PDA

View Full Version : Fitness-Body Building

Augustlobster
12-07-2005, 07:50
Ee arkadaşlar kimler ilgileniyor bu sporlarla?aranızda ilgilenenler varmı?ben bir süre yaptım halada devam ediyorum,yazlıktan gelincede yapıcam.yalnız ilgilenen ve bilen arkadaşlar varsa,zaman zaman gerek acele gerekse antremana çabuk girme derdiyle sadece 10dakikalık bir ısınma sonucu başladım setlere.yani 30-45 dakika arası ısınmam gerekirken.doğal olarak her rahatlıın bir bedeli vardır.şimdi 2kolumunda omuza yakın yerlerinde yer yer çatlaklar oluştu.bir kısmı geçti ama bir kısmı hala var.şimdi yazlığa gidicem e doğal olarak görünmesini istemem ama bunları geçirici herangi bir krem yada önlem varmı?bronzlaşıncamı geçer yada?

Lord_Genius
12-07-2005, 12:30
Ben uzun süre body building yaptım,ufak tefek çatlak sorunlarıyla karşılaştım,deride oluşabilecek çatlaklar için saf kakao yağı öneririm.Piyasada kakao yağlı olduğunu iddia eden kremler işe yaramaz,eczanelerde küçük kutu içerisinde satılanlarda pek iyi değil.Çukulata üretimi yapan bir fabrikadan saf kakao yağı alabilirsiniz.Saf olanı ancak 35-40 derece sıcak altında yarım saatte sıvı hale gelir,çokta güzel kokar insanın yiyesi gelir.Çatlakları hızla bronzlaştırdığı için görünmelerini engeller.Ancak beyaz tenliyseniz daha cildiniz güneşe alışmadan hemen kullanmayın,istakoza dönersiniz,ben döndüm oradan biliyorum :) Tek bir sorunu var,sadece bir bölgeye sürerseniz o bölge vücudunuzdan daha hızlı biçimde bronzlaşır,o nedenle tüm vücuda sürmenizi tavsiye ederim,çok güzel bir renkte yakar,uzun süre bronz kalmanızı sağlar...Birde bariz biçimde çukulata kokarsınız,bu koku insanlar üzerinde nasıl bir etki bırakır bilmem,ben insanlara yaklaşmadan duş almayı seçiyorum,yazlıkta millete geyik malzemesi olmak istemem :)

niko
12-07-2005, 13:41
Nitrik oksit kullanımı konusunda bilgi ve deneyimi olan var mı?
2002 yılında Nobel almıştı bu nitrik oksitin vücuda etkisini bulan adam.
Ben dışardan bir kutu (Pump Tech) getirdim ve kullandım. Pozitif etkisi kesin ama uzun dönem kullanıldığında daha net konuşabilirim.

spokesman
12-07-2005, 14:17
Ee arkadaşlar kimler ilgileniyor bu sporlarla?aranızda ilgilenenler varmı?ben bir süre yaptım halada devam ediyorum,yazlıktan gelincede yapıcam.yalnız ilgilenen ve bilen arkadaşlar varsa,zaman zaman gerek acele gerekse antremana çabuk girme derdiyle sadece 10dakikalık bir ısınma sonucu başladım setlere.yani 30-45 dakika arası ısınmam gerekirken.doğal olarak her rahatlıın bir bedeli vardır.şimdi 2kolumunda omuza yakın yerlerinde yer yer çatlaklar oluştu.bir kısmı geçti ama bir kısmı hala var.şimdi yazlığa gidicem e doğal olarak görünmesini istemem ama bunları geçirici herangi bir krem yada önlem varmı?bronzlaşıncamı geçer yada?

kasların deriden hızlı gelişmesinin doğal bir sonucudur. oluşan çatlaklar. estetik ameliyat olmadığınız sürece maalesef kalıcıdır. deri çatlamasını önlemenin bir yolu kilo alıp vermenizdir. nereden biliyorum derseniz, 15 yıl yaptım bu sporu, yarışmaya bile girdim. amatör olarak yani sadece dış görüntü için yapıyorsanız uzak durun. yok yarı profesyonel yapıyorum belki yarışmalara girerim diyorsanız, eninde sonunda doping yapmanız gerekecek. bu durumda da erkeklik hormonlarınızın kalitesinde bir azalma meydana gelecektir. günde 1-2 saatle sadece aynada kendinizi tatmin edersiniz. diğer bir durum bu sporun yeme içme alışkanlığınızı değiştirmesi ve spordan uzak kalınca aşırı beslenme sonucu kilo alma riskidir. örnek olsun yarışmaya 1-2 hafta kala protein ihtiyacı için günde 15 yumurta yiyenleri görmüşümdür. bel fıtığı olduğum için 5 senedir yapmıyorum, ama gözümde tütüyor. bir nevi bağımlılık yapacaktır sizde de. son olarak bu spor çok nankördür ve sürekli yapmanız gerekir. 3-5 ay çalışıp 3-5 ay ara vermek en sağlıksızıdır. şimdilik bu kadar sorunuz olursa yanıtlarım.

