PDA

View Full Version : Kac kisi VOB da islem yapiyor?

EDALCOVE
20-08-2005, 12:14
Arkadaslar,

Bir anket yapmak istedim. Merak ediyorum kac kisi VOB da islem yapiyor? Yapiyorsaniz hangi kontratlari tercih ediyorsunuz veya yapmama nedenleriniz neler?

alvardar
20-08-2005, 12:30
VOB'da işlem yapmıyorum ama ileride yaparım.

mystified
20-08-2005, 20:55
Arkadaslar,

Bir anket yapmak istedim. Merak ediyorum kac kisi VOB da islem yapiyor? Yapiyorsaniz hangi kontratlari tercih ediyorsunuz veya yapmama nedenleriniz neler?
sayın Edalcove kontrat seçerken özel bir kriteriniz var mı?

EDALCOVE
20-08-2005, 21:44
Vade acisindan evet. Yakin vadede ciddi bir potansiyel gorursem yakin vadeyi tercih ediyorum ama vade yaklastikca islem hacim dusuyor o nedenle yuklu maliniz varsa ve piyasa terse donerse riskli. Genellikle en cok islem goren veya uzun vade secilir. Hedge yapanlar mumkun oldugunca uzak pozisyonu secerler (uzun vadeli yatirim yapanlar). Yakin vadede spot fiyati vadeli fiyatina yakinsar.

EDALCOVE
23-08-2005, 22:54
Anlasilan hisse.net'ciler hisselerleriyle ugrasmaya devam ediyor :eek:

stockgeneration
24-08-2005, 09:03
ben vob'da işlem yapmaya başladım.
geçen hafta imkb30-ekim 5 adet sözleşmeyi 35,860'dan aldım ve dün 36,150 den verdim. güzel kazanç bırakıyor. İlk işlemim oldugundan küçük başladım.
Endekste biraz realizasyon bekliyorum, daha sonra tekrar imkb30 sözleşmesi alacagım.

stockgeneration
24-08-2005, 09:05
uzun vadeyi alınca spot fiyatlar daha az etkiliyor, o yuzden vade sonuna kadar beklenecekse uzun vade mantıklı.
yoksa kısa vade tercih etmek lazım.

dr_watson
27-08-2005, 22:41
şu an itibariyle ekim vadeli imkb-30 endeks kontratını alım için çok uygun görüyorum. spot piyasa ile arada neredeyse 1600 puan fark var. 3 ekim sürecinin olumlu geçeceğini düşünürsek ciddi bir getiri potansiyeli mevcut. imkb 30 endeksinin yükselişini devam ettirmesi durumunda spot piyasanın 42-45 bin aralığına gelmesi çok büyük bir ihtimal. ayrıca ağustos kontratının vadesi bittikten sonra ekim kontratı ile spot piyasa arasındaki farkın daralacağını da unutmayalaım. bence en büyük getiri potansiyeli şu an endeks kontratlarında.

EDALCOVE
28-08-2005, 12:28
28binlerden xu30 kontrati alanlar epeyce kar etti, yoyo'lardan bile cok! 30bin onemli, buradan sonra nereye gidecegine dikkalice bakmak lazim.

bourbon
28-08-2005, 12:41
vaktim oldugunda ilk inceleyip ogrenecegim piyasa burasi olacak.Tam bilmedigimden isleyisini islem yapmiyorum.

ayyan
28-08-2005, 14:39
hangisi uygunsa - ne zaman kurumum tarafından önerilirse islem yapıyorum..
tüm piyasalara birden tek basına hakim olabilmek benim icin cok zor bi olay.. so ..

mimar74
28-08-2005, 14:50
Bu borsada işlem yapmayı istiyorum fakat şu an çalıştığım iş bankasında bu işlemler yapılamıyor sanırım burdada işlem yapmaya başlarlarsa VOB a girmeyi düşünüyorum yoksa başka aracı kuruma geçeceğim.

dr_watson
31-08-2005, 21:44
bu piyasada işlem yapmak istiyorsan tarişi tercih etmeni tavsiye ederim. bildiğim kadarıyla yasal teminatlar üzerinde en az fark taleb eden kurum.(yanlışım varsa düzeltin.) 1.2 X yasal teminat la küçük yatırımcı için ideal şartlar sunuyor. yani 300 ytl lik endeks kontratı için 360 ytl yatırmanız kafi. çoğu kurum yasal teminatı iki ile çarpıyor. ayrıca kurum sadece vob için organize olmuş.

