PDA

View Full Version : TUPRAS - Temel Analiz Notlari

epikur
19-12-2010, 00:59
Evet...farkettigim kadariyla TUPRAS icinde bir temel analiz topigi halen acilmamisdi. Kar ve temettü sapma hesaplari böylece bu yeni topige...vesile oldu. Hayirlisiyla

Asagidaki rakamlar ile...TUPRS'in......ne kadar konjonktürel agirlikli...ne kadar dafansif agirlikli oldugunu degerlendirebilmek icin...son 5 senelik kaydirilmis degerlerini ekliyorum:

..........................Cari değerler.....2009.12........2008.12.......2007.12 ......2006.12...... 2005.12
Kayd. Satışlar (bin).24.449.919.. 20.389.883.. 30.456.399.. 22.520.083 .. 20.103.086.. 14.844.804
Kaydırılmış EFK(bin)...1.072.013... 951.075 ... 1.230.462... 1.269.858... 836.463.. .825.207
Kaydırılmış Kar(bin).... 871.524.... 811.298.... 432.222 .... 1.298.039 ... 822.430 ... 680.699

Evet...satislar 2008 de pik yapip...2009 da ciddi düsmüs!
Kar rakamlari ise...degisen marjlarla....en düsük deger 2008 de 432 mn TL ile.....en yüksek deger ise 2007 de...1,3 milyar TL civarlarinda!
Bu sene beklenilen kar rakami ise hatirlanacagi gibi 875 milyon TL civarindaydi)

Ortalama karini... 865 TL civarlarinda dersek.....nerdeyse +/-430 mn gibi bir sapma yapar.......bu da 50 % gibi.....bir yüzdesel sapmaya denk geliyor, asagiya veya yukariya tabiiki.
Ortalama karinin yüzde 50 sapmasi...TTRAK da gördügümüz gibi... hayli yüksek bir oran. Ama son 5 sene icerisinde "yalnizca" 1,75 ile 3,55 TL arasinda degisen temettü ödemeleri... yüksek kar sapmalarini...göreceli düsük temettü oynakligi ile "dengeleyebildigini" gösteriyor.
Yani gösterdigi kar düsse bile.... bir türlü...göreceli yüksek temettü ödemesini.... sürdürebiliyor.

Bilancoya bakinca...nedeninide rahatca görebiliyoruz: 1,370 milyar TL gecmis yil karlari, 1,344 milyar TL sermaye düzeltmesi farklari ve 3C sonu görülen 4,700 milyar TL hazir degerleriyle...sirketin muhtemelen azalabilen kar tutarlari ilede.... finansal "temettü dengelemesi" yapabilecegini gösteriyor.

Sirketin bu rakamlarla... yüksek kar oynakligina ve 50%% gibi yüksek bir kar sapmasina ragmen......yinede defansif bir sirket oldugu herhalde söyleyebiliriz.

tasbas
19-12-2010, 12:35
yani şimdi alsak nisanda 47 tl edermi? (14.12.2010 10:22:33 - credıt suısse, tupras ıcın fıyat hedefını 44 tl`den 47.4 tl`ye yukselttı ) böyle bir haber vardı geçen

epikur
19-12-2010, 15:48
Hedef fiyat vermek...en kolayi...hele neye dayanarak hesaplandigini belirtmeden. :biggrin:
ama her bir sartta... "piyasaninda" bu degerlendirmeyi makul ve mantikli görmesi gerek...o noktaya ulasmasi icin.
Her gün yüzlerce kurumun yüzlerce hedef fiyati aciklandigini düsünürsek, piyasada sanirim...saskindir...hangine uyacagini.
O yüzden zaten alsat ile para kazanamayicagimi düsünüyorum ve makul bir temettü verimliligi ile uzun vadeli yatirim yapmaya yöneldim.

Yukaridaki yazim...dikkatli okunursa....hedef fiyatlardan falanda bahsetmedigim görülebilir...su an öngördügüm temettü veriminin...uzun vadede ne kadar sürdürebilir olabilecegini...inceledim...
Uzun vadeci olarak...kriterim fiyat yükselmesi falan degildir!
Burada daha ayrintili bilgi edinebilinir. http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=46671

Fiyatlar üzerine tahminler, öngörüler vs. baska topiklerde yeterince yapilmaktadir.

aokan1973
20-12-2010, 22:33
Sayın Epikür hocam, uzun vadeli yatırımda temettü verimi kadar şirketin bedelsiz verme potansiyelinin de çok önemli olduğunu düşündüğümden.. Tüpraş'ın bedelsiz verme potansiyelini hesaplamak istedim.. Bunun için Sayın Balliba'nın Global'den aldığı formülü Tüpraş için kullanmak istedim..

Benim bildiğim kadarıyla özsermaye-sermaye/sermaye şeklinde hesaplanıyor.. Netten araştırdım ama net bir bilgi bulamadım. Finnet'e mail attım kullandıkları formül için, cevap gelirse o şekilde tekrar düzenlerim.

Edit: Global'den "Bir şirketin bedelsiz sermaye artırım potansiyelini hesaplayabilmek için şirket bilanço kalemlerinden sermaye düzeltme farklarına bakmak gerekiyor. Buradaki rakamı ödenmiş sermayesine bölerek ilgili orana ulaşabilirsiniz. Bazen şirketler sermaye düzeltme farklarına geçmiş yıl kar/zararlarını da ekleyebiliyorlar." şeklinde bir yanıt geldi. Özsermaye değişim tablolarına baktım ama her hissede bu kalemi göremedim..

Finnet'teki formül "Yeniden Değerleme Artışı + Emisyon Primi Olağanüstü Yedek / Sermaye *100" şeklindeymiş. Akşama bu şekilde düzenlemeyi deneyeceğim.
KAP'dan aldığım 2010/9 aylık tüpraş bilançosu linki

http://kap.gov.tr/Yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=133561

http://img824.imageshack.us/img824/8476/tupras.jpg

Tüpraş'ın bilançosunda her iki kalemin oranı 1.344.243/250.419 = 5,36 gibi bir oran çıkıyor.. Tüpraş'ın bedelsiz potansiyelini %536 'diye yorumlayabilir miyiz? ve belki de aynı sektördeki diğer firmalara bakarak mı bu oranları yorumlamak daha mantıklı olur?
Burada özellikle beni düşündüren şirketin sermaye düzeltme farklarına geçmiş yıl kar zararlarını ekleyip-eklemediğini çözmek ve dipnot:23'e ulaşamamak oldu..

Saygılar..
:wink:

epikur
20-12-2010, 23:01
Kalpler bir olunca...aokan dostum...böyle seler cikabiliyor. :)
Bende nedense senin topikde yaziyi görünce...yaa oturayim...bir calisayim su konuyu dedim...ve..nedense...senden habersiz...TUPRAS'i örnek olarak aldim. :kahkah:

Hadi konuyu burayada...ekleyeyim:

Arkadaslar, ne zamandan beri bedelsiz hesaplama formülü üzerine bir seyler yazicakdim...unutmusum. Aklima gelmisken benim bildigim "formülü" yada mantiken bedelsiz olarak...sermaye artiriminda kullanilabilecek... girmesi gerektigini düsündügüm "özkaynaklar kalemlerini" yazayim. Hatta yazmayayim! Takip ettigim sirketlerden biri icin...bedelsiz potansiyelini hesaplayayim...günahiyla...sevabiyla.
TUPRAS'i ele alalim, cünkü sevdigim bir sirket. :)
...hem büyüme var, hem temettü var...ve belki hemde....bedelsiz potansiyeli var. ;)

Aslinda tartismasiz olmasi gereken kalemler:
Geçmiş Yıllar Kar/Zararları............................ 1.369.865.000
Net Dönem Karı/Zararı................................... 672.510.000
Sermaye (veya enflasyon) Düzeltmesi Farkları.... 1.344.243.000 (Bazen sermaye yedekleride deniyor
Değer Artış Fonları........................................... ..32.850.000
Toplam bedelsiz tutari...............................3.420.000.000
rakamlar kap...2010/09 bilancosundan (http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=133561)

Bedelsiz potensiyelide....toplam bedelsiz tutari / sermaye...3,420mn/250,4mn= 13,66 kati veya 1366% civari bir bedelsiz potensiyeli cikmakda.
Sanirim....bedelsize girmeyen kalem.....Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler....... 125.210

*Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 298. maddesinin 5024 sayılı Kanun’la değişmeden önceki şeklinde; “Mükellefler (yeniden değerleme) değer artışlarını pasifte özel bir fon hesabında gösterirler. Kurumlar Vergisi Mükellefleri, değer artışlarının tamamını sermayelerine ilave edebilirler. Bu suretle sermayeye eklenen değer artışları, ortaklar tarafından işletmeye ilave edilmiş kıymetler olarak kabul edilir. Değerleme yapılan kuruma iştirak eden işletmelerin aktifinde bu nedenle meydana gelen artışlar ise pasifte özel bir karşılık hesabında gösterilir ve bu karşılık sermayenin cüzü addolunur. Karşılık hesabında gösterilen değer artışı kurumlar tarafından sermayeye eklenebilir. Bu işlemler kar dağıtımı sayılmaz.” açıklamalarına yer verilmiştir.