Augustlobster
12-07-2005, 21:57
kasların deriden hızlı gelişmesinin doğal bir sonucudur. oluşan çatlaklar. estetik ameliyat olmadığınız sürece maalesef kalıcıdır. deri çatlamasını önlemenin bir yolu kilo alıp vermenizdir. nereden biliyorum derseniz, 15 yıl yaptım bu sporu, yarışmaya bile girdim. amatör olarak yani sadece dış görüntü için yapıyorsanız uzak durun. yok yarı profesyonel yapıyorum belki yarışmalara girerim diyorsanız, eninde sonunda doping yapmanız gerekecek. bu durumda da erkeklik hormonlarınızın kalitesinde bir azalma meydana gelecektir. günde 1-2 saatle sadece aynada kendinizi tatmin edersiniz. diğer bir durum bu sporun yeme içme alışkanlığınızı değiştirmesi ve spordan uzak kalınca aşırı beslenme sonucu kilo alma riskidir. örnek olsun yarışmaya 1-2 hafta kala protein ihtiyacı için günde 15 yumurta yiyenleri görmüşümdür. bel fıtığı olduğum için 5 senedir yapmıyorum, ama gözümde tütüyor. bir nevi bağımlılık yapacaktır sizde de. son olarak bu spor çok nankördür ve sürekli yapmanız gerekir. 3-5 ay çalışıp 3-5 ay ara vermek en sağlıksızıdır. şimdilik bu kadar sorunuz olursa yanıtlarım.

kullandığım mega mass 2000 ve amino.bunun dışında beslenmeme devam ediyorum.spora büyük bir sıklıkla devam ettiğim dönemlerde,sabahları protein için 5yumurtanın beyazı,akşam gelince 1tencereye yakın makarna,bazen fazla et v.s.çok fazla bir besin ihtiyacı duyuluyor.ama sevdiğim 1özelliğim,bırakınca yemiyorum hatta bazen günde 2-3 öğüne düşüyor dersem yeridir beslenme sistemim için..bunedenle,busporun zaten vücudu belli bir düzene oturttuktan sonra,haftada 2-3 kez fazla agır girmeden sadece vücudun forumunu ve yapısını korumak için yapılması gerekir.benim kullandıgım karbonhidrat ve amino zaten weider ın ürünleri.ve katkı maddesi yok.ancak,steroid ve iğne çeşitleri gerçekten dediğiniz gibi karaciğer-böbrek-erkeklik hormonuna zarar veriyor.ben aşırıya gidilmesine karsıyım.buna göre zaten istediğim şekilide aldım.amacım çok iriyarı olmak yada çatlamakta değildi.ve sporu seviyorum.ama bu koldaki kılcal damar patlamaları dediğim gibi,çok ısınmadan çalışmaktan oldu.bakalım krem sürüyorum ve bronzlasınca kırmızılıkları geçer sanırım.eylülde birdaha basladıgım zaman busefer ısınmaya daha bir önem veririm.ve vücudumun metabolizmasını seviyorum,dediğiniz gibi bir sorunum olmadı.bıraktıgım kiloda duruyorum sadece 2ay ara verdiğim için omuzlarda 1.5cm,belde 1cm ve bacakta 1cm incelme olmuş.kollarım artmış anlamadım;)32.5tu 34olmuş(1hafta çalıştıktan sonra ölçtürdüm,ya zamanında yanlıs ölçüldü yada kolay ölçü aldım bilmiyorum)...ne hikmetse neyse..bu spor güzel ve dünyanın en pahalı sporu olmasına rağmen en iyi sporudur.ama dur diyeceğiniz yeri bileceksiniz.mesela bana 70kilo 75 kilo gider.vücudum bunu iyi taşır yapılı1 vaziyette.ama,95kilo olursamda taşır..fakat aradaki fark 95 kiloda bırakırsanız,yani gerçekten abartı bir kiloda,ozaman sarkmalar gelir.diğer türlü vücudunuzun taşıyabileceği normal bir kiloda bırakırsanız,söylendiği gibi sarkmalar olmaz.olsa bile kötü duramaz.herşeyin ölçülüsü iyidir kanaatimce..

