PDA

View Full Version : linux işletim sistemi kullanan varmı?

baytar657
13-07-2005, 09:30
işletim sistemimi değiştirmeyi düşünüyorum.ne tavsiye edersiniz?

Oğuz Çelikdemir
13-07-2005, 09:48
Redhat tavsiye ederim. İlk başlarda biraz bocalayacaksın fakat beğeniceni sanıyorum. Bilhassa mongolluktan insanı kurtarır, günümüzün mouse canavarlarına karşı :D

işletim sistemimi değiştirmeyi düşünüyorum.ne tavsiye edersiniz?

baytar657
13-07-2005, 10:02
Redhat tavsiye ederim. İlk başlarda biraz bocalayacaksın fakat beğeniceni sanıyorum. Bilhassa mongolluktan insanı kurtarır, günümüzün mouse canavarlarına karşı :D

yani:
http://www.linuxfocus.org/Turkce/March2000/article142.shtml#lfindex0

bir şey mi?

ve siz linux kulandınız mı?

ilginize teşekkür edrim.
saygılar.

baytar657
13-07-2005, 10:11
veya şöyle bir şey mi?

http://www.linux34.com/core.php?m=2

deneyen forumdaşlar varsa fikir edinme açısından paylaşırsa.........

saygılar

Hasan Azmi
13-07-2005, 12:33
öncelikle cd den çalışan kurulum gerektirmeyen linux ları bir dene . Konopix Pardus veya TURKIX 3.0 www.turkix.org olabilir. www.turkcelinux.com inceleyebilirsi.
....Linux da internet için external veya hard modemin olması lazım. Veya Adsl enternet modem le internete çıkabilirsin. Soft modemlerle (win modem) internet oldukça zor bir çok chipsette imkansız.
çalışmalarınızda başarılar. kolay gelsin

baytar657
13-07-2005, 13:38
tşk.ler Hasan Azmi sağol

Oğuz Çelikdemir
13-07-2005, 19:04
Redhat bir linux paketi. Bütün linux larda hemen hemen aynı çekirdek kullanılır. Fakat paketler (içerik olarak farklılık gösterebilir) genelde kurumun ismiyle anılıyor.

veya şöyle bir şey mi?

http://www.linux34.com/core.php?m=2

deneyen forumdaşlar varsa fikir edinme açısından paylaşırsa.........

saygılar

baytar657
13-07-2005, 22:22
tşk.ler Oğuz Çelikdemir. sağolun.denicez bakalım

ahcan
06-09-2005, 16:14
peki bu linux u anlatan görsel, basit bir site var mı? Mesela internetten indirdiğimiz basit bir program nasıl kurulur? Teşekkürler..

ayyan
06-09-2005, 17:00
www.linux.org.tr , www.linux.org , www.gnu.org , www.opensource.org falam filam ..
windows benzeri olanları da vardı sanırım.. kurcalayın kurcalayın :) yannız kurcalamadan önce önemli bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın :)

Perke
10-09-2005, 11:10
Aşağıdaki siteden bilgilenebilirsiniz.Kurulum ve ipuçlarını okuyun.Linux Windows gibi hazır program kurulumu da olan ancak daha çok Dos gibi komutlarla çalışan bir işletim sistemidir.Bu komutlar konsol denilen ekranda yazılıp uygulanır.Yani kısaca işi olmayıp uğraşmak isteyen için zevkli ama uğraştırıcıdır.

