PDA

View Full Version : Windows'u yeniden kurarken olmazsa olmaz programlar

Matematikçi
28-08-2005, 23:54
Windowsu yeniden kurarken bana göre olmazsa olmaz bazı programlar var:

1 - Panda Antivirus
2 - Getright
3 - CuteFTP
4 - eMule
5 - MS Office XP
6 - Ad-aware
7 - Photoshop
8 - Babylon

Firewall olarak XP-Firewall'ı kullanıyorum...
Sizlerin olmazsa olmazlarınız neler?

Ozellikle sistem guvenligi ile ilgili olanları merak ediyorum.
Benim listede sadece panda ve ad-aware var.
Yalnız ikisi yetersiz gibi geliyor...
:düsün:

Oğuz Çelikdemir
29-08-2005, 00:04
Emule kağnı, hiçbirşeyi doğru düzgün download etmez, zaten sığıntı gibi, gelir e-donkey in networkünü kullanır. e-donkey favorimdir, hey maşallah, dün gece saat 10 dan bu gece saat 10 a kadar 1.35 GB download yapmış :D

Sistem güvenliğimi, oda nedir? XP nin normal programları hariç hiçbirşey yok bende, birtek mcafee virusscan var enterprise sürüm o kadar...

Windowsu yeniden kurarken bana göre olmazsa olmaz bazı programlar var:

1 - Panda Antivirus
2 - Getright
3 - CuteFTP
4 - eMule
5 - MS Office XP
6 - Ad-aware
7 - Photoshop
8 - Babylon

Firewall olarak XP-Firewall'ı kullanıyorum...
Sizlerin olmazsa olmazlarınız neler?

Ozellikle sistem guvenligi ile ilgili olanları merak ediyorum.
Benim listede sadece panda ve ad-aware var.
Yalnız ikisi yetersiz gibi geliyor...
:düsün:

Matematikçi
29-08-2005, 00:09
:D

e-mule ile e-donkey ayni sey degil mi? esek simgesi var programda...
:)

bu lime wire nasil?
listelerde genelde üst sirada...

noexit
29-08-2005, 00:19
winrar ı unutmayın....

Oğuz Çelikdemir
29-08-2005, 00:20
Farklı program, farklı network... Ama birbirlerini kullanıyorlar.

bu lime wire nasil?

noexit
29-08-2005, 00:21

bu lime wire nasil?

e-mule ün mode larını film için düşünebilirsin...id high olduğu zaman 256 bağlantı ile 24lerde video indirmen muhtemel...önceleri biraz sabır gerekiyor low id iken tabiiki...

limewire ı ise müzik dosyalarını aratmakta daha etkin kullanacağını düşünüyorum...

karınca
29-08-2005, 01:27
deepfreez veya galiba adı virtual PC idi programlarınızı yükledikten sonra bu program ile bi problem yaşarsanız ilk haline dönersiniz .
Bilgisayarım kendi kendine çökmeden 3 gün önce, bu programı yükleyip yüklememeyi düşünmüş "amaaaaan" demiştim.
Şu anda keşke olsaydı diyorum.
ufak bir problem o kadar büyüdü ki...

Oğuz Çelikdemir
29-08-2005, 08:36
Yalnız...

Deep freeze olduğu gibi eski haline döndürüyor, yani kaydettiğin önemli bir dosya varsa, oda hakkın rahmetine kavuşuyor her seferinde. Bu kadar büyük risk alınırmı bilemem. Dalgınlık bu ya, D sürücüsüne kaydedicene, C sürücüsüne kaydedersin 3-5 saatlik çalışmanı, yorgunlukla Logoff dersin, hadi geçmiş olsun :)

deepfreez veya galiba adı virtual PC idi programlarınızı yükledikten sonra bu program ile bi problem yaşarsanız ilk haline dönersiniz .
Bilgisayarım kendi kendine çökmeden 3 gün önce, bu programı yükleyip yüklememeyi düşünmüş "amaaaaan" demiştim.
Şu anda keşke olsaydı diyorum.
ufak bir problem o kadar büyüdü ki...