rush
12-07-2005, 22:07
geçenlerde sanırım brown üniversity'nin web sayfasında yazıyordu toz halindeki amino asitlerin söylendiği gibi masum olmadığı ilaki kullanılacaksa 5 günü aşmaması gerektiği vs...
uzun süreli kullanımının ciğeri fazlasıyla yorduğu ve fazla aminmo asitin yağa dönüştüğünden bahsediyordu... ve ayrıca gerekli miktarda tüm amino asitlerin gıdalardan alınabileceğini de yazmışlar.
Ve ayrıca benim gittiğim salonda kocaman bir ürün çeşitleri posteri var sanırım weider'in ve sanırım bir tek ben okuyorum orada yazılanları adamlar açık açık erkeklik hormonunu salgılatmak için ürünün hipofiz bezini uyradığını yazmışlar...bana fazlasıyla sakat geliyor bu tip ürünler! kullanmamak lazım bence...

Augustlobster
13-07-2005, 11:40
geçenlerde sanırım brown üniversity'nin web sayfasında yazıyordu toz halindeki amino asitlerin söylendiği gibi masum olmadığı ilaki kullanılacaksa 5 günü aşmaması gerektiği vs...
uzun süreli kullanımının ciğeri fazlasıyla yorduğu ve fazla aminmo asitin yağa dönüştüğünden bahsediyordu... ve ayrıca gerekli miktarda tüm amino asitlerin gıdalardan alınabileceğini de yazmışlar.
Ve ayrıca benim gittiğim salonda kocaman bir ürün çeşitleri posteri var sanırım weider'in ve sanırım bir tek ben okuyorum orada yazılanları adamlar açık açık erkeklik hormonunu salgılatmak için ürünün hipofiz bezini uyradığını yazmışlar...bana fazlasıyla sakat geliyor bu tip ürünler! kullanmamak lazım bence...

sevgili dostum haklısın.ama birşeyi düzeltmek isterim,alınan o amino asitler,normal miktarda alınana eşdeğer değil zaten olamaz.çünkü aminosuz bu sporu yapamazsın.eğer yapmaya çalışırsan,kasların o kalitede ve miktarda aminoyu bulamadığı için birsüre sonra kendinden çalmaya başlayarak erir.yani sen gelişmek için yaparsın ama karşılıksız olarak kaslarını kaybedersin.

bu diğer bir konu.yazmışsın ki,erkeklik hormonunu salgılatmak için...bu tip ürünler var..ama nerde kullanılıyor?steroid maddesi var.mesela ben birsüre sonra gelişememeye başlarım eğer gelişmek amaçlı ağır girmeye devam edersem antremanlara.ama benim amacım zaten iri bir vücut değil.bu nedenle steroid almam.steroidi genelde iğneyle alıyorlar.bu steroid,erkeklik hormonuna karaciğere ve böbreklere zarar veriyor.ve sadece bu değil bunun gibi birsürü ek madde var.bilgi açısından söylüyorum,amino ve karbonhidratla,steroidi bir tutamazsın.steroidin kullanımı çoğu zaman yasaktır.ve tehlikeli bir maddedir.o bodyci olarak resimlerde gördüğünüz dev adamlar,steroid gibi daha çok zararlı iğne ve maddeleri alıyorlar.sonra,mesela steroid karaciğeremi zarar veriyor,karaciğer destekleyici alıyorlar.veya böbrek destekleyici.o ilaçta başka 1yeremi zarar veriyor..bu sefer onu destekleyici alıyorlar.adamlar 30çeşit ilaç kullanıyor.çooooooooooook zararlı.kesinlikle çok zararlı.

ama benim dediğim,sadece spor yapılan zamanlarda gerektiği kadar amino ve karbonhidrat(karbonhidratı özellikle belirteyim,kilo almak için kullanılıyor.bu spor için olmazsa olmalardan biri değil.duruma göre kullanımı değişir.mesela 100kilodaki biri vücudunu forma sokmak ve buarada güzel görünmek istediğinde karbonhidratı okadar tüketmemelidir.ama amino olmazsa olmazıdır)ben bunu doktorada sordum.hatta,şöyle 1durum var..böbrek hastaları amino yani protein içeren besinlerden uzak durmalıdırlar.çünkü kandaki üre miktarı yüksektir.bunun nedenide,vücudun proteini tam hazımsayamaması kullanamamasıdır.bu nedenle,böbrek hastalarının kullanmaması tavsiye edilir.zararlıdır.ben bu nedenle garanti olsun diye,kandaki üre miktarını bile ölçtürmüştüm.sporu yapmak isteyen arkadaşlar,kesinlikle iğnelerden uzak durun..protein tozu ble gereksiz(pahalı oldugu için söylüyorum.bunun yerine sabahları sadece 5-6 yumurta beyazı yeseniz yeterli.buarada hemen belirteyim,yumurtanın bütün zararı,kolestrolü sarısında.beyazı ise bütün protein ve aminoyu içerir.sarı mümkün oldugu kadar az tüketin.kalbe ve vücuda zarardan başka 1şey değil).karbonhidrat ve amino işinizi görecektir.

