PDA

View Full Version : Plazma TV / LCD TV Hangisini alayım?

Sarıvadi
21-09-2005, 20:45
Çok hızlı gelişen görüntü teknolojileri karşısında benim kafam çok karıştı.

14 yıllık 63 ekran TV'mi yenilemek,paraya kıyıp iyi bir televizyon almak kararı verdim. Deneyimleriniz ve bilgilerinize ihtiyacım var.

Plazma TV mi , yoksa LCD' TV mi alayım?

Şimdiden teşekkürler

Serenler
21-09-2005, 21:58
Aynı dertten ben de muzdaribim. Konuyu epeyce araştırdım. Şu anda LCD tv avantajlı görünmekle beraber her geçen gün kalite ve teknolojileri artıyor, fiyatları da adeta pikeye geçti düşüyor. Sonuçta her ikisinin de dışında yeni bir teknolojiden söz ediliyor.
Bence az bekleyin. Ben beklemeye karar verdim.

frog33
21-09-2005, 22:05
Araştırmalarım sonucu LCD TV ve philips 4320 de karar kıldım. Digital kristal netlik ayar özelliği farklı kılıyor.

Sarıvadi
21-09-2005, 22:31
Ben de epeyce uzun zamandır araştırıyorum. Sonuçlar LCD'nin belli bir ekran boyuna kadar (ki 37' deniyor) çok başarılı olduğu yönünde. Ancak bildiğiniz üzere zaten plazma bu kategoride yok,42'' ile başlıyor ....

Ben de 42'' bir TV almak istiyorum işte sorun burda;

42'' plazma / 42'' LCD :confused: :confused: :confused:

gemici
21-09-2005, 22:56
arçelik al ..mis gibi ucuz ve aynı teknoloji 12 ay taksitle

Sarıvadi
21-09-2005, 23:01
arçelik al ..mis gibi ucuz ve aynı teknoloji 12 ay taksitle
Sayın gemici Arçelik'de ve Beko'da en büyük ekran 76 cm :(

e_b
21-09-2005, 23:10
Arçelik Beko Vestel bunlar lcd'de kalitesiz ürünler. Önemli olan ürün özellikleri değil ürünün görüntü kalitesi. Bu kalite de Türk tv'lerinde yok.

Bana kalırsa ikisini de kesinlikle alma. Tüplü tv al.

Lcd ve plazma Japonya'da hdtv(yüksek çözünürlüklü tv) yayınları için kullanılmaya başlandı. Şu anda Türkiye'de hdtv yayın standartına göre yayın yapan tv kanalı yok. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de olmayacaktır.

Ürün tanıtımlarında gösterilen görüntülere kanmamak lazım. Zira normal tv'de aynı kaliteleri vermeleri imkansız, veremezler.

Benim kanım plazma ya da lcd ne alırsan al paranız boşa gidecektir. Şu an kablo tv ve digitürk'ü izlemek için en iyi seçim tüplü tv'dir.

Bir arkadaşım lcd tv aldı. (Vestel marka) Ben ise tüplü Sony aldım. Görüntülerini karşılaştırdığımızda Sony çok daha ağır basıyor ve fiyat olarak yarısı.

Önerim 82 ekran ve üstü Sony'dir.

bikmisbroker
21-09-2005, 23:13
Çok hızlı gelişen görüntü teknolojileri karşısında benim kafam çok karıştı.

14 yıllık 63 ekran TV'mi yenilemek,paraya kıyıp iyi bir televizyon almak kararı verdim. Deneyimleriniz ve bilgilerinize ihtiyacım var.

Plazma TV mi , yoksa LCD' TV mi alayım?

Şimdiden teşekkürler

40 yasinda kafan karisti 50 yasina gelsen sende benim gibi hic anlamamaya basliyacaksin..:D:D:D
Yukarlarda bi yerde sn.Gemici arcelikden dem vurarak "ayni teknoloji ve de 12 ay taksit" ifadesini kullanmis..
Her zaman arcelik ve muadili urunlerini kullanmis birisi olarak "ayni teknoloji " kismina katilmadigimi belirtmek istiyorum..
Ne zaman KOC grubundan birsey aldiysam, (ki 80 li yillarin basinda serce ve karga grubu arabalarin satis bayisi idim) illaki daha sonralari teknolojik olarak bir eksiklikleri cikmistir..1 tane istisna yoktur.Cok uzulerek yaziyorum bu satirlari ama maalesef oyle
Bu anlamda (teknoloji meraklisi iseniz) alternatifleri goz ardi etmeyiniz derim..

