PDA

View Full Version : TTRAK - Temel Analiz Notlari

epikur
01-12-2010, 02:57
TTKAR ile ilgili...tüm "Temel Analiz Bazli", gereksiz senedi fiyati muhabbeti icermeyen... yazilari, bilgilendirmeleri falan burada topluyorum.
Baslangic yazisi gerci daha cok temettü tahminli ama...bilanco analizleri vs...daha sonra eklenebilir. (Yazi baska bir temel analiz agirlikli topikden alinti)

TTKAR - Temettü verimliligi analizi ve ultra uzun vade yatirim üzerine düsünceler
Evet sirada yine...bekledigim/tahmin ettigim... aktüel kar rakamlarina göre....inanilmaz bonkör bir temettü sirketi var: TTRAK

Fazla uzatmadan tahminleri veriyorum. isteyen kendi rakamlarini bulur ve tahmini... asagiya veya yukariya dogru düzeltir..."kendi" muhtemel temettü verimliligini...hesaplar. Yani demek istedigim...tartisilacak veya düzeltilecek bir sey yok. Yapin tahmininizi...degisik topiklerde ekleyin. "Piyasada" ne kadar cesitli tahminler, öngörüler olursa...bu tahminler..birbirine yaklasmaya calisir, cünkü sapmalar..genellikle fazla sevilmez.
Sonucda tüm tahminler...belli bir yaklasimla......sübjektif bir....sallamadir. Profesyonel analistlerin öngörüleride dahil olmak üzere.

Kar tahmininde tek rakamla banko girdim. 3 TL civari hisse basina. (Kar tutari... 155-160m dedim...biraz abartarak... tabiiki!)
Esas problem... zaten.... muhtemel kar dagitim payi. Genel Kurul zar atar gibi dagitim payi belirlemis...eski yillarda.
25%, 40%, 94%, 103%...her türlü rakam var!
Yalniz eski dagitim paylarinda - bana göre -bir "gariplik" var. Kar ne kadar yüksek cikmis ise....dagitim payida o kadar yüksek olmus! Komedi gibi. Bu "mantikla" yola cikarsak.... kar tutari bu yil muhtesem olacagindan....en az 100%, hatta 120% dagitmasi lazim......
Eeee.... bu da 3 TL temettü demek olur.....en azindan...ve bugün hisseye girmis oldugum fiyat olan..19,80 üzerinden...15,15% yapiyor! Girmemek...delilik dedim. Adami döverler valla. Buralari zaten temettücü doldu...son zamanlar!
Hadi 100% cok abartili...olmaz diyelim...ve bir 80% dagitim payi icin (2,40 TL ==> halen 12,12% yapiyor .......bir dahakini...60% icin yapalim...(1,80 TL ==> halen...9,1% temettü verimi yapiyor.....birde asgari dagitim payi 40% ile hesaplayalim... 1,20TL ===> 6,1% gibi bir sey yapiyor. Yani her halükarda....biraz sürpriz yaparsa ki...sürprizde sayilmaz aslinda...güzel bir temettü verimliligi olusmasi lazim....diyorum.

Analist arkadaslarin (reutersci) 2011 sonu icinde analizleri mevcut...ne kadar atmasyon olsada...elde takip edilecek...ve tutturulup tutturulamiyacagi takip edilecek...kar rakamlari var...ve her degisiminde (piyasanin kötülesmesi gibi) kokusu bir türlü cikiyor.
Sayilar söyle: Bu sefer 3 analistin sayilari: min: 1.67 TL ve max: 2.30 TL...sanirim 2010 kar rakamlari kesinlestimi...bu rakamlarda yukari revize edilebilir. Ama bu rakamlarin ortalamasi bile 60% bir KDP ile...2011 sonu, yani 2012 nün temettüsü icin.. halen 6% gibi "idare edebilecegim" bir temettü verimliligi sunuyor.

epikur
01-12-2010, 03:03
........

Sayın epikur, son iki yıldır dikkatimi çekmekte; haftanın altı günü, günde 2 defa Türk Traktör fabrikasının önünden geçerim.. Mesleğim gereği de kafamı çevirip uzun uzun bakarım; araba kullanırken; fabrikaya uzaktan. Bigün birisine toslayacam yolda..
Fabrika sahasının açık alanları da dahil her yeri ağzına kadar traktör vb. üretilmiş araçlar ile dolu, çoğu paslanmıştır belki de. Satamıyorlar galiba. Faaliyet raporlarında, bilançolarda bu durum; stoklar yani; nasıl bildirilmiş?

Bilgi icin tesekkürler, dostum. Faaliyet raporundaki rakamlar söyle:

ÜRETiM
Traktör üretim adetleri, artan talebe bağlı olarak, 2010 yılının ilk dokuz ayında, 2009 yılının ilk
dokuz ayına göre artmıstır.
Üretim
1 Ocak- 30 Eylül 2010...1 Ocak-30 Eylül 2009...Değisim %
Traktör................. 20.039...... 9.978...... 100,83%
Transmisyon(Gövde) 4.011 .......3.867 ........ 3,72%

Satıs Adetleri
1 Ocak-30 Eylül 2010....1 Ocak-30 Eylül 2009...Değisim %
Traktör (yurtiçi)........ 12.909...... 4.863.... 165,45%
Traktör (yurtdısı)........ 7.438 .......6.024 .....23,47%
Transmisyon(Gövde)
(yurtdısı)................... 3.909....... 3.816......... 2,44%

http://kap.gov.tr/yay/Download/Bildirim/Ek/44385.pdf

Yani....hem üretimde....hemde satislarda inanilmaz güzel...büyüme rakamlari!! 100,83% ve 165,45%

Gerisini bilemiyecegim. Yani bilancoda yazilan rakamlar sonucda....baglayici.
Selamlar

..Ve stoklar:

Stoklar.........127.500.868.........140.286.921
ILK RAKAM... 30.09.2010 icin....daha yüksek rakam ise...30.09.2009...yani stoklarin degeride 13 milyon TL gibide.... azalmis!

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=131623
Yani....huzursuz edici bir sey yok gibi görünüyor bana.

..Son on yıldır tarım yok ülkede; Geyve ovasında yok en azından, bu mümkün değil.. İpek böceği de yok, tütün de ekilmiyor.. . Kime satmışlar o traktörleri yurt içinde? Kim hangi parayla, hangi krediyle almış o traktörleri.. artezyen kuyusundan mı doldurmuşlar mazotu.. Geçen kurbanda dayıma gittim memlekette.. bir zamanlar neydi dayım.. haftasonu ziyaretlerimde; İstanbul'da okuyordum.. hafta sonu yengeme bi bavul kirli çamaşır yıkatırdım; cebime harçlık koyar öyle gönderirdi dayım beni İstanbul dönüşümde.. Kurban alamamış.. elinde kalan son düvesini de oğlunu evlendiriken satmış.. daha da bir dolu borcu var.. 900 lira vardı cebimde giderken kurbanda Sakarya'ya, 700 TL ile bi koç aldık.. çoluk çocuk et yedi.. O dayım, o dayılar yok artık..
12,909+7,438=20,350 satış :: 20,000 üretim
(Yarın ya da haftasonuna doğru; kaza yapmak pahasına da olsa; yolda sağa çekip cep telefonumun kamerası ile fabrika sahasının son iki yıldır düzeni hiiiiçç değişmeyen stok alanları ve dolup taşan diğer açık alanlarının görüntüsünü uzak bi yerden kaydedip göndereceğim topiğinize)

İyi akşamlar.

Sagolun dostum, paylasimlariniz icin. Sonucda beni bilanconun "dürüstlügüne" inandiran nokta...New Holland gibi dünyaca ünlü ve tecrübeli bir traktör üreticisinin sirkete ortak olmasi. Bu...beni muhtemel bilanco oyunlari, hileleri konusunda az cok rahat olmami sagliyor.
Sakin riske girmeyiniz..foto falan cekmek icin...zaten bir manasi yok...cünkü o fotolari aciklama imkanim yok.
Stoklarda degerlendirilen mamüllerin, mallarin vs. bir degerlendirme sekli vardir kesin...ve olaki sirket pasli traktörleri yeni gibi degerlendirmede bulunduruyor.., bunu kontrol edebilmeme, veya degerlendirebilmeme zaten imkanim yok...sonucda her sirket.. stoklarinda degerlendirmede nasil..."güzellestirme" yapiyor...kontrol edebilme imkanim yok. O yüzden cok fazla isime yarayan bir bilgi degil bu anlattiginiz....sonucda nasil sorgulayacagimi bilemiyorum.

epikur
01-12-2010, 03:09
Orjinal TTRAK topiginden alinti.
Bir arkadas sagolsun, üsenmemis benimde yukarida yapmaya calistigim cinsden bir temettü verimliligi tahmini yapmis + detayli güzel rakamlar vermis: Insallah buraya böyle faydali, detayli bilgiler ekleyen arkadaslar katilir. :)

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir forumu takip etmekle birlikte, yeni üye oldum ve ilk iletimi orta vadede yükselme potansiyeli oldukça yüksek olduğunu düşündüğüm TTRAK hissesine yapmak istiyorum. Yorum yapmadan önce şunu söylemekte fayda var yapacağım yorumlar sadece temel yoruma dayanacak ve kişisel görüşümü bildirecektir.

Kısaca hisseye bakıldığında Hisse cari olarak 2010 tahmini karına göre 7,1x F/K ve 4,9 FD/FAVÖK ile işlem görmekte. Yurtiçi benzer şirketlere göre iskontosu %40lar civarında. Şirket yetkilileri ile yapılan görüşmem de ve ekim ayı üretim rakamları dikkate alındığında 2010 4Ç'de Şirket'in karlılık marjları yatay seyretmesi beklenirken ciroda artış meydana gelecek. 2010 yılının ilk 9 ayında toplam üretim rakamı aylık ortalama 2,541 adet iken Ekim ayında bu rakam 2,941 olmuş. son 2 ayda da üretimdeki artışın devam etmesi bekleniyor. Stok biriktirmeyen şirket için üretim artışı ile ciroda ki artışın korelasyonu oldukça yüksek. Son zamanlarda hissenin fiyatı aşağıya gelirken takaslar incelendiğinde yabancı payında azalma değil artmanın olduğu görülecektir. son çeyrek finansalların açıklanma sürecine kadar hissenin kaybettirdiklerinden daha fazlasını kazandıracağını düşünüyorum.
ayrıca son 2 yılda temettü verimi düşük olan hisse için Şirket yetkilileri ile yapılan görüşmede bu sene yatırım palnlarının olmadığı için temettü veriminin yüksek olacağını öğrendim.
2010 yıl sonu kar beklentim 168 milyon TL olup bu karın %70-%90 arasının dağıtılacağı ve temettü veriminin %9-%12 arasında olacağını düşünmekteyim.

Bol kazançlar...

epikur
01-12-2010, 03:10
Baska bir güzel alinti...sirketle ilgili aciklayici bir detay!

TTRAK ne kadar kar ederse kanuni yükümlülükler hariç hepsini dağıtır....
Bunda yabancı ortağın etkisi çok fazla...
Aksi taktirde koç hiç bir şekilde bu kadar yüksek nakit temettü dağıtmaz...
Sözün özü dağıtılacak bir kar var ise, en bonkör şirket TTRAK olmuştur her zaman..

epikur
01-12-2010, 03:32
Ingilizcesi olan ve Türkiyenin ziraattaki konumu ve traktör pazari ile ilgilenen herkez icin ilginc bilgiler icermektedir.

TTRAK - ingilizce Rapor/Brosür tipi bir dosya (http://www.turktraktor.com.tr/images/tr/TTF_ROADSHOW_3Q2010.pdf)

Arti,yatırımcı ilişkileri bölümüyle olan email adresi: [email protected]

Ileride detayli bilgi almak icin yararli olabilir.

epikur
01-12-2010, 15:30
Sirketin yatirim iliskileri bölümüne gönderdigim mail. :) [email protected]

Merhaba Sn Yetkililer,

elimde sirketinizin bir parca hisseleri bulunmaktadir.

Hem sirketin gelen güzel bilancolarina, hem büyük yabanci ortak CNH Holdingin ortakliga dahil olmasina, hemde halihazirda güzel gitmekde olan traktör piyasasindan dolayi uzun vadeli olmak üzere sirketinize ortak oldum. Ve müsait oldukca ortaklik payimi borsadan ek lotlar toplayarak yükseltmek istiyorum.

Bir sorum var. Sirketinizin yakinlarinda, Ankara'da yasayan bir arkadasim... söyle bir bir söylemde bulundu:

"....son iki yıldır dikkatimi çekmekte; haftanın altı günü, günde 2 defa Türk Traktör fabrikasının önünden geçerim..

Mesleğim gereği de kafamı çevirip uzun uzun bakarım; araba kullanırken; fabrikaya uzaktan. Bigün birisine toslayacam yolda..
Fabrika sahasının açık alanları da dahil her yeri ağzına kadar traktör vb. üretilmiş araçlar ile dolu, çoğu paslanmıştır belki de. Satamıyorlar galiba....."

Kötü anlamayin, dikkatini cekmis....aklina gelen ilk ihtimali....sesli düsünmüs.

Sorum bununla ilgili: Satis rakamlarinizi biliyorum, sene sonu olusabilecek kar rakaminida tasavvur edebiliyorum, stok degerlerinizinde düstügünü bilancoda gördüm.....fakat bu sübjektifde olsa...gözlem icin ne söyleyebilirsiniz?

Saygilarimla

epikur
01-12-2010, 16:06
Yukaridan alintiladigim bir yazinin (sn sogul67 e tesekkürler)...cekirdek bölümüne tekrar deginmek istiyorum.

...ayrıca son 2 yılda temettü verimi düşük olan hisse için Şirket yetkilileri ile yapılan görüşmede bu sene yatırım planlarının olmadığı için temettü veriminin yüksek olacağını öğrendim.
2010 yıl sonu kar beklentim 168 milyon TL olup..... bu karın %70-%90 arasının dağıtılacağı ve temettü veriminin %9-%12 arasında olacağını düşünmekteyim.

Ben - "tahminimde" -sirket icin cok kabaca....2010/9 aylik karina...gecen sene son ceyregin karini ekledim...aslinda..."kaydirilmis" kar tutarini hesapladim...yani aslinda tahmin bilede denilemez. :)

Eger gecen sene son ceyrekde 40m görünen kar tutarinin....54 milyon tutacagi tahmin edilebilirse...- yani bu seneki ceyregin, gecen sene sonu ceyreginden daha iyi olacagi öngörülebilirse - cok daha gercekci bir tahmin yapilmis olur.
Arkadasimiz bunu yapmis, ve sene sonu ceyrek icin 54m bir kar öngörmüs. Elllerine saglik.

Bu rakamla... kar tutari 168m, ve hisse basina 3,15 TL gibi bir kar bile cikabiliyor.

Bu seneki yatirimlarin düsüklügünden dolayi - dagitim payinin daha yüksek olabilecegini...ögrenmis. Aslinda gelecek senenin yatirim miktarlarini ögrenebilmek - daha mantikli olabilir -cünkü gelecek sene nisanda toplanacak genel kurul, 2011 ve 2012 nin yatirim planlarina göre dagitim oranini belirler - diye düsünüyorum. Bu sene gecti bile...yatirim kararlarida görülmüyor. Tabii bu benim düsüncelerim.

Sonucda kar dagitim orani - rastsal olarak 40% ile 100% arasinda olusabilir. Ortalamasida..70% x 3,15 kar.......2,20 gibi ortalama, muhtemel bir temettü yapar. Fiyat...su an....21,40....... ve bu da....... 10,28% gibi inanilmaz yüksek bir verimlilige denk geliyor....nasil oluyorsa......Sasirmamak mümkün degil. :aww:
Fiyatin yüksekligi üzerine bir yorum yapmayacagim.

epikur
01-12-2010, 20:55
Aldigim cevabi...ekliyorum.

.........Bey,

Fabrikamızın kurulu olduğu arazi üzerinde hem üretim hem de stoklama alanlarımız mevcuttur. Üretimi tamamlanan traktörler sevkiyat için açık alanlara alınmaktadır. Burada devamlı bir sirkülasyon olmaktadır.

Üretim rakamlarımız gibi satış rakamlarımızı da OSD den takip edebilmektesiniz. Bu nedenle yapılmış olan subjektif bir yorum hakkında ilave görüş belirtmenin uygun olmayacağı görüşündeyiz.

Saygılarımızla

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.
Yatırımcı İlişkileri

Pek aciklayici olmadi, ama.... zaten ne diyebilirlerki...
En azindan 3 saat icinde...bir yanit geldi. Eger sirketin geriside, böyle seri calisiyorsa...ortakligimdan memnunum. :)

Ha........OSD...Otomotiv Sanayiciler Dernegi (http://www.osd.org.tr/Uyetanit.htm)

Merak edenler...göz gezdirebilir...ciddi rakamlar var.

epikur
05-12-2010, 01:24
Krediniz Ziraatten Çiftçiye Traktör Bizden
By admin, on Aralık 2nd, 2010
Ziraat bankasının Türk traktör (new holland)ile yaptığı anlaşma traktörlerdeki uygun kredileride beraberinde getirdi.,

Çiftçilerimiz traktör sahibi olsun diye 11.11.2010-31.12.2010 tarihleri arasında geçerli olacak kampanya dahilinde % 0,59dan başlayan faiz oranları 12 aylık dönemlerde taksit ödemeli ve 60 aya varan vade seçenekleri case marka traktör kredisi kullanmayı kolaylaştırdı.