kentuf
30-07-2006, 13:17
Mehaba bende bu hafta itibari ile vob işlem yapmaya başlıyacağım .:)

Detay
30-07-2006, 13:20
tekne etkısını gostermıs dıyosun yanı :):):):):):)
aman dıkkat vadelı hisse senetlerine benzemez :):):):):)

kentuf
30-07-2006, 13:23
tekne etkısını gostermıs dıyosun yanı :):):):):):)
aman dıkkat vadelı hisse senetlerine benzemez :):):):):)

Çok işlem yapıyormuşsun gibi konuştun birden detay görende hisse senedi piyasasında spek zanneder seni pehh.Traderslm ile altı aydır dışardan olsa takip ediyordum .Buna iskontolu öğrenme denir.

Detay
30-07-2006, 13:32
delikanlı adam yaptıgı ile yedigini soylemez abi bende soyleme ıhtıyacı duymuyorum..
takıp et tabıı ogren ogrenmenın yası ve zamanı yoktur daha 6 ay olmus cok yolun var
:):):):):)
kolay gelsın dostum bu arada traderslm vob da kımınle konusuyo onuda bır sor ıstersen :):):):):)

erkmen
30-07-2006, 13:33
VOB yaklaşık 10 aydır işlem yapıyorum
genelde İMKB30 alıp satıyorum..
bir kaç defada dolara bulaştım..sonuçta en fazla işlem bunlarda oluyor zaten...

işlem yapmak isteyenlere gedik yatırımı tavsiye ederim..
gerekli teminat ne kadarsa o kadar teminat alıyorlar...fazlasını talep edenlerde var...

porföyün %10 unu geçmemek koşluyla VOB güvenli bir liman olabilir yatırımcılar için..

kentuf
30-07-2006, 13:39
delikanlı adam yaptıgı ile yedigini soylemez abi bende soyleme ıhtıyacı duymuyorum..
takıp et tabıı ogren ogrenmenın yası ve zamanı yoktur daha 6 ay olmus cok yolun var
:):):):):)
kolay gelsın dostum bu arada traderslm vob da kımınle konusuyo onuda bır sor ıstersen :):):):):)

Söylemene gerek yok zaten herkesin kim olduğunu çok iyi biliyoruz .Kafanı yorma sen çok böyle işlere.

cagdast
30-07-2006, 13:48
bende bir dönem vobda işlem yaptım.daha doğrusu nuri bey bilir tolga abim var gedikte o benim adıma işlem yapmıştı;ne de olsa bilmediğimiz bir konu bodozlama girmek olmazdı :p

erkmen
30-07-2006, 13:53
bende bir dönem vobda işlem yaptım.daha doğrusu nuri bey bilir tolga abim var gedikte o benim adıma işlem yapmıştı;ne de olsa bilmediğimiz bir konu bodozlama girmek olmazdı :p

bide serdar var ben direkt ona bağlanıyorum telefonda :):)

PROXY
30-07-2006, 14:01
Mehaba bende bu hafta itibari ile vob işlem yapmaya başlıyacağım .:)

Raymond da e-broker üzerinden işlem yapılıyor.Çok pratik ve hızlı..

Benim gedikte de hesap var ama onda e-broker daha işleme açılmadı.yada ben bilmiyorum.web sayfası üzerinden yapıyorum orda.Biraz daha ugrastıryor.

cagdast
30-07-2006, 14:02
bide serdar var ben direkt ona bağlanıyorum telefonda :):)

oooo doğrudur serdarıda telefondanda olsa tanırım :)

mondas
30-07-2006, 14:48
VOB da daha çok endeks30 sözleşmelerinden en yakın vade üzerinde işlem yapıyorum. Döviz sözleşmelerinden ise USD tercih ediyorum. Hisse senetlerine hiç bakmıyorum bile :)

kentuf
30-07-2006, 15:43
VOB da daha çok endeks30 sözleşmelerinden en yakın vade üzerinde işlem yapıyorum. Döviz sözleşmelerinden ise USD tercih ediyorum. Hisse senetlerine hiç bakmıyorum bile :)

sn mondas VOB ta pozizyon açarken sizin endeksle ilgili yaklaşımlarınıza bayılıyorum .Yardımlaşcağımızı umuyorum .:)

mondas
30-07-2006, 16:15
sn mondas VOB ta pozizyon açarken sizin endeksle ilgili yaklaşımlarınıza bayılıyorum .Yardımlaşcağımızı umuyorum .:)

O sizin teveccühünüz, teşekkür ederim :roll: . Yardımlaşmaktan mutluluk duyarım. Tekrar hoşgeldiniz...

