PDA

View Full Version : Hangi Mekanik AL-SAT sistemini tercih ediyorsunuz?

mkorayt
08-09-2005, 18:51
merhaba,
teknik analiz yapanlarla bilgilerimizi paylaşalım istedim.Aslında buna benzer bir başlık gördüm sanırım forumda ancak farklı bir amacı vardı,bir sistem üzerinden piyasaları değerlendiriyordu.

Teknik analiz konusunda Türkçe kaynaklar artmakla beraber bir çoğu çevirilerden oluşuyor ve IMKB uygulamaları konusunda yetersiz kalıyor.

Sanırım herkes bir mekanik sistem oluşturmaya çalışmıştır ya da kullanıyordur...

Bu sistemlerin formüllerini ve uygulamalarını paylaşırsak sistemlerimizi geliştirip farklı bakış açıları yakalayabiliriz diye düşünüyorum.

Rademaker
29-10-2005, 20:11
Yahu gerçekten çok doğru ve güzel bi konu.şimdi tüm sistemleri test edip hangisi mükemmel diye neden bir sürü zaman kaybedelim arkadaşlar arasında bilgi alışverişi çok faydalı olur eminim her kesin kulandığı çeşitli sistemler var bunlar arasında tutarlı olarak yüksek getiriye sahip sistemleri paylaşabilirsek güzel olur mesela ben endex üzerin de yaptığım çalışmalrda en kazançlı sistem olarak genelde pp contrarian sistemini buldum

merpet
12-11-2005, 19:37
pp contrarian ı açıklarsanız sevinirim spektra

Rademaker
12-11-2005, 22:37
metastock da power pivots denen bi plug in var içinde 20 çeşit sistem var ben elimdeki tüm sistemleri ve bu sistemleri explorer da test ettim ve genelde en karlı pp contrarian karşıma çıktı. Aslında en iyisi trade oracle daki sistemler ama ben de bu plug in yok nasıl elde edebileceğimide bilemiyorum orada çok değişik ve fazla miktarda sistemler mevcut

picador
10-12-2005, 01:39
Merhaba,

Kullanılan al-sat sistemlerinin, her yatırımcının pozisyonda bekleme süresine, işlem miktarına, getiri yeterliliği anlayışına,risk alma kapasitesine, portföy çeşitliliği ve miktarına bağlı olarak, herkes için farklı olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, A kişisinin hoşnut olarak kullandığı bir mekanik sistem, B kişisini memnun etmeyebilir, çünkü A ile B'nin kişilikleri tamamen farklıdır.

Teknik analize başlayıp, teknik analiz programı edinen hemen herkes,_ bir zamanlar bende dahil_sihirli formül ve sistemler aramaya başlar.Çoğu yabancı finans sayfalarında sihirli formül ve mekanik sistem pazarlamacılığı sektörü doğmuştur.Oysa, mekanik sistemler, herkes tarafından giyilecek tek tip elbise tarzında değildir, hiç kimsenin sistemi, bir diğerine asla yeterli gelmez, bir süre takip edilip sonra vazgeçilir.

Seanslık sistemler, uzun vadeli kimselere oldukça hızlı; trend takip eden sistemler, yatay piyasada verimsiz; kar marjı sistemleri, trend dönemlerinde hatalı;bluechip sistemleri manipülatif senetler için,çok derin, büyük portföylü sistemler, küçük portföyler için oldukça riskli olacaktır.Herkesi memnun etmeye çalışırsanız, kimseyi memnun edemezsiniz.

Kullandığım sistemlerde, ağırlık verdiğim formüller şunlardır:

VIDYA;
Length:=Input("Length",1,200,21);
Smooth:=Input("Smoothing",1,200,5);
AbsCMO:=(Abs(CMO(C,Length)))/100;
SC:=2/(Smooth+1);
VIDYA:=If(Cum(1)<=(Length+1),C,(SC*AbsCMO*CLOSE)+(1-(SC*AbsCMO))*PREV);
VIDYA;

CBL LO:
LowDays := Input("Enter # days to cover lastLOW for CBL calc'n:", 3, 55, 13);

If(LOW > LLV(LOW, LowDays), {then ...} PREV,{previous CBLlo, else...}
If(Ref(H,-2) > Ref(H,-1) AND
Ref(H,-2)> H AND
Ref(H,-1) > H, {then ...} Ref(H,-2), {2ndday back high,else...}
If((Ref(H,-3)> Ref(H,-2) AND
Ref(H,-3) > Ref(H,-1) AND
Ref(H,-3) > H) AND
(Ref(H,-2)> H OR
Ref(H,-1)> H),{then ... } Ref(H,-3), {3rd day back high,else...}
If((Ref(H,-4)>Ref(H,-3) AND
Ref(H,-4) > Ref(H,-2) AND
Ref(H,-4) >Ref(H,-1) AND
Ref(H,-4) > H) AND
(Ref(H,-3)> H OR
Ref(H,-2) > H OR
Ref(H,-1)> H), {then... }
Ref(H,-4), {4th day back high,else...}
If((Ref(H,-5)>Ref(H,-4) AND
Ref(H,-5) > Ref(H,-3) AND
Ref(H,-5) > Ref(H,-2) AND
Ref(H,-5)> Ref(H,-1) AND
Ref(H,-5) > H) AND
(Ref(H,-4)> H OR
Ref(H,-3)> H OR
Ref(H,-2) > H OR
Ref(H,-1) > H), {then ...} Ref(H,-5), {5th dayback high,else...} PREV )))))

CBL HI:
HighDays := Input("Enter # days to cover lastHIGH for CBL calc'n:", 3, 55, 13);

If(HIGH < HHV(HIGH, HighDays), {then ...}PREV, {previous CBLhi, else...} If(Ref(L,-2) < Ref(L,-1) AND
Ref(L,-2) < L AND
Ref(L,-1) < L, {then ...} Ref(L,-2),{2nd day back low, else...}
If((Ref(L,-3)< Ref(L,-2) AND
Ref(L,-3) <Ref(L,-1) AND
Ref(L,-3) < L) AND
(Ref(L,-2)< L OR
Ref(L,-1) < L),{then ... } Ref(L,-3), {3rd day back low, else...}
If((Ref(L,-4)<Ref(L,-3) AND
Ref(L,-4) < Ref(L,-2) AND
Ref(L,-4)< Ref(L,-1) AND
Ref(L,-4) < L) AND
(Ref(L,-3)< L OR
Ref(L,-2)< L OR
Ref(L,-1) < L), {then... }
Ref(L,-4), {4th day back low, else...}
If((Ref(L,-5)<Ref(L,-4) AND
Ref(L,-5) < Ref(L,-3) AND
Ref(L,-5) < Ref(L,-2) AND
Ref(L,-5) < Ref(L,-1) AND
Ref(L,-5) < L) AND
(Ref(L,-4)< L OR
Ref(L,-3) < L OR
Ref(L,-2) < L OR
Ref(L,-1) < L), {then ...}Ref(L,-5), {5th day back low, else...} PREV )))))

TRENDSCORE

If(C,>=,Ref(C,-11),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-12),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-13),1,-1)+
If(C,>=,Ref(C,-14),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-15),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-16),1,-1)+
If(C,>=,Ref(C,-17),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-18),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-19),1,-1)+
If(C,>=,Ref(C,-20),1,-1)

TRUE STRENGTH INDEX

100 * ( Mov( Mov( ROC(C,1,$),25,E),13,E) / Mov( Mov( Abs(
ROC(C,1,$)),25,E),13,E))

Bu formüller, trend takip eden, stoploss uygulayan, ve fiyat grafiği üzerine çizilebilen formüllerdir.

Saygılarımla;

BJK Coccinella
16-12-2005, 09:25
...
TRENDSCORE

If(C,>=,Ref(C,-11),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-12),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-13),1,-1)+
If(C,>=,Ref(C,-14),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-15),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-16),1,-1)+
If(C,>=,Ref(C,-17),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-18),1,-1)+If(C,>=,Ref(C,-19),1,-1)+
If(C,>=,Ref(C,-20),1,-1)

Bu form&#252;ller, trend takip eden, stoploss uygulayan, ve fiyat grafiği &#252;zerine &#231;izilebilen form&#252;llerdir.

Saygılarımla;

Sayın picador;
Trendscore'u excele form&#252;le edebilir misiniz?

mkorayt
22-12-2005, 03:11
bir koptuk pir koptuk :) epeydir yoktum.... az da olsa bi para bırakıcan hissede yoksa d&#246;n&#252;p de bakamıyorsun hep mazeretin oluyor :)

Konuya cevap yazan arkadaşlara katılımları i&#231;in teşekk&#252;r ederim.

Bu sefer de ş&#246;yle bir sorun : mekanik al-sat sistemlerinde en başarılı program hangisi sizce? piyasada bulabildiğim t&#252;m programları denedim arkadaşlar.Yurtdışı vadeli işlem borsalarında spec oranarının hatırı sayılır olmasından dolayı bu kontratlarda &#231;oğu başarılı.Ancak gelelim bizimki gibi d&#252;ş&#252;k işlem hacimli ve bol manip&#252;lasyonlu piyasalara...bizimki gibi piyasalarda,&#246;zellikle işlem hacmi d&#252;ş&#252;k senetlerde bu sistemler i&#231;in %65-70 &#252;zerinde bir sinyal başarısından bahsetmek bence doğru olmaz.