Kampanyadan faydalanmak isteyen çiftçilerimiz çiftçi olduğunu gösterir belge,nüfus cüzdanı fotokopisi fatura satış teklif mektublarınıda en yakın ziraat bankası şubelerine gelerek kredilerini alacak.

http://www.banka-kredileri.biz/index.php/2010/12/krediniz-ziraatten-ciftciye-traktor-bizden/

epikur
05-12-2010, 01:27
Tarım makineleri piyasası

Traktör, tarımsal üretimde çağdaş üretim teknolojilerinin kullanılmına olanak sağlayarak verimliliği artırmakta ve maliyetleri düşürmektedir.

Türkiye’de traktör üretiminin tarihi 1955 yılına kadar gitmektedir. Türkiye’de 1949’dan itibaren traktör ithal edilmesi nedeniyle ilk üretimin yapıldığı 1955’te traktör parkı 40 bin adede ulaşmıştı. 1954’de kurulan ve ilk yılı hazırlıklarla geçiren Türk Traktör bir sonraki yıl üretime başlamıştır.

Traktör satışlarında yıldan yıla büyük dalgalanmalar olmaktadır. Bunun en önemli nedeni, izlenen destekleme politikaları ve değişken iklim koşullarından dolayı çiftçi gelirlerinin yıldan yıla büyük değişimler göstermesidir. 1995-1998 döneminde tarım gelirlerindeki artışla birlikte traktör talebinde de artış yaşanmış; 1994 yılında 23 bin adet traktör satılırken, 1998 yılında 49 bine yükselmiştir. Ancak 17 Ağustos 1999 depreminden sonra traktör talebi olağanüstü bir şekilde düşerek 19 bin adet olmuştur. 2001 kriz yılında 11 bin; 2002 yılında ise yalnızca 7 bin adet traktör satılabilmiştir. 2006 yılında 40 bine ulaşan traktör satışları 2008’de 27 bin adet olarak gerçekleşmiştir. 2009 yılında başta yaşanan küresel kriz olmak üzere, çiftçinin borçlu olması, girdi ve ürün fiyatlarındaki dengesizlikler nedeniyle alım gücünün iyice daralması gibi faktörlerin etkisiyle, traktör üretimi yaklaşık %40 oranında daralmış, iç pazardaki daralma ise %50’lere ulaşmıştır.

Türkiye traktör pazarı uzun yıllar pazar payları birbirine oldukça yakın iki üretici şirket tarafından kontrol edilmiştir. Bunlarda ilki, Koç Grubu ile Hollanda merkezli CNH Global NV’nin ortaklığında faaliyetini sürdüren Türk Traktör, 2007 yılında %48’lik bir pazar payına sahipti. Aynı yıl Massey Ferguson lisansıyla üretim yapmakta olan diğer üretici şirket Uzel Makine’nin pazar payı ise %37 olarak gerçekleşmişti (Uzel Grubu, 2008 yılında AGCO’ya ait Massey Ferguson traktörlerinin üretim ve dağıtım lisansını kaybetmesi nedeniyle faaliyetine ara vermiştir). Bu şirketlerin yanı sıra, daha düşük pazar paylarına sahip Alçelik (Tümosan), Hattat, Erkunt da traktör pazarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

http://www.karasaban.net/tarim-ve-gida-sektorunde-yabancilasma-necdet-oral/

dunqela
08-12-2010, 12:49
nazar değmesin..güzel gidiyoruz..
akyatırımın TRAKTÖR ü portföyüne katması,ziraat bankasının çiftçiyi traktör kampanyasına teşvik için kredi paketi olumlu yansıdı.
2010 gibi 2011 de yatırımcısına yarayacak..TTRAK ''beni portföyden çıkarma'' diye haykırıyor.
yatırım planları,verimliliği,satış rakamları,stoklardaki sirkülasyon
vede en önemlisi yabancı ortağın yatırımcısını sevindirme politikası bu ''action''a katkı sağlayacak..
sahibinin -citi- olması,dizginleri elinde tutmasıda merdivenleri çıkarken nefes almamızı sağlayacak..:)
buradayız..göreceğiz..

epikur
10-12-2010, 14:26
http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ocak-Kasim-doneminde-tasit-uretimi-%20yuzde%20-27-artti/95686

....Traktör pazarı da 2010 yılında önemli gelişme gösterdi.
Bir önceki yılın aynı ayına göre----- 2010 Kasım ayında... pazar yüzde 266,3 ve
ilk 11 ayda................. yüzde 189,6 gibi önemli oranda arttı.
Bu dönemde ihracatta da...... yüzde 13 oranında artış gerçekleşti.

Tabiiki...yayinlanan rapordaki orjinal rakamlari kaynagindan görmek önemli. Ama nedense....netde orjinal pdf tablo yok!!! Yalnizca yorumlamaya calisan...veya birinin yaptigi yorumu....alip kopya olarak yayinlayan...düzinelerce profesyonel haberci, medyaci. En azindan...copy/paste nedir...ögrenmisler...Haber yorumlamayi bilmeselerde. Bunada sükür diyelim. :)

Hatta OSD sayfasi bile...... su an.....hacklendimi ne :)........acilmiyor. Garip seyler!

"Otomotiv Sanayicileri Dernegi" sitesine girmeyi denemek isteyenlere...site adresi: http://www.osd.org.tr

Ilk girebilen..... listeyi oradan kopyalayip... buraya eklerse..bir acip....bizimde bir yorum veya gecen aylarla mukayese yapmamiz belki mümkün olabilir. ;)

Liste aslinda yalniz TTRAK icin degil...FROTO icinde önemli tabiiki.

epikur
11-12-2010, 16:41
Evet...OSD resmi sitesi yine acilir konumuna gecdi... :)

Yalniz...son bülten veya......rapor...vs......EKIM/2010... ayinin. (Istatistik bölümünde olmasi gerek...sanirim)

Yukarida...haberlerde... bahsi gecen...KASIM ayi raporundan/rakamlarindan bir eser yok...OSD sitesinde. Herkez yorumluyor....ama ortada KASIM ayi raporu yok!!!! Komedi gibi bir sey-bu "haber yapma" tarzi!

http://www.osd.org.tr/2010rapor.pdf

http://www.osd.org.tr/bulten2010.pdf

Benim gibi...belki merak eden.....veya.... bulabilen biri olurda......raporu buraya eklerse sevinirim. :yes:

Sanirim OSD raporu halen yayinlanamadi...nedense....ama herhalde...yorum tipi bir bildiri falan...yayinlandi. "Haberci siteler/yayin kuruluslarida...bu bildiriyi....haber niyetine... copy-pasteledi! :)

epikur
12-12-2010, 01:21
Evet....icinde kasim rakamlarinin bildirildigi....söyle bir haber buldum:

http://www.borsarti.com/otomotiv-sektoru-uretim-rakamlari.html
Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, sektörün Ekim ayı ve 2010 yılı üretim rakamları şu şekilde:

FİRMALAR OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM "OCAK-KASIM"
————- —— —– —— —— ——- ——- —— ——- —— —— —— ———-
A.I.O.S. 0 100 317 319 319 346 231 188 338 361 317 2.836
B.M.C. 46 186 139 152 124 263 180 144 434 449 551 2.668
FORD OTOSAN 11.526 16.869 20.677 17.333 21.557 24.863 14.358 16.711 21.726 26.774 22.631 215.025
HATTAT 43 100 129 149 225 202 148 160 127 330 234 1.839
HONDA TÜRKİYE 1.620 1.620 1.683 1.707 1.620 2.046 1.206 1.571 2.008 2.014 1.377 18.472
HYUNDAI ASSAN 4.000 3.500 5.102 5.100 8.000 8.900 6.600 7.700 7.800 7.100 6.400 70.202
KARSAN 805 1.808 2.026 2.557 1.966 2.056 2.145 1.992 2.352 2.381 1.937 22.025
M. BENZ TÜRK 548 637 998 1.093 1.184 1.380 1.194 1.541 1.326 1.565 1.447 12.913
MAN TÜRKİYE 65 97 90 124 102 71 78 110 65 118 92 1.012
OTOKAR 182 230 190 162 125 63 136 215 202 164 112 1.781
OYAK RENAULT 24.833 26.513 30.072 29.091 29.127 29.367 23.693 7.782 24.799 29.512 22.436 277.225
TEMSA 63 164 271 286 308 336 316 378 256 314 303 2.995
TOFAŞ 25.138 24.918 29.071 27.172 26.819 26.968 22.300 16.089 27.433 29.816 25.687 281.411
TOYOTA 7.739 5.879 7.897 4.721 6.941 4.735 8.092 5.870 7.714 8.256 6.352 74.196
TÜRK TRAKTÖR... 1.727 1.843 2.258... 2.296 2.570 2.641... 3.118 863 2.682... 2.941 2.738--- 25.676

TOPLAM 78.335 84.464 100.820 92.282 100.987 104.237 83.795 61.314 99.261 112.095 92.614 1.010.306

Yalniz TTRAK rakamlarini inceliyorum:
1.727 1.843 2.258.....ilk 3 ay... 5.828
2.296 2.570 2.641.....2. 3 ay... 7.507
3.118... 863 2.682... 3. 3 ay....6.663
2.941 2.738---2 aylik=5.679
Toplam...11 ay..........25.676

Aralik ayindada 2.200 ile 2.500 adet daha üretebilecegi kabul edilirse...28.000 larda bir rakam sene sonu icin...makul gibi.

Eger cok basit bir mantik yürüterek, ilk 9 ayda üretilmis olan 19.997 adet traktör ile 843 mn ciro olusmus dersek, sene sonu icin öngörebilecegimiz...28.000 adet icin...1.180 mn TL civari bir toplam satis geliri öngörebiliriz.
Uzun vadeli.... topiginde öngörülen ciro rakamlariylada
örtüsen bir tahmin.

Gerci kasim ayi üretim rakamlari gelmedi ama...yinede... TTRAK icin aktüalize edilmis kar tahmini:

son öngörü:.... TTRAK............3,00/0,60.....1,80TL/22..........7,93%

yeni öngörü - 2010 sonu icin
satis gelirleri.............1150 - 1300 mn
faaliyet kari................185 - 210 mn
net kar......................155 - 175 mn
HBK..........................2,90 - 3,25
temettü.....................1,74 - 1,95
tem.getirisi (22)............7,9 - 8,8 %

Not: Satislarin... kasim ve aralik aylarindada...son 4-5 aydir görülmüs olan... "olumlu havada" sürecegi varsayilmisdir.

dunqela
12-12-2010, 10:25
emekleriniz için teşekkürler sn.epikur.
honda ve mercedes toplamına yakın üretim yapan TTRAK sunduğu rakamlar ve sergilediği
performansla inşaallah yatırımcısı olan bizlere güzel günler gösterecek..
nasıl böylesine faydalı paylaşımlarınızın müdavimi olduysak,TRAKTÖR ünde şimdilik ''öngörü''den
ibaret olan ,gelecekte gerçekleşmesine beraber şahit olacağımız canlı performansıda bizleri TTRAK müdavimi haline getirir..

epikur
12-12-2010, 18:47
emekleriniz için teşekkürler sn.epikur.
honda ve mercedes toplamına yakın üretim yapan TTRAK sunduğu rakamlar ve sergilediği
performansla inşaallah yatırımcısı olan bizlere güzel günler gösterecek..
nasıl böylesine faydalı paylaşımlarınızın müdavimi olduysak,TRAKTÖR ünde şimdilik ''öngörü''den
ibaret olan ,gelecekte gerçekleşmesine beraber şahit olacağımız canlı performansıda bizleri TTRAK müdavimi haline getirir..

Cok sagolun,sn dunqela,
görünen o ki... su an TTRAK in üretimi (...umarim satislarida) cok iyi gidiyor.
Yukarida yaptigim yalnizca.....aylik rakamlari...yorumlamakdi.
Hatta TTRAK in rakamlarini toplam piyasa rakamlari ile ilskilendirebiliriz...hangisinin rakamlarinin daha ....stabil...yani...daha sürekli oldugunu yorumlayabiliriz.

TOPLAM ...TÜRK TRAKTÖR...
78.335 ......1727
84.464 ......1843
100.820 .....2258

92.282 ......2296
100.987 ....2570
104.237 ....2641

83.795 ......3118
61.314 .......863
99.261 ......2682

112.095 .....2941
92.614 ......2738

1.010.306..25676

TTRAK in mesela kasim ayi rakamlarini normal otomotiv piyasa rakamlariyla mukayese edersem...eylüle göre 99 bin olan toplam piyasa kasimda 92 bine düsmüs...6,7% düsüs.
TTRAK ise eylülde 2.682 iken...kasimda 2.738 olmus...yani azda olsa..düsüs yerine...yükselis. :)
Bu rakamlar...üretim icin olsa bile...olumlu bir gidisat. Aralik ayi rakamlarinida gördükmü...2011 kar ve temettü rakamlarini nerdeyse...teyit edebilecegiz. Bu bakis acisinin güzel tarafi...umuda, beklentiye ihtiyaci...haliyle bayagi düsük olmasi.

Rakamlar, olumsuzlasmaya baslarsada...tabiiki burada yorumlayacagim. Cünkü unutmayalim...traktör piyasasi sürekli bir piyasa degil......yüksek oranda...konjonktürel!!!
Tüm TTRAK dostu arkadaslara tavsiyem: ..."konjonktürel" kelimesinin manasini...kesinlikle anladiginizdan emin olun! Ben yine bir link vereyim. *

Aslinda yukaridaki yorumu üretim degilde satis rakamlariyla yapmak...tabiiki daha mantikli olurdu. Sonucda üretimin...ancak satilmis tarafi...ciroyu ve kari olusturuyor. Büyüyen stoklar kalemi gerci...aktifleri büyütüyor...ama..... kara bir faydasi yok! :)
Ama sanssizlik...otomobil sirketlerinde oldugu gibi... traktör satislarinin.... aylik rakamlarinin yayinlanmamasi! TTRAK ne yazikki ODD de üye degil. :)

*http://www.ekodialog.com/Konular/konjonktur_tur.html

epikur
12-12-2010, 22:21
Baska bir topikden...satis rakamlari:

............................................SATIŞ ADETLERİ

..........................1 Ocak - 30 Haziran 2010..........1 Ocak - 30 Eylül 2010

Traktör (Yurtiçi).....................7.701............... ..................12.909

Traktör (Yurtdışı)...................5.508................ ...................7.438

Transmisyon (Yurtdışı)............2.844....................... ............3.909

.............................................SATIŞ HASILATLARI

.........................................1 Ocak - 30 Haziran 2010........1 Ocak - 30 Eylül 2010

Yurtiçi Satışlar...............................390.304.682 ...........................642.042.991
Yurtdışı Satışlar.............................192.827.271.. .........................272.061.184

Satışlardan İndirim ve İskontolar.......(38.804.066)..................... .....(70.925.507)

Net Satışlar..................................544.327. 887...........................843.178.668

(Yukarıdaki bilgiler şirketin faaliyet raporlarından).

- Bu verileri kullanarak ; 1 Temmuz - 30 Eylül 2010 Dönemi ( 3.Ç) satış adetlerini ve satış hasılatlarını bulabilir miyim?

- Güncel aylık vb. satış adetlerine ulaşabileceğim kaynaklar var mı?

- Şirketin son dönemlerdeki karlılık marjları nedir acaba? Son açıklanan mali tablolardan sonra ; karlılığı etkileyebilecek bir gelişme oldu mu?

……………………………………………...........2010/03……2010/06…..2010/09

BRÜT KAR MARJI (%)……………………......23,4………..24,8………..25,5

NET ESAS FAALİYET KAR MARJI (%)….17,1………..18,6…….….18,8

FAALİYET KAR MARJI (%)………………....13,4………..15,7………..16,6

NET KAR MARJI (%)……………………….....10,1………..12,7………..13,6

Düşün alcor, ne yapabilirsin :düsün:

Yukarıda yazdıklarım bir amatörün araştırmasından, kendi kendine konuşmasından ve hesaplamalarından (karlılık marjları) öte bir şey değildir ve hiç bir şekilde tavsiye içermez. Yatırım kararlarınızda dikkate almayınız.

alcor
12-12-2010, 22:50
http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ocak-Kasim-doneminde-tasit-uretimi-%20yuzde%20-27-artti/95686
....
Bir önceki yılın aynı ayına göre----- 2010 Kasım ayında... pazar yüzde 266,3 ve
[B]ilk 11 ayda................. yüzde 189,6 gibi önemli oranda arttı.
Bu dönemde ihracatta da...... yüzde 13 oranında artış gerçekleşti.
...

Yukarıdaki bilgiler sanırım anahtar cümleler/kelimeler/rakamlar.
Ekim ayı raporunda geçen yıla ait pazar rakamları mevcut mu? Aynı rapordan pazar payı hakkında bir fikir edinmek mümkün mü?. İhracat rakamları tahmini için biraz daha ince hesaplama gerekebilir. Dolayısıyla; satış rakamları konusunda birebir olmasa da genel bir tahmin yürütülebilir/fikir edinilebilir diye düşünüyorum.

epikur
13-12-2010, 01:50
Sn alcor,
kasim ayi üretim rakamlari aslinda beni ikna etmeye yetti. Pek somut ve saglikli rakamlara ulasamadanda HBK nin 2,90 ile 3,25 TL arasinda olabilicegine inaniyorum. Bu rakamlarda her halükarda güzel ve makul bir temettü getirisine denk geliyor.

Su soruyu sormussunuz:
- Bu verileri kullanarak ; 1 Temmuz - 30 Eylül 2010 Dönemi ( 3.Ç) satış adetlerini ve satış hasılatlarını bulabilir miyim?

Evet bu rahatca mümkün.
Ilk 9 aylik rakamlardan, ilk 6 ayin rakamlarini cikarirsak...Temmuz-Eylül ayi rakamlarina ulasabiliriz!