Detay
30-07-2006, 17:13
Söylemene gerek yok zaten herkesin kim olduğunu çok iyi biliyoruz .Kafanı yorma sen çok böyle işlere.

kentuf arkadasım ;
sen yazmıssın vob a baslıyorum dıye bende sana tekne de sayın nurı bey inde oldugunu bıldıgım ıcın tekne yaramıs dedım vadelı ıslemlerı daha onceden tanıdıgım ıcınde sana aman dıkkat et hisse senetlerine benzemez kaldıracı vs vs kaybı veya kazancı buyuk olur dıye dıkkatlı ol demeye calıstım. sen bana neler yazmıssın oncelıkle sana yakıstıramadım ... ayrıca benı nıye illa ki birsey zannetsınlerkı ?? ayrıca ne demek biz kımın ne oldugunu bılıyoruz sen kafanı yorma ?? sen benım kım oldugumu nereden bılıyorsun hepi topu 2 kere gorustuk !! ve kimin ne oldugu senı neden ılgılendırıyor ? hım dersenkı ondan bundan duyuyorum her duyduguna ınanma derım..bana ne kımse kım arkadasım ben neden kafamı yorayım oyle ıslere ben senı dusunerek yazıyorum sen bana neler yazıyorsun gercekten soylemek ısterım dunku ve oncekı organızasyonlarla tanıdıgım kentuf ayrı biri su an sunları okudugum kentuf ayrı biri.. ki birde seninle tanımadıgımız kısılere gore daha ıyı olmamız gerekecekken boyle bır tavır almanı anlamıs degılım..
bundan sonra yazmam arkadasım bana ne ne yaparsan yap...

erkmen
30-07-2006, 17:26
aslında VOB un daha etkin olabilmesi için Opsiyonlarında faaliyete geçmesi gerekiyor..
şu anda biz VOB un sadece V sini gerçekleştiriyoruz...
opsiyonunda faaliyete geçmesinden sonra daha etkin ve güzel bir piyasa olacak diye düşünüyorum...

ayrıca hisselere yönelik VİS ler le birlikte spot ve VOB araındaki bağ daha artacak diye düşünüyorum...

saygılar...

kentuf
30-07-2006, 17:38
Tekne de nuri sevgen in bulunma sebebi öncelikle dostu traderslm ve ondan sonrada forumdaşlarla hafta sonu böyle bir eğlenceye katılmak istemesindendir.Şimdiye kadar özel mesaj ve forum dahil kendisini tanımıyordum .Geziye katılacağını öğrendiğimde kendisine traderslm aracılığı ile bize Vob hakkında bilgi verip veremiyceğini sordum .Kendiside bundan memnuniyet duyacağını belirtmiş.Ve kendisine teknede ders vermesi için tarafımca bir yazı tahtası tedarik edilmiştir.
Nuri bey tekne gezisi ücretini ödemiştir.Burda bulunuş sebebini başka yanlış anlamalara sebeb olcak şekilde dile getirmenin manası yoktur.Herkesin kendi aracı kurumunda vob ile bir bölüm artık var gibi.Benim işlem yaptığım aracı kurumda da var nuri beyi bizzat tanıdıktan sonra bu piyasada bu kadar tecrübe edinmiş birisi ilede çalışmak istediğimden Gedik yatırımda hesap açtırdım .Ve geziye Euroline dan katılan Suat beyden de vob derinlik için gereken şartları öğrenmiş olduk .

Nuri beye bu vesile burdan bizzat bir daha teşekkür etmek istiyorum.

loradon
01-08-2006, 22:56
Su son zamanlarda tum forumlarda bir gerginlik silsilesidir aldi yurudu.. 11 ay aradan sonra not yazilmis bir forumda bile 1 gun icerisinde gerilimli notlar okuyoruz.. Her ne kadar icerisinde bulundugumuz konjonktur geregi herkes tedirgin, herkes moralsiz olsa da olaylari sakin karsilamak, karsi tarafin da negatif duygular icerisinde olabilecegini dusunerek mumkun oldugunca dikkatli yazmak ve gerilimi artirmamak gerektigini dusunuyorum.. "Buyukluk bende kalsin" diyebilme erdemini gostermeyi de unutmayalim..

Ben de genel cogunluk gibi U30 ve zaman zaman da dolores kontratlari ile islem yapiyorum. Zaten baska da bir islem olmuyor ortamda.. Sahsen VOB'umuzda petrol kontratlarinin olmasini isterdim. Altinin durumu da vahim, bazen siftahsiz kapatiyor gunu.