bu konu hakkında,kulaktan duyma çok bilgi dolaşıyor.fitnessta kullanılan her vitamin,steroid muamelesi görüyor.ama durum böyle değil.doktorunuza sorun.amino ve karbonhidrat ile ilgili soruları.size zararı olmadıgını söyleyecektir.ben şuaralar devam ediyorum.kullandıgım 1 amino tablet 1600mg.spordan 1saat önce 5 adet spordan hemen sonra 6 adet alıyorum.bu gayet normal.bu işin profesyonelleri günde 24-30 arası amino kullanıyorlar.ama tabi aldıkları iğneler cabası.çünkü amino doğal olduğu için yetmiyor birsüre sonra.ama okadarı tehlikeli.gördüğünüz birçok aktör vücut forumu için bu sporu yapar.hatta hemen hemen hepsi(woody allen hariç;))ama vücutlarına bakın bir terslik yada tabir edildiği gibi "iğrençlik"görmezsiniz.çok kas kötü gözükebilir.ben,bu sporun hayatın olmazsa olmazlarından oldugnu düşünüyorum.ama bunu derken,normal vücuttan bahsettiğimi unutmayın..yağsız,düzenli,aşırı şişik olmayan,atletik bir vücuttan bahsediyorum..

spokesman
13-07-2005, 11:56
gördüğünüz birçok aktör vücut forumu için bu sporu yapar.hatta hemen hemen hepsi(woody allen hariç;))
onların çoğu estetik ameliyat, hiç bir kas aynı kalmaz ya gelişir ya amiyane tabiriyle söner. mübarek bu adamların ki hep aynı. silikon taktırıyor lavuklar. :D

spokesman
13-07-2005, 12:22
spor salonunuzu iyi seçiniz. salonda federasyondan lisanslı bir antrenörün halen antrenman yapması sizin için bir avantajdır. bunun dışında salonun çalışma saatlerinin kız-erkek olarak ayrılmamış olmamasına dikkat ediniz. bu hem performansınızı, hem sosyal ve beşeri ilişkilerinizi artıracaktır. şaka bir tarafa bayanların çalışma saatinde genellikle salon sahibi ve antrenörü de salondadır. bu spor bireysel bir spordur. mümkün olduğunca yalnız çalışınız. alet başında sıra beklemek ısınan kasların soğumasına ve performans düşüklüğüne yol açar. ayrıca ve belkide en önemlisi, biraz kol biraz omuz epeyde gögüs kası yapayım düşüncesinden kesinlikle vaz geçiniz. önemli olan vucüdün dengesidir. boy 1,75 kilo 70 kol 45 neye yarar ve komik durur. darwin'in teorisini kanıtlamak değildir amacınız. Antrenmandan 2 saat önece hiç bir şey yemeyiniz ve mümkünse wc ihtiyacınızı gideriniz. içerisinde şeker olan cola, fanta ve türevlerinden uzak durunuz. amaç halterci olmak değil, kas yapmak ve vücut görünümü güzelleştirmektir. dolayısıyla bench press te 100 bastım diye hava atanlara sadece gülümseyiniz. idmanlarda nefesinizi tutatarak ve belinize yüklenerek ağırlık kaldırmayınız. her hareketin nefes alım ve verme süreci farklıdır. eğer gögüs kaslarınızın görünümü sizin için önemliyse ve bu sporla en azından 6 ay uğraştıysanız antrenörünüz eşliğinde pull over hareketini deneyiniz. ve daha az aidat vereyim diye duşsuz seçeneği tercih etmeyiniz.

