PDA

View Full Version : Aylik kazanc hedefiniz ne ? Yeni baslayanlar icin kucuk tavsiyeler

sp500
13-03-2011, 19:02
ben uzun yillar (enflasyon ucup gitmisken) kendime aylik %10-15 hedef koyuyordum. 3 ay kazansam 4. ay kaybediyordum. cok stresli oluyordu.

sonra kademeli olarak aylik hedefimi %6 ya kadar dusurdum. suan cok huzurluyum. tamamen hisse senedinden ciktim. sirf vob ilgileniyorum. 1 e 1.5 tan fazla kaldirac yapmamaya ozen gosteriyorum. bazen cok ac gozlu oluyorum. 1 e 2 ye kadar kaldirac yaptigim oluyor. sonra da cok pisman oluyorum. her yigidin bir yogurt yiyisi vardir ama ben son 2 yildir bu sistemle cok memnunum. ozellikle yeni baslayanlarla baz seyleri paylasmak istiyorum. benim hatalardan ders cikarin :)

1) aylik hedefinizi ilk basta %4-5 gibi olsun (komisyonlar+ stopaj hersey ciktiktan sonra)
2) kesinlikle 1 e 1.5 tan fazla kaldirac yapmayin. vob oyunlari falan donuyor. oradaki kazanclara kulak asmayin

3) 1 ayda %30 falan kazandiysaniz emin olun . 1 yil icinde tum kazandiginizi vereceksiniz.

4) kesinlikle ac gozlu olmayin

5) goldman sachs in en akilli adaminin yazdigi raporu da okuyun , cnbc veya bloomberg de cikan cahilleri de dinleyin. ama kesinlikle hicbirini yatirim tavsiyesi olarak almayin. sadece dinleyin. olan bitenden haberiniz olsun. ama hicbirini ciddiye almayin

6) vob a 75000 tl den az para ile baslayan ve bol zamani olmayinin kazanmasi cok zor.

7) banka komisyonlari cok onemli. az kaldiracla hedefleri tutturmak icin cok islem yapmak gerekiyor. mutlaka en az komisyonu veren kurumla calisin.

8) piyasanin yonunu tahmin etmek neredeyse imkansiz. ben 20 senedir bu isin icindeyim. uzun vade surekli dogru tahmin yapan kimse tanimadim. piyasanin yonunu tahmin etmek yerine tepkiye oynayin.

9) kazandiginiz paranin bir kismini kariniza verin. (10 yil sonra ne demek istedigimi anlayacaksiniz)

herkese bol kazanclar. ustune basa basa diyorum. 1 ay icinde 1 kere bile margin call a dusuyorsaniz, birseyleri yanlis yapiyorsunuz demektir.

YENI BASLAYANLAR KESINLIKLE 1 e 1.5 tan fazla kaldirac yapmasin.

bir daha soyluyorum

YENI BASLAYANLAR KESINLIKLE 1 e 1.5 tan fazla kaldirac yapmasin.
aylik hedefiniz max. %4-5 olsun

herkese bol kazanclar. ben cok kaybettim basladigimda. siz benim yaptigim hatalari yapmayin. kesinlikle kazananlar nasil kazaniyor diye bakmayin. kaybedenlerin kaybetme nedenlerini arastirin.

borsa cok stresli ve zaman gerektiren bir istir. uzun vadede cesitli saglik sorunlari cikiyor. bunlari da aklinizda tutun. borsayi kolay para kazanilicak bir yol olarak goruyorsaniz kaybetmeye mahkumsunuz.

yine soyluyorum. sakin 1 e 1.5 tan fazla kaldirac yapip kurda kusa yem olmayin.
50. kez soyluyorum. yeni baslarken aylik kazan hedefiniz %5 i gecmesin

m.tolga
13-03-2011, 21:21
dostum 1 e 1.5 kaldıraç nasıl oluyor

sp500
13-03-2011, 21:23
80000 lira paran varsa .
vob30 80000 oldugunu varsayalim
kontrat da 800 lira olsun

15 den fazla kontrat almayin demek istedim

m.tolga
13-03-2011, 21:32
80000 lira paran varsa .
vob30 80000 oldugunu varsayalim
kontrat da 800 lira olsun

15 den fazla kontrat almayin demek istedim

teşekkürler, kaldıracın kralını yaptığımız için pala bizi hep öpiiii :)

m.tolga
13-03-2011, 21:40
neden 75000 liradan az parayla oynanırsa vobda kazanılmaz ?

altınorta
13-03-2011, 21:49
bu vob nedir ? mesela dolar düşecek çıkacak diye kontrat mı var ben çıkar diyorum mesela 10 liram var kaldıraçla 150 liralık risk alabiliyormuyum birde her tarafta reklamı var iyi bişey değil gibime geldi.

sp500
13-03-2011, 21:56
en az 10 kademe yapacak kadar gucun olmali. 1 seferde paranizin 0.1 inden fazla yatirmayin.
ali nin 80000 lirasi olsun

15000 liraniz var diyelim

1 kontrat uzun yaptiniz 80000 den
1 kontrat daha yaptiniz 79000 den

ortalama 79500 oldu. ama siz simdiden yaklasik 1.05 kaldiraca girmis oldunuz

m.tolga
13-03-2011, 21:58
bu vob nedir ? mesela dolar düşecek çıkacak diye kontrat mı var ben çıkar diyorum mesela 10 liram var kaldıraçla 150 liralık risk alabiliyormuyum birde her tarafta reklamı var iyi bişey değil gibime geldi.

dolar ve endeks kontratları da var, ister düşüşe, istersen yükselişe pozisyon açabiliyorsun... 1 e 10 kaldırıçla işlem yapabiliyorsun, iyi birşey değil vob.. para kazanmak çok zor... genelde hep kaybediliyor...

sp500
13-03-2011, 21:59

800 liranizla yaklasik 8000 lira degerinde poz acabilirsiniz ama bunu yapmak cilginlik olur.