**http://www.tekinymm.com/makale/omer_tekin_serm_artis.htm
Bilançonun pasifinde bekletilen bazı kalemler örneğin geçmiş yıl kârları, gayrimenkul satış kârlarından oluşturulan fonlar, enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan sermaye düzeltme olumlu farkları gibi kalemlerin sermayeye ilave edilmesi halinde hiçbir vergiye tabi değilken bunların başka hesaplara alınması veya işletmeden çekilmesi vergilendirilmelerini gerektirmektedir. Vergi avantajından dolayı da bu kalemlerin sermayeye ilave edilmesi tercih edilmektedir.

Burda problem yaratan nokta...ayni kaleme...yerine göre medyadaki acemiler tarafindan degisik degisik verilen bilanco kalemi isimleri! Ve bedelsiz hesaplama isini bilanconun özkaynaklar altindaki muhtemel kalemler tek tek gözden gecirmemeleri.

Benim bildigim bu. Muhasebe konusunda deneyimli, tecrübeli arkadaslar...cikarda...yaa su kalem mesela su nedenden girmez derlerse...memnun olurum, cünkü bir seyi daha "dogru" ögrenmis olurum. :yes:

epikur
20-12-2010, 23:13
Gecmis karlar tabiiki ister temettü olarak dagitilabilir...istersede bedelsiz vasitasiyla..özsermaye artirimi icin kullanilabilir!

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?
Bedelsiz Sermaye artırımı, şirketlerin kendi iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından ilave kaynak talep etmeden bedelsiz olarak hisse senedi dağıttıkları sermaye artırım türüdür. Bedelsiz Sermaye artırımı şirkete ek bir finansman kaynağı sağlamamakla beraber şirketlerin bedelsiz sermaye artırımına gitme nedenleri bulunmaktadır. Başlıca nedenleri emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirkete sağladığı vergi avantajıdır. Bir başka neden ise şirketlerin enflasyon karşısında erimiş olan sermayeyi güncellemek amacıyla yapılmak istenmesidir.

Bedelsiz Sermaye artırımında kullanılan Temettü dışındaki kaynaklar birer Özsermaye kalemi olup, esasında yapılan işlem Özsermaye kalemleri arasında tutarların yer değiştirmesinden ibarettir.

Temettünün Bedelsiz Sermaye artırımında kullanılması ise şu şekilde olmaktadır; Şirketler'in Genel Kurulları dönem sonunda elde ettikleri kar'dan dağıtılabilinecek olan kısmından temettü tutarlarını belirler.
Yine Şirketlerin Genel Kurulları veya Genel Kurulların yetkilendirmesi ile Yönetim Kurulları bu temettü tutarların bir kısmının veya tamamının nakit olarak değilde hisse senedi şeklinde bedelsiz olarak sermaye artırımında kullanabilir.
http://www.strateji.com.tr/okul_detail.asp?header_no=13

aokan1973
20-12-2010, 23:22
Global'in formülünde Oranın pay kısmındaki Geçmiş yıllar kar/zararları + Net dönem kar/zararı ve değer artış fonları yok farzedilerek sadece "sermaye düzeltmesi farkları" baz alınıyor.. buda büyük resmi görmeyi engelleyip hatalara yol açıyor..

Teşekkürler Sayın Epikür..Sizin formülünüzü ajandama kaydediyorum..(İnternet çökerse risk alamam!) :) Sayın Balliba'ya da topiği bildireceğim..

epikur
20-12-2010, 23:30
Dostum, koca koca gazetelerin ekonomik sayfalari...bedelsiz potansiyellerini yanlis veriyor. Hatta bilgisizlikleri meydana cikmasin diye...hicbiri söyle acik ve net (benim yukarida yaptigim gibi) nazari dikkate alinacak kalemleri siralayip...iste su su kalemler...bedelsiz sermaye artirimi icin kullanilabilinir demiyor veya diyemiyor.

Ha...yanilmak insana mahsustur...muhasebe usüllerini profesyonel olarak iyi bilen biri cikar ve düzeltir. Normaldir.

aokan1973
20-12-2010, 23:40
Sayın Epikür hocam topikte 100 kişiden 98'inin bilmediği..
Kalan iki kişiden birinin de yanlış hesapladığı ve uzun vade için çok çok önemli bir konuyu aydınlattığınız için..

Sonsuz teşekkürler..

epikur
27-12-2010, 15:28
TUPRAS / Re-Initiation of Coverage

Waiting for a solid recovery in demand…
… Our 12-mth target Mcap of US$7.8bn implies an upside potential of 16% for Tupras. The Residuum Upgrade investment (RUP) is fully included in our valuation, but 10% discount is applied to our blended target Mcap in order to reflect execution risks and possible delays in the project.
We believe Tupras will continue to be a high-dividend payer with its strong fundamentals and cash generation ability.
However, we think there might be a better entry point, since all the positives are currently reflected to the stock price.

· RUP is expected to generate ~US$450mn additional EBITDA starting from 2015… With the completion of the RUP investment, Tupras will be able to convert 4.2mn black products into 3.5mn white products increasing the white product yield to 84% from the current 72% levels. We expect the project to be fully operational in 2H14.

· Established position in a growing market as the sole refinery in Turkey… Vehicle parc in Turkey increased at a CAGR of 6.9% in 2004-2009 period. Despite this significant growth, there is still a growth opportunity since number of cars per 1,000 people stands at 92 in Turkey, while EU average is around 466 according to data released by Turksat and Eurostat.

· Slow recovery on the international front and above average stocks pressure on product ratios… Despite strong fuel oil ratios, diesel and jet fuel ratios are still below the pre-crisis levels. Weakness in middle distillate ratios creates margin erosion, whereas gasoline ratios are almost normalized. We forecast slight improvement in middle distillates in 2011, and tiny increase in gasoline ratios.

· Higher than expected cash outflow due to tax penalty is a downside risk factor… Tupras was notified a tax fine of TL605mn which excludes the accrued interest over the original tax liability of TL242mn. We assume that Tupras will either settle the liability or benefit from the tax restructuring program recently discussed by the Parliament. We roughly estimated a total cash outflow of TL150mn from this fine in 2011. Note that Tupras might also have an option to pay in instalments.

...3Q10 Earnings Review
Tupras posted TL349mn net profit in 3Q10, broadly in line with our expectation of
TL334mn, but better than market consensus of TL317mn. EBITDA came in at TL391mn
in line with expectations. Distribution segment surprised with TL25mn positive EBITDA,
since market had expected no contribution from this segment due to dealer contract
renewals.

...Residuum Upgrade Project (RUP) will change the picture for Tupras dramatically. RUP
is based on converting black products into light products such as diesel, gasoline and
LPG. The project is expected to cost around US$2bn and construction is projected to be
finalized in 2014. The company plans to acquire debt up to 75% of the total investment
amount. The financing is expected to be completed in early 2011. We estimate the
white product yield to increase to 84% levels from current 72% level once the project
becomes operational. This translates into an additional EBITDA of around US$450mn
according to our calculations.
.
.
Tupras‐ Income Statement (TLmn)
.............................................2007 2008 2009 2010E 2011E 2012E
Net Sales..................... 22,528 30,456 20,390 26,181 28,158 31,470
Cost of Goods Sold. ‐20,721 ‐28,557 ‐18,782 ‐24,430 ‐26,252 ‐29,554
Gross Profit............................ 1,807 1,899 1,608 1,751 1,906 1,916
Operating Expenses......................... ‐537 ‐669 ‐657 ‐665 ‐695 ‐731
Other Income, Net............................................ 15 53 65 22 16 16
Operating Profit........................ 1,285 1,284 1,016 1,108 1,227 1,200
Profit /(Loss) from Subsidiaries 0 0 0 0 0 0
Financial Expenses, Net................................ 328 ‐734 ‐1 42 ‐36 ‐7
Profit Before Tax.......................... 1,612 549 1,015 1,150 1,191 1,194
Taxation on Income.......................... ‐308 ‐110 ‐199 ‐230 ‐388 ‐239
Minority Interest 6 7 4 5 4 5
Net Profit............................................ . 1,298 432 811 915 798 950
EBITDA.................................... 1,416 1,402 1,163 1,295 1,421 1,394

Margins
Gross Margin................................. 8.0% 6.2% 7.9% 6.7% 6.8% 6.1%
EBIT Margin.................................. 5.6% 4.0% 4.7% 4.1% 4.3% 3.8%
EBITDA Margin............................... 6.3% 4.6% 5.7% 4.9% 5.0% 4.4%
EBT Margin.................................... 7.2% 1.8% 5.0% 4.4% 4.2% 3.8%
Net Margin.................................... 5.8% 1.4% 4.0% 3.5% 2.8% 3.0%
Source: BGC Partners' Estimates

Burada en önemli olan...analistin...2011 ve 2012 icin öngörmüs oldugu rakamlar!

epikur
29-12-2010, 20:06
Eski bir analiz ama...aslindahalen gecerli....