San Francisco
21-09-2005, 23:19
Sn BıkmışBroker'e katılıyorum. Artık evime Arçelik ürünü sokmuyorum. ne aldı isem hiç bir şeyi ergonomik çıkmadı. Kullanınca bir eksiklik olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle artık beyaz ve de kahverengi türlü eşyaların değişimi için sıra geldiğinde Alman Markalı ürünler alıyorum.

Sarıvadi
21-09-2005, 23:24
Bu anlamda (teknoloji meraklisi iseniz) alternatifleri goz ardi etmeyiniz derim..
Sayın Babo, alternatifleri araştırmaktan kafam karıştı :confused: :D
bir sürü bilinen markanın yanısıra adını hiç duymadığım markaları bile gördüm (örneğin "diboss" sadece LCD üretiyor)

Bir arkadaş PM'den bir bağlantı göndermiş sırf "audio-video" üzerine... Adamlar forum açmışlar ve son derece hareketli :) Şimdi orada yazılanlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama sabaha kadar okumam gerekecek bir sürü şey var :D

isterseniz bir göz atın:http://www.avforums.com/ (yazışma dili ingilizce)

camarors
21-09-2005, 23:24
Atec 42" LCD-TV AV420W HD-Ready 1366 x 768, 2 stk. tunere, PIP

DiBoss 42" LCD-TV LA-420W 16:9 (1366 x 768), 12ms, HD-ready

QPVision 40" LCD-TV QPV40LCD HD05 2xTuner,1280x768,600:1,DVI,HD-Ready

Sarıvadi
21-09-2005, 23:29

Sayın camarors Diboss iyiymiş ama yukarıda yazdığınız ürün Türkiye'de ve yakınlarda satılmıyor :)

Türkiye'de LT 40 FLP var. Ne dersiniz?

e_b
21-09-2005, 23:39

Tv çözünürlüklerine bakın. 1366 ya 768'lerden söz ediliyor. Hangi tv kanalı bu çözünürlükte yayın yapıyor ?

Tv görüntüsü maksimum 1024e 768'dir benim bildiğim.

Aman yapmayın sarıvadi bırakın şu lcdleri :)

1-2 sene sonra çok daha ileri teknolojisini hem de hdtv yayına hazır olarak alırsınız. Paranıza yazık.

Şu anda lcd tv almak İstanbul'un bozuk yollarında f1 aracı satın almaya benziyor. Özelliklerini kullanamayacağınız tv'ye bu kadar para vermek neden ??

Sarıvadi
21-09-2005, 23:48
Tv çözünürlüklerine bakın. 1366 ya 768'lerden söz ediliyor. Hangi tv kanalı bu çözünürlükte yayın yapıyor ?

Tv görüntüsü maksimum 1024e 768'dir benim bildiğim.

Aman yapmayın sarıvadi bırakın şu lcdleri :)

1-2 sene sonra çok daha ileri teknolojisini hem de hdtv yayına hazır olarak alırsınız. Paranıza yazık.

Şu anda lcd tv almak İstanbul'un bozuk yollarında f1 aracı satın almaya benziyor. Özelliklerini kullanamayacağınız tv'ye bu kadar para vermek neden ??
Sayıne_b aslında söylediklerinizde çok haklısınız. İyisimi beklemek ama, beklemenin sonu yok :) eldeki 14 yaşındaki 63 ekran külüstürü yenileyemeyeceğim böyle giderse...
Şöyle büyük ekran olsun iyi filim izlenir diyorum. Sizin dediğiniz gibi tüplü en iyisi belki ama, büyük ekranlı bir tüplü alsam evin ortasında bize her kalmayacak :) Şöyle aslan gibi duvara asayım diyorum ama, zor işmiş.

e_b
22-09-2005, 00:01
Siz vereceğiniz parayı çoktan gözden çıkarmışsınız sanırım. Şimdiden hayırlı olsun yeni lcd tv'niz :D

Sarıvadi
22-09-2005, 00:08
Siz vereceğiniz parayı çoktan gözden çıkarmışsınız sanırım. Şimdiden hayırlı olsun yeni lcd tv'niz :D
evet :D :dolar:

dreissena
22-09-2005, 01:05
Ben de epeyce uzun zamandır araştırıyorum. Sonuçlar LCD'nin belli bir ekran boyuna kadar (ki 37' deniyor) çok başarılı olduğu yönünde. Ancak bildiğiniz üzere zaten plazma bu kategoride yok,42'' ile başlıyor ....