sakin yapmayin

sp500
13-03-2011, 22:04
bu arada vob reklamari hakkinda soyleyecek iki cift lafim var. insanlari kumara tesvik etmekten baska birsey yapmiyorlar. teorik olarak. gecen hafta vobda 100000 liranizi 170000 lira yapabilirdiniz. ama bu kadar kaldirac yaparsaniz 1-2 ay kazandiniz diyelim. elbet 1 gun tum kazandiginizi verirsiniz. yeni baslayanlar usdtl kontrati ile baslasalar daha iyi aslinda. hem kontrat fiyatlari dusuk, hem de volatility nispeten daha az. ama yine de en az 1-2 yil internette sanal sitelerde oynayin deneyim edinin. bu isin baska ogrenme yolu yok. en az 1-2 yil sanal para ile oynayin. o sirada akliniza takilanlari internette arastirin. ingilizce 1000 lerce site var. mutlaka sanal para ile baslayin

altınorta
13-03-2011, 22:08
dolar ve endeks kontratları da var, ister düşüşe, istersen yükselişe pozisyon açabiliyorsun... 1 e 10 kaldırıçla işlem yapabiliyorsun, iyi birşey değil vob.. para kazanmak çok zor... genelde hep kaybediliyor...

bu kontratların belli zamanları tarihleri saatlerimi oluyor, 10 liramla dolar düşer dedim kaldıraçla 100 liralık kontrat aldım, kaybedersem kaç liram oluyor kazanırsam 100 liram mı oluyor noluyor?

altınorta
13-03-2011, 22:11
iddia dan farkı nedir hocam bunun?

sp500
13-03-2011, 22:12
dolar kontrati 150 lira
1 kontrat 1500 lira degerinde

1 kontrat alirsaniz
ve dolar %1 artarsa
paraniz 165 lira olur

m.tolga
13-03-2011, 22:14

iddaa dan pek anlamam, ama günümüzde herkesin bir hastalığı var, bizimkide borsa... yada vob...

sevgili sp500 arkadaşımız, değişik güzel bir topik açmış, kendim için birşeyler bulabilirmiyim diye bakıyorum... güzel şeyler çıkacak gibi...

sp500
13-03-2011, 22:18

eger yuksek kaldirac yaparsaniz iddiadan farki yok. hatta iddiadan daha tehlikeli :) 1 e 5 kaldirac bile mantiksiz .

yeni baslayanlar icin aylik %3-4 kazanc imkansiz degil. birileri cikip size ben bir gunde %10 kazaniyorum bazen derse , kulak asmayin. 3 kere %10 kazanirsin. sonra 1 haftada o gune kadar kazandiginin %40 i erir gider.

altınorta
13-03-2011, 22:18
ben hiç bilmediğim için sordum bu soruları ama burası 2.sınıf gibi benim 1.sınıfı okumam gerekiyor burada söylenenleri anlamak için heralde :))

m.tolga
13-03-2011, 22:22
ben hiç bilmediğim için sordum bu soruları ama burası 2.sınıf gibi benim 1.sınıfı okumam gerekiyor burada söylenenleri anlamak için heralde :))

hahahaha, ben 5 senedir 1. sınıftayım :)

sp500
13-03-2011, 22:25
mesela 2 yildir hicbir ay %9 dan fazla kazanmadim . kimileri icin bu cok az olabilir. ama hicbir ay da %2 den fazla kaybetmedim. sanal oyunlar cok faydali aslinda. en onemlisi ac gozlu olmamak. herseyi unutursaniz bile bunu hep aklinizda tutun. sakin ac gozlu olmayin. bol kademe, az kaldirac . varsin millet ayda %20 kazansin. siz %5 kazanin ama hep kazanin.

altınorta
13-03-2011, 22:26
alım satım nasıl yapılıyor, ben hisse senedini alım satımını vakıftan yaparım vakıfta vobla ilgili bişey görmedim.

altınorta
13-03-2011, 22:29
% 5 falan çok güzel rakamlar hocam 50.000 liran olsa aylık 2500 lira yapar süper bence.

HaN
13-03-2011, 22:31
diğer maddelere birşey diyemem ama katılmadığım tek madde 6. madde....sizin dediğiniz miktar ve bol vakit olmadanda gayet güzel para kazanılıyor...

m.tolga
13-03-2011, 22:35
% 5 falan çok güzel rakamlar hocam 50.000 liran olsa aylık 2500 lira yapar süper bence.

bende tam bunu anlatacaktım...

sevgili sp500 şimdi benim 100000 liram var vob için ayırdığım ve sizin söylediğiniz gibi 1 e 1.5 en fazla kaldıraç kullanıyorum... aylık yüzde 5 e yakın kazanmam için nasıl pozisyon açmalıyım... diyelimki şanslı bir pozisyon açtım ve 3 günde bana yüzde 10 kazandırdı... sonraki kalan günlerde hiç işlem yapmayım mı? kusura bakma biraz karışık gelebilir fakat umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir..

sonki
13-03-2011, 22:35
idda dan hiçbir farkı yok vobun hisse alın uzun vadeli yatırım yapın kendinizi belli bir yüzde ile sınırlamayın arkadaşlar
vob da margın call var ama hisse değer kabetsede elinizde kalır.
Sorarım size vob black jack den ne farkı var

sp500
13-03-2011, 22:39
bende tam bunu anlatacaktım...

sevgili sp500 şimdi benim 100000 liram var vob için ayırdığım ve sizin söylediğiniz gibi 1 e 1.5 en fazla kaldıraç kullanıyorum... aylık yüzde 5 e yakın kazanmam için nasıl pozisyon açmalıyım... diyelimki şanslı bir pozisyon açtım ve 3 günde bana yüzde 10 kazandırdı... sonraki kalan günlerde hiç işlem yapmayım mı? kusura bakma biraz karışık gelebilir fakat umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir..

ben o kadar kazanmadan pozu kapamis oluyorum. en cok kazandigim gun %2-3 kazaniyorum. cunku genelde 0.6 kaldirac falan oluyor. 1.5 kaldirac cok olaganustu durumlarda oluyor .

altınorta
13-03-2011, 22:44
idda dan hiçbir farkı yok vobun hisse alın uzun vadeli yatırım yapın kendinizi belli bir yüzde ile sınırlamayın arkadaşlar
vob da margın call var ama hisse değer kabetsede elinizde kalır.
Sorarım size vob black jack den ne farkı var

margin call ne oluyor arkadaşım.

altınorta
13-03-2011, 23:03
sp500 kardeşim sıfırdan başlasak olmaz mı bu işe bizde birşeyler öğreniriz belki sayende :))

sp500
13-03-2011, 23:28
gercekten sevip zaman vermek lazim. vurgun vuracagim diye baslarsan eninde sonunda kaybedersin. borsada vurgun diye bisey yok. aza tamah etmelisin. sanal para ile en az 1 sene oyna. sanal para ile kazanamazsan gercek para ile hayatta kazanamazsin.

