PDA

View Full Version : Klima alacağım nelere dikkat etmeliyim?

alvardar
19-05-2005, 18:57
Arkadaşlar eve klima alacağız ama hangi marka model karar veremiyorum.Üstelik hangi güçte bir klima almalıyım?Klima salon içi alıcanak ve yaz-kış kullanılacak.Yani ısıtma amaçlı da kullanacağız.Bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Objektif
19-05-2005, 19:00
En iyi bilgiyi alacağın firmadan alman gerek. Aynı soruyu onlara yönelt ve evine teknik bir ekip yollayarak klimanın gücünü tespit etmelerini iste. Bu durum evin duvar, pencere yön güneş görme yalıtım durumlarına bağlıdır. Salon büyükse al bir 24.000btu/h klima rahat et derim.

alvardar
19-05-2005, 19:14
En iyi bilgiyi alacağın firmadan alman gerek. Aynı soruyu onlara yönelt ve evine teknik bir ekip yollayarak klimanın gücünü tespit etmelerini iste. Bu durum evin duvar, pencere yön güneş görme yalıtım durumlarına bağlıdır. Salon büyükse al bir 24.000btu/h klima rahat et derim.
Salon 25 metrekare.Eğer teknik ekip yolluyorlarsa çok iyi.

power
19-05-2005, 19:25
Sayın alvardar klimada en önemli elektrik sarfiyatıdır,bunu dikkate almazsan bir ay serinlersin faturayı öderken çok terlersin.Zor duruma düşmeni istemem dostum.SELAMLAR. :düsün: :eek:

yafe
19-05-2005, 19:53
Salon 25 metrekare.Eğer teknik ekip yolluyorlarsa çok iyi.

Çogu firma teknik ekip yolluyor.Yerli klima alacaksan teknik ekibin önerdigi btu nun bir bügünü al.japon markalarini öneririm.

DEVadam
19-05-2005, 20:17
Dünyada klima üzerine kalite olarak en iyi markalar Sharp ve Mitsubishi dir.
Bir klima soğutma esnasında daha az,ısıtma esnasında ise daha fazla enerji harcar.Son zamanlarda ısıtmada enerji ihtiyacını çok azaltan heat pomp teknolojisi kullanılmaya başlandı.Bence alacaksan multi split klima al.Bu klimada iç ünite 2 adet,dış ünite bir adet.Birini salona,diğerini ise yatak odasına bağlatabilirsin.Bu klimanın özelliği içteki 2 üniteyi kullandığında tek ünitenin harcadığı enerjiyi harcaması.Fiyatı biraz daha farklı zannedersem,ama unutmaman gereken bir nokta klimalarda ikinci el yok.Dolayısıyla ilk ve son kullanıcısı sen olacaksın.İleride model yenileme ve geliştirme şansın zor olur.İyisini ve gelişmişini almak en azından uzun süreli kullanımı düşünüldüğünde maliyetini azaltacaktır.Tanınmış bir marka olmalı,servis,bakım ve yedek parça sorun olmamalı.Ciddi markalar ücretsiz keşif yapıyorlar,onların önerdiği btu nun bir üstünü seçmen daha verimli olmasını sağlar.

alvardar
19-05-2005, 20:33
"Heat pomp" ya da "ısı pompası" diye geçen şey ısıtmada elektrik ihtiyacını azaltıyor ama ne kadar azaltıyor?Bu çok önemli çünkü kışın ısıtma amaçlı olarak da kullanacağız.

greenback
19-05-2005, 20:39
antetli bir kağıt bul.
koçtaş toplu satışlar bölümünden 30 daireli bir apartmanda kullanman gereken uygun 30 tane klima için fiyat teklifi iste....

2 seçenekli istersen daha verimli olur.

en uygun fiyatlı ve optimumunu...

% 90 demirdöküm teklif ederler ama sonuç alırsın ....:)

empee3
19-05-2005, 23:05
"Heat pump" teknolojisi yeni sayilmaz ve her ne kadar isminde "heat" lafı geçsede ısıtmada en az soğutma işlemindeki kadar elektrik enerjisi harcar. Isı pompası teknolojisinin en büyük dezavantajı kış aylarında +5 dereceden soguk havalarda verimsiz çalışıyor olmasıdır. Hangi marka veya model olursa olsun,m ısı pompası prensibine dayanan sistem verimsiz çalışır. Satıcılar bunu inkar edebilir ama gerçek öyle.