Augustlobster
13-07-2005, 12:54
spor salonunuzu iyi seçiniz. salonda federasyondan lisanslı bir antrenörün halen antrenman yapması sizin için bir avantajdır. bunun dışında salonun çalışma saatlerinin kız-erkek olarak ayrılmamış olmamasına dikkat ediniz. bu hem performansınızı, hem sosyal ve beşeri ilişkilerinizi artıracaktır. şaka bir tarafa bayanların çalışma saatinde genellikle salon sahibi ve antrenörü de salondadır. bu spor bireysel bir spordur. mümkün olduğunca yalnız çalışınız. alet başında sıra beklemek ısınan kasların soğumasına ve performans düşüklüğüne yol açar. ayrıca ve belkide en önemlisi, biraz kol biraz omuz epeyde gögüs kası yapayım düşüncesinden kesinlikle vaz geçiniz. önemli olan vucüdün dengesidir. boy 1,75 kilo 70 kol 45 neye yarar ve komik durur. darwin'in teorisini kanıtlamak değildir amacınız. Antrenmandan 2 saat önece hiç bir şey yemeyiniz ve mümkünse wc ihtiyacınızı gideriniz. içerisinde şeker olan cola, fanta ve türevlerinden uzak durunuz. amaç halterci olmak değil, kas yapmak ve vücut görünümü güzelleştirmektir. dolayısıyla bench press te 100 bastım diye hava atanlara sadece gülümseyiniz. idmanlarda nefesinizi tutatarak ve belinize yüklenerek ağırlık kaldırmayınız. her hareketin nefes alım ve verme süreci farklıdır. eğer gögüs kaslarınızın görünümü sizin için önemliyse ve bu sporla en azından 6 ay uğraştıysanız antrenörünüz eşliğinde pull over hareketini deneyiniz. ve daha az aidat vereyim diye duşsuz seçeneği tercih etmeyiniz.

:bravo: :bravo: :cheers: :cheers: :kucak:

rush
13-07-2005, 13:56
Yazılanlara katılıyorum oldukça bilgilendirici ve güzel, lakin bütün bu 'supplement' diye tabir edilen gıda tamamlayıcısı yada metabolizma hızlandırıcı ve yasal olan tozlar, haplar, vitaminler, mineraller vs... bütün bunları üreten firmalar büyük bir lobi ve medya gücüne sahipler örneğin google'da zararlarına dair bilimsel ve bağımsız yazılar aradım durdum ve çok zor bir iki tane buldum!! o yazılarda üniversite çıkışlıydı.

Benim gittiğim salonda bu ürünler satılıyor o yüzden bu ürünleri kullanmanız için üstü kapalı da olsa bir baskı oluyor, onlarada bu ürünlerin zararı nedir diye sorduğumda vallah billah bir zararı yok bizde kullanıyoruz vs... diyorlar

Bence bu spora yeni başlayacak olan arkadaşlar bu 'supplement' tarzı ürünlerin kullanımı konusunda sayın Augustlobster arkadaşımızın yaptığı gibi doktora danışsınlar. Özellikle salonun soyunma salonunda konuşulanlardan etkilenmeyin.

30 yaşınızı devirmişseniz ve sedatif (alkol, sigara) bir hayat sürdüyseniz/sürdürüyorsanız da doktora görünmeden bu spora başlamayın derim. Malum bazen gazetelerde okuyoruz halı saha maçında kalpten ölen genç insanların hikayelerini...

Hırsınıza yenilmeyin gerekli olan şeyin ağır kg'ları kaldırmak olmadığını sadece ve sadece hareketi doğru bir şekilde tamamlamak olduğunu unutmayınız.

Salonda size program yazan hocanız müsabakacı ise salona niye geldiğinizi nasıl bir vücüt istediğinizi çok net bir şekilde anlatın yoksa benim ilk zamanlarımdaki gibi 'default' bir program alırsınız ki 3 ay sonra yılmaya başlarsanız :(

Ha ben bu konuda yazıyorumda ben napıyorum haftanın 3 günü salona gidiyorum benim için hafif/orta ağırlıkta kilolarla max. 40 dakka çalışıyorum gün başına 2 kas grubu+mide. Ondan sonra ortalama 165-175 nabız/dk ile 40 dakkika bisiklete biniyorum benim amacım daha ziyade fitness ve cardio çalışmaktı bu işe başlarken o yüzden böyle bir çalışma şekli izledim kendime. Kolesterol sorunumu böylece çözmüş oldum tabii yediklerimede dikkat ederek.

PIERCE
13-07-2005, 14:07
Turkiyenin en buyuk, 3 buyuk ilde subeleri olan ve en profesyonel merkezi diyebilecegim bir yerde 5 sene boyunca haftada 6 gun gunde 4 saat yapan biri olarak sana soyleyeceklerim

1) cok sakat baslamissin olaya. isinma olayini ciddiye alman gerekir. yapacaklarin sunlar 8 dk boyunca 11 kademede kosu bandinda kardiyo yapacaksin. sonra 8dk bisiklet cevireceksin.

2) Bunlardan sonra stretching hareketlerini yapacaksin 6-7 hareket falan.