3 seyi unutma
1) cok kademeli alim (en az 50000 liran olmasi lazim)
2) cok az kaldirac ( ilk baslarken 20000 liran var mesela. kesinlikle 2 kontrattan fazla alma. teorik olarak 25 kontrat alabilirsin ama sakin oyle bisey yapma)
3) ac gozlu olma.

gercekten sevip zaman ayirabileceksen sanal para ile basla. 1-2 sene oyna. ben bu yazdiklarimi en az 2-3 senedir bu isin icinde olanlar icin soyledim. sifirdan baslayacaksan kesinlikle hisse senedinden basla. ticarette cok basarili olan arkadaslarim borsada buyuk paralar kaybettiler.en onemli neden insanin ac gozlu olmasi ve cabuk zengin olmak istemesidir.

ben aylik ortlama %5 diyorum ya. inan o bile cok yuksek bir hedef. illa ben oynayacagim diyorsan en azindan oynayanlarin ve kaybedenlerin hatalarindan ders cikar.
bu zamana kadar bulasmadiysan da hic bulasma derim sana. inan bana borsa para kazanma olasiligin , normal ticari yollardan kazanmandan cok daha dusuk.

cemsoy35
13-03-2011, 23:41
sp500 pekii kar al kısmını nasıl yapıyorsun ?3 aylık 6 aylık snelik periyotlarda kar al yapıyormusun yada başka bir sistemin varmi ? ben spotta kagıt alıyorum ..alıdıgm kagıtlar 0 maliyet olmuş oluyor :) gerçi orantıladıgın zaman daha birşeye benzemedi spot tarafı ama olsun benim taktik o :) en azından vobtaki paramı batırrısam ileride ufakta olsa spotta elimde bir miktar kagıt olacak hiç bir zaman 0 olmam. .. taa ki secbulun hedefine gelene kadar en azından :)

Cezve
13-03-2011, 23:47
Aylık kazanç ile alakalı olarak...Ben daha çok oran dışında , rakamsal hedefler koymayı seviyorum.Mesela...37,000 varsa 40.000'i hedefleriyorum ve ulaşırsa genelde boşaltıyorum.Ama hisseyle bu işi yapıyorum.Daha VOB'a bulaşacak cesareti kendimde bulamadım. :)

altınorta
13-03-2011, 23:57
borsya bulaştık birkere ama vob çok karışık geldi bana dediğin gibi ben hiç bulaşmayım bu işe.

sp500
14-03-2011, 00:08
sp500 pekii kar al kısmını nasıl yapıyorsun ?3 aylık 6 aylık snelik periyotlarda kar al yapıyormusun yada başka bir sistemin varmi ? ben spotta kagıt alıyorum ..alıdıgm kagıtlar 0 maliyet olmuş oluyor :) gerçi orantıladıgın zaman daha birşeye benzemedi spot tarafı ama olsun benim taktik o :) en azından vobtaki paramı batırrısam ileride ufakta olsa spotta elimde bir miktar kagıt olacak hiç bir zaman 0 olmam. .. taa ki secbulun hedefine gelene kadar en azından :)

kar al yapmiyorum. 100000 lira %5 hedef ayda 5000 lira ise.
105000 oldugu zaman hedef ayda 5250 oluyor

%6 nin uzerinde kar ettigim zaman. hedefin ustunde kazandigim parayi mevduata yatiriyorum. borsa cok dusukse . imkb 30 buyuk sirketlerden hisse aliyorum. garanti, akbank,turkcell vs.

imkb30 disindaki sirketlere ancak buyuk bir holdinge bagliysa ve cok ucuzlamissa alim yapiyorum ve onu unutuyorum genelde.

vob30 da ise bir kisa poz u kapadiktan sonra genelde uzun aciyorum
uzun kapadiktan sonra da kisa

100000 lira var diyelim hesapta teminat olarak. ilk alimda hic bir zaman 2 kontrattan fazla almiyorum. ilk aldigim poz a gore aksi bir hareket olursa alima devam ediyorum. 1.5 kaldiractan (yaklasik 7 kademe olmus oluyor) sonra o pozu onutup. yine 0 dan baslamis gibi islemlere devam ediyorum. yeni actigim pozisyonun uzun veya kisa olmasi ilk pozisyonumdan bagimsiz oluyor.

sp500
15-03-2011, 20:09
* YENI BASLAYANLAR ICIN KUCUK BIR HATIRLATMA *

IMKB de 100 bin tl ile oynuyorsaniz kesinlikle vob30 da 15 den fazla kontrat acmayin... bol kademe yapin.kademe araliklarina dikkat edin.kurda kusa yem olmayin. pala ya paralari kaptirmayalim...

herkese bol kazanclar...

m.tolga
15-03-2011, 21:08
* YENI BASLAYANLAR ICIN KUCUK BIR HATIRLATMA *

IMKB de 100 bin tl ile oynuyorsaniz kesinlikle vob30 da 15 den fazla kontrat acmayin... bol kademe yapin.kademe araliklarina dikkat edin.kurda kusa yem olmayin. pala ya paralari kaptirmayalim...

herkese bol kazanclar...

kademe aralarıyla ilgili bir örnek verebilirmisin dostum :halay:

mesela ben bugün 78300 ortalamayla shortum.. yarın yükseliş olursa ve diğer günlerede yayılırsa, kademeleri nerelerden yapmam uygun olur.. 1/5 shortum

saygılar...

sp500
15-03-2011, 23:53
zarari cikaracagim diye hemen kademe yapmak bence yanlis olur ama yine de siz bilirsiniz. ortalamaniz guzelmis zaten. bence yarin 5:20 ye kadar fazla hareket etmeyin

a) duserse zaten kazanirsiniz. aza tamah etmeyen cogu bulamaz
b) olur da dusmezse pacal yapip daha cok zarar etmemis olursunuz.

simdilik trend hafif yukari yonlu gozukuyor ama gun dogmadan neler dogar :) . sabretmek lazim. bu aralar cok karisik. ben olsam kesinlikle hic bir poz acmam. yukseltsinler bakalim nereye kadar yukseltecekler.

kisacasi

kisa acmak icin erken
uzun acmak icin cok gec ve tehlikeli gibi duruyor.

en iyisi beklemek. o poza dokunmak istemiyorsaniz bir sure dolar/tl alip satabilirsiniz kisa vadeli bence.

m.tolga
16-03-2011, 07:57
sağolasın dostum...

denizci
16-03-2011, 11:50
ilginç taktikler sn sp500, imkb30 hisse fon almış gibi düşük kaldıraç. biraz sıkıcı.