Gelelim bir g&#246;r&#252;ş&#252;me: Wealthlab diye bir program var tamamen mekanik sistemler &#252;zerine yoğunlaşmış.ben t&#252;m sistemlerin başarı oranını test ettim ancak tatminkar bir başarı oranı yakalayamadım.Program ge&#231;miş datalarla sistemleri test edip başarı oranlarını da veriyor.Programı kullanıp da sistemlerden kullananlar var mı? ben en y&#252;ksek başarı oranını Turtle Trader ve t&#252;revi sistemlerde aldım genelde %70 &#252;zeri &#231;ıkıyor ancak &#231;ok sinyal veriyor.Belki form&#252;l yazan arkadaşlar bu sinyalleri azaltabilirler.(program a&#231;ık kaynak kodlu ve sistemlerin form&#252;llerini g&#246;steriyor)

picador
24-12-2005, 16:17
Sn. BJK Coccinella;
Zaman darlığı problemim nedeniyle, forumu s&#252;rekli olarak takip edemiyorum.Mesajınızı yeni g&#246;rd&#252;m. Trendscore form&#252;l&#252;n&#252; excele form&#252;le ederim,ancak vakit darlığım nedeniyle bunu hemen yapamayabilirim. Kusura bakmayın. Form&#252;le edince, yine bu topik i&#231;inde g&#246;nderi bırakırım.

Sn. mkorayt;
Mekanik sistemler i&#231;in, genellikle Metastock yeterli oluyor benim i&#231;in. 8.0 ve &#252;zeri versiyonlarda, birden fazla hisse senedi i&#231;in, detaylı raporlama yapıldığında, program i&#231;inde "bug" olması nedeniyle,( &#231;oklu test ile tek hisse testinde farklı sonu&#231;lar &#231;ıkabiliyor) &#231;oklu test g&#252;venirliği az olduğu i&#231;in, 7.0 kullanıyorum.
Borsaya başladığım ilk 2 sene boyunca, Sistem testi yapan Wealthlab dahil &#231;oğu programı denedim. Paket halinde satılan borsa programları, SPSS istatistik programları, Matlab tarzı yazılımlar ve t&#252;revleri de dahil olmak &#252;zere..Ancak, ne t&#252;r program veya sistem kullanırsam kullanayım, belli bir başarı oranından fazlasını yakalayamadım &#231;&#252;nk&#252;, t&#252;m programların veri tabanı aynı. Sistemlerin, %95 civarı, doyum oranına yaklaşmış durumda, rapor sonu&#231;ları hemen hemen aynı.

Bir sistem,diğerine g&#246;re, bir trend boyunca 1-2 bar &#246;ncesinden al-sat yaptırıyorsa ve bu 2-3 bar periyodu zarfında, al-sat noktaları arasında, %5 kar marjı bırakıyorsa, (&#246;rnek: al sinyali geldiği zamanki fiyatın, dip fiyatına oranı veya tam tersi), ge&#231;miş veriler testinde 20 trend boyunca, (1.05 &#252;ss&#252; 20),diğer sisteme g&#246;re, 2,65 kat daha fazla getiri ortaya &#231;ıkıyor.Bu durum ise, sistemi kullanan kişiyi, sadece daha fazla getiriye odaklandığı i&#231;in, b&#252;y&#252;l&#252;yor.
Oysa, bunun kadar, hatalı sinyal oranı da, en az erken al-sat sinyali kadar &#246;nemli.Kullanıcı, g&#252;venilirlikten &#231;ok getiri oranındaki b&#252;y&#252;ye kapıldığı i&#231;in, bu fakt&#246;r&#252; hi&#231;e sayıyor ve t&#252;m "system tester" &#252;retici ve pazarlamacıları da bu zaafı kullanıyorlar.Optimizasyon &#252;zerine yoğunlaşıyorlar.
Kendi kişisel d&#252;ş&#252;ncem, belirli bir zaman aralığını baz almadığımız s&#252;rece, herhangi bir al-sat sisteminin,bir diğerinden &#231;ok &#252;st&#252;n olmayacağı şeklinde.
En k&#246;t&#252; sistem, sistemsizlikten daha iyidir.Ayrıca, kullandığımız sistem, trend getirisinin &#252;zerine &#231;ıkmalıdır. Trend geri &#231;ekilme oranı, %23.6 1. fibonacci seviyesinin altına inmediği m&#252;ddet&#231;e de, y&#252;kselen trendde, trend getirisinin &#252;zerine &#231;ıkmanın &#231;ok olduğunu d&#252;ş&#252;n&#252;yorum.

Kendimize uygun sistem ararken, sistemden &#231;ok kendimizi de sorgulamalıyız:

"Tatminkar başarı" oranını yakalayamadığı i&#231;in, sistemden vazge&#231;iyoruz, ama tatmin olduğumuz oran ne olmalıdır? Enflasyonun birka&#231; puan &#252;zeri yeterli mi, yoksa 3-5 sene i&#231;inde refah seviyemizi arttırmak, zengin olmak mı istiyoruz?

A&#231;ığa satış yapabiliyor muyuz, yurtdışı borsalarda işlem yapıp, vadeli işlem yapıyor muyuz, kaldıra&#231; oranımız ne kadar, sık sık kredi kullanmak zorunda kalıyor muyuz?Blue chip mi tercih ediyoruz, yoksa manip&#252;latif hisselerde vur-ka&#231; mı yapacağız? Seans izliyor muyuz, kendi başımıza ekranda mı, yoksa toplu seans odalarında mı? Seans odasında, diğer başarı ve h&#252;sran hikayelerine kulak kabartıyor muyuz, etkileniyor muyuz? T&#252;m bunlar işlem kararımızı etkiliyor mu?
Portf&#246;ye ihtiyacımız ne kadar, vademiz ve beklentimiz nedir, ger&#231;ek&#231;i miyiz yoksa hayal mi kuruyoruz? Yedek portf&#246;y ayırabiliyor muyuz, portf&#246;y oranımız ne olacak? Evdeki hesap, &#231;arşıya uymazsa, &#231;ıkış planımız var mı, bu plana ne kadar uyabiliyoruz? Al sinyalinde, almak i&#231;in heveslendiğimiz kadar, aksi bir durumda, satmak i&#231;inde aynı oranda hevesli miyiz? Duygularımıza ne kadar egemeniz? Kullandığımız sisteme g&#252;venimiz tam mı, ve uzun s&#252;re sadık kalabilecek miyiz? 3 g&#252;n ardarda, hissede %20 d&#252;ş&#252;ş yaşandığı an, sistem "tut" veriyorsa, ama t&#252;m forumlarda, seans salonunda, ekranda,TV yorumlarında &#231;ığ gibi panikle satış havası s&#252;rerken,_haklı olsak bile_ duygularımıza kapılıp, satacak mıyız, yoksa "tut" sinyaline mi uymayı başaracak mıyız? Sistemin stop-loss noktası ile, kalbinizin stop-loss noktası aynı fiyat kademesinde mi? Trendin kararsız olduğu durumlarda, sistem ardışık 4 g&#252;n i&#231;inde, ardışık 4 defa al-sat sinyali &#252;retiyorsa, 4 kez al-sat yapabilecek miyiz, yoksa &#231;oktan yeni bir sistem aramaya başladık mı bile?

Yukarıdaki gibi, binlerce soru &#252;retilebilir. Her sistem sinyaline, k&#246;r&#252; k&#246;r&#252;ne uyamıyorsak, unutmamalıyız ki, sistem getirisi ve al-sat sinyalleri, sadece bilgisayarda ki, yeşil-kırmızı oklar olarak kalmaya devam edecektir, ge&#231;mişe bakarak," t&#252;h keşke.." g&#252;nlerimizi işaretlemekten &#246;teye gitmeyecektir.

Sistemleri sorgulamadan &#246;nce, kendimizi sorgulamanın &#246;nemli olduğunu sanıyorum. Sistem, son derece m&#252;kemmel de olsa, yine bize uymayacaktır, &#231;&#252;nk&#252; biz insanoğlu olarak m&#252;kemmel değiliz.T&#252;m bunları aştıktan sonra, sistem kullanmak ve sistem optimizasyonu, borsa havasını koklamadan teknik analiz &#246;ğrenenlerin dediği gibi "&#231;ocuk oyuncağı"
Saygılarımla..

Rademaker
24-12-2005, 16:20
Arkadaşlar metastock trade oracle nasıl temin edebiliriz

ratamon
25-12-2005, 11:58
değerli mkorayt bahsettiğin wealthlab metastock verileri ile &#231;alışıyormu ayrıca fiyatı nekadar bilgi verirsen sevinirim

mkorayt
04-01-2006, 00:48
Merhaba,

Wealth Lab açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılım ancak hali hazırda gelen sistemler yeterli gelmiyor diyorsanız programı satın alıp diğer sistemleri de deneyebiliyorsunuz.Ancak hatırlatmam gerekir ki bu sistemler de sizin bizim gibi yatırımcılar tarafından yazılmış sistemler.Google da aratın eğer ulaşamazsanız size temin edebilirim.

Son zamanlarda sistemlerden epey koptum çünkü piyasa çok duygusal...ben de :P yılbaşından önce nakde dönücem dedim,döndüm sonra dayanamayıp perşembe yine alım yaptım..yani bile bile lades...zarar mı ettim hayır bugün realize ettiğim kar rakamı gayet yeterliydi ama aynı kağıtları pzt alsaydım çok daha fazla getiri elde edebilirdim. Teknik analiz önemli evet ama piyasayı dinlemek de çok önemli.Şu anda portföyümde bir tek aksigorta kaldı.TUDDF,SISE ve SAHOL'ü realize ettim.Ucuz ve kısa vadede yükselme potansiyeli olan sağlam bir kağıt arıyorum ama bu kağıdı seçerken teknik analiz sadece ikinci planda olacak;destekleyici olarak.Neden mi? tekniğine baktığım zaman SISE'yi portföye alma sırası gelene kadar çok daha iyi kağıtlar vardı ama 2-3 haftadır herkes tutturdu bir SISE'dir gidiyor.Alayım dedim,elimde çok kısa tuttum ama yeterli düzeyde kar bıraktı.Yİne öyle yapacağım,hangi kağıt çok konuşuluyorsa ilk destek seviyesinden alım yapıp ilk direncine yaklaştığında satacağım.