............................................SATIŞ ADETLERİ

..........................1 Ocak - 30 Haziran 2010..........1 Ocak - 30 Eylül 2010

Traktör (Yurtiçi).....................7.701............... ..................12.909..................5.208

Traktör (Yurtdışı)...................5.508................ ...................7.438..................1.930
Transmisyon (Yurtdışı)............2.844....................... ............3.909 ..................1.065

.............................................SATIŞ HASILATLARI

.........................................1 Ocak - 30 Haziran 2010......1 Ocak - 30 Eylül 2010

Yurtiçi Satışlar.............................390.304.682 ........................642.042.991.......251,174 mn
Yurtdışı Satışlar...........................192.827.271.. ......................272.061.184.........79,234mn

Satışlardan İndirim ve İskontolar.....(38.804.066)....................... .(70.925.507)

Net Satışlar................................544.327. 887........................843.178.668........298, 851mn

Eger ilk 9 aylik satis cirosuna...yalnizca son 3. ceyregin rakamini eklersem...ki 4. ceyrek...gecen sene bile... en güclü ceyrek olmus...satis rakamlarina göre...843mn + 299mn = 1.142 mn gibi bir asgari rakam cikmaktadir.

Son ceyregin net kar marji olan 13,6% ile bu da asgari bir net kar rakami olarak...155 mn cikarmaktadir.

Yani su an icin son öngörülerim halen gecerlidir.

TTRAK icin son öngörüm - 2010 sonu
satis gelirleri.............1150 - 1300 mn
net kar......................155 - 175 mn

HBK..........................2,90 - 3,25 TL
temettü.....................1,74 - 1,95
tem.getirisi (22)...........7,9 - 8,8 %

Benim esas SIKINTIM.... 2011 senesinin TTRAK icin nasil gececegi konusu...en azindan ilk 3 ayini merak ediyorum. :yes:

epikur
13-12-2010, 04:05
Eski bir alinti...biraz nostalji olur. Sn yukselc hissenin en kara günlerini yasamis. :)

24.02.2009

açıklanan 66.791.556 tl'sı kar rakamına ttrak brüt 1.2515 tl net 1.1380 tl'sı gibi bir temettü dağıtabilir.

3.84 tl'sından kapanan ttrak'ın bu fiyatından dağıtabileceği net temettü fiyatını çıkarırsanız hissenin size maliyeti 2.7020 tl yani son iki rakamı yazmaz isek 2.70 tl gibi bir fiyata gelir ki, hissenin fiyatı pahalımı ucuzmu onun kararını vermekte sizlerin beklentilerine kalmış.

hayırlı olsun.

12.11.2008

http://img391.imageshack.us/img391/5084/ttrakretimdc3.jpg (http://imageshack.us)

ekim 2008 sonu itibarıyla ttrak son üç yılın 12 aylık üretim rakamlarını geçmiş durumda.

Mukayese icin: Su an kasim ayi dahil...25.676 adetteyiz.

epikur
16-12-2010, 01:19
Sn. Yüksel'in aktüalize edilmis son 3 yillik TTRAK üretim rakamlari. Calismasi icin cok tesekkürler.

Bahsettigim gibi...2.300 gibi bir rakam bile yillik toplam 28.000 adete ulasilmasini saglayabilir. Ama daha önemlisi...3C de...6.662 adet olan üretim rakami...2300 civari bir aralik rakamiyla bile...4.C icin 8.000 civari bir toplam üretim demekdir ki..3.C ye göre ciddi bir yükselis oldugunu göstermekdedir.
Tabiiki üretimle...satis rakamlarini ayni addedemeyiz....ama son ceyrek karinin yüksek gelme ihtimalini yükselmekdedir. Yani 160mn gibi bir net kar rakami rahatlikla öngörülebilir.

üretim rakamları karşılaştırması

http://img148.imageshack.us/img148/2720/3ylretim.jpg (http://img148.imageshack.us/i/3ylretim.jpg/)

dönemsel kar karşılaştırması

http://img219.imageshack.us/img219/1641/karttrak.jpg (http://img219.imageshack.us/i/karttrak.jpg/)

epikur
16-12-2010, 22:19
Asagidaki rakamlar ile...TTRAK'in...ne kadar konjonktürel agirlikli...ne kadar dafansif agirlikli oldugunu degerlendirebilmek icin...son 5 senelik kaydirilmis degerlerini ekliyorum:

............................Cari değerler...... 2009.12...... 2008.12 ......2007.12......2006.12....... 2005.12
Kaydırılmış Satışlar 1.035.463.195.. 667.703.295.. 787.491.026.. 640.899.127 . 493.071.018..482.389.375
Kaydırılmış EFK........ 178.676.309 .. 53.581.843.... 76.218.435.. 92.901.034.. 111.958.158.. 107.338.418
Kaydırılmış Kar......... 129.156.371 .. 30.955.024 .. 66.791.556 .. 92.726.763.. 113.772.996.. 93.663.165

Evet yine kar rakamlarini baz alirsak....en düsük deger 2009 de 31mn ile.....en yüksek deger ise 2006 de...113mn civarlarinda! Bu sene beklenilen kar rakami ise hatirlanacagi gibi 160mn civarindaydi)

Ortalama kari... 72 mn civarlarinda dersek.....nerdeyse +/-41 mn gibi bir sapma yapar.......bu da 57 % gibi.....bir yüzdesel sapmaya denk geliyor, asagiya veya yukariya tabiiki.
Ortalamadan yüzde 57 sapma...bayagi yüksek bir oran. Zaten son 5 sene icerisinde degisen 0,195 ile 1,93 TL arasindaki temettü ödemeleride...problemin ciddiyetini uzun vadeci yatirimcilara göstermektedir. Sirketin bu rakamlarla... tam manasiyla konjonktürel bir sirket oldugu herhalde söylenebilir.
Sonuc: su anda ne kadar karli bir sirketsede...büyüme tersine döndügü zamanlar...sirketin temettü verimi ciddi geriliyecekdir...bu da ultra uzun vadede sirketi cokda cazip kilmiyor.

nicome
16-12-2010, 22:56
sayın epikur tespitlerinizi ilgiyle izliyorum hakkımdaki yatırımcı tahminleriniz tamamen dogrudur ben hissenin günlük hareketlerinden çok şirketin üretimi satışları ve genel durumu ile ilgileniyorum temettü verimliligi benim için önemli.zamanında elimdeki para ile dükkan alıp kira getirisini hesaplamıştım.daha sonra bu para ile ttrak hissesi aldım kira geliri yerine temettüye talip oldum şimdiye kadar dogru yaptıgımı zannediyorum.ben şirketin yatırımcısı olmaya talibim hayırlısı inşallah hayırlı kazançlar

nicome
16-12-2010, 22:59
sayın epikur tespitlerinizi ilgiyle izliyorum hakkımdaki yatırımcı tahminleriniz tamamen dogrudur ben hissenin günlük hareketlerinden çok şirketin üretimi satışları ve genel durumu ile ilgileniyorum temettü verimliligi benim için önemli.zamanında elimdeki para ile dükkan alıp kira getirisini hesaplamıştım.daha sonra bu para ile ttrak hissesi aldım kira geliri yerine temettüye talip oldum şimdiye kadar dogru yaptıgımı zannediyorum.ben şirketin yatırımcısı olmaya talibim hayırlısı inşallah hayırlı kazançlar
ben bilgisaraz kullanımını pek bilmiyorum onun için yazınızı geç okudum kusura bakmayın

istinyeli
17-12-2010, 14:59
Turk traktor, new holland'ın japonya'dakı yetkılı dıstrıbutorunu agırladı

ıtalyan fıat ıle koc grubu'nun ortak gırısımı turk traktor, ankara'dakı
tesıslerınde new holland'ın japonya'dakı yetkılı dıstrıbutorunu agırladı.
Zıyaret ıcın ankara'nın secılmıs olmasında new holland td5000 serısının
japonya'dakı basarısı rol oynadı. 82 ıla 95 beygır seceneklerı ıle satılan bu
serı, turk traktor'un ar-ge merkezınde gelıstırıldı ve baslıca malzemelerın
tamamı turk traktor'un kontrolu altında uretıldı.

New holland hft'nın
ceo'su hısa shıbamoto, calısmalarından oturu turk traktor ekıbıne tesekkur
ederek, "td5000 serısının japonya'dakı basarısı sayesınde, zorlu rekabete
karsın pazar payımızı koruyabıldık. Burada bulunmak bızım ıcın harıka bır
fırsat, zıra burası basarımızda onemlı bır payı olan td5000 traktorlerının
uretıldıgı ve monte edıldıgı tesıs. Turk traktor calısanlarının ıslerıne
verdıgı onem ve gosterdıklerı ozen bızı cok etkıledı. Sektordekı tum
uretıcılerın urun kalıtesını planlarken urunu kullanacak olan musterının bakıs
acısını dıkkate almaya tesvık edıyoruz." dedı.

Ankara zıyaretı sırasında gorusulen bır dıger konu da, turkıye'de uretılen ve
55 ıla 75 beygır gucu seceneklerı ıle satılacak olan yenı traktor modelının 2011
senesınde cnh dagıtım agına sunulacak olmasıydı. Temmuz 2010'da duyurusu yapılan
bu yenı model, esas olarak cıftcılıkle hobı duzeyınde ugrasan kıtleyı hedef alacak.
Bu urunlerın japonya'da da bellı bır kesıme hıtap etmesı ongoruluyor.

Turk traktor, 2009 senesınde uretımının neredeyse yarısını 60'dan fazla ulkeye
ıhrac ettı.
Matrix

-cıhan-

epikur
17-12-2010, 22:11
Haber icin tesekkürler.
Japonyadan kalkip, turk traktörlerini görmeye gelen japon dostumuz Hisa Shibamoto, kimmis diye merak ettim... Nette nihayet bir resmini buldum.
http://www.olivetcollege.edu/alumni/pdf_docs/shiperds_record/ship_r_fall_08.pdf Sayfa 43/51 de görebilirsiniz. :biggrin:

Ve bu adam 3. kusakdan yönetici( 50% ile ana ortagi). (1934 de kurulmus) Japonyanin 1 numarasi. Sirket yani eften püfden bir sirket degil....600den fazla calisani iletüm Uzakdoguya... 55 noktadan traktör satiyor. ;)
http://www.nh-hft.co.jp/english/company/about_hft.html

Sonucda: Sirketimizle gurur duyuyorum. :yes:

epikur
19-12-2010, 02:15
Son sektör tablosu. Dostum Yalin'in topiginden.
Görünen o ki....TTRAK su an...16,5% gibi bir Aktif Karlilik oraniyla...güzel bir karlilik sergiliyor ve FROTO ile acik ara sektörün su an en iyi sirketi.
Tablodaki temettü verimi...yalniz dogru degil. Bazen böyle ters seylerde gösterebiliyor...tablolar.

OTOMOTİV SEKTÖRÜhttp://i53.tinypic.com/211l5dj.jpg

dunqela
01-01-2011, 12:35
HANGİ ŞİRKETLER SERMAYE ARTTIRACAK?

İMKB'de işlemler yine hacimsiz geçti. Piyasanın yeni yıla 66500 puan seviyesini destek bularak başlayabilmesi halinde, önümüzdeki haftanın ilk işlemlerinde yükseliş ivmesinin korunduğunu görebiliriz. Bu paralelde 66500 desteği üzerinde, 67500-68500 potansiyelinin korunmaya devam edebilir. Ama Amerika'da Dow Jones şu anda zirvede. 3 Ocak'ta kar satışlarıyla bir açılış olabilir. Ama Asya ve Avrupa'nın durumu daha belirleyici olacak. Unutmayın, dolarda değer kaybı devam ettiği sürece hisse senetlerindeki geri çekilmeler kalıcı olmayacaktır. Düşük primli ve sermaye artıracak hisselerde pozisyon açabilirsiniz. Günlük hareketlere bakacak olursanız, yukarı eğilimin kuvvetlendiğini görebilirsiniz. Önce 67 bin 700, ardından 69 bin 900 dirençleri test edilebilir. ENDEKSİ DEĞİŞEN HİSSELER - Ulusal 100 endeksine İhlas Gazetecilik, Türk Traktör, Brisa, Trabzonspor Sportif, Aksa Enerji, Tek-Art Turizm, Anel Elektrik, Rhea Girişim, Goldaş Kuyumculuk, Adana Çimento C eklenecek; Ulusal 100 endeksinden Pınar Süt, Selçuk Ecza Deposu, Marshall, Otokar, Vestel Beyaz Eşya, Kerevitaş Gıda, BSH Ev Aletleri, DYO Boya, Turcas Petrol, Çelebi çıkarılacak; Ulusal 50 endeksine Aselsan, Fenerbahçe Sportif, Aksa, Petrol Ofisi, İpek Matbaacılık eklenecek; Ulusal 50 endeksinden Mondi Tire Kutsan, Aygaz, Net Holding, Afyon Çimento, Zorlu Enerji çıkarılacak; Ulusal 30 endeksine İhlas Holding eklenecek; Ulusal 30 endeksinden Şekerbank çıkarılacak... SERMAYE ARTTIRIMI YAPACAK OLAN ŞİRKETLER: RYSAS %86.4 bedelsiz, 03.01.2011...EGCYH %121.56 bedelli, 03.01.2011...EUROM %200 bedelli... 07.01.2011... FRIGO %100 bedelli, 03.01.2011... IDAS %100 bedelli, 03.01.2011... DİKKAT!.. BU HİSSELERDE YOĞUNLAŞMA ARTABİLİR.... Endeks 2010 yılını 66 bin 4 puanla tamamladı. Kapanışa doğru satışların yoğunlaşması pazartesi günü alıcılı açılış olacağını gösteriyor.

necmettin batırelin (tgrt haber ekonomi editörü)yazısı
imkb 100 e dahil olmak bize güzel raiting yaptıracak gibi..

dunqela
02-01-2011, 10:40
TTRAK zaten en iyi 100 endeksinde şu anda..yakıştıramadım kendime yukarıdaki yazıyı..
acemiliğime verin..
saygılarımla..

epikur
12-01-2011, 17:42
FİRMALAR OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM "OCAK-KASIM"————- —— —– —— —— ——- ——- —— ——- —— —— —— ———-
A.I.O.S. 0 100 317 319 319 346 231 188 338 361 317 2.836
B.M.C. 46 186 139 152 124 263 180 144 434 449 551 2.668
FORD OTOSAN 11.526 16.869 20.677 17.333 21.557 24.863 14.358 16.711 21.726 26.774 22.631 215.025
HATTAT 43 100 129 149 225 202 148 160 127 330 234 1.839
HONDA TÜRKİYE 1.620 1.620 1.683 1.707 1.620 2.046 1.206 1.571 2.008 2.014 1.377 18.472
HYUNDAI ASSAN 4.000 3.500 5.102 5.100 8.000 8.900 6.600 7.700 7.800 7.100 6.400 70.202
KARSAN 805 1.808 2.026 2.557 1.966 2.056 2.145 1.992 2.352 2.381 1.937 22.025
M. BENZ TÜRK 548 637 998 1.093 1.184 1.380 1.194 1.541 1.326 1.565 1.447 12.913
MAN TÜRKİYE 65 97 90 124 102 71 78 110 65 118 92 1.012
OTOKAR 182 230 190 162 125 63 136 215 202 164 112 1.781
OYAK RENAULT 24.833 26.513 30.072 29.091 29.127 29.367 23.693 7.782 24.799 29.512 22.436 277.225
TEMSA 63 164 271 286 308 336 316 378 256 314 303 2.995
TOFAŞ 25.138 24.918 29.071 27.172 26.819 26.968 22.300 16.089 27.433 29.816 25.687 281.411
TOYOTA 7.739 5.879 7.897 4.721 6.941 4.735 8.092 5.870 7.714 8.256 6.352 74.196
TÜRK TRAKTÖR... 1.727 1.843 2.258... 2.296 2.570 2.641... 3.118 863 2.682... 2.941 2.738--- 25.676

TOPLAM 78.335 84.464 100.820 92.282 100.987 104.237 83.795 61.314 99.261 112.095 92.614 1.010.306

Yalniz TTRAK rakamlarini inceliyorum:
2.941 2.738---2 aylik=5.679
Toplam...11 ay..........25.676

Aralik ayindada 2.200 ile 2.500 adet daha üretebilecegi kabul edilirse...28.000 larda bir rakam sene sonu icin...makul gibi.

Eger cok basit bir mantik yürüterek, ilk 9 ayda üretilmis olan 19.997 adet traktör ile 843 mn ciro olusmus dersek, sene sonu icin öngörebilecegimiz...28.000 adet icin...1.180 mn TL civari bir toplam satis geliri öngörebiliriz.
Uzun vadeli.... topiginde öngörülen ciro rakamlariylada
örtüsen bir tahmin.

