir seviyede..

Piyasa ralli havasında olmasına ragmen bir tıkanma mevcut yükselişte...

Yarından itibaren denklemin satım varantları lehine bozulması beklenebilir..

Ozdppv >>>2,77

Ozdaav>>>6,99

http://666kb.com/i/bmp3ckovunr3fiewo.gif

rogdopsink
15-09-2010, 20:02
in di mani varantlar da varmis carsida..

su en az absurt olani. 77.900'e geliyor maliyeti.. referandum zirvesi bekleyen arkadaslar icin faydali olabilir.. endeks 81 olacaksa o tarihe kadar ustune en az 1 lira daha koyacak herhalde.. cok da anladigimdan degil, mantik yurutuyorum sadece..

Güzel hesap olmuş 81...:cool:

Pala senmisin hocam yoksa..:he:

rogdopsink
15-09-2010, 21:23
OZDAAV ve OZDPPV TAKAS:..

otuz endeks satım varantı ihraçcı ve alım satım yapan cengaverler..

http://666kb.com/i/bmp4ygd4u8ddoneuw.gif

Buda alım varantında işlem yapan küçük palalar...

http://666kb.com/i/bmp500sn1zxx7q1vc.gif

Satım varantında işlemler diğerine göre daha yogun..Alım varantlarında ise döçe kendi çalmış kendi oynamış piyasa gerçeklerine uymak için mecburen otomatik kotasyonlar çalışıyor mu acaba..?

Gadppv
http://666kb.com/i/bmp56wmiz8xa5inzs.jpg

Garanti satım varantıda aynı şekilde alım varantına göre daha fazla ve takas daha kabarık...

Ancak ihraççıdan alınan malın çogu garantide oldugu için hedge amaçlı yapılmış bir işlem olarak yorumlanabilir belkide..

169,000 lik malın 65,000e yakını bugün alındı ayrıca..

Garan 8,15 üstünde kapanış yaptıgı sürece burada ki işlemler daha yeni yeni kar yazmaya başlıyor sanırım..Muhtemelen karı görünce satım haklarını gerçekleştirirler..
Piyasa için çıkarılan bu sentetik ürünler piyasanın stabil kalmasını saglıyor..Yoksa bu kadar yükselen bir endekste geçen seneki şirketlere ilaveler ve de bu ürünler çıkarılmasa idi tavan serilerini çoktan görürdük..Aynı şekilde ardından taban serilerine de maruz kalırdık..
Şimdi ise bakkal amca dükkana fazladan yaptırdıgı raflara yeni ürünleri dolduruyor..Bakkal önceden iki ekmek, üç şişe süt, gazete vs. satarken kasa bomboştu..Ama işler büyüyünce baktı olmuyor süpermarkete geçti..

Pala bıyıklı bakkaldan alışveriş yapacagıma giderim güzel kasiyerlerin bulundugu süpermarketten alışveriş yaparım bende..:))

Not:Fazla volatilite hedge edilemediği sürece zararlıdır ..O yüzden sürdürülebilirlik endeksi ile ilgili çalışmalar kamuoyuna duyurulmalı ve piyasa öncesinde bilgi sahibi olup tartmalı bu endeksi..Merakla bekliyoruz hala ...

EURO/USD
15-09-2010, 22:20
rog dostum sen işlem yapıyormsun varantta ?