12-11-2010, 21:20
Tupras- Gelir Tablosu
Net satis gelirleri-son 3 ayda (1.7.-30.09. arasi) 6.3 milyardan 11,7% civarinda yükselerek…7 milyara yükselmis.
Maliyetler ise 5.8 mr den 6.5mr ye yükselmis… 12% gibi bir benzer yükselis.
Ama sonucda maliyetler daha yüksek oranla cikdigindan…brüt kar yalnizca 480 milyondan, 510 milyara cikmis. Yüzde 6 gibi.
Dipnot 24 de yurtici satislarin 1 milyar civari yükseldigini, ama yurtdisi gelirlerin 1 milyardan 829m ye geriledigi görülüyor. Yani yurtdisi gerileme, yurtici satislarla fazlasiyla karsilanmis. Yinede Kapasite Kullanim Oranlarina bakmakda fayda var.
Maliyetler dagiliminda…. Kullanılan hammadde ve sarf malzemelerinin..son 3 ayda… 4.9 milyara yükseldigi (3.9 milyardan) görülüyor. Bu ne demek? 2009, 3. Ceyrekde 3.9 milyara mal olan malzemeler, 2010 da 1 milyar TL daha fazla ödenmis. Bu yükselis…..25% gibi acaip bir hammadde yükselisine denk geliyor!!! Petrol fiyatlarinin oynakligi...malum.
Sirket bu maliyet yükselisini –hangi nedenlerden dolayi bilmiyorum – sektör/sirket bilgim yetersiz –müsterilerine yansitamamis. Bu yüzden brüt kar marji kafadan hafif düsmüs veya SMM orani 92,7% den 92,9% e yükselmis

Buna karsilik.. bir ara kalem olan…Satılan ticari mal maliyeti… gecen seneye göre 300 milyon TL daha ucuza mal edilmis. 1.7 milyardan-1,4 milyara düsmüs!
Diger giderlerin agirligi cok daha düsük, bu yüzden sonucu fazla etkilemiyor.

Gelecek safha olan ana kalem PSG ve genel yönetim giderlerinde cok güzel bir tasarruf var: Bu masraflar 157 milyona inmis - 171 milyondan –yani ciro yükseldigi halde burada 14 milyon tasarruf var….Güzel bir gelisme.
Haliyle Faaliyet karida 309 yerine 353 milyon olmus – 3 ayda tabiiki. Faaliyet kar marjida 4,9% dan…5,0% a –hafif de olsa – yükselmis.
Daha cok tesadüfe bagli olan ve tüm kar rakamlarini saptiran finansal faaliyetler geliri ..burada bu yil olumlu cikmis… 219-132= +87 milyon ek kar!! Gecen sene 107-62= 55m imisdi. Vergi öncesi kari biraz daha yükseltiyor..tabiiki bu piyangodan cikan para. 
Ödenen vergilerden sonra …net dönem karida 352 m olmus, 280 m ye karsin. Yani 5% gibi bir net kar marji.

Sonuc: Bence hammadde fiyatlarindaki ve böylece satis fiyatlarina yansitilamayan maliyet yükselisine ragmen, sirket basarili bir sekilde bu dezavantajin altindan kalkmis.
Ve "kahramanda" yukarida bahsedilen …Satılan ticari mal maliyetleri… gecen seneye göre 300 milyon TL daha ucuza mal edilmis. 1.7 milyardan-1,4 milyara düsmüs!!!!
Bu kalem 3.C bilancosunu kurtarmis. Neler icerdigini bilmek isterdim. :) Faaliyet raporunuda dikkatli okumam lazim. :wink:

Not: Yalni son 3 aylik sonuclari karsilastirdim - tüm 9 ayinki yerine - cünkü ilk 6 aylik rakamlarin kesinlikle fiyata yansimis olduklarini kabul ediyorum ve bizim bakmak istedigimiz rakamlar ve gelismeler - yalnizca son 3 ayin aktüel gelismeleri.

Sirada nakit akim tablosu var!

epikur
29-12-2010, 20:08
12-11-2010, 22:14
Tupras - Nakit Akim Tablosu...... dikkat.. ilk 9 ayin toplami olarak yapilir!

Evet, Vergi ve ana ortaklık dışı kar öncesi dönem karı olan 850 milyon TL ile basliyoruz.
162 milyon amortisman islenmis. (174 milyon TL maddi duran varlik alimina yakin bir rakam...amortismanda bir falso olmadigini gösteriyor!)

Ilk sonuc: Varlık ve yükümlülüklerdeki değişimler öncesi sağlanan nakit akımı...970milyon TL civarinda.

Işletme varlık ve yükümlülüklerindeki değişikliklerin islenmesinden sonra cikan sonuc = İşletme faaliyetlerinden elde edilen/(kullanılan) net nakit.... 1.5 milyar TL gibi. Masaalah güzel rakam...Yalniz gecen sene bu zamanlar bu rakam.... 2 milyar TL imisdi. Fark nereden geliyor?... bulmamiz lazim...bahsettigimiz miktar yarim milyar TL. :)
Ama detaylarda görünen ilk sey: Ana 4 kaleme bakalim...
Ticari alacaklardaki (artış), Diğer varlık ve alacaklardaki (artış), Stoklardaki (artış), Ticari borçlardaki artış larda olan degisiklikler, yani isletme sermayesi degisikliklerinden kaynakliyor. Muhasebel rakamlar..bir sey diyemiyecegim...cünkü daha cözemedim. ;)

Neyse 1,5 milyar - faaliyetlerden kaynaklanan net nakit akimida - güzel bir rakam ve "kayip" yarim milyarda, aslinda kayip degil - isletme sermayesinde. :biggrin:

Yatirim faaliyetlerinde yukarida degindigim 174 milyar TL lik maddi duran varlik alimi var. Dipnot 13 bunlari Yapılmakta olan ilave yatırımlar olarak gösteriyor. 4 milyonda makine,cihaz vs. alimi var. Fena bir sey degil.
Ve halen bu kalemde...246 milyon alinan faiz görünüyor- Tekrar maasallah! :cool:
Bu yüzden yatirim bölümündende 82 milyon TL net nakit girisi var...
Yani toplam "serbest nakit akimi".......1.617 milyar TL tutuyor....ilk 9 ayda - maasallah!

Son soru: Ne yapmislar bu nakitle?
Temettü ödemeleri: 626 milyon TL...ortaklar sevinmisdir. ;)
226 milyon TL...faiz ödenmis! :(
ve...anlamadim ama....741 milyon TL de kredi alinmis...yani ek nakit girisi. Yönetim sanirim...krediyi bedavaya falan getirdi. :kahkah:
Yoksa bu kadar nakit üreten ve nakit icinde yüzen bir sirketin kredi almasi..ilk bakisda...anlamsiz gibi. Ama vardir herhalde bir hikmeti veya ekonomik manasi!
Neyse giren 741 milyon TL krediden dolayi finansmandan kaynaklanan nakit degisikligi. (azalis).. sadece 125milyon TL olmus.
Yani 1.617 - 125 = 1.492 milyon TL nakit girisi var...9 ayliklarda.

Sonuc: 1 Ocakda... 2.87 milyar TL sirket nakit varligi bulunurken + 1.492 yeni giris ile...4.364 e cikmis....Türkce yazilisi..... 4 milyar 364 milyon TL. :)

epikur
09-02-2011, 04:03
2010/12....TUPRS - Gelir Tablosu Degerlendirmesi
Evet net satislar gecen seneye göre...
20,3 milyardan....22,7 milyara yükselmis!.......olumlu bir gelisme

Brüt kar....1,61 milyardan....1,57 milyar TL ye düsmüs! Aslinda ...bekledigimiz bir gelisme! Maliyetler yükselirken (yükselen petrol fiyatlari!) ayni derecede yükseltilemeyen benzin fiyatlari!

Faaliyet giderleri 590 milyon Tl ayni civarda kaldigindan...faaliyet karida....1.015 den hafifce....977 milyona düsmüs!

Bayagi bir fark finansal faaliyetlerinde olusmus....gecen sene 252 milyon gelir ile 252 milyon TL gider birbirini karsilamisken...bu sene 50 milyon TL lik bir finansal gider fazlaligi var....faaliyet karini düsüren! Ama ciddi borclu olan bir sirketin....yükselen dolar karsisinda yalnizca 50 milyon TL eksi yazmasi ...benim icin olumlu...ben 150-200 milyon acik olabileceginden korkmusdum!

Yani vergi öncesi kar...1.015 yerine...926 milyon TL.

