PDA

View Full Version : Ayen Enerji Temel Analiz

corredor
12-03-2011, 10:51
Eğer Ayen Enerji açıkladığı projeleri gerçekleştirdiginde piyasa degeri ne olur diye kabaca bir hesap yapacak olursak:

Birkaç yıl sonra

100 MW'lik yamula YID
88,8 MW'lik Büyükdüz ve Pasalar - piyasa ve DUY
87,7 MW'lik Arnavutluk projesi - arnavutluktaki fiyatlara göre

Toplamda 276,5 MW'lik HES gücü olacak

Bunlardan Yamula YID olduğu için satış fiyatı düşük 5 cent 555 = 29 milyon USD = 43 milyon TL
Büyükdüz HES DUY ve piyasa analist raporlarına göre en az 10 cent 130 milyon KWh =13 miyon USD = 20 milyon TL
Pasalar HES Duy ve piyasa 10 cent 151 milyon kWh = 15 milyon USD = 22,6 milyon TL
Arnavutluk HES enerji fiyatları çok daha yüksek ama yine ortalama bizdeki gibi kabul edersek
377,500 kWh = 37,7 milyon USD ve 56,6 milyon TL
Toplam HES satışları 142 milyon TL

Akbuk = 122,461 kWh = 12,2 milyon USD = 18,3 milyon TL
Mordogan RES = 99,409 kWh = 10 miyon USD = 15 milyon TL
Korkmaz RES = 83,005 kWh = 8,3 milyon USD = 12,5 milyon TL
Aksu Temiz = 591,600 kWh *0,7 (Ayen hissesi) = 414,120 kWh = 41,5 milyon USD = 62 milyon TL

Toplam RES satıslari 107,8 milyon TL

Toplam RES ve HES satıslari 250 milyon TL birçok analist raporunda HES ve RES EBITDA (FAVÖK) oranları yüzde 93 civarinda biz yüzde 90 olarak kabul edelim.

Toplam Ayen Enerji'nin RES ve HES satışlarından elde ettigi EBITDA(FAVÖK) yani Faiz Amortisman vergi öncesi kari 225 milyon TL. Buna artan hammadde fiyatları düsünüldügünde DUY'da olusan fiyatlar daha yüksek olacagi icin bunun etkisi eklenmiyor. Ayen Ostimin ve Ayen Enerjinin toptancilik yaptigi satislar eklenmiyor.

Sadece RES ve HES'leri değerlendirecek olursak, bir firmanın FD(firma değeri)/FAVÖK oranı 10 civari iyi bir rakamdır. Hakkettigi degeri gösterir. O da 2,250 milyon TL firma değerini gösterir. Su an 150 milyon civarinda net debti oldugu düsünülürse, bu yatırımları yaparken daha fazla kredi kullanildigi düsünülürse diyelim ki bu yatirimlar bittiginde net debt 500 milyon olsun bu kadar fazla olur mu bilmiyorum ama olsun. Ayen'in piyasa değeri 1,75 milyar civari yapmis oluyor. Hisse sayisina böldügümüzde 14,6 gibi bir rakama geliyor. Tabii bu rakamı iptal edilen projeler olursa düşürecek, bu süre boyunca yeni projeler açıklarsa bu rakam daha da artacaktır.

Bu durumun farkında olan yatırımcılar ellerindeki Ayen hisselerini artiriyorlar. Yılbaşından bugune kadar
Eczacibasi Menkul elindeki Ayen hisselerinin adedini 1,5 kat artırarak en iyi alici olmus
Yatırım Finansman da ayni sekilde elindeki ayen hisselerini yüzde 150 artirarak en iyi kinci alici olmus
Yapi Kredi de elindeki Ayen hisselerini yüzde 17 artirarak en iyi ücüncü alici olmus
City Yabanci de elindeki Ayen hisslerini yüzde 10 artirarak en iyi dördüncü alici olmus.