tosbaga
29-08-2005, 13:52
1-Flashget download için birebir
2-ad-aware
3-spybot
4-AVG anti virüs
5-AVAST anti virüs bunların hepsi bir makinada benim gibi hack olayına merak salanlar için olmazsa olmazlar :D
6-PROGANT (trojen oluşturma programı
7-)PRORAT (trojen oluşturma gene)

8-Adobe reader (gerekli bayağı)
9-Kazaa lite K++ (başkalarından film müzik falan download için çok iyi)
10-Nero express
11-DİVX player

Bunların çoğu arada dandik iki tane var anlaşılıyo zaten onlar hariç herzaman işe yarayacak zımbırtılardır.....

karınca
29-08-2005, 14:38
Yalnız...

Deep freeze olduğu gibi eski haline döndürüyor, yani kaydettiğin önemli bir dosya varsa, oda hakkın rahmetine kavuşuyor her seferinde. Bu kadar büyük risk alınırmı bilemem. Dalgınlık bu ya, D sürücüsüne kaydedicene, C sürücüsüne kaydedersin 3-5 saatlik çalışmanı, yorgunlukla Logoff dersin, hadi geçmiş olsun :)
ben tümünü kaybettim.
kötünün iyisi :D

Oğuz Çelikdemir
29-08-2005, 16:33
O zaman sana tavsiyem Gigabyte board, biostan backup lı geliyor, temiz kurduğun işletim sisteminin bir backupını alıyorsun, 10 dakikada backup tan geri dönüyor sistem. Backup aldığı kısmı windows ta falan göremiyorsun, gizli bir partitiona atıyor backupları...

ben tümünü kaybettim.
kötünün iyisi :D

karınca
30-08-2005, 00:09
O zaman sana tavsiyem Gigabyte board, biostan backup lı geliyor, temiz kurduğun işletim sisteminin bir backupını alıyorsun, 10 dakikada backup tan geri dönüyor sistem. Backup aldığı kısmı windows ta falan göremiyorsun, gizli bir partitiona atıyor backupları...
asus board alınmış bi kere, şimdi tamirde, önce RAM da dediler RAM da bişey çıkmadı.
Yarın HD kontrolden geçecek...
Sonrasında sırada annekartımız...
yaşadığım sıkıntı ise ;
bilgisayar çalışırken kendi kendine kapanıyor yada çalışırken bios'un yazısı ile bir hata ile karşılaşıldı mesajı alıyorsun.
kapanma sonrası bi keresinde HD'i görmedi.
Bir açılışında HD'de bad sector mesajı aldım diğerlerinde almadım.
Tamirde ise yeniden yüklenme sırasında aynı bios hatası ile karşılaştık sonrasında yükleme sonlandı bi ara sıkıldım çıktım 2 saat sonrasında sorduğumda kendi kendine bilgisayarın kapandığını bir daha hiç açılmadığını söylediler...
Yani deepfreeze bile olsa yine bildiğini okuyacakmış...

Oğuz Çelikdemir
30-08-2005, 19:43
Keşke sorsaydın, benim kara listemde ASUS marka her türlü ürün vardır. Beş para etmezler. Bu kadar kötülüyorum, sebebi, 2 tane board yandı, 1 tane görüntü kartı yandı. Ama maşallah, aynı makinaya Gigabyte board aldım 2 sene oluyor tık yok maşallah.

asus board alınmış bi kere, şimdi tamirde, önce RAM da dediler RAM da bişey çıkmadı.
Yarın HD kontrolden geçecek...
Sonrasında sırada annekartımız...
yaşadığım sıkıntı ise ;
bilgisayar çalışırken kendi kendine kapanıyor yada çalışırken bios'un yazısı ile bir hata ile karşılaşıldı mesajı alıyorsun.
kapanma sonrası bi keresinde HD'i görmedi.
Bir açılışında HD'de bad sector mesajı aldım diğerlerinde almadım.
Tamirde ise yeniden yüklenme sırasında aynı bios hatası ile karşılaştık sonrasında yükleme sonlandı bi ara sıkıldım çıktım 2 saat sonrasında sorduğumda kendi kendine bilgisayarın kapandığını bir daha hiç açılmadığını söylediler...
Yani deepfreeze bile olsa yine bildiğini okuyacakmış...