Mekanik sistemlere gelince bu ara parabolic bazlı sistemlerde başarı alıyorum.Standart parabolicte biraz oynayarak sinyalleri azalttım .Bunu ADX ve +DI,-DI ile destekliyorum.İlave olarak al sat sinyalleri için Chande Momentum kullanıyorum.CMO üzerine koyduğum ortalama al sat sinyallerini destekliyor.Ben ne yapıyorum :1.Şart ADX trend gösterecek 2.Şart Parabolic en az 2 tercihen üç gündür al veriyor olacak 3.CMO ortalamasını yukarı keserek al sinyali oluşturacak ve +DI>-DI olacak ... zaman zaman Bollinger bantlarını da buna ekleyip kontrol ediyorum. Elbette işlem hacmini unutmamak lazım.İşlem hacmi ile fiyatlar arasında ıraksama olmamasına dikkat ediyorum.

Bu koşulların hepsini sağlayan senet az oluyor ama çoğunu sağlayan bir senet bulunca takibe alıp ilk geri çekilmesinde alım yapıyorum.Başarı oranı KVde %80 diyebilirim.Sat için parabolic sat sinyali ve -DI>+DI yeterli oluyor.

Bu çalışmayı trend çizgileriyle desteklemek şart!

Biraz kopuk oldu sanırım ama epey yorgunum..ilgilenen varsa sistemim hakkında daha detaylı bilgi verebilirim.

Görüşmek üzere :)

mkorayt
04-01-2006, 00:53
bu arada neden bilmiyorum ama metastock 9 kullanıyorum,explorerda genelde tatminkar sonuç alamıyorum.Bana faydalı olabilecek önerileriniz var mı? hangi koşul ve sistemleri ekelemem ve sonuçları yorumlamam konusunda yardımcı olursanız sevinirim zira denemelerimde elde ettiğim sonuçlar pek tatminkar olmuyor.

Şimdiden teşekkürler

ratamon
04-01-2006, 00:55
ben bossa yı tavsiye edebilirim dostum şu sistemi ona kur 5 ve 25 g&#252;nl&#252;k parametre ile .Period := Input("Period",1,10000,20);

sc := Abs(RSI(Period)/100 - .5)*2;

If(Cum(1) <= Period, CLOSE,
PREV + sc*(CLOSE - PREV))

ratamon
04-01-2006, 00:56
Period := Input("Period",1,10000,20);

preatoria
04-01-2006, 01:25
hisseler &#252;zerinde mekaniksel al sat komutları &#252;retmekmi daha iyidir yoksa alınacak hisseleri mekaniksel olarak bulmakmi ???

nelaldi
04-01-2006, 01:35
Period := Input("Period",1,10000,20);

Sisteminiz bana göre bossada çok al sat veriyor.
Ayrıca arada bir hatalı sinyal veriyor.
1 yıllık kazancını hesapladınız mı sistemin sayın ratamon?
Merak etmekteyim.

Kelebek
04-01-2006, 02:06
Wealth-lab a&#231;ık kaynak kodlu, &#252;cretsiz bir program değil. Program 650 dolar. &#199;eşitli eklentileri var. Neuro-Lab, MonteCarlo-Lab ve Index-Lab. Hepsi artı &#252;crete tabi. "WealthScript" adlı pascal'dan t&#252;retilmiş bir "scripting" dili var. Programlama dili yani. Bu dille mekanik sistemler programlayabiliyorsunuz. A&#231;ık olan, kullanıcıların yazdıkları ve sitesinde yayınlanan, "chartscript" tabir edilen mekanik sistem kodları. Bu sistemlerin i&#231;inde de &#246;yle ahım şahım sistemler bulmanız zor tabii. Eeee, ben de otursam, adam gibi bir sistem kodlasam, bunu paylaşmam ne yazık ki.

Yine de, sitedeki "chartscript"ler, ki bunları programın i&#231;inden y&#252;kleyebilirsiniz, ve programla hazır gelenler bir fikir verebilir tabii.

Programın 30 g&#252;nl&#252;k deneme s&#252;r&#252;m&#252; sitesinden indirilebiliyor. Eklentilerin de var deneme s&#252;r&#252;mleri. İnternette programı kıran dosyaları da bulabilirsiniz. Yalnız bu dosyalar konusunda Norton bizleri uyarıyor: "Hack tool."

Ben de diyorum, nereye gitti bu dosyalar. Meğerse, Norton u&#231;urmuş. :)

mkorayt
04-01-2006, 09:58
Wealth-lab açık kaynak kodlu, ücretsiz bir program değil. Program 650 dolar. Çeşitli eklentileri var. Neuro-Lab, MonteCarlo-Lab ve Index-Lab. Hepsi artı ücrete tabi. "WealthScript" adlı pascal'dan türetilmiş bir "scripting" dili var. Programlama dili yani. Bu dille mekanik sistemler programlayabiliyorsunuz. Açık olan, kullanıcıların yazdıkları ve sitesinde yayınlanan, "chartscript" tabir edilen mekanik sistem kodları. Bu sistemlerin içinde de öyle ahım şahım sistemler bulmanız zor tabii. Eeee, ben de otursam, adam gibi bir sistem kodlasam, bunu paylaşmam ne yazık ki.

Yine de, sitedeki "chartscript"ler, ki bunları programın içinden yükleyebilirsiniz, ve programla hazır gelenler bir fikir verebilir tabii.

Programın 30 günlük deneme sürümü sitesinden indirilebiliyor. Eklentilerin de var deneme sürümleri. İnternette programı kıran dosyaları da bulabilirsiniz. Yalnız bu dosyalar konusunda Norton bizleri uyarıyor: "Hack tool."

Ben de diyorum, nereye gitti bu dosyalar. Meğerse, Norton uçurmuş. :)

İlginç ya ben açık kaynak kodlu olarak diye hatırlıyorum :P olabilir tabi....demek ki napıyoruz ? e-mule e aratıyoruz :) bulamazsanız bir şekilde paylaşırız ;)

mkorayt
04-01-2006, 10:05
ben bossa yı tavsiye edebilirim dostum şu sistemi ona kur 5 ve 25 günlük parametre ile .Period := Input("Period",1,10000,20);

Benim sistemime göre BOSSA ilk AL sinyalini 06.12.2005 te vermiş,daha risksiz teyid edilmiş al ise 20.12.2005 te...Bana göre şu an bu piyasa koşullarına göre BOSSA biraz pahalı.1,27 seviyesine inerse alım yapabilirim.Yine de Teşekkürler.

mkorayt
04-01-2006, 10:13
Sistemde THYAO ilk al sinyalini verdi.Teknik açıdan 8.40-8.45 seviyeleri alım için iyi fırsatlarmış ama dikkatimi çekmemişti.ilk hedef 9.Alım yapılır mı?ilk geri çekilmesinde almak mantıklı.Bugün piyasanın düne göre daha çok realizasyona gideceğini düşünüyorum.+Bayramdan önce takastan parayı alıp repo vs yapmak için son gün bugün.THYAO da da realizasyona gidilecektir.

--Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.---

mkorayt
04-01-2006, 10:22
Denizbank'ta ve ULKER'de sistem beni izle diyor ;)

Yükselen Volume ile desteklenen fiyat izlenmeli

--Bu bir yatırım tavsiyesi değildir --

BJK Coccinella
04-01-2006, 11:46
Sn. BJK Coccinella;
Zaman darlığı problemim nedeniyle, forumu sürekli olarak takip edemiyorum.Mesajınızı yeni gördüm. Trendscore formülünü excele formüle ederim,ancak vakit darlığım nedeniyle bunu hemen yapamayabilirim. Kusura bakmayın. Formüle edince, yine bu topik içinde gönderi bırakırım.

Bekliyorum.

mkorayt
05-01-2006, 10:34
Eczacıbaşı ECILC AL sinyali verdi takip ediyorum.

Doğan gazetecilik dün sinyal vermişti ancak göstergelerden biri desteklemediği için yazmamıştım sanırım sistemde bir yerde düzeltme yapmak gerekiyor.

AEFES de alım için uygun.

--Bu bir yatırım tavsiyesi değildir--

TRUVAY
05-01-2006, 13:12
emkel isimli hisse hakkında düşüncesi olan arkadaşlardan bilgi alabilir miyiz?
saygılarımla

sultan murat
05-01-2006, 14:01
Eczacıbaşı ECILC AL sinyali verdi takip ediyorum.

Doğan gazetecilik dün sinyal vermişti ancak göstergelerden biri desteklemediği için yazmamıştım sanırım sistemde bir yerde düzeltme yapmak gerekiyor.

AEFES de alım için uygun.

