PDA

View Full Version : Yeni başlayanlar için vob

kral1973
09-02-2011, 01:41
arkadaşlar aradım taradım ama bulamadım... borsada baya bir geçmişim var ama von da hiç bilgim tecrübem yok ve bu konuda bir başlık göremedim...
yeni başlayanlar için tecrübeli arkadaşlar nasıl giriş yapıldığını nereye ne girildiğini resimlerle açıklarlar ise çok iyi olur gibi me geliyor... ben işbanktan işlem yapıyorum vobu tıkladığımda nereye ne gireceğimi bilmiyorum ... şaşırıp kalıyorum...
birde yeni başlayanlar için bunu açıklayıca bir şekilde anlatan link veya bankaların açıklama bölümleri varsa bunları paylaşır isek çok harika olacak en azından benim gibi acemiler için.. şimdiden herkese çok tşk....

altıncıhismemo
09-02-2011, 08:25
öncelikle işbankasında vob hesabı açman gerekiyor açtıysan yatırım menüsü altında 5 seçenekli vob menüsü var
pozizyon izleme boştaki paran ve elindeki kontratların durumunu görüyorsun.
teminat hesaplama:kontrat fiyatından hesap yapmanı sağlıyor ne kadar teminat gerektiğini.
emir hareketleri var ordan gerçekleşmiş ve bekleyen emirleri görüyon.
yeni emir girişinden yeni kontrat almak için kullanıyon sözleşme seçimi için ayrıca pencere açılıyor.
son olarakta para yatırma ve çekme menüsü var
stoploss yok malesef başında durman şart yani.hedef fiyat koymada yeni emir girerek uygulanabiliyor kullanışsız bu açılardan.
Başka kafanıza takılan bişey olursa sorarsınız.

Fxoloji
09-02-2011, 09:54
arkadaşlar aradım taradım ama bulamadım... borsada baya bir geçmişim var ama von da hiç bilgim tecrübem yok ve bu konuda bir başlık göremedim...
yeni başlayanlar için tecrübeli arkadaşlar nasıl giriş yapıldığını nereye ne girildiğini resimlerle açıklarlar ise çok iyi olur gibi me geliyor... ben işbanktan işlem yapıyorum vobu tıkladığımda nereye ne gireceğimi bilmiyorum ... şaşırıp kalıyorum...
birde yeni başlayanlar için bunu açıklayıca bir şekilde anlatan link veya bankaların açıklama bölümleri varsa bunları paylaşır isek çok harika olacak en azından benim gibi acemiler için.. şimdiden herkese çok tşk....

1) spot piyasa tecrübeleriniz kaç yıl ?
2) temelci misin teknikçi mi?
3) Matriks mi kullanıyorsun Foreks mi?
4) FX piyasası deneyimin oldumu ?
5) Money Management bilgin var mı?
6) Metatrader,Metastock kullanmayı, kodlamayı biliyor musun?
7) Stop-Loss kuralın sağlam mı?
8) Gün içi Trade perf. nasıl ?
9) Borsa dışında sabit gelirin var mı?
10) onbinde 2 ve altı komisyon alıcak portföyün var mı?
11) Excel bilgin üst seviye mi?
12) Piyasalarla ilgili okuduğun tez,makale,kitap sayısı kaç?
13) Kendi yazdığın indikatör var mı?
14) İraden ne kadar sağlam?
15) Slippage,Trade efficiency v.b. kavramları biliyor musun?
ve bu liste uzar gider

eğer bu sorduklarımın %70'i evet ise VOB'da en azından kaybetmezsin, tamamına yakını evet ise VOB'da aylık marja bağlı ortalama 5000 puan kazanırsın.

aksi halde uzak dur alıştırma için buyur ;