Perke
24-09-2005, 22:35
Sayın Ahcan,
Pardon siteden bahsedip linki unutmuşum:
http://www.elektronist.com/linux/sistem.html

ghetto
29-09-2005, 22:16
www.uludag.org.tr

sistem : pardus

denemedim ama geliştirenler öneriyor

indirip cd ye yazıyorsunuz ve boot olarak acılıyor yani denemek için iyi bir durum

minik yatirimci
12-11-2005, 10:15
Sevgili arkadaslar koyu bir debian fanatigi olarak eger linux kullanacaksaniz ve benim biraz zamanim var ogrenmekde isterim derseniz debian kullanin derim. Debian kullanmayi bilmeyen biri icin iskencedir, fakat kullanmayi bilen biri icin en iyi isletim sistemidir. Soyle basit bir ornek vereyim 2 yil once bir debian kurdum. Hala calisiyor ve 3 aydir restart atilmadi hic bir sorun ile karsilasmadim. Ama bilmeyen bir icin yapamadigi her sey sorun olacaktir. Cunku debian tabiri caizse kendin pisir kendin ye tarzi bir isletim sistemidir. size ilk basta cok temel bir sistem kurar ve siz bunu kendinize gore ozellestirip sekillendirirsiniz. Fantezi yapabilirsiniz. Evimdeki eski bir bilgisayara Pentium 90 makina ya kurup dhcp dns proxy firewall ve anti-virus serveri olarak calistiryorum. Gucunu boyle bir ornekle aciklayim dedim. ama ugrasamam derseniz mandriva ya da suse derim Fedore core yada redhat basinizi agritir.

Seyfullah
14-11-2005, 00:27
Ben temelini Debiandan alan Ubuntu'yu tavsiye ediyorum. Bu mesaji da ubuntu dan yaziyorum zaten :)
Forumlari okuyacak kadar ingilizce bilmeniz yeterli. (ki bu linux kullanmaniz icin zaten sart.) Kullanici dostu ve surekli guncellenen ucretsiz bir isletim sistemi. Debian tabanli oldugu icin digerlerine gore oldukca stabil bir sistem...

Seyfullah
14-11-2005, 01:27
http://ubuntu.linforum.net/ Burda da cok ayrintili turkce bilgiler varmis. Yeni gordum :)

N28aichi
25-01-2006, 19:23
Merhabalar, Oncelikle belirtmeliyim ki isletim sisteminizi degistirmedeki amaciniz ne? Bunu belirlemeden linux a gecis bir iskence olabilir. Herkesin bildigi gibi guvenilir ve acik kaynak kodlarindan dolayi cok dengeli ve kolay kolay cokmeyen bir yapisi var. Bu cok dogru ama siz eger bir server calistirmiyor iseniz WinXP Professional yeterli olacaktir.Ilaveten Office alirsiniz tam olur. (Paraniz coksa tabii:D )Linux dagitimlari Kerneli ayni olsada paketler cok cesitlilik gosteriyor. Genel olarak Turkiyede cok bilinenler Slackware, Debian, SUSE ve REDHAT. Fakat FEDORACORE in REDHAT tarafidan bunyesine alinmasi ile REDHAT in son kullanici dagitimlari FEDORACORE adi ile yapilmaya baslandi. Su an benim yazdigim LINUX dagitimi da bu zaten. Kullanimi basit degil. Bazi sorunlarim cikmiyor denemez fakat onceki deneyimim ile karsilastirildiginda fazla zorluk cekmedim. (Daha once yani 4 yil kadar once Turbo Linux (Japonya dagitimi) kurmustum ama hayli ter dokmustum. Kurulumu yapmam tam bir gunumu almisti. Buna ragmen suruculerin olmamasindan dolayi ekran ve ses kartlarimi kullanamamistim. Ve surekli klavyeden emir girmek vs gibi kullanim zorlugu ve bazi multimedya programlarin yetersizliginden basim cok agridigi icin kullanmaktan vaz gecerek W2K ye geri donus yapmistim.) Su anki dagitimlar ise bununla kiyaslanamayacak kadar kolay yapilandirilabiliyor. Ben, Linux u elimde mevcut olan 160 gb lik hali hazirda sadece 80 gb uzerinde W2K calisan bir Hdd nin bos alanina kurdum. Sizede ayni seyi tavsiye ederim. Mevcut Windows kurulumu ile ayni hdd de sorunsuz calisirlar. Geri donusunuz de kolay olur. FedoraCore4 un kurulumu Anaconda adi verilen REDHAT in gelistirdigi kurulum programi araciligiyla (Ingilizce ve Turkce gibi bircok dilde kurulum menuleri var) sorunsuz yapabiliyorsunuz. Mevcut sistemi genel olarak sorunsuz tanidi. Monitorumu, Ses kartimi ve Ekran kartimi aninda buldu ve yapilandirdi. Kullanirken gerekli araclari tam bilemedigim icin paket seceneklereden tamamini isaretleyerek kurdum. Yaklasik 7 gb lik bir dev cikti karsima. Bu sekilde bir kac ay kullanip sonuca gore yapilandirip tekrar kurmayi dusunuyorum.
Uzerinde genel olarak gerekli olan programlardan Open Office kurulu geliyor. Firefox ve Thuderbird ve Adobe reader da mevcut. Cesitli ihtiyaclariniza gore bir cok programda dagitilmakta. Fakat Multimedya programlari bu surumde bile biraz zayif. DVD vs izlerken problemler ciktigini duyuyorum ama hic denemedim. MediaPlayerin Linux versiyorunun Bill Gates cikartirsa sanirim kimse Windows almaz olur... Bu nedenle denemeniz ve size uyup uymadigina karar vermenizi tavsiye ederim.