Ben de 42'' bir TV almak istiyorum işte sorun burda;

42'' plazma / 42'' LCD :confused: :confused: :confused:

Cok dogru henuz ureticilerde bu ayirimi yapamiyorlar, ekran buyudukce lcd nin dezavantajlari artiyor. Eger secim 42 inchde olacaksa plazma derim. Ancak onda da isinma problemi var. Fan sesi gelebiliyormus ilerleyen donemlerde. Ancak acele etmemek gerekir fiyatlar yeni yeni dusmeye basladi devami gelecektir.

camarors
22-09-2005, 01:19
Sayın camarors Diboss iyiymiş ama yukarıda yazdığınız ürün Türkiye'de ve yakınlarda satılmıyor :)

Türkiye'de LT 40 FLP var. Ne dersiniz?

Kendim kullanmadigim icin yorum yapamayacagim, ben de simdilik bekleyenlerdenim :D Fazla tv-film seyretmedigim icin acelem yok zaten.

Ikinci ekran olarak kullanmak icin 26-32" arasinda lcd dusunuyorum, ama o da simdilik dusunce asamasinda.26-27" 1000$'in altindan basliyor burada fiyatlari.Turkiye'deki fiyatlari bilmiyorum.

Yukarida yazdigim buyuk lcd fiyatlari ise yaklasik olarak, Atec ve DiBoss 4000$, QPVision 5000$.

dreissena
22-09-2005, 01:22
Sn. e_b hakli. cok yuksek cozunurluklu televizyona su an icin hic gerek yok. PAL ve SECAM sisteminde satir sayisi 625 yani bunun ustu mesela 1.280 pixel x 720 satir bile fazla gelecektir. Hele hele HDTV ya da HDTV ready televizyonlara hic gerek yok cunku bu teknoloji Turkiye ye gelene kadar 3 boyutlu projeksiyonlar bile yayginlasir bence. HDTV altyapisi cok pahali yayin icin butun kayit ekipmanlarinin degismesi gerekiyor; yanilmiyorsam uydular bile belki bizimkiler uygun yapilmistir. Bu nedenledir ki Avrupa bile henuz gecemedi. ABD ve Japonya HDTV yayinlara kismen gecti.

adnanfd
22-09-2005, 01:39
15.09.2005
Dünya elektronik devlerine karşı göbeğimizi kaşıdık

Şefik DİNÇ/İSTANBUL

Berlin'de iki yılda bir düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’na (IFA) yeni ürünleriyle katılan Profilo Telra Genel Koordinatörü Göksen Körezlioğlu, fuara katılan dünya devlerinden hiçbir eksikliklerinin olmadığını belirterek, ‘Fazlalığımız olduğunu gördük. Fuarda adeta gövde gösterisi yaptık’ dedi.

PLAZMA BİTECEK:

LCD ve plazma televizyonların piyasaya çıkmasıyla cam tüplü televizyonlar imajını kaybediyor gibi görüntüsü verdiğine dikkat çeken Göksen Körezlioğlu, görüntü kalitesi bakımından cam tüplü televizyonların açık ara en mükemmel televizyon olduğunu söyledi. Görüntü kalitesi, performans ve fiyat dengesi göz önüne alındığında küçük ekran cam tüplü televizyonların yerini koruyacağını beklediklerini ifade eden Körezlioğlu şunları söyledi: ‘Önümüzdeki 2 yıllık süreçte 26-30 inç LCD televizyonlarla 40 inç ve daha yukarısı plazma televizyonların hakimiyetini bekliyoruz. Ancak daha sonrasında plazmanın hükümranlığına son verecek bir teknoloji var. DLP (Digital Lighting Processing) dediğimiz teknoloji. Görüntü kalitesini iki katına çıkaran bir teknoloji. Görüntü milyonlarca küçük ayna ile yansıtılıyor. Bunun sonucunda da ekranın her karesinde çok daha net kontrastı fazla görüntü elde ediliyor. Bu teknolojinin bir diğer avantajı da LCD ve plazma televizyonlarda ekran büyüklüğü arttıkça fiyatı oldukça artıyor. Ama DLP teknolojisinde ekran büyüklüğü artınca büyük bir fiyat değişimi olmuyor. IFA fuarında bu alanda rakiplerimizden önde olduğumuzu gördük. Biz hemen hemen hepsinden bir gömlek daha üstündük. Rakiplerimizin ürünleri 2,4 ghrz üzerinden yayın yaparken, Profilo Telra 5 ghrz üzerinden yayın yapıyor. Bu da ses ve görüntü kalitesinin çok daha iyi olduğu anlamına geliyor.Gördük ki dünya devlerinden eksiğimiz yok fazlalığımız var. Fuarda gövde gösterisi yaptık ve iyi ticari bağlantılarla döndük.’