VOB Simülasyonu “VOBXGame” Yayında
Borsamız tarafından geliştirilen “VOBXGame” simülasyonu web sitemizde (www.vob.org.tr)
kullanıma açılmıştır.
“VOBXGame” simülasyonu VOB’un işleyişini, sözleşmelerin alım satımını tanıtmak
amacıyla tasarlanan bir uygulama olup, türev piyasalara ilgi duyan her kesimden bireysel
yatırımcılara VOB’u uygulamalı olarak keşfetme fırsatını sunmaktadır. Borsamızda oluşan
anlık fiyat verileri ile işlem yapabilecek olan yatırımcılar piyasanın işleyişini yakından tanıma
imkanına sahip olacak.
Simülasyona Kayıt ve Giriş
http://194.0.142.250/VobXGame/UserInterface/OperationPages/Info.aspx
Simülasyon Kullanım Kılavuzu
http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/Docs/VOBXGameManualGuide.pdf

kral1973
10-02-2011, 22:52
arkadaşlar yanıtlar için çok tşk... ben 10 yıl 7 aydır spot piyasadayım.. vobu bilmiyor ve korkuyorum açıkçası.. amaç ben ve benim gibi acemilerin öğrenmesi , en başından.... işbank resimleri upload edecem buralara ne yazılması gerekir acaba..

http://img819.imageshack.us/img819/391/73092109.png (http://img819.imageshack.us/i/73092109.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

kral1973
10-02-2011, 22:56
http://img573.imageshack.us/img573/9471/17214117.png (http://img573.imageshack.us/i/17214117.png/)

kral1973
10-02-2011, 23:01
http://img94.imageshack.us/img94/489/46735726.png (http://img94.imageshack.us/i/46735726.png/)

kral1973
10-02-2011, 23:03
http://img641.imageshack.us/img641/1721/23279507.png (http://img641.imageshack.us/i/23279507.png/)

Rebelyus
10-02-2011, 23:26
Voba giremek hayatımda yaptıgım en büyük hata idi.
Hayatınızın kararmasını günleriniizn değersizleşmesini istiyor ve para kaybetmeye kazanmaktan çok hevesli iseniz kesinlikle deneyip boyunuzun ölçüsünü alın.
Sizde üstatsanız meydan orda sanal kahraman olursanız kesin kazanırsınız. Elbet bir gün verilen hedefler gerçekleşir ben demiştim olur.
Vob30 30bin olacak diyorum ben :)
Gerçek cengaverler nasıl zor günler geçiriyor ben biliyorum.
Ben neden mi hala burdayım köyün delisi forumun delisi :)
Arkadaşlar gözüküp çıkıyorum sadece arada sağa sola taş atarım ignelerim böyle....
Sabah aç 8 de bilgisayarı başlarsın tüm gün endeksi takip etmeye ekrandan gözlerini ayırmadan, gece dow kaç kapayacak diye beklemeye sabah kalkarsın asyada ne olmuş. (Gece rüyana girer zor günleriniz asya -5 oldu diye rüyana girer açarsın bilgisayarı asyaya bakarsın eksimi artımı diye)

Ben anlamam ben tamirci çırağıyım ben gidip cıvata sıkayım anlasam kaszanan tarafta olurdum uzaktan bakınca hep kazanıyorum :)

*HİS_SET*
11-02-2011, 00:10
Voba giremek hayatımda yaptıgım en büyük hata idi.
Hayatınızın kararmasını günleriniizn değersizleşmesini istiyor ve para kaybetmeye kazanmaktan çok hevesli iseniz kesinlikle deneyip boyunuzun ölçüsünü alın.
Sizde üstatsanız meydan orda sanal kahraman olursanız kesin kazanırsınız. Elbet bir gün verilen hedefler gerçekleşir ben demiştim olur.
Vob30 30bin olacak diyorum ben :)
Gerçek cengaverler nasıl zor günler geçiriyor ben biliyorum.
Ben neden mi hala burdayım köyün delisi forumun delisi :)
Arkadaşlar gözüküp çıkıyorum sadece arada sağa sola taş atarım ignelerim böyle....
Sabah aç 8 de bilgisayarı başlarsın tüm gün endeksi takip etmeye ekrandan gözlerini ayırmadan, gece dow kaç kapayacak diye beklemeye sabah kalkarsın asyada ne olmuş. (Gece rüyana girer zor günleriniz asya -5 oldu diye rüyana girer açarsın bilgisayarı asyaya bakarsın eksimi artımı diye)

Ben anlamam ben tamirci çırağıyım ben gidip cıvata sıkayım anlasam kaszanan tarafta olurdum uzaktan bakınca hep kazanıyorum :)

on numara olmuş dostum.
ellerin dert görmesin.
benden yenilere tek lafım var = oda imzam

denizbir
11-02-2011, 00:13
idda ediyorum spot piyasada benden iyi değilsinizdir.
1 yılda 1 araba ile 2. arabayi aldim spotta.
ancakkk.. 2 ayda 2 arabamida kaybettim ..
simdi sabahin sogugunda sabahin 6 sinda belediye otobusuyle talim ediyorum..
usttelikk olusan borclari nasil kapatacağim telaşi ile......

hayatta hep rasyonel dusunen ben anlam veremezdim içkıyım çizgisine gelenlere.... taaki vob a bulaşana kadar .....
simdi ne yapiyorum .. forumda surekli değişen yeni yuzlerin yıldız gibi kayboluslarini izliyorum ....

