PDA

View Full Version : iyi niyet istismarı.yeşil sermaye holdingleri..

krokodil
12-06-2005, 18:18
Yeşil sermaye mağduruna hisse senedi

Başbakan Yardımcısı Şener, izinsiz halka arzla para toplayan kuruluşlar nedeniyle mağdur olanların ellerindeki hisse paylarının borsada işlem görmesi için yasal düzenleme yapıldığını söyledi

SİVAS DHA

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Halka izinsiz arz yapmış olan kuruluşlara para yatıranların ellerindeki hisse payları borsada işlem görebilecek" dedi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Vergi ve İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni"ne katılan Bakan Şener'in yanına yaklaşan ve Yimpaş mağduğu olduğunu söyleyen Ayşe Admış, "Paramızı almak için sizden destek bekliyoruz" dedi. Bunun üzerine konuyla ilgili yasal düzenleme hazırladıklarını belirten Şener şöyle konuştu:
"Bir yasal çalışma süreci başlattık. Taslağını Başbakanlığa gönderdim. Bu yasalaştığı takdirde bu halka izinsiz arz yapmış olan kuruluşlara para yatıranlar, yasallaştırılacak ve o şirketin ortağı konumuna gelecekler, ellerindeki hisse payları da borsada işlem gören kağıt haline dönüşecek."
Sivas'ta günde 3 bin 500 çift lens üretimi yapacak Türkiye'nin ilk lens fabrikasının açılışını da yapan Şener, vatandaşların mağduriyetinin tamamiyle ortadan kalkması konusunda güçlükler olduğunu belirtti. Şener, sözlerini şöyle tamamladı:
"Çok sayıda kişiden çok büyük paralar toplanmış ama şimdi bu firmaların mal varlıklarının değeri çok küçük. Topladıkları paraların bazıları onda bir, bazıları da ellide bir değerinde. Ortada ne varsa onun ortağı konumunda olacaklardır. Dolayısıyla ellerindeki kağıtlar, şirketin değeri düşmüş olduğu için verdiklerinden daha az bir değeri ifade etmiş olacaktır. Ama bu yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Hiç değilse tüm verdiği para, ne kadar değer ediyor, bunu görmeli."

12 milyar dolar topladılar
Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporuna göre, 1984'ten bu yana faaliyette bulunan 74 holding, 2000 yılına kadar yurtdışındaki 1 milyona yakın Türk vatandaşından makbuz karşılığı 12.1 milyar dolar topladı. 2 bin kişinin ise "paramı kurtarın" diye komisyona başvurduğu belirtildi.
Bu holdinglerle ilgili 52 suç duyurusu olurken, 21 kamu davası sürüyor. Araştırma sonuçlarına göre, bu holdinglerin Konya, Karaman, Yozgaz ve Kahraman Maraş'ta kurulduğuna dikkat çekildi.

Cinnamon
12-06-2005, 20:09
Kimsede "İyi niyet" olduğunu düşünmüyorum.

Her iki tarafta din duygularını kullanarak daha fazla para ve kazanç peşinde.

Aynen banker olaylarında olduğu gibi. Aç gözlülük yapıp aşırı risk alıyorsun. Nasıl olacağına kendi aklın bile yanıt veremezken. Sonra da "ay aman ben mağdur oldum" diyorsun.

Ya da;
Ruhsatsız arazilere 2-3 katlı evler yapıyorsun. Belediye yıkıma geldiğinde "mağdur oldum, yanıyorum" diyerek bağırıyorsun.

Herkes kısa yoldan zengin olmanın, rahat yaşamanın peşinde, olmadık işler yapıyor. Ayağı taşa takılınca da "aman yardım edin", "bana da af çıkarın".

Yok öyle.

Riski alan, gereğini yaşar.

N.F.K
12-06-2005, 20:22
İslami Holdingler'e yakın takip
12 Haziran 2005 18:30
--------------------------------------------------------------------------------

CHP tarafından İslami holdinglerin araştırılması için verilen önerge kabul edildi. Karanın ardından TBMM'de bir araştırma komisyonu kuruldu. İşte ayrıntılar...

Türkiye genelindeki 78 holdingi araştıracak olan komisyonda, 8'i AK Parti'li toplam 12 milletvekili bulunuyor.

CHP Konya İl Başkanlığı'nda basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, sayıları giderek artan bu tür holdingler için parti olarak bir şeyler yapmaları gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Bizde CHP milletvekilleri olarak, anayasal ve iç tüzük gereği bize verilen yetkiye dayanarak meclise bir araştırma önergesi verdik. Bu önergeye AK Parti milletvekillerinin de bazı önergeleri eklenerek Meclis Genel Kurulu'na gönderildi ve bir araştırma komisyonunun kurulmasına karar verildi. Bu tür holdinglerin faaliyetlerinin Konya'da yoğunlaşması nedeniyle de bir Konya milletvekili olarak komisyonda görev aldım" dedi.

Türkiye genelinde resmi kayıtlara göre 300 bin holding mağduru olduğunu kaydeden Nezir Büyükcengiz, "Bence bu rakam çok daha fazla. Bana göre bu rakam 500-600 bin civarında. Çünkü bazı mudiler paralarını bu tür holdinglere kaptırdıklarını söylemekten çekiniyor. Kurduğumuz araştırma komisyonuyla bu konuyu araştıracağız ve gerekli tedbirleri alması için sonuç raporunu meclis başkanlığına vereceğiz" diye konuştu.

Türkiye genelinde bu türde 78 holding olduğunu ifade eden CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, "Üzülerek söylüyorum ki bu 78 holdingden 54'ünün merkezi Konya'da bulunuyor. Türkiye 81 ilden oluşuyor, ama Konya'da tam 54 tane holding var. Bu gerçekten bir Konya milletvekili olarak beni üzüyor. Biz bunları tek tek araştıracağız ve umarım bu komisyon üstüne düşeni layığıyla yapar" şeklinde konuştu.