PDA

View Full Version : Nasredddin Hoca ...

erciyesforce
10-06-2005, 09:26
Enterasan birşey ; Nasreddin hocayı hepimiz severiz ama çocuğuna Nasreddin adını veren görmedim.

tekniker
12-01-2007, 12:07
AĞAÇ YÜRÜMEZSE

Nasreddin Hoca'ya yapılan sataşmalar tükenip bitmez.Akşehirliler birgün Hoca'ya takılır ve sorarlar:
-"Hocam senin evliyalar katında ulu bir kişi olduğun söylenir aslı var mıdır"?Hoca'nın böyle bir iddiası elbette yoktur ama bir kere soruldu ya cevaplar:
-"Herhalde öyle olmalı".
-"Böyle kişiler zaman zaman mucizeler göstererek bu özelliklerini herkese kanıtlar.Hoca madem kabullendin göster bir mucize de görelim!"
Hoca:-"Pekala şimdi size bir numara yapalım der".Karşısında durmakta olan çınar ağacına:
-"Ey ulu çınar çabuk yanıma gel!"der.Tabii ne gelen var ne giden.Hoca yürümeye başlar,ağacın yanına varır.Akşehirliler:
-"Ne oldu Hoca ağacı getiremedin,kendin oraya gittin!"diye gülünce Hoca:
-"Bizde kibir yoktur,dağ yürümezse abdal yürür".der.

son_azrail
12-01-2007, 23:19
bir arakarşı kıyının DELİ&KANLISI yunanla nasreddin hoca benzeri bir hoca türetmişleri kendilerine tıpkı kahvenin vb. onların olduguna iddia ettkleri gibi...değerlerimize sahip çıkmak lazım...

tekniker
12-01-2007, 23:35
bir arakarşı kıyının DELİ&KANLISI yunanla nasreddin hoca benzeri bir hoca türetmişleri kendilerine tıpkı kahvenin vb. onların olduguna iddia ettkleri gibi...değerlerimize sahip çıkmak lazım...

haklısınız.değerlerimize sahip çıkmalıyız.nedense değerler denince eski,unutulmuşlukta kaldığı,sonradan da hatırlanmasının görev olduğunun hatırlanması gibi duruyor.ne yazık:aglayan:

kemal
12-01-2007, 23:39
Nasreddin Hoca'ya atfedilen fıkralardan birçoğu uydurmadır. Örnek vermek gerekirse Hoca ve Timurlenk'e ait olanlar... Nasreddin Hoca Timur'dan 100-120 sene kadar önce yaşamıştır.

kemal
12-01-2007, 23:42
Nasreddin Hoca komik, maskara, palyaço kılıklı biri değil; bilge ve yüce bir kişidir. Söyledikleri hikmetlidir. Gülüp geçmek değil, üzerinde düşünmek gerekir.

tekniker
12-01-2007, 23:58
CİMRİ

Cimrinin biri çaya düşmüş."Elini ver,elini ver" diye bağırmışlar.Ama adam elini uzatmamış.Tam boğuluyormuş ki Hoca seslenmiş:
-"Yahu o vermeyi bilmez.Elimi al diye bağırsanıza.":)

kemal
13-01-2007, 00:05
Nasreddin Hoca'nın biri bir gün eşeğe ters binmiş. Görenler:

-Ne yapıyorsun hoca, düşeceksin!.

Hoca cevap vermiş:

-Ya tutarsa!..

kemal
14-01-2007, 00:50
Nasrettin Hoca’ya bir gün “Hoca bize bir Farsça şiir söylesene” demişler. Hoca "olur" demiş, başlamış okumaya:

"Kahbe dünya eğri büğrü dönerest
Dost yerine düşmanını överest,
Lale, sümbül came bulmaz giymeye
Acı soğan kat kat urba giyerest."

Bitirince “aman hocam bu Farsça olmadı ki...” deyince:

-Canım sondaki “est” leri görmüyor musunuz? diyerek geçiştirmiş.

sardes
15-01-2007, 15:25
Nasreddin Hoca'nın biri bir gün eşeğe ters binmiş. Görenler:

-Ne yapıyorsun hoca, düşeceksin!.

Hoca cevap vermiş:

-Ya tutarsa!..

göle maya çalarken ki lafı değil mi?
Eşek ile ilgili olan cevabı ise, böyle arkamdan konuşulanları daha iyi görürüm diye biliyorum.
Timurlenk ile olanlar zaman farkı olabilir ama küçükken trt radyolarında yayınlanan bir çocuk şarkısı hala aklımda, hatırladıklarımı ekliyorum.

timurlenk zamanında
anadoluda
aksakallı hoca ve köylülerine
1 çift fil gönderilmiş
bakım emriyle

(aman hoca kurtar bizi fillerden
gece gündüz çalışır
aç kaldık bu yüzden) nakarat

köylüler hocaya varmış
derman anlatmış
hoca demiş ki
bir heyet kuralım
hadi ben öncüyüm siz arkamdan gelin

...
hoca önde yola koyulmuş
bir gitmiş bir bakmış
kala kala tek kalmış

varmış timurlenk divanına
sayın hünkarım
köyümden geliyorum
hürmetler sunarım

köy halkı fillerden memnun
iki fil daha verin
olalım mecnun...

:D

kemal
16-01-2007, 22:59
göle maya çalarken ki lafı değil mi?
Eşek ile ilgili olan cevabı ise, böyle arkamdan konuşulanları daha iyi görürüm diye biliyorum.
Timurlenk ile olanlar zaman farkı olabilir ama küçükken trt radyolarında yayınlanan bir çocuk şarkısı hala aklımda, hatırladıklarımı ekliyorum.

timurlenk zamanında
anadoluda
aksakallı hoca ve köylülerine
1 çift fil gönderilmiş
bakım emriyle

(aman hoca kurtar bizi fillerden
gece gündüz çalışır
aç kaldık bu yüzden) nakarat

köylüler hocaya varmış
derman anlatmış
hoca demiş ki
bir heyet kuralım
hadi ben öncüyüm siz arkamdan gelin

...
hoca önde yola koyulmuş
bir gitmiş bir bakmış
kala kala tek kalmış

varmış timurlenk divanına
sayın hünkarım
köyümden geliyorum
hürmetler sunarım

köy halkı fillerden memnun
iki fil daha verin
olalım mecnun...

:D

Hoca ile ilgili birkaç fıkranın çorbaya çevrilmiş hali idi. Zaten "Nasreddin Hoca'nın biri..." diye fıkraya başlanılmaz di mi ama... :)