Net dönem karida böylece.....815 milyon TL den....728 milyon TL ye düsmüs.
Yani net kar marji gecen sene 4% lerde iken....3,2% lere düsmüs!....sirketin para kazanmasi bayagi bir zorlanmis! Ama 3.C rakamlarina bakarsak...sirket zaten zorlandigini belli etmis....son net kar marji orada...3,56% gibi misdi! Umarim 2,00 civarlarinda olan "aktif devir hizi" yara almamisdir...ki aktif karliligida fazla düsmesin! Beklentim su an.....3,2% x 2,00 = 6,4% gibi bir aktif karlilik

Sonucda...kar rakamlarini gecen sene ile karsilastirarak...bir YATAY analiz yapmis oldum...yani bir trend analizi yaptim.... ve gördügüm sey: ...karlilik bakimindan trendin 2010 da asagiya dogru oldugu!!!
Ha...bilanco ve nakit akim tablolari gelsin...resmi...daha detayli görebilecegim!

Birde.....kar rakami geldigi icin...kendi öngörülerimle mukayese ediyorum:
...hatirlayalim: TUPRS....3,50/0,77....2,69/41,90...6,2 % brüt/ 5,3% net temettü

Gelen kar: 728 milyon TL bölü sermaye 250.429.000 = 2,91 TL hisse basi kar!
Benim öngörüm: 3,50 TL imisdi. ....2,91 e göre...Bayagi bir sapmisim! Yani 2010 icin...olumsuz durumu...öngörememisim!

Kontrol icin: 22,3 milyar TL ciro...son seneki kar marji olan 4% ile... 890 milyon TL kar ve => 3,55 TL HBK yapiyor...benim rakam civarinda...(demekki 4% ile cok yüksek bir net kar marji.... kullanmisim!)
Son dönemin kar marji olan...3,56% ise hesaplasaydim....22 milyar TL ciro ile...783 milyon TL kar tutari cikardi...bu da hisse basina 3,12 TL yapardi. Sonucda 3,2% civari bir net kar marjini...öngörmem ...elzemdi...gelen 2,91 TL kar rakamina yaklasabilmem icin!

Yani yanildigim rakam satis gelirinden cok.... "net kar marji" oldu! Bir dahaki sefere...daha mütevazi (daha gercekci) bir net kar marji kullanmak...zaruri. Neyse ögreniyorum!

Yinede....2,90 TL net kar...cokda fena bir rakam degil! Eger sirket bu rakamin 77% ini dagitmaya karar verse (ki bu öngörü aslinda daha gercekci)...2,24 TL civarinda bir temetüden bahsediyoruz! Öngörüm 2,50 ile 2,69 arasindaydi...biraz fazla...hayalci olmus!
Nakit Akim tablosu....sirketin "gercek" nakit yaratma gücünü...cok daha acik ve net göstereceginden...su an...fazla üzülmeyip.....bilancoyu beklemekteyim!
Hayirli kazanclar...tüm ortaklara.

Not: 2,24 TL temettü bölü 41,20TL ile = 5,44 % gibi halen güzel bir brüt temettü veriminden söz edebiliriz....biz temettü avcilari!

epikur
26-02-2011, 16:29
Libya sokaklarındaki eylemlerle artışa geçen ham petrol fiyatları Türkiye'de pompalara yansımaya başladı

Libya sokaklarındaki eylemlerle artışa geçen ham petrol fiyatları Türkiye'de pompalara yansımaya başladı. Dünyada 105 doları aşan ham petrol fiyatları sonrası Tüpraş rafinerisi bugünden geçerli olmak benzine zam yaptı.
Dünya borsalarında 105 doları aşan ham petrol fiyatları sonrası Tüpraş rafinerisi bugünden geçerli olmak üzere benzine 8-9 kuruş zam yaptı. Yapılan zammın şirketler tarafından farklı oranlarda pompaya yansıtılması bekleniyor......

Kaynak : http://www.internethaber.com/benzine-bu-kez-kaddafi-zammi-330133h.htm#ixzz1F4TTzWq0

Sanirim....gecen haftaki yükselen petrol fiyatlari ve düsen borsa endeksinde....Tupras'in neden düsmedigi belli oldu.
Beklentiler...herhalde Tüpras'in ürünlerinide ayni oranda yükseltebilecegi seklinde idi ki...haberde bu görüsü dogruluyor...az cok. :yes:

Pit
11-03-2011, 16:51
Kap : Tupras- turkıye petrol rafınerılerı a.s. / tuprs [tuprs] kar payı dagıtımına ılıskın yonetım kurulu kararı 11.03.2011 15:17:54

kar payı dagıtımına ılıskın yonetım kurulu kararı
---------------------------------------------------------------------------------------------

ortaklıgın adresı : Tupras-turkıye petrol rafınerılerı a.s petrol cad.41790 korfez/kocaelı
telefon ve faks no. : Tel:0 262 3163000 faks :0 262 3163010/11
ortaklıgın yatırımcı/pay sahıplerı ıle ılıskıler bırımının telefon ve faks no.su : 0 262 3163269
yapılan acıklama guncelleme mı? : Evet
yapılan acıklama duzeltme mı? : Hayır
yapılan acıklama ertelenmıs bır acıklama mı? : Hayır
konuya ılıskın daha once yapılan ozel durum acıklamasının tarıhı : -
ozet bılgı : Kar payı dagıtımına ılıskın yonetım kurulu kararı

---------------------------------------------------------------------------------------------

yonetım kurulu karar tarıhı : 11.03.2011
dagıtılması teklıf edılecek kar payının hesap donemı : 01.01.2010-31.12.2010
hısse senedı seklınde dagıtılması teklıf edılecek toplam kar payı (tl) : 0
hısse senedı seklınde dagıtılması teklıf edılecek kar payının sermayeye oranı (%) : 0
nakıt olarak dagıtılması teklıf edılecek toplam brut kar payı (tl) : 745848545,28
borsa`da ıslem goren 1 tl nomınal degerlı beher paya dagıtılacak nakıt kar payı :
Brut (tl) : 2,9784
net (tl) : 2,53164
teklıf edılecek dagıtım tarıhı : 04.04.2011

karar tarıhı : 11 mart 2011

karar no : 2011/6

konu : 1- 2010 yılı kar dagıtımı

karar : Yonetım kurulu uyelerı ttk`nun 330 ve sırket ana sozlesmesı`nın 14`ncu maddesı hukumlerı uyarınca asagıdakı kararı almıslardır.

1- sırketımız sermaye pıyasası kanunu ve sermaye pıyasası kurulu duzenlemelerı`ne gore 2010 yılı faalıyetlerınden 737.324.159 tl konsolıde vergı sonrası net kar, yasal kayıtlara gore ıse 755.656.829 tl vergı sonrası net kar elde etmıstır. Sırketın 2010 yılı konsolıde bılanco aktıf toplamı ıse 13.918.036.549 tl`dır.

Turk tıcaret kanunu`nun 466. Maddesı uyarınca ayrılması gereken %5 kanunı ıhtıyat, oncekı yıllarda ayrılan tutar tavanı astıgı ıcın carı yılda ayrılmamıstır.

Sermaye pıyasası kanunu ve sermaye pıyasası kurulu duzenlemelerıne gore hazırlanan malı tablolardakı dagıtılabılır carı donem karı, yasal kayıtlara gore hazırlanan malı tablolardakı dagıtılabılır carı donem karından daha dusuk olmakla bırlıkte; yasal kayıtlarda yer alan 755.656.829,47 tl kar dagıtıma esas alınacak, spk duzenlemelerıne gore hazırlanan malı tablolardakı dagıtılabılır carı donem karını asan kısım ıse, gecmıs donem karlarından karsılanacaktır.

Buna gore; 1 nısan 2011 cuma gunu 2010 yılı faalıyet netıcelerını gorusmek uzere toplanacak olagan genel kurul`a; hıssedarlara 745.848.545,28 tl temettu dagıtılmasının ve 73.332.758,53 tl, %10 ıı. Tertıp ıhtıyat ayrılmasının onerılmesıne,

temettu dagıtım teklıfının genel kurulca kabulu halınde yasal kayıtlarımız esas alınarak;

- 688.099.023,15 tl carı yıl ıstısna olmayan kazanclardan ve 57.749.522,13 tl`sının ıse ıstısna olmayan yasal yedeklerden karsılanmasına,

- tam mukellef kurumlar ıle turkıye`de bır ısyerı veya daımı temsılcı aracılıgı ıle kar payı elde eden dar mukellef kurum ortaklarımıza, %297,84 nıspetınde ve 1,00 tl nomınal degerde bır adet hısse senedıne 2,9784 tl brut=net nakıt temettu odenmesıne;

- dıger hıssedarlarımıza %297,84 nıspetınde ve 1,00 tl nomınal degerde bır adet hısse senedıne 2,9784 tl brut, 2,53164 tl net nakıt temettu odenmesıne;

ve temettu dagıtım tarıhı baslangıcının 4 nısan 2011 pazartesı gunu olarak onerılmesıne karar verılmıstır.

bu haberın kap `ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk`ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=146090

-kap-

Pit
11-03-2011, 16:53
sevgili epikur dostum temettü tahminimiz 2,69 du 2,53 verdi :) bence bu yılki temettü tahminlerimizde oldukça başarılı olduk.
Tüpraşın bu kararıyla temettü öncesindeki son alımlarım öncesinde bu yıl ki temettü gelirim 1428 TL ye yükseldi :)
darısı 10 bin li rakamlara...

epikur
11-03-2011, 18:21
Dostum, sanada tebrikler! Ama isin püf noktasi, daha cok secmis oldugumuz sirket(ler)in...hem yönetim, hemde karlilik bakimindan borsamizin en kaliteli sirketleri olmalarindan kaynaklaniyor.. Yoksa sende, bende... ne uzmaniz, nede müneccim. Ama biliyorsun...gecen 4-5 ayda yapmis oldugum tüm detayli inceleme ve mali analizlerin haddi hesabi yokdu. Bu temettüyle sadece bu calismanin karsiligini aldik.

