PDA

View Full Version : Uydudan Matriks

artı
08-07-2005, 03:40
İyi Geceler,

Sn Bonnie" nin tavsiyesi ile Next YE8000 Xcam Plus aldım.
Turksat uydusu için sinyal %66, Kalite %85 şeklinde şu an.

Sorunum Matriks yazılımının bir türlü datayı almaması, hatta bırakın almayı, arattığımda frekansı bile bulamıyor. Üstelik her iki atv ve cnbc-e yayınlarında denememe rağmen. :mad:

Receiverin RF çıkışı 38
Anten kablosu da, video out kablosu da işe yaramadı :vurkafa:

Aristo mantığı ile "mutlaka hata bende" ama nerede hata yapıyorum acaba
uydudan matriks izleyen arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olurum.

Saygılarımla,

Red Kit
08-07-2005, 09:26
Matriks'e telefon edin, sanırım kendileri bir frekans veriyor, ayrıca son derece yardımcı bir şirket, sorununuzu mutlaka çözerler.

Ayrıca data yayınını receiver üzerinden değil direk bilgisayara bağlı bir digital receiver ile çözmelisiniz. Yani çanaktan iki kablo gelmeli ya da receiver'a girerken ikiye ayırıp birini receiver'a birini de bilgisayara bağlamalısınız.

ayyan
08-07-2005, 09:27
Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş.
Kuştepe Leylak Sk.
Nursanlar İş Merkezi A Blok
Kat 12
Şişli / İSTANBUL
Tel : +90.212.356 64 00
Fax : +90.212.356 47 88

Oğuz Çelikdemir
08-07-2005, 11:41
Frekans aratmayın boşuna, onlar size Decoder daki kanalın numarasını sorucaklar, bir frekans numarası vericekler, bu numara ile -+ aşağı yukarı belirli limitlerde artırıp/azaltma ile net yayını yakalama şansınız olabilir. Ayrıca, frekans arama yaparken, ekranı sonuna kadar izleyin. Bir frekans aralığında veri yakalamaya başlayacaktır. Veri yakaladığı frekans rakamlarını alarak, ayar dosyası içindeki frekans rakamını belirli limitlerde artırıp azaltmayı deneyin. Size en net bilgiyi Matriks verecektir...

İyi Geceler,

Sorunum Matriks yazılımının bir türlü datayı almaması, hatta bırakın almayı, arattığımda frekansı bile bulamıyor. Üstelik her iki atv ve cnbc-e yayınlarında denememe rağmen. :mad:

Receiverin RF çıkışı 38

Saygılarımla,

tulaycan
08-07-2005, 12:07
kablosuz mobil derinlikli borsa hizmeti olan bir şirket varmı Türkiye'de?

Red Kit
08-07-2005, 12:18
bildiğim kadarı ile yok.

artı
09-07-2005, 01:55
Sn Red ve Sn Ayyan,

Matriks ile devamlı konuşuyorum efendim.
bu gün sağolsun İzmir bölgeden Uğur Bey yeni bir decoder gönderdi.
Belki decoder arızalıdır diyerek.....
Sonuç yine aynı.

Sn Çelikdemir,
RF 38 için verdikleri frekans 60725
Maalesef ne bu frekansta nede diğer frekanslarda hiçbir data gelmiyor.
Ayrıca video out seçeneği de datayı getirmeli diyor matriks den arkadaşlar ama getirmiyor...

Dediğim gibi bir yerlerde hata yapıyor olmalıyım ama nerede acaba......

Sorunumla ilgilenen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Augustlobster
09-07-2005, 03:00
ya duyduguma göre yeni bir sistem çıkarıyorlarmış.HD uyumumudur nedir,eğer receiverımızda o uyum yoksa aynı anologlar gibi kullanamayacakmısız.bu sistem ve yeni donanım çok net bir görünüm saglayacakmıs..sımdı bendeki alet,
goldmaster 14400..avep uyumlumu?çokta özene bezene aldım:(