2 aylık taze vob deneyimimde kaldıracı çok heyecan verici buluyorum. kışın vaktimde var,

2 aydır matriks ekranına yapışık yaşıyorum. üstelik dakikalıklarda takip ediyorum....full adrenalin:cool:

benim taktik full kaldıraç, çok sağlam teminat .
deneyimlerimi aktarırım buraya.
bol kazançlar

m.tolga
16-03-2011, 20:51
ilginç taktikler sn sp500, imkb30 hisse fon almış gibi düşük kaldıraç. biraz sıkıcı.

2 aylık taze vob deneyimimde kaldıracı çok heyecan verici buluyorum. kışın vaktimde var,

2 aydır matriks ekranına yapışık yaşıyorum. üstelik dakikalıklarda takip ediyorum....full adrenalin:cool:

benim taktik full kaldıraç, çok sağlam teminat .
deneyimlerimi aktarırım buraya.
bol kazançlar

2 aydır vobdaysan artıdasındır :) full kaldıraçla

sp500
16-03-2011, 22:13
full kaldirac benim "full" karsi oldugum birsey. kimseye tavsiye etmiyorum. ozellikle boyle hareketli gunlerde.

100000 lirasi olup da su piyasada 40 dan fazla kontrat almak cilginlik.

100000 lira ile baslamak isteyenler icin

ileri yatirimcilar (min 10 sene) max 35 kontrat
orta yatirimcilar (5-10 sene) max 25 kontrat
yeni yatirimcilar (0-5 sene) max 15 kontrat

herkese bol kazanclar...

Mithrandir16
17-03-2011, 01:28
full kaldirac benim "full" karsi oldugum birsey. kimseye tavsiye etmiyorum. ozellikle boyle hareketli gunlerde.

100000 lirasi olup da su piyasada 40 dan fazla kontrat almak cilginlik.

100000 lira ile baslamak isteyenler icin

ileri yatirimcilar (min 10 sene) max 35 kontrat
orta yatirimcilar (5-10 sene) max 25 kontrat
yeni yatirimcilar (0-5 sene) max 15 kontrat

herkese bol kazanclar...

siz ne kadar yazsanızda, yeni arkadaşlar " bu vob çok kolay yahu" diyip gene full gireceklerdir bir yerde :D. belli bir miktar kaybettikten sonra ufak bir kısım toparlıyacak, büyük bir kısım ise piyasayı bırakacaktır muhtemelen. bu işin kuralı da bu herhalde, kurallar basit uygulaması zor :)

denizci
17-03-2011, 13:42
sormayın sn m.tolga, sn sp 500 çok haklı aslında ... bir ara portföyün bir çeyreği buharlaştı,

teminatın çok sağlam olması sayesinde (bire-dört).. panik yapmadan bir iki ek al-satla, daha dün öğleden sonra

maliyeti 76.000 ortalamaya getirebildim, masraflar dahil.

ancak şu an ne kar-ne zarar durumundayım, tek kar... FULL adrenalin :cool:

2 aydır vobdaysan artıdasındır :) full kaldıraçla

sp500
17-03-2011, 21:58
http://img402.imageshack.us/img402/2241/kaldirac.jpg (http://img402.imageshack.us/i/kaldirac.jpg/)

anlatmaya calistigim seyi biraz daha iyi ifade edebilmek icik kucuk bir formul yazdim

x-axis borsaya soktugunuz para orani
y-axis aylik tahmini kazanc

borsaya hic para sokmazsaniz aylik ortalama net % 0.5 gibi bisey kazaniyorsunuz (stopaj ciktiktan sonra aylik mevduat faizine yakin birsey)
yaklasik 1 e 2.5 kaldiraca kadar kazandiginiz para artiyor
1 e 2.5 kaldiractan sonra daha fazla kaldirac yapmanizin size donusu negatif oluyor

bu benim yatirim seklime ve deneyimime gore

siz de o tepe noktayi bulmaya calisin.

benim icin optimum 2.5 olan kaldirac orani sizin icin daha dusuk veya daha yuksek olabilir.

ama emin olun belli bir kaldirac oranindan sonra daha fazla risk almanizin size daha fazla getirisi olmayacaktir.

bol kazanclar...

sp500
17-03-2011, 22:27
biraz daha bilgilendirici olmasi acisindan bir ekleme yapmak lazim.

kaldirac orani bir ay icinde ulastiginiz max kaldirac orani

mesela butun ay ortalam 1 e 1.5 kaldirac yapsaniz bile , 1 kere 1 e 2.5 kaldirac yaparsaniz . sizin icin gosterde kaldirac orani 2.5 dir

bayindir36
29-03-2011, 01:15
sanal vob uygulaması olan bir kuruluş var mı?

m.tolga
22-04-2011, 07:33
yokmu yazılacak yeni şeyler

baymetin
06-05-2011, 22:47
Ful adrenalin yaşayan Denizci kardeşimizi merak ettim doğrusu.Allah korusun yüksek adrenalin bazen tehlikeli oluyor.

KaraZeybek
07-05-2011, 19:03
Kaldıraç oranı 1-1,5 arası olacaksa, en azından LONG pozisyonlar için VOB'da oynamanın mantığının ortadan kalkacağını düşünüyorum. Spotta oynanabilir ve hiç olmazsa temettüden de yararlanılabilir.

100.000 TL ile XU030'u iyi yansıtabilecek hisselere yatırım yapılabilir. Böylece margin call / vade sonu stresleri veya vade sonu oyunları gibi oyunlardan da kurtulunmuş olunur. Yukrıda da yazdığımız gibi, ilave kazançlar da sağlanabilir (temettü, bedelsiz vs).

KaraZeybek
07-05-2011, 19:15
100.000 TL ile VOB'da oynama çılgınlığındaysanız ve önümüzdeki dönem yükseliş öngörünüz varsa (LONG), kaldıraç olarak da 1,5 alacaksanız, önerim şu olurdu;

madem bu kdar riske atacak bol paranız var, gidip bankadan/eş-dost-akrabadan bir 50.000 TL kredi de alacak gücünüz de vardır (1 yıl sonra ödemeli). 150.000 TL ile gidip XU030'u iyi yansıtan hisseler alırsınız. İyi kazanırsanız 50.000'i 1 yıl sonra geri ödersiniz (faizi ile). İşte size 1 yıl vadeli, 1,5 kaldıraçlı, margin call'suz, temettü ve bedelsiz de içeren bir sistem.