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, sektörün Aralık ayı ve 2010 yılı üretim rakamları şu şekilde:

FİRMALAR OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ AĞUSTOS EYLÜL EKİM KASIM ARALIK 2010------------- ------ ----- ------ ------ ------- ------- ------ ------- ------ ------ ------ ------- ----------
A.I.O.S. 0 100 317 319 319 346 231 188 338 361 317 456 3.292
B.M.C. 46 186 139 152 124 263 180 144 434 449 551 674 3.342
FORD OTOSAN 11.526 16.869 20.677 17.333 21.557 24.863 14.358 16.711 21.726 26.774 22.631 27.031 242.070
HATTAT 43 100 129 149 225 202 148 160 127 330 234 279 2.148
HONDA TÜRKİYE 1.620 1.620 1.683 1.707 1.620 2.046 1.206 1.571 2.008 2.014 1.377 1.833 20.305
HYUNDAI ASSAN 4.000 3.500 5.102 5.100 8.000 8.900 6.600 7.700 7.800 7.100 6.400 6.798 77.000
KARSAN 805 1.808 2.026 2.557 1.966 2.056 2.145 1.992 2.352 2.381 1.937 2.704 24.719
M. BENZ TÜRK 548 637 998 1.093 1.184 1.380 1.194 1.541 1.326 1.565 1.447 1.567 14.480
MAN TÜRKİYE 65 97 90 124 102 71 78 110 65 118 92 120 1.132
OTOKAR 182 230 190 162 125 63 136 215 202 164 112 455 2.236
OYAK RENAULT 24.833 26.513 30.072 29.091 29.127 29.367 23.693 7.782 24.799 29.512 22.436 29.858 307.083
TEMSA 63 164 271 286 308 336 316 378 256 314 303 372 3.367
TOFAŞ 25.138 24.918 29.071 27.172 26.819 26.968 22.300 16.089 27.433 29.816 25.687 30.834 312.245
TOYOTA 7.739 5.879 7.897 4.721 6.941 4.735 8.092 5.870 7.714 8.256 6.352 9.090 83.286

TÜRK TRAKTÖR 1.727 1.843 2.258 2.296 2.570 2.641 3.118 863 2.682 2.941 2.738 2.601 28.277

TOPLAM 78.335 84.464 100.820 92.282 100.987 104.237 83.795 61.314 99.261 112.095 92.614 114.672 1.124.982

Aktüalize edilmis........ TTRAK rakamlari:
2.941 2.738--2.601= 4C toplam= 28.277

Toplam...12 ay..........28.277

Evet...2010 icin...öngörülen...28.000 rakami... 28.277 adet ile asildi bile. :)

Buradada bir aktüalize edelim......28.277 adet icin...toplam satis geliri....cok kabaca...1 milyar 190 bin TL olabilir.
Yani 16,5% civari olan...kar marjinda fazla bir degisiklik olmazsa....karin 195 milyon TL olmasi bile...olabilir. :)
Ha...bu ciro ile...emtia fiyatlari yükseldi...girdiler...ve iscilik masraflari falan ile maliyetler bayagi yükseldi....ve kar marji gerilemisdir dersek....
16% net kar marji ile.....190 mn TL kar ve
15,5% net kar marji ile....185 mn TL ve
15% net kar marji ilede...178 milyon TL net kar öngörebiliriz!

Eski...kar ve kar payi dagitim oranlarina göre...yapilan temettü tahminlerime bakiyorum:

...Kar tahmininde tek rakamla banko girdim. 3 TL civari hisse basina. (Kar tutari... 155-160m dedim...biraz abartarak... tabiiki!)
Esas problem... zaten.... muhtemel kar dagitim payi. Genel Kurul zar atar gibi dagitim payi belirlemis...eski yillarda.
25%, 40%, 94%, 103%...her türlü rakam var!
Yalniz eski dagitim paylarinda - bana göre -bir "gariplik" var. Kar ne kadar yüksek cikmis ise....dagitim payida o kadar yüksek olmus! Komedi gibi. Bu "mantikla" yola cikarsak.... kar tutari bu yil muhtesem olacagindan....en az 100%, hatta 120% dagitmasi lazim......
Eeee.... bu da 3 TL temettü demek olur.....en azindan...ve bugün hisseye girmis oldugum fiyat olan....19,80 üzerinden....15,15% yapar! :)
Hadi 100% cok abartili...olmaz diyelim.....ve bir 80% dagitim payi icin (2,40 TL ==> halen 12,12% yapiyor .......
bir dahakini...60% icin yapalim...(1,80 TL ==> halen...9,1% temettü verimi yapiyor.....
birde asgari dagitim payi 40% ile hesaplayalim... 1,20TL ===> 6,1% gibi bir sey yapiyor.

Yani her halükarda....biraz sürpriz yaparsa ki...sürprizde sayilmaz aslinda...güzel bir temettü verimliligi olusmasi lazim....diyorum.

Evet 155-150 milyon kar ve 60% kar payi dagitimiyla....1,80 TL gibi bayagi mütevazi bir.... temettü tahmini vardi.
Ayni dagitim oraniyla...3,65 lara kadar olusabilecek bir hisse basi kar ile...2,20 TL temettü bile...gayet olasi....görünmektedir.

Beklentileri abartmayalim....ve 3,35 HBK (yani.....179 mn net kar) ve yine 60% ile 2,00 TL civari bir muhtemel temettü diyelim...
Su anki fiyatlar ile.....2,00 TL temettü/27 TL = 7,4% civari bir brüt temettü (6,3% net)...manasina gelmekte...

1 Aralikda yapmis oldugum...1,80 TL temettü beklentisinin...neden düsük kaldigini...simdi gördüm.....5 hafta evvel 20 TL civarinda olan ...lfiyatlar... 27 lere yükseldi... Sanirim yüksek kar rakamlarini bilenler/bekleyenler yeni yil ile....senede ciddi sekilde girdi... :(

epikur
19-01-2011, 14:17
sn.epikur her topikde gözlerim önce sizin yazılarınızı arıyor inanın..
böylesine güzel paylaşımlar,samimi düşünceler beni müdavim olma sınırına doğru sürüklüyor yakamdan..
emeğiniz için ,alınteriniz için (ne ilk ne son olacak) teşekkürler.. :)
TRAKTÖR ile tanışma sürecim sizinle başladı,,iyikide başlamış,temettü hedefleri biraz küçüldü isede
olsun varsın..mayıs sonuna kadar duralım diyorum dev tekerde,sonra tekrar şapkamıza bakarken hesabımızı yaparız masada....:)
uyarmı..:)

Cok tesekkürler, sn dunqela, iltifatlarinizdan dolayi.
TTRAK tüm temettücülerin arasinda benimde su an gözde sirketim. Eger.. yeni bir zirve olusursa...föyümdeki...alsat amacli paydan birazini satiyorum...kar realizasyonu gibi bir sey...50-60 kurus asagisindan yine yerine koymaya calisiyorum....koyabilirsem tabii...bazen koyamiyorum...mecburen sattigim fiyatin üzerinden yine ekliyorum....
Daha bir kac aya kadar benimde gözüm devamli fiyatta idi...fazla yükselen senette kar realizasyonu olusacak diye.... Normalde tüm senetlerde öyledir. Mecburen TTRAK dada öyle olacak. 20-23 lira arasi senedi temettüsü icin alan kurumlar bile...yüzde 30-40 kari gördümü...satacak..cünkü bu kadar kazanan...6% temettüye "tenezzül" etmez artik....senedin temettü ödemesinden sonra gerileyecegini düsünürse. Bu onlarin isi. Ha...bu realizasyon subattami olur, nisandami yoksa mayis ayindami...beraber görecegiz...ne desem bos!
Ama 2010 senesinin güzel bilancosunun... meyveleri yene yene bitmedi...sanki. Bilancoda... yüksek satis gelirleri ile haliyle yüksek bir karda bekleniyor...
Beklentilerim 3 ay öncesinde minimum 160 milyon iken...kasim ve aralik rakamlarinida gördükden sonra...195 milyon TL ye kadar yükseldi.

"Hesaplama" seklide söyle:...28.277 adet satis adedi icin...toplam satis gelirini....cok kabaca...1 milyar 190 bin TL olabilir diye tahmin etmisdim.
Yani 16,5% civari olan...son dönem kar marjinda fazla bir degisiklik olmazsa....net karinda 195 milyon TL olmasi bile...muhtemel....benim fazlasiyla olumlu bakis acimla! :biggrin:

Ha...bu ciro ile...emtia fiyatlari yükseldi...girdiler ve iscilik masraflari falan.. maliyetler bayagi yükseldi....ve kar marjida muhtemelen gerilemisdir dersek....
ve 15% net kar marji ile bile...178 milyon TL net karda öngörülebilir!

Kar dagitim payini..yine 60% dersek....117 milyon TL ile 107 mn TL bir temettü dagitim orani olasi görünüyor...53.369.000 TL sermaye ile...2,20 ile 2,00 TL arasinda bir temettü manasina geliyor.
Bu da su anki "yüksek" fiyatlardan bile...7,45 ile 6,80% arasi bir temettü getirisi vaadediyor. Yani F/K di, PD/DD di, bedelsiz verme potansiyeli gibi tali oranlara/sebeplere bakmasak bile....sirkete ortak olmak icin güzel bir finansal neden!

Yani ben sahsen....fiyatin son haftalardaki ciddi yükselisini.....ayni derecede yükselmis olan kar/temettü beklentilerine (iyi bilanco beklentisi)...bagliyorum....spekülatif bir fiyat hareketine baglamiyorum. Tabiiki yanilabilirimde.

Subat ortalarinda bilanco aciklansin...ondan sonrada.. genel kurul toplantisi beklenecek. Aciklanan karin ne kadari dagitilacak diye.... Yani dagitim orani yüzde 60 mi... hatta belkide daha yüksekmi olacak diye...beklenti olusabilir.
Üstelik 2011 de traktör piyasasinin en azindan 5-6% genisleyecegi....bekleniyor...bankalara en kadar kredi genislemesini 25% ile sinirlamalari "tavsiye edildiysede"! :biggrin:
Bu rakamlarda gelmesini beklemedigim...hurda tesvik programi dahil bile degil.

Sonucda olaya orta/uzun vadeli bakan bir yatirimci olarak...."relaxed" bakiyorum....ve muhtemelen gelebilecek "kar satislari"... yani düzeltmeler bile... beni pekde korkutmuyor.

epikur
20-01-2011, 18:57
TTRAK en sonunda...endeks düsüsünü firsat bilip...az cok bir kar realizasyonu yapildi. Senette bir iki ayda yüzde 30 - 40 kazanmis olan bir kurumsalin...bu realizasyonu yapmasi hicde garipsenecek bir durum degil....gayet normal!
Ha...25-26 lara kadar satarlarmi?... neden satmasinlar? Ama bilancoyu görmedikce..ben sahsen azaltmam...hele temettüyü almadan...asla! :)
O yüzden 25 lere kadar...devamli bir seyler...eklerim....zaten istedigimde buydu...senet fiyatinin biraz geri gelmesi! Eh...istedigim oldu...teknikdi...kanaldi...pekde umurumda degil. Ha 25 lere gider diye korkan...yarin 28,50lerden satsin...sanirim görür....sonra 25-26 oldu diye sikayet etmesin. :biggrin:

alibaba9
11-02-2011, 17:42
http://www.bmd.com.tr/documents/BMD/TTRAK_Mali_Tablo_De%c4%9ferlemesi_(11%2002%202011) .pdf

BMD'nin detaylı bir araştırma raporu EPikur hocam,
faydalı olur belki,

selamlar

epikur
11-02-2011, 19:06
Sagol dostum. Evet...sektör ve sirket üzerine...güzel bilgileri ve öngörüleri var.

Mesela:
Önemli Rasyolar 2009 2010T 2011T 2012T
Net Satışl a r (mn TL) 668 1.100 1.226 1.368
FAVÖK (mn TL)........... 61.. 222.. 247... 275
Ner Kar (mn TL).......... 31 ..156.. 183... 205
Hi s s e Ba şına Ka r (TL) 0,6 2,9.. 3,4... 3,8
FAVÖK Marjı (%)....... 9,2% 20,2% 20,2% 20,1%
Brüt Kar Marjı (%).... 15,6% 25,9% 25,9% 25,9%

Burada ilginc olan rakamlar: 2011 ve 2012...tahminleri
2010 un bilancosu halen gelmemis olsada...asagi yukari belli ve fiyatlara yansimis oldugunuda bile söyleyebiliriz. Ha...belki tekrar bir gazla...30 da yaparlar.

Ama yukaridaki 2011 ve 12 rakamlarini.... devamli teyit ederek veya sorgulayarak...sirketimizin önünü görebiliriz....görmeye calismayaliyiz.

Benim sahsen sorguladigim sey...sirketin kar marjlari veya mali yapisi veya pazar payi falan degildir. Onlarin mükemmelliginden...eminim! :)

Hayir benim önem verdigim konu: sektörün durumu... daha dogrusu tarim sektörünün durumu en önemli konu.
Türkiye’deki traktör satışlarında %52’ lik Pazar payı ile birinci sırada olan şirketi yine Türkiye’ de üretim yapan ve %6’ lik pazar payına sahip olan Massey Ferguson, %25’lik pazar payı ile tüm diğer yerel traktör üreticileri ve %17’ lik pazar payı ile tüm ithal traktörler takip etmektedir.

Yani Türkiyede satilan 2 traktörden birini TTRAK satiyor. Bu yüzden önemli olan konu...Türk Traktör piyasasi!!!

Ve fiyatda...son yazmis oldugum gibi...25 i görmüs (ne yazikki kacirdim) yine 28 olmus...simdi gene asagiya dogru yolda...umarim bilanco gelmeden 25 i yine görür. Zaten bilinen olumlu haberler ile fiyat yine bir 30 a kadar gider.... sonra yine döner. 25 ler kesinlikle benim icin güzel alim seviyeleri.

epikur
12-02-2011, 16:19
Önemli Rasyolar 2009 2010T 2011T 2012T
Net Satışl a r (mn TL) 668 1.100 1.226 1.368FAVÖK (mn TL)........... 61.. 222.. 247... 275
Ner Kar (mn TL).......... 31 ..156.. 183... 205
Hi s s e Ba şına Ka r (TL) 0,6 2,9.. 3,4... 3,8
FAVÖK Marjı (%)....... 9,2% 20,2% 20,2% 20,1%
Brüt Kar Marjı (%).... 15,6% 25,9% 25,9% 25,9%

Burada ilginc olan rakamlar: 2011 ve 2012...tahminleri

Yukarida "Bizim Menkul Degerlerin" öngörü diye...sunmus oldugu rakamlara biraz daha yakindan bakdim ve gördügüm su:
Satis gelirleri 2010 rakamlari 14,5% arti büyüme ile ve 2012 rakamlarida...11,5% büyüme carpani ile "hesaplanmis!!!
Net kar ise... bu sene icin... 156mn denmis???...(Benim beklentim: 2010 icin 170 ile 190 milyon TL mesela! ;) ) 2011 icin +27mn= 15% büyüme=183mn denmis!... ve 2012 icinde yine +22mn kar büyümesi ile 205 mn...olur harhalde denmis...yani 1,12 carpaniyla..."hesaplanmis! Komedi gibi!

Ne yazikki öngörülen büyüme rakamlari.... düsünülerek hesaplanan bir büyüme öngörüsü gibi durmuyor. Zaten 2010 rakami (156 mn) yanlis olunca..gerisinin...dogru olma imkani hic kalmiyor! Yapilanlar... mekanik bir seyler....dostlar alisverisde görsün misali! . Ilkokul 3.sinif seviyesi. Hele 2012 senesi icin bir büyüme oraninin "biraz mantikli" tahmin edilebilmesi zaten mümkün degil.

SONUC: 2011 satis geliri büyüme oranini...faaliyet kar marjini....net kar marjini...ve böylece....net kar tutarini....kendimiz tahmin etmemiz lazim.
Piyasadaki "analizlerin"....tüm "uzman büyüme rakamlarinin" ciddiye alinabilecek bir tarafi.... ne yazikki yok!

2012 öngörüleri ise zaten imkansiz ...bu yüzdende aslinda gereksiz!

metinçetin
12-02-2011, 20:18
Sn Epikur,

Türk Traktörün pasiflerinde yer alan finansal borçları ile ilgili İMKB ye şöyle bir açıklama göndermişdir,
Sirketimizin mevcut finansal durumu, ileriye dönük planları ve piyasa kosulları göz önüne alınarak;
14.01.2010 tarihli özel durum açıklamamıza konu, Koç Holding A.S.'nin çesitli finans kuruluslarını kapsayan
konsorsiyum ile imzaladığı Kredi Sözlesmesi tahtında temin edilen kredinin, Sirketimizce kullanılan 27 ay
vadeli Euribor + %2,75 yıllık faiz oranlı 40 Milyon Euro tutarındaki kısmının tamamı birikmis faizi ile birlikte
vadesinden önce 28 Ocak 2011 tarihinde kapatılmıstır.

metinçetin
12-02-2011, 20:20
FiNANSAL BORÇLAR a bir bakdığımızda ,

a) Kısa vadeli finansal borçlar

Kısa vadeli krediler

Orijinal para Yıllık ağırlıklı ortalama
birimi değeri etkin faiz oranı (%) TL karsılığı
30 Eylül 31 Aralık 30 Eylül 31 Aralık 30 Eylül 31 Aralık
2010 2009 2010 2009 2010 2009
TL krediler 16.785.400 18.199.406 7,00 7,47 16.785.400 18.199.406
Avro krediler 20.286.806 95.288.233 3,10 4,49 40.074.556 205.851.169
56.859.956 224.050.575
Uzun vadeli kredilerin kısa dönem taksitleri
Avro krediler 20.950.444 - 4,70 - 41.385.508 -
41.385.508 -

metinçetin
12-02-2011, 20:22
Uzun vadeli krediler

Avro krediler 45.458.742 45.389.945 3,88 4,52 89.799.199 98.055.898
Toplam uzun vadeli finansal borçlar

metinçetin
12-02-2011, 20:26
Toplam uzun vadeli finansal borçlar 89.799.199

epikur
12-02-2011, 20:36
Türk Traktörün ...... imzaladığı Kredi Sözlesmesi tahtında temin edilen kredinin,
Sirketimizce kullanılan 27 ay vadeli Euribor + %2,75 yıllık faiz oranlı 40 Milyon Euro tutarındaki kısmının tamamı birikmis faizi ile birliktevadesinden önce 28 Ocak 2011 tarihinde kapatılmıstır.

Cok olumlu bir haber!!! 40 mn € yapar...86 milyon TL civari bir yükümlülük. Ve tek kalemde bu 86 milyonu ödeyip döviz bazli kredisini ...vadesinden önce...kapatmissa... sapka cikarilir. Helal olsun...Turk Traktöre

epikur
12-02-2011, 20:42
Toplam uzun vadeli finansal borçlar 89.799.199

Bu rakamin bu sekilde anlatabilecegi cok fazla bir sey yok...ne yazikki!
Bu rakami ya gecen seneki rakam ile mukayese etmeniz gerekir...yada toplam borclarina veya toplam pasiflerine bölerek...bir oran cikarip...cikan orani yine gecen sene sonu oraniyla karsilastirmamiz gerekir...ki bir trend görelim...borc veya borc orani... yükseliyormu...düsüyormu diye.
Böylece bu rakam üzerine bir fikir olusturabilelim.
Üzülmeyin...her baslangic zordur. :) Yinede tesekkürler...rakam icin.