3) Sonra olaya baslayacaksin bacaklardan baslayip uste dogru gideceksin. bacaklar sonra kollar sonra karin olarak yanlis yaparsin. bacaklardan yukariya dogru omuz hareketleri ile bitireceksin.

4) zorlanirken nefes verecek agirlik bosaltirken nefes alacaksin.

5) eger aygir gibi olmak istemiyorsan ki bu dediklerimi yaparakta aygir gibi acaip sekilli %100 olabilirsin, amino asit ve her turlu ilaci asla kullanmayacaksin. ilerde kalp krizi gecirebilirsin. gecirmezsin diyenlerede kulak asma.

5.5)protein agirlikli besleneceksin tavuk ozellikle. ve pilav.

6) calisirken sistematik olustur her hareketi 3x70 yeni basliyorsan 3x20 ve git gide agirlik arttirarak yapacaksin.

7)Haftada 3 gun yorulana kadar Kelebek stil yuz. Bilmiyorsan ogren.

8)Saunasi olan bir yere kayit yaptir ama saunaya fazla girme. Vucudun soner.

Kolay gelsin.

Augustlobster
13-07-2005, 14:10
geçen spor salonunun soyunma odasında 1adamla konusuyorum.8ayrı ilaç kullanıyor.ve resimde gördüğü biri gibi olmak istiyor.steroidte kullanıyor.zararınıda biliyor.diyor ki,benim 30gün sonra erkeklik hormonum gitmeye başlayacak,şuan karaciğer-böbrekte gidiyor ama vücududa yapıcam.adamın amacı bu ve bunları gözden çıkarmış...bilmiyorum,bana çok sağlıksız geliyor.zaten okadar iriyarı vücutta bana göre iyi 1şey değil.ama tabii yapanın bileceği şey.

spokesman
13-07-2005, 14:16
o ilaçların sonu eşcinselliğe kadar gider.

Augustlobster
13-07-2005, 14:29
amino asit ve her turlu ilaci asla kullanmayacaksin. ilerde kalp krizi gecirebilirsin. gecirmezsin diyenlerede kulak asma.

verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim.ben geçen senenin kasımında tanıştım bu sporla ve ozamandan beride belirli aralıklarda yapıyorum.sizden bilgili yada tecrübeli olmam sözkonusu değil.merak ettiklerimi sorarım.tabiki hertürlü ilaç kullanılmaz.ama,aminonunda zararı varmı?nekadar almam gerekir?kullanan birçok kişi tanıyorum ve doktorada özellikle sordum.10tane alsam birşey olurmu dedim,ilerki zamanları düşünerek.çünkü ilk başta,2-3 alıyordum.yavaş yavaş antremanlar arttıkça besinide arttırdım.bana bir zararı olmaz dedi ki ozamanlar kullandıklarım all starsın aminosuydu.2500mg için söyledi bunu.

rush
13-07-2005, 15:32
1. Örneğin sütte yada yumurta beyazında temel olan 8 adet amino asit var.
2. Toz haline getirilmiş amino asit bir kere ısıl işlemden geçiriliyor bu da saflığını bozuyor salondaki insanların bilmediği şey bu ayrıca bu ısıl işlemden dolayı vücüttaki biotin miktarını düşürüyor bu tozlar.
3. Normal insanlar günde 63 gram protein almalılar. Ama atletler yada sporcular vücüt ağırlıkları kadar protein alırlar kas gelişimi için örneğn 75 kg sanız kg başına 1 gr. proteinden 75 gr protein.
4. University of California at Davis'de yapılan bir araştırma var. Bu araştırmaya göre protein kas sentezi eksersiz sırasında yavaşlar yada azalır. Ama dinlenme sırasında hızlı bir şekilde artar. yine bu araştırmada 1.35gr/kg. protein alımının kas kütlesini artırmadığı ıspatlanmıştır. Yani ne kadar çok amino yada protein o kadar kas yaklaşımı doğru değildir. Salondaki insanlar bunuda bilmiyorlar. Fazla protein yağa dönüşür!!!!
5. Ciddi bir çalışma için vücüt ağırlığınızın her kilosu için 60 calori almanız gerekir besin yolu ile bu da protein miktarının artırılması demek lakin bunu uygularsanız besin yolu ile aldığınız yağ miktarıda artacaktır.
6.Tryptophan temel bir amino asittir bunu toz haline getirilmiş bir 'suppelemnt' ile alırsanız muhtemel uykunuz gelecektir. Böyle bir yan etkisi var bunun yerine bu amino asiti hindi tüketerek alabilirsiniz.
7. Vucudumuzun üretemediği 8 adet amino asit var bunlar her biri besin yolu ile alınabilir. Bu 8 adet amino asidi vücüdumuz diğer 12 amino asidi üretmede kullanır.
8. Eğer ilaki amino asit 'supplement' kullanacaksınız bu ürünün sadece bu 8 amino asidi içermekte olduğuna dikkat edin. Bunlar:
isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, threonine, tryptophan ve valine

egecal
13-07-2005, 19:16
hangi yaşta başlamalı gençler vücut geliştirmeye-?