Ayen'nin IMKB'deki uzun vadeli tutulacak en iyi hisse olduğunu düşünüyorum.

corredor
18-03-2011, 02:32
Dev Firmalrin hepsi RES ve HES projelerinde.

Mesela Borusan

http://www.borusan.com.tr/tr-tr/GrupSirketleri/EnerjiGrubu/BorusanEnBWEnerji/Sayfalar/BorusanEnerji.aspx

Sabanci

"Enerjide rüzgara en büyük kanadı Sabancı açtı, Enerji Bakanı petrole selam çaktı"

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17131453.asp

Limak Holding

10 yıl sonra Türkiye’nin dev şirketleri enerjiciler olacak

http://ekonomi.milliyet.com.tr/10-yil-sonra-turkiye-nin-dev-sirketleri-enerjiciler-olacak/ekonomi/ekonomidetay/16.02.2011/1352821/default.htm

Koc Holding

Koç: "Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 30'lara ulaşacak"

http://www.gozlemgazetesi.com.tr/haber/17884-koc-yenilenebilir-enerjinin-payi-yuzde-3039lara-ul.html

Ama bunlarin hicbirinin Ayen kadar sektör tecrubesi yok. Bu firmalar genelde yabanci isten anlayan yabanci firmalarlar is yapiyorlar fakat; onlarin da Tükiye'deki sektör hakkinda cok fikirleri yok.

Bu yüzden dolayi daha bu yatirimlarin hicbirini aciklamadan önce kiriz öncesinde Garanti Yatirim'in Ayen icin hedef fiyati 3.88

http://report.paragaranti.com/arastirma/Arastirma_pg/AYEN_240308.pdf

Gedik Yatiriminki ise 3,94tü

http://gedikyatirim.com.tr/GetData/FnnWebDosya.ashx?Dizin=AnalizDosyaKlasoru&File=117.pdf&DownloadFile=SR_AYEN_220206.pdf

Fakat krizden dolayi bu rakamlar hic görülmedi. Yine kriz sonrasi yine daha bu projeler aciklanmadan önce Eti Yatırımın hedef fiyatı 4,88

http://www.finansgundem.com/haber/Borsada-alinabilecek-10-hisse/39163

Henüz bu fiyata dahi gelemedi.

Yine bu yüzden dolayi Standart Invesvestment gibi yabanci fonlar olusturdugu kücük bir fon fakat yine de Türkiye'deki portfoyunun yüzde 15ini Ayen hisselerinden olusturmus.

http://www.standardinvestment.bg/UserFiles/File/Documents/Presenting%20Materials/SI%20International%20Fund%20Strategy%20and%20Polic y.pdf

Bir de buna dünyaki nükleer alarm girince eminim yenilenebilir enerjinin degeri daha da anlasilacak ve yatirim yapan firmalara yeni tesvikler gelecektir.

Dünyada nükleer alarm

Almanya 1980’den önce kurulan 7 santrali güvenlik incelemeleri için geçici bir süre kapatıyor
Rusya Başbakanı Viladimir Putin, ülkedeki nükleer tesislerin denetimden geçirilmesini istedi
AB Komisyonu nükleer santrallerin stres testinden geçirilmesi önerisine sıcak yaklaştı

Japonya’da 9.0 şiddetindeki depremin ardından yaşanan nükleer panik, Almanya’yı 7 nükleer santralini geçici süreliğine kapatmaya sevk etti. Önceki gün nükleer santrallerin kapatılmasını 3 ay uzatan kararı da askıya alan Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün 1980’den önce kurulan 7 santralin güvenlik incelemeleri için geçici bir süre kapatılacağını açıkladı.

Merkel, “İşleri eskisi gibi yürütemeyiz. Japonya’da yaşananlar tamamen imkânsız olduğu düşünülen risklerin esasında tamamen göz ardı edilemeyeceğini gösteriyor” diye konuştu.