karınca
09-07-2005, 17:19
İyi Geceler,

Receiverin RF çıkışı 38

Saygılarımla,
Dostum,
az önce döndüm sonrasındada yoğun nöbete gideceğim.
Matrix datayı nasıl alır onu bilmiyorum ancak RF çıkışı diye yazdığın şey kısaca;
receiverdan scart ile bağlantı yaptın ve aldın diyelim ama scart kablon yok...
işte bu durumda receiver arkasında direk TV ye bağlantı yapılan yer var bunu normal bir anten kablosu ile TV ye bağladığın takdirde TV deki menüden yayını bulabilmek için ayarını 38 yapman gerekiyor.ve o anda receiver üzerinde hangi kanal ayarlı ise aynı scart bağlantısı yapılmış gibi TV de o yayını izlersin
Diyelim ki 38 de zayıfda olsa bir yayın alınıyor bu durumda diyelim ki RF çıkışını receiver da 61 yaparsın TV deki yayın için menüden 61. kanalı ayarlarsın.
Yani RF çıkışı senin TV ile ilişkili.
Yine başka bir örnek.
Dağın başındasın ve bir sitede oturuyorsun site yönetimi 30 kadar receiver aldı.
1.receiverda aTV yi RF38
2.receiverda Kanal D yi RF39
3.receiverda SHOW'u RF40
4.receiverda STAR'ı RF41
vs yaptı ve bunları kablo ile tüm evlere dağıttı.
Evde TV ayarı yaparken
38 de aTV 39 da Kanal D...
bulursun....

Karşıyakada 61 de en zayıf sinyal olduğundan dolayı evde RF 61 olarak ayarlı

simyacı
11-07-2005, 19:23
arkadaşlar Skystar 3 TV kartı alıp kurdum fakat izleyemiyorum.
DVBViewer'ı açtığımda şöyle bi uyarı ile karşılaşıyorum;
Cannot set Tunerstatus (wrong setting), error:
0x90010115(Unknown Error Code)
çanak türksat'a göre ayarlanmış durumda.
yokmu cihazı kullnan veya bunun dilinden anlayan.
sn oğuz çelikdemir, sn neoldo........... dostlar yardım lütfen.

artı
12-07-2005, 00:08
Sn Bonnie,

Sanırım ben anlatamadım
RF dediğim şey cihazın (adını siz koyun, receiver, dvd player vs) tv out için kullandığı frekanstır. Sadece bir kanal için değil cihazın ürettiği tüm sinyaller bu kanaldan çıkar. Çıkışta herhangi bir başka sinyalle çakışırsa (sanırım sizin kasdettiniz bu idi ) 21 ile 69 arası bir başka çakışmayan frekansa aktarılır diye biliyorum. Cehaletim varsa affola....
Matriks yayını hakkında da bilgi vereyim.
Çok basitce teleteks gibi düşünün. Diyelim ki televizyonunuzda teleteks yok. TV yayınını seyredersiniz ama teleteksi seyredemezsiniz ve böyle bir yayını da fark edemessiniz. İşte matriks yayını da böyle bir yayın, Türkiye atv ve cnbc-e kanalları üzerinden geliyor. Özel bir decoderi var, vertical taramalı. Yayını bu decorede veriyorsunuz, decoderinizi bilgisayara bağlıyorsunuz, matriks programını çalıştırıyorsunuz. Ve çalışmıyor :vurkafa: bu kadar basit

Neyse, benzer bir derdi bir başka arkadaş daha yaşar diye bugün bulduğum çözümü yazayım.
Maalesef bu işi Next 8000 serisi receiver ile başarmak mümkün değil....miş....
Şans eseri Next 2005 DSI SKY receiveri denedim ve :roll:
Şu an, aynı kablolar, aynı decoderle hatasız data transferi gerçekleşiyor.

Sn Bonnie, hemen bu cihazı aldım ama , nasıl bir cihaz bu.
Size zahmet olamayacaksa, yorumunuzu okumaktan mutluluk duyarım ve nöbetiniz öncesi bana vakit ayırma nezaketiniz için teşekkür ederim. Dilerim nöbetiniz iyi ve sorunsuz geçmiştir.

Saygılarımla,

karınca
13-07-2005, 10:43
Sn Bonnie,
...
Sn Bonnie, hemen bu cihazı aldım ama , nasıl bir cihaz bu.
Size zahmet olamayacaksa, yorumunuzu okumaktan mutluluk duyarım ve nöbetiniz öncesi bana vakit ayırma nezaketiniz için teşekkür ederim. Dilerim nöbetiniz iyi ve sorunsuz geçmiştir.