--Bu bir yatırım tavsiyesi değildir--

merhabalar sayın mkorayt

sisteminizi acaba bir grafik ile burada gösterme imkanınız var mı?

ben de mekanik sistemlerle ilgileniyorum ve dikkatimi çekti sisteminiz

saygılar

mkorayt
06-01-2006, 10:57
Merhaba,
Sinyaller şimdilik güzel gidiyor.Özellikle denizbank çok güzel kazandırdı.İşin en kötüsü o sinyali aldığımda senet alacak param yoktu hesapta :P

Grafikleri paylaşmak için nereye gönderebilirim bilgi verirseniz grafik ve ufak bir açıklama da yollarım.

lord440
06-01-2006, 12:31
Desa Seri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 26.12.2005 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır. "Konu: Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri:VIII, No: 39 sayılı Tebliği uyarınca yapılan açıklamadır. Maltepe Sahil Yolu Hatboyu Cad. No:134 İdealtepe/İstanbul adresinde 24.12.2005 tarihi itibariyle "Desa/İdealtepe Sahilyolu Outlet" Mağazası faaliyete geçmiştir. Kiralanan Yer Hakkında Bilgiler: Kiraya veren : Aksakal İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş. Kiracı : Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kira Süresi : 5 (Beş) yıl Kiralanan Yerin Alanı : 450 metrekare

acemi_caylak
06-01-2006, 13:07
Sayın mkorayt,

www.imageshack.us sitesinden upload from file se&#231;erek, host it diyorsunuz. &#199;&#246;z&#252;n&#252;rl&#252;ğ&#252;, 640x480 se&#231;ebilirsiniz.
sonra gelen ekrandan, Hotlink for forums (1)
satırındaki linki buraya kopyalıyorsunuz.

kolay gelsin

SUDEAY
06-01-2006, 14:34
slm arkadaşlar ben yeni bir yatırımcıyım ama bu borsa olayını anlayamadım help me
temett&#252; hisseleri neden satamıyoruz acaba?
nasıl satabiliriz ki?

ertan
06-01-2006, 14:41
slm arkadaşlar ben yeni bir yatırımcıyım ama bu borsa olayını anlayamadım help me
temettü hisseleri neden satamıyoruz acaba?
nasıl satabiliriz ki?

please ask your portfolio manager...:tamam:

mkorayt
06-01-2006, 18:47
Arkadaşlar merhaba,
Eksiksiz bir sinyal olan ve teyid edilen DENIZ için grafiği gönderiyorum.Umarım yükleyebilirsiniz.

http://img264.imageshack.us/img264/3347/denizbank0yw.th.jpg (http://img264.imageshack.us/my.php?image=denizbank0yw.jpg)

Yüklemek için = 1251x651 190kb
[img=http://img264.imageshack.us/img264/3347/denizbank0yw.jpg] (http://imageshack.us)

Bu da direk link
http://img264.imageshack.us/img264/3347/denizbank0yw.jpg

Diojen2000
06-01-2006, 21:55
[QUOTE=mkorayt]Merhaba,

Wealth Lab açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılım ancak hali hazırda gelen sistemler yeterli gelmiyor diyorsanız programı satın alıp diğer sistemleri de deneyebiliyorsunuz.Ancak hatırlatmam gerekir ki bu sistemler de sizin bizim gibi yatırımcılar tarafından yazılmış sistemler.Google da aratın eğer ulaşamazsanız size temin edebilirim.

Son zamanlarda sistemlerden epey koptum çünkü piyasa çok duygusal...ben de :P yılbaşından önce nakde dönücem dedim,döndüm sonra dayanamayıp perşembe yine alım yaptım..yani bile bile lades...zarar mı ettim hayır bugün realize ettiğim kar rakamı gayet yeterliydi ama aynı kağıtları pzt alsaydım çok daha fazla getiri elde edebilirdim. Teknik analiz önemli evet ama piyasayı dinlemek de çok önemli.Şu anda portföyümde bir tek aksigorta kaldı.TUDDF,SISE ve SAHOL'ü realize ettim.Ucuz ve kısa vadede yükselme potansiyeli olan sağlam bir kağıt arıyorum ama bu kağıdı seçerken teknik analiz sadece ikinci planda olacak;destekleyici olarak.Neden mi? tekniğine baktığım zaman SISE'yi portföye alma sırası gelene kadar çok daha iyi kağıtlar vardı ama 2-3 haftadır herkes tutturdu bir SISE'dir gidiyor.Alayım dedim,elimde çok kısa tuttum ama yeterli düzeyde kar bıraktı.Yİne öyle yapacağım,hangi kağıt çok konuşuluyorsa ilk destek seviyesinden alım yapıp ilk direncine yaklaştığında satacağım.

Mekanik sistemlere gelince bu ara parabolic bazlı sistemlerde başarı alıyorum.Standart parabolicte biraz oynayarak sinyalleri azalttım .Bunu ADX ve +DI,-DI ile destekliyorum.İlave olarak al sat sinyalleri için Chande Momentum kullanıyorum.CMO üzerine koyduğum ortalama al sat sinyallerini destekliyor.Ben ne yapıyorum :1.Şart ADX trend gösterecek 2.Şart Parabolic en az 2 tercihen üç gündür al veriyor olacak 3.CMO ortalamasını yukarı keserek al sinyali oluşturacak ve +DI>-DI olacak ... zaman zaman Bollinger bantlarını da buna ekleyip kontrol ediyorum. Elbette işlem hacmini unutmamak lazım.İşlem hacmi ile fiyatlar arasında ıraksama olmamasına dikkat ediyorum.

Bu koşulların hepsini sağlayan senet az oluyor ama çoğunu sağlayan bir senet bulunca takibe alıp ilk geri çekilmesinde alım yapıyorum.Başarı oranı KVde %80 diyebilirim.Sat için parabolic sat sinyali ve -DI>+DI yeterli oluyor.

Bu çalışmayı trend çizgileriyle desteklemek şart!

Biraz kopuk oldu sanırım ama epey yorgunum..ilgilenen varsa sistemim hakkında daha detaylı bilgi verebilirim.

Sizin sistemi metastocta acaba nasıl explorer formülü olarak yazabiliriz?
profesyonel arkadaşlar da yardımcı olurlarsa seviniriz.

Diojen2000
06-01-2006, 21:56
Sayın mkorayt
Sizin sistemi metastocta acaba nasıl explorer formülü olarak yazabiliriz?
profesyonel arkadaşlar da yardımcı olurlarsa seviniriz.

zinnat
07-01-2006, 01:07
Sayın MKorayt ,
ADX, PSAR, D+ ve D - d&#246;rtl&#252;s&#252; ile uzun zamandır ilgileniyorum. Diojen2000 in dediği gibi bu konuda explorer formul&#252; yazabiliriz.

Saygılar

DENIZBANK

http://img235.imageshack.us/img235/4463/deniz1bo.jpg (http://imageshack.us)

acemi_caylak
07-01-2006, 15:37
[QUOTE=Diojen2000][QUOTE=mkorayt]Standart parabolicte biraz oynayarak sinyalleri azalttım .Bunu ADX ve +DI,-DI ile destekliyorum.İlave olarak al sat sinyalleri için Chande Momentum kullanıyorum.CMO üzerine koyduğum ortalama al sat sinyallerini destekliyor.Ben ne yapıyorum :1.Şart ADX trend gösterecek 2.Şart Parabolic en az 2 tercihen üç gündür al veriyor olacak 3.CMO ortalamasını yukarı keserek al sinyali oluşturacak ve +DI>-DI olacak ... zaman zaman Bollinger bantlarını da buna ekleyip kontrol ediyorum. Elbette işlem hacmini unutmamak lazım.İşlem hacmi ile fiyatlar arasında ıraksama olmamasına dikkat ediyorum.

QUOTE]

Sayın Diojen,

Parabolic SAR'ı Step:0,04 ve maximum 20 seçerek güzel sonuçlar alabliyoruz. Ancak bence parabolic Sar'a ek olarak, On Balance Volume indikatörünüde eklerseniz daha iyi sonuçlar verebiliyor. Bu arada sizin sinyalleri azaltmakla neyi kastettiğnizi anlamadım. Kullandığınız Sar parametrelerini paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar

TRUVAY
07-01-2006, 19:58
denizbank hissesi hakkında düşüncesi olan arkadaşlar var mı cuma günkü hareketi itbariyle saygılarımla

Diojen2000
08-01-2006, 13:01
merhaba arkadaşlar boşuna bekledik sayın mkorayt vediğer profesyonel metastockcu arkadaşlardan hi&#231; bir ses &#231;ıkmadı.Eğer &#231;ekiniyorsanız pm den de mesaj atabilirsiniz

sultan murat
08-01-2006, 13:28
beyler hatam varsa düzeltin ama yanılmıyorsam adx fiyata göre kendini değiştiren bi indk.yani bi ara bakıyordum ertesi günkü hareketine göre önceki gün vermediği tepkiyi vermiş gösterdi bi an...

hatalıysam düzeltin

Diojen2000
08-01-2006, 13:35
sayın metastockcu arkadaşlardan kimse yokmu?

Diojen2000
08-01-2006, 13:40
sayın mkorayt l&#252;tfen yardımcı olursanız seviniriz

acemi_caylak
08-01-2006, 14:41
Sayın Diojen,

Tam olarak hangi koşulları sağlamak istiyorsunuz. benim anladığım sizin anlattıklarınızdan &#231;ıkan sonu&#231;,

ADX Trend G&#246;sterecek: ADX(14)>20
+DI b&#252;y&#252;k olacak -DI den:PDI(14) > MDI(14)
RSI(14)>70
Parabolic Sar 3 g&#252;nd&#252;r al verecek: Ref(SAR(0.02 ,0.2),-1)<Ref(L,-1) AND Ref(SAR(0.02 ,0.2),-2)<Ref(L,-2) AND Ref(SAR(0.02 ,0.2),-3)<Ref(L,-3)

Bunlara ekelmek istediğiniz başka koşul yoksa. Metastoct Explorerda
col A: ADX(14)>20
Col B:PDI(14) > MDI(14)
Col C: RSI(14)>70
Col D: Ref(SAR(0.02 ,0.2),-1)<Ref(L,-1) AND Ref(SAR(0.02 ,0.2),-2)<Ref(L,-2) AND Ref(SAR(0.02 ,0.2),-3)<Ref(L,-3)
Filter: colA AND ColB AND Colc AND ColD

yazarak, bu koşulları sağalayan senetleri bulabilirsiniz. Bu arada Parabolic Sar da sinyalleri azalttım diyordunuz. Bir &#246;nceki sayfada bununla ilgili bir soru sormuştum. Cevaplarsanız sevinirim.
Kolay gelsin.