yafe
13-07-2005, 19:31

Bulaşmadıysan hiç başlama öğrenciyken boş vaktin çok olduğun için zevkli oluyor ama iş hayatına atılınca işin içinden çıkamıyorsun ve bırakmak zorunda kalıyorsun ondan sonrada göbeğindeki baklavaların üstünü kaymak kaplıyor.Kolların ve göğüs kasların sarkıyor.Bence hiç bulaşma. :hayır: :hayır: :hayır:

rush
13-07-2005, 20:34
Yaşın bence pek bir önemi yok 14-15 yaş olabilir bence ama bu benim tahminim. Önemli olan ilgili, bilgili, spor fizyolojisinden, beslenme bilimini bilen bir hoca bulmak! kendi hocasından öğrendiklerini sana öğretmeyen gelişmelerden haberdar olan bir hoca bu da maalesef ütopya!!! o yüzden benim gibi internetten, yurt dışında basılmış kitaplardan vs... yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırsın.

Augustlobster
14-07-2005, 00:52

vücut geliştirme olarak görme.belirli-güzel 1görünüme oturtmaya çalışmalısın..aynı zamanda spor olarak devam etmelisin.iş hayatı buna engel olamaz olmamalı.işten daha önemli spor.gerek sağlık gerekse psikolojik açıdan hayatın vazgeçilmezi.ne olursa olsun,yüzme koşu..yoksa 40ını geçtiğinde kalp-tansiyon-şeker gibi komedi-trajikomik hastalıklarla uğraşırsın.biz zaten türk halkı olarak herşeyi öyle yaparız.mesela meyve tüketimi..eve 1kilo portakal alınır 1hafta gider..ne o?meyve yedik..halbuki günde 2-3kilo portakalı alıp sıkmalı,içmeli..posası,yemesi hikaye..3-5 elma yenmeli.muz yenmeli.sporada devam edilmeli.1litre süt içilmeli.bol et yenmeli.yurt dışında insanlar bol et yerler.her koşulda insan yiyebilir.ama türkiyede birtakım etler yasak yada günah.bu nedenle kısıtlı et var ve herkes et yiyemiyor.ancak 1somun ekmek yiyor ki 100grlık etten aldıgı proteini alabilsin.yapılan bir araştırmaya göre,türklerin beynine daha az kan gittiği daha az çalıştığı söyleniyor.(buna tepki vereceksiniz ama bu 1 araştırma ve mantıklı)çünkü vücut mideye o yenilen yüklü ve bol karbonhidrat içeren proteinsiz yiyecekleri eritmesi için daha fazla kan gönderiyor.ve beyine az gidiyor;)ama başarılı bilim adamlarımız yok değil..
neyse işin kısası..maddi durumun iyiyse,bu ülkede sağlıklı yaşar öyle beslenirsin.maddi durumun iyi değilse zaten 35-40tan sonrasını hastane kuyruklarında sürüne sürüne geçirmen kaçınılmaz;)bu sporuda herkes yapamaz oyüzden.çünkü,eve geldikten sonra,anne ne varsa koy diyemezsin.kuru fasülye,çorbayla olacak işdeğil.ben bir tavuğu eve gelirken alıp sadece 1 oturuşta yediğimi hatırlıyorum.1tencere makarna yiyordum günde,1kiloya yakın et.eğer spordan çıktıysam dışarıdaysam,mcdonaldstan tavuklu burger falan alırdım.öyle ki,günde sadece tavuklu burger tüketimim minimum 5ti..zararlı aslında..ama seviyordum;)