Saygılarımla,
Nezaketiniz için teşekkürler.
Benim nöbetlerim nedense diğer arkadaşlara oranla en az 2 kat yoğun ve bir o kadar da kazalı ve kanlı geçiyor.Bu işi yapmaktan zevk almasam geçirdiğim nöbetler sanırım çekilmez olurdu.
Sorduğunuz next modeli hakkında bilgim yok.Sadece link verebilirim.

İlk link, (tüm vereceğim linkler amatördür) next teknik elemanları (kore) ile iletişim halinde olan birine ait.Önceden sitede next receiverlara ait bilgiler vardı ancak sitenin yeniden yapılanması sonrasında bu bilgiler geçen süre içinde henüz koyulmadı:
http://www.nextteknik.com/master.html

İkinci site kişisel, ancak daha çok next 8000 XCAM'a yönelik.Siteye göz attığımda sorduğunuz receiver ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım.
http://www.uguruysal.com/

Üçüncü site yine kişisel.Daha önceden burada yazıları olan Fortune ile ilişkisi var mı bilmiyorum.Tıklattığınızda forum karşınıza çıkar.Örneğin sorduğunuz receiver'a ait ve en son 6 temmuz'a ait olan yazılımı bulabilirsiniz.
http://www.uydudepo.com/ yada http://fortune.tr.cx/

Dördüncü link yine bir foruma ait.Bu forum digital uydu alıcılarına yönelik benim rastlayabildiğim en büyük forum.Bu forumda bana sorduğunuz soruyu sorduğunuzda bir çok yanıt alabilme şansınız var.Yine sorduğunuz receivar a ait bir köşe olması nedeni ile (hissenette örn,ISCTR olması gibi) işinize yarayacaktır.
http://www.turkeyforum.com/satforum/index.php

Oğuz Çelikdemir
13-07-2005, 19:15
Ben bildiğimi söyleyeyim de ne olur ne olmaz. Uydudan sabitlediğiniz kanalları ATV veya Show TV mesela, o frekanstaki kanalın numarasını karşı tarafa veriyorsunuz. Yani RF 38 nedir bilemiyorum ama decoder in üzerindeki ATV nin veya Show TB nin yayını aldıkları kanalın numarasını vermeniz gerekiyor. Benimkisi site yayını olduğu için bana hangi banttan geldiğini soruyorlardı, S bandı 24 ncü kanaldan geldiğini söylediğimde banada bir frekans verdiler fakat net değildi, aşağı yukarı oynarak net yayını buldum. Bu arada decoder açık ve o kanal seçili durumda oluyordu arkadaşlarda. Genelde uydu veri yayını yapan kuruluşlar teletext üzerinden veri gönderiyorlar (VBI teknolojisi) bu nedenle, sizin veri almanız gereken kanalın teletexti sanırım düzgündür, bir kontrol ederseniz iyi olur. Bu aşamadan sonra, sizin veri almamanıza imkan yok, neden yok, komik ama ben uydu falan kullanmıyordum matriks ile, site içindeki normal tv yayınından kullanıyordum ve %90-95 arası netlikte veri geliyordu. Sizde uydu var ve sorun var, bu çok enteresan.

artı
15-07-2005, 00:39
Sn Çelikdemir,

Haklısınız, uydu var ama tabirimi mazur görürseniz "uydu uymadı" gibi oldu durumum.
Neyse bir önceki mesajımda da yazdığım gibi, receiveri bir başka modelle değiştirerek sorunu çözdüm.

Siz %90-95 data ile nasıl kullandınız?
Bende anten varken %98 data ile takaslarda sorun çıkıyordu.
Gerçi sonra uydudan %0 data alıp takas takibi sorunumu kökten çözmüştüm ya neyse :gulen:

Moderatörlük göreviniz hayırlı olsun.

Saygılarımla,

karınca
16-07-2005, 10:20
... Yani RF 38 nedir bilemiyorum ama ...
RF 38 açıklamasını yaptığım receiver'dan TV için çıkış frekansı ve artının sözettiği Next marka receiver'lar için fabrika çıkışı 38 olarak ayarlanmıştır.Bu ayarı yani 38'i kolaylıkla istediğiniz rakama değiştirebilirsiniz.
Nöbetlerim olmasa next teknik ile ilgili Mach1 isimli kişiye sorardım.
Next receiver ile ilgili yaşadığınız sorunlarınızı aktarabilmeniz için ilgili kişinin forum köşesini link olarak veriyorum.
http://www.mach1.ws/