Matematikçi
30-08-2005, 20:36
hmm, ben asus'u hep iyi bir marka olarak düsünmüstüm...
gerci hic bir ürününü almadim ama öyle bir izlenim birakmis bende...

karınca
31-08-2005, 00:43
Keşke sorsaydın, benim kara listemde ASUS marka her türlü ürün vardır. Beş para etmezler. Bu kadar kötülüyorum, sebebi, 2 tane board yandı, 1 tane görüntü kartı yandı. Ama maşallah, aynı makinaya Gigabyte board aldım 2 sene oluyor tık yok maşallah.
Valla bi şeyi yaptıktan sonra geriye dönmeyi ve "keşke" demeyi sevmem.Önemli olan "ne yapılabilir?" in yanıtını bulmaktır.
Bu olayı İMKB sonrası edindim.Senet aldıktan sonra "keşke..." dememeyi öğrendim.
Bugün Başka bir HD ile (benim ki Seagate,SATA,8 MB önbellek) bilgisayarı deniyorlardı.Geçen süre içinde problem gözükmedi.Çarşamba ve Perşembe nöbetim var yani Cuma gününe kadar test devam edecek...
Bu arada ufaklık olmasa net'e de giremiycez...:D

Oğuz Çelikdemir
31-08-2005, 00:52
Yav...

Senin elindekilerin hepsi benim kara listede inan. Allah şahidimdir, benim 2 tane arkadaşımın 1 tane seagate HD gitti 1 sene içinde, en son çare olarak ikinci disk durumuna düşürdüm öyle kullandım, şimdilik sorun yok. Arkadaşla her seferinde garanti dahilinde Datagate e değiştirmeye gittik, gittiğimizde kapının önünde 1 palet HD olduğunu gördük, bunlar yenimi geldi diye sorduk, muhterem "onlar bozuk diskler, Hollandaya gidecek" demesinmi, orda kesin kararımı verdim, bir daha elimi sürmem ben bu markaya diye. Döndüm Maxtor aldım, onada bir maşallah, 120 GB şu anda sorun yok..

Valla bi şeyi yaptıktan sonra geriye dönmeyi ve "keşke" demeyi sevmem.Önemli olan "ne yapılabilir?" in yanıtını bulmaktır.
Bu olayı İMKB sonrası edindim.Senet aldıktan sonra "keşke..." dememeyi öğrendim.
Bugün Başka bir HD ile (benim ki Seagate,SATA,8 MB önbellek) bilgisayarı deniyorlardı.Geçen süre içinde problem gözükmedi.Çarşamba ve Perşembe nöbetim var yani Cuma gününe kadar test devam edecek...
Bu arada ufaklık olmasa net'e de giremiycez...:D

karınca
31-08-2005, 01:17
Yav...

Senin elindekilerin hepsi benim kara listede inan. Allah şahidimdir, benim 2 tane arkadaşımın 1 tane seagate HD gitti 1 sene içinde, en son çare olarak ikinci disk durumuna düşürdüm öyle kullandım, şimdilik sorun yok. Arkadaşla her seferinde garanti dahilinde Datagate e değiştirmeye gittik, gittiğimizde kapının önünde 1 palet HD olduğunu gördük, bunlar yenimi geldi diye sorduk, muhterem "onlar bozuk diskler, Hollandaya gidecek" demesinmi, orda kesin kararımı verdim, bir daha elimi sürmem ben bu markaya diye. Döndüm Maxtor aldım, onada bir maşallah, 120 GB şu anda sorun yok..
:D Ufaklığın yani benim önceden kullandığım marka Maxtor, yazdığın gibi yıllardır tık yok...
Bugün bilgisayarcıya gidip kalan verilerimi elden geldiğince kopyalamaya çalıştım. Bundan sonra yeniden toplamaya çalışırsam sağa sola soracağımdan emin olabilirsin...

karınca
31-08-2005, 01:20
Matematikçinin antivirus programı yazmadığı dikkatimi çekti...
Benim favorim Kaspersky ama bilgisayarcı tutturmuş PC-Cillin önerin ne?
Yine internette elime geçen bir yazı aşağıda...