Ha, birde: Benim yazdigim ve bekledigim temettü zaten brüttü. Ve sirket yüzde 80 dagitmak yerine, yüzde yüz dagitarak....bana bile güzel bir sürpriz yapti. Böyle sürprize can kurban. ;)

Sirkete güvenerek, 2 aydir düsen senet fiyatlarindan etkilenmeyen ve hatta fiyati ciddiye almayan tüm TY ortaklar, sanirim kendilerini ödüllendirilmis sayabilirler.
Ve tüm kendini uyanik zanneden ve senedi 44-45 lerden alip, belki 40 ve alti fiyatlardan satan, zavalli ky lerede umarim bu bir ders olur:
ALSAT YAPARAK, ZENGIN OLMAYA CALISMAYINIZ. Bilincsiz alsat yapmak, sagliga zararli olabilir!
Güvendiginiz, temettü ödeyen saglam bir sirketin senetlerini alarak - üzerine yatiniz. Yoksa tipik ky misali, her alsatda -zarar yazma olasiliginiz bulunmaktadir.

epikur
22-03-2011, 03:48
TUPRAS- SNA/Temettü orani 3,98 (muhteseml bir oran)....ve diger önemli oranlar:[/

http://img41.imageshack.us/img41/2434/sna3.jpg

Rasyolar ile ilgili aciklamalari burada takip edebilirsiniz: gönderi no: 824
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=46671&page=69

epikur
04-04-2011, 13:38
Tupras bugün hayirlisiyla temettüsünü dagitti ve su an bile ayarlanan AOF fiyatinin üzerinde seyrediyor. Masallah diyelim.

Asagida arsivleme nedeniyle baska baslikdan alintilar:

Originally Posted by Pscyokinesis
Yalın hocam da değinmiş ama dupont analizinde tüpraşın geride kalmasının nedeni son aylarda prim yapması ve kağıdın zirvesini görmesi ve petkimin o dönemden sonra değerinin düşmesi ise öne geçtiğini söylebilirim .

Bir de tüpraş ın son çeyrek beklenenlerden daha düşük seviyede gelmesi puanına düşürdü .

Evet dostum, belirtmis oldugun 2 nedende, durumu az cok acikliyor.
1. TUPRS'in fiyati son haftalar...cok ciddi yükseldi ve
2. 2010 finansal rakamlari aslinda...beklenenden daha kötü geldi.

Yalin dostum,
2 sirketi sadece dupont analizi rasyolariylada olsa...ciddi sekilde bir mukayese etmek istiyorum...gözümden kacan bir sey varmi diye.
Cünkü Petkim'de su ana kadar beklentilerden ve dedikodulardan fazla bir olumlu gelisme olmadigini saniyordum.
Zamanin olurda...yazdiklarimi gözden gecirirsen, cok sevinirim. Hatta kesin bir seylerde sen ekleyebilirsin, veya malum...her zamanki gibi bazi kalemleri yorumlamada, ben abartiya kaciyorum ve fazla KATIYIM! Bakis acisini biraz düzeltmekdede faydali olur herhalde.

http://i55.tinypic.com/29pe0wy.jpg

Aktif karlilik oranlari mesela ayni gibi! Tuprasin net kar marji cok düsük olsada, yüksek aktif deger hiziyla..bu dezavantaji kapatiyor!
Borcluluk oraninda ise TUPRAS 72% ile...PETKM'in cok üzerinde! Bu tabiiki büyük bir dezavantaj! Tuprs bu dezavantaji...ancak yüksek serbest nakit rakamlariyla....egalize edebiliyor. Ama bu serbest nakit mecburen hem temettü ödemelerine, hem yatirimlarina, hem nakit degerlerini yükseltmede kullanilinca...borc geri ödemeleri haliyle...düsük kaliyor!

Aslinda borclarini azaltmasida...ileriye dönük "güzel bir yatirim" olurdu!
Yüksek borc oraniyla sermaye karliligida tabiiki Petkimden yüksek cikiyor. Basit aritmetik bir olay! Yüzde 19 sermaye karliligi...ne kadar kaliteli bir karlilik olsada.

Tuprasda ROIC degeri yok!? Nedenini ve hesaplanmasini bilmedigimden...bir sey diyemiyecegim!!
FK Tuprasda 15,66 ile...bayagi bir yükselmis ve fiyatlarda bir "gerileme"...yoldayim diyor!
Zaten PD/DD de 3 e yükselmis... FKsi ucuz kalsa...hadi neyse derdik ama böyle...sirketin güncel fiyatlar ile pahali oldugunu görüyoruz.
1. ceyrek rakamlari beklenenden cok daha iyi gelmesi lazim... bu oranlari haketmesi icin. Ve bundan cokda emin degilim!

Petkim ise FK, 18,37 ile...halen fazla pahali... eger karini 1. ceyrek ciddi yükseltemezse. Esas faaliyet kari büyümesinde cok ciddi bir yükselme görüyoruz...196% ile. Sanirim dupont analizinde Petkimi yukari tasiyan bir etken. Ama baz rakamlar cok düsük olunca...fazla bir marifetde degil tabiiki..karini yüzde 200 artirmak. Tam tersi...kar sürekliligi ciddi arastirilmasi ve nedenlerinin ögrenilmesi gereken bir gelisim. Uzun vadeli yatirimcilar icin bu tip kar degisimleri tam bir horrortrip, yani bir... dehsetli seyahat.
TY ler icin tavsiye edilmeyecek bir nitelik!

Birde su...Sharp Net Kar Marji nedir...ne ise yarar, nasil hesaplanir...kesinlikle ögrenmem lazim...Azizim.
Bulabildigim "aciklayici bilgileri" burada eklemek istiyorum.

Petkimde sadece 0,16 gibi cok cok düsük olan bu oran,TUPRAS'da 0,89 ile...bir rüya oran niteliginde!
Ha...Hektasimda 0,94 ile rekoru (Alkim ile) elinde tutuyor!
Yani aslinda benim favori sirketlerim bu yarisma sinifinda...acik ara öndeler.

Abi, petkim ve tupras kıyaslamana ekleyecek bişey bulamadım, her ikisininde birbirine üstün olan yada zayıf olan yanları vardır ama bu tablolar sayesinde sadece bu neticeleri görüyoruz. Mühim olan ise tespit edilen konuların devamlılığıdır, şirketlerin üstün oldukları yada zayıf kaldıkları konuların sebeplerini ve devamlılığı olacakmı olmayacakmı sorusunu cevaplamak içinde faaliyet raporları ve mali dip notlarını incelememiz gerekir.

Sharp kar marjı: formülünü bilmiyorum ama riskden arındırılmış getiri oranı diye biliyorum ben.

epikur
30-05-2011, 00:19
Arsivleme nedeniyle 2011/03 mali analizini buraya kopyaliyorum!

Tupras
"Beklenti pompalamak", ve senetlerde sürekli olumlu "yorumlanmaya" calisilan cesitli beklentileri az cok nötrliyebilmek icin - ortak oldugum sirketlerde "temkin ve ihtiyat" tarafinida güclendirmek istiyorum.
Bunuda sirketlerde olumsuz gördügüm noktalara daha somut sekilde isaret ederek yapacagim. Sirketin olumlu taraflarini artik cok fazla islemeyecegim bile. Gecmis sayfalarda ortak oldugum sirketlerin detayli analizlerini zaten yeterince yapmisdim ve ortak olmak ve ortak kalmak icinde... yeterince nedenim var!

Sirada TUPRAS.
Güzel tarafi, senet fiyati 53,5 TL gibi asiri bir fiyattan ( FK=16-17 lere firlamisdi)...su an yine 42,5 gibi makul bir fiyat seviyesine gerilemis bulunuyor. (FK sida yine makul 11,3 lerde). Bu fiyatlarin portföye ekleme fiyati olup, olmadigini, yani "ucuz/makul" olup olmadigini görmek icin rakamlari derinlemesine incelememiz gerekiyor. Fiyat cünkü yüzde yirminin üzerinde ucuzlamis, sonucda.