Diojen2000
08-01-2006, 14:52
teşekk&#252;rler şimdi bunu deneyeceğim cahillik &#231;ok k&#246;t&#252;

Diojen2000
08-01-2006, 15:43
sanırım bu explorer da CMO yu unuttunuz

acemi_caylak
08-01-2006, 18:01
Sayın Diojen,

CMO i&#231;inse,

col e: Cross(Cmo(C,14),0)
yazarak. Filter kısmınada ColA AND colB AND Colc AND ColD AND ColE
yazmanız gerekir.

Diojen2000
08-01-2006, 18:57
teşekkürler siz mkorayt mısınız?:tamam:

Rademaker
08-01-2006, 22:20
bu trade oracle nerede var yahu

Diojen2000
09-01-2006, 01:48
belki dosya paylaşım programlarından bulabilirsin

mkorayt
12-01-2006, 22:06
[QUOTE=Diojen2000][QUOTE=mkorayt]Standart parabolicte biraz oynayarak sinyalleri azalttım .Bunu ADX ve +DI,-DI ile destekliyorum.İlave olarak al sat sinyalleri için Chande Momentum kullanıyorum.CMO üzerine koyduğum ortalama al sat sinyallerini destekliyor.Ben ne yapıyorum :1.Şart ADX trend gösterecek 2.Şart Parabolic en az 2 tercihen üç gündür al veriyor olacak 3.CMO ortalamasını yukarı keserek al sinyali oluşturacak ve +DI>-DI olacak ... zaman zaman Bollinger bantlarını da buna ekleyip kontrol ediyorum. Elbette işlem hacmini unutmamak lazım.İşlem hacmi ile fiyatlar arasında ıraksama olmamasına dikkat ediyorum.

QUOTE]

Sayın Diojen,

Parabolic SAR'ı Step:0,04 ve maximum 20 seçerek güzel sonuçlar alabliyoruz. Ancak bence parabolic Sar'a ek olarak, On Balance Volume indikatörünüde eklerseniz daha iyi sonuçlar verebiliyor. Bu arada sizin sinyalleri azaltmakla neyi kastettiğnizi anlamadım. Kullandığınız Sar parametrelerini paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar

sinyalleri azaltmaktan kastım,indikatör ve osilatörleri varsayılan değerleri ile kullandığınızda sistem çok fazla işlem yaptırıyor.Bu varsayılan değerleri inceleyip değiştirerek daha az ve karlı işlem yaptıracak değerleri kullandım :)

mkorayt
12-01-2006, 22:12
beyler hatam varsa düzeltin ama yanılmıyorsam adx fiyata göre kendini değiştiren bi indk.yani bi ara bakıyordum ertesi günkü hareketine göre önceki gün vermediği tepkiyi vermiş gösterdi bi an...

hatalıysam düzeltin

Analiz notlarımdan ADX için yazdıklarımı sizlerle paylaşıyorum umarım faydası olur :

ADX

• Trendi nümerik olarak ölçmeye ve bu trendin ne kadar kuvvetli olduğunu göstermeye çalışır,trendin yönünü göstermez.
• Trendin ne yönde geliştiğini +/- DI osilatörleri gösterir.
• Yükselmekte olan bir ADX eğrisinin 25 üzerinde her seviyesi kuvvetli bir trendin olduğunu gösterir ve bu zaman aralığında trend takip eden sistemlerin kullanılması gerekir.
• Trend bulunan dönemlerde osilatörlerden alınan trendin tersine sinyaller ihmal edilmelidir.Kısa dönem yatırımcılar trend yönündeki sinyalleri değerlendirebilirler.
• ADX eğrisinin +/- DI eğrilerinin üzerine çıkması özellikle 40’ın üzerinde ise,trendin dönmek üzere olduğunu ya da ciddi bir reaksiyon beklentisini yansıtabilir.
• Trend gösteren piyasalarda hareketli ortalamalar,cross-overs,Break-Out,Parabolic gibi trend takip eden göstergeler tercih edilmelidir.
• Kısa vede yatırımcılar için sinyaller gecikmelidir. Ancak pozisyonların kapatılması konusunda referans alınabilir.
• Trend dönüşlerindeki volatil fiyat hareketlerinde ADX’in çabuk davranarak trend dönüşünü sinyal vermesi mümkün değildir.
• ADX eğrisinin duyarlılığı genel olarak diğer sistemlerden daha yavaştır.
• Tahvil piyasalarında trend değişimi yavaş olduğundan 14 günlük ADX kullanılması,FX piyasalarında ise trend değişimi ani ve çabuk olduğundan 7 günlük ADX kullanılması tercih edilir.

mkorayt
12-01-2006, 22:22
merhaba arkadaşlar boşuna bekledik sayın mkorayt vediğer profesyonel metastockcu arkadaşlardan hiç bir ses çıkmadı.Eğer çekiniyorsanız pm den de mesaj atabilirsiniz

Merhaba,
Arkadaşlar öncelikle alıntı yapılarak yazılan cevapları orjinallerini dikkate alarak okuyun.Mesajların sahipleri biraz karışmış sanırım :P

Neyse konuya gelelim.Öncelikle bayram tatilindeyiz cevaplar ondan gecikti sanırım.Explorer konusunda çok detaylı bilgi sahibi değilim ancak acemi çaylak arkadaşımızın verdiği formül kullanılarak benim kullandığım oranlar eklenebilir sanırım,dilerseniz bunu değerlendirelim.Bu forumun amacı paylaşım.Değerleri vermekten ilk başta çekinmemin nedeni bunların teyid edilmiş %100 başarılarının olmaması.Ancak ben yine de denemek istiyorum derseniz elbette paylaşırım.Hatta benim işime gelir;sistemi test edip geliştiren sayısı artar :)

mkorayt
12-01-2006, 22:31
sanırım bu explorer da CMO yu unuttunuz

Arkadaşlar özür dileyerek düzeltiyorum,sistemde grafikte de görüleceği üzere CMO değil CCI kullanıyorum..

acemi_caylak
12-01-2006, 22:51
Sayın Mkorayt ve Sayın Diojen2000,

CCI yi ben genelde, 5 g&#252;nl&#252;k olarak kullanıyorum. CCI(5) 0'ı yukarı keserse al, aşağı keserse sat. Ancak bunu diğer osilat&#246;rler ilede desteklemek gerekiyor. &#199;&#252;nk&#252; bazen fazla sayıda al sat &#252;retebiliyor.

mkorayt
12-01-2006, 23:06
AKCNS (Devamını Okuyun)
BEKO (Devamını Okuyun)
YAZIC (Devamını Okuyun)

İşte teknik analizin destek istediğine kanıt,
Salt sinyallere bakıp alım yapmamanız için sebepler :

Beko :
-Arçelik Beko'dan satış sonrası servis teşkilatını 30.8mn Euro'ya
satın alıyor. (= İşletme Sermayesi)
-Beko 417 milyon $'lık dev bir net borç pozisyonuna sahip.(=bu borcu satışla kapatması mümkün değil)
-Oyakyatırım BEKO 2005 net zarar tahmini olan 59 milyon $
Sonuç : Ben böyle bir senedi porföyüme almam :)

YAZIC : (Merkez Menkul Değerler)
- Yazıcılar Holding 3.çeyrek bazında 2005 yılındaki başarılı bir
performansını sürdürerek 137 milyon YTL kar açıklamıştır. Açıklanan bu
veri 2.çeyreğe göre %85’lik , geçen yılın aynı dönemine göre %32’lik
artışı işaret etmektedir.
-Yılsonu itibariyle 175 milyon YTL net dönem karı ( hisse başı
4,37 YTL temettü , 7.7 F/K ) açıklama potansiyeli taşıdığını
düşündüğümüz şirketin dağıtılabilir karının en az %50’sini kar payı
olarak dağıtacağını açıklamış olması yatırımcılar açısından dikkat
edilmesi gereken bir faktördür. Endeks bazında kısa vade de %6 , orta
vade de %16 getiri potansiyeli taşıyan Yazcılar Holding için
beklentimiz beklentimiz "Endeks Üstü Getiri"
-Alımlar yüksek işlem hacmiyle destekleniyor.Şahsen biraz riskli bulmama rağmen kısa vadede realizasyona gitmek üzere alım yapacağım.(Sistem 29.12.2005 te ilk sinyalini vermiş kaçırmış olmak üzücü.)

AKCNS
- Şirket hakkındaki haberler düşündürücü ancak Ladik çimentonun satışının iptaline rağmen satışlarındaki artış,şirket için olumlu beklentiyi sürdürüyor.Alım için izlenmeli,artan fiyat işlem hacmiyle destekleniyor.Bence alım için uygun.Kısa vadede 8.7 den satılabilir.

*** Burada yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Buradaki bilgilere bakarak yatırım kararı almayınız. ***

mkorayt
12-01-2006, 23:14
Sayın Mkorayt ve Sayın Diojen2000,

CCI yi ben genelde, 5 günlük olarak kullanıyorum. CCI(5) 0'ı yukarı keserse al, aşağı keserse sat. Ancak bunu diğer osilatörler ilede desteklemek gerekiyor. Çünkü bazen fazla sayıda al sat üretebiliyor.

Merhaba,
CCI için değişik bir uygulama yapıyorum.50 günlük ağırlıklı ortalamaya göre hesaplanan CCI ve bu eğrinin 90 günlük üstel ortalamasını alıyorum.Sinyaller hoşunuza gidecek ;) eğer bunu explorer için formüle dönüştürebilirseniz sevinirim...

Zone
12-01-2006, 23:21
herkese merhabalar,
topic a&#231;abileceğim g&#252;nlerde (hen&#252;z bu forumda topic a&#231;maya yetkim yok ) b&#246;yle bir topic a&#231;mayı istiyordum, bu topic'i g&#246;r&#252;nce olduk&#231;a sevindim.

soracağım sorular &#231;ok fazla olacaktır, o nedenle par&#231;a par&#231;a sormaya niyetliyim. İlgili arkadaşlar yanıt verirlerse, hem bana hem yıllarca bu konuda bilgiye ihtiyacı olacaklara &#231;ok yardım etmiş olacaklardır. teşekk&#252;rler.