EKaya
07-05-2011, 19:32
o 50k nin aylik taksidini dehesapladinmi ??? 4166+ faiz +masraf/12 kaldiracin aylik masrafi ne ? Kaldirac kullanacak kadar "BOL" parasi olan varmi yoksa parasizlik ve hirs yuzundenmi kaldirac var ? yoksa yuksek portfoyu dusuk fiyata hedge etmek icinmi ?

oyle yapicaginiza 100-25 yap aylik 2 binliradan 12 aylik kemer sikma ile 1300 den 19 ay.

19 ay 75k ihtiyac disi param oldu.... endeks bu degerlerden 30+ enflasyon % yaparmi (90k ?) yoksa endeks bu sure icinde diplere seyahate cikarmi ?

sabir gerek sabir... ha kredi ha kaldirac, totelin akdar spot destegin yoksa gerisi nanay.... Ac gozluluk geri donulmez batislar yaratir. sabir ise ucretsiz.... Hayallerinde bedeli var...
Yoksa sormak gerek neden forumda yillardir bir sirkulasyon var ?

100.000 TL ile VOB'da oynama çılgınlığındaysanız ve önümüzdeki dönem yükseliş öngörünüz varsa (LONG), kaldıraç olarak da 1,5 alacaksanız, önerim şu olurdu;

madem bu kdar riske atacak bol paranız var, gidip bankadan/eş-dost-akrabadan bir 50.000 TL kredi de alacak gücünüz de vardır (1 yıl sonra ödemeli). 150.000 TL ile gidip XU030'u iyi yansıtan hisseler alırsınız. İyi kazanırsanız 50.000'i 1 yıl sonra geri ödersiniz (faizi ile). İşte size 1 yıl vadeli, 1,5 kaldıraçlı, margin call'suz, temettü ve bedelsiz de içeren bir sistem.

White Knight
07-05-2011, 19:52
o 50k nin aylik taksidini dehesapladinmi ??? 4166+ faiz +masraf/12 kaldiracin aylik masrafi ne ? Kaldirac kullanacak kadar "BOL" parasi olan varmi yoksa parasizlik ve hirs yuzundenmi kaldirac var ? yoksa yuksek portfoyu dusuk fiyata hedge etmek icinmi ?

oyle yapicaginiza 100-25 yap aylik 2 binliradan 12 aylik kemer sikma ile 1300 den 19 ay.

19 ay 75k ihtiyac disi param oldu.... endeks bu degerlerden 30+ enflasyon % yaparmi (90k ?) yoksa endeks bu sure icinde diplere seyahate cikarmi ?

sabir gerek sabir... ha kredi ha kaldirac, totelin akdar spot destegin yoksa gerisi nanay.... Ac gozluluk geri donulmez batislar yaratir. sabir ise ucretsiz.... Hayallerinde bedeli var...
Yoksa sormak gerek neden forumda yillardir bir sirkulasyon var ?

Spotta mallanmak gerek. Yoksa hep short kovalıyor insan. Long yönlü de düşünmek lazım. Olabilir. Oluyor. İlginç ama oluyor :)

Evli olmak gibi.

"Short düşünemem çünkü evde beni bekleyen karım ve beni seven üç çocuğum var." falan..

:/

:D

EKaya
07-05-2011, 20:07
spotta mallanma geregi duymadigim icin shorttayim :D ama geceye tasiyormusun dersen bir geregini bile gormuyorum....

ne mal alcam ortam ne shorta 10 ay dayanilcak ortam :D
altin kural shortta
x paraninin aylik faizi y ise... aylik zararin y den buyuk olamiycak bir parayla oyna kazancinida ana paraya ekle..

yatis donemindemi, donusten 10 ay say kabaca kalan sure kadar tut :D bundan uzun ayu piyasasi bekleyen japonyaya gitseymis...
ayu piyasasiz borsa umanda alice harikalar diyarina..

major cyclelari gormeyende, ay sonundan ay sonuna bakan adamdir...
surada MKK gercekten gunluk islemlerle para kazananlarin sayisi aciklasa 10% u gecmez. ama hala gunlukculukten medet umariz. ilginc bir iluzyon/toplu, davranisi... her hareketi yakalamak icin/falci/6. hissi gelismis olmak/ veya diger cesit "t+1" den bilgi alan biri olmak gerek ahahahhaha....

cuma shorta yattilar, aksami haber geldi 700 milyonluk dunya bankasi kredisi diye, pala bahane eder keser pazartesi shortlari..
ne diye aliyonuz demezlermi adama:D vb vb. ayuluk zor zanaat..

Flat spot = long vob
malda spot = short vob getirsin spk spotta malin kadar maksimum short acabilrirsin diye yasa bak ne oluyor :D

bekle sen su "et" borsasi ve elektirk borsasi gelsin... ne boga shorluycaz ne elektrik caprilmasi yasiycaz... 72 milyonun temel giderinde spekulasyon... yemisim bu zekayi, sanki gelismis ulkeyiz, sondan 5. borsa degiliz sanki.....

bir forumdan bey hazirlamis tabloyu... IMKB nin yeri :D islem adedi

http://666kb.com/i/btac33htwnxcghmje.gif
http://666kb.com/u.php

White Knight
07-05-2011, 20:15
spotta mallanma geregi duymadigim icin shorttayim :D ama geceye tasiyormusun dersen bir geregini bile gormuyorum....

ne mal alcam ortam ne shorta 10 ay dayanilcak ortam :D
altin kural shortta
x paraninin aylik faizi y ise... aylik zararin y den buyuk olamiycak bir parayla oyna kazancinida ana paraya ekle..

yatis donemindemi, donusten 10 ay say kabaca kalan sure kadar tut :D bundan uzun ayu piyasasi bekleyen japonyaya gitseymis...
ayu piyasasiz borsa umanda alice harikalar diyarina..

major cyclelari gormeyende, ay sonundan ay sonuna bakan adamdir...
surada MKK gercekten gunluk islemlerle para kazananlarin sayisi aciklasa 10% u gecmez. ama hala gunlukculukten medet umariz. ilginc bir iluzyon/toplu, davranisi... her hareketi yakalamak icin/falci/6. hissi gelismis olmak/ veya diger cesit "t+1" den bilgi alan biri olmak gerek ahahahhaha....

cuma shorta yattilar, aksami haber geldi 700 milyonluk dunya bankasi kredisi diye, pala bahane eder keser pazartesi shortlari..
ne diye aliyonuz demezlermi adama:D vb vb. ayuluk zor zanaat..