2011/03 mali tablolari aciklanmis oldugu halde, inceleyememisdim. "Temkin agirlikli" olmak üzere gözüme batan noktalari siraliyorum: (Linki acarak- mali tablonun herkez tarafindan gözden gecirilmesini rica edecegim, cünkü sonra görmediginiz seyleri gercekmis gibi pesinen kabullenmis olursunuz ki...vahim bir durum. Ortalik art niyetli "masalci üstad" dolu!

http://www.kap.gov.tr/yay/Download/B...m/Ek/53311.pdf
Bilanco
1......nakit 1,5 milyar TL azalmis!!! Nereye gittigini bulmamiz gerek. Nakit azalmasi her zaman olumsuz bir "durum".
2....ticari alacaklar 1,2 milyar yükselmis. Bu da hos degil! Kötü tarafi: alacak tahsil süresine bakiyorum: gecen dönem 10 gün iken, bu dönemde 13, 6 güne yükselmis. Ciddi bir yükselis! Hos degil - cünkü finanse edilmesi gerekiyor ve Tuptas gibi zaten borcu yüksek bir sirket icin, kambur dahada büyüyor.
3... Stoklar 1,3 milyar gibi artmis....acilimi:
10. Stoklar
...................31 Mart 2011 31 Aralık 2010
İlk madde/malzeme 782.086 420.674
Yarı mamüller 488.180 386.491
Mamüller 928.257 564.326
Ticari mallar 200.290 155.240
Yoldaki mallar 850.216 441.197
Diğer stoklar 1.903 2.166
Toplam......3.250.932 1.970.094
Artis hem ilk maddede, (islenecek olan hammaddede- alis fiyatini bilmedigim icin, yorum imkansiz), sonrada, hazir mamüller kalemi artmis ve yoldaki mallar artmis vs. Kötü bir sey göremiyorum...ne kadar olumsuz baksamda. Sonucda akmaz, kokmaz, her zaman satilabilecek "mal"!

Toplam dönen varliklarda 1 milyar gibi bir artis var! Duran varliklarda fazla bir degisim olmadigi icin, dönen varliklar artisi bilanconunda 13,9 milyardan, 14,9 milyara yükselmesini saglamis - olumlu bir gelisme! Aktifler tarafini kapayabiliriz.

Pasiflere bakalim: Benim icin en önemli kalemlerden biri....kisa vadeli finansal borclar! Bu kalemde 2,3 milyar ile, yüzde 2,5 gibi marjinal bir artis var. Toplam aktiflerin artisi, yüzde 7,2 gibi cok daha yüksek bir oran oldugundan,...kaale almiyorum. Cünkü mutlak tutardan cok, bilanco tutarina veya özsermayeye oranlayarak bakmak daha mantikli.
Sirket kisa vadeli kalemler altinda ticari borclari ve alinan avanslarida yaklasik 1 milyar civari yükselttigi icin, K.V. yükümlülükler 600 milyon yükselmis. U.V. yükümlülüklerdede 100 milyon civari gibi bir yükselis var, 1,25 milyar olmus toplamda.
Sanirim süren yatirimlarin bedeli bu borc yükselmeleri. Tüm finansmani kendi yarattigi nakdinden karsilayip, karsilayamadigini nakit akim tablosundan görebilecegiz.
Su an sadece borcluluk oraninin 71,7% ile, eski seviyelerde kaldigini görebiliyorum.
Özsermaye kalemindede, aciklanan 306 milyon TL kar ile, toplam 4,2 milyara yükselen bir tutar görüyoruz. 7,7% gibi bir artis...bir ceyrekde! Hicde fena degil.
Cari orani merak ettim, sonucda bu oran, bir şirketin dönen varlıklarının kısa vadeli borçlarına bölünmesi ile bulunur. dönen varlıkların kısa vadeli borçları karşılama gücünü göstermektedir. yüksek değer firmanın likiditesinin iyi durumda olduğunu gösterir
Evet, bu oran 1,05 den 1,1 e yükselmis. Tesadüf olmus ama, sektörün ortalama cari rakamida ayni büyüklükde. yani ters bir sey yok!

Özet. Kötü bir ara bilanco degil. Olumlu taraflari agir basiyor gibi! Yatirimlari "herhalde" sürüyor. Bunu bilancodan görmemin imkani yok. Salladim!
Toplam varliklar 1 milyar gibi yüksek bir oranda artmis (7,7%), ama 300 milyonu kar artisi ile, ve 700 milyonu ise...borc artisi ile! Yani ikisininde artis oranlari benzer oranlarda. Öyle dise dokunu bir güzellikde yok - bilancoda!
Ama dönem kar artisindan görebildigimiz gibi...esas olumlu sürpriz...sanirim gelir tablosunda. Kar marjlarini ve maliyetlerin gelisimini siradaki gelir tablosu analizinde görebilecegiz.

Tupras-2
Gelir tablosu incelemesi:
Sayfa 4: acilmasi gereken dipnotlu tablo http://www.kap.gov.tr/yay/Download/B...m/Ek/53311.pdf

Net satis gelirleri yüzde 50 nin üzerinde artmis 2010/03 dönemine göre...güzel bir yükselis ve gelisme!
....................... 31 Mart 2011 31 Mart 2010
Satış gelirleri (net).... 7.753.578 5.089.535
Satışların maliyeti (-) (7.234.650) (4.786.556)
Hizmet gelirleri (net). 12.457 21.673
Brüt kar................ 531.385 324.652

Brüt kar marji, 6,4% den, 6,85% e yükselmis. Yani satis gelirleri, hammadde maliyetlerinden fazla yükselmis! Bu da iyi bir gelisme.

Faaliyet karı: .....351.410 150.484
Faaliyet kar marji: 4,5%....2,95% den - iyi bir gelisme.

+35 milyonda finansal gelirler olusmus- gecen seneki 25 milyon eksi rakama göre- bu da iyi!
Gecen seneki 23 milyon TL ye karsilik, bu sene 79 milyon gibi bir vergi ödemis!

Sonucda 101 milyon TL olan, ana ortaklik paylari(net kari) bu dönem, 306 milyon TL olusmus ki, büyük kismi... faaliyetlerinden. Finansal karin payi yüzde 11,4% gibi, yani bayagi düsük!

Net kar marji: 2% den, yüzde 3,95 e yükselmis! Güzel bir artis.
Dönem icin degilde kaydirilmis son 4 dönem bazinda bakarsak, gecen sene sonu 2,8% olan marj, bu dönem, 3,16% ya yükselmis.
Ayni sekilde aktif karlilikda, 5,3% den, 6,3% e yükselmis.
Ayni kalan borcluluk oranina ragmen, özsermaye karliligida yüzde 19 dan, yüzde 22,5 a yükselmis!
Petrol Ofisi veya Petkimden hic bahsetmeyeyim, onlarin özsermaye rasyolari cok cok daha düsük ama, Tuprasin özsermaye karliliginin, 22,5% ile, 20,7% olan Aygazin karliligindan bile yüksek olmasi... beni resmen sasirtti.
Ama Tuprasin 3 kat daha yüksek olan borclulugu, tabiiki bu oranda, aritmetiksel nedenlerden dolayi...ana etken.

Ama her seye ragmen, Tuprasin FK sinin 15 in üzerinde olmasi gecmisde cok SIK görülmüs bir sey degil. Yüksek beklentiler ile, FK'si istisna olarak, 18 lere kadar yükseltilmis ama, normal carpaninin aslinda 10 ile 14 arasinda fazlasiyla hakkinin verilmis olduguna inaniyorum. 14 FK üzeri rakamlarinin abartilmis oldugundan sahsen eminim.

Yapilmasi gereken 2011 sonu icin...kar tahminleri toplamak veya öngörmek. Kolay degil! Biraz zaman ayirip...üzerine düsülecek bir konu.

Eger sene sonu aciklanacak olan hisse basi kar rakamina yaklasabilirsem, FK bandini 10 ile 14 arasi kabul ederek, sene sonu muhtemel senet fiyat bandinada yaklasmis olurum.
Zaman harcamaya deger bir ugrasi!

Not: Hayatinda temel analiz görmemis olan ky arkadaslarinda yukarida yapilmis, bu cok basit mali tablo yorumlamasiyla bile...bazi sözde üstadlarin..."beklenti pompalamak", "haber yorumlamak" gibi sübjektif ve art niyetli yorumlar arasindaki farki...görebileceklerini umuyorum.

Not-2: Yukaridaki incelememin olumlu taraflarini, sirketin uzun vadeli ortagi oldugum icin, abartmis olabilirim. Fazla ciddiye almayiniz- istemedende olsa - abartmis olabilirim.

epikur
30-05-2011, 00:23
Originally Posted by epikur
Ama her seye ragmen, Tuprasin FK sinin 15 in üzerinde olmasi gecmisde cok SIK görülmüs bir sey degil. Yüksek beklentiler ile, FK'si istisna olarak, 18 lere kadar yükseltilmis ama, normal carpaninin aslinda 10 ile 14 arasinda fazlasiyla hakkinin verilmis olduguna inaniyorum. 14 FK üzeri rakamlarinin abartilmis oldugundan sahsen eminim.

Yapilmasi gereken 2011 sonu icin...kar tahminleri toplamak veya öngörmek. Kolay degil! Biraz zaman ayirip...üzerine düsülecek bir konu.