&#214;ncelikle şunu s&#246;yleyeyim, bilgisayar m&#252;hendisiyim, metastock programlama dilini ve kapasitesini &#231;ok beğendiğimi s&#246;yleyemeyeceğim, &#231;ok derin form&#252;ller yazmadım, ama aklıma gelenleri pek rahat sorgulayamıyorum (neler olduğunu
merak edenlere yazabilirim)

Ayrıca takas verilerini de alabileceğim (kurum bazında), bir veritabanına atarak (oracle) sistemimi oluşturmaya niyetliyim.

Takas değişimi, ortalama hacim değişimi, indikat&#246;rlerden se&#231;eceklerimin al vermesi, ıraksama vb gibi &#246;nemli olduğunu d&#252;ş&#252;nd&#252;ğ&#252;m bileşenlerle oracle &#252;zerinde bir veritabanı oluşturup, dikkati &#231;ekenleri yine metastcok &#252;zerinde inceleyip, sonuca varabilirim diye d&#252;ş&#252;n&#252;yorum.
Olduk&#231;a meşakkatli olacak, şimdilik &#252;şeniyorum, ama eninde sonunda oturup bu sistemi yazacağım.

Şimdi metastcok ile ilgili temel sorularıma ge&#231;iyorum, yanıtlarınız &#231;ok makbule ge&#231;ecektir;

1-) metastock form&#252;lleri ile ilgili iyi bulduğunuz siteler nerelerdir ? (yabancı)

2-) bildiğiniz en iyi RSI, hisse fiyat uyuşmazlık form&#252;l&#252; hangisidir ? (sorunu s&#246;yleyeyim : iki noktaya bakıp, uyuşmazlık var diyor &#231;oğu form&#252;l, ama grafiğini a&#231;ınca uyuşmazlık olmadığını g&#246;rebiliyorsunuz)

3-) takas verilerini atabileceğimiz program bilen var mı ?

4-) IMKB a&#231;ılış fiyatları olmaması &#231;oğu sistemde problem yaratıyor. Bu konuyu nasıl aşabiliyorsunuz ?

5-) metastock haricinde, kendi sisteminizi yazabileceğiniz g&#252;&#231;l&#252; programlar var mı ? (advanced get vb)

6-) metastock'da &#231;ift tepe, &#231;ift dip gibi birtakım formasyonları da g&#246;sterebilen form&#252;ller g&#246;rm&#252;şt&#252;m, bu tarzda formasyonları (&#252;&#231;gen, flama, omus - baş - omuz etc) g&#246;sterebilen form&#252;lleri kullananınız var mı ? g&#252;venilir buluyor musunuz ?

Saygılar,
Zone

mkorayt
12-01-2006, 23:38
herkese merhabalar,
topic açabileceğim günlerde (henüz bu forumda topic açmaya yetkim yok ) böyle bir topic açmayı istiyordum, bu topic'i görünce oldukça sevindim.

soracağım sorular çok fazla olacaktır, o nedenle parça parça sormaya niyetliyim. İlgili arkadaşlar yanıt verirlerse, hem bana hem yıllarca bu konuda bilgiye ihtiyacı olacaklara çok yardım etmiş olacaklardır. teşekkürler.

Öncelikle şunu söyleyeyim, bilgisayar mühendisiyim, metastock programlama dilini ve kapasitesini çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim, çok derin formüller yazmadım, ama aklıma gelenleri pek rahat sorgulayamıyorum (neler olduğunu
merak edenlere yazabilirim)

Ayrıca takas verilerini de alabileceğim (kurum bazında), bir veritabanına atarak (oracle) sistemimi oluşturmaya niyetliyim.

Takas değişimi, ortalama hacim değişimi, indikatörlerden seçeceklerimin al vermesi, ıraksama vb gibi önemli olduğunu düşündüğüm bileşenlerle oracle üzerinde bir veritabanı oluşturup, dikkati çekenleri yine metastcok üzerinde inceleyip, sonuca varabilirim diye düşünüyorum.
Oldukça meşakkatli olacak, şimdilik üşeniyorum, ama eninde sonunda oturup bu sistemi yazacağım.

Şimdi metastcok ile ilgili temel sorularıma geçiyorum, yanıtlarınız çok makbule geçecektir;

1-) metastock formülleri ile ilgili iyi bulduğunuz siteler nerelerdir ? (yabancı)

2-) bildiğiniz en iyi RSI, hisse fiyat uyuşmazlık formülü hangisidir ? (sorunu söyleyeyim : iki noktaya bakıp, uyuşmazlık var diyor çoğu formül, ama grafiğini açınca uyuşmazlık olmadığını görebiliyorsunuz)

3-) takas verilerini atabileceğimiz program bilen var mı ?

4-) IMKB açılış fiyatları olmaması çoğu sistemde problem yaratıyor. Bu konuyu nasıl aşabiliyorsunuz ?

5-) metastock haricinde, kendi sisteminizi yazabileceğiniz güçlü programlar var mı ? (advanced get vb)

6-) metastock'da çift tepe, çift dip gibi birtakım formasyonları da gösterebilen formüller görmüştüm, bu tarzda formasyonları (üçgen, flama, omus - baş - omuz etc) gösterebilen formülleri kullananınız var mı ? güvenilir buluyor musunuz ?

Saygılar,
Zone

- Takas verilerini genelde Matriksden takip ediyorum.Ancak bunları download edebileceğiniz bir site var mı bilemiyorum.Ancak Merkezi kayıt kuruluşu bildiğim kadarıyla bu bilgileri yakında ücretsiz yayınlayacak.
-Açılış verileri olmaması hakkaten çok üzücü ancak bu konuyla ilgili 2005 yılında İMKB Kotasyon'dan bir uzman bu konuyla ilgili çalışmaların yapıldığını ve en sağlıklı sistemin seçilerek yakın zamanda uygulamaya konulacağını belirtti.
Burada bazı veri sağlayıcılar kendileri bu verileri tesbit ediyorlar ancak kabul edersiniz ki ne son işlem fiyatı ne de ilk işlem fiyatı açılış ve kapanış verisi olarak doğru değildir.Burada kullanılabilecek çok çeşitli formüller olduğunu siz daha iyi biliyorsunuzdur.Ancak mevcut durumda da Metastock da oluşturulan açılış verisi (örneğin mum grafiklerde) kendi tesbitimce tutarlı olmaktadır.Bir kısım yatırımcı ise ağırlıklı fiyat kullanmakta bildiğim kadarıyla.
-Metastock haricinde bir çok program denedim ancak hepsiyle ne benim ne de bilgisayarımın başedemeyeceğini anladığımda sadece Metastock kullanmaya karar verdim.Bir çok programda kendi sisteminizi oluşturabiliyorsunuz.Ancak bunlardan en çok wealthlab ilgimi çekti.Sadece mekanik sistemler oluşturmayı hedefleyen bir program.
-Bir çok programda formasyonları gösteren sistemler olmasına rağmen ben bunlardan çok verim alabildiğimi söyleyemeyeceğim.Ancak yine en başarılısını wealthlab'da görmüştüm.
** Teknik analiz programları ve metastock formülleri için ayrı cevaplar yazacağım.Başka arkadaşlara da daha rahat bulunan bir kaynak olacaktır.

Görüşmek üzere

mkorayt
12-01-2006, 23:43
Arkadaşlar ilgi duyan olursa bir arkadaşım 20 YTL karşılığında Metastock Training CD'sini kopylayıp gönderebileceğini ancak CD'nin ingilizce olduğunu belirtti buradan ilgilenenlere duyurulur.

acemi_caylak
12-01-2006, 23:43
Sayın Mkorayt,
Mov(Mov(CCI(5),50,W),90,E)

Bu form&#252;l 5 g&#252;nl&#252;k CCI degerinin 50 g&#252;nl&#252;k ağırlıklı ortalamasının, 90 g&#252;nl&#252;k &#252;ssel ortalamasını hesaplar. Ancak explorera uygulamak i&#231;in bir referans değer gerekiyor. &#214;rneğin 0'ı yukarı keserse al gibi. Bu durumda explorer uygulaması aşağıdaki şekilde olacaktır.

Col A
Name:AL
Cross(Mov(Mov(CCI(5),50,W),90,E),0)
Col B
Name:Sat
Cross(0,Mov(Mov(CCI(5),50,W),90,E))
Filter:ColA=1 OR ColB=1

Siz buradaki 5 değerini isteğe g&#246;re değiştirebilirsiniz.

mkorayt
12-01-2006, 23:53
http://guppytraders.com/Metastock%20Formulas/metastock%20formula%201.htm

http://www.startraderreport.com/EducationalContent/MetastockIndicators.html

http://www.meta-formula.com/Metastock-Formula.html

http://www.metastocktools.com/

Zone
12-01-2006, 23:53
sayın mkorayt,
şimdiden ilk yanıtlarınız i&#231;in &#231;ok teşekk&#252;r ederim.

Zone

mkorayt
12-01-2006, 23:55
Sayın Mkorayt,
Mov(Mov(CCI(5),50,W),90,E)

Bu formül 5 günlük CCI degerinin 50 günlük ağırlıklı ortalamasının, 90 günlük üssel ortalamasını hesaplar. Ancak explorera uygulamak için bir referans değer gerekiyor. Örneğin 0'ı yukarı keserse al gibi. Bu durumda explorer uygulaması aşağıdaki şekilde olacaktır.