Almanya’nın aldığı karara göre, santrallerin 7 tanesi 3 ay boyunca kapatılacak. Bu santraller, ülkenin en eski reaktörlerini içeriyor.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/dunyada-nukleer-alarm/ekonomi/ekonomidetay/16.03.2011/1364841/default.htm

corredor
18-03-2011, 02:33
Ayen Enerjiyi diger enerji firmalari ile kiyaslicak olursak. Öncelikle Ayen Enerjinin yenilendirilebilir enerji sektöründe en tecrubeli gruplardan biri oldugunu düsünüyorum. Nedenine gelince, yillarca HES - hidroelektirik santralleri kendileri yapip kendileri islettiler. Bu konuda sanirim sektörde en iyilerdendir.

Bunun yaninda RES'lerde dünyanın en büyük üreticisi suzlan energy'nin Türkiye'deki stratejik partneri konumundalar ve bunun yaninda Türkiye'de ilk RES proje sahipleri Alize Enerji ve Asmakinsan Enerji ile toplancilik anlasmalarinin yaninda bir de yeni kayserideki Aksu temiz enerjide de ortakliklari var diye biliyorum. Yani bu sektörde de yine yatirimlari var ve beraberinde is yaptiklari sirketler de bu sektörde tecrube sahipleri.

Bunun yaninda eski haberleri okursaniz Yamula ve Camlica HES'leri projelerini cok rahat elde ettiklerini ve hükümete yakin olduklari icin operasyonel anlamda cok sıkıntı yasamadiklarini acikca görürsünüz.

Finansmana gelince, yatirim kredileri ile cok uygun fiyatlara kredi sagladigini ve yine debt/equity oranının sektördeki diger enerji firmalarindan cok daha iyi oldugunu acikca görürsünüz. Borcluluk oranı ile diger enerji firmalarindan cok daha iyi durumda oldugunu acikca görebiliriz.

Bunlara ek olarak yatirimlar aciklandigi zaman primlenmeye baslar firmalar fakat; yatirimlarin sürdürülebilirligi büyük ölcüde nakit akisina baglidir nitekim enerji sektöründeki nakit akisi en iyi firmanin ayen oldugunu acikca söyleyebiliriz. Diger enerji firmalari projectionlarini cok daha önce yaptiklari icin primlerini aldilar gibi fakat; diger enerji firmalarinin karlilik oranlari düsük oldugu icin henüz aldiklari kredilerin faizlerini bile ödeyemiyorlar ve sürekli bedelli sermaye artirimi ile debt/equity oranlarını toparlamaya calisiyorlar. Nitekim dünyada cok az yerde dogalgazdan enerji üretiliyor. Yükselen dogalgaz fiyatlari ile yaptiklari yatirimlari daha ne kadar sürdürebileceklerini merak ediyorum. Bu yüzden Ayen digerleri ile pozitif bir ayrismaya girecektir ve nitekim girmeye baslamistir.

Şuna eminim ki su an primlenmemis yatirimlarin riski üzerinizde degil, eger yatirimlar primlenmis olsaydi ve daha ilerisi icin yüksek hedef fiyatlar icin alinmis olsaydi diger firmalar gibi. Benim düsünceme göre de Ayen 5-5,5 araligina kadar gönül rahatligi ile toplanacak bir hissedir.

Sektörden de bahsedecek olursak. 90li yillarin sonunda insaat sektörü ayni hareketlenmeyi yasamisti. Bir anda insaat sektörü konusulur olmustu, o yillarda insaat alaninda yatirimlara simdikinden cok daha fazla ihtiyac vardi tabii. Türk firmalarin bazilari dünyaya acildi, arnavutluk, romanya ve sovyet ülkelerine acildilar. Bunlar enka, rönesans-halka acik degil- gibi dev firmalar oldu. Dünyada sayili insaat firmalari arasinda yerlerini aldilar. Ama devlesenlerin cogu yurtdisinda yatirim yapanlar oldu, özellikle gelismekte olan bu ülkelerde kar marjlari daha yüksektir. Yurtdisina acilan firmalar daha da büyüdüler örnekler incelenebilir. Rönesans halka acik degil, fakat, enka o yillarda yanlis hatirlamiyosam yatirimcisina 1e 100 gibi bir rakam kazandirdi.