Flat spot = long vob
malda spot = short vob getirsin spk spotta malin kadar maksimum short acabilrirsin diye yasa bak ne oluyor :D

bekle sen su "et" borsasi ve elektirk borsasi gelsin... ne boga shorluycaz ne elektrik caprilmasi yasiycaz... 72 milyonun temel giderinde spekulasyon... yemisim bu zekayi, sanki gelismis ulkeyiz, sondan 5. borsa degiliz sanki.....

bir forumdan bey hazirlamis tabloyu... IMKB nin yeri :D islem adedi

http://666kb.com/i/btac33htwnxcghmje.gif
http://666kb.com/u.php

Evet sıralamada durum kötü. Buradan sağ çıkan sağlam staj yapmış olur :D

dışardaki piyasalarda sıkılır ama.

hesabınızda haklısınız.

az parayla ve "çılgın" işlemlerden kaçınarak oynamak gerek.

elektrik işi cidden olur mu? gereksizmiş..

EKaya
07-05-2011, 20:22
oyle diyor spk... ay basi asagi ay sonu ralli kacinilmaz :D yada tefe tufe yoklama donemi asagi sonrasi yukari...

sonki
07-05-2011, 20:41
[QUOTE=EKaya;5875085]oyle diyor spk... ay basi asagi ay sonu ralli kacinilmaz :D yada tefe tufe yoklama donemi asagi sonrasi yukari...[/QUOTE
hacı burası Istanbul burdan çıkış yok
:)

EKaya
07-05-2011, 21:31
Pala Menkul Kiymetler demek istedin dimi :D

[QUOTE=EKaya;5875085]oyle diyor spk... ay basi asagi ay sonu ralli kacinilmaz :D yada tefe tufe yoklama donemi asagi sonrasi yukari...[/QUOTE
hacı burası Istanbul burdan çıkış yok
:)

sp500
08-05-2011, 02:31
en nihayetinde guncel gelismeleri ve makro olaylari iyi yorumlayamiyorsaniz bu dediklerimin hepsi bos.

bir de sharpe ratio eski olsa da nasil bir trader oldugunuza fikir vermesi acisindan cok faydali. kesinlikle faydalanin

ali diye bir cengaver dusunelim.

adam ayda havada karada ortalama %8 kazanabildigini iddia ediyor ve kazandigi parayi surekli portfoyunde tutuyor. 100000 lirasini 8 ayda 186000 lira yapmis diyorlar bizim cengaver.
ali bey sharpe ratio nuz kac diyoruz. ali diyor ki ne sharpe i kardes, ben trader in kraliyim . neyse beyfendinin trade recordunu rica ediyoruz.

ali beyin son 8 aylik trade record u soyle olsun

100
112
143
130
166
151
156
150
186

bu adamin aylik ortalama kazanci yaklasik %8
std %16
rf rate aylik yaklasik %0.6 (stopajdan sonra)

ne oluyor

bu adamin sharpe ratio yaklasik (8-0.6)/16= 0.46 ( 1 in alti sakat)

kisacasi bu adam cok riskli isler yapiyor dikkatli olmasi lazim.

riski olcmeye yarayan daha bir cok yontem var ama bu en eskilerinden ve en basiti. yuksek cikarsa (2-3 gibi) iyi bisey ama yine de kendinize cok guvenmeyin.

benim 7 yillik sharpe ratio m 1.8 du (aylik ortalamalara gore) . sonra cukel e devlet el koydu sermayemin %90 ini bir gunde kaybettim. tayyip sag olsun. burdan sevgilerimi iletiyorum

kisacasi
1) bir sistemin ne kadar kazandirdigindan daha da onemlisi tasidigi risk.
2) sharpe ratio cok dusuk cikarsa bilin ki uzun vadede kazanciniz bir hisse alip beklemekten cok farkli olmayacak
3) sharpe ratio yuksek cikarsa da kendinize fazla guvenmeyin ( sonucta beklemediginiz bir nedenle paranizin buyuk kismini bir gunde kaybedebilirniz . benim cukel faciasinda oldugu gibi)

wo1
08-05-2011, 03:18
hocam güzel maddeler koymuşsunuz da 75000 nedir ? neye göre o rakamı buldunuz ve önümüze koymaktasınız?

biz neden vobtayız diye sorarlar size ? cevap net az para büyük risk çok kar

hedefim günlük 1 asgari ücrettir ,bazen gaza gelsemde bir asgari ücrete şükür diyorum

kimse masal okumasın ( sözüm meclisten dışarı )

sp500
08-05-2011, 03:56
hocam güzel maddeler koymuşsunuz da 75000 nedir ? neye göre o rakamı buldunuz ve önümüze koymaktasınız?

biz neden vobtayız diye sorarlar size ? cevap net az para büyük risk çok kar

hedefim günlük 1 asgari ücrettir ,bazen gaza gelsemde bir asgari ücrete şükür diyorum

kimse masal okumasın ( sözüm meclisten dışarı )

benim vobta olmamim nedeni az para buyuk risk cok kar degil

1) 75000 cunku bunu yazdigim zaman endeks 75000 idi. 10 kontrat. ben hic bir zaman bir seferde portfoyun %10 undan fazla degere sahip poz acmam o yuzden.
2) vobta olmamin nedeni nispeten hisse senedine gore spekulasyon daha az. (toplam degeri 200 milyar dolarin ustunde)
3) ben 1 e 2 den fazla kaldirac yapmiyorum ( o da sadece kardayken ve cok kisa sureli)

sadece son 5 yilda imkb30 en az 30 kez %5 in uzerinde kayip
30 kez de %5 in uzerinde prim gordu

aralarda -%9 lar +%9 lar da var.