Klimalarda yeni olan "inverter" teknolojisidir ve klasik ısı pompası teknolojisine göre bariz daha az elektrik harcamaktadır. Ancak bu sistemlerin fiyatları daha yüksektir.

Ben de şu aralar Klima araştırmaktayım. Sharp ve Mitsubishi çok tavsiye edilse de fiyatları oldukça yüksek. Elektrik sarfiyatının yanı sıra diğer önem verdiğim husus, iç gürültü seviyesidir. Buna da dikkat etmek gerekir.

karınca
19-05-2005, 23:51
4 sene öncesinde salona 18000 BTU Daikin marka klima almıştım o zaman 800 milyon verdik diye hatırlıyorum bugün 2.5 Mlyr diye duydum.
Babam Sharp marka klima aldı 18000 galiba 1.5 Mlyr idi.Mitsibushi de hemen hemen aynı fiyat.
Diğer klimalar genelde uzak doğu kaynaklı olduğundan dolayı örneğin 12000 BTU lar 400-500 Mlyn civarında.(vestel-beko-bosch-siemens vs.)
Quarts ısıtıcılarda tekli yaktığında 0.8 kW enerji harcıyor ve ortamı ısıtamıyor işte bu nedenle geçenlerde 2 odaya 12000 BTU ve 9000 BTU klima almak sağa sola baktım
Fiyat açısından yukarıdaki seçenekler sonrasında neden 2 hatta 3 kat fazla para vereyim dedim ve LG-Beko plazma split aldım.
Nisan teslim seçeneği ile 9000 BTU 580 Mlyn X5 taksit 12000 BTU 666 Mlyn X5 taksit idi

Yukarıda yazılanlar doğru teknik servis ne diyorsa bir üstünü tercih et.

Plazma tipi Bekoda yeni çıkmış (yaklaşık 2-3 ay önce) tipi falanda güzel

Aşağıya enerji tüketimlerini ekliyorum

Fatih
20-05-2005, 01:20
Arkadaşların dediklerine ek olarak eğer bütçeniz yeterli ise bio klimalar, iyon yayanlar, havayı temizleyenler,anti bakteriyel vs gibi yan özelliklerini dikkate alın.

alvardar
20-05-2005, 01:31
Arkadaşların dediklerine ek olarak eğer bütçeniz yeterli ise bio klimalar, iyon yayanlar, havayı temizleyenler,anti bakteriyel vs gibi yan özelliklerini dikkate alın.
Zaten bende bahar alerjisi var.Kesinlikle bio özelliği olmalı.

alvardar
20-05-2005, 01:35
http://www.alperen.com.tr/sss.htm adresi fena değilmiş.

Achiles
27-05-2005, 22:29
Bence 24000 lik al. İki adet iç ünitesi olsun. Biri salona biri yatak odasına veya evi komple daha iyi ısıtıp soğutabileceğine inandığın bir konuma taktır. (evin yapısına göre değişir.)

Neden 24000 lik. Mesele ortamı istediğin sıcaklığa getirmekse, 24000 lik bunu daha çabuk yapar ve kendi kendini kapatır. Diğeri ise habire aynı sıcaklığa ulaşmak için çalışır durur. Neticede aynı mekanı ısıtmanın veya soğutmanın maliyeti iki BTU değeri için de aynı olur. 24,000 olursa daha çabuk olur, farkı o yani..

Soğutmada problem yok ancak ısıtma için aynı şey söylenemez. Bütün teknik ekipler bunu çok iyi bilse de söylemez ya da söyler ama vurgulamaz. Sadece klima ile kışın ısınmak imkansız. 0 derece sıcaklık dışarısı donmuş ve sizin milyarlar verdiğiniz alet soğuk üflüyor. Efenim dış ünite donmuş. Donmasın kardeşim donmayanını yap. Üzerine donma ekleyici bir zımpırtı tak. Evi ısıtacak alet kendini ısıtamıyor. (Dış üniteyi daha kuytu yerlere direk rüzgar almayan v.s. koymak biraz faydalı oluyor.)

Kısaca..en iyisi mitsubishi bence. Diğer türk tiplerde her türlü anti-vesaire eklentileri ve elektronik kontrole dair kalın kullanma kitapçıkları bulunsa da, esas iş itibarıyla mitsubishi açık ara önde.

Mantık sırf klima ile ısınmak değil de, kaloriferli bir evde ısıyı dengelemek olmalı..