Dikkat !!!
Microsoft son olan sistemi "XP" icine bir casus koydu.
Bunu herkes biliyor ve XP Antispy gibi programlar kullanıyor.
Ne yazık ki Xp Antispy her zaman isini yapmıyor.
Bunu test etmek çok kolay

Start -> Başlat/Çalıştır/

açılan diyaloga küçük harflerle cmd yazın enter

Simdi ufak bir MS-DOS penceresi açıldı

bunun icine aynen bunu yaziyoruz net user (kücük harflerle ve net den
sonra bosluk birakiyoruz) ve Enter basiyoruz

Su an bilgisayarinda hangi hesablar bagli görebilirsin.
bunlarin icinde Support_388945a0 diye bir hesab varsa Casus sende bagli.

Eger Support_388945a0 yazılı hesabi görüyorsan yapacağın su:

Ayni pencerenin icine bunu yaz : net user SUPPORT_388945a0 /delete
pesine de Enter bas.(sıfırdan sonra bir boşluk ve / işaretini koy ve delete yaz) Hepsi bu Casus silindi!

Saxofon
31-08-2005, 02:54
Keşke sorsaydın, benim kara listemde ASUS marka her türlü ürün vardır. Beş para etmezler. Bu kadar kötülüyorum, sebebi, 2 tane board yandı, 1 tane görüntü kartı yandı. Ama maşallah, aynı makinaya Gigabyte board aldım 2 sene oluyor tık yok maşallah.70'li yıllarda babamın bakım hizmeti verdiği punch kartlı, reel tape üniteli bilgisayarlardan günümüzün sistemlerine kadar her donanımı görmüş ve 1990 yılında bilgisayar firması ortağı olmuş birisi olarak ASUS'un dandik mallarından kaçınmaya çalıştığımı ifade etmek isterim.

Anakartlardan İntel ve Gigabyte'ı tercih ederim. Harddisklerden favorim Maxtordur, fakat Seagate ve Quantumu kötüleyemem.

tosbaga
31-08-2005, 03:41

Dikkat !!!

pesine de Enter bas.(sıfırdan sonra bir boşluk ve / işaretini koy ve delete yaz) Hepsi bu Casus silindi!
Bu olayı denedim bende var gözüküyo ama hemen bunu yapmak yanlış olabilir.Oğuz abinin bi el atması lazım.Niyazinin biri kalkıp geri dönüşü olmayan bişey yaptırıyosa nanay oluruz yoksa

baytar657
31-08-2005, 08:16

Dikkat !!!

bu konuda sayın Oğuz çelikdemir'in yorumlarını ben de merakla bekliyorum.
yazarsa çok memnun olurum.
saygılarımla
(walla bendeki bilgisayarlarda da casus varmış :D silsem mi acaba?)

baytar657
31-08-2005, 08:24
virüs proğramaları içinde:
Pc-cillin pek bir işime yaramadı,
antivir de kötü not aldı benden

enterprise bence (Mc cfee)(yanlış yazmış olabilirim)

hepsinden iyi gibi

awast kurulu makinede yazdığım cd yi awastla tekrar tarayıp başka bilgisayara götürdüm
enterprise 8 yüklüydü cd'nin virüslü olduğunu rapor etti
karpaski virüs tarama ad-aware ile pek uyumlu değil,
ad-aware'nin içinde trojen ihbar etti

birde bedava edinilen ne olursa olsun hiç yüz güldürmedi
al lisanslı virüs proğramı,hemen kur temiz windowsun üzerine :cheers:

bunlarda benim başıma gelenler.