Rebelyus
11-02-2011, 00:31
on numara olmuş dostum.
ellerin dert görmesin.
benden yenilere tek lafım var = oda imzam

Eyvallah abi aforoz etmeyenlerde varmış beni. Uzun uzun yazamadım mesaiye kalıyorum iş oldukça. İş yerinden bu kadar.

cink
11-02-2011, 01:06
Klasik bir geyik olacak ama.....

Sorun vob değil.Para kaybettiren vob değil yani.Kazanan kazanıyor bence.Sayıları az olsa da.
Vob yerine altın, gümüş veya başka emtialarda oynasak.Bunu da geç, ev,arsa alıp satsak, riski sınırlamaz isek
gene kaybedebiliriz.

Sorun içimizde, kişisel zaaflarımızda, aç gözlülükte,plansızlıkta vs. Yani sorunun cevabı karanlık yerde ama cevabı
aydınlıkta arıyoruz.

İlginç bir not ileteyim yeni başlayanlara ,benim vob'da toplam kaybım şu an 14.000 tl civarı ve buna inanın ki
kaybımın tamamı komisyon gideri.(Yaklaşık bir yıldır buralardayım.) Yani pala denilen büyük para sahibine para kaptırmadım.
Valla utanarak itiraf ediyorum ama durumum bu.
Komisyon giderlerine mutlaka dikkat ediniz derim ben.

Haa , bir de kazanmanın altın kuralını veriyorum.Uygulamak size kalmış:
"üff bu muymuş vob dedikleri, çok sıkıcı, al bekle sat bekle bu ne ya" dediğiniz anda ,bunu diyebiliyorsanız kazanmaya başladınız demektir.

Mirzaşan
11-02-2011, 01:10
Borsada hele vob'ta işlem yapmak "terzi sabrı" ister... Sinir ve strese dayanıklı iseniz ufaktan başlayın... Dayanıklı değilseniz ufaktan tüyün... Israr hastalık, huzursuzluk kazandırır..Para başta olmak üzere parayla alınamayacak kıymetleri de farkında olmadan kaybedebilirsiniz...

Para kazanmak için sağlığınızı, huzurunuzu kaybetme riskini gözönüne alın ve ona göre karar verin.

+ ları ve - lerini düşünün, deneyin ve kararınızı verin... Kim ne derse desin kişi bildiğini yapar...

Buraya girmek kolay, çıkmak inkansız denecek kadar zordur...

beray
11-02-2011, 02:27
Borsaya dair cok ciddi bilgi birikiminiz ve tecrubeniz yoksa kendinizi harcamayin. Kotu bir hesap sonucu 1e 10 dususlerle herseyinizi kaybedebilirsiniz.

sp500
11-02-2011, 04:15
kendi capimda yardimci olmaya calismak istiyorum. bu kurallara uyarsaniz belki cok kazanmazsiniz ama cok kaybetmezsiniz de.