Col A
Cross(Mov(Mov(CCI(5),50,W),90,E),0)
Col B
Cross(0,Mov(Mov(CCI(5),50,W),90,E))
Filter:ColA=1 OR ColB=1

Siz buradaki 5 değerini isteğe göre değiştirebilirsiniz.

50 günlük CCI 90 günlük üssel ortalamasını yukarı keserse al aşağı keserse sat desek şuna ;)

acemi_caylak
13-01-2006, 00:00
Sayın Mkorayt,
O zaman form&#252;l şu şekilde olacak.
ColA:
Cross(Mov(CCI(5),50,W),Mov(CCI(5),90,E))
ColB:
Cross(Mov(CCI(5),90,E),Mov(CCI(5),50,W))

mkorayt
13-01-2006, 00:17
-Metastock *****
-Tradestation *****
-Advanced Get ****
-Omnitrader ****
-Dynamic Trader ** (Kullanımı nispeten karışık)
-Neuroshell ** (Kullanımı nispeten karışık)
* -Market Analyst **** (Gann Analizleri için harika ve basit bir program)
-Wealthlab *** (Mekanik Al-Sat Sistemleri için)
* -Market Analysis System ** (Ücretsiz ama kullanıma alışmak lazım)
* -FCharts SE **** (Üctretsiz ve kolay)

Solunda yıldız olanlardan emin değilim ancak diğerlerinin hepsinde sistem oluşturabiliyorsunuz.

mkorayt
13-01-2006, 00:24
Ya arkadaşlar bu arada konu ratingimiz "KÖTÜ" gözüküyor...konuya giren arkadaşlar konuya oy versinler,katılımcı sayımız artsın.

Diojen2000
13-01-2006, 18:49
yeniden merhaba
cmo explorer formülünü nasıl yazabilirim ?

acemi_caylak
13-01-2006, 21:23
Sayın Diojen,

CMO hangi koşulları sağlamalı, onu yazrsanız. ona g&#246;re form&#252;l&#252; yazayım.

acemi_caylak
14-01-2006, 20:26
Genelde burada mekanik sistemler tartışılıyor ama, &#231;ok karmaşık form&#252;llere ihtiya&#231; yok bence. Aşağıdaki form&#252;l&#252; explorerda yazıp tarama yaparsanız, ger&#231;ekten g&#252;zel senetler buluyor. Ancak bulduğu senetler arasından biraz dikkatli se&#231;im yapmak gerekiyor. &#199;&#252;nk&#252; bazıları son y&#252;kselişini yapanlar olabiliyor. Ancak başarı y&#252;zdesi olduk&#231;a fazla. Form&#252;l Jim's Uptrender diye ge&#231;iyor. www.guppytraders.com dan alınmıştır.
Kolay gelsin.

Col A:CLOSE

Col B: V

Filter :
x:=HHV(H,60);
y:=MACD();
C > Ref(x,-1) AND Ref(C,-1) < Ref(x,-1) AND H = x AND y > 0
AND y > Ref(y,-1) AND C > Mov(C,13,W) AND C > Mov(C,34,W)
AND V*C > 250000

Diojen2000
15-01-2006, 17:23
Sayın mkorayt ben cmo nun bir sütunda bütün hisselerin değerini görmek istiyorum nasıl macd() yazıp col a 'da sonuçları görebiliyoruz ya işte onun gibi.

Diojen2000
15-01-2006, 17:29
col a da bütün hisselerin cmo değerlerini görmek istiyorum

acemi_caylak
15-01-2006, 20:16
Sayın Diojen,

ColA:cmo( c,14 )

yazarsanız 14 g&#252;nl&#252;k değerleri g&#246;r&#252;rs&#252;n&#252;z. periyodu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

kolay gelsin.

Diojen2000
15-01-2006, 21:05
teşekkürler sayın acemi_caylak

Diojen2000
15-01-2006, 21:08
sayın acemi_caylak sizin en çok kullandığınız explorer formülünü bizimle paylaşabilirmisiniz

acemi_caylak
16-01-2006, 09:05
Sayın Diojen,

67 nolu mesajda paylaştım zaten.

Ben o form&#252;le g&#246;re tarama yapıpı, i&#231;lerinden gidebilecek olanları kendimce eliyorum.

mkorayt
17-01-2006, 00:00
PK:=Zig(C,10,%)<Ref(Zig(C,10,%),-1) AND Ref(Zig(C,10,%),-1)>Ref(Zig(C,10,%),-2);

TR:=Zig(C,10,%)>Ref(Zig(C,10,%),-1) AND Ref(Zig(C,10,%),-1)<Ref(Zig(C,10,%),-2);

PK1:=PeakBars(1,C,10);

---Kaynak : Guppy Traders

mkorayt
17-01-2006, 00:01
PK:=Zig(C,10,%)<Ref(Zig(C,10,%),-1) AND Ref(Zig(C,10,%),-1)>Ref(Zig(C,10,%),-2);

TR:=Zig(C,10,%)>Ref(Zig(C,10,%),-1) AND Ref(Zig(C,10,%),-1)<Ref(Zig(C,10,%),-2);

TR1:=TroughBars(1,C,10);

---Kaynak : Guppy Traders

şadi
17-01-2006, 01:55
Sayın mkorayt
İndikat&#246;rlerde ( &#246;rneğin momentum da ) al&#231;alan tepeler ve y&#252;kselen dipleri bu form&#252;llerin yardımıyla , explorer da nasıl bulabiliriz ?

mkorayt
18-01-2006, 10:52
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=759741#post759741

Eno
19-01-2006, 03:21
Hazır form&#252;llerden &#231;ok form&#252;l dilini &#246;ğrenmek adına dersler i&#231;eren web siteleri yada kitap &#246;nerileriniz olabilirmi acaba?

kurant
19-01-2006, 11:39
Sn. mkorayt,

Market Analyst 14 günlük deneme sürümü indirilebiliyor. Gann analizlerini geçmişte çok araştırmış ve tam bilgilere ulaşamamış biri olarak, programın deneme sürümünü indirdiğimde sorunsuz çalıştırmak istiyorum. Bu yüzden bana başlangıçta gereken işlemleri (en önemlisi MS dataları kullanabiliyor mu?) ve karşılaşacağım sorunların çözümünü anlatırsanız sevinirim. Program 1200 usd. Biraz pahalı geldi doğrusu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

mkorayt
19-01-2006, 14:04
Merhaba,
Sanırım yanlış hatırlamışım ücretsiz olan Gannalyst Lite... Çok detaya girmeyecekseniz yeterli oluyor.Özellikle Gann Analizleri yapmak istiyorsanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.Dün gönderdiğim bir örnek çalışma var Gannalyst te yapılan. Şahsi görüşüm çok ciddi olarak bu işle ilgilenmiyorsanız ücretsiz programlar işinizi görecektir.Gannalyst de Market Analyst de metastock verisi kullanabiliyor.Ancak Metastock'da olduğu gibi kendiliğinden açılış verisi hesaplamıyor.Sorularınıza elimden geldiğince yardımcı olurum.
İyi günler

Sn. mkorayt,

Market Analyst 14 günlük deneme sürümü indirilebiliyor. Gann analizlerini geçmişte çok araştırmış ve tam bilgilere ulaşamamış biri olarak, programın deneme sürümünü indirdiğimde sorunsuz çalıştırmak istiyorum. Bu yüzden bana başlangıçta gereken işlemleri (en önemlisi MS dataları kullanabiliyor mu?) ve karşılaşacağım sorunların çözümünü anlatırsanız sevinirim. Program 1200 usd. Biraz pahalı geldi doğrusu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

mkorayt
19-01-2006, 14:06
Sayın mkorayt
İndikatörlerde ( örneğin momentum da ) alçalan tepeler ve yükselen dipleri bu formüllerin yardımıyla , explorer da nasıl bulabiliriz ?

Merhaba,
Formül dili hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.Ancak biraz kurcalarsam sanırım sorunuzun cevabını bulabilirim.Ama forumda konuya hakim arkadaşlar için gönderdiğim formülle çok basit olacaktır bu.

mkorayt
20-01-2006, 14:22
Arkadaşlar Merhaba,
Birisi bana Matrix Takas Ekranını nasıl okuyup değerlendirmem gerektiği konusunda yardımcı olabilir mi?

Şimdiye kadar hep IBS'den grafiklerden alan ve satanları takip ediyordum.Ama matrix'in ekranı farklı biraz.
Teşekkürler

Diojen2000
21-01-2006, 01:14
yine de en iyi explorer formülünü bulamadım

Rademaker
22-01-2006, 02:03
bu trend medium denen metastock eklentisini denedim al sat noktaları mükemmel. hissenin geçmişi üzerinde 3.5x10 üzeri 30 (evrendeki atom sayısından fazla) varyasyon deniyor ve bi formül veriyor.ayrıca bunu forward test ediyor(ileri doğru).bana enteresan geldi deneme sürümünü 15 gün kullanabiliyorsunuz ama kısıtlı.bide kısıtlı olmayan sürümü olsa(ben internetde kart kullanamadığım için proğramı alamıyorum)

Eno
23-01-2006, 21:43
Sn spektra,

Bunu canlı olarak mı denediniz yoksa geriye d&#246;n&#252;k testlerdemi?

Soruyorum, &#231;&#252;nk&#252; program kendine g&#246;re form&#252;ller yaratıyor ve geriye d&#246;n&#252;k testleri bu form&#252;le g&#246;re yapıyor. E, elinde datalar olduğuna g&#246;re, m&#252;thiş sonu&#231; veren bir form&#252;l&#252; rahatlıkla yaratır ve bize "ben b&#246;yle başarılıyım" diye g&#246;sterebilir. Ama gelecekte bu form&#252;l &#231;alışır mı? Bilinmez..