POWERFUL
22-09-2005, 10:03
$elam, lcd de pixel kaybi olabilir plazmada bu olmuyor diye biliyorum.
genellikle 16:9 formatında olanlar satiliyor ancak 16:9 formatında yayın çok az bu durumda görüntü yassılaşacaktır. bunlara dikkat et derim ben...
yer sorunun varsa lcd/plazma çok iyi ama salonun büyükse çok önemli değil şimdilik bence çünkü fiyatlar çok hızlı düşüyor. ayrıca bi fotografta görmüştüm adamın biri tüplü tv sinin arka kısmını dışarı vermiş içeriden aynı lcd gibi görünüyor .. mesaj veriyor yani :)

deep
22-09-2005, 10:06
Fiyatina gore:

Su an vestelin 106 plazmalari 3 milyar civarinda..
Eger digital yayin kullaniyorsaniz sorun olmayacaktir.

Yok iyi bir sey alayim derseniz ki, TFT'ler cok pahali ve buyuk ekranlari pek yeterli degil bence... 4.5 milyar civarinda LG'ler war. Mantikli bir secim olur..

Bence gidip yerinde gormenizde fayda war. Ciddi butce ayirdiysaniz kesinlikle lowe...

bahmet
22-09-2005, 12:38
LCDde samsung ve lg oldukça kalitelidir. Tüplülerde sonynin rakibi yoktur. Philips göz önünde bulundurulabilir. Fakat bence şu anki fiyatlar bile çok yüksek ne zaman 106lar 800-900 dolara gelir o zaman alınır. Bu teknolojinin bu fiyatlara gelmesi çok zor fakat ileride yeni teknolojiler çıktığında fiyatlar da çok ucuz olacaktır. Bir de monitör olarak viewsonic lcd monitörler bir numara olup bu markanın tv üretimi yapıp yapmadığı araştırılmalıdır diye düşünüyorum.

Kashmir
22-09-2005, 12:43
LCDde samsung ve lg oldukça kalitelidir. Tüplülerde sonynin rakibi yoktur. Philips göz önünde bulundurulabilir. Fakat bence şu anki fiyatlar bile çok yüksek ne zaman 106lar 800-900 dolara gelir o zaman alınır. Bu teknolojinin bu fiyatlara gelmesi çok zor fakat ileride yeni teknolojiler çıktığında fiyatlar da çok ucuz olacaktır. Bir de monitör olarak viewsonic lcd monitörler bir numara olup bu markanın tv üretimi yapıp yapmadığı araştırılmalıdır diye düşünüyorum.
Evet kesinlikle ''viewsonic'' araştırılmalı...

Radon
22-09-2005, 14:50
TV alırken öncelikle büyüklüğüne karar vermeniz gerekiyor. Yeterince büyük bir alanda seyredecekseniz en az 42 inchlik bir TV uygun olacaktır. Ekran boyutu bu aşamaya geldiğinde plazma hemen her açıdan LCDye üstün gelecektir. Daha kaliteli görüntüyü daha düşük fiyatla izleyebilirsiniz. Bu büyüklükte bir TVnin CRT olması zaten mantıklı değil. DLP vb teknolojiler henüz son kullanıcı aşamasında yeterli yaygınlıkta değil. Vaktim olursa TV teknolojileri hakkında daha ayrıntılı bir değerlendirme yazabilirim.

Matematikçi
22-09-2005, 19:15
plasma tartismasiz lider.
ancak yassilasma sorununu bir show roomda bende gördüm hic hos gözükmüyor.

Ben olaya farkli bir acidan yaklasayim:
Tv büyüdükce gözünüzün bozulma oranı daha da artacaktır.
Ayrıca tvnin size olan yakinligi da azalacaktir.
yani daha once 1 metreden seyrediyorsaniz simdi 2 metreden seyredeceksiniz.
neden mi.
cünkü büyük ekran gözü gercekten yoruyor.
ekrani tam olarak takip edebilmek icin göz ya sürekli hareket ediyor ya da dedigim gibi tv.den uzaklasiyorsunuz...

Bence 70 ekranın üstü gereksiz...

Tüplüye simdilik devam...
:)

Sarıvadi
22-09-2005, 19:26
3. seçenek oluşmuş da benim haberim yokmuş;
DLP (Digital Light Processing) buyurun bakalım :)
Henüz gelime aşamasında olan bu TV'ler için geçiş döneminin lideri olacak diyorlar.
Ayrıca daha iyi görüntü ve çok daha uygun fiyatlı -50'' için 2.5-3 bin YTL - olacak deniyor.