minik yatirimci
25-01-2006, 19:49
fedora icin mplayer'in ya da kaffeine'in rpm versiyonunu bulup yuklerseniz media playera hic ihtiyaciniz kalmaz :D
bu iki programin acamadigi video formati yok denebilir ve biraz kurcalarsaniz ozellikleri bakimindan media player kat kat ustun. kullanimi da cok kolay. Bunun yaninda mp3 icin amarok programini denemediyseniz mutlaka deneyin daha iyi bir mp3 player gormedim bazi arkadaslarim sirf bu program icin isletim sistemi degistirdiler.

N28aichi
25-01-2006, 20:12
Tesekkur ederim, Sanirim buldum. Hemen denemek istiyorum. Sonucu yazarim.

baytar657
02-03-2006, 19:38
http://www.pardus.org.tr/index.html

pardus sisteme kurulum yapılabilen sürümü çıktı

webhasan
09-03-2006, 13:03
Sevgili arkadaslar koyu bir debian fanatigi olarak eger linux kullanacaksaniz ve benim biraz zamanim var ogrenmekde isterim derseniz debian kullanin derim. Debian kullanmayi bilmeyen biri icin iskencedir, fakat kullanmayi bilen biri icin en iyi isletim sistemidir. Soyle basit bir ornek vereyim 2 yil once bir debian kurdum. Hala calisiyor ve 3 aydir restart atilmadi hic bir sorun ile karsilasmadim. Ama bilmeyen bir icin yapamadigi her sey sorun olacaktir. Cunku debian tabiri caizse kendin pisir kendin ye tarzi bir isletim sistemidir. size ilk basta cok temel bir sistem kurar ve siz bunu kendinize gore ozellestirip sekillendirirsiniz. Fantezi yapabilirsiniz. Evimdeki eski bir bilgisayara Pentium 90 makina ya kurup dhcp dns proxy firewall ve anti-virus serveri olarak calistiryorum. Gucunu boyle bir ornekle aciklayim dedim. ama ugrasamam derseniz mandriva ya da suse derim Fedore core yada redhat basinizi agritir.

Kesinlikle katılıyorum, bende debian'a aşığım. Kesinlikle üstüne tanımıyorum, diğer linuxler çok cafcaflı kendini bişey sanıyormuş gibi geliyor bana. Ama debian sadece bana yardımcı olmak için çalışıyor... Yıllardır severek kullanıyorum. Kurmak isteyenler www.debian.org.tr adresinden gerekli belgelere ulaşabilir...