Oranlari tam olarak kestirmek güc tabii ama sanirim önümzdeki seneler gecmis yillarda insaatta yasanan benzer durumlar enerjide yasanacak ve yurtdisina acilanlar daha da büyücekler diye düsünüyorum. Ama sabir gerekiyor. Sabredenler ins kazanacaktir. Son olarak bunlar tamamen benim sahsi düsüncelerimdir, yatirim tavsiyesi degildir.

merpet
18-03-2011, 11:15
Sayın corredor merhabalar, bende iki aydır fırsat buldukça ayen enerjiyi alıp kenara atıyorum. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir senet olduğunu düşüyorum. Yıllar sonra bu yatırımı iyiki yapmışım demek çok hoş olacak :) Bu başlık için çok teşekkürler. İlgiyle takip edeceğim...

oakenfold
18-03-2011, 11:32
Sn. corredor,

Önce kısaca kendimden bahsedeyim. Ben "Dev firmaların hepsi HES ve RES Projelerinde" diyerek kastettiğiniz ve şu an sektöre yön veren firmalardan birinde, önemli bir pozisyonda çalışan ve yenilenebilir enerji konusunda uzman biri olarak size yazıyorum. Merak ettiğim şu; siz de bu sektörün içinden biri misiniz? Yoksa sadece bir yatırımcı olarak dışarıdan araştırıp takip mi ediyorsunuz? Ben 2. olduğunu tahmin ediyorum yoksa durum daha vahim sabaha kadar tartışmamız lazım, yeri burası değil.

Bu konunun uzmanı olarak sektörden biraz bahsedeyim. Bahsettiğiniz sektörün hiç te dışarıdan görüldüğü gibi olmayan, tamamen şişirilmiş bir sektör olduğunu açıkça söyleyebilirim. Bunu şirketler ve karlılıklar açısından söylüyorum tabi. Yoksa enerjinin önemini tabiki inkar edemeyiz. Fakat 2000 yıllarda yükü devletin sırtından atabilmek için yapılan propagandalar ve sözde teşvikler işe yaramış, sektörde her zaman söylediğimiz "tekstilcisi, bisküvicisi, fırıncısı, emlakçısı vb. bile bu işe giriyor" durumu oluşmuştur. Bu arada yatırım yapanların yani milyonlarca dolarlık yatırımın altına giren insanların yarısından çoğu için daha "MW" ın birşey ifade etmemesini hatta bu insanların "benim şu kadar megabayt santral yatırımım var" gibi cümleler kurmasını üzülerek ve gülerek yaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak bir HES Projesi için "Çıt Çıt Kuruyemiş" diye bir firmanın başvuru yapması bile herşeyi açıklıyor bence.

Dediğimiz gibi yapılan propaganda işe yaradı ve herkes çok karlı zannettiği bu sektöre atladı. Sonuç ne peki? Bizim “çantacı” diye tabir ettiğimiz bazı insanlar devletten aldıkları projelerin lisans haklarını, bu parası olan ama işi bilmeyen firmalara çok yüksek fiyatlardan satarak kendilerine göre çok iyi paralar kazandılar. Geriye dönüp bakınca oynanan oyun çok açık ve net görülüyor. Belli bir grup insan ve onların çevresi için yaratılmış bir ekonomi. Bu sayede milyonlarca dolar parayı cebe indiren üç kuruş değeri olmayan insanlar.

Sonuç ne peki? Son 5 yılda ben enerji sektöründe büyüyeceğim, geleceğin sektörü enerji diyen firmaların büyük çoğunluğu gerçeği gördü ve hepsi projeleri satıp biran önce kurtulmaya çalışıyor. Sektörde her gün yeni proje ve şirket satışları oluyor. Son 2 yıldır şirketimde tek yaptığım iş satılmak için gelen proje ve şirketleri değerlendirmek. Ve inanın gece gündüz çalışsak ta yetişemiyoruz çünkü herkes satıyor.