saygılarımla

hakanen
31-08-2005, 08:53
Olmazsa olmaz Metastock'dur yaww :gulen:

Oğuz Çelikdemir
31-08-2005, 09:05
O bütün makinalarda default olarak yaratılan bir kullanıcıdır. Casusluk la ilgisi varmıdır yokmudur bilemem ama, microsoft tan help isteyebilmek için yaratılmış bir kullanıcı olduğundan bahsediliyor. Ben zaten makinayı ilk kurduğumda, bütün remote işlemlere sebeb olucak servisleri ve kullanıcıları silerim. Bun remote help session da dahil. Ayrıca, XP SP2 nin firewall kısmından da bu Remote Help i port olarak kaldırmanız gerekir.

Support_388945a0 = This is a vendor's account for the Help and Support Service

bu konuda sayın Oğuz çelikdemir'in yorumlarını ben de merakla bekliyorum.
yazarsa çok memnun olurum.
saygılarımla
(walla bendeki bilgisayarlarda da casus varmış :D silsem mi acaba?)

baytar657
31-08-2005, 09:13
teşekkürler sayın Oğuz Çelikdemir.
Sağolun

saygılarımla

Matematikçi
01-09-2005, 21:12
Sayın Oğuz Çelikdemir,

"bütün remote işlemlere sebeb olucak servisleri ve kullanıcıları silerim. Buna remote help session da dahil. Ayrıca, XP SP2 nin firewall kısmından da bu Remote Help i port olarak kaldırmanız gerekir"

demişsiniz.
Benim bir ricam olacak bunları nasıl yapacagımızı da açıklayabilir misiniz.
yani hangi kodu yazagiz.
yani siz windowsu yeniden kurdugunuzda tam olarak neler yapıyorsunuz...
(bilgisayardan anlayan sizi bulduk bırakmayız artık)
:roll:

teşekkürler...

justdoit
01-09-2005, 21:25
bu yazıyı okuyunca firewall dan uzaktan yardımı off ladım ama remote help session hakkında Oğuz bey yazarsa sevinirim...saygılar

Oğuz Çelikdemir
02-09-2005, 09:00
Öncelikle, control panel de System ikonuna tıklayarak Remote sekmesine geçin, oradaki her iki checkbox tan işareti kaldırın.

Ayrıca, masaüstündeki My Computer ikonuna sağ klikleyin, oradan Manage i seçin. Karşınıza çıkan pencerede, Local Users and Groups kısmına geçin. Burada, Users kısmında (sol pencereden user kısmını seçin) "Help Assistant" adı altında bir kullanıcı göreceksiniz. Bu kullanıcın üzerinde sağ klik yapıp delete' i seçin ve silin. Aynı şekilde, hala bu kısımda "Support_388..." şeklinde bir user görürseniz bunuda silin.

Firewall içinse, Control panel den firewall ikonuna tıklayarak, açık olan veya listede bulunan portları kontrol edin. Burada, share printer and file kısmındaki işareti kaldırın, remote help session ile ilgili bir satır var ise bunu silin.

Kolay gele

PS: Bununla ilgili kendi sitemde yakın zamanda bir makale yayınlıcam. Buna bakıp işlemlerinizi halledebilirsiniz. Şu anda siteyi kuruyorum sadece.

bu yazıyı okuyunca firewall dan uzaktan yardımı off ladım ama remote help session hakkında Oğuz bey yazarsa sevinirim...saygılar

Mehmetkirsoy
02-09-2005, 13:42
sayın çelikdemir bahsettiğiniz kullanıcılar bölümünde aspnet diye kullanıcı var. Ne işe yarar acaba

Oğuz Çelikdemir
02-09-2005, 18:51
Bildiğim kadarıyla .NET Framework makinaya kurulduğunda, içeriğinde beraber gelen ASP .NET yorumlayıcısı için açmış olduğu bir kullanıcıydı. Net aklımda değil ama ilk tespitim bu yönde.