egecal
14-07-2005, 01:07
vücut geliştirme olarak görme.belirli-güzel 1görünüme oturtmaya çalışmalısın..aynı zamanda spor olarak devam etmelisin.iş hayatı buna engel olamaz olmamalı.işten daha önemli spor.gerek sağlık gerekse psikolojik açıdan hayatın vazgeçilmezi.ne olursa olsun,yüzme koşu..yoksa 40ını geçtiğinde kalp-tansiyon-şeker gibi komedi-trajikomik hastalıklarla uğraşırsın.biz zaten türk halkı olarak herşeyi öyle yaparız.mesela meyve tüketimi..eve 1kilo portakal alınır 1hafta gider..ne o?meyve yedik..halbuki günde 2-3kilo portakalı alıp sıkmalı,içmeli..posası,yemesi hikaye..3-5 elma yenmeli.muz yenmeli.sporada devam edilmeli.1litre süt içilmeli.bol et yenmeli.yurt dışında insanlar bol et yerler.her koşulda insan yiyebilir.ama türkiyede birtakım etler yasak yada günah.bu nedenle kısıtlı et var ve herkes et yiyemiyor.ancak 1somun ekmek yiyor ki 100grlık etten aldıgı proteini alabilsin.yapılan bir araştırmaya göre,türklerin beynine daha az kan gittiği daha az çalıştığı söyleniyor.(buna tepki vereceksiniz ama bu 1 araştırma ve mantıklı)çünkü vücut mideye o yenilen yüklü ve bol karbonhidrat içeren proteinsiz yiyecekleri eritmesi için daha fazla kan gönderiyor.ve beyine az gidiyor;)ama başarılı bilim adamlarımız yok değil..
neyse işin kısası..maddi durumun iyiyse,bu ülkede sağlıklı yaşar öyle beslenirsin.maddi durumun iyi değilse zaten 35-40tan sonrasını hastane kuyruklarında sürüne sürüne geçirmen kaçınılmaz;)bu sporuda herkes yapamaz oyüzden.çünkü,eve geldikten sonra,anne ne varsa koy diyemezsin.kuru fasülye,çorbayla olacak işdeğil.ben bir tavuğu eve gelirken alıp sadece 1 oturuşta yediğimi hatırlıyorum.1tencere makarna yiyordum günde,1kiloya yakın et.eğer spordan çıktıysam dışarıdaysam,mcdonaldstan tavuklu burger falan alırdım.öyle ki,günde sadece tavuklu burger tüketimim minimum 5ti..zararlı aslında..ama seviyordum;)

çok teşekkürler de, iyi para harcıyormuşunuz ...:D

bi de çok açmışsınız...

PIERCE
14-07-2005, 01:19
verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim.ben geçen senenin kasımında tanıştım bu sporla ve ozamandan beride belirli aralıklarda yapıyorum.sizden bilgili yada tecrübeli olmam sözkonusu değil.merak ettiklerimi sorarım.tabiki hertürlü ilaç kullanılmaz.ama,aminonunda zararı varmı?nekadar almam gerekir?kullanan birçok kişi tanıyorum ve doktorada özellikle sordum.10tane alsam birşey olurmu dedim,ilerki zamanları düşünerek.çünkü ilk başta,2-3 alıyordum.yavaş yavaş antremanlar arttıkça besinide arttırdım.bana bir zararı olmaz dedi ki ozamanlar kullandıklarım all starsın aminosuydu.2500mg için söyledi bunu.

evet sorunu simdi gordum

1)doktor degilim, tipla alakam yok.

Oral yoldan (agizdan alinan) dedigin o ilaclar supplementlar (ya da her neyse) hormondur. hormon kullanman vucuttaki diger hormonlarini etkiler onlarin etkisini dusurur vucut kimyani degistirir.

Steroid dedigin daha cok yag ortaya cikartan yag yakimini engelleyen, yag depolanmasini artiran kendisi de yagli bir cortizoldur anabolizal etksisi vardir yag birikimine, kaslarda da amino asit birikimine neden olur. kilo yapar. vucut yapilandirilmasina amino asitler uzerinden etkisi vardir. tansiyon, seker hastaligi yapar metabolizmayi bozar immun sisteme(vucudun savunma sistemi) zararlidir seni enfeksiyonlara hassas hale getirir hastalandiginda iyilesmen gecikir vucudun yikima ugrar.

senin yapacagin is proteini besinlerden, sana dedigim tavuk, arkadasin dedigi hindi ve bunun gibi besin kaynaklarindan almandir

zaten kapsul halinde protein diye birsey yoktur. boyle birsey yoktur. yapilamaz.

Vucut proteini kendisi isleyerek amino asit haline getirir yani amino asiti vucut kendisi olusturur. bir de disardan, besinlerden alinan ''bazi'' amino asitler vardir. Bu hususuta sana yumurtayi cig olarak icmeni tavsiye edebilirim.
amino asit kapsulu gibi seyler ya da ilaclar zirvaliktir, sacmaliktir

sen besinlerinden bunu elde edeceksin unutma. beslenmene dikkat et.

Ekleme: bir onceki mesajimdaki maddelere de uymani tekrar tavsiye ederim.

kolay gelsin.