Sonuçta sadece birkaç büyük şirket kalacak. Bir nevi tekelleşme oluşacak. Küçüklerin onlarla mücadele etme şansı ne yazık ki hiç yok. Ve ne yazık ki Ayen Enerji dediğiniz firma da o büyükler arasında değil. Ama dediğiniz gibi elektrik üreticisi olmak dışında başka işleri de var. Belki zamanla onlara yoğunlaşabilirler.

Şunu açıkça söyleyeyim. Yatırımcı olarak (şirket veya bireysel) yenilenebilir enerji sektörü kesinlikle söylendiği gibi karlı bir sektör değil. Uzun vadeli yatırım bugünkü şartlar için hiç uygun değil. Fakat ileride şartlar değişir onu bilemem. Ama şu an öyle bir ışık yok ve durum her geçen gün kötüye gidiyor. Devletin kurumu olan TEİAŞ yaptığı gelecek projeksiyonlarında hep, yakın zamanda ülkede enerji açığı olacağını söyler. Bu son süreçte daha da abartıldı. Amaç parası olan insanları sektöre çekmekti. Çünkü spekülasyon olmadan hiçbir akıllı yatırımcı bu sektöre girmez. TEİAŞ yaptığı projeksiyonları tamamen teorik bilgilerle hazırlar. Bu ülkede hatta dünyada 7-8 yılda bir kriz olduğu gerçeğini hiç düşünmez. Ona göre Elektrik tüketimi her yıl sürekli artar ve 2-3 yıl sonra mutlaka enerji açığı oluşacaktır ama hiç olmaz. Belki de onların bu propagandası sonucu oluşan hava ile yapılan yatırımlar sayesinde olmuyordur. Bu tabiî ki devlet ve halk açısından iyi bir şey olabilir. Fakat bu rüzgara kapılan yatırımcılar elektrik fiyatlarının hep yükseleceğini düşünür ve finansal modellerini ona göre oluşturur. Yoksa zaten projeler hiç karlı değildir ki. Hep gelecek beklentisi. Fakat o gelecek durum bir türlü gerçekleşmez. Bakın son yılların elektrik fiyatlarına anlarsınız durumu. Son 5 yılda yatırım yapan firmalara önceden “2011 yılında elektrik fiyatı şu kadar olacak” deyip bugünkü fiyatları söyleseydiniz emin olun hiç biri yatırım yapmazdı. Firmalar boşuna mı aylarca ümitle bekledi meclisten çıkacak YEK kapsamındaki teşviği. HES ve RES için 5,5 eurocent fiyat çıktı yine ve herkes isyan etti. Önceden de aynıydı niye girdiniz o zaman yatırıma? Çünkü yükselecek diye bekliyorlar, bütün finansal hesaplar ona göre yapılmış. Bu rakamlarla bütün projeler batık. Devlet fazladan teşvik vermeden olmaz bu işler. Devletin amacı zaten bu yükü sırtından atmak niye gidip fazladan teşvik versin ki? Hoş sonuçta yine devlet ve halk zarar görecek ama burada devlet ve iktidarı karıştırmamak lazım. İktidar kendi için yapıyor her şeyi devlet veya halk için değil. Neyse siyasete girmeyelim burada.

Peki 5,5 eurocent teşvik var, yüzlerce yatırımda HES ve RES projesi var, kaç tanesi teşvikten yararlanıyor? Ben cevap vereyim. Sıfır. Neden? Çünkü teşvikle devlete satıyorsun ama insanlar piyasada daha yüksek fiyata satabileceğine inanıyor. Söylediğim olay, fiyatlar hep yükselecek ya! Sonuç; dün piyasada oluşan fiyata baktım şimdi 10,11 kuruş yani 4,5 eurocent. 2011 şu ana kadar ortalama 10 kuruş civarı. 2010 ortalaması 10,6 kuruş yani 4,77 eurocent. Peki yatırım yapılırken finansal modellere konan satış rakamları ne 7 – 8 hatta 9 eurocent. Projelerin neden batık olduğu ortada işte.