herkesin bir yatirim sekli var tabi. uzun vadede kendinize aylik %10 gibi ucuk hedefler koymak en basit deyimle cahillik (sozum meclisten disari)

wo1
08-05-2011, 09:28
75000 ben direk konulan para sandım

dedim ne oluyor yani yaklasık 93 kontart, 10 kontrat benimde mantıgıma yatar

ilk başlayanlar ya da sistem durum vs gereği 10 kontrat geçilmememli

ben mesela 6 aydır votayım , paranın %65 kaybettikten sonra vobta, oturdum dusundum hataları yazdım ona gore hamleler yapıyorum

sanırım 3-4 kere su ana kadar fullenmışımdır , 5 demez. tabi siz ne güzel yazsanızda , en iyi tecrübeler yaşayarak öğrenilecek

uzun vade de hatta ayda %10 neden abartı , vobta günde yaklaşık %10 dan daha fazla marj yok mu

sp500
08-05-2011, 14:58
75000 ben direk konulan para sandım

dedim ne oluyor yani yaklasık 93 kontart, 10 kontrat benimde mantıgıma yatar

ilk başlayanlar ya da sistem durum vs gereği 10 kontrat geçilmememli

ben mesela 6 aydır votayım , paranın %65 kaybettikten sonra vobta, oturdum dusundum hataları yazdım ona gore hamleler yapıyorum

sanırım 3-4 kere su ana kadar fullenmışımdır , 5 demez. tabi siz ne güzel yazsanızda , en iyi tecrübeler yaşayarak öğrenilecek

uzun vade de hatta ayda %10 neden abartı , vobta günde yaklaşık %10 dan daha fazla marj yok mu

%10 hedef koydugunuz zaman soyle birsey oluyor. bir kere surekli kaldiracta oluyorsunuz. bir ay cok kazaniyorsaniz, obur ay cok kaybediyorsunuz ve uzun vadede 1 haftada portfoyun yarisindan fazlasini eritme ihtimali oluyor ayrica zararda iken saglikli dusunme yetinizi kaybediyorsunuz.

mesela iki insan alalim

birisi soyle kazansin
+%20
-%10
+%20
-%10
+%20
-%10
+%20
-%10

digeri de soyle

+ %4
+ %4
+ %4
+ %4
+ %4
+ %4
+ %4
+ %4

8 ay sonra kimin portfoyu daha fazla buyur sizce ?

dogru cevap +%4 olan

uzun vadede %10 un imkansiz oldugunu soyle de anlayabilirsiniz. 100000 tl teminat yatirdiniz diyelim. ayda %10 kazaniyorsunuz surekli ve kazandiginiz parayi aynen teminat olarak tutuyorsunuz.

10 yilda portfoyunuz 10 milyar tl olur :)

wo1
08-05-2011, 15:27
gene güzel ve uzun yazmışsınız , fakat o sistem bana ona uymaz +4 grantisi de yok % 10 %20 de

bir uygulanış biçimi de şu şekilde olabilir ki ben kim ne sistem yazarsa yaparsa yapsın kendi bildiğini yapsın derim , ahmetin mehmetin sistemi (riski yönetiş biçimi) bir defa karakter olarak bana size ona uymaz..ben sabırsızımdır poza oturamam siz 3 hafta beklersiniz gibi , burada %4 ler 10 lar da değil sorun , o hedef olabilir ancak

misal alinin 10 kontratlık parası var ve alının hedefi günde 500 puan (500 tl) usutune zorlamıyor - 500 de pozu kapatıyor diyelim
artık nekadar SL ,teknik temel biliyorsa ona kalmış zarar
1.ay sonunda alinin 14 kontratlık parası oldu , + olan 4 kontratının 2 kontratını ali çeksin yesin ,2 kontratta MC ayarlamalarında kullanacak sekılde kenera ayırsın , ve hıc bır zaman 10 kontratı gecmesın alının sızce zarar etme olasılıgı % kaca denk gelıyor
birde riski azaltmak/ bölmek demişken tüm parasını u30 da tutması mantıklımıdır(altın,euro/usd) , vobta %50 hısselerde %50 tutsa nasıl olablir?yada vob hısse faiz artık 4 mı bolecek 2-3 mı kendısı baksın...
kendimin uygulamaya çalıstıgı bır sekıl var 10000 den 10 kontrat short gırdım dıyelım ( %50 sansımız var yon ya alta ya yukarıya demı ) tuturduk 9800 geldı , bir kaç sallamasyon seylere bakarım dusus devam edecek napıyorum ? 10 kontratın 5 nı kapatıyorum ( bu 2000 puan olamaz 200 puan olur ) benım bır daha zarar etmem ıcın kaca cıkmalı vade ? ve karında SL su olamaz mı

ali arkadaşımız hep yanlış poz acıyorsa , vobu bırakmalı sonuç bu :kahkah:

birde bunları yazarken hersey havada kalıyore , boşuna dememişler en iyi sistem uygulayabildiğindir

ben bukadar bılıyorum su anlık , sistem siz si niz

mursevim
09-05-2011, 14:56
1:önce al sat kriterleri olmalı,yani bir sistem geliştirilmeli grafiklerden,
2:sermayenin en azından 3 te 1 i ile al sat yapılmalı,
3:ilk önce 1 kontratla başlanılmalı,kazandıkça arttırılmalı kontratı.. Yok çok iyi birşeyler buldum fazla kontratla giriyim çok kazanıyım denilmemeli,
4:kimse ne diyor bakmamalı forumlara,işte şu çok kazanmış falan bakmamalı,o yüzden uzak durulmalı bence böyle konuşmalardan.. fazla kazançtan öte istikrarlı kazanç olmalı

başarı istemeden gelir bunları uygulayınca

EKaya
09-05-2011, 19:49
Belki bir kez okumak gerek...

http://www.vob.org.tr/vobportaltur/EduDocs/Faiz.pdf

İvmecİ
11-05-2011, 17:11
sanal olarak vobda islemi nereden yapabiliriz?

Tesekkurler

sp500
11-05-2011, 19:17
sanal olarak vobda islemi nereden yapabiliriz?

Tesekkurler

http://www.vob.org.tr/VOBXGame/

boyle bisey var...