Benim 63 ekran külüstür karşıdan bana "benim pabucumu öyle kolay dama atamayacaksın" der gibi sırıtarak bakıyor :)

Sarıvadi
22-09-2005, 20:30
Profilo Telra Genel Koordinatörü Göksen Körezlioğlu, bu yılın 6 ayında 1.5 milyon adet televizyon ürettiklerini, şimdiye kadar elde edilen 270 milyon dolarlık cironun yıl sonunda 650-700 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Profilo Telra'nın ilk kez Berlin'deki Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (İFA) sergilenen yeni nesil kablosuz televizyon sistemlerinin tanıtıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

Göksen Körezlioğlu, gelecek yıl küçük ekran cam tüplü televizyonların pazardaki yerini koruyacağını tahmin ettiklerini kaydederek, görüntüyü milyonlarca mikro ayna aracılığıyla yansıtmasından ötürü çok kaliteli görüntü veren DLP ile kablo olmadan tek görüntü kaynağından başka odadaki LCD ve plazma TV'ye görüntü sağlayabilen yeni teknoloji ürünlerinin 1-1.5 yıllık sürede plazmanın yerini alacağını söyledi. Kasım ya da Aralık ayında 2.500-2.700 YTL civarında bir fiyatla pazara sunacakları DLP televizyonların ileride LCD ve plazmaların rakibi olabileceğine işaret eden Körezlioğlu, "Bu teknoloji yerini ancak 2006'nın ilk yarısında bulur" şeklinde konuştu. Üreticilerin 2004 sonunda panel televizyonlarda fiyat indirimine gittiklerini kaydeden Körezlioğlu, piyasada 4 ila 6 bin dolar arasında değişen panel televizyon fiyatının 2-3 bin dolara düştüğünü ve talep oluştuğunu da belirtti.

Vatan

Radon
23-09-2005, 09:07
TV alırken ilk önce büyüklüğüne ve formatına karar vermek gerekiyor. Daha sonra hangi sıklıkta ne tür yayın izleyeceğiniz, TVyi kaç yıl kullanmayı planladığınız, ileriki yıllarda daha farklı yayın izleyip izlemeyeceğiniz önemli. Görüntü kalitesinin çok yüksek olduğu iddia edilen DLP henüz yeterli yaygınlıkta değil. Ben piyasada en çok satılan CRT, LCD ve plazma TVlerin özelliklerini, avantaj ve dezavantajlarını özetleyeyim.

CRT: Halen en yaygın satılan TV çeşidi. En önemli avantajı ucuz olması. Kaliteli bir CRTnin görüntüsü en iyi LCDden daha iyidir. Kaliteli plazmalar ile başabaş sayılır. Dezavantajları; geometri problemleri vardır. Hemen hiçbiri HDTV desteklemez (destekleyenleri de oldukça pahalıdır). Çok büyük ve çok ağırdırlar (32 inch olanları yaklaşık 70 kg). Çok azı progressive scan özelliğine sahiptir. Elektrik tüketimleri ve ısınmaları fazladır.

LCD: CRTye çok daha hafiftirler ve az yer kaplarlar. Elektrik tüketimleri düşüktür. HDTV destekleyenleri vardır. Progressive scan DVD seyredilebilir. Sabit piksel olduğundan geometri problemleri yoktur. Ömürleri oldukça uzundur. Dezavantajları; Görüntü kalitesi kontrast ve parlaklık değerleri ile bu üçlü içinde en kötü olandır. Özellikle düşük kaliteli olanlarında cevap zamanı uzun olduğundan hareketli sahnelerde “hayalet efekti” oluşur. Aynı büyüklükteki CRTlerden çok pahalı, plazmalardan pahalıdır. Daha önce bulunan “ölü piksel” problemi ise artık çok daha az görülmekte. Bir çok yerde almadan önce deneme şansınız dahi var.

Plazma: En kaliteli görüntüyü sunan TV çeşidi. Kontrast ve parlaklık değerleri en iyi CRTler ayarına geldi, hatta daha iyi. Sabit piksel olduğundan geometri problemleri yok. HDTV destekleyebilirler. Progressive scan DVD izlenebilir. LCDlerde olabilen “hayalet efekti” plazmalarda yoktur. İlk dönemlerinde görülebilen “burn-in” problemi artık neredeyse hiç görülmüyor. Ömürleri de normal kullanımla 10 yılın üstünde. Dezavantajları; En küçüğü 42 inchtir ve bu nedenle fiyatları da nisbeten yüksektir. CRTlerden hafif, LCDlerden ağırdır. Güç tüketimleri de CRTlerden az, LCDlerden fazladır.