Lafı çok uzattım. Son olarak şunu söyleyeyim. Akenerji’nin hali ortada. Türkiye’nin ilk özel elektrik üretim şirketi. Hani o tecrübe dediğiniz en çok onlarda var. Ülkenin bu alanda en büyüklerinden. Fakat o da yapamadı. Finansal yükleri o bile kaldıramadı. Neden? Çünkü hesaplar tutmuyor. Elektrik fiyatları yükselmiyor. O kadar çok projenin altından kalkamadılar. Yoksa ortaklığın bozulması hikaye. İlk önce Çek’ler bunu gördü ve biran önce kaçmak istiyorlar. Akkök’ler de tek başına yapamayacağını gördü, o yüzden komple satıyorlar. Ne olacak peki? İşte o tekel olacak dediğim birkaç firmadan biri alacak komple veya parça parça paylaşılacak. Eğer riski yüksek bir yatırım istiyorsanız paranızı Akenerji’ye yatırın. Yakın zamanda büyüklerden biri alırsa, hisse uçar gider. Ama böyle sürünürse de sizi de süründürür paranız pul olur.

Sektörü bilen ve konunun uzmanı biri olarak bu bilgileri paylaşmak istedim. Tabiî ki burada yazdıklarımın hepsi kişisel düşüncem olup beni bağlar ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Selamlar,

xdemir
21-03-2011, 00:32
sayın corredor teşekkürler
sayın oakenfold sizede teşekkür ederim bende size katılıyorum enerji yatırımları uzun vadeli yatırımlar ve şimdiden bazı küçük firmaların sıkıntıya düştükleri aşikar.
kredili işlerde zamanında bitirilemeyen projeler batık projeye dönüyor taki büyük bir firma devir alana kadar. bende HES projelerinde tünel taşaronluğu yapıyordum fiyatlar o kadar düşükki kalitesiz iş yapmak veya zararına çalışmaktansa beklemeyi tercih ediyorum.

MrLogic
22-03-2011, 16:24
oekenfold,
Sektörün içinden birilerinin bizlere işin aslını söylemesi büyük şans. Teşekürler.. Zaten borsada hep merak etmişimdir, şu enerji firmaları neden bitürlü adam olmaz diye ...

Bir süredir Almanya'da yaşıyorum, sağa sola baktığımda o kadar çok rüzgar santrali var ki, hem de büyük grupların değil çünkü iki tane bi tarlada üç tane öteki tarlada falan. Asıl ilginci güneşi olmayan Almanya'da evlerin çatılarında bol bol güneş panelleri görüyorsunuz, bir Alman arkadaşım var çatısına güneş paneli döşetti, 30 bin € ya maloldu diyor aylık 300 € civarında elektriği devlete satıyormuş, devlet 20-30 yıllık kontratlar yapıyor..

Gelelim bizim duruma, bizde 100 bin 200 bin parası olan kimsenin yaptığı tek şey gidip biryerlerden daire almak ve ondan sonra kiracı peşine düşmek. Veya yazlık almak, yani tamemen ölü yatırım ve devlet ekonomisine üretime hiçbir katkısı olmayan işler..

Sizce Almanya'da olduğu gibi bu işlerin Türkiye'de de yaygınlaşması mümkün olmaz mı, yazınızdan bu sonucu çıkarttım ve ülkem adına üzüldüm. Faiz-Borsa-Döviz-Emlak arasında bocalamaya devam demek ki...

oakenfold
23-03-2011, 09:58
oekenfold,
Sektörün içinden birilerinin bizlere işin aslını söylemesi büyük şans. Teşekürler.. Zaten borsada hep merak etmişimdir, şu enerji firmaları neden bitürlü adam olmaz diye ...