1) Ac gozlu olmayin
2) Ac gozlu olmayin
3) Ac gozlu olmayin
4) Ac gozlu olmayin
5) 100000 ytl paraniz var diyelim. Kesinlikle 12 kontrattan fazla acamayin. teorik olarak 120 kontrat acabilirsiniz ama sakin yapmayin. Ben cilginim. Bu isi de hepinizden iyi biliyorum diyorsaniz bile 18 kontrattan fazla acmayin (100000 ytl lik bir sermayeniz oldugunu varsaydim)
6) kesinlike usdtl baslayin. vob30 baslamayin. vob30 da ani hareketler olabiliyor. baslar baslamaz gozunuz korkmasin
7) pala soyle pala boyle palavralarina inanmayin. pala diye bisey yok
8) ekranin basinda olmaniz lazim. her gun icin kendinize yeni bir strateji olusturmaniz lazim. gunluk olmazsa en azindan haftalik stratejiler olusturun.
9) hesap kitap iyi bilin. komisyonlar dahil kar ve zarariniza her saniyeye hakim olun. excel yeterli. isleri daha karmasik hala getirmeye gerek yok. piyasaya odaklanin. 100-200 puan hesabi kimseyi zengin etmez
10) ilk 1-2 ay gercek parayla deneme yapin. 100 liraniz varsa. 5 lira ile bakin gorun. oyunla falan zaman kaybetmeyin. gercek para apayri bir tecrube
11) mucizeler beklemeyin. hedefiniz olsun. aylik %5-6-7 cok buyuk basari
12) sabir ve acgozlu olmamak cok onemli. ayda %10-15 kazandigini iddia edenler en basit deyimiyle palavraci.
13) bol kademe yapin.
14) Ac gozlu olmayin
15) Ac gozlu olmayin
16) Ac gozlu olmayin
17) son olarak bol zamaniniz ve kaybetmeye goze alabileceginiz en az 50000 tl yoksa sakin bu islere girmeyin.
18) Ac gozlu olmayin

derebeyi
11-02-2011, 05:21
vob ......doce garanti.ve ubs nin büyük pay olarak kontrolünde .....imkb ye hakim bir grup ......yani spot piyasaya hakimler ona göre vob ta pozisyon acıyorlar...

eğer vob ta aşağı kontrat acarlarsa imkb ye pat diye veriyorlar.....yok vob ta long pozisyonları varsa adamların canına minnet....yukarı yukarı........

poker oynarken elini sadece kendin görürsün ama burada bu 3lü şeytan üçgeni herkesin elini görüyor......

Rebelyus
11-02-2011, 10:52
Umut fakirin ekmeğidirya abi işte o hesap ben 500 lira zarar ile nereden nereye düştüm. İnce bir nokta var doğru noktadan giriş yapıp kazanmayı başaran sürekli kazanma şansı yüksek ama başta hata yapıp zarar eden stopları kısa marjda olacak sinirleri kötü olacak her türlü analiz ıvır zıvır okucak. analizler filan feyk yalan diyeceksin sonra senin kafanı ezecekler zorla bir şeylere inandıracaklar piyasa yapıcı zaten amacı bu sizi soymak sizde piyasa yapıcının ne yapacağını bilmeye çalışacaksınız.
Basit bir ben bildim teoremi Şimdi buradan yükselecek demeye başlarım ben 2 gün boyunca %5 Düştü pötföy %50 gititi sıkıysa stoplama.
3. Günden itibaren 1 hafta aldılar 10 Yükseldi ben çıkar derim ben demiştim yükselecek diye. Aam herkes havlu atmış durumda stopta bide artık sinirler harap paranın yarısı gitmiş kurtarmak için düştükten sonra -%5ten kısa açmışınız oh suyundan koy gene testere
Ne oldu bu sefer stoplar yakın %2 ile %20 kayıp %70 gitit eh kurtaracam diye başalrsın artık tırmalamaya olmaz artık hiç olmaz.
Bu zarar nasıl yaparsın yöntemi?
Ya sosyal hayatın git gündüz programı seyret esra eron kimi evlendiriyor ona bak daha huzurlu olursun.
Hayatımda yaşadığım kötü olaylar sıralamasında 2 sağlık olaylarından ardından 3. sırada voba girmek var.
Tüm gününüzü vereceksiniz aklınız orada oalcak ailenizi ihmal edeceksiniz işlerinizi düzgün takip edemeyeceksiniz filan filan.
Neyse kimseye yararımız yok bari zararımız olmasın çizgilere uy ustaları dinle kesinlikle kazanırsın. Şu şu kuralalr filan hikaye 1 Kontrat aç unut o parayı 1 ay sonra bak ne olmuş artmışmı artan ile 2 kontrat aç yok seni telefon ile arıyorlar kapayın de bundan başka voba bulaşmayın. Gidin esra eronu izleyin :)
PAramı lazım benim gibi çin malı satmayı deneyin bende onu deneyecem çin malı lazımsa özelden ulaşın :)