İvmecİ
12-05-2011, 09:00
http://www.vob.org.tr/VOBXGame/

boyle bisey var...

tesekkurler. kayitlar kapanmistir uyarisi veriyor. Giris yapamadim.

sofist11
15-05-2011, 21:35
Vob'a yeni başlayacaklara benim tavsiyem: VOB'DAN,FOREX'TEN UZAK DURUN, ASLA BULAŞMAYIN. HEM SOSYAL HAYATINIZI, HEM SAĞLIĞINIZI, HEM DE PARANIZI KAYBEDECEĞİNİZE BAHSE GİRERİM. ( VOB'A GİRMEDEN ÖNCE BAHİS MİKTARINI EMİN BİR KİŞİYE TESLİM EDELİM. ÇÜNKÜ, SONRA PARANIZ KALMAYACAK!!!!)

ay1964
16-05-2011, 09:58
Vob'a yeni başlayacaklara benim tavsiyem: VOB'DAN,FOREX'TEN UZAK DURUN, ASLA BULAŞMAYIN. HEM SOSYAL HAYATINIZI, HEM SAĞLIĞINIZI, HEM DE PARANIZI KAYBEDECEĞİNİZE BAHSE GİRERİM. ( VOB'A GİRMEDEN ÖNCE BAHİS MİKTARINI EMİN BİR KİŞİYE TESLİM EDELİM. ÇÜNKÜ, SONRA PARANIZ KALMAYACAK!!!!)

Tavsiyenize tamamen katılıyorum. KY nin ne yapıp edip tüm parasını hem long hem short pozizyonda iç ediyorlar. Oyun Kurucunun (PALA) KY yi her iki yönde de Marjin Call'a (MC) ye sokarak bizden para kazandığına inanıyorum. Öyle zannediyorumki KY nin en fazla %3-5 i bu oyuna girmeden kazanıyordur. Yani bana göre KY nin VOB da işlem yapması durumunda %95 kaybedecektir. Lütfen zaman zaman bu uyarıları yapalım ve lütfen hiç girmemiş veya yeni girip %20-30 kaybetmiş arkadaşlar kurtarma hevesiyle burada fazla ısrar etmesinler. Arkalarına bakmadan Vob'dan uzaklaşsınlar. Burada borsada (kar ya da zarar hisse taşıma mümkün iken, eğer kredi kullanmıyorsanız) olduğu gibi kontrat taşımak MC kuralı gereği mümkün değildir. Benden önceki arkadaşların uyarılarını bu uyarı ile birlikte LÜTFEN DİKKATE ALINIZ...

sp500
16-05-2011, 11:08
kesinlikle 1 e 2 den fazla kaldıraç yapmayın. yeni başlayanlar hiç kaldıraç yapmasın. forumlarda ve sanal oyun tarzı şeylerde kazanılan yüksek kazançlara itibar etmeyin. vob %8 lik düşüşler de çıkışlar da gördü bir gunde. sabırla uzun vadeli düşünün. aç gözlü olmayın. az kaldıraç yapın. 50000 lirası olan başlarken 7-8 kontrattan fazla almasın. onları da bir seferde bir yerden almayın.

KaraZeybek
17-05-2011, 19:27
o 50k nin aylik taksidini dehesapladinmi ??? 4166+ faiz +masraf/12 kaldiracin aylik masrafi ne ?

Cevap gecikmeli oldu, çok sık giremediğimden foruma..

Faiz konusu ile ilgili şunu söylemek isterim: herşeyin her zaman bir bedeli vardır..Vade başı kontrat değeri ile spot arası farka bir bakıverin..Kaldıraçta nasıl bir faiz var görürsünüz (Long olanlar için).. Vade kısaldıkça, spot-vadeli makası daralır ve faizi ödemiş olursunuz VOB'da da..

İlave olarak, testereye girdiniz mi, alım-satım komisyonları da cabasıdır.. Vade kısadır ve margin call yememek için habire alır-satarsınız..Bu da size yüklü bir komisyon olarak geri döner.. Vade, yani zaman baskısı yüzünden..

mursevim
02-06-2011, 13:54
sizce en fazla kaç kontratla döndürülür mesela ayda 20 işlem yapan bir sistemli yatırımcı için? sanırım 50 kontrattan fazlası zor,aynı kademeden ?

sp500
09-06-2011, 15:18
sizce en fazla kaç kontratla döndürülür mesela ayda 20 işlem yapan bir sistemli yatırımcı için? sanırım 50 kontrattan fazlası zor,aynı kademeden ?

kendi adıma konuşmak gerekirse ben aç gözlü olmadığım zamanlarda çok daha başarılı oluyorum.

100 bin tl vob için parası olan, 30 kontrattan fazla almamalı bence. kademeler de max 3 kontrat olmalı.

sp500
22-06-2011, 13:08
bir ekleme yapmak istedim. kesinlikle sistem satan dolandırıcılara bir lira bile kaptırmayın. onlara para kaptırmak yerine, o para ile güzel kaynak kitaplar alın.dünyanın hiçbir piyasasında sürekli çalışan mücize bir sistem yoktur. iyi dolandırıcılar ve onları ünlü eden kerizler vardır sadece

denizkurdu
05-07-2011, 00:43
Arkadaşlar ben vob hakkında 1-2 birşey sormak istiyordum. Elimde metastock ve matriks data downloader var. Oradan vob için mesela xu30 ve x30 en yakın vade dosyasını indiriyorum. Bugün xu30 78.310 dan kapamış gözüküyor fakat http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/iQuotaMain.aspx bu siteye girdiğiniz zaman xu30 ağustos vade 79.075 yazıyor. Mesela anlamadığım konulardan birisi budur. ben metastock ta kendi gözlemlerimle stockastik osilatörünün al sat için çok uygun olduğunu fark ettim. Mutlaka benden önce bunu 100.000 kişi fark etmiştir. Amacım her gün al sat yapmak değil. 1 lot endeks fiyatı ne kadar acaba? Sadece stokastik osilatörünün yukarı kestiğinde long, aşağı kestiğinde short poz açarak bir yerlere varabilirmiyim? Alıp satmak için acelem yok. Bana fikir verebilirmisiniz?

denizkurdu
05-07-2011, 18:26
cevap verecek kimse yok mu acaba?

sp500
05-07-2011, 19:58
http://www.finansmatik.com/Vob%20Teorik%20Fiyat%20Hesaplama

surayi inceleyin. vadeli fiyat temettu yok ise tasima malyetinden dolayi spot fiyatin biraz uzerinde oluyor. mesela endeks 100000 olsun. yillik faiz %12 . vade sonunda 1 ay var. %12/12=%1 100000*1.01=101000. vadeli teorik fiyat 101000 olur

metastock icin spot fiyat kullanmak daha saglikli olur bence. tabi yine de en sagliklisi zamaniniz varsa surekli takip etmek