Eger sene sonu aciklanacak olan hisse basi kar rakamina yaklasabilirsem, FK bandini 10 ile 14 arasi kabul ederek, sene sonu muhtemel senet fiyat bandinada yaklasmis olurum.
Zaman harcamaya deger bir ugrasi!

Aslinda ana caba...sirketin gelecek dönem/dönemlerin gidisatini öngörmeye calismakdir.

Nasil yapilir? Medyaya düsen, kap'a gelen haberler takip edilir ve son dönem satis gelirlerinin az cok yükselecegimi (mesela isler iyi gidiyorsa..yüzde 5 gibi bir artis orani makul olabilir), yoksa ayni seviyede kalacagimi, hatta düsebilecegimi, tahmin edilmeye calisilir.
Hesaplanan yeni satis gelirleri rakami, son 2-3 dönemin ortalama faaliyet kar marjiyla, ve net kar marjiyla ayri ayri carpilarak, bu 2 kar rakamlari, iyi kötü olusturulir.
Net kar rakaminin ödenmis sermayeye bölünmesiyle, muhtemel hisse basi kar rakamlari elde edilir.
Sonucda son FK-bandin, alt ve üst rakamlariyla carpilarak, bir sahsi senet hedef fiyati belirlenir. Hepsi bu.

Bu iki niyeti birlestirerek, Tupras icin cok basit ve düzeysel bir tahmin denemesi uyguluyorum.
Bu tahmini fazla ciddiye almayiniz! Esas nedeni, ilgilenenler icin basit ve uygulanabilir bir sablon olusturmak- temel analizin yüksek matematik veya derin bilgi veya abidik gubidik "beklenti yorumlamalari" gerektirmeyen basit bir alet olabilecegini göstermek istoiyorum. Kendi görüsünüzü olusturmak icin, benim öngörmüs oldugum "sallamalar" yerine kendi makul rakamlarinizi koyunuz ve senet icin "hedef fiyat bandinin" ne gösterdigine sahit olunuz.

Tuprasin son kaydirilmis 4 dönem satis gelirleri, 28milyar 873 milyon TL, 28,9 milyar diyelim.
Son ceyrek satis gelirleri 7,766 milyar, yaklasik 7,8 milyar TL diyelim. Gelecek, yani 2. ceyrek icin, halen fazlasiyla güclü olan ic üretime ve kapasite oranlarina istinaden ve islerin yolunda gittigini kabul ederek, son rakama 4-5% gibi bir satis gelir artisi eklemek, pekde aptalca olmayacak. Yani salt 2. ceyrek cirosunu 7,8*1,05=8,2 milyar civari.
Böylece 2. ceyrek kaydirilmis karimiz...28,9 milyardan, tam 32 milyara yükselmis olur.
Kaale alacagimiz 2. ceyrek kaydirilmis satis gelirleri rakamim bu! (Kendi artis veya düsüs rakamini kullanarak- kendi rakaminizida siz belirleyiniz!!!)
Gelelim net kar marjina: son 4 dönemdeki oranlar: 3,1-3,2-2,2-2,7 olmus. Yani ortalama yüzde 2,8 gibi bir net kar marji- beklenilebilir.
Yapar: 32 milyar TL*2,8% = 890 milyon TL.....2. ceyrek kaydirilmis net kar!
Son net kar tutari...741 milyon TL idi. Umarim fazla iyimser bir öngörü olmamisdir. Ama hem satis gelirleri artisinda daha düsük rakam kullanarak, hemde net kar marjinda 2,8% yerine, mesela son marj olan, 2,7% i kullanarak- öngörmek istedigimiz kar rakamini dahada düsrebiliriz.
Mesela 31 milyar TL ciro * 2,7% kar marji...yapar = 837 milyon TL net kar!
2 rakam bulduk. Ilki biraz daha iyimser, 2. si az daha makul. Ortalamasini kullanalim!
890+837/2= 863 milyon TL net kar...bu rakam olsun! Isteyen istedigi artis oranlarini kullanarak, daha degisik titarlara ulasabilir. Bence rakam sallamak konusunda hic korkunuz olmasin. En azili uzman, yada üstad bile...salliyor! :yes:
Yanilacagim diye, korkmaya hic gerek yok. Sirket rakamlari bilancosunda acikladiginda hangi anli, sanli araci kurumlarin, analistlerin, uzmanlarin yanildiklarini görmek, umarim bu yersiz korkunuzu yenmeye yeter. :)
Simdi bu 863 milyon kari, sirketin ödenmis sermayesine bölüyoruz. Ödenmis sermayenin düsüklügüne, yüksekligine...kafayi takmayin. sadece tesadüfsel bir rakam. Aslinda senet adeti demek daha mantikli, cünkü senedin nominal degeri 1 TL oldugundan, ödenmis sermaye esittir senet sayisi.
Neden ihtiyacimiz var?
Toplam net karimizi, senet adetine bölerek, hisse basi kari elde ediyoruz,
Yani: 863 milyon TL bölü 250 milyon 419 adet = 3,45 TL gibi bir...hisse basi kar!
Evet damitilmis rakamimiz bu! 2. ceyrek icin (sanirim agustos gibi yayinlanacak nihai rakam) aciklanacak olan kar rakami.

Simdi........ Fiyat = hisse basi kar * FK orani, ile bir "sahsimiza özel" hedef fiyat bandi olusturmaya calisalim.
Yukarida bu bandi 10-14 demisdim....daha yukarisida tabiiki muhtemel. Sonucda daha 3 hafta evvel 17-18 lere kadar cikarmislar.

Elimizdeki rakamlarla, bandimizi belirleyelim:
Alt hedef rakamim: 3,45 * 10 = 34,50
Üst hedef rakamim: 3,45 * 14 = 48,30

Son fiyat.... 42 civarlarindaydi - Yani... fiyat sanildigi gibi o kadarda...ucuzlamamis! 53 lerden, 42 lere düstügü halde.
Halen 34-35 lere kadar hakki var düsmeye...bence. Düser, düsmez...bilemem. Zaten teknigine bakarsam, yani grafigindeki desteklerini belirlemeye calisirsam ...37-38 TL arasinda cok saglam destekler oldugunu görüyorum. En gec buralardan...lotlarimi ciddi artiririm. Endeksin haline, veya söylentilere fazla bakmadan.
Ama yinede ben fazla iyimser olma taraftari degilim. Cünkü fazla beklentiler, artislar ve ucuk fiyatlar yaratarak...pesime cahil ky leri trene bindirerek, fiyati yükseltmek ve senetleri yukaridan satarak, kazanc cikarmak gibi bir niyetimde yok! :)

Kendin pisir, kendin ye misali - sirket ve muhtemel fiyat bandi üzerine az cok fikir sahibi olmak istiyorum. Tüm gaye bu! :)

epikur
30-05-2011, 00:25
Tupras
Artan stoklarin kücük bir bölümü hammadde idi. Yani petrol fiyatlarinin yükseldigine oynadiklarini zannetmiyorum. Ilk Tuprasla ilgili yorumda stoklarin dagilimini vermisdim. Stoklar kaleminin yükselmesinin, hissede satis nedeni olabileceginide...sahsen düsünemiyorum.
Sirket ortagi olsamda...sunu görebilmem lazim. 52-53 lere giden fiyat bence fazlasiyla abartiliydi. FK 18 bunu net bir dil ile belirtiyordu.
Yapilan güzel abartili karlar, 3-4 haftadir hakli olarakda realize ediliyor. Aslinda düsen veya yükselen fiyatlara illaki bir spesifik neden arama veya benzetme cabalarida gereksiz. Sonucda senedi asagidan almis olan fonlarin, araci kurumlarin vs. kar realizasyonuna gecmeleri normaldir. Nedene ihtiyaclari yok. Üstelik 2. ceyrek somut bilanco beklentileri yaratmak icinde.... daha biraz erken. Belki haziran/temmuz gibi...ancak baslayabilir.
Bu yüzden su anki 36-42 arasi seviyeler, benim gibi uzun vadeciler icin, cok güzel portföy büyütme seviyeleri. Buralari senet satma degil, alma seviyeleri...bence. Varsin 52 den giren bazi kumarbazlar...biraz söylensin, dursun.
Yazdiklarim...yatirim tavsiyesi degildir. Sirket üzerine kendi fikrinizi olusturunuz. Önemli olan sirkettir. SIRF senet fiyati ile ilgilenmek ky lere özel tipik ve vahim bir hatadir!

epikur
30-05-2011, 01:02
Belki Tupras ile ilgili bir "net kar tutari" tahminde bulunmak isteyen tüm arkadaslardan ricam....bunu direk bir net kar rakami ortaya atarak yapmayiniz.

Önce...düsünceleriniz, yani beklentileriniz ve bu beklentilerinizi olusturan sebepler dahilinde, 2. ceyrek icin beklediginiz satis gelirleri rakaminizi aciklayiniz. Bu birinci rakamimiz olacakdir.