Perke
11-03-2006, 14:08
Kesinlikle katılıyorum, bende debian'a aşığım. Kesinlikle üstüne tanımıyorum, diğer linuxler çok cafcaflı kendini bişey sanıyormuş gibi geliyor bana. Ama debian sadece bana yardımcı olmak için çalışıyor... Yıllardır severek kullanıyorum. Kurmak isteyenler www.debian.org.tr adresinden gerekli belgelere ulaşabilir...
Size Debian'la ilgili sorularım olacak.Yanıtlarsanız sevinirim.
1-Debian ile borsa izleme java sayfası açılabiliyor mu?Bununla ilgili jr2 firfox'da kurduğum halde mandriva da çalıştıramadım.
2-Debian'da midi(müzik) çalışması için program var mı?
3-Sürücüler(ekran kartı, adsl(speedtouch)modem vs. otomatik tanınıyor mu, ya da kurulum kolay mı?,
4-Debian'ı özellikle hangi amaçla kullanıyorsunuz?

Eta_Aquarus
11-03-2006, 14:37
...Linux kullanmayı düşünenlere..Bir başlangıç olarak ve deneme olarak Knoppix.3.6 yı önerebilirim..Knoppix cd olarak kendini boot ediyor..Tamamen Debian muhteşem bir emek...İzmir Ekonomi Üniversitesine de geldi..Dr Knoppix..Tabii ben Mac ile başladığım için MS'e baştan soğuk olanlardanım bu sebeple benim gibi radikal tipler için Linux her zaman bir seçenekti.. Fakat hangi Linux..Pardus için 3 yıldır konuşuluyor hala denemedim....Driver meselesi büyük sorun..Vestel monitörleri tanımıyor Knoppix mesela..Ben mail attım Amerikadaki Knoppix tekilerden yarım saate yanıt geldi..Vestel de ise 3 yere atıım bir yanıt dahi gelmedi..Ben de artık Vestel bir şey almayı düşünmüyorum..
Zaten ; Kusuruma bakmasınlar..
Red hat var onun Tükçesi 'Gelecek Linux' çalışıyor bu işe uzun zamandır gönül verenlerin şirketi ama onlarda..İkna edemiyorlar çünkü yeni işletim sistemi tam olarak yeni bir psikoloji..Susex var oda Alman ve Devlet politikası olarak destekleniyor..Halk kurslarında falan.Eski bir öğrencim 50 dolara Dubai den almış çok iyi idi ama benim K_7 eski geldi..Pardus u yakında deneyeceğim; ama yahoo daki mail kutum doldu ..Pardus topiğindeki sorunlar nedeniyle..Çünkü zor bir iş..Sonra Mandrakeyi Fransız orjinli oda ama sanki Fransız teen age ler yapmış gibi..Görselliği..Tükçeleri düzeldi mi bilmem 10 .o larda bile sorunlar vardı..
Açık konuşmak gerekirse..Nasıl Mac.OS Grafik tabanlı özelleştiyse..Ms in dışında ..
Bu programlarıp çalıştırıp hatta bir de kurs açan: Bir üniveriste ya da Bilgisayar öğretim şirketleri..vs..Örneğin Pardus..Genişliyebilir..
Çünkü örneğin bir Borsa için search engine vs..Data bank.. vs hepsi gittikçe acil ihtiyaç haline geliyor..
Keşke burada birileri dernekleşsede..Bu işleri sanal yazmaktan kurtulsak derim ..Açık konuşalım zaten gittikçe çok sistemli PCl'ere geçiyoruz..
Tabii.en ucuzu herzaman pardus olacak..Bir şunu söyliyeceğim..Eğer Linux olmasaydı Microsoft evlere bile baskına çoktan başlamıştı..Çünkü biliyorlar crack XP leri şak diye çıkıyor..
Ama Linux üzerinde çalışacak Borsa programlarının öğrenmek için burada kursa gidecek arkadaşlar bulunacaktır..
Kafanızı şişirdim ..Kusura bakmayın..Ama yavaşta olsa Knoppix i cd si ni yanızda bulundurun derim özellikle Net Cafelerde Logger Şifre kopyalayan vs şeylerden kurtulursunuz..Çünkü CD inserten çıktığı an hiç bir şey bırakmıyor..
Kolay da bulursunuz dergilerde verdi.. Bir de fazlamesai diye bir grup vardı..Sıkı Debiancılardı ..Oldukçada kafaları çalışan tipler..ama medyada yaşatmadılar onları..Biliyorsunuz..kafanız çalışınca.. Bu ülkede size ne yapacaklarını bilirsiniz..?!