Bir süredir Almanya'da yaşıyorum, sağa sola baktığımda o kadar çok rüzgar santrali var ki, hem de büyük grupların değil çünkü iki tane bi tarlada üç tane öteki tarlada falan. Asıl ilginci güneşi olmayan Almanya'da evlerin çatılarında bol bol güneş panelleri görüyorsunuz, bir Alman arkadaşım var çatısına güneş paneli döşetti, 30 bin € ya maloldu diyor aylık 300 € civarında elektriği devlete satıyormuş, devlet 20-30 yıllık kontratlar yapıyor..

Gelelim bizim duruma, bizde 100 bin 200 bin parası olan kimsenin yaptığı tek şey gidip biryerlerden daire almak ve ondan sonra kiracı peşine düşmek. Veya yazlık almak, yani tamemen ölü yatırım ve devlet ekonomisine üretime hiçbir katkısı olmayan işler..

Sizce Almanya'da olduğu gibi bu işlerin Türkiye'de de yaygınlaşması mümkün olmaz mı, yazınızdan bu sonucu çıkarttım ve ülkem adına üzüldüm. Faiz-Borsa-Döviz-Emlak arasında bocalamaya devam demek ki...

MrLogic,

Almanya'daki durum şöyle. Almanya'da yenilenebilir enerji teşvikleri çok yüksek. Son rakamlar elimde olmamakla beraber yakın zamana kadar, sizin arkadaşınız gibi çatısına güneş paneli döşeyip elektrik üretip satan kişilerden devlet elektriği 40 eurocent fiyata alıyordu. Aslında devlet almıyor bunu, dağıtım şirketleri alıyor. Devlet bunu mecburi tutuyor. Bu rakam biz de yeni çıkan yasaya göre 10 eurocent. Farkı düşünün. Verdiğiniz rakamlara göre düz mantıkla yatırım 100 ayda kendini geri ödüyor. Ama nasıl? O yüksek teşvikler sayesinde. Yoksa serbest piyasada o projelerin yapılma imkanı yok. Hala çok pahalı. Şimdi Almanya'da da düşürdüler teşvikleri yeni projeler için, millet ayaklandı. Düşürdüler dediğimizde 25-30 eurocent hala.

Peki dağıtım şirketleri nasıl veriyor bu paraları? Onlar da elektrik sattıkları halktan alıyorlar bu parayı. Şöyleki; güneş için ödedikleri fazla parayı diğer maliyetlerin içine yediriyorlar. Böylece normalde elektrike 20 eurocent/kWh para ödeyecek olan halk 21 eurocent/kWh ödüyor. Faturalar %5 artıyor. Bunu Türkiye'de yapabilir miyiz acaba? Dağıtım şirketleri ve halk bunu kabul eder mi? Hala kayıp kaçık oranı bu kadar yüksekken yapılabilir mi? gibi bir sürü soru var bu konuda. Olmaz diye birşey yok aslında. Tamamen stratejik bir karar.

Büyük yatırımlara teşvik verilmesi konusuna gelelim. 1 Kasım 2007'de alınan rüzgar başvurularında EPDK'ya tam 78000 MW başvuru yapıldı. O gün için Türkiye toplam kurulu gücünün neredeyse 2 katı. Şirketler ne kadar meraklıymış rüzgar yatırım yapmaya meğerse. Hem de teşvik 5,5 eurocent.

Şimdi DSİ'de düzenlenen HES ihalelerine bakalım. Piyasada şu anda elektrik 10 kuruşa satılırken, ihalelerde DSİ katkı payı olarak 7-8 kuruş teklifler çıkıyor. Yani firma diyorki sattığım birim elektrik başına DSİ'ye 7-8 kuruş para ödeyeceğim. Şu an 10 kuruşa satılıyor zaten. 2 kuruş kaldı geriye. Olsun elektrik fiyatları artacak diyorlar. Hep diyorlar. Ama 2 senedir düşüyor.