Rademaker
23-01-2006, 23:11
valla forward walk testi yapıp sistemi real zamanda da denediğini söylüyor ama ben yapamadım. deneme sürümü sizde indirebilirsiniz metastock eklentisi dediğiniz gibi uydurma bi şey yapmaz sanırım
http://www.trendmedium.com/

Eno
24-01-2006, 00:42
indirdim ve denedim. uydurma yapabilir &#231;&#252;nk&#252; form&#252;l&#252; sistem bizim datamızı g&#246;rd&#252;kten SONRA &#252;retiyor.

Yani, ilk &#246;nce bizim son 45 g&#252;nl&#252;k datamıza g&#246;re bir analiz yapıyor. Bu analizin sonunda da bir form&#252;l &#252;retiyor. Sonrasında metastock da g&#246;rd&#252;ğ&#252;m&#252;z al sat noktaları da bu form&#252;l sonucu karşımıza &#231;ıkıyor.

Ş&#246;yle &#246;rnek vereyim.
5 değerine x ve y rakamlarını toplayarak ulaşmak isteyin. Eğer sonucun 5 olmasını istiyorsanız, x ve y ye doğru değerleri verip 5 sonucuna ulaşırsınız...

Program form&#252;l&#252; datalarımızı g&#246;rd&#252;kten sonra &#252;rettiği i&#231;in bana hi&#231; g&#252;venilir gelmedi. Aktif olarak kullanıp başarılı olduğunu d&#252;ş&#252;nen varsa bu g&#246;r&#252;ş&#252;m değişebilir.

platin
24-01-2006, 00:49
indirdim ve denedim. uydurma yapabilir çünkü formülü sistem bizim datamızı gördükten SONRA üretiyor.

Yani, ilk önce bizim son 45 günlük datamıza göre bir analiz yapıyor. Bu analizin sonunda da bir formül üretiyor. Sonrasında metastock da gördüğümüz al sat noktaları da bu formül sonucu karşımıza çıkıyor.

Şöyle örnek vereyim.
5 değerine x ve y rakamlarını toplayarak ulaşmak isteyin. Eğer sonucun 5 olmasını istiyorsanız, x ve y ye doğru değerleri verip 5 sonucuna ulaşırsınız...

Program formülü datalarımızı gördükten sonra ürettiği için bana hiç güvenilir gelmedi. Aktif olarak kullanıp başarılı olduğunu düşünen varsa bu görüşüm değişebilir.

Size katılıyorum, sonuca göre üretilmiş bir yaklaşım formülü olgusu uyandırırdı bende...

Mutasyon formülü gibi...

kenten
26-01-2006, 00:20
bahsettiğiniz olaya optimizasyon yada gizli optimizasyon demiyor ki b&#252;t&#252;n sistemlerde g&#246;stergelerde mevcut.
ş&#246;yle denebilirki mesela bir senet ge&#231;miş 2 sene i&#231;inde 5 kere alt bolinger bandına değdikten sonra d&#246;n&#252;p %40 yapmış olsun. bu durumda dahi bu senedin bir dahaki bolinger alta değdiğinde d&#246;neceğinden ,d&#246;nse bile %40 yapacağından emin olamazsınız.
genellikle piyasadaki hazır sistemlerde bu durum mevcut,
bundan ka&#231;ınmak i&#231;in yapabileceğiniz bazı y&#246;ntemler var , datayı fiilen 2 ye b&#246;lmek , ilk bolumde train optimizasyon yada her ne ad vermişse yapmasına izin verip 2. b&#246;l&#252;mdeki data &#252;zerinde performans testi yapmak. , yada a&#231;ıksa koduna bakmak ne yaptığını anlamaya &#231;alışmak falan.
Prensip olarak hi&#231;kimsenin ger&#231;ekten &#231;alışan bir sistemi
ka&#231; para olursa olsun satmayacağını d&#252;ş&#252;n&#252;yorum. o y&#252;zden hazır sistemlerden beklentileriniz d&#252;ş&#252;k tutmakta fikir edinmeye &#231;alışmakta fayda var

iyi bir programla tekniz analiz yaparak &#231;alıştığı istatiksel olarak kanıtlanabilir ikili dip gibi oluşumları yakalamaya &#231;alışmak yada hisselerin bireysel hareketlerişne odaklanmak daha mantıklı geliyor.

Program postu olduğu i&#231;in ortalığı karıştırmadan kullandığım programlar hakkında fikir belirteyim.
WEALTHLAB kullandım &#246;zellikle prtf&#246;y simulasyonlarında &#231;ok &#252;st&#252;n. Bir fikriniz varsa ger&#231;ek durumda ne ile karşılaşacağınızı en iyi bu prıogram verir.&#231;ok g&#252;zel bir scan motoru ve gerekirse kullanılabilecek optimizasyon aracı var.
programın yan programları monte carlo lab indeks lab ve neuro lab.
MONTE CARLO lab bir back test eklentisi
belirli bir sistem uygulandığında ge&#231;en yıl i&#231;inde mesela en y&#252;ksek kaybının ne olacağını , portf&#246;y&#252;n %5 ini yada %10 unu kullanmanın ne fark yaratacağını g&#246;rebileceğiniz bir program. Ben bi ara &#231;alıştırır g&#252;nlerce sonu&#231; beklerdim.
indeks lab , istediğiniz her t&#252;rde endeksleme yapmanızı sağlar,se&#231;enekler hayal g&#252;c&#252; ile sınırlı.
neuro lab piyasadaki traderlara en uygun suni zeka programı ,

wealthlab i&#231;in turbo pascala &#231;ok benzeyen kendi komut sistemini i&#231;eren bir dille yazıyorsunuz , &#246;ğrenmek bir bilg. dili bilenler i&#231;in &#231;ok kolay . &#246;ğrenmeye değer ayrıca .

omnitrader kullanmıştım, &#231;ok fazla gizli optimizasyon mevcut , yaramaz, ama test ekranı var , &#231;ok eğlenceli ve &#246;ğretici. arm2 arm3 gibi &#231;ok iddialı neuronetworkla yaptıklarını iddia ettikleri sistemleri var bence yaramaz
tradestation da da bir miktar optimizasyon vardı ama ben kullanmayı zaten beceremedim.

mkorayt
26-01-2006, 09:56
Merhaba ,

Daha önce bahsettiğim uyarlanmış parabolic al sistemim VESTEL ve BRISA için al sinyali verdi...ancak detaylı teknik ve temel analiz yapacak fırsatım yokşu an için...bunları tamamlayınca sizlerle paylaşacağım (çok geç olmaz umarım)

--- Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.Buradaki bilgilere bakarak yatırım kararı almayın ---

mkorayt
26-01-2006, 10:16
Merhaba tekrar...teknik olarak baktığınızda BRISA'nın daha fazla incelenmesi gerektiğini düşünüyorum ancak epey birzamandır nispeten hareketsiz olan VESTEL'in yapmış olduğu ikili dip formasyonunu da dikkate alırsak...vestel ilk geri çekilmesinde alım için uygun olabilir diye düşünüyorum.

-- Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.Buradaki bilgilere bakarak yatırım kararı almayınız ---

D_E_L_i_
27-10-2006, 17:14
Kusura bakmayın istediğim bilgilerin bir kısmını buldum ve burdaki yazılarımı sildim...

BİNCAN
30-10-2006, 14:58
Merhaba,
Bu b&#246;l&#252;m aktif mi bilmiyorum ama metastockta bolinger bandı dışına taşanları explorerdan taratmak istiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.

emirler
11-11-2006, 04:03
http://img99.imageshack.us/img99/7076/imkb50uk2.png (http://imageshack.us) deneme

Aimhigh
31-03-2007, 18:25
-Metastock *****
-Tradestation *****
-Advanced Get ****
-Omnitrader ****
-Dynamic Trader ** (Kullanımı nispeten karışık)
-Neuroshell ** (Kullanımı nispeten karışık)
* -Market Analyst **** (Gann Analizleri için harika ve basit bir program)
-Wealthlab *** (Mekanik Al-Sat Sistemleri için)
* -Market Analysis System ** (Ücretsiz ama kullanıma alışmak lazım)
* -FCharts SE **** (Üctretsiz ve kolay)

Solunda yıldız olanlardan emin değilim ancak diğerlerinin hepsinde sistem oluşturabiliyorsunuz.

Sayin mkorayt,

Advance Get kulandiginizi soyluyorsunuz, su an bende 1 aylik deneme donemini kullaniyorum yani memnun kalmadigim takdirde programi geri verecegim.:notr:

Butun bu kulandiginiz programlar arasinda degerlendirme yaparsaniz sevinirim.:cool:

Yukarida saymis oldugunuz programlar icin kullandiginiz verileri nereden alyordunuz. IMKB'yi kapsayan servis saglayicisi bulamadim ozellikle Gercek Zamanli veriden bahsediyorum. Yardim ederseniz sevinirim.

Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum.:super:

Kairos
03-04-2010, 23:59
31-03-2007 18:25 Bu tarih itibarı ile sanırım herkesin sistemi başarısız olmuş Yazık... Topik Ölmüş : Garip...Neyse Ben en iyi mekanik al-sat programı arıyorum tükçe destek de olmalı tabi...

Teşekkürler....

Bear_Bull
04-03-2012, 15:55
Favori indikatörlerinizle yazdığınız Mekanik sistem ile x30 senetlerini son 4 yıl (1000 gün) teste tabi tuttuğunuzda tüm senetlerde getiri elde edebiliyor musunuz?
her senede ayrı (opt li ) sistem yapmadan, yazdığınız tek sistem ile başarı yüzdesi nedir?

sistemin detayını değil sadece sistem test sonuçlarını resim olarak paylaşır mısınız?

örnek.
Basit bir MOV lu sistem sonuçları

http://666kb.com/i/c1segp2rkpplddj7r.png

http://666kb.com/i/c1segp2rkpplddj7r.png