Halil64
18-02-2011, 10:04
***TTRAK***TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.( Kar Payı Dağıtımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı )
***TTRAK***TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.( Kar Payı Dağıtımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ) Ortaklığın Adresi : Güvercin Yolu no:111-112 Gazi Ankara Telefon ve Faks No. : 0 312 233 33 33 - 0 312 233 33 73 Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : 0 312 233 25 02 - 0 312 233 33 73 Yapılan Açıklama Güncelleme mi? : Hayır Yapılan Açıklama Düzeltme mi? : Hayır Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? : Hayır Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Özel Durum Açıklamasının Tarihi : - Özet Bilgi : kar payı dağıtımı Yönetim Kurulu Karar Tarihi : 18.02.2011 Dağıtılması Teklif Edilecek Kar Payının Hesap Dönemi : 2,010.00
Hisse Senedi Şeklinde Dağıtılması Teklif Edilecek Toplam Kar Payı (TL) : 0.00
Hisse Senedi Şeklinde Dağıtılması Teklif Edilecek Kar Payının Sermayeye Oranı (%) : 0.00
Nakit Olarak Dağıtılması Teklif Edilecek Toplam Brüt Kar Payı (TL) : 150,000,000.00

Borsa'da İşlem Gören 1 TL Nominal Değerli Beher Paya Dağıtılacak Nakit Kar Payı : Brüt (TL) : 2,81062

Net (TL) : 2,3890

Teklif Edilecek Dağıtım Tarihi : 01.04.2011

EK AÇIKLAMALAR:Şirketimiz tarafından Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri:XI, No:29 sayılı Tebliği hükümleri çerçevesinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyumlu olarak hazırlanan ve Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından denetlenen 01.01.2010- 31.12.2010 hesap dönemine ait finansal tablolarımıza göre 179.717.096 Net Dönem Karı elde edilmiş olupkarlılık ve nakit durumu dikkate alınarak hazırlanan kar dağıtım önerimiz aşağıda yer almaktadır. SPK Tebliğlerine uygun olarak hesaplanan cari dönem karından Ortaklara Temettü : 150.000.000,00 TLİkinci Tertip Yasal Yedek Akçe : 14.733.155,00 TLFevkalade İhtiyatlar : 14.983.941,00 TLDağıtılması önerilen temettünün, * Tam mükellef kurumlar ile Türkiye'de bir işyeri ve daimi temsilci aracılığı ile kar payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarımıza %281,0620 nispetinde ve 1 kr'lik nominal değerde bir adet hisse senedine 2,81062 kr brüt = net nakit temettü ödenmesine,* Genel oranın dışında temettü stopajına tabi dar mükellef kurum ortaklarımıza % 267,00894 nispetinde ve 1 kr'lik nominal değerde bir adet hisse senedine brüt 2,81062 kr, net 2,67009 kr nakit temettü ödenmesine,* Diğer hissedarlarımıza %238,9027 nispetinde ve 1 kr'lik nominal değerde bir adet hisse senedine brüt 2,81062 kr, net 2,3890 kr nakit temettü ödenmesine, - kar dağıtımının 01 Nisan 2011 tarihinde yapılmasını öngören teklifin kabulüne ve Olağan Genel Kurul'a sunulmasına karar verilmiştir.Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=142659IMKB

epikur
18-02-2011, 12:41
Cok tesekkürler, sn dunqela, iltifatlarinizdan dolayi.
TTRAK tüm temettücülerin arasinda benimde su an gözde sirketim. Eger.. yeni bir zirve olusursa...föyümdeki...alsat amacli paydan birazini satiyorum...kar realizasyonu gibi bir sey...50-60 kurus asagisindan yine yerine koymaya calisiyorum....koyabilirsem tabii...bazen koyamiyorum...mecburen sattigim fiyatin üzerinden yine ekliyorum....
Daha bir kac aya kadar benimde gözüm devamli fiyatta idi...fazla yükselen senette kar realizasyonu olusacak diye.... Normalde tüm senetlerde öyledir. Mecburen TTRAK dada öyle olacak. 20-23 lira arasi senedi temettüsü icin alan kurumlar bile...yüzde 30-40 kari gördümü...satacak..cünkü bu kadar kazanan...6% temettüye "tenezzül" etmez artik....senedin temettü ödemesinden sonra gerileyecegini düsünürse. Bu onlarin isi. Ha...bu realizasyon subattami olur, nisandami yoksa mayis ayindami...beraber görecegiz...ne desem bos!
Ama 2010 senesinin güzel bilancosunun... meyveleri yene yene bitmedi...sanki. Bilancoda... yüksek satis gelirleri ile haliyle yüksek bir karda bekleniyor...
Beklentilerim 3 ay öncesinde minimum 160 milyon iken...kasim ve aralik rakamlarinida gördükden sonra...195 milyon TL ye kadar yükseldi.

ve 15% net kar marji ile bile...178 milyon TL net karda öngörülebilir!

Kar dagitim payini..yine 60% dersek....117 milyon TL ile 107 mn TL bir temettü dagitim orani olasi görünüyor...53.369.000 TL sermaye ile...2,20 ile 2,00 TL arasinda bir temettü manasina geliyor.
Bu da su anki "yüksek" fiyatlardan bile...7,45 ile 6,80% arasi bir temettü getirisi vaadediyor. Yani F/K di, PD/DD di, bedelsiz verme potansiyeli gibi tali oranlara/sebeplere bakmasak bile....sirkete ortak olmak icin güzel bir finansal neden!

Yani ben sahsen....fiyatin son haftalardaki ciddi yükselisini.....ayni derecede yükselmis olan kar/temettü beklentilerine (iyi bilanco beklentisi)...bagliyorum....spekülatif bir fiyat hareketine baglamiyorum. Tabiiki yanilabilirimde.

Subat ortalarinda bilanco aciklansin...ondan sonrada.. genel kurul toplantisi beklenecek. Aciklanan karin ne kadari dagitilacak diye.... Yani dagitim orani yüzde 60 mi... hatta belkide daha yüksekmi olacak diye...beklenti olusabilir.
Üstelik 2011 de traktör piyasasinin en azindan 5-6% genisleyecegi....bekleniyor...bankalara en kadar kredi genislemesini 25% ile sinirlamalari "tavsiye edildiysede"! :biggrin:
Bu rakamlarda gelmesini beklemedigim...hurda tesvik programi dahil bile degil.

Sonucda olaya orta/uzun vadeli bakan bir yatirimci olarak...."relaxed" bakiyorum....ve muhtemelen gelebilecek "kar satislari"... yani düzeltmeler bile... beni pekde korkutmuyor.

"Hesaplama" seklide söyle:...28.277 adet satis adedi icin...toplam satis gelirini....cok kabaca...1 milyar 190 bin TL olabilir diye tahmin etmisdim.
Yani 16,5% civari olan...son dönem kar marjinda fazla bir degisiklik olmazsa....net karinda 195 milyon TL olmasi bile...muhtemel....benim fazlasiyla olumlu bakis acimla! :biggrin:

Ha...bu ciro ile...emtia fiyatlari yükseldi...girdiler ve iscilik masraflari falan.. maliyetler bayagi yükseldi....ve kar marjida muhtemelen gerilemisdir dersek....

ve 15% net kar marji ile bile...178 milyon TL net karda öngörülebilir!......diye yazmisim!

Gelen net kar.....179,7 milyon TL....1.193 mily. ciro ile...yapar....15,0 %...net kar marji!

Sahiden öngörülebilir rakamlarmis! (ve maliyetlerde ...sahiden yükselmis!)

Temettü:...... 2,81 TL * 53.369 mn sermaye...yapar...150 milyon TL toplam temettü tutari

Dagitim payi orani: 150 mn/ 179,7mn = 83,47% :)

Yani beni olumlu sekilde sasirtan...........60% yerine......83,47%...dagitmasi". :biggrin:

Hesaplayalim:

Brüt temettü verimi: 2,81/ 27,10 = 10,37%

Net temettü verimi: 2,81* 0,85= 2,39 / 27,10 = 8,8%

Ben prensip olarak....7% ...brüt temettü getirisine raziydim! :)

Bence alsatcilar halen korksun ve beklesin...senedin fiyadi... 25 - 26 lara düsebilir diye.

epikur
18-02-2011, 13:45
Arkadaslar....ileriye dönük calismalarimiza baslayabiliriz!
Plan belli...tekrar yazayim:

Simdi yapacagimiz su! Ocak ayi satis rakamlari cikdi! Subat ve mart aylari satis rakamlarini...tahmin edecegiz! Neye göre...sagda solda...internette duydugumuz haberlere göre...arti sezonal hareketlenmeye bakacagiz...subat neysede...mart..bahar ayidir....traktör satislarinin dahada hizlanmasi muhtemeldir....yani bu 3 ayin rakamlariyla....2011-1. ceyregi satis gelirilerini tahmin etmeye caliscagiz... Bu satis gelirini...son net kar marji olan 15% ile net kara cevirecegiz (insallah maliyetler dahada yükselirse...ki yükselmesi muhtemel...emtialar yükseliyor-satis fiyatlarida ayni oranda...ayarlanabilinir!)
Ve bu öngörebildigimiz net kar.....beklenen net kardan yüksek ise....senedin 30 lari asmasi gayet muhtemel! Cünkü sene sonu bilancosu icin ilk temel tasi...atilmis oluyor!

Ihtiyacimiz olan rakamlar: Ocak ayinin...TTRAK satis rakamlari ve gecen sene (2010 un) ocak-haziran ayi arasi....satis rakamlari.
Bu rakamlari buraya ekliyen olursa...fikir yürütebiliriz!

Bu rakamlari baz alarak......ilk 3 ay icin toplam satis adetini ve ardindan toplam satis gelirini öngörmeye calisacagiz.
Sonunda takribi net kar marjiyla...1 C net kar rakami olusturacagiz.

tumer1962
18-02-2011, 17:17
Turktraktor/votta:"uretım acısından mevcut yapıda degısıklık ongormuyoruz"

turktraktor ve zıraat makınelerı a.s,
2010'da gerceklestırdıgı 28 bın 348 adetlık traktor uretımıyle, turkıye'dekı
otomobıl uretıcılerıyle yarısarak 6. Sıraya yerlestı.
Turktraktor ve zıraat makınelerı a.s. Genel muduru marco votta, 2010
yılının degerlendırıldıgı basın toplantısında, 3 yılda turkıye'de satılan her 2
traktorden bırını urettıklerını, su anda 1.817 calısanları bulundugunu, 63 ulkeye
ıhracat yaptıklarını anlattı.
Votta, turkıye'de yıllık pazar ortalamasının 30 bın cıvarında bulunduguna
degınırken, tahmın edılen 1,3 mılyon adetlık dunya traktor pazarından turkıye'nın
aldıgı payın yuzde 10 cıvarında oldugunu acıkladı.
2000'lı yılların basında turkıye'de 4 marka varken, su anda 36 markanın
bulundugunu kaydeden votta, 2009 yılının sektor acısından krızlı bır yıl oldugunu
belırterek, ''2010 yılında saglam bır pıyasa goruyoruz. 2011'de de boyle
gelısmesını beklıyoruz'' dedı. Votta, turktraktor'un gecen yıl uretımını yuzde 100'den fazla artırdıgına
dıkkatı cekerek, ''tarımsal ekıpman sektoru daha kucuk bır sektor olmasına ragmen
yıne de performansımızla otomotıv devlerıne yakın oranlara cıktık. Uretımde
6'ncı, ıhracatta 8'ıncı sıradayız'' seklınde konustu.
Soruları da yanıtlayan votta, tarımsal ekıpman sektorunde bu yılın, 2010
yılı ıle benzer durumda olmasını bekledıklerını ıfade ederek, kapasıte artırımına
ılıskın soruya ''esnek uretım yapısında calısıyoruz ve uretım acısından mevcut
yapıda degısıklık ongormuyoruz. Pıyasada bıldıgımızın otesınde gelısırsek,
yatırımımız her zaman pıyasayı takıp edecektır'' karsılıgını verdı.
Votta, sektorun dıp yaptıgı donemler oldugunu hatırlatan bır gazetecının,
bundan sonrakı yıllarda boyle bır olasılık olup olmadıgına ılıskın sorusu
uzerıne, soyle dedı:
''turkıye'de her zaman bu tehlıke var. Hıc suphe yok kı kotu yıllar
olacaktır ama toplamda turkıye pıyasası, oyunculara gereklı ımkanı saglıyor.
ıster ıstemez kotu yıllar olacak. Bızım teknolojımız cok esnek, boyle durumlarda
gereklı sısteme gecıs saglayabılırız.''

-150 mılyon lıra temettu dagıtılacak-

turktraktor malı ısler genel mudur yardımcısı memet ılkan kamber de, 2010
yılında toplam 28 bın 940 adet traktor satısı gerceklestırdıklerını, bunun 8 bın
938 adedının ıhracat oldugunu, 1,2 mılyar lıralık cıroya ulastıklarını
kaydettı.
Kamber, soruları yanıtlarken, 2011 yılında yılın ılk yarısında pazarın
ıyı olmasını bekledıklerını, ancak ıkıncı yarıya ılıskın net bır gorunum
bulunmadıgını ıfade ederek, hedeflerının pazar payını ve karlılıgı korumak
oldugunu acıkladı.
Verılen bılgıye gore sırket, yuzde 481 oranında artısla 180 mılyon lıra
net kar ettı. 2009 yılında 242 mılyon lıra olan net fınansal borc tutarı, 2010
yılında 80 mılyon lıra net nakıt pozısyonuna cevrıldı, sırket degerı 1,4 mılyar
lıraya ulastı.
Son 3 yıldır turkıye'de yuzde 50'nın uzerınde pazar payına sahıp olan
sırket, 2010 yılındakı 8 bın 938 adet traktor ıhracat rakamıyla, otomotıv sanayıı
dernegı'ne (osd) kayıtlı fırmalar arasında ıhracatta 8. Sıraya yerlestı. Sırket,
2011 yılında, 2010 yılı karından 150 mılyon lıra brut nakıt temettu dagıtacak.

epikur
18-02-2011, 18:44
Tesekkürler...güzel bir söylesi! Bana ilginc gelen kalemleri...biraz yalinlastirarak... özetlemeye calisdim!

1.....28 bın 348 adetlık traktor uretımıyle, turkıye'dekı otomobıl uretıcılerıyle yarısarak 6. Sıraya yerlestı.

2.....2010 yılının degerlendırıldıgı basın toplantısında, 3 yılda turkıye'de satılan her 2
traktorden bırını urettıklerını......anlattı.

3......turkıye'de yıllık pazar ortalamasının 30 bın cıvarında bulunduguna degınırken,

4....... 2009 yılının sektor acısından krızlı bır yıl oldugunu belırterek,
''2010 yılında saglam bır pıyasa goruyoruz. 2011'de de boyle gelısmesını beklıyoruz'' dedı.

5.... Uretımde---6'ncı, ıhracatta 8'ıncı sıradayız'' seklınde konustu.

6.....tarımsal ekıpman sektorunde bu yılın, 2010 yılı ıle benzer durumda olmasını bekledıklerını ıfade ederek, kapasıte artırımına ılıskın soruya ''esnek uretım yapısında calısıyoruz ve uretım acısından mevcut yapıda degısıklık ongormuyoruz.

7.........sektorun dıp yaptıgı donemler oldugunu hatırlatan bır gazetecının,
......Hıc suphe yok kı kotu yıllar olacaktır ama toplamda turkıye pıyasası, oyunculara gereklı ımkanı saglıyor. ıster ıstemez kotu yıllar olacak.
Bızım teknolojımız cok esnek, boyle durumlarda gereklı sısteme gecıs saglayabılırız.''

8.....turktraktor .....2010 yılında toplam 28 bın 940 adet traktor satısı gerceklestırdıklerını, bunun 8 bın 938 adedının ıhracat oldugunu,

9.....2011 yılında yılın ılk yarısında pazarın ıyı olmasını bekledıklerını, ancak ıkıncı yarıya ılıskın net bır gorunum bulunmadıgını ıfade ederek, hedeflerının pazar payını ve karlılıgı korumak oldugunu acıkladı.