Sonra... 2. ceyrek icin düsündügünüz net kar marjinizi aciklarsaniz, net kar rakami tahminimizin, az cok "altini doldurmus "olursunuz.
Yani bu 2 ön tahmin ile sirket icin ne kadar olumlu veya olumsuz oldugunuzu gösterebilirsiniz:

Net kar tutari = Satis gelirleri x net kar marjidir.

Buna göre eski rakamlar söyle idi:

2010/1.ceyrek rakamlari: 102 milyon TL = 5.090 milyar TL ciro x 2,00% net kar marji!

2010/4.ceyrek rakamlari: 65 milyon TL = 7.391 milyar TL ciro x 0,09% net kar marji!

2011/1. ceyrek rakamlari: 307 milyon TL = 7.753 milyar TL ciro x 3,96% net kar marji!

Bu tarzda benim kabaca, muhtemel dedigim
2011/2.ceyrek net kar tutari... 230 milyar TL = 8,2 milyar TL ciro x 2,8% net kar marji.

Tabiiki daha degisik net kar marji rakamiyla, daha degisik kar rakamlarida cikabiliyor. Ama ben sahsen gecmise bakarsam, 3,96% net kar marjinin her zaman rahat ulasilabilen bir kar marji oldugunu düsünmüyorum. Zaten her ceyrek olusan oynaklikda bunu teyit ediyor. O yüzden ortalamalara yakin olan 2,8% net kar marjinin kullanilmasi, cok daha gercekci ve makul gibi...bence, ve 2.ceyrek iyin cokda fazla beklentiye girmeme namina uygun. ;)

Ama bu sekilde... tüm okuyan arkadaslarda hangi düsünceler/ön sartlar altinda, hangi net kar tutari olusabilecegi konusunda bir fikir sahibi olabilirler. :yes:

ayhanlight
10-06-2011, 20:04
1 mayıs 1997 de 100 gram altın satarak tüpraş alınsaydı, bedellilere katılarak ve nakit temettüleri de senede yatırarak 1 mayıs 2011 de kaç gram altın alınabilirdi?
hesapta yardımcı olacak varsa sevinirim. altın fiyatları, liradan 6 sıfır atılması, lottan 3 sıfır atılması yüzünden hesabı tam yapamadım.

syılmaz
06-05-2012, 01:10
Sn. Epikur, şirket 2008 4.çeyrekte ciddi zarar yazmış. Aldığı malın üzerine karını koyup satan ve tekel konumunda olan bir şirket nasıl zarar yazabilir?

parayorum
06-05-2012, 14:24
Sn. Epikur, şirket 2008 4.çeyrekte ciddi zarar yazmış. Aldığı malın üzerine karını koyup satan ve tekel konumunda olan bir şirket nasıl zarar yazabilir?

döviz açığı varsa ve bunu hedge etmemisse kur farkı sebebiyle güzel zarar yazabilirler :)

(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Giderler (-) -1,121,964,000

syılmaz
06-05-2012, 14:53
Teşekkürler Sn. Parayorum, sizin mesajınızdan sonra google'da döviz hedge etme olayını araştırdım ve aşağıda ki link sayesinde konuyu anladım.

http://www.persembe.com/MAKALE/Makale6.htm

Anladığım kadarı ile ithalatçı bir şirketin hedge yapmamasının tek sebebi, borcun vadesi geldiğinde kur düşmüş olursa bundan faydalanabilmek. Peki kurumsal bir şirketin üstelik Türkiye'nin en büyük sanayi şirketinin bu şekilde hedge'den kaçınması ne kadar doğru bir tutumdur?

parayorum
06-05-2012, 21:58
Türkiyedeki en büyük şirketlerin bile kurumsallığı tartışılır, vadeli işlemler borsası bile yeni açıldı, tabii ki bu tür büyük şirketler vadeli işlem borsasında değil bu tür işlemleri yabancı bankalarla ikili anlaşmalar sonucu forward veya swapla da halledebilirler.

Konunun özüne gelirsek, 2002 yılından 2012 yılına 1,60 seviyesinde seyreden bir kur politikası hükümet tarafından güdülünce, bu tür işlemlerin maliyetine katlanmak yerine şirketler daha cesur davranmayı seçebiliyorlar.

Bakmayın Koç Holding bilançolarını incelerseniz genelde bu tür araçları en çok kullanan holdinglerdendir, ama farklı sorunlar doğuyor.

Türkiye'de faiz oranları hep yüksek kaldı, bu türev araçların fiyatları mesela 1 ay için dolar kuru vobda 1,77 iken yıl sonu 1,85 cıvarı oluyor, çünkü eğer aradaki fark dolar ve tl'nin faizleri kadar olmalı. olmazsa arbitraj imkanı doğar ve o fark oluşana kadar fiyatlar dengelenir.

Bunu anlamak zor olabilir şöyle açıklayayım, 1 ay sonra doları 1,77'den ve 1 yıl sonra 1,78'den alabiliyorsanız bugun hemen dolar borçlanır, TL'ye geçer faizini alıp, 1 yıl sonnda 1,78'den dolara geçersiniz ve hiç risk almadan faiz size kalır.

Kısacası, TR'de hedge edmenin 9,5 tahvil faizi kadar da bir ek maliyeti var, yurtdışındaki gibi %1 maliyetle hedge olmuyor maalesef, dolayısı ile maliyeti çok yüksek.

Kur da belli bir bantta seyredince şirketler hedge etmiyorlar, özellikle de kobiler.

Hükümetin şimdi neden doları bu kadar sağlam savunduğunu da anlamış olmalısınız, TR'de döviz riski şu an 260 milyar dolar özel sektör borcu sebebiyle aşırı derecede yüksek.

Dolar yükselirse en yüksek döviz borçlu şirketlerden Tüpraş bile çok derin yara alır, gelirleri döviz cinsinden olsa bile.

syılmaz
06-05-2012, 22:21
Aydınlatıcı güzel bir yorum olmuş Sn. parayorum, teşekkürler...

ulugd78
02-04-2013, 13:26
Tupras son ıkı gun acıga satış yapacaklar zaten persembeden sonra 3 tl ucuzuna yerıne gerı koyar ava gıderken avlanmayın burdan gırenler hata yapar her yıl aynı yemeyın bu serefsızlerın yaptıgı oyunu bu sefer

ulugd78
02-04-2013, 13:27
48.40 dayken 56 hedef demıstık 48.40 da ltına duşmeden 1 lot bıle almam

ulugd78
02-04-2013, 13:28
56 kırması için 118000 lotun alınması gerek sımdılık

ulugd78
02-04-2013, 13:39
Hissede uzun vadeli temettu beklentısyle yükselen trend hareketiyle 56 seviyesinde
tarihi zirve oluşması ardından gelecek tepki satışları orta vadeli
geri çekilme yaşanarak 47.90 sevıyesıne gerı cekılmesı uzun vadeli trend destek seviyesinin test
edilıcegını Hissenin ilk destek noktası 50.60 seviyesi üzerinde hissede alışların sürmesi durumunda ilk
aşamada 52.00 pik Ayrıca 50.00 seviyesinin altına gelinmesi durumunda
48.50 destek notasına hızlı bır cekılme yasabılır asgısı zaten dırek 44 ana destek noktası ordan yatırımcı olunur

elma
02-04-2013, 13:46
Hatırladığım kadarıyla geçen yıl temettü sonrası gevşedi, ancak önceki yıl temettü sonrası kısa bir süre sonra iyi yükseldi sanırım.
2012 ve 2011 yıllarında temettü öncesi yılbaşına göre prim oranları ve temettüden bir ay sonra +/- getiri oranları hakkında teknik imkanları olanlardan paylaşımlarını beklerim.

Yabanciyatirim
18-04-2013, 14:33
döviz açığı varsa ve bunu hedge etmemisse kur farkı sebebiyle güzel zarar yazabilirler :)

(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Giderler (-) -1,121,964,000

Hocam, konuya açıklık getirmeleri için Tüpraşa mail attım. Umarım mantıklı açıklamaları olur. Zira 2008 2.ci çeyrekte krizin ilk alarmları vardı. Buna rağmen döviz hedging yapılmamışsa şirketin mali yönetimi hakkında hiç de olumlu düşünemiyorum...

Yabanciyatirim
19-04-2013, 10:22
Aynen düşündüğünüz gibi, sayın Parayorum!

Hatırlayacağınız gibi 2008 yılı son çeyrek dönemi küresel ekonomik krizin zirve yaptığı dönemdir. 2008 yılı gelir tablosunda yer alan 1.121.964 bin YTL/TL zararın 706.664 bin TL’lik kısmı kur farkı gideri olup ham petrol kargo ödemelerinden kaynaklanmıştır. Kur 6-7 Ekim tarihinden itibaren hızla yükselmiş ve Ay sonunda 1,57 USD/TL düzeyine gelmiştir. Dolayısıyla Eylül ayında 1,23 kur düzeyinden alınan hampetrol kargoları Ekim- Kasım döneminde 1,48-1,60 arasında değişen kur seviyesinden ödenmek durumunda kalındı. Aynı şekilde 165 milyon TL’lik zararda kredilerden oluşan kur farkı giderlerinden kaynaklandı.