sayın çelikdemir bahsettiğiniz kullanıcılar bölümünde aspnet diye kullanıcı var. Ne işe yarar acaba

Matematikçi
02-09-2005, 19:09
kullanıcıları sildim, teşekkürler...

firewall icin ise;
windows güvenlik merkezine girdim.
buradan windows guvenlik duvarına klikledim...
burada özel durumlar diye bir sey var...
bazısı isaretli bazısı degil...
burada ne yapacagız?

bir de xp firewall'ın dediginiz port olayını nereden gorebiliyoruz...
:confused:

Oğuz Çelikdemir
03-09-2005, 14:48
Bazısı işaretli, bazısı işaretli değil dediğiniz yer benim bahsettiğim alan. Orada, Dosya ve Yazıcı paylaşımı yazan bir satır var ise onun başındaki kutucuktaki işareti kaldırın. Burada, olması gereken programları siz belirliyorsunuz. Genelde olması gerekenler, MSN Messenger ve bunun gibi sizin dışarıya çıktığınız programlardır. Orada mesela FTP falan yazıyorsa, bunu iptal edin, zaten kullandığınız bir program dışarı çıkmak istediğinde, firewall sizi programın dışarı çıkmak istediğine dair uyaracak. Bunu nasıl yapıyor, o satırların listelendiği kısmın en altında bir kutucuk daha var, ekranın hemen altında. Bu kutucuk işaretli olduğunda, her türlü dışarı çıkışlar için sizden onay isteyen bir ekran gelicek karşınıza. Engelleyeyimmi, engeli kaldırmı, yoksa daha sonra sor gibisinden bir uyarı ekranı. Orada, davranış tarzınızı belirlersiniz.

kullanıcıları sildim, teşekkürler...

firewall icin ise;
windows güvenlik merkezine girdim.
buradan windows guvenlik duvarına klikledim...
burada özel durumlar diye bir sey var...
bazısı isaretli bazısı degil...
burada ne yapacagız?

bir de xp firewall'ın dediginiz port olayını nereden gorebiliyoruz...
:confused:

Matematikçi
03-09-2005, 21:32
tamam düzelttim teşekkürler

ATAK
04-09-2005, 01:21
asus adsl var iğrencççç

Oğuz Çelikdemir
04-09-2005, 16:18
Milleti keriz yerine koyuyorlar işte başka birşey değil. Bilgisayar dergileri, ancak kendilerine yüksek reklam geliri sağlayan firmaları ön plana çıkarıp onlara deyim yerindeyse yağcılıktan başka birşey yapmaz. ASUS, tutmuş birde bilgisayar kasası yapmış, fiyatı uçuk kaçık, ben ondan daha iyi modele ve kaliteye sahip bilgisayar kasaları biliyorum, her ne hikmetse bu ülkeye gelmiyor. Dergilerde, "ooo muhteşem bir kasa, kesinlikle tavsiye ederiz, türünün en iyilerinden" diye diye milletin beynini yıkıyor. Bu kadar adilik ve terbiyesizlik olmaz. Doğrunun yanında, yanlışı yazmayıda becerebilen bir neşriyat ne zaman görücez, Allah bilir orasını...

asus adsl var iğrencççç

Perke
04-09-2005, 23:16
Bir ttnet teknik elemanı Sygate Personal Firewall programını koruma duvarı olarak önerdi.Sitesinde ücretsiz sürümü var.Yararını gördüm.Bilgisayara her bağlantıyı anında bildirip size soruyor.Bir de Denetim masasından Ağ bağlantılarına girip İnternet bağlantınızın üzerine sağ tıklayıp Özellikleri seçin, en sağdaki Gelişmiş seçeneğine girin.Oradaki kutucuğu işaretleyin(Bilgisayarıma internet üzerinden erişimi sınırla ya da önle)Download için ise Download Accelerator Plus'ı öneririm.Ücretsiz sürümü ve çok güzel fonksiyonları var.100 Mb. downloadı 1 saatte yapıyor.İstediğinde kapat, sonra devam et.