Beni en cok ilgilendiren su söylemler oldu....3 kere.... 2011 piyasasinin...2010 gibi iyi bir piyasa beklediklerini söylemis...ama büyümeden...artirimdan...fazla bahsetmemis! Ve 3. seferinde...bu iyi beklentinin aslinda 2011...ilk yari yil icin olduguna deginmis. Yani 2. yarinin halen belirsiz oldugu belirtilmis.
Bence ciddi, güven verici söylemler...öyle abartili rakamlar...beklentiler yok. Böylece dogruluk payi yüksek...ve yanilma payida cok düsük gibi. Sevdim...genel müdürümüzü! :yes:

epikur
18-02-2011, 18:53
Türkiye traktör piyasasi üzerine bir haberde burada:

(YENILEME)TURKIYE'NIN TRAKTOR URETIMI, GECEN YIL, ONCEKI YILA GORE % 123,6 ARTARAK, 40 BIN 250'YE ULASTI

TURKIYE'DEKI TRAKTOR URETIMI, 3
YIL ARADAN SONRA GECEN YIL, YINE 40 BININ UZERINE CIKTI. 2009 YILINDA 18 BIN ADET
ILE ''DIP YAPAN'' TRAKTOR URETIMI, ONCEKI YILA GORE YUZDE 123,6 ARTARAK, GECEN
YIL 40 BIN 250 ADETE ULASTI.
AA MUHABIRININ TURK TARIM ALET VE MAKINALARI IMALATCILARI BIRLIGI
(TARMAKBIR) VERILERINDEN DERLEDIGI BILGIYE GORE, 2005 YILINDA 42 BIN 500, 2006
YILINDA 44 BIN 700 ADET OLAN TRAKTOR URETIMI, 2007'DE 38 BINE, 2008'DE 29 BINE,
2009'DA ISE 18 BINE KADAR DUSTU. GECEN YIL, 2009'DA KRIZ PSIKOLOJI ETKISIYLE
ERTELENEN TALEPLERIN ALIMA DONUSMESI UZERINE, TRAKTOR URETIMI, GECEN YIL TEKRAR
40 BININ UZERINE CIKTI.
BU YIL OCAK AYI ITIBARIYLE TRAKTOR URETIMI DE GECEN YILIN AYNI DONEMINE
GORE YUZDE 83'TEN FAZLA ARTARAK, 2 BIN 131'DEN 3 BIN 900'E YUKSELDI.
SECIM YILI OLMASI, KIRSAL KALKINMA DESTEKLERI KAPSAMINDA MAKINA-EKIPMAN
DESTEGININ DEVAM ETMESI VE TARIM URUNLERI FIYATLARINDAKI GENEL ARTIS NEDENIYLE,
BU YIL DA TRAKTOR URETIMINDE ARTIS BEKLENIYOR.
URETIMDEKI ARTISA PARALEL, TRAKTOR SATISLARI DA ONCEKI YILA GORE YUZDE
100'UN UZERINDE ARTTI. TURKIYE ISTATISTIK KURUMU (TUIK) VERILERINE GORE, 2009
YILINDA 13 BIN 758 OLAN ILK DEFA TESCIL ETTIRILEN TRAKTOR SAYISI, GECEN YIL KASIM
AYI ITIBARIYLE 29 BIN 871 DUZEYINDE GERCEKLESTI. IKINCI EL TRAKTOR SATISLARI DA
DIKKATE ALINDIGINDA, TRAFIGE TESCIL ETTIRILEN TRAKTOR SAYISI 31 BIN 803'E CIKTI.
YIL SONU ITIBARIYLE TRAKTOR SATISLARININ, YAKLASIK 34 BIN ADEDE ULASMASI
BEKLENIYOR.
GECEN YIL OCAK-KASIM DONEMINDE ILK DEFA TRAFIGE TESCIL ETTIRILEN, YANI
ILK EL TRAKTOR SATISLARININ YUZDE 20'SINI ITHAL TRAKTORLER OLUSTURDU. BU DONEMDE,
YAKLASIK 24 BIN ADET TURKIYE'DE URETILEN TRAKTOR SATISINA KARSIN, 6 BIN ADET
CIVARINDA ITHAL TRAKTOR SATILDI. ITHAL TRAKTORLERIN PAZAR PAYI, 2009 YILINDA
YUZDE 25,5 DUZEYINDEYDI.
TURKIYE'DEKI TRAKTOR PARKI, 1 MILYON 368 BINDEN, GECEN YIL EYLUL SONU
ITIBARIYLE 1 MILYON 390 BINE CIKARKEN, BUNLARIN 1,1 MILYON ADETI TARIMDA
KULLANILIYOR.

-IHRACAT DA ITHALAT DA ARTTI; IHRAC FIYATI YUKSELDI, ITHALAT UCUZLADI-

GECEN YIL TRAKTOR IHRACATI DA ONCEKI YILA GORE YUZDE 6,04 ARTARAK, 9 BIN
232 ADETTEN 9 BIN 790'A CIKTI. TRAKTOR IHRACATINDAN SAGLANAN GELIR ISE 177,2
MILYON DOLARDAN 191 MILYON 124 BIN DOLARA YUKSELDI. IHRAC EDILEN TRAKTORLERIN
YUZDE 94'UNU (9 BIN 226 ADET), 59-75 KW GUCUNDEKI TRAKTORLER OLUSTURURKEN,
ORTALAMA TRAKTOR IHRACAT BIRIM FIYATI, 19 BIN 192 DOLARDAN, 19 BIN 522 DOLARA
CIKTI.
TURKIYE''DEN TRAKTOR IHRACATININ COK BUYUK BOLUMU ABD'YE YAPILIYOR. BU
ULKEYI, FAS, IRAK, AVUSTRALYA, MEKSIKA, MALEZYA IZLIYOR.
GECEN YIL IC PAZARDAKI CANLANMAYA PARALEL OLARAK, TRAKTOR ITHALATINDAKI
ARTIS DA DIKKATI CEKTI. 2008'DE 5 BIN 409 ADET, 2009'DA 3 BIN 797 OLAN TRAKTOR
ITHALATI, GECEN YIL YUZDE 133,94 ARTARAK 8 BIN 883 ADETE ULASTI. TRAKTOR ITHALATI
ICIN ODENEN DOVIZ DE, 2008'DE 160,2 MILYON DOLAR, 2009'DA 90,3 MILYON DOLARDAN,
GECEN YIL 197 MILYON 796 BIN DOLARA YUKSELDI.
TRAKTOR ITHALATI ICIN ODENEN DOVIZ, IHRACATTAN SAGLANAN GELIRIN UZERINE
CIKARKEN, ORTALAMA TRAKTOR ITHALAT BIRIM FIYATI, 2008'DE 29 BIN 630 DOLAR IKEN,
2009'DA 23 BIN 79 DOLARA, GECEN YIL DA 22 BIN 266 DOLARA GERILEDI.
TRAKTOR ITHALATINDA ILK SIRADA ORTALAMA YUZDE 35 PAY ILE ITALYA YER
ALIRKEN, ONU, HINDISTAN, FRANSA VE ALMANYA IZLIYOR.
ORTA ANADOLU IHRACATCILARI BIRLIGI VERILERINE GORE, TURKIYE TRAKTOR VE
TARIM MAKINALARI DIS TICARETINDE, GECEN YIL 122,8 MILYON DOLAR ACIK VERDI. GECEN
YIL, 340 MILYON 280 BIN DOLARLIK TRAKTOR VE TARIM MAKINASI IHRACATINA KARSIN,
ITHALAT 463 MILYON 72 BIN DOLAR DUZEYINDE GERCEKLESTI VE 122 MILYON 792 BIN DOLAR
DIS TICARET ACIGI OLDU.

-''MOTOR KRIZI''NE, 6 AY ERTELEME COZUMU-

DIGER TARAFTAN, TRAKTOR URETIMINDE 1 OCAK 2011 ITIBARIYLE DAHA DUSUK
EMISYONA SAHIP ''EURO 3'' MOTOR KULLANMA ZORUNLULUGU, SEKTORDEN GELEN TALEP
UZERINE 6 AY ERTELENDI. EURO 3 MOTOR TEMININDE ZORLUK CEKEN FIRMALARI RAHATLATMAK
AMACIYLA, EURO 2 MOTOR ILE URETILMIS TRAKTORLERE, HAZIRAN SONUNA KADAR SATIS
IMKANI GETIRILDI.
AVRUPA BIRLIGI'NE (AB) UYUM AMACIYLA, TRAKTOR URETICILERININ 1 OCAK
2011'DEN ITIBAREN ''EURO-3'' TIPI DAHA AZ EMISYON YAYAN MOTORA GECMESI
GEREKIYORDU. ANCAK, TURKIYE'DEKI BAZI TRAKTOR FIRMALARI, ''TURKIYE'DE YAYGIN
OLARAK KULLANILAN 70 BEYGIR VE ALTINDAKI TRAKTORLER ICIN HENUZ UYGUN ''EURO 3''
MOTOR GELISTIRILEMEDIGI, AVRUPA'DA 90 BEYGIR VE UZERINDEKI TRAKTORLER ICIN EURO 3
MOTOR URETILDIGI ICIN TURKIYE'NIN ITHALAT ILE DE YETERI MIKTARDA EURO 3 MOTOR
BULAMADIGI'' GEREKCESI ILE 1 OCAK 2011'DE BASLAYACAK ZORUNLULUGUN, 6 AY
ERTELENMESINI TALEP ETMISTI.
SANAYI VE TICARET BAKANLIGI, ''TARIM VEYA ORMAN TRAKTORLERINI TAHRIK
ETMEK UZERE TASARLANAN MOTORLARDAN CIKAN GAZ EMISYONLARI VE PARCACIK
KIRLETICILERE KARSI ALINACAK TEDBIRLERLE ILGILI TIP ONAYI YONETMELIGI
(2000/25/AT)''NDE YAPTIGI VE 4 SUBAT'TA YAYIMLANAN DEGISIKLIK ILE 1 OCAK 2011'DEN
ITIBAREN, SATILACAK TRAKTORLERDE EURO 3 MOTOR KULLANILMASI ZORUNLULUGUNU, HAZIRAN
SONUNA KADAR UZATILDI. BOYLECE, FIRMALARA, ELLERINDEKI EURO 2 MOTOR STOKLARINI
DEGERLENDIRME IMKANI SAGANDI.
ERKUNT TRAKTOR GENEL MUDURU ZEYNEP ERKUNT ARMAGAN, KONU ILE ILGILI OLARAK
DAHA ONCE AA MUHABIRINE YAPTIGI ACIKLAMADA, SU BILGIYI VERMISTI:
''AVRUPA CIFTCISI ORTALAMA 100 BEYGIR VE UZERINDE GUCTE TRAKTOR
KULLANIYOR. TURKIYE'DE ISE SATILAN TRAKTORLERIN YUZDE 50'SI 70 BEYGIR VE ALTINDA.
AVRUPA'DA DAHA COK 90 BEYGIR VE UZERINDEKI TRAKTORLER ICIN EURO 3 MOTOR
URETILIYOR. 3 SILINDIRLI VE KUCUK BEYGIR GUCUNDEKI TRAKTORLER ICIN EURO 3 MOTOR
URETIMINDE HENUZ OLUMLU SONUC ALINMADI. COK AZ SAYIDA URETIM YAPIYOR VE ITHALAT
ASAMASINDA ZORLANABILIRIZ. AMA MOTOR FIRMALARININ BU CALISMALAR KONUSUNDA OLUMLU
SONUCLAR ALMA ASAMASINA GELDIGINI BILIYORUZ. ANCAK, 1 OCAK 2011'E KADAR BU
CALISMALARIN TAMAMLANMASI VE PIYASAYA ARZ FAZLA MUMKUN GORUNMUYOR. TURKIYE'DE BIR
FIRMA 70 BEYGIR VE ALTINDA TRAKTORLER ICIN EURO 3 MOTOR GELISTIRDIGINI ACIKLADI.
AMA HENUZ BU SORUNU COZMUYOR. BU ASAMADA EURO 3 MOTOR ZORUNLULUGUNUN BASLATILMASI
HALINDE, TRAKTOR FIRMALARININ URETIMI VE SATISI DURMA NOKTASINA GELECEK. SOZ
KONUSU MEVZUAT UYARINCA, FIRMALAR, ANCAK SON 5 YILDAKI SATIS RAKAMLARININ
ORTALAMASININ YUZDE 20'SI KADAR EURO 2 MOTOR TRAKTOR SATABILECEK. BU DURUMDA,
YILLIK YAKLASIK 25 BIN CIVARINDA SATIS YAPILAN SEKTORUN URETIMI VE SATISLARI
TEHLIKEYE GIRECEK. BU NEDENLERLE TRAKTOR SEKTORU ICIN EURO 3 MOTOR KULLANIMI
ZORUNLULUGUNUN EN AZ 6 AY ERTELENMESINI ISTIYORUZ. CUNKU BU SUREDE, BIRCOK MOTOR
FIRMASININ OLUMLU SONUC ALABILECEGINI DUSUNUYORUZ.''
HAVA KIRLILIGINI ONLEMEK AMACIYLA MORLU TASITLARA GETIRILEN EURO EMISYON
STANDARTLARINA UYGUN YENI MOTOR, EGZOZ SISTEMLERI VE YAKIT KULLANIMI TURKIYE'DE
2008 YILINDA ZORUNLU HALE GETIRILDI. EURO EMISYON STANDARTLARI, EGZOZDAN CIKAN
ZARARLI GAZ VE PARTIKULLERI, KADEMELI OLARAK AZALTMAYI AMACLIYOR. AB, BU
KAPSAMDA, 2008'DE BINEK ARACLARDA EURO 4, IS VE TARIM MAKINALARINDA EURO 3 MOTORA
GECTI, IS VE TARIM MAKINALARINDA DA EURO 4 MOTORA GECMEYE HAZIRLANIYOR.
TURKIYE'DE ISE 1 OCAK 2008'DE EURO 2'YE GECILDI VE 1 OCAK 2011 ITIBARIYLE EURO
3'E GECIS ONGORULUYORDU.
TRAKTORLERDE EURO 3 MOTORA GECISIN, CIFTCIYE EN AZ 600 LIRA DAHA YUKSEK
BIR MALIYET GETIRECEGI, EURO 3 MOTORLARIN, AYNI GUCTEKI EURO 2 MOTORLARA GORE EN
AZ 300 AVRO DAHA PAHALI OLDUGU BELIRTILIYOR.
YONETMELIK DEGISIKLIGI UYARINCA, 1 OCAK 2011'DEN ONCE URETILEN EURO 2
MOTORLAR, TRAKTOR URETIMINDE KULLANILABILECEK. ANCAK BU TRAKTORLER HAZIRAN SONUNA
KADAR SATILABILECEK. BUNUN YANI SIRA, 1 OCAK 2011 DEN ITIBAREN URETILEN MOTORLAR
EURO 3 OLMAK ZORUNDA.
TURKIYE TRAKTOR PAZARININ YUZDE 50'SINE SAHIP OLAN TURK TRAKTOR VE ZIRAAT
MAKINELERI AS'NIN GENEL MUDURU MARCO VOTTA ISE ''TRAKTOR SEKTORUNDE 1 OCAK
2011'DEN ITIBAREN EURO 3 MOTORA GECIS ZORUNLULUGUNUN ERTELENMESININ, BU ALANDA
YATIRIMINI TAMAMLAMIS, AB STANDARTLARINA GELMIS FIRMALAR ACISINDAN ADIL
OLMAYACAGI'' GORUSUNU SAVUNMUSTU.

-AA-

epikur
19-02-2011, 19:28
....Geçen yıl bol yağışlarla hasadı verimli geçen mısır, pirinç, ayçiçeği, buğday, pamuk ve domates fiyatlarının yüksek seyretmesi, traktör satışlarını patlattı.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1095665&title=koc-traktor-uretiminde-otomobilciyi-de-solladi

Arkadas....2011 yilinda patlayan traktör satislarini....gecen yilki bol yagislara...ve bol yagislardan dolayi olusan...iyi hasada ve böylece olusan....yüksek fiyatlara baglamaya calismis.....ama!!!

Bence yüksek hasat....yüksek arz demekdir...yüksek arzinda...ne yazikki....düsük fiyatlara neden oldugunu biliyorum....eger genel talepde ayni derecede artmaz ise!!!
...ve bu genel talebin artmadigini...devamli duyuyuruz!
Birde domates denmis. Domates denince aklima hep...satilamayan hasadin...kamyonlarca oraya buraya dökülmesini ve domates üreticisinin....hakli olarak sikayetlerini...hatirliyorum!
Yani bence yanlis bir mantik!
Dogrusu... daha cok söyle olabilir: ....dünya yumusak emtia ve gida ürünleri fiyatlari gecen sene bayagi yükseldi. Ama....gecen sene! Bu sene nasil olucak? Takip etmemiz...arastirmamiz gerekecek!
Gazetelerde...medyada.... ne yazikki..."genelde"...banal ve bayatlamis haberler sunulmakda....hic bir ise yaramayan...hatta mantiken yanlis olan veya bizleri yanlis yönlendirebilen!