Erasure
11-03-2006, 22:32
Selam Arkadaşlar,

Son zamanlarda kullandığım ve yaşadığım 2 farklı sorundan dolayı her iki linux sürümünde de biraz sorun yaşadım. Pardus ve Ubuntu kullandım, her ikiside oldukça güzel ve sorunsuz kuruldu, birçok donanım parçasını tanıdı ve ayara ihtiyaç olmadan kurdu. Ancak kullandığım Zoom'un 5506 ADSL modemi ve Hewlett Packard'ın Laserjet 1020 modelini malesef tanımadı ve üreticilerinin destek vermemesi sebebiyle, benim için bu 2 önemli parçadan dolayı linux kullanamadım. Bunun haricinde Bluetooth adaptörü de ve Flash Bellekte yine çok önemli olmasa da çalışmayan diğer parçalar, eğer notebook ile kullanırsanız ve centrino platformuna sahip olupta wireless kullanacaksanız yine wireless kart kullanılamıyor.

İnternete çıkmamı sağlayamayan bu 2 linux sürümü de benim açımdan sıkıntı yarattığından şimdilik bir kenarda duruyor.

Kurmak ve kullanmak isteyenlerin bu tip donanım sorunlarını da aşmaları lazım, eğer tamamıyla sorun yaşamadan bütün donanım parçalarını tanırsa sanırım herkesin hoşuna gidecektir. Açılış hızı olarak Ubuntu bence daha hızlı, Pardus ise daha yavaş gibime geldi. Ayrıca Knoppix 3.3 elimde var ama bunu deneyemedim. Bu sürümünde iyi olduğu söyleniyor. Yine ilgilenenler için 64 Bit işlemci desteği verdiği ifade edilen Suse 10.0 var, bunu 64 bit'lik bir makinada denemek istiyorum, eğer denersem yaşadıklarımı size anlatırım.

Bunların haricinde kurulum sonrasında kullanacağınız internet browser, office seti, müzik-video izleme programı gibi programları da kullanmakta zorluk çekebilirsiniz, zira Windows'tan sonra bunları kullanmak biraz zorca, aradağınız komutları ya bulamıyorsunuz yada hiç olmayabiliyor. Sonuçta deneyin ve kendiniz görün. Kolay gelsin...

Perke
16-03-2006, 00:11
Ben de harddiskin bir bölümüne mandriva 10.1 kurdum.Xp de herhangibir sorun yaşarsam verilerimi kurtarmak için Linux kullanıyorum.Müzik, dvd, ofis vs sorunsuz.Ayrıca speedtouch ethernet modem, creative ses kartı, hp yazıcı gibi tüm donanım otomatik tanındı.Ancak midi müzik çalışması yapamıyorum ve matriksle realtime borsa izleyemiyorum.Bu yapılandırma olyını forumlara da epey yazdım ama çözemedim.En son video işleme programı mainactor kurmak istedim, onu da bağımlılık olayından kuramadım.Fazla vakit ayıramayınca öylece kalıyor. Bu durumda bazen değişiklik olsun diye linux tarafına geçiyorum.Bana en büyük yararı hdd verilerimi garantiye almış olmak.