Fxoloji
11-02-2011, 12:32
1) spot piyasa tecrübeleriniz kaç yıl ?
2) temelci misin teknikçi mi?
3) Matriks mi kullanıyorsun Foreks mi?
4) FX piyasası deneyimin oldumu ?
5) Money Management bilgin var mı?
6) Metatrader,Metastock kullanmayı, kodlamayı biliyor musun?
7) Stop-Loss kuralın sağlam mı?
8) Gün içi Trade perf. nasıl ?
9) Borsa dışında sabit gelirin var mı?
10) onbinde 2 ve altı komisyon alıcak portföyün var mı?
11) Excel bilgin üst seviye mi?
12) Piyasalarla ilgili okuduğun tez,makale,kitap sayısı kaç?
13) Kendi yazdığın indikatör var mı?
14) İraden ne kadar sağlam?
15) Slippage,Trade efficiency v.b. kavramları biliyor musun?
ve bu liste uzar gider

eğer bu sorduklarımın %70'i evet ise VOB'da en azından kaybetmezsin, tamamına yakını evet ise VOB'da aylık marja bağlı ortalama 5000 puan kazanırsın.

aksi halde uzak dur alıştırma için buyur ;

VOB Simülasyonu “VOBXGame” Yayında
Borsamız tarafından geliştirilen “VOBXGame” simülasyonu web sitemizde (www.vob.org.tr)
kullanıma açılmıştır.
“VOBXGame” simülasyonu VOB’un işleyişini, sözleşmelerin alım satımını tanıtmak
amacıyla tasarlanan bir uygulama olup, türev piyasalara ilgi duyan her kesimden bireysel
yatırımcılara VOB’u uygulamalı olarak keşfetme fırsatını sunmaktadır. Borsamızda oluşan
anlık fiyat verileri ile işlem yapabilecek olan yatırımcılar piyasanın işleyişini yakından tanıma
imkanına sahip olacak.
Simülasyona Kayıt ve Giriş
http://194.0.142.250/VobXGame/UserInterface/OperationPages/Info.aspx
Simülasyon Kullanım Kılavuzu
http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/Docs/VOBXGameManualGuide.pdf

Bu söylediklerime ek olarak... VOB gün içi trade gerçekten çok güzel imkanlar sağladı bana... birçok kez aylık 10000 puan üstü getiri elde ettim... ama şu son SPK ve İMKB kararlarından sonra daha doğrusu karartmalarından sonra gün içi trade -belki bir süre- bitmiştir.

Fxoloji
11-02-2011, 12:40
gün içi trade edemedikten sonra günlükte 2-3 kaldıraçla uğraşmaktansa git MNDRS izle daha iyi...

KaraZeybek
11-02-2011, 20:52
Haa , bir de kazanmanın altın kuralını veriyorum.Uygulamak size kalmış:
"üff bu muymuş vob dedikleri, çok sıkıcı, al bekle sat bekle bu ne ya" dediğiniz anda ,bunu diyebiliyorsanız kazanmaya başladınız demektir.

Güzel bir tanımlama olmuş.

Ben de bir ekleme yapayım: Dünyanın en büyük traderlarından biri olan Ed Seykota, bilgisayarını sadece gün sonu açtığını, pozisyonlarını gözden geçirdiğini, gerkli emir girişlerini yapıp, ertesi gün akşama kadar bakmadığını söylemiştir.

Aksi takdirde, ekrana yapışıp kalır, testere formasyonunda gün içi 10 kere poz değiştirip, ciddi zararla çıkarsınız. Aslında kaldıracı ayarlama şansınız var, risk yönetimi teknikleri uygulayarak. Böylece çok da panik olmazsınız. Bir de size en uygun gelen Al-sat sistemini geliştirip, bunu disiplinle uygularsanız, çok da tehlikeli bir yer değil.

Genelde kaybedenler, tüm portföyünü, bir anlık gazla, alım-ya da satım yönünde kullanıp, batanlardır (%10 fiyat değişimi, ana parada %100 değişime gelir ve batarsınız). Kumarhane taktiği :)

kral1973
11-02-2011, 20:56
cevaplar için çok tşk. arkadaşlar....
konunun uzmanlarından yatırım psikolojisi dersi aldım.... anlaşılan spota devam etmem gerekecek... (en azından elimizde hisse olacak)
bunlar yeni başlayanlar için bence nusubet verici dersler olacaktır...... yenilere çok yararı dokunacağını düşünüyorum....