Asagidaki grafikler (biri zirai ürünler, gideri yiyecek/icecek) gecmisi gösteriyor! Evet...2010 da gide fiyatlari bayagi ciddi yükselmis!

http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=agricultural-raw-materials-price-index&months=120

http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=food-and-beverage-price-index&months=120

Ne yazikki...grafikler...yalnizca gecmisi göstermekde! Ileriyi kestirebilmek icin....kendimiz arastirmamiz ve bir öngörüde bulunmamiz gerekiyor. Öyle bir yere bakarak....ögrenme imkanimiz yok...zaten olsa... o haber cokdanda fiyatlandirilmis olurdu! :biggrin:

alperen1389
20-02-2011, 07:04
[QUOTE=epikur;5509845]....Geçen yıl bol yağışlarla hasadı verimli geçen mısır, pirinç, ayçiçeği, buğday, pamuk ve domates fiyatlarının yüksek seyretmesi, traktör satışlarını patlattı.

hocam gerçekten haberi çok doğru deşifre etmişsiniz. bu kadar gayri ciddi habercilik olmaz. ben kendim tarım sektörünün içinde olduğum için kendi çapımda gözlemlerimi paylaşmak isterim.

hocam bol yağışlar demiş ya. işte o bol yağışlar (akdeniz iklimi etki alanı ve zirai bitkileri için değerlendiriyorum), zamanında olursa yani kış ve ilkbaharda olursa iyidir. 2010 yılında ise temmuz başlarına kadar aralıklarla da olsa yağışlar devam etmiş ve havalar serin gitmiştir. bizim yetiştirdiğimiz pamuk, domates, karpuz ve diğer sebzeler su ister ama havanın da sıcak olmasını ister. geçen yıl serin havaların da etkisiyle pamukta istenen verim elde edilemedi. zaten pamuk fiyatları son 10 yıldır sabit 1 tl civarında olup, gübre,tohum, mazot giderleri misliyle artmış olduğundan pamuk ekim alanları %50 yakın daralmış idi. dünyada da pakistan vs. kimi ülkelerdeki sel felaketleri ve olumsuz hava koşulları pamuk üretimini vurunca, 2010 sonu itibariyle pamuk fiyatları 3 tl ye yaklaştı.haliyle 2011 başı itibarıyla pamuk üreticisinin yüzü gülmektedir. ve verilecek olan kg başına 42 kuruş prim ile de gülmeye bir müddet daha devam edecektir. ancak 2011 hasat dönemi için hiçbir garanti mevcut değildir. 2011 yılında pamuk ekim alanı belki de 2010 yılına göre %50 artacaktır. rekolte de artarsa (hem türkiye hem dünya) pamuk fiyatlarının 2 tl civarına gerilemesi muhtemel olacaktır. haliyle 2012 başında pamuk çiftçisi belki de bu yıl kadar mutlu giremeyecektir.
domateste ise geçen yıl güve hastalığı oluştu ve üretim düştü. haliyle fiyatlar yükseldi. ama şunu unutmamak lazım ki, tarlalarına hastalık vuran çiftçiler ise zarar etti. yani domatesten, haberde söylendiği herkes köşeyi dönmedi.
mısır ise geçen yıl çok geniş ekim alanlarına yayılmasına rağmen yine de iyi kazandırdı. bunda endüstriyel hammadde olarak kullanım payının her geçen gün artmasının rolü büyüktür.( nişasta bazlı şeker, sıvı yağ, yem vs.)

ama hocam çiftçinin hiçbir zaman garantisi yoktur.hava yağışı gider, üretim düşer. yağışsız gider yinee düşer. öyle ki herşeyin zamanında olması gerekir. yağışın da, sıcağın da.
şimdi bu durumda ben şahsen türk traktör şirketinin çok konjoktürel olduğunu düşünüyorum. öyleki ülkenin finansal yapısından öte, bir de hava şartlarından etkilenebilecek kadar konjokturel. çünkü türk çiftçisi zaten borç batağı içinde. maliyetler gerçekten yüksek. ancak ürün satış fiyatının hiç garantisi yok. arz fazla olur, malı alan satan olmaz. mal para eder, bu sefer senin tarlandaki malın hastalık bulmuştur.çok garip biir durum yani.
toparlayacak olursam. 2011 haziran seçimlerinin de etkisiyle destekleme primleri güzel. bir şekilde 2010 sonu itibarı ile genel olarak bir kısım tarım ürünleri de iyi para etti. 2010 daki güzellik (ttrak için) 2011 de de (en azından ilk bölümü) devam eder. ama 2011 ekimden itibaren ne olur bilinmez. ee zaten bunu genel müdür votta da böyle söylemiş. ben niye laf kalabalığı ediyorum ki.

İvmecİ
20-02-2011, 11:17
Sayin Epikur, cok basarili bir tahminleme yapmissiniz. Forumdaki herkes adina tesekkur eder, emeginize saglik demeyi bir borc bilerim. Selamlar

ve 15% net kar marji ile bile...178 milyon TL net karda öngörülebilir!......diye yazmisim!

Gelen net kar.....179,7 milyon TL....1.193 mily. ciro ile...yapar....15,0 %...net kar marji!

Sahiden öngörülebilir rakamlarmis! (ve maliyetlerde ...sahiden yükselmis!)

Temettü:...... 2,81 TL * 53.369 mn sermaye...yapar...150 milyon TL toplam temettü tutari

Dagitim payi orani: 150 mn/ 179,7mn = 83,47% :)

Yani beni olumlu sekilde sasirtan...........60% yerine......83,47%...dagitmasi". :biggrin:

Hesaplayalim:

Brüt temettü verimi: 2,81/ 27,10 = 10,37%

Net temettü verimi: 2,81* 0,85= 2,39 / 27,10 = 8,8%

Ben prensip olarak....7% ...brüt temettü getirisine raziydim! :)

Bence alsatcilar halen korksun ve beklesin...senedin fiyadi... 25 - 26 lara düsebilir diye.

epikur
20-02-2011, 18:07
Dostum...hic bir sekilde....laf kalabaligi falan etmiyorsun.

Yazdigin seyler benim yazdiklarimdan...cok daha detayli ve gercek! Yani benim tarim sektörü konusundaki bilgim... senin yazdiklarinin yaninda...devede kulak bile olamaz!
Ve cikardigin sonuclar ilede..ayni fikirdeyim. TTRAK inanilmaz konjonktürel bir sektörde yer almaktadir. Ve su günlerde/ aylarda...cok güzel görünen konjonktür...biz farketmeden her an degisebilir.
Lütfen ... sektörün icerisindeysen (tüm tarim sektöründe olanlar icin gecerlidir...bu yazdigim) ...farkettigin degisikleri... olumsuzluklari...olasiliklari burada yaz... Erken reaksiyon gösterebilmemiz icin...reel sektörün icinden gelen birebir haberlere...inanilmaz ihtiyacimiz var!
Ne uzmanlarin, analistlerin yazdiklari...ne medyada yazilanlar...ne de sirketin KAP a bildirdigi aciklamalar...sektörün icinde direk yasayanlarin algiladigi...gördügü kadar....HIZLI ve DOGRU...olabilir!

Aslinda borsanin tüm SIRRI budur! Iyi veya kötü.... haberi...daha dogrusu: yeni olusumu... ilk dogru degerlendiren..... kazanir! :yes:
Tekrar, eline saglik, dostum!

....Geçen yıl bol yağışlarla hasadı verimli geçen mısır, pirinç, ayçiçeği, buğday, pamuk ve domates fiyatlarının yüksek seyretmesi, traktör satışlarını patlattı.

hocam gerçekten haberi çok doğru deşifre etmişsiniz. bu kadar gayri ciddi habercilik olmaz. ben kendim tarım sektörünün içinde olduğum için kendi çapımda gözlemlerimi paylaşmak isterim.

hocam bol yağışlar demiş ya. işte o bol yağışlar (akdeniz iklimi etki alanı ve zirai bitkileri için değerlendiriyorum), zamanında olursa yani kış ve ilkbaharda olursa iyidir. 2010 yılında ise temmuz başlarına kadar aralıklarla da olsa yağışlar devam etmiş ve havalar serin gitmiştir. bizim yetiştirdiğimiz pamuk, domates, karpuz ve diğer sebzeler su ister ama havanın da sıcak olmasını ister. geçen yıl serin havaların da etkisiyle pamukta istenen verim elde edilemedi. zaten pamuk fiyatları son 10 yıldır sabit 1 tl civarında olup, gübre,tohum, mazot giderleri misliyle artmış olduğundan pamuk ekim alanları %50 yakın daralmış idi. dünyada da pakistan vs. kimi ülkelerdeki sel felaketleri ve olumsuz hava koşulları pamuk üretimini vurunca, 2010 sonu itibariyle pamuk fiyatları 3 tl ye yaklaştı.haliyle 2011 başı itibarıyla pamuk üreticisinin yüzü gülmektedir. ve verilecek olan kg başına 42 kuruş prim ile de gülmeye bir müddet daha devam edecektir. ancak 2011 hasat dönemi için hiçbir garanti mevcut değildir. 2011 yılında pamuk ekim alanı belki de 2010 yılına göre %50 artacaktır. rekolte de artarsa (hem türkiye hem dünya) pamuk fiyatlarının 2 tl civarına gerilemesi muhtemel olacaktır. haliyle 2012 başında pamuk çiftçisi belki de bu yıl kadar mutlu giremeyecektir.
domateste ise geçen yıl güve hastalığı oluştu ve üretim düştü. haliyle fiyatlar yükseldi. ama şunu unutmamak lazım ki, tarlalarına hastalık vuran çiftçiler ise zarar etti. yani domatesten, haberde söylendiği herkes köşeyi dönmedi.
mısır ise geçen yıl çok geniş ekim alanlarına yayılmasına rağmen yine de iyi kazandırdı. bunda endüstriyel hammadde olarak kullanım payının her geçen gün artmasının rolü büyüktür.( nişasta bazlı şeker, sıvı yağ, yem vs.)

ama hocam çiftçinin hiçbir zaman garantisi yoktur.hava yağışı gider, üretim düşer. yağışsız gider yinee düşer. öyle ki herşeyin zamanında olması gerekir. yağışın da, sıcağın da.
şimdi bu durumda ben şahsen türk traktör şirketinin çok konjoktürel olduğunu düşünüyorum. öyleki ülkenin finansal yapısından öte, bir de hava şartlarından etkilenebilecek kadar konjokturel. çünkü türk çiftçisi zaten borç batağı içinde. maliyetler gerçekten yüksek. ancak ürün satış fiyatının hiç garantisi yok. arz fazla olur, malı alan satan olmaz. mal para eder, bu sefer senin tarlandaki malın hastalık bulmuştur.çok garip biir durum yani.
toparlayacak olursam. 2011 haziran seçimlerinin de etkisiyle destekleme primleri güzel. bir şekilde 2010 sonu itibarı ile genel olarak bir kısım tarım ürünleri de iyi para etti. 2010 daki güzellik (ttrak için) 2011 de de (en azından ilk bölümü) devam eder. ama 2011 ekimden itibaren ne olur bilinmez. ee zaten bunu genel müdür votta da böyle söylemiş. ben niye laf kalabalığı ediyorum ki.

Che Big
20-02-2011, 18:22
Dostum...hic bir sekilde....laf kalabaligi falan etmiyorsun.

Yazdigin seyler benim yazdiklarimdan...cok daha detayli ve gercek! Yani benim tarim sektörü konusundaki bilgim... senin yazdiklarinin yaninda...devede kulak bile olamaz!
Ve cikardigin sonuclar ilede..ayni fikirdeyim. TTRAK inanilmaz konjonktürel bir sektörde yer almaktadir. Ve su günlerde/ aylarda...cok güzel görünen konjonktür...biz farketmeden her an degisebilir.
Lütfen ... sektörün icerisindeysen (tüm tarim sektöründe olanlar icin gecerlidir...bu yazdigim) ...farkettigin degisikleri... olumsuzluklari...olasiliklari burada yaz... Erken reaksiyon gösterebilmemiz icin...reel sektörün icinden gelen birebir haberlere...inanilmaz ihtiyacimiz var!
Ne uzmanlarin, analistlerin yazdiklari...ne medyada yazilanlar...ne de sirketin KAP a bildirdigi aciklamalar...sektörün icinde direk yasayanlarin algiladigi...gördügü kadar....HIZLI ve DOGRU...olabilir!

Aslinda borsanin tüm SIRRI budur! Iyi veya kötü.... haberi...daha dogrusu: yeni olusumu... ilk dogru degerlendiren..... kazanir! :yes:
Tekrar, eline saglik, dostum!

TTRAK yatirimcisi olarak sektörün icinden birilerinin bu tür öngörüleri teknik analizden daha önemlidir.....
bende sn epikur gibi bu dostumuzdan sektör icindeki gelismeleri buraya aktarark bizi bilgilendirmesini isterim.....
tesekkürler alperen....

dunqela
21-02-2011, 15:09
bügün kap ta çıkan haber bedelsiz açıklamasının öncüsü niteliğini taşırmı acaba dostlar..:) ??

epikur
23-02-2011, 14:32
Ziraat ve tarim...haberlerini buradada toplamak istedigimden...asagiya kopyaliyorum.

Çiftçi bu yıl 3,1 milyar liralık kredi alacak
06.02.2011
Çiftçiye finansman desteği sağlamak amacıyla Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği kesenin ağzını açtı.
2010 yılında 2 milyar 650 milyon liralık kredi kullandıran Merkez Birliği 2011 yılında 3,1 milyar liralık finansman desteği sağlayacak.
Yılbaşından itibaren kredi faiz oranlarında düzenleme yapılarak yüzde 13 olan faiz oranının yüzde 10'a düşürüldüğünü belirten Genel Müdür Bedrettin Yıldırım, indirimli kredilerde yüzde 100 ve yüzde 50 faiz indirimi yansıtıldığını aktardı.
Yıldırım, "Yani üreticilerimiz bizden faizsiz 5 yıl vadeli kredi kullanabiliyorlar. Ayrıca kullandırdığınız kredilerin büyük bir bölümü kendi özkaynaklarımızdan olmak üzere Ziraat Bankası kaynaklarından da kredi kullandırıyoruz." dedi.

epikür bey
aslında ben direkt tarımla uğraşmıyorum. hem mesleğimin tekstil mühendisi olması, hem de babamın, amcamın dayımın yani tüm sülalemin tarımla iştigal ediyor olması sebebiyle, en azından akdeniz iklimi etki alanında yetişen tarım ürünleri hakkında ve de çiftçilerin genel durumu hakkında birinci elden gözlemlerim var.
şimdi yukarıdaki haberler gerçekten olumlu haberler ancak yeni durumlar değil. tarım kredi kooperatifleri, kuruluşundan bu yana çiftiçiye kredili ve nispeten piyasaya göre tenzilatlı, gübre, tohum, akaryakıt, tarım ilacı ve de nakit kredi desteğinde bulunmaktadır. sadece bu yıl seçimlerin de etkisiyle kredi hacmini %20 artırarak 3.1 milyara genişletmiş. bu iyi haber. çiftçi bu kullanacağı kredi ile bu sene tarlasını ekim masraflarını karşılayacaktır. elbette ki çiftçinin eline geçen fazladan nakit, traktör alım fikirlerini olumlu yönde etkileyebilir.:)
gübre, mazot ve toprak analiz destekleri ise pamuk mısır gibi yağlı tohumlu ve endüstriyel bitkilerde dekar başına 13,5 tl , sebze meyve türünde ise dekar başına 10 tl civarı tutmaktadir.geçen yıla göre %10 a yakın bir artış olmuştur. yani 50 dönüm pamuk yada mısır ekecek olan toprak sahibi ve kayıtlı çiftçi 675 tl destek alacaktır. bu da yaklaşık sadece mazot giderinin %15-20 si gibi bir desteklemeye tekabül etmektedir. iyi bir durumdur ancak yeni bir durum değildir. yaklaşık 6-7 senedir bu destekler verilmektedir. verilmesi extra bir durum oluşturmayacaktır.
ürün desteklemelerinde ise bu sene zeytinyağı, soya, kanola ve çayda prim miktarı artırılmıştır. pamuk, mısır, buğday... prim miktarı sabit kalmıştır. yani yine havayı değiştirecek bir yenilik değildir.
özetleyecek olursam, seçim öncesi karışık rakamlarla, kafa karıştırıp değişik bir ambiyans oluşturma haberleridir bunlar. 2010 rakamları ile 2011 arasında pek bir fark yoktur. yine de verilen destek ve primler fena değildir. önemli olan/olacak olan ise 2011 hasat döneminde çiftçinin ürünü sağlıklı yetiştirip,verim alabilmesi ve maliyetinin üzerinde satabilmesidir. bunu da hava durumu, bitki hastalıkları, ürünün arz talep dengesi ve uluslararası emtia spekleri gibi durumlar belirleyecektir. takip etmeye çalışacağız.:)

epikur
23-02-2011, 14:40
bügün kap ta çıkan haber bedelsiz açıklamasının öncüsü niteliğini taşırmı acaba dostlar..:) ??

KAP : TURK TRAKTOR VE ZIRAAT MAKINELERI A.S. / TTRAK [] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GUNCELLEME) 20110221 13:30:00

OZEL DURUM ACIKLAMASI (GUNCELLEME

ORJINAL ACIKLAMANIN TARIHI : 25.02.2011 ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR:

CNH GLOBAL NV'NIN 17 SUBAT 2011 TARIHLI OZEL DURUM ACIKLAMASINDA BELIRTILDIGI UZERE
SIRKETIMIZDE SAHIP OLDUGU 20.013.375,00 TL NOMINAL DEGERLI B GRUBU PAYLARIN CNH OSTERREICH GMBH'A DEVRI NEDENIYLE,
25 OCAK 2011 TARIHLI OZEL DURUM ACIKLAMAMIZA KONU SIRKETIMIZ ANA SOZLESMESININ SERMAYE BASLIKLI 6. MADDESININ TADIL METNI YONETIM KURULUMUZ TARAFINDAN ALINAN KARAR ILE EKLI SEKILDE REVIZE EDILMISTIR.

SOZ KONUSU ESAS SOZLESME DEGISIKLIGININ, GEREKLI ONAYLAR ALINDIKTAN SONRA 25 MART 2011 CUMA GUNU TOPLANACAK OLAGAN GENEL KURULA ILISKIN GUNDEM'IN 6. MADDESINDE GORUSULMEK UZERE GENEL KURUL'A SUNULMASI PLANLANMAKTADIR. REVIZE EDILEN MADDE TADIL METNI EKTE YATIRIMCILARIMIZIN BILGISINE SUNULMAKTADIR.

-KAP-

Bedelsiz haberi üzerine....bir sey cikaramadim ben bu aciklamadan sn dunqela.
Ama sundan emin olabiliriz....bedelsiz haberinden...cok cok önce...hisse fiyati...suni hacimler ile...yukariya dogru....yönlendirilecekdir...ve ayni anda piyasada...bedelsiz kelimesini okuyacagiz.
Not: Bu sabahki/günkü yükselisde "suni hacim" yokdu...mesela! ....sadece 22. subatin tepkisi gibi gözükmekde!

epikur
05-03-2011, 20:10
Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

"2010 yılında yurt içi traktör pazarında görülen canlanma ve mevcut piyasa koşullarının kısa vadede devam edeceğine dair beklentimiz nedeniyle,
artan talebi zamanında karşılayabilmek amacıyla
Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar A.Ş.'nden Sakarya'daki üretim tesislerinde
montaj ve montaj destek hizmeti alınması konusunda, ilk aşamada 6 ay süreli ancak uzatma opsiyonlu olarak anlaşmaya varılmıştır."

Sn Expat, cok tesekkürler!

Bu haberi....sirket yönetiminin gelecek 6 ay icin somut beklentilerini gösteren bir....karar...olarak degerlendiriyorum!