Şimdi siz devlet (veya düzenleyici) olsanız bu şartlarda teşvikleri arttırır mısınız? Bütün olan bu işte. Bu HES ve RES yatırımları azalıp cazibesini kaybetmediği sürece de ne yazık ki güneş için birşey beklememek lazım. Bu da uzun yıllar sürebilir.

merpet
04-04-2011, 16:01
burası niye bu kadar sessiz kaldı? Ayen bu sene temettü dağıtır mı?

corredor
10-04-2011, 18:56
Sayın Oakenfold, öncelikle yazınız için ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yazınızda bahsettiğiniz konular üzerine uzun uzun konuşulabilir. Bahsettiğiniz konular bizim ülkemizin, insanımızın sorunları. Geçmiş yıllarda da çok yaşandı ileride de hep olacak iktidara yakın uyanık insanların karaborsa gibi ihaleleri kullanması. Yenilenebilir enerji sektöründe yıllardır yatırım yapan Ayen Enerji için bu söylediğinizin çok geçerli olmadığı açık sanırım. Diğer enerji firmalarına gelince Ak Enerji vs. Ak Enerji'nin yenilenebilir enerji alanına girmesi çok eski değil, doğalgaz çevrim santralleri var ve şu aralar artan doğalgaz fiyatları sonucunda kar edemiyorlar ve hala inatla doğalgaz çevrim santrali kurmak istemelerini anlamak çok güç. Ayen Enerji'nin finansallarını ve yatırım politikasını incelediğinizde gayet temkinli hareket ettiğini görürsünüz. Bu yüzden dolayıdır ki Ayen Enerji borsaya kote diğer enerji firmalarından çok daha başarılıdır benim görüşüm. Zaten borç/özsermaye f/k, fd/ns gibi oranlarını ve yatırım planlamalarını incelerseniz bunu çok rahat anlarsınız.

Yenilenebilir Enerjiye gelince uzun uzun konuşmak gerekir bunun için ama ben kısaca şöyle söyleyim size, Ayen Çamlıca HES projesini 15 yıllığına lisansını aldı 49 yıl değil ve 3 dolar centten satıyor devlete şu anda, DUY'dakilerden çok düşük ama yinede Çamlıca karlı bir projeydi ve hala kar ediyor. Çünkü değişken maliyetleri yok, kömür ve doğalgaz santrallerindeki gibi. Türkiye şu anda enerjisinin yarısına yakınını doğalgaz çevrim santrallerinden sağlıyor o yüzden bu fiyatların çok düşme olasılığı henüz yok gibi. RES ve HESler yüzde 90 ebitda marji ile çalışıyorlar. O yüzden dolayı ben Ayen'in uzun vadede küçük yatırımcı için çok büyük fırsatlar taşıdığını düşünüyorum.

Enerji tüketimine gelince, Türkiye'de enerji tüketimi hiçbir zaman düşmedi. Grafiğe yıllık bakarsanız hafif düzeltmeler görebilirsiniz kriz ortamındaki sanayi tüketimden dolayı fakat, grafiğe uzun vadeli baktığınızda hiçbir zaman düşmediğini ve hala kişi başına tüketilen elektriğin gelişmiş ülkeleri geçiyorum, gelişmekte olan ülkelere göre çok düşük olduğunu ve bu yüzden Türkiye enerji piyasasının büyük fırsatlar taşıdığını görürsünüz.

bahmet
10-04-2011, 20:58
sayın oakenfold.. uyarılarınız için teşekkürler ama sayın corredor'un dediği gibi ayenin finansalları ortada. imkbnin en düzenli temettü ödeyen ve net verimi diğer şirketlerle kıyaslandığında en yükseklerde olan tek enerji şirketi. borsadaki diğer enerji şirketlerinin hiçbiriyle kıyaslanamayacak kadar da fiyat/karlılık oranına sahip. sonuçta uzun vadede belki dediğiniz gibi piyasadan çekilmek zorunda kalır.. büyükler belki silebilir ama bunu yaparken bedelini ödemek zorundalar. piyasanın içinden gelen birisi olarak ayenin ederini siz daha iyi bilirsiniz ama şu anki borsa fiyatının çok daha üzerinde bi bedel ödemeden sanırım kimse alamaz. yanılıyorsam nedenini öğrenmek isterim.