Ileriki...senet gelisimi icinde bilgi mahiyeti tasiyan...bir mozaik tasi...bence! Tebrikler!

epikur
05-03-2011, 20:22
Teknik Analiz Denemesi:

23,50 ile 25,50 arasi....alim icin uygun gibi görünüyor.
25,50 - 27,50 arasi.....normal hareket bandi...niteliginde....
27,50 - 28 üzerleri...kar realizasyon seviyeleri gibi...görünmekde.

Sirketi...uzun vadeli...topladigimdan....25,50 alti fiyatlar... benim icin... uygun lot ekleme seviyeleri!
Sonucda...2,81 bölü 25,20 ...... 11 % gibi bir ...brüt temettü getirisi! .... ve 9,5% net getiri! :biggrin:
Her TY icin...yürek hoplatan...bir temettü verimi!!!!

Yatirim tavsiyesi degildir.
Yatirim tavsiyesi olarak ancak...alsatla zengin olmaya calismayiniz....diyebilirim! Bunu deneyenlerin yüzde 90 i sanirim kaybederek....borsadan ne yazikki...... uzaklasmaktadirlar! Tipik bir ky....sonu!

epikur
09-03-2011, 19:27
Evet...sanirim 24 - 25,50 seviyelerinde senedi toplayanlar...karli cikdi. :)

Ve su anki 27,50 ler...bir tepki olarak fena bir seviye degil...ve marjinal (kademeci) bir alsatci icin güzel senet AZALTMAYa baslama...seviyeleri. Zengin olmak icin bu marj tabiiki yetersiz ama....dedigim gibi...alsat ile zengin olanlarin sayisi...inanilmaz az! Benim yaptigim gülünc fiyat seviyelerinde..."normal" kontenjanimin üzerinde lot toplamak...ve bu yüzde 10-15 gibi artislardada yine satarak...toplam maliyetimi asagiya düsürmek.

Harbi bir uzun vadeci ve TY icin...aslinda gereksiz bir sey ama....su aralar zaten günlük takip ettigimden...bu ek maliyet düsürme olanagini kacirmayim dedim....Yalin Hocam sagolsun. :biggrin:

epikur
10-03-2011, 18:23
Aslinda FROTO icin Halil dostumun sayfasinda yazmis oldugum bir yazi ama. Prensipde aynen TTRAK icinde gecerli, temettü ödemesi sonrasi gelismeler icin. Burayada eklemek istedim.

Dostum bunlar sahiden güzel haberler. Zaten dostumuz Che Big in verdigi tabloya görede su an (ocak ve subat) üretimin tam gaz gittigi acik ve net görünmekte.
Bizim otomotiv sirketlerimiz icin bu ne demek? Icinde bulundugumuz mart ayida az cok bu sekilde giderse, bu yilin ilk ceyrek bilancosununda süper gelmesi muhtemel!
Bununda manasi mesela, hem FROTO da, hem TTRAK da ödenecek olan yüksek temettülerden sonra, piyasanin aritmetiksel olarak gelmesi muhtemel senet fiyati düsüsü -bir kac gün icerisinde - egalize etmesini - hatta devam eden beklentiler ile dahada yükselmesini gönül rahatliyla bekleyebiliriz.

Bazi acemi arkadaslar devamli sorarlar ya, temettü sonrasi senet fiyati ne olur diye. (bizde cevap vermekde devamli zorlaniriz, cünkü cevabi sahiden zordur-piyasa olayi nasil algilar bilemeyiz diye)
Isterdimki her temettü ödeyen sirkette, temettü ödemesi sonucu senedin bu düsüsü rahatlikla karsilayabilecegini söyleyebileyim ve kendimde bu görüse göre o senetteki lotlarimi tutmaya devam edebileyim.

http://i1103.hizliresim.com/2011/3/10/3744.jpg

Otomotiv sektörü üç vardiya üretimle, 2008'deki tarihi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Oyak Renault'dan sonra Tofaş, Ford Otosan, Hyundai Assan üç vardiyaya geçip, kriz öncesine dönecek.

Bu yıl 1 milyon 200 bin adetle üretimde tarihi rekor hedefleyen Türk otomotiv sektörü, üç vardiya çalışmaya hazırlanıyor. Ekonomik kriz döneminde iki vardiya çalışmaya başlayan Tofaş, Ford Otosan ve Hyundai Assan üç vardiya üretimle kriz öncesine dönecek. Üç vardiya, 2008'de 1 milyon 147 bin adet olan üretim rekorunun kırılmasını kolaylaştıracak. Yıl sonunda üçüncü vardiyaya geçmeyi planlayan Tofaş, bu planını öne çekti. Opel için 150 milyon euro yatırımla Bursa'da hafif ticari araç üretecek olan Tofaş, mart ayından itibaren üç vardiya üretime başlayacak. 630 milyon dolarla Türk otomotiv sektöründeki en büyük yatırımı açıklayan Ford Otosan da yeni Transit'in üretimiyle üç vardiyaya geçecek. Oyak Renault ise Bursa'daki tesislerinde uzun zamandır üç vardiya üretim yapıyor. 100 milyon dolarlık yatırımla yılda 80 bin adet i20 modeli üreten Hyundai Assan ise Hindistan'daki i20 üretimi tamamen Türkiye'ye kayarsa, üçüncü vardiyaya geçecek. Hyundai Assan, kriz öncesinde üç vardiya çalışıyordu.

İSTİHDAM ARTACAK

Tofaş CEO'su Ali Pandır, vardiyayı üçe çıkarmakla hem Opel/Vauxhall markaları Fiat Doblo temelli Opel Combo modelinin üretimine hazırlık yapılacağını hem de iç piyasalarda olası bir yukarı yönlü artışa hazırlıksız yakalanmayacaklarını söyledi. Pandır, "İlk aşamada 500 işçi istihdamı yapacağız. İşçi alımlarına bugünden itibaren başlıyoruz. 2011'in son çeyreğine kadar işçi alımlarını bin 200 kişiye çıkaracağız'' dedi.

Yeni işçi alımı başlıyor

ÜÇ vardiya üretimle birlikte otomotiv fabrikalarındaki istihdam da artacak. Tofaş, bu yıl sonuna kadar bin 200 kişiyi işe alarak toplam çalışan sayısını 8 bin adedin üzerine çıkaracak. Ford Otosan'da Ar-Ge'de çalışan mühendislerin sayısını bine çıkaracak. Oyak Renault da bu yıl 500 kişiyi işe alacak. Otomotiv fabrikalarındaki istihdam artışı, sektöre parça üreten yan sanayide de istihdamı artıracak.

Lastikçiler üç vardiyaya çıktı.

Ekonomik canlanma ve otomotivdeki üretim artışı, lastik fabrikalarına da yaradı. Brisa, Pirelli, Goodyear 3 vardiyaya çıktı. Geçen yıl Türkiye'de üretim yapan otomotiv firmalarına 5.5 milyon adet lastik satışı yapan lastik sektörü, bu sayıyı 2011'de 6 milyon adede çıkaracak. 2011'de toplam lastik pazarı 17.5 milyon adede yükselecek.

Tofaş'ın üretimi 320 bine çıkacak

2010'DA Tofaş'ın, 312 bin adetle Türkiye'de en çok otomobil ve hafif ticari araç üreten otomotiv firması olduğunu söyleyen Pandır, 2011'de üretimin 320 bin adedin üzerine çıkacağını kaydetti. Geçen yıl 110 bin adetle Tofaş tarihinin rekor satışına ulaştıklarını söyleyen Pandır, şunları söyledi. "Tüm dünya geneline baktığımızda Türkiye; Brezilya ve İtalya'nın ardından Fiat'ın en çok satış yaptığı üçüncü ülke olurken, aynı zamanda Fransa ve Almanya gibi ülkeleri de geride bıraktı. Avrupa'da ise Fiat markasının en çok tercih edildiği ikinci ülke Türkiye oldu."

Kaynak: Sabah

http://haber.turk.net/SAM/2634522/Ot...or-Yili-Olacak

epikur
18-03-2011, 02:23
2011 senesi icin ilk analist tahminleri (reuters sayfasindan). Satis geliri ve net kar icin

Sales and Profit Figures in Turkey New Lira (TRY)
Earnings and Dividend Figures in Turkey New Lira (TRY)

.....................# of Estimates.... Mean/Ortal.. High/Yüks... Low/Düsk......2010

SALES (in millions) - Satis gelirleri
Year Ending Ara-11.... 10........... 1,165.04... 1,295.00 ......845.00.........1.193
Earnings (per share)- Hisse basi kar
Year Ending Ara-11..... 6............... 3.02.......... 3.55.......... 1.80 .........3,40

Hatirladigim kadariyla...gecen senede cok basarili degillerdi. Hem satis gelirlerini, hemde net kari bayagi iskalamislardi.
Birde göze batan nokta verilen tahmin bandinin genisligi: 845 mn diyen cikmis resmen!!? 10 tane analist arasinda. Kabzimal meslekli biri analist diye oraya oturtulsa, sanirim tahmini yinede daha mantikli olur.
Araci kurum ve banka uzmanlarinin tahminlerini, öngörülerini hic bir sekilde ciddiye almamak icin güzel bir örnek oldugunu düsünüyorum.
Kendi isini kendin yap! 2010 un, 4. ceyregine, yüzde 4-5 gibi bir artis ekleyerek bile ilk bir tahmin sallayabiliriz diye düsünüyorum.

1 ceyrek 2010 satis gelirleri:..................239mn TL-----24 mn TL net kar...10% kar marji
2 ceyrek 2010 satis gelirleri: ..544-239= 275mn TL-----45 mn TL net kar...18,4%
3 ceyrek 2010 satis gelirleri: ..843-544= 299mn TL-----46 mn TL net kar...15,4 %
4 ceyrek 2010 satis gelirleri: 1.193-843= 350 mn TL-----65 mn TL net kar...18,5 %
Toplam net kar 2010 icin....180 milyon TL civariydi, 1.193 mn TL satis geliriyle!

1 ceyrek 2011 tahmini satis gelirleri:........ ilk ceyrekdeki düsük rakamlari baz olarak alamayacagimdan toplam yil satis gelirini 4 e bölerek....ilk ceyrek rakamina yaklasmak istiyorum.
Rakam tabiiki 4.ceyrek rakamina benzer sekildede gelebilir. Sonucda 2011 ocak ve subat üretim rakamlarinin aralik ayi rakamindan pek farki yok.
Yani satis gelirlerini minimum 1.193 mn bölü 4 = yani kabaca 300 mn TL civari, ama biraz daha olumlu bir bakisla....2010, 4. ceyrek gibi... 350 milyon TL civari bile görebiliriz.
Hatta bunun üzerine birde 4% büyüme eklersek....önümüze 364 milyon TL gibi bir rakam cikmaktadir. :biggrin:

Net kar tahmini:
A. 350 mn x 16% net kar marji ile (temkinli bir yaklasim ile) .... 350*0,16= 56,0 mn TL
B. ....net kar marjini yine 17% gibi kabul edersem...................350*0,17= 59,5 mn TL civari net kar

Yani mart ayi rakamlarini görmeden...ilk ceyrek icin 350 milyon TL ciro ve 56 ile 59,5 milyon arasi bir net kar...ne kadar fazla olumlu bakis acisiyla olsada, olasi bir öngörü gibi duruyor. :)
Daha mütevazi bir bakis acisi: 300 *17% = 51 milyon civari bir kar rakami göstermekde.

Hayirlisiyla. Kötü bir öngörü bile...analist öngörülerinden iyidir! :biggrin:

epikur
22-03-2011, 03:45
TTRAK - SNA/Temettü orani 2,22 (cok güzel bir oran)....ve diger önemli oranlar:

http://img41.imageshack.us/img41/2434/sna3.jpg

Rasyolar ile ilgili aciklamalari burada takip edebilirsiniz: gönderi no: 824
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=46671&page=69

epikur
02-04-2011, 19:59
Arsivleme nedeniyle:

Originally Posted by epikur
Yalin dostumun basligindan:

http://i56.tinypic.com/rvahpc.jpg

Görebildigim...TTRAK ve Froto nun sahiden sektörün en iyi ve en ucuz 2 sirketi oldugu.
Hele TTRAK her 2 büyüme oraniylada, göz kamastiriyor. Ama bu büyüme oranlarini devam ettiremiyecegide...kesin.
Yani 2009 un rakamlari cok düsük seviyelerde oldugundan, bu tip yükselisler (yüzde 350 büyüme orani)...birazda aritmetiksel olusuyor (düsük baz rakami etkisi) ve...devami cok zor!

2 sirketinde hem net kar marji, hemde aktif karliligi alternatifsiz diger sektör sirketlerinin ciddi üzerlerinde.

Ve bu her aceminin bile kolaylikla görebilecegi bu hususun üzerine...2 sirketinde F/K oranlariyla (8 ve 8,5 gibi) ....halen ucuz sayilabilirler.
Karlilik rakamlari daha kötü olan rakiplerinin..... F/K lari halen bu 2 sirketten daha yüksek.
Yani degil büyümek...2 sirket kar rakamlarini 2010 daki gibi ayni seviyelerde sürdürmeye devam edebilirse...sirketler halen ucuz kalacakdir. Hele bu sürdürebilir temettü getirileri ile.

Yani...bu basligi takip eden tüm arkadaslara tekrar hatirlatayim. Olmayan tecrübeniz ve temel analiz bilginizle...baska sirketler aramaya kalkmayiniz!
Emin olun piyasa sizden ve benden cok daha bilgili, tecrübeli ve sermayeli... kurumsal sirketler ve calisanlari piyasayi devamli tariyor ve temeli saglam sirketlere yatirima giriyor. Yani yarim bilginizle...boyunuzdan büyük islere girmeyiniz! Cünkü harcanan zamana degmez ve basarili olma olasiligi cok daha düsükdür.

Acemiler icin cok daha basit bir yöntem var: Su an iyi olan ve F/K lari halen TTRAK ve FROTO gibi bayagi cazip olan basarili sirketlerin bu basarilarini sürdürüp, sürdüremeyeceklerini arastirmak!!!
Ve gelecek dönem bilancolarini (satis ve maliyet rakamlarini) tahmin etmeye calismak. Alin size is!

Yoksa is... bir araba tamircisi ciraginin atölyede kenarda kösede kalmis yedek parcalar ile...kitalar arasi bir füze imal etmeye calismasi gibi bir abes ugrasi olmakdan öteye gidemiyor. Ne yazikki!

Konuyla ilgili cocuklugumda bana söylenen bir laf aklima geldi.

Eceline susadiysan, cadde ortasinda yürü![/QUOTE]

Originally Posted by Pscyokinesis

Benim gördüğüm teknik olarak her şey al da... bu da bir boğa tuzağı olabileceğini düşündürüyor .

Daha yukarılara gidebilmesi için tekrar 20 li seviyelere gitmesi gerekir .

Ya da patlayıp gideyecek böyle mutlu eden hisseleri çok gördüm. nereden alırsan al kazanırsın kelepir fiyatlar .

....Ben bunların altında hep birşeyler ararım herkesin bildiği sır değildir spek efendi çok iyi bilançoları kullanarak malı şişirdikçe şişirdi şimdi malı devretiyor hazır ortam müsaitken .

Herkes bu iyi diyorsa orada balon oluşur bu da bir yerde patlayacak gibi duruyor .

İnşallah buralardan alan ky nin elinde patlamaz .

Dostum,

7,96% temettü verimliligi var iken,

8.96 gibi cazip bir F/K si var iken ve.... en önemlisi

4,8 gibi inanilmaz bir F/SNA rasyosu var iken.... ve bu sirketim.... bu 3 rasyosu ile bana.... "BEN UCUZUM" diye... bas bas bagiriyorsa...ben gecmis fiyat hareketleri ile hic ilgilenmem! Sirketin hissesini alir, biriktiririm.

Yok spekmis, yok yabanciymis, yok palamis....yok fiyatlarla oynamak istiyormus, yok ky leri silkelemek istiyormus...yok mali devretmek istiyormus...pekde umurumda olmaz. Hesap kitap bilmeyen bir kisi, bir sirketi...yalnizca fiyat hareketlerine göre degerlendiren biri...silkelenmeyide hakediyordur...mal devredilmeyide....kesinlikle.
O yüzden, burada durmadan, dinlenmeden....ayni seyi yaziyorum... Tekrarlayayim:

Beni.....FIYAT hareketleri degil....SIRKETIN gelecegi ilgilendirir. Nokta.

Ve sirketin gelecek 3-5 ay ile (yaza kadar) ilgili beklentilerim...görebildigim, takip edebildigim haberlere göre... halen olumlu! Ufukda en ufak bir belirti yok..konjonktürün degisecegine dair! Varsa... bunlari konusalim!
Cünkü ancak reel ekonomi teklemeye baslayacak olursa....TTRAK'in gelecek bilanco dönemi rakamlarini asagiya dogru revize etmem gerekirse...en yukarida vermis oldugum 3 rasyonun nereye gidecegi yere bakarim ve ortaklagimi sürdürüp sürdürmeyecegime... karar veririm. Fiyat 10 olmus..veya 50 olmus...bu rakamlar...yatirim kararimi etkileyemez!

Ha... yazin veya yaz sonuna dogru...ekonominin sogumaya basladigi veya baslatildigi haberi cikar veya faizlerin yükselme olasiligi cidden belirginlesir ise....TTRAK'da satis gelirleriyle olan beklentilerim düsmeye baslar ve bu yüzden belirttigim 3 rasyoda sirketde bekledigim temettü tutari, kar rakami ve serbest nakit rakamlari...düsme olasiligi ile karsi karsiya kalirsa....O ZAMAN portföyümdeki TTRAK payini ciddi sekilde azaltmayi düsünürüm.
Cünkü o zaman 20 TL bile senet icin "belki" pahali olabilir!